Resultat för Swedish Grand Prix 2019
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Saturday 26 January 2019 10:00
Document
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Results |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Organizer: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Place: |
Hylliebadet |
Svensk Simidrott & Malmö KK |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pool: |
50m |
Competition Date: |
Jan 26, 2019 to Jan 27, 2019 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event 7, 100m Backstroke Men - Heats |
|
|
WR |
51.85 |
|
|
|
Ryan Murphy |
1995 |
USA |
USA |
Rio de Janeiro |
BRA |
2016-08-13 |
|
|
|
|
|
WJ |
52.53 |
|
|
|
Kliment Kolesnikov |
2000 |
RUS |
RUS |
Glasgow |
GBR |
2018-08-06 |
|
|
|
|
|
ER |
52.11 |
|
|
|
Camille Lacourt |
1985 |
FRA |
FRA |
Budapest |
HUN |
2010-08-10 |
|
|
|
|
|
EJ |
52.53 |
|
|
|
Kliment Kolesnikov |
2000 |
RUS |
RUS |
Glasgow |
GBR |
2018-08-06 |
|
|
|
|
|
NR |
54.41 |
|
|
|
Mathias Gydesen |
1988 |
DEN |
DEN |
Indianapolis |
USA |
2012-03-31 |
|
|
|
|
|
SR |
54.76 |
|
|
|
Gustav Hökfelt |
1994 |
SK Neptun |
SWE |
Stockholm |
SWE |
2018-04-07 |
|
|
|
|
|
SJ |
55.54 |
|
|
|
Petter Fredriksson |
1997 |
Malmö KK |
SWE |
Borås |
SWE |
2017-07-02 |
|
|
|
|
|
MR |
55.41 |
|
|
|
Simon Sjödin |
1986 |
SK Neptun |
SWE |
Malmö |
SWE |
2016-01-30 |
|
|
|
|
|
SR-S14 |
1:09.49 |
|
|
|
Tobias Klasson |
2000 |
Säffle SS |
SWE |
Landskrona |
SWE |
2018-07-05 |
|
|
|
|
|
Rank |
|
Name |
Born |
Club |
R.T. |
FINA |
Time |
Diff |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
Grigory Tarasevich |
1995 |
Tatarstan |
|
716 |
57.94 |
|
|
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
Robin Hanson |
2001 |
Järfälla Simsällskap |
|
667 |
59.33 |
+1.39 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
Emil Kernen |
2002 |
Norrköpings Kappsimningsklubb |
|
641 |
1:00.12 |
+2.18 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
Stefan Varga |
2000 |
Helsingborgs Simsällskap |
|
636 |
1:00.29 |
+2.35 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
Gustav Henriksen |
2002 |
Spårvägen Simförening |
|
633 |
1:00.36 |
+2.42 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
Olle Sköld |
1999 |
Tyresö Simsällskap |
|
631 |
1:00.45 |
+2.51 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
Emil Hassling |
2000 |
Landskrona Simsällskap |
|
628 |
1:00.53 |
+2.59 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
Erik Brandt |
1999 |
Södertälje Simsällskap |
|
616 |
1:00.91 |
+2.97 |
|
QA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
|
Peter Vangsgaard |
2000 |
Gentofte Svømme Klub |
|
599 |
1:01.48 |
+3.54 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
Christoffer Dellhede |
2001 |
Landskrona Simsällskap |
|
597 |
1:01.57 |
+3.63 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
|
Dante Vollmer |
2001 |
Helsingborgs Simsällskap |
|
594 |
1:01.68 |
+3.74 |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
Hampus Svensson |
1999 |
Landskrona Simsällskap |
|
584 |
1:02.03 |
+4.09 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Valdemar Brøns |
2003 |
Hovedstadens Svømmeklub |
|
583 |
1:02.06 |
+4.12 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
Oskar Johansson |
1993 |
Kungsbacka Simsällskap |
|
576 |
1:02.31 |
+4.37 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
Frederik O. Møller |
1999 |
Hovedstadens Svømmeklub |
|
554 |
1:03.12 |
+5.18 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
|
Alvi Hjelm |
1996 |
Hovedstadens Svømmeklub |
|
548 |
1:03.33 |
+5.39 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
|
Brage Straume |
2001 |
Vestkantsvømmerne |
|
546 |
1:03.40 |
+5.46 |
|
QB |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
|
Christoffer Vang-Jensen |
2001 |
Gentofte Svømme Klub |
|
538 |
1:03.73 |
+5.79 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
|
Lucas Emil Christensen |
2003 |
Sigma Swim Allerød |
|
527 |
1:04.18 |
+6.24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
|
Isak Larsson |
2000 |
Sjöbo Simsällskap |
|
524 |
1:04.29 |
+6.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
|
Guillermo Illanes |
2000 |
Södertälje Simsällskap |
|
522 |
1:04.38 |
+6.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
|
Edwin Larsson |
2001 |
Föreningen Uddevalla Sim |
|
521 |
1:04.40 |
+6.46 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
|
Johannes Strömberg |
2002 |
Vellinge-Näsets Simklubb |
|
519 |
1:04.51 |
+6.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
|
Carl Göransson |
2000 |
Väsby Simsällskap |
|
501 |
1:05.27 |
+7.33 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
|
Emil Kildahl Døssing |
2002 |
Sigma Swim Birkerød |
|
499 |
1:05.35 |
+7.41 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
|
Anton Widholm |
1999 |
Väsby Simsällskap |
|
495 |
1:05.52 |
+7.58 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
|
Sten Ludvigsson |
1998 |
Malmö Kappsimningsklubb |
|
488 |
1:05.82 |
+7.88 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
|
Carl Lingström |
2002 |
Kalmar Simsällskap |
|
485 |
1:05.98 |
+8.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
|
Karl Liljegren |
2001 |
Malmö Kappsimningsklubb |
|
485 |
1:05.99 |
+8.05 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
|
Johan Hennert |
2001 |
Solna Sundbyberg SS 04 |
|
483 |
1:06.07 |
+8.13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
|
Robin Pettersson |
2000 |
Värnamo Simsällskap |
|
455 |
1:07.38 |
+9.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
|
Tobias Klasson |
2000 |
Säffle Simsällskap |
|
383 |
1:11.39 |
+13.45 |
|
|
S14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
|
Sebastian Karlsson |
1993 |
Karlskrona Simsällskap |
|
299 |
1:17.51 |
+19.57 |
|
|
S14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
|
Felix Persson |
2000 |
Simklubben Vänersborg |
|
256 |
1:21.59 |
+23.65 |
|
|
S14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Arvid Nilsson |
2003 |
Simklubben Triton |
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Björn Seeliger |
2000 |
Södertälje Simsällskap |
|
|
DNS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Event official at: 2019-01-26 11:17:30 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2019-01-26 12:41:47 |
Datahandling: WinGrodan 2.0 |
Licensed to: Malmö Kappsimningsklubb |
|
|
|
|