Resultater for Masters Mestaruusuinnit 2019
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
17:44 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 1, 4X50m Sekauinti Seka, Finaler 280 - 319 år |
|
Gren 1, 4X50m Sekauinti Seka, Finaler 240 - 279 år |
|
Gren 1, 4X50m Sekauinti Seka, Finaler 200 - 239 år |
|
Gren 1, 4X50m Sekauinti Seka, Finaler 160 - 199 år |
|
Gren 1, 4X50m Sekauinti Seka, Finaler 120 - 159 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
29 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
17:44 |
|
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
18:04 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 400m Sekauinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tuija Lönnrot |
1964 |
|
|
1:57.35 |
4:16.24 |
6:39.50 |
|
8:52.15 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
7:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 400m Sekauinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lena Brunnberg |
1965 |
|
|
1:29.52 |
3:10.16 |
5:02.89 |
|
6:32.49 |
|
|
Upsala Simsällskap |
6:48.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Marjut Hyvönen |
1966 |
|
|
1:44.19 |
3:35.84 |
5:39.35 |
|
7:14.63 |
|
|
Tuusulan Uimaseura |
7:06.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tatiana Abu Nijmeh |
1965 |
|
|
2:04.88 |
4:27.05 |
6:49.77 |
|
8:47.62 |
|
|
Skuru Idrottsklubb |
10:31.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 400m Sekauinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sari Kukkonen |
1972 |
|
|
1:45.34 |
3:43.34 |
5:38.38 |
|
7:27.06 |
|
|
Simmis Wanda |
7:07.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 400m Sekauinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kristiina Arusoo |
1979 |
|
|
1:26.03 |
3:04.96 |
4:51.68 |
|
6:19.95 |
|
|
U-Klubi |
6:28.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mervi Hillukkala |
1978 |
|
|
1:29.10 |
3:11.27 |
5:01.60 |
|
6:28.46 |
|
|
Haukiputaan Heitto |
6:34.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Johanna Gröhn |
1978 |
|
|
1:29.04 |
3:21.06 |
5:18.08 |
|
7:00.50 |
|
|
Järvenpään Uintiklubi |
7:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Katja Anttila |
1978 |
|
|
1:44.44 |
3:37.47 |
5:35.47 |
|
7:06.97 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
7:07.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Kristiina Kangastalo-Hoda |
1978 |
|
|
1:49.77 |
3:47.43 |
5:43.02 |
|
7:22.44 |
|
|
Loimaan Uimaseura |
7:34.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 2, 400m Sekauinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mari Ääri |
1980 |
|
|
1:15.38 |
2:37.31 |
4:07.82 |
|
5:22.70 |
|
|
Aurajoen Uinti |
5:21.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Meri Viljanen |
1980 |
|
|
1:27.28 |
3:00.63 |
4:45.87 |
|
6:13.49 |
|
|
Hydra Platypus |
6:07.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tiina Lehtonen |
1983 |
|
|
1:32.99 |
3:06.69 |
4:57.85 |
|
6:27.37 |
|
|
Järvenpään Uintiklubi |
6:34.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
29 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
18:04 |
|
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
18:22 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 400m Sekauinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lauri Malk |
1937 |
|
|
1:56.36 |
4:13.23 |
6:50.58 |
|
8:36.68 |
|
|
Cetus Espoo |
8:21.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 400m Sekauinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Harri Koski |
1957 |
|
|
1:42.65 |
3:37.09 |
5:32.77 |
|
7:11.18 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
7:08.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Timo Teponoja |
1955 |
|
|
1:47.83 |
3:51.66 |
5:50.33 |
|
7:24.38 |
|
|
Cetus Espoo |
7:05.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 400m Sekauinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lauri Heikkilä |
1964 |
|
|
1:26.30 |
3:01.42 |
4:47.94 |
|
6:15.54 |
|
|
S.C.Pingviinit |
6:25.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Simo-Pekka Torsti |
1960 |
|
|
1:29.60 |
3:26.22 |
5:26.10 |
|
6:50.12 |
|
|
Cetus Espoo |
6:46.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 400m Sekauinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tero Kinnunen |
1965 |
|
|
1:15.90 |
2:39.74 |
4:17.15 |
|
5:29.80 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
5:25.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Juha Viitanen |
1967 |
|
|
1:24.15 |
3:00.31 |
4:37.50 |
|
5:55.63 |
|
|
Simmis Wanda |
5:45.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Kari Koivisto |
1969 |
|
|
1:26.15 |
2:59.15 |
4:40.97 |
|
6:03.56 |
|
|
Hydra Platypus |
5:55.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Rami Laakso |
1968 |
|
|
1:34.28 |
3:23.15 |
5:19.82 |
|
6:58.70 |
|
|
Hydra Platypus |
7:15.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Jarkko Mikkola |
1969 |
|
|
1:39.31 |
3:41.08 |
5:48.83 |
|
7:18.93 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
8:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 400m Sekauinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aki Jormanainen |
1977 |
|
|
1:15.49 |
2:47.52 |
4:23.39 |
|
5:34.49 |
|
|
Cetus Espoo |
5:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jon Berndtsson |
1976 |
|
|
1:26.61 |
2:58.24 |
4:35.70 |
|
6:07.20 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
5:55.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 3, 400m Sekauinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mikael Koponen |
1986 |
|
|
1:09.84 |
2:32.10 |
4:01.33 |
|
5:10.62 |
|
|
Helsingin Uimarit |
5:45.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Emil Svartström |
1985 |
|
|
1:15.88 |
2:38.15 |
4:05.12 |
|
5:21.01 |
|
|
Helsingin Uimarit |
5:21.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Matti Pohjolainen |
1987 |
|
|
1:17.70 |
2:38.15 |
4:11.13 |
|
5:23.50 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
5:17.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
29 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
18:22 |
|
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
21:35 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 1500m Vapaauinti Naiset, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
800m |
|
|
|
|
|
|
|
900m |
1000m |
1100m |
1200m |
|
|
|
|
|
|
|
1300m |
1400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Margareta Rainer |
1949 |
|
|
1:31.34 |
3:06.53 |
4:42.50 |
6:19.69 |
24:11.38 |
|
|
Gävle Simsällskap |
24:15.00 |
|
|
7:57.09 |
9:35.32 |
11:13.40 |
12:51.10 |
|
|
|
|
|
|
|
14:29.53 |
16:07.96 |
17:45.41 |
19:23.29 |
|
|
|
|
|
|
|
21:00.49 |
22:38.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Barbro Grufman |
1948 |
|
|
1:58.00 |
4:02.50 |
6:07.14 |
8:13.10 |
31:22.57 |
|
|
Hellas Simklubb |
31:38.21 |
|
|
10:18.95 |
12:24.72 |
14:29.46 |
16:35.61 |
|
|
|
|
|
|
|
18:42.03 |
20:49.77 |
22:57.71 |
25:03.49 |
|
|
|
|
|
|
|
27:09.77 |
29:17.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Pirkko Siikarla |
1946 |
|
|
1:56.55 |
4:04.88 |
6:10.84 |
8:18.50 |
31:39.27 |
|
|
Uintiklubi Nereus |
32:32.00 |
|
|
10:23.14 |
12:29.15 |
14:35.20 |
16:42.68 |
|
|
|
|
|
|
|
18:50.19 |
20:57.28 |
23:05.46 |
25:13.11 |
|
|
|
|
|
|
|
27:23.14 |
29:32.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 1500m Vapaauinti Naiset, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
800m |
|
|
|
|
|
|
|
900m |
1000m |
1100m |
1200m |
|
|
|
|
|
|
|
1300m |
1400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pirjo Suopela |
1955 |
|
|
1:49.07 |
3:51.64 |
5:55.58 |
7:59.88 |
31:12.80 |
|
|
Kampuksen Plaani |
33:28.79 |
|
|
10:05.24 |
12:09.92 |
14:14.72 |
16:20.62 |
|
|
|
|
|
|
|
18:26.31 |
20:32.70 |
22:39.22 |
24:46.95 |
|
|
|
|
|
|
|
26:55.21 |
29:04.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 1500m Vapaauinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
800m |
|
|
|
|
|
|
|
900m |
1000m |
1100m |
1200m |
|
|
|
|
|
|
|
1300m |
1400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anne-Mari Käräjämies |
1964 |
|
|
1:13.97 |
2:33.82 |
3:54.88 |
5:16.28 |
20:15.56 |
|
|
Hydra Platypus |
20:06.50 |
|
|
6:37.64 |
7:59.47 |
9:21.71 |
10:44.63 |
|
|
|
|
|
|
|
12:06.03 |
13:28.67 |
14:49.98 |
16:12.19 |
|
|
|
|
|
|
|
17:34.72 |
18:57.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mona Mattila |
1961 |
|
|
1:42.66 |
3:35.34 |
5:30.10 |
7:24.26 |
28:33.46 |
|
|
Helsingin Uimarit |
27:12.32 |
|
|
9:18.43 |
11:13.06 |
13:08.92 |
15:05.23 |
|
|
|
|
|
|
|
16:59.91 |
18:55.08 |
20:51.63 |
22:46.86 |
|
|
|
|
|
|
|
24:43.17 |
26:40.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 1500m Vapaauinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
800m |
|
|
|
|
|
|
|
900m |
1000m |
1100m |
1200m |
|
|
|
|
|
|
|
1300m |
1400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Juliia Boeva |
1969 |
|
|
1:17.75 |
2:41.76 |
4:06.18 |
5:30.30 |
20:45.03 |
|
|
Olymp Russia |
20:45.00 |
|
|
6:52.45 |
8:14.83 |
9:37.86 |
11:01.10 |
|
|
|
|
|
|
|
12:23.29 |
13:45.76 |
15:07.37 |
16:29.64 |
|
|
|
|
|
|
|
17:51.13 |
19:12.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Marjut Hyvönen |
1966 |
|
|
1:29.82 |
3:06.09 |
4:43.23 |
6:20.88 |
24:11.75 |
|
|
Tuusulan Uimaseura |
24:44.38 |
|
|
7:58.38 |
9:35.40 |
11:12.78 |
12:49.44 |
|
|
|
|
|
|
|
14:26.43 |
16:04.07 |
17:41.84 |
19:19.36 |
|
|
|
|
|
|
|
20:57.78 |
22:35.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Niina Svartström |
1969 |
|
|
1:39.20 |
3:26.99 |
5:18.10 |
7:09.71 |
27:44.16 |
|
|
HTU Stadi |
29:00.00 |
|
|
9:03.62 |
10:56.69 |
12:48.32 |
14:39.97 |
|
|
|
|
|
|
|
16:32.40 |
18:25.69 |
20:19.12 |
22:11.38 |
|
|
|
|
|
|
|
24:05.86 |
25:59.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 1500m Vapaauinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
800m |
|
|
|
|
|
|
|
900m |
1000m |
1100m |
1200m |
|
|
|
|
|
|
|
1300m |
1400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Imke Höfling |
1970 |
|
|
1:31.62 |
3:13.18 |
4:55.95 |
6:38.12 |
25:07.91 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
23:11.99 |
|
|
8:20.22 |
10:02.51 |
11:45.19 |
13:27.69 |
|
|
|
|
|
|
|
15:09.15 |
16:51.20 |
18:31.04 |
20:11.19 |
|
|
|
|
|
|
|
21:52.00 |
23:30.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 1500m Vapaauinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
800m |
|
|
|
|
|
|
|
900m |
1000m |
1100m |
1200m |
|
|
|
|
|
|
|
1300m |
1400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Nummi |
1978 |
|
|
1:17.85 |
2:41.85 |
4:05.74 |
5:30.49 |
21:16.60 |
|
|
Stockholmspolisens IF VPF |
23:00.00 |
|
|
6:55.53 |
8:21.31 |
9:46.92 |
11:12.66 |
|
|
|
|
|
|
|
12:39.14 |
14:05.83 |
15:31.80 |
16:58.31 |
|
|
|
|
|
|
|
18:24.96 |
19:51.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mervi Hillukkala |
1978 |
|
|
1:21.47 |
2:49.52 |
4:19.00 |
5:48.78 |
22:12.02 |
|
|
Haukiputaan Heitto |
22:55.87 |
|
|
7:18.16 |
8:47.69 |
10:17.58 |
11:46.98 |
|
|
|
|
|
|
|
13:16.94 |
14:47.79 |
16:18.14 |
17:48.41 |
|
|
|
|
|
|
|
19:17.14 |
20:46.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ylva Watkins |
1976 |
|
|
1:25.26 |
3:00.52 |
4:36.06 |
6:10.36 |
23:31.12 |
|
|
Ålands Simförening |
24:53.87 |
|
|
7:44.95 |
9:19.59 |
10:53.83 |
12:27.73 |
|
|
|
|
|
|
|
14:02.26 |
15:37.63 |
17:13.04 |
18:49.08 |
|
|
|
|
|
|
|
20:24.47 |
22:00.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Raisa Friberg |
1976 |
|
|
1:33.71 |
3:20.48 |
5:09.46 |
6:56.85 |
26:23.88 |
|
|
Simmis Wanda |
26:43.47 |
|
|
8:44.11 |
10:30.12 |
12:17.46 |
14:04.36 |
|
|
|
|
|
|
|
15:49.38 |
17:35.90 |
19:22.93 |
21:08.96 |
|
|
|
|
|
|
|
22:55.39 |
24:42.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 1500m Vapaauinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
800m |
|
|
|
|
|
|
|
900m |
1000m |
1100m |
1200m |
|
|
|
|
|
|
|
1300m |
1400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Marina Donner |
1982 |
|
|
1:36.74 |
3:20.40 |
5:03.67 |
6:45.55 |
25:36.30 |
|
|
Ålands Simförening |
25:00.00 |
|
|
8:28.20 |
10:11.25 |
11:55.53 |
13:38.79 |
|
|
|
|
|
|
|
15:22.43 |
17:06.40 |
18:49.72 |
20:33.77 |
|
|
|
|
|
|
|
22:16.64 |
23:58.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tiina Teräs |
1981 |
|
|
1:40.17 |
3:29.59 |
5:19.10 |
7:08.74 |
27:06.38 |
|
|
HTU Stadi |
27:30.00 |
|
|
8:58.06 |
10:47.02 |
12:36.24 |
14:25.89 |
|
|
|
|
|
|
|
16:15.76 |
18:04.99 |
19:54.09 |
21:43.12 |
|
|
|
|
|
|
|
23:32.15 |
25:21.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 1500m Vapaauinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
800m |
|
|
|
|
|
|
|
900m |
1000m |
1100m |
1200m |
|
|
|
|
|
|
|
1300m |
1400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ira Uusoksa |
1987 |
|
|
1:09.85 |
2:27.09 |
3:43.87 |
5:01.16 |
19:08.09 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
19:30.07 |
|
|
6:17.58 |
7:34.30 |
8:51.46 |
10:08.78 |
|
|
|
|
|
|
|
11:25.81 |
12:43.52 |
14:00.80 |
15:19.13 |
|
|
|
|
|
|
|
16:36.76 |
17:54.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Heli Karhunen |
1985 |
|
|
1:34.92 |
3:18.32 |
5:03.10 |
6:47.36 |
26:07.35 |
|
|
Kempeleen Pyrintö |
27:00.00 |
|
|
8:32.05 |
10:17.62 |
12:03.43 |
13:48.92 |
|
|
|
|
|
|
|
15:34.30 |
17:21.37 |
19:07.27 |
20:53.59 |
|
|
|
|
|
|
|
22:40.86 |
24:27.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 4, 1500m Vapaauinti Naiset, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
800m |
|
|
|
|
|
|
|
900m |
1000m |
1100m |
1200m |
|
|
|
|
|
|
|
1300m |
1400m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Leena Rahko |
1993 |
|
|
1:23.93 |
2:55.49 |
4:27.60 |
6:01.72 |
23:01.98 |
|
|
Haukiputaan Heitto |
25:00.00 |
|
|
7:35.91 |
9:09.69 |
10:43.67 |
12:18.36 |
|
|
|
|
|
|
|
13:53.41 |
15:26.21 |
16:57.78 |
18:31.02 |
|
|
|
|
|
|
|
20:03.34 |
21:35.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
29 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
21:35 |
|
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
08:18 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 800m Vapaauinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Markku Makkonen |
1948 |
|
|
1:26.52 |
3:01.80 |
4:39.19 |
6:13.97 |
12:24.31 |
|
|
Savonlinnan Uimaseura |
12:07.62 |
|
|
7:48.96 |
9:23.70 |
10:57.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Pekka Siltanen |
1949 |
|
|
1:44.29 |
3:41.36 |
5:40.73 |
7:41.90 |
15:44.16 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
16:14.55 |
|
|
9:43.78 |
11:45.47 |
13:46.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 800m Vapaauinti Miehet, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Risto Hiltunen |
1953 |
|
|
1:23.00 |
2:55.62 |
4:28.27 |
6:00.53 |
12:04.01 |
|
|
Järvenpään Uintiklubi |
12:17.23 |
|
|
7:33.63 |
9:04.29 |
10:35.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Juha Kainulainen |
1954 |
|
|
1:35.12 |
3:22.21 |
5:12.25 |
7:03.04 |
14:16.84 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
12:43.85 |
|
|
8:52.20 |
10:42.00 |
12:31.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 800m Vapaauinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Esko Turunen |
1955 |
|
|
1:35.57 |
3:17.11 |
4:59.33 |
6:41.91 |
13:32.28 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
13:27.35 |
|
|
8:25.15 |
10:07.94 |
11:52.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Arvo Musikka |
1959 |
|
|
1:34.77 |
3:17.82 |
5:04.52 |
6:52.21 |
13:57.05 |
|
|
Vanders |
12:20.92 |
|
|
8:38.88 |
10:27.59 |
12:15.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ralf Sund |
1955 |
|
|
1:37.80 |
3:26.54 |
5:17.06 |
7:07.67 |
14:27.56 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
14:10.28 |
|
|
8:58.80 |
10:50.13 |
12:39.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 800m Vapaauinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jan Mandahl |
1961 |
|
|
1:16.51 |
2:36.09 |
3:58.40 |
5:20.32 |
10:46.43 |
|
|
Upsala Simsällskap |
10:42.85 |
|
|
6:41.93 |
8:04.63 |
9:26.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mauri Kanto |
1963 |
|
|
1:16.76 |
2:39.74 |
4:02.53 |
5:25.02 |
10:54.70 |
|
|
Kauhajoen Karhu |
10:58.96 |
|
|
6:48.12 |
8:10.62 |
9:34.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Simo-Pekka Torsti |
1960 |
|
|
1:21.12 |
2:48.07 |
4:15.84 |
5:43.06 |
11:26.28 |
|
|
Cetus Espoo |
11:21.21 |
|
|
7:09.88 |
8:36.99 |
10:03.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Markku Viitala |
1963 |
|
|
1:18.35 |
2:44.99 |
4:12.78 |
5:40.83 |
11:32.86 |
|
|
S.C.Pingviinit |
11:43.14 |
|
|
7:10.31 |
8:39.93 |
10:08.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Juha Barck |
1962 |
|
|
1:23.46 |
2:58.03 |
4:37.71 |
6:20.93 |
12:56.99 |
|
|
Aurajoen Uinti |
12:23.74 |
|
|
8:01.55 |
9:42.13 |
11:20.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 800m Vapaauinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tero Kinnunen |
1965 |
|
|
1:10.02 |
2:24.48 |
3:39.22 |
4:53.61 |
9:48.54 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
9:45.93 |
|
|
6:08.02 |
7:22.79 |
8:36.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kai Mustonen |
1966 |
|
|
1:19.25 |
2:46.61 |
4:14.29 |
5:42.00 |
11:28.66 |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
11:38.94 |
|
|
7:09.73 |
8:37.44 |
10:05.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Jukka Pellinen |
1967 |
|
|
1:25.94 |
2:59.32 |
4:35.13 |
6:10.90 |
12:43.94 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
12:41.24 |
|
|
7:47.83 |
9:28.03 |
11:07.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Esa Mangeloja |
1968 |
|
|
1:42.86 |
3:29.96 |
5:20.46 |
7:15.66 |
14:39.05 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
15:00.00 |
|
|
9:10.66 |
11:03.82 |
12:55.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 800m Vapaauinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mikko Soini |
1972 |
|
|
1:11.89 |
2:28.50 |
3:46.37 |
5:04.95 |
10:03.94 |
|
|
Speedo Masters Finland |
10:49.99 |
|
|
6:22.86 |
7:39.97 |
8:56.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tommi Kähkönen |
1970 |
|
|
1:07.69 |
2:22.32 |
3:37.75 |
4:53.43 |
10:08.50 |
|
|
Speedo Masters Finland |
9:57.90 |
|
|
6:10.84 |
7:29.98 |
8:50.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Lasse Lahtinen |
1971 |
|
|
1:16.47 |
2:39.88 |
4:05.24 |
5:31.96 |
11:13.45 |
|
|
Vanders |
10:58.61 |
|
|
6:58.80 |
8:25.18 |
9:50.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Matias Murole |
1971 |
|
|
1:19.70 |
2:45.99 |
4:15.69 |
5:46.06 |
11:48.52 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
11:42.14 |
|
|
7:16.31 |
8:47.06 |
10:18.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Kari Paananen |
1970 |
|
|
1:26.44 |
3:00.29 |
4:34.85 |
6:07.11 |
12:02.11 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
12:24.33 |
|
|
7:36.77 |
9:05.26 |
10:33.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Jouni Kelkka |
1974 |
|
|
1:20.19 |
2:52.46 |
4:28.94 |
6:06.63 |
12:41.62 |
|
|
Uimaseura Aquila |
12:30.00 |
|
|
7:45.71 |
9:25.96 |
11:07.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Juha Tolvanen |
1971 |
|
|
1:36.61 |
3:20.66 |
5:08.77 |
6:51.87 |
13:37.82 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
14:30.00 |
|
|
8:35.45 |
10:19.51 |
12:01.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Michael Szücs |
1972 |
|
|
|
|
|
|
DNF |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
18:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 800m Vapaauinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jani-Petteri Puustinen |
1979 |
|
|
1:08.34 |
2:20.21 |
3:33.15 |
4:46.29 |
9:43.44 |
|
|
Aurajoen Uinti |
9:38.94 |
|
|
6:00.19 |
7:14.63 |
8:29.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jaakko Lyytinen |
1976 |
|
|
1:18.57 |
2:42.74 |
4:09.00 |
5:37.05 |
11:29.14 |
|
|
Helsingin Uimarit |
11:02.20 |
|
|
7:06.33 |
8:34.80 |
10:02.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Martti Näsäkkälä |
1978 |
|
|
1:24.20 |
2:51.17 |
4:17.99 |
5:44.59 |
11:32.82 |
|
|
ORCA Helsinki |
11:39.78 |
|
|
7:11.63 |
8:38.72 |
10:07.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Sami-Petteri Pitkänen |
1975 |
|
|
1:26.30 |
2:59.78 |
4:33.32 |
6:06.65 |
12:16.67 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
13:00.00 |
|
|
7:39.97 |
9:13.88 |
10:47.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 800m Vapaauinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Antti Koskela |
1982 |
|
|
1:20.18 |
2:47.53 |
4:13.46 |
5:41.51 |
11:38.26 |
|
|
UPOT |
12:04.43 |
|
|
7:12.32 |
8:42.99 |
10:57.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 800m Vapaauinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mikael Koponen |
1986 |
|
|
1:07.04 |
2:20.79 |
3:34.69 |
4:49.04 |
9:45.64 |
|
|
Helsingin Uimarit |
9:44.67 |
|
|
6:03.57 |
7:18.61 |
8:34.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Emil Svartström |
1985 |
|
|
1:08.72 |
2:23.29 |
3:40.72 |
4:59.27 |
10:23.85 |
|
|
Helsingin Uimarit |
10:30.00 |
|
|
6:18.93 |
7:39.82 |
9:02.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Niilo Latva-Pukkila |
1989 |
|
|
1:33.93 |
3:15.33 |
4:57.62 |
6:40.75 |
13:29.37 |
|
|
HTU Stadi |
13:45.00 |
|
|
8:23.13 |
10:06.60 |
11:49.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 5, 800m Vapaauinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
400m |
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
500m |
600m |
700m |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Juha-Matti Halonen |
1990 |
|
|
1:09.41 |
2:25.78 |
3:44.02 |
5:02.07 |
10:10.67 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
10:00.00 |
|
|
6:20.06 |
7:38.18 |
8:55.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
08:18 |
|
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
09:46 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Selkäuinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Klaus Bremer |
1938 |
|
|
58.46 |
|
|
|
1:57.19 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:43.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Martti Lahti |
1937 |
|
|
1:01.00 |
|
|
|
2:11.14 |
|
|
Cetus Espoo |
2:04.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Selkäuinti Miehet, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mauri Ekholm |
1943 |
|
|
53.45 |
|
|
|
1:54.03 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
1:43.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Selkäuinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Markku Makkonen |
1948 |
|
|
49.96 |
|
|
|
1:42.39 |
|
|
Savonlinnan Uimaseura |
1:44.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Pekka Siltanen |
1949 |
|
|
52.01 |
|
|
|
1:53.00 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:44.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Selkäuinti Miehet, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ilkka Keskinen |
1952 |
|
|
46.86 |
|
|
|
1:38.11 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
1:26.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Juha Kainulainen |
1954 |
|
|
50.64 |
|
|
|
1:45.91 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
1:47.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Heikki Pykäläinen |
1952 |
|
|
52.08 |
|
|
|
1:48.48 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
1:44.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Selkäuinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Juha Iivonen |
1959 |
|
|
36.24 |
|
|
|
1:15.36 |
|
|
Lappeenrannan Uimarit |
1:12.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tom Nylund |
1959 |
|
|
41.69 |
|
|
|
1:23.80 |
|
|
Swimming Team Rauma |
1:20.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Jorma Heinonen |
1958 |
|
|
51.30 |
|
|
|
1:43.99 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ralf Sund |
1955 |
|
|
52.54 |
|
|
|
1:49.78 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:43.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Selkäuinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lauri Heikkilä |
1964 |
|
|
37.01 |
|
|
|
1:15.51 |
|
|
S.C.Pingviinit |
1:15.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Taito Nurmi |
1961 |
|
|
42.40 |
|
|
|
1:29.67 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:35.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Heikki Posio |
1963 |
|
|
51.65 |
|
|
|
1:47.46 |
|
|
Kempeleen Pyrintö |
1:50.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Selkäuinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jaakko Heimo |
1968 |
|
|
32.80 |
|
|
|
1:06.17 |
|
|
Speedo Masters Finland |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kjell Hansen |
1966 |
|
|
32.17 |
|
|
|
1:06.93 |
|
|
Ålands Simförening |
1:09.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Jukka Pellinen |
1967 |
|
|
40.79 |
|
|
|
1:23.58 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
1:24.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Selkäuinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mikko Soini |
1972 |
|
|
31.95 |
|
|
|
1:06.53 |
|
|
Speedo Masters Finland |
1:09.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tomi Haapanen |
1973 |
|
|
42.66 |
|
|
|
1:28.86 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Juha Tolvanen |
1971 |
|
|
43.70 |
|
|
|
1:30.60 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
1:35.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ari Savulahti |
1972 |
|
|
50.40 |
|
|
|
1:49.63 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
1:52.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Selkäuinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 6, 100m Selkäuinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Matti Pohjolainen |
1987 |
|
|
31.72 |
|
|
|
1:06.77 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
1:05.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tomi Miettinen |
1986 |
|
|
34.28 |
|
|
|
1:10.93 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
1:09.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Erno Leppänen |
1985 |
|
|
36.10 |
|
|
|
1:13.96 |
|
|
S.C.Pingviinit |
1:16.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 6, 100m Selkäuinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lasse Parkkamäki |
1991 |
|
|
31.72 |
|
|
|
1:04.53 |
|
|
S.C.Pingviinit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
09:46 |
|
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
09:54 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Selkäuinti Naiset, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Pyrrö |
1941 |
|
|
1:07.24 |
|
|
|
2:17.64 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
2:12.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Selkäuinti Naiset, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Viive Nõu |
1948 |
|
|
55.60 |
|
|
|
1:57.63 |
|
|
U-Klubi |
1:53.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Selkäuinti Naiset, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sirje Voolmaa |
1953 |
|
|
50.99 |
|
|
|
1:45.70 |
|
|
U-Klubi |
1:45.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sirpa Visakoski |
1952 |
|
|
52.62 |
|
|
|
1:48.28 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:44.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Selkäuinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pirkko Hankonen |
1963 |
|
|
40.20 |
|
|
|
1:25.01 |
|
|
Järvenpään Uintiklubi |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Riina Ots |
1964 |
|
|
47.81 |
|
|
|
1:38.57 |
|
|
U-Klubi |
1:33.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Selkäuinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Johanna Kara |
1965 |
|
|
37.37 |
|
|
|
1:15.23 |
|
|
Cetus Espoo |
1:17.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anu Ilander |
1968 |
|
|
36.30 |
|
|
|
1:15.67 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:14.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tiia Kujala |
1968 |
|
|
43.79 |
|
|
|
1:29.15 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:28.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Selkäuinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mari Kasvio |
1970 |
|
|
38.44 |
|
|
|
1:20.19 |
|
|
Cetus Espoo |
1:19.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mia Löija |
1972 |
|
|
43.99 |
|
|
|
1:31.83 |
|
|
Simmis Wanda |
1:30.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Selkäuinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Katja Anttila |
1978 |
|
|
47.48 |
|
|
|
1:35.80 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Minna Kokko |
1977 |
|
|
56.28 |
|
|
|
1:58.06 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Selkäuinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Arja Räsänen |
1984 |
|
|
36.40 |
|
|
|
1:18.16 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
1:19.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tiina Lehtonen |
1983 |
|
|
38.40 |
|
|
|
1:19.51 |
|
|
Järvenpään Uintiklubi |
1:20.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Selkäuinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Elina Luttunen |
1986 |
|
|
46.63 |
|
|
|
1:36.49 |
|
|
Swimming Team Rauma |
1:38.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Minna Männikkö |
1989 |
|
|
56.67 |
|
|
|
1:55.12 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 7, 100m Selkäuinti Naiset, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Emma Thodin |
1994 |
|
|
42.97 |
|
|
|
1:28.62 |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
09:54 |
|
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
10:06 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lauri Malk |
1937 |
|
|
|
|
|
|
39.28 |
|
|
Cetus Espoo |
39.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Pekka Sortila |
1935 |
|
|
|
|
|
|
51.10 |
|
|
Hämeenlinnan Uimaseura |
50.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pekka Siltanen |
1949 |
|
|
|
|
|
|
44.90 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
42.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Heikki Asell |
1947 |
|
|
|
|
|
|
46.91 |
|
|
S.C.Pingviinit |
41.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Rafik Neuman |
1948 |
|
|
|
|
|
|
51.98 |
|
|
S.C.Pingviinit |
48.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Juha Iivonen |
1959 |
|
|
|
|
|
|
32.87 |
|
|
Lappeenrannan Uimarit |
30.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jouni Liljander |
1959 |
|
|
|
|
|
|
40.00 |
|
|
Octopus Lohja |
38.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ari Hakala |
1956 |
|
|
|
|
|
|
47.37 |
|
|
Aurajoen Uinti |
43.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jarkko Sipiläinen |
1980 |
|
|
|
|
|
|
27.56 |
|
|
Uinti Tampere |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kai Poutanen |
1980 |
|
|
|
|
|
|
30.57 |
|
|
Speedo Masters Finland |
30.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Eero Judin |
1981 |
|
|
|
|
|
|
37.47 |
|
|
ORCA Helsinki |
38.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Gren 8, 50m Perhosuinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
10:06 |
|
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
10:21 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Perhosuinti Naiset, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Carita Bremer |
1940 |
|
|
|
|
|
|
1:09.64 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:03.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Perhosuinti Naiset, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Viive Nõu |
1948 |
|
|
|
|
|
|
55.08 |
|
|
U-Klubi |
55.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Perhosuinti Naiset, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kaarina Markkula |
1952 |
|
|
|
|
|
|
45.48 |
|
|
Cetus Espoo |
44.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 9, 50m Perhosuinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Gren 9, 50m Perhosuinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Gren 9, 50m Perhosuinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Gren 9, 50m Perhosuinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 9, 50m Perhosuinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Gren 9, 50m Perhosuinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Gren 9, 50m Perhosuinti Naiset, Finaler 25 - 29 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
10:21 |
|
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
12:19 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Sekauinti Miehet, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mauri Ekholm |
1943 |
9 |
|
57.07 |
1:58.38 |
3:04.12 |
|
3:57.04 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
3:56.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Sekauinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Rafik Neuman |
1948 |
9 |
|
57.01 |
2:07.90 |
3:15.57 |
|
4:08.37 |
|
|
S.C.Pingviinit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Pekka Siltanen |
1949 |
7 |
|
51.26 |
1:54.41 |
3:13.14 |
|
4:09.16 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
4:09.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Sekauinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Timo Teponoja |
1955 |
9 |
|
41.06 |
1:35.33 |
2:32.00 |
|
3:16.80 |
|
|
Cetus Espoo |
3:18.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Harri Koski |
1957 |
7 |
|
39.13 |
1:34.11 |
2:30.78 |
|
3:17.34 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
3:13.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Arvo Musikka |
1959 |
6 |
|
49.39 |
1:47.45 |
2:41.99 |
|
3:27.84 |
|
|
Vanders |
3:26.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Sekauinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Petri Heikkilä |
1960 |
9 |
|
34.16 |
1:18.10 |
2:06.64 |
|
2:44.55 |
|
|
Speedo Masters Finland |
2:43.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ensio Vatanen |
1964 |
7 |
|
36.45 |
1:23.91 |
2:15.04 |
|
2:56.37 |
|
|
Brahean Uimarit - Lieksa |
2:59.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Lauri Heikkilä |
1964 |
|
|
|
|
|
|
DNF |
|
|
S.C.Pingviinit |
2:54.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Sekauinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tero Kinnunen |
1965 |
9 |
|
33.39 |
1:13.29 |
2:01.31 |
|
2:36.42 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
2:31.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Esa Päätalo |
1965 |
7 |
|
34.67 |
1:18.77 |
2:09.18 |
|
2:48.09 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
2:43.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Rami Laakso |
1968 |
6 |
|
38.54 |
1:28.89 |
2:24.03 |
|
3:07.07 |
|
|
Hydra Platypus |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Esa Vatanen |
1967 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Brahean Uimarit - Lieksa |
2:41.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 8.5 Sukellus yli 15 m lähdön / käännöksen jälkeen |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Sekauinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tero Matkaniemi |
1972 |
9 |
|
32.82 |
1:10.42 |
1:50.43 |
|
2:24.68 |
|
|
Speedo Masters Finland |
2:25.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tommi Kähkönen |
1970 |
7 |
|
32.59 |
1:11.82 |
1:58.42 |
|
2:33.68 |
|
|
Speedo Masters Finland |
2:33.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Sekauinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jouni Leimukoski |
1979 |
9 |
|
31.53 |
1:10.55 |
1:54.60 |
|
2:27.56 |
|
|
Octopus Lohja |
2:26.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Miikka Mattila |
1977 |
7 |
|
39.47 |
1:26.93 |
2:21.83 |
|
3:03.20 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
3:05.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Sekauinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Markku Ahonen |
1981 |
9 |
|
32.88 |
1:17.21 |
2:01.15 |
|
2:38.83 |
|
|
UPOT |
2:44.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 10, 200m Sekauinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Emil Svartström |
1985 |
9 |
|
31.17 |
1:09.35 |
1:50.89 |
|
2:28.13 |
|
|
Helsingin Uimarit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Federice Barbano |
1989 |
7 |
|
31.45 |
1:10.72 |
1:53.92 |
|
2:30.40 |
|
|
Swimming Team Rauma |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
12:19 |
|
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
10:48 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 11, 200m Sekauinti Naiset, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Margareta Rainer |
1949 |
|
|
49.11 |
1:45.96 |
2:43.58 |
|
3:26.14 |
|
|
Gävle Simsällskap |
3:20.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 11, 200m Sekauinti Naiset, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sirpa Visakoski |
1952 |
|
|
52.84 |
1:53.78 |
2:59.53 |
|
3:48.63 |
|
|
Aurajoen Uinti |
3:47.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 11, 200m Sekauinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anne-Mari Käräjämies |
1964 |
|
|
38.02 |
1:23.31 |
2:16.54 |
|
2:57.52 |
|
|
Hydra Platypus |
2:55.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tuija Alanko |
1963 |
|
|
41.64 |
1:36.41 |
2:31.99 |
|
3:17.36 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
3:13.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Mona Mattila |
1961 |
|
|
56.36 |
1:59.10 |
3:00.27 |
|
3:52.59 |
|
|
Helsingin Uimarit |
3:43.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Tuija Lönnrot |
1964 |
|
|
52.31 |
1:53.43 |
3:01.42 |
|
3:58.82 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 11, 200m Sekauinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lena Brunnberg |
1965 |
|
|
39.12 |
1:26.60 |
2:22.08 |
|
3:04.89 |
|
|
Upsala Simsällskap |
3:02.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tiia Kujala |
1968 |
|
|
42.92 |
1:31.63 |
2:27.16 |
|
3:12.92 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
3:09.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Marjut Hyvönen |
1966 |
|
|
48.11 |
1:41.59 |
2:42.56 |
|
3:28.16 |
|
|
Tuusulan Uimaseura |
3:28.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Tatiana Abu Nijmeh |
1965 |
|
|
57.27 |
2:05.32 |
3:16.68 |
|
4:11.90 |
|
|
Skuru Idrottsklubb |
4:45.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 11, 200m Sekauinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sari Kukkonen |
1972 |
|
|
46.81 |
1:42.71 |
2:38.28 |
|
3:31.22 |
|
|
Simmis Wanda |
3:24.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 11, 200m Sekauinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Satu Rahkonen |
1977 |
|
|
31.93 |
1:10.84 |
1:53.26 |
|
2:29.00 |
|
|
Cetus Espoo |
2:27.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mervi Hillukkala |
1978 |
|
|
40.10 |
1:29.14 |
2:23.61 |
|
3:04.51 |
|
|
Haukiputaan Heitto |
3:04.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Katja Anttila |
1978 |
|
|
47.20 |
1:41.12 |
2:34.81 |
|
3:19.33 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
3:11.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Kristiina Kangastalo-Hoda |
1978 |
|
|
46.93 |
1:44.25 |
2:41.40 |
|
3:27.62 |
|
|
Loimaan Uimaseura |
3:30.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sarri Sipilä |
1977 |
|
|
48.58 |
1:54.13 |
2:59.43 |
|
3:46.51 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
3:52.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 11, 200m Sekauinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mari Ääri |
1980 |
|
|
31.47 |
1:08.72 |
1:53.01 |
|
2:28.00 |
|
|
Aurajoen Uinti |
2:26.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Meri Viljanen |
1980 |
|
|
34.76 |
1:18.51 |
2:09.03 |
|
2:49.97 |
|
|
Hydra Platypus |
2:47.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tiina Lehtonen |
1983 |
|
|
40.59 |
1:24.52 |
2:19.34 |
|
3:02.87 |
|
|
Järvenpään Uintiklubi |
3:03.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 11, 200m Sekauinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Annika Nieminen |
1985 |
|
|
34.28 |
1:19.99 |
2:07.13 |
|
2:45.67 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
10:48 |
|
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
12:20 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 12, 100m Vapaauinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pekka Sortila |
1935 |
9 |
|
45.43 |
|
|
|
1:38.54 |
|
|
Hämeenlinnan Uimaseura |
1:39.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Lauri Malk |
1937 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Cetus Espoo |
1:20.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 12, 100m Vapaauinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Markku Makkonen |
1948 |
9 |
|
36.11 |
|
|
|
1:15.61 |
|
|
Savonlinnan Uimaseura |
1:15.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Heikki Asell |
1947 |
7 |
|
41.66 |
|
|
|
1:29.39 |
|
|
S.C.Pingviinit |
1:22.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 12, 100m Vapaauinti Miehet, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Risto Hiltunen |
1953 |
9 |
|
34.46 |
|
|
|
1:13.42 |
|
|
Järvenpään Uintiklubi |
1:11.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Heikki Pykäläinen |
1952 |
7 |
|
37.35 |
|
|
|
1:19.78 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
1:15.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Matti Alpola |
1953 |
6 |
|
38.93 |
|
|
|
1:25.17 |
|
|
Simmis Wanda |
1:22.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 12, 100m Vapaauinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Juha Iivonen |
1959 |
9 |
|
29.20 |
|
|
|
1:01.11 |
|
|
Lappeenrannan Uimarit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Lauri Multanen |
1959 |
7 |
|
33.04 |
|
|
|
1:09.11 |
|
|
Tornion Uimaseura |
1:09.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Markku Lehtonen |
1958 |
6 |
|
33.95 |
|
|
|
1:10.96 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:10.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Jarmo Saari |
1955 |
5 |
|
34.15 |
|
|
|
1:13.29 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:15.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Jorma Heinonen |
1958 |
4 |
|
37.86 |
|
|
|
1:18.28 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
1:16.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Seppo Hytönen |
1956 |
3 |
|
36.85 |
|
|
|
1:19.93 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
1:13.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Esko Turunen |
1955 |
2 |
|
42.73 |
|
|
|
1:27.15 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
1:23.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 12, 100m Vapaauinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Gren 12, 100m Vapaauinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Gren 12, 100m Vapaauinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pasi Rönkkö |
1970 |
9 |
|
27.43 |
|
|
|
57.67 |
|
|
S.C.Pingviinit |
58.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ville Alopaeus |
1971 |
7 |
|
29.00 |
|
|
|
1:00.50 |
|
|
Cetus Espoo |
59.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tapio Mäkitalo |
1970 |
6 |
|
28.84 |
|
|
|
1:01.18 |
|
|
Speedo Masters Finland |
1:01.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Matias Murole |
1971 |
5 |
|
29.96 |
|
|
|
1:02.07 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
1:02.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Lasse Lahtinen |
1971 |
4 |
|
29.95 |
|
|
|
1:03.54 |
|
|
Vanders |
1:01.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Kari Paananen |
1970 |
3 |
|
31.94 |
|
|
|
1:08.01 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
1:07.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Pavel Pavlov |
1970 |
2 |
|
33.50 |
|
|
|
1:08.79 |
|
|
Olymp Russia |
1:08.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Jouni Kelkka |
1974 |
1 |
|
33.39 |
|
|
|
1:10.94 |
|
|
Uimaseura Aquila |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Kari Härkönen |
1970 |
|
|
34.07 |
|
|
|
1:14.33 |
|
|
Cetus Espoo |
1:14.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Marcus Måtar |
1973 |
|
|
40.08 |
|
|
|
1:27.12 |
|
|
Ålands Simförening |
1:32.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Mika Piirainen |
1973 |
|
|
40.42 |
|
|
|
1:33.66 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:26.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Michael Szücs |
1972 |
|
|
43.57 |
|
|
|
1:34.91 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:33.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 12, 100m Vapaauinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 12, 100m Vapaauinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
|
Gren 12, 100m Vapaauinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Gren 12, 100m Vapaauinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
12:20 |
|
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
12:20 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Vapaauinti Naiset, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Heli Paalosalo |
1938 |
9 |
|
47.85 |
|
|
|
1:40.13 |
|
|
Uintiklubi Nereus |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Vapaauinti Naiset, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pirkko Siikarla |
1946 |
9 |
|
54.13 |
|
|
|
1:49.43 |
|
|
Uintiklubi Nereus |
1:45.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Barbro Grufman |
1948 |
7 |
|
51.65 |
|
|
|
1:51.52 |
|
|
Hellas Simklubb |
1:51.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Vapaauinti Naiset, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Maritta Kurki |
1952 |
9 |
|
39.34 |
|
|
|
1:23.15 |
|
|
Lahden Kaleva |
1:22.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kaarina Markkula |
1952 |
7 |
|
41.05 |
|
|
|
1:25.85 |
|
|
Cetus Espoo |
1:26.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Kirsti Kanerva |
1952 |
6 |
|
43.19 |
|
|
|
1:33.37 |
|
|
Uintiklubi Nereus |
1:30.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Leena Kaseva |
1954 |
5 |
|
46.28 |
|
|
|
1:35.27 |
|
|
Cetus Espoo |
1:30.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Vapaauinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anne-Mari Käräjämies |
1964 |
9 |
|
33.08 |
|
|
|
1:08.97 |
|
|
Hydra Platypus |
1:07.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Päivi Halme |
1964 |
7 |
|
38.42 |
|
|
|
1:21.46 |
|
|
ORCA Helsinki |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Riina Ots |
1964 |
6 |
|
39.02 |
|
|
|
1:21.96 |
|
|
U-Klubi |
1:19.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Maikki Torsti |
1963 |
5 |
|
40.26 |
|
|
|
1:23.24 |
|
|
Cetus Espoo |
1:22.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Minna Kantakoski |
1964 |
4 |
|
43.23 |
|
|
|
1:31.98 |
|
|
Cetus Espoo |
1:29.39 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Vapaauinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Petra Thodin |
1968 |
9 |
|
32.14 |
|
|
|
1:05.88 |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
1:05.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Juliia Boeva |
1969 |
7 |
|
33.26 |
|
|
|
1:08.80 |
|
|
Olymp Russia |
1:08.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Satu Hyvärinen |
1967 |
6 |
|
32.31 |
|
|
|
1:09.14 |
|
|
Swimming Team Rauma |
1:08.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Minna Karhama |
1966 |
5 |
|
41.95 |
|
|
|
1:27.03 |
|
|
Vanders |
1:24.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Vapaauinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Päivi Steffen |
1971 |
9 |
|
32.97 |
|
|
|
1:09.49 |
|
|
Simmis Wanda |
1:08.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mari Kasvio |
1970 |
7 |
|
33.66 |
|
|
|
1:10.77 |
|
|
Cetus Espoo |
1:09.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Terhi Heikkilä |
1974 |
6 |
|
34.45 |
|
|
|
1:11.98 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
1:10.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Imke Höfling |
1970 |
5 |
|
38.44 |
|
|
|
1:18.38 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
1:14.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Heidi Oksanen |
1974 |
4 |
|
37.16 |
|
|
|
1:20.06 |
|
|
Simmis Wanda |
1:19.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Miisa Weuro |
1970 |
3 |
|
44.35 |
|
|
|
1:30.44 |
|
|
Ålands Simförening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Mervi Ukkola |
1970 |
2 |
|
45.36 |
|
|
|
1:41.38 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:42.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Vapaauinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Satu Rahkonen |
1977 |
9 |
|
29.68 |
|
|
|
1:01.44 |
|
|
Cetus Espoo |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sanna Hokkanen |
1977 |
7 |
|
33.10 |
|
|
|
1:09.53 |
|
|
Cetus Espoo |
1:09.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Johanna Gröhn |
1978 |
6 |
|
38.57 |
|
|
|
1:21.36 |
|
|
Järvenpään Uintiklubi |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Raisa Friberg |
1976 |
5 |
|
40.08 |
|
|
|
1:24.78 |
|
|
Simmis Wanda |
1:27.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Ylva Watkins |
1976 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Ålands Simförening |
1:14.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Vapaauinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mari Ääri |
1980 |
9 |
|
29.45 |
|
|
|
59.87 |
|
|
Aurajoen Uinti |
59.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Arja Räsänen |
1984 |
7 |
|
32.78 |
|
|
|
1:09.45 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
1:09.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Niina Säteri |
1984 |
6 |
|
33.42 |
|
|
|
1:10.55 |
|
|
Kampuksen Plaani |
1:10.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Jenna Johansson |
1980 |
5 |
|
34.18 |
|
|
|
1:13.03 |
|
|
Helsingin Uimarit |
1:13.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Marina Donner |
1982 |
4 |
|
38.32 |
|
|
|
1:17.39 |
|
|
Ålands Simförening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Jenny Pettersson |
1981 |
3 |
|
39.01 |
|
|
|
1:26.96 |
|
|
Ålands Simförening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Vapaauinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ira Uusoksa |
1987 |
9 |
|
29.36 |
|
|
|
1:01.16 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:00.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Karine Gagnon |
1985 |
7 |
|
32.27 |
|
|
|
1:06.37 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:04.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Salla Valtari |
1985 |
6 |
|
33.29 |
|
|
|
1:09.39 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:07.17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Elina Luttunen |
1986 |
5 |
|
37.53 |
|
|
|
1:17.61 |
|
|
Swimming Team Rauma |
1:18.83 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Heli Karhunen |
1985 |
4 |
|
38.90 |
|
|
|
1:25.83 |
|
|
Kempeleen Pyrintö |
1:27.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Minna Männikkö |
1989 |
3 |
|
48.63 |
|
|
|
1:44.37 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 13, 100m Vapaauinti Naiset, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Marja Nurkkala |
1993 |
9 |
|
30.54 |
|
|
|
1:04.79 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:02.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Heidi Herlevi |
1990 |
7 |
|
32.21 |
|
|
|
1:08.41 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:07.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Emma Kyrklund |
1991 |
6 |
|
35.30 |
|
|
|
1:13.85 |
|
|
ORCA Helsinki |
1:17.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Sofia Posio |
1994 |
5 |
|
34.63 |
|
|
|
1:14.65 |
|
|
Kempeleen Pyrintö |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Janina Lehti |
1990 |
4 |
|
40.56 |
|
|
|
1:25.76 |
|
|
Swimming Team Rauma |
1:20.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
12:20 |
|
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
12:24 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 200m Rintauinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Martti Lahti |
1937 |
9 |
|
1:02.16 |
2:10.85 |
3:20.20 |
|
4:27.98 |
|
|
Cetus Espoo |
4:19.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 200m Rintauinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Rafik Neuman |
1948 |
9 |
|
55.49 |
2:00.37 |
3:06.77 |
|
4:12.64 |
|
|
S.C.Pingviinit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 200m Rintauinti Miehet, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Juha Kainulainen |
1954 |
9 |
|
50.45 |
1:49.52 |
2:53.71 |
|
3:54.48 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
3:53.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 200m Rintauinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pekka Iltola |
1957 |
9 |
|
45.64 |
1:35.58 |
2:26.55 |
|
3:15.49 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
3:13.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Juha Lairola |
1955 |
7 |
|
44.31 |
1:36.07 |
2:28.93 |
|
3:20.65 |
|
|
Aurajoen Uinti |
3:22.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Harri Koski |
1957 |
6 |
|
46.64 |
1:41.37 |
2:38.04 |
|
3:33.39 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
3:25.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Timo Teponoja |
1955 |
5 |
|
49.25 |
1:44.99 |
2:42.61 |
|
3:38.96 |
|
|
Cetus Espoo |
3:29.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Ralf Sund |
1955 |
|
|
|
|
|
|
DNF |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
3:54.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 200m Rintauinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jan Mandahl |
1961 |
9 |
|
39.80 |
1:23.18 |
2:05.77 |
|
2:50.27 |
|
|
Upsala Simsällskap |
2:47.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mauri Kanto |
1963 |
7 |
|
38.73 |
1:22.19 |
2:07.21 |
|
2:52.97 |
|
|
Kauhajoen Karhu |
2:51.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Henrik Munck |
1961 |
6 |
|
42.85 |
1:31.28 |
2:19.27 |
|
3:05.05 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
3:05.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Pertti Rasilainen |
1964 |
5 |
|
46.27 |
1:38.21 |
2:33.30 |
|
3:28.73 |
|
|
Ålands Simförening |
3:28.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 200m Rintauinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kai Mustonen |
1966 |
9 |
|
39.81 |
1:25.13 |
2:11.57 |
|
2:54.35 |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
2:56.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Esa Vatanen |
1967 |
7 |
|
40.69 |
1:27.47 |
2:16.01 |
|
3:04.20 |
|
|
Brahean Uimarit - Lieksa |
2:58.18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 200m Rintauinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Eerikki Rutanen |
1972 |
9 |
|
38.01 |
1:20.84 |
2:05.17 |
|
2:48.71 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
2:44.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jun Kojima |
1971 |
7 |
|
44.82 |
1:33.21 |
2:23.21 |
|
3:13.89 |
|
|
Vanders |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Juha Tolvanen |
1971 |
6 |
|
48.23 |
1:39.90 |
2:31.87 |
|
3:24.06 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
3:34.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ari Savulahti |
1972 |
5 |
|
44.43 |
1:36.77 |
2:32.58 |
|
3:28.43 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
3:25.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 200m Rintauinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aarne Hakanen |
1977 |
9 |
|
36.81 |
1:20.58 |
2:07.60 |
|
2:54.18 |
|
|
Swimming Team Rauma |
2:54.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tommi Kahlos |
1978 |
7 |
|
40.94 |
1:26.97 |
2:14.77 |
|
3:01.59 |
|
|
Aurajoen Uinti |
3:08.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Johan Carlson |
1978 |
6 |
|
45.23 |
1:43.11 |
2:49.23 |
|
3:56.23 |
|
|
Kempeleen Pyrintö |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 200m Rintauinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Vili Nykänen |
1981 |
9 |
|
35.17 |
1:14.38 |
1:56.86 |
|
2:42.32 |
|
|
Simmis Wanda |
2:44.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Markku Ahonen |
1981 |
7 |
|
38.20 |
1:21.16 |
2:04.94 |
|
2:48.16 |
|
|
UPOT |
2:47.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Juhani Hujala |
1981 |
6 |
|
38.64 |
1:21.88 |
2:06.92 |
|
2:52.47 |
|
|
Cetus Espoo |
3:01.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Antti Koskela |
1982 |
5 |
|
40.46 |
1:25.80 |
2:11.23 |
|
2:53.82 |
|
|
UPOT |
2:52.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 200m Rintauinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mikael Koponen |
1986 |
9 |
|
36.92 |
1:18.82 |
2:01.97 |
|
2:44.83 |
|
|
Helsingin Uimarit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Jaakko Peltola |
1985 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Uimaseura Aquila |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 7.1 Pää ei rikkonut veden pintaa ennen toisen käsivedon leveintä kohtaa lähdön / käännöksen jälkeen |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 14, 200m Rintauinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Joni Lairola |
1992 |
9 |
|
32.43 |
1:11.03 |
1:49.84 |
|
2:28.37 |
|
|
Aurajoen Uinti |
2:34.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
12:24 |
|
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
12:23 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 200m Rintauinti Naiset, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sirje Voolmaa |
1953 |
9 |
|
54.48 |
1:55.46 |
2:59.09 |
|
4:01.66 |
|
|
U-Klubi |
4:03.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Annikki Liakka |
1954 |
7 |
|
58.39 |
2:03.57 |
3:11.20 |
|
4:15.96 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 200m Rintauinti Naiset, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aino Liakka |
1955 |
9 |
|
52.50 |
1:52.75 |
2:53.97 |
|
3:52.30 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kerstin Rehnström |
1957 |
7 |
|
53.29 |
1:54.03 |
2:57.31 |
|
4:00.41 |
|
|
Ekenäs Simsällskap |
3:49.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 200m Rintauinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kaia Kulla |
1961 |
9 |
|
44.77 |
1:36.08 |
2:29.32 |
|
3:23.97 |
|
|
U-Klubi |
3:24.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kirsi Uski-Aarnio |
1961 |
7 |
|
50.10 |
1:46.80 |
2:45.19 |
|
3:42.05 |
|
|
Aurajoen Uinti |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Mona Mattila |
1961 |
6 |
|
54.29 |
1:55.07 |
2:56.75 |
|
3:57.78 |
|
|
Helsingin Uimarit |
3:47.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Elina Virtanen |
1962 |
5 |
|
54.78 |
1:54.95 |
2:57.89 |
|
4:00.13 |
|
|
Kampuksen Plaani |
3:58.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Anu Sakala |
1963 |
4 |
|
56.54 |
2:00.22 |
3:07.54 |
|
4:11.27 |
|
|
U-Klubi |
4:03.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 200m Rintauinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Johanna Kara |
1965 |
9 |
|
41.73 |
1:29.13 |
2:15.70 |
|
3:04.22 |
|
|
Cetus Espoo |
3:02.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anu Ilander |
1968 |
7 |
|
40.31 |
1:27.23 |
2:16.53 |
|
3:06.12 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
3:05.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Yuhong Qiu-Kaikkonen |
1968 |
6 |
|
52.49 |
1:50.33 |
2:52.32 |
|
3:54.86 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
3:54.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 200m Rintauinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lotta Rutanen |
1974 |
9 |
|
42.64 |
1:30.89 |
2:20.98 |
|
3:10.37 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
3:11.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sari Kukkonen |
1972 |
7 |
|
47.02 |
1:40.80 |
2:36.61 |
|
3:32.73 |
|
|
Simmis Wanda |
3:18.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Imke Höfling |
1970 |
6 |
|
56.56 |
2:01.32 |
3:05.79 |
|
4:09.25 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
3:54.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 200m Rintauinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Liisa Ailanen |
1978 |
9 |
|
41.41 |
1:27.02 |
2:14.51 |
|
3:01.97 |
|
|
Swimming Team Rauma |
2:59.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kristiina Kangastalo-Hoda |
1978 |
7 |
|
49.87 |
1:45.46 |
2:42.34 |
|
3:38.41 |
|
|
Loimaan Uimaseura |
3:41.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Zsuzsanna Törmänen |
1978 |
6 |
|
49.66 |
1:44.34 |
2:42.22 |
|
3:41.18 |
|
|
Kempeleen Pyrintö |
3:39.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Noora Valkonen |
1976 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
ORCA Helsinki |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 7.1 Pää ei rikkonut veden pintaa ennen toisen käsivedon leveintä kohtaa lähdön / käännöksen jälkeen |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 200m Rintauinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anu Tolvanen |
1982 |
9 |
|
38.39 |
1:22.11 |
2:09.14 |
|
2:58.65 |
|
|
Aurajoen Uinti |
3:02.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Meri Viljanen |
1980 |
7 |
|
44.88 |
1:34.94 |
2:26.25 |
|
3:18.09 |
|
|
Hydra Platypus |
3:10.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 200m Rintauinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ira Uusoksa |
1987 |
9 |
|
39.08 |
1:22.20 |
2:06.10 |
|
2:48.10 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 15, 200m Rintauinti Naiset, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Leena Rahko |
1993 |
9 |
|
46.11 |
1:39.22 |
2:34.89 |
|
3:28.74 |
|
|
Haukiputaan Heitto |
3:33.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
12:23 |
|
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
17:50 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 16, 4X50m Vapaauinti Miehet, Finaler 280 - 319 år |
|
Gren 16, 4X50m Vapaauinti Miehet, Finaler 240 - 279 år |
|
Gren 16, 4X50m Vapaauinti Miehet, Finaler 200 - 239 år |
|
Gren 16, 4X50m Vapaauinti Miehet, Finaler 160 - 199 år |
|
Gren 16, 4X50m Vapaauinti Miehet, Finaler 120 - 159 år |
|
Gren 16, 4X50m Vapaauinti Miehet, Finaler 100 - 119 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
17:50 |
|
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
12:43 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 17, 4X50m Vapaauinti Naiset, Finaler 280 - 319 år |
|
Gren 17, 4X50m Vapaauinti Naiset, Finaler 240 - 279 år |
|
Gren 17, 4X50m Vapaauinti Naiset, Finaler 200 - 239 år |
|
Gren 17, 4X50m Vapaauinti Naiset, Finaler 160 - 199 år |
|
Gren 17, 4X50m Vapaauinti Naiset, Finaler 120 - 159 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
12:43 |
|
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
17:34 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Rintauinti Naiset, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Pyrrö |
1941 |
|
|
|
|
|
|
1:00.62 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
56.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Rintauinti Naiset, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kirsti Kanerva |
1952 |
|
|
|
|
|
|
51.04 |
|
|
Uintiklubi Nereus |
48.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Annikki Liakka |
1954 |
|
|
|
|
|
|
52.31 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
50.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Rintauinti Naiset, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aino Liakka |
1955 |
|
|
|
|
|
|
47.52 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
44.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kerstin Rehnström |
1957 |
|
|
|
|
|
|
48.68 |
|
|
Ekenäs Simsällskap |
47.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Rintauinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Gren 18, 50m Rintauinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Gren 18, 50m Rintauinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Gren 18, 50m Rintauinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 18, 50m Rintauinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Gren 18, 50m Rintauinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Minna Männikkö |
1989 |
|
|
|
|
|
|
1:12.42 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 18, 50m Rintauinti Naiset, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sandra Aspholm |
1990 |
|
|
|
|
|
|
37.83 |
|
|
Ålands Simförening |
38.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Annukka Repo |
1993 |
|
|
|
|
|
|
38.07 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Heidi Herlevi |
1990 |
|
|
|
|
|
|
38.71 |
|
|
Aurajoen Uinti |
38.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Janina Lehti |
1990 |
|
|
|
|
|
|
49.00 |
|
|
Swimming Team Rauma |
48.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
17:34 |
|
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
17:04 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 50m Rintauinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Martti Lahti |
1937 |
|
|
|
|
|
|
57.93 |
|
|
Cetus Espoo |
53.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 50m Rintauinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aksel Luige |
1949 |
|
|
|
|
|
|
39.92 |
|
|
U-Klubi |
39.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Heikki Asell |
1947 |
|
|
|
|
|
|
49.95 |
|
|
S.C.Pingviinit |
46.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Rafik Neuman |
1948 |
|
|
|
|
|
|
50.03 |
|
|
S.C.Pingviinit |
49.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 50m Rintauinti Miehet, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ossi Vallemaa |
1954 |
|
|
|
|
|
|
42.39 |
|
|
U-Klubi |
41.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Esa Ihalainen |
1954 |
|
|
|
|
|
|
43.10 |
|
|
Uinti Imatra |
42.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Juha Kainulainen |
1954 |
|
|
|
|
|
|
45.73 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
43.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ralf Lindblad |
1951 |
|
|
|
|
|
|
46.44 |
|
|
Raision Urheilijat |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 19, 50m Rintauinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Gren 19, 50m Rintauinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Gren 19, 50m Rintauinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Gren 19, 50m Rintauinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Gren 19, 50m Rintauinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 19, 50m Rintauinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
|
Gren 19, 50m Rintauinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Gren 19, 50m Rintauinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
17:04 |
|
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
17:35 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 400m Vapaauinti Naiset, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Margareta Rainer |
1949 |
|
|
1:25.38 |
2:59.30 |
4:34.04 |
|
6:06.95 |
|
|
Gävle Simsällskap |
5:59.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Barbro Grufman |
1948 |
|
|
1:58.87 |
4:09.00 |
6:19.98 |
|
8:27.54 |
|
|
Hellas Simklubb |
8:21.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Pirkko Siikarla |
1946 |
|
|
2:00.43 |
4:13.40 |
6:27.24 |
|
8:35.95 |
|
|
Uintiklubi Nereus |
8:12.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 400m Vapaauinti Naiset, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kaarina Markkula |
1952 |
|
|
1:32.39 |
3:11.77 |
4:51.99 |
|
6:31.69 |
|
|
Cetus Espoo |
6:40.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Leena Kaseva |
1954 |
|
|
1:37.08 |
3:19.55 |
5:02.55 |
|
6:42.21 |
|
|
Cetus Espoo |
6:42.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Maritta Kurki |
1952 |
|
|
1:31.01 |
3:13.04 |
4:59.29 |
|
6:44.40 |
|
|
Lahden Kaleva |
6:36.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 400m Vapaauinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anne-Mari Käräjämies |
1964 |
|
|
1:12.19 |
2:31.25 |
3:51.69 |
|
5:11.21 |
|
|
Hydra Platypus |
5:12.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Riina Ots |
1964 |
|
|
1:30.34 |
3:11.10 |
4:55.53 |
|
6:35.48 |
|
|
U-Klubi |
6:27.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Maikki Torsti |
1963 |
|
|
1:31.07 |
3:13.41 |
4:57.01 |
|
6:41.75 |
|
|
Cetus Espoo |
7:09.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Meri Santaholma |
1964 |
|
|
1:32.26 |
3:17.07 |
5:04.10 |
|
6:49.03 |
|
|
Cetus Espoo |
6:40.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Mona Mattila |
1961 |
|
|
1:39.10 |
3:30.78 |
5:22.38 |
|
7:12.59 |
|
|
Helsingin Uimarit |
6:51.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 400m Vapaauinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Juliia Boeva |
1969 |
|
|
1:14.59 |
2:33.79 |
3:55.24 |
|
5:15.05 |
|
|
Olymp Russia |
5:13.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Satu Hyvärinen |
1967 |
|
|
1:16.77 |
2:42.50 |
4:10.36 |
|
5:38.03 |
|
|
Swimming Team Rauma |
5:54.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tiia Kujala |
1968 |
|
|
1:25.29 |
3:00.04 |
4:33.67 |
|
6:06.08 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
6:10.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Marjut Hyvönen |
1966 |
|
|
1:27.69 |
3:02.61 |
4:38.49 |
|
6:13.09 |
|
|
Tuusulan Uimaseura |
6:11.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 400m Vapaauinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mari Kasvio |
1970 |
|
|
1:16.31 |
2:39.32 |
4:02.28 |
|
5:25.57 |
|
|
Cetus Espoo |
5:37.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Päivi Steffen |
1971 |
|
|
1:15.35 |
2:40.56 |
4:07.09 |
|
5:32.37 |
|
|
Simmis Wanda |
5:37.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Imke Höfling |
1970 |
|
|
1:28.59 |
3:01.21 |
4:32.82 |
|
6:00.92 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
5:50.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Miisa Weuro |
1970 |
|
|
1:34.67 |
3:15.42 |
4:56.64 |
|
6:37.73 |
|
|
Ålands Simförening |
6:40.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 400m Vapaauinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sanna Hokkanen |
1977 |
|
|
1:13.53 |
2:34.65 |
3:56.37 |
|
5:17.86 |
|
|
Cetus Espoo |
5:14.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mervi Hillukkala |
1978 |
|
|
1:17.27 |
2:43.81 |
4:11.32 |
|
5:38.07 |
|
|
Haukiputaan Heitto |
5:45.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ylva Watkins |
1976 |
|
|
1:21.80 |
2:54.19 |
4:28.52 |
|
6:00.94 |
|
|
Ålands Simförening |
6:10.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Raisa Friberg |
1976 |
|
|
1:30.03 |
3:12.56 |
4:55.05 |
|
6:35.89 |
|
|
Simmis Wanda |
6:39.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Zsuzsanna Törmänen |
1978 |
|
|
1:36.95 |
3:24.64 |
5:13.36 |
|
7:01.54 |
|
|
Kempeleen Pyrintö |
7:15.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 400m Vapaauinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Marina Donner |
1982 |
|
|
1:24.66 |
2:57.06 |
4:32.79 |
|
6:10.93 |
|
|
Ålands Simförening |
6:45.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 400m Vapaauinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ira Uusoksa |
1987 |
|
|
1:08.11 |
2:21.21 |
3:35.95 |
|
4:48.61 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
4:55.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Karine Gagnon |
1985 |
|
|
1:14.03 |
2:30.17 |
3:45.79 |
|
4:58.78 |
|
|
Aurajoen Uinti |
4:58.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Salla Valtari |
1985 |
|
|
1:18.17 |
2:46.28 |
4:13.29 |
|
5:37.81 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
5:41.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Elina Luttunen |
1986 |
|
|
1:21.27 |
2:51.56 |
4:24.23 |
|
5:56.70 |
|
|
Swimming Team Rauma |
6:44.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 20, 400m Vapaauinti Naiset, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Hannele Koivula |
1990 |
|
|
1:18.73 |
2:44.86 |
4:13.33 |
|
5:39.65 |
|
|
Swimming Team Rauma |
5:39.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Leena Rahko |
1993 |
|
|
1:19.41 |
2:47.56 |
4:16.44 |
|
5:41.86 |
|
|
Haukiputaan Heitto |
5:55.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
17:35 |
|
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
18:11 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lauri Malk |
1937 |
|
|
1:29.55 |
3:12.82 |
4:54.47 |
|
6:39.14 |
|
|
Cetus Espoo |
6:37.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Pekka Sortila |
1935 |
|
|
1:52.05 |
3:58.13 |
6:04.70 |
|
8:08.68 |
|
|
Hämeenlinnan Uimaseura |
7:48.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Markku Makkonen |
1948 |
|
|
1:25.36 |
2:57.52 |
4:29.97 |
|
5:59.30 |
|
|
Savonlinnan Uimaseura |
6:03.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Rafik Neuman |
1948 |
|
|
1:40.61 |
3:34.11 |
5:27.85 |
|
7:19.97 |
|
|
S.C.Pingviinit |
6:32.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Matti Alpola |
1953 |
|
|
1:39.31 |
3:30.46 |
5:20.57 |
|
7:05.41 |
|
|
Simmis Wanda |
7:40.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jarmo Saari |
1955 |
|
|
1:19.70 |
2:49.77 |
4:21.08 |
|
5:49.18 |
|
|
Aurajoen Uinti |
5:38.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tom Nylund |
1959 |
|
|
1:16.71 |
2:43.11 |
4:14.90 |
|
5:49.93 |
|
|
Swimming Team Rauma |
5:46.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Markku Lehtonen |
1958 |
|
|
1:25.69 |
2:59.14 |
4:30.99 |
|
5:59.48 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
5:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Esko Turunen |
1955 |
|
|
1:34.84 |
3:18.63 |
5:02.56 |
|
6:44.25 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
6:30.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Ralf Sund |
1955 |
|
|
1:37.54 |
3:26.56 |
5:15.80 |
|
7:02.94 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
6:49.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Jorma Heinonen |
1958 |
|
|
|
|
|
|
DNF |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
6:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jan Mandahl |
1961 |
|
|
1:17.81 |
2:37.33 |
3:55.97 |
|
5:13.36 |
|
|
Upsala Simsällskap |
5:20.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mauri Kanto |
1963 |
|
|
1:16.09 |
2:37.58 |
3:58.75 |
|
5:16.24 |
|
|
Kauhajoen Karhu |
5:30.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Simo-Pekka Torsti |
1960 |
|
|
1:16.56 |
2:40.04 |
4:02.89 |
|
5:22.82 |
|
|
Cetus Espoo |
5:24.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Markku Viitala |
1963 |
|
|
1:15.14 |
2:38.37 |
4:03.68 |
|
5:27.10 |
|
|
S.C.Pingviinit |
5:35.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tero Kinnunen |
1965 |
|
|
1:08.57 |
2:21.18 |
3:32.70 |
|
4:42.92 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
4:42.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kare-Petri Kaukomaa |
1965 |
|
|
1:15.27 |
2:39.57 |
4:06.64 |
|
5:36.55 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
5:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tommi Kähkönen |
1970 |
|
|
1:09.22 |
2:22.55 |
3:35.57 |
|
4:48.20 |
|
|
Speedo Masters Finland |
4:52.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ville Alopaeus |
1971 |
|
|
1:10.51 |
2:27.80 |
3:46.72 |
|
5:07.34 |
|
|
Cetus Espoo |
5:02.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Matias Murole |
1971 |
|
|
1:18.48 |
2:39.31 |
4:03.19 |
|
5:27.06 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
5:25.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Pavel Pavlov |
1970 |
|
|
1:18.94 |
2:44.62 |
4:11.30 |
|
5:34.24 |
|
|
Olymp Russia |
5:40.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Kari Paananen |
1970 |
|
|
1:21.43 |
2:49.63 |
4:17.27 |
|
5:42.39 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
5:43.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jani-Petteri Puustinen |
1979 |
|
|
1:08.50 |
2:21.25 |
3:33.35 |
|
4:43.25 |
|
|
Aurajoen Uinti |
4:45.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Frans Veck |
1979 |
|
|
1:09.97 |
2:23.48 |
3:34.34 |
|
4:46.39 |
|
|
Speedo Masters Finland |
4:59.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Valtteri Rahkonen |
1975 |
|
|
1:13.15 |
2:30.62 |
3:49.76 |
|
5:09.28 |
|
|
Cetus Espoo |
5:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Aarne Hakanen |
1977 |
|
|
1:17.54 |
2:42.31 |
4:09.01 |
|
5:32.74 |
|
|
Swimming Team Rauma |
6:03.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Martti Näsäkkälä |
1978 |
|
|
1:18.18 |
2:41.88 |
4:07.71 |
|
5:32.85 |
|
|
ORCA Helsinki |
5:42.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Miikka Mattila |
1977 |
|
|
1:20.24 |
2:49.32 |
4:19.58 |
|
5:45.75 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
5:57.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Sami-Petteri Pitkänen |
1975 |
|
|
1:23.62 |
2:56.72 |
4:29.75 |
|
5:57.04 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
6:25.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Teemu Malmelin |
1981 |
|
|
1:11.79 |
2:31.69 |
3:52.56 |
|
5:09.76 |
|
|
Nokian Pyry |
5:05.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Markku Ahonen |
1981 |
|
|
1:16.32 |
2:37.51 |
3:58.78 |
|
5:16.49 |
|
|
UPOT |
5:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mikael Koponen |
1986 |
|
|
1:09.26 |
2:22.05 |
3:33.52 |
|
4:39.27 |
|
|
Helsingin Uimarit |
4:55.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Emil Svartström |
1985 |
|
|
1:08.49 |
2:21.73 |
3:37.53 |
|
4:56.12 |
|
|
Helsingin Uimarit |
5:00.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tomi Miettinen |
1986 |
|
|
1:11.81 |
2:29.05 |
3:46.59 |
|
5:00.37 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
5:04.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Erno Leppänen |
1985 |
|
|
1:14.68 |
2:36.38 |
3:58.68 |
|
5:23.81 |
|
|
S.C.Pingviinit |
5:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Niilo Latva-Pukkila |
1989 |
|
|
1:30.73 |
3:10.24 |
4:51.44 |
|
6:30.36 |
|
|
HTU Stadi |
6:30.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 21, 400m Vapaauinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Juha-Matti Halonen |
1990 |
|
|
1:09.27 |
2:23.62 |
3:39.60 |
|
4:54.62 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
4:54.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
18:11 |
|
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
18:15 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Perhosuinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tuija Alanko |
1963 |
|
|
43.17 |
|
|
|
1:33.92 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
1:33.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tuija Lönnrot |
1964 |
|
|
53.90 |
|
|
|
1:57.88 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Perhosuinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Petra Thodin |
1968 |
|
|
32.69 |
|
|
|
1:10.00 |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
1:09.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tatiana Abu Nijmeh |
1965 |
|
|
55.84 |
|
|
|
1:55.76 |
|
|
Skuru Idrottsklubb |
2:11.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Perhosuinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Satu Rahkonen |
1977 |
|
|
32.06 |
|
|
|
1:07.92 |
|
|
Cetus Espoo |
1:07.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kristiina Arusoo |
1979 |
|
|
36.19 |
|
|
|
1:19.60 |
|
|
U-Klubi |
1:19.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Johanna Gröhn |
1978 |
|
|
39.87 |
|
|
|
1:28.17 |
|
|
Järvenpään Uintiklubi |
1:23.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Perhosuinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mari Ääri |
1980 |
|
|
31.34 |
|
|
|
1:06.54 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:05.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Niina Säteri |
1984 |
|
|
35.72 |
|
|
|
1:23.44 |
|
|
Kampuksen Plaani |
1:22.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Jenna Johansson |
1980 |
|
|
37.94 |
|
|
|
1:25.89 |
|
|
Helsingin Uimarit |
1:26.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Perhosuinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ninni From |
1988 |
|
|
32.86 |
|
|
|
1:09.16 |
|
|
Simmis Wanda |
1:06.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Karine Gagnon |
1985 |
|
|
33.48 |
|
|
|
1:11.34 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:09.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Annika Nieminen |
1985 |
|
|
34.64 |
|
|
|
1:14.47 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 22, 100m Perhosuinti Naiset, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Emma Kyrklund |
1991 |
|
|
38.57 |
|
|
|
1:33.06 |
|
|
ORCA Helsinki |
1:31.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
18:15 |
|
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
18:21 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 23, 100m Perhosuinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pekka Siltanen |
1949 |
|
|
52.23 |
|
|
|
1:51.45 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:45.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 23, 100m Perhosuinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Juha Iivonen |
1959 |
|
|
33.10 |
|
|
|
1:15.86 |
|
|
Lappeenrannan Uimarit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 23, 100m Perhosuinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Petri Heikkilä |
1960 |
|
|
31.72 |
|
|
|
1:09.59 |
|
|
Speedo Masters Finland |
1:08.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 23, 100m Perhosuinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jaakko Heimo |
1968 |
|
|
31.24 |
|
|
|
1:06.56 |
|
|
Speedo Masters Finland |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Juha Viitanen |
1967 |
|
|
34.98 |
|
|
|
1:14.16 |
|
|
Simmis Wanda |
1:11.86 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Kari Koivisto |
1969 |
|
|
34.74 |
|
|
|
1:14.81 |
|
|
Hydra Platypus |
1:12.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Jarkko Mikkola |
1969 |
|
|
39.04 |
|
|
|
1:26.62 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
1:30.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 23, 100m Perhosuinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jun Kojima |
1971 |
|
|
38.24 |
|
|
|
1:20.13 |
|
|
Vanders |
1:18.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 23, 100m Perhosuinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 23, 100m Perhosuinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
|
Gren 23, 100m Perhosuinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Matti Hienonen |
1985 |
|
|
32.19 |
|
|
|
1:06.71 |
|
|
Uintiklubi Nereus |
1:10.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Matti Pohjolainen |
1987 |
|
|
31.74 |
|
|
|
1:07.76 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Federice Barbano |
1989 |
|
|
30.81 |
|
|
|
1:08.00 |
|
|
Swimming Team Rauma |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 23, 100m Perhosuinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Henri Kyynäräinen |
1994 |
|
|
30.20 |
|
|
|
1:04.25 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:10.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
18:21 |
|
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
12:29 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 24, 100m Sekauinti Naiset, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Pyrrö |
1941 |
9 |
|
1:09.50 |
|
|
|
2:14.83 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
2:06.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 24, 100m Sekauinti Naiset, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Margareta Rainer |
1949 |
9 |
|
45.92 |
|
|
|
1:32.91 |
|
|
Gävle Simsällskap |
1:31.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Viive Nõu |
1948 |
7 |
|
54.28 |
|
|
|
1:54.50 |
|
|
U-Klubi |
1:53.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Pirkko Siikarla |
1946 |
6 |
|
1:08.61 |
|
|
|
2:17.67 |
|
|
Uintiklubi Nereus |
2:12.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 24, 100m Sekauinti Naiset, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kaarina Markkula |
1952 |
9 |
|
49.91 |
|
|
|
1:42.13 |
|
|
Cetus Espoo |
1:40.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sirpa Visakoski |
1952 |
7 |
|
49.28 |
|
|
|
1:44.47 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:42.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Sirje Voolmaa |
1953 |
6 |
|
52.13 |
|
|
|
1:48.59 |
|
|
U-Klubi |
1:45.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 24, 100m Sekauinti Naiset, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aino Liakka |
1955 |
9 |
|
48.75 |
|
|
|
1:40.49 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:39.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 24, 100m Sekauinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anne-Mari Käräjämies |
1964 |
9 |
|
39.01 |
|
|
|
1:21.61 |
|
|
Hydra Platypus |
1:18.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kaia Kulla |
1961 |
7 |
|
41.82 |
|
|
|
1:27.05 |
|
|
U-Klubi |
1:26.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Sari Komulainen |
1962 |
6 |
|
42.66 |
|
|
|
1:28.27 |
|
|
Cetus Espoo |
1:27.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Kirsi Uski-Aarnio |
1961 |
5 |
|
48.00 |
|
|
|
1:41.25 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:41.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Minna Kantakoski |
1964 |
4 |
|
48.01 |
|
|
|
1:43.81 |
|
|
Cetus Espoo |
1:40.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Tuija Lönnrot |
1964 |
|
|
|
|
|
|
DNF |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 24, 100m Sekauinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anu Ilander |
1968 |
9 |
|
35.00 |
|
|
|
1:16.64 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:15.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Johanna Kara |
1965 |
7 |
|
35.64 |
|
|
|
1:18.14 |
|
|
Cetus Espoo |
1:17.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Petra Thodin |
1968 |
6 |
|
37.05 |
|
|
|
1:22.02 |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
1:18.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Satu Hyvärinen |
1967 |
5 |
|
39.56 |
|
|
|
1:24.55 |
|
|
Swimming Team Rauma |
1:21.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Tiia Kujala |
1968 |
4 |
|
40.84 |
|
|
|
1:25.98 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:25.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Yuhong Qiu-Kaikkonen |
1968 |
3 |
|
42.83 |
|
|
|
1:35.56 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:36.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Minna Karhama |
1966 |
2 |
|
50.53 |
|
|
|
1:45.78 |
|
|
Vanders |
1:41.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Lena Brunnberg |
1965 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:25.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 24, 100m Sekauinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mari Kasvio |
1970 |
9 |
|
36.38 |
|
|
|
1:20.39 |
|
|
Cetus Espoo |
1:19.64 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Päivi Steffen |
1971 |
7 |
|
38.83 |
|
|
|
1:22.68 |
|
|
Simmis Wanda |
1:24.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Lotta Rutanen |
1974 |
6 |
|
38.65 |
|
|
|
1:23.04 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Terhi Heikkilä |
1974 |
5 |
|
39.65 |
|
|
|
1:25.03 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Heidi Oksanen |
1974 |
4 |
|
47.46 |
|
|
|
1:37.68 |
|
|
Simmis Wanda |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Miisa Weuro |
1970 |
3 |
|
50.07 |
|
|
|
1:43.73 |
|
|
Ålands Simförening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Imke Höfling |
1970 |
2 |
|
54.80 |
|
|
|
1:45.12 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
1:42.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 24, 100m Sekauinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Satu Rahkonen |
1977 |
9 |
|
31.91 |
|
|
|
1:08.12 |
|
|
Cetus Espoo |
1:08.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Liisa Ailanen |
1978 |
7 |
|
37.27 |
|
|
|
1:17.88 |
|
|
Swimming Team Rauma |
1:16.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Katja Anttila |
1978 |
6 |
|
41.58 |
|
|
|
1:30.44 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
1:28.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Teresa Palonen |
1977 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Swimming Jyväskylä |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 7.2 Eriaikaisia käsiliikkeitä |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 24, 100m Sekauinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Riikka Majander |
1984 |
9 |
|
31.38 |
|
|
|
1:07.14 |
|
|
Tuusulan Uimaseura |
1:05.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mari Ääri |
1980 |
7 |
|
31.16 |
|
|
|
1:07.43 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:07.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Anu Tolvanen |
1982 |
6 |
|
34.81 |
|
|
|
1:15.40 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:15.40 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Arja Räsänen |
1984 |
5 |
|
35.02 |
|
|
|
1:20.26 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Meri Viljanen |
1980 |
4 |
|
37.60 |
|
|
|
1:20.90 |
|
|
Hydra Platypus |
1:19.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Niina Säteri |
1984 |
3 |
|
38.79 |
|
|
|
1:23.26 |
|
|
Kampuksen Plaani |
1:21.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Johanna Rahko |
1983 |
2 |
|
41.80 |
|
|
|
1:32.80 |
|
|
Kempeleen Pyrintö |
1:34.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 24, 100m Sekauinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ira Uusoksa |
1987 |
9 |
|
33.87 |
|
|
|
1:11.07 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:12.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ninni From |
1988 |
7 |
|
34.54 |
|
|
|
1:15.43 |
|
|
Simmis Wanda |
1:12.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Elina Luttunen |
1986 |
6 |
|
44.48 |
|
|
|
1:37.08 |
|
|
Swimming Team Rauma |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Heli Karhunen |
1985 |
5 |
|
48.97 |
|
|
|
1:43.15 |
|
|
Kempeleen Pyrintö |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Minna Männikkö |
1989 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Kuopion Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 4.4 Liikkuminen ennen lähtömerkkiä |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 24, 100m Sekauinti Naiset, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Marja Nurkkala |
1993 |
9 |
|
33.30 |
|
|
|
1:13.32 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Annukka Repo |
1993 |
7 |
|
35.83 |
|
|
|
1:16.26 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Heidi Herlevi |
1990 |
6 |
|
36.08 |
|
|
|
1:17.21 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:18.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Hannele Koivula |
1990 |
5 |
|
38.64 |
|
|
|
1:26.04 |
|
|
Swimming Team Rauma |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Sofia Posio |
1994 |
4 |
|
39.96 |
|
|
|
1:27.98 |
|
|
Kempeleen Pyrintö |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Janina Lehti |
1990 |
3 |
|
45.02 |
|
|
|
1:37.76 |
|
|
Swimming Team Rauma |
1:32.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
12:29 |
|
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
12:29 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 25, 100m Sekauinti Miehet, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mauri Ekholm |
1943 |
9 |
|
50.09 |
|
|
|
1:43.10 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
1:42.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 25, 100m Sekauinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Heikki Asell |
1947 |
9 |
|
52.83 |
|
|
|
1:50.52 |
|
|
S.C.Pingviinit |
1:46.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Rafik Neuman |
1948 |
7 |
|
56.00 |
|
|
|
1:51.68 |
|
|
S.C.Pingviinit |
1:48.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 25, 100m Sekauinti Miehet, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Esa Ihalainen |
1954 |
9 |
|
50.81 |
|
|
|
1:42.51 |
|
|
Uinti Imatra |
1:39.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 25, 100m Sekauinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lauri Multanen |
1959 |
9 |
|
39.97 |
|
|
|
1:23.53 |
|
|
Tornion Uimaseura |
1:26.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Pekka Iltola |
1957 |
7 |
|
42.06 |
|
|
|
1:24.42 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:26.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Harri Koski |
1957 |
6 |
|
39.85 |
|
|
|
1:26.24 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
1:24.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Juha Lairola |
1955 |
5 |
|
43.99 |
|
|
|
1:26.98 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:23.55 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Timo Teponoja |
1955 |
4 |
|
42.24 |
|
|
|
1:28.52 |
|
|
Cetus Espoo |
1:27.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Arvo Musikka |
1959 |
3 |
|
45.45 |
|
|
|
1:31.86 |
|
|
Vanders |
1:30.48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Ralf Sund |
1955 |
|
|
|
|
|
|
DNF |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:40.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Juha Iivonen |
1959 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Lappeenrannan Uimarit |
1:10.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 7.2 Uintia selällään |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 25, 100m Sekauinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lauri Heikkilä |
1964 |
9 |
|
34.69 |
|
|
|
1:14.97 |
|
|
S.C.Pingviinit |
1:15.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ensio Vatanen |
1964 |
7 |
|
36.39 |
|
|
|
1:15.91 |
|
|
Brahean Uimarit - Lieksa |
1:16.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Mikko Viitala |
1962 |
6 |
|
36.20 |
|
|
|
1:16.78 |
|
|
S.C.Pingviinit |
1:15.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Antti Wihanto |
1962 |
5 |
|
38.65 |
|
|
|
1:21.08 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:24.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Leif Blomfelt |
1960 |
4 |
|
40.39 |
|
|
|
1:25.47 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:23.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Henrik Munck |
1961 |
|
|
|
|
|
|
DNF |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 25, 100m Sekauinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tommy Rundgren |
1968 |
9 |
|
30.21 |
|
|
|
1:05.00 |
|
|
Speedo Masters Finland |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tero Kinnunen |
1965 |
7 |
|
32.68 |
|
|
|
1:10.27 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
1:09.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Kai Mustonen |
1966 |
6 |
|
35.57 |
|
|
|
1:13.95 |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
1:14.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Esa Vatanen |
1967 |
5 |
|
35.12 |
|
|
|
1:14.33 |
|
|
Brahean Uimarit - Lieksa |
1:14.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Esa Päätalo |
1965 |
4 |
|
35.46 |
|
|
|
1:14.77 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:16.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Jukka Pellinen |
1967 |
3 |
|
37.91 |
|
|
|
1:19.60 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
1:18.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Rami Laakso |
1968 |
2 |
|
39.36 |
|
|
|
1:23.92 |
|
|
Hydra Platypus |
1:24.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Jarkko Mikkola |
1969 |
1 |
|
42.74 |
|
|
|
1:28.15 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
1:27.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Esa Mangeloja |
1968 |
|
|
48.58 |
|
|
|
1:41.42 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
1:38.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 25, 100m Sekauinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pasi Rönkkö |
1970 |
9 |
|
30.65 |
|
|
|
1:04.78 |
|
|
S.C.Pingviinit |
1:05.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Ville Alopaeus |
1971 |
7 |
|
34.06 |
|
|
|
1:12.62 |
|
|
Cetus Espoo |
1:10.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Juha Tolvanen |
1971 |
6 |
|
37.65 |
|
|
|
1:23.92 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
1:32.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Tomi Haapanen |
1973 |
5 |
|
39.92 |
|
|
|
1:25.21 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Kari Härkönen |
1970 |
4 |
|
41.20 |
|
|
|
1:27.42 |
|
|
Cetus Espoo |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Ari Savulahti |
1972 |
3 |
|
46.09 |
|
|
|
1:37.13 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
1:33.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Michael Szücs |
1972 |
2 |
|
58.20 |
|
|
|
1:55.67 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:56.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 25, 100m Sekauinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 25, 100m Sekauinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Antti Koskela |
1982 |
9 |
|
32.57 |
|
|
|
1:10.00 |
|
|
UPOT |
1:10.52 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Vili Nykänen |
1981 |
7 |
|
34.47 |
|
|
|
1:10.27 |
|
|
Simmis Wanda |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 25, 100m Sekauinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tomi Miettinen |
1986 |
9 |
|
31.98 |
|
|
|
1:09.62 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
1:08.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 25, 100m Sekauinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
12:29 |
|
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
12:31 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 50m Selkäuinti Naiset, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Heli Paalosalo |
1938 |
9 |
|
|
|
|
|
55.08 |
|
|
Uintiklubi Nereus |
56.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 50m Selkäuinti Naiset, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Pyrrö |
1941 |
9 |
|
|
|
|
|
1:04.92 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
58.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 50m Selkäuinti Naiset, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Viive Nõu |
1948 |
9 |
|
|
|
|
|
54.58 |
|
|
U-Klubi |
52.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 50m Selkäuinti Naiset, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kirsti Kanerva |
1952 |
9 |
|
|
|
|
|
48.70 |
|
|
Uintiklubi Nereus |
47.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sirpa Visakoski |
1952 |
7 |
|
|
|
|
|
50.44 |
|
|
Aurajoen Uinti |
47.60 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 50m Selkäuinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pirkko Hankonen |
1963 |
9 |
|
|
|
|
|
39.81 |
|
|
Järvenpään Uintiklubi |
37.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Minna Kantakoski |
1964 |
7 |
|
|
|
|
|
50.23 |
|
|
Cetus Espoo |
48.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tuija Lönnrot |
1964 |
6 |
|
|
|
|
|
50.90 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Maikki Torsti |
1963 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Cetus Espoo |
48.37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 6.4 Käännös ei alkanut heti vatsalleen kääntymisen jälkeen |
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 50m Selkäuinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Johanna Kara |
1965 |
9 |
|
|
|
|
|
36.12 |
|
|
Cetus Espoo |
35.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Bodil Karlsson |
1965 |
7 |
|
|
|
|
|
40.40 |
|
|
Ålands Simförening |
39.76 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 50m Selkäuinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Terhi Heikkilä |
1974 |
9 |
|
|
|
|
|
41.56 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
41.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mia Löija |
1972 |
7 |
|
|
|
|
|
42.09 |
|
|
Simmis Wanda |
41.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 50m Selkäuinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kristiina Arusoo |
1979 |
9 |
|
|
|
|
|
36.88 |
|
|
U-Klubi |
36.66 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Teresa Palonen |
1977 |
7 |
|
|
|
|
|
46.89 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
48.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Minna Kokko |
1977 |
6 |
|
|
|
|
|
51.38 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
51.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 50m Selkäuinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Arja Räsänen |
1984 |
9 |
|
|
|
|
|
35.10 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
36.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tiina Lehtonen |
1983 |
7 |
|
|
|
|
|
36.81 |
|
|
Järvenpään Uintiklubi |
36.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 50m Selkäuinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Minna Männikkö |
1989 |
9 |
|
|
|
|
|
54.53 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 26, 50m Selkäuinti Naiset, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Marja Nurkkala |
1993 |
9 |
|
|
|
|
|
34.10 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Emma Thodin |
1994 |
7 |
|
|
|
|
|
39.97 |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Emma Kyrklund |
1991 |
6 |
|
|
|
|
|
41.02 |
|
|
ORCA Helsinki |
40.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
12:31 |
|
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
19:27 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 50m Selkäuinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lauri Malk |
1937 |
|
|
|
|
|
|
46.34 |
|
|
Cetus Espoo |
44.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Klaus Bremer |
1938 |
|
|
|
|
|
|
47.61 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
46.69 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Martti Lahti |
1937 |
|
|
|
|
|
|
59.54 |
|
|
Cetus Espoo |
56.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 50m Selkäuinti Miehet, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mauri Ekholm |
1943 |
|
|
|
|
|
|
47.73 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
45.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 50m Selkäuinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pekka Siltanen |
1949 |
|
|
|
|
|
|
47.91 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
43.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Rafik Neuman |
1948 |
|
|
|
|
|
|
55.11 |
|
|
S.C.Pingviinit |
54.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 50m Selkäuinti Miehet, Finaler 65 - 69 år |
|
Gren 27, 50m Selkäuinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Juha Iivonen |
1959 |
|
|
|
|
|
|
35.08 |
|
|
Lappeenrannan Uimarit |
32.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Lauri Multanen |
1959 |
|
|
|
|
|
|
40.05 |
|
|
Tornion Uimaseura |
40.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Harri Koski |
1957 |
|
|
|
|
|
|
46.01 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
41.38 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ralf Sund |
1955 |
|
|
|
|
|
|
51.63 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
46.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 50m Selkäuinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Gren 27, 50m Selkäuinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jaakko Heimo |
1968 |
|
|
|
|
|
|
31.26 |
|
|
Speedo Masters Finland |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kjell Hansen |
1966 |
|
|
|
|
|
|
31.43 |
|
|
Ålands Simförening |
31.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 50m Selkäuinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mikko Soini |
1972 |
|
|
|
|
|
|
30.99 |
|
|
Speedo Masters Finland |
31.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kari Paananen |
1970 |
|
|
|
|
|
|
37.21 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
37.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tomi Haapanen |
1973 |
|
|
|
|
|
|
39.35 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
41.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Juha Tolvanen |
1971 |
|
|
|
|
|
|
42.41 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
40.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 27, 50m Selkäuinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 27, 50m Selkäuinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Gren 27, 50m Selkäuinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Martin Hougberg |
1994 |
|
|
|
|
|
|
26.98 |
|
|
Ålands Simförening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Lasse Parkkamäki |
1991 |
|
|
|
|
|
|
29.27 |
|
|
S.C.Pingviinit |
29.92 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
30 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
19:27 |
|
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
12:33 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 28, 4X50m Vapaauinti Seka, Finaler 280 - 319 år |
|
Gren 28, 4X50m Vapaauinti Seka, Finaler 240 - 279 år |
|
Gren 28, 4X50m Vapaauinti Seka, Finaler 200 - 239 år |
|
Gren 28, 4X50m Vapaauinti Seka, Finaler 160 - 199 år |
|
Gren 28, 4X50m Vapaauinti Seka, Finaler 120 - 159 år |
|
Gren 28, 4X50m Vapaauinti Seka, Finaler 100 - 119 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
12:33 |
|
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
09:50 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 29, 4X100m Sekauinti Seka, Finaler 240 - 279 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
U-Klubi Mixed 1 |
279 |
|
|
|
|
|
|
6:45.02 |
|
|
U-Klubi |
6:08.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sirje Voolmaa |
1953 |
|
|
54.63 |
1:54.30 |
|
|
1:54.30 |
|
|
Aksel Luige |
1949 |
|
|
47.95 |
1:39.05 |
|
|
3:33.35 |
|
|
Kristiina Arusoo |
1979 |
|
|
38.12 |
1:22.04 |
|
|
4:55.39 |
|
|
Ossi Vallemaa |
1954 |
|
|
51.60 |
1:49.63 |
|
|
6:45.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 29, 4X100m Sekauinti Seka, Finaler 200 - 239 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Simmis Wanda J´joukkue 2 |
217 |
|
|
|
|
|
|
5:46.16 |
|
|
Simmis Wanda |
5:38.49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mia Löija |
1972 |
|
|
42.94 |
1:31.11 |
|
|
1:31.11 |
|
|
Sari Kukkonen |
1972 |
|
|
46.33 |
1:37.34 |
|
|
3:08.45 |
|
|
Juha Viitanen |
1967 |
|
|
33.71 |
1:13.79 |
|
|
4:22.24 |
|
|
Matti Alpola |
1953 |
|
|
39.41 |
1:23.92 |
|
|
5:46.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Riihimäen Uimaseura |
208 |
|
|
|
|
|
|
6:07.73 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
7:23.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Katja Anttila |
1978 |
|
|
47.96 |
1:35.40 |
|
|
1:35.40 |
|
|
Ari Savulahti |
1972 |
|
|
44.36 |
1:32.77 |
|
|
3:08.17 |
|
|
Tuija Alanko |
1963 |
|
|
42.46 |
1:31.68 |
|
|
4:39.85 |
|
|
Esko Turunen |
1955 |
|
|
42.52 |
1:27.88 |
|
|
6:07.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 29, 4X100m Sekauinti Seka, Finaler 160 - 199 år |
|
Gren 29, 4X100m Sekauinti Seka, Finaler 120 - 159 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Simmis Wanda 1 |
158 |
|
|
|
|
|
|
4:59.93 |
|
|
Simmis Wanda |
5:05.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tarmo Helander |
1978 |
|
|
41.92 |
1:27.09 |
|
|
1:27.09 |
|
|
Vili Nykänen |
1981 |
|
|
34.64 |
1:13.88 |
|
|
2:40.97 |
|
|
Ninni From |
1988 |
|
|
32.25 |
1:08.74 |
|
|
3:49.71 |
|
|
Päivi Steffen |
1971 |
|
|
33.02 |
1:10.22 |
|
|
4:59.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kempy Mix B |
156 |
|
|
|
|
|
|
6:30.28 |
|
|
Kempeleen Pyrintö |
6:25.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Heikki Posio |
1963 |
|
|
49.68 |
1:43.17 |
|
|
1:43.17 |
|
|
Johan Carlson |
1978 |
|
|
49.44 |
1:43.79 |
|
|
3:26.96 |
|
|
Sofia Posio |
1994 |
|
|
44.93 |
1:39.10 |
|
|
5:06.06 |
|
|
Heli Karhunen |
1985 |
|
|
39.50 |
1:24.22 |
|
|
6:30.28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
09:50 |
|
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
12:34 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 100m Rintauinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Martti Lahti |
1937 |
9 |
|
1:01.53 |
|
|
|
2:08.57 |
|
|
Cetus Espoo |
2:00.94 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 100m Rintauinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aksel Luige |
1949 |
9 |
|
48.91 |
|
|
|
1:38.02 |
|
|
U-Klubi |
1:32.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Rafik Neuman |
1948 |
7 |
|
54.13 |
|
|
|
1:55.73 |
|
|
S.C.Pingviinit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 100m Rintauinti Miehet, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ossi Vallemaa |
1954 |
9 |
|
48.93 |
|
|
|
1:39.53 |
|
|
U-Klubi |
1:34.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Esa Ihalainen |
1954 |
7 |
|
47.76 |
|
|
|
1:42.43 |
|
|
Uinti Imatra |
1:37.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Juha Kainulainen |
1954 |
6 |
|
49.14 |
|
|
|
1:45.94 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
1:44.54 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 100m Rintauinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Juha Iivonen |
1959 |
9 |
|
36.81 |
|
|
|
1:17.42 |
|
|
Lappeenrannan Uimarit |
1:20.02 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Juha Lairola |
1955 |
7 |
|
39.70 |
|
|
|
1:23.86 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:22.45 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Pekka Iltola |
1957 |
6 |
|
41.47 |
|
|
|
1:27.52 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:27.93 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Harri Koski |
1957 |
5 |
|
44.14 |
|
|
|
1:34.53 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
1:30.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Timo Teponoja |
1955 |
4 |
|
45.02 |
|
|
|
1:36.03 |
|
|
Cetus Espoo |
1:34.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Arvo Musikka |
1959 |
3 |
|
46.33 |
|
|
|
1:36.71 |
|
|
Vanders |
1:33.90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Lauri Multanen |
1959 |
2 |
|
45.72 |
|
|
|
1:38.37 |
|
|
Tornion Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 100m Rintauinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jan Mandahl |
1961 |
9 |
|
37.59 |
|
|
|
1:17.52 |
|
|
Upsala Simsällskap |
1:16.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mauri Kanto |
1963 |
7 |
|
38.20 |
|
|
|
1:18.98 |
|
|
Kauhajoen Karhu |
1:18.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ensio Vatanen |
1964 |
6 |
|
39.71 |
|
|
|
1:23.76 |
|
|
Brahean Uimarit - Lieksa |
1:25.71 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Henrik Munck |
1961 |
5 |
|
41.28 |
|
|
|
1:24.12 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Pertti Rasilainen |
1964 |
4 |
|
45.98 |
|
|
|
1:38.97 |
|
|
Ålands Simförening |
1:36.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 100m Rintauinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jaakko Heimo |
1968 |
9 |
|
35.07 |
|
|
|
1:14.12 |
|
|
Speedo Masters Finland |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mika Pöyhölä |
1966 |
7 |
|
35.99 |
|
|
|
1:15.85 |
|
|
S.C.Pingviinit |
1:14.15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Kai Mustonen |
1966 |
6 |
|
37.04 |
|
|
|
1:18.08 |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
1:19.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Esa Vatanen |
1967 |
5 |
|
39.14 |
|
|
|
1:22.56 |
|
|
Brahean Uimarit - Lieksa |
1:19.78 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Kari Koivisto |
1969 |
4 |
|
40.60 |
|
|
|
1:23.60 |
|
|
Hydra Platypus |
1:30.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Esa Päätalo |
1965 |
3 |
|
38.50 |
|
|
|
1:23.82 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:20.14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 100m Rintauinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Eerikki Rutanen |
1972 |
9 |
|
35.19 |
|
|
|
1:15.52 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:11.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jun Kojima |
1971 |
7 |
|
40.10 |
|
|
|
1:25.54 |
|
|
Vanders |
1:24.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tomi Haapanen |
1973 |
6 |
|
43.75 |
|
|
|
1:33.47 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ari Savulahti |
1972 |
5 |
|
44.23 |
|
|
|
1:34.28 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
1:33.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 100m Rintauinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aki Jormanainen |
1977 |
9 |
|
37.04 |
|
|
|
1:17.10 |
|
|
Cetus Espoo |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Aarne Hakanen |
1977 |
7 |
|
36.97 |
|
|
|
1:17.19 |
|
|
Swimming Team Rauma |
1:16.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Tommi Kahlos |
1978 |
6 |
|
38.57 |
|
|
|
1:23.67 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:23.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Johan Carlson |
1978 |
5 |
|
47.48 |
|
|
|
1:39.58 |
|
|
Kempeleen Pyrintö |
1:37.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Saku Ailanen |
1975 |
4 |
|
46.11 |
|
|
|
1:40.07 |
|
|
Swimming Team Rauma |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Aarni Oinonen |
1976 |
3 |
|
46.21 |
|
|
|
1:41.09 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
1:42.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 100m Rintauinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Vili Nykänen |
1981 |
9 |
|
34.69 |
|
|
|
1:13.54 |
|
|
Simmis Wanda |
1:14.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Antti Koskela |
1982 |
7 |
|
36.26 |
|
|
|
1:17.33 |
|
|
UPOT |
1:16.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Juhani Hujala |
1981 |
6 |
|
37.34 |
|
|
|
1:18.79 |
|
|
Cetus Espoo |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Teemu Malmelin |
1981 |
5 |
|
37.33 |
|
|
|
1:19.42 |
|
|
Nokian Pyry |
1:18.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Markku Ahonen |
1981 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
UPOT |
1:15.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 7.5 Perhosuinnin potku (pl. lähdön / käännöksen jälkeen) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 30, 100m Rintauinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Joni Lairola |
1992 |
9 |
|
29.89 |
|
|
|
1:04.70 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:03.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
12:34 |
|
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
10:32 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 100m Rintauinti Naiset, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Heli Paalosalo |
1938 |
|
|
1:00.68 |
|
|
|
2:03.58 |
|
|
Uintiklubi Nereus |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 100m Rintauinti Naiset, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Margareta Rainer |
1949 |
|
|
48.36 |
|
|
|
1:42.19 |
|
|
Gävle Simsällskap |
1:40.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Pirkko Siikarla |
1946 |
|
|
1:07.83 |
|
|
|
2:19.86 |
|
|
Uintiklubi Nereus |
2:18.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 100m Rintauinti Naiset, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kaarina Markkula |
1952 |
|
|
52.30 |
|
|
|
1:50.57 |
|
|
Cetus Espoo |
1:51.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sirje Voolmaa |
1953 |
|
|
53.56 |
|
|
|
1:52.79 |
|
|
U-Klubi |
1:56.30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Annikki Liakka |
1954 |
|
|
55.85 |
|
|
|
1:54.61 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:50.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 100m Rintauinti Naiset, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kerstin Rehnström |
1957 |
|
|
50.60 |
|
|
|
1:46.51 |
|
|
Ekenäs Simsällskap |
1:45.16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Aino Liakka |
1955 |
|
|
51.46 |
|
|
|
1:47.22 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:41.89 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 100m Rintauinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anne-Mari Käräjämies |
1964 |
|
|
43.57 |
|
|
|
1:31.09 |
|
|
Hydra Platypus |
1:35.75 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kaia Kulla |
1961 |
|
|
43.47 |
|
|
|
1:31.37 |
|
|
U-Klubi |
1:32.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Sari Komulainen |
1962 |
|
|
44.60 |
|
|
|
1:32.80 |
|
|
Cetus Espoo |
1:32.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Elina Virtanen |
1962 |
|
|
50.25 |
|
|
|
1:48.30 |
|
|
Kampuksen Plaani |
1:47.62 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Mona Mattila |
1961 |
|
|
51.91 |
|
|
|
1:51.11 |
|
|
Helsingin Uimarit |
1:47.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Anu Sakala |
1963 |
|
|
56.14 |
|
|
|
1:56.97 |
|
|
U-Klubi |
1:50.98 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 100m Rintauinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anu Ilander |
1968 |
|
|
39.35 |
|
|
|
1:23.10 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:22.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Johanna Kara |
1965 |
|
|
39.87 |
|
|
|
1:23.20 |
|
|
Cetus Espoo |
1:23.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Satu Hyvärinen |
1967 |
|
|
43.54 |
|
|
|
1:32.93 |
|
|
Swimming Team Rauma |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Tiia Kujala |
1968 |
|
|
44.83 |
|
|
|
1:34.41 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:33.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Yuhong Qiu-Kaikkonen |
1968 |
|
|
50.23 |
|
|
|
1:49.50 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
1:48.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 100m Rintauinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lotta Rutanen |
1974 |
|
|
39.66 |
|
|
|
1:26.12 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:24.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sari Kukkonen |
1972 |
|
|
46.23 |
|
|
|
1:38.33 |
|
|
Simmis Wanda |
1:32.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Imke Höfling |
1970 |
|
|
53.54 |
|
|
|
1:50.62 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
1:46.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Mervi Ukkola |
1970 |
|
|
56.11 |
|
|
|
1:57.86 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 100m Rintauinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 31, 100m Rintauinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anu Tolvanen |
1982 |
|
|
37.11 |
|
|
|
1:20.50 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:21.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Meri Viljanen |
1980 |
|
|
42.75 |
|
|
|
1:32.12 |
|
|
Hydra Platypus |
1:28.03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Johanna Rahko |
1983 |
|
|
48.63 |
|
|
|
1:42.60 |
|
|
Kempeleen Pyrintö |
1:42.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 100m Rintauinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ira Uusoksa |
1987 |
|
|
36.75 |
|
|
|
1:16.34 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
1:19.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 31, 100m Rintauinti Naiset, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Annukka Repo |
1993 |
|
|
38.56 |
|
|
|
1:21.73 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Heidi Herlevi |
1990 |
|
|
38.78 |
|
|
|
1:24.19 |
|
|
Aurajoen Uinti |
1:22.68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Leena Rahko |
1993 |
|
|
44.84 |
|
|
|
1:34.19 |
|
|
Haukiputaan Heitto |
1:35.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
10:32 |
|
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
11:03 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 200m Selkäuinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lauri Malk |
1937 |
|
|
55.29 |
1:55.80 |
2:57.50 |
|
3:55.09 |
|
|
Cetus Espoo |
3:29.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Klaus Bremer |
1938 |
|
|
56.41 |
1:57.23 |
2:59.97 |
|
3:57.29 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
3:46.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 200m Selkäuinti Miehet, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mauri Ekholm |
1943 |
|
|
54.93 |
1:56.90 |
2:59.89 |
|
4:02.04 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
3:52.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 200m Selkäuinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pekka Siltanen |
1949 |
|
|
55.89 |
2:00.26 |
3:08.33 |
|
4:13.54 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
3:59.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 200m Selkäuinti Miehet, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ilkka Keskinen |
1952 |
|
|
46.82 |
1:42.58 |
2:41.25 |
|
3:37.17 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Juha Kainulainen |
1954 |
|
|
52.21 |
1:50.28 |
2:50.55 |
|
3:48.83 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
3:55.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 200m Selkäuinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tom Nylund |
1959 |
|
|
44.00 |
1:29.49 |
2:16.31 |
|
3:02.09 |
|
|
Swimming Team Rauma |
2:51.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Harri Koski |
1957 |
|
|
51.75 |
1:47.57 |
2:45.94 |
|
3:44.63 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
3:33.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Ralf Sund |
1955 |
|
|
55.30 |
1:56.14 |
3:00.65 |
|
4:03.44 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
3:51.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 200m Selkäuinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lauri Heikkilä |
1964 |
|
|
38.97 |
1:22.80 |
2:07.76 |
|
2:49.97 |
|
|
S.C.Pingviinit |
2:48.27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 200m Selkäuinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kjell Hansen |
1966 |
|
|
35.62 |
1:13.63 |
1:52.27 |
|
2:29.54 |
|
|
Ålands Simförening |
2:25.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tero Kinnunen |
1965 |
|
|
36.40 |
1:15.63 |
1:55.35 |
|
2:35.28 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
2:32.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 200m Selkäuinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mikko Soini |
1972 |
|
|
34.32 |
1:12.86 |
1:52.02 |
|
2:29.10 |
|
|
Speedo Masters Finland |
2:36.85 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 200m Selkäuinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Johan Engström |
1975 |
|
|
35.15 |
1:13.69 |
1:52.05 |
|
2:28.77 |
|
|
Tuusulan Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Antti Seväkivi |
1977 |
|
|
35.76 |
1:15.26 |
1:55.93 |
|
2:35.42 |
|
|
Muhoksen Voitto |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Frans Veck |
1979 |
|
|
34.97 |
1:14.55 |
1:57.25 |
|
2:39.48 |
|
|
Speedo Masters Finland |
2:39.29 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Martti Näsäkkälä |
1978 |
|
|
43.99 |
1:30.16 |
2:17.68 |
|
3:01.08 |
|
|
ORCA Helsinki |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Miikka Mattila |
1977 |
|
|
45.16 |
1:33.32 |
2:24.17 |
|
3:14.81 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
3:21.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Jon Berndtsson |
1976 |
|
|
|
|
|
|
DNF |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
2:52.77 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 200m Selkäuinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Antti Koskela |
1982 |
|
|
39.77 |
1:22.66 |
2:06.38 |
|
2:48.74 |
|
|
UPOT |
2:57.70 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 200m Selkäuinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Matti Pohjolainen |
1987 |
|
|
34.99 |
1:12.67 |
1:51.49 |
|
2:27.99 |
|
|
Hyvinkään Uimaseura |
2:21.99 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Erno Leppänen |
1985 |
|
|
40.17 |
1:24.28 |
2:09.69 |
|
2:54.43 |
|
|
S.C.Pingviinit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 32, 200m Selkäuinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Henri Kyynäräinen |
1994 |
|
|
31.65 |
1:06.10 |
1:41.93 |
|
2:18.04 |
|
|
Aurajoen Uinti |
2:20.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
11:03 |
|
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
10:58 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 200m Selkäuinti Naiset, Finaler 70 - 74 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Viive Nõu |
1948 |
|
|
56.43 |
2:00.36 |
3:05.69 |
|
4:09.31 |
|
|
U-Klubi |
4:05.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 200m Selkäuinti Naiset, Finaler 65 - 69 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sirpa Visakoski |
1952 |
|
|
55.53 |
1:55.71 |
2:56.34 |
|
3:55.21 |
|
|
Aurajoen Uinti |
3:53.63 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 200m Selkäuinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mona Mattila |
1961 |
|
|
57.92 |
2:00.73 |
3:04.76 |
|
4:07.80 |
|
|
Helsingin Uimarit |
4:00.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 200m Selkäuinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Johanna Kara |
1965 |
|
|
40.60 |
1:23.34 |
2:06.82 |
|
2:50.57 |
|
|
Cetus Espoo |
2:52.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Lena Brunnberg |
1965 |
|
|
45.58 |
1:34.24 |
2:22.89 |
|
3:10.57 |
|
|
Upsala Simsällskap |
3:18.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Marjut Hyvönen |
1966 |
|
|
50.16 |
1:45.61 |
2:42.25 |
|
3:37.99 |
|
|
Tuusulan Uimaseura |
3:27.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 200m Selkäuinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mari Kasvio |
1970 |
|
|
41.58 |
1:26.48 |
2:11.72 |
|
2:54.56 |
TLB |
|
Cetus Espoo |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mia Löija |
1972 |
|
|
46.81 |
1:36.98 |
2:28.57 |
|
3:19.54 |
|
|
Simmis Wanda |
3:21.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Sari Kukkonen |
1972 |
|
|
56.22 |
1:56.89 |
2:58.42 |
|
3:57.99 |
|
|
Simmis Wanda |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 200m Selkäuinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Satu Rahkonen |
1977 |
|
|
35.48 |
1:14.31 |
1:53.90 |
|
2:32.37 |
|
|
Cetus Espoo |
2:34.81 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Katja Anttila |
1978 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 6.4 Käännös ei alkanut heti vatsalleen kääntymisen jälkeen |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 200m Selkäuinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tiina Lehtonen |
1983 |
|
|
41.02 |
1:25.23 |
2:10.76 |
|
2:55.37 |
|
|
Järvenpään Uintiklubi |
2:55.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Meri Viljanen |
1980 |
|
|
41.58 |
1:25.72 |
2:10.94 |
|
2:55.94 |
TLB |
|
Hydra Platypus |
3:01.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 200m Selkäuinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Elina Luttunen |
1986 |
|
|
47.48 |
1:40.34 |
2:35.83 |
|
3:30.80 |
|
|
Swimming Team Rauma |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Minna Männikkö |
1989 |
|
|
59.07 |
2:01.38 |
3:05.96 |
|
4:08.57 |
TLB |
|
Kuopion Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 33, 200m Selkäuinti Naiset, Finaler 25 - 29 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Hannele Koivula |
1990 |
|
|
41.44 |
1:25.80 |
2:11.82 |
|
2:55.94 |
|
|
Swimming Team Rauma |
2:53.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Emma Kyrklund |
1991 |
|
|
43.43 |
1:31.02 |
2:19.61 |
|
3:06.86 |
|
|
ORCA Helsinki |
3:11.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Janina Lehti |
1990 |
|
|
49.50 |
1:42.69 |
2:38.16 |
|
3:31.26 |
|
|
Swimming Team Rauma |
3:28.07 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
10:58 |
|
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
11:14 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Pekka Sortila |
1935 |
|
|
|
|
|
|
42.20 |
|
|
Hämeenlinnan Uimaseura |
38.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Martti Lahti |
1937 |
|
|
|
|
|
|
49.81 |
|
|
Cetus Espoo |
45.25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mauri Ekholm |
1943 |
|
|
|
|
|
|
37.25 |
|
|
Riihimäen Uimaseura |
36.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 70 - 74 år |
|
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 65 - 69 år |
|
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 60 - 64 år |
|
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
|
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Gren 34, 50m Vapaauinti Miehet, Finaler 25 - 29 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
11:14 |
|
Resultat Gren 35 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 35 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
11:34 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 35, 50m Vapaauinti Naiset, Finaler 75 - 79 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Anna Pyrrö |
1941 |
|
|
|
|
|
|
49.96 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
47.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Carita Bremer |
1940 |
|
|
|
|
|
|
56.64 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
53.97 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 35, 50m Vapaauinti Naiset, Finaler 70 - 74 år |
|
Gren 35, 50m Vapaauinti Naiset, Finaler 65 - 69 år |
|
Gren 35, 50m Vapaauinti Naiset, Finaler 60 - 64 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aino Liakka |
1955 |
|
|
|
|
|
|
38.02 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
37.26 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kerstin Rehnström |
1957 |
|
|
|
|
|
|
41.42 |
|
|
Ekenäs Simsällskap |
40.96 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 35, 50m Vapaauinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Gren 35, 50m Vapaauinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Petra Thodin |
1968 |
|
|
|
|
|
|
29.62 |
|
|
Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls |
29.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Anu Ilander |
1968 |
|
|
|
|
|
|
30.25 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
28.82 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Juliia Boeva |
1969 |
|
|
|
|
|
|
30.67 |
|
|
Olymp Russia |
31.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Satu Hyvärinen |
1967 |
|
|
|
|
|
|
31.80 |
|
|
Swimming Team Rauma |
30.61 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Bodil Karlsson |
1965 |
|
|
|
|
|
|
33.96 |
|
|
Ålands Simförening |
33.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Minna Karhama |
1966 |
|
|
|
|
|
|
36.60 |
|
|
Vanders |
35.91 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Yuhong Qiu-Kaikkonen |
1968 |
|
|
|
|
|
|
38.12 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
37.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 35, 50m Vapaauinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Gren 35, 50m Vapaauinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Gren 35, 50m Vapaauinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Gren 35, 50m Vapaauinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
|
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Ira Uusoksa |
1987 |
|
|
|
|
|
|
28.55 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
28.09 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Salla Valtari |
1985 |
|
|
|
|
|
|
30.32 |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
30.06 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Elina Luttunen |
1986 |
|
|
|
|
|
|
35.21 |
|
|
Swimming Team Rauma |
35.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Minna Männikkö |
1989 |
|
|
|
|
|
|
49.23 |
|
|
Kuopion Uimaseura |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 35, 50m Vapaauinti Naiset, Finaler 25 - 29 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
11:34 |
|
Resultat Gren 36 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 36 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
11:41 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 36, 200m Perhosuinti Miehet, Finaler 80 - 84 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lauri Malk |
1937 |
|
|
50.60 |
1:57.21 |
3:10.72 |
|
4:21.67 |
|
|
Cetus Espoo |
3:43.11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 36, 200m Perhosuinti Miehet, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jarmo Virkkunen |
1962 |
|
|
46.92 |
1:44.00 |
2:45.47 |
|
3:44.66 |
|
|
Uintiklubi Nereus |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 36, 200m Perhosuinti Miehet, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Tero Kinnunen |
1965 |
|
|
35.20 |
1:16.23 |
1:57.28 |
|
2:38.24 |
|
|
Swimming Jyväskylä |
2:37.20 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 36, 200m Perhosuinti Miehet, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jun Kojima |
1971 |
|
|
42.09 |
1:33.80 |
2:25.14 |
|
3:14.26 |
|
|
Vanders |
3:14.65 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 36, 200m Perhosuinti Miehet, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jani-Petteri Puustinen |
1979 |
|
|
34.65 |
1:12.81 |
1:53.38 |
|
2:34.27 |
|
|
Aurajoen Uinti |
2:34.12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Jouni Leimukoski |
1979 |
|
|
35.33 |
1:16.32 |
1:59.36 |
|
2:40.73 |
|
|
Octopus Lohja |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Miikka Mattila |
1977 |
|
|
46.84 |
1:43.29 |
2:39.45 |
|
3:35.53 |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
3:47.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 36, 200m Perhosuinti Miehet, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Jarkko Sipiläinen |
1980 |
|
|
32.06 |
1:10.64 |
1:51.13 |
|
2:32.90 |
|
|
Uinti Tampere |
2:35.21 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Eero Judin |
1981 |
|
|
39.60 |
1:30.63 |
2:25.63 |
|
3:20.61 |
|
|
ORCA Helsinki |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 36, 200m Perhosuinti Miehet, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Federice Barbano |
1989 |
|
|
34.26 |
1:12.57 |
1:51.44 |
|
2:34.13 |
|
|
Swimming Team Rauma |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Emil Svartström |
1985 |
|
|
35.57 |
1:16.21 |
1:58.17 |
|
2:40.60 |
|
|
Helsingin Uimarit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Mikael Koponen |
1986 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Helsingin Uimarit |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 8.4 Yhden käden /kädet päällekkäin / eriaikainen kosketus seinään käännöksessä / maaliin tullessa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
11:41 |
|
Resultat Gren 37 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 37 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
11:47 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 37, 200m Perhosuinti Naiset, Finaler 55 - 59 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Tuija Lönnrot |
1964 |
|
|
|
|
|
|
DNF |
|
|
Helsingfors Simsällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 37, 200m Perhosuinti Naiset, Finaler 50 - 54 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Johanna Kara |
1965 |
|
|
43.76 |
1:35.58 |
2:28.90 |
|
3:20.30 |
|
|
Cetus Espoo |
3:17.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Tatiana Abu Nijmeh |
1965 |
|
|
1:00.09 |
2:07.70 |
3:15.41 |
|
4:20.03 |
|
|
Skuru Idrottsklubb |
5:10.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 37, 200m Perhosuinti Naiset, Finaler 45 - 49 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Sari Kukkonen |
1972 |
|
|
52.93 |
1:52.59 |
2:55.60 |
|
3:59.05 |
|
|
Simmis Wanda |
3:47.47 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 37, 200m Perhosuinti Naiset, Finaler 40 - 44 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Kristiina Arusoo |
1979 |
|
|
39.53 |
1:27.85 |
2:19.37 |
|
3:09.42 |
|
|
U-Klubi |
3:04.59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Mervi Hillukkala |
1978 |
|
|
41.37 |
1:30.64 |
2:25.71 |
|
3:17.04 |
|
|
Haukiputaan Heitto |
3:19.23 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Johanna Gröhn |
1978 |
|
|
41.09 |
1:30.25 |
2:25.56 |
|
3:26.79 |
|
|
Järvenpään Uintiklubi |
3:08.73 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 37, 200m Perhosuinti Naiset, Finaler 35 - 39 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Mari Ääri |
1980 |
|
|
34.88 |
1:15.18 |
1:55.52 |
|
2:36.19 |
|
|
Aurajoen Uinti |
2:33.51 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 37, 200m Perhosuinti Naiset, Finaler 30 - 34 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Karine Gagnon |
1985 |
|
|
36.35 |
1:18.20 |
1:59.38 |
|
2:40.54 |
|
|
Aurajoen Uinti |
2:37.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
11:47 |
|
Resultat Gren 38 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 38 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
12:13 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 38, 4X50m Sekauinti Miehet, Finaler 280 - 319 år |
|
Gren 38, 4X50m Sekauinti Miehet, Finaler 240 - 279 år |
|
Gren 38, 4X50m Sekauinti Miehet, Finaler 200 - 239 år |
|
Gren 38, 4X50m Sekauinti Miehet, Finaler 160 - 199 år |
|
Gren 38, 4X50m Sekauinti Miehet, Finaler 100 - 119 år |
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
12:13 |
|
Resultat Gren 39 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 39 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
|
|
Tävling |
Masters-mestaruuskilpailut |
|
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
|
|
Tävlingsort |
Godby |
|
Utskriftstid |
12:31 |
|
|
Arrangör |
ÅSF |
|
|
|
|
|
Bassäng |
25m |
|
|
|
|
|
Tävlingsdatum |
29 mars 2019 |
|
|
|
|
|
|
Gren 39, 4X50m Sekauinti Naiset, Finaler 280 - 319 år |
|
Gren 39, 4X50m Sekauinti Naiset, Finaler 240 - 279 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Cetus Espoo E |
243 |
|
|
|
|
|
|
2:45.67 |
|
|
Cetus Espoo |
2:41.56 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Johanna Kara |
1965 |
|
|
36.49 |
|
|
|
36.49 |
|
|
Sari Komulainen |
1962 |
|
|
43.47 |
|
|
|
1:19.96 |
|
|
Kaarina Markkula |
1952 |
|
|
45.02 |
|
|
|
2:04.98 |
|
|
Leena Kaseva |
1954 |
|
|
40.69 |
|
|
|
2:45.67 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
U-Klubi |
279 |
18 |
|
|
|
|
|
2:55.72 |
|
|
U-Klubi |
2:56.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Viive Nõu |
1948 |
|
|
52.41 |
|
|
|
52.41 |
|
|
Anu Sakala |
1963 |
|
|
48.95 |
|
|
|
1:41.36 |
|
|
Kaia Kulla |
1961 |
|
|
38.48 |
|
|
|
2:19.84 |
|
|
Riina Ots |
1964 |
|
|
35.88 |
|
|
|
2:55.72 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 39, 4X50m Sekauinti Naiset, Finaler 200 - 239 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Cetus Espoo D |
208 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Cetus Espoo |
2:45.19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Minna Kantakoski |
1964 |
|
|
49.38 |
|
|
|
49.38 |
|
|
SW 7.5 Perhosuinnin potku (pl. lähdön / käännöksen jälkeen) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Ou D |
206 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Oulun Uinti 1906 |
2:37.42 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 6.4 Käännös ei alkanut heti vatsalleen kääntymisen jälkeen |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gren 39, 4X50m Sekauinti Naiset, Finaler 160 - 199 år |
|
Gren 39, 4X50m Sekauinti Naiset, Finaler 120 - 159 år |
|
Plac. |
Namn |
Född |
Poäng |
FINA |
50m |
|
|
|
Tid |
Status |
|
Förening |
Anmtid |
|
Code |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Aurajoen Uinti Naiset B |
139 |
|
|
|
|
|
|
2:11.31 |
|
|
Aurajoen Uinti |
2:09.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mari Ääri |
1980 |
|
|
31.91 |
|
|
|
31.91 |
|
|
Anu Tolvanen |
1982 |
|
|
36.72 |
|
|
|
1:08.63 |
|
|
Karine Gagnon |
1985 |
|
|
32.69 |
|
|
|
1:41.32 |
|
|
Heidi Herlevi |
1990 |
|
|
29.99 |
|
|
|
2:11.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Kempy Naiset B |
136 |
|
|
|
|
|
|
2:52.34 |
|
|
Kempeleen Pyrintö |
2:52.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Heli Karhunen |
1985 |
|
|
49.67 |
|
|
|
49.67 |
|
|
Zsuzsanna Törmänen |
1978 |
|
|
47.70 |
|
|
|
1:37.37 |
|
|
Sofia Posio |
1994 |
|
|
38.30 |
|
|
|
2:15.67 |
|
|
Johanna Rahko |
1983 |
|
|
36.67 |
|
|
|
2:52.34 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
Swimming Team Rauma |
155 |
|
|
|
|
|
|
DSQ |
|
|
Swimming Team Rauma |
2:26.32 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SW 6.4 Käännös ei alkanut heti vatsalleen kääntymisen jälkeen |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skapad av WinGrodan 1.26.08 |
Utskriftsdatum |
31 mars 2019 |
Licensierad till: Ålands Simförening |
Utskriftstid |
12:31 |
|