2020-06-04   23:13:51
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Knattesimmet 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  16:09   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 1, 50m Frisim/VU P9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Albin Holmgren  2009    165          36.96   
  Täby Sim  37.96                 
Jonatan Lönngren  2009    127          40.30   
  Ålands Simförening  41.48                 
Eemeli Varonen  2009    117          41.50   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  41.83                 
Samu-patrik Sula  2009    95          44.46   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
Eetu Ääri  2010    79          47.24   
  Uimaseura Kaarina  48.28                 
Niilo Lehtinen  2009    75          48.05   
  Aurajoen Uinti  51.38                 
Wille Vantala  2009    70          49.05   
  Aurajoen Uinti  49.08                 
Maxim Zuravljov  2009    67          49.96   
  Tampereen Työväen Uimarit  52.48                 
Justus Tikkanen  2010    64          50.58   
  Tampereen Työväen Uimarit  51.59                 
10  Eemeli Pennanen  2009    56          52.82   
  Tampereen Työväen Uimarit  58.82                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  07 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  16:09 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  16:13   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 2, 50m Frisim/VU F/T9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Janna Saloniemi  2009    188          40.57   
  Tampereen Työväen Uimarit  41.22                 
Elsa Constable  2009    174          41.62   
  Aurajoen Uinti  41.51                 
Sofia Danska  2009    161          42.65   
  Uimaseura Kaarina  41.71                 
Vilja Suominen  2009    143          44.37   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  46.23                 
Alexandra Sandberg  2009    140          44.74   
  Täby Sim  45.71                 
Minea Moisio  2009    119          47.15   
  Tampereen Työväen Uimarit  48.10                 
Olivia Saukko  2009    96          50.69   
  Tampereen Työväen Uimarit  56.90                 
Fanni Jokinen  2009    92          51.46   
  Tampereen Työväen Uimarit  51.25                 
Hertta Myllymäki  2010    71          55.99   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
10  Emma Karimäki  2009    67          57.13   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:04.64                 
11  Ebba Eriksson  2009    58          59.95   
  Norrtälje Simklubb  1:07.15                 
12  Ella Ääri  2011    52          1:02.16   
  Uimaseura Kaarina  1:02.40                 
13  Emmi Oksanen  2009    51          1:02.40   
  Tampereen Työväen Uimarit  1:00.06                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  07 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  16:13 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  16:35   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 3, 50m Ryggsim/SU P11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Troy Sevonen  2008    193          39.07   
  Täby Sim  39.50                 
Sixten Ersson  2007    183          39.81   
  Täby Sim  41.12                 
Julius Linde  2007    149          42.57   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  43.88                 
Amos Mäkilä  2007    127          44.94   
  Simmis Grani  44.18                 
Kaapo Virtanen  2008    124          45.24   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  46.45                 
Carl Olsson  2008    117          46.22   
  Täby Sim  46.14                 
Niklas Tikkanen  2007    113          46.64   
  Tampereen Työväen Uimarit  45.67                 
Yichen SUN  2007    100          48.61   
  Täby Sim  52.07                 
Niilo Kankainen  2008    97          49.18   
  Swimming Jyväskylä  51.41                 
10  Joel Sulonen  2007    96          49.36   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  47.12                 
11  Ossi Tikka  2007    95          49.49   
  Aurajoen Uinti  47.76                 
12  Christian Edelman  2007    92          49.96   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  50.11                 
13  Milo Kallio  2008    88          50.78   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  51.36                 
14  Max Hyvärinen  2007    86          51.03   
  Aurajoen Uinti  50.34                 
15  Matteo Costa  2008    84          51.46   
  Täby Sim  52.99                 
16  Eero Hannula  2007    83          51.63   
  Uimaseura Kaarina  53.83                 
17  Nikke Laine  2007    82          52.00   
  Aurajoen Uinti  54.46                 
18  Oiva Saarinen  2008    78          52.76   
  Aurajoen Uinti  55.16                 
19  Tero Soukka  2007    75          53.44   
  Tampereen Työväen Uimarit  54.97                 
20  Marco Lusenius  2007    74          53.84   
  Aurajoen Uinti  53.41                 
21  Arvid Larsson  2007    72          54.26   
  Täby Sim                   
22  Miska Moisio  2007    67          55.57   
  Tampereen Työväen Uimarit  50.80                 
23  Noel Lundström  2007    66          55.69   
  Täby Sim                   
24  Erik Constable  2008    56          58.81   
  Aurajoen Uinti  1:02.95                 
25  Eetu Nissinen  2008    54          59.52   
  Tampereen Työväen Uimarit  49.93                 
26  Hugo Ratatikainen Blomdahl  2008    51          1:00.75   
  Norrtälje Simklubb                   
27  Niklas Honkanen  2008    39          1:06.53   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:04.55                 
28  Akseli Niskala  2007    31          1:11.46   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:10.11                 
Amos Korin  2008              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  54.96                 
Emil Blomberg  2008              DSQ   
  Norrtälje Simklubb  53.44                 
Liam Hjertèn  2008              DSQ   
  Täby Sim                   
Nikita Zuravljov  2008              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit  53.31                 
Oliver Bronsdon  2008              DSQ   
  Täby Sim                   
Romeo Manner  2008              DSQ   
  Aurajoen Uinti  44.41                 
Tor Carlén  2008              DSQ   
  Täby Sim  50.69                 
Veikka Lehtonen  2008              DSQ   
  Aurajoen Uinti                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  07 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  16:35 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  16:45   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 4, 50m Ryggsim/SU F/T1, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Kerttu Rantanen  2007    321          37.53   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  40.53                 
Emmy Hällkvist  2008    315          37.77   
  Täby Sim  38.43                 
Emma Alsén  2007    275          39.51   
  Täby Sim  41.10                 
Hanna Törmä  2007    270          39.75   
  Porin Uimaseura  42.04                 
Aino Laine  2007    263          40.09   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  40.47                 
Erin Heinikangas  2007    236          41.53   
  Rauman Uimaseura  42.19                 
Ella Valdolin  2007    233          41.76   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  42.71                 
Hilla-maaria Juhola  2007    224          42.31   
  Porin Uimaseura  43.83                 
Nova Larsson  2007    215          42.89   
  Ålands Simförening  43.19                 
10  Saara Lehto  2007    213          42.98   
  Rauman Uimaseura  42.94                 
11  Mari Kaski  2007    213          43.00   
  Swimming Jyväskylä  45.55                 
12  Agnes Ruusumo  2007    197          44.11   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  46.98                 
13  Fia Metsola  2007    182          45.34   
  Ålands Simförening  45.62                 
14  Hanna Gong  2007    176          45.79   
  Täby Sim  49.64                 
15  Lyyli Järvi  2007    176          45.84   
  Porin Uimaseura  47.00                 
16  Amanda Ahinko  2007    174          45.95   
  Ålands Simförening  46.25                 
17  Justiina Junnila  2007    172          46.14   
  Aurajoen Uinti  47.37                 
18  Lotta Luotola  2008    164          46.89   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  55.87                 
19  Sofia Maude  2008    161          47.24   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  48.99                 
20  Nella Imponen  2007    160          47.31   
  Aurajoen Uinti  43.71                 
21  Viola Blomberg  2007    159          47.41   
  Norrtälje Simklubb  51.31                 
22  Helka Känkänen  2008    155          47.79   
  Porin Uimaseura  49.92                 
23  Miisa Järvinen  2007    152          48.15   
  Aurajoen Uinti  48.31                 
24  Naomi Leo  2007    151          48.22   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  48.22                 
25  Minttu Mäkihannu  2008    150          48.33   
  Tampereen Työväen Uimarit  47.38                 
26  Elsa Joseph  2007    149          48.38   
  Tampereen Työväen Uimarit  49.59                 
27  Amanda Ruusuvaara  2008    148          48.51   
  Uimaseura Kaarina  47.43                 
28  Oona Valtonen  2008    148          48.58   
  Tampereen Työväen Uimarit  50.20                 
29  Iiris Myllymäki  2008    146          48.79   
  Tampereen Työväen Uimarit  50.23                 
30  Iida Pennanen  2008    138          49.67   
  Tampereen Työväen Uimarit  48.03                 
31  Venla Rajala  2008    136          49.93   
  Tampereen Työväen Uimarit  49.53                 
32  Amanda Vuori  2007    134          50.13   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  51.98                 
33  Saga Räikkönen  2008    133          50.34   
  Aurajoen Uinti  51.68                 
34  Iiris Seikkula  2008    132          50.37   
  Swimming Jyväskylä  54.37                 
34  Veera Knuutila  2008    132          50.37   
  Aurajoen Uinti  51.44                 
36  Elsa Hanski  2008    131          50.50   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  58.12                 
37  Viiu Levola  2008    126          51.18   
  Tampereen Työväen Uimarit  50.62                 
38  Matilda Elofsson  2007    117          52.49   
  Täby Sim  55.35                 
39  Maija Salokorpi  2007    114          52.93   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  51.76                 
40  Alva Björk  2008    109          53.78   
  Täby Sim  54.91                 
41  Stella Seppälä  2007    106          54.22   
  Porin Uimaseura  58.65                 
42  Minttu Piiroinen  2008    102          54.95   
  Aurajoen Uinti  57.73                 
43  Amelia Fricker  2007    97          55.75   
  Ålands Simförening  57.34                 
44  Saara Pakomäki  2008    95          56.31   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  54.17                 
45  Brianna Sandell  2008    83          58.72   
  Uimaseura Kaarina  59.61                 
46  Yasemin Yilmaz  2007    82          58.96   
  Aurajoen Uinti  1:02.79                 
47  Peppi Ruppa  2007    78          1:00.09   
  Tampereen Työväen Uimarit  1:01.04                 
48  Aava Sulanterä  2007    69          1:02.36   
  Uimaseura Kaarina  59.85                 
49  Nea Veiro  2008    68          1:02.79   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
50  Aliisa Kunttu  2008    65          1:03.76   
  Aurajoen Uinti  1:01.30                 
51  Annika Andersen  2008    61          1:05.19   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:15.41                 
Emilia Rylander  2008              DSQ   
  Täby Sim                   
Emilia Taipalus  2008              DSQ   
  Rauman Uimaseura                   
Sofia Räihä  2008              DSQ   
  Swimming Jyväskylä  47.82                 
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  07 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  16:45 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  17:04   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 5, 100m Frisim/VU P13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sakari Korri  2005    415  28.95        1:00.23   
  Rauman Uimaseura  1:02.77                 
                     
Marcus Persson Taylor  2005    348  30.35        1:03.87   
  Täby Sim  1:02.88                 
                     
Arttu Venemies  2005    341  30.53        1:04.32   
  Swimming Jyväskylä  1:08.23                 
                     
Joonas Arponen  2005    324  31.56        1:05.43   
  Rauman Uimaseura  1:06.96                 
                     
Julius Sandelin  2005    292  32.29        1:07.73   
  Rauman Uimaseura  1:09.94                 
                     
Leo Güleryüz  2006    278  32.34        1:08.81   
  Täby Sim  1:06.87                 
                     
Lauri-pekka Pakomäki  2006    269  33.25        1:09.55   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:10.83                 
                     
Aarni Linderborg  2005    268  33.38        1:09.68   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:11.60                 
                     
Aleksanteri Nissinen  2005    263  33.37        1:10.08   
  Swimming Jyväskylä  1:12.87                 
                     
10  Patrik Reiman  2005    247  34.43        1:11.57   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:12.72                 
                     
11  Caspian Humble  2005    239  34.72        1:12.33   
  Täby Sim  1:13.19                 
                     
12  Aleksi Metsäpelto  2006    233  34.96        1:12.93   
  Swimming Jyväskylä  1:18.17                 
                     
13  Joa Metsola  2005    233  35.18        1:13.00   
  Ålands Simförening  1:15.62                 
                     
14  Kasper Kainonen  2005    227  34.24        1:13.62   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:14.92                 
                     
15  Juho Törmä  2005    222  34.78        1:14.16   
  Porin Uimaseura  1:13.57                 
                     
16  Ruben Honko  2006    214  36.11        1:15.06   
  Swimming Jyväskylä  1:18.75                 
                     
17  Max Allén  2005    198  36.26        1:17.04   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:15.90                 
                     
18  Santeri Holmberg  2006    191  36.76        1:17.90   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:18.31                 
                     
19  Vilho Okkonen  2006    189  36.72        1:18.28   
  Rauman Uimaseura  1:22.34                 
                     
20  Oliver Jokinen  2005    182  36.53        1:19.30   
  Aurajoen Uinti  1:19.66                 
                     
21  Eemeli Arnell  2005    172  38.68        1:20.67   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:19.40                 
                     
22  Kalle Heinonen  2006    168  38.13        1:21.40   
  Tampereen Työväen Uimarit  1:20.62                 
                     
23  Milo Bergman  2006    167  38.11        1:21.47   
  Ålands Simförening  1:22.77                 
                     
24  Kevin Lenstad  2005    165  38.72        1:21.79   
  Täby Sim  1:24.91                 
                     
25  Filip Norlin  2005    160  38.59        1:22.68   
  Täby Sim  1:25.43                 
                     
26  Ilari Viitasalo  2005    160  37.91        1:22.72   
  Rauman Uimaseura  1:28.07                 
                     
27  Linus Korin  2006    160  39.06        1:22.75   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:23.61                 
                     
28  Stanislav Shabaltas  2005    157  38.56        1:23.20   
  Täby Sim  1:36.94                 
                     
29  Alex Laitiainen  2005    152  37.47        1:24.16   
  Swimming Jyväskylä  1:26.04                 
                     
30  Markus Popov  2005    148  38.95        1:24.93   
  Tampereen Työväen Uimarit  1:24.95                 
                     
31  Matias Seppä  2006    147  38.60        1:25.14   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:21.19                 
                     
32  Benjamin Salo  2006    141  40.85        1:26.31   
  Porin Uimaseura  1:35.57                 
                     
33  Frans Sandblom  2006    128  41.19        1:29.04   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:26.84                 
                     
34  Aaron Hannula  2005    124  42.13        1:29.90   
  Uimaseura Kaarina  1:29.56                 
                     
35  Vili Niemi  2006    117  42.60        1:31.68   
  Tampereen Työväen Uimarit  1:32.53                 
                     
36  Ferdinand Backman  2006    116  41.99        1:31.91   
  Tampereen Työväen Uimarit  1:28.49                 
                     
37  Miki Vierre  2006    110  46.05        1:33.73   
  Tampereen Työväen Uimarit  1:34.56                 
                     
38  Romeo Maranzani  2006    106  44.84        1:34.74   
  Aurajoen Uinti  1:36.36                 
                     
39  Thomas Korvela  2005    104  43.67        1:35.53   
  Aurajoen Uinti  1:34.99                 
                     
40  Erik Stein  2005    99  44.08        1:36.99   
  Täby Sim  1:44.98                 
                     
41  Peter Kanninen  2006    99  43.47        1:37.10   
  Aurajoen Uinti  1:34.62                 
                     
42  Frans Roine  2005    98  43.44        1:37.15   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:29.21                 
                     
43  Nicolo Manzone  2005    97  44.75        1:37.62   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:32.84                 
                     
44  Kasper Vira  2006    96  44.83        1:37.84   
  Aurajoen Uinti  1:37.07                 
                     
45  Lennart Ahlholm  2005    88  46.56        1:40.82   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:45.73                 
                     
46  Casper Manzone  2005    86  47.26        1:41.63   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:38.59                 
                     
47  Hugo Mirén  2006    83  47.25        1:42.80   
  Ålands Simförening  1:47.41                 
                     
48  Kristian Raski  2006    83  48.89        1:42.98   
  Aurajoen Uinti  1:53.47                 
                     
49  Ilari Linderborg  2006    83  48.02        1:42.99   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:37.61                 
                     
50  Leo Lehtonen  2006    81  49.15        1:43.55   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
51  Eino Polari  2006    75  51.83        1:46.45   
  Aurajoen Uinti                   
                     
52  Aleksi Nurmi  2006    70  50.28        1:48.97   
  Aurajoen Uinti  1:47.00                 
                     
53  Ilmari Kunttu  2006    69  50.15        1:49.12   
  Aurajoen Uinti  1:52.12                 
                     
54  Alex Hamilton  2006    54  53.26        1:58.73   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Arvid Thoresson  2005              DSQ   
  Täby Sim  1:25.44                 
                     
Benjamin Todorovac Hallongren  2006              DSQ   
  Täby Sim  1:17.38                 
                     
Elvin Degerbalkan  2006              DSQ   
  Täby Sim  1:20.61                 
                     
Oliver Haux  2005              DSQ   
  Täby Sim  1:22.41                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  07 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  17:04 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  12 maj 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  22:10   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 6, 100m Frisim/VU F/T13, Finaler 12 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mathilda Sandberg  2005    483  30.86        1:05.00   
  Täby Sim  1:07.79                 
                     
Moa Nyblom  2005    418  32.72        1:08.18   
  Täby Sim  1:10.18                 
                     
Nelli Laaksonen  2005    414  32.25        1:08.41   
  Porin Uimaseura  1:08.82                 
                     
Ella Thermaenius  2005    394  33.70        1:09.57   
  Täby Sim  1:09.36                 
                     
Kaisla Korvonen  2006    393  32.87        1:09.62   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:09.62                 
                     
Anni Törmänen  2005    383  33.21        1:10.20   
  Rauman Uimaseura  1:12.52                 
                     
Clara Westerdahl  2005    373  33.18        1:10.80   
  Täby Sim  1:13.86                 
                     
Hilla Känkänen  2006    361  34.40        1:11.59   
  Porin Uimaseura  1:12.05                 
                     
Mathilda Heikiö  2006    355  33.93        1:11.99   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:14.00                 
                     
10  Veera Tall  2005    344  34.30        1:12.76   
  Porin Uimaseura  1:16.12                 
                     
11  Wilma Turpeinen  2006    342  33.78        1:12.88   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:16.31                 
                     
12  Amanda Björklund  2006    338  34.58        1:13.22   
  Täby Sim  1:13.59                 
                     
13  Enni Huttunen  2005    337  35.01        1:13.27   
  Rauman Uimaseura  1:16.70                 
                     
14  Jenna Juhola  2006    321  34.65        1:14.44   
  Rauman Uimaseura  1:18.31                 
                     
15  Emilia Rahola  2006    321  36.40        1:14.45   
  Porin Uimaseura  1:17.42                 
                     
16  Emmi Ellonen  2005    318  36.02        1:14.66   
  Porin Uimaseura  1:11.00                 
                     
17  Viola Karismaa  2005    316  35.38        1:14.86   
  Porin Uimaseura  1:17.46                 
                     
18  Tuva Lundberg  2006    310  34.52        1:15.32   
  Täby Sim  1:17.09                 
                     
19  Bettina Sandelin  2005    299  36.60        1:16.21   
  Rauman Uimaseura  1:19.68                 
                     
20  Filippa Emtemo  2005    293  36.73        1:16.74   
  Täby Sim  1:19.62                 
                     
21  Ella Bäckman  2005    291  36.76        1:16.95   
  Ålands Simförening  1:16.32                 
                     
22  Tilda Aaltonen  2006    290  36.03        1:17.00   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:17.33                 
                     
23  Janna Tepsa  2005    289  36.20        1:17.09   
  Uimaseura Kaarina  1:17.95                 
                     
24  Mea Alho  2006    274  37.65        1:18.53   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:23.04                 
                     
25  Ronja Simsek  2005    268  37.40        1:19.05   
  Porin Uimaseura  1:19.43                 
                     
26  Tilda Saine  2006    267  38.47        1:19.20   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:18.51                 
                     
27  Tilda Svärd  2005    264  37.32        1:19.49   
  Täby Sim  1:21.76                 
                     
28  Celina Sandell  2005    263  37.26        1:19.55   
  Uimaseura Kaarina  1:18.04                 
                     
29  Kätrin Koppel  2005    262  38.14        1:19.63   
  Rauman Uimaseura  1:24.74                 
                     
30  Ronja Rantanen  2005    255  38.59        1:20.42   
  Porin Uimaseura  1:26.75                 
                     
31  Vea Victoria Ramsten  2005    247  38.09        1:21.20   
  Porin Uimaseura  1:18.80                 
                     
32  Ida Lindqvist  2005    243  39.62        1:21.64   
  Täby Sim  1:26.10                 
                     
33  Sofia Mustonen  2006    243  39.37        1:21.73   
  Tampereen Työväen Uimarit  1:27.82                 
                     
34  Anna Wang  2005    241  38.47        1:21.95   
  Täby Sim  1:24.55                 
                     
35  Piitu Perkola  2006    239  38.92        1:22.11   
  Tampereen Työväen Uimarit  1:25.96                 
                     
36  Amanda Ahmaoja  2005    238  39.91        1:22.30   
  Porin Uimaseura  1:28.55                 
                     
37  Maikki Hämäläinen  2006    236  38.46        1:22.47   
  Uimaseura Kaarina  1:20.95                 
                     
38  Emilia Pakkanen  2006    236  37.73        1:22.49   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:28.91                 
                     
39  Iina Salmivaara  2006    224  39.66        1:23.87   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:26.35                 
                     
40  Gabriella Vesterkvist  2006    224  40.66        1:23.89   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:27.00                 
                     
41  Deniz Degerbalkan  2006    217  40.11        1:24.77   
  Täby Sim  1:25.85                 
                     
42  Amanda Lindberg  2006    215  40.13        1:25.05   
  Täby Sim  1:25.71                 
                     
43  Kaisa Harjula  2005    214  41.11        1:25.23   
  Porin Uimaseura  1:28.22                 
                     
44  Anna Rantala  2006    211  40.42        1:25.66   
  Swimming Jyväskylä  1:32.29                 
                     
45  Nanna Kotkatvuori  2006    210  42.25        1:25.73   
  Uimaseura Kaarina  1:28.10                 
                     
46  Emma Haapanen  2006    209  40.35        1:25.86   
  Aurajoen Uinti  1:22.40                 
                     
47  Nora Eriksson  2006    208  39.91        1:25.96   
  Ålands Simförening  1:29.05                 
                     
48  Bianca Flöjt  2005    206  41.66        1:26.26   
  Ålands Simförening  1:24.75                 
                     
49  Ella Jokioinen  2006    204  40.92        1:26.55   
  Aurajoen Uinti  1:27.72                 
                     
50  Emma Olsson Sande  2005    203  39.65        1:26.72   
  Täby Sim  1:30.12                 
                     
51  Pia Hellmann  2006    200  40.44        1:27.11   
  Rauman Uimaseura                   
                     
52  Julia Eriksson  2005    198  41.63        1:27.43   
  Ålands Simförening  1:29.89                 
                     
53  Wilma Danielsson  2005    191  40.38        1:28.47   
  Ålands Simförening  1:30.66                 
                     
54  Anna Topoeva  2005    191  40.33        1:28.56   
  Ålands Simförening  1:28.83                 
                     
55  Jessica Karling  2006    190  42.00        1:28.60   
  Aurajoen Uinti  1:32.19                 
                     
56  Kerttu Heikkilä  2006    190  42.22        1:28.63   
  Porin Uimaseura  1:28.63                 
                     
57  Maija Grönholm  2006    182  40.91        1:29.98   
  Aurajoen Uinti  1:45.41                 
                     
58  Netta Koskinen  2005    178  43.04        1:30.56   
  Aurajoen Uinti                   
                     
59  Elina Toivonen  2006    177  40.75        1:30.79   
  Aurajoen Uinti  1:35.15                 
                     
60  Elsa Koskinen  2006    169  44.61        1:32.14   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:36.70                 
                     
61  Embla Sipinen  2005    162  43.84        1:33.47   
  Norrtälje Simklubb  1:36.61                 
                     
62  Mathilda Wahlstedt  2006    157  43.48        1:34.41   
  Ålands Simförening  1:40.58                 
                     
63  Emilia Eriksson  2006    154  42.88        1:35.03   
  Norrtälje Simklubb                   
                     
64  Alina Vanhatalo  2006    140  44.92        1:38.13   
  Uimaseura Kaarina  1:33.51                 
                     
65  Salla-mari Koskinen  2006    138  47.32        1:38.70   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:47.97                 
                     
66  Tilda Carlsson  2006    134  46.51        1:39.59   
  Täby Sim  1:43.40                 
                     
67  Veronika Tymoshenko  2006    133  45.33        1:39.79   
  Ålands Simförening                   
                     
68  Sani Karjalainen  2005    117  47.15        1:44.08   
  Aurajoen Uinti                   
                     
69  Mandi Hämäläinen  2006    115  50.61        1:44.89   
  Uimaseura Kaarina  1:44.56                 
                     
70  Aino Viitala  2006    103  48.64        1:48.58   
  Aurajoen Uinti  1:52.14                 
                     
71  Vanessa Hallberg  2006    102  49.80        1:48.91   
  Norrtälje Simklubb                   
                     
72  Aino Norrdal  2006    94  51.23        1:51.93   
  Uimaseura Kaarina  1:43.88                 
                     
73  Anni Birkstedt  2006    87  51.32        1:55.07   
  Uimaseura Kaarina  1:59.16                 
                     
74  Iris Lifvendahl  2006    78  50.83        1:58.97   
  Norrtälje Simklubb                   
                     
Clara Taberman  2004      41.13        1:29.06  EXTRA 
  Täby Sim  1:23.39                 
                     
Junie Lindgren  2004      38.82        1:24.59  EXTRA 
  Täby Sim  1:23.76                 
                     
Agnes Gustavsson  2005              DSQ   
  Täby Sim  1:10.66                 
                     
Agnes Hultin  2005              DSQ   
  Norrtälje Simklubb  1:33.84                 
                     
Emilia Almert  2003              DSQ   
  Nacka HI  1:52.17                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  12 maj 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  22:10 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  17:42   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 7, 50m Bröstsim/RU P9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jonatan Lönngren  2009    94          55.41   
  Ålands Simförening                   
Eemeli Varonen  2009    91          55.99   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  59.20                 
Niilo Lehtinen  2009    84          57.44   
  Aurajoen Uinti  54.89                 
Albin Holmgren  2009              DSQ   
  Täby Sim  48.70                 
Samu-patrik Sula  2009              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
Wille Vantala  2009              DSQ   
  Aurajoen Uinti                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  07 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  17:42 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  17:47   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 8, 50m Bröstsim/RU F/T9, Finaler 9 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sofia Danska  2009    181          50.90   
  Uimaseura Kaarina  52.98                 
Janna Saloniemi  2009    173          51.66   
  Tampereen Työväen Uimarit  52.35                 
Alexandra Sandberg  2009    135          56.05   
  Täby Sim  56.63                 
Minea Moisio  2009    131          56.63   
  Tampereen Työväen Uimarit  56.94                 
Olivia Saukko  2009    125          57.54   
  Tampereen Työväen Uimarit  1:04.07                 
Fanni Jokinen  2009    107          1:00.64   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
Vilja Suominen  2009    101          1:01.72   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:03.80                 
Elsa Constable  2009    90          1:04.25   
  Aurajoen Uinti                   
Hertta Myllymäki  2010    56          1:15.14   
  Tampereen Työväen Uimarit  1:10.23                 
Ebba Eriksson  2009              DSQ   
  Norrtälje Simklubb                   
Emma Karimäki  2009              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  07 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  17:47 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  18:02   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 9, 100m Bröstsim/RU P11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sixten Ersson  2007    209  44.70        1:33.68   
  Täby Sim  1:36.58                 
                     
Julius Linde  2007    131  51.01        1:49.30   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:54.89                 
                     
Carl Olsson  2008    128  53.31        1:50.21   
  Täby Sim  2:08.70                 
                     
Romeo Manner  2008    104  55.97        1:58.07   
  Aurajoen Uinti                   
                     
Tero Soukka  2007    99  56.66        2:00.17   
  Tampereen Työväen Uimarit  2:07.22                 
                     
Noel Lundström  2007    96  56.15        2:01.22   
  Täby Sim  2:05.64                 
                     
Emil Blomberg  2008    95  59.95        2:01.65   
  Norrtälje Simklubb                   
                     
Amos Korin  2008    86  59.14        2:05.70   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Hugo Ratatikainen Blomdahl  2008    83  59.29        2:07.47   
  Norrtälje Simklubb                   
                     
10  Nikke Laine  2007    80  59.77        2:08.94   
  Aurajoen Uinti  2:13.47                 
                     
11  Miska Moisio  2007    71  1:03.79        2:13.74   
  Tampereen Työväen Uimarit  2:14.72                 
                     
12  Marco Lusenius  2007    71  1:04.17        2:13.87   
  Aurajoen Uinti                   
                     
13  Joel Sulonen  2007    68  1:03.86        2:15.84   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:23.90                 
                     
14  Eero Hannula  2007    66  1:04.72        2:17.07   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
Akseli Niskala  2007              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Arvid Larsson  2007              DSQ   
  Täby Sim  2:07.27                 
                     
Christian Edelman  2007              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:54.66                 
                     
Eetu Nissinen  2008              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Milo Kallio  2008              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Niilo Kankainen  2008              DSQ   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
Niklas Honkanen  2008              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Niklas Tikkanen  2007              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit  2:02.67                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  07 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:02 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  18:24   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 10, 100m Bröstsim/RU F/T11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Kerttu Rantanen  2007    294  44.09        1:34.26   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:37.81                 
                     
Erin Heinikangas  2007    264  47.43        1:37.72   
  Rauman Uimaseura  1:46.61                 
                     
Amanda Ahinko  2007    254  47.88        1:38.89   
  Ålands Simförening  1:44.62                 
                     
Hanna Törmä  2007    254  46.69        1:38.99   
  Porin Uimaseura  1:42.16                 
                     
Elsa Joseph  2007    244  47.37        1:40.25   
  Tampereen Työväen Uimarit  1:47.19                 
                     
Emmy Hällkvist  2008    238  47.26        1:41.13   
  Täby Sim  1:44.99                 
                     
Emma Alsén  2007    234  48.53        1:41.68   
  Täby Sim  1:42.21                 
                     
Hanna Gong  2007    230  47.48        1:42.22   
  Täby Sim  1:44.70                 
                     
Sofia Räihä  2008    209  48.38        1:45.50   
  Swimming Jyväskylä  2:00.88                 
                     
10  Hilla-maaria Juhola  2007    201  51.73        1:46.98   
  Porin Uimaseura  1:53.50                 
                     
11  Aino Laine  2007    201  49.09        1:47.03   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:47.35                 
                     
12  Lyyli Järvi  2007    196  49.91        1:47.86   
  Porin Uimaseura  1:50.30                 
                     
13  Saara Lehto  2007    195  51.49        1:47.97   
  Rauman Uimaseura  1:53.02                 
                     
14  Olivia Allert  2007    193  50.64        1:48.45   
  Täby Sim                   
                     
15  Fia Metsola  2007    189  52.77        1:49.12   
  Ålands Simförening                   
                     
16  Amanda Vuori  2007    187  50.59        1:49.53   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:59.70                 
                     
17  Emma Wahlqvist  2007    180  51.47        1:50.95   
  Täby Sim                   
                     
18  Justiina Junnila  2007    177  54.84        1:51.55   
  Aurajoen Uinti  2:20.24                 
                     
19  Iiris Myllymäki  2008    166  56.63        1:54.07   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
20  Miisa Järvinen  2007    165  54.33        1:54.20   
  Aurajoen Uinti  1:56.09                 
                     
21  Agnes Ruusumo  2007    161  54.43        1:55.06   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:57.60                 
                     
22  Oona Valtonen  2008    160  54.01        1:55.26   
  Tampereen Työväen Uimarit  2:04.81                 
                     
23  Minttu Mäkihannu  2008    155  54.81        1:56.60   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
24  Helka Känkänen  2008    153  54.78        1:56.98   
  Porin Uimaseura  1:59.70                 
                     
25  Ella Valdolin  2007    149  55.80        1:58.17   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:00.96                 
                     
26  Saara Pakomäki  2008    149  57.66        1:58.24   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
27  Emilia Rylander  2008    147  55.86        1:58.63   
  Täby Sim                   
                     
27  Emilie Sjösten  2008    147  55.33        1:58.63   
  Aurajoen Uinti                   
                     
29  Amanda Ruusuvaara  2008    147  57.20        1:58.79   
  Uimaseura Kaarina  2:12.59                 
                     
30  Naomi Leo  2007    145  56.04        1:59.10   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:07.39                 
                     
31  Viola Blomberg  2007    143  57.03        1:59.67   
  Norrtälje Simklubb                   
                     
32  Nelli Ranne  2007    142  56.58        2:00.02   
  Porin Uimaseura  1:58.37                 
                     
33  Iida Pennanen  2008    142  56.67        2:00.09   
  Tampereen Työväen Uimarit  2:05.99                 
                     
34  Nella Imponen  2007    141  56.94        2:00.43   
  Aurajoen Uinti  2:31.21                 
                     
35  Iiris Paloposki  2007    140  57.75        2:00.48   
  Aurajoen Uinti                   
                     
36  Mari Kaski  2007    137  57.62        2:01.35   
  Swimming Jyväskylä  2:13.22                 
                     
37  Sofia Maude  2008    135  58.44        2:01.96   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
38  Isabelle Isufi Berlin  2008    132  58.84        2:03.02   
  Täby Sim                   
                     
39  Lila Reiman  2007    116  1:00.02        2:08.36   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
40  Iiris Seikkula  2008    111  1:02.06        2:10.20   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
41  Lotta Luotola  2008    103  1:04.04        2:13.69   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
42  Amelia Fricker  2007    102  1:03.56        2:13.91   
  Ålands Simförening                   
                     
43  Venla Rajala  2008    99  1:01.67        2:15.16   
  Tampereen Työväen Uimarit  2:12.93                 
                     
44  Stella Seppälä  2007    96  1:03.76        2:16.86   
  Porin Uimaseura                   
                     
45  Ida Hamilton  2008    93  1:02.93        2:18.05   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
46  Aava Sulanterä  2007    93  1:05.55        2:18.10   
  Uimaseura Kaarina  2:15.98                 
                     
47  Peppi Ruppa  2007    93  1:04.63        2:18.37   
  Tampereen Työväen Uimarit  2:19.23                 
                     
48  Nea Veiro  2008    76  1:10.68        2:27.86   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
49  Yasemin Yilmaz  2007    73  1:10.61        2:29.76   
  Aurajoen Uinti  2:47.80                 
                     
50  Aliisa Kunttu  2008    70  1:12.21        2:32.10   
  Aurajoen Uinti  2:36.13                 
                     
51  Maija Salokorpi  2007    67  1:13.12        2:34.20   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
52  Emilia Taipalus  2008    52  1:18.74        2:47.22   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Alva Björk  2008              DSQ   
  Täby Sim                   
                     
Annika Andersen  2008              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Nora Mikalsen  2008              DSQ   
  Täby Sim                   
                     
Veera Knuutila  2008              DSQ   
  Aurajoen Uinti                   
                     
Viiu Levola  2008              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit  2:07.42                 
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  07 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:24 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  18:58   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 11, 200m Medley/SKU P13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Marcus Persson Taylor  2005    382  31.99  1:14.38  1:57.76    2:33.69   
  Täby Sim  2:37.85                 
                     
Sakari Korri  2005    360  32.21  1:14.51  2:01.68    2:36.77   
  Rauman Uimaseura  2:50.41                 
                     
Joonas Arponen  2005    305  34.79  1:18.74  2:10.80    2:45.69   
  Rauman Uimaseura  2:51.61                 
                     
Arttu Venemies  2005    289  37.47  1:21.30  2:11.04    2:48.54   
  Swimming Jyväskylä  2:55.60                 
                     
Lauri-pekka Pakomäki  2006    289  37.88  1:21.94  2:11.08    2:48.57   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:54.28                 
                     
Julius Sandelin  2005    268  38.38  1:24.40  2:14.84    2:52.88   
  Rauman Uimaseura  3:00.61                 
                     
Leo Güleryüz  2006    262  37.24  1:23.78  2:14.65    2:54.17   
  Täby Sim                   
                     
Juho Törmä  2005    261  38.39  1:19.73  2:13.29    2:54.33   
  Porin Uimaseura  3:02.87                 
                     
Caspian Humble  2005    261  42.69  1:27.41  2:17.24    2:54.53   
  Täby Sim  2:59.16                 
                     
10  Aleksanteri Nissinen  2005    244  39.69  1:27.28  2:18.85    2:58.42   
  Swimming Jyväskylä  3:02.87                 
                     
11  Aarni Linderborg  2005    233  38.86  1:26.98  2:22.08    3:01.06   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:05.95                 
                     
12  Patrik Reiman  2005    222  43.96  1:31.49  2:24.38    3:04.02   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:10.86                 
                     
13  Ruben Honko  2006    215  41.11  1:28.31  2:24.87    3:06.06   
  Swimming Jyväskylä  3:15.45                 
                     
14  Aleksi Metsäpelto  2006    211  42.95  1:30.42  2:25.56    3:07.14   
  Swimming Jyväskylä  3:12.46                 
                     
15  Santeri Holmberg  2006    208  41.36  1:27.44  2:26.25    3:08.02   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:14.36                 
                     
16  Vilho Okkonen  2006    203  44.83  1:32.12  2:28.41    3:09.80   
  Rauman Uimaseura                   
                     
17  Joa Metsola  2005    201  38.52  1:27.72  2:26.66    3:10.13   
  Ålands Simförening  3:19.12                 
                     
18  Milo Bergman  2006    188  49.21  1:36.22  2:31.48    3:14.39   
  Ålands Simförening  3:24.67                 
                     
19  Elvin Degerbalkan  2006    182  43.94  1:35.59  2:30.97    3:16.56   
  Täby Sim  3:16.59                 
                     
20  Oliver Haux  2005    170  44.09  1:37.29  2:35.65    3:20.98   
  Täby Sim  3:22.86                 
                     
21  Kalle Heinonen  2006    170  40.81  1:33.35  2:35.13    3:21.27   
  Tampereen Työväen Uimarit  3:40.80                 
                     
22  Alex Laitiainen  2005    168  44.90  1:33.55  2:35.29    3:22.05   
  Swimming Jyväskylä  3:22.50                 
                     
23  Kevin Lenstad  2005    160  51.96  1:44.47  2:41.19    3:25.43   
  Täby Sim                   
                     
24  Frans Sandblom  2006    150  53.35  1:49.40  2:43.27    3:29.83   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:43.01                 
                     
25  Oliver Jokinen  2005    132  54.95  1:50.91  2:52.29    3:39.05   
  Aurajoen Uinti                   
                     
26  Frans Roine  2005    113  55.31  1:53.83  3:00.19    3:50.15   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
27  Miki Vierre  2006    111  1:01.37  1:58.96  3:03.71    3:51.61   
  Tampereen Työväen Uimarit  3:52.43                 
                     
28  Romeo Maranzani  2006    109  46.64  1:46.52  2:58.27    3:52.92   
  Aurajoen Uinti                   
                     
29  Matias Seppä  2006    107  54.04  1:56.53  3:03.98    3:54.38   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
30  Benjamin Salo  2006    106  50.34  1:58.20  3:07.23    3:55.54   
  Porin Uimaseura                   
                     
31  Casper Manzone  2005    101  58.59  1:59.74  3:05.27    3:59.07   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
32  Ilari Linderborg  2006    93  1:06.04  2:08.68  3:13.06    4:05.67   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
33  Lennart Ahlholm  2005    85  59.18  2:05.75  3:12.91    4:13.13   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Aleksi Nurmi  2006              DSQ   
  Aurajoen Uinti                   
                     
Arvid Thoresson  2005              DSQ   
  Täby Sim                   
                     
Benjamin Todorovac Hallongren  2006              DSQ   
  Täby Sim                   
                     
Eemeli Arnell  2005              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:18.49                 
                     
Ferdinand Backman  2006              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit  3:57.38                 
                     
Ilmari Kunttu  2006              DSQ   
  Aurajoen Uinti                   
                     
Kasper Kainonen  2005              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:30.76                 
                     
Kasper Vira  2006              DSQ   
  Aurajoen Uinti                   
                     
Kristian Raski  2006              DSQ   
  Aurajoen Uinti                   
                     
Linus Korin  2006              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Max Allén  2005              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:18.41                 
                     
Nicolo Manzone  2005              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Peter Kanninen  2006              DSQ   
  Aurajoen Uinti                   
                     
Thomas Korvela  2005              DSQ   
  Aurajoen Uinti                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  07 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  18:58 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  19:37   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 12, 200m Medley/SKU F/T13, Finaler 12 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Moa Nyblom  2005    466  35.10  1:17.94  2:03.58    2:40.69   
  Täby Sim  2:45.79                 
                     
Mathilda Sandberg  2005    432  35.21  1:17.77  2:06.38    2:44.72   
  Täby Sim  2:48.87                 
                     
Nelli Laaksonen  2005    374  38.40  1:21.05  2:14.21    2:52.80   
  Porin Uimaseura  2:57.30                 
                     
Amanda Björklund  2006    364  37.72  1:25.05  2:16.22    2:54.40   
  Täby Sim                   
                     
Kaisla Korvonen  2006    356  39.76  1:25.65  2:16.39    2:55.68   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:58.28                 
                     
Anni Törmänen  2005    351  37.30  1:24.50  2:19.09    2:56.53   
  Rauman Uimaseura  3:06.48                 
                     
Agnes Gustavsson  2005    350  38.23  1:19.14  2:16.20    2:56.70   
  Täby Sim  3:03.57                 
                     
Clara Westerdahl  2005    340  43.08  1:30.03  2:17.97    2:58.50   
  Täby Sim  3:10.06                 
                     
Ella Thermaenius  2005    329  40.40  1:30.26  2:20.91    3:00.36   
  Täby Sim  3:03.02                 
                     
10  Hilla Känkänen  2006    314  41.98  1:30.73  2:25.39    3:03.18   
  Porin Uimaseura  3:13.79                 
                     
11  Wilma Turpeinen  2006    311  40.47  1:27.24  2:21.74    3:03.88   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:09.67                 
                     
12  Viola Karismaa  2005    310  39.24  1:34.36  2:21.60    3:03.99   
  Porin Uimaseura                   
                     
13  Bettina Sandelin  2005    307  38.97  1:27.40  2:24.03    3:04.57   
  Rauman Uimaseura  3:15.08                 
                     
14  Jenna Juhola  2006    306  40.66  1:26.64  2:23.40    3:04.89   
  Rauman Uimaseura  3:19.78                 
                     
15  Emilia Rahola  2006    301  46.64  1:33.13  2:25.91    3:05.88   
  Porin Uimaseura  3:08.72                 
                     
16  Ronja Simsek  2005    298  45.84  1:33.49  2:24.48    3:06.54   
  Porin Uimaseura  3:07.73                 
                     
17  Tuva Lundberg  2006    292  42.37  1:29.40  2:25.18    3:07.76   
  Täby Sim  3:08.71                 
                     
18  Mea Alho  2006    281  46.44  1:37.45  2:27.53    3:10.06   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:16.67                 
                     
19  Vea Victoria Ramsten  2005    275  44.66  1:31.19  2:31.16    3:11.41   
  Porin Uimaseura  3:18.93                 
                     
20  Enni Huttunen  2005    273  45.02  1:34.09  2:29.15    3:11.93   
  Rauman Uimaseura  3:43.72                 
                     
21  Emilia Pakkanen  2006    271  43.75  1:34.48  2:26.68    3:12.50   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:23.15                 
                     
22  Veera Tall  2005    267  44.91  1:36.87  2:34.63    3:13.35   
  Porin Uimaseura  3:13.95                 
                     
23  Filippa Emtemo  2005    265  41.99  1:29.82  2:29.11    3:13.96   
  Täby Sim                   
                     
24  Kätrin Koppel  2005    257  44.54  1:33.89  2:30.98    3:15.76   
  Rauman Uimaseura  3:14.92                 
                     
25  Maikki Hämäläinen  2006    250  46.23  1:37.90  2:35.77    3:17.56   
  Uimaseura Kaarina  3:17.96                 
                     
26  Celina Sandell  2005    244  43.39  1:35.46  2:35.65    3:19.36   
  Uimaseura Kaarina  3:28.20                 
                     
27  Anna Wang  2005    240  43.65  1:36.17  2:36.38    3:20.35   
  Täby Sim  3:29.00                 
                     
28  Ida Lindqvist  2005    238  48.14  1:39.42  2:38.13    3:20.86   
  Täby Sim  3:32.01                 
                     
29  Tilda Svärd  2005    237  43.40  1:38.87  2:36.90    3:21.21   
  Täby Sim  3:25.89                 
                     
30  Sofia Mustonen  2006    232  44.53  1:39.84  2:36.10    3:22.55   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
31  Janna Tepsa  2005    231  49.04  1:39.53  2:37.57    3:22.87   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
32  Gabriella Vesterkvist  2006    223  49.02  1:40.91  2:42.63    3:25.20   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:29.89                 
                     
33  Bianca Flöjt  2005    220  42.12  1:34.27  2:38.38    3:26.14   
  Ålands Simförening  3:26.56                 
                     
34  Amanda Ahmaoja  2005    220  46.25  1:37.76  2:40.76    3:26.31   
  Porin Uimaseura  3:33.99                 
                     
35  Deniz Degerbalkan  2006    218  49.54  1:39.21  2:41.18    3:26.77   
  Täby Sim  3:29.97                 
                     
36  Wilma Danielsson  2005    216  45.70  1:42.87  2:37.00    3:27.40   
  Ålands Simförening  4:01.49                 
                     
37  Tilda Saine  2006    209  46.44  1:39.30  2:45.28    3:29.70   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:32.54                 
                     
38  Anna Rantala  2006    201  48.69  1:41.06  2:44.79    3:32.60   
  Swimming Jyväskylä  3:42.45                 
                     
39  Emma Olsson Sande  2005    198  52.44  1:43.80  2:43.12    3:33.69   
  Täby Sim                   
                     
40  Piitu Perkola  2006    195  50.77  1:44.39  2:46.35    3:34.62   
  Tampereen Työväen Uimarit  3:42.15                 
                     
41  Nanna Kotkatvuori  2006    188  49.06  1:46.77  2:50.18    3:37.21   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
42  Nora Eriksson  2006    187  52.36  1:47.48  2:48.53    3:37.77   
  Ålands Simförening  3:49.51                 
                     
43  Kerttu Heikkilä  2006    183  49.52  1:46.73  2:47.90    3:39.17   
  Porin Uimaseura  3:41.65                 
                     
44  Maija Grönholm  2006    163  56.06  1:55.50  3:02.91    3:47.79   
  Aurajoen Uinti                   
                     
45  Kaisa Harjula  2005    162  54.12  1:54.98  2:58.91    3:48.38   
  Porin Uimaseura  3:51.94                 
                     
46  Alina Vanhatalo  2006    157  54.74  1:50.80  2:55.63    3:50.53   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
47  Elsa Koskinen  2006    133  58.09  2:00.82  3:13.08    4:04.03   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
48  Mandi Hämäläinen  2006    130  57.31  1:56.85  3:10.59    4:05.64   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
49  Aino Norrdal  2006    122  57.96  2:03.52  3:05.42    4:10.89   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
Clara Taberman  2004      51.72  1:49.14  2:47.96    3:38.12  EXTRA 
  Täby Sim  3:25.76                 
                     
Agnes Hultin  2005              DSQ   
  Norrtälje Simklubb                   
                     
Amanda Lindberg  2006              DSQ   
  Täby Sim  3:31.46                 
                     
Anna Topoeva  2005              DSQ   
  Ålands Simförening                   
                     
Elina Toivonen  2006              DSQ   
  Aurajoen Uinti                   
                     
Ella Jokioinen  2006              DSQ   
  Aurajoen Uinti                   
                     
Emma Haapanen  2006              DSQ   
  Aurajoen Uinti  3:26.75                 
                     
Emmi Ellonen  2005              DSQ   
  Porin Uimaseura  3:02.05                 
                     
Iina Salmivaara  2006              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:51.10                 
                     
Julia Eriksson  2005              DSQ   
  Ålands Simförening                   
                     
Junie Lindgren  2004              DSQ   
  Täby Sim  3:25.63                 
                     
Mathilda Heikiö  2006              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:14.06                 
                     
Ronja Rantanen  2005              DSQ   
  Porin Uimaseura  3:44.67                 
                     
Salla-mari Koskinen  2006              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  07 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  19:37 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  19:59   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 13, 4X50m Frisim/VUV P11, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
TÄBY SIM herrar Lag 1  2007    173          2:24.91   
  Täby Sim  2:25.00                 
  Albin Holmgren  2009      37.52        37.52   
  Troy Sevonen  2008      35.94        1:13.46   
  Carl Olsson  2008      39.19        1:52.65   
  Sixten Ersson  2007      32.26        2:24.91   
                     
ÅSK Piraijat  2007    135          2:37.11   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:36.29                 
  Eemeli Varonen  2009      40.58        40.58   
  Christian Edelman  2007      40.39        1:20.97   
  Kaapo Virtanen  2008      39.62        2:00.59   
  Julius Linde  2007      36.52        2:37.11   
                     
AUi miehet [2007]  2007    125          2:41.23   
  Aurajoen Uinti  2:49.36                 
  Ossi Tikka  2007      36.72        36.72   
  Marco Lusenius  2007      45.40        1:22.12   
  Romeo Manner  2008      39.85        2:01.97   
  Max Hyvärinen  2007      39.26        2:41.23   
                     
TÄBY SIM herrar Lag 2  2007    118          2:44.28   
  Täby Sim  2:48.00                 
  Arvid Larsson  2007      43.80        43.80   
  Liam Hjertèn  2008      39.30        1:23.10   
  Yichen SUN  2007      42.03        2:05.13   
  Tor Carlén  2008      39.15        2:44.28   
                     
AUi miehet [2007] 2  2007    83          3:05.01   
  Aurajoen Uinti  3:07.57                 
  Oiva Saarinen  2008      45.29        45.29   
  Erik Constable  2008      46.45        1:31.74   
  Nikke Laine  2007      46.13        2:17.87   
  Veikka Lehtonen  2008      47.14        3:05.01   
                     
TaTU miehet 1 [2007]  2007    74          3:12.12   
  Tampereen Työväen Uimarit  2:56.26                 
  Niklas Tikkanen  2007      40.71        40.71   
  Tero Soukka  2007      45.53        1:26.24   
  Eetu Nissinen  2008      52.85        2:19.09   
  Nikita Zuravljov  2008      53.03        3:12.12   
                     
ÅSK Mustekalat  2007    63          3:21.93   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
  Akseli Niskala  2007      57.74        57.74   
  Milo Kallio  2008      56.54        1:54.28   
  Amos Korin  2008      43.15        2:37.43   
  Joel Sulonen  2007      44.50        3:21.93   
                     
TaTU miehet 2 [2007]  2007    59          3:27.36   
  Tampereen Työväen Uimarit  3:31.34                 
  Eemeli Pennanen  2009      52.48        52.48   
  Miska Moisio  2007      46.71        1:39.19   
  Justus Tikkanen  2010      55.23        2:34.42   
  Maxim Zuravljov  2009      52.94        3:27.36   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  07 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  19:59 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  07 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  20:27   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 14, 4X50m Frisim/VUV F/T11, Finaler 11 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
TÄBY SIM damer Lag 1  2007    289          2:20.94   
  Täby Sim  2:20.00                 
  Emma Wahlqvist  2007      40.94        40.94   
  Hanna Gong  2007      36.08        1:17.02   
  Emma Alsén  2007      32.48        1:49.50   
  Emmy Hällkvist  2008      31.44        2:20.94   
                     
PUS  2007    246          2:28.79   
  Porin Uimaseura  2:34.09                 
  Helka Känkänen  2008      40.27        40.27   
  Nelli Ranne  2007      39.16        1:19.43   
  Lyyli Järvi  2007      34.83        1:54.26   
  Hilla-maaria Juhola  2007      34.53        2:28.79   
                     
ÅSF T-07  2007    211          2:36.56   
  Ålands Simförening  2:42.45                 
  Nova Larsson  2007      37.55        37.55   
  Amanda Ahinko  2007      38.74        1:16.29   
  Amelia Fricker  2007      43.26        1:59.55   
  Fia Metsola  2007      37.01        2:36.56   
                     
ÅSK Pingviinit  2007    204          2:38.28   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:48.47                 
  Ella Valdolin  2007      37.04        37.04   
  Sofia Maude  2008      41.74        1:18.78   
  Lotta Luotola  2008      42.25        2:01.03   
  Amanda Vuori  2007      37.25        2:38.28   
                     
AUi naiset [2007]  2007    201          2:38.95   
  Aurajoen Uinti  2:43.98                 
  Nella Imponen  2007      38.12        38.12   
  Justiina Junnila  2007      40.32        1:18.44   
  Miisa Järvinen  2007      38.77        1:57.21   
  Veera Knuutila  2008      41.74        2:38.95   
                     
TaTU naiset [2007]  2007    197          2:40.03   
  Tampereen Työväen Uimarit  2:41.68                 
  Elsa Joseph  2007      40.03        40.03   
  Iiris Myllymäki  2008      39.12        1:19.15   
  Janna Saloniemi  2009      40.54        1:59.69   
  Venla Rajala  2008      40.34        2:40.03   
                     
TaTU naiset 2[2007]  2007    169          2:48.58   
  Tampereen Työväen Uimarit  2:54.15                 
  Iida Pennanen  2008      40.99        40.99   
  Minttu Mäkihannu  2008      40.76        1:21.75   
  Oona Valtonen  2008      42.10        2:03.85   
  Viiu Levola  2008      44.73        2:48.58   
                     
ÅSK Hylkeet  2007    134          3:02.08   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  3:03.73                 
  Vilja Suominen  2009      45.20        45.20   
  Maija Salokorpi  2007      44.51        1:29.71   
  Elsa Hanski  2008      48.64        2:18.35   
  Saara Pakomäki  2008      43.73        3:02.08   
                     
UiKaa naiset [2007]  2007    120          3:08.80   
  Uimaseura Kaarina  3:01.01                 
  Amanda Ruusuvaara  2008      40.73        40.73   
  Brianna Sandell  2008      47.96        1:28.69   
  Aava Sulanterä  2007      57.82        2:26.51   
  Sofia Danska  2009      42.29        3:08.80   
                     
10  AUi naiset [2007] 2  2007    119          3:09.49   
  Aurajoen Uinti  3:17.80                 
  Iiris Paloposki  2007      49.25        49.25   
  Emilie Sjösten  2008      47.23        1:36.48   
  Minttu Piiroinen  2008      48.35        2:24.83   
  Saga Räikkönen  2008      44.66        3:09.49   
                     
11  TaTU naiset 3 [2007]  2007    99          3:20.99   
  Tampereen Työväen Uimarit  3:25.14                 
  Minea Moisio  2009      46.31        46.31   
  Peppi Ruppa  2007      50.56        1:36.87   
  Fanni Jokinen  2009      50.23        2:27.10   
  Ida Hamilton  2008      53.89        3:20.99   
                     
12  TaTU naiset 4 [2007]  2007    66          3:49.66   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
  Hertta Myllymäki  2010      58.05        58.05   
  Emmi Oksanen  2009      1:04.44        2:02.49   
  Lila Reiman  2007      55.08        2:57.57   
  Olivia Saukko  2009      52.09        3:49.66   
                     
TÄBY SIM damer Lag 2  2007              DSQ   
  Täby Sim  2:52.00                 
                     
ÅSK Merihevoset  2007              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:25.85                 
  Kerttu Rantanen  2007      32.03        32.03   
  Agnes Ruusumo  2007      37.90        1:09.93   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  07 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  20:27 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  08 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  08:27   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim/PU P13, Finaler 12 - 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Marcus Persson Taylor  2005    331  31.92        1:10.04   
  Täby Sim  1:15.20                 
                     
Sakari Korri  2005    298  32.34        1:12.51   
  Rauman Uimaseura  1:15.69                 
                     
Joonas Arponen  2005    236  35.66        1:18.42   
  Rauman Uimaseura  1:17.37                 
                     
Leo Güleryüz  2006    235  36.62        1:18.52   
  Täby Sim  1:22.77                 
                     
Arttu Venemies  2005    202  37.47        1:22.57   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
Lauri-pekka Pakomäki  2006    200  36.71        1:22.78   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:28.90                 
                     
Julius Sandelin  2005    185  38.62        1:25.03   
  Rauman Uimaseura  1:30.20                 
                     
Oliver Aalto-Hardy  2005    182  34.28        1:25.49   
  Ålands Simförening  1:26.60                 
                     
Aarni Linderborg  2005    170  39.58        1:27.37   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:29.05                 
                     
10  Ruben Honko  2006    160  41.00        1:29.18   
  Swimming Jyväskylä  1:40.78                 
                     
11  Joa Metsola  2005    152  40.45        1:30.82   
  Ålands Simförening  1:37.06                 
                     
12  Caspian Humble  2005    150  41.39        1:31.24   
  Täby Sim  1:26.95                 
                     
13  Juho Törmä  2005    148  40.33        1:31.62   
  Porin Uimaseura  1:30.76                 
                     
14  Aleksanteri Nissinen  2005    140  41.63        1:33.28   
  Swimming Jyväskylä  1:35.79                 
                     
15  Santeri Holmberg  2006    130  42.73        1:35.46   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
16  Aleksi Metsäpelto  2006    126  43.16        1:36.47   
  Swimming Jyväskylä  1:40.76                 
                     
17  Oliver Haux  2005    125  43.39        1:36.84   
  Täby Sim                   
                     
18  Patrik Reiman  2005    125  44.54        1:36.87   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:54.76                 
                     
19  Max Allén  2005    104  46.08        1:43.08   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:42.89                 
                     
20  Alex Laitiainen  2005    94  44.25        1:46.54   
  Swimming Jyväskylä  1:44.13                 
                     
21  Vilho Okkonen  2006    92  47.80        1:47.31   
  Rauman Uimaseura                   
                     
Eemeli Arnell  2005              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  08 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  08:27 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  08 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  08:39   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 16, 100m Fjärilsim/PU F/T13, Finaler 12 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Moa Nyblom  2005    371  34.73        1:16.57   
  Täby Sim  1:19.94                 
                     
Mathilda Sandberg  2005    341  35.82        1:18.73   
  Täby Sim  1:28.69                 
                     
Nelli Laaksonen  2005    302  36.25        1:21.99   
  Porin Uimaseura  1:27.38                 
                     
Anni Törmänen  2005    252  39.07        1:27.05   
  Rauman Uimaseura  1:32.51                 
                     
Bettina Sandelin  2005    251  40.39        1:27.26   
  Rauman Uimaseura  1:29.40                 
                     
Kaisla Korvonen  2006    247  38.54        1:27.73   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:31.65                 
                     
Viola Karismaa  2005    243  37.61        1:28.14   
  Porin Uimaseura  1:26.56                 
                     
Agnes Gustavsson  2005    234  39.38        1:29.21   
  Täby Sim  1:29.86                 
                     
Amanda Björklund  2006    221  37.45        1:30.98   
  Täby Sim                   
                     
10  Ella Thermaenius  2005    220  41.19        1:31.19   
  Täby Sim  1:35.66                 
                     
11  Wilma Turpeinen  2006    202  42.92        1:33.76   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:35.97                 
                     
12  Clara Westerdahl  2005    192  42.21        1:35.35   
  Täby Sim  1:50.22                 
                     
13  Emmi Ellonen  2005    191  43.58        1:35.49   
  Porin Uimaseura  1:37.64                 
                     
14  Mathilda Heikiö  2006    188  43.58        1:36.04   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:37.10                 
                     
15  Kätrin Koppel  2005    186  45.62        1:36.36   
  Rauman Uimaseura  1:40.07                 
                     
16  Celina Sandell  2005    186  42.95        1:36.41   
  Uimaseura Kaarina  1:33.82                 
                     
17  Tilda Aaltonen  2006    184  43.31        1:36.71   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:35.75                 
                     
18  Vea Victoria Ramsten  2005    184  46.94        1:36.72   
  Porin Uimaseura  1:38.56                 
                     
19  Tilda Svärd  2005    183  41.73        1:36.88   
  Täby Sim  1:47.24                 
                     
20  Theresia Lindholm  2006    181  43.82        1:37.21   
  Ålands Simförening                   
                     
21  Tuva Lundberg  2006    180  43.25        1:37.47   
  Täby Sim                   
                     
22  Emilia Rahola  2006    179  45.20        1:37.63   
  Porin Uimaseura  1:39.99                 
                     
23  Jenna Juhola  2006    172  42.57        1:38.83   
  Rauman Uimaseura  1:45.36                 
                     
24  Veera Tall  2005    169  47.27        1:39.53   
  Porin Uimaseura  1:40.00                 
                     
25  Tindra Sjöström  2005    169  45.65        1:39.55   
  Ålands Simförening                   
                     
26  Hilla Känkänen  2006    166  45.61        1:40.10   
  Porin Uimaseura  1:46.13                 
                     
27  Amanda Ahmaoja  2005    161  46.89        1:41.13   
  Porin Uimaseura  1:41.23                 
                     
28  Ronja Simsek  2005    152  46.12        1:43.11   
  Porin Uimaseura  1:39.80                 
                     
29  Mea Alho  2006    145  47.94        1:44.77   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:47.26                 
                     
30  Anna Rantala  2006    144  48.20        1:44.99   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
31  Emilia Pakkanen  2006    141  47.16        1:45.55   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:37.33                 
                     
32  Tilda Saine  2006    134  50.09        1:47.32   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:40.12                 
                     
33  Piitu Perkola  2006    126  50.61        1:49.54   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
34  Nanna Kotkatvuori  2006    120  52.36        1:51.58   
  Uimaseura Kaarina                   
                     
35  Amanda Lindberg  2006    115  52.16        1:53.12   
  Täby Sim  1:51.59                 
                     
Junie Lindgren  2004      47.67        1:46.70  EXTRA 
  Täby Sim  1:42.32                 
                     
Iina Salmivaara  2006              DSQ   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  08 april 2018 
Licensierad till: Ålands Simförening  Utskriftstid  08:39 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Nationella Knattesimmet    Utskriftsdatum  08 april 2018   
  Tävlingsort  Godby    Utskriftstid  08:57   
  Arrangör  Ålands Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  07 april 2018         
 
 
Gren 17, 100m Medley/SKU P11, Finaler 10 - 11 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sixten Ersson  2007    216  39.33        1:24.59   
  Täby Sim  1:27.32                 
                     
Troy Sevonen  2008    162  42.83        1:33.10   
  Täby Sim  1:31.36                 
                     
Julius Linde  2007    147  43.01        1:35.98   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  1:38.82                 
                     
Amos Mäkilä  2007    133  47.17        1:39.29   
  Simmis Grani  1:54.64                 
                     
Carl Olsson  2008    130  48.69        1:40.03   
  Täby Sim  1:40.13                 
                     
Niklas Tikkanen  2007    130  46.43        1:40.04   
  Tampereen Työväen Uimarit  1:48.59                 
                     
Liam Hjertèn  2008    125  47.27        1:41.38   
  Täby Sim                   
                     
Christian Edelman  2007    114  49.96        1:44.46   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku                   
                     
Yichen SUN  2007    107  49.61        1:46.88   
  Täby Sim  1:46.92                 
                     
10  Emil Blomberg  2008    100  51.61        1:49.24   
  Norrtälje Simklubb  1:59.77                 
                     
11  Ossi Tikka  2007    100  53.75        1:49.25   
  Aurajoen Uinti  1:49.03                 
                     
12  Tero Soukka  2007    99  51.11        1:49.40   
  Tampereen Työväen Uimarit  2:02.49                 
                     
13  Joel Sulonen  2007    96  50.50        1:50.69   
  Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku  2:01.84                 
                     
14  Matteo Costa  2008    88  52.37        1:53.75   
  Täby Sim                   
                     
15  Niilo Kankainen  2008    88  51.15        1:54.06   
  Swimming Jyväskylä                   
                     
16  Noel Lundström  2007    58  1:05.74        2:10.95   
  Täby Sim                   
                     
Marco Lusenius  2007              DSQ   
  Aurajoen Uinti                   
                     
Miska Moisio  2007              DSQ   
  Tampereen Työväen Uimarit                   
                     
Nikke Laine  2007