2021-12-06   12:45:20
Choose competition:

Choose language:
Swedish English Denmark Finland Slovenia

Results for 2021 Apollo Projects NZ Short Course Swimming Championships

Below are all results from the competition shown by session.

Document
Results
2021 Apollo Projects NZ Short Course Swimming Championships
Place: Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 25m Competition Date: Aug 17, 2021 to Aug 21, 2021
Event 1, 100m Backstroke Men - Heat
13NZR 59.37 Tarquin Magner EVOBP 4/10/2017
14NZR 56.48 Corey Main HPKCO 27/09/2009
NZR 51.02 Andrew Jeffcoat 1999 PUKCO (NZL) Auckland 6/10/2020
18NZR 52.30 Cameron Gray 2003 17/08/2021
17NZR 51.84 Daniel Bell NSSAK (NZL) 13/04/2008
15NZR 54.93 Finn Kennard-Campbell NSSAK 12/08/2015
16NZR 53.53 Corey Main HPKCO 11/09/2011
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Cameron Gray North Shore Swimming Club +0.60 52.30 Q 18NZR
Entry time: 53.40 (-1.10)
25m: 12.38
50m: 25.43
(13.05)
75m: 38.88
(13.45)
100m: 52.30
(13.42)
2 Andrew Jeffcoat Pukekohe Swimming Club +0.57 52.38 +0.08 Q
Entry time: 51.02 (+1.36)
25m: 12.05
50m: 25.12
(13.07)
75m: 38.59
(13.47)
100m: 52.38
(13.79)
3 Cooper Morley North Shore Swimming Club +0.60 53.36 +1.06 Q
Entry time: 53.72 (-0.36)
25m: 12.36
50m: 25.70
(13.34)
75m: 39.67
(13.97)
100m: 53.36
(13.69)
4 Zac Dell Pukekohe Swimming Club +0.64 53.53 +1.23 Q
Entry time: 52.21 (+1.32)
25m: 12.37
50m: 25.81
(13.44)
75m: 39.50
(13.69)
100m: 53.53
(14.03)
5 Zeke Pine Neptune Swim Club +0.59 54.48 +2.18 Q
Entry time: 54.36 (+0.12)
25m: 12.73
50m: 26.37
(13.64)
75m: 40.53
(14.16)
100m: 54.48
(13.95)
6 Joel Crampton Capital Swim Club +0.61 54.95 +2.65 Q
Entry time: 55.88 (-0.93)
25m: 12.99
50m: 26.59
(13.60)
75m: 40.90
(14.31)
100m: 54.95
(14.05)
7 Taiko Torepe-Ormsby Wharenui Swim Club +0.57 55.09 +2.79 Q
Entry time: 54.96 (+0.13)
25m: 12.76
50m: 26.41
(13.65)
75m: 40.79
(14.38)
100m: 55.09
(14.30)
8 Finn Harland Pirates Swim Team +0.71 55.20 +2.90 Q
Entry time: 57.87 (-2.67)
25m: 12.94
50m: 26.55
(13.61)
75m: 40.88
(14.33)
100m: 55.20
(14.32)
9 Satori Dobbie QEII Swim Club +0.64 55.61 +3.31 Q
Entry time: 54.11 (+1.50)
25m: 12.86
50m: 26.60
(13.74)
75m: 40.67
(14.07)
100m: 55.61
(14.94)
10 Ben Littlejohn St Paul's Swimming Club +0.63 56.11 +3.81 Q
Entry time: 56.24 (-0.13)
25m: 13.38
50m: 27.19
(13.81)
75m: 41.78
(14.59)
100m: 56.11
(14.33)
11 Samuel Poching North Shore Swimming Club +0.64 56.14 +3.84 Q
Entry time: 55.14 (+1.00)
25m: 13.35
50m: 27.26
(13.91)
75m: 41.67
(14.41)
100m: 56.14
(14.47)
12 Hunter Dobson Waitakere Swimming Club +0.61 56.62 +4.32 Q
Entry time: 56.45 (+0.17)
25m: 13.22
50m: 27.28
(14.06)
75m: 41.89
(14.61)
100m: 56.62
(14.73)
13 Alex Esposito Pirates Swim Team +0.55 56.94 +4.64 Q
Entry time: 58.42 (-1.48)
25m: 13.36
50m: 27.62
(14.26)
75m: 42.22
(14.60)
100m: 56.94
(14.72)
14 MacAllister Clark North Shore Swimming Club +0.56 57.23 +4.93 Q
Entry time: 57.56 (-0.33)
25m: 12.76
50m: 27.02
(14.26)
75m: 42.31
(15.29)
100m: 57.23
(14.92)
15 William Seymour Tasman Swim Club +0.61 57.25 +4.95 Q
Entry time: 59.14 (-1.89)
25m: 13.10
50m: 27.21
(14.11)
75m: 42.07
(14.86)
100m: 57.25
(15.18)
16 Ollie Lutton Aquagym Swimming Club +0.65 57.33 +5.03 Q
Entry time: 57.77 (-0.44)
25m: 13.77
50m: 27.89
(14.12)
75m: 42.61
(14.72)
100m: 57.33
(14.72)
17 Thomas Murray Pukekohe Swimming Club +0.69 57.34 +5.04 Q
Entry time: 56.74 (+0.60)
25m: 13.59
50m: 27.77
(14.18)
75m: 42.44
(14.67)
100m: 57.34
(14.90)
18 Conor McCullough Jasi Swim Club +0.50 57.50 +5.20 Q
Entry time: 58.14 (-0.64)
25m: 13.50
50m: 27.94
(14.44)
75m: 42.78
(14.84)
100m: 57.50
(14.72)
19 Connor Barr Wharenui Swim Club +0.60 57.54 +5.24 Q
Entry time: 58.15 (-0.61)
25m: 13.11
50m: 27.40
(14.29)
75m: 42.40
(15.00)
100m: 57.54
(15.14)
20 Quin Walden Pukekohe Swimming Club +0.58 57.56 +5.26 Q
Entry time: 57.77 (-0.21)
25m: 13.24
50m: 27.54
(14.30)
75m: 42.37
(14.83)
100m: 57.56
(15.19)
21 Ryan Peck Parnell Swimming +0.57 57.78 +5.48 Q
Entry time: 57.80 (-0.02)
25m: 13.70
50m: 27.72
(14.02)
75m: 42.60
(14.88)
100m: 57.78
(15.18)
22 Teegan Farr Coast Swimming Club +0.65 57.98 +5.68 Q
Entry time: 58.27 (-0.29)
25m: 13.49
50m: 27.78
(14.29)
75m: 43.05
(15.27)
100m: 57.98
(14.93)
23 Gustav Campher North Shore Swimming Club +0.60 58.03 +5.73 Q
Entry time: 56.98 (+1.05)
25m: 13.25
50m: 27.49
(14.24)
75m: 42.59
(15.10)
100m: 58.03
(15.44)
24 Max Gardiner Wharenui Swim Club +0.66 58.13 +5.83 Q
Entry time: 58.74 (-0.61)
25m: 13.95
50m: 28.48
(14.53)
75m: 43.54
(15.06)
100m: 58.13
(14.59)
25 Joseph Koroiadi Murihiku Swimming Club +0.65 58.31 +6.01 Q
Entry time: 58.82 (-0.51)
25m: 14.00
50m: 28.48
(14.48)
75m: 43.43
(14.95)
100m: 58.31
(14.88)
26 Blake Faleafa North Shore Swimming Club +0.64 58.32 +6.02 Q
Entry time: 1:00.47 (-2.15)
25m: 13.62
50m: 27.79
(14.17)
75m: 43.02
(15.23)
100m: 58.32
(15.30)
27 Bede Aitu (V) TBSS Central City Swimming +0.68 58.48 +6.18 Q
Entry time: 58.27 (+0.21)
25m: 13.34
50m: 28.23
(14.89)
75m: 43.58
(15.35)
100m: 58.48
(14.90)
28 Jasper Cornish Coast Swimming Club +0.69 58.59 +6.29 Q
Entry time: 59.37 (-0.78)
25m: 13.73
50m: 28.13
(14.40)
75m: 43.37
(15.24)
100m: 58.59
(15.22)
29 James Crosbie United Swimming Club +0.67 58.87 +6.57 Q
Entry time: 59.89 (-1.02)
25m: 14.01
50m: 28.69
(14.68)
75m: 43.79
(15.10)
100m: 58.87
(15.08)
30 Howard Lu North Shore Swimming Club +0.58 58.93 +6.63 Q
Entry time: 59.14 (-0.21)
25m: 13.66
50m: 28.19
(14.53)
75m: 43.56
(15.37)
100m: 58.93
(15.37)
31 Jacob Laurence Waitakere Swimming Club +0.65 58.94 +6.64
Entry time: 58.75 (+0.19)
25m: 13.95
50m: 28.53
(14.58)
75m: 43.64
(15.11)
100m: 58.94
(15.30)
32 Tito Tipi Pukekohe Swimming Club +0.65 59.06 +6.76
Entry time: 59.84 (-0.78)
25m: 13.67
50m: 28.38
(14.71)
75m: 43.78
(15.40)
100m: 59.06
(15.28)
33 Joseph Stewart Pirates Swim Team +0.72 59.13 +6.83
Entry time: 58.55 (+0.58)
25m: 13.95
50m: 28.56
(14.61)
75m: 43.87
(15.31)
100m: 59.13
(15.26)
34 Ben Hemming SwimZone Racing +0.65 59.27 +6.97
Entry time: 1:01.39 (-2.12)
25m: 14.07
50m: 29.34
(15.27)
75m: 44.35
(15.01)
100m: 59.27
(14.92)
35 Moab Heynekamp Pirates Swim Team +0.61 59.31 +7.01
Entry time: 58.08 (+1.23)
25m: 13.71
50m: 28.25
(14.54)
75m: 43.70
(15.45)
100m: 59.31
(15.61)
36 Luke Hair United Swimming Club +0.72 59.33 +7.03
Entry time: 1:00.60 (-1.27)
25m: 13.65
50m: 28.50
(14.85)
75m: 44.13
(15.63)
100m: 59.33
(15.20)
37 Curtis Mellsop Neptune Swim Club +0.63 59.44 +7.14
Entry time: 1:01.65 (-2.21)
25m: 14.08
50m: 28.88
(14.80)
75m: 44.23
(15.35)
100m: 59.44
(15.21)
37 James Donovan Coast Swimming Club +0.64 59.44 +7.14
Entry time: 1:00.19 (-0.75)
25m: 14.05
50m: 28.72
(14.67)
75m: 44.20
(15.48)
100m: 59.44
(15.24)
39 Zach Knowles Waitaha Swim Club +0.61 59.50 +7.20
Entry time: 59.70 (-0.20)
25m: 13.26
50m: 28.16
(14.90)
75m: 43.54
(15.38)
100m: 59.50
(15.96)
40 Nick Close Pirates Swim Team +0.62 59.98 +7.68
Entry time: 1:01.22 (-1.24)
25m: 14.45
50m: 29.38
(14.93)
75m: 44.82
(15.44)
100m: 59.98
(15.16)
41 Mason King Coast Swimming Club +0.65 1:00.17 +7.87
Entry time: 1:03.39 (-3.22)
25m: 14.29
50m: 29.28
(14.99)
75m: 44.93
(15.65)
100m: 1:00.17
(15.24)
42 Wills Graham Aquagym Swimming Club +0.59 1:00.36 +8.06
Entry time: 1:01.11 (-0.75)
25m: 14.19
50m: 29.26
(15.07)
75m: 44.71
(15.45)
100m: 1:00.36
(15.65)
43 Angus Blair Comet Swim Club +0.64 1:00.43 +8.13
Entry time: 59.87 (+0.56)
25m: 14.03
50m: 29.30
(15.27)
75m: 44.74
(15.44)
100m: 1:00.43
(15.69)
44 Kokoro Frost (V) Raumati Swimming Club +0.57 1:00.68 +8.38
Entry time: 58.55 (+2.13)
25m: 13.42
50m: 28.50
(15.08)
75m: 44.26
(15.76)
100m: 1:00.68
(16.42)
45 Daniel Williams SwimZone Racing +0.59 1:00.86 +8.56
Entry time: 1:00.32 (+0.54)
25m: 14.39
50m: 29.88
(15.49)
75m: 45.30
(15.42)
100m: 1:00.86
(15.56)
46 Ethan Stocks Roskill Swimming Club +0.68 1:01.00 +8.70
Entry time: 1:01.56 (-0.56)
25m: 14.84
50m: 30.15
(15.31)
75m: 45.81
(15.66)
100m: 1:01.00
(15.19)
47 Matthew Zheng North Shore Swimming Club +0.55 1:01.02 +8.72
Entry time: 1:00.89 (+0.13)
25m: 14.62
50m: 29.84
(15.22)
75m: 45.56
(15.72)
100m: 1:01.02
(15.46)
48 Ethan MacDonald Hamilton Aquatics +0.86 1:01.09 +8.79
Entry time: 1:02.21 (-1.12)
25m: 14.95
50m: 30.03
(15.08)
75m: 45.73
(15.70)
100m: 1:01.09
(15.36)
49 Luke O'Connor Papakura Swimming Club +0.66 1:01.17 +8.87
Entry time: 1:02.08 (-0.91)
25m: 14.26
50m: 29.28
(15.02)
75m: 45.67
(16.39)
100m: 1:01.17
(15.50)
50 Brandon Holder Phoenix Aquatics +0.61 1:01.30 +9.00
Entry time: 1:01.58 (-0.28)
25m: 14.32
50m: 29.74
(15.42)
75m: 45.51
(15.77)
100m: 1:01.30
(15.79)
51 Vincent Downs-Honey Pukekohe Swimming Club +0.57 1:01.32 +9.02
Entry time: 1:00.40 (+0.92)
25m: 13.82
50m: 28.91
(15.09)
75m: 45.13
(16.22)
100m: 1:01.32
(16.19)
52 Callum Lockhart Vikings Swim Club Inc +0.63 1:01.33 +9.03
Entry time: 1:03.19 (-1.86)
25m: 14.36
50m: 29.61
(15.25)
75m: 45.49
(15.88)
100m: 1:01.33
(15.84)
53 Harry Klouwens TBSS Central City Swimming +0.68 1:01.50 +9.20
Entry time: 1:02.59 (-1.09)
25m: 14.76
50m: 29.82
(15.06)
75m: 45.75
(15.93)
100m: 1:01.50
(15.75)
54 Jack Kelly Mt Wellington Swimming +0.63 1:01.54 +9.24
Entry time: 1:01.17 (+0.37)
25m: 14.33
50m: 29.59
(15.26)
75m: 45.50
(15.91)
100m: 1:01.54
(16.04)
55 Ethan Cone Aquagym Swimming Club +0.70 1:01.61 +9.31
Entry time: 1:02.55 (-0.94)
25m: 14.79
50m: 29.94
(15.15)
75m: 45.84
(15.90)
100m: 1:01.61
(15.77)
56 Hans Haufe Northwave Swim Club +0.66 1:01.65 +9.35
Entry time: 1:02.21 (-0.56)
25m: 14.83
50m: 30.40
(15.57)
75m: 46.35
(15.95)
100m: 1:01.65
(15.30)
57 Ollie Salt Aquagym Swimming Club +0.73 1:01.68 +9.38
Entry time: 1:04.81 (-3.13)
25m: 14.23
50m: 29.72
(15.49)
75m: 45.61
(15.89)
100m: 1:01.68
(16.07)
58 Tony Tua-Tagaloa Pukekohe Swimming Club +0.60 1:01.76 +9.46
Entry time: 1:01.76 (=)
25m: 14.54
50m: 29.76
(15.22)
75m: 45.49
(15.73)
100m: 1:01.76
(16.27)
59 Liam Vogel North Shore Swimming Club +0.72 1:01.87 +9.57
Entry time: 1:01.26 (+0.61)
25m: 14.20
50m: 29.49
(15.29)
75m: 45.61
(16.12)
100m: 1:01.87
(16.26)
60 Ethan Buchanan Pirates Swim Team +0.64 1:01.97 +9.67
Entry time: 1:03.08 (-1.11)
25m: 14.10
50m: 29.59
(15.49)
75m: 46.05
(16.46)
100m: 1:01.97
(15.92)
61 Liam Woods St Paul's Swimming Club +0.67 1:02.16 +9.86
Entry time: 1:01.67 (+0.49)
25m: 14.60
50m: 29.86
(15.26)
75m: 45.78
(15.92)
100m: 1:02.16
(16.38)
62 Xavier Lynch Vikings Swim Club Inc +0.60 1:02.17 +9.87
Entry time: 1:02.56 (-0.39)
25m: 14.62
50m: 30.13
(15.51)
75m: 46.11
(15.98)
100m: 1:02.17
(16.06)
63 Kane McBrydie Liz van Welie Aquatics +0.63 1:02.37 +10.07
Entry time: 1:03.64 (-1.27)
25m: 14.36
50m: 30.10
(15.74)
75m: 46.42
(16.32)
100m: 1:02.37
(15.95)
64 Taniko Shane Hamilton Aquatics +0.74 1:02.41 +10.11
Entry time: 1:03.45 (-1.04)
25m: 14.58
50m: 30.04
(15.46)
75m: 46.12
(16.08)
100m: 1:02.41
(16.29)
65 Nico Solodi Aquagym Swimming Club +0.75 1:02.46 +10.16
Entry time: 1:02.70 (-0.24)
25m: 14.40
50m: 30.19
(15.79)
75m: 46.54
(16.35)
100m: 1:02.46
(15.92)
66 Josh Carroll Ice Breaker Aquatics +0.73 1:02.51 +10.21
Entry time: 1:03.15 (-0.64)
25m: 14.56
50m: 30.07
(15.51)
75m: 46.37
(16.30)
100m: 1:02.51
(16.14)
67 Oliver Avis Parnell Swimming +0.57 1:02.54 +10.24
Entry time: 1:01.69 (+0.85)
25m: 14.58
50m: 30.07
(15.49)
75m: 46.13
(16.06)
100m: 1:02.54
(16.41)
68 Jacob Marriott Queenstown Swimming Club +0.65 1:02.58 +10.28
Entry time: 1:03.38 (-0.80)
25m: 14.88
50m: 30.83
(15.95)
75m: 46.65
(15.82)
100m: 1:02.58
(15.93)
69 Liam Shanahan Evolution Aquatics Tauranga +0.67 1:02.60 +10.30
Entry time: 1:03.55 (-0.95)
25m: 14.36
50m: 29.77
(15.41)
75m: 46.40
(16.63)
100m: 1:02.60
(16.20)
70 Daniel Cieplinski Howick Pakuranga +0.61 1:02.70 +10.40
Entry time: 1:03.01 (-0.31)
25m: 14.40
50m: 30.06
(15.66)
75m: 46.40
(16.34)
100m: 1:02.70
(16.30)
71 Elijah Singleton Hamilton Aquatics +0.72 1:02.73 +10.43
Entry time: 1:04.99 (-2.26)
25m: 14.79
50m: 30.29
(15.50)
75m: 46.54
(16.25)
100m: 1:02.73
(16.19)
72 Eli Wilson Aquagym Swimming Club +0.67 1:02.99 +10.69
Entry time: 1:04.80 (-1.81)
25m: 14.38
50m: 30.20
(15.82)
75m: 46.74
(16.54)
100m: 1:02.99
(16.25)
73 Oscar Rust Aquabladz New Plymouth Swim +0.73 1:03.06 +10.76
Entry time: 1:03.96 (-0.90)
25m: 14.80
50m: 30.68
(15.88)
75m: 47.30
(16.62)
100m: 1:03.06
(15.76)
74 Victor Balgaradean United Swimming Club +0.70 1:03.13 +10.83
Entry time: 1:02.92 (+0.21)
25m: 14.59
50m: 30.26
(15.67)
75m: 46.75
(16.49)
100m: 1:03.13
(16.38)
75 Kailen Brackebush North Shore Swimming Club +0.61 1:03.29 +10.99
Entry time: 1:03.75 (-0.46)
25m: 14.77
50m: 30.29
(15.52)
75m: 46.72
(16.43)
100m: 1:03.29
(16.57)
76 Thomas Hunter North Shore Swimming Club +0.60 1:03.34 +11.04
Entry time: 1:03.77 (-0.43)
25m: 14.31
50m: 30.37
(16.06)
75m: 46.89
(16.52)
100m: 1:03.34
(16.45)
77 Ryan Sargent Howick Pakuranga +0.71 1:03.48 +11.18
Entry time: 1:01.86 (+1.62)
25m: 14.69
50m: 30.32
(15.63)
75m: 46.75
(16.43)
100m: 1:03.48
(16.73)
78 Harrison James Vikings Swim Club Inc +0.64 1:03.90 +11.60
Entry time: 1:07.05 (-3.15)
25m: 14.39
50m: 30.57
(16.18)
75m: 47.28
(16.71)
100m: 1:03.90
(16.62)
79 Ben Isles Aquagym Swimming Club +0.64 1:03.97 +11.67
Entry time: 1:03.80 (+0.17)
25m: 14.81
50m: 30.36
(15.55)
75m: 47.03
(16.67)
100m: 1:03.97
(16.94)
80 Samuel Trass Swim Rotorua +0.58 1:03.99 +11.69
Entry time: 1:02.78 (+1.21)
25m: 14.56
50m: 30.35
(15.79)
75m: 47.01
(16.66)
100m: 1:03.99
(16.98)
81 Hunter Lloyd Capital Swim Club +0.65 1:04.03 +11.73
Entry time: 1:06.87 (-2.84)
25m: 14.98
50m: 31.00
(16.02)
75m: 47.41
(16.41)
100m: 1:04.03
(16.62)
82 Cameron Long Vikings Swim Club Inc +0.79 1:04.21 +11.91
Entry time: 1:05.95 (-1.74)
25m: 14.64
50m: 30.23
(15.59)
75m: 47.02
(16.79)
100m: 1:04.21
(17.19)
83 Ignat Kechin North Shore Swimming Club +0.64 1:04.32 +12.02
Entry time: 1:03.31 (+1.01)
25m: 14.43
50m: 30.16
(15.73)
75m: 47.25
(17.09)
100m: 1:04.32
(17.07)
84 Jono Swanepoel Coast Swimming Club +0.63 1:04.35 +12.05
Entry time: 1:03.96 (+0.39)
25m: 15.84
50m: 32.37
(16.53)
75m: 48.78
(16.41)
100m: 1:04.35
(15.57)
85 Cameron Wilkinson Porirua City Aquatics +0.78 1:04.40 +12.10
Entry time: 1:05.57 (-1.17)
25m: 15.14
50m: 31.18
(16.04)
75m: 47.86
(16.68)
100m: 1:04.40
(16.54)
86 Caign Boonen Whakatane Swimming Club +0.56 1:04.50 +12.20
Entry time: 1:04.56 (-0.06)
25m: 15.00
50m: 31.11
(16.11)
75m: 48.09
(16.98)
100m: 1:04.50
(16.41)
87 Bryn Drummond Jasi Swim Club +0.67 1:04.62 +12.32
Entry time: 1:05.01 (-0.39)
25m: 14.93
50m: 30.90
(15.97)
75m: 47.67
(16.77)
100m: 1:04.62
(16.95)
88 Asa Banbury Liz van Welie Aquatics +0.64 1:04.81 +12.51
Entry time: 1:05.05 (-0.24)
25m: 15.16
50m: 31.41
(16.25)
75m: 48.35
(16.94)
100m: 1:04.81
(16.46)
89 Alex Tudgey Swim Timaru +0.72 1:04.85 +12.55
Entry time: 1:05.50 (-0.65)
25m: 15.57
50m: 31.68
(16.11)
75m: 48.31
(16.63)
100m: 1:04.85
(16.54)
90 Spencer Cleland St Peter's Swimming Club +0.70 1:04.87 +12.57
Entry time: 1:05.51 (-0.64)
25m: 15.08
50m: 31.15
(16.07)
75m: 47.99
(16.84)
100m: 1:04.87
(16.88)
91 Elwin Bao North Shore Swimming Club +0.70 1:04.98 +12.68
Entry time: 1:08.45 (-3.47)
25m: 15.13
50m: 31.27
(16.14)
75m: 48.21
(16.94)
100m: 1:04.98
(16.77)
92 Louis Appleby Capital Swim Club +0.64 1:05.07 +12.77
Entry time: 1:04.68 (+0.39)
25m: 14.96
50m: 31.18
(16.22)
75m: 48.21
(17.03)
100m: 1:05.07
(16.86)
93 Ryan Burke North Shore Swimming Club +0.61 1:05.29 +12.99
Entry time: 1:06.33 (-1.04)
25m: 15.35
50m: 31.76
(16.41)
75m: 48.75
(16.99)
100m: 1:05.29
(16.54)
94 Hamish Giddens Jasi Swim Club +0.71 1:05.35 +13.05
Entry time: 1:05.12 (+0.23)
25m: 15.53
50m: 31.60
(16.07)
75m: 48.53
(16.93)
100m: 1:05.35
(16.82)
95 Seb Taku TBSS Central City Swimming +0.74 1:05.47 +13.17
Entry time: 1:03.23 (+2.24)
25m: 15.03
50m: 30.89
(15.86)
75m: 48.04
(17.15)
100m: 1:05.47
(17.43)
96 Yeenok Zhang Phoenix Aquatics +0.62 1:05.63 +13.33
Entry time: 1:08.55 (-2.92)
25m: 15.45
50m: 31.86
(16.41)
75m: 48.68
(16.82)
100m: 1:05.63
(16.95)
97 James Zhang Phoenix Aquatics +0.64 1:05.84 +13.54
Entry time: 1:05.25 (+0.59)
25m: 15.48
50m: 31.66
(16.18)
75m: 48.53
(16.87)
100m: 1:05.84
(17.31)
98 Vlad Smirnov Wharenui Swim Club +0.60 1:06.09 +13.79
Entry time: 1:05.82 (+0.27)
25m: 15.38
50m: 31.63
(16.25)
75m: 48.74
(17.11)
100m: 1:06.09
(17.35)
99 Nicholas Blakey North Shore Swimming Club +0.65 1:06.18 +13.88
Entry time: 1:06.49 (-0.31)
25m: 15.72
50m: 32.13
(16.41)
75m: 49.06
(16.93)
100m: 1:06.18
(17.12)
100 Isaac Gear Mt Eden Swimming +0.69 1:06.23 +13.93
Entry time: 1:04.51 (+1.72)
25m: 14.82
50m: 30.91
(16.09)
75m: 48.40
(17.49)
100m: 1:06.23
(17.83)
101 Preston Wang Phoenix Aquatics +0.69 1:06.24 +13.94
Entry time: 1:07.34 (-1.10)
25m: 15.70
50m: 32.52
(16.82)
75m: 49.43
(16.91)
100m: 1:06.24
(16.81)
102 Oscar Bower TBSS Central City Swimming +0.68 1:06.34 +14.04
Entry time: 1:06.46 (-0.12)
25m: 15.82
75m: 49.84
(49.84)
100m: 1:06.34
(16.50)
103 Daniel Colgan Whanganui Swimming Club +0.66 1:06.41 +14.11
Entry time: 1:05.32 (+1.09)
25m: 14.41
50m: 30.58
(16.17)
75m: 47.44
(16.86)
100m: 1:06.41
(18.97)
104 Adam Roman Pukekohe Swimming Club +0.66 1:06.57 +14.27
Entry time: 1:04.64 (+1.93)
25m: 15.56
50m: 31.73
(16.17)
75m: 48.98
(17.25)
100m: 1:06.57
(17.59)
105 Kenneth Wang Coast Swimming Club +0.57 1:06.65 +14.35
Entry time: 1:06.02 (+0.63)
25m: 16.23
50m: 32.41
(16.18)
75m: 49.70
(17.29)
100m: 1:06.65
(16.95)
106 Leo Flynn Coast Swimming Club +0.64 1:06.87 +14.57
Entry time: 1:09.10 (-2.23)
25m: 15.17
50m: 31.91
(16.74)
75m: 49.42
(17.51)
100m: 1:06.87
(17.45)
107 Palepua Afoa (V) Roskill Swimming Club +0.64 1:06.89 +14.59
Entry time: 1:06.44 (+0.45)
25m: 15.49
50m: 32.02
(16.53)
75m: 49.44
(17.42)
100m: 1:06.89
(17.45)
108 Jackson Close North Canterbury Swim Club Inc +0.67 1:07.34 +15.04
Entry time: 1:09.03 (-1.69)
25m: 16.02
50m: 32.58
(16.56)
75m: 49.77
(17.19)
100m: 1:07.34
(17.57)
109 Dave Ko North Shore Swimming Club +0.72 1:07.35 +15.05
Entry time: 1:07.46 (-0.11)
25m: 15.62
50m: 32.59
(16.97)
75m: 50.42
(17.83)
100m: 1:07.35
(16.93)
110 Benjamin Jackson Whakatane Swimming Club +0.72 1:07.54 +15.24
Entry time: 1:06.21 (+1.33)
25m: 15.83
50m: 32.67
(16.84)
75m: 50.19
(17.52)
100m: 1:07.54
(17.35)
111 Jason Els Phoenix Aquatics +0.67 1:07.55 +15.25
Entry time: 1:08.32 (-0.77)
25m: 16.05
50m: 33.05
(17.00)
75m: 50.41
(17.36)
100m: 1:07.55
(17.14)
112 Nick Reeder Evolution Aquatics Tauranga +0.62 1:07.68 +15.38
Entry time: 1:07.41 (+0.27)
25m: 15.84
50m: 32.78
(16.94)
75m: 50.61
(17.83)
100m: 1:07.68
(17.07)
113 Nino Schiltknecht Coast Swimming Club +0.63 1:07.92 +15.62
Entry time: 1:05.59 (+2.33)
25m: 15.80
50m: 32.51
(16.71)
75m: 50.08
(17.57)
100m: 1:07.92
(17.84)
114 Thomas Kyle Swim Timaru +0.73 1:07.95 +15.65
Entry time: 1:04.98 (+2.97)
25m: 16.22
50m: 32.78
(16.56)
75m: 50.48
(17.70)
100m: 1:07.95
(17.47)
115 Savva Karpov Onehunga Swimming Club Inc. +0.69 1:08.30 +16.00
Entry time: 1:06.72 (+1.58)
25m: 16.26
50m: 33.15
(16.89)
75m: 50.98
(17.83)
100m: 1:08.30
(17.32)
116 Raymond Wang Howick Pakuranga +0.57 1:08.31 +16.01
Entry time: 1:06.92 (+1.39)
25m: 15.65
50m: 32.62
(16.97)
75m: 50.27
(17.65)
100m: 1:08.31
(18.04)
117 Beau Nicholson Howick Pakuranga +0.63 1:08.53 +16.23
Entry time: 1:09.98 (-1.45)
25m: 15.64
50m: 32.54
(16.90)
75m: 50.13
(17.59)
100m: 1:08.53
(18.40)
118 Vincent Prajogo Phoenix Aquatics +0.65 1:08.54 +16.24
Entry time: 1:07.22 (+1.32)
25m: 15.89
50m: 33.14
(17.25)
75m: 50.98
(17.84)
100m: 1:08.54
(17.56)
119 Finlay McNabb Blenheim Swimming Club +0.63 1:09.17 +16.87
Entry time: 1:08.98 (+0.19)
25m: 16.03
50m: 33.20
(17.17)
75m: 51.28
(18.08)
100m: 1:09.17
(17.89)
120 Kaz Lohrer St Paul's Swimming Club +0.77 1:11.22 +18.92
Entry time: 1:04.26 (+6.96)
25m: 15.77
50m: 33.33
(17.56)
75m: 52.08
(18.75)
100m: 1:11.22
(19.14)
Event official at: 17/08/2021 9:05:14 am
2021-08-17 09:06:05 Datahandling: WinGrodan 2.8 Licensed to: Swimming New Zealand
Document
Results
2021 Apollo Projects NZ Short Course Swimming Championships
Place: Organizer: Swimming New Zealand
Pool: 25m Competition Date: Aug 17, 2021 to Aug 21, 2021
Event 2, 100m Backstroke Women - Heat
13NZR 59.92 Gabrielle Fa'amausili UNIAK 1/10/2013
14NZR 59.73 Gabrielle Fa'amausili UNIAK 3/09/2014
NZR 57.96 Helena Gasson 1994 CSCAK (NZL) Budapest, Hungary 9/11/2020
18NZR 58.02 Emily Thomas NSSAK (NZL) 9/08/2009
17NZR 59.66 Gabrielle Fa'amausili UNIAK (NZL) 4/10/2017
15NZR 58.64 Gabrielle Fa'amausili UNIAK (NZL) 12/08/2015
16NZR 59.54 Gabrielle Fa'amausili UNIAK 3/10/2016
Rank Name Age Team R.T. FINA Time Diff
1 Emma Godwin Heretaunga Sundevils +0.60 59.30 Q
Entry time: 59.23 (+0.07)
25m: 14.00
50m: 28.91
(14.91)
75m: 44.13
(15.22)
100m: 59.30
(15.17)
2 Hazel Ouwehand Phoenix Aquatics +0.59 59.31 +0.01 Q
Entry time: 58.66 (+0.65)
25m: 13.78
50m: 28.62
(14.84)
75m: 44.14
(15.52)
100m: 59.31
(15.17)
3 Laura Littlejohn St Paul's Swimming Club +0.65 1:00.21 +0.91 Q
Entry time: 1:00.09 (+0.12)
25m: 14.22
50m: 29.16
(14.94)
75m: 44.76
(15.60)
100m: 1:00.21
(15.45)
4 Jesse Welsh United Swimming Club +0.69 1:01.53 +2.23 Q
Entry time: 1:01.75 (-0.22)
25m: 14.85
50m: 30.20
(15.35)
75m: 45.98
(15.78)
100m: 1:01.53
(15.55)
5 Tess Whineray TBSS Central City Swimming +0.75 1:01.60 +2.30 Q
Entry time: 1:02.65 (-1.05)
25m: 14.73
50m: 30.16
(15.43)
75m: 45.92
(15.76)
100m: 1:01.60
(15.68)
6 Isabelle Gibson United Swimming Club +0.70 1:02.02 +2.72 Q
Entry time: 1:02.99 (-0.97)
25m: 14.65
50m: 30.11
(15.46)
75m: 46.36
(16.25)
100m: 1:02.02
(15.66)
7 Zyleika Pratt-Smith Mt Maunganui Swimming Club +0.68 1:02.08 +2.78 Q
Entry time: 1:01.48 (+0.60)
25m: 14.87
50m: 30.35
(15.48)
75m: 46.35
(16.00)
100m: 1:02.08
(15.73)
8 Hope Chmiel Vikings Swim Club Inc +0.55 1:02.25 +2.95 Q
Entry time: 1:03.68 (-1.43)
25m: 14.46
50m: 29.86
(15.40)
75m: 46.05
(16.19)
100m: 1:02.25
(16.20)
9 Kiana Swain Pukekohe Swimming Club +0.61 1:02.39 +3.09 Q
Entry time: 1:04.54 (-2.15)
25m: 14.69
50m: 30.18
(15.49)
75m: 46.37
(16.19)
100m: 1:02.39
(16.02)
10 Liv Peebles TBSS Central City Swimming +0.59 1:02.54 +3.24 Q
Entry time: 1:02.69 (-0.15)
25m: 14.64
50m: 30.41
(15.77)
75m: 46.63
(16.22)
100m: 1:02.54
(15.91)
11 Molly Shivnan Mt Maunganui Swimming Club +0.70 1:02.62 +3.32 Q
Entry time: 1:01.54 (+1.08)
25m: 14.63
50m: 30.14
(15.51)
75m: 46.37
(16.23)
100m: 1:02.62
(16.25)
12 Sasha Reid Aquabladz New Plymouth Swim +0.67 1:02.66 +3.36 Q
Entry time: 1:03.20 (-0.54)
25m: 14.67
50m: 30.13
(15.46)
75m: 46.47
(16.34)
100m: 1:02.66
(16.19)
13 Molly Player Pirates Swim Team +0.67 1:02.69 +3.39 Q
Entry time: 1:03.06 (-0.37)
25m: 15.16
50m: 30.73
(15.57)
75m: 46.79
(16.06)
100m: 1:02.69
(15.90)
14 Zoe Crawford North Shore Swimming Club +0.65 1:02.76 +3.46 Q
Entry time: 1:02.67 (+0.09)
25m: 14.86
50m: 30.56
(15.70)
75m: 46.81
(16.25)
100m: 1:02.76
(15.95)
15 Savannah-Eve Martin North Shore Swimming Club +0.67 1:03.17 +3.87 Q
Entry time: 1:03.74 (-0.57)
25m: 14.64
50m: 30.71
(16.07)
75m: 46.94
(16.23)
100m: 1:03.17
(16.23)
16 Talitha McEwan Evolution Aquatics Tauranga +0.64 1:03.38 +4.08 Q
Entry time: 1:03.69 (-0.31)
25m: 15.22
50m: 30.84
(15.62)
75m: 47.05
(16.21)
100m: 1:03.38
(16.33)
17 Summer Osborne North Shore Swimming Club +0.59 1:03.39 +4.09 Q
Entry time: 1:02.42 (+0.97)
25m: 14.78
50m: 30.43
(15.65)
75m: 46.74
(16.31)
100m: 1:03.39
(16.65)
18 Tyler Finau Enterprise Swim Team +0.72 1:03.50 +4.20 Q
Entry time: 1:04.05 (-0.55)
25m: 15.04
50m: 30.88
(15.84)
75m: 47.28
(16.40)
100m: 1:03.50
(16.22)
19 Simone Lusby United Swimming Club +0.73 1:03.88 +4.58 Q
Entry time: 1:06.11 (-2.23)
25m: 14.62
50m: 30.64
(16.02)
75m: 47.18
(16.54)
100m: 1:03.88
(16.70)
20 Pippa Mihaka Hamilton Aquatics +0.57 1:03.92 +4.62 Q
Entry time: 1:05.17 (-1.25)
25m: 15.05
50m: 30.91
(15.86)
75m: 47.76
(16.85)
100m: 1:03.92
(16.16)
21 Danielle Asiata Howick Pakuranga +0.58 1:03.93 +4.63 Q
Entry time: 1:04.25 (-0.32)
25m: 14.92
50m: 30.94
(16.02)
75m: 47.50
(16.56)
100m: 1:03.93
(16.43)
22 Rae Kwan TBSS Central City Swimming +0.56 1:03.99 +4.69 Q
Entry time: 1:04.21 (-0.22)
25m: 14.68
50m: 30.60
(15.92)
75m: 47.27
(16.67)
100m: 1:03.99
(16.72)
23 Amelia Bray TBSS Central City Swimming +0.64 1:04.02 +4.72 Q
Entry time: 1:05.32 (-1.30)
25m: 15.25
50m: 31.33
(16.08)
75m: 48.05
(16.72)
100m: 1:04.02
(15.97)
24 Gabrielle Doyle North Shore Swimming Club +0.65 1:04.03 +4.73 Q
Entry time: 1:03.16 (+0.87)
25m: 14.82
50m: 30.83
(16.01)
75m: 47.52
(16.69)
100m: 1:04.03
(16.51)
25 Milan Glintmeyer Ice Breaker Aquatics +0.73 1:04.06 +4.76 Q
Entry time: 1:04.90 (-0.84)
25m: 14.92
50m: 30.43
(15.51)
75m: 47.15
(16.72)
100m: 1:04.06
(16.91)
26 Alexandra Campion United Swimming Club +0.58 1:04.11 +4.81 Q
Entry time: 1:04.52 (-0.41)
25m: 15.22
50m: 31.38
(16.16)
75m: 47.65
(16.27)
100m: 1:04.11
(16.46)
27 Keira Allott Evolution Aquatics Tauranga +0.70 1:04.15 +4.85 Q
Entry time: 1:03.84 (+0.31)
25m: 15.45
50m: 31.51
(16.06)
75m: 47.81
(16.30)
100m: 1:04.15
(16.34)
28 Georgina Bell Pirates Swim Team +0.58 1:04.30 +5.00 Q
Entry time: 1:05.54 (-1.24)
25m: 15.41
50m: 31.68
(16.27)
75m: 48.12
(16.44)
100m: 1:04.30
(16.18)
29 Jelani Freesir-Wetzell (V) Coast Swimming Club +0.71 1:04.39 +5.09 Q
Entry time: 1:04.71 (-0.32)
25m: 15.17
50m: 31.45
(16.28)
75m: 48.22
(16.77)
100m: 1:04.39
(16.17)
30 Emma North Aquabladz New Plymouth Swim +0.60 1:04.51 +5.21 Q
Entry time: 1:03.78 (+0.73)
25m: 15.15
50m: 31.26
(16.11)
75m: 47.86
(16.60)
100m: 1:04.51
(16.65)
31 Anna McGowan TBSS Central City Swimming +0.70 1:04.63 +5.33
Entry time: 1:03.94 (+0.69)
25m: 15.23
50m: 31.41
(16.18)
75m: 47.86
(16.45)
100m: 1:04.63
(16.77)
32 Nicole Lockie Neptune Swim Club +0.71 1:04.64 +5.34
Entry time: 1:04.29 (+0.35)
25m: 15.08
50m: 30.98
(15.90)
75m: 47.76
(16.78)
100m: 1:04.64
(16.88)
33 Paris Cutler Kiwi West Aquatics +0.64 1:04.75 +5.45
Entry time: 1:04.71 (+0.04)
25m: 15.52
50m: 31.63
(16.11)
75m: 48.08
(16.45)
100m: 1:04.75
(16.67)
34 Ava Sands Liz van Welie Aquatics +0.65 1:04.77 +5.47
Entry time: 1:05.58 (-0.81)
25m: 15.05
50m: 31.08
(16.03)
75m: 47.97
(16.89)
100m: 1:04.77
(16.80)
35 Ariella Ripohau Dargaville Swim Club +0.57 1:04.78 +5.48
Entry time: 1:04.61 (+0.17)
25m: 15.31
50m: 31.57
(16.26)
75m: 48.05
(16.48)
100m: 1:04.78
(16.73)
36 Chloe Seaman North Shore Swimming Club +0.61 1:04.80 +5.50
Entry time: 1:03.44 (+1.36)
25m: 15.19
50m: 31.36
(16.17)
75m: 48.10
(16.74)
100m: 1:04.80
(16.70)
37 Amelia Duff United Swimming Club +0.62 1:05.05 +5.75
Entry time: 1:05.06 (-0.01)
25m: 15.47
50m: 31.27
(15.80)
75m: 48.29
(17.02)
100m: 1:05.05
(16.76)
38 Georgia Wills Capital Swim Club +0.59 1:05.12 +5.82
Entry time: 1:07.26 (-2.14)
25m: 15.27
50m: 31.32
(16.05)
75m: 48.29
(16.97)
100m: 1:05.12
(16.83)
39 Amber George Waitakere Swimming Club +0.64 1:05.14 +5.84
Entry time: 1:03.53 (+1.61)
25m: 14.91
50m: 31.13
(16.22)
75m: 48.24
(17.11)
100m: 1:05.14
(16.90)
40 Breeze van Veldhuizen Napier Aquahawks +0.77 1:05.20 +5.90
Entry time: 1:06.66 (-1.46)
25m: 15.48
50m: 31.85
(16.37)
75m: 48.53
(16.68)
100m: 1:05.20
(16.67)
41 Elisia Wong Jasi Swim Club +0.68 1:05.21 +5.91
Entry time: 1:07.06 (-1.85)
25m: 14.90
50m: 31.00
(16.10)
75m: 47.55
(16.55)
100m: 1:05.21
(17.66)
41 Lucy Bartlett Mt Maunganui Swimming Club +0.71 1:05.21 +5.91
Entry time: 1:03.30 (+1.91)
25m: 15.30
50m: 31.50
(16.20)
75m: 48.10
(16.60)
100m: 1:05.21
(17.11)
43 Olivia Wheeler Pukekohe Swimming Club +0.64 1:05.22 +5.92
Entry time: 1:06.37 (-1.15)
25m: 15.12
50m: 31.20
(16.08)
75m: 48.12
(16.92)
100m: 1:05.22
(17.10)
44 Chloe Newbigging Selwyn Swim Club +0.68 1:05.35 +6.05
Entry time: 1:05.35 (=)
25m: 15.73
50m: 31.82
(16.09)
75m: 48.54
(16.72)
100m: 1:05.35
(16.81)
45 Anna Lepua TBSS Central City Swimming +0.64 1:05.43 +6.13
Entry time: 1:04.26 (+1.17)
25m: 15.20
50m: 31.77
(16.57)
75m: 48.62
(16.85)
100m: 1:05.43
(16.81)
46 Kendall Oliver Howick Pakuranga +0.60 1:05.53 +6.23
Entry time: 1:06.96 (-1.43)
25m: 15.41
50m: 31.73
(16.32)
75m: 48.62
(16.89)
100m: 1:05.53
(16.91)
47 Paikea Cecil Mt Wellington Swimming +0.65 1:05.55 +6.25
Entry time: 1:05.63 (-0.08)
25m: 15.34
50m: 31.69
(16.35)
75m: 48.29
(16.60)
100m: 1:05.55
(17.26)
48 Laura Thompson Liz van Welie Aquatics +0.64 1:05.67 +6.37
Entry time: 1:05.57 (+0.10)
25m: 15.14
50m: 31.42
(16.28)
75m: 48.56
(17.14)
100m: 1:05.67
(17.11)
49 Lily Cooney Mt Maunganui Swimming Club +0.65 1:05.70 +6.40
Entry time: 1:05.46 (+0.24)
25m: 15.41
50m: 31.67
(16.26)
75m: 48.52
(16.85)
100m: 1:05.70
(17.18)
50 Holly Rahurahu North Canterbury Swim Club Inc +0.60 1:05.72 +6.42
Entry time: 1:03.41 (+2.31)
25m: 15.61
50m: 32.00
(16.39)
75m: 48.51
(16.51)
100m: 1:05.72
(17.21)
51 Georgia Abraham Whanganui Swimming Club +0.64 1:05.83 +6.53
Entry time: 1:06.62 (-0.79)
25m: 15.47
50m: 31.66
(16.19)
75m: 48.93
(17.27)
100m: 1:05.83
(16.90)
52 Isabella Campion United Swimming Club +0.65 1:05.86 +6.56
Entry time: 1:05.65 (+0.21)
25m: 15.56
50m: 31.91
(16.35)
75m: 48.70
(16.79)
100m: 1:05.86
(17.16)
53 Mia Boot Coast Swimming Club +0.62 1:05.89 +6.59
Entry time: 1:05.50 (+0.39)