Resultat för Danish Open 2023
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Heat resultat |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Placering: |
Bellahøj Svømmestadion |
Arrangør |
SvømDanmark & Hovedstadens Svømmeklu |
|
|
|
|
|
|
|
Svømmeh |
50m |
Stævne dato: |
1. apr 2023 to 4. apr 2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb 4, 200m Brystsvømning Herrer - A Finale |
|
|
DR |
2:11.41 |
|
|
|
Chris Christensen |
1988 |
West Swim Esbjerg (DEN) |
Rom (ITA) |
30-07-2009 |
|
|
|
|
DJR |
2:15.72 |
|
|
|
Chris Christensen |
1988 |
West Swim Esbjerg (DEN) |
Palma (ESP) |
09-07-2006 |
|
|
|
|
Plac |
|
Navn |
Født |
Klub |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Mathias Christensen |
2004 |
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
+0.72 |
792 |
2:16.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Oliver Hallenborg |
2002 |
Swim Team Odense |
+0.61 |
736 |
2:19.47 |
+3.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Jonas Kjær |
2003 |
Esbjerg Svømmeklub |
+0.71 |
723 |
2:20.32 |
+4.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Joakim Brønnum |
1997 |
Gladsaxe Svømmeklub |
+0.71 |
710 |
2:21.15 |
+5.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Aksel Thuesen Güsmer |
2006 |
Hovedstadens Svømmeklub |
+0.65 |
690 |
2:22.52 |
+6.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Sebastian Eliasen |
2006 |
Svømmeklubben Nord |
+0.69 |
674 |
2:23.62 |
+7.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Gustav Englund |
2001 |
Malmö Kappsimningsklubb |
+0.66 |
644 |
2:25.81 |
+9.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Frederik Junker Neldeberg |
2000 |
Helsinge Svømmeklub |
+0.71 |
643 |
2:25.85 |
+9.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb officielt kl.: 01-04-2023 18:33:39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb 4, 200m Brystsvømning Herrer - B Finale |
|
|
DR |
2:11.41 |
|
|
|
Chris Christensen |
1988 |
West Swim Esbjerg (DEN) |
Rom (ITA) |
30-07-2009 |
|
|
|
|
DJR |
2:15.72 |
|
|
|
Chris Christensen |
1988 |
West Swim Esbjerg (DEN) |
Palma (ESP) |
09-07-2006 |
|
|
|
|
Plac |
|
Navn |
Født |
Klub |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Tobias Rosengaard |
2005 |
Sigma Swim Birkerød |
+0.62 |
654 |
2:25.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
David Kilsgaard Andersen |
2005 |
Aarhus Swim - Skovbakken |
+0.62 |
649 |
2:25.45 |
+0.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Mads Sander Andersen |
2004 |
Thisted Svømmeklub |
+0.66 |
649 |
2:25.47 |
+0.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Oscar Kroos |
2004 |
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
+0.64 |
641 |
2:26.06 |
+0.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Frederik Venø Elling |
2003 |
Silkeborg Svømmeklub |
+0.72 |
640 |
2:26.09 |
+1.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Magnus Jacobsen |
2006 |
Sigma Swim Birkerød |
+0.70 |
615 |
2:28.03 |
+2.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Joakim Grøn-Henriksen |
2004 |
Ringsted Svømme Klub |
+0.63 |
611 |
2:28.41 |
+3.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Joshua P. Sidebotham |
2003 |
Hovedstadens Svømmeklub |
+0.73 |
606 |
2:28.83 |
+3.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb officielt kl.: 01-04-2023 18:33:39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb 4, 200m Brystsvømning Herrer - C Finale |
|
|
DR |
2:11.41 |
|
|
|
Chris Christensen |
1988 |
West Swim Esbjerg (DEN) |
Rom (ITA) |
30-07-2009 |
|
|
|
|
DJR |
2:15.72 |
|
|
|
Chris Christensen |
1988 |
West Swim Esbjerg (DEN) |
Palma (ESP) |
09-07-2006 |
|
|
|
|
Plac |
|
Navn |
Født |
Klub |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Boris Gamishev |
2007 |
Svømmeklubben Sønderborg |
+0.63 |
612 |
2:28.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Inas Ilic |
2005 |
Aalborg Svømmeklub |
+0.66 |
607 |
2:28.72 |
+0.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Oliver Phil Langsted |
1999 |
Swim Team Odense |
+0.64 |
607 |
2:28.75 |
+0.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Simon Kruse Holm |
2004 |
Horsens Svømmeklub |
+0.68 |
599 |
2:29.36 |
+1.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Jacob Bundgaard |
2007 |
Svømmeklubben S 68 |
+0.68 |
583 |
2:30.72 |
+2.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Kasper Thorn |
2004 |
Lyngby Svømmeklub |
+0.66 |
567 |
2:32.13 |
+3.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Anders Mose |
2004 |
Esbjerg Svømmeklub |
+0.67 |
561 |
2:32.68 |
+4.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
David Johannes Dahl |
2006 |
Gentofte Svømme Klub |
+0.63 |
520 |
2:36.59 |
+8.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb officielt kl.: 01-04-2023 18:33:39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
01-04-2023 18:33.57 |
Datahandling: WinGrodan 2.9 |
Licens til: Hovedstadens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|