2017-09-24   12:19:19
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Sum-Sim (50m) 2017

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  12 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  18:42   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 1, 4x200m Frisim P 15 o y, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Malmsten 
15 år och yngre: Helsingborgs S 8:18.18 2011 FM: Järfälla S 8:19.39 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Malmö KK  2002  Malmö Kappsimningsklubb            8:17.61  Sum Sim Rekord 
  David Falk  2003      58.55  2:02.19      2:02.19   
  Carl Gerstenfeld  2002      58.20  2:04.54      4:06.73   
  Liam Bech  2003      58.23  2:09.00      6:15.73   
  Elias Persson  2002      58.15  2:01.88      8:17.61   
                     
Helsingborgs S  2004  Helsingborgs Simsällskap            8:22.39   
  Henning Cederlund  2003      59.39  2:03.22      2:03.22   
  Daniel Fischer  2002      57.48  2:01.98      4:05.20   
  Jacob Söderberg  2003      1:01.05  2:11.77      6:16.97   
  Gustav Lind  2002      59.50  2:05.42      8:22.39   
                     
Täby S  2002  Täby Sim            8:25.84   
  Lukas Roosmark  2002      1:00.59  2:09.26      2:09.26   
  Gustav Ahlqvist  2003      59.24  2:08.82      4:18.08   
  Julius Gustavsson  2002      57.74  2:01.39      6:19.47   
  Axel von Goës  2002      59.72  2:06.37      8:25.84   
                     
SK Lödde  2002  Simklubben Lödde            8:25.93   
  Lukas Miderbäck  2003      58.99  2:03.31      2:03.31   
  Nils Wergeland  2002      58.35  2:04.58      4:07.89   
  Ian Hangård  2002      59.68  2:06.33      6:14.22   
  Hampus Erdös  2003      1:01.59  2:11.71      8:25.93   
                     
Spårvägen SF  2003  Spårvägen Simförening            8:31.05   
  Ludvig Jansson  2002      1:01.16  2:10.24      2:10.24   
  Andreas Wallén  2002      1:00.18  2:07.76      4:18.00   
  Herman Nilsson  2002      1:01.06  2:07.27      6:25.27   
  Gustav Henriksen  2002      58.81  2:05.78      8:31.05   
                     
Järfälla S  2002  Järfälla Simsällskap            8:40.87   
  Simon Fröde  2003      1:00.73  2:04.98      2:04.98   
  Rasmus Hanson  2003      1:03.20  2:13.50      4:18.48   
  Linus Thörn  2002      1:01.47  2:09.41      6:27.89   
  Marcus Nykvist  2004      1:03.24  2:12.98      8:40.87   
                     
Uddevalla S  2002  Uddevalla Sim            8:41.43   
  Oskar Gustafson  2002      1:00.58  2:04.81      2:04.81   
  Charlie Tranberg  2002      1:02.03  2:07.60      4:12.41   
  Jakob Josephson  2002      1:02.45  2:13.50      6:25.91   
  Elias Robertsson  2004      1:05.72  2:15.52      8:41.43   
                     
Väsby SS  2002  Väsby Simsällskap            8:43.18   
  Christopher Lindholm  2002      1:02.54  2:11.35      2:11.35   
  William Lernå  2002      1:01.44  2:10.69      4:22.04   
  Eric Hansson  2002      1:01.40  2:07.89      6:29.93   
  Ivar Simonsson  2002      1:03.42  2:13.25      8:43.18   
                     
Vellinge-Näsets SK  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            8:44.27   
  Viktor Hansson  2003      1:04.96  2:15.52      2:15.52   
  Johannes Strömberg  2002      59.15  2:06.12      4:21.64   
  Hugo Stenskepp  2003      1:01.81  2:10.30      6:31.94   
  Lucas Örmon  2003      1:02.78  2:12.33      8:44.27   
                     
10  Stockholms KK  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            8:45.30   
  Carl Wennerholm  2002      59.98  2:06.23      2:06.23   
  Tor Selander  2002      1:01.65  2:07.59      4:13.82   
  Otto Lundberg  2003      1:04.39  2:16.56      6:30.38   
  Otto Reithner  2003      1:03.91  2:14.92      8:45.30   
                     
11  Mölndals ASS  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:46.04   
  Linus Hagedorn  2002      1:00.73  2:09.47      2:09.47   
  Felix Jedbratt  2003      1:03.44  2:10.87      4:20.34   
  Lukas Fredholm  2003      1:02.96  2:12.13      6:32.47   
  Karl Skogsberg  2003      1:03.32  2:13.57      8:46.04   
                     
12  SK Neptun  2002  Simklubben Neptun            8:46.96   
  Felix Andersson  2002      1:01.45  2:12.90      2:12.90   
  Troy Kroonder  2003      1:00.79  2:07.76      4:20.66   
  Viktor Jonson  2003      1:05.77  2:18.53      6:39.19   
  Oscar Mogard Linden  2002      1:00.01  2:07.77      8:46.96   
                     
13  Södertälje SS  2002  Södertälje Simsällskap            8:48.93   
  Jakob Borrman  2002      1:00.66  2:07.25      2:07.25   
  Erik Lööw  2003      1:01.18  2:08.76      4:16.01   
  Theo Oerther  2003      1:05.53  2:19.08      6:35.09   
  Erik Bergstrand  2002      1:03.32  2:13.84      8:48.93   
                     
14  Jönköpings SS  2002  Jönköpings Simsällskap            8:48.95   
  Job Sanders  2003      1:02.51  2:12.33      2:12.33   
  Patrik Petkoczi  2002      1:03.88  2:12.85      4:25.18   
  Eldin Nukovic  2002      1:02.15  2:09.15      6:34.33   
  Gabriel Eriksson  2004      1:02.63  2:14.62      8:48.95   
                     
15  Södertörns SS  2003  Södertörns Simsällskap            8:51.98   
  Kevin Cheng  2002      1:02.09  2:09.82      2:09.82   
  Elliot Nyström  2002      59.43  2:06.70      4:16.52   
  Johan Javier Gutierrez  2002      1:03.31  2:14.91      6:31.43   
  Henry Plavans  2005      1:06.86  2:20.55      8:51.98   
                     
16  Linköpings ASS  2002  Linköpings Allmänna SS            8:52.23   
  Nicola Lundqvist  2002      1:02.79  2:11.92      2:11.92   
  Elias Axelsson  2002      1:03.75  2:14.94      4:26.86   
  Ruben Staaf  2002      1:03.07  2:12.03      6:38.89   
  Sebastian Nilsson  2002      1:02.87  2:13.34      8:52.23   
                     
17  Spårvägen SF lag 2  2003  Spårvägen Simförening            8:53.37   
  Gordon Ölund  2002      1:01.25  2:10.17      2:10.17   
  Aaron O´Malley  2002      1:02.46  2:12.06      4:22.23   
  Jesper Holmström  2003      1:04.64  2:17.30      6:39.53   
  Oliver Erneholm  2003      1:03.64  2:13.84      8:53.37   
                     
18  Skuru IK  2002  Skuru Idrottsklubb            8:55.25   
  Edvin Eskilsson  2002      1:04.33  2:16.50      2:16.50   
  Lukas Malmström  2003      1:01.00  2:10.35      4:26.85   
  Axel Flykt-Rosén  2002      1:04.39  2:14.88      6:41.73   
  Johan Allberg  2002      1:03.38  2:13.52      8:55.25   
                     
19  Helsingborgs S Lag 2  2004  Helsingborgs Simsällskap            8:56.88   
  Oscar Elfers  2002      1:02.47  2:11.76      2:11.76   
  Oliver Stålbrand  2002      1:04.12  2:16.41      4:28.17   
  David Sandström  2002      1:03.77  2:13.85      6:42.02   
  William Lundblad  2004      1:06.07  2:14.86      8:56.88   
                     
20  Malmö KK lag 2  2002  Malmö Kappsimningsklubb            8:57.61   
  Bo Beckman  2002      1:03.37  2:12.19      2:12.19   
  Hugo Lennartsson  2004      1:03.57  2:12.45      4:24.64   
  Jakob Strömland  2003      1:04.67  2:16.54      6:41.18   
  Jacob Baxmann  2003      1:04.38  2:16.43      8:57.61   
                     
21  SK Sydsim  2002  Simklubben Sydsim            8:58.21   
  Dennie Halilovic  2002      59.06  2:05.75      2:05.75   
  Jonathan Seanderdahl  2002      1:04.94  2:17.46      4:23.21   
  Vilhelm Andersson  2002      1:04.48  2:17.95      6:41.16   
  Jonathan Fröjd  2004      1:05.30  2:17.05      8:58.21   
                     
22  Örebro SA  2002  Örebro Simallians            9:06.87   
  Michal Laszewski  2002      1:04.37  2:14.18      2:14.18   
  Adrijan Danqi  2002      1:02.84  2:13.37      4:27.55   
  Simon Baastad  2002      1:06.65  2:21.52      6:49.07   
  Hannes Börjel  2002      1:03.10  2:17.80      9:06.87   
                     
23  Växjö SS  2002  Växjö Simsällskap            9:07.66   
  Emanuel Tidåsen  2002      1:03.64  2:19.17      2:19.17   
  Kemal Cikota  2002      1:02.61  2:14.94      4:34.11   
  Anton Strand  2003      1:05.64  2:19.49      6:53.60   
  Oskar Axandersson  2002      1:05.89  2:14.06      9:07.66   
                     
24  Täby S lag 2  2002  Täby Sim            9:08.43   
  Jonas Al-Khalili  2002      1:01.71  2:09.04      2:09.04   
  Erik Åstrand  2003      1:04.82  2:18.69      4:27.73   
  Tor Stein  2003      1:04.72  2:17.33      6:45.06   
  Isac Persson Taylor  2003      1:05.27  2:23.37      9:08.43   
                     
SS04  2002  Solna Sundbyberg SS 04            DSQ   
  Leonardo Montes  2002      1:01.20  2:08.25      2:08.25   
  Leo Jakobsson  2002      1:01.69  2:11.02      4:19.27   
  Douglas Reuterskiöld  2002      1:03.90  2:12.84      6:32.11   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  12 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  18:42 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  12 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  19:18   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 2, 4x200m Frisim F 15 o y, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: TYR 
15 år och yngre: Väsby SS 8:43.86 2011 FM: Västerås SS 8:53.68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Järfälla S  2002  Järfälla Simsällskap            8:54.30   
  Ella Arrhén Andersson  2002      1:03.46  2:12.56      2:12.56   
  Amanda Lindqvist  2002      1:05.40  2:15.42      4:27.98   
  Ebba Edbom  2002      1:02.04  2:10.28      6:38.26   
  Emma Hansson  2002      1:04.80  2:16.04      8:54.30   
                     
Västerås SS  2002  Västerås Simsällskap            8:55.52   
  Filippa Sterling  2002      1:05.14  2:16.58      2:16.58   
  Felicia Rogell  2003      1:05.66  2:19.71      4:36.29   
  Elvira Mörtstrand  2003      1:04.25  2:11.78      6:48.07   
  Edith Jernstedt  2002      1:01.34  2:07.45      8:55.52   
                     
Malmö KK  2002  Malmö Kappsimningsklubb            8:57.97   
  Mollie Morfelt  2003      1:05.81  2:18.87      2:18.87   
  Julia Osterman  2004      1:04.82  2:15.42      4:34.29   
  Josephine Mikkelsen  2002      1:01.72  2:08.86      6:43.15   
  Ester Eilertsson  2003      1:05.22  2:14.82      8:57.97   
                     
Helsingborgs S  2004  Helsingborgs Simsällskap            8:58.92   
  Angelina Agrell  2003      1:04.28  2:13.33      2:13.33   
  Emilia Nordén  2003      1:04.35  2:14.69      4:28.02   
  Ebba Jälminger  2002      1:05.62  2:16.66      6:44.68   
  Tyra Littorin  2004      1:03.87  2:14.24      8:58.92   
                     
S 71  2002  S71            9:01.86   
  Moa Karlsson  2002      1:04.92  2:15.10      2:15.10   
  Anna-Luisa Permarker  2002      1:08.04  2:22.36      4:37.46   
  Emilia Rönningdal  2002      1:01.30  2:08.09      6:45.55   
  Tilda Ericsson  2002      1:04.48  2:16.31      9:01.86   
                     
Jönköpings SS  2002  Jönköpings Simsällskap            9:07.94   
  Annie Hegmegi  2003      1:03.02  2:11.22      2:11.22   
  Nadija Sabic  2002      1:06.73  2:18.76      4:29.98   
  Tilda Tellfjord  2003      1:07.92  2:21.19      6:51.17   
  Wilma Svensson  2004      1:05.04  2:16.77      9:07.94   
                     
Täby S  2002  Täby Sim            9:10.42   
  Ellen Banestig  2002      1:04.40  2:17.16      2:17.16   
  Smilla Malm  2003      1:06.38  2:16.63      4:33.79   
  Embla Börjesson  2002      1:04.84  2:18.34      6:52.13   
  Jennie Ewerbring  2003      1:06.08  2:18.29      9:10.42   
                     
Sundsvalls SS  2002  Sundsvalls Simsällskap            9:11.09   
  Elise Öberg  2002      1:04.78  2:14.53      2:14.53   
  Sofie Tolf  2002      1:05.86  2:18.26      4:32.79   
  Melina Sundström  2002      1:06.43  2:19.50      6:52.29   
  Nathalie Pettersson  2002      1:04.48  2:18.80      9:11.09   
                     
Skövde SS  2003  Skövde Simsällskap            9:13.29   
  Sofia Henningsson  2004      1:05.90  2:16.31      2:16.31   
  Linn Suchomel  2003      1:06.32  2:19.83      4:36.14   
  Hilja Schimmel  2003      1:05.91  2:14.30      6:50.44   
  Malin Vestman  2003      1:08.45  2:22.85      9:13.29   
                     
10  Växjö SS  2002  Växjö Simsällskap            9:16.81   
  Clara Örnhem  2002      1:05.17  2:15.48      2:15.48   
  Natalie Noreblad  2002      1:04.68  2:16.20      4:31.68   
  Olivia Hedenfalk  2002      1:08.82  2:23.49      6:55.17   
  Saga Bodsjö  2002      1:06.03  2:21.64      9:16.81   
                     
11  Järfälla S lag 2  2002  Järfälla Simsällskap            9:17.20   
  Louise Larsson  2002      1:06.59  2:19.07      2:19.07   
  Lilly Lundgren  2002      1:06.04  2:18.61      4:37.68   
  Josefine Iwarson  2003      1:04.07  2:18.37      6:56.05   
  Dimitra Tsirona  2002      1:07.48  2:21.15      9:17.20   
                     
12  Uddevalla S  2002  Uddevalla Sim            9:18.67   
  Marit Cuperus  2002      1:04.64  2:13.89      2:13.89   
  Emilia Ström  2002      1:06.98  2:20.59      4:34.48   
  Linnea Persson  2002      1:06.42  2:20.49      6:54.97   
  Sofia Abrahamsson  2005      1:07.07  2:23.70      9:18.67   
                     
13  Karlstads SS  2003  Karlstads Simsällskap            9:19.92   
  Isabelle Rydahl  2003      1:05.88  2:17.67      2:17.67   
  Michelle Träff  2002      1:06.63  2:26.50      4:44.17   
  Linnéa Englund  2003      1:01.57  2:10.60      6:54.77   
  Clara Gustavson  2003      1:08.76  2:25.15      9:19.92   
                     
14  Malmö KK lag 2  2002  Malmö Kappsimningsklubb            9:20.76   
  Johanna Ingner  2002      1:05.77  2:20.81      2:20.81   
  Johanna Andersson  2002      1:06.53  2:18.60      4:39.41   
  Lovisa Bjurnemark  2003      1:07.46  2:20.01      6:59.42   
  Kristina Orban  2004      1:07.85  2:21.34      9:20.76   
                     
15  Väsby SS  2002  Väsby Simsällskap            9:21.21   
  Elin Peng  2003      1:02.88  2:12.91      2:12.91   
  Michelle Wissinger  2004      1:07.81  2:22.84      4:35.75   
  Tuva Björkén  2003      1:08.82  2:24.92      7:00.67   
  Tove Pettersson  2004      1:06.81  2:20.54      9:21.21   
                     
16  Helsingborgs S Lag 2  2004  Helsingborgs Simsällskap            9:22.22   
  Ellen Rosdahl  2002      1:06.19  2:19.33      2:19.33   
  Wilma Svensson  2002      1:07.26  2:18.82      4:38.15   
  Lisa Bengtsson  2002      1:08.12  2:23.43      7:01.58   
  Telma Maltesjö  2002      1:06.97  2:20.64      9:22.22   
                     
17  Luleå SS  2002  Luleå Simsällskap            9:22.87   
  Sabina Alman  2003      1:04.17  2:13.29      2:13.29   
  Alva Gonzalez-Glanberg  2002      1:05.49  2:19.40      4:32.69   
  Tuva Larsson  2002      1:07.85  2:27.08      6:59.77   
  Tina Ylipää  2002      1:06.42  2:23.10      9:22.87   
                     
18  Spårvägen SF  2003  Spårvägen Simförening            9:23.02   
  Lovisa Malm  2002      1:06.35  2:23.06      2:23.06   
  Eliane Westermark  2003      1:07.20  2:21.86      4:44.92   
  Linn Herlin  2002      1:04.92  2:16.50      7:01.42   
  Sofia Holmberg  2002      1:07.02  2:21.60      9:23.02   
                     
19  SK Neptun  2002  Simklubben Neptun            9:27.17   
  Madicken Eriksson  2003      1:09.19  2:23.51      2:23.51   
  Elma Starrost  2002      1:08.07  2:23.07      4:46.58   
  Sophie Bladin  2002      1:06.04  2:21.33      7:07.91   
  Isa Lundgren Sonnergren  2004      1:05.78  2:19.26      9:27.17   
                     
20  KK Karpen  2002  Kappsimningsklubben Karpen            9:29.17   
  Clara Aronsson  2002      1:07.05  2:19.19      2:19.19   
  Vilma Rudolf  2002      1:08.43  2:25.82      4:45.01   
  Emilia Olsson  2002      1:09.46  2:25.28      7:10.29   
  Linnéa Persson  2002      1:05.80  2:18.88      9:29.17   
                     
21  SK Laxen  2002  Simklubben Laxen            9:33.05   
  Karin Widerberg  2003      1:08.18  2:22.54      2:22.54   
  Petronella Ottosson  2002      1:08.65  2:26.55      4:49.09   
  Hannah Fritz  2003      1:07.70  2:23.25      7:12.34   
  Josephine Ålenius  2002      1:06.74  2:20.71      9:33.05   
                     
22  Linköpings ASS  2002  Linköpings Allmänna SS            9:33.86   
  Elin Gunnarsson  2002      1:05.05  2:22.09      2:22.09   
  Wilma Holmertz  2003      1:07.25  2:23.22      4:45.31   
  Felicia Järvikari  2002      1:08.23  2:24.89      7:10.20   
  Amanda Weiding  2003      1:08.30  2:23.66      9:33.86   
                     
23  Göteborg S  2002  Göteborg Sim            9:33.96   
  Hannah Hemberg  2002      1:08.93  2:23.62      2:23.62   
  Ebba Holmdahl  2003      1:09.96  2:25.80      4:49.42   
  Linnea Edgren  2002      1:08.13  2:21.61      7:11.03   
  Johanna Edgren  2004      1:08.32  2:22.93      9:33.96   
                     
24  Södertälje SS  2002  Södertälje Simsällskap            9:47.65   
  Isabel Teglöf  2003      1:07.63  2:20.31      2:20.31   
  Vilma Lindberg  2004      1:09.50  2:29.59      4:49.90   
  Nadia Welin-Berger  2002      1:10.48  2:30.72      7:20.62   
  Linnéa Teljstedt  2003      1:11.27  2:27.03      9:47.65   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  12 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  19:18 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  12 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  19:58   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 3, 4x200m Frisim P 16-17, Finaler 17 år och yngre 
Sponsor: Malmsten 
17 år och yngre: Jönköpings SS 7:45.27 2014 FM: Jönköpings SS 7:50.63 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Jönköpings SS  2000  Jönköpings Simsällskap            7:55.41   
  Marcus Holmquist  2000      55.53  1:54.94      1:54.94   
  Tim Lärkfeldt  2000      55.50  1:55.58      3:50.52   
  Anton Steindl  2000      56.37  2:01.75      5:52.27   
  Viktor Svan  2000      58.82  2:03.14      7:55.41   
                     
Helsingborgs S  2001  Helsingborgs Simsällskap            7:58.68   
  Dennis Dukic  2000      57.13  2:01.07      2:01.07   
  Dante Vollmer  2001      57.31  2:00.23      4:01.30   
  Gustav Persson  2000      57.54  2:00.46      6:01.76   
  Stefan Varga  2000      57.07  1:56.92      7:58.68   
                     
Järfälla S  2000  Järfälla Simsällskap            8:00.48   
  Robin Hanson  2001      54.68  1:53.20      1:53.20   
  Elias Fröde  2001      58.51  2:02.90      3:56.10   
  Samuel Talback  2000      57.69  1:59.62      5:55.72   
  Linus Nykvist  2001      1:00.50  2:04.76      8:00.48   
                     
Sundsvalls SS  2000  Sundsvalls Simsällskap            8:09.02   
  Joel Berglund  2002      57.39  1:59.86      1:59.86   
  Viktor Näslund  2001      55.77  2:00.80      4:00.66   
  Jonathan Hiltonsson  2000      1:00.18  2:07.22      6:07.88   
  Johan Ekengren  2001      58.64  2:01.14      8:09.02   
                     
Södertörns SS  2001  Södertörns Simsällskap            8:12.64   
  Anton Mylläri  2001      58.25  2:03.99      2:03.99   
  Klaudius Schreck  2001      58.77  2:05.02      4:09.01   
  Anton Marijanovic  2000      58.92  1:59.77      6:08.78   
  Pontus Jonsson  2000      58.32  2:03.86      8:12.64   
                     
Täby S  2000  Täby Sim            8:15.08   
  Josef Al-Khalili  2000      59.25  2:02.03      2:02.03   
  Victor Halldén  2000      58.29  2:02.89      4:04.92   
  Daniel Coleman  2000      59.54  2:05.91      6:10.83   
  Andres Pöllänen  2001      59.44  2:04.25      8:15.08   
                     
SK Neptun  2001  Simklubben Neptun            8:16.04   
  Morgan Martinsson  2001      1:00.01  2:08.18      2:08.18   
  Victor Tremblay  2001      58.31  2:02.72      4:10.90   
  Dexter Dalsgaard  2001      1:00.85  2:07.24      6:18.14   
  Wiggo Frohde  2000      56.60  1:57.90      8:16.04   
                     
Mölndals ASS  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:20.19   
  Tobias Åberg  2000      57.36  2:00.67      2:00.67   
  Sebastian Petersson  2000      58.91  2:04.43      4:05.10   
  Sam Taheri  2000      58.94  2:03.44      6:08.54   
  Viktor Sjöström  2001      1:03.39  2:11.65      8:20.19   
                     
Malmö KK  2002  Malmö Kappsimningsklubb            8:21.08   
  Anders Ludvigsson  2000      59.40  2:02.99      2:02.99   
  Primus Olsson  2000      58.51  2:03.00      4:05.99   
  Axel Andrén  2001      1:00.41  2:07.30      6:13.29   
  Philip Stenberg  2001      58.80  2:07.79      8:21.08   
                     
10  Helsingborgs S Lag 2  2001  Helsingborgs Simsällskap            8:21.33   
  Victor Klingeryd Jalamo  2000      58.69  2:04.05      2:04.05   
  Gustaf Hansson  2001      59.57  2:04.16      4:08.21   
  Albin Edvardsson  2000      1:00.04  2:03.24      6:11.45   
  Johan Alderbrink  2001      1:01.97  2:09.88      8:21.33   
                     
11  Upsala S  2000  Upsala Simsällskap            8:27.62   
  Alexander Almasi  2000      1:00.23  2:10.18      2:10.18   
  Johan Ljunggren  2001      1:01.65  2:09.35      4:19.53   
  Mikael Söderberg  2003      59.84  2:06.99      6:26.52   
  Carl Göransson  2000      57.88  2:01.10      8:27.62   
                     
12  SK Elfsborg  2000  Simklubben Elfsborg            8:27.91   
  Melker Olsson  2000      55.76  1:55.83      1:55.83   
  Albin Svenneby  2001      1:01.30  2:08.46      4:04.29   
  David Reinholdsson  2002      1:00.83  2:07.20      6:11.49   
  Elias Hyvönen  2000      1:02.94  2:16.42      8:27.91   
                     
13  SK Poseidon  2000  Simklubben Poseidon            8:28.70   
  Gustav Östlund  2000      57.88  2:02.58      2:02.58   
  Victor Bergstrand  2000      57.61  2:01.19      4:03.77   
  Samuel Kvist  2000      1:00.20  2:13.16      6:16.93   
  Linus Ljunghusen  2000      1:03.20  2:11.77      8:28.70   
                     
14  SK Triton  2000  Simklubben Triton            8:30.17   
  Gustaf Palmqvist  2001      59.63  2:06.29      2:06.29   
  Joar Modigh  2001      59.62  2:05.92      4:12.21   
  Nicolas Nolén  2000      59.75  2:04.47      6:16.68   
  Felix Wetterborg  2001      1:02.46  2:13.49      8:30.17   
                     
15  Karlstads SS  2000  Karlstads Simsällskap            8:32.29   
  David Albringer  2001      1:00.85  2:10.13      2:10.13   
  Johan Rydahl  2001      56.58  1:58.32      4:08.45   
  August Mathisen  2001      1:01.23  2:08.87      6:17.32   
  Ludvig Mathisen  2003      1:04.24  2:14.97      8:32.29   
                     
16  Uddevalla S  2000  Uddevalla Sim            8:36.04   
  Alexander Assor  2000      1:00.28  2:07.82      2:07.82   
  Edwin Larsson  2001      1:01.35  2:08.09      4:15.91   
  Axel Gustavsson  2000      1:00.72  2:13.32      6:29.23   
  Gabriel Hansson  2000      1:01.77  2:06.81      8:36.04   
                     
17  Malmö KK lag 2  2000  Malmö Kappsimningsklubb            8:37.02   
  Karl Liljegren  2001      1:02.58  2:10.08      2:10.08   
  Gustav Englund  2001      1:02.52  2:10.21      4:20.29   
  Robin Falk  2001      1:02.27  2:10.98      6:31.27   
  Filip Hinderup  2001      1:00.18  2:05.75      8:37.02   
                     
18  Ystads SS  2000  Ystads Simsällskap            8:37.26   
  Max Persson  2001      1:00.07  2:06.60      2:06.60   
  Felix Hansson  2000      1:04.03  2:15.44      4:22.04   
  Gustaf Persson  2001      58.89  2:05.94      6:27.98   
  Anton Jansson  2002      1:01.90  2:09.28      8:37.26   
                     
19  Södertälje SS  2000  Södertälje Simsällskap            8:45.26   
  John Aldrin  2001      1:01.83  2:07.40      2:07.40   
  Robert Hellberg  2001      1:05.03  2:13.76      4:21.16   
  Guillermo Illanes  2000      1:02.17  2:13.85      6:35.01   
  Sebastian Soume  2001      1:01.58  2:10.25      8:45.26   
                     
20  Linköpings ASS  2000  Linköpings Allmänna SS            8:48.87   
  Oliver Tykesson  2000      1:00.27  2:06.33      2:06.33   
  Naevid Kiasat  2001      1:01.75  2:12.01      4:18.34   
  Albert Oscarsson  2001      1:05.20  2:15.83      6:34.17   
  Albin Staaf  2000      1:03.89  2:14.70      8:48.87   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  12 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  19:58 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  12 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  20:32   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 4, 4x200m Frisim F 16-17, Finaler 17 år och yngre 
Sponsor: TYR 
17 år och yngre: Väsby SS 8:26.87 2013 FM: Jönköpings SS 8:42.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S  2001  Helsingborgs Simsällskap            8:43.99   
  Alicia Lundblad  2001      1:02.56  2:07.09      2:07.09   
  Ebba Hallbäck  2000      1:02.94  2:12.92      4:20.01   
  Sandra Lendt  2000      1:04.76  2:14.26      6:34.27   
  Olivia Ülger  2000      1:01.26  2:09.72      8:43.99   
                     
Mölndals ASS  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:50.45   
  Ida Swegmark  2000      1:02.95  2:08.69      2:08.69   
  Linnéa Lundborg  2000      1:04.57  2:16.33      4:25.02   
  Tova Olsson  2001      1:00.68  2:08.69      6:33.71   
  Kamelia Gradinarska  2001      1:03.19  2:16.74      8:50.45   
                     
Skövde SS  2001  Skövde Simsällskap            8:51.34   
  Ida Lövgren  2001      1:03.99  2:12.46      2:12.46   
  Vera Fransson  2001      1:02.06  2:10.38      4:22.84   
  Tuva Rosebrink  2001      1:03.52  2:13.06      6:35.90   
  Liesel Williamsson  2000      1:04.06  2:15.44      8:51.34   
                     
Väsby SS  2000  Väsby Simsällskap            8:51.91   
  Cornelia Eklund  2000      1:04.18  2:14.56      2:14.56   
  Tova Andersson  2001      1:01.37  2:09.63      4:24.19   
  Louise Peacock  2001      1:04.70  2:16.75      6:40.94   
  Ebba Andersson  2001      1:01.99  2:10.97      8:51.91   
                     
Järfälla S  2000  Järfälla Simsällskap            8:52.17   
  Linnéa Sandh  2000      1:03.68  2:11.49      2:11.49   
  Elin Södersten  2000      1:05.59  2:13.31      4:24.80   
  Sandra Bergerstam  2001      1:03.06  2:13.03      6:37.83   
  Tilde Levander  2000      1:03.00  2:14.34      8:52.17   
                     
Täby S  2001  Täby Sim            8:52.24   
  Cornelia Jerresand  2000      1:03.24  2:08.54      2:08.54   
  Esther Rydbeck Nordén  2001      1:03.55  2:11.93      4:20.47   
  Thilda Ström  2003      1:05.01  2:20.04      6:40.51   
  Alexandra Jensen  2001      1:02.88  2:11.73      8:52.24   
                     
Södertälje SS  2000  Södertälje Simsällskap            8:55.13   
  Emma Sundstrand  2001      1:02.24  2:09.21      2:09.21   
  Carolina Jonsson  2002      1:03.41  2:09.96      4:19.17   
  Hilma Ramdén  2000      1:03.65  2:17.11      6:36.28   
  Tina Huslid  2000      1:05.44  2:18.85      8:55.13   
                     
Sundsvalls SS  2002  Sundsvalls Simsällskap            8:56.79   
  Wilma Persson  2001      1:03.57  2:12.00      2:12.00   
  Sofia Mannela  2001      1:04.38  2:18.38      4:30.38   
  Joyce Muzito  2001      1:04.66  2:17.94      6:48.32   
  Gloria Muzito  2002      1:00.45  2:08.47      8:56.79   
                     
Södertörns SS  2001  Södertörns Simsällskap            9:01.00   
  Maya Lindhe  2000      1:04.39  2:16.85      2:16.85   
  Wilma Roloff  2000      1:04.03  2:12.02      4:28.87   
  Emily Lamb  2000      1:07.05  2:21.15      6:50.02   
  Emma Roloff  2002      1:02.19  2:10.98      9:01.00   
                     
10  Stockholmspolisens IF SF  2002  Stockholmspolisens IF SF            9:07.43   
  Caroline Wallenborg  2000      1:02.75  2:14.73      2:14.73   
  Tuva Glimmerud-Gullbjörk  2000      1:04.37  2:16.95      4:31.68   
  Sofia Walsh  2002      1:05.61  2:18.08      6:49.76   
  Paola Kylberg  2002      1:04.76  2:17.67      9:07.43   
                     
11  SK Poseidon  2000  Simklubben Poseidon            9:08.18   
  Mary Lagoguez  2001      1:05.71  2:21.60      2:21.60   
  Hanna Bergman  2001      1:01.15  2:08.87      4:30.47   
  Elin Melin  2000      1:07.14  2:20.92      6:51.39   
  Linn Tufvesson  2001      1:05.13  2:16.79      9:08.18   
                     
12  Helsingborgs S Lag 2  2001  Helsingborgs Simsällskap            9:08.32   
  Clara Thomasson  2001      1:04.12  2:14.78      2:14.78   
  Julia Stenhård  2000      1:05.41  2:15.94      4:30.72   
  Kajsa Gustavsson  2001      1:05.68  2:20.10      6:50.82   
  Maja Jönsson  2001      1:05.74  2:17.50      9:08.32   
                     
13  Jönköpings SS  2000  Jönköpings Simsällskap            9:09.11   
  Wilma Johansson  2001      1:04.43  2:10.82      2:10.82   
  Agnes Arberg  2001      1:05.83  2:17.86      4:28.68   
  Lova Andersson  2000      1:05.46  2:17.52      6:46.20   
  Matilda Brink  2001      1:08.56  2:22.91      9:09.11   
                     
14  SK Neptun  2000  Simklubben Neptun            9:15.00   
  Amanda Bekkewold  2001      1:08.21  2:27.29      2:27.29   
  Alexandra Vartiainen  2001      1:06.23  2:17.98      4:45.27   
  Vilma Brolund  2001      1:04.70  2:16.23      7:01.50   
  Rebecka Ehn  2000      1:04.94  2:13.50      9:15.00   
                     
15  Eskilstuna SK  2000  Eskilstuna Simklubb            9:15.60   
  Wilma Wennerberg  2001      1:07.42  2:20.58      2:20.58   
  Katarina Lindoff  2000      1:07.79  2:19.45      4:40.03   
  Jennie Isaksen  2000      1:05.88  2:17.39      6:57.42   
  Rebecka Loikala  2000      1:05.96  2:18.18      9:15.60   
                     
16  Malmö KK  2002  Malmö Kappsimningsklubb            9:16.42   
  Klara Johansson  2001      1:04.65  2:16.50      2:16.50   
  Nicola Lindell  2001      1:08.65  2:20.96      4:37.46   
  Sara Stenberg  2001      1:06.11  2:21.25      6:58.71   
  Emma Vileus  2001      1:05.19  2:17.71      9:16.42   
                     
17  Trollhättans SS  2000  Trollhättans Simsällskap            9:16.55   
  Olivia Rudqvist  2000      1:03.67  2:15.63      2:15.63   
  Annie Lätt  2001      1:05.23  2:14.49      4:30.12   
  Melina Robertson  2001      1:06.42  2:22.80      6:52.92   
  Tilda Hellström  2002      1:09.60  2:23.63      9:16.55   
                     
18  SK Elfsborg  2000  Simklubben Elfsborg            9:19.42   
  Emelie Melin  2000      1:05.73  2:16.41      2:16.41   
  Tilda Öman  2000      1:05.72  2:15.62      4:32.03   
  Filippa Trollsfjord  2001      1:08.95  2:25.09      6:57.12   
  Linea Holström  2000      1:08.69  2:22.30      9:19.42   
                     
Linköpings ASS  2000  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
  Alice Thörnros  2001      1:06.33  2:17.31      2:17.31   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  12 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  20:32 
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  13 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  09:42   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 5, 400m Frisim Pojkar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Freker Sport AB 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Simon Fröde 4:24.94 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Robin Hanson 4:06.74 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Daniel Kertes 4:03.62 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Simon Fröde  2003  Järfälla Simsällskap    1:01.11  2:08.43  3:17.15    4:24.88   
David Falk  2003  Malmö Kappsimningsklubb    1:01.49  2:09.12  3:18.29    4:24.95   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    1:03.51  2:13.19  3:23.38    4:30.49   
Henning Cederlund  2003  Helsingborgs Simsällskap    1:04.85  2:15.12  3:24.65    4:32.31   
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    1:01.16  2:10.76  3:21.96    4:33.17   
Troy Kroonder  2003  Simklubben Neptun    1:05.07  2:15.98  3:26.48    4:36.60   
Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde    1:04.09  2:15.53  3:26.58    4:36.67   
Jacob Söderberg  2003  Helsingborgs Simsällskap    1:05.65  2:16.76  3:29.61    4:37.50   
Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap    1:04.41  2:15.42  3:27.11    4:37.98   
10  Ji An Wang  2003  Luleå Simsällskap    1:03.30  2:13.91  3:25.85    4:38.05   
11  Marcus Nykvist  2004  Järfälla Simsällskap    1:06.01  2:17.82  3:29.80    4:39.67   
12  Carl Löfgren  2003  Oskarshamns Simsällskap    1:05.56  2:16.57  3:29.57    4:41.50   
13  Rasmus Hanson  2003  Järfälla Simsällskap    1:04.02  2:16.54  3:30.40    4:42.36   
14  Liam Bech  2003  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.08  2:17.63  3:29.09    4:42.81   
15  Lukas Fredholm  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:05.91  2:18.76  3:33.02    4:46.20   
16  Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    1:05.84  2:19.74  3:33.43    4:46.75   
17  Jacob Baxmann  2003  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.93  2:19.88  3:34.93    4:47.36   
18  Viktor Hansson  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    1:06.05  2:19.95  3:34.40    4:48.73   
19  Anton Strand  2003  Växjö Simsällskap    1:06.35  2:21.11  3:37.85    4:54.23   
20  Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    1:06.64  2:20.71  3:38.93    4:57.07   
21  Noah Malmgren  2004  S71    1:07.29  2:24.36  3:43.43    5:01.49   
                     
 
Gren 5, 400m Frisim Pojkar, Försök 15 år 
Sponsor: Freker Sport AB 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Simon Fröde 4:24.94 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Robin Hanson 4:06.74 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Daniel Kertes 4:03.62 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Täby Sim    1:01.72  2:07.81  3:13.94    4:19.54   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    1:00.33  2:07.00  3:15.06    4:22.20   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:03.29  2:11.73  3:19.72    4:26.68   
Eric Hansson  2002  Väsby Simsällskap    1:01.78  2:09.00  3:18.45    4:27.43   
Anton Jansson  2002  Ystads Simsällskap    1:01.75  2:10.69  3:19.10    4:27.89   
Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:04.12  2:12.97  3:21.18    4:30.12   
Charlie Tranberg  2002  Uddevalla Sim    1:03.14  2:12.64  3:24.04    4:30.28   
Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap    1:03.19  2:12.32  3:22.31    4:31.27   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    1:04.12  2:13.01  3:22.42    4:31.34   
10  Oscar Mogard Linden  2002  Simklubben Neptun    1:03.98  2:14.90  3:24.15    4:31.38   
11  Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    1:03.30  2:13.19  3:24.48    4:34.97   
12  Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    1:03.13  2:13.54  3:25.27    4:35.81   
13  Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    1:04.43  2:15.31  3:27.54    4:38.17   
14  Bo Beckman  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.84  2:14.68  3:26.08    4:38.33   
15  Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    1:02.33  2:12.39  3:25.65    4:38.48   
16  Ivar Simonsson  2002  Väsby Simsällskap    1:05.21  2:15.96  3:27.92    4:39.24   
17  Ludvig Jansson  2002  Spårvägen Simförening    1:05.64  2:16.26  3:28.54    4:39.56   
18  Leo Jakobsson  2002  Solna Sundbyberg SS 04    1:03.85  2:13.39  3:25.98    4:39.63   
19  Christopher Lindholm  2002  Väsby Simsällskap    1:03.81  2:16.40  3:30.62    4:42.83   
20  Noa Carlenius  2002  Varberg Sim    1:05.24  2:16.96  3:31.30    4:44.32   
                     
 
Gren 5, 400m Frisim Pojkar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Freker Sport AB 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Simon Fröde 4:24.94 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Robin Hanson 4:06.74 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Daniel Kertes 4:03.62 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    1:00.60  2:05.74  3:08.91    4:11.49   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    1:00.92  2:05.90  3:09.15    4:13.04   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    1:00.16  2:05.29  3:10.61    4:13.72   
Dennis Dukic  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:01.09  2:06.52  3:11.20    4:13.86   
Wiggo Frohde  2000  Simklubben Neptun    1:00.69  2:05.60  3:11.30    4:15.85   
Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    1:01.42  2:06.82  3:12.72    4:17.39   
Gabriel Henkel  2001  Skuru Idrottsklubb    1:01.32  2:07.00  3:13.88    4:17.57   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    1:00.69  2:06.65  3:13.97    4:17.62   
Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.06  2:08.80  3:14.23    4:18.73   
10  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    1:01.73  2:07.46  3:13.74    4:20.41   
11  Victor Halldén  2000  Täby Sim    1:01.33  2:08.15  3:15.18    4:22.26   
12  Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    1:02.14  2:08.52  3:15.70    4:22.78   
13  Viktor Näslund  2001  Sundsvalls Simsällskap    1:00.97  2:07.08  3:15.29    4:23.06   
14  Johan Ekengren  2001  Sundsvalls Simsällskap    1:01.96  2:08.65  3:17.36    4:24.24   
15  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    1:02.33  2:10.05  3:15.84    4:25.32   
16  Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    1:03.10  2:11.33  3:20.30    4:26.39   
17  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    1:02.54  2:09.63  3:18.10    4:27.11   
18  Martin Melinder  2001  Väsby Simsällskap    1:02.47  2:10.40  3:19.48    4:28.19   
19  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    1:02.80  2:10.36  3:19.74    4:28.94   
20  Alfred Persson  2000  Sjöbo Simsällskap    1:02.23  2:11.98  3:22.24    4:32.24   
21  Tim Brinkhagen  2001  Simklubben Lödde    1:02.55  2:11.30  3:22.05    4:34.67   
22  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    1:03.57  2:11.98  3:22.86    4:35.70   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  13 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  09:42 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  13 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  16:19   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 5, 400m Frisim Pojkar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Freker Sport AB 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Simon Fröde 4:24.94 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Robin Hanson 4:06.74 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Daniel Kertes 4:03.62 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Simon Fröde  2003  Järfälla Simsällskap    59.88  2:04.39  3:11.75    4:18.71   
David Falk  2003  Malmö Kappsimningsklubb    1:00.52  2:06.75  3:16.58    4:22.00   
Henning Cederlund  2003  Helsingborgs Simsällskap    1:02.28  2:09.91  3:18.00    4:22.48   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    1:01.59  2:09.16  3:18.06    4:24.09   
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    1:01.72  2:09.06  3:18.09    4:24.25   
Lukas Miderbäck  2003  Simklubben Lödde    1:03.09  2:12.40  3:23.34    4:34.40   
Troy Kroonder  2003  Simklubben Neptun    1:03.60  2:13.04  3:26.64    4:37.96   
Jacob Söderberg  2003  Helsingborgs Simsällskap    1:04.98  2:18.07  3:32.23    4:43.11   
                     
 
Gren 5, 400m Frisim Pojkar, Finaler 15 år 
Sponsor: Freker Sport AB 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Simon Fröde 4:24.94 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Robin Hanson 4:06.74 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Daniel Kertes 4:03.62 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Täby Sim    59.50  2:04.22  3:10.46    4:15.87   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    59.89  2:05.89  3:13.27    4:20.33   
Filip Salbrink  2002  Eslövs Simsällskap    1:02.20  2:09.83  3:17.46    4:23.49   
Anton Jansson  2002  Ystads Simsällskap    1:02.17  2:10.31  3:18.73    4:24.56   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:02.27  2:10.13  3:18.24    4:24.78   
Eric Hansson  2002  Väsby Simsällskap    1:01.45  2:08.28  3:16.90    4:25.77   
Charlie Tranberg  2002  Uddevalla Sim    1:02.14  2:09.94  3:19.45    4:27.42   
Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:01.14  2:08.61  3:18.29    4:29.41   
                     
 
Gren 5, 400m Frisim Pojkar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Freker Sport AB 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Simon Fröde 4:24.94 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Robin Hanson 4:06.74 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Daniel Kertes 4:03.62 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    58.00  1:59.38  3:00.69    3:59.59  Sum Sim Rekord 
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    58.13  1:59.52  3:00.62    4:00.90   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    58.72  2:00.64  3:03.25    4:04.21   
Dennis Dukic  2000  Helsingborgs Simsällskap    59.93  2:04.93  3:07.43    4:10.74   
Wiggo Frohde  2000  Simklubben Neptun    1:00.23  2:04.59  3:09.43    4:12.98   
Gabriel Henkel  2001  Skuru Idrottsklubb    1:00.63  2:05.63  3:11.31    4:14.99   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    58.73  2:04.26  3:11.56    4:15.25   
Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    59.76  2:05.11  3:11.05    4:15.42   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  13 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  16:19 
 
Resultat Gren 6 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  13 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  10:04   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 6, 100m Frisim Flickor, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Nordic Feel AB 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Gloria Muzito 58.75 
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Tova Olsson 58.89 
16 - 17 år: Louise Hansson (1996) 56.43 2012 FM: Hanna Eriksson 57.49 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Trine Forss  2003  Skövde Simsällskap    28.52        59.55   
Annie Hegmegi  2003  Jönköpings Simsällskap    29.79        1:00.77   
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    29.62        1:01.11   
Angelina Agrell  2003  Helsingborgs Simsällskap    29.94        1:01.39   
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap    30.02        1:01.52   
Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin    29.66        1:01.90   
Elin Peng  2003  Väsby Simsällskap    30.07        1:02.26   
Olivia Hansson  2003  Kiviks Simklubb    30.04        1:02.29   
Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap    29.88        1:02.34   
10  Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap    29.79        1:02.44   
11  Sofia Abrahamsson  2005  Uddevalla Sim    29.80        1:02.92   
12  Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg    30.14        1:02.98   
13  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    30.26        1:03.02   
14  Josefine Iwarson  2003  Järfälla Simsällskap    29.65        1:03.04   
15  Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    30.63        1:03.16   
16  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    30.57        1:03.19   
17  Ester Eilertsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    30.69        1:03.20   
18  Lina Gustafsson  2003  Kungälvs Simsällskap    30.33        1:03.36   
19  Julia Osterman  2004  Malmö Kappsimningsklubb    30.23        1:03.45   
20  Vilma Andersson  2004  Trelleborg Sim    30.56        1:03.46   
21  Tyra Littorin  2004  Helsingborgs Simsällskap    30.29        1:03.47   
22  Tindra Aminoff  2003  Simklubben Elfsborg    30.49        1:03.65   
23  Wilma Svensson  2004  Jönköpings Simsällskap    30.55        1:03.82   
24  Saliha Colic  2003  Södertörns Simsällskap    30.03        1:04.14   
25  Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    31.05        1:04.33   
26  Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb    30.80        1:04.39   
27  Klara Possman  2003  Södertörns Simsällskap    31.08        1:04.46   
28  Amanda Weiding  2003  Linköpings Allmänna SS    31.17        1:04.58   
29  Moa Holmquist  2004  Jönköpings Simsällskap    30.92        1:04.59   
30  Isa Lundgren Sonnergren  2004  Simklubben Neptun    30.82        1:04.63   
31  Nina Pavlovic Cano  2004  Södertörns Simsällskap    31.26        1:04.79   
32  Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin    31.40        1:04.83   
33  Selma Holmer  2004  Turebergs Simklubb    30.91        1:04.93   
34  Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    30.81        1:05.36   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim Flickor, Försök 15 år 
Sponsor: Nordic Feel AB 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Gloria Muzito 58.75 
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Tova Olsson 58.89 
16 - 17 år: Louise Hansson (1996) 56.43 2012 FM: Hanna Eriksson 57.49 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gloria Muzito  2002  Sundsvalls Simsällskap    27.98        58.95   
Emilia Rönningdal  2002  S71    28.93        59.21   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    28.85        1:00.36   
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    29.43        1:00.47   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    28.62        1:00.91   
Alva Back  2002  S77 Stenungsund    29.79        1:01.42   
Ellen Banestig  2002  Täby Sim    29.34        1:01.61   
Jennifer Bergström  2002  Åkersberga Simsällskap    29.72        1:01.68   
Ella Arrhén Andersson  2002  Järfälla Simsällskap    29.91        1:02.15   
10  Sara Nobrell  2002  Simklubben Hajen    29.55        1:02.18   
11  Linn Rosenius  2002  Karlskrona Simsällskap    29.54        1:02.26   
12  Elise Öberg  2002  Sundsvalls Simsällskap    30.01        1:02.46   
12  Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    30.20        1:02.46   
14  Paola Kylberg  2002  Stockholmspolisens IF SF    29.94        1:02.51   
15  Embla Börjesson  2002  Täby Sim    30.51        1:02.52   
16  Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    29.89        1:02.80   
17  Linn Herlin  2002  Spårvägen Simförening    30.20        1:03.02   
18  Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    30.28        1:03.23   
19  Tova Magnusson  2002  Solna Sundbyberg SS 04    30.37        1:03.25   
20  Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap    30.49        1:03.29   
21  Ebba Edbom  2002  Järfälla Simsällskap    30.37        1:03.30   
22  Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS    29.86        1:03.53   
23  Clara Aronsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    30.25        1:03.54   
24  Klara Gårdman  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.22        1:03.60   
25  Lisa Bengtsson  2002  Helsingborgs Simsällskap    30.56        1:03.67   
26  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    29.88        1:03.73   
27  Clara Florén  2002  Gävle Simsällskap    30.16        1:03.95   
28  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap    30.44        1:03.96   
29  Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    30.72        1:04.20   
30  Ella Simander  2002  Karlskrona Simsällskap    31.04        1:04.84   
31  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    30.83        1:05.12   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim Flickor, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Nordic Feel AB 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Gloria Muzito 58.75 
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Tova Olsson 58.89 
16 - 17 år: Louise Hansson (1996) 56.43 2012 FM: Hanna Eriksson 57.49 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    28.75        58.73   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    28.70        58.96   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.54        59.38   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    28.53        59.53   
Vera Fransson  2001  Skövde Simsällskap    28.67        59.83   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    28.26        59.96   
Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb    28.83        1:00.16   
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    28.93        1:00.21   
Tova Andersson  2001  Väsby Simsällskap    28.90        1:00.48   
10  Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    29.36        1:00.71   
11  Klara Hasslin  2001  Trollhättans Simsällskap    29.13        1:00.73   
12  Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap    29.00        1:00.91   
13  Tuva Glimmerud-Gullbjörk  2000  Stockholmspolisens IF SF    28.99        1:00.97   
14  Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    29.30        1:01.07   
15  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    29.66        1:01.10   
16  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    28.79        1:01.15   
17  Saga Sandström  2000  Umeå Simsällskap    29.04        1:01.25   
18  Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    29.65        1:01.28   
19  Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap    29.10        1:01.39   
20  Wilma Persson  2001  Sundsvalls Simsällskap    29.75        1:01.40   
21  Linnéa Sandh  2000  Järfälla Simsällskap    29.66        1:01.52   
22  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    28.86        1:01.61   
23  Olivia Ülger  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.07        1:01.64   
24  Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    29.44        1:01.68   
25  Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.45        1:01.87   
26  Caroline Wallenborg  2000  Stockholmspolisens IF SF    29.68        1:01.99   
26  Clara Thomasson  2001  Helsingborgs Simsällskap    29.91        1:01.99   
28  Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    29.33        1:02.09   
29  Maja Jönsson  2001  Helsingborgs Simsällskap    29.89        1:02.10   
30  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin    29.89        1:02.11   
31  Sandra Lendt  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.16        1:02.33   
32  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    29.19        1:02.44   
33  Klara Johansson  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.92        1:02.56   
34  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    29.70        1:02.61   
35  Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.07        1:02.62   
36  Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap    29.71        1:02.78   
37  Joyce Muzito  2001  Sundsvalls Simsällskap    29.66        1:02.86   
38  Lova Andersson  2000  Jönköpings Simsällskap    29.45        1:03.30   
39  Klara Tistrand  2001  Göteborg Sim    30.84        1:05.53   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  13 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  10:04 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  13 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  16:28   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 6, 100m Frisim Flickor, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Nordic Feel AB 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Gloria Muzito 58.75 
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Tova Olsson 58.89 
16 - 17 år: Louise Hansson (1996) 56.43 2012 FM: Hanna Eriksson 57.49 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Trine Forss  2003  Skövde Simsällskap    28.52        59.68   
Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    29.15        1:00.24   
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap    29.18        1:00.56   
Angelina Agrell  2003  Helsingborgs Simsällskap    29.30        1:00.86   
Olivia Hansson  2003  Kiviks Simklubb    29.73        1:01.50   
Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap    29.52        1:01.51   
Elin Peng  2003  Väsby Simsällskap    29.40        1:01.63   
Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin    29.85        1:01.90   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim Flickor, Finaler 15 år 
Sponsor: Nordic Feel AB 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Gloria Muzito 58.75 
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Tova Olsson 58.89 
16 - 17 år: Louise Hansson (1996) 56.43 2012 FM: Hanna Eriksson 57.49 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gloria Muzito  2002  Sundsvalls Simsällskap    27.63        57.40   
Emilia Rönningdal  2002  S71    28.48        58.86   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    28.37        59.18   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    28.56        1:00.62   
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    29.30        1:00.66   
Jennifer Bergström  2002  Åkersberga Simsällskap    29.67        1:00.81   
Ellen Banestig  2002  Täby Sim    29.04        1:01.78   
Alva Back  2002  S77 Stenungsund    29.82        1:02.26   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim Flickor, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Nordic Feel AB 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Gloria Muzito 58.75 
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Tova Olsson 58.89 
16 - 17 år: Louise Hansson (1996) 56.43 2012 FM: Hanna Eriksson 57.49 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    28.21        57.98   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    28.84        58.48   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.51        58.58   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    28.40        59.07   
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    28.87        59.63   
Vera Fransson  2001  Skövde Simsällskap    28.70        59.86   
Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb    28.68        1:00.03   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    28.60        1:00.58   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  13 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  16:28 
 
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  13 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  10:32   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 7, 100m Bröstsim Pojkar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Pågen 
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: Erik Stensson 1:10.01 
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Marcus Ålenius 1:09.08 
16 - 17 år: Johannes Skagius (1995) 1:01.80 2012 FM: Emil Hassling 1:06.08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap    33.58        1:11.17   
Jakub Majta  2003  Södertörns Simsällskap    32.69        1:11.23   
David Neuhardt  2003  Spårvägen Simförening    33.56        1:11.53   
Erik Lööw  2003  Södertälje Simsällskap    34.38        1:12.10   
Lukas Malmström  2003  Skuru Idrottsklubb    33.68        1:12.39   
Simon Fröde  2003  Järfälla Simsällskap    34.09        1:13.05   
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    33.93        1:13.07   
Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap    34.43        1:13.33   
Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    35.07        1:13.86   
10  August Eriksson  2004  Turebergs Simklubb    35.99        1:15.23   
11  Malte Söderberg  2004  Södertörns Simsällskap    34.54        1:15.43   
12  Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    34.79        1:15.50   
13  Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    35.78        1:15.56   
14  Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    35.40        1:15.90   
15  Filip Cederholm  2003  Landskrona Simsällskap    35.23        1:16.14   
16  Kalle Edelhamre  2003  Helsingborgs Simsällskap    36.04        1:16.26   
17  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    35.60        1:16.31   
18  Isac Persson Taylor  2003  Täby Sim    36.94        1:17.16   
19  Carl Löfgren  2003  Oskarshamns Simsällskap    36.04        1:17.36   
20  Gustav Annas  2003  Spårvägen Simförening    36.51        1:17.65   
21  William Bevréus  2003  Kappsimningsklubben Karpen    35.52        1:17.73   
22  Hugo Westholm  2004  Täby Sim    37.20        1:17.89   
23  Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS    35.66        1:17.95   
24  Karl Skogsberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.99        1:18.16   
25  Joel Henriksson  2003  Simklubben Poseidon    36.44        1:18.17   
26  Marcus Sundblad  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.16        1:18.29   
27  Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    35.98        1:18.36   
28  Marcus Nykvist  2004  Järfälla Simsällskap    37.19        1:18.41   
29  Aron Persson  2004  Ystads Simsällskap    36.91        1:18.49   
29  Jakob Strömland  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.84        1:18.49   
31  Ludwig Svedin  2004  Sundsvalls Simsällskap    36.31        1:18.54   
32  Gustaf Walldén  2003  Simklubben Ena    36.87        1:18.59   
33  Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap    37.74        1:19.08   
34  Vlad Lupu  2003  Helsingborgs Simsällskap    37.02        1:19.10   
35  Vide Troberg Eskola  2003  Simklubben S 02    36.90        1:19.13   
36  Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    36.66        1:19.14   
37  Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS    36.14        1:19.51   
38  Sebastian Johansson  2003  Stockholmspolisens IF SF    36.70        1:19.62   
39  Anton Hegmegi  2005  Jönköpings Simsällskap    36.78        1:19.75   
40  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.79        1:19.90   
41  Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    37.20        1:19.97   
42  Mattias Kvist  2003  Ösmo Simsällskap    37.66        1:20.35   
43  Henry Plavans  2005  Södertörns Simsällskap    38.61        1:21.69   
44  Noah Malmgren  2004  S71    37.50        1:21.73   
45  Hannes Wrenne  2004  Karlskrona Simsällskap    37.42        1:22.02   
46  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    37.80        1:22.17   
Jonathan Nilsson  2003  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Pojkar, Försök 15 år 
Sponsor: Pågen 
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: Erik Stensson 1:10.01 
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Marcus Ålenius 1:09.08 
16 - 17 år: Johannes Skagius (1995) 1:01.80 2012 FM: Emil Hassling 1:06.08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb    32.58        1:09.33   
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    32.96        1:09.60   
Julius Gustavsson  2002  Täby Sim    33.38        1:10.07   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    32.82        1:10.09   
William Lernå  2002  Väsby Simsällskap    33.31        1:11.79   
Walter Hero  2002  Simklubben Laxen    33.55        1:11.84   
Leonardo Montes  2002  Solna Sundbyberg SS 04    33.89        1:12.59   
Arvid Styrman  2002  Spårvägen Simförening    33.99        1:12.66   
Elias Persson  2002  Simsällskapet Mora    33.29        1:12.98   
10  Lukas Åkerblom  2002  Skuru Idrottsklubb    34.63        1:13.21   
11  Algot Lindwall  2002  Tyresö Simsällskap    33.04        1:13.48   
11  Nicola Lundqvist  2002  Linköpings Allmänna SS    33.63        1:13.48   
13  John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.64        1:14.03   
14  Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap    34.12        1:14.50   
15  Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    34.73        1:14.85   
16  Douglas Reuterskiöld  2002  Solna Sundbyberg SS 04    36.16        1:15.14   
17  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    35.12        1:15.41   
18  Alexandr Sidorov  2002  Stockholmspolisens IF SF    35.69        1:15.65   
19  Juan Esbjörnsson  2002  Botkyrka-Rönninge Simsällskap    35.92        1:17.06   
Andreas Wallén  2002  Spårvägen Simförening            DSQ   
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Pojkar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Pågen 
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: Erik Stensson 1:10.01 
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Marcus Ålenius 1:09.08 
16 - 17 år: Johannes Skagius (1995) 1:01.80 2012 FM: Emil Hassling 1:06.08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.77        1:06.22   
Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    31.12        1:06.45   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    31.08        1:06.60   
Albin Edvardsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.09        1:06.72   
Elias Hyvönen  2000  Simklubben Elfsborg    31.09        1:07.01   
Philip Chen  2000  S71    31.15        1:07.55   
Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    31.95        1:07.90   
Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    32.04        1:08.05   
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    32.68        1:09.00   
10  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    32.86        1:09.09   
11  Victor Simic  2000  Täby Sim    32.37        1:09.52   
12  Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    31.98        1:09.54   
13  Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    31.84        1:09.72   
14  Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    32.30        1:09.98   
15  Hampus Dahlgren  2001  Kungsbacka Simsällskap    32.59        1:10.25   
15  Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    33.55        1:10.25   
17  Joaquin Diaz  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.77        1:10.33   
18  Morgan Martinsson  2001  Simklubben Neptun    32.24        1:10.38   
19  Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    33.11        1:10.40   
20  Jonathan Hiltonsson  2000  Sundsvalls Simsällskap    32.55        1:10.44   
21  Gustav Englund  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.50        1:10.51   
22  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    32.80        1:10.80   
23  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    32.90        1:10.98   
24  Alexander Almasi  2000  Upsala Simsällskap    32.34        1:11.28   
25  Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    33.65        1:11.51   
26  Marcus Ålenius  2001  Gävle Simsällskap    33.26        1:11.54   
27  Axel Witt  2000  Eskilstuna Simklubb    33.98        1:11.95   
28  Erik Josefson  2000  Varberg Sim    34.18        1:12.18   
29  Axel Nordén  2001  Täby Sim    33.96        1:12.26   
30  Markus Charlton  2001  Södertörns Simsällskap    34.02        1:12.48   
31  Dexter Dalsgaard  2001  Simklubben Neptun    34.97        1:12.55   
32  Klaudius Schreck  2001  Södertörns Simsällskap    32.18        1:12.60   
32  Linus Ljunghusen  2000  Simklubben Poseidon    34.03        1:12.60   
34  Anton Svensson  2001  Skövde Simsällskap    34.22        1:12.76   
35  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    33.63        1:13.10   
36  Johan Hennert  2001  Solna Sundbyberg SS 04    33.28        1:13.15   
37  Sebastian Soume  2001  Södertälje Simsällskap    34.57        1:13.34   
38  Albert Oscarsson  2001  Linköpings Allmänna SS    34.30        1:13.59   
39  Johan Alderbrink  2001  Helsingborgs Simsällskap    34.33        1:14.10   
40  Tyrone Nilsson-Deya  2001  Stockholmspolisens IF SF    34.15        1:14.36   
41  Felix Balkerud  2001  Sundsvalls Simsällskap    33.97        1:14.56   
42  Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    34.59        1:15.37   
43  Måns Segerlund  2000  Helsingborgs Simsällskap    35.31        1:16.01   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  13 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  10:32 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  13 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  16:40   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 7, 100m Bröstsim Pojkar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Pågen 
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: Erik Stensson 1:10.01 
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Marcus Ålenius 1:09.08 
16 - 17 år: Johannes Skagius (1995) 1:01.80 2012 FM: Emil Hassling 1:06.08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Martin Schön  2003  Bollnäs Simsällskap    32.97        1:10.05   
Lukas Malmström  2003  Skuru Idrottsklubb    33.20        1:10.75   
David Neuhardt  2003  Spårvägen Simförening    33.85        1:11.20   
Erik Lööw  2003  Södertälje Simsällskap    33.44        1:11.23   
Jakub Majta  2003  Södertörns Simsällskap    32.81        1:11.29   
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    33.48        1:11.51   
Simon Fröde  2003  Järfälla Simsällskap    33.95        1:12.46   
Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap    34.58        1:15.11   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Pojkar, Finaler 15 år 
Sponsor: Pågen 
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: Erik Stensson 1:10.01 
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Marcus Ålenius 1:09.08 
16 - 17 år: Johannes Skagius (1995) 1:01.80 2012 FM: Emil Hassling 1:06.08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    31.72        1:07.52   
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    32.94        1:08.97   
Julius Gustavsson  2002  Täby Sim    33.41        1:09.11   
Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb    32.85        1:09.24   
Arvid Styrman  2002  Spårvägen Simförening    33.99        1:12.18   
William Lernå  2002  Väsby Simsällskap    33.39        1:12.35   
Leonardo Montes  2002  Solna Sundbyberg SS 04    34.41        1:12.51   
Walter Hero  2002  Simklubben Laxen    34.37        1:12.61   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Pojkar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Pågen 
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: Erik Stensson 1:10.01 
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Marcus Ålenius 1:09.08 
16 - 17 år: Johannes Skagius (1995) 1:01.80 2012 FM: Emil Hassling 1:06.08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    30.99        1:04.90   
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.72        1:05.42   
Albin Edvardsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.79        1:05.95   
Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    31.11        1:06.24   
Elias Hyvönen  2000  Simklubben Elfsborg    30.56        1:06.59   
Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    31.29        1:07.04   
Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    31.59        1:07.67   
Philip Chen  2000  S71    31.14        1:08.43   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  13 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  16:40 
 
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  13 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  11:21   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 8, 200m Medley Flickor, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Nordic Feel AB 
14 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Annie Hegmegi 2:27.25 
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Wilma Johansson 2:23.18 
16 - 17 år: Lovisa Eriksson (1993) 2:19.31 2009 FM: Anna Miram 2:23.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Annie Hegmegi  2003  Jönköpings Simsällskap    31.33  1:08.72  1:51.76    2:26.55   
Emelie Fast  2004  Södertörns Simsällskap    31.04  1:10.84  1:51.52    2:27.92   
Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap    31.89  1:14.13  1:54.36    2:29.78   
Smilla Malm  2003  Täby Sim    32.41  1:11.91  1:55.53    2:31.10   
Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap    31.61  1:13.56  1:56.49    2:32.47   
Alice Persson  2003  Helsingborgs Simsällskap    33.45  1:11.43  1:57.10    2:32.54   
Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    33.30  1:15.38  1:58.43    2:33.11   
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    31.99  1:10.21  1:56.55    2:34.38   
Elin Peng  2003  Väsby Simsällskap    31.95  1:12.17  1:58.26    2:34.78   
10  Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    32.06  1:10.63  1:57.97    2:34.94   
11  Tea Winblad  2004  Kalmar Simsällskap    33.36  1:15.00  1:59.48    2:35.52   
12  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    32.43  1:14.73  1:59.61    2:36.06   
13  Jennie Ewerbring  2003  Täby Sim    32.67  1:11.80  2:00.50    2:36.11   
14  Isa Lundgren Sonnergren  2004  Simklubben Neptun    32.93  1:13.50  2:00.98    2:36.41   
15  Saliha Colic  2003  Södertörns Simsällskap    32.52  1:14.24  2:00.05    2:36.77   
16  Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    32.54  1:14.77  2:00.45    2:37.07   
17  Emilia Nordén  2003  Helsingborgs Simsällskap    33.02  1:13.10  2:01.98    2:37.08   
18  Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap    34.26  1:14.32  2:00.60    2:37.10   
19  Tuva Björkén  2003  Väsby Simsällskap    34.19  1:18.39  2:00.38    2:37.24   
20  Jennifer Nyblom  2003  Väsby Simsällskap    32.07  1:13.04  1:58.43    2:37.32   
21  Sara Nyqvist  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.71  1:14.95  2:00.82    2:37.86   
22  Tyra Littorin  2004  Helsingborgs Simsällskap    33.51  1:14.65  2:03.08    2:37.97   
23  Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen    34.54  1:15.28  2:00.51    2:38.10   
24  Malin Vestman  2003  Skövde Simsällskap    35.12  1:19.04  2:02.25    2:38.43   
25  Lisa Nystrand  2006  Sala Simsällskap    35.14  1:16.23  2:01.65    2:38.60   
26  Madicken Eriksson  2003  Simklubben Neptun    34.68  1:17.07  2:02.68    2:38.77   
27  Alicia Johansson  2003  Helsingborgs Simsällskap    33.83  1:13.86  2:02.36    2:38.88   
28  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    33.29  1:15.11  2:00.25    2:38.93   
29  Josefine Iwarson  2003  Järfälla Simsällskap    34.02  1:16.69  2:01.95    2:38.96   
30  Wilma Svensson  2004  Jönköpings Simsällskap    33.78  1:16.75  2:03.58    2:39.12   
31  Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    33.31  1:14.62  1:59.98    2:39.41   
32  Olivia Bäckström  2005  Södertörns Simsällskap    32.36  1:14.81  1:59.84    2:39.47   
33  Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    34.14  1:14.90  2:02.90    2:39.73   
34  Nellie Myrlander  2003  Nässjö SLS    34.45  1:15.44  2:03.20    2:39.75   
35  Hannah Olsson-Lindhé  2003  Trelleborg Sim    33.07  1:12.91  2:02.23    2:39.84   
36  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    32.99  1:16.04  2:02.23    2:40.08   
37  Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg    34.05  1:16.54  2:02.59    2:40.19   
38  Olivia Hansson  2003  Kiviks Simklubb    33.84  1:18.34  2:05.78    2:40.86   
39  Nina Podric  2004  Helsingborgs Simsällskap    34.61  1:15.55  2:03.90    2:41.75   
40  Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb    34.89  1:15.56  2:05.33    2:42.41   
41  Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.23  1:13.04  2:04.25    2:45.62   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Flickor, Försök 15 år 
Sponsor: Nordic Feel AB 
14 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Annie Hegmegi 2:27.25 
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Wilma Johansson 2:23.18 
16 - 17 år: Lovisa Eriksson (1993) 2:19.31 2009 FM: Anna Miram 2:23.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    30.12  1:07.89  1:50.76    2:25.58   
Emilia Rönningdal  2002  S71    32.12  1:10.79  1:53.89    2:26.58   
Elise Öberg  2002  Sundsvalls Simsällskap    31.83  1:09.60  1:53.31    2:28.84   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    32.97  1:11.90  1:54.50    2:30.17   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    31.79  1:12.56  1:54.66    2:30.87   
Linn Herlin  2002  Spårvägen Simförening    32.12  1:11.82  1:55.43    2:30.92   
Jennifer Bergström  2002  Åkersberga Simsällskap    32.40  1:13.99  1:57.57    2:30.96   
Ella Arrhén Andersson  2002  Järfälla Simsällskap    33.33  1:12.57  1:58.40    2:32.25   
Moa Olofsson  2002  Osby Simsällskap    32.48  1:13.33  1:55.96    2:32.30   
10  Marit Cuperus  2002  Uddevalla Sim    32.60  1:12.11  1:57.07    2:32.59   
11  Emma Hansson  2002  Järfälla Simsällskap    33.65  1:15.38  1:57.28    2:32.83   
12  Ebba Edbom  2002  Järfälla Simsällskap    32.19  1:14.49  1:58.02    2:33.02   
13  Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    33.06  1:12.65  1:57.20    2:33.72   
13  Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    32.10  1:11.83  1:57.85    2:33.72   
15  Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    32.87  1:14.80  1:57.85    2:34.10   
16  Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim    33.06  1:16.02  1:58.24    2:34.11   
17  Louise Larsson  2002  Järfälla Simsällskap    33.31  1:14.56  1:58.40    2:34.94   
18  Embla Börjesson  2002  Täby Sim    32.94  1:15.89  1:58.02    2:35.16   
19  Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    31.82  1:12.96  1:59.23    2:35.30   
20  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    33.91  1:14.31  1:59.40    2:35.82   
21  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    34.50  1:16.96  1:59.68    2:36.51   
22  Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    32.04  1:13.19  2:00.75    2:38.37   
23  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    32.33  1:14.02  2:00.71    2:38.40   
24  Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    32.76  1:14.28  2:04.06    2:39.62   
25  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    32.37  1:12.75  2:00.90    2:40.01   
26  Saga Bodsjö  2002  Växjö Simsällskap    31.96  1:13.42  2:01.94    2:40.67   
27  Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap    31.99  1:15.44  2:03.26    2:40.73   
28  Dimitra Tsirona  2002  Järfälla Simsällskap    32.83  1:15.22  2:02.97    2:40.86   
29  Sofie Tolf  2002  Sundsvalls Simsällskap    32.87  1:17.70  2:03.25    2:41.25   
30  Amanda Lindqvist  2002  Järfälla Simsällskap    33.67  1:16.45  2:05.25    2:41.65   
31  Nathalie Barrington  2002  Simklubben Laxen    35.01  1:18.07  2:04.32    2:41.89   
32  Alma Sandberg  2002  Ängelholms Simsällskap    32.97  1:18.16  2:06.62    2:45.94   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Flickor, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Nordic Feel AB 
14 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Annie Hegmegi 2:27.25 
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Wilma Johansson 2:23.18 
16 - 17 år: Lovisa Eriksson (1993) 2:19.31 2009 FM: Anna Miram 2:23.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    31.13  1:09.71  1:50.65    2:24.03   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    31.19  1:09.63  1:51.33    2:26.18   
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    29.96  1:10.12  1:52.40    2:26.45   
Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    33.47  1:10.97  1:52.38    2:28.85   
Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsällskap    31.56  1:10.04  1:53.89    2:29.64   
Frida Lannhard  2000  Falu Simsällskap    32.24  1:11.72  1:55.18    2:29.75   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    30.67  1:10.68  1:53.75    2:30.42   
Julia Augustsson  2000  Spårvägen Simförening    32.60  1:13.05  1:54.95    2:30.97   
Wilma Persson  2001  Sundsvalls Simsällskap    31.34  1:09.70  1:55.67    2:31.08   
10  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.50  1:11.96  1:57.06    2:31.38   
11  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.27  1:09.00  1:54.97    2:31.44   
12  Astrid Eriksson  2001  Turebergs Simklubb    32.32  1:10.99  1:56.27    2:31.45   
13  Nelly Rasmusson  2001  Helsingborgs Simsällskap    32.01  1:13.43  1:55.61    2:31.91   
14  Cornelia Eklund  2000  Väsby Simsällskap    32.22  1:11.66  1:55.99    2:32.00   
15  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    32.95  1:09.69  1:57.10    2:32.31   
16  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    32.55  1:11.64  1:58.79    2:32.66   
17  Caroline Wallenborg  2000  Stockholmspolisens IF SF    31.13  1:13.02  1:56.81    2:32.68   
18  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    31.97  1:13.63  1:58.24    2:32.74   
19  Tova Andersson  2001  Väsby Simsällskap    31.93  1:10.82  1:57.68    2:32.80   
20  Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    34.79  1:14.00  1:58.59    2:33.00   
21  Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    32.76  1:12.19  1:57.51    2:33.13   
22  Alexandra Vartiainen  2001  Simklubben Neptun    34.13  1:16.01  1:57.26    2:33.27   
23  Saga Sandström  2000  Umeå Simsällskap    32.94  1:12.07  1:58.37    2:33.31   
24  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    32.59  1:13.13  1:59.05    2:33.52   
25  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    33.17  1:13.32  1:59.16    2:33.63   
26  Agnes Wedel  2000  Västerviks Simsällskap    32.25  1:12.73  1:57.86    2:33.82   
27  Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    32.47  1:11.92  1:56.09    2:33.96   
28  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    32.61  1:11.02  1:57.79    2:34.32   
29  Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    31.62  1:12.16  1:58.61    2:34.58   
30  Ella Laurén  2001  Simklubben Hajen    32.99  1:13.59  1:58.38    2:34.80   
31  Emmy Johnsson  2001  Sjöbo Simsällskap    31.96  1:13.84  2:00.31    2:34.94   
31  Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    32.43  1:12.03  1:57.51    2:34.94   
33  Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    32.10  1:14.78  2:00.67    2:34.98   
34  Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim    32.58  1:12.68  1:57.45    2:35.16   
35  Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap    33.06  1:11.81  1:59.74    2:35.17   
36  Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    33.42  1:11.80  2:00.25    2:35.44   
37  Wilma Roloff  2000  Södertörns Simsällskap    34.16  1:13.73  2:00.52    2:35.49   
38  Felicia Huynh  2000  S71    30.85  1:11.39  1:57.02    2:35.73   
39  Micaela Jönsson  2001  S71    33.49  1:15.90  1:59.70    2:35.83   
40  Tuva Glimmerud-Gullbjörk  2000  Stockholmspolisens IF SF    32.75  1:12.53  1:59.20    2:36.57   
41  Sandra Lendt  2000  Helsingborgs Simsällskap    34.16  1:17.83  2:01.05    2:36.96   
42  Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    32.00  1:13.08  1:58.69    2:37.21   
43  Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.77  1:11.41  1:58.13    2:37.23   
44  Sarah Wallin  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.18  1:17.13  1:59.69    2:37.54   
45  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    32.11  1:13.38  1:59.35    2:37.97   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  13 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  11:21 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  13 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  17:04   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 8, 200m Medley Flickor, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Nordic Feel AB 
14 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Annie Hegmegi 2:27.25 
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Wilma Johansson 2:23.18 
16 - 17 år: Lovisa Eriksson (1993) 2:19.31 2009 FM: Anna Miram 2:23.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Annie Hegmegi  2003  Jönköpings Simsällskap    31.08  1:07.10  1:49.35    2:22.91   
Emelie Fast  2004  Södertörns Simsällskap    31.18  1:11.46  1:51.24    2:25.58   
Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap    31.56  1:11.24  1:53.01    2:27.55   
Smilla Malm  2003  Täby Sim    31.78  1:11.90  1:53.54    2:28.78   
Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap    32.04  1:13.48  1:54.57    2:29.67   
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    32.04  1:10.32  1:55.96    2:32.94   
Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    33.07  1:15.06  1:57.85    2:34.66   
Alice Persson  2003  Helsingborgs Simsällskap    33.79  1:12.70  1:59.69    2:36.96   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Flickor, Finaler 15 år 
Sponsor: Nordic Feel AB 
14 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Annie Hegmegi 2:27.25 
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Wilma Johansson 2:23.18 
16 - 17 år: Lovisa Eriksson (1993) 2:19.31 2009 FM: Anna Miram 2:23.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    29.97  1:05.87  1:47.84    2:21.21   
Emilia Rönningdal  2002  S71    31.83  1:10.33  1:52.51    2:25.13   
Elise Öberg  2002  Sundsvalls Simsällskap    31.19  1:07.65  1:50.69    2:25.59   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    32.91  1:11.60  1:53.04    2:27.55   
Elsa Bergh  2002  Söderhamns Simsällskap    31.67  1:11.00  1:54.13    2:29.37   
Linn Herlin  2002  Spårvägen Simförening    32.06  1:11.23  1:55.01    2:30.93   
Jennifer Bergström  2002  Åkersberga Simsällskap    32.65  1:13.82  1:58.28    2:32.29   
Ella Arrhén Andersson  2002  Järfälla Simsällskap    33.20  1:12.24  1:57.53    2:32.52   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Flickor, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Nordic Feel AB 
14 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Annie Hegmegi 2:27.25 
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Wilma Johansson 2:23.18 
16 - 17 år: Lovisa Eriksson (1993) 2:19.31 2009 FM: Anna Miram 2:23.16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    31.03  1:09.26  1:49.60    2:22.35   
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    31.47  1:09.84  1:50.71    2:22.43   
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    30.58  1:09.98  1:51.96    2:24.44   
Frida Lannhard  2000  Falu Simsällskap    32.30  1:11.96  1:55.38    2:28.19   
Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    32.71  1:11.16  1:52.52    2:28.58   
Ida Rosenius  2000  Karlskrona Simsällskap    31.62  1:10.12  1:55.29    2:30.67   
Julia Augustsson  2000  Spårvägen Simförening    33.10  1:14.76  1:56.57    2:32.95   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    30.64  1:11.37  1:57.20    2:34.42   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  13 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  17:04 
 
Resultat Gren 9 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  13 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  11:50   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 9, 200m Fjärilsim Pojkar, Försök 15 år och yngre 
Sponsor: TYR 
15 år och yngre: Robin Hansson (2001) 2:06.82 2016 FM: Robin Hansson 2:06.82 
16 - 17 år: Viktor Fridsjö (1998) 2:05.43 2015-06-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robin Björklund  2002  Njurunda Simsällskap    29.47  1:04.23  1:40.12    2:14.74   
Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    30.85  1:06.36  1:42.05    2:17.68   
Axel Auer  2003  Karlskrona Simsällskap    29.49  1:04.24  1:40.83    2:17.98   
Christopher Lindholm  2002  Väsby Simsällskap    29.85  1:04.98  1:41.53    2:18.29   
Simon Fröde  2003  Järfälla Simsällskap    29.95  1:05.70  1:41.80    2:18.81   
Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    30.02  1:04.18  1:40.49    2:19.34   
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap    30.37  1:05.53  1:43.41    2:21.14   
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    30.53  1:05.57  1:43.05    2:21.35   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap    29.48  1:04.73  1:42.34    2:21.43   
10  Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    29.86  1:05.14  1:43.49    2:22.13   
11  Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    31.06  1:07.34  1:44.65    2:22.73   
12  Jakob Borrman  2002  Södertälje Simsällskap    29.85  1:05.53  1:43.09    2:23.92   
13  Eric Lundström Silke  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.13  1:08.69  1:46.37    2:24.16   
14  Noa Carlenius  2002  Varberg Sim    31.46  1:08.09  1:46.25    2:24.42   
15  Daniel Clasén  2003  Simklubben S 02    31.49  1:08.40  1:47.05    2:25.93   
16  Tor Selander  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    31.49  1:08.72  1:47.69    2:26.59   
17  Leo Jakobsson  2002  Solna Sundbyberg SS 04    32.13  1:09.28  1:48.21    2:26.91   
18  Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    31.51  1:08.65  1:48.15    2:27.23   
19  Ludvig Jansson  2002  Spårvägen Simförening    32.06  1:08.14  1:47.77    2:27.76   
20  John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.50  1:10.85  1:49.67    2:27.90   
21  Oscar Mogard Linden  2002  Simklubben Neptun    30.82  1:07.72  1:47.61    2:29.62   
22  Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    33.07  1:11.19  1:50.75    2:29.90   
23  Felix Jedbratt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.59  1:10.71  1:50.05    2:30.19   
24  Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    32.95  1:11.57  1:51.10    2:30.73   
25  Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    31.48  1:09.55  1:49.93    2:31.55   
26  Eldin Nukovic  2002  Jönköpings Simsällskap    31.66  1:08.87  1:47.94    2:31.59   
27  Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    29.96  1:08.14  1:51.22    2:32.56   
28  Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    30.84  1:08.06  1:49.79    2:33.30   
29  Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon    31.94  1:09.87  1:51.88    2:34.89   
30  Simon Lörinc  2003  Täby Sim    31.72  1:09.31  1:51.31    2:35.40   
31  Kevin Cheng  2002  Södertörns Simsällskap    32.75  1:10.01  1:51.37    2:35.56   
32  Carl Löfgren  2003  Oskarshamns Simsällskap    34.41  1:14.59  1:56.73    2:35.92   
33  Noah Emanuelsson  2003  Simklubben S 02    34.63  1:14.67  1:55.70    2:36.19   
34  Linus Thörn  2002  Järfälla Simsällskap    34.10  1:13.85  1:55.34    2:36.31   
35  Ivar Simonsson  2002  Väsby Simsällskap    31.61  1:10.06  1:53.00    2:36.34   
36  Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen    32.47  1:10.70  1:52.64    2:36.91   
37  Isac Rune  2003  Täby Sim    33.41  1:12.44  1:54.37    2:37.30   
38  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    33.52  1:12.87  1:54.39    2:40.18   
39  Dennis Partanen  2003  Skövde Simsällskap    31.81  1:10.73  1:54.87    2:40.70   
40  Axel Hörestrand  2002  Simklubben Poseidon    31.79  1:11.87  1:56.64    2:43.19   
David Reinholdsson  2002  Simklubben Elfsborg            DSQ   
Edwin Nystrand  2002  Sala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Fjärilsim Pojkar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: TYR 
15 år och yngre: Robin Hansson (2001) 2:06.82 2016 FM: Robin Hansson 2:06.82 
16 - 17 år: Viktor Fridsjö (1998) 2:05.43 2015-06-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    28.52  1:01.56  1:34.79    2:08.27   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.12  1:00.41  1:34.84    2:10.19   
Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    29.68  1:03.07  1:36.35    2:10.30   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    28.94  1:01.78  1:36.48    2:12.80   
Anton Steindl  2000  Jönköpings Simsällskap    28.97  1:02.61  1:37.76    2:14.51   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    27.86  1:01.01  1:39.00    2:14.59   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.67  1:02.69  1:39.11    2:14.89   
Primus Olsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    29.27  1:03.53  1:39.72    2:15.66   
Victor Klingeryd Jalamo  2000  Helsingborgs Simsällskap    29.43  1:03.70  1:39.85    2:16.12   
10  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    29.64  1:04.52  1:40.63    2:16.99   
11  Linus Holmdahl  2001  S77 Stenungsund    29.99  1:04.25  1:40.44    2:17.98   
12  Jonas Malmring  2001  Spårvägen Simförening    27.89  1:02.21  1:39.70    2:18.11   
13  Dante Vollmer  2001  Helsingborgs Simsällskap    29.63  1:04.69  1:40.92    2:18.22   
14  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    29.66  1:03.78  1:39.51    2:18.52   
15  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    29.14  1:03.87  1:40.75    2:18.89   
16  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    30.33  1:04.59  1:41.36    2:19.30   
17  Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    31.58  1:06.73  1:42.60    2:19.51   
18  Linus Ljunghusen  2000  Simklubben Poseidon    30.95  1:06.20  1:43.26    2:21.49   
19  Mathieu Gripon  2001  Strömstads Simförening    29.90  1:05.18  1:42.75    2:21.80   
20  Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    30.63  1:06.27  1:43.61    2:22.18   
21  Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.53  1:06.54  1:44.14    2:22.44   
22  Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    29.62  1:04.67  1:41.57    2:22.93   
23  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    30.19  1:05.64  1:44.57    2:24.70   
24  Anton Jönsson  2001  Eslövs Simsällskap    32.30  1:09.49  1:47.65    2:25.30   
25  Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    31.12  1:07.39  1:47.46    2:26.59   
26  Martin Melinder  2001  Väsby Simsällskap    31.42  1:09.39  1:47.64    2:26.88   
27  Adam Karlsson  2000  Norrtälje Simklubb    31.06  1:08.90  1:48.77    2:26.97   
28  Joar Modigh  2001  Simklubben Triton    31.73  1:07.54  1:46.07    2:29.01   
29  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    31.94  1:09.67  1:50.02    2:29.71   
30  Gellert Szabo  2001  Västerås Simsällskap    31.82  1:08.39  1:47.29    2:30.07   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  13 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  11:50 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  13 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  17:13   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 9, 200m Fjärilsim Pojkar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: TYR 
15 år och yngre: Robin Hansson (2001) 2:06.82 2016 FM: Robin Hansson 2:06.82 
16 - 17 år: Viktor Fridsjö (1998) 2:05.43 2015-06-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robin Björklund  2002  Njurunda Simsällskap    29.37  1:03.42  1:38.01    2:12.09   
Christopher Lindholm  2002  Väsby Simsällskap    30.41  1:05.45  1:40.69    2:16.00   
Axel Auer  2003  Karlskrona Simsällskap    29.94  1:04.34  1:40.62    2:16.63   
Ian Hangård  2002  Simklubben Lödde    30.73  1:06.28  1:40.95    2:17.34   
Simon Fröde  2003  Järfälla Simsällskap    30.30  1:05.15  1:41.11    2:17.78   
Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    30.46  1:06.57  1:43.56    2:20.12   
Joel Berglund  2002  Sundsvalls Simsällskap    30.01  1:05.26  1:42.36    2:20.30   
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    30.82  1:06.64  1:44.16    2:21.63   
                     
 
Gren 9, 200m Fjärilsim Pojkar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: TYR 
15 år och yngre: Robin Hansson (2001) 2:06.82 2016 FM: Robin Hansson 2:06.82 
16 - 17 år: Viktor Fridsjö (1998) 2:05.43 2015-06-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    28.35  1:00.96  1:33.74    2:06.40   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.38  1:01.29  1:35.04    2:08.98   
Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    29.92  1:02.35  1:35.53    2:09.38   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    28.92  1:02.06  1:36.03    2:11.29   
Anton Steindl  2000  Jönköpings Simsällskap    28.19  1:01.14  1:35.52    2:12.32   
Victor Klingeryd Jalamo  2000  Helsingborgs Simsällskap    29.20  1:02.93  1:38.35    2:12.62   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.34  1:03.29  1:38.64    2:12.99   
Primus Olsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    29.52  1:04.83  1:42.09    2:20.97   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  13 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  17:13 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  13 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  18:05   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 10, 1500m Frisim Flickor, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Jaked 
15 år och yngre: Alba Forés (1998) 17:28.81 2013 FM: Josefin Mikkelsen 17:55.82 
16 - 17 år: Alba Forés (1998) 17:12.35 2014 FM: Hanna Eriksson 17:15.41 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.68  2:12.96  3:22.31  4:32.06  17:34.35   
          5:42.55  6:52.68  8:03.12  9:13.96     
          10:24.78  11:36.23  12:47.95  13:59.56     
          15:11.51  16:23.65         
Emma Roloff  2002  Södertörns Simsällskap    1:06.39  2:17.07  3:28.71  4:41.19  18:09.96   
          5:54.13  7:07.36  8:21.09  9:34.78     
          10:48.90  12:02.80  13:16.46  14:30.48     
          15:44.27  16:57.68         
Moa Karlsson  2002  S71    1:08.64  2:20.80  3:33.32  4:46.02  18:15.40   
          5:59.00  7:12.21  8:25.54  9:38.87     
          10:52.58  12:06.45  13:20.43  14:34.73     
          15:48.65  17:02.66         
Amanda Lindqvist  2002  Järfälla Simsällskap    1:11.72  2:26.29  3:40.45  4:55.10  18:37.02   
          6:09.00  7:23.23  8:37.20  9:51.85     
          11:06.44  12:21.36  13:36.45  14:51.98     
          16:07.59  17:23.31         
Emma Hansson  2002  Järfälla Simsällskap    1:10.95  2:25.25  3:40.02  4:54.84  18:45.73   
          6:09.95  7:24.41  8:39.81  9:55.13     
          11:10.75  12:26.80  13:43.09  14:59.29     
          16:14.79  17:31.42         
Ellen Rosdahl  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:11.74  2:28.25  3:45.36  5:01.56  19:00.71   
          6:18.23  7:34.65  8:51.58  10:08.37     
          11:24.52  12:41.47  13:57.53  15:14.42     
          16:31.47  17:47.73         
Felicia Östlund  2002  Skuru Idrottsklubb    1:09.04  2:22.66  3:37.42  4:53.30  19:01.15   
          6:09.37  7:25.59  8:42.03  9:59.01     
          11:16.66  12:34.04  13:53.15  15:11.38     
          16:29.22  17:47.04         
Carolina Åsberg  2002  Simklubben Lödde    1:12.17  2:29.41  3:47.35  5:05.32  19:21.48   
          6:23.02  7:40.41  8:58.49  10:16.72     
          11:34.84  12:52.81  14:11.42  15:30.12     
          16:48.11  18:06.26         
Clara Aronsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    1:11.14  2:27.88  3:45.78  5:04.43  19:31.00   
          6:23.11  7:42.05  9:01.82  10:21.41     
          11:41.22  13:00.60  14:19.80  15:38.70     
          16:57.77  18:15.96         
10  Telma Maltesjö  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:14.00  2:31.77  3:49.27  5:07.90  19:35.19   
          6:26.52  7:45.08  9:03.70  10:22.57     
          11:41.46  13:00.65  14:20.09  15:39.49     
          16:58.70  18:18.00         
11  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    1:11.91  2:29.23  3:47.37  5:06.40  19:39.67   
          6:25.61  7:45.11  9:04.37  10:23.42     
          11:43.30  13:03.25  14:22.86  15:42.79     
          17:02.49  18:22.28         
12  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap    1:11.13  2:27.29  3:43.87  5:01.52  19:40.24   
          6:20.11  7:39.40  8:59.74  10:19.07     
          11:38.39  12:59.45  14:19.99  15:41.08     
          17:01.63  18:22.66         
13  Sara Nyqvist  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:12.86  2:30.38  3:49.68  5:08.64  19:56.06   
          6:27.41  7:47.53  9:08.00  10:28.49     
          11:49.14  13:09.67  14:30.83  15:52.29     
          17:15.08  18:36.99         
14  Dimitra Tsirona  2002  Järfälla Simsällskap    1:13.22  2:32.36  3:51.08  5:11.30  20:12.02   
          6:33.24  7:55.53  9:17.96  10:40.06     
          12:02.41  13:25.69  14:48.16  16:10.84     
          17:31.89  18:53.37         
15  Signe Kåberg  2002  Simklubben S 02    1:18.34  2:43.53  4:09.15  5:35.75  21:24.03   
          7:02.64  8:28.43  9:54.34  11:21.10     
          12:48.01  14:14.02  15:39.79  17:06.80     
          18:34.76  20:00.26         
                     
 
Gren 10, 1500m Frisim Flickor, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Jaked 
15 år och yngre: Alba Forés (1998) 17:28.81 2013 FM: Josefin Mikkelsen 17:55.82 
16 - 17 år: Alba Forés (1998) 17:12.35 2014 FM: Hanna Eriksson 17:15.41 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:05.98  2:16.35  3:27.28  4:39.73  17:48.90   
          5:52.22  7:04.37  8:16.57  9:29.03     
          10:41.01  11:52.52  13:03.87  14:15.41     
          15:27.19  16:39.58         
Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    1:06.56  2:18.14  3:30.27  4:42.80  17:49.87   
          5:55.44  7:07.75  8:20.23  9:32.80     
          10:45.34  11:57.37  13:09.36  14:20.35     
          15:31.03  16:41.75         
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.91  2:17.68  3:29.16  4:40.69  17:56.58   
          5:52.53  7:04.56  8:17.01  9:29.01     
          10:41.39  11:53.58  13:06.25  14:19.47     
          15:32.22  16:45.04         
Linnéa Sandh  2000  Järfälla Simsällskap    1:07.40  2:18.85  3:30.07  4:41.24  18:01.99   
          5:52.48  7:04.19  8:16.37  9:29.17     
          10:42.13  11:55.97  13:09.11  14:22.54     
          15:36.09  16:49.58         
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:06.28  2:17.07  3:28.54  4:40.03  18:05.80   
          5:52.22  7:04.42  8:16.75  9:29.14     
          10:41.60  11:54.92  13:08.33  14:22.38     
          15:36.98  16:51.79         
Esther Rydbeck Nordén  2001  Täby Sim    1:08.71  2:22.02  3:35.61  4:49.02  18:09.96   
          6:02.47  7:15.39  8:28.41  9:41.66     
          10:55.23  12:07.61  13:19.94  14:33.07     
          15:46.41  16:59.65         
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    1:08.67  2:22.36  3:35.84  4:49.27  18:26.29   
          6:02.85  7:16.67  8:30.64  9:45.16     
          10:59.24  12:14.01  13:28.07  14:43.51     
          15:58.53  17:13.72         
Cornelia Eklund  2000  Väsby Simsällskap    1:09.84  2:23.09  3:36.99  4:50.81  18:28.77   
          6:04.40  7:18.62  8:33.24  9:47.73     
          11:03.09  12:18.01  13:32.71  14:46.90     
          16:01.52  17:15.71         
Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    1:07.77  2:19.47  3:32.25  4:45.47  18:29.37   
          5:59.23  7:13.39  8:28.35  9:43.71     
          10:59.47  12:15.26  13:31.04  14:46.78     
          16:02.49  17:16.94         
10  Alexandra Vartiainen  2001  Simklubben Neptun    1:09.99  2:24.80  3:39.72  4:55.14  18:30.78   
          6:09.95  7:25.06  8:40.47  9:55.44     
          11:10.89  12:26.19  13:41.60  14:54.64     
          16:07.80  17:20.57         
11  Sandra Bergerstam  2001  Järfälla Simsällskap    1:08.08  2:21.89  3:35.58  4:49.76  18:34.92   
          6:03.74  7:18.53  8:33.62  9:48.92     
          11:03.46  12:18.21  13:34.08  14:49.75     
          16:05.82  17:20.92         
12  Tilde Levander  2000  Järfälla Simsällskap    1:09.43  2:23.70  3:38.40  4:53.33  18:36.90   
          6:08.18  7:23.12  8:37.70  9:52.90     
          11:08.22  12:23.42  13:39.03  14:54.07     
          16:09.33  17:23.42         
13  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    1:08.73  2:22.28  3:36.04  4:49.98  18:45.86   
          6:05.16  7:20.31  8:35.59  9:51.80     
          11:08.50  12:25.13  13:41.62  14:57.57     
          16:13.96  17:30.88         
14  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    1:09.94  2:24.49  3:40.01  4:55.45  18:58.20   
          6:10.91  7:26.14  8:41.97  9:58.16     
          11:15.02  12:33.16  13:50.83  15:08.69     
          16:25.82  17:42.88         
15  Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap    1:10.64  2:24.51  3:39.41  4:55.36  19:00.52   
          6:10.99  7:27.45  8:44.11  10:01.47     
          11:18.20  12:36.00  13:53.45  15:11.26     
          16:29.73  17:46.58         
16  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:09.75  2:24.24  3:40.22  4:56.82  19:01.23   
          6:13.62  7:30.08  8:46.39  10:03.39     
          11:20.32  12:37.60  13:55.08  15:12.01     
          16:28.77  17:46.03         
17  Sara Wilhelmsson  2001  Eslövs Simsällskap    1:11.77  2:27.77  3:44.12  5:00.38  19:02.63   
          6:16.13  7:32.23  8:48.13  10:04.50     
          11:21.31  12:37.79  13:54.70  15:11.76     
          16:28.63  17:45.76         
18  Jennie Isaksen  2000  Eskilstuna Simklubb    1:12.35  2:28.97  3:44.94  5:01.63  19:19.32   
          6:19.18  7:37.35  8:55.75  10:14.70     
          11:33.92  12:52.77  14:11.97  15:30.97     
          16:49.84  18:06.76         
19  Linn Tufvesson  2001  Simklubben Poseidon    1:10.06  2:25.63  3:42.55  4:59.98  19:19.57   
          6:16.63  7:34.13  8:52.55  10:11.37     
          11:31.66  12:51.10  14:09.82  15:28.60     
          16:47.24  18:05.32         
20  Fanny Odin  2000  Spårvägen Simförening    1:11.37  2:28.09  3:45.70  5:04.52  19:38.29   
          6:23.24  7:42.21  9:01.86  10:21.59     
          11:41.74  13:01.32  14:21.24  15:41.12     
          17:01.46  18:21.20         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.15  Utskriftsdatum  13 juli 2017 
Licensierad till: IC Control Media & Sport  Utskriftstid  18:05 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2017    Utskriftsdatum  13 juli 2017   
  Tävlingsort  Malmö    Utskriftstid  18:34   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  12 juli 2017         
 
 
Gren 11, 4x100m Medley P 15 o y, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Malmsten 
15 år och yngre: Täby S 4:10.13 2013 FM: Karlstads SS 4:12.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Täby S  2002  Täby Sim            4:09.35  Sum Sim Rekord 
  Gustav Ahlqvist  2003      30.36  1:03.68      1:03.68   
  Julius Gustavsson  2002      31.95  1:08.09      2:11.77   
  Jonas Al-Khalili  2002      28.11  1:00.51      3:12.28   
  Axel von Goës  2002      27.16  57.07      4:09.35   
                     
Malmö KK  2002  Malmö Kappsimningsklubb            4:10.45   
  Oscar Klittbo  2002      32.26  1:07.86      1:07.86   
  Carl Gerstenfeld  2002      32.34  1:08.98      2:16.84   
  David Falk  2003      27.51  1:00.04      3:16.88   
  Elias Persson  2002      25.53  53.57      4:10.45   
                     
Spårvägen SF  2003  Spårvägen Simförening            4:10.47   
  Gustav Henriksen  2002      30.11  1:01.93      1:01.93   
  David Neuhardt  2003      33.53  1:11.23      2:13.16   
  Andreas Wallén  2002      27.64  1:00.27      3:13.43   
  Herman Nilsson  2002      27.37  57.04      4:10.47   
                     
Södertörns SS  2003  Södertörns Simsällskap            4:17.44   
  Jonathan Sandqvist  2003      31.74  1:07.23      1:07.23   
  Jakub Majta  2003      33.18  1:12.27