2020-11-24   04:48:05
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för DM (50m) 2018, Stockholm

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Pass 1 Lördag 2 juni

Document
Resultat
DM 50m 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Stockholms simförbund, SKK & Tyresö SS
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 2 jun 2018 till den 3 jun 2018
Event 4, 200m Frisim Damer - Final
SR: Sarah Sjöström            (1993) 1:54.08 2016-08-09
SR Juniorer: Sarah Sjöström            (1993) 1:55.23 2012-03-05
Distriktrekord Seniorer: Sarah Sjöström 1:54.08 2016-08-09
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 1:55.23 2012-03-03
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jaqueline Hippi 1996 Simklubben Neptun +0.69 733 2:05.25
50m: 29.63
100m: 1:01.38
(31.75)
150m: 1:33.29
(31.91)
200m: 2:05.25
(31.96)
2 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap +0.72 671 2:09.00 +3.75
50m: 30.77
100m: 1:03.53
(32.76)
150m: 1:36.28
(32.75)
200m: 2:09.00
(32.72)
3 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap +0.77 652 2:10.28 +5.03
50m: 30.48
100m: 1:03.65
(33.17)
150m: 1:37.45
(33.80)
200m: 2:10.28
(32.83)
4 Tiffani Segerbrand 1999 Simklubben Neptun +0.78 650 2:10.38 +5.13
50m: 30.61
100m: 1:03.70
(33.09)
150m: 1:37.31
(33.61)
200m: 2:10.38
(33.07)
5 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim +0.72 645 2:10.73 +5.48
50m: 30.62
100m: 1:03.16
(32.54)
150m: 1:37.42
(34.26)
200m: 2:10.73
(33.31)
6 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening +0.75 620 2:12.43 +7.18
50m: 30.62
100m: 1:03.93
(33.31)
150m: 1:38.64
(34.71)
200m: 2:12.43
(33.79)
7 Tuva Glimmerud-Gullbjörk 2000 Simklubben Neptun +0.77 614 2:12.91 +7.66
50m: 30.22
100m: 1:03.49
(33.27)
150m: 1:38.33
(34.84)
200m: 2:12.91
(34.58)
8 Carolina Jonsson 2002 Södertälje Simsällskap +0.74 612 2:13.06 +7.81
50m: 31.68
100m: 1:05.64
(33.96)
150m: 1:40.34
(34.70)
200m: 2:13.06
(32.72)
9 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.70 599 2:13.97 +8.72
50m: 30.51
100m: 1:04.48
(33.97)
150m: 1:39.20
(34.72)
200m: 2:13.97
(34.77)
10 Vilma Brolund 2001 Simklubben Neptun +0.70 599 2:13.98 +8.73
50m: 31.37
100m: 1:05.10
(33.73)
150m: 1:39.63
(34.53)
200m: 2:13.98
(34.35)
11 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.80 594 2:14.34 +9.09
50m: 31.16
100m: 1:05.50
(34.34)
150m: 1:40.23
(34.73)
200m: 2:14.34
(34.11)
12 Malin Wallén 1997 Spårvägen Simförening +0.80 594 2:14.35 +9.10
50m: 31.27
100m: 1:05.25
(33.98)
150m: 1:39.81
(34.56)
200m: 2:14.35
(34.54)
13 Thilda Ström 2003 Täby Sim +0.73 590 2:14.66 +9.41
50m: 32.21
100m: 1:07.19
(34.98)
150m: 1:41.39
(34.20)
200m: 2:14.66
(33.27)
14 Alexandra Jensen 2001 Täby Sim +0.71 588 2:14.81 +9.56
50m: 31.66
100m: 1:06.23
(34.57)
150m: 1:40.70
(34.47)
200m: 2:14.81
(34.11)
15 Linnea Gipperth 2003 Järfälla Simsällskap +0.78 583 2:15.22 +9.97
50m: 32.06
100m: 1:06.84
(34.78)
150m: 1:41.70
(34.86)
200m: 2:15.22
(33.52)
16 Therese Baltzarsson 2001 Solna Sundbyberg SS 04 +0.70 580 2:15.41 +10.16
50m: 31.46
100m: 1:06.05
(34.59)
150m: 1:41.35
(35.30)
200m: 2:15.41
(34.06)
17 Tone Sandsjö 2003 Järfälla Simsällskap +0.73 578 2:15.62 +10.37
50m: 32.69
100m: 1:07.33
(34.64)
150m: 1:41.91
(34.58)
200m: 2:15.62
(33.71)
18 Elin Peng 2003 Väsby Simsällskap +0.75 577 2:15.70 +10.45
50m: 31.49
100m: 1:06.53
(35.04)
150m: 1:41.31
(34.78)
200m: 2:15.70
(34.39)
19 Linnea Gyllberg 2000 Simklubben Neptun +0.67 568 2:16.40 +11.15
50m: 31.30
100m: 1:06.47
(35.17)
150m: 1:41.41
(34.94)
200m: 2:16.40
(34.99)
20 Emelie Johansson 1996 Täby Sim +0.73 566 2:16.57 +11.32
50m: 31.76
100m: 1:06.55
(34.79)
150m: 1:41.92
(35.37)
200m: 2:16.57
(34.65)
21 Linnea Zetterlund 2003 Järfälla Simsällskap +0.71 557 2:17.26 +12.01
50m: 32.30
100m: 1:06.43
(34.13)
150m: 1:42.12
(35.69)
200m: 2:17.26
(35.14)
22 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap +0.68 556 2:17.34 +12.09
50m: 31.94
100m: 1:06.64
(34.70)
150m: 1:41.76
(35.12)
200m: 2:17.34
(35.58)
23 Tova Magnusson 2002 Solna Sundbyberg SS 04 +0.70 549 2:17.95 +12.70
50m: 31.58
100m: 1:06.45
(34.87)
150m: 1:42.37
(35.92)
200m: 2:17.95
(35.58)
24 Lovisa Malm 2002 Spårvägen Simförening +0.70 546 2:18.18 +12.93
50m: 32.11
100m: 1:06.25
(34.14)
150m: 1:42.46
(36.21)
200m: 2:18.18
(35.72)
25 Alexandra Vartiainen 2001 Simklubben Neptun +0.76 545 2:18.26 +13.01
50m: 32.87
100m: 1:08.32
(35.45)
150m: 1:44.62
(36.30)
200m: 2:18.26
(33.64)
26 Louise Peacock 2001 Väsby Simsällskap +0.70 545 2:18.29 +13.04
50m: 32.30
100m: 1:07.68
(35.38)
150m: 1:43.46
(35.78)
200m: 2:18.29
(34.83)
27 Madicken Eriksson 2003 Simklubben Neptun +0.73 543 2:18.41 +13.16
50m: 32.00
100m: 1:07.53
(35.53)
150m: 1:43.33
(35.80)
200m: 2:18.41
(35.08)
27 Kristina Isacson 2001 Täby Sim +0.72 543 2:18.41 +13.16
50m: 31.10
100m: 1:06.42
(35.32)
150m: 1:42.60
(36.18)
200m: 2:18.41
(35.81)
29 Jennie Ewerbring 2003 Täby Sim +0.69 538 2:18.83 +13.58
50m: 31.96
100m: 1:07.72
(35.76)
150m: 1:43.67
(35.95)
200m: 2:18.83
(35.16)
30 Josefine Iwarson 2003 Järfälla Simsällskap +0.74 538 2:18.85 +13.60
50m: 32.57
100m: 1:07.86
(35.29)
150m: 1:43.15
(35.29)
200m: 2:18.85
(35.70)
31 Jennifer Nyblom 2003 Täby Sim +0.71 538 2:18.88 +13.63
50m: 32.41
100m: 1:07.76
(35.35)
150m: 1:42.97
(35.21)
200m: 2:18.88
(35.91)
32 Filippa Hammarén 2002 Simklubben Neptun +0.74 537 2:18.97 +13.72
50m: 30.59
100m: 1:05.97
(35.38)
150m: 1:43.33
(37.36)
200m: 2:18.97
(35.64)
33 Linn Herlin 2002 Spårvägen Simförening +0.70 535 2:19.09 +13.84
50m: 31.64
100m: 1:07.61
(35.97)
150m: 1:43.20
(35.59)
200m: 2:19.09
(35.89)
34 Lea Granert 2001 Stockholmspolisens IF SF +0.72 535 2:19.10 +13.85
50m: 32.35
100m: 1:07.56
(35.21)
150m: 1:43.48
(35.92)
200m: 2:19.10
(35.62)
35 Smilla Malm 2003 Täby Sim +0.79 532 2:19.42 +14.17
50m: 31.87
100m: 1:07.24
(35.37)
150m: 1:43.52
(36.28)
200m: 2:19.42
(35.90)
36 Amanda Takala 2004 Väsby Simsällskap +0.78 527 2:19.81 +14.56
50m: 32.65
100m: 1:08.72
(36.07)
150m: 1:44.39
(35.67)
200m: 2:19.81
(35.42)
37 Elin Lindqvist 2004 Järfälla Simsällskap +0.93 523 2:20.19 +14.94
50m: 32.38
100m: 1:07.92
(35.54)
150m: 1:44.53
(36.61)
200m: 2:20.19
(35.66)
38 Nina Bring 1999 Spårvägen Simförening +0.75 521 2:20.36 +15.11
50m: 32.91
100m: 1:08.15
(35.24)
150m: 1:43.65
(35.50)
200m: 2:20.36
(36.71)
39 Yasemin Uzum 2003 Turebergs Simklubb +0.74 519 2:20.55 +15.30
50m: 32.49
100m: 1:08.23
(35.74)
150m: 1:45.05
(36.82)
200m: 2:20.55
(35.50)
40 Klara Alte 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.71 517 2:20.70 +15.45
50m: 32.96
100m: 1:09.29
(36.33)
150m: 1:45.70
(36.41)
200m: 2:20.70
(35.00)
41 Louise Larsson 2002 Järfälla Simsällskap +0.70 517 2:20.75 +15.50
50m: 32.64
100m: 1:08.21
(35.57)
150m: 1:44.93
(36.72)
200m: 2:20.75
(35.82)
42 Anna Viinapuu 2000 Spårvägen Simförening +0.72 516 2:20.78 +15.53
50m: 32.36
100m: 1:07.80
(35.44)
150m: 1:44.42
(36.62)
200m: 2:20.78
(36.36)
43 Selma Holmer 2004 Turebergs Simklubb +0.73 515 2:20.94 +15.69
50m: 31.93
100m: 1:08.59
(36.66)
150m: 1:45.33
(36.74)
200m: 2:20.94
(35.61)
44 Tove Pettersson 2004 Täby Sim +0.67 514 2:20.97 +15.72
50m: 31.00
100m: 1:06.09
(35.09)
150m: 1:43.97
(37.88)
200m: 2:20.97
(37.00)
45 Julia Augustsson 2000 Spårvägen Simförening +0.73 514 2:20.99 +15.74
50m: 32.60
100m: 1:08.06
(35.46)
150m: 1:44.55
(36.49)
200m: 2:20.99
(36.44)
46 Klara Eklöf 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.82 511 2:21.23 +15.98
50m: 32.74
100m: 1:07.93
(35.19)
150m: 1:44.84
(36.91)
200m: 2:21.23
(36.39)
47 Tuva Björkén 2003 Väsby Simsällskap +0.79 510 2:21.34 +16.09
50m: 32.41
100m: 1:07.98
(35.57)
150m: 1:43.98
(36.00)
200m: 2:21.34
(37.36)
47 Lucrezia Vespertini 2002 Väsby Simsällskap +0.70 510 2:21.34 +16.09
50m: 32.42
100m: 1:08.23
(35.81)
150m: 1:45.19
(36.96)
200m: 2:21.34
(36.15)
49 Anna Wainikka 2004 Simklubben Neptun +0.75 509 2:21.45 +16.20
50m: 33.07
100m: 1:09.25
(36.18)
150m: 1:45.96
(36.71)
200m: 2:21.45
(35.49)
50 Emelie Rudert 1999 Täby Sim +0.80 507 2:21.61 +16.36
50m: 33.00
100m: 1:08.70
(35.70)
150m: 1:45.22
(36.52)
200m: 2:21.61
(36.39)
51 Astrid Nilsson 2003 Turebergs Simklubb +0.78 507 2:21.67 +16.42
50m: 32.93
100m: 1:08.61
(35.68)
150m: 1:45.65
(37.04)
200m: 2:21.67
(36.02)
52 Hanne Romstad 1999 Väsby Simsällskap +0.71 503 2:22.01 +16.76
50m: 32.35
100m: 1:08.56
(36.21)
150m: 1:45.05
(36.49)
200m: 2:22.01
(36.96)
53 Isabel Teglöf 2003 Södertälje Simsällskap +0.79 502 2:22.10 +16.85
50m: 32.52
100m: 1:08.46
(35.94)
150m: 1:45.03
(36.57)
200m: 2:22.10
(37.07)
54 Isabel Nordström 2001 Solna Sundbyberg SS 04 +0.82 501 2:22.23 +16.98
50m: 32.98
100m: 1:08.86
(35.88)
150m: 1:45.96
(37.10)
200m: 2:22.23
(36.27)
55 Linnea Lindgren 2001 Väsby Simsällskap +0.77 496 2:22.66 +17.41
50m: 32.28
100m: 1:08.78
(36.50)
150m: 1:45.98
(37.20)
200m: 2:22.66
(36.68)
56 Michelle Wissinger 2004 Väsby Simsällskap +0.73 496 2:22.70 +17.45
50m: 32.13
100m: 1:07.91
(35.78)
150m: 1:45.43
(37.52)
200m: 2:22.70
(37.27)
57 Elsa Fogelsjöö 2003 Stockholmspolisens IF SF +0.73 490 2:23.29 +18.04
50m: 32.46
100m: 1:08.38
(35.92)
150m: 1:45.56
(37.18)
200m: 2:23.29
(37.73)
58 Roya Tittelbach 2003 Väsby Simsällskap +0.73 485 2:23.74 +18.49
50m: 31.83
100m: 1:09.09
(37.26)
150m: 1:47.11
(38.02)
200m: 2:23.74
(36.63)
59 Nora Segerström 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.73 469 2:25.40 +20.15
50m: 32.31
100m: 1:08.81
(36.50)
150m: 1:46.74
(37.93)
200m: 2:25.40
(38.66)
60 Ella Törnqvist 2003 Tyresö Simsällskap +0.78 464 2:25.88 +20.63
50m: 32.83
100m: 1:09.61
(36.78)
150m: 1:47.93
(38.32)
200m: 2:25.88
(37.95)
61 Vilma Lindberg 2004 Södertälje Simsällskap +0.77 456 2:26.78 +21.53
50m: 32.89
100m: 1:09.67
(36.78)
150m: 1:48.38
(38.71)
200m: 2:26.78
(38.40)
62 Alva Hagström 2003 Simklubben Neptun +0.75 450 2:27.33 +22.08
50m: 32.96
100m: 1:10.92
(37.96)
150m: 1:49.40
(38.48)
200m: 2:27.33
(37.93)
63 Lilly Lundgren 2002 Järfälla Simsällskap +0.97 450 2:27.38 +22.13
50m: 32.71
100m: 1:09.45
(36.74)
150m: 1:48.95
(39.50)
200m: 2:27.38
(38.43)
64 Hanna Åkerman 2004 Väsby Simsällskap +0.74 448 2:27.56 +22.31
50m: 33.62
100m: 1:10.85
(37.23)
150m: 1:49.44
(38.59)
200m: 2:27.56
(38.12)
65 Embla Börjesson 2002 Täby Sim +0.75 445 2:27.94 +22.69
50m: 32.85
100m: 1:10.14
(37.29)
150m: 1:48.88
(38.74)
200m: 2:27.94
(39.06)
66 Eliane Westermark 2003 Spårvägen Simförening +0.61 443 2:28.11 +22.86
50m: 33.64
100m: 1:10.72
(37.08)
150m: 1:49.76
(39.04)
200m: 2:28.11
(38.35)
67 Sara Strand 2002 Järfälla Simsällskap +0.87 442 2:28.31 +23.06
50m: 33.22
100m: 1:10.57
(37.35)
150m: 1:50.03
(39.46)
200m: 2:28.31
(38.28)
68 Ebba Edbom 2002 Järfälla Simsällskap +0.81 430 2:29.62 +24.37
50m: 33.50
100m: 1:11.72
(38.22)
150m: 1:50.90
(39.18)
200m: 2:29.62
(38.72)
69 Helena Fältman 1980 Täby Sim +0.61 353 2:39.85 +34.60
50m: 35.70
100m: 1:14.24
(38.54)
150m: 1:55.92
(41.68)
200m: 2:39.85
(43.93)
70 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim +1.03 251 2:58.92 +53.67
50m: 39.72
100m: 1:23.57
(43.85)
200m: 2:58.92
(2:58.92)
2018-06-02 10:55:51 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Demo license

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner