2020-10-24   22:11:08
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för DM (50m) 2018, Stockholm

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
DM 50m 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Stockholms simförbund, SKK & Tyresö SS
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 2 jun 2018 till den 3 jun 2018
Event 1, 4X100m Frisim Herrar - Final
SR: LASS                      (1900) 3:19.93 2009-07-05
SR Juniorer: Uddevalla Sim             (1900) 3:27.04 2009-07-04
Distriktrekord Seniorer: SK Neptun 3:21.42 2007-07-26
Distriktrekord Juniorer: Täby sim 3:30.61 2010-07-16
Plac Namn Född Förening FINA Tid Diff
1 Södertälje SS Herrar 1 1990 Södertälje Simsällskap 659 3:36.27
Ludwig Hareskog 1998 AH5398 -.-- 54.91
Henry Kerman 1997 AI6597
Erik Brandt 1999 AD5999
Daniel Kertes 1999 AD8399 3:36.27 3:36.27
2 Spårvägen Sim Herrar 1 1990 Spårvägen Simförening 649 3:37.38 +1.11
Jonas Malmring 2001 AO1701 -.-- 56.90
Isak Eliasson 1996 AJ5596
Gustav Henriksen 2002 AM1702
Adam Karlsson 2000 AK5900 3:37.38 3:37.38
3 Järfälla S Hanar Lag 1 1990 Järfälla Simsällskap 637 3:38.74 +2.47
Robin Hanson 2001 AA2701 -.-- 52.45
Viktor Fridsjö 1998 AO4798
Simon Fröde 2003 AB0303
Elias Fröde 2001 AE9901 3:38.74 3:38.74
4 Täby Sim Herrar 1 0096 Täby Sim 628 3:39.78 +3.51
Martin Magnusson 1995 AG6795 -.-- 54.93
Samuel Törnqvist 1997 AI6197
Josef Al-Khalili 2000 AE5700
Julius Gustavsson 2002 AD0102 3:39.78 3:39.78
5 Polisen 1 1990 Stockholmspolisens IF SF 625 3:40.09 +3.82
Jacob Danielsson 1998 AB9798 -.-- 54.86
Martin Nilsson 1993 AL6793
Martin Falk 1999 AC1199
Alfred Åström 1997 AP0197 3:40.09 3:40.09
6 Väsby SS Herrar 1 1990 Väsby Simsällskap 623 3:40.37 +4.10
Robert Palosaari 1992 AC1392 -.-- 55.15
Max Sundberg 1999 AS5399
Gustav Frödeberg 1997 AA5197
Niklas Nyblom 1999 AK2999 3:40.37 3:40.37
7 Väsby SS Herrar 2 1990 Väsby Simsällskap 567 3:47.41 +11.14
Simon Brandt 2000 AJ4700 -.-- 55.57
Karl Frylmark 1999 AK6599 -.--
Victor Halldén 2000 AP7300 -.--
Anton Widholm 1999 AE6199 -.-- 3:47.41 3:47.41
8 Tyresö SS Herrar 1990 Tyresö Simsällskap 566 3:47.52 +11.25
Olle Sköld 1999 AK4599 -.-- 52.53
Philip Parsons 1999 AJ8199
Christoffer Andersson 1994 AM3594
Algot Lindwall 2002 AJ4102 3:47.52 3:47.52
9 Södertälje SS Herrar 2 2001 Södertälje Simsällskap 560 3:48.31 +12.04
Guillermo Illanes 2000 AE8100 -.-- 58.30
Robert Hellberg 2001 AE7701 -.--
Sebastian Soume 2001 AE2901 -.--
Erik Lööw 2003 AH1303 -.-- 3:48.31 3:48.31
10 SS04 Herrar Lag 1 2001 Solna Sundbyberg SS 04 546 3:50.31 +14.04
Leonardo Montes 2002 AN2902 -.-- 58.37
Kalle Voigt 2001 AK8901 -.--
Philip Bentzer 2001 AH6701 -.--
Johan Hennert 2001 AL6901 -.-- 3:50.31 3:50.31
11 SK Neptun Herrar 1990 Simklubben Neptun 544 3:50.58 +14.31
Dexter Dalsgaard 2001 AS0501 -.-- 59.09
Johannes Skagius 1995 AH8595
Morgan Martinsson 2001 AN1701
Simon Blom 1999 AQ9199 3:50.58 3:50.58
12 Väsby SS Herrar 3 1990 Väsby Simsällskap 535 3:51.76 +15.49
Martin Melinder 2001 AG1301 -.-- 56.68
Eric Hansson 2002 AD0302 -.--
Christopher Lindholm 2002 AQ1702 -.--
William Lernå 2002 AF4102 -.-- 3:51.76 3:51.76
13 Skk Herrar 1990 Stockholms Kappsimningsklubb 534 3:51.90 +15.63
Carl Wennerholm 2002 AH3902 -.-- 57.03
Tor Selander 2002 AH4902 -.--
Isak Gustafsson 2001 AA5901 -.--
Fredrik Jacobsson 2001 AK8701 -.-- 3:51.90 3:51.90
14 Spårvägen Sim Herrar 2 1990 Spårvägen Simförening 492 3:58.33 +22.06
Andreas Wallén 2002 AP9302 -.-- 59.16
Herman Nilsson 2002 AH7702 -.--
David Neuhardt 2003 AU6103 -.--
Oliver Erneholm 2003 AO4503 -.-- 3:58.33 3:58.33
15 Skuru IK 1990 Skuru Idrottsklubb 484 3:59.70 +23.43
Arvid Hallenborg 2002 AM1902 -.-- 59.39
Axel Flykt-Rosén 2002 AQ5102 -.--
Lukas Malmström 2003 AF5303 -.--
Lukas Åkerblom 2002 AO2302 -.-- 3:59.70 3:59.70
- Täby Sim Herrar 2 1997 Täby Sim DSQ Felakti
Erik Ahlqvist 2001 AT7501 -.--
Isak Alin 1999 AP0799 -.--
Gustav Ahlqvist 2003 AK6503 -.--
Axel von Goës 2002 AP1502 -.--
2018-06-02 11:54:50 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Demo license
Document
Resultat
DM 50m 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Stockholms simförbund, SKK & Tyresö SS
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 2 jun 2018 till den 3 jun 2018
Event 2, 4X100m Frisim Damer - Final
SR: Väsby SS                  (1900) 3:44.34 2008-07-18
SR Juniorer: Helsingborgs S            (1900) 3:49.11 2016-07-06
Distriktrekord Seniorer: Väsby SS 3:44.34 2008-07-18
Distriktrekord Juniorer: Södertörns SS 3:50.92 2009-07-01
Plac Namn Född Förening FINA Tid Diff
1 Söderätlje SS Damer 1 1996 Södertälje Simsällskap 677 3:59.83
Emma Sundstrand 2001 AJ3201 +0.75 28.61 59.32 59.32
Hilma Ramdén 2000 AF4600 +0.43 28.45 1:00.51 1:59.83
Emilia Christiansen 1999 AL8499 +0.32 29.49 1:00.89 3:00.72
Alida Ramdén 1997 AP0297 +0.30 28.06 59.11 3:59.83
2 Väsby SS Damer 1 1990 Väsby Simsällskap 661 4:01.75 +1.92
Tova Andersson 2001 AH8201 +0.70 28.95 1:00.23 1:00.23
Louise Halldén 1998 AW2498 0.00 28.26 59.34 1:59.57
Ebba Andersson 2001 AL2601 +0.31 29.53 1:00.89 3:00.46
Anna Miram 1999 AG7299 +0.60 29.18 1:01.29 4:01.75
3 SK Neptun Damer 1990 Simklubben Neptun 641 4:04.20 +4.37
Eygló Òsk Gústafsdóttir 1995 BY3495 +0.77 28.84 1:00.05 1:00.05
Tuva Glimmerud-Gullbjörk 2000 BP6600 +0.41 27.94 58.65 1:58.70
Alexandra Vartiainen 2001 BW1801 +0.36 29.71 1:02.49 3:01.19
Isa Lundgren Sonnergren 2004 AW5404 +0.42 30.04 1:03.01 4:04.20
4 Täby Sim Damer 1 1990 Täby Sim 625 4:06.36 +6.53
Cornelia Jerresand 2000 AG6800 +0.74 28.97 1:00.60 1:00.60
Ellen Banestig 2002 BT1802 +0.32 29.48 1:02.75 2:03.35
Esther Rydbeck Nordén 2001 BN8801 +0.31 29.37 1:01.02 3:04.37
Alexandra Jensen 2001 BG6801 +0.01 29.68 1:01.99 4:06.36
5 Spårvägen Sim Damer 1 1990 Spårvägen Simförening 614 4:07.79 +7.96
Emma Sundstedt 1998 BE7498 +0.74 29.35 1:00.34 1:00.34
Linn Herlin 2002 AU6402 +0.35 30.06 1:03.04 2:03.38
Nina Bring 1999 AR8699 +0.12 30.00 1:04.04 3:07.42
Malin Wallén 1997 AZ7897 +0.20 28.84 1:00.37 4:07.79
6 Skk Damer 2001 Stockholms Kappsimningsklubb 593 4:10.61 +10.78
Smilla Lönnberg 2001 AQ0801 +0.74 29.31 1:00.67 1:00.67
Caroline Wallenborg 2000 AL3800 +0.51 29.73 1:01.55 2:02.22
Amanda Eriksson 2001 AH9801 +0.23 30.09 1:03.86 3:06.08
Nora Segerström 2002 BM0802 +0.56 30.66 1:04.53 4:10.61
7 SS04 Damer Lag 1 1998 Solna Sundbyberg SS 04 588 4:11.33 +11.50
Tova Magnusson 2002 AC5802 -.-- 1:02.44 1:02.44
Filippa Berndtson 1997 BD4297 -.-- 29.98 1:03.67 2:06.11
Therese Baltzarsson 2001 AE5201 -.-- 29.87 1:02.07 3:08.18
Isabel Nordström 2001 BH1801 -.-- 30.50 1:03.15 4:11.33
8 Tyresö SS Damer 1990 Tyresö Simsällskap 580 4:12.54 +12.71
Sara Olsson 1999 AR6899 -.-- 1:02.07 1:02.07
Josefin Ossmyr 1999 AS0299 -.-- 28.90 1:01.34 2:03.41
Frida Björkman 1999 AU7499 -.-- 30.44 1:05.06 3:08.47
Josefin Alm 2001 AJ8201 -.-- 30.19 1:04.07 4:12.54
9 Väsby SS Damer 3 1990 Väsby Simsällskap 571 4:13.82 +13.99
Elin Peng 2003 AJ7603 -.-- 1:01.53 1:01.53
Amanda Takala 2004 AP3804 -.-- 30.58 1:04.59 2:06.12
Michelle Wissinger 2004 BN3604 -.-- 29.72 1:03.84 3:09.96
Roya Tittelbach 2003 AF7603 -.-- 29.96 1:03.86 4:13.82
10 Täby Sim Damer 2 1990 Täby Sim 563 4:15.01 +15.18
Anna Ladis 2001 BH7801 -.-- 1:04.37 1:04.37
Smilla Malm 2003 AQ4203 -.-- 29.83 1:03.51 2:07.88
Thilda Ström 2003 AT5803 -.-- 29.64 1:01.62 3:09.50
Embla Börjesson 2002 AZ1802 -.-- 30.89 1:05.51 4:15.01
11 Järfälla Honor Lag 1 1990 Järfälla Simsällskap 553 4:16.61 +16.78
Ella Arrhén Andersson 2002 AX8402 +0.80 30.09 1:03.62 1:03.62
Tone Sandsjö 2003 AF5403 +0.47 30.44 1:03.92 2:07.54
Sandra Bergerstam 2001 AI1401 +0.45 30.77 1:04.85 3:12.39
Isabelle Hanson 1998 AB4298 +0.40 30.40 1:04.22 4:16.61
12 Södertälje SS Damer 2 2000 Södertälje Simsällskap 543 4:18.08 +18.25
Tina Huslid 2000 AF0600 -.-- 1:03.66 1:03.66
Isabel Teglöf 2003 AZ3203 -.-- 30.39 1:04.09 2:07.75
Vilma Lindberg 2004 AL9204 -.-- 30.42 1:05.53 3:13.28
Sofia Tossavainen 2005 AJ2805 -.-- 30.58 1:04.80 4:18.08
13 Spårvägen Sim Damer 2 1990 Spårvägen Simförening 541 4:18.40 +18.57
Johanna Bagelius 2004 BB4604 -.-- 1:03.41 1:03.41
Julia Augustsson 2000 BC9200 -.-- 30.34 1:03.97 2:07.38
Anna Viinapuu 2000 AH8400 -.-- 30.22 1:03.96 3:11.34
Agnes Fährlin 1998 AR1498 -.-- 31.30 1:07.06 4:18.40
14 Väsby SS Damer 2 1990 Väsby Simsällskap 539 4:18.81 +18.98
Linnea Lindgren 2001 AQ2801 +0.73 31.74 1:06.19 1:06.19
Louise Peacock 2001 AL3601 +0.18 30.49 1:04.28 2:10.47
Lucrezia Vespertini 2002 AX3602 +0.24 30.69 1:04.65 3:15.12
Hanne Romstad 1999 AK2499 +0.07 30.94 1:03.69 4:18.81
15 Järfälla Honor Lag 2 1990 Järfälla Simsällskap 511 4:23.39 +23.56
Josefine Iwarson 2003 AT1603 -.-- 1:03.52 1:03.52
Sara Strand 2002 AQ1802 -.-- 30.82 1:05.11 2:08.63
Emma Hansson 2002 AQ9602 -.-- 32.79 1:07.59 3:16.22
Rebecca Policastro 2003 AI2403 -.-- 31.07 1:07.17 4:23.39
16 Skuru Ik Damer 1990 Skuru Idrottsklubb 510 4:23.59 +23.76
Wilma Åhlen 2005 AO8205 -.-- 1:04.53 1:04.53
Felicia Östlund 2002 BD6202 -.-- 30.84 1:04.79 2:09.32
Felicia Heintz 2004 AU8204 -.-- 31.85 1:07.03 3:16.35
Elin Furingsten 2004 AT1404 -.-- 31.59 1:07.24 4:23.59
2018-06-02 09:54:01 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Demo license
Document
Resultat
DM 50m 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Stockholms simförbund, SKK & Tyresö SS
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 2 jun 2018 till den 3 jun 2018
Event 3, 200m Bröstsim Herrar - Final
SR: Erik Persson              (1994) 2:07.85 2017-04-08
SR Juniorer: Erik Persson              (1994) 2:11.34 2014-12-12
Distriktrekord Seniorer: Jonas Andersson 2:14.83 2008-03-20
Distriktrekord Juniorer: Daniel Räisänen 2:16.45 2016-07-06
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Patric Ridell 1993 Simklubben Neptun +0.69 687 2:23.55
50m: 33.33
100m: 1:10.13
(36.80)
150m: 1:47.63
(37.50)
200m: 2:23.55
(35.92)
2 Karl Frylmark 1999 Väsby Simsällskap +0.63 676 2:24.26 +0.71
50m: 32.47
100m: 1:09.97
(37.50)
150m: 1:47.24
(37.27)
200m: 2:24.26
(37.02)
3 Robert Palosaari 1992 Väsby Simsällskap +0.72 636 2:27.27 +3.72
50m: 33.70
100m: 1:11.14
(37.44)
150m: 1:49.23
(38.09)
200m: 2:27.27
(38.04)
4 Johannes Skagius 1995 Simklubben Neptun +0.69 595 2:30.53 +6.98
50m: 33.05
100m: 1:12.10
(39.05)
150m: 1:52.09
(39.99)
200m: 2:30.53
(38.44)
5 Julius Gustavsson 2002 Täby Sim +0.70 587 2:31.27 +7.72
50m: 35.15
100m: 1:13.44
(38.29)
150m: 1:52.57
(39.13)
200m: 2:31.27
(38.70)
6 Niklas Nyblom 1999 Väsby Simsällskap +0.64 571 2:32.63 +9.08
50m: 35.25
100m: 1:13.48
(38.23)
150m: 1:53.23
(39.75)
200m: 2:32.63
(39.40)
7 Hugo Eriksson 1999 Turebergs Simklubb +0.69 568 2:32.92 +9.37
50m: 34.45
100m: 1:13.27
(38.82)
150m: 1:52.44
(39.17)
200m: 2:32.92
(40.48)
8 Johan Dahlgren 1986 Simklubben Neptun +0.79 565 2:33.18 +9.63
50m: 34.66
100m: 1:12.92
(38.26)
150m: 1:52.17
(39.25)
200m: 2:33.18
(41.01)
9 David Neuhardt 2003 Spårvägen Simförening +0.74 530 2:36.52 +12.97
50m: 35.27
100m: 1:14.63
(39.36)
150m: 1:55.35
(40.72)
200m: 2:36.52
(41.17)
10 Anton Widholm 1999 Väsby Simsällskap +0.67 528 2:36.68 +13.13
50m: 35.75
100m: 1:15.88
(40.13)
150m: 1:56.61
(40.73)
200m: 2:36.68
(40.07)
11 Josef Al-Khalili 2000 Täby Sim +0.68 490 2:40.67 +17.12
50m: 36.67
100m: 1:17.23
(40.56)
150m: 1:59.41
(42.18)
200m: 2:40.67
(41.26)
12 William Lernå 2002 Väsby Simsällskap +0.74 487 2:40.92 +17.37
50m: 36.23
100m: 1:18.47
(42.24)
150m: 1:59.91
(41.44)
200m: 2:40.92
(41.01)
13 Victor Simic 2000 Täby Sim +0.74 485 2:41.14 +17.59
50m: 35.39
100m: 1:17.13
(41.74)
150m: 1:59.74
(42.61)
200m: 2:41.14
(41.40)
14 Isak Alin 1999 Täby Sim +0.65 484 2:41.33 +17.78
50m: 36.26
100m: 1:17.15
(40.89)
150m: 1:59.01
(41.86)
200m: 2:41.33
(42.32)
15 Axel Nordén 2001 Täby Sim +0.71 457 2:44.43 +20.88
50m: 36.36
100m: 1:18.38
(42.02)
150m: 2:01.00
(42.62)
200m: 2:44.43
(43.43)
16 Theodor Sköld 2001 Väsby Simsällskap +0.67 453 2:44.91 +21.36
50m: 37.46
100m: 1:19.95
(42.49)
150m: 2:02.88
(42.93)
200m: 2:44.91
(42.03)
17 Arvid Styrman 2002 Spårvägen Simförening +0.68 434 2:47.20 +23.65
50m: 38.31
100m: 1:21.25
(42.94)
150m: 2:04.22
(42.97)
200m: 2:47.20
(42.98)
18 Sebastian Soume 2001 Södertälje Simsällskap +0.72 416 2:49.60 +26.05
50m: 37.73
100m: 1:20.94
(43.21)
150m: 2:05.55
(44.61)
200m: 2:49.60
(44.05)
19 Dexter Dalsgaard 2001 Simklubben Neptun +0.71 402 2:51.54 +27.99
50m: 41.05
100m: 1:25.12
(44.07)
150m: 2:09.52
(44.40)
200m: 2:51.54
(42.02)
- Morgan Martinsson 2001 Simklubben Neptun +0.43 DSQ
2018-06-02 09:54:08 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Demo license
Document
Resultat
DM 50m 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Stockholms simförbund, SKK & Tyresö SS
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 2 jun 2018 till den 3 jun 2018
Event 4, 200m Frisim Damer - Final
SR: Sarah Sjöström            (1993) 1:54.08 2016-08-09
SR Juniorer: Sarah Sjöström            (1993) 1:55.23 2012-03-05
Distriktrekord Seniorer: Sarah Sjöström 1:54.08 2016-08-09
Distriktrekord Juniorer: Sarah Sjöström 1:55.23 2012-03-03
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jaqueline Hippi 1996 Simklubben Neptun +0.69 733 2:05.25
50m: 29.63
100m: 1:01.38
(31.75)
150m: 1:33.29
(31.91)
200m: 2:05.25
(31.96)
2 Louise Halldén 1998 Väsby Simsällskap +0.72 671 2:09.00 +3.75
50m: 30.77
100m: 1:03.53
(32.76)
150m: 1:36.28
(32.75)
200m: 2:09.00
(32.72)
3 Emma Sundstrand 2001 Södertälje Simsällskap +0.77 652 2:10.28 +5.03
50m: 30.48
100m: 1:03.65
(33.17)
150m: 1:37.45
(33.80)
200m: 2:10.28
(32.83)
4 Tiffani Segerbrand 1999 Simklubben Neptun +0.78 650 2:10.38 +5.13
50m: 30.61
100m: 1:03.70
(33.09)
150m: 1:37.31
(33.61)
200m: 2:10.38
(33.07)
5 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim +0.72 645 2:10.73 +5.48
50m: 30.62
100m: 1:03.16
(32.54)
150m: 1:37.42
(34.26)
200m: 2:10.73
(33.31)
6 Emma Sundstedt 1998 Spårvägen Simförening +0.75 620 2:12.43 +7.18
50m: 30.62
100m: 1:03.93
(33.31)
150m: 1:38.64
(34.71)
200m: 2:12.43
(33.79)
7 Tuva Glimmerud-Gullbjörk 2000 Simklubben Neptun +0.77 614 2:12.91 +7.66
50m: 30.22
100m: 1:03.49
(33.27)
150m: 1:38.33
(34.84)
200m: 2:12.91
(34.58)
8 Carolina Jonsson 2002 Södertälje Simsällskap +0.74 612 2:13.06 +7.81
50m: 31.68
100m: 1:05.64
(33.96)
150m: 1:40.34
(34.70)
200m: 2:13.06
(32.72)
9 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.70 599 2:13.97 +8.72
50m: 30.51
100m: 1:04.48
(33.97)
150m: 1:39.20
(34.72)
200m: 2:13.97
(34.77)
10 Vilma Brolund 2001 Simklubben Neptun +0.70 599 2:13.98 +8.73
50m: 31.37
100m: 1:05.10
(33.73)
150m: 1:39.63
(34.53)
200m: 2:13.98
(34.35)
11 Ebba Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.80 594 2:14.34 +9.09
50m: 31.16
100m: 1:05.50
(34.34)
150m: 1:40.23
(34.73)
200m: 2:14.34
(34.11)
12 Malin Wallén 1997 Spårvägen Simförening +0.80 594 2:14.35 +9.10
50m: 31.27
100m: 1:05.25
(33.98)
150m: 1:39.81
(34.56)
200m: 2:14.35
(34.54)
13 Thilda Ström 2003 Täby Sim +0.73 590 2:14.66 +9.41
50m: 32.21
100m: 1:07.19
(34.98)
150m: 1:41.39
(34.20)
200m: 2:14.66
(33.27)
14 Alexandra Jensen 2001 Täby Sim +0.71 588 2:14.81 +9.56
50m: 31.66
100m: 1:06.23
(34.57)
150m: 1:40.70
(34.47)
200m: 2:14.81
(34.11)
15 Linnea Gipperth 2003 Järfälla Simsällskap +0.78 583 2:15.22 +9.97
50m: 32.06
100m: 1:06.84
(34.78)
150m: 1:41.70
(34.86)
200m: 2:15.22
(33.52)
16 Therese Baltzarsson 2001 Solna Sundbyberg SS 04 +0.70 580 2:15.41 +10.16
50m: 31.46
100m: 1:06.05
(34.59)
150m: 1:41.35
(35.30)
200m: 2:15.41
(34.06)
17 Tone Sandsjö 2003 Järfälla Simsällskap +0.73 578 2:15.62 +10.37
50m: 32.69
100m: 1:07.33
(34.64)
150m: 1:41.91
(34.58)
200m: 2:15.62
(33.71)
18 Elin Peng 2003 Väsby Simsällskap +0.75 577 2:15.70 +10.45
50m: 31.49
100m: 1:06.53
(35.04)
150m: 1:41.31
(34.78)
200m: 2:15.70
(34.39)
19 Linnea Gyllberg 2000 Simklubben Neptun +0.67 568 2:16.40 +11.15
50m: 31.30
100m: 1:06.47
(35.17)
150m: 1:41.41
(34.94)
200m: 2:16.40
(34.99)
20 Emelie Johansson 1996 Täby Sim +0.73 566 2:16.57 +11.32
50m: 31.76
100m: 1:06.55
(34.79)
150m: 1:41.92
(35.37)
200m: 2:16.57
(34.65)
21 Linnea Zetterlund 2003 Järfälla Simsällskap +0.71 557 2:17.26 +12.01
50m: 32.30
100m: 1:06.43
(34.13)
150m: 1:42.12
(35.69)
200m: 2:17.26
(35.14)
22 Isabelle Hanson 1998 Järfälla Simsällskap +0.68 556 2:17.34 +12.09
50m: 31.94
100m: 1:06.64
(34.70)
150m: 1:41.76
(35.12)
200m: 2:17.34
(35.58)
23 Tova Magnusson 2002 Solna Sundbyberg SS 04 +0.70 549 2:17.95 +12.70
50m: 31.58
100m: 1:06.45
(34.87)
150m: 1:42.37
(35.92)
200m: 2:17.95
(35.58)
24 Lovisa Malm 2002 Spårvägen Simförening +0.70 546 2:18.18 +12.93
50m: 32.11
100m: 1:06.25
(34.14)
150m: 1:42.46
(36.21)
200m: 2:18.18
(35.72)
25 Alexandra Vartiainen 2001 Simklubben Neptun +0.76 545 2:18.26 +13.01
50m: 32.87
100m: 1:08.32
(35.45)
150m: 1:44.62
(36.30)
200m: 2:18.26
(33.64)
26 Louise Peacock 2001 Väsby Simsällskap +0.70 545 2:18.29 +13.04
50m: 32.30
100m: 1:07.68
(35.38)
150m: 1:43.46
(35.78)
200m: 2:18.29
(34.83)
27 Madicken Eriksson 2003 Simklubben Neptun +0.73 543 2:18.41 +13.16
50m: 32.00
100m: 1:07.53
(35.53)
150m: 1:43.33
(35.80)
200m: 2:18.41
(35.08)
27 Kristina Isacson 2001 Täby Sim +0.72 543 2:18.41 +13.16
50m: 31.10
100m: 1:06.42
(35.32)
150m: 1:42.60
(36.18)
200m: 2:18.41
(35.81)
29 Jennie Ewerbring 2003 Täby Sim +0.69 538 2:18.83 +13.58
50m: 31.96
100m: 1:07.72
(35.76)
150m: 1:43.67
(35.95)
200m: 2:18.83
(35.16)
30 Josefine Iwarson 2003 Järfälla Simsällskap +0.74 538 2:18.85 +13.60
50m: 32.57
100m: 1:07.86
(35.29)
150m: 1:43.15
(35.29)
200m: 2:18.85
(35.70)
31 Jennifer Nyblom 2003 Täby Sim +0.71 538 2:18.88 +13.63
50m: 32.41
100m: 1:07.76
(35.35)
150m: 1:42.97
(35.21)
200m: 2:18.88
(35.91)
32 Filippa Hammarén 2002 Simklubben Neptun +0.74 537 2:18.97 +13.72
50m: 30.59
100m: 1:05.97
(35.38)
150m: 1:43.33
(37.36)
200m: 2:18.97
(35.64)
33 Linn Herlin 2002 Spårvägen Simförening +0.70 535 2:19.09 +13.84
50m: 31.64
100m: 1:07.61
(35.97)
150m: 1:43.20
(35.59)
200m: 2:19.09
(35.89)
34 Lea Granert 2001 Stockholmspolisens IF SF +0.72 535 2:19.10 +13.85
50m: 32.35
100m: 1:07.56
(35.21)
150m: 1:43.48
(35.92)
200m: 2:19.10
(35.62)
35 Smilla Malm 2003 Täby Sim +0.79 532 2:19.42 +14.17
50m: 31.87
100m: 1:07.24
(35.37)
150m: 1:43.52
(36.28)
200m: 2:19.42
(35.90)
36 Amanda Takala 2004 Väsby Simsällskap +0.78 527 2:19.81 +14.56
50m: 32.65
100m: 1:08.72
(36.07)
150m: 1:44.39
(35.67)
200m: 2:19.81
(35.42)
37 Elin Lindqvist 2004 Järfälla Simsällskap +0.93 523 2:20.19 +14.94
50m: 32.38
100m: 1:07.92
(35.54)
150m: 1:44.53
(36.61)
200m: 2:20.19
(35.66)
38 Nina Bring 1999 Spårvägen Simförening +0.75 521 2:20.36 +15.11
50m: 32.91
100m: 1:08.15
(35.24)
150m: 1:43.65
(35.50)
200m: 2:20.36
(36.71)
39 Yasemin Uzum 2003 Turebergs Simklubb +0.74 519 2:20.55 +15.30
50m: 32.49
100m: 1:08.23
(35.74)
150m: 1:45.05
(36.82)
200m: 2:20.55
(35.50)
40 Klara Alte 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.71 517 2:20.70 +15.45
50m: 32.96
100m: 1:09.29
(36.33)
150m: 1:45.70
(36.41)
200m: 2:20.70
(35.00)
41 Louise Larsson 2002 Järfälla Simsällskap +0.70 517 2:20.75 +15.50
50m: 32.64
100m: 1:08.21
(35.57)
150m: 1:44.93
(36.72)
200m: 2:20.75
(35.82)
42 Anna Viinapuu 2000 Spårvägen Simförening +0.72 516 2:20.78 +15.53
50m: 32.36
100m: 1:07.80
(35.44)
150m: 1:44.42
(36.62)
200m: 2:20.78
(36.36)
43 Selma Holmer 2004 Turebergs Simklubb +0.73 515 2:20.94 +15.69
50m: 31.93
100m: 1:08.59
(36.66)
150m: 1:45.33
(36.74)
200m: 2:20.94
(35.61)
44 Tove Pettersson 2004 Täby Sim +0.67 514 2:20.97 +15.72
50m: 31.00
100m: 1:06.09
(35.09)
150m: 1:43.97
(37.88)
200m: 2:20.97
(37.00)
45 Julia Augustsson 2000 Spårvägen Simförening +0.73 514 2:20.99 +15.74
50m: 32.60
100m: 1:08.06
(35.46)
150m: 1:44.55
(36.49)
200m: 2:20.99
(36.44)
46 Klara Eklöf 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.82 511 2:21.23 +15.98
50m: 32.74
100m: 1:07.93
(35.19)
150m: 1:44.84
(36.91)
200m: 2:21.23
(36.39)
47 Tuva Björkén 2003 Väsby Simsällskap +0.79 510 2:21.34 +16.09
50m: 32.41
100m: 1:07.98
(35.57)
150m: 1:43.98
(36.00)
200m: 2:21.34
(37.36)
47 Lucrezia Vespertini 2002 Väsby Simsällskap +0.70 510 2:21.34 +16.09
50m: 32.42
100m: 1:08.23
(35.81)
150m: 1:45.19
(36.96)
200m: 2:21.34
(36.15)
49 Anna Wainikka 2004 Simklubben Neptun +0.75 509 2:21.45 +16.20
50m: 33.07
100m: 1:09.25
(36.18)
150m: 1:45.96
(36.71)
200m: 2:21.45
(35.49)
50 Emelie Rudert 1999 Täby Sim +0.80 507 2:21.61 +16.36
50m: 33.00
100m: 1:08.70
(35.70)
150m: 1:45.22
(36.52)
200m: 2:21.61
(36.39)
51 Astrid Nilsson 2003 Turebergs Simklubb +0.78 507 2:21.67 +16.42
50m: 32.93
100m: 1:08.61
(35.68)
150m: 1:45.65
(37.04)
200m: 2:21.67
(36.02)
52 Hanne Romstad 1999 Väsby Simsällskap +0.71 503 2:22.01 +16.76
50m: 32.35
100m: 1:08.56
(36.21)
150m: 1:45.05
(36.49)
200m: 2:22.01
(36.96)
53 Isabel Teglöf 2003 Södertälje Simsällskap +0.79 502 2:22.10 +16.85
50m: 32.52
100m: 1:08.46
(35.94)
150m: 1:45.03
(36.57)
200m: 2:22.10
(37.07)
54 Isabel Nordström 2001 Solna Sundbyberg SS 04 +0.82 501 2:22.23 +16.98
50m: 32.98
100m: 1:08.86
(35.88)
150m: 1:45.96
(37.10)
200m: 2:22.23
(36.27)
55 Linnea Lindgren 2001 Väsby Simsällskap +0.77 496 2:22.66 +17.41
50m: 32.28
100m: 1:08.78
(36.50)
150m: 1:45.98
(37.20)
200m: 2:22.66
(36.68)
56 Michelle Wissinger 2004 Väsby Simsällskap +0.73 496 2:22.70 +17.45
50m: 32.13
100m: 1:07.91
(35.78)
150m: 1:45.43
(37.52)
200m: 2:22.70
(37.27)
57 Elsa Fogelsjöö 2003 Stockholmspolisens IF SF +0.73 490 2:23.29 +18.04
50m: 32.46
100m: 1:08.38
(35.92)
150m: 1:45.56
(37.18)
200m: 2:23.29
(37.73)
58 Roya Tittelbach 2003 Väsby Simsällskap +0.73 485 2:23.74 +18.49
50m: 31.83
100m: 1:09.09
(37.26)
150m: 1:47.11
(38.02)
200m: 2:23.74
(36.63)
59 Nora Segerström 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.73 469 2:25.40 +20.15
50m: 32.31
100m: 1:08.81
(36.50)
150m: 1:46.74
(37.93)
200m: 2:25.40
(38.66)
60 Ella Törnqvist 2003 Tyresö Simsällskap +0.78 464 2:25.88 +20.63
50m: 32.83
100m: 1:09.61
(36.78)
150m: 1:47.93
(38.32)
200m: 2:25.88
(37.95)
61 Vilma Lindberg 2004 Södertälje Simsällskap +0.77 456 2:26.78 +21.53
50m: 32.89
100m: 1:09.67
(36.78)
150m: 1:48.38
(38.71)
200m: 2:26.78
(38.40)
62 Alva Hagström 2003 Simklubben Neptun +0.75 450 2:27.33 +22.08
50m: 32.96
100m: 1:10.92
(37.96)
150m: 1:49.40
(38.48)
200m: 2:27.33
(37.93)
63 Lilly Lundgren 2002 Järfälla Simsällskap +0.97 450 2:27.38 +22.13
50m: 32.71
100m: 1:09.45
(36.74)
150m: 1:48.95
(39.50)
200m: 2:27.38
(38.43)
64 Hanna Åkerman 2004 Väsby Simsällskap +0.74 448 2:27.56 +22.31
50m: 33.62
100m: 1:10.85
(37.23)
150m: 1:49.44
(38.59)
200m: 2:27.56
(38.12)
65 Embla Börjesson 2002 Täby Sim +0.75 445 2:27.94 +22.69
50m: 32.85
100m: 1:10.14
(37.29)
150m: 1:48.88
(38.74)
200m: 2:27.94
(39.06)
66 Eliane Westermark 2003 Spårvägen Simförening +0.61 443 2:28.11 +22.86
50m: 33.64
100m: 1:10.72
(37.08)
150m: 1:49.76
(39.04)
200m: 2:28.11
(38.35)
67 Sara Strand 2002 Järfälla Simsällskap +0.87 442 2:28.31 +23.06
50m: 33.22
100m: 1:10.57
(37.35)
150m: 1:50.03
(39.46)
200m: 2:28.31
(38.28)
68 Ebba Edbom 2002 Järfälla Simsällskap +0.81 430 2:29.62 +24.37
50m: 33.50
100m: 1:11.72
(38.22)
150m: 1:50.90
(39.18)
200m: 2:29.62
(38.72)
69 Helena Fältman 1980 Täby Sim +0.61 353 2:39.85 +34.60
50m: 35.70
100m: 1:14.24
(38.54)
150m: 1:55.92
(41.68)
200m: 2:39.85
(43.93)
70 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim +1.03 251 2:58.92 +53.67
50m: 39.72
100m: 1:23.57
(43.85)
200m: 2:58.92
(2:58.92)
2018-06-02 10:55:51 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Demo license
Document
Resultat
DM 50m 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Stockholms simförbund, SKK & Tyresö SS
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 2 jun 2018 till den 3 jun 2018
Event 5, 400m Frisim Herrar - Final
SR: Anders Holmertz           (1968) 3:46.77 1992-07-29
SR Juniorer: Victor Johansson          (1998) 3:49.82 2017-04-08
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz 3:46.77 1992-07-29
Distriktrekord Juniorer: Robin Hanson 4:02.43 2017-04-08
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Isak Eliasson 1996 Spårvägen Simförening +0.77 724 4:04.98
50m: 27.77
100m: 58.78
(31.01)
150m: 1:30.28
(31.50)
200m: 2:01.63
(31.35)
250m: 2:32.98
(31.35)
300m: 3:03.98
(31.00)
350m: 3:35.53
(31.55)
400m: 4:04.98
(29.45)
2 Wiggo Frohde 2000 Simklubben Neptun +0.59 683 4:09.83 +4.85
50m: 29.11
100m: 1:00.83
(31.72)
150m: 1:32.38
(31.55)
200m: 2:04.37
(31.99)
250m: 2:35.74
(31.37)
300m: 3:07.74
(32.00)
350m: 3:38.95
(31.21)
400m: 4:09.83
(30.88)
3 Viktor Fridsjö 1998 Järfälla Simsällskap +0.59 665 4:12.01 +7.03
50m: 28.33
100m: 59.86
(31.53)
150m: 1:33.10
(33.24)
200m: 2:05.80
(32.70)
250m: 2:37.98
(32.18)
300m: 3:10.06
(32.08)
350m: 3:41.71
(31.65)
400m: 4:12.01
(30.30)
4 Daniel Kertes 1999 Södertälje Simsällskap +0.71 653 4:13.66 +8.68
50m: 29.20
100m: 1:00.90
(31.70)
150m: 1:33.21
(32.31)
200m: 2:05.59
(32.38)
250m: 2:38.07
(32.48)
300m: 3:10.48
(32.41)
350m: 3:42.54
(32.06)
400m: 4:13.66
(31.12)
5 Oliver Rehn 2001 Simklubben Neptun +0.66 636 4:15.81 +10.83
50m: 29.13
100m: 1:00.35
(31.22)
150m: 1:31.77
(31.42)
200m: 2:04.04
(32.27)
250m: 2:36.94
(32.90)
300m: 3:09.81
(32.87)
350m: 3:43.43
(33.62)
400m: 4:15.81
(32.38)
6 Max Sundberg 1999 Väsby Simsällskap +0.70 624 4:17.44 +12.46
50m: 29.60
100m: 1:02.70
(33.10)
150m: 1:35.10
(32.40)
200m: 2:07.76
(32.66)
250m: 2:39.94
(32.18)
300m: 3:12.81
(32.87)
350m: 3:45.78
(32.97)
400m: 4:17.44
(31.66)
7 Adam Karlsson 2000 Spårvägen Simförening +0.62 619 4:18.20 +13.22
50m: 28.49
100m: 1:00.43
(31.94)
150m: 1:33.58
(33.15)
200m: 2:06.93
(33.35)
250m: 2:39.77
(32.84)
300m: 3:13.49
(33.72)
350m: 3:47.02
(33.53)
400m: 4:18.20
(31.18)
8 Niclas Eriksson 1998 Stockholmspolisens IF SF +0.80 603 4:20.35 +15.37
50m: 28.80
100m: 1:00.16
(31.36)
150m: 1:32.74
(32.58)
200m: 2:05.96
(33.22)
250m: 2:39.83
(33.87)
300m: 3:13.87
(34.04)
350m: 3:47.40
(33.53)
400m: 4:20.35
(32.95)
9 Martin Melinder 2001 Väsby Simsällskap +0.71 583 4:23.39 +18.41
50m: 29.10
100m: 1:01.25
(32.15)
150m: 1:34.12
(32.87)
200m: 2:07.86
(33.74)
250m: 2:42.19
(34.33)
300m: 3:16.61
(34.42)
350m: 3:51.43
(34.82)
400m: 4:23.39
(31.96)
10 Gabriel Henkel 2001 Skuru Idrottsklubb +0.73 583 4:23.43 +18.45
50m: 29.45
100m: 1:01.61
(32.16)
150m: 1:35.08
(33.47)
200m: 2:08.89
(33.81)
250m: 2:42.82
(33.93)
300m: 3:17.03
(34.21)
350m: 3:51.43
(34.40)
400m: 4:23.43
(32.00)
11 Elias Fröde 2001 Järfälla Simsällskap +0.69 580 4:23.75 +18.77
50m: 30.32
100m: 1:03.16
(32.84)
150m: 1:36.36
(33.20)
200m: 2:09.65
(33.29)
250m: 2:43.14
(33.49)
300m: 3:16.53
(33.39)
350m: 3:50.97
(34.44)
400m: 4:23.75
(32.78)
12 Eric Hansson 2002 Väsby Simsällskap +0.72 563 4:26.51 +21.53
50m: 29.88
100m: 1:02.08
(32.20)
150m: 1:35.01
(32.93)
200m: 2:08.69
(33.68)
250m: 2:42.58
(33.89)
300m: 3:18.11
(35.53)
350m: 3:52.72
(34.61)
400m: 4:26.51
(33.79)
13 Wilhelm Muzikants 2001 Täby Sim +0.75 561 4:26.78 +21.80
50m: 29.66
100m: 1:02.97
(33.31)
150m: 1:37.47
(34.50)
200m: 2:11.28
(33.81)
250m: 2:45.48
(34.20)
300m: 3:19.49
(34.01)
350m: 3:53.76
(34.27)
400m: 4:26.78
(33.02)
14 Ivar Simonsson 2002 Väsby Simsällskap +0.60 545 4:29.41 +24.43
50m: 30.73
100m: 1:04.20
(33.47)
150m: 1:38.14
(33.94)
200m: 2:12.53
(34.39)
250m: 2:47.00
(34.47)
300m: 3:21.82
(34.82)
350m: 3:56.80
(34.98)
400m: 4:29.41
(32.61)
15 Carl Wennerholm 2002 Stockholms Kappsimningsklubb +0.69 540 4:30.13 +25.15
50m: 30.73
100m: 1:05.16
(34.43)
150m: 1:39.12
(33.96)
200m: 2:14.03
(34.91)
250m: 2:48.05
(34.02)
300m: 3:22.66
(34.61)
350m: 3:57.28
(34.62)
400m: 4:30.13
(32.85)
16 Erik Ahlqvist 2001 Täby Sim +0.72 528 4:32.22 +27.24
50m: 30.01
100m: 1:05.07
(35.06)
150m: 1:39.94
(34.87)
200m: 2:15.28
(35.34)
250m: 2:50.42
(35.14)
300m: 3:25.10
(34.68)
350m: 3:59.55
(34.45)
400m: 4:32.22
(32.67)
17 Otto Reithner 2003 Stockholms Kappsimningsklubb +0.72 526 4:32.55 +27.57
50m: 30.43
100m: 1:05.50
(35.07)
150m: 1:40.04
(34.54)
200m: 2:15.63
(35.59)
250m: 2:50.52
(34.89)
300m: 3:25.48
(34.96)
350m: 3:59.98
(34.50)
400m: 4:32.55
(32.57)
18 Rasmus Hanson 2003 Järfälla Simsällskap +0.66 525 4:32.66 +27.68
50m: 29.99
100m: 1:03.71
(33.72)
150m: 1:37.86
(34.15)
200m: 2:13.04
(35.18)
250m: 2:48.21
(35.17)
300m: 3:23.90
(35.69)
350m: 3:59.13
(35.23)
400m: 4:32.66
(33.53)
19 Victor Halldén 2000 Väsby Simsällskap +0.72 522 4:33.26 +28.28
50m: 29.81
100m: 1:02.46
(32.65)
150m: 1:36.44
(33.98)
200m: 2:11.05
(34.61)
250m: 2:45.79
(34.74)
300m: 3:20.54
(34.75)
350m: 3:56.97
(36.43)
400m: 4:33.26
(36.29)
20 Marcus Nykvist 2004 Järfälla Simsällskap +0.75 469 4:43.14 +38.16
50m: 31.08
100m: 1:06.68
(35.60)
150m: 1:42.62
(35.94)
200m: 2:18.72
(36.10)
250m: 2:54.72
(36.00)
300m: 3:31.31
(36.59)
350m: 4:07.85
(36.54)
400m: 4:43.14
(35.29)
21 Leo Jakobsson 2002 Solna Sundbyberg SS 04 +0.73 458 4:45.39 +40.41
50m: 30.37
100m: 1:04.42
(34.05)
150m: 1:39.23
(34.81)
200m: 2:14.28
(35.05)
250m: 2:50.20
(35.92)
300m: 3:29.26
(39.06)
350m: 4:07.35
(38.09)
400m: 4:45.39
(38.04)
22 Oscar Mogard Linden 2002 Simklubben Neptun +0.72 456 4:45.90 +40.92
50m: 30.17
100m: 1:04.25
(34.08)
150m: 1:39.37
(35.12)
200m: 2:15.86
(36.49)
250m: 2:53.32
(37.46)
300m: 3:31.61
(38.29)
350m: 4:10.10
(38.49)
400m: 4:45.90
(35.80)
- Karl Gustav Gérnyi 1999 Simklubben Neptun -.-- DNS
2018-06-02 10:57:57 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Demo license
Document
Resultat
DM 50m 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Stockholms simförbund, SKK & Tyresö SS
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 2 jun 2018 till den 3 jun 2018
Event 6, 50m Ryggsim Damer - Final
SR: Sarah Sjöström            (1993) 28.21 2016-01-30
SR Juniorer: Ida Lindborg              (1994) 28.62 2014-12-12
Distriktrekord Seniorer: Sarah Sjöström 28.21 2016-01-30
Distriktrekord Juniorer: Michelle Coleman 28.74 2012-06-28
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Eygló Òsk Gústafsdóttir 1995 Simklubben Neptun +0.76 710 30.32
2 Marlene Pavlu Lewin 1997 Simklubben Neptun +0.61 665 30.99 +0.67
3 Anna Åhlin 1991 Spårvägen Simförening +0.74 648 31.27 +0.95
4 Josefin Ossmyr 1999 Tyresö Simsällskap +0.71 643 31.35 +1.03
5 Olivia Stille 2000 Turebergs Simklubb +0.68 608 31.94 +1.62
6 Carolina Jonsson 2002 Södertälje Simsällskap +0.73 597 32.12 +1.80
7 Hilma Ramdén 2000 Södertälje Simsällskap +0.61 597 32.13 +1.81
8 Ellen Banestig 2002 Täby Sim +0.62 587 32.30 +1.98
9 Tova Andersson 2001 Väsby Simsällskap +0.71 574 32.56 +2.24
10 Astrid Eriksson 2001 Turebergs Simklubb +0.68 566 32.71 +2.39
11 Emilia Christiansen 1999 Södertälje Simsällskap +0.66 563 32.76 +2.44
12 Isabel Nordström 2001 Solna Sundbyberg SS 04 +0.74 551 32.99 +2.67
13 Izabelle Lindberg 2003 Täby Sim +0.61 550 33.02 +2.70
14 Liv Asp Olsson 2005 Stockholmspolisens IF SF +0.66 544 33.13 +2.81
15 Emilia Forsberg 2003 Täby Sim +0.82 534 33.34 +3.02
16 Cornelia Jerresand 2000 Täby Sim +0.69 528 33.46 +3.14
17 Julia Häglund 2003 Turebergs Simklubb +0.80 519 33.66 +3.34
18 Kristina Isacson 2001 Täby Sim +0.67 518 33.69 +3.37
19 Roya Tittelbach 2003 Väsby Simsällskap +0.67 517 33.71 +3.39
20 Josefin Alm 2001 Tyresö Simsällskap +0.66 513 33.79 +3.47
21 Tina Huslid 2000 Södertälje Simsällskap +0.85 505 33.97 +3.65
22 Esther Rydbeck Nordén 2001 Täby Sim +0.82 503 34.02 +3.70
23 Isabel Teglöf 2003 Södertälje Simsällskap +0.61 498 34.12 +3.80
24 Tove Pettersson 2004 Täby Sim +0.63 490 34.31 +3.99
25 Ella Arrhén Andersson 2002 Järfälla Simsällskap +0.81 479 34.57 +4.25
26 Tuva Glimmerud-Gullbjörk 2000 Simklubben Neptun +0.73 478 34.59 +4.27
27 Linn Herlin 2002 Spårvägen Simförening +0.73 476 34.64 +4.32
28 Freja Nordeman 2003 Simklubben Neptun +0.65 475 34.67 +4.35
29 Malin Sangfelt 2001 Täby Sim +0.70 470 34.79 +4.47
30 Amanda Strömdahl 2000 Täby Sim +0.67 448 35.36 +5.04
31 Lilly Lundgren 2002 Järfälla Simsällskap +0.74 418 36.17 +5.85
32 Maja Reichard 1991 Spårvägen Simförening +0.78 353 38.28 +7.96
33 Elin Hammarqvist 2004 Täby Sim +0.90 193 46.81 +16.49
2018-06-02 10:58:00 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Demo license
Document
Resultat
DM 50m 2018
Arrangör:
Plats: Eriksdalsbadet Stockholms simförbund, SKK & Tyresö SS
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 2 jun 2018 till den 3 jun 2018
Event 7, 200m Ryggsim Herrar - Final
SR: Mattias Carlsson          (1990) 1:59.29 2014-04-10
SR Juniorer: Axel Pettersson           (1995) 2:00.41 2014-04-27
Distriktrekord Seniorer: Simon Sjödin 2:02.07 2013-07-06
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Samuel Törnqvist 1997 Täby Sim +0.67 694 2:06.36
50m: 29.41
100m: 1:01.61
(32.20)
150m: 1:34.60
(32.99)
200m: 2:06.36
(31.76)
2 Kristian Kron 1992 Simklubben Neptun +0.70 676 2:07.47 +1.11
50m: 30.21
100m: 1:02.18
(31.97)