2019-11-13   15:48:35
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för SM/JSM (25m) 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
SM/JSM (25m) 2019
Plats: Munktellbadet Arrangör: Svensk Simidrott & Eskilstuna SK
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 13 nov 2019 till den 17 nov 2019
Gren 1, 400m Frisim Herrar Senior - Försök
Sponsor: Sparbanken Rekarne
WR 3:32.25 Yannick Agnel 1986 Frankrike FRA Angers FRA 2012-11-15
WJ 3:39.17 Elijah Winnington 2000 Australien AUS Melbourne AUS 2018-10-25
ER 3:32.25 Yannick Agnel 1992 Frankrike FRA Angers FRA 2012-11-15
EJ 3:39.89 Kristof Milak 2000 Ungern HUN Szazhalombatta HUN 2018-11-08
NR 3:36.64 Henrik Christiansen 1996 Norge NOR Hangzhou CHN 2018-12-11
NJ 3:42.57 Pál Joensen 1990 Färöarna FAR Rijeka CRO 2008-12-11
SR 3:39.35 Victor Johansson 1998 Jönköpings SS SWE Köpenhamn DEN 2017-12-13
SJ 3:39.35 Victor Johansson 1998 Jönköpings SS SWE Köpenhamn DEN 2017-12-13
MR 3:41.38 Adam Paulsson 1995 SK Elfsborg SWE Stockholm SWE 2016-11-04
EM 3:43.21
FM: Adam Paulsson (1995) 3:43.98 FJ: Robin Hanson (2001) 3:49.09
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg +0.73 783 3:50.22 QA
50m: 26.27
100m: 54.79
(28.52)
150m: 1:23.74
(28.95)
200m: 1:53.15
(29.41)
250m: 2:22.63
(29.48)
300m: 2:52.17
(29.54)
350m: 3:21.39
(29.22)
400m: 3:50.22
(28.83)
2 Robin Hanson 2001 Spårvägen Simförening +0.64 763 3:52.22 +2.00 QA
50m: 26.29
100m: 55.70
(29.41)
150m: 1:25.47
(29.77)
200m: 1:55.38
(29.91)
250m: 2:24.86
(29.48)
300m: 2:54.41
(29.55)
350m: 3:23.60
(29.19)
400m: 3:52.22
(28.62)
3 Isak Eliasson 1996 Spårvägen Simförening +0.74 757 3:52.84 +2.62 QA
50m: 26.34
100m: 54.91
(28.57)
150m: 1:23.96
(29.05)
200m: 1:53.37
(29.41)
250m: 2:23.18
(29.81)
300m: 2:53.00
(29.82)
350m: 3:23.24
(30.24)
400m: 3:52.84
(29.60)
4 Wiggo Frohde 2000 Simklubben Neptun +0.66 755 3:53.08 +2.86 QA
50m: 26.90
100m: 56.03
(29.13)
150m: 1:25.57
(29.54)
200m: 1:55.65
(30.08)
250m: 2:25.43
(29.78)
300m: 2:55.08
(29.65)
350m: 3:24.51
(29.43)
400m: 3:53.08
(28.57)
5 Dennis Dukic 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.70 739 3:54.74 +4.52 QA
50m: 26.88
100m: 55.92
(29.04)
150m: 1:25.74
(29.82)
200m: 1:55.83
(30.09)
250m: 2:25.72
(29.89)
300m: 2:55.69
(29.97)
350m: 3:25.56
(29.87)
400m: 3:54.74
(29.18)
6 Lukas Steiner 1998 Västerås Simsällskap +0.72 730 3:55.71 +5.49 QA
50m: 26.76
100m: 55.99
(29.23)
150m: 1:25.60
(29.61)
200m: 1:55.80
(30.20)
250m: 2:25.59
(29.79)
300m: 2:55.63
(30.04)
350m: 3:25.85
(30.22)
400m: 3:55.71
(29.86)
7 Adam Karlsson 2000 Spårvägen Simförening +0.63 724 3:56.30 +6.08 QA
50m: 26.96
100m: 56.65
(29.69)
150m: 1:26.50
(29.85)
200m: 1:56.70
(30.20)
250m: 2:26.86
(30.16)
300m: 2:57.30
(30.44)
350m: 3:27.50
(30.20)
400m: 3:56.30
(28.80)
8 William Kerman 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.66 701 3:58.83 +8.61 QA
50m: 27.66
100m: 57.45
(29.79)
150m: 1:28.12
(30.67)
200m: 1:58.33
(30.21)
250m: 2:28.59
(30.26)
300m: 2:59.03
(30.44)
350m: 3:29.20
(30.17)
400m: 3:58.83
(29.63)
9 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap +0.74 700 3:58.96 +8.74
50m: 26.95
100m: 56.01
(29.06)
150m: 1:25.78
(29.77)
200m: 1:55.90
(30.12)
250m: 2:26.42
(30.52)
300m: 2:57.23
(30.81)
350m: 3:28.30
(31.07)
400m: 3:58.96
(30.66)
10 Mattias Glenesk 1994 Simklubben Neptun +0.68 700 3:58.97 +8.75
50m: 27.35
100m: 56.96
(29.61)
150m: 1:27.38
(30.42)
200m: 1:57.95
(30.57)
250m: 2:28.05
(30.10)
300m: 2:58.83
(30.78)
350m: 3:29.56
(30.73)
400m: 3:58.97
(29.41)
11 Martin Falk 1999 Linköpings Allmänna SS +0.64 687 4:00.50 +10.28
50m: 26.90
100m: 56.93
(30.03)
150m: 1:26.80
(29.87)
200m: 1:57.08
(30.28)
250m: 2:27.29
(30.21)
300m: 2:58.13
(30.84)
350m: 3:29.22
(31.09)
400m: 4:00.50
(31.28)
12 Joel Hambraeus 1998 Danderyds Simförening +0.83 675 4:01.93 +11.71
50m: 27.83
100m: 57.64
(29.81)
150m: 1:28.21
(30.57)
200m: 1:58.87
(30.66)
250m: 2:29.46
(30.59)
300m: 3:00.50
(31.04)
350m: 3:31.34
(30.84)
400m: 4:01.93
(30.59)
13 Joel Berglund 2002 Sundsvalls Simsällskap +0.72 673 4:02.11 +11.89
50m: 27.51
100m: 56.91
(29.40)
150m: 1:26.98
(30.07)
200m: 1:57.58
(30.60)
250m: 2:28.11
(30.53)
300m: 2:58.97
(30.86)
350m: 3:30.66
(31.69)
400m: 4:02.11
(31.45)
14 Mikael Söderberg 2003 Upsala Simsällskap +0.61 673 4:02.13 +11.91
50m: 27.15
100m: 57.05
(29.90)
150m: 1:27.85
(30.80)
200m: 1:58.78
(30.93)
250m: 2:29.55
(30.77)
300m: 3:00.76
(31.21)
350m: 3:31.77
(31.01)
400m: 4:02.13
(30.36)
15 Gustav Henriksen 2002 Spårvägen Simförening +0.71 665 4:03.14 +12.92
50m: 26.66
100m: 56.54
(29.88)
150m: 1:27.29
(30.75)
200m: 1:58.34
(31.05)
250m: 2:29.50
(31.16)
300m: 3:01.20
(31.70)
350m: 3:32.77
(31.57)
400m: 4:03.14
(30.37)
16 Anton Jansson 2002 Simklubben Poseidon +0.66 664 4:03.25 +13.03
50m: 27.07
100m: 57.12
(30.05)
150m: 1:27.82
(30.70)
200m: 1:58.72
(30.90)
250m: 2:29.24
(30.52)
300m: 3:00.90
(31.66)
350m: 3:32.85
(31.95)
400m: 4:03.25
(30.40)
17 Elias Hysing 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.75 662 4:03.46 +13.24
50m: 28.55
100m: 58.86
(30.31)
150m: 1:29.61
(30.75)
200m: 2:00.58
(30.97)
250m: 2:31.42
(30.84)
300m: 3:02.35
(30.93)
350m: 3:33.17
(30.82)
400m: 4:03.46
(30.29)
18 Marcus Kindberg 1993 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 658 4:03.94 +13.72
50m: 27.81
100m: 58.02
(30.21)
150m: 1:28.76
(30.74)
200m: 1:59.91
(31.15)
250m: 2:31.33
(31.42)
300m: 3:02.75
(31.42)
350m: 3:33.49
(30.74)
400m: 4:03.94
(30.45)
19 Eric Hansson 2002 Väsby Simsällskap +0.70 656 4:04.19 +13.97
50m: 27.21
100m: 57.11
(29.90)
150m: 1:27.62
(30.51)
200m: 1:58.38
(30.76)
250m: 2:29.21
(30.83)
300m: 3:00.79
(31.58)
350m: 3:33.03
(32.24)
400m: 4:04.19
(31.16)
20 Linus Nykvist 2001 Järfälla Simsällskap +0.71 640 4:06.19 +15.97
50m: 27.83
100m: 58.80
(30.97)
150m: 1:30.34
(31.54)
200m: 2:02.15
(31.81)
250m: 2:33.55
(31.40)
300m: 3:05.04
(31.49)
350m: 3:35.99
(30.95)
400m: 4:06.19
(30.20)
21 Gabriel Henkel 2001 Stockholms Kappsimningsklubb +0.71 639 4:06.34 +16.12
50m: 28.33
100m: 58.63
(30.30)
150m: 1:29.35
(30.72)
200m: 2:00.59
(31.24)
250m: 2:31.82
(31.23)
300m: 3:03.14
(31.32)
350m: 3:35.05
(31.91)
400m: 4:06.34
(31.29)
22 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap +0.65 635 4:06.85 +16.63
50m: 27.75
100m: 58.48
(30.73)
150m: 1:29.17
(30.69)
200m: 2:00.65
(31.48)
250m: 2:32.19
(31.54)
300m: 3:04.02
(31.83)
350m: 3:35.63
(31.61)
400m: 4:06.85
(31.22)
23 Gustav Lind 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.70 629 4:07.68 +17.46
50m: 27.62
100m: 58.62
(31.00)
150m: 1:30.06
(31.44)
200m: 2:01.41
(31.35)
250m: 2:33.11
(31.70)
300m: 3:05.13
(32.02)
350m: 3:36.90
(31.77)
400m: 4:07.68
(30.78)
24 Johan Ekengren 2001 Sundsvalls Simsällskap +0.69 627 4:07.98 +17.76
50m: 27.25
100m: 57.13
(29.88)
150m: 1:27.89
(30.76)
200m: 1:59.25
(31.36)
250m: 2:31.15
(31.90)
300m: 3:03.85
(32.70)
350m: 3:36.16
(32.31)
400m: 4:07.98
(31.82)
25 Christopher Lindholm 2002 Väsby Simsällskap +0.63 623 4:08.49 +18.27
50m: 27.32
100m: 58.02
(30.70)
150m: 1:29.80
(31.78)
200m: 2:01.32
(31.52)
250m: 2:33.25
(31.93)
300m: 3:05.56
(32.31)
350m: 3:37.69
(32.13)
400m: 4:08.49
(30.80)
26 Carl Göransson 2000 Väsby Simsällskap +0.72 620 4:08.84 +18.62
50m: 27.69
100m: 57.92
(30.23)
150m: 1:28.85
(30.93)
200m: 2:00.32
(31.47)
250m: 2:32.16
(31.84)
300m: 3:04.49
(32.33)
350m: 3:37.09
(32.60)
400m: 4:08.84
(31.75)
27 Karl Hydén Liljegren 2001 Malmö Kappsimningsklubb +0.72 620 4:08.85 +18.63
50m: 28.11
100m: 58.52
(30.41)
150m: 1:29.59
(31.07)
200m: 2:01.31
(31.72)
250m: 2:33.38
(32.07)
300m: 3:05.56
(32.18)
350m: 3:36.99
(31.43)
400m: 4:08.85
(31.86)
28 Gustav Edlund 2004 Linköpings Allmänna SS +0.71 606 4:10.71 +20.49
50m: 28.55
100m: 59.67
(31.12)
150m: 1:31.35
(31.68)
200m: 2:03.32
(31.97)
250m: 2:35.37
(32.05)
300m: 3:07.34
(31.97)
350m: 3:39.39
(32.05)
400m: 4:10.71
(31.32)
29 Petter Hellzén 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.68 600 4:11.61 +21.39
50m: 27.68
100m: 57.88
(30.20)
150m: 1:28.75
(30.87)
200m: 2:00.61
(31.86)
250m: 2:32.90
(32.29)
300m: 3:05.72
(32.82)
350m: 3:38.80
(33.08)
400m: 4:11.61
(32.81)
Grenen officiell:  2019-11-13 09:52:14
2019-11-13 09:52:21 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
SM/JSM (25m) 2019
Plats: Munktellbadet Arrangör: Svensk Simidrott & Eskilstuna SK
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 13 nov 2019 till den 17 nov 2019
Gren 2, 200m Medley Damer Senior - Försök
Sponsor: ICA Maxi Eskilstuna
WR 2:01.86 Katinka Hosszu 1989 Ungern HUN Doha QAT 2014-12-06
WJ 2:04.64 Kayla Sanchez 2001 Kanada CAN Sheffield GBR 2018-12-14
ER 2:01.86 Katinka Hosszu 1989 Ungern HUN Doha QAT 2014-12-06
EJ 2:07.65 JEB 1900 2015-01-01
NR 2:06.29 Louise Hansson 1996 Sverige SWE Helsingborg SWE 2015-11-04
NJ 2:09.98 Louise Hansson 1996 Sverige SWE Göteborg SWE 2013-11-20
SR 2:06.29 Louise Hansson 1996 Helsingborgs S SWE Helsingborg SWE 2015-11-04
SJ 2:06.29 Louise Hansson 1996 Helsingborgs S SWE Helsingborg SWE 2015-11-04
MR 2:06.29 Louise Hansson 1996 Helsingborgs S SWE Helsingborg SWE 2015-11-04
EM 2:12.08
FM: Hanna Bergman (2001) 2:12.94 FJ: Edith Jernstedt (2002) 2:13.19
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Edith Jernstedt 2002 Västerås Simsällskap +0.71 763 2:13.33 QA
50m: 28.16
100m: 1:01.27
(33.11)
150m: 1:41.17
(39.90)
200m: 2:13.33
(32.16)
2 Annie Hegmegi 2003 Jönköpings Simsällskap +0.69 751 2:14.04 +0.71 QA
50m: 29.40
100m: 1:02.59
(33.19)
150m: 1:42.64
(40.05)
200m: 2:14.04
(31.40)
3 Emilia Rönningdal 2002 S 71 +0.67 716 2:16.16 +2.83 QA
50m: 29.63
100m: 1:04.80
(35.17)
150m: 1:43.87
(39.07)
200m: 2:16.16
(32.29)
3 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap +0.73 716 2:16.16 +2.83 QA
50m: 29.76
100m: 1:05.26
(35.50)
150m: 1:44.61
(39.35)
200m: 2:16.16
(31.55)
5 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.69 699 2:17.27 +3.94 QA
50m: 29.80
100m: 1:04.30
(34.50)
150m: 1:44.75
(40.45)
200m: 2:17.27
(32.52)
6 Anna Miram 1999 Väsby Simsällskap +0.76 688 2:17.99 +4.66 QA
50m: 29.23
100m: 1:02.64
(33.41)
150m: 1:45.32
(42.68)
200m: 2:17.99
(32.67)
7 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap +0.78 685 2:18.23 +4.90 QA
50m: 30.80
100m: 1:06.45
(35.65)
150m: 1:45.67
(39.22)
200m: 2:18.23
(32.56)
8 Christine Ekman 1994 Simklubben Neptun +0.80 678 2:18.70 +5.37 -
50m: 31.41
100m: 1:06.01
(34.60)
150m: 1:45.93
(39.92)
200m: 2:18.70
(32.77)
9 Lisa Nystrand 2006 Sala Simsällskap +0.78 662 2:19.77 +6.44 QA
50m: 30.79
100m: 1:06.25
(35.46)
150m: 1:47.41
(41.16)
200m: 2:19.77
(32.36)
10 Tea Winblad 2004 Malmö Kappsimningsklubb +0.65 657 2:20.11 +6.78 QB
50m: 30.17
100m: 1:06.49
(36.32)
150m: 1:47.00
(40.51)
200m: 2:20.11
(33.11)
11 Elise Öberg 2002 Njurunda Simsällskap +0.73 643 2:21.17 +7.84 QB
50m: 29.58
100m: 1:04.20
(34.62)
150m: 1:45.92
(41.72)
200m: 2:21.17
(35.25)
12 Nilla Atzmannstorfer 1998 Jönköpings Simsällskap +0.77 636 2:21.63 +8.30 QB
50m: 30.48
100m: 1:07.22
(36.74)
150m: 1:48.78
(41.56)
200m: 2:21.63
(32.85)
13 Marit Cuperus 2002 Föreningen Uddevalla Sim +0.64 636 2:21.68 +8.35 QB
50m: 30.40
100m: 1:05.82
(35.42)
150m: 1:48.07
(42.25)
200m: 2:21.68
(33.61)
14 Hilja Schimmel 2003 Skövde Simsällskap +0.75 634 2:21.80 +8.47 -
50m: 30.00
100m: 1:05.88
(35.88)
150m: 1:46.87
(40.99)
200m: 2:21.80
(34.93)
15 Linnea Gipperth 2003 Järfälla Simsällskap +0.74 632 2:21.95 +8.62 QB
50m: 31.08
100m: 1:06.08
(35.00)
150m: 1:48.93
(42.85)
200m: 2:21.95
(33.02)
16 Tuva Glimmerud Gullbjörk 2000 Simklubben Neptun +0.69 622 2:22.69 +9.36 QB
50m: 29.97
100m: 1:06.84
(36.87)
150m: 1:48.62
(41.78)
200m: 2:22.69
(34.07)
17 Thilde Smedbäck 2004 Linköpings Allmänna SS +0.82 618 2:23.06 +9.73 QB
50m: 30.24
100m: 1:06.06
(35.82)
150m: 1:49.04
(42.98)
200m: 2:23.06
(34.02)
18 Linn Suchomel 2003 Skövde Simsällskap +0.77 615 2:23.27 +9.94 QB
50m: 30.78
100m: 1:07.66
(36.88)
150m: 1:50.27
(42.61)
200m: 2:23.27
(33.00)
19 Greta Nykvist 1996 Södertörns Simsällskap +0.73 612 2:23.49 +10.16
50m: 31.56
100m: 1:07.50
(35.94)
150m: 1:48.79
(41.29)
200m: 2:23.49
(34.70)
20 Julia Lindgren 2004 Falu Simsällskap +0.62 603 2:24.18 +10.85
50m: 30.15
100m: 1:07.91
(37.76)
150m: 1:51.20
(43.29)
200m: 2:24.18
(32.98)
21 Felicia Rogell 2003 Västerås Simsällskap +0.66 603 2:24.24 +10.91
50m: 30.19
100m: 1:07.27
(37.08)
150m: 1:49.77
(42.50)
200m: 2:24.24
(34.47)
22 Vera Karlsson 2003 Linköpings Allmänna SS +0.72 602 2:24.27 +10.94
50m: 30.10
100m: 1:05.50
(35.40)
150m: 1:48.80
(43.30)
200m: 2:24.27
(35.47)
23 Smilla Lönnberg 2001 Stockholms Kappsimningsklubb +0.71 599 2:24.52 +11.19
50m: 31.03
100m: 1:08.00
(36.97)
150m: 1:50.20
(42.20)
200m: 2:24.52
(34.32)
24 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim +0.76 598 2:24.63 +11.30
50m: 31.99
100m: 1:07.81
(35.82)
150m: 1:51.89
(44.08)
200m: 2:24.63
(32.74)
25 Moa Holmquist 2004 Jönköpings Simsällskap +0.72 598 2:24.64 +11.31
50m: 31.80
100m: 1:08.22
(36.42)
150m: 1:50.71
(42.49)
200m: 2:24.64
(33.93)
26 Johanna Andersson 2002 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 587 2:25.50 +12.17
50m: 31.20
100m: 1:09.55
(38.35)
150m: 1:50.07
(40.52)
200m: 2:25.50
(35.43)
27 Clara Örnhem 2002 Växjö Simsällskap +0.76 586 2:25.57 +12.24
50m: 31.49
100m: 1:10.14
(38.65)
150m: 1:51.27
(41.13)
200m: 2:25.57
(34.30)
28 Cornelia Eklund 2000 Väsby Simsällskap +0.70 579 2:26.15 +12.82
50m: 30.99
100m: 1:08.58
(37.59)
150m: 1:51.54
(42.96)
200m: 2:26.15
(34.61)
29 Selma Avdic 2003 Förening Göteborg Sim +0.77 564 2:27.48 +14.15
50m: 31.89
100m: 1:09.53
(37.64)
150m: 1:52.88
(43.35)
200m: 2:27.48
(34.60)
- Ella Laurén 2001 Simklubben Hajen DNS
Grenen officiell:  2019-11-13 10:07:09
2019-11-13 11:22:16 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
SM/JSM (25m) 2019
Plats: Munktellbadet Arrangör: Svensk Simidrott & Eskilstuna SK
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 13 nov 2019 till den 17 nov 2019
Gren 3, 100m Medley Herrar Senior - Försök
Sponsor: Sörmlandsidrotten
WR 50.26 Vladimir Morozov 1992 Ryssland RUS Eindhoven NED 2018-09-28
WJ 50.63 Kliment Kolesnikov 2001 Ryssland RUS Hangzhou CHN 2018-12-14
ER 50.26 Vladimir Morozov 1992 Ryssland RUS Eindhoven NED 2018-09-28
EJ 50.63 Kliment Kolesnikov 2000 Ryssland RUS Hangzhou CHN 2018-12-14
NR 52.51 Simon Sjödin 1986 Sverige SWE Istanbul TUR 2012-12-15
NJ 53.73 Sverre Naess 1992 Norge NOR Istanbul TUR 2009-12-12
SR 52.51 Simon Sjödin 1986 SK Neptun SWE Istanbul TUR 2012-12-15
SJ 54.31 Sebastian Holmberg 1991 Täby Sim SWE Stockholm SWE 2011-11-24
MR 52.89 Simon Sjödin 1986 SK Neptun SWE Eriksdalsbadet SWE 2018-11-14
EM 53.92
FM: Simon Sjödin (1986) 52.89 FJ: Robin Hansom (2001) 54.87
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Emil Hassling 2000 Landskrona Simsällskap +0.63 761 55.09 QA
50m: 25.53
100m: 55.09
(29.56)
2 Simon Sjödin 1986 Simklubben Neptun +0.65 759 55.13 +0.04 QA
50m: 24.95
100m: 55.13
(30.18)
3 Fabian Bergman 1994 Simklubben Neptun +0.65 734 55.76 +0.67 QA
50m: 25.23
100m: 55.76
(30.53)
4 Linus Kanth 1991 Västerås Simsällskap +0.70 725 55.99 +0.90 QA
50m: 25.84
100m: 55.99
(30.15)
5 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.62 721 56.07 +0.98 QA
50m: 25.49
100m: 56.07
(30.58)
6 Klaudius  Schreck 2001 Södertörns Simsällskap +0.65 697 56.73 +1.64 QA
50m: 25.74
100m: 56.73
(30.99)
7 Björn Seeliger 2000 Stockholms Kappsimningsklubb +0.69 695 56.76 +1.67 -
50m: 24.74
100m: 56.76
(32.02)
8 Albin Edvardsson 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.52 659 57.80 +2.71 QA
50m: 27.14
100m: 57.80
(30.66)
9 Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap +0.75 650 58.05 +2.96 QA
50m: 26.81
100m: 58.05
(31.24)
10 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap +0.72 649 58.07 +2.98 QB
50m: 26.93
100m: 58.07
(31.14)
11 Tom Andersson 1998 Linköpings Allmänna SS +0.67 649 58.09 +3.00 QB
50m: 27.85
100m: 58.09
(30.24)
12 Karl Gustav Gérnyi 1999 Simklubben Neptun +0.63 648 58.12 +3.03 QB
50m: 26.92
100m: 58.12
(31.20)
13 Victor Bergstrand 2000 Simklubben Poseidon +0.67 640 58.36 +3.27 QB
50m: 26.85
100m: 58.36
(31.51)
14 Jonatan Carlsson 2001 Föreningen Varbergs Sim +0.79 637 58.43 +3.34 -
50m: 25.64
100m: 58.43
(32.79)
15 John Brolin 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.73 637 58.44 +3.35 QB
50m: 27.66
100m: 58.44
(30.78)
16 Dennis Wilkman 1998 Stockholmspolisens IF SF +0.72 632 58.61 +3.52 QB
50m: 26.93
100m: 58.61
(31.68)
17 Johan Hennert 2001 Solna Sundbyberg SS 04 +0.75 629 58.70 +3.61 QB
50m: 26.89
100m: 58.70
(31.81)
18 Jakob Källquist 2001 Gävle Simsällskap +0.68 622 58.90 +3.81 QB
50m: 27.01
100m: 58.90
(31.89)
19 Nils Wergeland 2002 Simklubben Poseidon +0.61 621 58.94 +3.85
50m: 26.91
100m: 58.94
(32.03)
20 Daniel Fischer 2002 Helsingborgs Simsällskap +0.66 620 58.98 +3.89
50m: 26.79
100m: 58.98
(32.19)
20 Elliot Olsson 1999 Simklubben Elfsborg +0.71 620 58.98 +3.89
50m: 27.42
100m: 58.98
(31.56)
22 Jonas Malmring 2001 Spårvägen Simförening +0.70 609 59.33 +4.24
50m: 26.84
100m: 59.33
(32.49)
23 Victor Lovinge 2000 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.59 599 59.64 +4.55
50m: 26.82
100m: 59.64
(32.82)
24 Gustav Henell 1999 Linköpings Allmänna SS +0.69 586 1:00.08 +4.99
50m: 26.80
100m: 1:00.08
(33.28)
25 Alvin Välkki 2004 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.64 583 1:00.18 +5.09
50m: 27.43
100m: 1:00.18
(32.75)
- Robin Hanson 2001 Spårvägen Simförening +0.61 DSQ
Grenen officiell:  2019-11-13 10:16:54
2019-11-13 11:22:30 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
SM/JSM (25m) 2019
Plats: Munktellbadet Arrangör: Svensk Simidrott & Eskilstuna SK
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 13 nov 2019 till den 17 nov 2019
Gren 4, 100m Fjärilsim Damer Senior - Försök
Sponsor: Folktandvården
WR 54.61 Sarah Sjöström 1993 Sverige SWE Doha QAT 2014-12-07
WJ 55.99 Rikako Ikee 2000 Japan JPN Tokyo JPN 2017-11-15
ER 54.61 Sarah Sjöström 1993 Sverige SWE Doha QAT 2014-12-07
EJ 56.42 JEB 1900 2015-01-01
NR 54.61 Sarah Sjöström 1993 Sverige SWE Doha QAT 2014-12-07
NJ 56.42 Sarah Sjöström 1993 Sverige SWE Istanbul TUR 2009-12-12
SR 54.61 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Doha, QAT QAT 2014-12-07
SJ 55.78 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Herning DEN 2013-12-15
MR 55.57 Therese Alshammar 1977 Täby S SWE Stockholm SWE 2010-12-05
EM 58.62
FM: Ida Liljeqvist (1999) 59.58 FJ: Edith Jernstedt (2002) 59.41
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Edith Jernstedt 2002 Västerås Simsällskap +0.74 803 58.75 QA
50m: 27.55
100m: 58.75
(31.20)
2 Sara Junevik 2000 Falu Simsällskap +0.72 791 59.03 +0.28 QA
50m: 27.01
100m: 59.03
(32.02)
3 Ida Marko-Varga 1985 Simklubben Poseidon +0.66 776 59.42 +0.67 QA
50m: 27.78
100m: 59.42
(31.64)
4 Magdalena Kuras 1988 Malmö Kappsimningsklubb +0.70 750 1:00.08 +1.33 QA
50m: 27.34
100m: 1:00.08
(32.74)
5 Ida Liljeqvist 1999 Ängelholms Simsällskap +0.74 748 1:00.15 +1.40 QA
50m: 27.44
100m: 1:00.15
(32.71)
6 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap +0.77 724 1:00.79 +2.04 -
50m: 28.47
100m: 1:00.79
(32.32)
7 Rebecca Hesslevik 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.73 695 1:01.65 +2.90 QA
50m: 29.16
100m: 1:01.65
(32.49)
8 Anna Eriksson 1999 Eskilstuna Simklubb +0.63 689 1:01.82 +3.07 QA
50m: 28.62
100m: 1:01.82
(33.20)
9 Mellie Wijk 2002 Simklubben Laxen +0.75 688 1:01.83 +3.08 QA
50m: 28.64
100m: 1:01.83
(33.19)
10 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap +0.72 684 1:01.98 +3.23 -
50m: 29.15
100m: 1:01.98
(32.83)
11 Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.76 682 1:02.03 +3.28 QB
50m: 28.84
100m: 1:02.03
(33.19)
12 Josefin Lindkvist 1993 Väsby Simsällskap +0.67 680 1:02.09 +3.34 -
50m: 28.67
100m: 1:02.09
(33.42)
13 Sofia Abrahamsson 2005 Föreningen Uddevalla Sim +0.81 674 1:02.27 +3.52 QB
50m: 28.47
100m: 1:02.27
(33.80)
14 Rebecca Mattsson 1995 Simklubben Neptun +0.65 673 1:02.31 +3.56 QB
50m: 28.66
100m: 1:02.31
(33.65)
15 Julia Stenhård 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.80 672 1:02.32 +3.57 QB
50m: 29.19
100m: 1:02.32
(33.13)
16 Ebba Rosenquist 1989 Sundsvalls Simsällskap +0.80 670 1:02.39 +3.64 QB
50m: 29.10
100m: 1:02.39
(33.29)
17 Clara Steen 2003 Sjöbo Simsällskap +0.77 669 1:02.41 +3.66 QB
50m: 28.86
100m: 1:02.41
(33.55)
18 Kristina Orban 2004 Malmö Kappsimningsklubb +0.74 666 1:02.51 +3.76 QB
50m: 29.25
100m: 1:02.51
(33.26)
19 Ronja Vikström 1996 Umeå Simsällskap +0.70 656 1:02.83 +4.08 QB
50m: 28.42
100m: 1:02.83
(34.41)
20 Emilia Christiansen 1999 Stockholms Kappsimningsklubb +0.65 655 1:02.88 +4.13
50m: 29.41
100m: 1:02.88
(33.47)
21 Ebba Hann 2004 Simklubben Ägir +0.68 651 1:02.99 +4.24
50m: 28.89
100m: 1:02.99
(34.10)
22 Isabelle Sering 2002 Föreningen Trelleborg Sim +0.65 634 1:03.54 +4.79
50m: 29.50
100m: 1:03.54
(34.04)
23 Tova Magnusson 2002 Jönköpings Simsällskap +0.65 631 1:03.66 +4.91
50m: 29.26
100m: 1:03.66
(34.40)
24 Trine Forss 2003 Skövde Simsällskap +0.74 629 1:03.71 +4.96
50m: 28.95
100m: 1:03.71
(34.76)
25 Boiana Gradinarska 2004 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.72 625 1:03.87 +5.12
50m: 29.31
100m: 1:03.87
(34.56)
26 Carin Klasson 1995 Södertörns Simsällskap +0.64 618 1:04.10 +5.35
50m: 29.60
100m: 1:04.10
(34.50)
27 Elin Gunnarsson 2002 Linköpings Allmänna SS +0.72 617 1:04.12 +5.37
50m: 30.01
100m: 1:04.12
(34.11)
28 Lisa Eriksson 1998 Eskilstuna Simklubb +0.73 615 1:04.19 +5.44
50m: 29.78
100m: 1:04.19
(34.41)
29 Clara Johansson 2005 Osby Simsällskap +0.78 613 1:04.27 +5.52
50m: 29.87
100m: 1:04.27
(34.40)
30 Mary Lagoguez 2001 Simklubben Poseidon +0.72 608 1:04.45 +5.70
50m: 30.08
100m: 1:04.45
(34.37)
31 Frida Gustafsson 2001 Eskilstuna Simklubb +0.70 599 1:04.77 +6.02
50m: 29.51
100m: 1:04.77
(35.26)
32 Filippa Malmström 2003 Södertälje Simsällskap +0.66 596 1:04.89 +6.14
50m: 29.62
100m: 1:04.89
(35.27)
33 Elsa Staaf 2003 Eskilstuna Simklubb +0.64 595 1:04.90 +6.15
50m: 29.83
100m: 1:04.90
(35.07)
34 Felicia Rogell 2003 Västerås Simsällskap +0.65 595 1:04.91 +6.16
50m: 30.29
100m: 1:04.91
(34.62)
35 Thilde Smedbäck 2004 Linköpings Allmänna SS +0.81 594 1:04.94 +6.19
50m: 30.26
100m: 1:04.94
(34.68)
36 Michelle Wissinger 2004 Väsby Simsällskap +0.75 592 1:05.03 +6.28
50m: 29.34
100m: 1:05.03
(35.69)
37 Cornelia Johansson 2003 Jönköpings Simsällskap +0.69 591 1:05.05 +6.30
50m: 30.15
100m: 1:05.05
(34.90)
38 Carolina Jonsson 2002 Södertälje Simsällskap +0.69 591 1:05.07 +6.32
50m: 29.46
100m: 1:05.07
(35.61)
39 Angelina Agrell 2003 Helsingborgs Simsällskap +0.74 590 1:05.09 +6.34
50m: 30.47
100m: 1:05.09
(34.62)
40 Maja Byström 2003 Umeå Simsällskap +0.70 589 1:05.13 +6.38
50m: 30.33
100m: 1:05.13
(34.80)
41 Smilla Lönnberg 2001 Stockholms Kappsimningsklubb +0.70 588 1:05.18 +6.43
50m: 30.96
100m: 1:05.18
(34.22)
42 Tilde Morin 2002 Simklubben Laxen +0.72 584 1:05.33 +6.58
50m: 29.04
100m: 1:05.33
(36.29)
43 Linn Melander 2005 Väsby Simsällskap +0.76 581 1:05.42 +6.67
50m: 30.07
100m: 1:05.42
(35.35)
44 Moa Olofsson 2002 Osby Simsällskap +0.73 580 1:05.46 +6.71
50m: 30.57
100m: 1:05.46
(34.89)
45 Julia Lindgren 2004 Falu Simsällskap +0.63 578 1:05.53 +6.78
50m: 30.18
100m: 1:05.53
(35.35)
46 Clara Thomasson 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.75 578 1:05.54 +6.79
50m: 29.77
100m: 1:05.54
(35.77)
47 Hannah Hemberg 2002 Förening Göteborg Sim +0.69 577 1:05.58 +6.83
50m: 30.07
100m: 1:05.58
(35.51)
48 Nikki Brockmar 1999 Skövde Simsällskap +0.61 571 1:05.79 +7.04
50m: 31.03
100m: 1:05.79
(34.76)
49 Vilma Unnermark 1997 Södertörns Simsällskap +0.76 570 1:05.84 +7.09
50m: 30.64
100m: 1:05.84
(35.20)
50 Linn Rosenius 2002 Karlskrona Simsällskap +0.76 569 1:05.87 +7.12
50m: 30.11
100m: 1:05.87
(35.76)
51 Joyce Muzito 2001 Njurunda Simsällskap +0.64 569 1:05.88 +7.13
50m: 30.40
100m: 1:05.88
(35.48)
52 Erma Duratovic 2005 Föreningen Trelleborg Sim +0.76 562 1:06.15 +7.40
50m: 29.98
100m: 1:06.15
(36.17)
53 Klara Possman 2003 Södertörns Simsällskap +0.74 529 1:07.49 +8.74
50m: 31.08
100m: 1:07.49
(36.41)
Grenen officiell:  2019-11-13 10:36:08
2019-11-13 11:15:37 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
SM/JSM (25m) 2019
Plats: Munktellbadet Arrangör: Svensk Simidrott & Eskilstuna SK
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 13 nov 2019 till den 17 nov 2019
Gren 5, 50m Fjärilsim Herrar Senior - Försök
Sponsor: Bowler Reklam
WR 21.75 Nicholas Santos 1980 Brasilien BRA Budapest HUN 2018-10-06
WJ 22.43 JWB 1900 2015-01-01
ER 21.80 Steffen Deibler 1987 Tyskland GER Berlin GER 2009-11-14
EJ 22.43 JEB 1900 2015-01-01
NR 22.65 Riku Pöytäkivi 1993 Finland FIN Esbo FIN 2019-09-28
NJ 23.05 Tomoe Zenimoto Hvas 2000 Norge NOR Hangzhou CHN 2018-12-12
SR 22.97 Lars Frölander 1974 Sundsvalls SS SWE New York USA 2001-10-20
SJ 23.49 Henrik Lindau 1990 Karlskrona SS SWE Stockholm SWE 2009-11-10
MR 23.06 Lars Frölander 1974 Linköpings ASS SWE Uppsala SWE 2006-01-01
EM 23.14
FM: Sebastian Holmberg (1991) 23.23 FJ: Jacob Danielsson (1998) 23.91
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Christoffer Carlsen 1992 Helsingborgs Simsällskap +0.65 758 23.90 QA
2 Jesper Björk 1993 Helsingborgs Simsällskap +0.66 745 24.04 +0.14 QA
2 Jonathan Kling 1993 Eskilstuna Simklubb +0.64 745 24.04 +0.14 QA
4 Pontus Flodqvist 1988 Simklubben Neptun +0.65 737 24.13 +0.23 QA
5 Gustav Hökfelt 1994 Simklubben Neptun +0.67 732 24.18 +0.28 QA
6 Elias Persson 2002 Malmö Kappsimningsklubb +0.69 722 24.30 +0.40 QA
7 Robin Hanson 2001 Spårvägen Simförening +0.64 718 24.34 +0.44 QA
8 Erik Gissén 1992 Simklubben Neptun +0.63 712 24.41 +0.51 QA
9 Isak Larsson 2000 Simklubben Poseidon +0.68 708 24.45 +0.55 QB
10 Jacob Danielsson 1998 Stockholmspolisens IF SF +0.68 696 24.59 +0.69 QB
11 Johan Rydahl 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.68 695 24.60 +0.70 QB
12 Jonatan Carlsson 2001 Föreningen Varbergs Sim +0.79 694 24.62 +0.72 QB
13 David Falk 2003 Simklubben Poseidon +0.59 685 24.72 +0.82 QB
14 Linus Magnusson 1990 Täby Sim +0.66 685 24.73 +0.83 QB
15 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb +0.69 680 24.79 +0.89 QB
16 Jens Christiansen 2001 Simklubben Sydsim +0.73 679 24.80 +0.90 QB
17 Johannes Skagius 1995 Simklubben Neptun +0.70 674 24.86 +0.96
18 Steven Angelo Larsson 1998 Föreningen Uddevalla Sim +0.63 671 24.89 +0.99
19 Gulliver Koch 1992 Föreningen Uddevalla Sim +0.68 671 24.90 +1.00
20 Robin Andréasson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap +0.73 654 25.11 +1.21
21 Christopher Andrén 2000 Sundsvalls Simsällskap +0.67 652 25.14 +1.24
22 Anton Johansson 1996 Kungsbacka Simsällskap +0.67 642 25.27 +1.37
22 David Reinholdsson 2002 Simklubben Elfsborg +0.68 642 25.27 +1.37
24 Sebastian Bergenzaun 1991 Simklubben Poseidon +0.67 641 25.28 +1.38
25 Mehdi Zeraidi 1994 Simklubben Poseidon +0.66 634 25.37 +1.47
26 Erik Stensson 2002 Värnamo Simsällskap +0.71 633 25.38 +1.48
27 Felix Bengs Stattin 2002 Umeå Simsällskap +0.59 632 25.39 +1.49
28 Klaudius  Schreck 2001 Södertörns Simsällskap +0.65 632 25.40 +1.50
29 Elias Persson 2002 Falu Simsällskap +0.65 630 25.42 +1.52
30 Hugo Stenskepp 2003 Vellinge-Näsets Simklubb +0.64 629 25.44 +1.54
31 Efrem Ghirmai 1996 Simklubben S02 +0.64 628 25.45 +1.55
32 Marcus Ålenius 2001 Gävle Simsällskap +0.72 627 25.47 +1.57
33 Anton Mylläri 2001 Södertörns Simsällskap +0.65 623 25.52 +1.62
34 Albin Edvardsson 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.56 616 25.62 +1.72
35 Mattias Grynning 1999 Linköpings Allmänna SS +0.64 615 25.63 +1.73
36 Gustav Frödeberg 1997 Väsby Simsällskap +0.70 614 25.64 +1.74
37 Anton Arvidsson 1994 Kungälvs Simsällskap +0.65 608 25.73 +1.83
38 Anders Ludvigsson 2000 Malmö Kappsimningsklubb +0.60 602 25.81 +1.91
39 Axel Auer 2003 Helsingborgs Simsällskap +0.59 601 25.83 +1.93
40 Andreas Wallén 2002 Spårvägen Simförening +0.54 599 25.86 +1.96
41 Gustav Östlund 2000 Simklubben Poseidon +0.65 594 25.92 +2.02
42 Noah Svensson 1999 Värnamo Simsällskap +0.71 594 25.93 +2.03
43 Victor Lovinge 2000 Norrköpings Kappsimningsklubb +0.63 586 26.05 +2.15
44 Victor Klingeryd Jalamo 2000 Helsingborgs Simsällskap +0.66 584 26.07 +2.17
45 Robin Björklund 2002 Njurunda Simsällskap +0.68 562 26.41 +2.51
46 Gustav Henell 1999 Linköpings Allmänna SS +0.73 540 26.77 +2.87
Grenen officiell:  2019-11-13 10:45:56
2019-11-13 10:48:30 Resultathantering: WinGrodan 2.4 Licensierad till: IC Control Media & Sport AB
Document
Resultat
SM/JSM (25m) 2019
Plats: Munktellbadet Arrangör: Svensk Simidrott & Eskilstuna SK
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 13 nov 2019 till den 17 nov 2019
Gren 6, 100m Bröstsim Damer Senior - Försök
Sponsor: Max Fastigheter
WR 1:02.36 Ruta Meilutyte 1997 Litauen LTU Moskva RUS 2013-10-12
WJ 1:02.36 JWB 1900 2015-01-01
ER 1:02.36 Ruta Meilutyte 1997 Litauen LTU Moskva RUS 2013-10-12
EJ 1:02.36 JEB 1900 2015-01-01
NR 1:03.74 Rikke Møller Pedersen 1989 Danmark DEN Berlin GER 2013-08-10
NJ 1:05.28 Sophie Hansson 1998 Sverige SWE Helsingborg SWE 2015-11-04
SR 1:04.94 Jennie Johansson 1988 SK Neptun SWE Stockholm SWE 2014-11-19
SJ 1:05.26 Sophie Hansson 1998 Helsingborgs S SWE Helsingborg SWE 2016-11-04
MR 1:04.94 Jennie Johansson 1988 SK Neptun SWE Stockholm SWE 2014-11-19
EM 1:06.48
FM: Hannah Brunzell (2001) 1:07.40 FJ: Hannah Brunzell (2001) 1:06.70
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Klara Thormalm 1998 Jönköpings Simsällskap +0.75 812 1:06.84 QA
50m: 31.05
100m: 1:06.84
(35.79)
2 Emelie Fast 2004 Södertörns Simsällskap +0.65 769 1:08.05 +1.21 QA
50m: 31.31
100m: 1:08.05
(36.74)
3 Nelly Rasmusson 2001 Helsingborgs Simsällskap +0.64 752 1:08.57 +1.73 QA
50m: 32.29
100m: 1:08.57
(36.28)
4 Hilja Schimmel 2003 Skövde Simsällskap +0.74 732 1:09.19 +2.35 QA
50m: 32.73
100m: 1:09.19
(36.46)
5 Olivia Klint Ipsa 2005 Kristianstads SLS +0.69 728 1:09.32 +2.48 QA
50m: 33.37
100m: 1:09.32
(35.95)
6 Elsa Bergh 2002 Njurunda Simsällskap +0.74 726 1:09.38 +2.54 QA
50m: 32.82
100m: 1:09.38
(36.56)
7 Alexandra Vartiainen 2001 Simklubben Neptun +0.67 706 1:10.02 +3.18 QA
50m: 32.89
100m: 1:10.02
(37.13)
8 Linnéa Englund 2003 Föreningen Varbergs Sim +0.69 706 1:10.03 +3.19 QA
50m: 33.08
100m: 1:10.03
(36.95)
9