2024-07-23   10:17:38
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Resultater for Palles Minne - TYR CUP 2023

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Document
Resultat
Palles Minne - TYR Cup 2023
Plats: Bollnäs Simhall Arrangör: Bollnäs Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 jan 2023 till den 6 jan 2023
Gren 1, 100m Ryggsim Damer 17 och äldre - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tova Franzén 2001 Upsala Simsällskap +0.76 480 1:10.09
50m: 33.71
100m: 1:10.09
(36.38)
2 Saga Andersson 2006 Söderhamns Simsällskap +0.70 479 1:10.13 +0.04
50m: 33.02
100m: 1:10.13
(37.11)
3 Ida Svensson 2006 Upsala Simsällskap +0.93 366 1:16.72 +6.63
50m: 37.32
100m: 1:16.72
(39.40)
4 Kajsa Franzén 2004 Upsala Simsällskap +0.84 326 1:19.70 +9.61
50m: 38.60
100m: 1:19.70
(41.10)
5 Evelina Karlsson 2002 Leksands Simförening +0.74 282 1:23.64 +13.55
50m: 40.39
100m: 1:23.64
(43.25)
6 Anna Sisell 2003 Simsällskapet Mora +1.06 237 1:28.65 +18.56
50m: 42.48
100m: 1:28.65
(46.17)
Grenen officiell:  2023-01-05 14:14:29
Gren 1, 100m Ryggsim Damer A - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Astrid Lönn 2008 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.73 576 1:05.95
50m: 31.68
100m: 1:05.95
(34.27)
2 Edith Wallberg 2007 Bollnäs Simsällskap +0.74 473 1:10.41 +4.46
50m: 33.63
100m: 1:10.41
(36.78)
3 Isabelle Nilsson 2007 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.79 457 1:11.26 +5.31
50m: 33.67
100m: 1:11.26
(37.59)
4 Tindra Byqvist 2008 Bollnäs Simsällskap +0.77 431 1:12.65 +6.70
50m: 35.13
100m: 1:12.65
(37.52)
5 Junie Mattsson 2007 Gävle Simsällskap +0.63 425 1:12.99 +7.04
50m: 34.83
100m: 1:12.99
(38.16)
6 Ella Andersson 2007 Upsala Simsällskap +1.06 392 1:14.98 +9.03
50m: 36.18
100m: 1:14.98
(38.80)
7 Annahita Kamkar 2008 Upsala Simsällskap +0.93 342 1:18.45 +12.50
50m: 37.98
100m: 1:18.45
(40.47)
8 Vesta Zukauskaite 2007 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.76 337 1:18.81 +12.86
50m: 37.83
100m: 1:18.81
(40.98)
9 Julia Kraft 2008 Hedemora Simsällskap +0.66 330 1:19.41 +13.46
50m: 38.68
100m: 1:19.41
(40.73)
10 Alicia Kraft 2007 Hedemora Simsällskap +0.80 326 1:19.73 +13.78
50m: 38.83
100m: 1:19.73
(40.90)
11 Siri Ljunghall 2008 Upsala Simsällskap +0.80 209 1:32.37 +26.42
50m: 43.89
100m: 1:32.37
(48.48)
12 Emma Fredriksson 2008 Upsala Simsällskap +0.91 188 1:35.81 +29.86
50m: 46.18
100m: 1:35.81
(49.63)
13 Juno Domeij 2008 Sollefteå Allmänna Simsällskap +0.75 181 1:37.02 +31.07
50m: 47.56
100m: 1:37.02
(49.46)
Grenen officiell:  2023-01-05 14:14:29
Gren 1, 100m Ryggsim Damer B - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mira Björkman 2010 Borlänge Simsällskap +0.96 475 1:10.34
50m: 33.68
100m: 1:10.34
(36.66)
2 Linn Olsson 2010 Borlänge Simsällskap +0.89 387 1:15.29 +4.95
50m: 36.20
100m: 1:15.29
(39.09)
3 Inez Lundqvist 2009 Upsala Simsällskap +0.81 379 1:15.80 +5.46
50m: 36.48
100m: 1:15.80
(39.32)
4 Saga Jägare 2010 Upsala Simsällskap +0.70 375 1:16.09 +5.75
50m: 37.14
100m: 1:16.09
(38.95)
5 Tilda Skärström 2011 Sandvikens Sim o Hoppklubb +0.68 339 1:18.67 +8.33
50m: 37.82
100m: 1:18.67
(40.85)
6 Emma Johannesson 2010 Gävle Simsällskap +0.77 331 1:19.28 +8.94
50m: 37.65
100m: 1:19.28
(41.63)
7 Olivia Melin 2009 Upsala Simsällskap +0.79 310 1:21.10 +10.76
50m: 38.57
100m: 1:21.10
(42.53)
8 Saga Engström 2010 Sollefteå Allmänna Simsällskap +0.91 303 1:21.69 +11.35
50m: 39.75
100m: 1:21.69
(41.94)
9 Ester Wallström 2009 Upsala Simsällskap +0.89 288 1:23.10 +12.76
50m: 40.74
100m: 1:23.10
(42.36)
10 Ella Hedlund 2010 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.75 283 1:23.59 +13.25
50m: 40.11
100m: 1:23.59
(43.48)
11 Nova Selin 2010 Söderhamns Simsällskap +1.00 280 1:23.89 +13.55
50m: 41.00
100m: 1:23.89
(42.89)
12 Elin Bohman 2009 Upsala Simsällskap +0.76 268 1:25.07 +14.73
50m: 41.15
100m: 1:25.07
(43.92)
13 Alina Rücker 2010 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.81 261 1:25.80 +15.46
50m: 42.89
100m: 1:25.80
(42.91)
14 Pellin Fattah 2010 Söderhamns Simsällskap +1.02 234 1:29.04 +18.70
50m: 43.40
100m: 1:29.04
(45.64)
15 Louise Ahlstedt 2010 Upsala Simsällskap +0.90 227 1:29.90 +19.56
50m: 43.59
100m: 1:29.90
(46.31)
16 Evelina Myhr 2009 Borlänge Simsällskap +1.09 206 1:32.91 +22.57
50m: 45.94
100m: 1:32.91
(46.97)
17 Astrid Svensk 2010 Sandvikens Sim o Hoppklubb +1.05 189 1:35.60 +25.26
50m: 45.81
100m: 1:35.60
(49.79)
18 Lo Berglund 2009 Borlänge Simsällskap +0.94 166 1:39.77 +29.43
50m: 46.35
100m: 1:39.77
(53.42)
Grenen officiell:  2023-01-05 14:14:29
2023-01-05 14:16:06 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Palles Minne - TYR Cup 2023
Plats: Bollnäs Simhall Arrangör: Bollnäs Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 jan 2023 till den 6 jan 2023
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar 17 och äldre - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Adi Ramovic 2004 Upsala Simsällskap +0.82 593 57.52
50m: 27.46
100m: 57.52
(30.06)
2 Ludvig Glantz 2006 Upsala Simsällskap +0.68 486 1:01.44 +3.92
50m: 29.09
100m: 1:01.44
(32.35)
3 Adam Wahlberg 2006 Upsala Simsällskap +0.69 446 1:03.23 +5.71
50m: 31.46
100m: 1:03.23
(31.77)
4 Mikael Söderberg 2003 Upsala Simsällskap +0.60 441 1:03.46 +5.94
50m: 31.40
100m: 1:03.46
(32.06)
5 Lukas Nilsson 2006 Söderhamns Simsällskap +0.94 398 1:05.65 +8.13
50m: 31.77
100m: 1:05.65
(33.88)
6 Martin Schön 2003 Upsala Simsällskap +0.68 331 1:09.81 +12.29
50m: 32.39
100m: 1:09.81
(37.42)
7 Linus Almberg 2005 Hudiksvalls Simsällskap +1.00 245 1:17.17 +19.65
50m: 36.70
100m: 1:17.17
(40.47)
Grenen officiell:  2023-01-05 14:25:46
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar A - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Malte Franzén 2007 Upsala Simsällskap +0.89 398 1:05.69
50m: 31.67
100m: 1:05.69
(34.02)
2 Oskar Johannesson 2008 Gävle Simsällskap +0.82 376 1:06.93 +1.24
50m: 32.53
100m: 1:06.93
(34.40)
3 Lukas Jonsgården 2008 Upsala Simsällskap +0.70 370 1:07.29 +1.60
50m: 32.86
100m: 1:07.29
(34.43)
4 Leo Ku-Ringström 2008 Bollnäs Simsällskap +0.76 361 1:07.87 +2.18
50m: 33.22
100m: 1:07.87
(34.65)
5 Johannes Fischer 2007 Upsala Simsällskap +0.90 317 1:10.88 +5.19
50m: 34.49
100m: 1:10.88
(36.39)
6 Elliot Ekman 2007 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.76 299 1:12.27 +6.58
50m: 34.22
100m: 1:12.27
(38.05)
7 Ata Östlund Keklik 2008 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.87 280 1:13.86 +8.17
50m: 35.26
100m: 1:13.86
(38.60)
8 Vincent Eriksson 2007 Upsala Simsällskap +1.10 221 1:19.88 +14.19
50m: 38.51
100m: 1:19.88
(41.37)
9 Theo Kärrlander 2007 Sollefteå Allmänna Simsällskap +0.75 151 1:30.67 +24.98
50m: 43.41
100m: 1:30.67
(47.26)
Grenen officiell:  2023-01-05 14:25:46
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar B - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elis Nilsson 2010 Söderhamns Simsällskap +0.86 338 1:09.36
50m: 33.49
100m: 1:09.36
(35.87)
2 Tim Ku-Ringström 2010 Bollnäs Simsällskap +0.65 238 1:17.92 +8.56
50m: 37.24
100m: 1:17.92
(40.68)
3 Felix Eriksson 2010 Upsala Simsällskap +0.74 212 1:20.98 +11.62
50m: 39.31
100m: 1:20.98
(41.67)
4 Vilgot Johansson 2009 Sandvikens Sim o Hoppklubb +0.66 198 1:22.89 +13.53
50m: 39.03
100m: 1:22.89
(43.86)
5 Zakk Sjöberg 2010 Söderhamns Simsällskap +0.81 187 1:24.39 +15.03
50m: 41.09
100m: 1:24.39
(43.30)
6 Lucas Yu 2010 Upsala Simsällskap +0.79 183 1:25.00 +15.64
50m: 40.09
100m: 1:25.00
(44.91)
7 Viggo Klingstedt Sylwan 2009 Upsala Simsällskap +0.74 177 1:25.93 +16.57
50m: 41.28
100m: 1:25.93
(44.65)
8 Arvid Söderholm 2009 Upsala Simsällskap +0.97 175 1:26.40 +17.04
50m: 42.03
100m: 1:26.40
(44.37)
9 Alvin Visuri 2010 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.65 161 1:28.78 +19.42
50m: 42.82
100m: 1:28.78
(45.96)
Grenen officiell:  2023-01-05 14:25:46
2023-01-05 14:36:48 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Palles Minne - TYR Cup 2023
Plats: Bollnäs Simhall Arrangör: Bollnäs Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 jan 2023 till den 6 jan 2023
Gren 3, 100m Ryggsim Mixed C - Final
Sponsor: TYR
Namn Född Förening R.T. FINA Tid
Ella Ahlgren 2011 Upsala Simsällskap +0.67 1:24.48
50m: 40.88
100m: 1:24.48
(43.60)
Arvid Häll 2011 Bollnäs Simsällskap +0.59 1:21.36
50m: 39.81
100m: 1:21.36
(41.55)
Nia Ström 2011 Borlänge Simsällskap +0.89 1:41.88
50m: 48.20
100m: 1:41.88
(53.68)
Rasmus Törnquist 2011 Upsala Simsällskap +0.73 1:14.56
50m: 35.07
100m: 1:14.56
(39.49)
Lovisa Törnros 2012 Bollnäs Simsällskap +0.61 1:32.14
50m: 42.96
100m: 1:32.14
(49.18)
Selma Widmark 2011 Upsala Simsällskap +0.82 1:29.36
50m: 43.84
100m: 1:29.36
(45.52)
2023-01-05 14:36:22 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Palles Minne - TYR Cup 2023
Plats: Bollnäs Simhall Arrangör: Bollnäs Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 jan 2023 till den 6 jan 2023
Gren 4, 200m Frisim Damer 17 och äldre - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ida Svensson 2006 Upsala Simsällskap +0.62 518 2:17.31
50m: 31.84
100m: 1:06.15
(34.31)
150m: 1:41.62
(35.47)
200m: 2:17.31
(35.69)
2 Matilda Nilsson 2004 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.87 503 2:18.66 +1.35
50m: 32.67
100m: 1:07.99
(35.32)
150m: 1:44.05
(36.06)
200m: 2:18.66
(34.61)
3 Maja  Nilsson 2003 Gävle Simsällskap +0.68 457 2:23.21 +5.90
50m: 33.42
100m: 1:09.54
(36.12)
150m: 1:46.42
(36.88)
200m: 2:23.21
(36.79)
4 Kajsa Franzén 2004 Upsala Simsällskap +0.79 440 2:25.00 +7.69
50m: 33.91
100m: 1:11.53
(37.62)
150m: 1:49.14
(37.61)
200m: 2:25.00
(35.86)
5 Stella Karlsson 2006 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.75 375 2:32.93 +15.62
50m: 34.39
100m: 1:13.61
(39.22)
150m: 1:53.23
(39.62)
200m: 2:32.93
(39.70)
6 Margareta Rainer 1949 Gävle Simsällskap +1.03 240 2:57.50 +40.19
50m: 40.86
100m: 1:26.47
(45.61)
150m: 2:12.94
(46.47)
200m: 2:57.50
(44.56)
Grenen officiell:  2023-01-05 14:57:02
Gren 4, 200m Frisim Damer A - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ella Andersson 2007 Upsala Simsällskap +0.68 491 2:19.81
50m: 32.70
100m: 1:08.23
(35.53)
150m: 1:44.37
(36.14)
200m: 2:19.81
(35.44)
2 Edith Wallberg 2007 Bollnäs Simsällskap +0.75 483 2:20.54 +0.73
50m: 32.75
100m: 1:08.42
(35.67)
150m: 1:44.34
(35.92)
200m: 2:20.54
(36.20)
3 Ebba Lundqvist 2007 Upsala Simsällskap +0.72 464 2:22.47 +2.66
50m: 33.16
100m: 1:08.97
(35.81)
150m: 1:46.56
(37.59)
200m: 2:22.47
(35.91)
4 Elsa Karls 2008 Borlänge Simsällskap +0.71 444 2:24.55 +4.74
50m: 32.98
100m: 1:10.44
(37.46)
150m: 1:48.18
(37.74)
200m: 2:24.55
(36.37)
5 Nelly Widmark 2008 Upsala Simsällskap +0.80 411 2:28.36 +8.55
50m: 33.31
100m: 1:10.92
(37.61)
150m: 1:50.53
(39.61)
200m: 2:28.36
(37.83)
6 Minna Hedlund 2007 Hudiksvalls Simsällskap +0.72 356 2:35.57 +15.76
50m: 33.41
100m: 1:12.46
(39.05)
150m: 1:54.63
(42.17)
200m: 2:35.57
(40.94)
7 Amanda Häll 2008 Bollnäs Simsällskap +0.60 319 2:41.43 +21.62
50m: 36.77
100m: 1:17.64
(40.87)
150m: 1:59.82
(42.18)
200m: 2:41.43
(41.61)
8 Liv Glumoff 2008 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.87 305 2:43.72 +23.91
50m: 36.78
100m: 1:18.57
(41.79)
150m: 2:01.72
(43.15)
200m: 2:43.72
(42.00)
9 Emmy Olsson 2008 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.89 295 2:45.57 +25.76
50m: 36.81
100m: 1:18.55
(41.74)
150m: 2:02.19
(43.64)
200m: 2:45.57
(43.38)
10 Anna Påve 2008 Upsala Simsällskap +0.74 267 2:51.23 +31.42
50m: 38.07
100m: 1:20.75
(42.68)
150m: 2:02.47
(41.72)
200m: 2:51.23
(48.76)
11 Juno Domeij 2008 Sollefteå Allmänna Simsällskap +0.76 212 3:04.95 +45.14
50m: 40.72
100m: 1:28.63
(47.91)
150m: 2:18.60
(49.97)
200m: 3:04.95
(46.35)
12 Emma Fredriksson 2008 Upsala Simsällskap -.-- 203 3:07.60 +47.79
50m: 44.41
100m: 1:32.68
(48.27)
150m: 2:21.76
(49.08)
200m: 3:07.60
(45.84)
Grenen officiell:  2023-01-05 14:57:02
Gren 4, 200m Frisim Damer B - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Matilda Konradsson 2009 Gävle Simsällskap +0.67 442 2:24.78
50m: 33.06
100m: 1:10.45
(37.39)
150m: 1:48.22
(37.77)
200m: 2:24.78
(36.56)
2 Tilda Isenstam 2009 Upsala Simsällskap +0.77 436 2:25.39 +0.61
50m: 33.48
100m: 1:10.98
(37.50)
150m: 1:48.90
(37.92)
200m: 2:25.39
(36.49)
3 Ella Hedlund 2010 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.79 364 2:34.40 +9.62
50m: 33.94
100m: 1:12.88
(38.94)
150m: 1:53.64
(40.76)
200m: 2:34.40
(40.76)
4 Saga Engström 2010 Sollefteå Allmänna Simsällskap +0.84 300 2:44.77 +19.99
50m: 37.68
100m: 1:18.34
(40.66)
150m: 2:01.65
(43.31)
200m: 2:44.77
(43.12)
5 Pellin Fattah 2010 Söderhamns Simsällskap +0.59 295 2:45.66 +20.88
50m: 37.64
100m: 1:19.78
(42.14)
150m: 2:02.79
(43.01)
200m: 2:45.66
(42.87)
6 Nova Selin 2010 Söderhamns Simsällskap +0.72 282 2:48.17 +23.39
50m: 38.98
100m: 1:23.26
(44.28)
150m: 2:07.26
(44.00)
200m: 2:48.17
(40.91)
7 Wilma Svantes 2009 Borlänge Simsällskap +0.72 281 2:48.30 +23.52
50m: 38.23
100m: 1:22.52
(44.29)
150m: 2:06.61
(44.09)
200m: 2:48.30
(41.69)
8 Louise Ahlstedt 2010 Upsala Simsällskap +0.81 253 2:54.21 +29.43
50m: 40.60
100m: 1:25.50
(44.90)
150m: 2:12.48
(46.98)
200m: 2:54.21
(41.73)
9 Alina Rücker 2010 Harnäs Skutskär Simsällskap -.-- 251 2:54.66 +29.88
50m: 40.06
100m: 1:25.21
(45.15)
150m: 2:10.68
(45.47)
200m: 2:54.66
(43.98)
10 Yara Khasouf 2010 Söderhamns Simsällskap +0.82 230 2:59.97 +35.19
50m: 39.65
100m: 1:25.32
(45.67)
150m: 2:13.18
(47.86)
200m: 2:59.97
(46.79)
11 Evelina Myhr 2009 Borlänge Simsällskap +0.76 192 3:11.01 +46.23
50m: 44.12
100m: 1:33.53
(49.41)
150m: 2:24.97
(51.44)
200m: 3:11.01
(46.04)
12 Signe Bergqvist 2009 Upsala Simsällskap -.-- 191 3:11.48 +46.70 S6
50m: 44.76
100m: 1:34.11
(49.35)
150m: 2:23.33
(49.22)
200m: 3:11.48
(48.15)
13 Lo Berglund 2009 Borlänge Simsällskap +0.90 150 3:27.42 +1:02.64
50m: 47.96
100m: 1:41.72
(53.76)
150m: 2:36.48
(54.76)
200m: 3:27.42
(50.94)
Grenen officiell:  2023-01-05 14:57:02
2023-01-05 14:57:53 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Palles Minne - TYR Cup 2023
Plats: Bollnäs Simhall Arrangör: Bollnäs Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 jan 2023 till den 6 jan 2023
Gren 5, 200m Frisim Herrar 17 och äldre - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mikael Söderberg 2003 Upsala Simsällskap +0.62 570 1:59.84
50m: 28.52
100m: 59.16
(30.64)
150m: 1:29.67
(30.51)
200m: 1:59.84
(30.17)
2 Adi Ramovic 2004 Upsala Simsällskap +0.59 503 2:04.90 +5.06
50m: 29.15
100m: 1:01.55
(32.40)
150m: 1:32.69
(31.14)
200m: 2:04.90
(32.21)
3 Ludvig Glantz 2006 Upsala Simsällskap +0.69 491 2:05.94 +6.10
50m: 29.03
100m: 1:01.71
(32.68)
150m: 1:33.30
(31.59)
200m: 2:05.94
(32.64)
4 Adam Wahlberg 2006 Upsala Simsällskap +0.72 464 2:08.31 +8.47
50m: 30.29
100m: 1:03.28
(32.99)
150m: 1:36.62
(33.34)
200m: 2:08.31
(31.69)
5 Lukas Höglund 2004 Upsala Simsällskap +0.75 453 2:09.31 +9.47
50m: 29.03
100m: 1:02.58
(33.55)
150m: 1:36.24
(33.66)
200m: 2:09.31
(33.07)
6 Martin Schön 2003 Upsala Simsällskap +0.69 443 2:10.26 +10.42
50m: 29.00
100m: 1:02.03
(33.03)
150m: 1:36.35
(34.32)
200m: 2:10.26
(33.91)
7 Sebastian  Pettersson 2006 Hudiksvalls Simsällskap +0.75 435 2:11.10 +11.26
50m: 29.27
100m: 1:02.34
(33.07)
150m: 1:36.54
(34.20)
200m: 2:11.10
(34.56)
8 Axel Pagard 2006 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.72 358 2:19.91 +20.07
50m: 30.67
100m: 1:05.92
(35.25)
150m: 1:43.01
(37.09)
200m: 2:19.91
(36.90)
9 Gustav Hedin 2005 Hudiksvalls Simsällskap +0.80 338 2:22.57 +22.73
50m: 31.43
100m: 1:07.56
(36.13)
150m: 1:46.10
(38.54)
200m: 2:22.57
(36.47)
Grenen officiell:  2023-01-05 15:09:33
Gren 5, 200m Frisim Herrar A - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Liam Hjertèn 2008 Bollnäs Simsällskap +0.68 421 2:12.55
50m: 29.97
100m: 1:04.98
(35.01)
150m: 1:40.40
(35.42)
200m: 2:12.55
(32.15)
2 Johannes Fischer 2007 Upsala Simsällskap +0.67 378 2:17.33 +4.78
50m: 32.29
100m: 1:07.43
(35.14)
150m: 1:43.22
(35.79)
200m: 2:17.33
(34.11)
3 Seved Rönnholm 2007 Upsala Simsällskap +0.72 373 2:18.02 +5.47
50m: 32.21
100m: 1:07.30
(35.09)
150m: 1:43.60
(36.30)
200m: 2:18.02
(34.42)
4 Axel Haglund 2007 Borlänge Simsällskap +0.67 349 2:21.11 +8.56
50m: 30.97
100m: 1:07.14
(36.17)
150m: 1:44.95
(37.81)
200m: 2:21.11
(36.16)
5 Malte Andersson 2007 Upsala Simsällskap +0.74 345 2:21.58 +9.03
50m: 32.94
100m: 1:09.22
(36.28)
150m: 1:45.65
(36.43)
200m: 2:21.58
(35.93)
6 Nils Edberg 2008 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.80 307 2:27.17 +14.62
50m: 32.52
100m: 1:10.81
(38.29)
150m: 1:50.44
(39.63)
200m: 2:27.17
(36.73)
7 Vincent Eriksson 2007 Upsala Simsällskap +0.92 277 2:32.43 +19.88
50m: 33.83
100m: 1:13.44
(39.61)
150m: 1:53.35
(39.91)
200m: 2:32.43
(39.08)
8 Theo Kärrlander 2007 Sollefteå Allmänna Simsällskap +0.91 192 2:52.08 +39.53
50m: 37.98
100m: 1:22.78
(44.80)
150m: 2:08.81
(46.03)
200m: 2:52.08
(43.27)
Grenen officiell:  2023-01-05 15:09:33
Gren 5, 200m Frisim Herrar B - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elis Nilsson 2010 Söderhamns Simsällskap +0.81 386 2:16.41
50m: 30.70
100m: 1:05.89
(35.19)
150m: 1:41.94
(36.05)
200m: 2:16.41
(34.47)
2 Alexius Hedström 2009 Upsala Simsällskap +0.86 263 2:34.92 +18.51
50m: 34.76
100m: 1:14.19
(39.43)
150m: 1:55.29
(41.10)
200m: 2:34.92
(39.63)
3 Egon Wessling 2010 Sandvikens Sim o Hoppklubb +0.73 259 2:35.80 +19.39
50m: 34.80
100m: 1:14.89
(40.09)
150m: 1:56.49
(41.60)
200m: 2:35.80
(39.31)
4 Zakk Sjöberg 2010 Söderhamns Simsällskap +0.84 259 2:35.81 +19.40
50m: 34.78
100m: 1:15.00
(40.22)
150m: 1:56.98
(41.98)
200m: 2:35.81
(38.83)
5 Arvid Söderholm 2009 Upsala Simsällskap +0.66 248 2:38.15 +21.74
50m: 36.35
100m: 1:17.10
(40.75)
150m: 1:58.59
(41.49)
200m: 2:38.15
(39.56)
6 Nils Andersson 2011 Söderhamns Simsällskap +0.68 244 2:38.87 +22.46
50m: 35.11
100m: 1:16.19
(41.08)
150m: 1:59.07
(42.88)
200m: 2:38.87
(39.80)
7 Viggo Klingstedt Sylwan 2009 Upsala Simsällskap +0.81 155 3:04.78 +48.37
50m: 40.24
100m: 1:27.27
(47.03)
150m: 2:16.91
(49.64)
200m: 3:04.78
(47.87)
Grenen officiell:  2023-01-05 15:09:33
2023-01-05 15:10:12 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Palles Minne - TYR Cup 2023
Plats: Bollnäs Simhall Arrangör: Bollnäs Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 jan 2023 till den 6 jan 2023
Gren 6, 50m Bröstsim Damer  17 och äldre - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Matilda Nilsson 2004 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.77 537 35.13
2 Lisa Löf 2004 Gävle Simsällskap +0.70 525 35.40 +0.27
3 Maja  Nilsson 2003 Gävle Simsällskap +0.69 468 36.77 +1.64
4 Saga Andersson 2006 Söderhamns Simsällskap +0.65 438 37.58 +2.45
5 Hanna  Stolt 2004 Gävle Simsällskap +0.68 396 38.86 +3.73
6 Emelie Runarsson 2006 Söderhamns Simsällskap +0.78 386 39.21 +4.08
7 Ronja Nordlund 2006 Gävle Simsällskap +0.69 341 40.84 +5.71
8 Emelie Wijker 2003 Gävle Simsällskap +0.80 338 40.96 +5.83
9 Ida Svensson 2006 Upsala Simsällskap +0.62 337 41.01 +5.88
10 Märta Säfsten 2006 Upsala Simsällskap +0.80 335 41.09 +5.96
11 Anna Sisell 2003 Simsällskapet Mora +0.73 317 41.85 +6.72
12 Evelina Karlsson 2002 Leksands Simförening +0.81 227 46.80 +11.67
13 Klara Hellström 2002 Leksands Simförening +0.81 199 48.87 +13.74
Grenen officiell:  2023-01-05 15:21:42
Gren 6, 50m Bröstsim Damer  A - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tindra Byqvist 2008 Bollnäs Simsällskap +0.75 444 37.42
2 Elsa Karls 2008 Borlänge Simsällskap +0.72 432 37.77 +0.35
3 Junie Mattsson 2007 Gävle Simsällskap +0.70 417 38.20 +0.78
4 Isabelle Nilsson 2007 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.73 417 38.21 +0.79
5 Ebba Lundqvist 2007 Upsala Simsällskap +0.73 392 39.00 +1.58
=6 Ida Hellström 2008 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.71 365 39.93 +2.51
=6 Nelly Widmark 2008 Upsala Simsällskap +0.78 365 39.93 +2.51
8 Alicia Kraft 2007 Hedemora Simsällskap +0.72 360 40.12 +2.70
9 Vesta Zukauskaite 2007 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.76 358 40.19 +2.77
10 Minna Hedlund 2007 Hudiksvalls Simsällskap +0.78 344 40.76 +3.34
11 Siri Ljunghall 2008 Upsala Simsällskap +0.81 337 41.03 +3.61
12 Julia Kraft 2008 Hedemora Simsällskap +0.72 326 41.48 +4.06
13 Edith Wallberg 2007 Bollnäs Simsällskap +0.70 325 41.53 +4.11
14 Alice Persson 2008 Bollnäs Simsällskap +0.74 260 44.74 +7.32
15 Amanda Häll 2008 Bollnäs Simsällskap +0.59 256 44.94 +7.52
16 Anna Påve 2008 Upsala Simsällskap +0.77 227 46.77 +9.35
17 Liv Glumoff 2008 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.91 218 47.44 +10.02
18 Juno Domeij 2008 Sollefteå Allmänna Simsällskap +0.88 209 48.11 +10.69
19 Sara Hydén 2008 Borlänge Simsällskap +0.86 196 49.14 +11.72
20 Moa Hellström 2008 Leksands Simförening +0.83 168 51.70 +14.28
Grenen officiell:  2023-01-05 15:21:42
Gren 6, 50m Bröstsim Damer  B - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Saga Jägare 2010 Upsala Simsällskap +0.60 452 37.21
2 Elin Bohman 2009 Upsala Simsällskap +0.79 408 38.48 +1.27
3 Elsa Hedenström 2009 Sandvikens Sim o Hoppklubb +0.66 359 40.18 +2.97
4 Majken Lönn 2009 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.66 330 41.32 +4.11
5 Tilda Skärström 2011 Sandvikens Sim o Hoppklubb +0.79 324 41.54 +4.33
6 Ester Wallström 2009 Upsala Simsällskap +0.81 320 41.75 +4.54
7 Emma Johannesson 2010 Gävle Simsällskap +0.70 289 43.17 +5.96
8 Olivia Melin 2009 Upsala Simsällskap +0.79 275 43.88 +6.67
9 Yara Khasouf 2010 Söderhamns Simsällskap +0.83 263 44.56 +7.35
10 Sandi Jouma 2010 Söderhamns Simsällskap +0.66 258 44.83 +7.62
11 Saga Mesch 2010 Bollnäs Simsällskap +0.71 213 47.76 +10.55
12 Wilma Svantes 2009 Borlänge Simsällskap +0.73 208 48.15 +10.94
13 Ida Käller 2009 Hudiksvalls Simsällskap +0.74 184 50.15 +12.94
14 Astrid Svensk 2010 Sandvikens Sim o Hoppklubb +0.64 166 51.87 +14.66
15 Stina Rylander 2009 Leksands Simförening +1.04 148 53.98 +16.77
16 Lo Berglund 2009 Borlänge Simsällskap +0.88 141 54.84 +17.63
17 Ebba Winter 2010 Leksands Simförening +0.74 90 1:03.52 +26.31
Grenen officiell:  2023-01-05 15:21:42
2023-01-05 15:22:17 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Palles Minne - TYR Cup 2023
Plats: Bollnäs Simhall Arrangör: Bollnäs Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 jan 2023 till den 6 jan 2023
Gren 7, 50m Bröstsim Herrar 17 och äldre - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Martin Schön 2003 Upsala Simsällskap +0.68 501 31.40
2 Ludvig Glantz 2006 Upsala Simsällskap +0.71 478 31.91 +0.51
3 Mikael Söderberg 2003 Upsala Simsällskap +0.61 469 32.10 +0.70
4 Adi Ramovic 2004 Upsala Simsällskap +0.59 452 32.51 +1.11
5 Adam Wahlberg 2006 Upsala Simsällskap +0.72 396 33.95 +2.55
6 Arvid Lind 2005 Bollnäs Simsällskap +0.77 364 34.94 +3.54
Grenen officiell:  2023-01-05 15:29:15
Gren 7, 50m Bröstsim Herrar A - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elliot Ekman 2007 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.63 414 33.47
2 Lukas Jonsgården 2008 Upsala Simsällskap +0.67 403 33.77 +0.30
3 Leo Ku-Ringström 2008 Bollnäs Simsällskap +0.68 350 35.38 +1.91
4 Malte Franzén 2007 Upsala Simsällskap +0.71 349 35.41 +1.94
5 Sixten Lindell 2008 Upsala Simsällskap +0.79 340 35.74 +2.27
6 Nils Edberg 2008 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.79 330 36.09 +2.62
7 Axel Haglund 2007 Borlänge Simsällskap +0.69 306 36.99 +3.52
8 Theo Kärrlander 2007 Sollefteå Allmänna Simsällskap +0.81 217 41.50 +8.03
9 Alfred Eriksson 2008 Bollnäs Simsällskap +0.76 211 41.89 +8.42
10 Hugo Nordlund 2008 Upsala Simsällskap +0.74 157 46.24 +12.77
Grenen officiell:  2023-01-05 15:29:15
Gren 7, 50m Bröstsim Herrar B - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustav Call 2009 Upsala Simsällskap +0.65 332 36.03
2 Felix Eriksson 2010 Upsala Simsällskap +0.70 289 37.72 +1.69
3 Tim Ku-Ringström 2010 Bollnäs Simsällskap +0.73 237 40.31 +4.28
4 Egon Wessling 2010 Sandvikens Sim o Hoppklubb +0.72 183 43.93 +7.90
5 Arvid Söderholm 2009 Upsala Simsällskap +0.69 172 44.85 +8.82
6 Alex Ström 2009 Borlänge Simsällskap +0.75 169 45.11 +9.08
7 Vilgot Johansson 2009 Sandvikens Sim o Hoppklubb +0.47 168 45.15 +9.12
8 Lucas Yu 2010 Upsala Simsällskap +0.79 158 46.12 +10.09
9 Alvin Visuri 2010 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.75 154 46.45 +10.42
10 Joel Kilander 2010 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.89 75 59.05 +23.02
Grenen officiell:  2023-01-05 15:29:15
2023-01-05 15:30:04 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Palles Minne - TYR Cup 2023
Plats: Bollnäs Simhall Arrangör: Bollnäs Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 jan 2023 till den 6 jan 2023
Gren 8, 50m Bröstsim Mixed C - Final
Sponsor: TYR
Namn Född Förening R.T. FINA Tid
Ella Ahlgren 2011 Upsala Simsällskap +0.74 39.55
Vera Berggren 2011 Bollnäs Simsällskap +0.85 57.81
Maria Fotescu 2012 Bollnäs Simsällskap +0.76 50.14
Frida Färnlöf 2011 Borlänge Simsällskap +0.73 45.95
Anni Gärds 2012 Leksands Simförening +1.09 1:20.75
Frida Hallor 2011 Leksands Simförening +1.00 54.42
Walter Horn 2012 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.56 46.98
Arvid Häll 2011 Bollnäs Simsällskap +0.52 45.94
Alicia Lindström 2011 Söderhamns Simsällskap +0.97 49.24
Nora Mankler 2011 Leksands Simförening +1.00 52.89
Elma Skoglund 2012 Bollnäs Simsällskap +0.75 52.97
Nia Ström 2011 Borlänge Simsällskap +1.00 50.16
Tove Tull Andersson 2011 Leksands Simförening +0.96 1:02.65
Lovisa Törnros 2012 Bollnäs Simsällskap +0.63 50.81
Selma Widmark 2011 Upsala Simsällskap +0.73 47.59
Märta Åkerman 2012 Bollnäs Simsällskap -.-- 59.37
2023-01-05 15:33:56 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Palles Minne - TYR Cup 2023
Plats: Bollnäs Simhall Arrangör: Bollnäs Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 jan 2023 till den 6 jan 2023
Gren 9, 50m Bröstsim Damer Masters - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Louise Säfström 1995 Gävle Simsällskap +0.78 406 38.55
2 Emma Freijd Johansson 1985 Sandvikens Sim o Hoppklubb +0.78 327 41.45 +2.90
3 Carina Andersson 1975 Upsala Simsällskap +0.76 295 42.87 +4.32
4 Margareta Rainer 1949 Gävle Simsällskap +0.97 188 49.81 +11.26
Grenen officiell:  2023-01-05 15:51:05
2023-01-05 15:51:30 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Palles Minne - TYR Cup 2023
Plats: Bollnäs Simhall Arrangör: Bollnäs Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 jan 2023 till den 6 jan 2023
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar Masters - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jon Lundqvist 1971 Upsala Simsällskap +0.71 417 33.39
2 Adam Rydstedt 1996 Hudiksvalls Simsällskap +0.78 369 34.76 +1.37
3 Jesper Olsson 1975 Upsala Simsällskap +0.73 290 37.69 +4.30
4 Henrik Svensk 1975 Sandvikens Sim o Hoppklubb +0.75 264 38.87 +5.48
Grenen officiell:  2023-01-05 15:52:26
2023-01-05 15:52:31 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Palles Minne - TYR Cup 2023
Plats: Bollnäs Simhall Arrangör: Bollnäs Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 jan 2023 till den 6 jan 2023
Gren 11, 200m Fjärilsim Damer 17 och äldre - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tova Franzén 2001 Upsala Simsällskap +0.83 494 2:31.29
50m: 32.47
100m: 1:10.32
(37.85)
150m: 1:50.12
(39.80)
200m: 2:31.29
(41.17)
2 Ida Svensson 2006 Upsala Simsällskap +0.75 356 2:48.67 +17.38
50m: 37.04
100m: 1:19.61
(42.57)
150m: 2:03.82
(44.21)
200m: 2:48.67
(44.85)
3 Stella Karlsson 2006 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.72 297 2:59.14 +27.85
50m: 38.42
100m: 1:24.05
(45.63)
150m: 2:11.93
(47.88)
200m: 2:59.14
(47.21)
Grenen officiell:  2023-01-05 16:00:09
Gren 11, 200m Fjärilsim Damer A - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Astrid Lönn 2008 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.71 436 2:37.72
50m: 35.35
100m: 1:16.56
(41.21)
150m: 1:58.64
(42.08)
200m: 2:37.72
(39.08)
2 Ida Hellström 2008 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.70 325 2:53.87 +16.15
50m: 38.37
100m: 1:23.48
(45.11)
150m: 2:09.47
(45.99)
200m: 2:53.87
(44.40)
3 Emmy Olsson 2008 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.87 244 3:11.18 +33.46
50m: 40.65
100m: 1:29.45
(48.80)
150m: 2:20.82
(51.37)
200m: 3:11.18
(50.36)
- Annahita Kamkar 2008 Upsala Simsällskap +0.82 DSQ
- Elsa Strömberg 2008 Bollnäs Simsällskap +0.61 DSQ
Grenen officiell:  2023-01-05 16:00:09
Gren 11, 200m Fjärilsim Damer B - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mira Björkman 2010 Borlänge Simsällskap +0.91 394 2:43.12
50m: 34.86
100m: 1:16.44
(41.58)
150m: 2:00.34
(43.90)
200m: 2:43.12
(42.78)
2 Tilda Isenstam 2009 Upsala Simsällskap +0.82 371 2:46.36 +3.24
50m: 35.20
100m: 1:17.57
(42.37)
150m: 2:01.55
(43.98)
200m: 2:46.36
(44.81)
3 Linn Olsson 2010 Borlänge Simsällskap +0.79 345 2:50.50 +7.38
50m: 35.48
100m: 1:17.70
(42.22)
150m: 2:05.00
(47.30)
200m: 2:50.50
(45.50)
Grenen officiell:  2023-01-05 16:00:09
2023-01-05 16:00:51 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Palles Minne - TYR Cup 2023
Plats: Bollnäs Simhall Arrangör: Bollnäs Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 jan 2023 till den 6 jan 2023
Gren 12, 200m Fjärilsim Herrar 17 och äldre - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Mikael Söderberg 2003 Upsala Simsällskap +0.63 498 2:16.55
50m: 30.54
100m: 1:05.33
(34.79)
150m: 1:41.04
(35.71)
200m: 2:16.55
(35.51)
2 Adi Ramovic 2004 Upsala Simsällskap +0.60 425 2:23.92 +7.37
50m: 30.72
100m: 1:07.83
(37.11)
150m: 1:45.15
(37.32)
200m: 2:23.92
(38.77)
3 Ludvig Glantz 2006 Upsala Simsällskap +0.76 378 2:29.60 +13.05
50m: 32.61
100m: 1:11.63
(39.02)
150m: 1:51.33
(39.70)
200m: 2:29.60
(38.27)
4 Adam Wahlberg 2006 Upsala Simsällskap +0.75 355 2:32.74 +16.19
50m: 32.19
100m: 1:10.56
(38.37)
150m: 1:52.46
(41.90)
200m: 2:32.74
(40.28)
5 Martin Schön 2003 Upsala Simsällskap +0.67 327 2:37.07 +20.52
50m: 31.88
100m: 1:10.25
(38.37)
150m: 1:52.64
(42.39)
200m: 2:37.07
(44.43)
6 Lukas Höglund 2004 Upsala Simsällskap +0.77 306 2:40.48 +23.93
50m: 35.14
100m: 1:17.04
(41.90)
150m: 1:58.37
(41.33)
200m: 2:40.48
(42.11)
Grenen officiell:  2023-01-05 16:08:02
Gren 12, 200m Fjärilsim Herrar A - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Aston Horn 2007 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.60 387 2:28.42
50m: 31.98
100m: 1:10.71
(38.73)
150m: 1:49.89
(39.18)
200m: 2:28.42
(38.53)
2 Elliot Ekman 2007 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.69 288 2:43.72 +15.30
50m: 35.17
100m: 1:17.15
(41.98)
150m: 2:01.62
(44.47)
200m: 2:43.72
(42.10)
3 Malte Andersson 2007 Upsala Simsällskap +0.80 268 2:47.76 +19.34
50m: 36.49
100m: 1:19.73
(43.24)
150m: 2:03.62
(43.89)
200m: 2:47.76
(44.14)
- Ata Östlund Keklik 2008 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.81 DSQ
Grenen officiell:  2023-01-05 16:08:02
Gren 12, 200m Fjärilsim Herrar B - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gustav Call 2009 Upsala Simsällskap +0.72 225 2:57.82
50m: 38.26
100m: 1:23.35
(45.09)
150m: 2:10.31
(46.96)
200m: 2:57.82
(47.51)
Grenen officiell:  2023-01-05 16:08:02
2023-01-05 16:08:07 Resultathantering: WinGrodan 2.9 Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet
Document
Resultat
Palles Minne - TYR Cup 2023
Plats: Bollnäs Simhall Arrangör: Bollnäs Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 5 jan 2023 till den 6 jan 2023
Gren 13, 100m Medley Damer 17 och äldre - Final
Sponsor: TYR
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Matilda Nilsson 2004 Harnäs Skutskär Simsällskap +0.78 525 1:10.03
50m: 32.70
100m: 1:10.03
(37.33)
2 Lisa Löf 2004 Gävle