2020-01-29   21:18:17
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Järfälla Nationella 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Järfälla Nationella 2019
Arrangör:
Plats: Järfällabadet Järfälla Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 15 feb 2019 till den 17 feb 2019
Event 1, 800m Frisim Damer 15 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Amanda Takala 2004 Väsby Simsällskap 10:16.75
50m: 33.50
100m: 1:11.40
(37.90)
150m: 1:50.16
(38.76)
200m: 2:29.13
(38.97)
250m: 3:07.96
(38.83)
300m: 3:47.29
(39.33)
350m: 4:26.35
(39.06)
400m: 5:05.46
(39.11)
450m: 5:44.73
(39.27)
500m: 6:24.19
(39.46)
550m: 7:03.72
(39.53)
600m: 7:43.38
(39.66)
650m: 8:23.17
(39.79)
700m: 9:02.04
(38.87)
750m: 9:39.75
(37.71)
800m: 10:16.75
(37.00)
2 Louise Hertegren 2004 Järfälla Simsällskap +0.60 10:19.58 +2.83
50m: 33.77
100m: 1:11.62
(37.85)
150m: 1:50.15
(38.53)
200m: 2:29.30
(39.15)
250m: 3:08.46
(39.16)
300m: 3:47.76
(39.30)
350m: 4:27.27
(39.51)
400m: 5:06.51
(39.24)
450m: 5:46.11
(39.60)
500m: 6:25.46
(39.35)
550m: 7:04.92
(39.46)
600m: 7:44.08
(39.16)
650m: 8:23.46
(39.38)
700m: 9:03.13
(39.67)
750m: 9:42.14
(39.01)
800m: 10:19.58
(37.44)
3 Ida Sundholm 2005 Njurunda Simsällskap +0.97 10:24.09 +7.34
50m: 34.30
100m: 1:12.42
(38.12)
150m: 1:51.80
(39.38)
200m: 2:31.63
(39.83)
250m: 3:11.22
(39.59)
300m: 3:50.77
(39.55)
350m: 4:30.33
(39.56)
400m: 5:09.78
(39.45)
450m: 5:48.88
(39.10)
500m: 6:28.01
(39.13)
550m: 7:07.10
(39.09)
600m: 7:46.38
(39.28)
650m: 8:26.26
(39.88)
700m: 9:06.48
(40.22)
750m: 9:45.77
(39.29)
800m: 10:24.09
(38.32)
4 Mathilda Sandberg 2005 Täby Sim +0.81 10:26.10 +9.35
50m: 34.75
100m: 1:12.56
(37.81)
150m: 1:52.89
(40.33)
200m: 2:32.06
(39.17)
250m: 3:11.83
(39.77)
300m: 3:52.06
(40.23)
350m: 4:32.27
(40.21)
400m: 5:12.27
(40.00)
450m: 5:52.46
(40.19)
500m: 6:31.95
(39.49)
550m: 7:11.96
(40.01)
600m: 7:51.96
(40.00)
650m: 8:30.96
(39.00)
700m: 9:09.79
(38.83)
750m: 9:48.54
(38.75)
800m: 10:26.10
(37.56)
5 Elina Leijonqvist 2004 Järfälla Simsällskap +0.96 10:28.97 +12.22
50m: 34.18
100m: 1:11.87
(37.69)
150m: 1:50.74
(38.87)
200m: 2:30.34
(39.60)
250m: 3:10.31
(39.97)
300m: 3:50.39
(40.08)
350m: 4:30.48
(40.09)
400m: 5:10.59
(40.11)
450m: 5:50.39
(39.80)
500m: 6:30.71
(40.32)
550m: 7:10.98
(40.27)
600m: 7:51.13
(40.15)
650m: 8:31.29
(40.16)
700m: 9:11.22
(39.93)
750m: 9:50.59
(39.37)
800m: 10:28.97
(38.38)
6 Amanda Viksten 2004 Upsala Simsällskap +0.72 10:30.05 +13.30
50m: 33.80
100m: 1:12.37
(38.57)
150m: 1:51.77
(39.40)
200m: 2:30.60
(38.83)
250m: 3:10.06
(39.46)
300m: 3:49.85
(39.79)
350m: 4:29.13
(39.28)
400m: 5:09.35
(40.22)
450m: 5:49.40
(40.05)
500m: 6:29.95
(40.55)
550m: 7:10.56
(40.61)
600m: 7:51.41
(40.85)
650m: 8:31.70
(40.29)
700m: 9:12.14
(40.44)
750m: 9:51.80
(39.66)
800m: 10:30.05
(38.25)
7 Filippa Bolling 2004 Täby Sim +0.84 10:33.01 +16.26
50m: 34.53
100m: 1:13.00
(38.47)
150m: 1:52.31
(39.31)
200m: 2:32.23
(39.92)
250m: 3:12.05
(39.82)
300m: 3:52.25
(40.20)
350m: 4:32.93
(40.68)
400m: 5:13.67
(40.74)
450m: 5:54.12
(40.45)
500m: 6:34.28
(40.16)
550m: 7:14.46
(40.18)
600m: 7:55.10
(40.64)
650m: 8:34.58
(39.48)
700m: 9:14.47
(39.89)
750m: 9:54.56
(40.09)
800m: 10:33.01
(38.45)
8 Elina Hellgren 2004 Täby Sim +0.85 10:50.95 +34.20
50m: 35.63
100m: 1:15.77
(40.14)
150m: 1:56.61
(40.84)
200m: 2:38.37
(41.76)
250m: 3:19.24
(40.87)
300m: 4:01.08
(41.84)
350m: 4:42.37
(41.29)
400m: 5:23.97
(41.60)
450m: 6:04.85
(40.88)
500m: 6:45.86
(41.01)
550m: 7:27.06
(41.20)
600m: 8:08.09
(41.03)
650m: 8:48.49
(40.40)
700m: 9:29.59
(41.10)
750m: 10:10.23
(40.64)
800m: 10:50.95
(40.72)
9 Felicia Göthberg 2004 Järfälla Simsällskap +0.68 11:08.75 +52.00
50m: 35.63
100m: 1:15.79
(40.16)
150m: 1:56.76
(40.97)
200m: 2:38.76
(42.00)
250m: 3:20.88
(42.12)
300m: 4:03.72
(42.84)
350m: 4:45.85
(42.13)
400m: 5:29.24
(43.39)
450m: 6:12.75
(43.51)
500m: 6:55.90
(43.15)
550m: 7:38.32
(42.42)
600m: 8:21.21
(42.89)
650m: 9:02.92
(41.71)
700m: 9:45.61
(42.69)
750m: 10:27.69
(42.08)
800m: 11:08.75
(41.06)
Grenen officiell:  2019-02-15 19:21:01
Event 1, 800m Frisim Damer 16-17 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Linnea Gipperth 2003 Järfälla Simsällskap +0.84 9:42.88
50m: 33.22
100m: 1:09.93
(36.71)
150m: 1:46.99
(37.06)
200m: 2:24.39
(37.40)
250m: 3:00.82
(36.43)
300m: 3:37.73
(36.91)
350m: 4:14.85
(37.12)
400m: 4:51.85
(37.00)
450m: 5:28.61
(36.76)
500m: 6:05.56
(36.95)
550m: 6:42.05
(36.49)
600m: 7:18.93
(36.88)
650m: 7:55.38
(36.45)
700m: 8:32.34
(36.96)
750m: 9:08.10
(35.76)
800m: 9:42.88
(34.78)
2 Zeline Bengtson 2003 Södertörns Simsällskap +0.79 10:01.45 +18.57
50m: 34.57
100m: 1:11.66
(37.09)
150m: 1:49.08
(37.42)
200m: 2:27.10
(38.02)
250m: 3:04.79
(37.69)
300m: 3:42.57
(37.78)
350m: 4:20.75
(38.18)
400m: 4:59.10
(38.35)
450m: 5:37.04
(37.94)
500m: 6:15.49
(38.45)
550m: 6:54.28
(38.79)
600m: 7:32.55
(38.27)
650m: 8:11.08
(38.53)
700m: 8:48.63
(37.55)
750m: 9:25.45
(36.82)
800m: 10:01.45
(36.00)
3 Embla Börjesson 2002 Täby Sim +0.82 10:02.08 +19.20
50m: 34.00
100m: 1:12.09
(38.09)
150m: 1:50.34
(38.25)
200m: 2:28.98
(38.64)
250m: 3:06.84
(37.86)
300m: 3:44.73
(37.89)
350m: 4:22.49
(37.76)
400m: 5:00.73
(38.24)
450m: 5:39.01
(38.28)
500m: 6:16.90
(37.89)
550m: 6:55.24
(38.34)
600m: 7:32.90
(37.66)
650m: 8:10.86
(37.96)
700m: 8:49.29
(38.43)
750m: 9:25.92
(36.63)
800m: 10:02.08
(36.16)
4 Tone Sandsjö 2003 Järfälla Simsällskap +0.76 10:15.02 +32.14
50m: 36.21
100m: 1:15.59
(39.38)
150m: 1:54.08
(38.49)
200m: 2:32.86
(38.78)
250m: 3:11.40
(38.54)
300m: 3:49.85
(38.45)
350m: 4:28.14
(38.29)
400m: 5:06.63
(38.49)
450m: 5:45.07
(38.44)
500m: 6:23.85
(38.78)
550m: 7:02.52
(38.67)
600m: 7:41.20
(38.68)
650m: 8:19.53
(38.33)
700m: 8:58.48
(38.95)
750m: 9:36.64
(38.16)
800m: 10:15.02
(38.38)
5 Julia Holmberg 2002 Västerås Simsällskap +0.91 10:16.48 +33.60
50m: 34.19
100m: 1:11.24
(37.05)
150m: 1:49.09
(37.85)
200m: 2:27.29
(38.20)
250m: 3:05.11
(37.82)
300m: 3:43.44
(38.33)
350m: 4:21.98
(38.54)
400m: 5:01.31
(39.33)
450m: 5:40.55
(39.24)
500m: 6:20.56
(40.01)
550m: 7:00.70
(40.14)
600m: 7:40.57
(39.87)
650m: 8:19.96
(39.39)
700m: 8:58.85
(38.89)
750m: 9:37.92
(39.07)
800m: 10:16.48
(38.56)
6 Eliane Westermark 2003 Spårvägen Simförening +0.83 11:16.54 +1:33.66
50m: 36.54
100m: 1:18.11
(41.57)
150m: 1:59.73
(41.62)
200m: 2:42.38
(42.65)
250m: 3:25.19
(42.81)
300m: 4:08.60
(43.41)
350m: 4:51.59
(42.99)
400m: 5:34.46
(42.87)
450m: 6:17.18
(42.72)
500m: 7:00.39
(43.21)
550m: 7:43.26
(42.87)
600m: 8:26.65
(43.39)
650m: 9:09.56
(42.91)
700m: 9:52.96
(43.40)
750m: 10:34.57
(41.61)
800m: 11:16.54
(41.97)
Grenen officiell:  2019-02-15 19:21:01
Event 1, 800m Frisim Damer 18 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tiffani Segerbrand 1999 Simklubben Neptun +0.80 9:21.63
50m: 31.71
100m: 1:06.30
(34.59)
150m: 1:41.26
(34.96)
200m: 2:16.23
(34.97)
250m: 2:51.33
(35.10)
300m: 3:26.61
(35.28)
350m: 4:02.08
(35.47)
400m: 4:37.79
(35.71)
450m: 5:13.46
(35.67)
500m: 5:49.35
(35.89)
550m: 6:25.18
(35.83)
600m: 7:01.28
(36.10)
650m: 7:36.88
(35.60)
700m: 8:12.26
(35.38)
750m: 8:47.55
(35.29)
800m: 9:21.63
(34.08)
2 Linnea Gyllberg 2000 Simklubben Neptun +0.68 9:33.69 +12.06
50m: 33.41
100m: 1:09.84
(36.43)
150m: 1:46.15
(36.31)
200m: 2:22.02
(35.87)
250m: 2:57.57
(35.55)
300m: 3:33.19
(35.62)
350m: 4:09.09
(35.90)
400m: 4:44.90
(35.81)
450m: 5:21.27
(36.37)
500m: 5:57.13
(35.86)
550m: 6:33.33
(36.20)
600m: 7:09.29
(35.96)
650m: 7:46.11
(36.82)
700m: 8:22.66
(36.55)
750m: 8:58.52
(35.86)
800m: 9:33.69
(35.17)
3 Silja Hansen 2000 Hvidovre Svømmeklub +0.84 9:36.69 +15.06
50m: 33.05
100m: 1:09.04
(35.99)
150m: 1:45.82
(36.78)
200m: 2:22.23
(36.41)
250m: 2:58.99
(36.76)
300m: 3:35.61
(36.62)
350m: 4:12.52
(36.91)
400m: 4:49.19
(36.67)
450m: 5:25.72
(36.53)
500m: 6:02.12
(36.40)
550m: 6:38.29
(36.17)
600m: 7:14.49
(36.20)
650m: 7:50.74
(36.25)
700m: 8:26.68
(35.94)
750m: 9:02.18
(35.50)
800m: 9:36.69
(34.51)
4 Katherina Gkioni 2000 Väsby Simsällskap 9:39.58 +17.95
50m: 32.62
100m: 1:08.36
(35.74)
150m: 1:44.63
(36.27)
200m: 2:21.37
(36.74)
250m: 2:58.16
(36.79)
300m: 3:34.87
(36.71)
350m: 4:11.48
(36.61)
400m: 4:47.83
(36.35)
450m: 5:24.68
(36.85)
500m: 6:01.89
(37.21)
550m: 6:39.00
(37.11)
600m: 7:15.61
(36.61)
650m: 7:52.44
(36.83)
700m: 8:28.58
(36.14)
750m: 9:04.90
(36.32)
800m: 9:39.58
(34.68)
5 Cornelia Eklund 2000 Väsby Simsällskap +0.68 9:43.38 +21.75
50m: 33.44
100m: 1:09.73
(36.29)
150m: 1:46.45
(36.72)
200m: 2:23.13
(36.68)
250m: 3:00.07
(36.94)
300m: 3:36.94
(36.87)
350m: 4:13.91
(36.97)
400m: 4:50.96
(37.05)
450m: 5:28.13
(37.17)
500m: 6:04.82
(36.69)
550m: 6:41.91
(37.09)
600m: 7:18.73
(36.82)
650m: 7:55.59
(36.86)
700m: 8:31.91
(36.32)
750m: 9:07.91
(36.00)
800m: 9:43.38
(35.47)
6 Malin Eklund 2001 Västerås Simsällskap +0.72 9:44.24 +22.61
50m: 32.43
100m: 1:08.44
(36.01)
150m: 1:45.29
(36.85)
200m: 2:22.26
(36.97)
250m: 2:59.32
(37.06)
300m: 3:36.32
(37.00)
350m: 4:13.49
(37.17)
400m: 4:50.79
(37.30)
450m: 5:27.79
(37.00)
500m: 6:04.92
(37.13)
550m: 6:41.70
(36.78)
600m: 7:18.49
(36.79)
650m: 7:55.39
(36.90)
700m: 8:32.12
(36.73)
750m: 9:08.30
(36.18)
800m: 9:44.24
(35.94)
7 Nicole Modigh 1999 Motala Simsällskap +0.91 10:05.32 +43.69
50m: 33.33
100m: 1:10.13
(36.80)
150m: 1:47.75
(37.62)
200m: 2:25.62
(37.87)
250m: 3:03.63
(38.01)
300m: 3:42.08
(38.45)
350m: 4:20.44
(38.36)
400m: 4:58.92
(38.48)
450m: 5:37.61
(38.69)
500m: 6:16.69
(39.08)
550m: 6:55.30
(38.61)
600m: 7:34.03
(38.73)
650m: 8:12.76
(38.73)
700m: 8:51.26
(38.50)
750m: 9:29.29
(38.03)
800m: 10:05.32
(36.03)
8 Emily Lamb 2000 Södertörns Simsällskap +0.98 10:18.99 +57.36
50m: 35.05
100m: 1:13.51
(38.46)
150m: 1:52.60
(39.09)
200m: 2:31.10
(38.50)
250m: 3:10.10
(39.00)
300m: 3:48.94
(38.84)
350m: 4:27.95
(39.01)
400m: 5:06.78
(38.83)
450m: 5:45.45
(38.67)
500m: 6:24.16
(38.71)
550m: 7:03.21
(39.05)
600m: 7:42.40
(39.19)
650m: 8:21.92
(39.52)
700m: 9:01.25
(39.33)
750m: 9:40.42
(39.17)
800m: 10:18.99
(38.57)
Grenen officiell:  2019-02-15 19:21:01
2019-02-15 19:33:59 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Järfälla Simsällskap
Document
Resultat
Järfälla Nationella 2019
Arrangör:
Plats: Järfällabadet Järfälla Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 15 feb 2019 till den 17 feb 2019
Event 2, 800m Frisim Herrar 15 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Nils Malmberg 2004 Järfälla Simsällskap +0.86 9:24.95
50m: 30.67
100m: 1:05.07
(34.40)
150m: 1:40.85
(35.78)
200m: 2:17.06
(36.21)
250m: 2:53.24
(36.18)
300m: 3:29.21
(35.97)
350m: 4:04.90
(35.69)
400m: 4:40.86
(35.96)
450m: 5:17.19
(36.33)
500m: 5:53.20
(36.01)
550m: 6:29.53
(36.33)
600m: 7:04.94
(35.41)
650m: 7:41.24
(36.30)
700m: 8:16.96
(35.72)
750m: 8:52.69
(35.73)
800m: 9:24.95
(32.26)
2 Lukas  Höglund 2004 Upsala Simsällskap +0.80 9:37.09 +12.14
50m: 30.76
100m: 1:05.89
(35.13)
150m: 1:41.30
(35.41)
200m: 2:17.20
(35.90)
250m: 2:53.43
(36.23)
300m: 3:29.69
(36.26)
350m: 4:06.31
(36.62)
400m: 4:42.98
(36.67)
450m: 5:19.54
(36.56)
500m: 5:56.53
(36.99)
550m: 6:33.54
(37.01)
600m: 7:10.48
(36.94)
650m: 7:47.39
(36.91)
700m: 8:24.52
(37.13)
750m: 9:01.59
(37.07)
800m: 9:37.09
(35.50)
3 John Zetterqvist 2004 Järfälla Simsällskap +0.72 9:45.60 +20.65
50m: 32.12
100m: 1:08.49
(36.37)
150m: 1:45.69
(37.20)
200m: 2:22.57
(36.88)
250m: 2:59.88
(37.31)
300m: 3:37.63
(37.75)
350m: 4:14.88
(37.25)
400m: 4:52.63
(37.75)
450m: 5:30.35
(37.72)
500m: 6:08.05
(37.70)
550m: 6:45.01
(36.96)
600m: 7:22.17
(37.16)
650m: 7:58.19
(36.02)
700m: 8:34.47
(36.28)
750m: 9:10.38
(35.91)
800m: 9:45.60
(35.22)
4 Danny Simaleza 2005 Upsala Simsällskap +0.71 9:46.80 +21.85
50m: 31.34
100m: 1:06.21
(34.87)
150m: 1:42.87
(36.66)
200m: 2:20.34
(37.47)
250m: 2:57.50
(37.16)
300m: 3:35.03
(37.53)
350m: 4:12.42
(37.39)
400m: 4:50.06
(37.64)
450m: 5:27.38
(37.32)
500m: 6:04.97
(37.59)
550m: 6:41.65
(36.68)
600m: 7:18.71
(37.06)
650m: 7:56.08
(37.37)
700m: 8:33.64
(37.56)
750m: 9:11.30
(37.66)
800m: 9:46.80
(35.50)
5 Olle Nilsson 2004 Sala Simsällskap +0.86 10:12.49 +47.54
50m: 31.49
100m: 1:06.97
(35.48)
150m: 1:44.35
(37.38)
200m: 2:22.16
(37.81)
250m: 3:00.08
(37.92)
300m: 3:38.38
(38.30)
350m: 4:17.10
(38.72)
400m: 4:56.58
(39.48)
450m: 5:36.39
(39.81)
500m: 6:15.77
(39.38)
550m: 6:55.09
(39.32)
600m: 7:34.55
(39.46)
650m: 8:14.73
(40.18)
700m: 8:54.54
(39.81)
750m: 9:34.25
(39.71)
800m: 10:12.49
(38.24)
6 Ludwig Skantz 2005 Järfälla Simsällskap +0.77 10:26.35 +1:01.40
50m: 32.96
100m: 1:10.32
(37.36)
150m: 1:49.17
(38.85)
200m: 2:28.26
(39.09)
250m: 3:08.41
(40.15)
300m: 3:48.06
(39.65)
350m: 4:27.80
(39.74)
400m: 5:07.71
(39.91)
450m: 5:47.94
(40.23)
500m: 6:28.02
(40.08)
550m: 7:07.99
(39.97)
600m: 7:48.06
(40.07)
650m: 8:28.13
(40.07)
700m: 9:08.38
(40.25)
750m: 9:47.87
(39.49)
800m: 10:26.35
(38.48)
7 Felix Do 2004 Upsala Simsällskap 10:41.74 +1:16.79
50m: 33.76
100m: 1:11.59
(37.83)
150m: 1:51.17
(39.58)
200m: 2:31.29
(40.12)
250m: 3:12.26
(40.97)
300m: 3:52.36
(40.10)
350m: 4:33.30
(40.94)
400m: 5:15.09
(41.79)
450m: 5:56.94
(41.85)
500m: 6:38.80
(41.86)
550m: 7:21.02
(42.22)
600m: 8:02.81
(41.79)
650m: 8:43.91
(41.10)
700m: 9:25.06
(41.15)
750m: 10:04.18
(39.12)
800m: 10:41.74
(37.56)
Grenen officiell:  2019-02-15 19:53:46
Event 2, 800m Frisim Herrar 16-17 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Eric Hansson 2002 Väsby Simsällskap +0.72 9:12.38
50m: 31.08
100m: 1:05.20
(34.12)
150m: 1:40.52
(35.32)
200m: 2:15.99
(35.47)
250m: 2:50.70
(34.71)
300m: 3:25.31
(34.61)
350m: 4:00.39
(35.08)
400m: 4:35.26
(34.87)
450m: 5:09.90
(34.64)
500m: 5:44.83
(34.93)
550m: 6:19.62
(34.79)
600m: 6:54.27
(34.65)
650m: 7:29.06
(34.79)
700m: 8:04.02
(34.96)
750m: 8:38.69
(34.67)
800m: 9:12.38
(33.69)
2 Simon Seel 2003 Täby Sim +0.65 9:26.04 +13.66
50m: 31.24
100m: 1:05.88
(34.64)
150m: 1:41.06
(35.18)
200m: 2:16.51
(35.45)
250m: 2:52.41
(35.90)
300m: 3:28.93
(36.52)
350m: 4:04.88
(35.95)
400m: 4:41.20
(36.32)
450m: 5:17.65
(36.45)
500m: 5:53.87
(36.22)
550m: 6:30.15
(36.28)
600m: 7:06.19
(36.04)
650m: 7:42.11
(35.92)
700m: 8:18.52
(36.41)
750m: 8:52.94
(34.42)
800m: 9:26.04
(33.10)
3 Elliot Fielder 2003 Motala Simsällskap +0.78 9:26.05 +13.67
50m: 30.77
100m: 1:05.28
(34.51)
150m: 1:40.16
(34.88)
200m: 2:15.63
(35.47)
250m: 2:50.98
(35.35)
300m: 3:26.72
(35.74)
350m: 4:02.66
(35.94)
400m: 4:38.38
(35.72)
450m: 5:14.32
(35.94)
500m: 5:50.37
(36.05)
550m: 6:26.57
(36.20)
600m: 7:02.79
(36.22)
650m: 7:38.87
(36.08)
700m: 8:14.93
(36.06)
750m: 8:51.12
(36.19)
800m: 9:26.05
(34.93)
4 Marcus Larsson 2003 Solna Sundbyberg SS 04 +0.66 9:41.27 +28.89
50m: 31.53
100m: 1:07.30
(35.77)
150m: 1:44.22
(36.92)
200m: 2:20.68
(36.46)
250m: 2:58.08
(37.40)
300m: 3:34.64
(36.56)
350m: 4:12.01
(37.37)
400m: 4:48.73
(36.72)
450m: 5:25.87
(37.14)
500m: 6:02.50
(36.63)
550m: 6:39.62
(37.12)
600m: 7:16.48
(36.86)
650m: 7:53.45
(36.97)
700m: 8:29.95
(36.50)
750m: 9:06.48
(36.53)
800m: 9:41.27
(34.79)
5 Erik Åstrand 2003 Täby Sim +0.79 9:45.29 +32.91
50m: 31.34
100m: 1:05.90
(34.56)
150m: 1:41.16
(35.26)
200m: 2:17.00
(35.84)
250m: 2:53.21
(36.21)
300m: 3:29.67
(36.46)
350m: 4:06.48
(36.81)
400m: 4:44.40
(37.92)
450m: 5:21.71
(37.31)
500m: 5:59.78
(38.07)
550m: 6:37.06
(37.28)
600m: 7:15.59
(38.53)
650m: 7:53.63
(38.04)
700m: 8:31.57
(37.94)
750m: 9:08.74
(37.17)
800m: 9:45.29
(36.55)
6 Sid Lundgren 2003 Järfälla Simsällskap +0.76 9:55.79 +43.41
50m: 31.77
100m: 1:07.46
(35.69)
150m: 1:44.03
(36.57)
200m: 2:20.88
(36.85)
250m: 2:57.95
(37.07)
300m: 3:34.57
(36.62)
350m: 4:11.37
(36.80)
400m: 4:48.46
(37.09)
450m: 5:26.03
(37.57)
500m: 6:03.58
(37.55)
550m: 6:42.47
(38.89)
600m: 7:20.82
(38.35)
650m: 7:59.03
(38.21)
700m: 8:39.25
(40.22)
750m: 9:17.83
(38.58)
800m: 9:55.79
(37.96)
7 Sebastian Hosokawa 2002 Åkersberga Simsällskap +0.78 10:41.44 +1:29.06
50m: 32.95
100m: 1:10.22
(37.27)
150m: 1:49.69
(39.47)
200m: 2:28.54
(38.85)
250m: 3:08.66
(40.12)
300m: 3:48.99
(40.33)
350m: 4:28.90
(39.91)
400m: 5:07.97
(39.07)
450m: 5:48.81
(40.84)
500m: 6:30.26
(41.45)
550m: 7:12.09
(41.83)
600m: 7:54.65
(42.56)
650m: 8:36.33
(41.68)
700m: 9:20.30
(43.97)
750m: 10:02.14
(41.84)
800m: 10:41.44
(39.30)
Grenen officiell:  2019-02-15 19:53:46
Event 2, 800m Frisim Herrar 18 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap +0.70 9:00.85
50m: 30.25
100m: 1:03.33
(33.08)
150m: 1:37.41
(34.08)
200m: 2:11.19
(33.78)
250m: 2:44.95
(33.76)
300m: 3:19.06
(34.11)
350m: 3:53.19
(34.13)
400m: 4:27.68
(34.49)
450m: 5:02.16
(34.48)
500m: 5:36.68
(34.52)
550m: 6:10.87
(34.19)
600m: 6:45.14
(34.27)
650m: 7:19.55
(34.41)
700m: 7:53.95
(34.40)
750m: 8:27.90
(33.95)
800m: 9:00.85
(32.95)
2 Simon Brandt 2000 Väsby Simsällskap +0.72 9:11.10 +10.25
50m: 30.59
100m: 1:04.93
(34.34)
150m: 1:40.10
(35.17)
200m: 2:14.95
(34.85)
250m: 2:49.79
(34.84)
300m: 3:24.93
(35.14)
350m: 4:00.19
(35.26)
400m: 4:35.27
(35.08)
450m: 5:10.29
(35.02)
500m: 5:45.49
(35.20)
550m: 6:20.20
(34.71)
600m: 6:55.00
(34.80)
650m: 7:29.44
(34.44)
700m: 8:04.07
(34.63)
750m: 8:38.23
(34.16)
800m: 9:11.10
(32.87)
3 Isak Gustafsson 2001 Simklubben Neptun +0.76 9:17.12 +16.27
50m: 30.82
100m: 1:04.37
(33.55)
150m: 1:38.54
(34.17)
200m: 2:12.71
(34.17)
250m: 2:47.54
(34.83)
300m: 3:22.74
(35.20)
350m: 3:58.21
(35.47)
400m: 4:33.45
(35.24)
450m: 5:08.97
(35.52)
500m: 5:44.36
(35.39)
550m: 6:19.87
(35.51)
600m: 6:55.68
(35.81)
650m: 7:31.43
(35.75)
700m: 8:07.59
(36.16)
750m: 8:43.53
(35.94)
800m: 9:17.12
(33.59)
4 Wilhelm Muzikants 2001 Täby Sim +0.71 9:30.17 +29.32
50m: 31.17
100m: 1:05.98
(34.81)
150m: 1:41.48
(35.50)
200m: 2:17.51
(36.03)
250m: 2:53.26
(35.75)
300m: 3:29.09
(35.83)
350m: 4:05.02
(35.93)
400m: 4:41.11
(36.09)
450m: 5:17.06
(35.95)
500m: 5:53.58
(36.52)
550m: 6:30.41
(36.83)
600m: 7:07.24
(36.83)
650m: 7:43.04
(35.80)
700m: 8:19.50
(36.46)
750m: 8:55.45
(35.95)
800m: 9:30.17
(34.72)
5 Niklas Nyblom 1999 Täby Sim +0.65 9:49.49 +48.64
50m: 31.65
100m: 1:07.11
(35.46)
150m: 1:42.95
(35.84)
200m: 2:19.89
(36.94)
250m: 2:57.06
(37.17)
300m: 3:34.38
(37.32)
350m: 4:11.99
(37.61)
400m: 4:49.63
(37.64)
450m: 5:26.88
(37.25)
500m: 6:04.84
(37.96)
550m: 6:42.81
(37.97)
600m: 7:19.82
(37.01)
650m: 7:57.63
(37.81)
700m: 8:35.42
(37.79)
750m: 9:12.91
(37.49)
800m: 9:49.49
(36.58)
6 Axel Nordén 2001 Täby Sim +0.69 10:04.44 +1:03.59
50m: 32.42
100m: 1:09.33
(36.91)
150m: 1:46.95
(37.62)
200m: 2:24.35
(37.40)
250m: 3:02.30
(37.95)
300m: 3:40.24
(37.94)
350m: 4:18.60
(38.36)
400m: 4:56.84
(38.24)
450m: 5:35.24
(38.40)
500m: 6:13.95
(38.71)
550m: 6:52.73
(38.78)
600m: 7:31.35
(38.62)
650m: 8:09.75
(38.40)
700m: 8:48.31
(38.56)
750m: 9:26.81
(38.50)
800m: 10:04.44
(37.63)
Grenen officiell:  2019-02-15 19:53:46
2019-02-15 19:54:06 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Järfälla Simsällskap
Document
Resultat
Järfälla Nationella 2019
Arrangör:
Plats: Järfällabadet Järfälla Simsällskap
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 15 feb 2019 till den 17 feb 2019
Event 3, 1500m Frisim Damer 15 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Anna Wainikka 2004 Simklubben Neptun 19:54.11
50m: 35.39
100m: 1:13.83
(38.44)
150m: 1:53.53
(39.70)
200m: 2:33.59
(40.06)
250m: 3:13.88
(40.29)
300m: 3:53.40
(39.52)
350m: 4:33.50
(40.10)
400m: 5:13.16
(39.66)
450m: 5:52.97
(39.81)
500m: 6:32.41
(39.44)
550m: 7:12.69
(40.28)
600m: 7:52.63
(39.94)
650m: 8:33.15
(40.52)
700m: 9:12.98
(39.83)
750m: 9:53.46
(40.48)
800m: 10:33.12
(39.66)
850m: 11:13.86
(40.74)
900m: 11:53.80
(39.94)
950m: 12:34.13
(40.33)
1000m: 13:14.28
(40.15)
1050m: 13:54.89
(40.61)
1100m: 14:34.57
(39.68)
1150m: 15:15.12
(40.55)
1200m: 15:55.35
(40.23)
1250m: 16:36.12
(40.77)
1300m: 17:16.25
(40.13)
1350m: 17:56.58
(40.33)
1400m: 18:36.17
(39.59)
1450m: 19:15.99
(39.82)
1500m: 19:54.11
(38.12)
2 Hannah Haux 2004 Täby Sim +0.84 21:47.04 +1:52.93
50m: 36.44
100m: 1:17.93
(41.49)
150m: 2:00.94
(43.01)
200m: 2:44.57
(43.63)
250m: 3:28.43
(43.86)
300m: 4:12.90
(44.47)
350m: 4:56.50
(43.60)
400m: 5:40.50
(44.00)
450m: 6:24.49
(43.99)
500m: 7:08.64
(44.15)
550m: 7:52.38
(43.74)
600m: 8:36.10
(43.72)
650m: 9:20.52
(44.42)
700m: 10:04.80
(44.28)
750m: 10:48.63
(43.83)
800m: 11:32.50
(43.87)
850m: 12:16.74
(44.24)
900m: 13:01.17
(44.43)
950m: 13:45.02
(43.85)
1000m: 14:29.36
(44.34)
1050m: 15:13.16
(43.80)
1100m: 15:57.27
(44.11)
1150m: 16:41.53
(44.26)
1200m: 17:25.81
(44.28)
1250m: 18:10.39
(44.58)
1300m: 18:55.03
(44.64)
1350m: 19:39.52
(44.49)
1400m: 20:22.85
(43.33)
1450m: 21:06.12
(43.27)
1500m: 21:47.04
(40.92)
3 Alice Davies 2004 Täby Sim +0.53 22:20.10 +2:25.99
50m: 36.53
100m: 1:18.90
(42.37)
150m: 2:02.39
(43.49)
200m: 2:46.39
(44.00)
250m: 3:30.85
(44.46)
300m: 4:15.05
(44.20)
350m: 4:59.65
(44.60)
400m: 5:44.91
(45.26)
450m: 6:29.72
(44.81)
500m: 7:15.01
(45.29)
550m: 7:59.77
(44.76)
600m: 8:44.76
(44.99)
650m: 9:29.90
(45.14)
700m: 10:15.10
(45.20)
750m: 11:00.50
(45.40)
800m: 11:45.50
(45.00)
850m: 12:30.48
(44.98)
900m: 13:15.65
(45.17)
950m: 14:01.14
(45.49)
1000m: 14:46.51
(45.37)
1050m: 15:31.29
(44.78)
1100m: 16:17.05
(45.76)
1150m: 17:02.56
(45.51)
1200m: 17:48.58
(46.02)
1250m: 18:34.01
(45.43)
1300m: 19:19.99
(45.98)
1350m: 20:06.25
(46.26)
1400m: 20:51.73
(45.48)
1450m: 21:35.50
(43.77)
1500m: 22:20.10
(44.60)
4 Edith Lindhagen 2004 Upsala Simsällskap +0.88 23:22.50 +3:28.39
50m: 38.79
100m: 1:23.28
(44.49)
150m: 2:10.07
(46.79)
200m: 2:55.96
(45.89)
250m: 3:43.07
(47.11)
300m: 4:29.07
(46.00)
350m: 5:15.98
(46.91)
400m: 6:02.32
(46.34)
450m: 6:49.64
(47.32)
500m: 7:36.14
(46.50)
550m: 8:23.41
(47.27)
600m: 9:10.98
(47.57)
650m: 9:59.13
(48.15)
700m: 10:46.68
(47.55)
750m: 11:34.19
(47.51)
800m: 12:21.68
(47.49)
850m: 13:09.21
(47.53)
900m: 13:55.85
(46.64)
950m: 14:43.92
(48.07)
1000m: 15:32.27
(48.35)
1050m: 16:19.37
(47.10)
1100m: 17:06.95
(47.58)
1150m: 17:54.83
(47.88)
1200m: 18:42.39
(47.56)
1250m: 19:30.61
(48.22)
1300m: 20:17.45
(46.84)
1350m: 21:04.84
(47.39)
1400m: 21:52.28
(47.44)
1450m: 22:38.81
(46.53)
1500m: 23:22.50
(43.69)
Grenen officiell:  2019-02-15 20:47:15
Event 3, 1500m Frisim Damer 16-17 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Annie Hegmegi 2003 Jönköpings Simsällskap +0.74 18:16.54
50m: 32.53
100m: 1:08.01
(35.48)
150m: 1:43.04
(35.03)
200m: 2:18.83
(35.79)
250m: 2:54.82
(35.99)
300m: 3:31.07
(36.25)
350m: 4:07.26
(36.19)
400m: 4:43.52
(36.26)
450m: 5:19.88
(36.36)
500m: 5:56.81
(36.93)
550m: 6:33.35
(36.54)
600m: 7:10.45
(37.10)
650m: 7:47.30
(36.85)
700m: 8:24.24
(36.94)
750m: 9:01.23
(36.99)
800m: 9:38.26
(37.03)
850m: 10:15.05
(36.79)
900m: 10:52.20
(37.15)
950m: 11:28.86
(36.66)
1000m: 12:05.89
(37.03)
1050m: 12:42.99
(37.10)
1100m: 13:19.91
(36.92)
1150m: 13:56.96
(37.05)
1200m: 14:33.99
(37.03)
1250m: 15:10.71
(36.72)
1300m: 15:47.84
(37.13)
1350m: 16:24.95
(37.11)
1400m: 17:02.22
(37.27)
1450m: 17:39.58
(37.36)
1500m: 18:16.54
(36.96)
2 Thilda Ström 2003 Täby Sim +0.72 18:26.80 +10.26
50m: 32.95
100m: 1:08.56
(35.61)
150m: 1:44.62
(36.06)
200m: 2:21.14
(36.52)
250m: 2:58.07
(36.93)
300m: 3:35.39
(37.32)
350m: 4:12.60
(37.21)
400m: 4:49.77
(37.17)
450m: 5:26.55
(36.78)
500m: 6:04.46
(37.91)
550m: 6:41.71
(37.25)
600m: 7:19.36
(37.65)
650m: 7:56.43
(37.07)
700m: 8:33.38
(36.95)
750m: 9:10.42
(37.04)
800m: 9:47.31
(36.89)
850m: 10:23.96
(36.65)
900m: 11:00.63
(36.67)
950m: 11:37.47
(36.84)
1000m: 12:14.53
(37.06)
1050m: 12:51.34
(36.81)
1100m: 13:28.50
(37.16)
1150m: 14:06.27
(37.77)
1200m: 14:43.85
(37.58)
1250m: 15:21.68
(37.83)
1300m: 15:58.44
(36.76)
1350m: 16:35.77
(37.33)
1400m: 17:13.86
(38.09)
1450m: 17:51.00
(37.14)
1500m: 18:26.80
(35.80)
3 Felicia Östlund 2002 Skuru Idrottsklubb +0.64 19:03.53 +46.99
50m: 35.33
100m: 1:12.84
(37.51)
150m: 1:50.41
(37.57)
200m: 2:28.25
(37.84)
250m: 3:05.67
(37.42)
300m: 3:43.67
(38.00)
350m: 4:21.49
(37.82)
400m: 4:59.64
(38.15)
450m: 5:37.54
(37.90)
500m: 6:15.41
(37.87)
550m: 6:53.35
(37.94)
600m: 7:31.17
(37.82)
650m: 8:09.11
(37.94)
700m: 8:47.42
(38.31)
750m: 9:25.56
(38.14)
800m: 10:03.25
(37.69)
850m: 10:40.89
(37.64)
900m: 11:19.53
(38.64)
950m: 11:57.41
(37.88)
1000m: 12:36.26
(38.85)
1050m: 13:14.16
(37.90)
1100m: 13:52.73
(38.57)
1150m: 14:31.39
(38.66)
1200m: 15:09.99
(38.60)
1250m: 15:48.38
(38.39)
1300m: 16:27.60
(39.22)
1350m: 17:06.45
(38.85)
1400m: 17:45.88
(39.43)
1450m: 18:24.06
(38.18)
1500m: 19:03.53
(39.47)
4 Lina Rehnman 2002 Västerås Simsällskap +0.85 19:19.94 +1:03.40
50m: 34.37
100m: 1:12.11
(37.74)
150m: 1:49.77
(37.66)
200m: 2:28.25
(38.48)
250m: 3:06.35
(38.10)
300m: 3:45.00
(38.65)
350m: 4:23.49
(38.49)
400m: 5:02.06
(38.57)
450m: 5:40.60
(38.54)
500m: 6:19.22
(38.62)
550m: 6:57.81
(38.59)
600m: 7:37.29
(39.48)
650m: 8:15.56
(38.27)
700m: 8:55.15
(39.59)
750m: 9:33.56
(38.41)
800m: 10:12.32
(38.76)
850m: 10:51.11
(38.79)
900m: 11:30.41
(39.30)
950m: 12:09.31
(38.90)
1000m: 12:48.54
(39.23)
1050m: 13:27.92
(39.38)
1100m: 14:06.92
(39.00)
1150m: 14:46.48
(39.56)
1200m: 15:25.42
(38.94)
1250m: 16:04.50
(39.08)
1300m: 16:43.66
(39.16)
1350m: 17:22.77
(39.11)
1400m: 18:02.03
(39.26)
1450m: 18:41.16
(39.13)
1500m: 19:19.94
(38.78)
5 Louise Larsson 2002 Järfälla Simsällskap +0.75 19:23.59 +1:07.05
50m: 34.31
100m: 1:11.72
(37.41)
150m: 1:49.44
(37.72)
200m: 2:27.13
(37.69)
250m: 3:05.31
(38.18)
300m: 3:43.69
(38.38)
350m: 4:22.05
(38.36)
400m: 5:00.35
(38.30)
450m: 5:38.33
(37.98)
500m: 6:16.64
(38.31)
550m: 6:55.12
(38.48)
600m: 7:33.97
(38.85)
650m: 8:13.09
(39.12)
700m: 8:52.18
(39.09)
750m: 9:31.89
(39.71)
800m: 10:11.16
(39.27)
850m: 10:50.87
(39.71)
900m: 11:30.15
(39.28)
950m: 12:09.74
(39.59)
1000m: 12:49.17
(39.43)
1050m: 13:29.05
(39.88)
1100m: 14:08.58
(39.53)
1150m: 14:48.14
(39.56)
1200m: 15:27.97
(39.83)
1250m: 16:07.92
(39.95)
1300m: 16:47.46
(39.54)
1350m: 17:27.43
(39.97)
1400m: 18:06.92
(39.49)
1450m: 18:45.82
(38.90)
1500m: 19:23.59
(37.77)
6 Natalie Stjärnås 2003 Jönköpings Simsällskap +0.79 19:36.22 +1:19.68
50m: 35.75
100m: 1:14.96
(39.21)
150m: 1:53.77
(38.81)
200m: 2:33.16
(39.39)
250m: 3:12.00
(38.84)
300m: 3:51.35
(39.35)
350m: 4:30.71
(39.36)
400m: 5:10.13
(39.42)
450m: 5:49.79
(39.66)
500m: 6:29.13
(39.34)
550m: 7:09.05
(39.92)
600m: 7:47.55
(38.50)
650m: 8:27.26
(39.71)
700m: 9:06.78
(39.52)
750m: 9:46.69
(39.91)
800m: 10:26.11
(39.42)
850m: 11:05.39
(39.28)
900m: 11:44.52
(39.13)
950m: 12:24.39
(39.87)
1000m: 13:03.70
(39.31)
1050m: 13:43.50
(39.80)
1100m: 14:23.15
(39.65)
1150m: 15:02.40
(39.25)
1200m: 15:41.55
(39.15)
1250m: 16:21.10
(39.55)
1300m: 17:00.61
(39.51)
1350m: 17:40.24
(39.63)
1400m: 18:18.73
(38.49)
1450m: 18:57.60
(38.87)
1500m: 19:36.22
(38.62)
7 Emma Bengtsson 2002 Motala Simsällskap +0.80 21:38.73 +3:22.19
50m: 36.21
100m: 1:16.96
(40.75)
150m: 1:59.21
(42.25)
200m: 2:41.60
(42.39)
250m: 3:24.59
(42.99)
300m: 4:08.32
(43.73)
350m: 4:51.60
(43.28)
400m: 5:35.48
(43.88)
450m: 6:19.50
(44.02)
500m: 7:03.60
(44.10)
550m: 7:46.79
(43.19)
600m: 8:31.49
(44.70)
650m: 9:15.55
(44.06)
700m: 9:59.96
(44.41)
750m: 10:43.58
(43.62)
800m: 11:28.13
(44.55)
850m: 12:11.81
(43.68)
900m: 12:56.04
(44.23)
950m: 13:39.96
(43.92)
1000m: 14:24.83
(44.87)
1050m: 15:08.03
(43.20)
1100m: 15:51.76
(43.73)
1150m: 16:35.96
(44.20)
1200m: 17:19.98
(44.02)
1250m: 18:03.67
(43.69)
1300m: 18:47.96
(44.29)
1350m: 19:31.66
(43.70)
1400m: 20:15.91
(44.25)
1450m: 20:58.29
(42.38)
1500m: 21:38.73
(40.44)
8 Felicia Tubbin 2003 Jönköpings Simsällskap +0.79 21:39.76 +3:23.22
50m: 37.34
100m: 1:18.86
(41.52)
150m: 2:00.45
(41.59)
200m: 2:42.47
(42.02)
250m: 3:25.18
(42.71)
300m: 4:08.35
(43.17)
350m: 4:51.92
(43.57)
400m: 5:35.55
(43.63)
450m: 6:19.62
(44.07)
500m: 7:03.38
(43.76)
550m: 7:47.38
(44.00)
600m: 8:31.91
(44.53)
650m: 9:15.64
(43.73)
700m: 9:59.79
(44.15)
750m: 10:43.84
(44.05)
800m: 11:27.49
(43.65)
850m: 12:10.96
(43.47)
900m: 12:54.30
(43.34)
950m: 13:38.63
(44.33)
1000m: 14:22.41
(43.78)
1050m: 15:06.53
(44.12)
1100m: 15:50.41
(43.88)
1150m: 16:33.93
(43.52)
1200m: 17:18.46
(44.53)
1250m: 18:02.77
(44.31)
1300m: 18:46.93
(44.16)
1350m: 19:31.11
(44.18)
1400m: 20:14.44
(43.33)
1450m: 20:57.33
(42.89)
1500m: 21:39.76
(42.43)
Grenen officiell:  2019-02-15 20:47:15
Event 3, 1500m Frisim Damer 18 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim +0.75 17:20.14
50m: 31.52
100m: 1:05.88
(34.36)
150m: 1:39.99
(34.11)
200m: 2:14.42
(34.43)
250m: 2:49.26
(34.84)
300m: 3:23.63
(34.37)
350m: 3:58.31
(34.68)
400m: 4:32.52
(34.21)
450m: 5:06.94
(34.42)
500m: 5:41.43
(34.49)
550m: 6:15.98
(34.55)
600m: 6:50.83
(34.85)
650m: 7:25.36
(34.53)
700m: 8:00.21
(34.85)
750m: 8:35.08
(34.87)
800m: 9:10.39
(35.31)
850m: 9:45.33
(34.94)
900m: 10:20.06
(34.73)
950m: 10:54.89
(34.83)
1000m: 11:29.99
(35.10)
1050m: 12:04.62
(34.63)
1100m: 12:39.79
(35.17)
1150m: 13:14.53
(34.74)
1200m: 13:49.64
(35.11)
1250m: 14:24.65
(35.01)
1300m: 14:59.57
(34.92)
1350m: 15:34.62
(35.05)