2020-11-25   23:17:15
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Risösim 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Risösim 2019
Arrangör:
Plats: Sollefteå Allmänna Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 8 jun 2019 till den 8 jun 2019
Gren 1, 50m Ryggsim Damer 10 och yngre - Final
WR 27.06 Jing Zhao 1990 CHN CHN Rom 2009-07-30
SR 27.80 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Borås 2017-06-30
SJR 28.62 Ida Lindborg 1994 MKK SWE Amsterdam, NED 2014-12-12
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Meya Berg 2009 Njurunda Simsällskap 180 47.70
2 Moa Sjödin 2009 Härnösands Simsällskap 179 47.79 +0.09
3 Hanna Nordberg 2009 Njurunda Simsällskap 155 50.18 +2.48
4 Vera Pettersson 2009 Dorotea IF 151 50.64 +2.94
5 Saga Engström 2010 Sollefteå Allmänna Simsällskap 148 50.92 +3.22
6 Julie Bonnerud Dahlbom 2009 Njurunda Simsällskap 142 51.60 +3.90
7 Haben Tsegay 2009 Njurunda Simsällskap 137 52.30 +4.60
8 Elin Ekström 2010 IKSU Simning 102 57.73 +10.03
9 Signe Schön 2009 Sollefteå Allmänna Simsällskap 72 1:04.85 +17.15
10 Amanda Ljungdahl 2009 Härnösands Simsällskap 61 1:08.45 +20.75
Grenen officiell:  2019-06-08 10:17:29
Gren 1, 50m Ryggsim Damer 11-12 år - Final
WR 27.06 Jing Zhao 1990 CHN CHN Rom 2009-07-30
SR 27.80 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Borås 2017-06-30
SJR 28.62 Ida Lindborg 1994 MKK SWE Amsterdam, NED 2014-12-12
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Nike Norlander 2007 Sundsvalls Simsällskap 426 35.83
2 Kajsa Burman 2007 Sundsvalls Simsällskap 403 36.50 +0.67
3 Milla Zell 2008 Sundsvalls Simsällskap 323 39.32 +3.49
4 Ida Hällman 2007 IKSU Simning 301 40.23 +4.40
5 Linnea Betzel 2007 Simklubben Ägir 284 41.04 +5.21
6 Maja Modin 2008 Njurunda Simsällskap 266 41.93 +6.10
7 Märta Karlsson 2007 Söderhamns Simsällskap 242 43.29 +7.46
8 Elsa  Larsson 2008 Njurunda Simsällskap 238 43.49 +7.66
9 Linnea Wallskog 2008 Simklubben Ägir 238 43.51 +7.68
10 Alexandra Blomqvist 2007 Njurunda Simsällskap 225 44.31 +8.48
11 Sofia Izarra 2008 Umeå Simsällskap 218 44.78 +8.95
12 Molly Hahlin 2008 Dorotea IF 212 45.22 +9.39
13 Freja Engström 2007 Sollefteå Allmänna Simsällskap 207 45.54 +9.71
14 Bella Prytz 2008 IKSU Simning 195 46.52 +10.69
15 Maja Henningsson 2008 Sundsvalls Simsällskap 191 46.79 +10.96
16 Linnea Olsén 2007 Örnsköldsviks Allmänna SS 191 46.82 +10.99
17 Emelie Betzel 2008 Simklubben Ägir 189 46.99 +11.16
18 Lo Hartvik 2008 IKSU Simning 170 48.61 +12.78
19 Alva Löfgren 2008 Umeå Simsällskap 169 48.73 +12.90
20 Alva Brandt 2007 Söderhamns Simsällskap 157 49.99 +14.16
21 Juno Domeij 2008 Sollefteå Allmänna Simsällskap 147 51.08 +15.25
22 Ida Persson Paletun 2008 Simklubben Ägir 147 51.11 +15.28
23 Emilia Sundholm 2007 Njurunda Simsällskap 145 51.34 +15.51
24 Kate Karlsson 2008 Dorotea IF 124 54.08 +18.25
25 Jonna Johansson 2008 Härnösands Simsällskap 107 56.66 +20.83
26 Wilma Mostén 2008 Umeå Simsällskap 93 59.38 +23.55
27 Alice Ernerfeldt 2008 Njurunda Simsällskap 93 59.48 +23.65
- Signe Westman 2008 Örnsköldsviks Allmänna SS DSQ
- Max Luthman 2008 Umeå Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-06-08 10:17:29
Gren 1, 50m Ryggsim Damer 13-14 år - Final
WR 27.06 Jing Zhao 1990 CHN CHN Rom 2009-07-30
SR 27.80 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Borås 2017-06-30
SJR 28.62 Ida Lindborg 1994 MKK SWE Amsterdam, NED 2014-12-12
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Junia Eklund 2006 Söderhamns Simsällskap 530 33.33
2 Olivia Ericsson 2006 Sundsvalls Simsällskap 468 34.75 +1.42
3 Julia Hellström 2006 Umeå Simsällskap 392 36.85 +3.52
4 Elvira Engblom 2005 Örnsköldsviks Allmänna SS 372 37.49 +4.16
5 Saga Andersson 2006 Söderhamns Simsällskap 349 38.32 +4.99
6 Agnes Jonasson 2005 Hudiksvalls Simsällskap 341 38.59 +5.26
7 Therese Skoglund 2005 Dorotea IF 321 39.37 +6.04
8 Emelie Runarsson 2006 Söderhamns Simsällskap 318 39.51 +6.18
9 Alice Nyström 2005 Umeå Simsällskap 309 39.87 +6.54
10 Ida Furuström 2005 Söderhamns Simsällskap 290 40.72 +7.39
11 Evelina Hansson 2006 Njurunda Simsällskap 261 42.21 +8.88
12 Marie Nilsson 2006 Umeå Simsällskap 235 43.68 +10.35
13 Alva  Lövström 2005 Sollefteå Allmänna Simsällskap 234 43.78 +10.45
14 Stina Koskenniemi 2006 Umeå Simsällskap 229 44.07 +10.74
15 Lea Sandbjer Eliasson 2006 Dorotea IF 221 44.56 +11.23
16 Elsa Åström 2006 Umeå Simsällskap 221 44.61 +11.28
17 Isa Söderlind 2005 Örnsköldsviks Allmänna SS 210 45.39 +12.06
18 Maija Andersson 2005 Sollefteå Allmänna Simsällskap 208 45.49 +12.16
19 Nike Wassberg 2006 Simklubben Ägir 197 46.29 +12.96
20 Alma Persson 2006 Sollefteå Allmänna Simsällskap 181 47.66 +14.33
21 Lovisa Brygt 2006 Höga Kustens Simsällskap 177 48.01 +14.68
22 Linnea  Ljung 2005 Sollefteå Allmänna Simsällskap 155 50.20 +16.87
23 Signe Domeij 2005 Sollefteå Allmänna Simsällskap 153 50.44 +17.11
24 Iris Grundberg 2006 IKSU Simning 95 59.02 +25.69
- Amanda Decker 2006 Sollefteå Allmänna Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-06-08 10:17:29
Gren 1, 50m Ryggsim Damer 15 och äldre - Final
WR 27.06 Jing Zhao 1990 CHN CHN Rom 2009-07-30
SR 27.80 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Borås 2017-06-30
SJR 28.62 Ida Lindborg 1994 MKK SWE Amsterdam, NED 2014-12-12
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Maja Byström 2003 Örnsköldsviks Allmänna SS 551 32.89
2 Isabel Åhrström 2002 Örnsköldsviks Allmänna SS 482 34.41 +1.52
3 Agnes Landfors 2004 Örnsköldsviks Allmänna SS 468 34.75 +1.86
4 Agnes Gustafsson 2003 Umeå Simsällskap 408 36.36 +3.47
5 Nova Norlander 2004 Sundsvalls Simsällskap 403 36.52 +3.63
6 Alice Eriksson 2004 Simklubben Ägir 342 38.57 +5.68
7 Lotta Larsson Wermelin 2002 Njurunda Simsällskap 334 38.87 +5.98
8 Kajsa Söderlind 2003 Örnsköldsviks Allmänna SS 331 38.97 +6.08
9 Ella Wesslau 2004 Simklubben Ägir 330 39.04 +6.15
10 Ida Nyberg 2004 Simklubben Ägir 327 39.16 +6.27
11 Lovisa Lundblad 2003 Njurunda Simsällskap 326 39.17 +6.28
12 Linn Lidström 2001 Umeå Simsällskap 325 39.22 +6.33
13 Linnea Engström 2004 Sollefteå Allmänna Simsällskap 322 39.33 +6.44
14 Ebba Vedman 2002 Höga Kustens Simsällskap 290 40.76 +7.87
15 Moa Berglund 2004 Härnösands Simsällskap 286 40.93 +8.04
16 Ellen Johansson 2004 IKSU Simning 266 41.92 +9.03
17 Freja Vestberg 2002 Höga Kustens Simsällskap 259 42.32 +9.43
18 Hilma Nordenmark 2003 Örnsköldsviks Allmänna SS 242 43.27 +10.38
19 Elin Lindkvist 2004 Sundsvalls Simsällskap 239 43.46 +10.57
20 Jonna Hellgren 2004 IKSU Simning 221 44.59 +11.70
21 Tilda Johansson 2004 IKSU Simning 179 47.84 +14.95
22 Ilayda Tatli 2004 Dorotea IF 93 59.41 +26.52
Grenen officiell:  2019-06-08 10:17:29
2019-06-08 10:17:37 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
Risösim 2019
Arrangör:
Plats: Sollefteå Allmänna Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 8 jun 2019 till den 8 jun 2019
Gren 2, 50m Ryggsim Herrar 10 och yngre - Final
WR 24.00 Kliment Kolesnikov 2000 RUS RUS Glasgow, GBR 2018-08-04
SR 25.34 Gustav Hökfelt 1994 SK Neptun SWE Stockholm 2017-04-09
SJR 25.45 Björn Seeliger 2000 Södertälje SS SWE Helsingfors 2018-07-07
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Theodore Brändström 2009 Umeå Simsällskap 105 50.74
2 Phoenix Stenling 2010 Sundsvalls Simsällskap 88 53.82 +3.08
3 Albin Domeij 2009 Sollefteå Allmänna Simsällskap 52 1:04.11 +13.37
Grenen officiell:  2019-06-08 10:27:22
Gren 2, 50m Ryggsim Herrar 11-12 år - Final
WR 24.00 Kliment Kolesnikov 2000 RUS RUS Glasgow, GBR 2018-08-04
SR 25.34 Gustav Hökfelt 1994 SK Neptun SWE Stockholm 2017-04-09
SJR 25.45 Björn Seeliger 2000 Södertälje SS SWE Helsingfors 2018-07-07
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Melvin Hellström 2008 Umeå Simsällskap 169 43.39
2 Joel Täljsten 2007 Njurunda Simsällskap 165 43.72 +0.33
3 Elis Täljsten 2008 Njurunda Simsällskap 157 44.41 +1.02
4 Samuel Henze 2008 Umeå Simsällskap 153 44.87 +1.48
5 Olle Grahn 2008 Umeå Simsällskap 130 47.33 +3.94
6 Anton Ericsson 2008 Sundsvalls Simsällskap 123 48.20 +4.81
7 Viking Månsson 2008 Njurunda Simsällskap 110 50.05 +6.66
8 Edvin Lövström 2008 Sollefteå Allmänna Simsällskap 106 50.64 +7.25
9 Robin Westberg 2007 IKSU Simning 105 50.75 +7.36
10 Gunnar Ekström 2008 IKSU Simning 88 53.83 +10.44
11 Arne Björk 2008 IKSU Simning 87 54.04 +10.65
12 August Grundberg 2008 IKSU Simning 64 59.86 +16.47
Grenen officiell:  2019-06-08 10:27:22
Gren 2, 50m Ryggsim Herrar 13-14 år - Final
WR 24.00 Kliment Kolesnikov 2000 RUS RUS Glasgow, GBR 2018-08-04
SR 25.34 Gustav Hökfelt 1994 SK Neptun SWE Stockholm 2017-04-09
SJR 25.45 Björn Seeliger 2000 Södertälje SS SWE Helsingfors 2018-07-07
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Frank Sienkiewicz 2006 Örnsköldsviks Allmänna SS 276 36.84
2 Axel Fällman 2005 Örnsköldsviks Allmänna SS 253 37.93 +1.09
3 Lukas Nilsson 2006 Söderhamns Simsällskap 242 38.46 +1.62
4 Måns  Hallgren 2006 Umeå Simsällskap 238 38.70 +1.86
5 Erik Palm 2005 Höga Kustens Simsällskap 224 39.47 +2.63
6 Edvin Lideskog 2005 Örnsköldsviks Allmänna SS 224 39.49 +2.65
7 Sebastian  Pettersson 2006 Hudiksvalls Simsällskap 206 40.60 +3.76
8 Johan Dellbring 2005 Umeå Simsällskap 191 41.61 +4.77
9 Elias Gardfors 2005 Örnsköldsviks Allmänna SS 190 41.70 +4.86
10 Gustav Hedin 2005 Hudiksvalls Simsällskap 165 43.74 +6.90
11 Sebastian Sundkvist 2005 Höga Kustens Simsällskap 152 44.90 +8.06
12 Axel Lindberg 2006 Umeå Simsällskap 138 46.36 +9.52
13 Leo Nordberg 2006 Umeå Simsällskap 108 50.25 +13.41
14 Felix Lundström 2006 Örnsköldsviks Allmänna SS 99 51.81 +14.97
Grenen officiell:  2019-06-08 10:27:22
Gren 2, 50m Ryggsim Herrar 15 och äldre - Final
WR 24.00 Kliment Kolesnikov 2000 RUS RUS Glasgow, GBR 2018-08-04
SR 25.34 Gustav Hökfelt 1994 SK Neptun SWE Stockholm 2017-04-09
SJR 25.45 Björn Seeliger 2000 Södertälje SS SWE Helsingfors 2018-07-07
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Petter Norén Vosveld 1999 Härnösands Simsällskap 504 30.15
2 Jonathan Hiltonsson 2000 Njurunda Simsällskap 392 32.78 +2.63
3 Jonathan Olsson 2003 Dorotea IF 354 33.91 +3.76
4 Gustaf Sandström 2003 Hudiksvalls Simsällskap 327 34.83 +4.68
5 Reijk Rombouts 2004 Härnösands Simsällskap 308 35.51 +5.36
6 Eryk Do 2002 Sollefteå Allmänna Simsällskap 293 36.12 +5.97
7 Jakob Nyström 2003 Umeå Simsällskap 280 36.68 +6.53
8 Jakob Flykt 2002 Simklubben Ägir 269 37.14 +6.99
9 Anton  Sölveskog 2003 Hudiksvalls Simsällskap 239 38.65 +8.50
10 Arvid Holmlund 2004 Dorotea IF 225 39.44 +9.29
11 Karl Fällman 2002 Örnsköldsviks Allmänna SS 211 40.27 +10.12
12 Tom Flodman 2004 Örnsköldsviks Allmänna SS 208 40.46 +10.31
- Felix Luthman 2004 Umeå Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-06-08 10:27:22
2019-06-08 10:27:26 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
Risösim 2019
Arrangör:
Plats: Sollefteå Allmänna Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 8 jun 2019 till den 8 jun 2019
Gren 3, 200m Frisim Damer 11-12 år - Final
WR 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 ITA ITA Rom 2009-07-29
SR 1:54.08 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rio de Janeiro, BRA 2016-08-09
SJR 1:55.23 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE London 2012-03-05
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Kajsa Burman 2007 Sundsvalls Simsällskap 408 2:32.22
50m: 35.14
100m: 1:14.48
(39.34)
150m: 1:54.34
(39.86)
200m: 2:32.22
(37.88)
2 Nike Norlander 2007 Sundsvalls Simsällskap 380 2:35.95 +3.73
50m: 34.64
100m: 1:14.26
(39.62)
150m: 1:55.74
(41.48)
200m: 2:35.95
(40.21)
3 Märta Karlsson 2007 Söderhamns Simsällskap 308 2:47.25 +15.03
50m: 38.01
100m: 1:19.87
(41.86)
150m: 2:04.39
(44.52)
200m: 2:47.25
(42.86)
4 Linnea Betzel 2007 Simklubben Ägir 280 2:52.65 +20.43
50m: 40.43
100m: 1:24.09
(43.66)
150m: 2:10.51
(46.42)
200m: 2:52.65
(42.14)
5 Alva Löfgren 2008 Umeå Simsällskap 255 2:58.14 +25.92
50m: 41.29
100m: 1:28.23
(46.94)
150m: 2:14.55
(46.32)
200m: 2:58.14
(43.59)
6 Elsa von Essen 2007 Njurunda Simsällskap 230 3:04.24 +32.02
50m: 40.00
100m: 1:29.10
(49.10)
150m: 2:19.77
(50.67)
200m: 3:04.24
(44.47)
7 Ida Hällman 2007 IKSU Simning 3:06.02 +33.80
50m: 42.54
100m: 1:30.43
(47.89)
150m: 2:21.19
(50.76)
200m: 3:06.02
(44.83)
8 Linnea Olsén 2007 Örnsköldsviks Allmänna SS 213 3:09.17 +36.95
50m: 41.77
100m: 1:32.01
(50.24)
150m: 2:22.68
(50.67)
200m: 3:09.17
(46.49)
9 Sofia Izarra 2008 Umeå Simsällskap 210 3:09.91 +37.69
50m: 41.94
100m: 1:30.56
(48.62)
150m: 2:19.94
(49.38)
200m: 3:09.91
(49.97)
10 Alva Brandt 2007 Söderhamns Simsällskap 201 3:12.60 +40.38
50m: 42.48
100m: 1:33.82
(51.34)
150m: 2:25.58
(51.76)
200m: 3:12.60
(47.02)
11 Molly Hahlin 2008 Dorotea IF 199 3:13.37 +41.15
50m: 42.64
100m: 1:33.01
(50.37)
150m: 2:23.56
(50.55)
200m: 3:13.37
(49.81)
12 Olivia Palin 2008 Njurunda Simsällskap 189 3:16.55 +44.33
50m: 43.77
100m: 1:34.86
(51.09)
150m: 2:27.20
(52.34)
200m: 3:16.55
(49.35)
13 Emelie Betzel 2008 Simklubben Ägir 188 3:16.95 +44.73
50m: 44.59
100m: 1:35.66
(51.07)
150m: 2:27.94
(52.28)
200m: 3:16.95
(49.01)
14 Lilly Utterström 2007 Njurunda Simsällskap 149 3:33.10 +1:00.88
50m: 45.64
100m: 1:40.98
(55.34)
150m: 2:37.98
(57.00)
200m: 3:33.10
(55.12)
- Max Luthman 2008 Umeå Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-06-08 10:52:19
Gren 3, 200m Frisim Damer 13-14 år - Final
WR 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 ITA ITA Rom 2009-07-29
SR 1:54.08 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rio de Janeiro, BRA 2016-08-09
SJR 1:55.23 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE London 2012-03-05
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Vilma Fagerström 2005 Umeå Simsällskap 543 2:18.41
50m: 31.64
100m: 1:06.36
(34.72)
150m: 1:42.30
(35.94)
200m: 2:18.41
(36.11)
2 Ida Sundholm 2005 Njurunda Simsällskap 463 2:25.94 +7.53
50m: 33.93
100m: 1:10.32
(36.39)
150m: 1:48.81
(38.49)
200m: 2:25.94
(37.13)
3 Tilde Sjöberg 2006 Sundsvalls Simsällskap 416 2:31.34 +12.93
50m: 34.73
100m: 1:13.13
(38.40)
150m: 1:53.19
(40.06)
200m: 2:31.34
(38.15)
4 Agnes Jonasson 2005 Hudiksvalls Simsällskap 403 2:32.92 +14.51
50m: 34.86
100m: 1:13.97
(39.11)
150m: 1:54.82
(40.85)
200m: 2:32.92
(38.10)
5 Sandra Trigell 2005 Umeå Simsällskap 398 2:33.49 +15.08
50m: 34.87
100m: 1:14.63
(39.76)
150m: 1:55.23
(40.60)
200m: 2:33.49
(38.26)
6 Tuva Lindvall 2006 Umeå Simsällskap 373 2:36.83 +18.42
50m: 35.95
100m: 1:17.53
(41.58)
150m: 1:58.36
(40.83)
200m: 2:36.83
(38.47)
7 Agnes Löfgren 2005 Umeå Simsällskap 368 2:37.65 +19.24
50m: 36.35
100m: 1:16.34
(39.99)
150m: 1:57.80
(41.46)
200m: 2:37.65
(39.85)
8 Emelie Runarsson 2006 Söderhamns Simsällskap 342 2:41.44 +23.03
50m: 37.18
100m: 1:19.25
(42.07)
150m: 2:02.92
(43.67)
200m: 2:41.44
(38.52)
9 Alice Nyström 2005 Umeå Simsällskap 340 2:41.73 +23.32
50m: 37.28
100m: 1:18.94
(41.66)
150m: 2:00.65
(41.71)
200m: 2:41.73
(41.08)
10 Wilja Edin 2006 Njurunda Simsällskap 289 2:50.71 +32.30
50m: 35.36
100m: 1:18.72
(43.36)
150m: 2:05.37
(46.65)
200m: 2:50.71
(45.34)
11 Theresia Haraldsson 2006 Simklubben Ägir 273 2:54.03 +35.62
50m: 40.01
100m: 1:25.71
(45.70)
150m: 2:11.33
(45.62)
200m: 2:54.03
(42.70)
12 Alva  Lövström 2005 Sollefteå Allmänna Simsällskap 243 3:00.93 +42.52
50m: 38.11
100m: 1:23.52
(45.41)
150m: 2:12.95
(49.43)
200m: 3:00.93
(47.98)
13 Elsa Åström 2006 Umeå Simsällskap 206 3:11.00 +52.59
50m: 41.50
100m: 1:30.93
(49.43)
150m: 2:21.34
(50.41)
200m: 3:11.00
(49.66)
14 Stina Koskenniemi 2006 Umeå Simsällskap 200 3:12.97 +54.56
50m: 41.51
100m: 1:31.18
(49.67)
150m: 2:23.46
(52.28)
200m: 3:12.97
(49.51)
15 Signe Domeij 2005 Sollefteå Allmänna Simsällskap 167 3:24.85 +1:06.44
50m: 46.09
100m: 1:39.30
(53.21)
150m: 2:34.01
(54.71)
200m: 3:24.85
(50.84)
- Linnea  Ljung 2005 Sollefteå Allmänna Simsällskap DSQ
- Ida Furuström 2005 Söderhamns Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-06-08 10:52:19
Gren 3, 200m Frisim Damer 15 och äldre - Final
WR 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 ITA ITA Rom 2009-07-29
SR 1:54.08 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rio de Janeiro, BRA 2016-08-09
SJR 1:55.23 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE London 2012-03-05
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gloria Muzito 2002 Njurunda Simsällskap 653 2:10.17 JSM B
50m: 30.96
100m: 1:04.16
(33.20)
150m: 1:37.47
(33.31)
200m: 2:10.17
(32.70)
2 Elise Öberg 2002 Njurunda Simsällskap 612 2:13.05 +2.88 SUM-SIM
50m: 30.98
100m: 1:04.61
(33.63)
150m: 1:38.93
(34.32)
200m: 2:13.05
(34.12)
3 Saga Persson 2003 Njurunda Simsällskap 557 2:17.27 +7.10
50m: 32.69
100m: 1:07.40
(34.71)
150m: 1:42.68
(35.28)
200m: 2:17.27
(34.59)
4 Ebba Hann 2004 Simklubben Ägir 513 2:21.13 +10.96
50m: 32.39
100m: 1:07.74
(35.35)
150m: 1:44.96
(37.22)
200m: 2:21.13
(36.17)
5 Joyce Muzito 2001 Njurunda Simsällskap 500 2:22.26 +12.09
50m: 32.67
100m: 1:08.90
(36.23)
150m: 1:46.25
(37.35)
200m: 2:22.26
(36.01)
6 Isabelle Grönlund 2004 Njurunda Simsällskap 483 2:23.92 +13.75
50m: 33.56
100m: 1:09.57
(36.01)
150m: 1:47.18
(37.61)
200m: 2:23.92
(36.74)
7 Tyra Strömbom 2004 Söderhamns Simsällskap 479 2:24.31 +14.14
50m: 33.41
100m: 1:09.77
(36.36)
150m: 1:47.52
(37.75)
200m: 2:24.31
(36.79)
8 Selma Zachrisson 2003 Simklubben Ägir 477 2:24.53 +14.36
50m: 33.16
100m: 1:09.68
(36.52)
150m: 1:47.45
(37.77)
200m: 2:24.53
(37.08)
9 Tyra Östberg 2004 Umeå Simsällskap 426 2:30.09 +19.92
50m: 33.80
100m: 1:11.60
(37.80)
150m: 1:51.57
(39.97)
200m: 2:30.09
(38.52)
10 Saga Hållander 2004 Örnsköldsviks Allmänna SS 409 2:32.19 +22.02
50m: 34.31
100m: 1:12.76
(38.45)
150m: 1:52.79
(40.03)
200m: 2:32.19
(39.40)
11 Ebba Lindblom 2004 Njurunda Simsällskap 375 2:36.57 +26.40
50m: 34.81
100m: 1:14.89
(40.08)
150m: 1:56.70
(41.81)
200m: 2:36.57
(39.87)
12 Nova Norlander 2004 Sundsvalls Simsällskap 371 2:37.18 +27.01
50m: 35.34
100m: 1:15.95
(40.61)
150m: 1:58.00
(42.05)
200m: 2:37.18
(39.18)
13 Kajsa Söderlind 2003 Örnsköldsviks Allmänna SS 352 2:39.87 +29.70
50m: 35.83
100m: 1:16.17
(40.34)
150m: 1:58.98
(42.81)
200m: 2:39.87
(40.89)
14 Lotta Larsson Wermelin 2002 Njurunda Simsällskap 329 2:43.51 +33.34
50m: 35.84
100m: 1:17.12
(41.28)
150m: 2:00.53
(43.41)
200m: 2:43.51
(42.98)
15 Lovisa Lundblad 2003 Njurunda Simsällskap 328 2:43.72 +33.55
50m: 36.12
100m: 1:18.13
(42.01)
150m: 2:01.05
(42.92)
200m: 2:43.72
(42.67)
16 Freja Vestberg 2002 Höga Kustens Simsällskap 316 2:45.73 +35.56
50m: 37.41
100m: 1:20.39
(42.98)
150m: 2:04.53
(44.14)
200m: 2:45.73
(41.20)
17 Ella Wesslau 2004 Simklubben Ägir 289 2:50.82 +40.65
50m: 38.65
100m: 1:22.01
(43.36)
150m: 2:06.90
(44.89)
200m: 2:50.82
(43.92)
18 Linnea Sandström 2004 Höga Kustens Simsällskap 229 3:04.64 +54.47
50m: 38.13
100m: 1:25.85
(47.72)
150m: 2:18.68
(52.83)
200m: 3:04.64
(45.96)
19 Jonna Hellgren 2004 IKSU Simning 222 3:06.44 +56.27
50m: 41.00
100m: 1:29.47
(48.47)
150m: 2:18.86
(49.39)
200m: 3:06.44
(47.58)
20 Elin Lindkvist 2004 Sundsvalls Simsällskap 196 3:14.30 +1:04.13
50m: 42.41
100m: 1:33.55
(51.14)
150m: 2:25.83
(52.28)
200m: 3:14.30
(48.47)
Grenen officiell:  2019-06-08 10:52:19
2019-06-08 10:52:37 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
Risösim 2019
Arrangör:
Plats: Sollefteå Allmänna Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 8 jun 2019 till den 8 jun 2019
Gren 4, 200m Frisim Herrar 10 och yngre - Final
WR 1:42.00 Paul Biedermann 1986 GER GER Rom (ITA) 2009-07-28
SR 1:46.76 Anders Holmertz 1968 Spårvägen SF SWE Barcelona, ESP 1992-07-26
SJR 1:48.14 Robin Hanson 2001 Järfälla S SWE Buenos Aires, ARG 2018-10-08
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Theodore Brändström 2009 Umeå Simsällskap 135 3:18.42
50m: 47.14
100m: 1:38.74
(51.60)
150m: 2:30.29
(51.55)
200m: 3:18.42
(48.13)
Grenen officiell:  2019-06-08 11:06:56
Gren 4, 200m Frisim Herrar 11-12 år - Final
WR 1:42.00 Paul Biedermann 1986 GER GER Rom (ITA) 2009-07-28
SR 1:46.76 Anders Holmertz 1968 Spårvägen SF SWE Barcelona, ESP 1992-07-26
SJR 1:48.14 Robin Hanson 2001 Järfälla S SWE Buenos Aires, ARG 2018-10-08
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Samuel Henze 2008 Umeå Simsällskap 199 2:54.63
50m: 40.97
100m: 1:26.86
(45.89)
150m: 2:12.12
(45.26)
200m: 2:54.63
(42.51)
2 Melvin Hellström 2008 Umeå Simsällskap 169 3:04.28 +9.65
50m: 41.81
100m: 1:29.64
(47.83)
150m: 2:17.67
(48.03)
200m: 3:04.28
(46.61)
3 Elis Täljsten 2008 Njurunda Simsällskap 155 3:09.87 +15.24
50m: 45.40
100m: 1:36.38
(50.98)
150m: 2:26.51
(50.13)
200m: 3:09.87
(43.36)
4 Robin Westberg 2007 IKSU Simning 149 3:12.01 +17.38
50m: 47.67
100m: 1:38.39
(50.72)
150m: 2:27.49
(49.10)
200m: 3:12.01
(44.52)
5 Olle Grahn 2008 Umeå Simsällskap 107 3:34.25 +39.62
50m: 48.62
100m: 1:44.02
(55.40)
150m: 2:41.29
(57.27)
200m: 3:34.25
(52.96)
6 Viking Månsson 2008 Njurunda Simsällskap 94 3:43.95 +49.32
50m: 50.29
100m: 1:48.66
(58.37)
150m: 2:46.69
(58.03)
200m: 3:43.95
(57.26)
Grenen officiell:  2019-06-08 11:06:56
Gren 4, 200m Frisim Herrar 13-14 år - Final
WR 1:42.00 Paul Biedermann 1986 GER GER Rom (ITA) 2009-07-28
SR 1:46.76 Anders Holmertz 1968 Spårvägen SF SWE Barcelona, ESP 1992-07-26
SJR 1:48.14 Robin Hanson 2001 Järfälla S SWE Buenos Aires, ARG 2018-10-08
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ante Kristensson 2005 Simklubben Ägir 282 2:35.43
50m: 33.53
100m: 1:12.65
(39.12)
150m: 1:55.50
(42.85)
200m: 2:35.43
(39.93)
2 Axel Fällman 2005 Örnsköldsviks Allmänna SS 280 2:35.87 +0.44
50m: 35.26
100m: 1:15.59
(40.33)
150m: 1:59.04
(43.45)
200m: 2:35.87
(36.83)
3 Edvin Lideskog 2005 Örnsköldsviks Allmänna SS 276 2:36.52 +1.09
50m: 35.35
100m: 1:16.04
(40.69)
150m: 1:57.73
(41.69)
200m: 2:36.52
(38.79)
4 Sebastian  Pettersson 2006 Hudiksvalls Simsällskap 276 2:36.65 +1.22
50m: 36.41
100m: 1:16.92
(40.51)
150m: 1:58.83
(41.91)
200m: 2:36.65
(37.82)
5 Lukas Nilsson 2006 Söderhamns Simsällskap 253 2:41.27 +5.84
50m: 36.88
100m: 1:19.51
(42.63)
150m: 2:02.77
(43.26)
200m: 2:41.27
(38.50)
6 Erik Palm 2005 Höga Kustens Simsällskap 238 2:44.57 +9.14
50m: 37.03
100m: 1:18.73
(41.70)
150m: 2:02.65
(43.92)
200m: 2:44.57
(41.92)
7 Gustav Hedin 2005 Hudiksvalls Simsällskap 195 2:55.85 +20.42
50m: 38.12
100m: 1:23.55
(45.43)
150m: 2:09.45
(45.90)
200m: 2:55.85
(46.40)
8 Axel Lindberg 2006 Umeå Simsällskap 181 3:00.08 +24.65
50m: 40.24
100m: 1:27.22
(46.98)
150m: 2:16.66
(49.44)
200m: 3:00.08
(43.42)
9 Elias Gardfors 2005 Örnsköldsviks Allmänna SS 177 3:01.44 +26.01
50m: 38.31
100m: 1:23.78
(45.47)
150m: 2:12.86
(49.08)
200m: 3:01.44
(48.58)
10 Sebastian Sundkvist 2005 Höga Kustens Simsällskap 170 3:03.91 +28.48
50m: 38.74
100m: 1:27.06
(48.32)
150m: 2:17.52
(50.46)
200m: 3:03.91
(46.39)
11 Felix Lundström 2006 Örnsköldsviks Allmänna SS 118 3:27.51 +52.08
50m: 49.56
100m: 1:43.80
(54.24)
150m: 2:38.88
(55.08)
200m: 3:27.51
(48.63)
12 Leo Nordberg 2006 Umeå Simsällskap 113 3:30.77 +55.34
50m: 47.03
100m: 1:41.49
(54.46)
150m: 2:37.12
(55.63)
200m: 3:30.77
(53.65)
Grenen officiell:  2019-06-08 11:06:56
Gren 4, 200m Frisim Herrar 15 och äldre - Final
WR 1:42.00 Paul Biedermann 1986 GER GER Rom (ITA) 2009-07-28
SR 1:46.76 Anders Holmertz 1968 Spårvägen SF SWE Barcelona, ESP 1992-07-26
SJR 1:48.14 Robin Hanson 2001 Järfälla S SWE Buenos Aires, ARG 2018-10-08
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jakob Wassberg 2003 Simklubben Ägir 488 2:09.50
50m: 29.30
100m: 1:01.98
(32.68)
150m: 1:35.68
(33.70)
200m: 2:09.50
(33.82)
2 Oskar Albinsson 2003 Umeå Simsällskap 468 2:11.36 +1.86
50m: 30.20
100m: 1:03.33
(33.13)
150m: 1:37.29
(33.96)
200m: 2:11.36
(34.07)
3 Henrik Lidström 2003 Umeå Simsällskap 430 2:15.06 +5.56
50m: 31.33
100m: 1:05.59
(34.26)
150m: 1:40.47
(34.88)
200m: 2:15.06
(34.59)
4 Mattias Gillgren 2003 Njurunda Simsällskap 422 2:15.93 +6.43
50m: 30.26
100m: 1:04.17
(33.91)
150m: 1:40.22
(36.05)
200m: 2:15.93
(35.71)
5 Roine Epäilys 2003 Simklubben Ägir 406 2:17.68 +8.18
50m: 31.38
100m: 1:05.97
(34.59)
150m: 1:41.92
(35.95)
200m: 2:17.68
(35.76)
6 Vincent Wall 2004 Umeå Simsällskap 371 2:21.84 +12.34
50m: 32.55
100m: 1:07.89
(35.34)
150m: 1:45.06
(37.17)
200m: 2:21.84
(36.78)
7 Anton Hansson 2003 Njurunda Simsällskap 347 2:25.09 +15.59
50m: 33.45
100m: 1:10.42
(36.97)
150m: 1:48.06
(37.64)
200m: 2:25.09
(37.03)
8 Jakob Nyström 2003 Umeå Simsällskap 344 2:25.56 +16.06
50m: 32.31
100m: 1:09.29
(36.98)
150m: 1:47.43
(38.14)
200m: 2:25.56
(38.13)
9 Jakob Flykt 2002 Simklubben Ägir 335 2:26.78 +17.28
50m: 33.35
100m: 1:11.05
(37.70)
150m: 1:49.47
(38.42)
200m: 2:26.78
(37.31)
10 Erik Fahlander 2003 Örnsköldsviks Allmänna SS 328 2:27.84 +18.34
50m: 31.47
100m: 1:08.31
(36.84)
150m: 1:48.55
(40.24)
200m: 2:27.84
(39.29)
11 Reijk Rombouts 2004 Härnösands Simsällskap 303 2:31.74 +22.24
50m: 30.86
100m: 1:08.68
(37.82)
150m: 1:50.41
(41.73)
200m: 2:31.74
(41.33)
12 Ståle Danemyr 2002 Örnsköldsviks Allmänna SS 275 2:36.77 +27.27
50m: 34.84
100m: 1:14.82
(39.98)
150m: 1:57.37
(42.55)
200m: 2:36.77
(39.40)
13 Unai Izarra 2003 Umeå Simsällskap 260 2:39.78 +30.28
50m: 33.79
100m: 1:13.47
(39.68)
150m: 1:56.99
(43.52)
200m: 2:39.78
(42.79)
Grenen officiell:  2019-06-08 11:06:56
2019-06-08 11:07:00 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
Risösim 2019
Arrangör:
Plats: Sollefteå Allmänna Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 8 jun 2019 till den 8 jun 2019
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer 10 och yngre - Final
WR 55.48 Sarah Sjöström 1993 SWE SWE Rio de Janeiro, BRA 2016-08-07
SR 55.48 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rio de Janeiro, BRA 2016-08-07
SJR 56.06 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rom 2009-07-27
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Vera Pettersson 2009 Dorotea IF 75 2:11.06
50m: 55.06
100m: 2:11.06
(1:16.00)
Grenen officiell:  2019-06-08 11:42:40
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer 11-12 år - Final
WR 55.48 Sarah Sjöström 1993 SWE SWE Rio de Janeiro, BRA 2016-08-07
SR 55.48 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rio de Janeiro, BRA 2016-08-07
SJR 56.06 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rom 2009-07-27
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linnea Wallskog 2008 Simklubben Ägir 208 1:33.52
50m: 42.94
100m: 1:33.52
(50.58)
2 Maja Modin 2008 Njurunda Simsällskap 200 1:34.82 +1.30
50m: 44.31
100m: 1:34.82
(50.51)
3 Alexandra Blomqvist 2007 Njurunda Simsällskap 192 1:36.13 +2.61
50m: 44.50
100m: 1:36.13
(51.63)
4 Elsa  Larsson 2008 Njurunda Simsällskap 179 1:38.38 +4.86
50m: 47.66
100m: 1:38.38
(50.72)
5 Alva Löfgren 2008 Umeå Simsällskap 152 1:43.85 +10.33
50m: 49.28
100m: 1:43.85
(54.57)
6 Sofia Izarra 2008 Umeå Simsällskap 143 1:45.95 +12.43
50m: 48.64
100m: 1:45.95
(57.31)
7 Bella Prytz 2008 IKSU Simning 106 1:56.96 +23.44
50m: 53.42
100m: 1:56.96
(1:03.54)
8 Kate Karlsson 2008 Dorotea IF 101 1:58.80 +25.28
50m: 55.72
100m: 1:58.80
(1:03.08)
- Emilia Sundholm 2007 Njurunda Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-06-08 11:42:40
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer 13-14 år - Final
WR 55.48 Sarah Sjöström 1993 SWE SWE Rio de Janeiro, BRA 2016-08-07
SR 55.48 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rio de Janeiro, BRA 2016-08-07
SJR 56.06 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rom 2009-07-27
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Junia Eklund 2006 Söderhamns Simsällskap 427 1:13.65
50m: 34.23
100m: 1:13.65
(39.42)
2 Vilma Fagerström 2005 Umeå Simsällskap 399 1:15.36 +1.71
50m: 34.59
100m: 1:15.36
(40.77)
3 Saga Andersson 2006 Söderhamns Simsällskap 360 1:17.98 +4.33
50m: 36.20
100m: 1:17.98
(41.78)
4 Julia Hellström 2006 Umeå Simsällskap 286 1:24.14 +10.49
50m: 38.65
100m: 1:24.14
(45.49)
5 Wilja Edin 2006 Njurunda Simsällskap 265 1:26.30 +12.65
50m: 38.71
100m: 1:26.30
(47.59)
6 Agnes Löfgren 2005 Umeå Simsällskap 251 1:27.89 +14.24
50m: 38.95
100m: 1:27.89
(48.94)
7 Therese Skoglund 2005 Dorotea IF 222 1:31.49 +17.84
50m: 41.32
100m: 1:31.49
(50.17)
8 Vera Wall 2006 Umeå Simsällskap 178 1:38.57 +24.92
50m: 43.79
100m: 1:38.57
(54.78)
9 Nike Wassberg 2006 Simklubben Ägir 173 1:39.47 +25.82
50m: 45.06
100m: 1:39.47
(54.41)
10 Stina Koskenniemi 2006 Umeå Simsällskap 165 1:41.04 +27.39
50m: 43.44
100m: 1:41.04
(57.60)
11 Maija Andersson 2005 Sollefteå Allmänna Simsällskap 155 1:43.22 +29.57
50m: 45.12
100m: 1:43.22
(58.10)
12 Lea Sandbjer Eliasson 2006 Dorotea IF 147 1:45.11 +31.46
50m: 44.98
100m: 1:45.11
(1:00.13)
Grenen officiell:  2019-06-08 11:42:40
Gren 5, 100m Fjärilsim Damer 15 och äldre - Final
WR 55.48 Sarah Sjöström 1993 SWE SWE Rio de Janeiro, BRA 2016-08-07
SR 55.48 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rio de Janeiro, BRA 2016-08-07
SJR 56.06 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rom 2009-07-27
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elise Öberg 2002 Njurunda Simsällskap 583 1:06.39 JSM B
50m: 31.22
100m: 1:06.39
(35.17)
2 Maja Byström 2003 Örnsköldsviks Allmänna SS 556 1:07.45 +1.06 SUM-SIM
50m: 30.59
100m: 1:07.45
(36.86)
3 Joyce Muzito 2001 Njurunda Simsällskap 533 1:08.42 +2.03
50m: 32.33
100m: 1:08.42
(36.09)
4 Gloria Muzito 2002 Njurunda Simsällskap 531 1:08.50 +2.11 SUM-SIM
50m: 31.67
100m: 1:08.50
(36.83)
5 Hanna Jonasson 2004 Njurunda Simsällskap 481 1:10.76 +4.37
50m: 33.43
100m: 1:10.76
(37.33)
6 Nellie Luthman 2002 Umeå Simsällskap 406 1:14.89 +8.50
50m: 33.19
100m: 1:14.89
(41.70)
7 Tyra Strömbom 2004 Söderhamns Simsällskap 382 1:16.43 +10.04
50m: 34.95
100m: 1:16.43
(41.48)
8 Agnes Gustafsson 2003 Umeå Simsällskap 382 1:16.46 +10.07
50m: 34.95
100m: 1:16.46
(41.51)
9 Isa Forsberg 2002 Simklubben Ägir 359 1:18.06 +11.67
50m: 35.91
100m: 1:18.06
(42.15)
10 Emelie Ohlin 2003 Umeå Simsällskap 334 1:19.90 +13.51
50m: 36.88
100m: 1:19.90
(43.02)
11 Elida Hansson 2002 Umeå Simsällskap 326 1:20.56 +14.17
50m: 35.60
100m: 1:20.56
(44.96)
12 Isabel Åhrström 2002 Örnsköldsviks Allmänna SS 314 1:21.62 +15.23
50m: 36.50
100m: 1:21.62
(45.12)
13 Linn Lidström 2001 Umeå Simsällskap 305 1:22.36 +15.97
50m: 37.92
100m: 1:22.36
(44.44)
14 Tyra Östberg 2004 Umeå Simsällskap 305 1:22.41 +16.02
50m: 38.04
100m: 1:22.41
(44.37)
- Tilda Johansson 2004 IKSU Simning DSQ
- Ebba Hann 2004 Simklubben Ägir DNS
Grenen officiell:  2019-06-08 11:42:40
2019-06-08 11:42:43 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
Risösim 2019
Arrangör:
Plats: Sollefteå Allmänna Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 8 jun 2019 till den 8 jun 2019