2020-04-08   07:35:27
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Swedish Grand Prix 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Saturday 26 January 2019 10:00

Document
Results
Swedish Grand Prix 2019
Organizer:
Place: Hylliebadet Svensk Simidrott & Malmö KK
Pool: 50m Competition Date: Jan 26, 2019 to Jan 27, 2019
Event 5, 400m Individual Medley Men - Heats
WR 4:03.84 Michael Phelps 1985 USA USA Beijing CHN 2008-08-10
WJ 4:14.00 Sean Grieshop 1998 USA USA Omaha USA 2016-06-26
ER 4:06.16 Laszlo Cseh 1985 HUN HUN Bejing CHN 2008-08-10
EJ 4:10.79 JEB 1900 2015-01-01
NR 4:13.29 Jani Sievinen 1974 FIN FIN Rome ITA 1994-09-08
SR 4:18.09 Adam Paulsson 1995 SK Elfsborg SWE Stockholm SWE 2018-04-07
SJ 4:19.82 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS SWE Eindhoven GBR 2014-04-10
MR 4:23.16 Adam Paulsson 1995 SK Elfsborg SWE Malmö SWE 2018-01-27
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Linus Kahl 2001 Landskrona Simsällskap 665 4:39.26 Q
50m: 28.79
100m: 1:01.31
(32.52)
150m: 1:38.98
(37.67)
200m: 2:16.00
(37.02)
250m: 2:54.90
(38.90)
300m: 3:34.43
(39.53)
350m: 4:07.53
(33.10)
400m: 4:39.26
(31.73)
2 Adam Paulsson 1995 Simklubben Elfsborg 652 4:41.08 +1.82 Q
50m: 29.73
100m: 1:04.58
(34.85)
150m: 1:42.82
(38.24)
200m: 2:18.84
(36.02)
250m: 2:56.64
(37.80)
300m: 3:35.04
(38.40)
350m: 4:08.76
(33.72)
400m: 4:41.08
(32.32)
3 Tobias Moen Olsen 2002 Vestkantsvømmerne 622 4:45.59 +6.33 Q
50m: 29.49
100m: 1:02.78
(33.29)
150m: 1:41.30
(38.52)
200m: 2:18.16
(36.86)
250m: 2:59.22
(41.06)
300m: 3:41.44
(42.22)
350m: 4:14.41
(32.97)
400m: 4:45.59
(31.18)
4 Isak Vikström 1999 Helsingborgs Simsällskap 605 4:48.29 +9.03 Q
50m: 29.96
100m: 1:04.85
(34.89)
150m: 1:42.09
(37.24)
200m: 2:18.06
(35.97)
250m: 2:58.30
(40.24)
300m: 3:40.43
(42.13)
350m: 4:15.30
(34.87)
400m: 4:48.29
(32.99)
5 Ulrik Blach Petersen 2001 Sigma Swim Birkerød 594 4:49.95 +10.69 Q
50m: 30.39
100m: 1:06.08
(35.69)
150m: 1:44.63
(38.55)
200m: 2:21.54
(36.91)
250m: 3:01.55
(40.01)
300m: 3:42.39
(40.84)
350m: 4:16.78
(34.39)
400m: 4:49.95
(33.17)
6 Victor Lloyd 1996 Föreningen Trelleborg Sim 577 4:52.83 +13.57 Q
50m: 29.91
100m: 1:05.68
(35.77)
150m: 1:42.50
(36.82)
200m: 2:20.21
(37.71)
250m: 3:02.25
(42.04)
300m: 3:45.48
(43.23)
350m: 4:20.09
(34.61)
400m: 4:52.83
(32.74)
7 Victor Bergstrand 2000 Simklubben Poseidon 576 4:52.96 +13.70 Q
50m: 31.05
100m: 1:06.98
(35.93)
150m: 1:46.34
(39.36)
200m: 2:25.32
(38.98)
250m: 3:05.81
(40.49)
300m: 3:47.51
(41.70)
350m: 4:21.05
(33.54)
400m: 4:52.96
(31.91)
8 Stefan Varga 2000 Helsingborgs Simsällskap 576 4:53.04 +13.78 -
50m: 29.03
100m: 1:03.25
(34.22)
150m: 1:39.60
(36.35)
200m: 2:15.55
(35.95)
250m: 2:58.30
(42.75)
300m: 3:41.65
(43.35)
350m: 4:18.49
(36.84)
400m: 4:53.04
(34.55)
9 Linus Nykvist 2001 Järfälla Simsällskap 575 4:53.07 +13.81 Q
50m: 30.05
100m: 1:05.07
(35.02)
150m: 1:42.39
(37.32)
200m: 2:18.19
(35.80)
250m: 3:00.49
(42.30)
300m: 3:42.97
(42.48)
350m: 4:18.88
(35.91)
400m: 4:53.07
(34.19)
10 Christopher Lindholm 2002 Väsby Simsällskap 574 4:53.25 +13.99
50m: 29.61
100m: 1:02.74
(33.13)
150m: 1:42.60
(39.86)
200m: 2:21.51
(38.91)
250m: 3:03.80
(42.29)
300m: 3:46.33
(42.53)
350m: 4:20.67
(34.34)
400m: 4:53.25
(32.58)
11 Christian Rasmussen 1998 Svømmeklubben Kvik Kastrup 564 4:55.05 +15.79
50m: 30.06
100m: 1:04.98
(34.92)
150m: 1:46.43
(41.45)
200m: 2:25.71
(39.28)
250m: 3:06.83
(41.12)
300m: 3:48.43
(41.60)
350m: 4:22.27
(33.84)
400m: 4:55.05
(32.78)
12 Mikael Söderberg 2003 Upsala Simsällskap 562 4:55.42 +16.16
50m: 31.08
100m: 1:07.21
(36.13)
150m: 1:46.32
(39.11)
200m: 2:24.84
(38.52)
250m: 3:06.73
(41.89)
300m: 3:49.55
(42.82)
350m: 4:23.14
(33.59)
400m: 4:55.42
(32.28)
13 Filip Salbrink 2002 Eslövs Simsällskap 553 4:57.07 +17.81
50m: 30.05
100m: 1:05.24
(35.19)
150m: 1:44.62
(39.38)
200m: 2:23.29
(38.67)
250m: 3:06.27
(42.98)
300m: 3:50.37
(44.10)
350m: 4:24.41
(34.04)
400m: 4:57.07
(32.66)
14 Anton Andersson 1997 Malmö Kappsimningsklubb 551 4:57.40 +18.14
50m: 30.09
100m: 1:05.32
(35.23)
150m: 1:45.84
(40.52)
200m: 2:24.88
(39.04)
250m: 3:06.52
(41.64)
300m: 3:48.02
(41.50)
350m: 4:23.33
(35.31)
400m: 4:57.40
(34.07)
15 Marcus Kindberg 1993 Malmö Kappsimningsklubb 531 5:01.06 +21.80
50m: 30.53
100m: 1:05.99
(35.46)
150m: 1:44.56
(38.57)
200m: 2:23.14
(38.58)
250m: 3:08.43
(45.29)
300m: 3:53.26
(44.83)
350m: 4:27.70
(34.44)
400m: 5:01.06
(33.36)
16 Simon Persson 2003 Kappsimningsklubben Karpen 528 5:01.50 +22.24
50m: 30.78
100m: 1:06.37
(35.59)
150m: 1:46.31
(39.94)
200m: 2:25.82
(39.51)
250m: 3:07.64
(41.82)
300m: 3:50.49
(42.85)
350m: 4:26.94
(36.45)
400m: 5:01.50
(34.56)
17 Christian Boutrup 2003 Sigma Swim Birkerød 527 5:01.82 +22.56
50m: 31.60
100m: 1:08.15
(36.55)
150m: 1:48.56
(40.41)
200m: 2:27.38
(38.82)
250m: 3:11.17
(43.79)
300m: 3:55.79
(44.62)
350m: 4:29.81
(34.02)
400m: 5:01.82
(32.01)
18 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap 521 5:02.86 +23.60
50m: 30.60
100m: 1:06.07
(35.47)
150m: 1:47.93
(41.86)
200m: 2:27.81
(39.88)
250m: 3:10.82
(43.01)
300m: 3:54.59
(43.77)
350m: 4:29.35
(34.76)
400m: 5:02.86
(33.51)
19 Hugo Lennartsson 2004 Malmö Kappsimningsklubb 496 5:07.87 +28.61
50m: 31.50
100m: 1:08.38
(36.88)
150m: 1:48.91
(40.53)
200m: 2:30.58
(41.67)
250m: 3:14.13
(43.55)
300m: 3:58.11
(43.98)
350m: 4:33.86
(35.75)
400m: 5:07.87
(34.01)
20 Adi Ramovic 2004 Upsala Simsällskap 496 5:07.88 +28.62
50m: 32.12
100m: 1:11.98
(39.86)
150m: 1:51.11
(39.13)
200m: 2:29.92
(38.81)
250m: 3:13.33
(43.41)
300m: 3:58.80
(45.47)
350m: 4:34.67
(35.87)
400m: 5:07.88
(33.21)
21 Nils Tired 2003 Simklubben Poseidon 478 5:11.77 +32.51
50m: 30.93
100m: 1:06.49
(35.56)
150m: 1:46.87
(40.38)
200m: 2:26.02
(39.15)
250m: 3:12.76
(46.74)
300m: 3:58.97
(46.21)
350m: 4:35.95
(36.98)
400m: 5:11.77
(35.82)
Event official at: 2019-01-26 10:58:17
2019-01-26 12:40:38 Datahandling: WinGrodan 2.0 Licensed to: Malmö Kappsimningsklubb

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner