Resultater for Vattenfall Swim Cup 2010 Morning SD
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Friday Morning
Results Event 9 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (SD) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 22:29 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 9, 100m Butterfly Women, Heats 17 years and older |
Age group 4(97) - 5(98) are swom as timed finals |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Lindsay Delmar | 1993 | 771 | 29.16 | 1:01.43 | |||||
University of Calgary S | ||||||||||
2 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 714 | 29.85 | 1:03.00 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
3 | Amina Gummesson | 1993 | 658 | 30.40 | 1:04.75 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
4 | Natalie Mccallum | 1992 | 657 | 30.27 | 1:04.77 | |||||
University of Calgary S | ||||||||||
5 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 623 | 31.60 | 1:05.94 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | Jana Schellenberg | 1984 | 606 | 30.51 | 1:06.57 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
7 | Julie Piihl Hansen | 1992 | 543 | 32.51 | 1:09.05 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
8 | Renee Huuva | 1990 | 540 | 31.79 | 1:09.18 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
9 | Kimberley Teunissen | 1992 | 538 | 31.77 | 1:09.26 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
10 | Camilla Rasmussen | 1991 | 525 | 32.87 | 1:09.82 | |||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
11 | Helene Hauschultz | 1993 | 511 | 33.28 | 1:10.46 | |||||
Dragør Svømmeklub | ||||||||||
12 | Nanna M. Christiansen | 1993 | 500 | 32.62 | 1:10.95 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
13 | Franka Klerner | 1992 | 492 | 31.85 | 1:11.33 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
14 | Cindy Hendriks | 1992 | 480 | 34.24 | 1:11.91 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
14 | Frida Jerrå | 1993 | 480 | 33.30 | 1:11.91 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
16 | Cecilie M. Pedersen | 1993 | 464 | 33.84 | 1:12.73 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
17 | Constanze Scheler | 1993 | 448 | 33.17 | 1:13.58 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
18 | Anna Lehrum | 1993 | 438 | 34.87 | 1:14.14 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
19 | Sophie Wahsner | 1993 | 414 | 34.23 | 1:15.58 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
20 | Stine Rasmussen | 1992 | 388 | 36.01 | 1:17.25 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
21 | Emelie Axmar | 1993 | 374 | 35.02 | 1:18.15 | |||||
S71 | ||||||||||
22 | Mareike Sophie Suhr | 1993 | 370 | 36.02 | 1:18.42 | |||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
23 | Theresa Albers | 1992 | 364 | 36.97 | 1:18.85 | |||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
24 | Lise Bak | 1993 | 362 | 36.46 | 1:19.05 | |||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
25 | Julia Oldehaver | 1991 | 340 | 36.41 | 1:20.67 | |||||
Tvv Neu Wulmstorf | ||||||||||
26 | Nina Mäkelä | 1993 | 340 | 36.83 | 1:20.70 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
27 | Kim-Janet Siemsen | 1993 | 328 | 36.23 | 1:21.69 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
28 | Marjoke Debets | 1986 | 302 | 38.01 | 1:23.94 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
29 | Sina Meier | 1993 | 273 | 40.77 | 1:26.82 | |||||
Svn 90 E.v. | ||||||||||
30 | Alja Huibers | 1991 | 267 | 39.35 | 1:27.44 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
31 | Catharina Tomm | 1993 | 257 | 40.39 | 1:28.63 | |||||
Kaltenkirchner Ts | ||||||||||
32 | Line Sørensen | 1992 | 244 | 40.22 | 1:30.09 | |||||
Aars Svømmeklub | ||||||||||
33 | Rebecca Thijssen | 1993 | 209 | 41.88 | 1:34.93 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
Event 9, 100m Butterfly Women, Heats 15 - 16 years |
Age group 4(97) - 5(98) are swom as timed finals |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Patricia Burkhardt | 1995 | 635 | 31.66 | 1:05.53 | |||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
2 | Chelsea Shaul | 1995 | 609 | 31.50 | 1:06.45 | |||||
University of Calgary S | ||||||||||
3 | Laura Tolvanen | 1994 | 568 | 32.20 | 1:08.02 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Pernille Christiansen | 1995 | 566 | 32.05 | 1:08.10 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
5 | Caroline Andersson-Ekströ | 1994 | 563 | 31.87 | 1:08.19 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
6 | Marie Voigt Lauridsen | 1995 | 557 | 31.66 | 1:08.44 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | Kelsey Myers | 1995 | 556 | 32.18 | 1:08.50 | |||||
University of Calgary S | ||||||||||
8 | Lisa Rigby | 1994 | 525 | 31.99 | 1:09.80 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
9 | Josefiina Välimäki | 1995 | 513 | 33.03 | 1:10.35 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
10 | Ida Laurén | 1994 | 507 | 32.87 | 1:10.64 | |||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
11 | Ulrike Büttner | 1995 | 502 | 33.12 | 1:10.88 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
12 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 495 | 33.50 | 1:11.19 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
13 | Maria Madsen | 1995 | 490 | 33.01 | 1:11.46 | |||||
Dragør Svømmeklub | ||||||||||
14 | Linnéa Rydberg | 1994 | 482 | 32.88 | 1:11.83 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
15 | Natalia Holm | 1995 | 475 | 32.96 | 1:12.17 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
16 | Leah Vanderbeek | 1994 | 475 | 33.82 | 1:12.20 | |||||
University of Calgary S | ||||||||||
17 | Erica Ydesand | 1994 | 472 | 32.54 | 1:12.31 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
18 | Ida Louise Steffensen | 1995 | 464 | 34.41 | 1:12.77 | |||||
Dragør Svømmeklub | ||||||||||
19 | Michelle Icka Christensen | 1995 | 460 | 34.65 | 1:12.97 | |||||
Dragør Svømmeklub | ||||||||||
20 | Ditte Johansen | 1994 | 458 | 33.95 | 1:13.06 | |||||
Rønne Svømme Klub | ||||||||||
21 | Julia Ekeroth | 1994 | 442 | 33.67 | 1:13.95 | |||||
S71 | ||||||||||
22 | Lovisa Malmberg | 1995 | 436 | 34.41 | 1:14.27 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
23 | Stine Bitsch-Olsen | 1995 | 430 | 34.75 | 1:14.64 | |||||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
24 | Salina Sinkwitz | 1995 | 408 | 34.56 | 1:15.92 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
25 | Amilia Gummesson | 1995 | 403 | 34.85 | 1:16.25 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
26 | Merle Stöver | 1994 | 396 | 34.85 | 1:16.71 | |||||
Mtv Itzehoe | ||||||||||
27 | Vera Hendriks | 1994 | 371 | 34.26 | 1:18.37 | |||||
Noord-Limburg(sg) | ||||||||||
28 | Levke Steensen | 1994 | 367 | 35.33 | 1:18.64 | |||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
29 | Carina Mohr | 1995 | 360 | 35.98 | 1:19.18 | |||||
Tura Meldorf | ||||||||||
30 | Danielle Lönnberg | 1995 | 322 | 37.43 | 1:22.13 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
31 | Caren Janßen | 1995 | 316 | 38.35 | 1:22.68 | |||||
Schwimmfreunde Meckelfe | ||||||||||
32 | Felicia Haraldsson | 1995 | 308 | 38.60 | 1:23.41 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
33 | Amalie B. Jensen | 1995 | 305 | 39.69 | 1:23.71 | |||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
34 | Charlotte Nüßle | 1994 | 280 | 38.24 | 1:26.07 | |||||
Svn 90 E.v. | ||||||||||
35 | Annika Struve | 1995 | 274 | 39.01 | 1:26.70 | |||||
Schwimmfreunde Meckelfe | ||||||||||
36 | Jo-Ann Rohde | 1995 | 270 | 40.45 | 1:27.10 | |||||
Tvv Neu Wulmstorf | ||||||||||
37 | Liv Conje | 1994 | 266 | 40.55 | 1:27.57 | |||||
Sc Seevetal | ||||||||||
38 | Betina K. Pedersen | 1994 | 259 | 40.82 | 1:28.33 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
39 | Pernille Sigaard | 1994 | 253 | 41.81 | 1:29.09 | |||||
Aars Svømmeklub | ||||||||||
40 | Tove Fransson Lindqvist | 1995 | 238 | 40.84 | 1:30.86 | |||||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
41 | Anjes Vetter | 1995 | 235 | 39.64 | 1:31.25 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
42 | Amalie Bøgebjerg | 1995 | 228 | 42.93 | 1:32.19 | |||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
42 | Vanessa Cleve | 1994 | 228 | 42.30 | 1:32.19 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
44 | Julia Lundgreen Tarp | 1994 | 225 | 42.62 | 1:32.61 | |||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
45 | Louise Andersen | 1994 | 224 | 43.97 | 1:32.72 | |||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
46 | Nanna Wilenski | 1995 | 215 | 43.31 | 1:34.00 | |||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
47 | Helene Siggaard | 1995 | 149 | 46.79 | 1:46.28 | |||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
- | Erica Bergvall | 1995 | DNS | |||||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
- | Jeanne Kirk Grundmann | 1994 | DNS | |||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
- | Johanne Appelsø | 1994 | DNS | |||||||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
- | Laura Jeppesen | 1995 | DNS | |||||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
- | Meike-Vanessa Gläsel | 1994 | DNS | |||||||
Sv Rotation Halle E.v. | ||||||||||
Event 9, 100m Butterfly Women, Heats 14 years |
Age group 4(97) - 5(98) are swom as timed finals |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Sidse Kehlet | 1996 | 615 | 32.70 | 1:06.22 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Henriette Stuhr | 1996 | 515 | 33.51 | 1:10.28 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
3 | Jasmin Keck | 1996 | 494 | 33.28 | 1:11.25 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
4 | Hilla Kortetjärvi | 1996 | 493 | 33.14 | 1:11.30 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
5 | Anu Bergström | 1996 | 481 | 33.45 | 1:11.90 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Kathrine Barrett | 1996 | 455 | 33.75 | 1:13.20 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
7 | Nellie Järvinen | 1996 | 446 | 33.96 | 1:13.74 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
8 | Nike Kruners | 1996 | 445 | 34.11 | 1:13.78 | |||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
9 | Sonja Armio | 1996 | 434 | 34.80 | 1:14.39 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
10 | Emma Fugl Rasmussen | 1996 | 433 | 34.24 | 1:14.42 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
11 | Saara-Maria Muurinen | 1996 | 429 | 34.50 | 1:14.69 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
12 | Liv Strømkjær | 1996 | 409 | 35.05 | 1:15.89 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
13 | Siw Lykke | 1996 | 398 | 35.50 | 1:16.56 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
14 | Juulia Jaakkola | 1996 | 389 | 34.93 | 1:17.17 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
15 | Rikke Willumsen | 1996 | 388 | 34.37 | 1:17.24 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
16 | Mie Bonè | 1996 | 371 | 34.50 | 1:18.36 | |||||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
17 | Sofie Sandgren Mouritsen | 1996 | 339 | 38.11 | 1:20.74 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
18 | Nanna Kristensen | 1996 | 335 | 35.50 | 1:21.08 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
19 | Frederike Friedrich | 1996 | 334 | 36.12 | 1:21.16 | |||||
Svn 90 E.v. | ||||||||||
20 | Nelli Vihervuori | 1996 | 320 | 37.56 | 1:22.30 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
21 | Anna Pii Hjørne | 1996 | 314 | 39.91 | 1:22.83 | |||||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
22 | Amalie Rasmussen | 1996 | 295 | 39.19 | 1:24.56 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
23 | Lydia Jache | 1996 | 278 | 40.49 | 1:26.33 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
24 | Mika Lund | 1996 | 274 | 39.62 | 1:26.67 | |||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
25 | Ida Olsen | 1996 | 266 | 41.19 | 1:27.59 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
26 | Merle Voss | 1996 | 266 | 38.09 | 1:27.61 | |||||
Mtv Itzehoe | ||||||||||
27 | Isabella Dolang | 1996 | 265 | 39.58 | 1:27.64 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
28 | Teresa Paul | 1996 | 243 | 40.96 | 1:30.25 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
29 | Emelie Karlsson | 1996 | 223 | 42.80 | 1:32.83 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
- | Cecilie Pedersen | 1996 | DNS | |||||||
Skive Svømmeklub Poseid | ||||||||||
- | Eline Krarup | 1996 | DNS | |||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
- | Ida Schütt | 1996 | DNS | |||||||
Dragør Svømmeklub | ||||||||||
- | Sylvia Gorzolla | 1996 | DNS | |||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
- | Mai Hansen | 1996 | DSQ | Tyvstart | ||||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
Event 9, 100m Butterfly Women, Heats 13 years |
Age group 4(97) - 5(98) are swom as timed finals |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Emilie Beckmann | 1997 | 561 | 32.04 | 1:08.27 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
2 | Laura Mäki | 1997 | 502 | 33.10 | 1:10.85 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Rikke Svejgård Nielsen | 1997 | 475 | 34.53 | 1:12.19 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Kristina Delff Andersen | 1997 | 444 | 35.29 | 1:13.82 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
5 | Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 395 | 36.30 | 1:16.73 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
6 | Caroline Oxholm | 1997 | 373 | 35.89 | 1:18.24 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
7 | Maja Jensen | 1997 | 372 | 36.34 | 1:18.29 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
8 | Siham Saud | 1997 | 343 | 37.68 | 1:20.43 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
9 | Nejla Dzafic | 1997 | 343 | 36.95 | 1:20.45 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
10 | Elin Hallerstedt | 1997 | 311 | 37.81 | 1:23.09 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
11 | Anna Heuer | 1997 | 287 | 40.33 | 1:25.36 | |||||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
12 | Michaela Ebert | 1997 | 268 | 39.37 | 1:27.37 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
13 | Camilla Matthiesen | 1997 | 200 | 42.26 | 1:36.38 | |||||
Skærbæk Svømmeklub | ||||||||||
14 | Jessica Svensson | 1997 | 188 | 42.36 | 1:38.34 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
15 | Celilia Højbjerg | 1997 | 183 | 44.42 | 1:39.11 | |||||
Skive Svømmeklub Poseid | ||||||||||
16 | Luise Brinster | 1997 | 181 | 44.56 | 1:39.49 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
17 | Johanna Schierloh | 1997 | 168 | 47.78 | 1:42.06 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
18 | Emilie Ellehus | 1997 | 164 | 47.79 | 1:42.95 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
19 | Cecilie Knudsen | 1997 | 156 | 49.13 | 1:44.68 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
Event 9, 100m Butterfly Women, Heats 12 years |
Age group 4(97) - 5(98) are swom as timed finals |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Christina Blaaberg | 1998 | 401 | 35.82 | 1:16.38 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
2 | Elisabeth Grösel | 1998 | 311 | 38.58 | 1:23.11 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Maike Fiebelkorn | 1998 | 310 | 38.07 | 1:23.26 | |||||
Schwimmfreunde Meckelfe | ||||||||||
4 | Jessica Chen | 1998 | 300 | 39.08 | 1:24.09 | |||||
S71 | ||||||||||
5 | Jasmin Koefoed Jacobsen | 1998 | 275 | 39.39 | 1:26.57 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | Kristine Barrett | 1998 | 271 | 39.94 | 1:27.03 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
7 | Anna Boutrup | 1998 | 252 | 40.32 | 1:29.21 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
8 | Sissy Rößler | 1998 | 243 | 40.25 | 1:30.21 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
9 | Gizem Øzkan | 1998 | 238 | 42.40 | 1:30.89 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
10 | Miranda Orajärvi | 1998 | 230 | 42.13 | 1:31.86 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
11 | Ella Thurin | 1998 | 226 | 42.74 | 1:32.49 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
12 | Alberte Bjerregaard Slot | 1998 | 200 | 42.81 | 1:36.23 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
13 | Laura Windisch | 1998 | 197 | 44.67 | 1:36.75 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
14 | Emily Krontoft | 1998 | 197 | 43.39 | 1:36.82 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
15 | Frederikke Christiansen | 1998 | 192 | 45.41 | 1:37.69 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
16 | Hanna Jönsson | 1998 | 160 | 47.04 | 1:43.76 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
17 | Louise Friis | 1998 | 160 | 46.83 | 1:43.82 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 22:29 |