Resultat för XIII FINA WMC 2010 Valhalla venue
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Results Event 31 (Finals) - Per Age Group with lap times |
Competition name | XIII Fina World Masters Champi | Print Date | 07 August 2010 | |||
Competition place | Gothenburg Valhalla | Print Time | 16:42 | |||
Organizer | Fina/SSF | |||||
Pool | 50m | |||||
Competition date | 2010-08-05 |
Event 31, 100m Back Women, Finals 95 years and older |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Mieko Nagaoka | 1914 | KSG KIRARA YANAI SC | JPN | 1:22.25 | 3:01.69 | ||||
Event 31, 100m Back Women, Finals 90 - 94 years |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Marie Feiferova | 1919 | Slavia Praha | CZE | 1:38.09 | 3:27.74 | ||||
Event 31, 100m Back Women, Finals 85 - 89 years |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Silvia Craveri | 1923 | AMATORI NUOTO SAVONA | ITA | 1:01.98 | 2:13.81 | ||||
2 | Nora Kutti | 1922 | Tartu Ujumisklubi | EST | 1:11.36 | 2:32.38 | ||||
3 | Liselotte H-Lengefeld | 1922 | T.S.V. PLOEN | GER | 1:28.03 | 3:03.81 | ||||
Event 31, 100m Back Women, Finals 80 - 84 years |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Karen Margrethe Bendtsen | 1930 | Swim Team Tåstrup | DEN | 53.98 | 1:49.52 | ||||
2 | Kerstin Gjöres | 1927 | Sim o Idrottsklubben Hellas | SWE | 57.80 | 2:05.15 | ||||
3 | Yoko Kobayashi | 1926 | YOUTH MACHIDA | JPN | 1:00.63 | 2:14.23 | ||||
4 | Susan Halter | 1927 | Camden Swiss Cottage SC | GBR | 1:11.82 | 2:35.78 | ||||
5 | Helle-Iris Michelson | 1929 | U-Club Tallinn | EST | 1:17.58 | 2:40.91 | ||||
6 | Ann Todd | 1926 | Toowoomba Tadpoles | AUS | 1:20.06 | 2:51.26 | ||||
- | Murayama Chieko | 1930 | CSC CHIBA | JPN | DNS | |||||
Event 31, 100m Back Women, Finals 75 - 79 years |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Vivi-Ann Johansson | 1935 | Simklubben Elfsborg | SWE | 53.36 | 1:48.09 | ||||
2 | Mae Waldie | 1935 | Team Quebec | CAN | 52.28 | 1:49.28 | ||||
3 | Ingrid Keusch-Renner | 1934 | Blau-Weiss Bochum | GER | 56.30 | 1:57.00 | ||||
4 | Kasumi Ishikawa | 1935 | ST KANSAI | JPN | 55.83 | 1:59.48 | ||||
5 | Helle Stukis | 1931 | U-Club Tallinn | EST | 57.97 | 2:03.55 | ||||
6 | Liselotte Hohlfeld | 1935 | SC Magdeburg | GER | 1:00.59 | 2:04.67 | ||||
7 | Barbara Morton | 1933 | Southport Swimming Club | GBR | 58.37 | 2:07.52 | ||||
8 | Herta Gregg | 1935 | TV Memmingen 1859 e.V | GER | 1:00.49 | 2:07.87 | ||||
9 | Grace Isaac | 1932 | Spencer Swim Team | GBR | 1:03.63 | 2:10.78 | ||||
10 | Annie de Vos | 1934 | Old Dutch | NED | 1:01.52 | 2:11.70 | ||||
11 | Glad Bryce | 1934 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 1:03.97 | 2:13.06 | ||||
12 | Ann Stevens | 1933 | Illinois Masters | USA | 1:11.03 | 2:25.60 | ||||
13 | Diane Wheatley | 1933 | MOST | USA | 1:13.08 | 2:33.35 | ||||
- | Narabu Miki | 1931 | TOBU OWADA | JPN | NT | |||||
Event 31, 100m Back Women, Finals 70 - 74 years |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Yoshiko Osaki | 1938 | ST KANSAI | JPN | 46.67 | 1:38.25 | ||||
2 | Brenda Walker | 1938 | Southport Swimming Club | GBR | 52.03 | 1:42.77 | ||||
3 | Sachiko Hasegawa | 1939 | ICHIKAWA AC | JPN | 49.63 | 1:44.41 | ||||
4 | Janet Masters | 1940 | South Beds Masters | GBR | 50.90 | 1:44.93 | ||||
5 | Kazu Koyama | 1939 | TOKYO MARINE | JPN | 51.12 | 1:45.20 | ||||
6 | Ingrid Lange | 1937 | Düsseldorf SC 1898 | GER | 50.71 | 1:45.32 | ||||
7 | Eva Jarosova | 1936 | Bohemians Praha | CZE | 52.07 | 1:45.94 | ||||
8 | Sandra Lea | 1939 | Inverness | GBR | 52.79 | 1:50.53 | ||||
9 | Nobue Yoneya | 1940 | YOUTH MACHIDA | JPN | 54.61 | 1:53.72 | ||||
10 | Mieko Nagaya | 1937 | ASAHIKAWA SS | JPN | 53.00 | 1:55.03 | ||||
11 | Karin Keil | 1940 | SC Magdeburg | GER | 54.14 | 1:56.34 | ||||
12 | Jenny Ball | 1938 | ISLE OF WIGHT MARLINS | GBR | 56.39 | 1:56.76 | ||||
13 | Janet Getzendaner | 1940 | Pacific Northwest Aquatics | USA | 59.57 | 1:58.67 | ||||
14 | Patricia Owens-Bohme | 1939 | Northland Masters | NZL | 59.08 | 2:00.89 | ||||
15 | Margareta Linnér | 1940 | Föreningen Sim Team Engelholm | SWE | 58.38 | 2:01.95 | ||||
16 | Kaneko Kiyoko | 1936 | TOBU OWADA | JPN | 58.15 | 2:06.18 | ||||
17 | Toshiko Tsuchiya | 1938 | NAGUMOSUIEIDO | JPN | 1:01.36 | 2:07.85 | ||||
18 | Margarita Kemayd | 1939 | Liga Nacional Natación Master | URU | 1:01.72 | 2:08.72 | ||||
19 | Hiroko Sasaki | 1936 | YOUTH MACHIDA | JPN | 58.46 | 2:09.36 | ||||
20 | Michiko Arita | 1939 | TEAM ARITA | JPN | 1:03.73 | 2:10.67 | ||||
21 | Shirley Dacey | 1936 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 1:04.39 | 2:11.96 | ||||
22 | Toshiko Kai | 1936 | TEAM STEP | JPN | 1:03.28 | 2:13.75 | ||||
23 | Kawahara Kyoko | 1940 | TOBU OWADA | JPN | 1:02.79 | 2:14.33 | ||||
- | Okabe Isako | 1938 | KUSAKABECHUO SS | JPN | NT | |||||
- | Tineke de Bueger | 1937 | Old Dutch | NED | NT | |||||
- | Sunao Takaoka | 1939 | SC RENEISSANCE FK | JPN | DNS | |||||
Event 31, 100m Back Women, Finals 65 - 69 years |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Margit Ohlsson | 1945 | Stockholmspolisens Sim IF | SWE | 39.56 | 1:21.81 | WR | |||
2 | Elisabeth Ketelsen | 1943 | Lyngby Svømmeklub | DEN | 42.75 | 1:26.39 | CR | |||
3 | Maria Balla | 1944 | UJBUDA Senior SC Budapest | HUN | 43.21 | 1:26.87 | ||||
4 | Mary Pohlmann | 1945 | St Louis Area Masters (SLAM) | USA | 47.79 | 1:40.12 | ||||
5 | Monika Henze-Roth | 1945 | SC Siemensstadt Berlin | GER | 49.02 | 1:43.78 | ||||
6 | Dörte Siemer | 1941 | Startgemeinschaft Hamburg-West | GER | 49.90 | 1:46.30 | ||||
7 | Margret Hanke | 1945 | SSF Bonn | GER | 52.58 | 1:46.85 | ||||
8 | Petra Hewelcke | 1942 | SG Neukölln Berlin | GER | 51.15 | 1:47.28 | ||||
9 | Annie Cooke | 1944 | Campbelltown Australia | AUS | 50.15 | 1:49.13 | ||||
10 | Waltraud Monstadt | 1943 | Blau-Weiss Bochum | GER | 52.74 | 1:55.05 | ||||
11 | Rosita Alex | 1945 | S-C Hellas Salzgitter | GER | 52.51 | 1:56.80 | ||||
12 | Yasuko Yoshida | 1941 | MAINICHI MASTERS SC | JPN | 58.31 | 2:02.42 | ||||
13 | Nagwa Youssef Ali Ghorab | 1943 | Egypt Masters | EGY | 56.98 | 2:05.35 | ||||
14 | Francesca Sanna | 1941 | RARI NANTES ORISTANO | ITA | 1:00.62 | 2:08.30 | ||||
15 | Roswita Norris | 1942 | Davis Aquatic Masters | USA | 1:05.56 | 2:14.39 | ||||
16 | Palma Csepeli | 1944 | UJBUDA Senior SC Budapest | HUN | 1:04.45 | 2:15.76 | ||||
- | Lucy Manheim | 1942 | Reston Masters Swim Team | USA | NT | |||||
- | Lal Pari Ray | 1943 | BIHAR SWIMMING ASSOCIATION | IND | DNS | |||||
Event 31, 100m Back Women, Finals 60 - 64 years |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Sanderina Kruger | 1949 | Cape Town Masters SC | RSA | 41.01 | 1:23.96 | ||||
2 | Jannekeyn Marie-josé | 1950 | union saint bruno bordeaux | FRA | 42.04 | 1:27.58 | ||||
3 | Marilyn Earp | 1950 | Warringah Masters Swimming | AUS | 43.73 | 1:27.87 | ||||
4 | Natalia Mikhaylova | 1948 | Olymp | RUS | 42.90 | 1:28.56 | ||||
5 | Grazyna Kiszczak | 1950 | TP Weteran Zabrze | POL | 43.07 | 1:28.63 | ||||
6 | Brigitte Merten | 1946 | SG Neukölln Berlin | GER | 43.49 | 1:29.36 | ||||
7 | Susie Breslin | 1947 | Barnet Copthall Swimming Club | GBR | 44.77 | 1:31.23 | ||||
8 | Anke Klatt | 1949 | Hamburger Schwimmclub | GER | 43.30 | 1:32.28 | ||||
9 | Mária Hausnerova | 1949 | MPK Prievidza | SVK | 43.32 | 1:33.46 | ||||
10 | Sohair El Attar | 1949 | Egypt Masters | EGY | 45.86 | 1:34.60 | ||||
11 | Gabriele Fischer | 1950 | WaSpo Herringen | GER | 46.07 | 1:36.13 | ||||
12 | Olechnicka Witoslawa | 1950 | WKS Flota Gdynia | POL | 46.10 | 1:38.01 | ||||
13 | Hrnjak Judita | 1950 | SKP Kosice | SVK | 48.82 | 1:40.16 | ||||
14 | Maria Szerdahelyi | 1950 | UJBUDA Senior SC Budapest | HUN | 47.99 | 1:41.11 | ||||
15 | Antoinette Gilding | 1950 | W.S. Twente | NED | 49.79 | 1:42.48 | ||||
16 | Kathrine J Casey | 1948 | Pacific Northwest Aquatics | USA | 50.84 | 1:42.74 | ||||
17 | Setsuko Okubo | 1946 | MAINICHI MASTERS SC | JPN | 48.43 | 1:44.38 | ||||
18 | Marina Wolinski | 1949 | KSC Strausberg e.v. 4730 | GER | 48.69 | 1:44.71 | ||||
19 | Nobuko Nitta | 1947 | Island Takatsuki Sports Club | JPN | 53.17 | 1:46.03 | ||||
20 | Chieko Yoshioka | 1949 | TOKYU UMEDA | JPN | 51.36 | 1:46.41 | ||||
21 | Mizue Kawamoto | 1948 | HARUOKA FUKUOKA | JPN | 52.60 | 1:46.46 | ||||
22 | Kimie Ayukawa | 1950 | ADEL SC | JPN | 50.39 | 1:46.59 | ||||
23 | Mikiko Watanabe | 1950 | REDS GIFU CHUO SS | JPN | 53.46 | 1:47.03 | ||||
24 | Judit Fulop | 1950 | LPR | FRA | 52.64 | 1:47.39 | ||||
25 | Irmgard Richter | 1947 | Neuwieder SV 09 | GER | 52.22 | 1:48.64 | ||||
26 | Laszione Grosz | 1949 | Egri Senior Úszóklub | HUN | 52.91 | 1:51.09 | ||||
27 | Astrid Siebert | 1950 | SG Gotha-Arnstadt | GER | 53.20 | 1:52.25 | ||||
28 | Margit Sams | 1948 | Salzburger Turnverein | AUT | 55.31 | 1:53.10 | ||||
29 | Vera Lucia Figueiredo | 1947 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 55.51 | 1:53.50 | ||||
30 | Meudec Anne | 1950 | CN MORLAIX | FRA | 52.66 | 1:54.87 | ||||
31 | Sonoko Mizutani | 1948 | MAINICHI MASTERS SC | JPN | 59.36 | 1:55.65 | ||||
32 | Kumiko Igari | 1946 | ACLUB HACHIOHJI | JPN | 55.20 | 1:56.16 | ||||
32 | Michiko Hashimoto | 1950 | Uminchu Club | JPN | 53.93 | 1:56.16 | ||||
34 | Margaret Pratt | 1950 | Winnipeg Masters | CAN | 55.50 | 1:57.42 | ||||
35 | Taina Wilson | 1949 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 58.93 | 2:00.16 | ||||
36 | Elaine Romero | 1948 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 59.20 | 2:03.88 | ||||
- | Gabriela Andrasova | 1949 | SKP Kosice | SVK | NT | |||||
- | Carmen Carrasco | 1949 | La Sabana | CRC | DNS | |||||
- | Janie Layman | 1949 | PNA | USA | DNS | |||||
- | Keiko Inagaki | 1949 | Kappa Ladies Club | JPN | DNS | |||||
- | Maria Cioffi | 1950 | ADQUACENARED | ARG | DNS | |||||
- | Rosita Ventura | 1947 | Acuacol | COL | DNS | |||||
Event 31, 100m Back Women, Finals 55 - 59 years |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Diane Coetzee | 1955 | Cape Town Masters SC | RSA | 40.47 | 1:20.36 | ||||
2 | Birute Statkeviciene | 1953 | Vandenynas | LTU | 40.81 | 1:21.39 | ||||
3 | Cristina Tarantino | 1955 | Circolo Canottieri Aniene | ITA | 39.24 | 1:22.01 | ||||
4 | Thérèse Sharkey | 1955 | Winelands | RSA | 41.87 | 1:25.87 | ||||
5 | Jill Vanderfleet-Scott | 1954 | North Carolina Masters | USA | 41.97 | 1:27.10 | ||||
6 | Connie Frydrych | 1953 | Cronulla Sutherland AUSSI | AUS | 41.84 | 1:27.25 | ||||
7 | Daniela Gariglio | 1954 | AMATORI NUOTO SAVONA | ITA | 43.75 | 1:29.04 | ||||
8 | Anne Bourne | 1954 | Camp Hill Edwardians | GBR | 43.69 | 1:29.56 | ||||
9 | Carmen Hanna | 1954 | Acuacol | COL | 43.80 | 1:29.99 | ||||
10 | Atsumi Ueki | 1955 | TOKYU UMEDA | JPN | 44.13 | 1:31.81 | ||||
11 | Wendy Offord | 1954 | Borough of Kirklees SC | GBR | 45.13 | 1:32.46 | ||||
12 | Alison Wilson | 1954 | Shrewsbury | GBR | 45.10 | 1:33.09 | ||||
13 | Sueli Rego | 1954 | LIMIT ACADEMIA | BRA | 43.50 | 1:34.49 | ||||
14 | Elke Ortloff | 1953 | SSV Ostring 93 e.V. | GER | 47.39 | 1:38.58 | ||||
15 | Jean Low | 1953 | Manly | AUS | 47.60 | 1:38.70 | ||||
16 | Misuzu Oshima | 1951 | REDS GIFU CHUO SS | JPN | 50.68 | 1:40.63 | ||||
17 | Birgitte Obergfell | 1954 | SSF Bonn | GER | 48.40 | 1:40.67 | ||||
18 | Patricia Ophaug | 1952 | Minnesota Masters | USA | 47.68 | 1:40.84 | ||||
19 | Chiho Mitsuhashi | 1953 | SPL GIFU | JPN | 49.50 | 1:42.44 | ||||
20 | Mierwald Ewa | 1954 | WKS Flota Gdynia | POL | 49.89 | 1:42.54 | ||||
21 | Lúcia Silva | 1954 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 49.09 | 1:43.44 | ||||
22 | Chris Butcher | 1953 | QSM | AUS | 50.73 | 1:44.06 | ||||
23 | Kirsti Kanerva | 1952 | Porin Uimaseura | FIN | 50.36 | 1:44.91 | ||||
24 | Ute Christiane Melzian | 1951 | SC Altwarmbüchen | GER | 53.25 | 1:47.50 | ||||
25 | Monika Breyer | 1955 | SG Gotha-Arnstadt | GER | 50.85 | 1:48.44 | ||||
26 | Yumiko Komatsu | 1954 | AQLUB HACHIOJI | JPN | 49.33 | 1:49.54 | ||||
27 | Martha Baird | 1955 | KnightCrawlers | USA | 51.45 | 1:50.88 | ||||
28 | Enriqueta Nuñez Rios | 1951 | Casablanca México | MEX | 55.97 | 1:54.45 | ||||
- | Cristina Vasconcelos | 1955 | Academia D´stak | BRA | NT | |||||
- | Dorina Maria Iana | 1952 | Clubul Sportiv de Inot Resita | ROM | NT | |||||
- | Helane Q. de Magalhães | 1951 | Brasilia Masters | BRA | NT | |||||
- | Rosa Eimannsberger | 1952 | ESN Nanterre | FRA | NT | |||||
- | Gabriele Weidemann | 1954 | A.S.D. RARI NANTES FRIULIA | ITA | DNS | |||||
- | Jenni Severin | 1954 | PNA | USA | DNS | |||||
- | Mavis Aiu | 1955 | HIMA | USA | DNS | |||||
Event 31, 100m Back Women, Finals 50 - 54 years |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Elizabeth Cosgrave | 1958 | Trojan Swimming Club | IRL | 37.38 | 1:17.41 | ||||
2 | Kathy Hilland | 1959 | CWC Clippers | CAN | 38.17 | 1:18.90 | ||||
3 | Aroma Martorell | 1958 | Mac-Nina | BRA | 38.67 | 1:19.10 | ||||
4 | Jean Degenaar | 1960 | Cape Town Masters SC | RSA | 38.88 | 1:19.42 | ||||
5 | Pia Strandh | 1958 | Simklubben Neptun | SWE | 37.67 | 1:20.06 | ||||
6 | Anita Zingg | 1960 | Schwimmklub Region Murten | SUI | 40.02 | 1:21.29 | ||||
7 | Astrid Rendez | 1960 | SC Poseidon Berlin e.V. | GER | 39.78 | 1:21.49 | ||||
8 | Sara Geld | 1958 | Formula Academia | BRA | 39.32 | 1:22.95 | ||||
9 | Maryann Davie | 1956 | Phoenix Masters | RSA | 40.73 | 1:23.61 | ||||
10 | Karin Eddelbuettel | 1958 | SV Poseidon Hamburg | GER | 41.12 | 1:23.62 | ||||
11 | Maria Ludovica Allevi | 1959 | Amici del Nuoto Firenze | ITA | 40.84 | 1:25.15 | ||||
12 | Leslie Dolan | 1957 | Tamalpais Aquatic Masters | USA | 41.26 | 1:25.91 | ||||
13 | Marina Klyuchnikova | 1959 | Kristiansund SLK | NOR | 39.22 | 1:26.41 | ||||
14 | Ruth Lowe | 1957 | Etwall Eagles | GBR | 41.03 | 1:26.98 | ||||
15 | Ilona Radermacher | 1960 | SG Mönchengladbach | GER | 41.86 | 1:27.05 | ||||
16 | Robin O´Leary | 1957 | USMS PNA | USA | 44.84 | 1:28.10 | ||||
17 | Janine Boivin | 1960 | Team Quebec | CAN | 43.28 | 1:28.52 | ||||
18 | Patricia Verhagen vd Helm | 1959 | AquAmigos | NED | 44.62 | 1:29.33 | ||||
19 | Le Nail CLaire | 1960 | ACBB | FRA | 39.00 | 1:29.80 | ||||
20 | Pia van der Molen | 1960 | H.Z.P.C. Heerenveen | NED | 42.69 | 1:30.27 | ||||
21 | Martina Holubova | 1956 | TJ Znojmo | CZE | 42.61 | 1:30.50 | ||||
22 | Marie-Odile Maillard | 1960 | Club Nautique Havrais | FRA | 44.18 | 1:30.61 | ||||
23 | Svetlana Rusina | 1957 | Neva Stars | RUS | 46.79 | 1:33.71 | ||||
24 | Anneke Salmon | 1956 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 46.42 | 1:34.71 | ||||
25 | Astrid Mangels | 1960 | SV Blau-Weiß Wesselburen | GER | 46.10 | 1:34.74 | ||||
26 | Kuhlich Dominique | 1959 | C NAUTIQUE DU GRESIVAUDAN | FRA | 43.51 | 1:34.90 | ||||
27 | Rhonda Price | 1957 | Long Tan Legends | AUS | 46.82 | 1:35.05 | ||||
28 | Jac Stirrat | 1960 | Darwin Stingers | AUS | 46.46 | 1:35.79 | ||||
29 | Tracey Baker | 1960 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 45.32 | 1:35.89 | ||||
30 | Judith Van Britsom | 1959 | Brabo | BEL | 44.96 | 1:36.20 | ||||
31 | Marisa Bernabei | 1959 | Dimensione Nuoto Vitorchiano | ITA | 45.05 | 1:36.99 | ||||
32 | Elke Kalz | 1957 | SSV Senftenberg | GER | 46.39 | 1:37.06 | ||||
33 | Eva Rossbach | 1956 | Berliner TSC | GER | 45.56 | 1:38.10 | ||||
34 | Karin K-Willburger | 1960 | Sport Union Annen | GER | 46.64 | 1:38.46 | ||||
35 | Feat Jacqueline | 1956 | CN MORLAIX | FRA | 48.49 | 1:39.48 | ||||
36 | Heike Pagels | 1958 | Stader SV | GER | 46.95 | 1:43.17 | ||||
37 | Nicole Cagnoli | 1959 | CN FIUMORBU | FRA | 49.57 | 1:44.32 | ||||
38 | Marina Naymushina | 1956 | 43 REGION | RUS | 50.80 | 1:45.60 | ||||
- | Beatriz Salim | 1956 | Academia D´stak | BRA | NT | |||||
- | Maria R Blasco Llorca | 1960 | Natació i Esports Gandia | ESP | NT | |||||
- | Mariko Ukai | 1956 | CFC MORIOKA | JPN | NT | |||||
- | Lyudmyla Khiresh | 1957 | Lviv Euro | UKR | DNS | |||||
- | Patricia Gaynor | 1960 | NEM | USA | DNS | |||||
Event 31, 100m Back Women, Finals 45 - 49 years |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Anette Philipsson | 1965 | Linköpings Allmänna SS | SWE | 35.05 | 1:13.19 | ||||
2 | Susanne Reibel-Oberle | 1964 | SSV Lahr | GER | 35.43 | 1:14.86 | ||||
3 | Monique Dokter | 1965 | CAPE DOLPHINS | RSA | 35.79 | 1:15.93 | ||||
4 | Beda Leirvaag | 1964 | Masters Sørlandet | NOR | 36.63 | 1:16.47 | ||||
5 | Gabriele Brkowski | 1961 | Wiking Herne | GER | 36.84 | 1:17.74 | ||||
6 | Judith Dogger-Cromjongh | 1964 | ZPC de Zwoer | NED | 37.78 | 1:17.75 | ||||
7 | Dorothea Pielke | 1965 | SGS Hannover | GER | 37.14 | 1:17.83 | ||||
8 | Katalin Viragh | 1965 | UJBUDA Senior SC Budapest | HUN | 38.60 | 1:17.90 | ||||
9 | Johanna Kara | 1965 | Cetus | FIN | 38.38 | 1:18.00 | ||||
10 | Anne Mannela | 1963 | Sundsvalls Simsällskap | SWE | 37.86 | 1:18.41 | ||||
11 | Rosemary Kelsall | 1962 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 39.41 | 1:18.67 | ||||
12 | Sanne Juel | 1965 | Næstved IF | DEN | 38.94 | 1:19.03 | ||||
13 | Corinna von Appen-Wehde | 1964 | Swim Team Elmshorn | GER | 38.69 | 1:20.41 | ||||
14 | Lucia Mezzopera | 1963 | Centro Nuoto Bastia | ITA | 40.39 | 1:21.68 | ||||
15 | Merle Vantsi | 1965 | TYRI UK | EST | 38.81 | 1:22.32 | ||||
16 | Carmen Bunaciu | 1961 | TRIBEACH | USA | 39.97 | 1:23.64 | ||||
17 | Florence Flourac | 1964 | CS CHAMONIX | FRA | 40.31 | 1:23.82 | ||||
18 | Kerstin Macht | 1962 | ESV Frankfurt/Oder | GER | 40.61 | 1:24.29 | ||||
19 | Carola Ektander | 1962 | Linköpings Allmänna SS | SWE | 40.64 | 1:24.40 | ||||
20 | Petra Faber | 1962 | SSV Forchheim | GER | 39.77 | 1:24.73 | ||||
21 | Anne Peters Johnson | 1965 | PNA | USA | 40.68 | 1:25.07 | ||||
22 | Provenzano Véronique | 1965 | Annonay | FRA | 41.10 | 1:25.79 | ||||
23 | Annika Svanberg | 1962 | S77 Stenungsund | SWE | 42.26 | 1:26.50 | ||||
24 | Marion Freundel | 1965 | SSF Bonn | GER | 43.25 | 1:28.51 | ||||
25 | Kamm Patricia | 1963 | CN Plan-les-Ouates | SUI | 42.45 | 1:28.60 | ||||
26 | Annegret Birth | 1965 | SSV Ostring 93 e.V. | GER | 42.03 | 1:28.76 | ||||
27 | Donatella De Benedictis | 1965 | RN Saronno | ITA | 42.09 | 1:29.39 | ||||
28 | Ramune Ivanauskaite | 1964 | TAKAS | LTU | 42.20 | 1:29.51 | ||||
29 | Ewa Lönnqvist | 1962 | Mölndals Allmänna Simsällskap | SWE | 44.30 | 1:29.94 | ||||
30 | Katleen Steffen | 1965 | SSV Senftenberg | GER | 44.47 | 1:30.70 | ||||
31 | Maria Gomis | 1965 | Indoor Club - Costa Rica | CRC | 43.99 | 1:31.12 | ||||
32 | Sabine Schulz | 1965 | PSV Delphin 1889 | GER | 44.72 | 1:31.13 | ||||
33 | Petra Zenker | 1962 | Schwimmverein Weixdorf | GER | 42.30 | 1:31.31 | ||||
34 | Marci Kosac | 1964 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 44.13 | 1:31.63 | ||||
35 | Carmen Gomez | 1962 | Centre Natacio Mataro | ESP | 44.26 | 1:31.89 | ||||
36 | Murielle Caillet Dayer | 1965 | CN Plan-les-Ouates | SUI | 45.94 | 1:32.68 | ||||
37 | Maria Cabada | 1963 | El Milenio | CRC | 46.05 | 1:33.58 | ||||
38 | Manuela Golz | 1965 | SC Siemensstadt Berlin | GER | 46.39 | 1:34.35 | ||||
39 | Susanne Kinscher | 1965 | SG Lünen | GER | 45.09 | 1:34.96 | ||||
40 | Petra Döbler | 1961 | Bad Homburger SC | GER | 45.43 | 1:36.41 | ||||
41 | Simone Michael | 1963 | SSV Senftenberg | GER | 46.06 | 1:37.40 | ||||
42 | Alie Visser | 1964 | H.Z.P.C. Heerenveen | NED | 46.47 | 1:38.02 | ||||
43 | Luisa Oliveira | 1961 | Assoc. Académica de Coimbra | POR | 47.37 | 1:38.12 | ||||
44 | Fiammetta Bindi | 1965 | Amici del Nuoto Firenze | ITA | 47.93 | 1:38.50 | ||||
45 | Bärbel Strecker | 1962 | SSV Senftenberg | GER | 46.97 | 1:40.80 | ||||
46 | Olga Tikhomirova | 1963 | Pregel | RUS | 48.08 | 1:41.12 | ||||
- | Paula Romano | 1962 | Agrupación Mar Natacion | ARG | NT | |||||
- | Eleonora Kapustnik | 1964 | Duck´s Creek | RUS | DNS | |||||
- | Judith Cromjongh | 1964 | ZPC de Zwoer | NED | DNS | |||||
- | Sue Arrowsmith | 1962 | Nottingham Leander | GBR | DNS | |||||
- | Szekely Maria | 1963 | aqua01cluj-napoca | ROM | DNS | |||||
Event 31, 100m Back Women, Finals 40 - 44 years |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Sylvie Allery | 1969 | Lagardère Paris Racing | FRA | 33.44 | 1:09.57 | ||||
2 | Caroline Girardet | 1970 | Cercle des Nageurs de Nyon | SUI | 34.16 | 1:11.48 | ||||
3 | Corinna Krietsch | 1969 | WV Wunstorf | GER | 35.05 | 1:13.77 | ||||
4 | Andrea Winzen | 1966 | SG Bayer WU/Ue/Do | GER | 37.79 | 1:17.38 | ||||
5 | Ramona Horn | 1968 | ESV Frankfurt/Oder | GER | 38.04 | 1:17.50 | ||||
6 | Petra Nickel | 1969 | SV Würzburg 05 | GER | 37.17 | 1:17.71 | ||||
6 | Sylvia Haak | 1970 | WV Wunstorf | GER | 38.28 | 1:17.71 | ||||
8 | Isabel Ferreira | 1967 | Clube Futebol Os Belenenses | POR | 38.58 | 1:18.61 | ||||
9 | Aneta Patrascoiu | 1967 | TRIBEACH | USA | 37.89 | 1:19.56 | ||||
10 | Anu Ilander | 1968 | Vetehiset | FIN | 38.38 | 1:20.77 | ||||
11 | Henriette van Norden - dV | 1968 | AZPC Amersfoort | NED | 39.46 | 1:20.92 | ||||
12 | Beata Zubel | 1968 | KUAZS Uniwersytet Szczecinski | POL | 40.24 | 1:22.06 | ||||
13 | Olena Ierantseva | 1966 | Aqua Masters Swim Club Kiev | UKR | 39.41 | 1:22.11 | ||||
14 | Emanuela Lanza | 1966 | Amici del Nuoto Firenze | ITA | 40.32 | 1:22.74 | ||||
15 | Åshild Haug | 1970 | Kirkenes Svømmeklubb | NOR | 38.88 | 1:22.80 | ||||
16 | Voituret Nelly | 1969 | RCM NATATION | FRA | 40.88 | 1:23.07 | ||||
17 | Patricia Nichol | 1970 | LRC Hong Kong | CHN | 39.57 | 1:23.38 | ||||
18 | Christiane Wehmeyer | 1967 | Bermuda Masters Swimming | BER | 39.74 | 1:23.41 | ||||
19 | Nadia Santini | 1969 | Ice Club Como ASD | ITA | 38.78 | 1:23.65 | ||||
20 | Karen Bruton | 1966 | Bermuda Masters Swimming | BER | 40.27 | 1:24.10 | ||||
21 | Veronika Bykova | 1967 | Neva Stars | RUS | 40.82 | 1:25.06 | ||||
22 | Wendy Knoops | 1968 | RZ Roermondse Zwemvereniging | NED | 42.21 | 1:25.19 | ||||
23 | Susann Mariak | 1970 | Möllner SV | GER | 41.76 | 1:25.51 | ||||
24 | Christine Elingfors | 1967 | Växjö Simsällskap | SWE | 41.07 | 1:26.03 | ||||
25 | Sylvia Liebscher | 1966 | 1.Dresdner Schwimmgemeinschaft | GER | 41.90 | 1:27.76 | ||||
26 | Estelle Lecureur | 1968 | Club Nautique Le Havre | FRA | 43.69 | 1:28.57 | ||||
27 | Lynne Dawson | 1967 | Chapeltown | GBR | 43.02 | 1:29.02 | ||||
28 | Beatrix Flemming | 1967 | Bad Homburger SC | GER | 42.93 | 1:29.53 | ||||
29 | Diana Herrmann | 1966 | ESV Frankfurt/Oder | GER | 42.19 | 1:29.78 | ||||
30 | Séverine Persico Imard | 1970 | ESF | FRA | 43.59 | 1:31.56 | ||||
31 | Doris Reibel | 1969 | SSV Lahr | GER | 43.82 | 1:32.04 | ||||
32 | Monika Misch | 1967 | Wfr.Spandau 04 | GER | 45.19 | 1:32.77 | ||||
33 | Ariane Ruymaekers | 1967 | Brabo | BEL | 44.84 | 1:32.78 | ||||
34 | Gesa Birnstengel | 1970 | Schwimmverein Weixdorf | GER | 45.03 | 1:33.58 | ||||
35 | Irma Denzer | 1969 | SV TuS 1925 Herten e.V. | GER | 43.09 | 1:33.59 | ||||
36 | Claudine Caron | 1968 | SN Franconville | FRA | 45.00 | 1:34.21 | ||||
37 | Ina Diedrichs | 1968 | Bremischer Schwimmverein | GER | 47.07 | 1:36.24 | ||||
38 | Amparo Pastor Giner | 1970 | Natació i Esports Gandia | ESP | 45.82 | 1:36.94 | ||||
- | Elisa Biagini | 1969 | Amici del Nuoto Firenze | ITA | NT | |||||
- | Nicole Groleau | 1966 | Team Quebec | CAN | NT | |||||
- | Pura Pastor Giner | 1966 | Natació i Esports Gandia | ESP | NT | |||||
- | Andrea Blania | 1967 | Bremischer Schwimmverein | GER | DNS | |||||
- | Helen Johansson | 1968 | Kungsbacka Simsällskap | SWE | DNS | |||||
- | Samanta Poggi | 1969 | Reggiana Nuoto | ITA | DNS | |||||
Event 31, 100m Back Women, Finals 35 - 39 years |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Camilla J.-Sponseller | 1974 | Växjö Simsällskap | SWE | 33.31 | 1:07.44 | ||||
2 | Maria Rivera | 1973 | ECA MASTER | VEN | 33.31 | 1:07.93 | ||||
3 | Anja Hanz | 1975 | SG Stadtwerke München | GER | 34.42 | 1:10.99 | ||||
4 | Carola Ruwoldt | 1972 | SV Merseburg | GER | 35.28 | 1:12.32 | ||||
5 | Jane Solomon | 1975 | Miami Masters | AUS | 35.25 | 1:12.94 | ||||
6 | Oxana Bronitskaya | 1972 | Tsunami | RUS | 35.39 | 1:13.29 | ||||
7 | Christina Spiske | 1972 | Post SV Leipzig | GER | 34.94 | 1:13.54 | ||||
8 | Ulrika Jardfelt | 1974 | Turebergs Simklubb | SWE | 35.51 | 1:13.56 | ||||
9 | Dascha Haan | 1972 | SG Glems | GER | 35.49 | 1:13.73 | ||||
10 | Anna Armentrout | 1971 | Red Tide of NY | USA | 35.67 | 1:14.45 | ||||
11 | Alexandra Tessier | 1974 | Team Quebec | CAN | 35.28 | 1:14.67 | ||||
12 | Carla Creola Troner | 1974 | Clubul Sportiv de Inot Resita | ROM | 36.30 | 1:15.56 | ||||
13 | Monica Morini | 1975 | CORSICO NUOTO MASTER | ITA | 36.42 | 1:16.33 | ||||
14 | Vanessa Ancic | 1974 | CS CHAMONIX | FRA | 36.79 | 1:16.49 | ||||
15 | Karen Bates | 1972 | Rugby | GBR | 36.25 | 1:16.70 | ||||
15 | Susan Maclean | 1975 | Camden Swiss Cottage SC | GBR | 36.86 | 1:16.70 | ||||
17 | Monika Messner | 1973 | SU citynet@Hall | AUT | 36.82 | 1:16.71 | ||||
18 | Alla Sheptunova | 1971 | Barnet Copthall Swimming Club | GBR | 38.37 | 1:18.08 | ||||
19 | Koto Igarashi | 1974 | Stade Français O Courbevoie | FRA | 38.80 | 1:19.21 | ||||
20 | Mercedes Aybar | 1972 | Dominicana Masters | DOM | 38.07 | 1:19.70 | ||||
21 | Tatiana Ronzina | 1971 | Sprut | RUS | 37.67 | 1:20.01 | ||||
22 | Samantha Bardelli | 1975 | Centro Nuoto Montecatini | ITA | 38.13 | 1:20.62 | ||||
23 | Stefanie Marka | 1972 | Schwimm Aktiv Club | AUT | 39.98 | 1:22.32 | ||||
24 | Celine Swiderski | 1974 | CL OMNISPORTS VERNOUILLET | FRA | 40.20 | 1:22.86 | ||||
25 | Maya Schlesinger | 1975 | Israeli Masters Swimming Club | ISR | 42.59 | 1:26.36 | ||||
26 | Silvia Deus | 1973 | FC Voran Ohe | GER | 41.41 | 1:27.12 | ||||
27 | Aline Braeuner | 1972 | ESLPB Natation | FRA | 41.45 | 1:27.16 | ||||
28 | Elena Pollacchi | 1972 | ASDBN Nuotatori Veneziani | ITA | 42.25 | 1:27.87 | ||||
29 | Regina Senften | 1973 | SV Basel | SUI | 43.38 | 1:28.54 | ||||
30 | Angelika Kamps | 1973 | SV. Aegir 21 Kempen | GER | 43.84 | 1:29.07 | ||||
- | Alessandra Bozza | 1973 | ASD VANESSA NUOTO SMILE | ITA | NT | |||||
- | Birgit Räthe | 1973 | WSV Grosskrotzenburg | GER | NT | |||||
- | Carola Bauer | 1972 | Helmstedter SV | GER | NT | |||||
- | Ekaterina Getman | 1975 | Poseidon Moscow | RUS | NT | |||||
- | Gabriela Chacon | 1975 | Vikingos Chacao | VEN | NT | |||||
- | Lucia Cano Perez | 1973 | CLUB NATACION OVIMASTER | ESP | NT | |||||
- | Sukhjit Kaur | 1973 | Mumbai Master Aquatic | IND | NT | |||||
- | Cecilia Kentell | 1975 | Malmö Kappsimningsklubb | SWE | DNS | |||||
- | Giseli Caetano Pereira | 1972 | Esporte Clube Pinheiros | BRA | DNS | |||||
- | Isabella Herl | 1975 | the mermaids | AUT | DNS | |||||
- | Sarah Berry | 1973 | Chelmsford Swimming Club | GBR | DNS | |||||
- | Karina Lagazzoli | 1972 | Libertador Natacion Masters | ARG | DSQ | GK | ||||
Event 31, 100m Back Women, Finals 30 - 34 years |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Tania Giachini | 1979 | Circolo Canottieri Aniene | ITA | 33.57 | 1:08.04 | ||||
2 | Nahomi Shirata | 1976 | GOLD RUSH | JPN | 33.69 | 1:08.69 | ||||
3 | Valerie Hadd | 1978 | English Bay Swim Club | CAN | 34.01 | 1:09.11 | ||||
4 | Ramona Beckmann | 1978 | Helmstedter SV | GER | 33.68 | 1:09.65 | ||||
5 | Alison Peakman | 1979 | Birmingham Masters | GBR | 33.85 | 1:09.83 | ||||
6 | Nadja Pfuhl | 1976 | SG Dortmund | GER | 34.70 | 1:11.55 | ||||
7 | Maria Vitazka | 1979 | Malmö Kappsimningsklubb | SWE | 34.59 | 1:11.59 | ||||
8 | Janneke Harmsen | 1977 | De Spatters | NED | 35.01 | 1:13.02 | ||||
9 | Anne Borinski | 1980 | Sanitäts-Schwimmverein Hamburg | GER | 35.63 | 1:13.96 | ||||
10 | Emerentia Knebel | 1976 | KZPC Kerkrade | NED | 35.45 | 1:14.78 | ||||
11 | Simona Baravalle | 1980 | 30 | ITA | 36.66 | 1:15.30 | ||||
12 | Martina Mansfeld | 1978 | Sportvg Feuerbach | GER | 36.94 | 1:16.04 | ||||
13 | Elizabeth Murray | 1979 | Belfast Masters Swim Team | IRL | 36.68 | 1:16.12 | ||||
14 | Camilla Stalbohm | 1976 | Simklubben Triton | SWE | 36.65 | 1:16.21 | ||||
15 | Anke Winkelmann | 1976 | SV Rotation Halle | GER | 36.50 | 1:16.44 | ||||
16 | Roberta Mori | 1976 | Amici del Nuoto Firenze | ITA | 37.67 | 1:17.39 | ||||
17 | Jennifer Downing | 1978 | New England Masters | USA | 37.60 | 1:17.48 | ||||
18 | Nadine Dierker | 1976 | SC Osnabrück 04 | GER | 38.54 | 1:18.68 | ||||
19 | Anna Palma Medesimo | 1976 | Pianeta sport acqua | ITA | 37.65 | 1:18.72 | ||||
20 | Camille Barrère | 1977 | ASPTT GRAND TOULOUSE | FRA | 38.35 | 1:18.79 | ||||
21 | Clizia Borrello | 1976 | ASA Cinisello ASD | ITA | 38.34 | 1:19.65 | ||||
22 | Martina Lehner | 1980 | USC Traun | AUT | 37.20 | 1:19.93 | ||||
23 | Maite Bañuls Escolano | 1979 | Natació i Esports Gandia | ESP | 39.14 | 1:20.19 | ||||
24 | Jolanda van Gendt | 1978 | PSV | NED | 38.88 | 1:20.39 | ||||
25 | Antje Heyer | 1979 | SGS Hannover | GER | 40.55 | 1:21.09 | ||||
26 | Yolanda Hernandez | 1976 | Casablanca México | MEX | 39.77 | 1:21.38 | ||||
27 | Anja Gawellek | 1980 | Helmstedter SV | GER | 39.49 | 1:21.74 | ||||
27 | Katja Lerche | 1976 | Berliner TSC | GER | 38.66 | 1:21.74 | ||||
29 | Anna-Christine Schmidt | 1979 | Waspo 08 Göttingen | GER | 39.11 | 1:22.10 | ||||
30 | Paula Pajanian | 1976 | Club de Regatas Flamengo | BRA | 38.81 | 1:23.17 | ||||
31 | Rosemarie Twomey | 1976 | Dolphin Masters | IRL | 40.22 | 1:23.26 | ||||
32 | Arbogast Cindy | 1979 | DRACHENBRONN BETSCHDORF | FRA | 40.15 | 1:23.93 | ||||
33 | Cécile You | 1980 | SAINT SEBASTIEN NATATION | FRA | 40.04 | 1:24.02 | ||||
34 | Jenny Pock-Baier | 1979 | SG Bamberg | GER | 41.10 | 1:24.07 | ||||
35 | Katrin Mühlenbruch | 1980 | SSG Bremen/Bremerhaven | GER | 39.84 | 1:24.24 | ||||
36 | Sabine Jammer | 1976 | BSV Medizin Marzahn 1990 e.V. | GER | 40.81 | 1:24.27 | ||||
37 | Corina Boldt | 1977 | SSF Bonn | GER | 41.29 | 1:24.63 | ||||
38 | Azusa Furuki | 1979 | TOKYO SC | JPN | 41.30 | 1:26.03 | ||||
39 | Emmanuelle Caron | 1980 | LEO LAGRANGE S. B. | FRA | 40.37 | 1:26.48 | ||||
- | Isa Pietilä | 1978 | Octopus Lohja | FIN | NT | |||||
- | Julie Roy | 1980 | Team Quebec | CAN | NT | |||||
- | Simona Branchi | 1976 | Fiorentina Nuoto Master | ITA | NT | |||||
- | Iwona Wlodarska | 1980 | Portsmouth Northsea SC | GBR | DNS | |||||
- | Julia Krajewski | 1980 | Spok | GER | DNS | |||||
Event 31, 100m Back Women, Finals 25 - 29 years |
Est. start time 12:00 |
Place | Name | Born | Club | 50m | Finish | Status | ||||
1 | Annamaria Gazda | 1981 | FTC | HUN | 33.98 | 1:08.90 | ||||
2 | Kate Birchall | 1982 | City of Liverpool SC | GBR | 33.16 | 1:09.00 | ||||
3 | Diletta Lugano | 1984 | Derthona Nuoto | ITA | 34.42 | 1:09.09 | ||||
4 | Maria Hirsch | 1983 | SC Magdeburg | GER | 33.69 | 1:09.29 | ||||
5 | Ana Bulicic | 1981 | JADRAN SPLIT | CRO | 33.43 | 1:09.83 | ||||
6 | Lucy Lloyd-Roach | 1983 | Trafford Metropolitan Borough | GBR | 33.87 | 1:09.86 | ||||
7 | Bianca Lintker | 1982 | SC Osnabrück 04 | GER | 34.29 | 1:11.88 | ||||
8 | Alexandra Romanenkova | 1984 | All Stars | RUS | 35.20 | 1:12.09 | ||||
9 | Ines Constanze Scholl | 1985 | SG Glems | GER | 35.25 | 1:12.26 | ||||
10 | Lisa Lasagna | 1981 | Villa Bonelli | ITA | 35.03 | 1:12.29 | ||||
11 | Tina Mollenhauer | 1982 | SV Wasserfreunde 1898 Hannover | GER | 34.20 | 1:12.30 | ||||
12 | Tina Küter | 1982 | SC Wiking Herne 1921 | GER | 35.23 | 1:13.21 | ||||
13 | Sandra Kentschke | 1985 | SV TuS 1925 Herten e.V. | GER | 35.06 | 1:14.53 | ||||
14 | Adriana Koc-Spadaro | 1983 | Canadian Dolphins | CAN | 35.57 | 1:14.75 | ||||
15 | Cátia Valente | 1984 | Clube de Campismo Luz e Vida | POR | 35.27 | 1:14.84 | ||||
16 | Nina Jørgensen | 1985 | Gentofte Svømme Klub | DEN | 35.98 | 1:15.05 | ||||
17 | Anna Fenton | 1982 | Cally Masters Islington | GBR | 36.87 | 1:16.09 | ||||
18 | Katie Loker | 1985 | Calverton and Bingham | GBR | 37.28 | 1:16.27 | ||||
19 | Caroline Puglisi | 1984 | Cercle des Nag. Villeneuvois | FRA | 37.07 | 1:17.26 | ||||
20 | Desrousseaux Milène | 1985 | ACBB | FRA | 37.06 | 1:17.36 | ||||
21 | Anu Ahlroos | 1981 | Keravan Uimarit | FIN | 36.14 | 1:17.47 | ||||
22 | Sabine Molkenthin | 1982 | SG Wasserratten Norderstedt | GER | 37.89 | 1:17.69 | ||||
22 | Saskia Gronemann | 1981 | SG Wuppertal | GER | 37.58 | 1:17.69 | ||||
24 | Mareike Pielot | 1982 | SGS Hamburg | GER | 37.28 | 1:18.35 | ||||
25 | Hanneke Heymen | 1984 | Montferland | NED | 37.81 | 1:18.39 | ||||
26 | Laura Nichols | 1982 | The Ontario Masters Swimmers | CAN | 38.22 | 1:18.86 | ||||
27 | Katrin Gausmann | 1981 | SC Osnabrück 04 | GER | 38.23 | 1:19.18 | ||||
28 | Lisbeth Kristin Bjørnø | 1985 | Roma | NOR | 38.59 | 1:19.21 | ||||
29 | Gabriella Johnson | 1981 | Cally Masters Islington | GBR | 37.77 | 1:19.42 | ||||
30 | Rowena Brighton | 1985 | Etwall Eagles | GBR | 38.09 | 1:19.94 | ||||
31 | Linda Holmberg | 1981 | Simklubben Triton | SWE | 38.67 | 1:20.32 | ||||
32 | Carina Hertz | 1983 | Malmö Kappsimningsklubb | SWE | 38.82 | 1:20.52 | ||||
33 | Els Knippenberg | 1984 | OZV | BEL | 39.81 | 1:20.82 | ||||
34 | Adria Consonni | 1983 | RN Saronno | ITA | 39.27 | 1:20.84 | ||||
35 | Ana Moreto | 1984 | Leixões Sport Clube | POR | 37.75 | 1:21.30 | ||||
36 | Heidi Kinnunen | 1983 | Nummelan Kisaajat | FIN | 39.47 | 1:21.66 | ||||
37 | Linda Hoogendam | 1983 | d´ELFT | NED | 40.11 | 1:21.87 | ||||
38 | Laura Sulkava | 1985 | Vetehiset | FIN | 39.87 | 1:22.39 | ||||
39 | Nadine Traebert | 1981 | SSG Bremen/Bremerhaven | GER | 40.08 | 1:22.61 | ||||
40 | Aniela Uhlig | 1984 | SG Wetterau | GER | 38.93 | 1:22.83 | ||||
41 | Nadia Louhichi | 1981 | Team Quebec | CAN | 39.54 | 1:23.07 | ||||
42 | Alice Lebeau | 1985 | U.S.Chauvigny Natation | FRA | 39.76 | 1:24.03 | ||||
43 | Heike Gliedstein | 1982 | TSV Laupheim | GER | 40.56 | 1:24.67 | ||||
- | Ana Lucia Rolo | 1981 | Ginasio Clube Figueirense | POR | NT | |||||
- | Eleonora Morelli | 1983 | SIENA NUOTO MASTER | ITA | NT | |||||
- | Elisa Da Rold | 1982 | ONDABLU s.c.s.d. | ITA | NT | |||||
- | Elissa Gelleny | 1981 | Cally Masters Islington | GBR | NT | |||||
- | Jessica Günther | 1982 | SC Hellas Einbeck | GER | NT | |||||
- | Annika Schoch | 1981 | Schwimmverein Neviges | GER | DNS | |||||
- | Bianca Ringelestijn van | 1985 | PSV | NED | DNS | |||||
- | Carla Horst | 1981 | Academia Gustavo Borges | BRA | DNS | |||||
- | Cecile van Oppen | 1982 | Cally Masters Islington | GBR | DNS | |||||
- | Ekaterina Romanova | 1984 | Yamal Club | RUS | DNS | |||||
- | Elena Cereda | 1983 | CLOROLESI TREVIGLIO ASD | ITA | DNS | |||||
- | Eveline Lippet | 1981 | SSG Reutlingen Tübingen | GER | DNS | |||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 07 August 2010 |
Licensed to: Västsvenska Simförbundet | Print Time | 16:42 |