Resultat för XIII FINA WMC 2010 Lundby venue
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass 6
Results Event 10 (Finals) - Per Age Group with lap times |
Competition name | XIII Fina World Masters Champi | Print Date | 07 August 2010 | |||
Competition place | Gothenburg Lundby | Print Time | 16:48 | |||
Organizer | Fina/SSF | |||||
Pool | 50m | |||||
Competition date | 2010-08-02 |
Event 10, 400m Ind Me Men, Finals 85 - 89 years |
Start time 09.00 |
Place | Name | Born | Club | 100m | 200m | 300m | Finish | Status | ||
1 | Thomas Maine | 1925 | St Louis Area Masters (SLAM) | USA | 2:04.20 | 4:18.01 | 6:40.62 | 8:34.37 | WR | |
Event 10, 400m Ind Me Men, Finals 80 - 84 years |
Start time 09.00 |
Place | Name | Born | Club | 100m | 200m | 300m | Finish | Status | ||
1 | Przado Lucjan | 1930 | Miejski Klub Sportowy | POL | 2:16.81 | 4:47.19 | 7:10.68 | 9:09.00 | ||
2 | Sidney Salek | 1930 | Kati Kati | NZL | 2:32.64 | 5:06.57 | 7:44.70 | 9:47.29 | ||
3 | Bill Walker | 1929 | Novocastrians | AUS | 2:37.42 | 5:20.33 | 8:08.71 | 10:37.23 | ||
- | Angel Pablo Wong Delgado | 1928 | Peru Masters | PER | DNS | |||||
Event 10, 400m Ind Me Men, Finals 75 - 79 years |
Start time 09.00 |
Place | Name | Born | Club | 100m | 200m | 300m | Finish | Status | ||
1 | Burwell Jones | 1933 | 013-SYSM | USA | 1:45.58 | 3:26.44 | 5:39.15 | 7:04.56 | CR | |
2 | Giulio Divano | 1931 | AMATORI NUOTO SAVONA | ITA | 1:44.53 | 3:35.97 | 5:33.12 | 7:06.33 | CR | |
3 | Anri Vereshchagin | 1934 | Chayka | RUS | 1:42.26 | 3:38.89 | 5:46.04 | 7:18.89 | CR | |
4 | William Lauer | 1934 | Greater Knoxville Masters Swim | USA | 1:47.80 | 3:50.87 | 5:54.53 | 7:25.13 | ||
5 | Josef Krejci | 1933 | Schwimmklubb Luzern | SUI | 1:58.65 | 4:02.81 | 6:10.14 | 7:47.56 | ||
6 | Waldemar Henne | 1935 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 2:02.17 | 4:10.38 | 6:15.22 | 8:01.61 | ||
7 | Hans-Jürgen Müller | 1935 | SC Wasserfreunde München | GER | 2:05.14 | 4:18.32 | 6:31.84 | 8:16.27 | ||
8 | Christopher Smith | 1932 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 2:25.34 | 4:34.85 | 6:52.14 | 8:44.07 | ||
Event 10, 400m Ind Me Men, Finals 70 - 74 years |
Start time 09.00 |
Place | Name | Born | Club | 100m | 200m | 300m | Finish | Status | ||
1 | Ewald Bastek | 1939 | TP Weteran Zabrze | POL | 1:44.32 | 3:37.49 | 5:31.85 | 7:01.33 | ||
2 | Frank Cody | 1940 | Michigan Masters | USA | 1:48.19 | 3:46.67 | 5:37.34 | 7:22.13 | ||
3 | Keith Ingram | 1940 | Birmingham Masters | GBR | 1:43.73 | 3:56.55 | 5:58.63 | 7:28.33 | ||
4 | Hiroyuki Nagaoka | 1940 | MAINICHI MASTERS SC | JPN | 2:02.68 | 4:15.39 | 6:21.11 | 8:16.90 | ||
5 | John Pugh | 1938 | Malvern Marlins | AUS | 2:01.95 | 4:20.77 | 6:47.65 | 8:35.09 | ||
6 | Ivan Wingate | 1938 | Mandurah | AUS | 2:01.88 | 4:28.65 | 6:41.03 | 8:41.13 | ||
7 | Wilfried Brunzel | 1938 | KSC Strausberg e.v. 4730 | GER | 2:05.01 | 4:22.25 | 6:40.90 | 8:48.13 | ||
8 | Alberto E. Salassa | 1939 | Mendoza de Regatas | ARG | 2:23.88 | 4:51.41 | 7:32.39 | 9:29.31 | ||
- | Maurice James McDonald | 1938 | Liverpool ASC. | GBR | NT | |||||
- | Art Wolfe | 1940 | 001-CMS | USA | DSQ | BaF | ||||
- | Peter Wermelskirchen | 1939 | SG Bayer WU/Ue/Do | GER | DSQ | BaE | ||||
Event 10, 400m Ind Me Men, Finals 65 - 69 years |
Start time 09.00 |
Place | Name | Born | Club | 100m | 200m | 300m | Finish | Status | ||
1 | Michael McColly | 1945 | Pacific Northwest Aquatics | USA | 1:33.91 | 3:07.79 | 4:57.29 | 6:20.47 | ||
2 | Vadym Kutsenko | 1945 | Dynamo SC | UKR | 1:36.47 | 3:18.99 | 5:09.25 | 6:26.76 | ||
3 | Edward Reed | 1943 | Crimson Tide Masters | USA | 1:34.16 | 3:18.29 | 5:09.35 | 6:28.20 | ||
4 | Derek Parr | 1944 | Otter S.C. | GBR | 1:20.61 | 3:16.82 | 5:10.81 | 6:41.10 | ||
5 | Rob Hanou | 1943 | PSV | NED | 1:35.06 | 3:30.49 | 5:20.21 | 6:45.90 | ||
6 | Peter Stockhammer | 1945 | Delphin Herzogenaurach | GER | 1:28.39 | 3:15.25 | 5:09.90 | 6:46.72 | ||
7 | Ivan Pivovarov | 1943 | Unattached Masters(UN-MAB) | CAN | 1:29.85 | 3:20.43 | 5:27.09 | 6:52.51 | ||
8 | Erik Lokensgard | 1942 | Michigan Masters | USA | 1:40.40 | 3:21.62 | 5:24.12 | 6:58.20 | ||
9 | Gerhard Knussmann | 1945 | TV Memmingen 1859 e.V | GER | 1:39.32 | 3:33.43 | 5:30.26 | 6:58.66 | ||
10 | Massimo Campolmi | 1945 | Fiorentina Nuoto Master | ITA | 1:38.47 | 3:27.50 | 5:30.69 | 7:00.36 | ||
11 | Laszlo Eger | 1945 | New England Masters | USA | 1:36.99 | 3:27.44 | 5:30.97 | 7:02.50 | ||
12 | Eric Anderson | 1944 | Los Angeles Peninsula Swimmers | USA | 1:41.77 | 3:36.39 | 5:40.96 | 7:10.44 | ||
13 | Thomas Stern | 1945 | Stanford Masters | USA | 1:43.27 | 3:46.32 | 5:40.44 | 7:19.32 | ||
14 | Józef Rózalski | 1945 | MOSIR Ostrowiec | POL | 1:42.22 | 3:41.93 | 5:45.01 | 7:20.93 | ||
15 | Michael Nordby | 1941 | PNA | USA | 1:55.44 | 3:45.61 | 5:49.13 | 7:26.27 | ||
16 | Kazimierz D-Wiercinski | 1943 | MTP Lublinianka | POL | 1:53.60 | 4:05.41 | 6:15.51 | 7:47.52 | ||
17 | Joel Marty | 1944 | CA Cholet | FRA | 2:12.17 | 4:08.14 | 6:24.78 | 8:11.31 | ||
- | Juan Mº Hernandez Romero | 1943 | Club Natacion Metropole | ESP | DNS | |||||
Event 10, 400m Ind Me Men, Finals 60 - 64 years |
Start time 09.00 |
Place | Name | Born | Club | 100m | 200m | 300m | Finish | Status | ||
1 | Halton Cheadle | 1949 | Cape Town Masters SC | RSA | 1:21.33 | 3:00.93 | 4:46.52 | 6:09.32 | ||
2 | Donald Uijtenbogaart | 1947 | Het Y - Amsterdam | NED | 1:25.77 | 3:09.62 | 4:56.51 | 6:16.12 | ||
3 | Don Taylor | 1950 | Cairns Sea Eagles | AUS | 1:23.43 | 3:03.99 | 4:51.58 | 6:16.70 | ||
4 | Joachim Boldt | 1950 | Kaltenkirchen TS | GER | 1:27.67 | 3:08.89 | 4:57.13 | 6:22.28 | ||
5 | Paul Wyatt | 1946 | Coogee Randwick NSW | AUS | 1:19.79 | 3:05.95 | 4:50.58 | 6:22.46 | ||
6 | John Twohig | 1950 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 1:24.69 | 3:04.20 | 4:59.88 | 6:28.74 | ||
7 | Michael Barry | 1950 | US Masters Swimming | USA | 1:24.56 | 3:13.92 | 5:01.48 | 6:30.22 | ||
8 | Bruce Rollins | 1949 | 005-GSM | USA | 1:33.81 | 3:23.14 | 5:14.39 | 6:39.56 | ||
9 | Jaroslav Okac | 1949 | AXIS JIHLAVA | CZE | 1:29.93 | 3:19.33 | 5:16.10 | 6:43.19 | ||
10 | Geoff Edge | 1949 | Dolphins | GBR | 1:32.94 | 3:16.83 | 5:20.90 | 6:45.10 | ||
11 | Lembit Laht | 1949 | U-Club Tallinn | EST | 1:49.68 | 3:38.95 | 5:27.43 | 6:53.94 | ||
12 | Brodski Vladimir | 1946 | Kajaanin Uimaseura | FIN | 1:41.73 | 3:38.53 | 5:23.72 | 6:54.73 | ||
13 | Selwyn Sundelowitz | 1950 | Coelacanth Masters | RSA | 1:49.53 | 3:37.46 | 5:33.83 | 7:02.72 | ||
14 | Nikolay Kulakov | 1947 | Poseidon Moscow | RUS | 1:32.19 | 3:28.71 | 5:32.33 | 7:16.29 | ||
15 | Hubert Heintz | 1948 | AUCHEL NATATION | FRA | 1:41.38 | 3:42.36 | 5:41.59 | 7:26.72 | ||
16 | Roberto Alvarado Balleza | 1946 | ANV Mexico | MEX | 1:53.79 | 3:44.90 | 5:58.28 | 7:57.28 | ||
- | Gregory Smith | 1947 | SDSM | USA | DNS | |||||
- | Griva Sergey | 1949 | All Stars | RUS | DNS | |||||
- | Mike Morrow | 1950 | Calgary Masters Swim Club | CAN | DNS | |||||
- | Pedro Martins | 1950 | CIR-INTERNACIONAL REGATAS | BRA | DNS | |||||
Event 10, 400m Ind Me Men, Finals 55 - 59 years |
Start time 09.00 |
Place | Name | Born | Club | 100m | 200m | 300m | Finish | Status | ||
1 | Celso Jugend | 1954 | Masters Parana | BRA | 1:15.09 | 2:46.40 | 4:21.67 | 5:36.33 | ||
2 | Giannantonio Scaramel | 1952 | Derthona Nuoto | ITA | 1:20.30 | 2:51.22 | 4:28.77 | 5:45.86 | ||
3 | Anthony Morris | 1955 | Aer Lingus Masters | IRL | 1:17.97 | 2:56.00 | 4:41.26 | 6:00.69 | ||
4 | Vladimir Getman | 1953 | Poseidon Moscow | RUS | 1:21.96 | 3:01.77 | 4:37.94 | 6:01.57 | ||
5 | Maciej Slugocki | 1952 | Hobart Aquatic Masters SC | AUS | 1:21.85 | 2:59.47 | 4:47.39 | 6:07.91 | ||
6 | Andrey Solovyev | 1954 | Moscow Masters | RUS | 1:24.56 | 3:01.77 | 4:45.40 | 6:10.71 | ||
7 | Graham Pearson | 1952 | Carlisle Masters | GBR | 1:21.65 | 3:13.78 | 4:53.87 | 6:21.28 | ||
8 | Thomas Malauschek | 1954 | DSW1912 Darmstadt | GER | 1:25.45 | 3:08.30 | 4:55.96 | 6:23.43 | ||
9 | Mark Keil | 1953 | New England Masters | USA | 1:34.86 | 3:16.02 | 5:08.71 | 6:36.90 | ||
10 | David Eric Arbuthnot | 1953 | Coelacanth Masters | RSA | 1:29.04 | 3:14.99 | 5:14.49 | 6:40.85 | ||
11 | Pedro Juan Bilbao Garay | 1955 | LINENSE TENIS CLUB | ESP | 1:34.76 | 3:24.29 | 5:18.50 | 6:42.18 | ||
12 | Eric Turan | 1954 | NANTES NATATION | FRA | 1:39.23 | 3:40.55 | 5:43.17 | 7:22.04 | ||
- | Francisco Roman Cabra | 1951 | Aquatic center | COL | NT | |||||
- | Jacques Blondel | 1954 | SNL | FRA | NT | |||||
- | Wolfgang Schoch | 1951 | Velberter Schwimmverein | GER | NT | |||||
- | Grzegorz Figielski | 1953 | SPORT-Figielski WOPR Warszawa | POL | DNS | |||||
- | Larry Krauser | 1953 | Hydropower Masters Swim Club | USA | DNS | |||||
- | Martti Laajus | 1952 | Simmis Wanda | FIN | DNS | |||||
- | Miguel Friedlander | 1952 | Venezuela Masters | VEN | DNS | |||||
- | Perry Brown | 1952 | Nortlanders 011-NORT | USA | DNS | |||||
- | Ramon Vicente Tirado | 1954 | Venezuela Masters | VEN | DNS | |||||
Event 10, 400m Ind Me Men, Finals 50 - 54 years |
Start time 09.00 |
Place | Name | Born | Club | 100m | 200m | 300m | Finish | Status | ||
1 | Marcus Mattioli | 1960 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 1:02.62 | 2:18.93 | 3:46.39 | 4:53.69 | WR | |
2 | Djan Madruga | 1958 | DJAN MADRUGA NATAÇÃO | BRA | 1:09.55 | 2:26.95 | 3:56.00 | 5:03.76 | ||
3 | Dariusz Wolny | 1960 | Redeco Wroclaw | POL | 1:09.35 | 2:28.89 | 4:01.00 | 5:15.44 | ||
4 | Mark Smedley | 1960 | Adelaide Masters | AUS | 1:11.97 | 2:36.29 | 4:07.30 | 5:21.16 | ||
5 | Hugo Bregman | 1958 | WVZ | NED | 1:07.73 | 2:30.49 | 4:08.23 | 5:23.14 | ||
6 | Lutz Wiese | 1960 | SSG Bremen/Bremerhaven | GER | 1:13.65 | 2:38.43 | 4:10.60 | 5:23.34 | ||
7 | Lyle Nalli | 1960 | PNA | USA | 1:13.29 | 2:39.25 | 4:12.85 | 5:25.67 | ||
8 | Vladlen Nesvetaev | 1960 | Tsunami | RUS | 1:11.54 | 2:40.19 | 4:16.91 | 5:30.31 | ||
9 | Massimo Giardino | 1959 | Dimensione Nuoto ASD | ITA | 1:13.76 | 2:39.52 | 4:15.54 | 5:31.71 | ||
10 | Gilyazov Rinat | 1959 | All Stars | RUS | 1:12.50 | 2:43.09 | 4:24.03 | 5:39.55 | ||
11 | Wieslaw Musial | 1957 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 1:12.73 | 2:35.47 | 4:24.99 | 5:42.17 | ||
12 | Frédéric Chevallot | 1960 | aix en provence | FRA | 1:10.30 | 2:43.53 | 4:26.41 | 5:43.24 | ||
13 | Rod Sikora | 1960 | 018-DAMM | USA | 1:21.40 | 2:48.19 | 4:31.68 | 5:44.78 | ||
14 | Jorge Villegas | 1956 | Casablanca México | MEX | 1:17.79 | 2:51.40 | 4:32.88 | 5:52.24 | ||
15 | Pascal Mercuri | 1960 | CN Orléans la Source | FRA | 1:19.18 | 2:54.45 | 4:38.22 | 5:52.34 | ||
16 | Richard Cannon | 1957 | CVM | USA | 1:15.99 | 2:49.79 | 4:35.34 | 5:55.01 | ||
17 | Daniel Folscher | 1958 | Cape Town Masters SC | RSA | 1:20.90 | 2:59.25 | 4:35.55 | 5:55.04 | ||
18 | Stefano Marzullo | 1959 | A.N. Lucca Capannori | ITA | 1:16.72 | 2:56.95 | 4:41.85 | 5:55.46 | ||
19 | Andrej Skafar | 1960 | PK Olimpija | SLO | 1:16.23 | 2:54.74 | 4:39.67 | 5:55.90 | ||
20 | Paolo Palazzo | 1958 | Andrea Doria | ITA | 1:17.46 | 2:52.48 | 4:36.07 | 5:57.29 | ||
21 | Ragnar Svensson | 1960 | S77 Stenungsund | SWE | 1:25.84 | 3:00.55 | 4:42.63 | 6:04.42 | ||
22 | Mykola Konopinsky | 1959 | SC 1900 Neustadt | GER | 1:14.79 | 2:55.78 | 4:44.00 | 6:05.13 | ||
23 | Tim Floyd | 1960 | Edmonton Master Swim Club | CAN | 1:26.10 | 3:13.15 | 4:56.89 | 6:22.15 | ||
24 | Pavel Karev | 1959 | Troyka | RUS | 1:36.63 | 3:18.35 | 5:08.29 | 6:33.04 | ||
25 | Michael Ruff | 1956 | Rheingauer Schwimm Club | GER | 1:31.99 | 3:16.97 | 4:59.91 | 6:34.82 | ||
26 | Carlos G-Espresati | 1956 | C.N.TARRACO | ESP | 1:30.48 | 3:17.47 | 5:15.39 | 6:38.69 | ||
27 | Vladimirs Sveds | 1956 | Clams,Cardiff | GBR | 1:35.64 | 3:28.14 | 5:22.17 | 6:55.66 | ||
- | Jan Willem Heuten | 1960 | W.S. Twente | NED | NT | |||||
- | Vincenzo Saracino | 1960 | Derthona Nuoto | ITA | NT | |||||
- | Lapshenkov Sergey | 1957 | All Stars | RUS | DNS | |||||
- | Michal Bares | 1959 | Bohemians Praha | CZE | DNS | |||||
- | Osama Shaaban | 1957 | Egypt Masters | EGY | DNS | |||||
- | Rolf Arnold | 1960 | SSG Saar Max Ritter | GER | DNS | |||||
Event 10, 400m Ind Me Men, Finals 45 - 49 years |
Start time 09.00 |
Place | Name | Born | Club | 100m | 200m | 300m | Finish | Status | ||
1 | Vlasenko Alexei | 1965 | All Stars | RUS | 1:06.99 | 2:26.03 | 3:49.09 | 4:58.93 | ||
2 | Taihei Saka | 1964 | Kyoueijuku suio | JPN | 1:05.17 | 2:22.64 | 3:50.00 | 4:59.20 | ||
3 | Alessandro Tiberti | 1963 | Circolo Canottieri Aniene | ITA | 1:07.11 | 2:25.29 | 3:54.04 | 5:05.51 | ||
4 | Fabio Servadio | 1964 | Centro Nuoto Bastia | ITA | 1:09.50 | 2:36.61 | 4:05.64 | 5:16.93 | ||
5 | Alexander Mruzek | 1965 | Univerzita Brno | CZE | 1:13.82 | 2:37.11 | 4:09.32 | 5:21.65 | ||
6 | Danilo Vicioso | 1963 | Dominicana Masters | DOM | 1:10.51 | 2:33.61 | 4:10.48 | 5:23.61 | ||
7 | Henrik Pedersen | 1965 | U.S.G | DEN | 1:12.19 | 2:37.86 | 4:14.73 | 5:24.11 | ||
8 | Toshiyuki Saka | 1962 | Tokyo Bay Swim Club | JPN | 1:18.08 | 2:43.92 | 4:16.39 | 5:26.42 | ||
9 | Andreas Lange | 1965 | SC Hellas Einbeck | GER | 1:12.79 | 2:37.28 | 4:11.40 | 5:26.54 | ||
10 | Roberto Carlos Carvalho | 1965 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 1:10.77 | 2:41.55 | 4:16.48 | 5:26.90 | ||
11 | Thomas Kipp | 1965 | DSW1912 Darmstadt | GER | 1:13.73 | 2:44.86 | 4:12.80 | 5:27.95 | ||
12 | Birger Schubert | 1965 | SC Poseidon Koblenz | GER | 1:12.00 | 2:33.37 | 4:12.89 | 5:28.83 | ||
13 | Luis Duarte | 1963 | Masters Parana | BRA | 1:16.27 | 2:42.95 | 4:16.73 | 5:32.22 | ||
14 | Dr. Ulrich Hermfisse | 1965 | SV Hof 1911 e. V. | GER | 1:12.27 | 2:37.06 | 4:17.47 | 5:33.94 | ||
15 | Andreas Peikert | 1962 | ESV Frankfurt/Oder | GER | 1:16.37 | 2:42.18 | 4:19.00 | 5:36.02 | ||
16 | Andrew Gristwood | 1964 | Cleethorpes and District SC | GBR | 1:16.17 | 2:46.79 | 4:31.14 | 5:44.89 | ||
17 | Jan Ola Ohlsson | 1962 | ESPORTS MASTERS ESMAS | ESP | 1:13.87 | 2:47.50 | 4:27.00 | 5:45.98 | ||
18 | Ron Korzelius | 1965 | AZPC Amersfoort | NED | 1:20.84 | 2:52.11 | 4:33.00 | 5:46.65 | ||
19 | Michael Richter | 1963 | Dresdner Delphine | GER | 1:18.61 | 2:53.80 | 4:36.47 | 5:58.47 | ||
20 | Hiroshi Nakamura | 1965 | NSPSS | JPN | 1:25.00 | 2:56.28 | 4:42.91 | 6:07.30 | ||
21 | Osmar Zaiane | 1965 | Penguin | CAN | 1:15.33 | 2:55.24 | 4:43.50 | 6:08.93 | ||
22 | Juan Antonio Ruiz Calvo | 1963 | CLUB NATACION COVIBAR RIVAS | ESP | 1:21.91 | 3:04.14 | 4:47.39 | 6:10.42 | ||
23 | Thomas Meißner | 1961 | Wfr.Spandau 04 | GER | 1:22.21 | 3:00.53 | 4:46.35 | 6:14.02 | ||
24 | Ralf Gauger | 1962 | SSV Ostring 93 e.V. | GER | 1:18.33 | 2:56.98 | 4:44.80 | 6:14.55 | ||
25 | Javier Alfaro | 1965 | Acuática Cariari | CRC | 1:22.53 | 3:02.34 | 4:58.58 | 6:17.33 | ||
26 | Robert Richert | 1964 | SG Steglitz Berlin e.V. | GER | 1:30.61 | 3:11.68 | 4:59.58 | 6:27.06 | ||
27 | Gian Luca Mazzarese | 1964 | Muirgheal SSD | ITA | 1:25.26 | 3:12.45 | 5:00.73 | 6:34.15 | ||
- | Mark Schmitz | 1962 | SC AQUA Köln e.V. | GER | NT | |||||
- | Peter Fjellström | 1963 | Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls | FIN | NT | |||||
- | Reinaldo N Do Nascimento | 1965 | Club de Regatas Flamengo | BRA | NT | |||||
- | Sebastian Barros | 1963 | Club de Regatas Flamengo | BRA | NT | |||||
- | Evgeniy Valkov | 1965 | Sprut | RUS | DNS | |||||
- | Fabio Pavan | 1963 | Natatorium Treviso | ITA | DNS | |||||
- | Newton Kaminski | 1965 | Academia Gustavo Borges | BRA | DNS | |||||
- | Stefano de Vito | 1964 | MAIELLA NUOTO | ITA | DNS | |||||
- | Thomas Luiz Kinugawa | 1965 | Esporte Clube Pinheiros | BRA | DNS | |||||
- | Jiri Ehlich | 1963 | TJ KRNOV | CZE | DSQ | BaI | ||||
- | Jurii Karandashev | 1965 | Aqua Masters Swim Club Kiev | UKR | DSQ | BaE | ||||
Event 10, 400m Ind Me Men, Finals 40 - 44 years |
Start time 09.00 |
Place | Name | Born | Club | 100m | 200m | 300m | Finish | Status | ||
1 | Alberto Montini | 1968 | Tuatha De | ITA | 1:05.02 | 2:24.58 | 3:44.56 | 4:49.53 | ||
2 | Alejandro Moreno | 1968 | Sport City Mexico | MEX | 1:04.68 | 2:21.94 | 3:45.08 | 4:51.28 | ||
3 | Renato Ramalho | 1968 | Academia Gustavo Borges | BRA | 1:06.45 | 2:23.53 | 3:52.06 | 5:03.12 | ||
4 | Erlend Alstad | 1967 | Oslo Idrettslag | NOR | 1:09.59 | 2:37.42 | 4:04.55 | 5:13.03 | ||
5 | Kirk Nelson | 1970 | Pacific Northwest Aquatics | USA | 1:08.32 | 2:32.28 | 4:04.41 | 5:14.60 | ||
6 | Andrea Toja | 1966 | ASA Cinisello ASD | ITA | 1:07.86 | 2:30.66 | 4:05.10 | 5:16.70 | ||
7 | Heiko Boknecht | 1968 | TSV Quakenbrück | GER | 1:10.70 | 2:34.10 | 4:03.65 | 5:16.89 | ||
8 | Rene Beetsma | 1969 | H.Z.P.C. Heerenveen | NED | 1:11.30 | 2:36.53 | 4:08.28 | 5:21.15 | ||
9 | Mats Rubertson | 1967 | Simklubben Neptun | SWE | 1:12.54 | 2:41.13 | 4:07.12 | 5:22.05 | ||
10 | Cordier Yann | 1970 | ACBB | FRA | 1:10.15 | 2:34.18 | 4:08.56 | 5:22.94 | ||
11 | Jordi Marti Bou | 1969 | CN AQUAMASTERS | ESP | 1:10.85 | 2:37.85 | 4:10.39 | 5:25.91 | ||
12 | Tom Schürmann | 1969 | SSF Bonn | GER | 1:12.44 | 2:40.90 | 4:12.03 | 5:26.26 | ||
13 | Nagy Norbert | 1969 | Sprint Fortuna SC | HUN | 1:11.67 | 2:39.04 | 4:09.69 | 5:27.09 | ||
14 | Janne Soininen | 1966 | Cetus | FIN | 1:19.22 | 2:44.17 | 4:16.48 | 5:27.73 | ||
15 | Keith Dunnett | 1970 | Silver City Blues Masters | GBR | 1:17.76 | 2:45.81 | 4:16.45 | 5:30.24 | ||
16 | Corrado Luci | 1966 | Sporting Club Mondadori ASD | ITA | 1:15.17 | 2:41.28 | 4:19.36 | 5:36.54 | ||
17 | Bernd Rickens | 1969 | SSG Bremen/Bremerhaven | GER | 1:12.32 | 2:48.70 | 4:22.25 | 5:39.55 | ||
18 | Alexander Starshinin | 1969 | Poseidon Moscow | RUS | 1:14.00 | 2:46.85 | 4:24.31 | 5:40.23 | ||
19 | Brett Davidson | 1967 | Powerpoints | AUS | 1:13.62 | 2:45.26 | 4:24.18 | 5:43.56 | ||
20 | Chris McGiffin | 1966 | Berkeley Aquatic Masters | USA | 1:15.57 | 2:48.69 | 4:28.41 | 5:43.58 | ||
21 | Arne Strid | 1969 | Täby Sim | SWE | 1:17.62 | 2:46.57 | 4:26.70 | 5:44.32 | ||
22 | Stefan Rust | 1967 | LRC Hong Kong | CHN | 1:16.06 | 2:48.67 | 4:28.81 | 5:45.56 | ||
23 | Mark Siebert | 1967 | Schwimmsportfreunde Marl-Hüls | GER | 1:18.33 | 2:51.61 | 4:28.14 | 5:51.11 | ||
24 | Maurizio Mastrorilli | 1969 | Asd Il Gabbiano Napoli | ITA | 1:15.27 | 2:57.32 | 4:42.43 | 5:56.16 | ||
25 | Lennart Fritzon | 1968 | Simklubben Triton | SWE | 1:18.02 | 2:52.10 | 4:34.26 | 5:57.08 | ||
26 | Gustavo Rodolfo Blanco | 1970 | AIPEN | ARG | 1:24.36 | 2:57.62 | 4:42.54 | 6:00.85 | ||
27 | Magnus Du Rietz | 1969 | Saltsjöbadens Idrottsförening | SWE | 1:18.18 | 2:58.17 | 4:42.57 | 6:08.80 | ||
28 | Michael Aigner | 1970 | Linz AG Sport | AUT | 1:27.28 | 3:04.75 | 4:53.88 | 6:12.22 | ||
29 | Massimiliano Massa | 1967 | Deakker Nuoto Club | ITA | 1:33.52 | 3:16.80 | 5:04.85 | 6:23.78 | ||
- | Arild Tveiten | 1970 | Lambertseter Svømmeklubb | NOR | DNS | |||||
- | Gian Luca Sondali | 1966 | Circolo Canottieri Aniene | ITA | DNS | |||||
- | Riccardo Maria Lang | 1966 | S.C.NUOVO LAURENTINO | ITA | DNS | |||||
- | Sergio Luis Duran Fuerte | 1966 | COMUDE LEON | MEX | DNS | |||||
- | Oleksiy Yesypenko | 1970 | Aqua Masters Swim Club Kiev | UKR | DSQ | BaI | ||||
Event 10, 400m Ind Me Men, Finals 35 - 39 years |
Start time 09.00 |
Place | Name | Born | Club | 100m | 200m | 300m | Finish | Status | ||
1 | Mauri Rosolen | 1975 | TC de Presidente Prudente | BRA | 1:02.60 | 2:20.46 | 3:45.46 | 4:53.43 | ||
2 | Romain Marty | 1974 | CA Cholet | FRA | 1:06.11 | 2:22.59 | 3:52.14 | 5:02.87 | ||
3 | Simone Battiston | 1975 | Derthona Nuoto | ITA | 1:08.22 | 2:28.17 | 3:49.14 | 5:03.23 | ||
4 | German Dron | 1972 | Moscow Masters | RUS | 1:06.87 | 2:29.16 | 3:54.75 | 5:04.40 | ||
5 | Libardo Mendez | 1973 | Nautilius | COL | 1:06.32 | 2:27.33 | 3:53.04 | 5:04.89 | ||
6 | Andrew Chamberlain | 1973 | Hart SC | GBR | 1:08.96 | 2:31.11 | 3:58.31 | 5:08.44 | ||
7 | Roman Titinshnider | 1972 | Israeli Masters Swimming Club | ISR | 1:07.45 | 2:29.88 | 4:03.07 | 5:13.67 | ||
8 | Burkhard Hole | 1973 | SV Friedrichshafen 2025 | GER | 1:10.60 | 2:33.02 | 4:04.45 | 5:15.72 | ||
9 | Kay Volkhammer | 1973 | SV Gera | GER | 1:12.10 | 2:37.56 | 4:11.35 | 5:26.81 | ||
10 | Uwe Steinkoetter | 1975 | Sportvg Feuerbach | GER | 1:09.80 | 2:36.21 | 4:11.16 | 5:27.92 | ||
11 | Andrew Allum | 1974 | Wycombe District SC | GBR | 1:19.17 | 2:42.74 | 4:20.86 | 5:36.28 | ||
12 | Janis Plotnieks | 1971 | Kipsala Swimming Club | LAT | 1:16.69 | 2:41.10 | 4:19.62 | 5:41.11 | ||
13 | Tedesco Gabriele | 1973 | A.S.D.Bel Poggio Nuoto | ITA | 1:24.80 | 2:55.07 | 4:32.11 | 5:47.48 | ||
14 | Gael Malleret | 1972 | Ems Bron | FRA | 1:14.86 | 2:52.08 | 4:32.22 | 5:51.44 | ||
15 | Harald Nachtigall | 1972 | SG Essen | GER | 1:12.09 | 2:47.97 | 4:28.62 | 5:52.76 | ||
16 | Curto Maurizio | 1975 | A.S.D.Bel Poggio Nuoto | ITA | 1:20.20 | 2:58.38 | 4:44.94 | 6:00.70 | ||
17 | Dirk Grenz | 1973 | SG Oberhausen | GER | 1:24.67 | 2:57.79 | 4:41.44 | 6:09.69 | ||
18 | Oscar Cerezo | 1971 | CLUB NATACION VILLALBA | ESP | 1:26.38 | 3:00.89 | 4:50.84 | 6:11.54 | ||
- | Daniele Turchet | 1975 | UISP NUOTO CORDENONS | ITA | NT | |||||
- | Mickael Rouillere | 1974 | CA Cholet | FRA | NT | |||||
- | Petr Horvat | 1973 | Plavecky klub Zabreh | CZE | NT | |||||
- | Diego Taddei | 1975 | Hidron Sport ssd a rl | ITA | DNS | |||||
- | Hugo Morais | 1975 | Mac-Nina | BRA | DNS | |||||
- | Marcin Wedlarski | 1971 | Solna Sundbyberg SS 04 | SWE | DNS | |||||
- | Ryan Provencher | 1974 | Växjö Simsällskap | SWE | DNS | |||||
Event 10, 400m Ind Me Men, Finals 30 - 34 years |
Start time 09.00 |
Place | Name | Born | Club | 100m | 200m | 300m | Finish | Status | ||
1 | Fabien Czachor | 1976 | Ems Bron | FRA | 1:05.07 | 2:25.07 | 3:51.85 | 4:55.50 | ||
2 | Loïc Leroy | 1980 | MARTIGUES NATATION | FRA | 1:04.07 | 2:22.00 | 3:48.98 | 4:58.84 | ||
3 | Rodrigo Bardi | 1978 | Mac-Nina | BRA | 1:06.38 | 2:29.61 | 3:48.71 | 5:01.61 | ||
4 | Geoff Twinning | 1980 | Stroud Masters | GBR | 1:03.84 | 2:23.85 | 3:50.68 | 5:01.67 | ||
5 | Andrej Pirc | 1980 | Aktivcek | SLO | 1:04.07 | 2:22.07 | 3:52.22 | 5:01.70 | ||
6 | Ralf Hildebrandt | 1978 | 1.Dresdner Schwimmgemeinschaft | GER | 1:04.67 | 2:21.68 | 3:53.26 | 5:04.42 | ||
7 | Janne Haapaniemi | 1979 | Keravan Uimarit | FIN | 1:07.74 | 2:29.14 | 3:53.55 | 5:04.46 | ||
8 | Abraham Rodriguez | 1978 | Casablanca México | MEX | 1:02.05 | 2:24.67 | 3:53.91 | 5:06.82 | ||
9 | Favier Stéphane | 1977 | Dauphins Yssingelais | FRA | 1:06.46 | 2:32.95 | 4:02.00 | 5:11.70 | ||
10 | Alessandro Rossi | 1977 | Fiorentina Nuoto Master | ITA | 1:09.42 | 2:31.03 | 4:00.54 | 5:11.89 | ||
11 | Gergely Molnár | 1980 | Sprint Fortuna SC | HUN | 1:08.18 | 2:32.87 | 4:00.65 | 5:12.06 | ||
12 | Torsten Lagerpusch | 1980 | SG Elbe | GER | 1:11.13 | 2:35.47 | 4:03.64 | 5:15.95 | ||
13 | Oscar Rincon | 1978 | Camden Swiss Cottage SC | GBR | 1:08.65 | 2:31.58 | 3:59.20 | 5:15.97 | ||
14 | Frederic Düperthal | 1979 | SV Rheinhausen 1913 e.V. | GER | 1:09.91 | 2:31.52 | 4:04.16 | 5:19.02 | ||
15 | Rodrigo Costa | 1976 | CNLA | POR | 1:11.35 | 2:36.98 | 4:06.05 | 5:20.54 | ||
16 | Juri Kondratev | 1978 | Asphalt Green Masters | USA | 1:11.42 | 2:36.79 | 4:09.15 | 5:21.13 | ||
17 | Juan Valencia Saldarriaga | 1979 | Acuacol | COL | 1:07.91 | 2:37.13 | 4:09.31 | 5:21.14 | ||
18 | Sascha Sauer | 1979 | WSSV | GER | 1:11.94 | 2:35.23 | 4:18.00 | 5:35.34 | ||
19 | Anders Borkmann | 1979 | Aalborg Svømmeklub | DEN | 1:12.76 | 2:38.67 | 4:15.12 | 5:36.98 | ||
20 | Boris Garfias | 1977 | Sport City Mexico | MEX | 1:13.11 | 2:46.12 | 4:23.02 | 5:41.85 | ||
21 | Antonio Aguilar | 1979 | Club Natacion Master Madrid | ESP | 1:15.97 | 2:45.71 | 4:22.95 | 5:47.11 | ||
22 | Pier Paolo Panciani | 1980 | Torino Nuoto | ITA | 1:12.30 | 2:42.97 | 4:30.49 | 5:47.46 | ||
23 | Mika Sulkava | 1978 | Vetehiset | FIN | 1:18.90 | 2:55.49 | 4:31.07 | 5:55.17 | ||
24 | Gabriele Dal Monego | 1978 | ONDABLU s.c.s.d. | ITA | 1:16.57 | 2:55.10 | 4:35.34 | 5:59.00 | ||
25 | Juan M Torralbo Jurado | 1976 | CN AQUAMASTERS | ESP | 1:21.16 | 2:59.33 | 4:40.87 | 6:00.24 | ||
26 | David Farras Sanchez | 1977 | Club Natació Barcelona | ESP | 1:22.35 | 2:59.54 | 4:42.42 | 6:04.75 | ||
- | Andreson Colares dos Reis | 1979 | Aquatica Agua Viva | BRA | NT | |||||
- | Jean-Christophe Suire | 1978 | CLUB DES NAGEURS CACHAN | FRA | NT | |||||
- | Salvatore Sciammetta | 1976 | Canottieri Arno Pisa | ITA | NT | |||||
- | Adrian Bengtson | 1976 | Umeå Simsällskap | SWE | DNS | |||||
- | Carlos Andrés FonsecaElze | 1976 | Nautilius | COL | DNS | |||||
- | Joris Haest | 1979 | PSV | NED | DNS | |||||
- | Kurt Niehaus | 1980 | Piratas Aguas Abiertas | CRC | DNS | |||||
- | Paila Appalanaidu | 1977 | SFI | IND | DNS | |||||
- | Sascha Janitzki | 1976 | Waspo 08 Göttingen | GER | DNS | |||||
- | Jeroen Vogelsang | 1980 | Het Y - Amsterdam | NED | DSQ | BaG | ||||
Event 10, 400m Ind Me Men, Finals 25 - 29 years |
Start time 09.00 |
Place | Name | Born | Club | 100m | 200m | 300m | Finish | Status | ||
1 | Mauri Jonathan | 1984 | El Milenio | CRC | 1:06.06 | 2:23.91 | 3:49.92 | 4:56.79 | ||
2 | Bastian Drees | 1981 | SSG Reutlingen Tübingen | GER | 1:09.36 | 2:23.90 | 3:52.51 | 5:02.74 | ||
3 | Emanuel Rigoni | 1984 | Villa Bonelli | ITA | 1:07.09 | 2:26.39 | 3:51.94 | 5:03.24 | ||
4 | Daniel Halldén | 1983 | Stockholms Kappsimningsklubb | SWE | 1:05.03 | 2:23.01 | 3:52.26 | 5:05.42 | ||
5 | Jordi MartínezQuintanilla | 1981 | Club Natació Sant Andreu | ESP | 1:08.37 | 2:33.31 | 3:55.98 | 5:07.95 | ||
6 | Alexandre Le Roux | 1985 | AO Trappes Natation | FRA | 1:08.26 | 2:30.33 | 3:59.09 | 5:10.91 | ||
7 | Martin Lovrecic | 1981 | Aktivcek | SLO | 1:06.56 | 2:28.48 | 3:54.05 | 5:11.40 | ||
8 | Nick Valentine | 1981 | City of Newcastle | GBR | 1:05.42 | 2:30.41 | 3:58.93 | 5:12.43 | ||
9 | Benoit Malsert | 1982 | CA PIERRELATTE ASCEAC | FRA | 1:07.54 | 2:31.65 | 4:00.76 | 5:14.01 | ||
10 | Luca Visentin | 1981 | Montenuoto Valdobbiadene | ITA | 1:08.52 | 2:34.71 | 4:04.63 | 5:19.82 | ||
11 | Daniel Ossmann | 1982 | WSV Sparkasse | AUT | 1:12.90 | 2:38.99 | 4:10.48 | 5:21.52 | ||
12 | Jess Jacobsen | 1982 | Aalborg Svømmeklub | DEN | 1:05.58 | 2:32.65 | 4:05.05 | 5:23.14 | ||
13 | Nicola Fiorucci | 1982 | Centro Nuoto Bastia | ITA | 1:09.09 | 2:34.40 | 4:10.83 | 5:24.69 | ||
14 | Marco Cavallo | 1982 | Deakker Nuoto Club | ITA | 1:09.98 | 2:36.77 | 4:15.51 | 5:28.48 | ||
15 | Borja Franco Llopis | 1982 | CN AQUAMASTERS | ESP | 1:12.02 | 2:43.39 | 4:19.37 | 5:39.09 | ||
16 | Costan Magnussen | 1981 | TAC | AUS | 1:06.70 | 2:45.15 | 4:22.34 | 5:39.89 | ||
17 | Niklas Andersson | 1982 | Hudiksvalls Simsällskap | SWE | 1:11.87 | 2:46.00 | 4:24.29 | 5:44.43 | ||
18 | Gian Michele Lai | 1982 | la wellness | ITA | 1:13.81 | 2:46.84 | 4:29.75 | 5:45.23 | ||
19 | Jérémy Moriniere-ngoc | 1981 | SAINT SEBASTIEN NATATION | FRA | 1:14.96 | 2:47.09 | 4:18.95 | 5:45.85 | ||
20 | Andrea Lupo | 1983 | Torino Nuoto | ITA | 1:20.62 | 2:53.11 | 4:33.96 | 5:52.30 | ||
- | Andreas Jonerholm | 1981 | Södertälje Simsällskap | SWE | NT | |||||
- | Per-Magnus Grönlund | 1982 | Blå Sim&Hoppklubb | SWE | NT | |||||
- | Roberto Rocchetti | 1984 | Polisportiva San Giuliano ASD | ITA | NT | |||||
- | Julio Fuentes | 1982 | Team Acuamen | USA | DNS | |||||
- | Sebastian Friese | 1983 | SG Stadtwerke München | GER | DNS | |||||
- | Goichi Hagiwara | 1984 | Gunze Sports Well Hirakata | JPN | DSQ | BaF | ||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 07 August 2010 |
Licensed to: Västsvenska Simförbundet | Print Time | 16:48 |