2020-10-27   13:27:47
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Öjebyspelen 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Öjebyspelen2019
Arrangör:
Plats: Piteå Sim
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 mar 2019 till den 24 mar 2019
Gren 1, 4x50m Frisim Mixed - Final
Plac Namn Ålder Förening FINA Tid Diff
1 LSS 1 15 Luleå Simsällskap 2:15.53
Mirjam Edin 2006 BG7806 16.61 34.58 34.58
Elina Birk 2004 CA9404 -.-- 16.49 34.91 1:09.49
Erik Andersson 2006 AB9306 -.-- 15.27 31.37 1:40.86
Emil Juuso 2006 AE7906 -.-- 16.52 34.67 2:15.53
2 IKSU Lag 1 15 IKSU Simning 2:17.98 +2.45
Alma Bäckström 2006 BF5206 14.98 31.67 31.67
Albert Björk 2006 AG4706 -.-- 16.66 34.92 1:06.59
Irma Enwald Persson 2004 BS5804 -.-- 16.88 35.34 1:41.93
Ellen Johansson 2004 BB1604 -.-- 17.48 36.05 2:17.98
3 LSS 3 14 Luleå Simsällskap 2:28.80 +13.27
Thyra Eriksson 2005 BP6605 16.65 34.39 34.39
Ebba  Andersson 2007 AW2607 -.-- 18.60 40.14 1:14.53
Per Lindqvist 2008 AB1908 -.-- 18.62 38.56 1:53.09
Tyra Eriksson 2005 BW8605 -.-- 16.82 35.71 2:28.80
4 IKSU LAG 15 IKSU Simning 2:44.04 +28.51
Tilda Johansson 2004 BB0604 18.54 37.85 37.85
Felicia Sanden 2007 AK1407 -.-- 22.02 45.69 1:23.54
August Grundberg 2008 AI3508 -.-- 1:00.64 43.43 2:06.97
Bella Prytz 2008 AO7408 -.-- 2:06.97 37.07 2:44.04
5 LSS 4 11 Luleå Simsällskap 2:45.01 +29.48
Tyra Vidman 2009 AG4409 20.05 42.61 42.61
Emil Taavo 2008 AJ5708 -.-- 18.75 40.19 1:22.80
Nelly Brevemark 2009 AE6209 -.-- 18.72 39.97 2:02.77
Emil Lundkvist 2008 AN7708 -.-- 19.99 42.24 2:45.01
6 Haparanda Sportklubb Taktik  12 Haparanda Sportklubb Taktik 2:45.39 +29.86
Alex Bojang 2007 AO1507 18.31 38.15 38.15
Alma Happonen 2008 BA5808 -.-- 21.25 47.97 1:26.12
Felicia Bojang 2008 BA5608 -.-- 18.93 40.88 2:07.00
Micah Mäki-Ampomah 2009 AD1709 -.-- 18.31 38.39 2:45.39
7 IKSU Lag 2 12 IKSU Simning 2:45.85 +30.32
Ida Hällman 2007 AS5407 16.79 34.09 34.09
Signe Hellgren 2007 BL7007 -.-- 20.08 42.29 1:16.38
Robin Westberg 2007 AM1507 -.-- 17.83 37.89 1:54.27
Jonna Westin 2008 BO2806 -.-- 23.90 51.58 2:45.85
8 LSS 5 14 Luleå Simsällskap 2:47.06 +31.53
Alva Sahlin 2005 BW4805 18.98 39.95 39.95
Patrick Rojrung 2007 AJ2107 -.-- 20.62 44.11 1:24.06
Ester  Nordholm 2007 AM2407 -.-- 20.17 1:23.00 2:47.06
Jixiang Wang 2008 AN1608 -.-- 20.82 2:47.06
9 IKSU LAg 3 15 IKSU Simning 2:47.95 +32.42
Jonna Hellgren 2004 BO4404 16.56 33.94 33.94
Weronika Maceluch 2007 BL7207 -.-- 20.16 41.40 1:15.34
Linus Westberg 2009 AC7909 -.-- 24.86 51.61 2:06.95
Tindra Skogfält 2007 BK7007 -.-- 19.32 41.00 2:47.95
10 IKSU Lag 5 13 IKSU Simning 3:10.25 +54.72
Iris Grundberg 2006 BT9206 19.69 40.07 40.07
Greta Sullivan 2008 BB8408 -.-- 1:08.48 41.97 1:22.04
Elin Ekström 2010 AE6210 -.-- 1:18.51 57.17 2:19.21
Arne Björk 2008 AI1508 -.-- 2:19.21 51.04 3:10.25
11 LSS 6 12 Luleå Simsällskap 3:28.76 +1:13.2
Sigrid Heintz 2010 AF7810 22.77 46.04 46.04
Freja Sahlin 2007 -.-- 23.45 53.29 1:39.33
Julia Pettersson 2010 AG8610 -.-- 24.78 56.44 2:35.77
Manna Moradi 2009 AO9209 -.-- 22.90 52.99 3:28.76
12 PiteMix 12 Piteå Sim 3:30.59 +1:15.0
Johannes Persson 2008 AB8908 20.87 44.28 44.28
Enya Holmström 2010 AB2610 -.-- 31.45 1:07.26 1:51.54
Ellen Gotthold 2008 AH4608 -.-- 19.78 44.86 2:36.40
Lucas Berg 2007 AP3707 -.-- 24.84 54.19 3:30.59
- LSS 2 14 Luleå Simsällskap DSQ
Osama Bahssas 2005 AW5505
Matilda Österberg 2006 BQ0206 -.--
Klara Åström 2006 BH2606 -.--
Ester Isaksson 2006 BH3606 -.--
- Luleå Simsällskap 17 Luleå Simsällskap DNS
Melad Bahssas 2002 BA6302
Felicia Hjälte 2002 BY8802
Petra Rasmuson 2005 AS0405
Emily Cwirzen 2004 BS4604
- Luleå Simsällskap lag 2 15 Luleå Simsällskap DNS
Tyra Eriksson 2005 BW8605
Mirjam Edin 2006 BG7806
Elina Birk 2004 CA9404
Erik Andersson 2006 AB9306
- Luleå Simsällskap lag 3 13 Luleå Simsällskap DNS
Emil Taavo 2008 AJ5708
Patrick Rojrung 2007 AJ2107
Matilda Österberg 2006 BQ0206
Ester Isaksson 2006 BH3606
2019-03-23 13:20:04 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Piteå Sim
Document
Resultat
Öjebyspelen2019
Arrangör:
Plats: Piteå Sim
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 mar 2019 till den 24 mar 2019
Gren 2, 25m Ryggsim Damer 9 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Kitty Högdahl 2010 Piteå Sim 24.70
2 Ottilia Persson 2010 Bureå Simsällskap 26.94 +2.24
3 Astrid Isaksson 2010 Luleå Simsällskap 27.26 +2.56
4 Enya Holmström 2010 Piteå Sim 28.04 +3.34
4 Elin Ekström 2010 IKSU Simning 28.04 +3.34
6 Viola Franzén 2011 Piteå Sim 28.11 +3.41
7 Sigrid Heintz 2010 Luleå Simsällskap 28.86 +4.16
8 Alexia Henriksson 2010 Luleå Simsällskap 30.68 +5.98
9 Lisa Gotthold 2010 Piteå Sim 33.79 +9.09
Grenen officiell:  2019-03-23 10:44:58
Gren 2, 25m Ryggsim Damer 10-11 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Hanna Svan 2009 Bureå Simsällskap 19.80
2 Miranda Henriksson 2009 Piteå Sim 20.40 +0.60
3 Greta Sullivan 2008 IKSU Simning 22.59 +2.79
4 Tyra Vidman 2009 Luleå Simsällskap 22.69 +2.89
5 Nelly Brevemark 2009 Luleå Simsällskap 23.11 +3.31
6 Lilly Marklund 2008 Piteå Sim 23.22 +3.42
7 Jixiang Wang 2008 Luleå Simsällskap 23.35 +3.55
8 Ellen Gotthold 2008 Piteå Sim 24.24 +4.44
9 Malin Lundmark 2008 Burträsk Simpolare 24.38 +4.58
10 Cornelia Lundstedt 2008 Piteå Sim 25.34 +5.54
11 Olivia Granberg 2009 Burträsk Simpolare 25.35 +5.55
12 Alma Happonen 2008 Haparanda Sportklubb Taktik 25.36 +5.56
13 Selma Berggren 2008 Piteå Sim 26.07 +6.27
14 Viktoria Anerud 2009 Älvsby Simsällskap 26.47 +6.67
15 Savannah Lindgren 2009 Haparanda Sportklubb Taktik 26.74 +6.94
16 Ida Brännström 2008 Haparanda Sportklubb Taktik 26.90 +7.10
17 Jonna Westin 2008 IKSU Simning 26.94 +7.14
18 Nanna Åström 2008 Burträsk Simpolare 27.28 +7.48
19 Michelle Mukka 2008 Haparanda Sportklubb Taktik 27.57 +7.77
20 Manna Moradi 2009 Luleå Simsällskap 27.72 +7.92
21 Emilia Renberg 2008 Luleå Simsällskap 28.09 +8.29
22 Astrid Hägglund 2008 Skellefteå Simklubb 28.48 +8.68
23 Viktoria Andersson 2008 Burträsk Simpolare 29.60 +9.80
24 Leia Ekberg 2009 Piteå Sim 30.70 +10.90
25 Clara Öberg 2009 Älvsby Simsällskap 34.47 +14.67
- Johanna Niska 2008 Haparanda Sportklubb Taktik DSQ
Grenen officiell:  2019-03-23 10:44:58
2019-03-23 10:54:23 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Piteå Sim
Document
Resultat
Öjebyspelen2019
Arrangör:
Plats: Piteå Sim
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 mar 2019 till den 24 mar 2019
Gren 3, 25m Ryggsim Herrar 9 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Cewin Nilsson 2011 Piteå Sim 31.45
2 Jens Gotthold 2010 Piteå Sim 31.61 +0.16
3 Olle Berglund 2011 Piteå Sim 40.59 +9.14
Grenen officiell:  2019-03-23 10:52:18
Gren 3, 25m Ryggsim Herrar 10-11 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Malte Magnusson 2008 Skellefteå Simklubb 20.79
2 Per Lindqvist 2008 Luleå Simsällskap 22.38 +1.59
3 Emil Lundkvist 2008 Luleå Simsällskap 22.93 +2.14
4 Arne Björk 2008 IKSU Simning 24.14 +3.35
5 Edvard Waller 2009 Burträsk Simpolare 24.37 +3.58
6 Emil Taavo 2008 Luleå Simsällskap 24.73 +3.94
7 Anton Sandsten 2009 Haparanda Sportklubb Taktik 24.96 +4.17
8 Linus Westberg 2009 IKSU Simning 26.00 +5.21
9 August Grundberg 2008 IKSU Simning 26.23 +5.44
10 Johannes Persson 2008 Piteå Sim 26.49 +5.70
11 Malte Lindström 2008 Piteå Sim 27.23 +6.44
12 Eric Sandestål 2008 Luleå Simsällskap 28.33 +7.54
13 Viktor Lindgren 2009 Burträsk Simpolare 28.57 +7.78
14 Joel Lindmark 2008 Burträsk Simpolare 28.95 +8.16
15 Emanuel Hammerin 2008 Piteå Sim 29.85 +9.06
16 Arvid Andersson 2009 Burträsk Simpolare 30.89 +10.10
Grenen officiell:  2019-03-23 10:52:18
2019-03-23 10:54:38 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Piteå Sim
Document
Resultat
Öjebyspelen2019
Arrangör:
Plats: Piteå Sim
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 mar 2019 till den 24 mar 2019
Gren 4, 50m Fjärilsim Damer 10-11 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Hanna Svan 2009 Bureå Simsällskap 166 44.36
25m: 19.82
50m: 44.36
(24.54)
2 Bella Prytz 2008 IKSU Simning 142 46.69 +2.33
25m: 20.32
50m: 46.69
(26.37)
3 Malin Lundmark 2008 Burträsk Simpolare 88 54.80 +10.44
25m: 23.81
50m: 54.80
(30.99)
- Greta Sullivan 2008 IKSU Simning DSQ
Grenen officiell:  2019-03-23 11:07:15
Gren 4, 50m Fjärilsim Damer 12-13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alma Bäckström 2006 IKSU Simning 281 37.19
25m: 16.32
50m: 37.19
(20.87)
2 Mirjam Edin 2006 Luleå Simsällskap 272 37.62 +0.43
25m: 17.35
50m: 37.62
(20.27)
3 Felicia Svan 2007 Bureå Simsällskap 267 37.84 +0.65
25m: 17.17
50m: 37.84
(20.67)
4 Alma Marklund 2006 Piteå Sim 260 38.19 +1.00
25m: 18.23
50m: 38.19
(19.96)
5 Elma Lundström 2006 Skellefteå Simklubb 249 38.71 +1.52
25m: 17.62
50m: 38.71
(21.09)
6 Ida Hällman 2007 IKSU Simning 243 39.05 +1.86
25m: 18.23
50m: 39.05
(20.82)
7 Fanny Landstedt Aldengren 2006 Luleå Simsällskap 215 40.67 +3.48
25m: 18.93
50m: 40.67
(21.74)
8 Olivia Lindmark 2006 Bureå Simsällskap 183 42.93 +5.74
25m: 18.89
50m: 42.93
(24.04)
9 Linnea Larsson 2006 Skellefteå Simklubb 178 43.27 +6.08
25m: 19.11
50m: 43.27
(24.16)
10 Maja Westermark 2006 Burträsk Simpolare 174 43.65 +6.46
25m: 19.41
50m: 43.65
(24.24)
11 Ella Marklund 2006 Piteå Sim 156 45.21 +8.02
25m: 19.68
50m: 45.21
(25.53)
12 Adina Persson 2007 Bureå Simsällskap 144 46.42 +9.23
25m: 21.14
50m: 46.42
(25.28)
13 Dahlia Skoglind 2006 Piteå Sim 134 47.62 +10.43
25m: 20.71
50m: 47.62
(26.91)
14 Matilda Österberg 2006 Luleå Simsällskap 124 48.89 +11.70
25m: 22.05
50m: 48.89
(26.84)
15 Josephine Lindmark 2007 Bureå Simsällskap 101 52.25 +15.06
25m: 22.14
50m: 52.25
(30.11)
16 Ester  Nordholm 2007 Luleå Simsällskap 81 56.34 +19.15
25m: 25.87
50m: 56.34
(30.47)
- Millie Eriksson 2007 Skellefteå Simklubb DSQ
Grenen officiell:  2019-03-23 11:07:15
Gren 4, 50m Fjärilsim Damer 14-15 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Agnes Olsson 2004 Bureå Simsällskap 342 34.85
25m: 15.81
50m: 34.85
(19.04)
2 Victoria Niska 2005 Haparanda Sportklubb Taktik 291 36.75 +1.90
25m: 16.49
50m: 36.75
(20.26)
3 Kajsa Waller 2005 Burträsk Simpolare 272 37.61 +2.76
25m: 16.86
50m: 37.61
(20.75)
4 Heidi Nilsson 2005 Piteå Sim 267 37.86 +3.01
25m: 37.86
5 Felicia Hopkins 2005 Skellefteå Simklubb 206 41.27 +6.42
25m: 18.96
50m: 41.27
(22.31)
6 Elina Birk 2004 Luleå Simsällskap 205 41.30 +6.45
25m: 18.82
50m: 41.30
(22.48)
7 Selma Westerlund 2004 Skellefteå Simklubb 191 42.33 +7.48
25m: 18.80
50m: 42.33
(23.53)
8 Jonna Hellgren 2004 IKSU Simning 179 43.22 +8.37
25m: 18.32
50m: 43.22
(24.90)
9 Anna  Ollinen 2005 Haparanda Sportklubb Taktik 177 43.36 +8.51
25m: 18.99
50m: 43.36
(24.37)
10 Thyra Eriksson 2005 Luleå Simsällskap 161 44.77 +9.92
25m: 20.67
50m: 44.77
(24.10)
11 Amanda Hedberg 2004 Bureå Simsällskap 148 46.09 +11.24
25m: 21.70
50m: 46.09
(24.39)
11 Tilda Johansson 2004 IKSU Simning 148 46.09 +11.24
25m: 20.98
50m: 46.09
(25.11)
13 Ellen Johansson 2004 IKSU Simning 141 46.77 +11.92
25m: 20.74
50m: 46.77
(26.03)
- Irma Enwald Persson 2004 IKSU Simning DSQ
Grenen officiell:  2019-03-23 11:07:15
Gren 4, 50m Fjärilsim Damer 16-99 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Wilma Wenden 2002 Bureå Simsällskap 480 31.12
25m: 13.99
50m: 31.12
(17.13)
2 Felicia Hjälte 2002 Luleå Simsällskap 450 31.81 +0.69
25m: 14.99
50m: 31.81
(16.82)
3 Hilda Larsson 2002 IKSU Simning 371 33.91 +2.79
25m: 15.60
50m: 33.91
(18.31)
4 Petra Andersson 2001 Bureå Simsällskap 325 35.45 +4.33
25m: 15.88
50m: 35.45
(19.57)
5 Eliza Happonen 2002 Haparanda Sportklubb Taktik 291 36.79 +5.67
25m: 16.70
50m: 36.79
(20.09)
6 Inga-Maarit Viitanen 2001 Haparanda Sportklubb Taktik 215 40.67 +9.55
25m: 17.11
50m: 40.67
(23.56)
7 Maria Brännmark 2002 Haparanda Sportklubb Taktik 193 42.14 +11.02
25m: 18.48
50m: 42.14
(23.66)
Grenen officiell:  2019-03-23 11:07:15
2019-03-23 11:07:53 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Piteå Sim
Document
Resultat
Öjebyspelen2019
Arrangör:
Plats: Piteå Sim
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 mar 2019 till den 24 mar 2019
Gren 5, 50m Fjärilsim Herrar 10-11 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Edvard Waller 2009 Burträsk Simpolare DSQ
Grenen officiell:  2019-03-23 11:20:50
Gren 5, 50m Fjärilsim Herrar 12-13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Erik Andersson 2006 Luleå Simsällskap 195 37.57
25m: 16.85
50m: 37.57
(20.72)
2 Philip Sandström 2006 Skellefteå Simklubb 160 40.13 +2.56
25m: 17.80
50m: 40.13
(22.33)
3 Albert Björk 2006 IKSU Simning 152 40.81 +3.24
25m: 18.70
50m: 40.81
(22.11)
4 Khaled Ahmed 2007 Piteå Sim 149 41.11 +3.54
25m: 18.47
50m: 41.11
(22.64)
5 Emil Juuso 2006 Luleå Simsällskap 94 47.86 +10.29
25m: 21.15
50m: 47.86
(26.71)
- Robin Westberg 2007 IKSU Simning DSQ
Grenen officiell:  2019-03-23 11:20:50
Gren 5, 50m Fjärilsim Herrar 14-15 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Björn Risberg 2004 Skellefteå Simklubb 207 36.85
25m: 16.39
50m: 36.85
(20.46)
2 Simon Eriksson 2004 Piteå Sim 187 38.08 +1.23
25m: 17.48
50m: 38.08
(20.60)
3 Melwin Magnusson 2005 Skellefteå Simklubb 129 43.06 +6.21
25m: 18.67
50m: 43.06
(24.39)
4 Joel Lundmark 2005 Burträsk Simpolare 111 45.33 +8.48
25m: 18.90
50m: 45.33
(26.43)
5 William Granberg 2005 Burträsk Simpolare 110 45.37 +8.52
25m: 20.80
50m: 45.37
(24.57)
6 Hugo Westermark 2004 Burträsk Simpolare 104 46.29 +9.44
25m: 20.47
50m: 46.29
(25.82)
7 Osama Bahssas 2005 Luleå Simsällskap 97 47.34 +10.49
25m: 20.75
50m: 47.34
(26.59)
Grenen officiell:  2019-03-23 11:20:50
Gren 5, 50m Fjärilsim Herrar 16-99 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Janne Siilanen 1993 Kuopion Uimaseura 326 31.67
25m: 13.70
50m: 31.67
(17.97)
- Mats-Erik Skogfält 1976 IKSU Simning DSQ
Grenen officiell:  2019-03-23 11:20:50
2019-03-23 11:20:57 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Piteå Sim
Document
Resultat
Öjebyspelen2019
Arrangör:
Plats: Piteå Sim
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 mar 2019 till den 24 mar 2019
Gren 6, 100m Medley Damer 9 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Sigrid Heintz 2010 Luleå Simsällskap 100 2:01.36
25m: 24.18
50m: 54.29
(30.11)
75m: 1:31.25
(36.96)
100m: 2:01.36
(30.11)
- Julia Pettersson 2010 Luleå Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-03-23 11:53:18
Gren 6, 100m Medley Damer 14-15 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Agnes Olsson 2004 Bureå Simsällskap 492 1:11.57
25m: 15.52
50m: 33.41
(17.89)
75m: 55.28
(21.87)
100m: 1:11.57
(16.29)
2 Heidi Nilsson 2005 Piteå Sim 336 1:21.26 +9.69
25m: 18.67
50m: 38.94
(20.27)
75m: 1:02.48
(23.54)
100m: 1:21.26
(18.78)
3 Kajsa Waller 2005 Burträsk Simpolare 283 1:26.05 +14.48
25m: 17.17
50m: 39.10
(21.93)
75m: 1:05.89
(26.79)
100m: 1:26.05
(20.16)
4 Marina Johansson 2005 Piteå Sim 276 1:26.75 +15.18
25m: 18.60
50m: 40.61
(22.01)
75m: 1:05.71
(25.10)
100m: 1:26.75
(21.04)
5 Felicia Hopkins 2005 Skellefteå Simklubb 236 1:31.34 +19.77
25m: 19.11
50m: 42.85
(23.74)
75m: 1:09.95
(27.10)
100m: 1:31.34
(21.39)
6 Amanda Hedberg 2004 Bureå Simsällskap 215 1:34.32 +22.75
25m: 21.43
50m: 44.77
(23.34)
75m: 1:14.39
(29.62)
100m: 1:34.32
(19.93)
7 Jonna Hellgren 2004 IKSU Simning 206 1:35.62 +24.05
25m: 18.57
50m: 42.23
(23.66)
75m: 1:12.78
(30.55)
100m: 1:35.62
(22.84)
8 Tilda Johansson 2004 IKSU Simning 203 1:36.06 +24.49
25m: 19.68
50m: 1:36.11
(1:16.43)
75m: 1:36.06
()
9 Emmy Åström 2005 Bureå Simsällskap 189 1:38.35 +26.78
25m: 22.77
50m: 50.18
(27.41)
75m: 1:16.78
(26.60)
100m: 1:38.35
(21.57)
10 Alva Sahlin 2005 Luleå Simsällskap 138 1:49.26 +37.69
25m: 25.21
50m: 53.80
(28.59)
75m: 1:23.64
(29.84)
100m: 1:49.26
(25.62)
- Ellen Johansson 2004 IKSU Simning DSQ
- Irma Enwald Persson 2004 IKSU Simning DSQ
- Tyra Eriksson 2005 Luleå Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-03-23 11:53:18
Gren 6, 100m Medley Damer 10-11 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Miranda Henriksson 2009 Piteå Sim 171 1:41.63
25m: 21.23
50m: 47.53
(26.30)
100m: 1:41.63
(1:41.63)
2 Bella Prytz 2008 IKSU Simning 171 1:41.68 +0.05
25m: 21.49
50m: 45.19
(23.70)
75m: 1:17.82
(32.63)
100m: 1:41.68
(23.86)
3 Ellen Gotthold 2008 Piteå Sim 114 1:56.32 +14.69
25m: 24.89
50m: 55.51
(30.62)
75m: 1:28.99
(33.48)
100m: 1:56.32
(27.33)
- Felicia Bojang 2008 Haparanda Sportklubb Taktik DSQ
- Lily Franzén 2008 Piteå Sim DSQ
- Olivia Granberg 2009 Burträsk Simpolare DSQ
- Greta Sullivan 2008 IKSU Simning DNS
Grenen officiell:  2019-03-23 11:53:18
Gren 6, 100m Medley Damer 12-13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ida Hällman 2007 IKSU Simning 262 1:28.22
25m: 17.99
50m: 39.23
(21.24)
75m: 1:06.96
(27.73)
100m: 1:28.22
(21.26)
2 Alma Marklund 2006 Piteå Sim 230 1:32.14 +3.92
25m: 19.25
50m: 42.83
(23.58)
75m: 1:10.19
(27.36)
100m: 1:32.14
(21.95)
3 Ella Marklund 2006 Piteå Sim 224 1:33.00 +4.78
25m: 19.97
50m: 43.20
(23.23)
75m: 1:12.30
(29.10)
100m: 1:33.00
(20.70)
4 Klara Åström 2006 Luleå Simsällskap 203 1:36.12 +7.90
25m: 21.68
50m: 45.26
(23.58)
75m: 1:14.28
(29.02)
100m: 1:36.12
(21.84)
5 Olivia Lindmark 2006 Bureå Simsällskap 197 1:37.07 +8.85
25m: 20.24
50m: 46.09
(25.85)
75m: 1:15.20
(29.11)
100m: 1:37.07
(21.87)
6 Nova Markstedt 2006 Piteå Sim 183 1:39.48 +11.26
25m: 22.90
50m: 48.79
(25.89)
75m: 1:16.06
(27.27)
100m: 1:39.48
(23.42)
7 Maja Westermark 2006 Burträsk Simpolare 181 1:39.80 +11.58
25m: 20.73
50m: 46.93
(26.20)
75m: 1:16.91
(29.98)
100m: 1:39.80
(22.89)
8 Dahlia Skoglind 2006 Piteå Sim 175 1:40.91 +12.69
25m: 21.71
50m: 49.88
(28.17)
75m: 1:17.85
(27.97)
100m: 1:40.91
(23.06)
9 Ester Isaksson 2006 Luleå Simsällskap 168 1:42.31 +14.09
25m: 23.16
50m: 49.99
(26.83)
75m: 1:18.32
(28.33)
100m: 1:42.31
(23.99)
10 Adina Persson 2007 Bureå Simsällskap 156 1:44.87 +16.65
25m: 22.66
50m: 49.09
(26.43)
75m: 1:20.22
(31.13)
100m: 1:44.87
(24.65)
11 Ebba  Andersson 2007 Luleå Simsällskap 151 1:45.98 +17.76
25m: 21.80
50m: 50.04
(28.24)
75m: 1:20.92
(30.88)
100m: 1:45.98
(25.06)
12 Josephine Lindmark 2007 Bureå Simsällskap 137 1:49.56 +21.34
25m: 23.97
50m: 52.29
(28.32)
75m: 1:23.60
(31.31)
100m: 1:49.56
(25.96)
13 Hilma Bergman 2006 Skellefteå Simklubb 127 1:52.30 +24.08
25m: 24.87
50m: 52.73
(27.86)
75m: 1:27.37
(34.64)
100m: 1:52.30
(24.93)
14 Elvira  Naess 2007 Luleå Simsällskap 122 1:53.71 +25.49
25m: 24.95
50m: 57.34
(32.39)
75m: 1:26.55
(29.21)
100m: 1:53.71
(27.16)
- Weronika Maceluch 2007 IKSU Simning DSQ
- Signe Hellgren 2007 IKSU Simning DSQ
- Wilma Stråmo 2006 Piteå Sim DSQ
- Felicia Sanden 2007 IKSU Simning DSQ
Grenen officiell:  2019-03-23 11:53:18
Gren 6, 100m Medley Damer 16-99 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Wilma Wenden 2002 Bureå Simsällskap 445 1:13.97
25m: 14.34
50m: 33.77
(19.43)
75m: 56.74
(22.97)
100m: 1:13.97
(17.23)
2 Petra Andersson 2001 Bureå Simsällskap 329 1:21.78 +7.81
25m: 15.60
50m: 36.41
(20.81)
75m: 1:01.77
(25.36)
100m: 1:21.78
(20.01)
3 Eliza Happonen 2002 Haparanda Sportklubb Taktik 302 1:24.17 +10.20
25m: 17.03
50m: 37.47
(20.44)
75m: 1:04.58
(27.11)
100m: 1:24.17
(19.59)
Grenen officiell:  2019-03-23 11:53:18
2019-03-23 11:53:24 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Piteå Sim
Document
Resultat
Öjebyspelen2019
Arrangör:
Plats: Piteå Sim
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 mar 2019 till den 24 mar 2019
Gren 7, 100m Medley Herrar 14-15 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
4 Simon Eriksson 2004 Piteå Sim 204 1:25.43
25m: 17.42
50m: 41.08
(23.66)
75m: 1:06.14
(25.06)
100m: 1:25.43
(19.29)
9 Hugo Westermark 2004 Burträsk Simpolare 132 1:38.64 +13.21
25m: 20.75
50m: 47.42
(26.67)
75m: 1:15.00
(27.58)
100m: 1:38.64
(23.64)
13 Joel Lundmark 2005 Burträsk Simpolare 111 1:44.60 +19.17
25m: 21.37
50m: 48.76
(27.39)
75m: 1:19.84
(31.08)
100m: 1:44.60
(24.76)
- William Granberg 2005 Burträsk Simpolare DSQ
Grenen officiell:  2019-03-23 12:09:56
Gren 7, 100m Medley Herrar 10-11 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
9 Malte Magnusson 2008 Skellefteå Simklubb 132 1:38.64
25m: 22.42
50m: 46.95
(24.53)
75m: 1:17.79
(30.84)
100m: 1:38.64
(20.85)
15 Micah Mäki-Ampomah 2009 Haparanda Sportklubb Taktik 68 2:03.08 +24.44
25m: 23.43
50m: 54.88
(31.45)
75m: 1:35.14
(40.26)
100m: 2:03.08
(27.94)
16 Joel Lindmark 2008 Burträsk Simpolare 60 2:08.37 +29.73
25m: 29.69
50m: 1:05.49
(35.80)
75m: 1:39.94
(34.45)
100m: 2:08.37
(28.43)
Grenen officiell:  2019-03-23 12:09:56
Gren 7, 100m Medley Herrar 12-13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
3 Philip Sandström 2006 Skellefteå Simklubb 209 1:24.63
25m: 18.04
50m: 40.46
(22.42)
75m: 1:04.52
(24.06)
100m: 1:24.63
(20.11)
6 Albert Björk 2006 IKSU Simning 173 1:30.21 +5.58
25m: 18.58
50m: 1:30.21
(1:11.63)
75m: 1:30.21
()
7 Khaled Ahmed 2007 Piteå Sim 148 1:35.07 +10.44
25m: 19.70
50m: 44.50
(24.80)
75m: 1:14.34
(29.84)
100m: 1:35.07
(20.73)
8 Emil Juuso 2006 Luleå Simsällskap 137 1:37.56 +12.93
25m: 21.66
50m: 48.63
(26.97)
75m: 1:16.48
(27.85)
100m: 1:37.56
(21.08)
11 Leo Ehrenberg 2006 Skellefteå Simklubb 120 1:41.76 +17.13
25m: 23.38
50m: 48.93
(25.55)
75m: 1:15.97
(27.04)
100m: 1:41.76
(25.79)
12 Linus Eriksson 2006 Piteå Sim 112 1:44.16 +19.53
25m: 22.17
50m: 49.38
(27.21)
100m: 1:44.16
(1:44.16)
14 Patrick Rojrung 2007 Luleå Simsällskap 103 1:47.28 +22.65
25m: 25.31
50m: 53.02
(27.71)
75m: 1:22.59
(29.57)
100m: 1:47.28
(24.69)
- Robin Westberg 2007 IKSU Simning DSQ
- Alex Bojang 2007 Haparanda Sportklubb Taktik DSQ
Grenen officiell:  2019-03-23 12:09:56
Gren 7, 100m Medley Herrar 16-99 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Valtteri Viitanen 1993 Haparanda Sportklubb Taktik 370 1:10.02
25m: 13.69
50m: 31.46
(17.77)
75m: 52.32
(20.86)
100m: 1:10.02
(17.70)
2 Janne Siilanen 1993 Kuopion Uimaseura 331 1:12.71 +2.69
25m: 14.25
50m: 31.96
(17.71)
75m: 53.27
(21.31)
100m: 1:12.71
(19.44)
5 Mats-Erik Skogfält 1976 IKSU Simning 179 1:29.21 +19.19
25m: 17.84
50m: 41.28
(23.44)
75m: 1:08.64
(27.36)
100m: 1:29.21
(20.57)
Grenen officiell:  2019-03-23 12:09:56
2019-03-23 12:13:37 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Piteå Sim
Document
Resultat
Öjebyspelen2019
Arrangör:
Plats: Piteå Sim
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 mar 2019 till den 24 mar 2019
Gren 8, 50m Bröstsim Damer 9 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Astrid Isaksson 2010 Luleå Simsällskap 106 1:00.35
25m: 26.49
50m: 1:00.35
(33.86)
2 Kitty Högdahl 2010 Piteå Sim 103 1:01.03 +0.68
25m: 28.14
50m: 1:01.03
(32.89)
3 Julia Pettersson 2010 Luleå Simsällskap 90 1:03.82 +3.47
25m: 30.27
50m: 1:03.82
(33.55)
4 Alexia Henriksson 2010 Luleå Simsällskap 88 1:04.33 +3.98
25m: 30.17
50m: 1:04.33
(34.16)
5 Sigrid Heintz 2010 Luleå Simsällskap 66 1:10.58 +10.23
25m: 33.54
50m: 1:10.58
(37.04)
6 Viola Franzén 2011 Piteå Sim 63 1:11.78 +11.43
25m: 32.82
50m: 1:11.78
(38.96)
7 Lisa Gotthold 2010 Piteå Sim 59 1:13.44 +13.09
25m: 35.11
50m: 1:13.44
(38.33)
- Enya Holmström 2010 Piteå Sim DSQ
- Elin Ekström 2010 IKSU Simning DSQ
Grenen officiell:  2019-03-23 12:52:06
Gren 8, 50m Bröstsim Damer 10-11 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lilly Marklund 2008 Piteå Sim 220 47.43
25m: 22.40
50m: 47.43
(25.03)
2 Miranda Henriksson 2009 Piteå Sim 214 47.82 +0.39
25m: 24.29
50m: 47.82
(23.53)
3 Greta Sullivan 2008 IKSU Simning 186 50.16 +2.73
25m: 23.70
50m: 50.16
(26.46)
4 Lily Franzén 2008 Piteå Sim 150 53.86 +6.43
25m: 25.44
50m: 53.86
(28.42)
5 Nelly Brevemark 2009 Luleå Simsällskap 145 54.41 +6.98
25m: 25.14
50m: 54.41
(29.27)
6 Bella Prytz 2008 IKSU Simning 144 54.59 +7.16
25m: 24.75
50m: 54.59
(29.84)
7 Hanna Svan 2009 Bureå Simsällskap 143 54.68 +7.25
25m: 25.76
50m: 54.68
(28.92)
8 Tyra Vidman 2009 Luleå Simsällskap 139 55.23 +7.80
25m: 26.23
50m: 55.23
(29.00)
9 Elvira Öquist 2008 Piteå Sim 133 56.03 +8.60
25m: 25.64
50m: 56.03
(30.39)
10 Jixiang Wang 2008 Luleå Simsällskap 133 56.05 +8.62
25m: 25.98
50m: 56.05
(30.07)
11 Ida Brännström 2008 Haparanda Sportklubb Taktik 127 56.84 +9.41
25m: 26.42
50m: 56.84
(30.42)
12 Jonna Westin 2008 IKSU Simning 121 57.77 +10.34
25m: 27.71
50m: 57.77
(30.06)
13 Ellen Gotthold 2008 Piteå Sim 96 1:02.34 +14.91
25m: 29.08
50m: 1:02.34
(33.26)
14 Leia Ekberg 2009 Piteå Sim 96 1:02.42 +14.99
25m: 30.10
50m: 1:02.42
(32.32)
15 Selma Berggren 2008 Piteå Sim 92 1:03.31 +15.88
25m: 29.43
50m: 1:03.31
(33.88)
16 Savannah Lindgren 2009 Haparanda Sportklubb Taktik 86 1:04.68 +17.25
25m: 29.17
50m: 1:04.68
(35.51)
17 Viktoria Anerud 2009 Älvsby Simsällskap 85 1:05.11 +17.68
25m: 29.48
50m: 1:05.11
(35.63)
18 Nanna Åström 2008 Burträsk Simpolare 81 1:06.17 +18.74
25m: 29.41
50m: 1:06.17
(36.76)
19 Alma Happonen 2008 Haparanda Sportklubb Taktik 78 1:07.00 +19.57
25m: 31.33
50m: 1:07.00
(35.67)
20 Viktoria Andersson 2008 Burträsk Simpolare 72 1:08.75 +21.32
25m: 29.95
50m: 1:08.75
(38.80)
21 Michelle Mukka 2008 Haparanda Sportklubb Taktik 60 1:12.96 +25.53
25m: 31.76
50m: 1:12.96
(41.20)
22 Clara Öberg 2009 Älvsby Simsällskap 46 1:19.38 +31.95
25m: 37.58
50m: 1:19.38
(41.80)
- Cornelia Lundstedt 2008 Piteå Sim DSQ
- Astrid Hägglund 2008 Skellefteå Simklubb DSQ
- Malin Lundmark 2008 Burträsk Simpolare DSQ
- Johanna Niska 2008 Haparanda Sportklubb Taktik DSQ
- Felicia Bojang 2008 Haparanda Sportklubb Taktik DSQ
- Manna Moradi 2009 Luleå Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-03-23 12:52:06
Gren 8, 50m Bröstsim Damer 12-13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elma Lundström 2006 Skellefteå Simklubb 330 41.43
25m: 18.80
50m: 41.43
(22.63)
2 Mirjam Edin 2006 Luleå Simsällskap 304 42.56 +1.13
25m: 19.81
50m: 42.56
(22.75)
3 Millie Eriksson 2007 Skellefteå Simklubb 274 44.08 +2.65
25m: 20.50
50m: 44.08
(23.58)
4 Felicia Svan 2007 Bureå Simsällskap 252 45.33 +3.90
25m: 20.90
50m: 45.33
(24.43)
5 Alma Bäckström 2006 IKSU Simning 249 45.48 +4.05
25m: 20.42
50m: 45.48
(25.06)
6 Dahlia Skoglind 2006 Piteå Sim 226 46.97 +5.54
25m: 21.60
50m: 46.97
(25.37)
7 Klara Åström 2006 Luleå Simsällskap 219 47.47 +6.04
25m: 21.63
50m: 47.47
(25.84)
8 Linnea Larsson 2006 Skellefteå Simklubb 215 47.80 +6.37
25m: 21.84
50m: 47.80
(25.96)
9 Ella Marklund 2006 Piteå Sim 208 48.31 +6.88
25m: 22.18
50m: 48.31
(26.13)
10 Nova Markstedt 2006 Piteå Sim 197 49.20 +7.77
25m: 22.52
50m: 49.20
(26.68)
11 Matilda Österberg 2006 Luleå Simsällskap 193 49.55 +8.12
25m: 23.03
50m: 49.55
(26.52)
12 Olivia Lindmark 2006 Bureå Simsällskap 192 49.62 +8.19
25m: 22.47
50m: 49.62
(27.15)