Resultat för Danmarks Mesterskaberne på kortbane (DM/DJM-K)
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Torsdag formiddag
Resultat Løb 9 (Indledende) Senior - Officiel |
Stævne navn | DM-K og DJM-K | Udskriftsdato | 02 december 2010 | |||
Stævne by | Brønshøj | Udskriftstidspunkt | 13:33 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 25m | |||||
Stævne dato | 02 december 2010 |
Løb 9, 200m Brystsvømning Damer, Indledende, Senior |
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:16.66 2009-12-11 |
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:16.66 2009-12-11 |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:16.66 2009-12-11 |
Dansk Rekord Junior: Katrine Holm Sørensen (1992) 2:28.11 2008-10-25 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | ||
1 | Rikke Møller Pedersen | 1989 | Frem Odense | 34.62 | 1:12.53 | 1:50.17 | 2:26.47 | |||
2 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | Swim Team Esbjerg | 34.73 | 1:12.40 | 1:50.82 | 2:30.08 | Deltager ikke i finalen | ||
3 | Frederikke Hall | 1992 | Lyngby Svømmeklub | 34.62 | 1:12.84 | 1:51.91 | 2:30.72 | |||
4 | Julie Leth-Espensen | 1992 | GI-40 Hermes | 34.66 | 1:12.92 | 1:51.78 | 2:30.80 | |||
5 | Cecilie Holten | 1996 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 35.14 | 1:13.58 | 1:52.94 | 2:31.49 | |||
6 | Josephina Bartela | 1994 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 34.20 | 1:12.70 | 1:52.09 | 2:32.68 | |||
7 | Katrine Liljedahl | 1995 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 35.51 | 1:15.22 | 1:55.56 | 2:34.71 | |||
8 | Sara Krog Christoffersen | 1996 | Birkerød Svømmeklub | 35.09 | 1:15.00 | 1:55.97 | 2:35.78 | |||
9 | Louise B. Dalgaard | 1990 | Holstebro Svømme Club | 35.55 | 1:15.01 | 1:55.70 | 2:36.37 | |||
10 | Cecilie M. Pedersen | 1993 | West Swim Esbjerg | 35.07 | 1:14.72 | 1:55.87 | 2:37.45 | |||
11 | Rikke Nissen | 1994 | Nakskov Svømme Klub | 36.19 | 1:16.45 | 1:57.24 | 2:37.58 | |||
12 | Louise Hedmann Jacobsen | 1996 | Slangerup Svømmeklub | 35.99 | 1:16.06 | 1:57.13 | 2:38.07 | |||
13 | Nanna Lunding | 1991 | Herning Svømmeklub | 36.41 | 1:16.33 | 1:57.07 | 2:38.41 | |||
14 | Amalie Emma Thomsen | 1994 | Albertslund IF | 35.34 | 1:15.49 | 1:56.52 | 2:38.61 | Deltager ikke i finalen | ||
15 | Olivia Ane Frey | 1994 | Gentofte Svømme Klub | 35.74 | 1:15.62 | 1:56.90 | 2:39.08 | |||
16 | Maria Pedersen | 1995 | Agfs Svømmeafdeling | 35.76 | 1:15.55 | 1:57.34 | 2:39.67 | |||
17 | Clara Amalie Lisbjerg | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 36.37 | 1:16.88 | 1:57.78 | 2:40.32 | |||
18 | Katrine Baht-Hagen | 1994 | Birkerød Svømmeklub | 35.97 | 1:16.78 | 1:58.95 | 2:40.33 | |||
19 | Charlotte Jensen | 1992 | Gladsaxe Idræts Forening | 35.92 | 1:16.03 | 1:57.97 | 2:40.38 | |||
20 | Louise G. Riget | 1995 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 36.02 | 1:17.32 | 1:59.75 | 2:41.77 | |||
21 | Maja Nielsen | 1996 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 35.73 | 1:16.85 | 1:59.53 | 2:41.84 | |||
22 | Amalie H. Falck-Schmith | 1989 | GI-40 Hermes | 35.39 | 1:15.73 | 1:58.40 | 2:41.96 | |||
23 | Anne Frølund-Grangaard | 1996 | Lyngby Svømmeklub | 36.78 | 1:17.87 | 1:59.64 | 2:41.99 | |||
24 | Mie Astrup Dresler | 1996 | Frederikssund Svømmeklub | 36.23 | 1:17.44 | 1:59.63 | 2:42.44 | |||
25 | Marie Philipsen | 1992 | West Swim Esbjerg | 36.26 | 1:17.26 | 1:59.38 | 2:42.51 | |||
26 | Kelly Riber Rasmussen | 1994 | Lyngby Svømmeklub | 36.00 | 1:17.12 | 1:59.69 | 2:42.82 | |||
27 | Julie Jepsen | 1994 | Agfs Svømmeafdeling | 38.05 | 1:18.96 | 2:00.46 | 2:42.95 | |||
27 | Mathilde Leth-Espensen | 1995 | GI-40 Hermes | 36.84 | 1:18.34 | 2:00.75 | 2:42.95 | |||
29 | Ghita Kobbelgaard | 1995 | Aalborg Svømmeklub | 36.74 | 1:18.21 | 2:00.40 | 2:42.99 | |||
30 | Nicoline Jacobsen | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 37.11 | 1:18.14 | 2:00.29 | 2:43.04 | |||
31 | Emma D. Rasmussen | 1996 | Holstebro Svømme Club | 36.76 | 1:17.69 | 2:00.05 | 2:43.05 | |||
32 | Anna Klüver Jepsen | 1993 | Lyngby Svømmeklub | 37.45 | 1:18.38 | 2:00.07 | 2:43.17 | |||
33 | Olivia Larsen | 1995 | Lyseng IF | 37.18 | 1:18.54 | 2:00.59 | 2:43.44 | |||
34 | Nina Højris Jørgensen | 1992 | Lyseng IF | 36.13 | 1:17.31 | 2:00.39 | 2:44.09 | |||
35 | Cecilie Termøhlen | 1993 | Herning Svømmeklub | 38.21 | 1:20.32 | 2:02.39 | 2:44.32 | |||
35 | Simone Friis Hansen | 1995 | Herning Svømmeklub | 36.81 | 1:18.70 | 2:01.63 | 2:44.32 | |||
37 | Johanne Kjær Tolstrup | 1995 | O.S.L.F. | 37.76 | 1:19.69 | 2:02.24 | 2:44.50 | |||
38 | Christina Witten | 1995 | Køge Svømmeklub | 38.08 | 1:19.95 | 2:02.01 | 2:44.97 | |||
39 | Rikke Mundt Lohse | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 37.13 | 1:18.90 | 2:02.20 | 2:45.53 | |||
40 | Anna Puggard | 1996 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 37.32 | 1:19.72 | 2:02.95 | 2:45.69 | |||
41 | Ulrika Toft | 1995 | Agfs Svømmeafdeling | 37.14 | 1:19.70 | 2:03.16 | 2:45.92 | |||
42 | Line Hedmann Jacobsen | 1993 | Slangerup Svømmeklub | 38.53 | 1:20.70 | 2:02.78 | 2:46.75 | |||
43 | Mie Hansen | 1991 | Hvidovre Svømme Klub | 37.47 | 1:20.39 | 2:03.97 | 2:47.21 | |||
44 | Amalie Matthiesen | 1994 | Vejle Svømmeklub Triton | 37.05 | 1:19.59 | 2:03.74 | 2:47.89 | |||
45 | Julie Lamberth | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 37.30 | 1:19.51 | 2:03.67 | 2:48.07 | |||
46 | Mia Hansgaard | 1996 | Køge Svømmeklub | 38.10 | 1:20.75 | 2:04.38 | 2:48.10 | |||
47 | Signe B. Thomasen | 1996 | Horsens Svømmeklub | 39.08 | 1:21.05 | 2:04.31 | 2:48.34 | |||
48 | Helle Kjær | 1994 | Thisted Svømmeklub | 38.71 | 1:21.49 | 2:04.97 | 2:48.59 | |||
49 | Emilie Riisberg | 1996 | Allerød Svømmeklub | 38.82 | 1:22.47 | 2:06.07 | 2:48.87 | |||
50 | Amalie Stage | 1993 | Aalborg Svømmeklub | 38.10 | 1:20.91 | 2:04.65 | 2:48.95 | |||
51 | Julie Leth-Petersen | 1997 | Hillerød Svømmeklub | 38.18 | 1:21.77 | 2:06.28 | 2:49.67 | |||
52 | Jannie Brink | 1996 | Haderslev Svømme Klub | 36.58 | 1:20.75 | 2:06.04 | 2:50.53 | |||
53 | Elina Wagner | 1996 | Hvidovre Svømme Klub | 37.59 | 1:20.64 | 2:05.14 | 2:50.57 | |||
54 | Freja Englund | 1997 | Hillerød Svømmeklub | 38.56 | 1:22.53 | 2:06.89 | 2:51.09 | |||
55 | Bettina Caspersen | 1992 | Lyngby Svømmeklub | 36.03 | 1:17.06 | 2:02.34 | 2:51.61 | |||
56 | Mathilde Stærk | 1990 | Vejle Svømmeklub Triton | 37.69 | 1:20.40 | 2:05.84 | 2:51.63 | |||
57 | Kathrine Maron | 1994 | Haderslev Svømme Klub | 39.18 | 1:22.49 | 2:07.29 | 2:52.30 | |||
58 | Matilde Schrøder | 1996 | Svendborg Svømme Klub | 40.13 | 1:25.25 | 2:08.60 | 2:53.09 | |||
59 | Kamilla Malczynska | 1993 | Holstebro Svømme Club | 38.58 | 1:23.00 | 2:08.71 | 2:54.91 | |||
60 | Martine Mørck Taagholt | 1997 | Farum Svømmeklub | 40.32 | 1:24.36 | 2:09.57 | 2:55.28 | |||
61 | Rebekka Gustafson | 1997 | Hillerød Svømmeklub | 38.94 | 1:23.21 | 2:09.19 | 2:56.34 | |||
Oprettet af WinGrodan 1.18.26 | Udskriftsdato | 02 december 2010 |
Licens til GI-40 Hermes | Udskriftstidspunkt | 13:33 |