2019-08-25   02:36:09
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för RM Parasim 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 1, 50m Frisim Herrar S1-S14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap +0.70 798 27.11 S14
2 Jacob Sjölander 1986 Solens Idrottsförening +0.85 561 29.76 +2.65 S14
3 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg 518 30.23 +3.12 S14
4 Elias Alm 2003 Luleå Simsällskap +0.78 394 33.25 +6.14 S9
5 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap +0.80 302 37.77 +10.66 S7
6 Mikael Fredriksson 1990 Kungsbacka Simsällskap +0.72 220 1:00.28 +33.17 S3
7 Robin Boisen 1999 Kungsbacka Simsällskap +0.66 119 47.69 +20.58 S5
8 Jens  Carlsson 1983 KFUK-KFUM Kometerna +0.69 110 36.29 +9.18 S14
9 Johan Hannus 1988 Spårvägen Simförening +0.67 43 38.76 +11.65 S14
10 David Andersson 1997 Södertälje Simsällskap 2 44.57 +17.46 S14
- Rasmus Lindström 1992 Solens Idrottsförening +0.47 29.71 +2.60 N
- Ludvig Skoglund 2002 Simklubben Solsta 54.24 +27.13 S7
- Mattis Renlund 2001 Solens Idrottsförening +0.84 33.61 +6.50 N
Grenen officiell:  2019-05-11 10:10:47
2019-05-11 10:11:22 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 2, 50m Frisim Damer S1-S14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Helena Fältman 1980 Täby Sim 723 32.30 S10
2 Linnéa Bäckman 1989 Solens Idrottsförening +0.84 667 31.37 -0.93 S14
3 Ida Andersson Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 552 40.43 +8.13 S7
4 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap +0.49 129 40.53 +8.23 S14
5 Johanna Hasselryd 1982 Solens Idrottsförening +0.92 60 43.30 +11.00 S14
6 Sanna Marjeta 2001 Katrineholms Simsällskap 35 45.02 +12.72 S14
7 Agnes Munters 1996 Spårvägen Simförening 28 48.26 +15.96 S10
8 Maria Carlsson 1983 Solens Idrottsförening 23 46.28 +13.98 S14
8 Julia Nyberg 1997 Solens Idrottsförening 23 46.29 +13.99 S14
10 Lotta Aksnes 1995 Solens Idrottsförening 12 48.13 +15.83 S14
11 Louise Olsson 1992 Spårvägen Simförening 2 52.05 +19.75 S14
- Irma Karaahmetovic 1998 Södertälje Simsällskap 59.04 +26.74 S14
- Josefine Skoog 1995 Spårvägen Simförening 1:05.52 +33.22 S14
- Klara Hafvenström 1995 Solens Idrottsförening 1:16.39 +44.09 S14
- Lova Johansson 2004 Varabygdens Simsällskap 2:33.63 +2:01.33 S3
- Mathilda Einarsson 1996 Kungsbacka Simsällskap 2:47.32 +2:15.02 S3
Grenen officiell:  2019-05-11 10:18:28
2019-05-11 10:18:35 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 3, 100m Frisim Herrar K1-K4 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elias Cederås 2000 För. Idrott För Handikappade 1:54.40 K1
50m: 47.14
100m: 1:54.40
(1:07.26)
2 Manfred Åsman 2005 Solens Idrottsförening 4:00.23 +2:05.83 K2
50m: 1:51.53
100m: 4:00.23
(2:08.70)
- Erik Swensson 2003 Simklubben Solsta +0.96 DSQ K1
Grenen officiell:  2019-05-11 10:24:04
2019-05-11 10:24:08 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 4, 100m Frisim Damer K1-K4 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Saga Hållander 2004 Örnsköldsviks Allmänna SS +0.98 1:06.66 K1
50m: 31.23
100m: 1:06.66
(35.43)
2 Clara Högqvist 2005 Spårvägen Simförening 1:24.60 +17.94 K2
50m: 38.71
100m: 1:24.60
(45.89)
3 Lisa Ekstrand 2004 Örebro Simallians 1:36.30 +29.64 K1
50m: 45.13
100m: 1:36.30
(51.17)
4 Malin Andersson 2001 För. Idrott För Handikappade 2:34.81 +1:28.15 K1
50m: 1:04.49
100m: 2:34.81
(1:30.32)
Grenen officiell:  2019-05-11 10:28:33
2019-05-11 10:28:42 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 5, 100m Frisim Herrar S1-S14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap +0.65 765 1:00.14 S14
50m: 28.17
100m: 1:00.14
(31.97)
2 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg +0.95 450 1:07.77 +7.63 S14
50m: 32.33
100m: 1:07.77
(35.44)
3 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap 355 1:21.21 +21.07 S7
50m: 38.65
100m: 1:21.21
(42.56)
4 Jacob Sjölander 1986 Solens Idrottsförening +0.80 320 1:11.23 +11.09 S14
50m: 33.72
100m: 1:11.23
(37.51)
5 Elias Alm 2003 Luleå Simsällskap +0.78 222 1:17.22 +17.08 S9
50m: 35.80
100m: 1:17.22
(41.42)
6 Robin Boisen 1999 Kungsbacka Simsällskap +0.76 50 1:51.07 +50.93 S5
50m: 51.78
100m: 1:51.07
(59.29)
7 Johan Hannus 1988 Spårvägen Simförening +0.89 35 1:25.70 +25.56 S14
50m: 41.15
100m: 1:25.70
(44.55)
8 Jens  Carlsson 1983 KFUK-KFUM Kometerna +0.86 23 1:27.66 +27.52 S14
50m: 41.16
100m: 1:27.66
(46.50)
- David Andersson 1997 Södertälje Simsällskap +0.77 1:51.40 +51.26 S14
50m: 49.16
100m: 1:51.40
(1:02.24)
- Rasmus Lindström 1992 Solens Idrottsförening +0.89 1:08.37 +8.23 N
50m: 32.56
100m: 1:08.37
(35.81)
- Mattis Renlund 2001 Solens Idrottsförening +0.98 1:17.67 +17.53 N
50m: 38.08
100m: 1:17.67
(39.59)
- Ludvig Skoglund 2002 Simklubben Solsta 2:01.23 +1:01.09 S7
50m: 58.55
100m: 2:01.23
(1:02.68)
Grenen officiell:  2019-05-11 10:33:46
2019-05-11 10:33:50 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 6, 100m Frisim Damer S1-S14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Helena Fältman 1980 Täby Sim 663 1:11.18 S10
50m: 34.55
100m: 1:11.18
(36.63)
2 Linnéa Bäckman 1989 Solens Idrottsförening +0.84 662 1:11.08 -0.10 S14
50m: 34.21
100m: 1:11.08
(36.87)
3 Ida Andersson Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 582 1:25.48 +14.30 S7
50m: 40.91
100m: 1:25.48
(44.57)
4 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap 160 1:29.32 +18.14 S14
50m: 42.92
100m: 1:29.32
(46.40)
5 Johanna Hasselryd 1982 Solens Idrottsförening +0.82 55 1:38.10 +26.92 S14
50m: 46.35
100m: 1:38.10
(51.75)
6 Sanna Marjeta 2001 Katrineholms Simsällskap 39 1:40.56 +29.38 S14
50m: 46.93
100m: 1:40.56
(53.63)
7 Maria Carlsson 1983 Solens Idrottsförening 24 1:43.85 +32.67 S14
50m: 50.15
100m: 1:43.85
(53.70)
8 Lotta Aksnes 1995 Solens Idrottsförening 17 1:45.71 +34.53 S14
50m: 49.40
100m: 1:45.71
(56.31)
9 Julia Nyberg 1997 Solens Idrottsförening 15 1:46.61 +35.43 S14
50m: 49.22
100m: 1:46.61
(57.39)
10 Agnes Munters 1996 Spårvägen Simförening 5 1:52.50 +41.32 S10
50m: 50.46
100m: 1:52.50
(1:02.04)
- Louise Olsson 1992 Spårvägen Simförening +0.92 2:06.44 +55.26 S14
50m: 56.23
100m: 2:06.44
(1:10.21)
- Klara Hafvenström 1995 Solens Idrottsförening 2:50.19 +1:39.01 S14
50m: 1:17.51
100m: 2:50.19
(1:32.68)
- Lova Johansson 2004 Varabygdens Simsällskap 5:14.68 +4:03.50 S3
50m: 2:34.73
100m: 5:14.68
(2:39.95)
- Mathilda Einarsson 1996 Kungsbacka Simsällskap 5:42.72 +4:31.54 S3
50m: 2:44.56
100m: 5:42.72
(2:58.16)
- Josefine Skoog 1995 Spårvägen Simförening 2:31.06 +1:19.88 S14
50m: 1:10.26
100m: 2:31.06
(1:20.80)
- Irma Karaahmetovic 1998 Södertälje Simsällskap 2:13.95 +1:02.77 S14
50m: 1:02.52
100m: 2:13.95
(1:11.43)
Grenen officiell:  2019-05-11 11:08:39
2019-05-11 11:08:48 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 7, 50m Frisim Herrar K1-K4 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Erik Swensson 2003 Simklubben Solsta +0.84 39.35 K1
2 Elias Cederås 2000 För. Idrott För Handikappade 47.71 +8.36 K1
3 Manfred Åsman 2005 Solens Idrottsförening 1:50.57 +1:11.22 K2
Grenen officiell:  2019-05-11 11:38:14
2019-05-11 11:38:19 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 8, 50m Frisim Damer K1-k4 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Saga Hållander 2004 Örnsköldsviks Allmänna SS +0.90 30.61 K1
2 Clara Högqvist 2005 Spårvägen Simförening 39.12 +8.51 K2
3 Lisa Ekstrand 2004 Örebro Simallians 45.00 +14.39 K1
4 Malin Andersson 2001 För. Idrott För Handikappade 1:05.00 +34.39 K1
5 Tuva Agevall 2008 Kungsbacka Simsällskap 1:52.49 +1:21.88 K3
Grenen officiell:  2019-05-11 11:41:15
2019-05-11 11:41:19 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 9, 400m Frisim Herrar S1-S14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap +0.74 552 4:51.42 S14
50m: 30.37
100m: 1:06.05
(35.68)
150m: 1:43.46
(37.41)
200m: 2:21.61
(38.15)
250m: 2:59.25
(37.64)
300m: 3:37.42
(38.17)
350m: 4:14.72
(37.30)
400m: 4:51.42
(36.70)
2 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg +0.94 289 5:18.03 +26.61 S14
50m: 33.96
100m: 1:13.53
(39.57)
150m: 1:53.81
(40.28)
200m: 2:34.64
(40.83)
250m: 3:15.87
(41.23)
300m: 3:57.27
(41.40)
350m: 4:38.90
(41.63)
400m: 5:18.03
(39.13)
3 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap 201 6:25.08 +1:33.66 S7
50m: 40.19
100m: 1:24.20
(44.01)
150m: 2:10.91
(46.71)
200m: 3:01.52
(50.61)
250m: 3:52.45
(50.93)
300m: 4:44.06
(51.61)
350m: 5:36.67
(52.61)
400m: 6:25.08
(48.41)
- Ludvig Skoglund 2002 Simklubben Solsta 9:39.31 +4:47.89 S7
50m: 1:00.64
100m: 2:08.96
(1:08.32)
150m: 3:18.41
(1:09.45)
200m: 4:32.93
(1:14.52)
250m: 5:48.36
(1:15.43)
300m: 7:03.17
(1:14.81)
350m: 8:22.15
(1:18.98)
400m: 9:39.31
(1:17.16)
Grenen officiell:  2019-05-11 12:01:48
2019-05-11 12:01:52 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 10, 400m Frisim Damer S1-S14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Ida Andersson Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 401 6:19.82 S7
50m: 43.63
100m: 1:29.44
(45.81)
150m: 2:16.80
(47.36)
200m: 3:05.58
(48.78)
250m: 3:54.40
(48.82)
300m: 4:43.29
(48.89)
350m: 5:32.41
(49.12)
400m: 6:19.82
(47.41)
2 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap +0.59 50 6:38.98 +19.16 S14
50m: 42.93
100m: 1:31.25
(48.32)
150m: 2:21.81
(50.56)
200m: 3:12.60
(50.79)
250m: 4:03.90
(51.30)
300m: 4:56.08
(52.18)
350m: 5:48.22
(52.14)
400m: 6:38.98
(50.76)
Grenen officiell:  2019-05-11 12:09:59
2019-05-11 12:10:03 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 11, 4x50m Medley Mixed Öppen - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Spårvägen Simförening 31 Spårvägen Simförening 3:14.85
Agnes Munters 1996 BV4896 +0.79 56.76 56.76
Louise Olsson 1992 CG4892 +0.88 57.11 1:53.87
Johan Hannus 1988 AR4588 +0.57 43.51 2:37.38
Clara Högqvist 2005 BV0405 37.47 3:14.85
2 Delfinerna 37 Solens Idrottsförening 3:23.91 +9.06
Julia Nyberg 1997 BT2497 +0.96 57.38 57.38
Linnéa Bäckman 1989 BT6289 +0.70 42.76 1:40.14
Johanna Hasselryd 1982 AD4682 +0.70 55.26 2:35.40
Maria Carlsson 1983 AF6883 48.51 3:23.91
3 Späckhuggarna 33 Solens Idrottsförening 3:30.98 +16.13
Manfred Åsman 2005 AX2305 +0.74 1:47.86 1:47.86
Jacob Sjölander 1986 AK7786 +0.95 38.28 2:26.14
Rasmus Lindström 1992 AD1592 +0.67 31.99 2:58.13
Mattis Renlund 2001 PA0301 +0.84 32.85 3:30.98
4 Kungsbacka SS 29 Kungsbacka Simsällskap 6:31.43 +3:16.5
Mikael Fredriksson 1990 AZ7390 +0.59 50.62 50.62
Mathilda Einarsson 1996 BV5896 2:57.96 3:48.58
Robin Boisen 1999 AQ9799 51.26 4:39.84
Tuva Agevall 2008 AV7608 +0.36 1:51.59 6:31.43
2019-05-11 12:30:36 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 12, 50m Ryggsim Herrar S1-S14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap +0.63 827 31.03 S14
2 Robin Boisen 1999 Kungsbacka Simsällskap +0.48 510 49.68 +18.65 S5
3 Jacob Sjölander 1986 Solens Idrottsförening +0.71 484 36.74 +5.71 S14
4 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap +0.71 389 46.14 +15.11 S7
5 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg +0.93 372 38.79 +7.76 S14
6 Elias Alm 2003 Luleå Simsällskap +0.74 170 46.65 +15.62 S9
7 Johan Hannus 1988 Spårvägen Simförening +0.83 67 48.28 +17.25 S14
8 Ludvig Skoglund 2002 Simklubben Solsta +0.81 3 1:11.80 +40.77 S7
- David Andersson 1997 Södertälje Simsällskap +0.68 1:04.83 +33.80 S14
- Rasmus Lindström 1992 Solens Idrottsförening 35.57 +4.54 N
- Mattis Renlund 2001 Solens Idrottsförening +0.83 42.18 +11.15 N
Grenen officiell:  2019-05-11 15:04:27
2019-05-11 15:04:33 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 13, 50m Ryggsim Damer S1-S14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Linnéa Bäckman 1989 Solens Idrottsförening +0.81 447 40.60 S14
2 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap +0.70 185 47.24 +6.64 S14
3 Sanna Marjeta 2001 Katrineholms Simsällskap +0.88 69 52.93 +12.33 S14
4 Agnes Munters 1996 Spårvägen Simförening +0.88 31 59.25 +18.65 S10
4 Julia Nyberg 1997 Solens Idrottsförening +0.86 31 56.99 +16.39 S14
6 Johanna Hasselryd 1982 Solens Idrottsförening +0.88 27 57.65 +17.05 S14
7 Lotta Aksnes 1995 Solens Idrottsförening +0.90 20 59.09 +18.49 S14
8 Maria Carlsson 1983 Solens Idrottsförening +0.91 8 1:03.13 +22.53 S14
9 Louise Olsson 1992 Spårvägen Simförening +0.84 4 1:05.80 +25.20 S14
- Klara Hafvenström 1995 Solens Idrottsförening 1:14.76 +34.16 S14
- Josefine Skoog 1995 Spårvägen Simförening +0.77 1:31.16 +50.56 S14
- Lova Johansson 2004 Varabygdens Simsällskap +0.73 2:27.53 +1:46.93 S3
- Irma Karaahmetovic 1998 Södertälje Simsällskap +0.82 1:18.25 +37.65 S14
- Mathilda Einarsson 1996 Kungsbacka Simsällskap +0.67 3:22.73 +2:42.13 S3
Grenen officiell:  2019-05-11 15:13:14
2019-05-11 15:13:17 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 14, 50m Ryggsim Herrar K1-K4 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Erik Swensson 2003 Simklubben Solsta +0.74 53.84 K1
2 Elias Cederås 2000 För. Idrott För Handikappade 1:03.49 +9.65 K1
3 Manfred Åsman 2005 Solens Idrottsförening +0.76 1:46.85 +53.01 K2
Grenen officiell:  2019-05-11 15:15:47
2019-05-11 15:15:53 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 15, 50m Ryggsim Damer K1 -K4 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Saga Hållander 2004 Örnsköldsviks Allmänna SS 36.16 K1
2 Clara Högqvist 2005 Spårvägen Simförening +0.84 44.67 +8.51 K2
3 Lisa Ekstrand 2004 Örebro Simallians +0.93 1:04.20 +28.04 K1
4 Malin Andersson 2001 För. Idrott För Handikappade +0.97 1:14.00 +37.84 K1
5 Tuva Agevall 2008 Kungsbacka Simsällskap +0.66 2:14.32 +1:38.16 K3
Grenen officiell:  2019-05-11 15:19:24
2019-05-11 15:19:26 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar SB1-SB14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Jacob Sjölander 1986 Solens Idrottsförening +0.88 585 1:24.04 SB14
50m: 38.78
100m: 1:24.04
(45.26)
2 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap +0.75 511 1:26.91 +2.87 SB14
50m: 40.50
100m: 1:26.91
(46.41)
3 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap +0.91 365 1:50.61 +26.57 SB6
50m: 50.66
100m: 1:50.61
(59.95)
4 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg +0.96 223 1:40.41 +16.37 SB14
50m: 45.85
100m: 1:40.41
(54.56)
5 Jens  Carlsson 1983 KFUK-KFUM Kometerna +0.78 171 1:43.88 +19.84 SB14
50m: 47.86
100m: 1:43.88
(56.02)
6 Johan Hannus 1988 Spårvägen Simförening +0.77 145 1:45.88 +21.84 SB14
50m: 52.13
100m: 1:45.88
(53.75)
7 David Andersson 1997 Södertälje Simsällskap +0.81 16 2:07.87 +43.83 SB14
50m: 58.86
100m: 2:07.87
(1:09.01)
Grenen officiell:  2019-05-11 15:48:58
2019-05-11 15:49:02 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 17, 100m Bröstsim Damer SB1-SB14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Linnéa Bäckman 1989 Solens Idrottsförening +0.87 715 1:31.36 SB14
50m: 42.46
100m: 1:31.36
(48.90)
2 Ida Andersson Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 613 1:57.56 +26.20 SB6
50m: 53.34
100m: 1:57.56
(1:04.22)
3 Helena Fältman 1980 Täby Sim 185 1:58.13 +26.77 SB9
50m: 53.74
100m: 1:58.13
(1:04.39)
4 Sanna Marjeta 2001 Katrineholms Simsällskap 164 1:59.42 +28.06 SB14
50m: 56.07
100m: 1:59.42
(1:03.35)
5 Louise Olsson 1992 Spårvägen Simförening 91 2:06.96 +35.60 SB14
50m: 59.89
100m: 2:06.96
(1:07.07)
6 Maria Carlsson 1983 Solens Idrottsförening 56 2:12.38 +41.02 SB14
50m: 1:03.12
100m: 2:12.38
(1:09.26)
7 Klara Hafvenström 1995 Solens Idrottsförening 1 2:43.30 +1:11.94 SB14
50m: 1:17.47
100m: 2:43.30
(1:25.83)
- Agnes Munters 1996 Spårvägen Simförening 2:16.02 +44.66 SB10
50m: 1:03.97
100m: 2:16.02
(1:12.05)
- Josefine Skoog 1995 Spårvägen Simförening 3:03.68 +1:32.32 SB14
50m: 1:20.72
100m: 3:03.68
(1:42.96)
- Mathilda Einarsson 1996 Kungsbacka Simsällskap 5:29.30 +3:57.94 SB3
50m: 2:40.39
100m: 5:29.30
(2:48.91)
- Lova Johansson 2004 Varabygdens Simsällskap 5:24.04 +3:52.68 SB3
50m: 2:43.36
100m: 5:24.04
(2:40.68)
- Irma Karaahmetovic 1998 Södertälje Simsällskap 3:11.63 +1:40.27 SB14
50m: 1:35.18
100m: 3:11.63
(1:36.45)
- Saga Hållander 2004 Örnsköldsviks Allmänna SS +0.92 1:24.16 -7.20 K1
50m: 38.87
100m: 1:24.16
(45.29)
Grenen officiell:  2019-05-11 16:05:05
2019-05-11 16:05:08 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 18, 50m Bröstsim Herrar K1-K4 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elias Cederås 2000 För. Idrott För Handikappade 53.46 K1
2 Manfred Åsman 2005 Solens Idrottsförening 1:51.90 +58.44 K2
Grenen officiell:  2019-05-11 16:18:29
2019-05-11 16:18:31 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 19, 50m Bröstsim Damer K1-K4 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Saga Hållander 2004 Örnsköldsviks Allmänna SS +0.89 38.17 K1
2 Clara Högqvist 2005 Spårvägen Simförening 46.73 +8.56 K2
3 Lisa Ekstrand 2004 Örebro Simallians 1:08.90 +30.73 K1
4 Malin Andersson 2001 För. Idrott För Handikappade 1:13.33 +35.16 K1
5 Tuva Agevall 2008 Kungsbacka Simsällskap 2:01.60 +1:23.43 K3
Grenen officiell:  2019-05-11 16:21:30
2019-05-11 16:21:33 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 21, 100m Ryggsim Herrar S1-S14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap +0.76 839 1:07.74 S14
50m: 32.88
100m: 1:07.74
(34.86)
2 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg +0.90 352 1:22.03 +14.29 S14
50m: 40.00
100m: 1:22.03
(42.03)
3 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap +0.77 133 1:42.35 +34.61 S7
50m: 49.11
100m: 1:42.35
(53.24)
- Rasmus Lindström 1992 Solens Idrottsförening +0.96 1:19.97 +12.23 N
50m: 37.88
100m: 1:19.97
(42.09)
- Mattis Renlund 2001 Solens Idrottsförening +0.87 1:39.50 +31.76 N
50m: 48.54
100m: 1:39.50
(50.96)
- David Andersson 1997 Södertälje Simsällskap +0.77 2:47.59 +1:39.85 S14
50m: 1:17.26
100m: 2:47.59
(1:30.33)
- Ludvig Skoglund 2002 Simklubben Solsta +0.83 2:34.95 +1:27.21 S7
50m: 1:16.28
100m: 2:34.95
(1:18.67)
Grenen officiell:  2019-05-11 16:39:00
2019-05-11 16:39:03 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 22, 100m Ryggsim Damer S1-S14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Helena Fältman 1980 Täby Sim +0.85 584 1:21.00 S10
50m: 39.58
100m: 1:21.00
(41.42)
2 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap +0.64 94 1:42.87 +21.87 S14
50m: 49.83
100m: 1:42.87
(53.04)
3 Sanna Marjeta 2001 Katrineholms Simsällskap +0.89 14 1:55.62 +34.62 S14
50m: 55.71
100m: 1:55.62
(59.91)
4 Julia Nyberg 1997 Solens Idrottsförening 2 2:04.33 +43.33 S14
50m: 58.26
100m: 2:04.33
(1:06.07)
5 Lotta Aksnes 1995 Solens Idrottsförening +0.86 1 2:08.66 +47.66 S14
50m: 1:00.94
100m: 2:08.66
(1:07.72)
- Johanna Hasselryd 1982 Solens Idrottsförening +0.92 2:10.66 +49.66 S14
50m: 1:02.04
100m: 2:10.66
(1:08.62)
- Irma Karaahmetovic 1998 Södertälje Simsällskap +0.80 2:45.90 +1:24.90 S14
50m: 1:21.39
100m: 2:45.90
(1:24.51)
- Klara Hafvenström 1995 Solens Idrottsförening 2:37.50 +1:16.50 S14
50m: 1:14.17
100m: 2:37.50
(1:23.33)
- Lova Johansson 2004 Varabygdens Simsällskap +0.60 5:12.68 +3:51.68 S3
50m: 2:34.91
100m: 5:12.68
(2:37.77)
Grenen officiell:  2019-05-11 16:45:07
2019-05-11 16:45:10 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 23, 4x50m Frisim Mixed Öppen - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 Delfinerna 37 Solens Idrottsförening 3:04.80
Lotta Aksnes 1995 BY6495 49.23 49.23
Johanna Hasselryd 1982 AD4682 +0.73 48.72 1:37.95
Maria Carlsson 1983 AF6883 52.08 2:30.03
Linnéa Bäckman 1989 BT6289 +0.66 34.77 3:04.80
2 Spårvägen Simförening 31 Spårvägen Simförening 3:15.21 +10.41
Josefine Skoog 1995 BY5495 1:10.81 1:10.81
Agnes Munters 1996 BV4896 48.51 1:59.32
Clara Högqvist 2005 BV0405 37.23 2:36.55
Johan Hannus 1988 AR4588 38.66 3:15.21
3 Späckhuggarna 33 Solens Idrottsförening 3:27.05 +22.25
Manfred Åsman 2005 AX2305 1:50.62 1:50.62
Jacob Sjölander 1986 AK7786 +0.67 30.16 2:20.78
Mattis Renlund 2001 PA0301 +0.85 35.43 2:56.21
Rasmus Lindström 1992 AD1592 +0.89 30.84 3:27.05
- Hajarna 19 För. Idrott För Handikappade 3:16.95 +12.15
38.24 38.24
Elias Cederås 2000 BB0900 48.36 1:26.60
Malin Andersson 2001 BZ0401 1:10.67 2:37.27
39.68 3:16.95
2019-05-11 17:04:42 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 25, 50m Fjärilsim Herrar S1-S14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Tobias Klasson 2000 Säffle Simsällskap +0.74 519 32.08 S14
2 Mikael Fredriksson 1990 Kungsbacka Simsällskap +0.94 442 1:13.21 +41.13 S3
3 Robin Boisen 1999 Kungsbacka Simsällskap +0.62 417 47.27 +15.19 S5
4 Jacob Sjölander 1986 Solens Idrottsförening +0.86 331 34.91 +2.83 S14
5 Elias Alm 2003 Luleå Simsällskap +0.56 104 42.95 +10.87 S9
6 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg +0.94 88 40.87 +8.79 S14
7 Jens  Carlsson 1983 KFUK-KFUM Kometerna +0.79 49 42.97 +10.89 S14
8 Johan Hannus 1988 Spårvägen Simförening +0.87 45 43.20 +11.12 S14
9 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap +0.81 19 55.75 +23.67 S7
- Rasmus Lindström 1992 Solens Idrottsförening +0.91 31.94 -0.14 N
- David Andersson 1997 Södertälje Simsällskap +0.77 54.54 +22.46 S14
- Mattis Renlund 2001 Solens Idrottsförening 44.13 +12.05 N
Grenen officiell:  2019-05-12 09:04:44
2019-05-12 09:04:47 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 26, 50m Fjärilsim Damer S1-S14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Linnéa Bäckman 1989 Solens Idrottsförening +0.80 719 34.36 S14
2 Josefine Busk 1997 Södertälje Simsällskap +0.65 299 42.98 +8.62 S14
3 Ida Andersson Wulf 1998 Vellinge-Näsets Simklubb 162 56.02 +21.66 S7
4 Johanna Hasselryd 1982 Solens Idrottsförening +0.91 74 52.02 +17.66 S14
5 Louise Olsson 1992 Spårvägen Simförening +0.89 18 59.40 +25.04 S14
- Josefine Skoog 1995 Spårvägen Simförening 1:38.57 +1:04.21 S14
- Lova Johansson 2004 Varabygdens Simsällskap 5:08.08 +4:33.72 S3
- Tuva Agevall 2008 Kungsbacka Simsällskap 2:06.27 +1:31.91 K3
- Irma Karaahmetovic 1998 Södertälje Simsällskap DSQ S14
Grenen officiell:  2019-05-12 09:14:46
2019-05-12 09:14:50 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 27, 100m Ryggsim Herrar K1-K4 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Erik Swensson 2003 Simklubben Solsta +0.84 1:50.67 K1
50m: 51.05
100m: 1:50.67
(59.62)
2 Elias Cederås 2000 För. Idrott För Handikappade +0.88 2:09.38 +18.71 K1
50m: 56.79
100m: 2:09.38
(1:12.59)
3 Manfred Åsman 2005 Solens Idrottsförening +0.67 3:33.24 +1:42.57 K2
50m: 1:45.44
100m: 3:33.24
(1:47.80)
Grenen officiell:  2019-05-12 09:18:52
2019-05-12 09:18:54 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 28, 100m Ryggsim Damer K1-K4 - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Clara Högqvist 2005 Spårvägen Simförening +0.92 1:44.46 K2
50m: 49.99
100m: 1:44.46
(54.47)
2 Lisa Ekstrand 2004 Örebro Simallians +0.86 2:16.25 +31.79 K1
50m: 1:05.44
100m: 2:16.25
(1:10.81)
3 Malin Andersson 2001 För. Idrott För Handikappade +0.95 2:41.10 +56.64 K1
50m: 1:14.46
100m: 2:41.10
(1:26.64)
Grenen officiell:  2019-05-12 09:22:42
2019-05-12 09:22:47 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Sundsvalls Simsällskap
Document
Resultat
RM Parasim 2019
Arrangör:
Plats: Himlabadet Solens IF
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 11 maj 2019 till den 12 maj 2019
Gren 29, 50m Bröstsim Herrar SB1-SB14 N - Final
Plac Namn Född Förening R.T. WPS Tid Diff
1 Jacob Sjölander 1986 Solens Idrottsförening +0.81 683 36.32 SB14
2 Sebastian Häregård 2002 Varabygdens Simsällskap +0.88 350 49.05 +12.73 SB6
3 Felix Persson 2000 Simklubben Vänersborg +0.94 203 45.90 +9.58 SB14
4 Johan Hannus 1988 Spårvägen Simförening +0.65 81 50.75 +14.43 SB14
5 David Andersson 1997 Södertälje Simsällskap +0.87 10 59.27 +22.95 SB14
- Mattis Renlund 2001 Solens Idrottsförening 47.40 +11.08 N