Resultat för DM-L og DMJ-L
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Indledende afsnit torsdag
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Resultater |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Placering: |
Aarhus Svømmestadion |
Arrangør |
Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
|
|
50m |
Stævne dato: |
8. jul 2021 to 11. jul 2021 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer - Indledende |
|
|
|
27.63 |
|
|
Mie Østergaard Nielsen |
1996 |
|
Kazan, Rusland |
05-08-2015 |
|
|
|
|
Junior |
28.51 |
|
|
Mie Østergaard Nielsen |
1996 |
|
Antwerpen, Belgien |
06-07-2012 |
|
|
|
|
Plac |
|
Navn |
Født |
Klub |
R.T. |
FINA |
Tid |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Victoria Bierre |
2000 |
Herlev Svømning |
|
800 |
29.06 |
|
|
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 28.62 |
(+0.44) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Julie Krøyer Svendsen |
2002 |
GTI - Ishøj |
|
779 |
29.32 |
+0.26 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 28.45 |
(+0.87) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Sofie Hansen |
2002 |
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
776 |
29.35 |
+0.29 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 28.89 |
(+0.46) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Liva Palmund |
2002 |
Svømmeklubben Triton Ballerup |
|
749 |
29.70 |
+0.64 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 28.86 |
(+0.84) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Ida Jacobsen |
2005 |
Esbjerg Svømmeklub |
|
729 |
29.97 |
+0.91 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 29.44 |
(+0.53) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Sara Sylvest |
2000 |
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
705 |
30.31 |
+1.25 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 29.73 |
(+0.58) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Frederikke Marie Hansen |
2003 |
Gladsaxe Svømmeklub |
|
701 |
30.37 |
+1.31 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 29.48 |
(+0.89) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Melanie Eggertsen |
2002 |
Esbjerg Svømmeklub |
|
691 |
30.51 |
+1.45 |
|
QA |
|
|
|
|
Entry time: 29.67 |
(+0.84) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Amalie Bach Nielsen |
1999 |
Horsens Svømmeklub |
|
686 |
30.59 |
+1.53 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 29.05 |
(+1.54) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Rikke Friis Kanstrup |
2006 |
Hjortshøj-Egå IF Svømmeafd. |
|
680 |
30.67 |
+1.61 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 30.58 |
(+0.09) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Luanna Russo |
2006 |
Aalborg Svømmeklub |
|
671 |
30.81 |
+1.75 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 31.61 |
(-0.80) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Lærke Rask Sander |
2002 |
Svømmeklubben MK31 |
|
656 |
31.04 |
+1.98 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 30.01 |
(+1.03) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Anna Brandt Nielsen |
1998 |
Hovedstadens Svømmeklub |
|
652 |
31.10 |
+2.04 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 30.00 |
(+1.10) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Sif Bramm |
2006 |
A6 JGI-Swim |
|
650 |
31.14 |
+2.08 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 31.72 |
(-0.58) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Maria Lund |
2003 |
Sigma Swim Birkerød |
|
644 |
31.23 |
+2.17 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 30.99 |
(+0.24) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Zara Wendel |
2002 |
Holbæk Svømme Klub |
|
639 |
31.31 |
+2.25 |
|
QB |
|
|
|
|
Entry time: 30.59 |
(+0.72) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
|
Louise Lie Thisted |
2005 |
Aalborg Svømmeklub |
|
639 |
31.32 |
+2.26 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 30.66 |
(+0.66) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
Cecilie Carøe Helmark |
2005 |
Gentofte Svømme Klub |
|
636 |
31.36 |
+2.30 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 30.75 |
(+0.61) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
Amalie Kruse Enemærke |
2003 |
Herlev Svømning |
|
633 |
31.42 |
+2.36 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 31.05 |
(+0.37) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
Frida Caroline Knudsen |
2007 |
GTI - Greve |
|
631 |
31.44 |
+2.38 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 30.90 |
(+0.54) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
|
Line J. V. Hededal |
2001 |
Vejle Svømmeklub |
|
627 |
31.52 |
+2.46 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 30.87 |
(+0.65) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
|
Mille C. Berg |
2001 |
Horsens Svømmeklub |
|
625 |
31.54 |
+2.48 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 30.35 |
(+1.19) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
Sofie Ravn Herche |
2007 |
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
621 |
31.62 |
+2.56 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 30.28 |
(+1.34) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
|
Josefine Nielsen |
2005 |
Frederiksværk Svømmeklub |
|
617 |
31.68 |
+2.62 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 31.25 |
(+0.43) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
|
Lærke Dann-Nielsen |
2005 |
Hvidovre Svømmeklub |
|
617 |
31.69 |
+2.63 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 30.35 |
(+1.34) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
|
Linnea Hietala |
2004 |
Helsingør Svømmeklub |
|
611 |
31.79 |
+2.73 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 30.68 |
(+1.11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
|
Clara Kapke |
2006 |
Vejle Svømmeklub |
|
608 |
31.84 |
+2.78 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 31.75 |
(+0.09) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
|
Signe Eie |
2005 |
Herlev Svømning |
|
601 |
31.96 |
+2.90 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 30.91 |
(+1.05) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
|
Sofie Trekær Klausen |
2003 |
Horsens Svømmeklub |
|
598 |
32.02 |
+2.96 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 31.30 |
(+0.72) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
|
Sofie Lund-Schierbeck |
2003 |
Farum Svømmeklub |
|
598 |
32.02 |
+2.96 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 31.03 |
(+0.99) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
|
Cecilie Nørgaard Frost |
2005 |
Aalborg Svømmeklub |
|
592 |
32.12 |
+3.06 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 31.79 |
(+0.33) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
|
Anna Toft Petersen |
2004 |
Aalborg Svømmeklub |
|
592 |
32.13 |
+3.07 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 31.46 |
(+0.67) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
|
Alberte Skov Forsberg |
2003 |
Viborg Svømme Klub |
|
585 |
32.25 |
+3.19 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 31.05 |
(+1.20) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
|
Malu Melody Christensen |
2006 |
Hovedstadens Svømmeklub |
|
582 |
32.31 |
+3.25 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 30.89 |
(+1.42) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
|
Agnete Boelt |
2006 |
Sigma Swim Allerød |
|
582 |
32.31 |
+3.25 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 30.56 |
(+1.75) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
|
Anna Rønn |
2005 |
Ringe Svømme Klub |
|
577 |
32.40 |
+3.34 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 31.52 |
(+0.88) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
|
Sophie Amalie Schøn |
1999 |
Farum Svømmeklub |
|
575 |
32.44 |
+3.38 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 29.99 |
(+2.45) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
|
Kajsa Salomonsen |
2005 |
Svømmeklubben MK31 |
|
572 |
32.50 |
+3.44 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 31.79 |
(+0.71) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
|
Louise Houe Andersen |
2003 |
Viborg Svømme Klub |
|
571 |
32.51 |
+3.45 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 31.69 |
(+0.82) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 |
|
Mia Frederiksen |
2006 |
Hørsholm Svømmeforening |
|
570 |
32.53 |
+3.47 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 31.92 |
(+0.61) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
41 |
|
Marie Louise B Andersen |
2005 |
Svøm Slagelse Korsør |
|
564 |
32.65 |
+3.59 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 31.31 |
(+1.34) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
42 |
|
Frida Saks Justesen |
2004 |
Agfs Svømmeafdeling |
|
552 |
32.88 |
+3.82 |
|
|
|
|
|
|
Entry time: 31.24 |
(+1.64) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Alma Heyn Stage |
2004 |
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 6.3 Totally submerged, (except for first 15m following the start or turn) during the race or at the finish |
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Emmely Östman Pedersen |
2005 |
Helsingør Svømmeklub |
|
|
DSQ |
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 6.3 Totally submerged, (except for first 15m following the start or turn) during the race or at the finish |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 08-07-2021 14:01:01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
08-07-2021 14:01.14 |
Datahandling: WinGrodan 2.8 |
Licens til: Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
|