Resultat för Speedo Helsinki Swim Meet 2023
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Day 1 B Finals
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Heat results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Speedo Helsinki Swim Meet 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
Mäkelänrinne Swimming Centre |
Organizer: |
Suomen Uimaliitto |
|
|
|
|
|
|
|
Pool: |
50m |
Competition Date: |
Apr 8, 2023 to Apr 9, 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 21, 200m Breaststroke Men - A Finals |
|
|
WR |
2:05.95 |
|
|
|
Zac STUBBLETY-COOK |
|
AUS |
|
|
|
|
|
|
ER |
2:06.12 |
|
|
|
Anton CHUPKOV |
|
RUS |
|
|
|
|
|
|
SE |
2:07.13 |
|
|
|
Matti Mattsson |
1993 |
PUS |
|
|
|
|
|
|
OQT |
2:09.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OCT (B) |
2:10.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WAC-A |
2:10.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WAC - B |
2:14.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EM14–20 |
2:15.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EM21–23 |
2:14.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Matti Mattsson |
1993 |
Porin Uimaseura |
+0.49 |
910 |
2:09.94 |
|
|
|
|
OCT (B) |
|
|
|
|
Entry time: 2:11.22 |
(-1.28) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Marco Koch |
1990 |
SG Frankfurt |
+0.73 |
843 |
2:13.29 |
+3.35 |
|
WAC - B |
|
|
|
|
Entry time: 2:16.05 |
(-2.76) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Lars Sebastian Antoniak |
2005 |
Kalevi Ujumiskool |
|
774 |
2:17.12 |
+7.18 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:16.96 |
(+0.16) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=4 |
|
Oliver Bauer Skymoen |
2006 |
Lørenskog og Rælingen Kappsvø |
|
731 |
2:19.77 |
+9.83 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:19.65 |
(+0.12) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
=4 |
|
Ralf Roose |
2004 |
TUK |
+0.70 |
731 |
2:19.77 |
+9.83 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:20.62 |
(-0.85) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Alan Gritsok |
2003 |
Spordiklubi Garant |
+0.57 |
715 |
2:20.82 |
+10.88 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:21.65 |
(-0.83) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Halvor Arne Borgstrøm |
1997 |
Randaberg IL |
+0.37 |
714 |
2:20.90 |
+10.96 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:21.10 |
(-0.20) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Jami Ihalainen |
2003 |
TaTu Tampere |
+0.54 |
691 |
2:22.41 |
+12.47 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:23.00 |
(-0.59) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 4/8/2023 7:52:34 PM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 21, 200m Breaststroke Men - B Finals |
|
|
WR |
2:05.95 |
|
|
|
Zac STUBBLETY-COOK |
|
AUS |
|
|
|
|
|
|
ER |
2:06.12 |
|
|
|
Anton CHUPKOV |
|
RUS |
|
|
|
|
|
|
SE |
2:07.13 |
|
|
|
Matti Mattsson |
1993 |
PUS |
|
|
|
|
|
|
OQT |
2:09.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OCT (B) |
2:10.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WAC-A |
2:10.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WAC - B |
2:14.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EM14–20 |
2:15.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EM21–23 |
2:14.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Hjalmar Mueller |
2004 |
Simklubben Neptun |
+0.51 |
711 |
2:21.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:23.38 |
(-2.31) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Anton Hegmegi |
2005 |
Jönköpings Simsällskap |
+0.69 |
666 |
2:24.16 |
+3.09 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:24.13 |
(+0.03) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Artjom Alteberg |
2006 |
Ujumise Spordiklubi |
|
664 |
2:24.33 |
+3.26 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:25.02 |
(-0.69) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Robin Aloe |
2000 |
Keila Swimclub |
+0.78 |
621 |
2:27.55 |
+6.48 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:27.64 |
(-0.09) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Martin Partel |
2008 |
Spordiklubi Garant |
+0.50 |
615 |
2:28.07 |
+7.00 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:27.40 |
(+0.67) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Artur Skolnõi |
2005 |
Kalevi Ujumiskool |
|
597 |
2:29.56 |
+8.49 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:28.40 |
(+1.16) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Aleksander Roosimaa |
2001 |
Audentese Spordiklubi |
+0.64 |
597 |
2:29.57 |
+8.50 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:29.44 |
(+0.13) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Allan Zabotin |
2006 |
Kalevi Ujumiskool |
+0.44 |
582 |
2:30.81 |
+9.74 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:31.24 |
(-0.43) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 4/8/2023 7:52:34 PM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-04-08 19:52:57 |
Datahandling: WinGrodan 2.9 |
Licensed to: Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|