2020-12-02   19:44:12
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Swedish Grand Prix 2020

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Friday 6 March 2020 17:00

Document
Results
Swedish Grand Prix 2020
Place: Hylliebadet Organizer: Svensk Simidrott & Malmö KK
Pool: 50m Competition Date: Mar 6, 2020 to Mar 8, 2020
Event 1, 400m Individual Medley Men - Final
SR 4:17.32 Adam Paulsson 1995 SK Elfsborg (SWE) Neapel 2019-07-10
SJ 4:19.82 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS (SWE) Eindhoven 2014-04-10
Rank Name Born Team R.T. FINA Time Diff
1 Patrick Staber 1996 Team Austria +0.83 860 4:16.36
50m: 27.47
100m: 59.27
(31.80)
150m: 1:33.63
(34.36)
200m: 2:07.01
(33.38)
250m: 2:42.23
(35.22)
300m: 3:17.81
(35.58)
350m: 3:47.42
(29.61)
400m: 4:16.36
(28.94)
2 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg +0.78 768 4:26.16 +9.80
50m: 29.07
100m: 1:02.45
(33.38)
150m: 1:37.59
(35.14)
200m: 2:12.83
(35.24)
250m: 2:48.45
(35.62)
300m: 3:25.18
(36.73)
350m: 3:56.46
(31.28)
400m: 4:26.16
(29.70)
3 Arthur Dalén Ellegaard 2001 Sigma Swim Allerød +0.69 721 4:31.91 +15.55
50m: 28.87
100m: 1:01.53
(32.66)
150m: 1:37.56
(36.03)
200m: 2:12.14
(34.58)
250m: 2:51.84
(39.70)
300m: 3:31.81
(39.97)
350m: 4:03.03
(31.22)
400m: 4:31.91
(28.88)
4 John Britton 1995 Ealing Swimming Club +0.78 719 4:32.15 +15.79
50m: 28.69
100m: 1:01.58
(32.89)
150m: 1:37.98
(36.40)
200m: 2:12.88
(34.90)
250m: 2:50.18
(37.30)
300m: 3:28.00
(37.82)
350m: 4:01.02
(33.02)
400m: 4:32.15
(31.13)
5 Bertram Dreyer Riis 2002 Hovedstadens Svømmeklub +0.74 700 4:34.54 +18.18
50m: 27.89
100m: 59.35
(31.46)
150m: 1:37.16
(37.81)
200m: 2:14.23
(37.07)
250m: 2:52.46
(38.23)
300m: 3:31.70
(39.24)
350m: 4:03.47
(31.77)
400m: 4:34.54
(31.07)
6 Valdemar Brøns 2003 Hovedstadens Svømmeklub +0.74 618 4:46.24 +29.88
50m: 28.88
100m: 1:01.55
(32.67)
150m: 1:38.38
(36.83)
200m: 2:13.81
(35.43)
250m: 2:56.67
(42.86)
300m: 3:39.90
(43.23)
350m: 4:13.49
(33.59)
400m: 4:46.24
(32.75)
7 Carl Göransson 2000 Väsby Simsällskap +0.71 617 4:46.36 +30.00
50m: 29.31
100m: 1:03.73
(34.42)
150m: 1:41.99
(38.26)
200m: 2:20.21
(38.22)
250m: 2:59.53
(39.32)
300m: 3:40.71
(41.18)
350m: 4:14.06
(33.35)
400m: 4:46.36
(32.30)
8 Ulrik Blach Petersen 2001 Sigma Swim Birkerød +0.73 614 4:46.79 +30.43
50m: 29.21
100m: 1:03.87
(34.66)
150m: 1:40.48
(36.61)
200m: 2:17.08
(36.60)
250m: 2:57.01
(39.93)
300m: 3:37.96
(40.95)
350m: 4:12.80
(34.84)
400m: 4:46.79
(33.99)
9 Christopher Lindholm 2002 Väsby Simsällskap +0.65 596 4:49.73 +33.37
50m: 29.51
100m: 1:03.06
(33.55)
150m: 1:43.58
(40.52)
200m: 2:22.79
(39.21)
250m: 3:03.35
(40.56)
300m: 3:44.51
(41.16)
350m: 4:17.73
(33.22)
400m: 4:49.73
(32.00)
10 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap +0.74 594 4:50.04 +33.68
50m: 29.48
100m: 1:03.83
(34.35)
150m: 1:44.19
(40.36)
200m: 2:22.07
(37.88)
250m: 3:04.09
(42.02)
300m: 3:45.21
(41.12)
350m: 4:18.13
(32.92)
400m: 4:50.04
(31.91)
11 Marcus Kindberg 1993 Malmö Kappsimningsklubb +0.75 585 4:51.45 +35.09
50m: 29.95
100m: 1:04.13
(34.18)
150m: 1:41.54
(37.41)
200m: 2:18.67
(37.13)
250m: 3:01.75
(43.08)
300m: 3:45.96
(44.21)
350m: 4:19.04
(33.08)
400m: 4:51.45
(32.41)
12 Theo Oerther 2003 Södertälje Simsällskap +0.68 573 4:53.43 +37.07
50m: 30.07
100m: 1:04.34
(34.27)
150m: 1:43.49
(39.15)
200m: 2:21.23
(37.74)
250m: 3:03.77
(42.54)
300m: 3:45.74
(41.97)
350m: 4:20.88
(35.14)
400m: 4:53.43
(32.55)
13 Oliver Søgaard-Andersen 2003 Hovedstadens Svømmeklub +0.65 573 4:53.52 +37.16
50m: 28.03
100m: 1:00.07
(32.04)
150m: 1:37.96
(37.89)
200m: 2:15.18
(37.22)
250m: 3:00.30
(45.12)
300m: 3:46.50
(46.20)
350m: 4:20.81
(34.31)
400m: 4:53.52
(32.71)
14 John Brolin 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.77 569 4:54.17 +37.81
50m: 31.58
100m: 1:07.55
(35.97)
150m: 1:47.99
(40.44)
200m: 2:27.81
(39.82)
250m: 3:08.24
(40.43)
300m: 3:49.61
(41.37)
350m: 4:24.53
(34.92)
400m: 4:54.17
(29.64)
15 Alan Jovic 2004 Helsingborgs Simsällskap +0.69 561 4:55.48 +39.12
50m: 29.38
100m: 1:02.88
(33.50)
150m: 1:41.00
(38.12)
200m: 2:19.10
(38.10)
250m: 3:00.73
(41.63)
300m: 3:43.87
(43.14)
350m: 4:20.35
(36.48)
400m: 4:55.48
(35.13)
16 Adi Ramovic 2004 Upsala Simsällskap +0.63 558 4:56.09 +39.73
50m: 30.31
100m: 1:05.78
(35.47)
150m: 1:43.83
(38.05)
200m: 2:21.01
(37.18)
250m: 3:03.42
(42.41)
300m: 3:47.41
(43.99)
350m: 4:22.34
(34.93)
400m: 4:56.09
(33.75)
17 Oliver Erneholm 2003 Spårvägen Simförening +0.62 555 4:56.58 +40.22
50m: 29.05
100m: 1:03.95
(34.90)
150m: 1:44.03
(40.08)
200m: 2:23.19
(39.16)
250m: 3:04.10
(40.91)
300m: 3:45.23
(41.13)
350m: 4:21.62
(36.39)
400m: 4:56.58
(34.96)
18 Oskari Aalto 2002 Helsingfors Simsällskap +0.70 553 4:57.02 +40.66
50m: 29.90
100m: 1:05.85
(35.95)
150m: 1:47.69
(41.84)
200m: 2:28.50
(40.81)
250m: 3:11.02
(42.52)
300m: 3:53.72
(42.70)
350m: 4:25.56
(31.84)
400m: 4:57.02
(31.46)
19 Filip Salbrink 2002 Simklubben Poseidon +0.76 549 4:57.78 +41.42
50m: 30.73
100m: 1:06.60
(35.87)
150m: 1:44.42
(37.82)
200m: 2:22.70
(38.28)
250m: 3:06.41
(43.71)
300m: 3:51.40
(44.99)
350m: 4:24.71
(33.31)
400m: 4:57.78
(33.07)
20 Rasmus Skyving 2003 Norrtälje Simklubb +0.73 521 5:02.86 +46.50
50m: 31.06
100m: 1:08.23
(37.17)
150m: 1:46.26
(38.03)
200m: 2:22.69
(36.43)
250m: 3:07.77
(45.08)
300m: 3:54.17
(46.40)
350m: 4:29.34
(35.17)
400m: 5:02.86
(33.52)
21 Ian Hangård 2002 Simklubben Poseidon +0.76 504 5:06.22 +49.86
50m: 29.56
100m: 1:04.69
(35.13)
150m: 1:43.95
(39.26)
200m: 2:22.08
(38.13)
250m: 3:07.97
(45.89)
300m: 3:54.93
(46.96)
350m: 4:30.52
(35.59)
400m: 5:06.22
(35.70)
22 Marcus Nykvist 2004 Järfälla Simsällskap +0.68 500 5:07.08 +50.72
50m: 30.69
100m: 1:07.24
(36.55)
150m: 1:46.92
(39.68)
200m: 2:26.78
(39.86)
250m: 3:09.29
(42.51)
300m: 3:53.26
(43.97)
350m: 4:30.43
(37.17)
400m: 5:07.08
(36.65)
Event official at: 2020-03-06 17:18:53
2020-03-06 17:19:15 Datahandling: WinGrodan 2.5 Licensed to: Malmö Kappsimningsklubb

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner