Resultat för Malmsten Swim Open Stockholm
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Friday 14 April 2023 16:30 B/C Finals
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Heat results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Malmsten Swim Open Stockholm 2023
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
Eriksdalsbadet |
Organizer: |
Sweden Aquatics |
|
|
|
|
|
|
|
|
Pool: |
50m |
Competition Date: |
Apr 13, 2023 to Apr 16, 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 14, 100m Backstroke Women - A Final |
|
|
Sponsor: |
Craft |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WR |
57.45 |
|
|
|
Kaylee McKeown |
2001 |
Australia (AUS) |
Adelaide (AUS) |
2021-06-13 |
|
|
|
|
|
ER |
58.08 |
|
|
|
Kathleen Dawson |
1997 |
Great Britain (GBR) |
Budapest (HUN) |
2021-05-23 |
|
|
|
|
|
SR |
59.62 |
|
|
|
Michelle Coleman |
1993 |
Spårvägen SF (SWE) |
Rome (ITA) |
2021-06-26 |
|
|
|
|
|
SR14 |
1:13.29 |
|
|
|
Pernilla Lindberg |
1994 |
S02 (SWE) |
Madeira (POR) |
2022-06-18 |
|
|
|
|
|
MR |
59.83 |
|
|
|
Louise Hansson |
1996 |
Helsingborgs Simsällskap |
Stockholm (SWE) |
2022-04-10 |
|
|
|
|
|
WA-A |
1:00.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EJM |
1:04.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EYOF |
1:05.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Catie Deloof |
1997 |
Loughborough University |
0.59 |
866 |
1:00.25 |
|
|
|
|
WA-A |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Adela Piskorska |
2003 |
KU AZS UMCS Lublin |
0.62 |
864 |
1:00.30 |
+0.05 |
|
WA-A |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Mary-Ambre Moluh |
2005 |
France |
0.62 |
858 |
1:00.44 |
+0.19 |
|
WA-A |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Louise Hansson |
1996 |
Helsingborgs Simsällskap |
0.62 |
840 |
1:00.88 |
+0.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Michelle Coleman |
1993 |
Spårvägen Simförening |
0.78 |
833 |
1:01.05 |
+0.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Hanna Rosvall |
2000 |
Helsingborgs Simsällskap |
0.63 |
817 |
1:01.45 |
+1.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Laura Riedemann |
1998 |
Sportverein Halle |
0.61 |
813 |
1:01.53 |
+1.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Emma Terebo |
1998 |
France |
0.59 |
803 |
1:01.79 |
+1.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 2023-04-14 18:51:04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 14, 100m Backstroke Women - B Final |
|
|
Sponsor: |
Craft |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WR |
57.45 |
|
|
|
Kaylee McKeown |
2001 |
Australia (AUS) |
Adelaide (AUS) |
2021-06-13 |
|
|
|
|
|
ER |
58.08 |
|
|
|
Kathleen Dawson |
1997 |
Great Britain (GBR) |
Budapest (HUN) |
2021-05-23 |
|
|
|
|
|
SR |
59.62 |
|
|
|
Michelle Coleman |
1993 |
Spårvägen SF (SWE) |
Rome (ITA) |
2021-06-26 |
|
|
|
|
|
SR14 |
1:13.29 |
|
|
|
Pernilla Lindberg |
1994 |
S02 (SWE) |
Madeira (POR) |
2022-06-18 |
|
|
|
|
|
MR |
59.83 |
|
|
|
Louise Hansson |
1996 |
Helsingborgs Simsällskap |
Stockholm (SWE) |
2022-04-10 |
|
|
|
|
|
WA-A |
1:00.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EJM |
1:04.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EYOF |
1:05.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Ioanna Sacha |
1999 |
Greece |
0.59 |
786 |
1:02.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Victoria Bierre |
2000 |
Helsingør Svømmeklub |
0.55 |
759 |
1:02.97 |
+0.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Peppi Siirtola |
2002 |
Cetus Espoo |
0.56 |
753 |
1:03.12 |
+0.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Lena Grabowski |
2002 |
Austria |
0.62 |
747 |
1:03.29 |
+1.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Hilla Kortetjärvi |
1996 |
Finland |
0.57 |
736 |
1:03.63 |
+1.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Elise Öberg |
2002 |
Njurunda Simsällskap |
0.55 |
720 |
1:04.07 |
+1.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Trine Forss |
2003 |
Jönköpings Simsällskap |
0.61 |
719 |
1:04.11 |
+1.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Miranda Arvidsson |
1998 |
Linköpings Allmänna SS |
0.55 |
711 |
1:04.34 |
+2.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 2023-04-14 18:51:04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 14, 100m Backstroke Women - C Final |
|
|
Sponsor: |
Craft |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
WR |
57.45 |
|
|
|
Kaylee McKeown |
2001 |
Australia (AUS) |
Adelaide (AUS) |
2021-06-13 |
|
|
|
|
|
ER |
58.08 |
|
|
|
Kathleen Dawson |
1997 |
Great Britain (GBR) |
Budapest (HUN) |
2021-05-23 |
|
|
|
|
|
SR |
59.62 |
|
|
|
Michelle Coleman |
1993 |
Spårvägen SF (SWE) |
Rome (ITA) |
2021-06-26 |
|
|
|
|
|
SR14 |
1:13.29 |
|
|
|
Pernilla Lindberg |
1994 |
S02 (SWE) |
Madeira (POR) |
2022-06-18 |
|
|
|
|
|
MR |
59.83 |
|
|
|
Louise Hansson |
1996 |
Helsingborgs Simsällskap |
Stockholm (SWE) |
2022-04-10 |
|
|
|
|
|
WA-A |
1:00.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EJM |
1:04.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EYOF |
1:05.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Team |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Vilma Leppähaara |
2005 |
Turun Urheiluliitto |
0.64 |
720 |
1:04.08 |
|
|
|
|
EJM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Susanne Steinnes |
2005 |
Stavanger SK |
0.64 |
698 |
1:04.76 |
+0.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Mathilda Sandberg |
2005 |
Täby Sim |
0.64 |
659 |
1:05.99 |
+1.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Vicky Luc |
2007 |
Kristianstads SLS |
0.61 |
658 |
1:06.05 |
+1.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Laura Kousa |
2005 |
Cetus Espoo |
0.65 |
651 |
1:06.28 |
+2.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Isabella Nilsson |
2008 |
Simklubben Poseidon |
0.68 |
647 |
1:06.39 |
+2.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Alexandra Hrnčárová |
2006 |
Slovakia |
0.64 |
642 |
1:06.58 |
+2.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Alma Strömberg |
2007 |
Simklubben Elfsborg |
0.60 |
627 |
1:07.09 |
+3.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 2023-04-14 18:51:04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2023-04-14 18:51:15 |
Datahandling: WinGrodan 2.9 |
Licensed to: IC Control Media & Sport AB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|