Resultat för Speedo Helsinki Swim Meet 2023
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Day 1 B Finals
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Heat results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Speedo Helsinki Swim Meet 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
Mäkelänrinne Swimming Centre |
Organizer: |
Suomen Uimaliitto |
|
|
|
|
|
|
|
Pool: |
50m |
Competition Date: |
Apr 8, 2023 to Apr 9, 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 22, 200m Backstroke Women - A Finals |
|
|
WR |
2:03.14 |
|
|
|
Kaylee MCKEOWN |
|
AUS |
|
|
|
|
|
|
ER |
2:04.94 |
|
|
|
Anastasia ZUEVA |
1990 |
RUS |
|
|
|
|
|
|
SE |
2:12.87 |
|
|
|
Vilma Oura |
2001 |
HSS |
|
|
|
|
|
|
OQT |
2:10.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OCT (B) |
2:11.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WAC-A |
2:11.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WAC - B |
2:15.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EM14–20 |
2:18.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EM21–23 |
2:16.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Zsuzsanna Jakabos |
1989 |
SG Frankfurt |
+0.66 |
754 |
2:15.47 |
|
|
|
|
WAC - B |
|
|
|
|
Entry time: 2:17.07 |
(-1.60) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Annie Hegmegi |
2003 |
Jönköpings Simsällskap |
+0.68 |
696 |
2:19.17 |
+3.70 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:20.02 |
(-0.85) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Lisa Nystrand |
2006 |
Simklubben Neptun |
+0.73 |
687 |
2:19.79 |
+4.32 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:17.77 |
(+2.02) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Elise Öberg |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
+0.56 |
673 |
2:20.72 |
+5.25 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:19.48 |
(+1.24) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Vilma Leppähaara |
2005 |
Turun Urheiluliitto |
+0.65 |
658 |
2:21.75 |
+6.28 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:24.06 |
(-2.31) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Mari-Liis MAAS |
2004 |
TOP Swimmingclub |
+0.65 |
634 |
2:23.55 |
+8.08 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:24.09 |
(-0.54) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Alice Persson |
2003 |
Helsingborgs Simsällskap |
+0.68 |
595 |
2:26.62 |
+11.15 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:23.19 |
(+3.43) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Elsa Svahn |
2007 |
Väsby Simsällskap |
+0.64 |
587 |
2:27.26 |
+11.79 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:25.27 |
(+1.99) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 4/8/2023 7:58:47 PM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 22, 200m Backstroke Women - B Finals |
|
|
WR |
2:03.14 |
|
|
|
Kaylee MCKEOWN |
|
AUS |
|
|
|
|
|
|
ER |
2:04.94 |
|
|
|
Anastasia ZUEVA |
1990 |
RUS |
|
|
|
|
|
|
SE |
2:12.87 |
|
|
|
Vilma Oura |
2001 |
HSS |
|
|
|
|
|
|
OQT |
2:10.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OCT (B) |
2:11.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WAC-A |
2:11.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WAC - B |
2:15.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EM14–20 |
2:18.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EM21–23 |
2:16.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Freia Värk |
2006 |
Audentese Spordiklubi |
+0.63 |
607 |
2:25.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:27.08 |
(-1.43) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Polina SOVTSA |
2008 |
TOP Swimmingclub |
+0.70 |
601 |
2:26.11 |
+0.46 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:27.33 |
(-1.22) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Ilona Kallio |
2009 |
Vanders |
+0.63 |
593 |
2:26.82 |
+1.17 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:27.55 |
(-0.73) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Hannah Ruud Raustøl |
2003 |
Asker SK |
+0.71 |
585 |
2:27.42 |
+1.77 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:29.83 |
(-2.41) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Elina Malinen |
2009 |
Hämeenlinnan Uimaseura |
+0.63 |
578 |
2:28.04 |
+2.39 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:30.76 |
(-2.72) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Lilja Hirsikko |
2008 |
ORCA Helsinki |
+0.70 |
567 |
2:29.00 |
+3.35 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:29.48 |
(-0.48) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Daniela Lietzén |
2006 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
+0.67 |
557 |
2:29.84 |
+4.19 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:28.67 |
(+1.17) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Birgit Irbe |
2006 |
Spordiklubi Garant |
+0.58 |
553 |
2:30.23 |
+4.58 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:29.12 |
(+1.11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 4/8/2023 7:58:47 PM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-04-08 19:59:07 |
Datahandling: WinGrodan 2.9 |
Licensed to: Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|