Resultater for Danish Open 2023
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Lørdag finaler 17.00
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Heat resultat |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Placering: |
Bellahøj Svømmestadion |
Arrangør |
SvømDanmark & Hovedstadens Svømmeklu |
|
|
|
|
|
|
|
Svømmeh |
50m |
Stævne dato: |
1. apr 2023 to 4. apr 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb 6, 200m Rygsvømning Herrer - A Finale |
|
|
DR |
1:59.58 |
|
|
|
Alexander Gliese |
1997 |
Sigma Swim Birkerød (DE |
Taastrup (DEN) |
08-04-2019 |
|
|
|
|
DJR |
2:02.31 |
|
|
|
Marcus Bak |
1991 |
Sigma Swim Allerød (DEN |
Esbjerg (DEN) |
09-04-2009 |
|
|
|
|
Plac |
|
Navn |
Født |
Klub |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Nicholas Castella |
2007 |
Herlev Svømning |
+0.61 |
759 |
2:02.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Alfred August Grubert |
2001 |
Gladsaxe Svømmeklub |
+0.54 |
739 |
2:03.77 |
+1.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Mads Møller |
2005 |
Hovedstadens Svømmeklub |
+0.65 |
732 |
2:04.18 |
+1.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Luccas Dam Brenner |
2001 |
Helsingør Svømmeklub |
+0.61 |
713 |
2:05.25 |
+2.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Gustav Jørgensen |
2000 |
Aalborg Svømmeklub |
+0.54 |
692 |
2:06.49 |
+3.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Christian Thorhauge |
2005 |
Aalborg Svømmeklub |
+0.62 |
683 |
2:07.07 |
+4.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Peter Bjerre Olsen |
2006 |
Gentofte Svømme Klub |
+0.58 |
670 |
2:07.89 |
+5.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Alexander Hillhouse |
2004 |
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
+0.64 |
613 |
2:11.73 |
+9.06 |
|
S14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb officielt kl.: 01-04-2023 18:52:28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb 6, 200m Rygsvømning Herrer - B Finale |
|
|
DR |
1:59.58 |
|
|
|
Alexander Gliese |
1997 |
Sigma Swim Birkerød (DE |
Taastrup (DEN) |
08-04-2019 |
|
|
|
|
DJR |
2:02.31 |
|
|
|
Marcus Bak |
1991 |
Sigma Swim Allerød (DEN |
Esbjerg (DEN) |
09-04-2009 |
|
|
|
|
Plac |
|
Navn |
Født |
Klub |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Simon Gaarde |
2007 |
Silkeborg Svømmeklub |
+0.56 |
613 |
2:11.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Viktor Lei Lamberg |
2004 |
Aarhus Swim - Skovbakken |
+0.56 |
603 |
2:12.42 |
+0.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Mikkel Podiss Petersen |
2002 |
Swim Team Odense |
+0.59 |
591 |
2:13.32 |
+1.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Magnus Steen Andersen |
2006 |
Hovedstadens Svømmeklub |
+0.61 |
588 |
2:13.56 |
+1.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Jakob Schmidt |
1999 |
Holbæk Svømme Klub |
+0.72 |
584 |
2:13.85 |
+2.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Sean Petersen |
2006 |
Herlev Svømning |
+0.61 |
576 |
2:14.51 |
+2.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
William Studsgaard |
2004 |
Svømmeklubben Triton Ballerup |
+0.50 |
575 |
2:14.57 |
+2.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Mikkel Andersen |
2005 |
Hovedstadens Svømmeklub |
+0.56 |
559 |
2:15.82 |
+4.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb officielt kl.: 01-04-2023 18:52:28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb 6, 200m Rygsvømning Herrer - C Finale |
|
|
DR |
1:59.58 |
|
|
|
Alexander Gliese |
1997 |
Sigma Swim Birkerød (DE |
Taastrup (DEN) |
08-04-2019 |
|
|
|
|
DJR |
2:02.31 |
|
|
|
Marcus Bak |
1991 |
Sigma Swim Allerød (DEN |
Esbjerg (DEN) |
09-04-2009 |
|
|
|
|
Plac |
|
Navn |
Født |
Klub |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Jonas Hansen |
2001 |
Næstved Svømmeklub |
+0.53 |
568 |
2:15.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Lukas Holger Pihl Holst |
2004 |
Hvidovre Svømmeklub |
+0.70 |
556 |
2:16.08 |
+0.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Luca Hertzog |
2005 |
Swim Team Odense |
+0.58 |
556 |
2:16.09 |
+1.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Claus Lerche Iversen |
1977 |
Sigma Swim Birkerød |
+0.70 |
542 |
2:17.22 |
+2.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Tobias Wemmelund |
2006 |
Horsens Svømmeklub |
+0.59 |
539 |
2:17.49 |
+2.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Alexander Kühnell |
2006 |
Helsinge Svømmeklub |
+0.60 |
535 |
2:17.81 |
+2.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Sebastian Aunt |
2007 |
Næstved Svømmeklub |
+0.59 |
532 |
2:18.08 |
+2.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Asger Mathiasen |
2004 |
Thisted Svømmeklub |
+0.60 |
525 |
2:18.69 |
+3.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb officielt kl.: 01-04-2023 18:52:28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
01-04-2023 18:52.30 |
Datahandling: WinGrodan 2.9 |
Licens til: Hovedstadens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|