2020-05-31   10:13:39
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Swedish Grand Prix 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Saturday 26 January 2019 10:00

Document
Results
Swedish Grand Prix 2019
Organizer:
Place: Hylliebadet Svensk Simidrott & Malmö KK
Pool: 50m Competition Date: Jan 26, 2019 to Jan 27, 2019
Event 2, 200m Freestyle Women - Heats
WR 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 ITA ITA Rome ITA 2009-07-29
WJ 1:56.12 Duo Shen 1997 CHN CHN Nanjing CHN 2014-08-20
ER 1:52.98 Federica Pellegrini 1988 ITA ITA Rome ITA 2009-07-29
EJ 1:56.78 JEB 1900 2015-01-01
NR 1:54.08 Sarah Sjöström 1993 SWE SWE Rio de Janeiro BRA 2016-08-09
SR 1:54.08 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Rio de Janeiro BRA 2016-08-09
SJ 1:55.23 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE London GBR 2012-03-05
MR 1:55.75 Sarah Sjöström 1993 Södertörns SS SWE Jönköping SWE 2015-04-18
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Hanna Eriksson 1999 Jönköpings Simsällskap 763 2:03.62 QA
50m: 28.82
100m: 59.95
(31.13)
150m: 1:31.55
(31.60)
200m: 2:03.62
(32.07)
2 Maria Grandt 1998 Hovedstadens Svømmeklub 715 2:06.33 +2.71 QA
50m: 28.86
100m: 1:01.84
(32.98)
150m: 1:35.90
(34.06)
200m: 2:06.33
(30.43)
3 Hanna Bergman 2001 Simklubben Poseidon 704 2:06.97 +3.35 QA
50m: 29.23
100m: 1:00.89
(31.66)
150m: 1:34.06
(33.17)
200m: 2:06.97
(32.91)
4 Emelie N. Løvberg 1995 Bærumsvømmerne 697 2:07.39 +3.77 -
50m: 29.76
100m: 1:01.55
(31.79)
150m: 1:34.56
(33.01)
200m: 2:07.39
(32.83)
5 Alicia Lundblad 2001 Helsingborgs Simsällskap 685 2:08.11 +4.49 QA
50m: 29.85
100m: 1:01.88
(32.03)
150m: 1:35.02
(33.14)
200m: 2:08.11
(33.09)
6 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim 681 2:08.40 +4.78 QA
50m: 30.38
100m: 1:03.01
(32.63)
150m: 1:35.72
(32.71)
200m: 2:08.40
(32.68)
7 Stine Lise Stenseth 1994 Bærumsvømmerne 671 2:09.02 +5.40 QA
50m: 30.44
100m: 1:02.70
(32.26)
150m: 1:35.74
(33.04)
200m: 2:09.02
(33.28)
8 Nina Toft 2000 Gentofte Svømme Klub 666 2:09.37 +5.75 QA
50m: 30.23
100m: 1:02.14
(31.91)
150m: 1:35.21
(33.07)
200m: 2:09.37
(34.16)
9 Emilia Rönningdal 2002 S 71 664 2:09.47 +5.85 -
50m: 30.22
100m: 1:02.95
(32.73)
150m: 1:35.97
(33.02)
200m: 2:09.47
(33.50)
10 Marina Heller Hansen 1994 Sigma Swim Allerød 656 2:10.00 +6.38 QA
50m: 30.72
100m: 1:03.81
(33.09)
150m: 1:37.02
(33.21)
200m: 2:10.00
(32.98)
11 Wilma Johansson 2001 Jönköpings Simsällskap 652 2:10.26 +6.64 QB
50m: 30.68
100m: 1:03.85
(33.17)
150m: 1:37.70
(33.85)
200m: 2:10.26
(32.56)
12 Karina Høybye Olesen 2001 Nyborg Svømmeklub 649 2:10.44 +6.82 QB
50m: 30.49
100m: 1:03.28
(32.79)
150m: 1:36.82
(33.54)
200m: 2:10.44
(33.62)
13 Iben Bak 2001 Nyborg Svømmeklub 649 2:10.49 +6.87 QB
50m: 31.01
100m: 1:03.63
(32.62)
150m: 1:37.07
(33.44)
200m: 2:10.49
(33.42)
14 Emilie Krog 2002 Hovedstadens Svømmeklub 648 2:10.51 +6.89 -
50m: 30.83
100m: 1:03.58
(32.75)
150m: 1:37.45
(33.87)
200m: 2:10.51
(33.06)
15 Hanne Stamnesfet Næss 2004 Vestkantsvømmerne 639 2:11.15 +7.53 -
50m: 30.87
100m: 1:04.06
(33.19)
150m: 1:38.06
(34.00)
200m: 2:11.15
(33.09)
16 Kristina Orban 2004 Malmö Kappsimningsklubb 634 2:11.49 +7.87 QB
50m: 30.71
100m: 1:03.91
(33.20)
150m: 1:38.13
(34.22)
200m: 2:11.49
(33.36)
17 Olivia Ülger 2000 Helsingborgs Simsällskap 628 2:11.90 +8.28 QB
50m: 30.33
100m: 1:03.30
(32.97)
150m: 1:37.15
(33.85)
200m: 2:11.90
(34.75)
18 Elin Melin 2000 Simklubben Poseidon 626 2:12.04 +8.42 QB
50m: 30.11
100m: 1:03.51
(33.40)
150m: 1:37.84
(34.33)
200m: 2:12.04
(34.20)
19 Emma Maagøe 1999 Hovedstadens Svømmeklub 624 2:12.18 +8.56 QB
50m: 30.85
100m: 1:04.71
(33.86)
150m: 1:38.65
(33.94)
200m: 2:12.18
(33.53)
20 Tyra Littorin 2004 Helsingborgs Simsällskap 623 2:12.25 +8.63 QB
50m: 30.64
100m: 1:04.10
(33.46)
150m: 1:38.34
(34.24)
200m: 2:12.25
(33.91)
21 Henriette Dale 2003 Vestkantsvømmerne 620 2:12.47 +8.85
50m: 30.91
100m: 1:04.05
(33.14)
150m: 1:38.82
(34.77)
200m: 2:12.47
(33.65)
22 Tine Petersen 2003 Svømmeklubben Kvik Kastrup 613 2:12.99 +9.37
50m: 31.12
100m: 1:04.43
(33.31)
150m: 1:39.32
(34.89)
200m: 2:12.99
(33.67)
23 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap 610 2:13.15 +9.53
50m: 30.83
100m: 1:04.41
(33.58)
150m: 1:39.27
(34.86)
200m: 2:13.15
(33.88)
24 Ebba  Andersson 2001 Väsby Simsällskap 604 2:13.59 +9.97
50m: 31.14
100m: 1:04.69
(33.55)
150m: 1:39.21
(34.52)
200m: 2:13.59
(34.38)
25 Martina Valletta 2003 ASA of Malta 603 2:13.69 +10.07
50m: 31.16
100m: 1:04.77
(33.61)
150m: 1:39.47
(34.70)
200m: 2:13.69
(34.22)
26 Miranda Arvidsson 1998 Kalmar Simsällskap 594 2:14.35 +10.73
50m: 30.61
100m: 1:04.29
(33.68)
150m: 1:39.27
(34.98)
200m: 2:14.35
(35.08)
27 Carin Klasson 1995 Södertörns Simsällskap 593 2:14.46 +10.84
50m: 31.23
100m: 1:05.11
(33.88)
150m: 1:40.02
(34.91)
200m: 2:14.46
(34.44)
28 Sofie Louise Nimb 2001 Gentofte Svømme Klub 589 2:14.78 +11.16
50m: 30.94
100m: 1:04.48
(33.54)
150m: 1:39.32
(34.84)
200m: 2:14.78
(35.46)
29 Sofia Norre Bendt 2003 Lyngby Svømmeklub 588 2:14.85 +11.23
50m: 31.11
100m: 1:04.99
(33.88)
150m: 1:39.70
(34.71)
200m: 2:14.85
(35.15)
30 Julie K Rose 2003 Sigma Swim Allerød 584 2:15.09 +11.47
50m: 30.59
100m: 1:04.43
(33.84)
150m: 1:38.81
(34.38)
200m: 2:15.09
(36.28)
31 Cornelia Jerresand 2000 Täby Sim 572 2:16.06 +12.44
50m: 31.54
100m: 1:05.56
(34.02)
150m: 1:40.75
(35.19)
200m: 2:16.06
(35.31)
32 Josefine Strand Nielsen 2000 Hovedstadens Svømmeklub 558 2:17.21 +13.59
50m: 32.10
100m: 1:07.71
(35.61)
150m: 1:42.48
(34.77)
200m: 2:17.21
(34.73)
Event official at: 2019-01-26 10:22:19
2019-01-26 12:40:29 Datahandling: WinGrodan 2.0 Licensed to: Malmö Kappsimningsklubb

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner