Results for Masters Mestaruusuinnit 2019
Below are all results from the competition shown by session.
Sunnuntai
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | Masters-mestaruuskilpailut | Utskriftsdatum | 31 mars 2019 | |||
Tävlingsort | Godby | Utskriftstid | 11:14 | |||
Arrangör | ÅSF | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 29 mars 2019 |
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Pekka Sortila | 1935 | 42.20 | |||||||
Hämeenlinnan Uimaseura | 38.05 | |||||||||
2 | Martti Lahti | 1937 | 49.81 | |||||||
Cetus Espoo | 45.25 | |||||||||
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 75 - 79 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Mauri Ekholm | 1943 | 37.25 | |||||||
Riihimäen Uimaseura | 36.56 | |||||||||
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Markku Makkonen | 1948 | 34.55 | |||||||
Savonlinnan Uimaseura | 33.76 | |||||||||
2 | Heikki Asell | 1947 | 35.06 | |||||||
S.C.Pingviinit | 33.40 | |||||||||
3 | Rafik Neuman | 1948 | 36.89 | |||||||
S.C.Pingviinit | 38.18 | |||||||||
4 | Pekka Siltanen | 1949 | 38.40 | |||||||
Oulun Uinti 1906 | ||||||||||
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 65 - 69 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Heikki Pykäläinen | 1952 | 33.51 | |||||||
Swimming Jyväskylä | 31.85 | |||||||||
2 | Ralf Lindblad | 1951 | 35.16 | |||||||
Raision Urheilijat | 33.19 | |||||||||
3 | Esa Ihalainen | 1954 | 36.72 | |||||||
Uinti Imatra | 36.30 | |||||||||
4 | Juha Kainulainen | 1954 | 36.81 | |||||||
Kuopion Uimaseura | 37.11 | |||||||||
5 | Matti Alpola | 1953 | 36.93 | |||||||
Simmis Wanda | 36.34 | |||||||||
6 | Martti Mansikka | 1951 | 42.94 | |||||||
Uinti Imatra | ||||||||||
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Juha Iivonen | 1959 | 27.32 | |||||||
Lappeenrannan Uimarit | 27.00 | |||||||||
2 | Lauri Multanen | 1959 | 31.11 | |||||||
Tornion Uimaseura | 30.68 | |||||||||
3 | Markku Lehtonen | 1958 | 31.26 | |||||||
Helsingfors Simsällskap | ||||||||||
4 | Seppo Hytönen | 1956 | 32.63 | |||||||
Swimming Jyväskylä | 31.50 | |||||||||
5 | Jarmo Saari | 1955 | 32.83 | |||||||
Aurajoen Uinti | 32.43 | |||||||||
6 | Timo Teponoja | 1955 | 33.74 | |||||||
Cetus Espoo | 32.04 | |||||||||
7 | Jouni Liljander | 1959 | 34.25 | |||||||
Octopus Lohja | 33.84 | |||||||||
8 | Arvo Musikka | 1959 | 34.40 | |||||||
Vanders | 31.54 | |||||||||
9 | Jorma Heinonen | 1958 | 34.46 | |||||||
Riihimäen Uimaseura | 33.81 | |||||||||
10 | Ari Hakala | 1956 | 36.96 | |||||||
Aurajoen Uinti | 35.50 | |||||||||
11 | Esko Turunen | 1955 | 39.68 | |||||||
Riihimäen Uimaseura | 35.80 | |||||||||
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Janne Virtanen | 1964 | 25.59 | |||||||
Speedo Masters Finland | 24.83 | |||||||||
2 | Mikko Viitala | 1962 | 27.78 | |||||||
S.C.Pingviinit | 27.06 | |||||||||
3 | Petri Heikkilä | 1960 | 28.12 | |||||||
Speedo Masters Finland | 27.31 | |||||||||
4 | Markku Viitala | 1963 | 28.47 | |||||||
S.C.Pingviinit | 28.34 | |||||||||
5 | Risto Pehkonen | 1964 | 29.14 | |||||||
Octopus Lohja | 29.28 | |||||||||
6 | Simo-Pekka Torsti | 1960 | 29.30 | |||||||
Cetus Espoo | 29.24 | |||||||||
7 | Ensio Vatanen | 1964 | 29.35 | |||||||
Brahean Uimarit - Lieksa | 29.19 | |||||||||
8 | Mauri Kanto | 1963 | 30.28 | |||||||
Kauhajoen Karhu | 29.68 | |||||||||
9 | Antti Wihanto | 1962 | 30.48 | |||||||
Aurajoen Uinti | 29.82 | |||||||||
10 | Leif Blomfelt | 1960 | 30.49 | |||||||
Helsingfors Simsällskap | 30.60 | |||||||||
11 | Taito Nurmi | 1961 | 32.33 | |||||||
Aurajoen Uinti | 31.18 | |||||||||
12 | Juha Barck | 1962 | 32.39 | |||||||
Aurajoen Uinti | ||||||||||
13 | Pertti Rasilainen | 1964 | 34.85 | |||||||
Ålands Simförening | 33.23 | |||||||||
14 | Henrik Sjövall | 1962 | 36.15 | |||||||
Ålands Simförening | ||||||||||
15 | Heikki Posio | 1963 | 39.00 | |||||||
Kempeleen Pyrintö | 38.74 | |||||||||
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Tommy Rundgren | 1968 | 25.25 | |||||||
Speedo Masters Finland | 24.08 | |||||||||
2 | Jaani Virtanen | 1969 | 26.80 | |||||||
Speedo Masters Finland | 26.87 | |||||||||
3 | Esa Päätalo | 1965 | 28.38 | |||||||
Oulun Uinti 1906 | 27.79 | |||||||||
4 | Mika Pöyhölä | 1966 | 29.58 | |||||||
S.C.Pingviinit | 28.29 | |||||||||
5 | Juha Viitanen | 1967 | 29.61 | |||||||
Simmis Wanda | 28.67 | |||||||||
6 | Kare-Petri Kaukomaa | 1965 | 29.89 | |||||||
Helsingfors Simsällskap | 29.25 | |||||||||
7 | Jukka Pellinen | 1967 | 30.61 | |||||||
Swimming Jyväskylä | 29.07 | |||||||||
8 | Rami Laakso | 1968 | 31.62 | |||||||
Hydra Platypus | 31.85 | |||||||||
9 | Heikki Koskela | 1968 | 32.11 | |||||||
Oulun Uinti 1906 | 31.55 | |||||||||
10 | Jarkko Mikkola | 1969 | 32.97 | |||||||
Hyvinkään Uimaseura | 31.59 | |||||||||
11 | Alex Pakaslahti | 1965 | 33.59 | |||||||
Vanders | 33.53 | |||||||||
12 | Esa Mangeloja | 1968 | 34.85 | |||||||
Swimming Jyväskylä | 32.93 | |||||||||
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Pasi Rönkkö | 1970 | 25.41 | |||||||
S.C.Pingviinit | 25.28 | |||||||||
2 | Mikko Porali | 1971 | 26.62 | |||||||
Kuopion Uimaseura | 26.34 | |||||||||
3 | Tommi Kähkönen | 1970 | 27.10 | |||||||
Speedo Masters Finland | 26.22 | |||||||||
4 | Tapio Mäkitalo | 1970 | 27.36 | |||||||
Speedo Masters Finland | 26.61 | |||||||||
5 | Ville Alopaeus | 1971 | 27.87 | |||||||
Cetus Espoo | 26.66 | |||||||||
6 | Lasse Lahtinen | 1971 | 27.93 | |||||||
Vanders | 26.72 | |||||||||
7 | Matias Murole | 1971 | 27.96 | |||||||
Kuopion Uimaseura | 27.39 | |||||||||
8 | Pavel Pavlov | 1970 | 30.71 | |||||||
Olymp Russia | 30.00 | |||||||||
9 | Kari Härkönen | 1970 | 31.54 | |||||||
Cetus Espoo | 30.62 | |||||||||
10 | Tomi Haapanen | 1973 | 32.21 | |||||||
Swimming Jyväskylä | 33.07 | |||||||||
11 | Juha Tolvanen | 1971 | 32.97 | |||||||
Swimming Jyväskylä | 32.63 | |||||||||
12 | Marcus Måtar | 1973 | 36.21 | |||||||
Ålands Simförening | 39.15 | |||||||||
13 | Mika Piirainen | 1973 | 37.58 | |||||||
Oulun Uinti 1906 | 36.78 | |||||||||
14 | Michael Szücs | 1972 | 41.39 | |||||||
Oulun Uinti 1906 | 41.50 | |||||||||
- | Kari Paananen | 1970 | DSQ | |||||||
Kuopion Uimaseura | 30.40 | |||||||||
SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä | ||||||||||
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Valtteri Rahkonen | 1975 | 26.31 | |||||||
Cetus Espoo | 25.85 | |||||||||
2 | Jouni Leimukoski | 1979 | 26.95 | |||||||
Octopus Lohja | 26.77 | |||||||||
3 | Antti Seväkivi | 1977 | 27.09 | |||||||
Muhoksen Voitto | 27.53 | |||||||||
4 | Aki Jormanainen | 1977 | 27.28 | |||||||
Cetus Espoo | 26.67 | |||||||||
5 | Jon Berndtsson | 1976 | 27.41 | |||||||
Helsingfors Simsällskap | ||||||||||
6 | Tarmo Helander | 1978 | 29.01 | |||||||
Simmis Wanda | 28.47 | |||||||||
7 | Jaakko Lyytinen | 1976 | 29.43 | |||||||
Helsingin Uimarit | 28.94 | |||||||||
8 | Teemu Torvikoski | 1976 | 29.70 | |||||||
Oulun Uinti 1906 | 29.27 | |||||||||
9 | Aarne Hakanen | 1977 | 30.23 | |||||||
Swimming Team Rauma | 29.55 | |||||||||
10 | Tommi Kahlos | 1978 | 30.76 | |||||||
Aurajoen Uinti | 30.42 | |||||||||
11 | Saku Ailanen | 1975 | 31.03 | |||||||
Swimming Team Rauma | 30.14 | |||||||||
12 | Sami-Petteri Pitkänen | 1975 | 32.11 | |||||||
Helsingfors Simsällskap | 32.98 | |||||||||
13 | Mikko Ääri | 1979 | 32.84 | |||||||
Aurajoen Uinti | 32.24 | |||||||||
14 | Aarni Oinonen | 1976 | 34.66 | |||||||
Hyvinkään Uimaseura | 34.31 | |||||||||
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Juan Sebastian Thoret Salazar | 1981 | 25.32 | |||||||
ORCA Helsinki | ||||||||||
2 | Antti Koskela | 1982 | 26.90 | |||||||
UPOT | 26.88 | |||||||||
3 | Kai Poutanen | 1980 | 27.98 | |||||||
Speedo Masters Finland | 26.53 | |||||||||
4 | Teemu Malmelin | 1981 | 28.29 | |||||||
Nokian Pyry | 27.54 | |||||||||
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Tuomas Lähdetluoma | 1985 | 24.92 | |||||||
Speedo Masters Finland | 24.93 | |||||||||
2 | Matti Hienonen | 1985 | 26.47 | |||||||
Uintiklubi Nereus | 25.92 | |||||||||
3 | Tomi Miettinen | 1986 | 27.85 | |||||||
Kuopion Uimaseura | 26.59 | |||||||||
4 | Erno Leppänen | 1985 | 28.37 | |||||||
S.C.Pingviinit | 28.07 | |||||||||
- | Daniele David | 1989 | DSQ | |||||||
Swimming Team Rauma | ||||||||||
SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä | ||||||||||
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | Tid | Status | ||||
Förening | Anmtid | Code | ||||||||
1 | Martin Hougberg | 1994 | 24.71 | |||||||
Ålands Simförening | ||||||||||
2 | Tuukka Myller | 1994 | 24.78 | |||||||
Järvenpään Uintiklubi | 24.23 | |||||||||
3 | Henri Kyynäräinen | 1994 | 25.12 | |||||||
Aurajoen Uinti | 24.92 | |||||||||
4 | Rene Rokka | 1992 | 26.30 | |||||||
Aurajoen Uinti | 24.57 | |||||||||
5 | Konsta Kuusento | 1994 | 26.77 | |||||||
Aurajoen Uinti | ||||||||||
6 | Tuomas Virtanen | 1992 | 28.17 | |||||||
Swimming Jyväskylä | 26.96 | |||||||||
7 | Juha-Matti Halonen | 1990 | 28.56 | |||||||
Riihimäen Uimaseura | ||||||||||
8 | Niklas Aaltonen | 1994 | 29.89 | |||||||
Aurajoen Uinti | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.26.08 | Utskriftsdatum | 31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening | Utskriftstid | 11:14 |