2018-08-14   19:40:26
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Masters SM

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Masters SM    Utskriftsdatum  21 mars 2010   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  17:36   
  Arrangör  Växjö Simsällskap och Svenska Simförbundet         
 
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: PE-GE Minibuss 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Vivi-Ann Johansson  1935  Simklubben Elfsborg    55.72  1:54.63  3:05.11    4:02.19  Svenskt REKORD 
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: PE-GE Minibuss 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Margit Ohlsson  1945  Stockholmspolisens Sim IF    42.95  1:29.15  2:26.81    3:11.69  Nordiskt REKORD 
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: PE-GE Minibuss 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Maria Rhodin  1955  Luleå Simsällskap    36.47  1:26.28  2:22.93    3:07.69   
Agneta Gerling  1952  Linköpings Allmänna SS    49.01  1:41.19  2:39.33    3:26.48   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: PE-GE Minibuss 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Birgitta Appelfeldt Thylw  1957  Blå Sim&Hoppklubb    41.31  1:31.41  2:26.12    3:09.92   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: PE-GE Minibuss 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS    33.92  1:13.11  1:56.71    2:30.99  Europa REKORD 
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS    33.17  1:15.36  2:05.22    2:42.66   
Anne Mannela  1963  Sundsvalls Simsällskap    35.57  1:18.38  2:11.97    2:51.97   
Lena Marklund  1965  Upsala Simsällskap    36.30  1:21.75  2:12.67    2:53.01   
Tatiana Abu Nijmeh  1965  Stockholmspolisens Sim IF    45.11  1:37.79  2:38.05    3:24.03   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: PE-GE Minibuss 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johanna Feldtman  1970  Malmö Kappsimningsklubb    32.16  1:14.20  2:04.23    2:42.20   
Annica Åberg  1966  Täby Sim    37.80  1:25.06  2:11.34    2:50.18   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: PE-GE Minibuss 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Camilla Johansson  1974  Växjö Simsällskap    31.99  1:07.13  1:51.40    2:25.42  Nordiskt REKORD 
Cecilia Kentell  1975  Malmö Kappsimningsklubb    33.12  1:12.65  1:56.12    2:31.08   
Ulrika Jardfelt  1974  Turebergs Simklubb    35.29  1:14.37  2:00.24    2:38.24   
Christine Uhrlander-Lindb  1971  Täby Sim    34.32  1:15.29  2:03.66    2:40.68   
Antra Roga  1973  Kipsala    37.80  1:22.44  2:16.56    3:00.44   
Anna-Bella Packwood  1974  Väsby Simsällskap    37.90  1:26.79  2:16.44    3:02.48   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: PE-GE Minibuss 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Maria Vitazka  1979  Malmö Kappsimningsklubb    32.60  1:09.09  1:52.38    2:25.64  Nordiskt REKORD 
Hanna Dahl  1980  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 1, 200m Medley Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: PE-GE Minibuss 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johanna Korhonen  1982  Skuru Idrottsklubb    39.32  1:27.58  2:24.51    3:06.00   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.36  Utskriftsdatum  21 mars 2010 
Licensierad till: Växjö Simsällskap  Utskriftstid  17:36 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Masters SM    Utskriftsdatum  21 mars 2010   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  17:36   
  Arrangör  Växjö Simsällskap och Svenska Simförbundet         
 
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jan Blomgren  1950  Södertälje Simsällskap    1:21.60  3:03.27  4:49.58    6:13.26  Svenskt REKORD 
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mats Örth  1955  Helsingborgs Simsällskap    1:20.11  3:01.85  4:55.35    6:24.65   
Lars Nielsen  1955  Linköpings Allmänna SS    1:45.27  4:43.63  6:30.45    7:14.04   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ronny Oltner  1956  Södertälje Simsällskap    1:13.81  2:40.04  4:14.53    5:30.48   
Ragnar Svensson  1960  S77 Stenungsund    1:18.14  2:47.26  4:26.14    5:49.25   
Sergey Lapchenkov  1957  Moscow All Stars            DNS   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mats J Larsson  1965  Skuru Idrottsklubb    1:10.03  2:42.71  4:23.20    5:43.19   
Jörgen Tisell  1961  Solna Sundbyberg SS 04    1:24.82  3:05.78  4:58.22    6:21.09   
Gunnar Persson  1961  Simklubben Poseidon            DNS   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Hasse Nilsson  1969  Simklubben Laxen    1:05.70  2:27.39  3:55.83    5:03.17  Svenskt REKORD 
Mats Rubertson  1967  Simklubben Neptun    1:10.86  2:36.92  4:01.99    5:14.39   
Harald Kruger  1967  Täby Sim    1:12.17  2:40.64  4:13.81    5:30.54   
Petteri Pohjalainen  1969  Simklubben Neptun    1:11.99  2:38.91  4:17.01    5:38.22   
Lennart Fritzon  1968  Simklubben Triton    1:15.38  2:45.76  4:19.53    5:38.79   
Magnus Du Rietz  1969  Saltsjöbadens Idrottsförening    1:14.94  2:47.14  4:25.06    5:45.75   
Arne Strid  1969  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ryan Provencher  1974  Växjö Simsällskap    1:11.10  2:34.74  4:07.46    5:23.95   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Henrik Nilsson  1979  Södertälje Simsällskap    1:15.68  2:40.36  4:16.87    5:32.90   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jonas Andersson  1983  Växjö Simsällskap    1:09.73  2:30.70  4:04.05    5:18.50   
Andreas Jonerholm  1981  Södertälje Simsällskap    1:20.29  2:50.06  4:27.45    5:51.24   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.36  Utskriftsdatum  21 mars 2010 
Licensierad till: Växjö Simsällskap  Utskriftstid  17:36 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Masters SM    Utskriftsdatum  21 mars 2010   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  17:36   
  Arrangör  Växjö Simsällskap och Svenska Simförbundet         
 
 
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Växjö Fria Gymnasium 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Margareta Rainer  1949  Sim o Idrottsklubben Hellas    1:23.73  2:51.02  4:20.20  5:50.34  22:28.03  Europa REKORD 
          7:21.33  8:52.78  10:23.35  11:53.78     
          13:24.42  14:55.84  16:26.87  17:58.10     
          19:29.15  21:00.26         
Barbro Grufman  1948  Sim o Idrottsklubben Hellas    1:42.75  3:35.97  5:27.83  7:18.46  28:00.52   
          9:10.53  11:01.75  12:53.92  14:46.23     
          16:39.46  18:33.05  20:27.61  22:22.48     
          24:17.23  26:09.72         
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Växjö Fria Gymnasium 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Maria Haglund  1963  Simklubben Nautilus    1:16.70  2:38.45  4:02.29  5:26.70  20:51.49   
          6:51.48  8:15.29  9:39.42  11:03.12     
          12:27.67  13:52.21  15:16.10  16:40.29     
          18:05.08  19:29.43         
Marie Öhman  1961  Blå Sim&Hoppklubb    3:37.14  5:30.02  7:22.67  9:13.81  28:15.37   
          11:06.39  13:57.09  15:51.01  17:45.84     
          20:38.85  22:35.26  24:29.81  26:23.84     
                     
Susanna Rosén  1963  Ystads Simsällskap            DNF   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Växjö Fria Gymnasium 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Katarina van Mulders  1968  Simklubben Elfsborg    1:25.23  3:00.61  4:36.01  6:11.89  23:37.99   
          7:47.21  9:22.09  10:57.28  12:32.26     
          14:08.10  15:43.46  17:18.78  18:54.64     
          20:31.33  22:07.12         
Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap    1:24.63  2:54.88  5:16.13  6:51.02  23:46.74   
          8:26.17  10:01.53  12:25.12  14:01.96     
          16:27.95  18:55.19  20:33.63  22:11.70     
          23:46.74           
Karin Eriksson  1968  Sim o Idrottsklubben Hellas    1:28.77  3:59.09  5:40.95  7:22.67  25:24.66   
          9:05.35  11:40.86  13:23.42  15:06.24     
          16:50.89  18:34.04  20:16.99  22:00.94     
          23:44.72  25:24.66         
Camilla Thuné  1967  Täby Sim            DNS   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Växjö Fria Gymnasium 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Åsa Neij  1972  Jönköpings Simsällskap    1:06.79  2:18.86  3:31.11  4:43.18  17:42.37  Europa REKORD 
          5:55.12  7:06.41  8:17.87  9:29.31     
          10:40.25  11:51.13  13:02.19  14:12.50     
          15:23.12  16:33.84         
Tine Bengtsson  1975  Växjö Simsällskap    1:21.51  2:51.05  4:24.02  5:55.43  22:22.93   
          7:27.55  8:59.18  10:31.13  12:03.21     
          14:19.09  16:35.62  18:04.81  19:31.20     
          20:58.75  22:22.93         
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Växjö Fria Gymnasium 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Maria Vitazka  1979  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.38  2:19.78  3:33.00  4:46.73  18:23.21  Svenskt REKORD 
          6:01.01  7:15.30  8:28.91  9:43.13     
          10:57.41  12:49.96  14:04.87  15:19.06     
          16:33.46  17:47.53         
Jessica Schenck  1980  Upsala Simsällskap    1:17.02  2:40.85  4:05.95  5:31.28  21:01.69   
          6:56.88  8:21.57  9:46.56  11:11.30     
          12:36.60  14:01.82  15:27.51  16:52.81     
          18:17.40  19:40.68         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.36  Utskriftsdatum  21 mars 2010 
Licensierad till: Växjö Simsällskap  Utskriftstid  17:36 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Masters SM    Utskriftsdatum  21 mars 2010   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  17:36   
  Arrangör  Växjö Simsällskap och Svenska Simförbundet         
 
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 90 - 94 år 
Sponsor: Dacke Försäkringar 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Nils Ferm  1917  Sim o Idrottsklubben Hellas    2:27.05  4:59.11  7:29.11  10:01.14  19:54.81   
          12:32.07  15:03.75  17:35.25       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 år 
Sponsor: Dacke Försäkringar 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Tamas Borossy  1928  IFK Lidingö Simklubb    2:03.80  4:18.26  6:37.14  8:56.56  18:17.44   
          11:17.46  13:37.69  15:59.07       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: Dacke Försäkringar 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Hans Lindström  1937  SSH Nyköping    1:37.98  3:21.75  5:03.95  6:43.21  13:25.40   
          8:24.97  10:06.10  11:46.82       
Heimo Auer  1937  Täby Sim    1:40.26  3:35.48  5:34.20  7:34.00  15:29.86   
          9:32.60  11:30.23  13:24.36       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Dacke Försäkringar 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Göran Magnusson  1945  Simklubben Elfsborg    1:24.20  2:55.08  4:27.87  6:01.64  12:25.41   
          7:36.71  9:12.55  10:49.35       
Yaroslav Novitsky  1945  Moscow All Stars    1:28.48  3:06.40  4:44.70  7:11.81  12:40.53   
          8:49.20  10:24.78  11:58.75       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Dacke Försäkringar 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Ulf Gabrielsson  1948  Solna Sundbyberg SS 04    1:13.87  2:37.24  4:02.26  5:30.24  11:35.40   
          7:01.09  8:32.34  10:04.83       
Kaj Larsson  1948  Kalmar Simsällskap    1:22.37  2:52.64  4:25.73  6:01.81  12:27.66   
          7:38.40  9:16.14  10:54.44       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Dacke Försäkringar 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Kent Hamberg  1951  Föreningen Sim Team Engelholm    1:18.03  2:40.55  4:05.68  5:32.91  11:15.98   
          6:59.28  8:26.48  9:53.93       
Peter Engström  1955  Föreningen Sim Team Engelholm            11:26.43   
                     
Per Wengström  1952  Simklubben Elfsborg    1:31.21  3:11.21  4:54.77  6:39.28  13:28.49   
          8:21.41  10:05.08  11:47.71       
Bengt Jönsson  1955  Sollefteå Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Dacke Försäkringar 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Stefan Gudmandsen  1960  Järfälla Simsällskap    1:18.63  2:41.72  4:03.80  5:24.72  10:39.82   
          6:44.53  8:06.55  9:25.60       
Henrik Bodén  1959  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:19.07  2:44.25  4:10.59  5:38.69  11:32.04   
          7:07.27  8:36.85  10:05.99       
Mats Dänsel  1957  Simklubben Neptun    1:15.35  2:39.25  4:06.80  5:35.60  11:51.00   
          7:08.00  11:06.68         
Jan-Åke Hammarlund  1960  Simklubben Elfsborg    1:19.85  2:48.21  4:18.74  5:53.38  12:09.02   
          7:27.66  9:01.95  10:35.64       
Ola Langvall  1960  Växjö Simsällskap    1:31.51  3:12.67  4:55.62  6:38.47  13:33.38   
          8:22.34  10:06.30  11:51.74       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Dacke Försäkringar 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Anders Haglund  1961  Turebergs Simklubb    1:09.59  2:24.25  3:38.74  4:53.38  9:51.09   
          6:08.78  7:24.04  8:39.31       
Michael Edstedt  1961  Simklubben Neptun    1:10.97  2:25.98  3:40.87  4:55.45  9:52.03   
          6:10.39  7:25.51  8:40.35       
Per Norstroem  1965  Södertälje Simsällskap    1:10.71  2:25.61  3:40.89  4:56.45  9:52.92   
          6:11.59  7:27.10  8:42.42       
Stefan Aminoff  1962  Simklubben Hajen    1:15.98  2:35.78  3:55.27  5:14.74  10:33.44   
          6:34.76  7:54.94  9:56.01       
Tomas Lindgren  1961  Södertälje Simsällskap    1:17.47  2:40.55  4:03.62  5:27.48  10:54.32   
          6:50.57  8:13.19  9:36.74       
Ulf Göran Borgström  1963  Markaryds Simsällskap    1:17.57  3:24.23  5:34.57  11:40.58  11:20.45   
                     
Per Frennberg  1964  Växjö Simsällskap    1:19.58  2:45.03  4:12.14  5:39.71  11:29.75   
          7:07.50  8:35.47  10:03.77       
Peter Håkansson  1965  Täby Sim    1:22.72  2:53.57  4:24.00  5:54.41  11:52.65   
          7:25.15  8:56.60  10:26.53       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Dacke Försäkringar 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Jari Dahl  1968  Täby Sim    1:06.63  2:18.92  3:32.16  4:45.48  9:44.66   
          5:58.92  7:13.26  8:28.84       
Stefan Andersson  1970  Sundsvalls Simsällskap    1:07.28  2:21.79  3:37.25  4:53.58  9:48.70   
          6:09.46  7:24.87  8:37.85       
Jan Johansson  1968  Kungsbacka Simsällskap    1:07.98  2:21.91  3:37.83  4:54.86  10:02.99   
          6:12.06  7:31.19  8:48.68       
Thiemo Voigt  1970  Solna Sundbyberg SS 04    1:07.75  2:22.54  4:19.68  5:40.20  10:27.44   
          7:02.59  8:25.01  9:47.83       
Fredrik Björn  1966  Växjö Simsällskap    1:13.91  2:34.07  3:54.08  5:15.12  10:33.25   
          6:34.83  7:55.62  9:16.46       
Robert Gouffrich  1970  Väsby Simsällskap    1:20.42  2:48.58  4:17.72  5:46.56  11:38.22   
          7:16.27  8:44.34  10:13.67       
Patrick Byrd  1968  Jönköpings Simsällskap    1:21.19  2:50.04  4:20.11  5:50.30  11:55.12   
          7:21.64  8:55.27  10:28.01       
Alioscha Lopez  1966  Södertälje Simsällskap    1:24.33  2:58.38  4:34.73  7:51.98  12:45.12   
          9:32.68  11:12.24         
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Dacke Försäkringar 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Fredrik Schriever-Abeln  1971  Simklubben Laxen    1:10.03  2:23.77  3:37.11  4:49.85  9:34.79   
          6:02.16  7:13.17  8:24.42       
Ryan Provencher  1974  Växjö Simsällskap    1:08.45  2:21.41  3:35.87  4:52.82  10:08.83   
          6:11.83  7:32.00  8:50.97       
Oscar Börjesson  1973  S77 Stenungsund    1:09.78  2:28.68  3:49.87  5:12.64  10:47.55   
          6:36.78  8:43.68  10:06.96       
Olof Andersson  1971  Södertälje Simsällskap    1:25.47  3:02.12  4:37.62  7:54.70  12:41.38   
          9:32.90  11:09.89  12:41.38       
Jonas Jarlmark  1971  Väsby Simsällskap            DNS   
                     
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Dacke Försäkringar 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Nicolas Bathfield  1978  Göteborg Sim    1:03.10  2:12.30  3:24.01  4:37.11  9:27.09   
          5:49.83  7:03.51  8:16.29       
Jörgen Rasmussen  1979  Kungälvs Simsällskap    1:07.59  2:22.06  3:37.95  4:55.04  10:02.65   
          6:12.08  7:30.66  8:48.57       
Mattias Hemmendal  1978  Ystads Simsällskap    1:12.12  2:30.11  3:49.66  5:10.20  10:33.63   
          6:31.54  7:54.16  9:16.36       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Dacke Försäkringar 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Sebastian Wennerberg  1985  Eskilstuna Simsällskap    1:04.99  2:14.48  3:26.47  4:39.11  9:31.74   
          5:52.25  7:06.68  8:21.52       
Jonas Andersson  1983  Växjö Simsällskap    1:06.30  2:17.53  3:30.15  4:43.60  9:40.35   
          5:58.44  7:13.64  8:27.79       
Per-Magnus Grönlund  1982  Blå Sim&Hoppklubb    1:09.50  2:28.57  3:50.99  5:13.34  10:36.54   
          6:36.14  7:58.37  9:18.74       
Niclas Tönnfält  1981  Väsby Simsällskap    1:14.46  2:37.01  4:00.90  5:26.83  11:06.25   
          6:53.41  8:18.52  9:43.32       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.36  Utskriftsdatum  21 mars 2010 
Licensierad till: Växjö Simsällskap  Utskriftstid  17:36 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Masters SM    Utskriftsdatum  20 mars 2010   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  14:54   
  Arrangör  Växjö Simsällskap och Svenska Simförbundet         
 
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 80 - 84 år 
Sponsor: Restaurang Akropolis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Kerstin Gjöres  1927  Sim o Idrottsklubben Hellas            45.62   
Britt Grilli  1928  Sim o Idrottsklubben Hellas            46.15   
Eva-Britt Widahl  1926  Sim o Idrottsklubben Hellas            DNS   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: Restaurang Akropolis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Vivi-Ann Johansson  1935  Simklubben Elfsborg            42.46   
Marianne Grane  1931  Sim o Idrottsklubben Hellas            49.93   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: Restaurang Akropolis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anita Karlsson  1939  Blå Sim&Hoppklubb            46.35   
Elisabet Fredriksson  1938  Täby Sim            52.56   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Restaurang Akropolis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Bitte Axling  1946  Danderyds Sim Club For Swimmin            32.83   
Margareta Rainer  1949  Sim o Idrottsklubben Hellas            33.62   
Harriet Bure  1946  Sim o Idrottsklubben Hellas            37.63   
Leena Norman  1950  Karlstads Simsällskap            39.30   
Barbro Grufman  1948  Sim o Idrottsklubben Hellas            42.58   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Restaurang Akropolis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Annika Goos-Nilsson  1955  Stockholmspolisens Sim IF            33.06   
Gunilla Leinsköld  1955  Simklubben Neptun            33.11   
Maria Rhodin  1955  Luleå Simsällskap            33.36   
Berit Larsson  1951  Karlstads Simsällskap            34.29   
Kerstin Hargin  1954  Simklubben Neptun            36.80   
Agneta Gerling  1952  Linköpings Allmänna SS            38.83   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Restaurang Akropolis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim            29.96   
Lotta Tunmar  1958  Täby Sim            32.74   
Birgitta Appelfeldt Thylw  1957  Blå Sim&Hoppklubb            32.98   
Annika Nilsson  1960  Skuru Idrottsklubb            33.05   
Lena Nordström  1957  Kalmar Simsällskap            33.14   
Cathrin Ljunggren  1959  Kalmar Simsällskap            33.58   
Inga-Lill Lagergren  1960  Simklubben Neptun            33.61   
Gina Berliner  1956  Växjö Simsällskap            35.15   
Britt-Marie Olsson  1956  Karlstads Simsällskap            39.08   
10  Pia Nordqvist  1959  Kalmar Simsällskap            41.17   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Restaurang Akropolis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS            28.06   
Susanna Rosén  1963  Ystads Simsällskap            28.41   
Ann-Louise Arktoft  1964  Stockholmspolisens Sim IF            28.99   
Helen Allstadius  1965  Stockholmspolisens Sim IF            29.51   
Karin Elmberg  1965  Kristianstads SLS            30.82   
Maria Salomonsson  1963  Kalmar Simsällskap            31.17   
Annelie Hallberg  1961  Anderstorps Simsällskap            33.02   
Birgitta Flensburg  1961  Skuru Idrottsklubb            33.13   
Annika Svanberg  1962  S77 Stenungsund            33.23   
10  Anna Edin  1964  Skuru Idrottsklubb            33.37   
11  Maria Haglund  1963  Simklubben Nautilus            33.60   
12  Eva Egrenius-Cegrell  1964  Kalmar Simsällskap            34.03   
13  Anette Aronsson  1964  Täby Sim            34.17   
14  Helena Wallner  1965  Sundsvalls Simsällskap            34.55   
15  Benedicte Frölich  1964  Föreningen Sim Team Engelholm            34.84   
16  Karin Johansson  1963  S77 Stenungsund            35.40   
17  Tatiana Abu Nijmeh  1965  Stockholmspolisens Sim IF            37.02   
18  Ingvor Andersson  1962  Kungälvs Simsällskap            39.71   
19  Marie Öhman  1961  Blå Sim&Hoppklubb            43.53   
20  Ingrid Litborn  1962  Borlänge Simsällskap            44.65   
21  Anne Jönsson  1964  Skuru Idrottsklubb            47.02   
Lena Marklund  1965  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Restaurang Akropolis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marika Johansson  1966  Simklubben Nautilus            27.42   
Johanna Feldtman  1970  Malmö Kappsimningsklubb            28.25   
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            29.06   
Eva Jonasson  1967  Kalmar Simsällskap            29.73   
Maria Gustafsson  1967  Danderyds Sim Club For Swimmin            30.01   
Ulrika Balslev  1966  Varberg-Falkenberg Sim            30.30   
Ulrika Feldtman  1967  Malmö Kappsimningsklubb            30.47   
Pia Möller  1968  Helsingborgs Simsällskap            30.76   
Annica Åberg  1966  Täby Sim            30.95   
10  Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            32.32   
11  Malin Gustafsson  1968  Kungsbacka Simsällskap            33.04   
12  Anna Bjelm  1966  Helsingborgs Simsällskap            33.08   
13  Katarina van Mulders  1968  Simklubben Elfsborg            34.20   
14  Catharina Magnusson  1966  Linköpings Allmänna SS            34.52   
15  Karin Eriksson  1968  Sim o Idrottsklubben Hellas            37.74   
16  Carin Wennerberg  1966  Täby Sim            41.97   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Restaurang Akropolis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Helena Åberg  1971  Helsingborgs Simsällskap            27.42   
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb            27.83   
Christine Uhrlander-Lindb  1971  Täby Sim            29.24   
Malin Nilsson  1973  Göteborg Sim            29.30   
Mia Jonsson  1973  Kristianstads SLS            29.54   
Sofi Cyréus  1971  Södertälje Simsällskap            31.26   
Marianne Steen  1974  Väsby Simsällskap            31.94   
Tove Bengtsson  1973  Stockholmspolisens Sim IF            32.26   
Åsa Dahlström  1971  Skuru Idrottsklubb            35.89   
10  Åse Täck  1974  Kungälvs Simsällskap            36.63   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Restaurang Akropolis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Britt-Louise Forsberg  1978  Sundsvalls Simsällskap            29.19   
Helena Dahlerus  1979  Kristianstads SLS            29.58   
Hanna Persson  1977  Sandvikens Sim och Hoppklubb            30.94   
Anette Fröberg  1977  Helsingborgs Simsällskap            31.61   
Anna Granberg  1978  Karlskoga Simförening            33.00   
Camilla Sånebo-Hellman  1976  Karlskoga Simförening            55.11   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Restaurang Akropolis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erika Hegestig  1985  Jönköpings Simsällskap            27.68   
Annalena Hanson  1984  Stockholms Kappsimningsklubb            28.15   
Stina Sjölander  1984  Stockholms Kappsimningsklubb            29.21   
Ingeborg Carlqvist  1984  Södertälje Simsällskap            29.46   
Malin Wenell  1983  Hultsfreds Simsällskap            30.08   
Madeleine Hedenlo  1983  Hultsfreds Simsällskap            30.21   
Carina Hertz  1983  Malmö Kappsimningsklubb            30.61   
Karin Pettersson  1985  Kungsbacka Simsällskap            30.72   
Maria Olsson  1985  Göteborg Sim            31.31   
10  Louise Gustavsson  1983  Göteborg Sim            31.45   
11  Alexandra Flodman  1985  Växjö Simsällskap            31.92   
12  Johanna Korhonen  1982  Skuru Idrottsklubb            32.57   
13  Anna Johansson  1984  Kungsbacka Simsällskap            33.88   
                     
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Restaurang Akropolis 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Josefin Sjövall  1987  Göteborg Sim            30.61   
Julia Sjövall  1987  Borlänge Simsällskap            31.54   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.36  Utskriftsdatum  20 mars 2010 
Licensierad till: Växjö Simsällskap  Utskriftstid  14:54 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Masters SM    Utskriftsdatum  20 mars 2010   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  14:54   
  Arrangör  Växjö Simsällskap och Svenska Simförbundet         
 
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 90 - 94 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nils Ferm  1917  Sim o Idrottsklubben Hellas            55.27   
                     
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 80 - 84 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Tamas Borossy  1928  IFK Lidingö Simklubb            41.91   
Allan Andersson  1929  Simklubben Ran            42.18   
                     
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anders Söderqvist  1933  Göteborg Sim            33.32   
                     
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Peter Bergengren  1938  Göteborg Sim            30.50   
Erik Forslund  1937  Sim o Idrottsklubben Hellas            34.78   
Ernst-Hjalmar Rydahl  1939  Karlstads Simsällskap            35.17   
Heimo Auer  1937  Täby Sim            36.01   
Rolf Otterberg  1938  Karlstads Simsällskap            36.12   
                     
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hans Eriksson  1945  Göteborg Sim            29.15   
Nils Wahlberg  1943  Stockholmspolisens Sim IF            30.01   
Yaroslav Novitsky  1945  Moscow All Stars            31.41   
Bo Hansson  1942  Karlstads Simsällskap            32.57   
Olof Burebo  1944  Sim o Idrottsklubben Hellas            32.65   
Bengt Furberg  1941  Göteborg Sim            32.71   
Ronnie Paleski  1943  Stockholmspolisens Sim IF            34.24   
Håkan Bengtsson  1942  Stockholmspolisens Sim IF            34.68   
Lennart Gustavsson  1942  Karlstads Simsällskap            34.68   
10  Lennart Svärd  1943  Karlstads Simsällskap            36.75   
11  Kjell-Åke Högblad  1943  Karlstads Simsällskap            37.29   
12  Ingvar Eriksson  1944  Sim o Idrottsklubben Hellas            40.57   
Åke Sandblom  1944  Växjö Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Glen Bengtsson  1949  Stockholmspolisens Sim IF            28.52   
Ulf Gabrielsson  1948  Solna Sundbyberg SS 04            29.14   
Rolf Tegeback  1948  Sundsvalls Simsällskap            29.68   
Jan Blomgren  1950  Södertälje Simsällskap            29.81   
Lars Backlund  1949  Mariestads Simsällskap            29.92   
Jean-Pierre Saracco  1949  Täby Sim            30.41   
Eric Brandelius  1949  Västerås Simsällskap            32.50   
Bengt Rydahl  1946  Karlstads Simsällskap            33.97   
Lennart Larsson  1949  Sim o Idrottsklubben Hellas            34.09   
10  Lennart Palm  1947  Kungälvs Simsällskap            34.32   
11  Kaj Gorosch  1948  IFK Lidingö Simklubb            34.56   
12  Kaj Larsson  1948  Kalmar Simsällskap            34.83   
13  Anders Backlund  1946  Mariestads Simsällskap            35.88   
Roland Hellborg  1946  Simklubben Ran            DNS   
                     
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Leonard Bielicz  1951  Göteborg Sim            26.23   
Bengt Jönsson  1955  Sollefteå Allmänna Simsällskap            28.01   
Leif Björklund  1953  Södertörns Simsällskap            29.74   
Per Lindqvist  1955  Blå Sim&Hoppklubb            29.74   
Tommy Aspegårdh  1955  Täby Sim            30.53   
Pär Eriksson  1955  Blå Sim&Hoppklubb            30.66   
Peter Engström  1955  Föreningen Sim Team Engelholm            31.09   
Lars Nielsen  1955  Linköpings Allmänna SS            32.01   
Per Wengström  1952  Simklubben Elfsborg            32.29   
10  Lars Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap            32.71   
11  Göran Wall  1953  Blå Sim&Hoppklubb            34.13   
12  Kjell Westin  1954  Göteborg Sim            34.52   
                     
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Dmitri Khodko  1959  Täby Sim            25.95   
Edgars Ozolinsh  1959  Kipsala            25.96   
Rolf Gustafsson  1960  Simklubben Neptun            26.82   
Ronny Oltner  1956  Södertälje Simsällskap            27.65   
Thomas Brorson  1958  Malmö Kappsimningsklubb            27.83   
Gunnar Holmberg  1958  S77 Stenungsund            28.07   
Kaj Matherei  1959  Simklubben Neptun            28.34   
Bengt Olsson  1956  Täby Sim            28.57   
Tommy Bencsik  1960  Kristianstads SLS            28.63   
10  Mikael Gardell  1960  Spårvägens Simförening            29.35   
11  Mats Dänsel  1957  Simklubben Neptun            29.43   
12  Anders Törnqvist  1960  Simklubben Elfsborg            29.44   
13  Bo Fogelberg  1957  Sim o Idrottsklubben Hellas            29.76   
14  Henrik Bodén  1959  Danderyds Sim Club For Swimmin            29.97   
15  Peter Lindroth  1960  Gustavsbergs Simsällskap            32.57   
16  Pavels Pozdnikovs  1957  Kipsala            35.21   
                     
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anders Haglund  1961  Turebergs Simklubb            26.04   
Per von Wovern  1965  Täby Sim            26.60   
Håkan Falk  1963  Anderstorps Simsällskap            27.07   
Jan Sigurdh  1965  Solna Sundbyberg SS 04            27.34   
Hans Palmqvist  1962  Varberg-Falkenberg Sim            27.38   
Hans-Peter Magnusson  1964  Linköpings Allmänna SS            27.46   
Per Gustafsson  1964  Täby Sim            27.57   
Tomas Lindgren  1961  Södertälje Simsällskap            27.84   
Harri Mossmyr  1962  Stockholmspolisens Sim IF            28.05   
10  Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            28.07   
11  Christer Bäck  1964  Kalmar Simsällskap            28.31   
12  Tomas Carlsson  1965  Anderstorps Simsällskap            28.81   
13  Jörgen Tisell  1961  Solna Sundbyberg SS 04            28.87   
14  Per Norstroem  1965  Södertälje Simsällskap            28.93   
15  Gustav Foghammar  1964  Gustavsbergs Simsällskap            29.15   
16  Ulf Göran Borgström  1963  Markaryds Simsällskap            29.69   
17  Håkan Frank  1963  Södertörns Simsällskap            29.83   
18  Mikael Holmström  1962  Karlskrona Simsällskap            29.92   
19  Mats-Erik Hådén  1965  Njurunda Simsällskap            29.94   
20  Lars Simonsson  1964  Blå Sim&Hoppklubb            30.10   
21  Jan-Erik Selin  1965  Simklubben Elfsborg            30.13   
22  Henrik Alsterberg  1963  Kanaans Simsällskap            30.31   
23  Leif Nyman  1963  Skuru Idrottsklubb            30.52   
24  Lars Sundermeyer  1965  Skuru Idrottsklubb            30.58   
25  Chris Wall  1961  Linköpings Allmänna SS            30.72   
26  Stefan Aminoff  1962  Simklubben Hajen            30.85   
27  Peter Håkansson  1965  Täby Sim            31.01   
28  Johan Cyréus  1964  Södertälje Simsällskap            31.26   
29  Anders Kussak  1964  Sim o Idrottsklubben Hellas            31.33   
30  Dan Borgman  1964  Simklubben Elfsborg            31.67   
31  Leif Eriksson  1963  Sim o Idrottsklubben Hellas            32.76   
32  Henrik Nyholm  1961  Gustavsbergs Simsällskap            33.68   
33  Niclas Blücker  1964  Föreningen Sim Team Engelholm            33.83   
34  Johannes Dellby  1965  Blå Sim&Hoppklubb            34.16   
35  Stefan Jonsson  1965  Täby Sim            34.90   
36  Lars Hällgren  1964  Skuru Idrottsklubb            36.29   
Anders Bergqvist  1965  Bollnäs Simsällskap            DNS   
Mats Norlin  1965  Stockholms Kappsimningsklubb            DNS   
Lars Sandberg  1965  Kungsbacka Simsällskap            DSQ   
Michael Stigson  1961  Blå Sim&Hoppklubb            DSQ   
                     
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Henrik Johansson  1968  Luleå Simsällskap            24.19   
Anders Rasmusson  1967  Helsingborgs Simsällskap            25.35   
Harald Kruger  1967  Täby Sim            25.53   
Jonas Lögdberg  1968  Täby Sim            25.58   
Henrik Jangvall  1966  Malmö Kappsimningsklubb            25.62   
Stefan Andersson  1970  Sundsvalls Simsällskap            25.72   
Dan Anderberg  1967  Täby Sim            25.91   
Tony Danielsson  1969  Sundsvalls Simsällskap            26.11   
Robert Jensen  1968  Täby Sim            26.29   
10  Per-Ola Nilsson  1968  Karlshamns Simklubb            26.35   
11  Leif Janzén  1969  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.06   
12  Matthias Seel  1970  Täby Sim            27.13   
13  Jonas Nilsson  1967  Gustavsbergs Simsällskap            27.30   
14  Jari Dahl  1968  Täby Sim            27.35   
15  Fredrik Björn  1966  Växjö Simsällskap            27.36   
16  Stefan Nyander  1967  Jönköpings Simsällskap            27.44   
17  Jan Johansson  1968  Kungsbacka Simsällskap            28.01   
18  Mårten Ahlberg  1968  Karlskrona Simsällskap            28.31   
19  Mats Möller  1967  Helsingborgs Simsällskap            28.82   
20  Christer Kågström  1966  Luleå Simsällskap            28.98   
21  Micael Jonsson  1966  Täby Sim            29.02   
22  Michael Brinkenstierna  1967  Stockholms Kappsimningsklubb            29.37   
23  Thomas Bäckman  1966  Täby Sim            29.41   
24  Tomas Wiiand  1968  Väsby Simsällskap            29.56   
25  Peder Evers  1967  Simklubben Elfsborg            30.19   
26  Niclas Renman  1966  Kungsbacka Simsällskap            30.50   
27  Mattias Croneborg  1967  Skuru Idrottsklubb            30.54   
28  Kristoffer Lyberg  1968  Stockholms Kappsimningsklubb            30.62   
29  Patrick Byrd  1968  Jönköpings Simsällskap            31.94   
30  Erik Brunskog  1969  Simklubben Laxen            32.45   
31  Joakim Grassmann  1968  Södertälje Simsällskap            33.43   
32  Alioscha Lopez  1966  Södertälje Simsällskap            33.53   
                     
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Thomas Lundberg  1971  Karlskrona Simsällskap            24.41   
Patric Robertsson  1972  Södertälje Simsällskap            24.77   
Peter Pärlklo  1971  Täby Sim            25.91   
Hans Roosmark  1971  Täby Sim            25.96   
Per Svanberg  1971  Solna Sundbyberg SS 04            26.09   
Fredrik Pålsson  1975  Simklubben Laxen            26.17   
Fredrik Schriever-Abeln  1971  Simklubben Laxen            26.24   
Magnus Christensen  1973  Älmhults Simsällskap            26.33   
Lars Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04            26.49   
10  Jörgen Johansson  1974  Karlskrona Simsällskap            26.61   
11  Fredrik Erazim  1974  Växjö Simsällskap            27.00   
12  Thomas Landin  1973  Helsingborgs Simsällskap            27.03   
13  Simon Malmberg  1974  Stockholmspolisens Sim IF            27.33   
14  Magnus Lundin  1973  Falu Simsällskap            27.37   
15  Magnus Berglund  1972  Södertälje Simsällskap            27.56   
16  Jonas Petersson  1974  Kungsbacka Simsällskap            28.00   
17  Fredrik Liljeström  1973  Karlskrona Simsällskap            28.24   
18  Roger Andrée  1971  Trollhättans Simsällskap            28.40   
19  Nicklas Täck  1973  Kungälvs Simsällskap            29.27   
20  Olof Andersson  1971  Södertälje Simsällskap            32.30   
21  Robert Nilsen  1971  Kungsbacka Simsällskap            36.83   
Daniel Gertmo  1973  S77 Stenungsund            DSQ   
Johan Meurling  1973  S77 Stenungsund            DSQ   
                     
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anders Wallin  1979  Stockholmspolisens Sim IF            24.89   
Anders Forsberg  1977  Täby Sim            25.34   
Jonas Falk  1979  Malmö Kappsimningsklubb            25.47   
Björn Göransson  1979  Helsingborgs Simsällskap            25.93   
Börje Lehrman  1976  Stockholmspolisens Sim IF            26.04   
Daniel Johnsson  1979  Landskrona Simsällskap            26.24   
Rasmus Renglin  1979  Stockholmspolisens Sim IF            26.46   
Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund            26.57   
Lenny Persson  1977  Simklubben Ran            26.81   
10  Aron Wohlström  1980  Landskrona Simsällskap            26.90   
11  Henrik Nilsson  1979  Södertälje Simsällskap            27.42   
12  Martin Jutesten  1976  Växjö Simsällskap            27.58   
13  Daniel Persson  1980  Kungsbacka Simsällskap            27.69   
14  Fredrik Ljungkvist  1976  Skuru Idrottsklubb            28.48   
15  Muris Abdurahimovic  1979  Karlskrona Simsällskap            29.23   
16  Anders Jorlin  1976  Blå Sim&Hoppklubb            29.26   
17  Christian Olsson  1978  Malmö Kappsimningsklubb            29.48   
Doman Maciejko  1977  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Ola Bratt  1979  Landskrona Simsällskap            DSQ   
Ola Fagerstrand  1977  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Henrik Åkerberg  1983  Kungsbacka Simsällskap            23.86   
Richard Ohlsson  1984  Kungsbacka Simsällskap            24.67   
Dan Cornelius  1981  Simklubben Neptun            24.87   
Harald Svensson  1983  Simklubben Poseidon            25.44   
Erik Fogelberg  1984  Danderyds Sim Club For Swimmin            25.65   
Nils Zätterström  1981  Simklubben Neptun            25.89   
Robert Grynner  1983  Stockholms Kappsimningsklubb            26.03   
Gustaf Toll  1985  Danderyds Sim Club For Swimmin            26.38   
Andreas Welander  1985  Danderyds Sim Club For Swimmin            26.51   
10  Roberto Prestinoni  1981  Simklubben Neptun            26.52   
11  Johan Norling  1982  Simklubben Neptun            26.54   
12  Andreas Vinteg  1984  Södertälje Simsällskap            26.64   
13  Henrik Forslund  1982  Solna Sundbyberg SS 04            26.71   
14  Daniel Snygg  1982  Föreningen Sim Team Engelholm            26.88   
15  Henrik Antonsson  1982  Varberg-Falkenberg Sim            27.10   
16  Peter Wikander  1984  Kristianstads SLS            27.12   
17  Sebastian Wennerberg  1985  Eskilstuna Simsällskap            27.47   
18  Ali Twaha  1984  Simklubben Neptun            27.71   
19  Per-Magnus Grönlund  1982  Blå Sim&Hoppklubb            28.01   
20  Patrick Josefsson  1982  Kungsbacka Simsällskap            28.30   
21  Niclas Tönnfält  1981  Väsby Simsällskap            28.37   
22  Andreas Jonerholm  1981  Södertälje Simsällskap            29.30   
23  Fredrik Elmberg  1981  Simklubben Neptun            30.67   
                     
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Janne Åkesson  1988  Simsällskapet Stimmet            27.40   
Marco Ramirex Salazar  1989  Växjö Simsällskap            28.32   
Nils-Åke Åkesson  1987  Växjö Simsällskap            31.24   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.36  Utskriftsdatum  20 mars 2010 
Licensierad till: Växjö Simsällskap  Utskriftstid  14:54 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Masters SM    Utskriftsdatum  31 mars 2010   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  11:43   
  Arrangör  Växjö Simsällskap och Svenska Simförbundet         
 
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anita Karlsson  1939  Blå Sim&Hoppklubb    58.18        2:03.65  Svenskt REKORD 
Elisabet Fredriksson  1938  Täby Sim    1:01.12        2:13.28   
Gun Björkenlid Beskow  1936  Blå Sim&Hoppklubb    1:03.16        2:15.82   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Agneta Neij  1943  Jönköpings Simsällskap    59.04        2:03.45   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Sim o Idrottsklubben Hellas    46.26        1:38.18   
Ingrid Trägårdh  1947  Föreningen Sim Team Engelholm    53.88        1:49.71   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna-Lena Bryngelsson  1954  Stockholmspolisens Sim IF    42.84        1:30.52   
Mona B Klöfer  1955  Växjö Simsällskap    43.69        1:32.98   
Anita Brakowska  1951  IFK Lidingö Simklubb    53.96        1:56.79   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lena Nordström  1957  Kalmar Simsällskap    43.55        1:31.68   
Cathrin Ljunggren  1959  Kalmar Simsällskap    44.11        1:34.26   
Lisa Dimming  1958  S77 Stenungsund    48.19        1:43.28   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS    38.17        1:20.06  Svenskt REKORD 
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim    38.65        1:20.45   
Marie Hansson  1964  Järfälla Simsällskap    40.49        1:26.53   
Lillie Larsson  1961  Täby Sim    40.34        1:29.23   
Kristina Sund  1964  Kungsbacka Simsällskap    42.51        1:30.71   
Ingrid Litborn  1962  Borlänge Simsällskap    53.66        1:50.91   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Annica Åberg  1966  Täby Sim    40.10        1:26.28   
Katarina Hallerstedt  1966  S77 Stenungsund    43.66        1:32.14   
Malin Gustafsson  1968  Kungsbacka Simsällskap    44.70        1:33.40   
Susanne Norvell  1970  Sundsvalls Simsällskap    49.83        1:48.09   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Åsa Neij  1972  Jönköpings Simsällskap    36.79        1:17.40  Nordiskt REKORD 
Anna-Karin Lundin  1973  Kungälvs Simsällskap    37.01        1:18.72   
Lourette Griphem  1972  Simklubben Elfsborg    39.45        1:25.05   
Anna-Bella Packwood  1974  Väsby Simsällskap    1:33.40        1:30.07   
Camilla Davidsson  1971  Simklubben Triton    42.46        1:30.92   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anette Fröberg  1977  Helsingborgs Simsällskap    41.10        1:26.63   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jenni Svensson  1982  Malmö Kappsimningsklubb    37.00        1:17.34   
Elin Qvale  1983  Stockholms Kappsimningsklubb    39.32        1:22.30   
Sofia Borglin  1981  Malmö Kappsimningsklubb    40.88        1:28.67   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julia Sjövall  1987  Borlänge Simsällskap    38.92        1:22.30  Pre-Masters REKORD 
Josefin Sjövall  1987  Göteborg Sim    41.60        1:26.95   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.36  Utskriftsdatum  31 mars 2010 
Licensierad till: Växjö Simsällskap  Utskriftstid  11:43 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Masters SM    Utskriftsdatum  20 mars 2010   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  14:54   
  Arrangör  Växjö Simsällskap och Svenska Simförbundet         
 
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 80 - 84 år 
Sponsor: Växjö Färg & Tapet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tamas Borossy  1928  IFK Lidingö Simklubb    1:16.48        2:40.67   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: Växjö Färg & Tapet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Forslund  1937  Sim o Idrottsklubben Hellas    51.22        1:50.92   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Växjö Färg & Tapet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Matthias Kroner  1943  Göteborg Sim    42.00        1:27.41   
Olof Burebo  1944  Sim o Idrottsklubben Hellas    47.58        1:39.48   
Gunnar Kaudern  1943  Simklubben Ran    46.24        1:41.54   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Växjö Färg & Tapet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rolf Tegeback  1948  Sundsvalls Simsällskap    40.12        1:24.42   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Växjö Färg & Tapet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Pär Eriksson  1955  Blå Sim&Hoppklubb    38.43        1:21.25   
Kenth Goodwin  1955  Kalmar Simsällskap    40.22        1:27.23   
Kjell Westin  1954  Göteborg Sim    43.37        1:31.44   
Peter Engström  1955  Föreningen Sim Team Engelholm            DNS   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Växjö Färg & Tapet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ronny Oltner  1956  Södertälje Simsällskap    34.93        1:13.31   
Ragnar Svensson  1960  S77 Stenungsund    36.60        1:18.97   
Peter Johansson  1960  Göteborg Sim    39.14        1:22.71   
Peter Lindroth  1960  Gustavsbergs Simsällskap    43.42        1:35.00   
Tony Cederhöjd  1959  Anderstorps Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Växjö Färg & Tapet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Håkan Persson  1963  Täby Sim    34.12        1:12.34   
Jan Mandahl  1961  Upsala Simsällskap    34.37        1:13.70   
Hans Palmqvist  1962  Varberg-Falkenberg Sim    35.72        1:15.43   
Dennis Åberg  1965  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.80        1:17.47   
Harri Mossmyr  1962  Stockholmspolisens Sim IF    36.50        1:18.03   
Mats J Larsson  1965  Skuru Idrottsklubb    36.75        1:18.15   
Mikael Sjödahl  1965  Luleå Simsällskap    36.44        1:19.84   
Ola Jensen  1965  Simklubben Nautilus    38.09        1:22.18   
Anders Kussak  1964  Sim o Idrottsklubben Hellas    40.16        1:25.83   
10  Per Frennberg  1964  Växjö Simsällskap    40.63        1:26.20   
11  Lars Sundermeyer  1965  Skuru Idrottsklubb    41.41        1:30.72   
12  Henrik Nyholm  1961  Gustavsbergs Simsällskap    42.30        1:32.43   
13  Lars Hällgren  1964  Skuru Idrottsklubb    43.26        1:32.95   
14  Leif Eriksson  1963  Sim o Idrottsklubben Hellas    45.46        1:41.58   
Mats Ladeborn  1961  Varberg-Falkenberg Sim            DNS   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Växjö Färg & Tapet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henrik Tagesson  1968  Örebro Simallians    34.67        1:13.76   
Mats Rubertson  1967  Simklubben Neptun    34.73        1:14.01   
Harald Kruger  1967  Täby Sim    35.92        1:14.75   
Magnus Du Rietz  1969  Saltsjöbadens Idrottsförening    36.89        1:17.19   
Petteri Pohjalainen  1969  Simklubben Neptun    36.39        1:17.22   
Lennart Fritzon  1968  Simklubben Triton    36.77        1:17.52   
Jan Johansson  1968  Kungsbacka Simsällskap    35.86        1:18.09   
Henrik Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    37.00        1:21.15   
Tomas Wiiand  1968  Väsby Simsällskap    38.70        1:22.35   
10  Alioscha Lopez  1966  Södertälje Simsällskap    40.63        1:24.81   
11  Mattias Croneborg  1967  Skuru Idrottsklubb    40.65        1:26.41   
Kristian Wirfalk  1968  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Växjö Färg & Tapet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Per Svanberg  1971  Solna Sundbyberg SS 04    31.49        1:06.98   
Mikael Olsson  1975  Ystads Simsällskap    32.50        1:09.66   
Hans Roosmark  1971  Täby Sim    33.74        1:11.01   
Ryan Provencher  1974  Växjö Simsällskap    34.36        1:14.64   
Martin Bergman  1972  S77 Stenungsund    36.09        1:16.46   
Magnus Berglund  1972  Södertälje Simsällskap    36.38        1:18.89   
Daniel Gertmo  1973  S77 Stenungsund    38.87        1:24.10   
Olof Andersson  1971  Södertälje Simsällskap    42.00        1:30.19   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Växjö Färg & Tapet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anders Wallin  1979  Stockholmspolisens Sim IF    31.63        1:06.25   
Carl-Mikael Lönn  1980  Solna Sundbyberg SS 04    31.80        1:07.33   
Johan Bursell  1976  Solna Sundbyberg SS 04    32.87        1:11.55   
Carl Bratt  1978  Landskrona Simsällskap    36.18        1:20.72   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Växjö Färg & Tapet AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jens Martinus Vestergaard  1981  Malmö Kappsimningsklubb    31.48        1:07.34   
Richard Ohlsson  1984  Kungsbacka Simsällskap    31.73        1:07.55   
Andreas Jonerholm  1981  Södertälje Simsällskap    36.71        1:19.14   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.36  Utskriftsdatum  20 mars 2010 
Licensierad till: Växjö Simsällskap  Utskriftstid  14:54 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Masters SM    Utskriftsdatum  21 mars 2010   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  17:38   
  Arrangör  Växjö Simsällskap och Svenska Simförbundet         
 
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 80 - 84 år 
Sponsor: Aktuell Optik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Kerstin Gjöres  1927  Sim o Idrottsklubben Hellas            54.14   
                     
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: Aktuell Optik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Vivi-Ann Johansson  1935  Simklubben Elfsborg            49.12   
                     
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: Aktuell Optik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Margit Ohlsson  1945  Stockholmspolisens Sim IF            37.68  Europa REKORD 
                     
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: Aktuell Optik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Bitte Axling  1946  Danderyds Sim Club For Swimmin            38.95   
                     
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: Aktuell Optik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Kerstin Hargin  1954  Simklubben Neptun            42.19   
Anita Brakowska  1951  IFK Lidingö Simklubb            54.13   
                     
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: Aktuell Optik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim            36.00   
Pia Strandh  1958  Simklubben Neptun            36.50   
Britt-Marie Olsson  1956  Karlstads Simsällskap            45.42   
Pia Nordqvist  1959  Kalmar Simsällskap            49.86   
                     
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: Aktuell Optik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Susanna Rosén  1963  Ystads Simsällskap            33.07   
Maria Norberg  1963  Kristianstads SLS            34.34   
Anne Mannela  1963  Sundsvalls Simsällskap            34.69   
Maria Salomonsson  1963  Kalmar Simsällskap            37.64   
Carola Ektander  1962  Linköpings Allmänna SS            37.69   
Lillie Larsson  1961  Täby Sim            37.79   
Annika Svanberg  1962  S77 Stenungsund            37.97   
Eva Egrenius-Cegrell  1964  Kalmar Simsällskap            41.94   
Marie Sjöberg  1962  Helsingborgs Simsällskap            44.59   
10  Ingrid Litborn  1962  Borlänge Simsällskap            51.91   
11  Marie Öhman  1961  Blå Sim&Hoppklubb            58.41   
                     
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: Aktuell Optik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marie Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap            36.45   
Christine Elingfors  1967  Växjö Simsällskap            37.37   
Anna Bjelm  1966  Helsingborgs Simsällskap            42.53   
Helén Johansson  1968  Kungsbacka Simsällskap            43.07   
                     
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: Aktuell Optik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Camilla Johansson  1974  Växjö Simsällskap            31.38   
Helena Åberg  1971  Helsingborgs Simsällskap            31.96   
Christine Uhrlander-Lindb  1971  Täby Sim            34.28   
Antra Roga  1973  Kipsala            37.33   
Marianne Steen  1974  Väsby Simsällskap            38.80   
Angelica Karlsson  1975  Simklubben Elfsborg            43.81   
                     
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: Aktuell Optik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Dahl  1980  Södertälje Simsällskap            34.99   
Hanna Persson  1977  Sandvikens Sim och Hoppklubb            35.18   
Anna Granberg  1978  Karlskoga Simförening            38.02   
Camilla Sånebo-Hellman  1976  Karlskoga Simförening            1:00.19   
                     
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: Aktuell Optik 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erika Hegestig  1985  Jönköpings Simsällskap            31.03   
Annalena Hanson  1984  Stockholms Kappsimningsklubb            33.36   
Elin Qvale  1983  Stockholms Kappsimningsklubb            34.36   
Madeleine Hedenlo  1983  Hultsfreds Simsällskap            35.16   
Malin Wenell  1983  Hultsfreds Simsällskap            35.82   
Stina Sjölander  1984  Stockholms Kappsimningsklubb            36.03   
Alexandra Flodman  1985  Växjö Simsällskap            38.10   
Johanna Korhonen  1982  Skuru Idrottsklubb            38.42   
Louise Gustavsson  1983  Göteborg Sim            39.36   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.36  Utskriftsdatum  21 mars 2010 
Licensierad till: Växjö Simsällskap  Utskriftstid  17:38 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Masters SM    Utskriftsdatum  21 mars 2010   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  17:39   
  Arrangör  Växjö Simsällskap och Svenska Simförbundet         
 
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 90 - 94 år 
Sponsor: BIG Travel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nils Ferm  1917  Sim o Idrottsklubben Hellas            1:02.79   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 80 - 84 år 
Sponsor: BIG Travel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Allan Andersson  1929  Simklubben Ran            50.05   
Tamas Borossy  1928  IFK Lidingö Simklubb            1:01.28   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 70 - 74 år 
Sponsor: BIG Travel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erik Forslund  1937  Sim o Idrottsklubben Hellas            39.28   
Peter Bergengren  1938  Göteborg Sim            39.52   
Ernst-Hjalmar Rydahl  1939  Karlstads Simsällskap            42.67   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: BIG Travel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Bengt Furberg  1941  Göteborg Sim            42.20   
Ronnie Paleski  1943  Stockholmspolisens Sim IF            DSQ   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: BIG Travel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Glen Bengtsson  1949  Stockholmspolisens Sim IF            33.75  Svenskt REKORD 
Rolf Tegeback  1948  Sundsvalls Simsällskap            36.31   
Kaj Larsson  1948  Kalmar Simsällskap            40.66   
Kaj Gorosch  1948  IFK Lidingö Simklubb            41.01   
Bengt Rydahl  1946  Karlstads Simsällskap            42.46   
Roland Hellborg  1946  Simklubben Ran            51.18   
Lennart Palm  1947  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: BIG Travel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Peter Engström  1955  Föreningen Sim Team Engelholm            36.16   
Pär Eriksson  1955  Blå Sim&Hoppklubb            38.40   
Tommy Aspegårdh  1955  Täby Sim            38.99   
Lennart Sjöholm  1954  Helsingborgs Simsällskap            39.19   
Lars Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap            41.74   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: BIG Travel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jan Nordanger  1959  Malmö Kappsimningsklubb            31.91   
Rolf Gustafsson  1960  Simklubben Neptun            32.23   
Ronny Oltner  1956  Södertälje Simsällskap            32.80   
Karl Justh  1957  Göteborg Sim            33.92   
Gunnar Holmberg  1958  S77 Stenungsund            37.71   
Anders Törnqvist  1960  Simklubben Elfsborg            38.41   
Mikael Gardell  1960  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: BIG Travel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gunnar Persson  1961  Simklubben Poseidon            30.98   
Mats Norlin  1965  Stockholms Kappsimningsklubb            31.24   
Lars Sandberg  1965  Kungsbacka Simsällskap            31.94   
Per Gustafsson  1964  Täby Sim            32.45   
Per von Wovern  1965  Täby Sim            32.85   
Hans-Peter Magnusson  1964  Linköpings Allmänna SS            32.90   
Tomas Carlsson  1965  Anderstorps Simsällskap            33.01   
Gustav Foghammar  1964  Gustavsbergs Simsällskap            33.77   
Christer Bäck  1964  Kalmar Simsällskap            34.94   
10  Chris Wall  1961  Linköpings Allmänna SS            37.66   
11  Peter Håkansson  1965  Täby Sim            40.84   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: BIG Travel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonas Söderberg  1969  Simklubben Elfsborg            28.21   
Federico Engler  1970  Blå Sim&Hoppklubb            30.61   
Hans Fredin  1966  Södertörns Simsällskap            30.75   
Jari Dahl  1968  Täby Sim            31.97   
Richard Gimsér  1968  Ystads Simsällskap            32.65   
Leif Janzén  1969  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.83   
Thiemo Voigt  1970  Solna Sundbyberg SS 04            34.29   
Niclas Dovsjö  1969  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: BIG Travel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Daniel Lönnberg  1972  Stockholms Kappsimningsklubb            26.98  Europa REKORD 
Peter Pärlklo  1971  Täby Sim            29.10   
Magnus Christensen  1973  Älmhults Simsällskap            30.47   
Jörgen Johansson  1974  Karlskrona Simsällskap            31.50   
Janis Plotnieks  1971  Kipsala            32.23   
Fredrik Liljeström  1973  Karlskrona Simsällskap            32.34   
Lars Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04            32.35   
Thomas Landin  1973  Helsingborgs Simsällskap            32.46   
Oscar Börjesson  1973  S77 Stenungsund            33.93   
10  Johan Meurling  1973  S77 Stenungsund            35.43   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: BIG Travel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ola Fagerstrand  1977  Malmö Kappsimningsklubb            28.00   
Lenny Persson  1977  Simklubben Ran            30.38   
Daniel Persson  1980  Kungsbacka Simsällskap            31.51   
Aron Wohlström  1980  Landskrona Simsällskap            32.79   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: BIG Travel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sten-Olof Gustafsson  1985  Växjö Simsällskap            27.26   
Jonas Andersson  1983  Växjö Simsällskap            30.88   
Peter Wikander  1984  Kristianstads SLS            31.05   
Per-Magnus Grönlund  1982  Blå Sim&Hoppklubb            31.36   
Henrik Antonsson  1982  Varberg-Falkenberg Sim            32.50   
Sebastian Wennerberg  1985  Eskilstuna Simsällskap            34.50   
Fredrik Elmberg  1981  Simklubben Neptun            36.04   
                     
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: BIG Travel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Pellfolk  1986  Täby Sim            30.31   
Janne Åkesson  1988  Simsällskapet Stimmet            32.90   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.36  Utskriftsdatum  21 mars 2010 
Licensierad till: Växjö Simsällskap  Utskriftstid  17:39 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Masters SM    Utskriftsdatum  21 mars 2010   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  17:40   
  Arrangör  Växjö Simsällskap och Svenska Simförbundet         
 
 
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: ICA Supermarket Teleborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Harriet Bure  1946  Sim o Idrottsklubben Hellas    45.86        1:39.69   
                     
 
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: ICA Supermarket Teleborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maria Rhodin  1955  Luleå Simsällskap    37.37        1:23.47  Svenskt REKORD 
                     
 
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: ICA Supermarket Teleborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Susanna Rosén  1963  Ystads Simsällskap    32.50        1:09.50   
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg-Falkenberg Sim    32.90        1:09.77   
Anette Philipsson  1965  Linköpings Allmänna SS    33.40        1:09.83   
Helen Allstadius  1965  Stockholmspolisens Sim IF    33.02        1:12.35   
Lena Marklund  1965  Upsala Simsällskap    37.76        1:20.11   
Kristina Sund  1964  Kungsbacka Simsällskap    39.98        1:25.75   
Tatiana Abu Nijmeh  1965  Stockholmspolisens Sim IF    46.11        1:33.95   
                     
 
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: ICA Supermarket Teleborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johanna Feldtman  1970  Malmö Kappsimningsklubb    32.64        1:10.33   
Ulrika Feldtman  1967  Malmö Kappsimningsklubb    33.25        1:11.08   
Eva Jonasson  1967  Kalmar Simsällskap    34.17        1:13.56   
Pia Möller  1968  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: ICA Supermarket Teleborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb    30.01        1:06.14  Svenskt REKORD 
Åsa Neij  1972  Jönköpings Simsällskap    31.74        1:07.98   
Cecilia Kentell  1975  Malmö Kappsimningsklubb    33.20        1:12.13   
Sofi Cyréus  1971  Södertälje Simsällskap    34.17        1:15.39   
                     
 
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: ICA Supermarket Teleborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maria Vitazka  1979  Malmö Kappsimningsklubb    32.24        1:08.27   
                     
 
Gren 11, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: ICA Supermarket Teleborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erika Hegestig  1985  Jönköpings Simsällskap    30.91        1:06.74   
Carina Hertz  1983  Malmö Kappsimningsklubb    33.09        1:12.67   
Johanna Korhonen  1982  Skuru Idrottsklubb    39.04        1:24.26   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.36  Utskriftsdatum  21 mars 2010 
Licensierad till: Växjö Simsällskap  Utskriftstid  17:40 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Masters SM    Utskriftsdatum  20 mars 2010   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  14:55   
  Arrangör  Växjö Simsällskap och Svenska Simförbundet         
 
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 75 - 79 år 
Sponsor: ÅF 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Leif Gellberg  1932  Föreningen Sim Team Engelholm    1:00.83        2:09.09   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 65 - 69 år 
Sponsor: ÅF 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Yaroslav Novitsky  1945  Moscow All Stars    44.12        1:37.27   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 60 - 64 år 
Sponsor: ÅF 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jean-Pierre Saracco  1949  Täby Sim    36.29        1:18.84   
Jan Blomgren  1950  Södertälje Simsällskap    35.86        1:20.52   
Eric Brandelius  1949  Västerås Simsällskap    38.75        1:23.81   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 55 - 59 år 
Sponsor: ÅF 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Leonard Bielicz  1951  Göteborg Sim    30.95        1:07.30   
Bengt Jönsson  1955  Sollefteå Allmänna Simsällskap    33.83        1:10.42   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 50 - 54 år 
Sponsor: ÅF 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ronny Oltner  1956  Södertälje Simsällskap    32.23        1:09.58   
Henrik Bodén  1959  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.80        1:11.60   
Mikael Gardell  1960  Spårvägens Simförening    33.52        1:13.68   
Anders Berlin  1959  Simklubben Neptun    35.44        1:13.93   
Jan Westrup  1960  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 45 - 49 år 
Sponsor: ÅF 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gunnar Persson  1961  Simklubben Poseidon    31.96        1:06.15   
Per Matsson  1962  Sundsvalls Simsällskap    30.82        1:06.34   
Håkan Falk  1963  Anderstorps Simsällskap    30.31        1:06.75   
Mats J Larsson  1965  Skuru Idrottsklubb    31.32        1:07.05   
Jan Svensson  1964  Järfälla Simsällskap    31.86        1:09.35   
Michael Stigson  1961  Blå Sim&Hoppklubb    32.20        1:10.58   
Tomas Lindgren  1961  Södertälje Simsällskap    34.73        1:15.24   
Gustav Foghammar  1964  Gustavsbergs Simsällskap    32.85        1:15.78   
Mats Ladeborn  1961  Varberg-Falkenberg Sim            DNS   
Per von Wovern  1965  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 40 - 44 år 
Sponsor: ÅF 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hasse Nilsson  1969  Simklubben Laxen    28.65        59.90   
Jonas Lögdberg  1968  Täby Sim    1:11.26        1:00.20   
Henrik Johansson  1968  Luleå Simsällskap    28.01        1:00.88   
Martin Andersson  1970  Varberg-Falkenberg Sim    29.70        1:04.26   
Matthias Seel  1970  Täby Sim    30.42        1:05.47   
Arne Strid  1969  Täby Sim    32.90        1:09.22   
Magnus Du Rietz  1969  Saltsjöbadens Idrottsförening    32.92        1:11.26   
Micael Jonsson  1966  Täby Sim    38.13        1:19.82   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 35 - 39 år 
Sponsor: ÅF 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Patric Robertsson  1972  Södertälje Simsällskap    28.59        1:01.92   
Fredrik Pålsson  1975  Simklubben Laxen    29.17        1:05.95   
Ryan Provencher  1974  Växjö Simsällskap    31.29        1:08.91   
Roger Andrée  1971  Trollhättans Simsällskap    32.89        1:10.17   
Lars Pettersson  1974  Solna Sundbyberg SS 04    32.08        1:10.60   
Nicklas Täck  1973  Kungälvs Simsällskap    33.50        1:11.79   
Jonas Petersson  1974  Kungsbacka Simsällskap    32.41        1:18.44   
Per Svanberg  1971  Solna Sundbyberg SS 04            DNS   
Magnus Berglund  1972  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 30 - 34 år 
Sponsor: ÅF 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Carlsson  1976  Malmö Kappsimningsklubb    27.83        59.73   
Nicolas Bathfield  1978  Göteborg Sim    28.89        1:01.90   
Rasmus Renglin  1979  Stockholmspolisens Sim IF    28.85        1:03.78   
Daniel Johnsson  1979  Landskrona Simsällskap    30.25        1:03.84   
Johan Bursell  1976  Solna Sundbyberg SS 04    30.37        1:05.08   
Martin Jutesten  1976  Växjö Simsällskap    32.23        1:09.01   
Ola Bratt  1979  Landskrona Simsällskap    32.58        1:12.21   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 25 - 29 år 
Sponsor: ÅF 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Henrik Åkerberg  1983  Kungsbacka Simsällskap    26.63        58.36   
Gustaf Toll  1985  Danderyds Sim Club For Swimmin    28.98        1:02.73   
Mathias Öman  1982  Njurunda Simsällskap    28.97        1:03.01   
Andreas Welander  1985  Danderyds Sim Club For Swimmin    29.03        1:03.27   
Harald Svensson  1983  Simklubben Poseidon    29.82        1:05.17   
Andreas Jonerholm  1981  Södertälje Simsällskap    34.09        1:14.53   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 20 - 24 år 
Sponsor: ÅF 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marco Ramirex Salazar  1989  Växjö Simsällskap    32.07        1:10.32   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.36  Utskriftsdatum  20 mars 2010 
Licensierad till: Växjö Simsällskap  Utskriftstid  14:55 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Masters SM    Utskriftsdatum  20 mars 2010   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  14:55   
  Arrangör  Växjö Simsällskap och Svenska Simförbundet         
 
 
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 280 - 319 år 
Sponsor: PE-GE Minibuss 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Soik Hellas (319 År)  319  Sim o Idrottsklubben Hellas            2:34.36   
  Erik Forslund  1937      36.67        36.67   
  Britt Grilli  1928      44.93        1:21.60   
  Harriet Bure  1946      39.19        2:00.79   
  Olof Burebo  1944      33.57        2:34.36   
                     
                     
 
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 240 - 279 år 
Sponsor: PE-GE Minibuss 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Polisen (279 År)  279  Stockholmspolisens Sim IF            2:08.45   
  Nils Wahlberg  1943      30.20        30.20   
  Håkan Bengtsson  1942      32.73        1:02.93   
  Annika Goos-Nilsson  1955      32.25        1:35.18   
  Diana Sundin  1957      33.27        2:08.45   
                     
Sim Team Engelholm (279 Å  279  Föreningen Sim Team Engelholm            2:35.05   
  Leif Gellberg  1932      43.39        43.39   
  Ingrid Trägårdh  1947      47.17        1:30.56   
  Benedicte Frölich  1964      34.51        2:05.07   
  Peter Engström  1955      29.98        2:35.05   
                     
SK Elfsborg (279 År)  279  Simklubben Elfsborg            DNS   
  Göran Magnusson  1945                 
  Lourette Griphem  1972                 
  Ivar Wallmark  1943                 
  Vivi-Ann Johansson  1935              DNS   
                     
Karlstads SS Lag 1 (279 Å  279  Karlstads Simsällskap            DSQ   
  Bengt Rydahl  1946      34.37        34.37   
  Britt-Marie Olsson  1956      38.31        1:12.68   
                     
                     
 
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 200 - 239 år 
Sponsor: PE-GE Minibuss 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mix Täby Sim Mix (239 År)  239  Täby Sim            1:53.47   
  Dmitri Khodko  1959      25.72        25.72   
  Lillie Larsson  1961      31.29        57.01   
  Gunilla Rasmuson  1957      29.16        1:26.17   
  Bengt Olsson  1956      27.30        1:53.47   
                     
Göteborgs Sim (239 År)  239  Göteborg Sim            1:59.11   
  Leonard Bielicz  1951      26.54        26.54   
  Louise Gustavsson  1983      30.63        57.17   
  Anders Söderqvist  1933      33.25        1:30.42   
  Malin Nilsson  1973      28.69        1:59.11   
                     
SK Neptun Lag 1 (239 År)  239  Simklubben Neptun            2:00.02   
  Inga-Lill Lagergren  1960      33.61        33.61   
  Gunilla Leinsköld  1955      32.92        1:06.53   
  Rolf Gustafsson  1960      25.75        1:32.28   
  Michael Edstedt  1961      27.74        2:00.02   
                     
Täby Sim Mix 2 (239 År)  239  Täby Sim            2:01.10   
  Jean-Pierre Saracco  1949      30.79        30.79   
  Camilla Thuné  1967      31.32        1:02.11   
  Lotta Tunmar  1958      32.00        1:34.11   
  Per Gustafsson  1964      26.99        2:01.10   
                     
Polisen Lag 1 (239 År)  239  Stockholmspolisens Sim IF            2:01.46   
  Harri Mossmyr  1962      27.71        27.71   
  Glen Bengtsson  1949      28.26        55.97   
  Anna-Lena Bryngelsson  1954      33.82        1:29.79   
  Tove Bengtsson  1973      31.67        2:01.46   
                     
S 77 Stenungsund (239 År)  239  S77 Stenungsund            2:07.12   
  Ragnar Svensson  1960      28.06        28.06   
  Annika Svanberg  1962      33.24        1:01.30   
  Lisa Dimming  1958      38.44        1:39.74   
  Gunnar Holmberg  1958      27.38        2:07.12   
                     
Hs (239 År)  239  Helsingborgs Simsällskap            2:08.58   
  Anna Bjelm  1966      32.80        32.80   
  Mats Örth  1955      28.12        1:00.92   
  Lennart Sjöholm  1954      31.06        1:31.98   
  Marie Sjöberg  1962      36.60        2:08.58   
                     
Soik Hellas (239 År)  239  Sim o Idrottsklubben Hellas            2:12.09   
  Anders Kussak  1964      30.89        30.89   
  Karin Eriksson  1968      37.32        1:08.21   
  Margareta Rainer  1949      34.63        1:42.84   
  Bo Fogelberg  1957      29.25        2:12.09   
                     
Kss Lag 1 Mix (239 År)  239  Kungälvs Simsällskap            2:16.87   
  Jörgen Rasmussen  1979      27.94        27.94   
  Lennart Palm  1947      33.94        1:01.88   
  Åse Täck  1974      36.64        1:38.52   
  Ingvor Andersson  1962      38.35        2:16.87   
                     
10  Blå Sim&hopp Lag 1 (239  239  Blå Sim&Hoppklubb            2:44.93   
  Göran Wall  1953      33.89        33.89   
  Anita Olsson  1939      47.81        1:21.70   
  Per-Magnus Grönlund  1982      27.27        1:48.97   
  Gun Björkenlid Beskow  1936      55.96        2:44.93   
                     
Lass (239 År)  239  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
  Hans-Peter Magnusson  1964      27.48        27.48   
  Anette Philipsson  1965      27.92        55.40   
                     
                     
 
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 160 - 199 år 
Sponsor: PE-GE Minibuss 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malmö KK (199 År)  199  Malmö Kappsimningsklubb            1:47.12   
  Henrik Jangvall  1966      25.56        25.56   
  Maria Vitazka  1979      27.33        52.89   
  Anna Lohmann  1975      27.65        1:20.54   
  Thomas Brorson  1958      26.58        1:47.12   
                     
Täby Sim Mix 1 (199 År)  199  Täby Sim            1:48.41   
  Jonas Lögdberg  1968      25.15        25.15   
  Annica Åberg  1966      30.12        55.27   
  Christine Uhrlander-Lindb  1971      28.50        1:23.77   
  Harald Kruger  1967      24.64        1:48.41   
                     
Södertälje SS Lag 1 (199  199  Södertälje Simsällskap            1:49.92   
  Patric Robertsson  1972      24.99        24.99   
  Tomas Lindgren  1961      26.76        51.75   
  Sofi Cyréus  1971      29.47        1:21.22   
  Su Sutcliffe  1969      28.70        1:49.92   
                     
Sundsvalls Simsällskap  199  Sundsvalls Simsällskap            1:50.37   
  Stefan Andersson  1970      25.92        25.92   
  Britt-Louise Forsberg  1978      29.06        54.98   
  Anne Mannela  1963      29.84        1:24.82   
  Tony Danielsson  1969      25.55        1:50.37   
                     
Varberg/falkenberg (199 Å  199  Varberg-Falkenberg Sim            1:50.63   
  Hans Palmqvist  1962      27.04        27.04   
  Martin Andersson  1970      25.48        52.52   
  Anna-Karin Josefson  1964      28.75        1:21.27   
  Ulrika Balslev  1966      29.36        1:50.63   
                     
Ksls (199 År)  199  Kristianstads SLS            1:51.48   
  Peter Wikander  1984      27.22        27.22   
  Mia Jonsson  1973      28.82        56.04   
  Maria Norberg  1963      27.65        1:23.69   
  Tommy Bencsik  1960      27.79        1:51.48   
                     
Södertälje Lag 2 (199 År)  199  Södertälje Simsällskap            1:55.82   
  Ronny Oltner  1956      28.08        28.08   
  Bo Wänghammar  1960      27.68        55.76   
  Ingeborg Carlqvist  1984      29.52        1:25.28   
  Hanna Dahl  1980      30.54        1:55.82   
                     
Kbss Lag Mixed 2 (199 År)  199  Kungsbacka Simsällskap            1:58.16   
  Lars Sandberg  1965      27.90        27.90   
  Kristina Sund  1964      20.78        48.68   
  Daniel Persson  1980      36.97        1:25.65   
  Sonja Haglund  1966      32.51        1:58.16   
                     
Kalmar Sim Lag 1(199 År)  199  Kalmar Simsällskap            2:00.72   
  Christer Bäck  1964      28.32        28.32   
  Kenth Goodwin  1955      31.78        1:00.10   
  Maria Salomonsson  1963      31.39        1:31.49   
  Eva Jonasson  1967      29.23        2:00.72   
                     
10  Skuru Lag 1 Mixed (199 År  199  Skuru Idrottsklubb            2:02.18   
  Mats J Larsson  1965      28.72        28.72   
  Jan Westrup  1960      28.57        57.29   
  Johanna Korhonen  1982      31.37        1:28.66   
  Anna Edin  1964      33.52        2:02.18   
                     
11  S 77 Stenungsund (199 År)  199  S77 Stenungsund            2:04.28   
  Oscar Börjesson  1973      28.39        28.39   
  Katarina Hallerstedt  1966      35.00        1:03.39   
  Karin Johansson  1963      34.61        1:38.00   
  Weine Högberg  1978      26.28        2:04.28   
                     
12  Växjö SS Lag 1 (199 År)  199  Växjö Simsällskap            2:04.79   
  Fredrik Björn  1966      27.26        27.26   
  Martin Jutesten  1976      27.72        54.98   
  Gina Berliner  1956      34.02        1:29.00   
  Mona B Klöfer  1955      35.79        2:04.79   
                     
13  Lass (199 År)  199  Linköpings Allmänna SS            2:06.15   
  Doman Maciejko  1977      28.59        28.59   
  Chris Wall  1961      30.00        58.59   
  Carola Ektander  1962      33.99        1:32.58   
  Catharina Magnusson  1966      33.57        2:06.15   
                     
14  Kbss Lag Mixed 3 (199 År)  199  Kungsbacka Simsällskap            2:07.03   
  Henrik Holmberg  1969      29.46        29.46   
  Malin Gustafsson  1968      33.18        1:02.64   
  Niclas Renman  1966      30.05        1:32.69   
  Helén Johansson  1968      34.34        2:07.03   
                     
15  SK Elfsborg (199 År)  199  Simklubben Elfsborg            2:07.42   
  Dan Borgman  1964      31.40        31.40   
  Katarina van Mulders  1968      33.12        1:04.52   
  Jonas Söderberg  1969      26.72        1:31.24   
  Cecilia Lind  1983      36.18        2:07.42   
                     
16  Täby Sim Mix 2 (199 År)  199  Täby Sim            2:08.82   
  Dan Anderberg  1967      25.80        25.80   
  Thomas Bäckman  1966      28.30        54.10   
  Anette Aronsson  1964      33.73        1:27.83   
  Carin Wennerberg  1966      40.99        2:08.82   
                     
17  Skuru Lag 2 Mixed (199 År  199  Skuru Idrottsklubb            2:10.55   
  Leif Nyman  1963      30.06        30.06   
  Lars Hällgren  1964      34.73        1:04.79   
  Annika Nilsson  1960      32.57        1:37.36   
  Birgitta Flensburg  1961      33.19        2:10.55   
                     
18  Blå Sim&hopp Lag 1 (199  199  Blå Sim&Hoppklubb            2:16.66   
  Lars Simonsson  1964      31.52        31.52   
  Marie Öhman  1961      43.84        1:15.36   
  Birgitta Appelfeldt Thylw  1957      32.62        1:47.98   
  Anders Jorlin  1976      28.68        2:16.66   
                     
19  Skuru Lag 3 Mixed (199 År  199  Skuru Idrottsklubb            2:22.18   
  Mattias Croneborg  1967      29.54        29.54   
  Lars Sundermeyer  1965      30.08        59.62   
  Anne Jönsson  1964      47.34        1:46.96   
  Åsa Dahlström  1971      35.22        2:22.18   
                     
Hs (199 År)  199  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
Kalmar Sim Lag 2 (199 År)  199  Kalmar Simsällskap            DSQ   
  Eva Egrenius-Cegrell  1964      34.51        34.51   
                     
                     
 
Gren 13, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 120 - 159 år 
Sponsor: PE-GE Minibuss 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Kbss Lag Mixed 1 (159 År)  159  Kungsbacka Simsällskap            1:46.53   
  Henrik Åkerberg  1983      24.16        24.16   
  Marja Haglund  1968      28.48        52.64   
  Richard Ohlsson  1984      24.36        1:17.00   
  Marie Holmberg  1969      29.53        1:46.53   
                     
Polisen Lag 2 (159 År)  159  Stockholmspolisens Sim IF            1:47.73   
  Börje Lehrman  1976      26.13        26.13   
  Anders Wallin  1979      24.04        50.17   
  Helen Allstadius  1965      29.22        1:19.39   
  Ann-Louise Arktoft  1964      28.34        1:47.73   
                     
Skk Lag 1 (159 År)  159  Stockholms Kappsimningsklubb            1:48.12   
  Daniel Lönnberg  1972      25.28        25.28   
  Annalena Hanson  1984      27.81        53.09   
  Stina Sjölander  1984      29.11        1:22.20   
  Mats Norlin  1965      25.92        1:48.12   
                     
Växjö SS Lag 1 (159 År)  159  Växjö Simsällskap            1:48.26   
  Sten-Olof Gustafsson  1985      25.48        25.48   
  Fredrik Erazim  1974      25.19        50.67   
  Camilla Johansson  1974      28.61        1:19.28   
  Tine Bengtsson  1975      28.98        1:48.26   
                     
Malmö KK (159 År)  159  Malmö Kappsimningsklubb            1:50.63   
  Jonas Falk  1979      25.50        25.50   
  Johanna Feldtman  1970      27.87        53.37   
  Christian Olsson  1978      28.64        1:22.01   
  Cecilia Kentell  1975      28.62        1:50.63   
                     
Kbss Lag Mixed 4 (159 År)  159  Kungsbacka Simsällskap            1:58.04   
  Jan Johansson  1968      27.20        27.20   
  Karin Pettersson  1985      30.01        57.21   
  Jonas Petersson  1974      27.93        1:25.14   
  Anna Johansson  1984      32.90        1:58.04   
                     
Växjö SS Lag 2 (159 År)  159  Växjö Simsällskap            1:58.55   
  Jonas Andersson  1983      26.90        26.90   
  Fredrik Lekberg  1972      27.26        54.16   
  Alexandra Flodman  1985      32.52        1:26.68   
  Christine Elingfors  1967      31.87        1:58.55   
                     
Danderyds Sim Lag 1 (159  159  Danderyds Sim Club For Swimmin            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.17.36  Utskriftsdatum  20 mars 2010 
Licensierad till: Växjö Simsällskap  Utskriftstid  14:55 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Masters SM    Utskriftsdatum  21 mars 2010   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  17:41   
  Arrangör  Växjö Simsällskap och Svenska Simförbundet         
 
 
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 280 - 319 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Soik Hellas (319 År)  319  Sim o Idrottsklubben Hellas            2:54.29   
  Erik Forslund  1937      47.64        47.64   
  Olof Burebo  1944      40.44        1:28.08   
  Harriet Bure  1946      39.94        2:08.02   
  Britt Grilli  1928      46.27        2:54.29   
                     
                     
 
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 240 - 279 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karlstads SS Lag 1 (279 Å  279  Karlstads Simsällskap            2:45.38   
  Britt-Marie Olsson  1956      45.50        45.50   
  Rolf Otterberg  1938      42.01        1:27.51   
  Lennart Gustavsson  1942      41.15        2:08.66   
  Berit Larsson  1951      36.72        2:45.38   
                     
Sim Team Engelholm (279 Å  279  Föreningen Sim Team Engelholm            DNS   
  Peter Engström  1955                 
  Benedicte Frölich  1964                 
  Ingrid Trägårdh  1947                 
  Leif Gellberg  1932              DNS   
                     
Polisen (279 År)  279  Stockholmspolisens Sim IF            DSQ   
  Ronnie Paleski  1943      40.56        40.56   
  Anna-Lena Bryngelsson  1954      41.42        1:21.98   
                     
                     
 
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 200 - 239 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mix Täby Sim Mix (239 År)  239  Täby Sim            2:08.69   
  Lillie Larsson  1961      38.30        38.30   
  Dmitri Khodko  1959      31.79        1:10.09   
  Bengt Olsson  1956      29.55        1:39.64   
  Gunilla Rasmuson  1957      29.05        2:08.69   
                     
Sundsvalls Simsällskap  239  Sundsvalls Simsällskap            2:14.70   
  Anne Mannela  1963      34.99        34.99   
  Rolf Tegeback  1948      37.29        1:12.28   
  Per Matsson  1962      28.76        1:41.04   
  Helena Wallner  1965      33.66        2:14.70   
                     
Göteborgs Sim (239 År)  239  Göteborg Sim            2:19.28   
  Louise Gustavsson  1983      39.21        39.21   
  Malin Nilsson  1973      37.94        1:17.15   
  Leonard Bielicz  1951      28.44        1:45.59   
  Anders Söderqvist  1933      33.69        2:19.28   
                     
Kalmar Sim Lag 1(239 År)  239  Kalmar Simsällskap            2:22.59   
  Kaj Larsson  1948      41.67        41.67   
  Kenth Goodwin  1955      37.77        1:19.44   
  Eva Jonasson  1967      31.73        1:51.17   
  Maria Salomonsson  1963      31.42        2:22.59   
                     
S 77 Stenungsund (239 År)  239  S77 Stenungsund            2:26.17   
  Annika Svanberg  1962      37.92        37.92   
  Lisa Dimming  1958      47.87        1:25.79   
  Ragnar Svensson  1960      32.57        1:58.36   
  Gunnar Holmberg  1958      27.81        2:26.17   
                     
Lass (239 År)  239  Linköpings Allmänna SS            2:30.18   
  Hans-Peter Magnusson  1964      33.39        33.39   
  Agneta Gerling  1952      50.28        1:23.67   
  Anette Philipsson  1965      32.53        1:56.20   
  Lars Nielsen  1955      33.98        2:30.18   
                     
Soik Hellas (239 År)  239  Sim o Idrottsklubben Hellas            2:34.24   
  Karin Eriksson  1968      45.24        45.24   
  Anders Kussak  1964      38.95        1:24.19   
  Bo Fogelberg  1957      35.46        1:59.65   
  Margareta Rainer  1949      34.59        2:34.24   
                     
Täby Sim Mix 2 (239 År)  239  Täby Sim            2:41.36   
  Anette Aronsson  1964      45.67        45.67   
  Carin Wennerberg  1966      52.86        1:38.53   
  Jean-Pierre Saracco  1949      34.02        2:12.55   
  Thomas Bäckman  1966      28.81        2:41.36   
                     
Blå Sim&hopp Lag 1 (239  239  Blå Sim&Hoppklubb            3:04.59   
  Pär Eriksson  1955      38.42        38.42   
  Gun Björkenlid Beskow  1936      1:02.23        1:40.65   
  Anders Jorlin  1976      33.62        2:14.27   
  Anita Karlsson  1939      50.32        3:04.59   
                     
SK Neptun Lag 1 (239 År)  239  Simklubben Neptun            DNS   
  Kerstin Hargin  1954                 
  Mats Rubertson  1967                 
  Anders Berlin  1959                 
  Inga-Lill Lagergren  1960              DNS   
                     
SK Elfsborg (239 År)  239  Simklubben Elfsborg            DSQ   
  Vivi-Ann Johansson  1935      48.53        48.53   
  Lourette Griphem  1972      38.54        1:27.07   
                     
SK Neptun Lag 2 (239 År)  239  Simklubben Neptun            DSQ   
                     
                     
 
Gren 14, 4X50m Medley Mixed, Finaler 160 - 199 år 
Sponsor: Medley AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Södertälje SS Lag 1 (199  199  Södertälje Simsällskap            2:04.64   
  Veikko Mattola  1956      32.72        32.72   
  Patric Robertsson  1972      31.36        1:04.08   
  Sofi Cyréus  1971      32.28        1:36.36   
  Su Sutcliffe  1969      28.28        2:04.64   
                     
Kbss Lag Mixed 2 (199 År)  199  Kungsbacka Simsällskap            2:05.25   
  Lars Sandberg  1965      31.83        31.83   
  Henrik Åkerberg  1983      30.52        1:02.35   
  Marja Haglund  1968      31.58        1:33.93   
  Kristina Sund  1964      31.32        2:05.25   
                     
Malmö KK (199 År)  199  Malmö Kappsimningsklubb            2:05.40   
  Jan Nordanger  1959      32.74        32.74   
  Jenni Svensson  1982      35.55        1:08.29   
  Johanna Feldtman  1970      30.25        1:38.54   
  Thomas Brorson  1958      26.86        2:05.40   
                     
Södertälje Lag 2 (199 År)  199  Södertälje Simsällskap            2:10.65   
  Hanna Dahl  1980      35.20        35.20   
  Ronny Oltner  1956      32.68        1:07.88   
  Ingeborg Carlqvist  1984      32.85        1:40.73   
  Jan Blomgren  1950      29.92        2:10.65   
                     
Ksls (199 År)  199  Kristianstads SLS            2:12.01   
  Peter Wikander  1984      30.86        30.86   
  Helena Dahlerus  1979      39.63        1:10.49   
  Tommy Bencsik  1960      30.81        1:41.30   
  Karin Elmberg  1965      30.71        2:12.01   
                     
Täby Sim Mix 2 (199 År)  199  Täby Sim            2:13.72   
  Jari Dahl  1968      33.35        33.35   
  Lotta Tunmar  1958      41.96        1:15.31   
  Anders Forsberg  1977      26.81        1:42.12   
  Camilla Thuné  1967      31.60        2:13.72   
                     
Danderyds Sim Lag 1 (199  199  Danderyds Sim Club For Swimmin            2:14.35   
  Andreas Welander  1985      30.69        30.69   
  Maria Gustafsson  1967      39.50        1:10.19   
  Henrik Bodén  1959      31.16        1:41.35   
  Bitte Axling  1946      33.00        2:14.35   
                     
Polisen Lag 1 (199 År)  199  Stockholmspolisens Sim IF            2:15.51