Resultat för Speedo Helsinki Swim Meet 2023
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Day 1 B Finals
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Heat results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Speedo Helsinki Swim Meet 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
Mäkelänrinne Swimming Centre |
Organizer: |
Suomen Uimaliitto |
|
|
|
|
|
|
|
Pool: |
50m |
Competition Date: |
Apr 8, 2023 to Apr 9, 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 15, 200m Butterfly Men - A Finals |
|
|
WR |
1:50.34 |
|
|
|
Kristof MILAK |
|
HUN |
|
|
|
|
|
|
ER |
1:50.73 |
|
|
|
Kristof MILAK |
|
HUN |
|
|
|
|
|
|
SE |
1:59.32 |
|
|
|
Vesa Hanski |
1973 |
|
|
|
|
|
|
|
OQT |
1:55.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OCT (B) |
1:56.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WAC-A |
1:56.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WAC - B |
2:00.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EM14–20 |
2:01.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EM21–23 |
2:00.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Victor Klingeryd Jalamo |
2000 |
Helsingborgs Simsällskap |
|
725 |
2:02.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:05.82 |
(-3.03) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Aleksandr Ipatkov |
2003 |
Helsingfors Simsällskap |
+0.70 |
718 |
2:03.21 |
+0.42 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:06.09 |
(-2.88) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Eddie Peng |
2007 |
Väsby Simsällskap |
|
623 |
2:09.15 |
+6.36 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:10.38 |
(-1.23) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Lassi Niemi |
2004 |
TaTu Tampere |
+0.68 |
621 |
2:09.27 |
+6.48 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:12.64 |
(-3.37) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Danil Shuvalov |
2006 |
Spordiklubi Garant |
+0.75 |
568 |
2:13.19 |
+10.40 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:13.48 |
(-0.29) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
August Heggenhougen Leikva |
2003 |
Asker SK |
+0.57 |
531 |
2:16.24 |
+13.45 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:18.38 |
(-2.14) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Ivan Krehov |
2007 |
Kalevi Ujumiskool |
+0.52 |
512 |
2:17.86 |
+15.07 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:17.87 |
(-0.01) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Artem Shorokhov |
2008 |
Borgå Simmare-Porvoon Uimarit |
|
511 |
2:17.93 |
+15.14 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:17.30 |
(+0.63) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 4/8/2023 7:20:13 PM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 15, 200m Butterfly Men - B Finals |
|
|
WR |
1:50.34 |
|
|
|
Kristof MILAK |
|
HUN |
|
|
|
|
|
|
ER |
1:50.73 |
|
|
|
Kristof MILAK |
|
HUN |
|
|
|
|
|
|
SE |
1:59.32 |
|
|
|
Vesa Hanski |
1973 |
|
|
|
|
|
|
|
OQT |
1:55.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OCT (B) |
1:56.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WAC-A |
1:56.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WAC - B |
2:00.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EM14–20 |
2:01.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EM21–23 |
2:00.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Rasmus Skyving |
2003 |
Väsby Simsällskap |
|
535 |
2:15.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:26.01 |
(-10.15) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Jimi Kojo |
2005 |
Uimaseura Aquila |
|
521 |
2:17.05 |
+1.19 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:19.25 |
(-2.20) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Jeremia Varonen |
2004 |
Uinti Turku - Åbo Simning |
+0.64 |
496 |
2:19.35 |
+3.49 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:23.05 |
(-3.70) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Alexey Savelyev |
2007 |
Oulun Lohet |
+0.36 |
468 |
2:22.05 |
+6.19 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:24.94 |
(-2.89) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Akseli Liukkonen |
2005 |
Uinti Tampere |
|
468 |
2:22.06 |
+6.20 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:23.53 |
(-1.47) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Riccardo Castagno |
2004 |
Uinti Tampere |
+0.68 |
432 |
2:25.89 |
+10.03 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 2:25.34 |
(+0.55) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 4/8/2023 7:20:13 PM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-04-08 19:20:16 |
Datahandling: WinGrodan 2.9 |
Licensed to: Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|