2017-09-22   06:29:24
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for DM Årgang Langbane

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  26 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  08:38   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 1, 200m Frisvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Liva Stjernholm  2004    567  32.24  1:07.84  1:42.67    2:16.44   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:11.30                 
                     
Jasmin Philip  2004    537  31.43  1:06.85  1:43.16    2:18.96   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:14.42                 
                     
Sofie Bruun Høvring  2004    535  32.15  1:08.82  1:44.61    2:19.14   
  VAT Copenhagen-MK31  2:17.23                 
                     
Emma Kutsko Jensen  2004    533  31.59  1:07.09  1:43.81    2:19.28   
  Aalborg Svømmeklub  2:16.29                 
                     
Emilia C. R. Olsen  2004    531  32.15  1:07.74  1:44.32    2:19.46   
  VAT Copenhagen-MK31  2:26.03                 
                     
Elma Gabela  2004    519  32.91  1:08.85  1:45.25    2:20.53   
  Kolding SK  2:17.85                 
                     
Mathilde Maria Thorsen  2004    518  32.65  1:08.53  1:44.43    2:20.60   
  Helsingør Svømmeklub  2:18.25                 
                     
Nønne Christensen  2004    518  31.90  1:08.52  1:45.10    2:20.63   
  VAT Copenhagen-MK31  2:20.79                 
                     
Martha Bjerg  2004    515  32.88  1:08.71  1:45.20    2:20.90   
  Lyseng IF  2:19.61                 
                     
10  Olivia Callesen  2004    509  31.67  1:07.09  1:44.06    2:21.47   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:21.28                 
                     
11  Cille Christensen  2004    507  33.27  1:09.64  1:46.32    2:21.60   
  Kolding SK  2:16.31                 
                     
12  Svava Kj. Gregersen  2004    506  32.78  1:09.78  1:47.13    2:21.73   
  Vejle Svømmeklub  2:20.10                 
                     
13  Johanne Baes Aaholst  2004    504  32.59  1:08.46  1:46.10    2:21.89   
  Hillerød Svømmeklub  2:20.04                 
                     
14  Emma Stoltz  2004    488  33.33  1:10.74  1:47.51    2:23.44   
  Sigma Swim Allerød  2:27.63                 
                     
15  Kajsa G. Christensen  2004    482  33.63  1:11.23  1:48.45    2:24.09   
  Sigma Swim Birkerød  2:24.75                 
                     
16  Feline Flytkjær Broersma  2004    477  34.07  1:11.26  1:48.48    2:24.56   
  Horsens Svømmeklub  2:27.13                 
                     
17  Sidse M. Ø. Engsbro  2004  476  33.16  1:10.45  1:47.94    2:24.63   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  2:20.85                 
                     
18  Josefine Zebitz  2004    469  34.35  1:11.92  1:49.05    2:25.34   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:23.89                 
                     
19  Malou Soelberg  2004    468  34.23  1:11.52  1:48.51    2:25.50   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:28.02                 
                     
20  Mia T. Klüver-Kristensen  2004    467  33.94  1:11.39  1:49.60    2:25.53   
  H2Odense  2:21.33                 
                     
21  Aurelia Pedersen  2004    465  34.13  1:11.58  1:49.19    2:25.79   
  H2Odense  2:24.91                 
                     
22  Viktoria Freja Sørensen  2004    465  33.62  1:11.15  1:49.53    2:25.80   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:24.73                 
                     
23  Ane Kirstine Granild  2004    464  34.74  1:12.16  1:49.22    2:25.93   
  Agfs Svømmeafdeling  2:26.36                 
                     
24  Anna Marie Nielsen  2004    461  34.28  1:12.15  1:50.15    2:26.16   
  Hvidovre Svømme Klub  2:23.87                 
                     
25  Nele Schulze  2004    459  32.49  1:09.18  1:48.69    2:26.40   
  Haderslev Svømme Klub  2:25.41                 
                     
26  Signe Krag Andersen  2004    453  33.90  1:11.66  1:49.96    2:27.05   
  Sigma Swim Allerød  2:23.78                 
                     
27  Clara Hartvig-Olsen  2004    450  33.47  1:10.72  1:49.78    2:27.37   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:28.73                 
                     
28  Liva Søby  2004    447  33.95  1:11.73  1:50.85    2:27.75   
  VAT Copenhagen-MK31  2:25.73                 
                     
29  Cathrine Birkebæk  2004    445  34.10  1:11.83  1:49.69    2:27.90   
  Agfs Svømmeafdeling  2:26.80                 
                     
30  Laura L. Hørning  2004    444  33.87  1:11.55  1:49.82    2:28.03   
  Glostrup Svømmeklub  2:20.71                 
                     
31  Laura Rønn Danielsen  2004    442  33.74  1:11.73  1:50.69    2:28.29   
  Aalborg Svømmeklub  2:24.16                 
                     
32  Martha Hjuler Britze  2004    440  33.60  1:11.79  1:50.63    2:28.44   
  Hørsholm Svømmeforening  2:25.31                 
                     
33  Isabella Victoria Nimb  2004    439  34.30  1:12.26  1:50.68    2:28.64   
  Gentofte Svømme Klub  2:27.46                 
                     
34  Laura Borre Jacobsen  2004    434  34.00  1:11.69  1:50.53    2:29.13   
  Lyngby Svømmeklub  2:27.23                 
                     
34  Victoria Underbjerg  2004    434  33.98  1:12.01  1:51.30    2:29.13   
  Esbjerg Svømmeklub  2:28.74                 
                     
36  Anne Sofie Evald  2004    431  34.38  1:12.54  1:51.51    2:29.52   
  Gentofte Svømme Klub  2:25.57                 
                     
37  Alberte Kempel Christense  2004    430  34.86  1:13.25  1:52.11    2:29.67   
  Swim Team Neptun  2:29.81                 
                     
38  Cecilie Hingebjerg  2004    428  34.38  1:12.89  1:52.44    2:29.81   
  Vejle Svømmeklub  2:28.30                 
                     
39  Julie Danfred Jørgensen  2004    426  34.83  1:13.15  1:52.55    2:30.10   
  Lyngby Svømmeklub  2:26.02                 
                     
40  Elisabeth Them Jensen  2004    419  33.30  1:12.22  1:52.09    2:30.97   
  Køge Svømmeklub  2:28.08                 
                     
41  Anne Sofie Nørtoft  2004    417  34.05  1:12.94  1:53.02    2:31.19   
  Kolding SK  2:24.26                 
                     
42  Anna Nørskov  2004    416  34.88  1:14.15  1:53.08    2:31.28   
  Søllerød Svømmeklub  2:28.77                 
                     
43  Lærke Kjærsgaard  2004    407  35.19  1:14.56  1:54.90    2:32.40   
  Svømmeklubben S 68  2:30.51                 
                     
44  Clara Matilde Carstensen  2004    404  34.43  1:13.79  1:53.92    2:32.80   
  Horsens Svømmeklub  2:28.52                 
                     
45  Emma Zambrano Thorsen  2004    403  34.76  1:13.45  1:53.23    2:32.88   
  VAT Copenhagen-MK31  2:28.47                 
                     
46  Clara Toft  2004    400  35.22  1:14.27  1:53.83    2:33.22   
  Gentofte Svømme Klub  2:28.17                 
                     
47  Josephine Larsen  2004    396  35.33  1:13.57  1:53.86    2:33.79   
  Viborg Svømme Klub  2:26.50                 
                     
47  Mathilde Edele Borg  2004    396  35.26  1:14.35  1:54.54    2:33.79   
  Hørsholm Svømmeforening  2:29.16                 
                     
49  Karoline Kristensen  2004    389  34.64  1:15.13  1:55.29    2:34.74   
  DeltaSwim  2:30.27                 
                     
50  Anna Larsen  2004    368  36.60  1:17.31  1:58.73    2:37.58   
  Kalundborg SK  2:37.52                 
                     
51  Anna Leopold Brandt  2004    363  36.64  1:17.24  1:58.31    2:38.32   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:32.04                 
                     
52  Kathrine Bang Rubak  2004    356  36.62  1:18.52  1:58.59    2:39.40   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:33.61                 
                     
Elisabeth Roskær  2004                Afmeldt 
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:26.98                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  26 juni 2017 
Licens til Aalborg Svømmeklub  Udskriftstidspunkt  08:38 
 
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  12:05   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 1, 200m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Liva Stjernholm  2004  20  603  30.90  1:05.40  1:39.88    2:13.71   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:11.30                 
                     
Emma Kutsko Jensen  2004  19  565  32.02  1:06.80  1:42.21    2:16.63   
  Aalborg Svømmeklub  2:16.29                 
                     
Jasmin Philip  2004  18  564  31.53  1:06.05  1:41.11    2:16.69   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:14.42                 
                     
Emilia C. R. Olsen  2004  17  554  32.06  1:07.31  1:42.69    2:17.56   
  VAT Copenhagen-MK31  2:26.03                 
                     
Sofie Bruun Høvring  2004  16  538  32.04  1:07.58  1:43.69    2:18.90   
  VAT Copenhagen-MK31  2:17.23                 
                     
Nønne Christensen  2004  15  528  31.47  1:07.58  1:44.07    2:19.77   
  VAT Copenhagen-MK31  2:20.79                 
                     
Elma Gabela  2004  14  524  32.29  1:07.82  1:44.10    2:20.05   
  Kolding SK  2:17.85                 
                     
Johanne Baes Aaholst  2004  13  529  32.82  1:09.25  1:44.34    2:19.68   
  Hillerød Svømmeklub  2:20.04                 
                     
Kajsa G. Christensen  2004  12  523  32.34  1:08.59  1:45.09    2:20.16   
  Sigma Swim Birkerød  2:24.75                 
                     
10  Martha Bjerg  2004  11  519  33.12  1:08.65  1:44.95    2:20.57   
  Lyseng IF  2:19.61                 
                     
11  Olivia Callesen  2004  10  501  32.58  1:09.16  1:45.63    2:22.25   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:21.28                 
                     
12  Emma Stoltz  2004  489  33.73  1:10.49  1:48.30    2:23.35   
  Sigma Swim Allerød  2:27.63                 
                     
13  Cille Christensen  2004  488  33.72  1:10.62  1:47.26    2:23.45   
  Kolding SK  2:16.31                 
                     
14  Svava Kj. Gregersen  2004  488  32.79  1:09.95  1:47.31    2:23.48   
  Vejle Svømmeklub  2:20.10                 
                     
15  Feline Flytkjær Broersma  2004  484  33.74  1:10.93  1:48.12    2:23.80   
  Horsens Svømmeklub  2:27.13                 
                     
Mathilde Maria Thorsen  2004              DNS   
  Helsingør Svømmeklub  2:18.25                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  12:05 
 
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  10:53   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 2, 200m Frisvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Carl Emil Hertz Bugge  2003    548  29.37  1:01.41  1:33.98    2:04.62   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:08.65                 
                     
Valdemar Brøns  2003    544  28.92  1:00.25  1:32.72    2:04.91   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:06.50                 
                     
Alexander Tullberg  2003    537  30.16  1:02.02  1:34.41    2:05.45   
  Sigma Swim Birkerød  2:09.19                 
                     
Joakim Køhn  2003    537  29.22  1:01.36  1:33.25    2:05.46   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:05.78                 
                     
Mathias Lindberg Laursen  2003    511  29.48  1:02.12  1:34.79    2:07.55   
  Holstebro Svømme Club  2:04.63                 
                     
Thor Brunsgaard  2003    506  28.70  1:00.83  1:33.99    2:07.95  Deltager ikke i finalen 
  Swim Team Neptun  2:08.10                 
                     
Mikkel Mortensen  2003    500  29.13  1:01.67  1:34.98    2:08.48   
  Kalundborg SK  2:08.25                 
                     
Christian Boutrup  2003    489  30.36  1:03.21  1:36.56    2:09.41   
  Sigma Swim Birkerød  2:11.84                 
                     
Mikkel Hjelm  2003    483  29.58  1:02.15  1:36.04    2:09.97  Deltager ikke i finalen 
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:10.47                 
                     
10  Mathias Knudsen  2003    462  29.33  1:02.35  1:37.18    2:11.88   
  Svømmeklubben Nord  2:14.07                 
                     
11  Emil Lykke Grann  2003    457  30.13  1:03.67  1:37.77    2:12.36   
  Silkeborg Svømmeklub  2:12.57                 
                     
12  Alexander L. Bjørn  2003    451  30.54  1:04.33  1:38.98    2:12.95   
  Ikast Svømmeklub  2:12.59                 
                     
12  Mads Stamholt  2003    451  30.57  1:04.39  1:38.49    2:12.95   
  Haderslev Svømme Klub  2:14.88                 
                     
14  Christoffer Rekling  2003    447  30.97  1:05.58  1:40.78    2:13.39   
  Sigma Swim Birkerød  2:10.49                 
                     
15  Marcus Hiort  2003    431  30.72  1:04.75  1:40.06    2:14.94   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:14.21                 
                     
16  Rasmus Pilegaard Køfer  2003    431  30.46  1:04.25  1:39.39    2:14.95   
  Agfs Svømmeafdeling  2:14.43                 
                     
17  Lasse Darlem Brandt  2003    420  30.80  1:05.32  1:40.98    2:16.19   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:14.27                 
                     
18  Malte Egholm Brøns  2003    418  31.44  1:06.77  1:42.26    2:16.38  Deltager ikke i finalen 
  Hørsholm Svømmeforening  2:14.06                 
                     
19  Kasper Johnsen  2003    416  30.95  1:05.91  1:41.18    2:16.57   
  Odder Svømmeklub  2:16.42                 
                     
20  Benjamin Bodal  2003    416  31.73  1:06.71  1:42.33    2:16.59   
  Ringsted Svømme Klub  2:14.62                 
                     
21  Christian Kornum  2003    405  32.61  1:08.20  1:44.10    2:17.79   
  Svømmeklubben Nord  2:16.07                 
                     
22  Daniel Østerballe  2003    405  31.53  1:07.36  1:42.59    2:17.80   
  Viborg Svømme Klub  2:16.23                 
                     
23  Ole Hovmand  2003    402  31.84  1:06.69  1:43.08    2:18.20   
  Svømmeklubben Syd  2:14.39                 
                     
24  Marius Gystad  2003    398  32.44  1:09.09  1:43.66    2:18.60   
  Silkeborg Svømmeklub  2:16.91                 
                     
25  Lucas Jul Pedersen  2003    395  30.54  1:05.45  1:42.30    2:18.90   
  Næstved IF  2:13.59                 
                     
26  Victor Nygaard  2003    393  29.92  1:05.05  1:42.75    2:19.18   
  H2Odense  2:13.43                 
                     
27  Valdemar Ditlev Kragh  2003    379  32.35  1:08.08  1:45.21    2:20.88   
  Lyngby Svømmeklub  2:16.94                 
                     
28  Nicolai Schuster Gath  2003    375  31.91  1:08.62  1:45.87    2:21.42   
  Ishøj Svømme Klub  2:16.40                 
                     
29  Christian Johannesen  2003    369  31.86  1:07.86  1:45.80    2:22.14   
  Horsens Svømmeklub  2:20.24                 
                     
30  Valentin Wahl  2003    368  31.67  1:08.04  1:44.91    2:22.31   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:15.46                 
                     
31  Oscar Thinghøjen  2003    363  30.93  1:06.29  1:44.49    2:22.89   
  VAT Copenhagen-MK31  2:15.24                 
                     
32  Magnus Østergaard Barslev  2003    362  32.20  1:08.59  1:46.09    2:23.10   
  Aabybro Idrætsforening  2:17.96                 
                     
Lukas Pedersen  2003              DSQ  SW 4,4 
  Roskilde Svømning  2:15.88                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  10:53 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  12:06   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 2, 200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Carl Emil Hertz Bugge  2003  20  568  29.18  1:00.60  1:32.67    2:03.11   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:08.65                 
                     
Alexander Tullberg  2003  19  566  29.30  1:00.21  1:32.28    2:03.26   
  Sigma Swim Birkerød  2:09.19                 
                     
Joakim Køhn  2003  18  561  28.86  1:00.31  1:32.10    2:03.62   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:05.78                 
                     
Valdemar Brøns  2003  17  528  29.39  1:00.79  1:33.02    2:06.12   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:06.50                 
                     
Mikkel Mortensen  2003  16  520  29.37  1:01.58  1:34.13    2:06.77   
  Kalundborg SK  2:08.25                 
                     
Mathias Lindberg Laursen  2003  15  503  28.81  1:00.44  1:33.44    2:08.24   
  Holstebro Svømme Club  2:04.63                 
                     
Christian Boutrup  2003  14  480  30.65  1:03.34  1:37.38    2:10.26   
  Sigma Swim Birkerød  2:11.84                 
                     
Mathias Knudsen  2003  13  441  30.16  1:04.25  1:39.40    2:13.99   
  Svømmeklubben Nord  2:14.07                 
                     
Alexander L. Bjørn  2003  12  460  30.61  1:04.28  1:38.58    2:12.06   
  Ikast Svømmeklub  2:12.59                 
                     
10  Emil Lykke Grann  2003  11  457  30.87  1:05.49  1:38.68    2:12.38   
  Silkeborg Svømmeklub  2:12.57                 
                     
11  Mads Stamholt  2003  10  445  31.44  1:05.78  1:40.13    2:13.58   
  Haderslev Svømme Klub  2:14.88                 
                     
12  Lasse Darlem Brandt  2003  441  31.21  1:05.91  1:40.73    2:13.92   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:14.27                 
                     
13  Marcus Hiort  2003  441  30.97  1:05.16  1:40.34    2:13.96   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:14.21                 
                     
14  Christoffer Rekling  2003  437  32.13  1:06.29  1:41.13    2:14.40   
  Sigma Swim Birkerød  2:10.49                 
                     
15  Rasmus Pilegaard Køfer  2003  429  31.39  1:06.10  1:41.25    2:15.24   
  Agfs Svømmeafdeling  2:14.43                 
                     
16  Kasper Johnsen  2003  405  30.81  1:05.40  1:41.77    2:17.85   
  Odder Svømmeklub  2:16.42                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  12:06 
 
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  10:53   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 3, 200m Frisvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Naya Modin Thomsen  2003    621  30.36  1:03.94  1:39.02    2:12.41   
  Køge Svømmeklub  2:10.61                 
                     
Tine Petersen  2003    608  30.88  1:04.69  1:39.46    2:13.36   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:12.03                 
                     
Sofie Maagøe  2003    593  31.20  1:05.32  1:40.03    2:14.42   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:11.41                 
                     
Ingrid Lindemann  2003    587  30.92  1:04.42  1:39.65    2:14.88   
  Sigma Swim Birkerød  2:16.92                 
                     
Lærke Schelde-Mollerup  2003    587  31.47  1:06.08  1:41.41    2:14.88   
  Svømmeklubben Laksen  2:11.75                 
                     
Terese Kjøller Rudbeck  2003    573  30.67  1:04.14  1:39.28    2:16.02   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:13.37                 
                     
Sofie Theophil Petersen  2003    566  31.46  1:05.83  1:41.25    2:16.58   
  Vejle Svømmeklub  2:12.85                 
                     
Cornelia Bergqvist  2003    550  32.33  1:08.22  1:43.77    2:17.89   
  Sigma Swim Birkerød  2:18.66                 
                     
Rebekka Giessing  2003    549  30.89  1:05.27  1:41.35    2:17.92   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:18.26                 
                     
10  Mia Lindberg  2003    548  32.52  1:08.16  1:43.21    2:18.03   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:17.24                 
                     
11  Luna Gammelgaard  2003    544  31.53  1:06.09  1:42.37    2:18.39   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:19.18                 
                     
12  Emma Stecher  2003    543  31.90  1:06.48  1:42.95    2:18.47  Deltager ikke i finalen 
  Aalborg Svømmeklub  2:14.44                 
                     
13  Mia Borgensgaard  2003    542  32.07  1:06.89  1:42.87    2:18.51   
  Agfs Svømmeafdeling  2:16.48                 
                     
14  Mille Pedersen  2003    534  31.86  1:06.52  1:42.88    2:19.20   
  Sigma Swim Allerød  2:17.20                 
                     
15  Esther Else Grubert  2003    534  32.28  1:07.51  1:43.55    2:19.23   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:18.01                 
                     
16  Hannah Höesch  2003    533  31.92  1:07.85  1:43.96    2:19.32   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:20.84                 
                     
17  Sofia Norre Bendt  2003    533  32.69  1:07.75  1:43.61    2:19.34   
  Lyngby Svømmeklub  2:16.06                 
                     
18  Lærke Høgsted  2003    532  32.17  1:07.27  1:43.24    2:19.36   
  Svømmeklubben S 68  2:16.22                 
                     
19  Michelle Kramer Andersen  2003    532  31.09  1:05.47  1:42.32    2:19.37   
  Esbjerg Svømmeklub  2:14.10                 
                     
20  Thippe de Neergaard  2003    522  31.13  1:06.65  1:43.77    2:20.29   
  VAT Copenhagen-MK31  2:18.29                 
                     
21  Freja Stenbækgård  2003    520  31.99  1:08.23  1:45.28    2:20.44   
  Helsingør Svømmeklub  2:19.66                 
                     
22  Alberte Ehrenreich-Birn  2003    519  31.75  1:07.29  1:44.50    2:20.51   
  Vejle Svømmeklub  2:18.96                 
                     
23  Sophie Grandjean  2003    519  32.69  1:08.85  1:45.46    2:20.55   
  Ringsted Svømme Klub  2:17.22                 
                     
24  Sarah Sirek Hansen  2003    519  32.64  1:08.83  1:45.02    2:20.56   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:18.88                 
                     
25  Emilia Naledi Madonsela  2003    518  31.94  1:07.36  1:43.93    2:20.66   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:20.66                 
                     
26  Laura Boutrup  2003    517  33.22  1:09.10  1:45.53    2:20.74   
  Sigma Swim Birkerød  2:22.83                 
                     
27  Selma Pruzljanin  2003    516  32.10  1:07.84  1:44.18    2:20.77   
  Thisted Svømmeklub  2:18.31                 
                     
28  Mie Bidsted Hansen  2003    512  32.90  1:08.17  2:21.22    2:21.22   
  Hvidovre Svømme Klub  2:17.01                 
                     
29  Olivia Ida Madsen  2003    511  32.69  1:08.89  1:45.73    2:21.26   
  Helsingør Svømmeklub  2:22.48                 
                     
30  Clara Carlquist  2003    510  31.84  1:06.81  1:43.84    2:21.40   
  Gentofte Svømme Klub  2:15.79                 
                     
31  Emma Fjordside Jensen  2003    506  32.92  1:09.31  1:46.01    2:21.75   
  Holstebro Svømme Club  2:18.54                 
                     
32  Naja Thomsen  2003    504  32.57  1:08.74  1:46.02    2:21.91   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:19.96                 
                     
33  Mathilde Nielsen  2003    500  32.90  1:08.20  1:45.14    2:22.27   
  Holbæk Svømme Klub  2:20.95                 
                     
34  Ella Christiansen  2003    493  33.43  1:10.11  1:45.99    2:22.92   
  Vejle Svømmeklub  2:21.84                 
                     
35  Anna Wrist-Elkjær  2003    493  32.21  1:09.29  1:47.07    2:22.98   
  Herlev Svømning  2:19.57                 
                     
36  Julie Bruun Jørgensen  2003    493  33.09  1:09.47  1:47.91    2:23.01   
  Svømmeklubben Syd  2:20.24                 
                     
37  Mathilde Yde Munkebæk  2003    492  33.56  1:09.98  1:47.68    2:23.05   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:19.68                 
                     
38  Luna Fyller Jacobsen  2003    486  33.14  1:09.41  1:47.15    2:23.63   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:25.74                 
                     
39  Louise Dahl  2003    486  33.26  1:09.39  1:46.78    2:23.64   
  JGI Svømning  2:21.63                 
                     
40  Cathrine Toftelund Larsen  2003    483  31.65  1:07.68  1:45.73    2:23.96   
  Lyngby Svømmeklub  2:29.12                 
                     
41  Louise Sjørup Jensen  2003    482  33.62  1:10.16  1:47.43    2:24.08   
  Vejle Svømmeklub  2:21.84                 
                     
42  Pil Sylvander  2003    481  32.69  1:09.73  1:47.17    2:24.10   
  Helsingør Svømmeklub  2:23.00                 
                     
43  Karoline L. Kristensen  2003    480  33.41  1:10.12  1:47.71    2:24.24   
  Aalborg Svømmeklub  2:22.78                 
                     
44  Sarah Bundgaard  2003    479  32.13  1:08.69  1:46.95    2:24.39   
  Viborg Svømme Klub  2:21.51                 
                     
45  Isabella Rosenberg  2003    476  34.32  1:11.35  1:48.58    2:24.61   
  VAT Copenhagen-MK31  2:25.40                 
                     
46  Katrine Duus  2003    475  32.71  1:09.54  1:46.99    2:24.80   
  Næstved IF  2:24.68                 
                     
47  Matilde Mantzius Mosegård  2003    472  34.14  1:11.41  1:48.38    2:25.09   
  Slagelse Svømmeklub  2:21.52                 
                     
48  Amalie Schou  2003    471  33.88  1:09.65  1:46.97    2:25.15   
  Gentofte Svømme Klub  2:21.64                 
                     
49  Emilie Egerup  2003    464  34.12  1:11.52  1:49.32    2:25.88   
  Silkeborg Svømmeklub  2:20.53                 
                     
50  Therese Sand Frederiksen  2003    463  34.28  1:12.48  1:49.89    2:25.94   
  Sigma Swim Allerød  2:22.82                 
                     
51  Naya Høgholt Sejr  2003    453  34.01  1:10.73  1:48.97    2:27.02   
  Agfs Svømmeafdeling  2:22.62                 
                     
52  Mai Jørgensen  2003    453  33.99  1:11.50  1:49.74    2:27.03   
  Frem Odense  2:27.49                 
                     
53  Nikoline V Gallop  2003    447  33.58  1:11.59  1:50.61    2:27.69   
  Aalborg Svømmeklub  2:24.60                 
                     
54  Marie Egeskjold Bruun  2003    439  34.18  1:11.69  1:50.24    2:28.58   
  Vejle Svømmeklub  2:25.50                 
                     
55  Maria Mehlsen  2003    435  33.54  1:11.97  1:51.66    2:29.01   
  Agfs Svømmeafdeling  2:26.46                 
                     
56  Emilie Nepper-Christensen  2003    426  34.36  1:12.47  1:51.72    2:30.06   
  Søllerød Svømmeklub  2:29.38                 
                     
57  Louise Houe Andersen  2003    422  33.42  1:11.42  1:51.01    2:30.61   
  Viborg Svømme Klub  2:20.97                 
                     
58  Anna Pave Ottesen  2003    416  32.66  1:10.06  1:50.64    2:31.30   
  DeltaSwim  2:29.35                 
                     
59  Matilde Iversen  2003    400  34.75  1:13.53  1:53.87    2:33.21   
  Aalborg Svømmeklub  2:27.34                 
                     
60  Camille Hvid Ravnholt  2003    385  34.22  1:13.55  1:54.59    2:35.23   
  Frederikssund Svømmeklub  2:31.94                 
                     
61  Camilla Tommerup Sørensen  2003    358  35.28  1:14.95  1:57.59    2:39.11   
  Støvring Svømmeklub Pingvinen  2:33.24                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  10:53 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  12:06   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 3, 200m Frisvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Naya Modin Thomsen  2003  20  646  30.31  1:03.67  1:37.68    2:10.65   
  Køge Svømmeklub  2:10.61                 
                     
Tine Petersen  2003  19  642  30.58  1:03.89  1:37.82    2:10.93   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:12.03                 
                     
Sofie Maagøe  2003  18  627  30.58  1:03.74  1:38.32    2:11.98   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:11.41                 
                     
Lærke Schelde-Mollerup  2003  17  625  31.38  1:04.59  1:38.72    2:12.11   
  Svømmeklubben Laksen  2:11.75                 
                     
Sofie Theophil Petersen  2003  16  623  30.48  1:03.69  1:38.52    2:12.27   
  Vejle Svømmeklub  2:12.85                 
                     
Ingrid Lindemann  2003  15  613  30.97  1:04.71  1:38.95    2:12.94   
  Sigma Swim Birkerød  2:16.92                 
                     
Cornelia Bergqvist  2003  14  564  32.08  1:06.70  1:42.35    2:16.70   
  Sigma Swim Birkerød  2:18.66                 
                     
Terese Kjøller Rudbeck  2003  13  506  31.13  1:06.44  1:43.35    2:21.70   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:13.37                 
                     
Sofia Norre Bendt  2003  12  574  31.86  1:06.08  1:41.31    2:15.94   
  Lyngby Svømmeklub  2:16.06                 
                     
10  Mia Lindberg  2003  11  568  32.17  1:07.19  1:41.96    2:16.38   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:17.24                 
                     
11  Rebekka Giessing  2003  10  541  31.77  1:07.20  1:42.73    2:18.65   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:18.26                 
                     
12  Mille Pedersen  2003  539  32.32  1:07.99  1:43.85    2:18.75   
  Sigma Swim Allerød  2:17.20                 
                     
13  Esther Else Grubert  2003  536  31.74  1:06.86  1:43.00    2:19.03   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:18.01                 
                     
13  Luna Gammelgaard  2003  536  31.66  1:06.52  1:42.74    2:19.03   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:19.18                 
                     
15  Mia Borgensgaard  2003  528  32.05  1:07.31  1:43.38    2:19.72   
  Agfs Svømmeafdeling  2:16.48                 
                     
16  Hannah Höesch  2003  491  32.67  1:09.24  1:46.54    2:23.14   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:20.84                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  12:06 
 
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  10:53   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 4, 200m Frisvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Christoffer H. Andersen  2002    622  27.87  57.94  1:28.88    1:59.47   
  Søllerød Svømmeklub  2:01.26                 
                     
Magnus Dyg Holme  2002    611  27.77  58.50  1:29.17    2:00.20   
  Ikast Svømmeklub  1:57.80                 
                     
Frederik Møller  2002    595  28.23  59.58  1:30.86    2:01.21   
  Ringsted Svømme Klub  2:00.14                 
                     
Leo Badaker  2002    587  28.45  59.33  1:30.91    2:01.81   
  Gentofte Svømme Klub  2:01.27                 
                     
Oliver Nørgaard Frost  2002    576  28.40  59.69  1:31.81    2:02.57   
  Aalborg Svømmeklub  2:00.92                 
                     
Frederik Bojesen  2002    572  27.49  58.37  1:30.75    2:02.85   
  JGI Svømning  2:02.46                 
                     
Bertram Dreyer Riis  2002    566  28.44  59.66  1:31.64    2:03.28   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:04.40                 
                     
Christopher H. Brown  2002    564  28.89  59.88  1:31.92    2:03.43   
  Holbæk Svømme Klub  2:03.49                 
                     
Mads Kloster  2002    556  28.34  59.43  1:31.76    2:04.01  Deltager ikke i finalen 
  Thisted Svømmeklub  2:03.55                 
                     
10  Philip Andersen Ravn  2002    555  59.89  2:04.06      2:04.06   
  Svømmeklubben Sønderborg  2:05.02                 
                     
11  Alfred Højberg  2002    555  28.79  1:00.14  1:32.56    2:04.07   
  Lyngby Svømmeklub  2:03.80                 
                     
12  Frederik Eg Ibsen  2002    554  1:00.04  1:39.35  2:04.12    2:04.12   
  Sigma Swim Birkerød  2:05.62                 
                     
13  Marcus Skøtt Haslev  2002    551  28.77  59.70  1:31.86    2:04.36   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:04.85                 
                     
14  Jakob Alexander Jensen  2002    549  28.12  59.81  2:04.55    2:04.55   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:05.62                 
                     
15  Marcus Dessau  2002    535  28.87  1:00.16  1:32.59    2:05.59   
  Gentofte Svømme Klub  2:08.50                 
                     
16  David Arneskov  2002    516  29.40  1:01.89  1:34.46    2:07.11   
  Holbæk Svømme Klub  2:04.32                 
                     
17  Niels Skovbye Brandt  2002    516  29.78  1:01.20  1:34.39    2:07.16   
  Sigma Swim Allerød  2:09.27                 
                     
18  Jens Bomgaard  2002    506  29.29  1:01.51  1:35.17    2:07.94   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:09.47                 
                     
19  Emil Kildahl Døssing  2002    501  29.99  1:03.05  1:35.83    2:08.36   
  Sigma Swim Birkerød  2:09.06                 
                     
20  Mikkel Eg Ibsen  2002    498  30.73  1:02.81  1:35.81    2:08.61   
  Sigma Swim Birkerød  2:10.32                 
                     
21  Silas Storm Nielsen  2002    490  29.53  1:02.49  1:36.02    2:09.35   
  Dragsholm Svømmeklub  2:08.27                 
                     
22  Esben F. Buchwaldt  2002    488  1:02.05  1:36.40  2:09.52    2:09.52   
  Esbjerg Svømmeklub  2:09.30                 
                     
23  Asbjørn Floor-Bøjden  2002    485  29.80  1:02.89  1:35.97    2:09.75   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  2:06.17                 
                     
23  Thor G. Nedergaard  2002    485  30.71  1:04.12  1:36.82    2:09.75   
  Odder Svømmeklub  2:10.05                 
                     
25  Casper Mørkhøj Hartington  2002    481  30.04  1:03.26  1:37.05    2:10.16   
  Greve Svømmeklub  2:07.49                 
                     
26  Rasmus Petersen  2002    479  29.16  1:01.42  1:35.81    2:10.31   
  Haderslev Svømme Klub  2:08.38                 
                     
27  William Vig Stærmose  2002    475  29.84  1:02.88  1:37.11    2:10.69   
  Frem Odense  2:07.06                 
                     
28  Mathias Lund Hansen  2002    475  29.18  1:02.02  1:36.14    2:10.71   
  Agfs Svømmeafdeling  2:11.86                 
                     
29  August Ryom  2002    474  29.64  1:02.19  1:36.73    2:10.79   
  Køge Svømmeklub  2:07.39                 
                     
30  Wilfred Hove Lasthein  2002    473  30.01  1:03.06  1:37.08    2:10.88   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  2:08.11                 
                     
31  August Schade Cantby  2002    469  29.47  1:02.59  1:36.51    2:11.20   
  Slagelse Svømmeklub  2:07.22                 
                     
31  Nicolai Wiuff  2002    469  29.77  1:03.20  1:37.65    2:11.20   
  Herlev Svømning  2:11.89                 
                     
33  Frede Meincke  2002    469  30.17  1:03.98  1:37.45    2:11.21   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:09.59                 
                     
34  Mattias Houen  2002    466  29.98  1:03.38  1:37.51    2:11.56   
  Helsingør Svømmeklub  2:09.37                 
                     
35  Gustav Fabiansen  2002    465  30.12  1:03.64  1:37.53    2:11.64   
  Lyngby Svømmeklub  2:06.88                 
                     
36  Anders Skousen  2002    463  30.58  1:03.92  1:38.45    2:11.84   
  Hvidovre Svømme Klub  2:11.48                 
                     
37  Patrick Zakaryan Olsen  2002    459  30.10  1:03.47  1:38.61    2:12.16   
  Horsens Svømmeklub  2:10.61                 
                     
38  Thor Bols Jeppesen  2002    457  30.04  1:03.90  1:37.95    2:12.36   
  Helsinge Svømmeklub  2:11.37                 
                     
39  Johan Bendixen Nissen  2002    451  29.54  1:03.23  1:38.84    2:13.00   
  Skanderborg Svømmeklub  2:11.68                 
                     
40  Emil Steenberg  2002    450  31.34  1:04.77  1:38.69    2:13.03   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:10.43                 
                     
41  Jakob Tietgen  2002    445  29.36  1:02.72  1:38.07    2:13.57   
  Frem Odense  2:07.02                 
                     
42  Mads Lind  2002    441  30.24  1:04.08  1:39.87    2:13.94   
  Hvidovre Svømme Klub  2:11.56                 
                     
43  Mads Enghave  2002    427  29.46  1:03.59  1:40.17    2:15.40   
  Ishøj Svømme Klub  2:12.34                 
                     
44  Silas Bøjsen  2002    420  29.91  1:03.59  1:40.48    2:16.13   
  Holbæk Svømme Klub  2:23.19                 
                     
45  Mark Brandt  2002    413  30.67  1:05.06  1:41.20    2:16.92   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:17.81                 
                     
46  Sebastian Bonde  2002    411  31.05  1:05.36  1:40.44    2:17.14   
  Holbæk Svømme Klub  2:09.91                 
                     
47  Oliver L Nelander  2002    408  30.80  1:05.03  1:41.50    2:17.46   
  Ikast Svømmeklub  2:14.78                 
                     
Emil Carstensen  2002              DNS   
  Ringsted Svømme Klub  2:11.84                 
                     
Marcus Ipsen  2002              DSQ  SW 4.4 
  Slagelse Svømmeklub  2:11.54                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  10:53 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  12:06   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 4, 200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Christoffer H. Andersen  2002  20  639  27.81  58.16  1:28.26    1:58.38   
  Søllerød Svømmeklub  2:01.26                 
                     
Magnus Dyg Holme  2002  19  626  27.43  57.38  1:27.84    1:59.21   
  Ikast Svømmeklub  1:57.80                 
                     
Frederik Møller  2002  18  618  27.04  57.07  1:28.46    1:59.69   
  Ringsted Svømme Klub  2:00.14                 
                     
Leo Badaker  2002  17  591  27.89  57.87  1:29.25    2:01.54   
  Gentofte Svømme Klub  2:01.27                 
                     
Frederik Bojesen  2002  16  570  27.81  58.73  1:31.11    2:02.95   
  JGI Svømning  2:02.46                 
                     
Oliver Nørgaard Frost  2002  15  561  28.36  59.31  1:31.43    2:03.65   
  Aalborg Svømmeklub  2:00.92                 
                     
Christopher H. Brown  2002  14  546  29.22  1:00.55  1:32.94    2:04.78   
  Holbæk Svømme Klub  2:03.49                 
                     
Bertram Dreyer Riis  2002  13  538  28.87  1:00.24  1:32.90    2:05.34   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:04.40                 
                     
Philip Andersen Ravn  2002  12  558  29.19  1:00.54  1:33.10    2:03.89   
  Svømmeklubben Sønderborg  2:05.02                 
                     
10  Marcus Skøtt Haslev  2002  11  555  28.80  1:00.16  1:32.70    2:04.07   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:04.85                 
                     
11  Frederik Eg Ibsen  2002  10  552  28.93  1:00.44  1:33.03    2:04.32   
  Sigma Swim Birkerød  2:05.62                 
                     
12  Alfred Højberg  2002  549  28.81  1:00.07  1:32.71    2:04.52   
  Lyngby Svømmeklub  2:03.80                 
                     
13  Jakob Alexander Jensen  2002  541  28.10  1:00.14  1:32.87    2:05.14   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:05.62                 
                     
14  Niels Skovbye Brandt  2002  526  29.60  1:00.99  1:33.94    2:06.32   
  Sigma Swim Allerød  2:09.27                 
                     
15  Marcus Dessau  2002  524  29.35  1:00.75  1:33.24    2:06.48   
  Gentofte Svømme Klub  2:08.50                 
                     
16  David Arneskov  2002  519  28.71  1:00.35  1:33.80    2:06.87   
  Holbæk Svømme Klub  2:04.32                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  12:06 
 
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  10:54   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 5, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.73 2016-05-19 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mia T. Klüver-Kristensen  2004    522  35.72        1:12.16   
  H2Odense  1:12.39                 
                     
Alma Heyn Stage  2004    520  35.05        1:12.23   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:10.29                 
                     
Sarah Carugati  2004    514  34.98        1:12.54   
  Agfs Svømmeafdeling  1:09.09                 
                     
Josephine Holst Vinther  2004    510  35.49        1:12.71   
  Gentofte Svømme Klub  1:12.61                 
                     
Asta Poulsen Dolan  2004    499  35.39        1:13.25   
  Gentofte Svømme Klub  1:10.49                 
                     
Mathilde Maria Thorsen  2004    483  36.35        1:14.03   
  Helsingør Svømmeklub  1:11.10                 
                     
Frida Bang Stanelt  2004    472  36.48        1:14.60   
  Kalundborg SK  1:12.08                 
                     
Linnea Hietala  2004    469  36.11        1:14.76   
  Helsingør Svømmeklub  1:11.15                 
                     
Frederikke Falk-List  2004    469  36.36        1:14.78   
  Gentofte Svømme Klub  1:10.33                 
                     
10  Cecilie Hingebjerg  2004    467  36.91        1:14.90   
  Vejle Svømmeklub  1:13.21                 
                     
11  Martha Bjerg  2004    466  37.81        1:14.92   
  Lyseng IF  1:13.26                 
                     
12  Astrid M. Østergaard  2004    462  36.49        1:15.18   
  Gentofte Svømme Klub  1:14.60                 
                     
13  Josefine Zebitz  2004    459  37.02        1:15.33   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:13.81                 
                     
14  Katrine Bonefeld  2004    453  37.25        1:15.65   
  Sigma Swim Birkerød  1:15.07                 
                     
15  Emma Kutsko Jensen  2004    452  36.78        1:15.71   
  Aalborg Svømmeklub  1:12.86                 
                     
16  Anna Toft Petersen  2004    447  37.01        1:15.99   
  Aalborg Svømmeklub  1:13.18                 
                     
17  Sidse M. Ø. Engsbro  2004    441  37.70        1:16.34   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  1:14.24                 
                     
18  Christina M. Glargaard  2004    435  36.91        1:16.65   
  Esbjerg Svømmeklub  1:12.93                 
                     
19  Lærke Vinneck Hansen  2004    423  1:17.41        1:17.41   
  Lyngby Svømmeklub  1:13.50                 
                     
20  Kajsa G. Christensen  2004    421  38.34        1:17.51   
  Sigma Swim Birkerød  1:15.31                 
                     
21  Clara Sass Husum  2004    420  38.58        1:17.55   
  Slangerup Svømmeklub  1:15.09                 
                     
22  Sia Aagaard  2004    416  38.13        1:17.84   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  1:15.25                 
                     
23  Martha Hjuler Britze  2004    412  38.43        1:18.07   
  Hørsholm Svømmeforening  1:17.19                 
                     
24  Kaya Yang Eisensee  2004    401  38.51        1:18.80   
  H2Odense  1:15.63                 
                     
25  Asta Buur Ovesen  2004    399  38.06        1:18.92   
  Swim Team Midtjylland  1:18.44                 
                     
26  Frida Saks Justesen  2004    397  38.50        1:19.07   
  Lyseng IF  1:17.29                 
                     
27  Laura Borre Jacobsen  2004    395  38.38        1:19.17   
  Lyngby Svømmeklub  1:14.12                 
                     
28  Laura Rønn Danielsen  2004    394  37.78        1:19.25   
  Aalborg Svømmeklub  1:14.41                 
                     
29  Laura L. Hørning  2004    389  39.01        1:19.56   
  Glostrup Svømmeklub  1:14.95                 
                     
30  Emma Zambrano Thorsen  2004    389  39.33        1:19.57   
  VAT Copenhagen-MK31  1:14.87                 
                     
31  Aurelia Pedersen  2004    389  38.89        1:19.58   
  H2Odense  1:15.58                 
                     
32  Alberte Kempel Christense  2004    388  1:19.64        1:19.64   
  Swim Team Neptun  1:16.82                 
                     
33  Caroline Madsen  2004    386  38.62        1:19.77   
  Horsens Svømmeklub  1:17.05                 
                     
34  Emma Ekman  2004    386  39.47        1:19.80   
  Svømmeklubben Laksen  1:16.78                 
                     
35  Mia Hvarre  2004    383  38.34        1:20.02   
  Vejle Svømmeklub  1:16.18                 
                     
36  Kathrine Bech Nielsen  2004    381  38.70        1:20.17   
  Odder Svømmeklub  1:14.90                 
                     
37  Nicoline H. Baadsgaard  2004    379  37.93        1:20.29   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  1:17.32                 
                     
38  Anja Xin Andersen  2004    377  39.16        1:20.41   
  Herlev Svømning  1:24.41                 
                     
39  Josefine Krumbak  2004    371  42.39        1:20.82   
  Herlufsholm Svømmeklub  1:15.57                 
                     
40  Clara Dreier  2004    365  37.90        1:21.26   
  Køge Svømmeklub  1:17.84                 
                     
41  Isabel Lillebæk  2004    364  39.31        1:21.40   
  JGI Svømning  1:16.53                 
                     
42  Wilma Anker  2004    360  40.23        1:21.64   
  Herlufsholm Svømmeklub  1:15.13                 
                     
43  Astrid Marie Hassing  2004    360  39.63        1:21.70   
  Svømmeklubben Nord  1:17.96                 
                     
44  Josefine Arbo Sørensen  2004    356  38.98        1:21.94   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  1:15.84                 
                     
45  Nanna Udby Laugesen  2004    351  40.48        1:22.37   
  Hvidovre Svømme Klub  1:20.47                 
                     
46  Anne Sofie Devantier  2004    316  40.07        1:25.32   
  Vest-Brøndby  1:20.08                 
                     
47  Roseline Løkkegaard  2004    315  39.81        1:25.34   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:16.62                 
                     
48  Kathrine Bang Rubak  2004    312  1:25.63        1:25.63   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:18.76                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  10:54 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  12:06   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 5, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.73 2016-05-19 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Asta Poulsen Dolan  2004  20  566  34.12        1:10.25   
  Gentofte Svømme Klub  1:10.49                 
                     
Sarah Carugati  2004  19  548  33.84        1:11.00   
  Agfs Svømmeafdeling  1:09.09                 
                     
Josephine Holst Vinther  2004  18  539  35.41        1:11.40   
  Gentofte Svømme Klub  1:12.61                 
                     
Mia T. Klüver-Kristensen  2004  17  534  35.35        1:11.63   
  H2Odense  1:12.39                 
                     
Alma Heyn Stage  2004  16  527  34.45        1:11.94   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:10.29                 
                     
Mathilde Maria Thorsen  2004  15  512  35.18        1:12.63   
  Helsingør Svømmeklub  1:11.10                 
                     
Linnea Hietala  2004  14  504  34.67        1:13.00   
  Helsingør Svømmeklub  1:11.15                 
                     
Frida Bang Stanelt  2004  13  475  35.80        1:14.48   
  Kalundborg SK  1:12.08                 
                     
Frederikke Falk-List  2004  12  510  34.85        1:12.71   
  Gentofte Svømme Klub  1:10.33                 
                     
10  Martha Bjerg  2004  11  493  36.70        1:13.55   
  Lyseng IF  1:13.26                 
                     
11  Cecilie Hingebjerg  2004  10  474  36.41        1:14.54   
  Vejle Svømmeklub  1:13.21                 
                     
12  Katrine Bonefeld  2004  470  36.82        1:14.75   
  Sigma Swim Birkerød  1:15.07                 
                     
13  Astrid M. Østergaard  2004  462  36.69        1:15.15   
  Gentofte Svømme Klub  1:14.60                 
                     
14  Emma Kutsko Jensen  2004  460  36.89        1:15.24   
  Aalborg Svømmeklub  1:12.86                 
                     
15  Josefine Zebitz  2004  444  37.28        1:16.16   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:13.81                 
                     
16  Anna Toft Petersen  2004  422  37.38        1:17.48   
  Aalborg Svømmeklub  1:13.18                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  12:06 
 
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  10:54   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 6, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Nickolas Kofoed Thestrup  2003    492  32.21        1:05.78   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  1:05.59                 
                     
Thor Brunsgaard  2003    487  32.28        1:05.99   
  Swim Team Neptun  1:04.42                 
                     
Oliver Søgaard-Andersen  2003    472  31.85        1:06.70   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:06.57                 
                     
Mikkel Hjelm  2003    456  32.36        1:07.47   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:07.17                 
                     
Mathias Lindberg Laursen  2003    448  32.88        1:07.85   
  Holstebro Svømme Club  1:03.24                 
                     
Kristian B. Rasmussen  2003    447  32.83        1:07.93   
  Svømmeklubben S 68  1:07.35                 
                     
Christopher G. Trandum  2003    445  33.45        1:07.99   
  Gentofte Svømme Klub  1:06.47                 
                     
Joshua P. Sidebotham  2003    429  33.44        1:08.85   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:07.74                 
                     
Carl Heyn Stage  2003    420  33.34        1:09.35   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:06.46                 
                     
10  Frederik Venø Elling  2003    412  34.08        1:09.75   
  Silkeborg Svømmeklub  1:07.94                 
                     
11  Oscar Cleemann  2003    411  33.69        1:09.83   
  Hvidovre Svømme Klub  1:08.89                 
                     
12  Sander Kudahl Zaccarin  2003    410  33.64        1:09.87   
  Agfs Svømmeafdeling  1:07.89                 
                     
13  Daniel Østerballe  2003    406  33.92        1:10.09   
  Viborg Svømme Klub  1:08.46                 
                     
14  Kasper Johnsen  2003    392  34.51        1:10.93   
  Odder Svømmeklub  1:07.88                 
                     
15  Tobias Davidsen  2003    383  34.90        1:11.48   
  Vest-Brøndby  1:10.22                 
                     
16  Lukas Stæhr Bentsen  2003    377  34.38        1:11.84   
  H2Odense  1:11.57                 
                     
17  Rasmus Skarby Madsen  2003    374  35.27        1:12.08   
  Slangerup Svømmeklub  1:10.68                 
                     
18  Andreas Hoffmann  2003    373  34.98        1:12.10   
  Sigma Swim Birkerød  1:11.11                 
                     
19  Lasse Darlem Brandt  2003    363  35.19        1:12.75   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:09.12                 
                     
20  Jonas Kjær  2003    363  34.58        1:12.76   
  Esbjerg Svømmeklub  1:07.11                 
                     
21  Marco Knudsen  2003    363  35.35        1:12.80   
  Greve Svømmeklub  1:12.10                 
                     
22  Mathias Knudsen  2003    345  35.75        1:14.00   
  Svømmeklubben Nord  1:10.50                 
                     
23  Noah Koefoed Weiss  2003    340  36.96        1:14.35   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:11.11                 
                     
24  Kasper Aagaard Jeppesen  2003    338  34.93        1:14.51   
  Lyngby Svømmeklub  1:11.42                 
                     
25  Lukas Majvig Andersen  2003    324  36.28        1:15.59   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:15.47                 
                     
26  Erik Li  2003    311  37.31        1:16.65   
  Herlev Svømning  1:19.48                 
                     
27  William Kristensen  2003    292  38.04        1:18.25   
  Søllerød Svømmeklub  1:16.68                 
                     
Anders Elsborg  2003              DSQ  SW 6.5 
  Viborg Svømme Klub  1:11.12                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  10:54 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  12:06   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 6, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Nickolas Kofoed Thestrup  2003  20  500  31.98        1:05.44   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  1:05.59                 
                     
Thor Brunsgaard  2003  19  488  32.01        1:05.95   
  Swim Team Neptun  1:04.42                 
                     
Oliver Søgaard-Andersen  2003  18  484  32.34        1:06.15   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:06.57                 
                     
Kristian B. Rasmussen  2003  17  458  32.38        1:07.37   
  Svømmeklubben S 68  1:07.35                 
                     
Mathias Lindberg Laursen  2003  17  458  33.12        1:07.37   
  Holstebro Svømme Club  1:03.24                 
                     
Mikkel Hjelm  2003  15  451  33.13        1:07.70   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:07.17                 
                     
Christopher G. Trandum  2003  14  429  33.70        1:08.85   
  Gentofte Svømme Klub  1:06.47                 
                     
Joshua P. Sidebotham  2003  13  415  33.88        1:09.63   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:07.74                 
                     
Carl Heyn Stage  2003  12  428  33.05        1:08.92   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:06.46                 
                     
10  Oscar Cleemann  2003  11  422  33.35        1:09.23   
  Hvidovre Svømme Klub  1:08.89                 
                     
11  Sander Kudahl Zaccarin  2003  10  407  34.56        1:10.03   
  Agfs Svømmeafdeling  1:07.89                 
                     
12  Daniel Østerballe  2003  405  33.98        1:10.20   
  Viborg Svømme Klub  1:08.46                 
                     
13  Tobias Davidsen  2003  397  34.82        1:10.62   
  Vest-Brøndby  1:10.22                 
                     
14  Frederik Venø Elling  2003  395  34.26        1:10.73   
  Silkeborg Svømmeklub  1:07.94                 
                     
15  Kasper Johnsen  2003  393  34.22        1:10.89   
  Odder Svømmeklub  1:07.88                 
                     
16  Lukas Stæhr Bentsen  2003  393  34.49        1:10.90   
  H2Odense  1:11.57                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  12:06 
 
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  10:54   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 7, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.73 2016-05-19 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Rebecca E. Jacobsen  2003    629  32.04        1:07.83   
  Viborg Svømme Klub  1:05.30                 
                     
Alberte V. Bisgaard  2003    601  33.85        1:08.85   
  Gentofte Svømme Klub  1:08.38                 
                     
Cecilie Christiansen  2003    579  33.87        1:09.71   
  Holstebro Svømme Club  1:09.59                 
                     
Sofie Trekær Klausen  2003    561  33.81        1:10.43   
  Brædstrup Svømmeklub  1:10.75                 
                     
Frederikke Marie Hansen  2003    559  34.52        1:10.55   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:09.25                 
                     
Katja Skovdal Lorentzen  2003    546  33.91        1:11.08   
  Køge Svømmeklub  1:08.31                 
                     
Mia Rindshøj  2003    545  35.07        1:11.15   
  Gentofte Svømme Klub  1:07.09                 
                     
Thea F. Johansen  2003    536  34.28        1:11.52   
  Herlev Svømning  1:08.35                 
                     
Maria Lund  2003    518  35.10        1:12.33   
  Sigma Swim Birkerød  1:11.22                 
                     
10  Ida S Olesen  2003    517  35.06        1:12.37   
  Aalborg Svømmeklub  1:08.83                 
                     
11  Louise Jensen  2003    517  34.83        1:12.38   
  Erritsø Gymnastik Og IF  1:11.87                 
                     
12  Ella Stenholt  2003    513  35.19        1:12.58   
  Lyngby Svømmeklub  1:11.43                 
                     
13  Celia Puggaard  2003    512  35.27        1:12.61   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:08.29                 
                     
14  Matilde Mantzius Mosegård  2003    502  35.59        1:13.12   
  Slagelse Svømmeklub  1:11.04                 
                     
15  Lærke Asmussen  2003    501  36.24        1:13.13   
  Svømmeklubben S 68  1:13.39                 
                     
16  My Phuong Bui  2003    486  36.05        1:13.89   
  H2Odense  1:11.59                 
                     
17  Sofia Norre Bendt  2003    479  36.50        1:14.25   
  Lyngby Svømmeklub  1:12.47                 
                     
18  Sofie Nielsen  2003    479  35.62        1:14.28   
  Haslev Svømmeklub  1:12.00                 
                     
19  Caroline Veggerby  2003    465  35.63        1:14.99   
  Vallensbæk IF Af 1939  1:10.46                 
                     
20  Selma Pruzljanin  2003    464  36.37        1:15.02   
  Thisted Svømmeklub  1:14.18                 
                     
21  Amalie Nielsen  2003    464  37.08        1:15.07   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:09.59                 
                     
22  Emilie Wolf Sørensen  2003    459  36.23        1:15.31   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  1:12.92                 
                     
23  Sofie Bach Nielsen  2003    457  36.65        1:15.42   
  Horsens Svømmeklub  1:12.29                 
                     
24  Signe Thomsen  2003    455  37.18        1:15.52   
  Svømmeklubben SMUT Terndrup  1:13.41                 
                     
25  Clara Carlquist  2003    454  36.90        1:15.60   
  Gentofte Svømme Klub  1:14.14                 
                     
26  Mikala Ravn Borch  2003    452  36.79        1:15.71   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:12.44                 
                     
27  Caroline Buhl Schrøder  2003    450  37.34        1:15.83   
  Sigma Swim Allerød  1:13.45                 
                     
28  Emma Hebsgaard Nielsen  2003    444  36.50        1:16.13   
  Ishøj Svømme Klub  1:14.67                 
                     
29  Freja Gjerløv  2003    442  36.79        1:16.29   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:13.99                 
                     
30  Luna Emilie Olsen  2003    441  36.75        1:16.33   
  Slangerup Svømmeklub  1:13.13                 
                     
31  Caroline Broholm  2003    440  36.25        1:16.36   
  Ringe Svømme Klub  1:12.57                 
                     
32  Sille Andersen  2003    440  36.95        1:16.41   
  Frederikssund Svømmeklub  1:18.07                 
                     
33  Louise Houe Andersen  2003    438  37.84        1:16.49   
  Viborg Svømme Klub  1:13.91                 
                     
34  Luna Gammelgaard  2003    434  37.70        1:16.72   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:11.04                 
                     
35  Elena Westmark Holm  2003    422  38.29        1:17.43   
  Hørsholm Svømmeforening  1:14.27                 
                     
36  Maria Hagen  2003    422  37.37        1:17.47   
  Lyngby Svømmeklub  1:14.09                 
                     
37  Josefine Heuer  2003    415  37.74        1:17.86   
  Viborg Svømme Klub  1:14.67                 
                     
38  Naya Høgholt Sejr  2003    408  38.31        1:18.31   
  Agfs Svømmeafdeling  1:13.75                 
                     
39  Thea Pedersen  2003    403  37.85        1:18.65   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:15.92                 
                     
40  Anna Skovmand Rasmussen  2003    388  37.43        1:19.64   
  Frem Odense  1:14.60                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  10:54 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  12:06   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 7, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.73 2016-05-19 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Rebecca E. Jacobsen  2003  20  635  32.56        1:07.61   
  Viborg Svømme Klub  1:05.30                 
                     
Alberte V. Bisgaard  2003  19  613  33.83        1:08.40   
  Gentofte Svømme Klub  1:08.38                 
                     
Mia Rindshøj  2003  18  587  33.24        1:09.41   
  Gentofte Svømme Klub  1:07.09                 
                     
Cecilie Christiansen  2003  17  578  33.92        1:09.76   
  Holstebro Svømme Club  1:09.59                 
                     
Sofie Trekær Klausen  2003  16  565  34.24        1:10.29   
  Brædstrup Svømmeklub  1:10.75                 
                     
Frederikke Marie Hansen  2003  15  554  34.63        1:10.73   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:09.25                 
                     
Thea F. Johansen  2003  14  548  34.27        1:10.98   
  Herlev Svømning  1:08.35                 
                     
Katja Skovdal Lorentzen  2003  13  528  34.62        1:11.90   
  Køge Svømmeklub  1:08.31                 
                     
Maria Lund  2003  12  540  35.05        1:11.33   
  Sigma Swim Birkerød  1:11.22                 
                     
10  Celia Puggaard  2003  11  514  35.34        1:12.52   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:08.29                 
                     
11  Ida S Olesen  2003  10  514  35.21        1:12.53   
  Aalborg Svømmeklub  1:08.83                 
                     
12  Louise Jensen  2003  511  34.58        1:12.67   
  Erritsø Gymnastik Og IF  1:11.87                 
                     
13  Ella Stenholt  2003  506  35.63        1:12.93   
  Lyngby Svømmeklub  1:11.43                 
                     
14  Matilde Mantzius Mosegård  2003  494  34.94        1:13.49   
  Slagelse Svømmeklub  1:11.04                 
                     
15  Lærke Asmussen  2003  486  36.22        1:13.89   
  Svømmeklubben S 68  1:13.39                 
                     
16  My Phuong Bui  2003  464  36.61        1:15.03   
  H2Odense  1:11.59                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  12:06 
 
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  10:54   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 8, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Nicklas Östman Pedersen  2002    691  28.05        58.73   
  Herlev Svømning  58.37                 
                     
Jakob Strunge Nissen  2002    598  29.90        1:01.62   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:01.99                 
                     
Gustav Klit Stjernholm  2002    568  30.11        1:02.71   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:01.58                 
                     
Tobias Dan Hansen  2002    565  30.15        1:02.80  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning  1:01.00                 
                     
Mads Kloster  2002    541  30.66        1:03.71   
  Thisted Svømmeklub  1:02.25                 
                     
Kasper Bonnichsen  2002    539  30.76        1:03.79   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:02.18                 
                     
Johan Heeno Rasmussen  2002    507  31.74        1:05.11   
  Helsingør Svømmeklub  1:04.86                 
                     
Emil Kayerød-Rasmussen  2002    505  32.25        1:05.21   
  Lyngby Svømmeklub  1:05.40                 
                     
Daniel Gallacher  2002    493  31.07        1:05.71   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  1:06.56                 
                     
10  Thor G. Nedergaard  2002    492  32.45        1:05.79   
  Odder Svømmeklub  1:04.85                 
                     
11  Patrick Zakaryan Olsen  2002    482  32.56        1:06.21   
  Horsens Svømmeklub  1:06.25                 
                     
12  David Arneskov  2002    479  32.31        1:06.34  Deltager ikke i finalen 
  Holbæk Svømme Klub  1:05.00                 
                     
13  Magnus Dolleris Schroll  2002    477  32.15        1:06.44   
  H2Odense  1:07.11                 
                     
14  Marcus Skøtt Haslev  2002    477  32.36        1:06.47   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:03.87                 
                     
15  Janus Rosholm  2002    457  32.67        1:07.40   
  Søllerød Svømmeklub  1:08.48                 
                     
16  Emil Kildahl Døssing  2002    446  33.33        1:07.96   
  Sigma Swim Birkerød  1:07.05                 
                     
17  Anders Skousen  2002    445  32.48        1:08.01   
  Hvidovre Svømme Klub  1:04.94                 
                     
18  Joakim Mortensen  2002    444  33.81        1:08.08   
  Ringsted Svømme Klub  1:07.17                 
                     
19  Vilhelm Damm Thorsell  2002    443  33.02        1:08.12   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  1:08.42                 
                     
20  Jens Bomgaard  2002    440  32.97        1:08.27   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:07.39                 
                     
21  Jakob Alexander Jensen  2002    435  33.07        1:08.50   
  Gladsaxe Svømmeklub  1:05.75                 
                     
22  Gustav Stahl  2002    433  32.41        1:08.65   
  H2Odense  1:06.15                 
                     
23  Frederik Pedersen  2002    428  33.40        1:08.92   
  Holbæk Svømme Klub  1:08.24                 
                     
24  Emil Carstensen  2002    417  33.13        1:09.48   
  Ringsted Svømme Klub  1:08.43                 
                     
25  Nikolaj Petlin Kock  2002    417  33.51        1:09.51   
  Agfs Svømmeafdeling  1:07.72                 
                     
26  Peter Eskjær-Køppen  2002    412  33.67        1:09.77   
  Herlev Svømning  1:09.36                 
                     
27  Mikkel Juul Pedersen  2002    411  33.84        1:09.81   
  Svømmeklubben Nord  1:08.68                 
                     
28  Mads Enghave  2002    410  33.92        1:09.89   
  Ishøj Svømme Klub  1:06.67                 
                     
29  Mads Baltzer  2002    401  34.30        1:10.38   
  Greve Svømmeklub  1:10.23                 
                     
30  Sofus Bolwig Balladone  2002    393  34.12        1:10.86   
  Agfs Svømmeafdeling  1:08.73                 
                     
31  Ejnar Truelsen  2002    391  35.67        1:10.98   
  Swim Team Midtjylland  1:07.08                 
                     
32  Mikkel Podiss Petersen  2002    374  34.65        1:12.07   
  Frem Odense  1:09.56                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  10:54 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  12:06   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 8, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Nicklas Östman Pedersen  2002  20  652  28.93        59.88   
  Herlev Svømning  58.37                 
                     
Jakob Strunge Nissen  2002  19  608  29.93        1:01.31   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:01.99                 
                     
Gustav Klit Stjernholm  2002  18  595  30.07        1:01.73   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:01.58                 
                     
Mads Kloster  2002  17  572  29.89        1:02.57   
  Thisted Svømmeklub  1:02.25                 
                     
Kasper Bonnichsen  2002  16  528  31.07        1:04.25   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:02.18                 
                     
Johan Heeno Rasmussen  2002  15  503  31.55        1:05.28   
  Helsingør Svømmeklub  1:04.86                 
                     
Emil Kayerød-Rasmussen  2002  14  460  32.68        1:07.24   
  Lyngby Svømmeklub  1:05.40                 
                     
Daniel Gallacher  2002  13  454  32.54        1:07.54   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  1:06.56                 
                     
Thor G. Nedergaard  2002  12  518  31.74        1:04.64   
  Odder Svømmeklub  1:04.85                 
                     
10  Marcus Skøtt Haslev  2002  11  507  31.99        1:05.12   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:03.87                 
                     
11  Patrick Zakaryan Olsen  2002  10  479  32.18        1:06.35   
  Horsens Svømmeklub  1:06.25                 
                     
12  Anders Skousen  2002  463  31.87        1:07.10   
  Hvidovre Svømme Klub  1:04.94                 
                     
13  Emil Kildahl Døssing  2002  448  33.45        1:07.86   
  Sigma Swim Birkerød  1:07.05                 
                     
14  Janus Rosholm  2002  438  33.06        1:08.36   
  Søllerød Svømmeklub  1:08.48                 
                     
15  Joakim Mortensen  2002  438  34.02        1:08.38   
  Ringsted Svømme Klub  1:07.17                 
                     
16  Magnus Dolleris Schroll  2002  413  34.03        1:09.74   
  H2Odense  1:07.11                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  12:06 
 
Resultat Løb 9 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  10:54   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 9, 200m Brystsvømning Damer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Junior: Thea Blomsterberg (2002) 2:30.61 2017-04-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Sara Damkjær Bartels  2004    593  36.83  1:18.41  2:01.37    2:45.55   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:45.00                 
                     
Maria Bebe Hansen  2004    557  38.91  1:21.85  2:05.49    2:49.01   
  Nyborg Svømmeklub  2:47.43                 
                     
Sarah Larsen  2004    542  39.33  1:22.50  2:05.98    2:50.60   
  Lyseng IF  3:05.17                 
                     
Mathilda Hyldal Jung  2004    521  39.26  1:22.92  2:08.16    2:52.82   
  Slangerup Svømmeklub  2:54.44                 
                     
Benedicte Them Jensen  2004    495  38.18  1:22.72  2:09.79    2:55.76   
  Køge Svømmeklub  2:51.71                 
                     
Nele Schulze  2004    488  38.01  1:23.42  2:09.89    2:56.58   
  Haderslev Svømme Klub  2:52.34                 
                     
Caroline Wiuff Jensen  2004    477  39.60  1:24.74  2:11.38    2:57.94   
  Vest-Brøndby  2:55.51                 
                     
Frida Hagstrup Vesterlund  2004    467  40.57  1:27.46  2:14.03    2:59.29   
  Aalborg Svømmeklub  2:56.03                 
                     
Dicte Skov Forsberg  2004    466  41.04  1:27.05  2:13.75    2:59.35   
  Skive Svømmeklub Poseidon  3:01.12                 
                     
10  Elma Gabela  2004    463  40.23  1:26.82  2:13.18    2:59.80   
  Kolding SK  2:57.40                 
                     
11  Eva Hjort  2004    461  41.17  1:27.18  2:13.29    2:59.99   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  2:57.04                 
                     
12  Emma Stoltz  2004    457  40.49  1:27.05  2:14.40    3:00.47   
  Sigma Swim Allerød  3:02.99                 
                     
13  Laura Marie Dige  2004    454  40.85  1:27.01  2:13.73    3:00.94   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  3:02.58                 
                     
14  Josefine Zebitz  2004    452  41.95  1:27.96  2:15.30    3:01.25   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:56.88                 
                     
15  Laura Vangkilde  2004    448  41.56  1:28.39  2:14.71    3:01.68   
  Hovedstadens Svømmeklub  3:01.54                 
                     
16  Anne Sofie Evald  2004    443  40.80  1:27.18  2:15.23    3:02.36  Deltager ikke i finalen 
  Gentofte Svømme Klub  2:56.65                 
                     
16  Camille Nørby  2004    443  44.18  1:31.86  2:18.00    3:02.36   
  Sigma Swim Birkerød  3:04.09                 
                     
18  Emma Ekman  2004    442  41.93  1:28.89  2:16.08    3:02.53   
  Svømmeklubben Laksen  2:59.95                 
                     
19  Caroline Holm  2004    442  41.21  1:27.46  2:14.57    3:02.54   
  Kalundborg SK  3:04.54                 
                     
20  Olivia Callesen  2004    431  40.93  1:28.74  2:16.33    3:04.16   
  Hovedstadens Svømmeklub  3:02.14                 
                     
21  Cathrine Birkebæk  2004    428  41.95  1:28.84  2:16.89    3:04.58   
  Agfs Svømmeafdeling  2:59.69                 
                     
22  Kathrine Weide  2004    423  41.12  1:28.75  2:17.20    3:05.26   
  Esbjerg Svømmeklub  2:59.33                 
                     
23  Clara Toft  2004    414  42.50  1:30.25  2:18.57    3:06.64   
  Gentofte Svømme Klub  3:08.43                 
                     
24  Nicoline Dyrman  2004    413  40.99  1:28.55  2:17.93    3:06.69   
  Støvring Svømmeklub Pingvinen  3:01.53                 
                     
25  Freja Møller  2004    413  42.08  1:30.19  2:18.00    3:06.79   
  Slangerup Svømmeklub  3:00.22                 
                     
26  Isabella Ravn Jensen  2004    412  43.74  1:30.72  2:18.92    3:06.87   
  Lyngby Svømmeklub  3:09.03                 
                     
27  Maria Østergaard Nielsen  2004    409  41.15  1:27.90  2:16.68    3:07.39   
  Viborg Svømme Klub  3:09.25                 
                     
28  Emily Maack  2004    408  42.01  1:30.15  2:18.87    3:07.41   
  Lyngby Svømmeklub  3:06.11                 
                     
29  Elisabeth Them Jensen  2004    408  42.12  1:30.36  2:19.34    3:07.44   
  Køge Svømmeklub  3:04.22                 
                     
30  Karoline Nielsen  2004    406  42.70  1:29.26  2:17.79    3:07.75   
  Slagelse Svømmeklub  3:03.44                 
                     
31  Kristine Kipper Pedersen  2004    405  40.83  1:28.31  2:18.20    3:07.87   
  Nyborg Svømmeklub  3:08.49                 
                     
32  Agnes Bojsen Jensen  2004    398  43.59  1:31.52  2:20.57    3:09.04   
  Lyseng IF  3:05.44                 
                     
33  Anna Maria Madsen  2004    395  42.67  1:30.81  2:19.52    3:09.57   
  Swim Team Taastrup - VATCPH  3:03.13                 
                     
34  Anne Sofie Nørtoft  2004    386  43.42  1:32.77  2:21.82    3:11.01   
  Kolding SK  3:05.63                 
                     
35  Amalie Brammer Kærgaard  2004    360  45.23  1:36.29  2:26.41    3:15.39   
  Gladsaxe Svømmeklub  3:13.65                 
                     
36  Søs Freund  2004    360  43.43  1:35.00  2:25.06    3:15.47   
  Esbjerg Svømmeklub  3:01.63                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  10:54 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  12:06   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 9, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:19.11 2013-08-01 
Dansk Rekord Junior: Thea Blomsterberg (2002) 2:30.61 2017-04-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Sara Damkjær Bartels  2004  20  603  37.22  1:17.91  2:01.27    2:44.64   
  Gladsaxe Svømmeklub  2:45.00                 
                     
Maria Bebe Hansen  2004  19  583  38.33  1:20.50  2:03.37    2:46.52   
  Nyborg Svømmeklub  2:47.43                 
                     
Sarah Larsen  2004  18  553  38.21  1:20.69  2:05.13    2:49.39   
  Lyseng IF  3:05.17                 
                     
Mathilda Hyldal Jung  2004  17  546  38.63  1:21.47  2:06.15    2:50.13   
  Slangerup Svømmeklub  2:54.44                 
                     
Benedicte Them Jensen  2004  16  529  38.10  1:22.19  2:06.99    2:51.95   
  Køge Svømmeklub  2:51.71                 
                     
Nele Schulze  2004  15  487  41.15  1:25.97  2:10.70    2:56.70   
  Haderslev Svømme Klub  2:52.34                 
                     
Frida Hagstrup Vesterlund  2004  14  481  40.76  1:26.48  2:12.36    2:57.54   
  Aalborg Svømmeklub  2:56.03                 
                     
Caroline Wiuff Jensen  2004  13  469  38.46  1:23.02  2:10.17    2:59.04   
  Vest-Brøndby  2:55.51                 
                     
Camille Nørby  2004  12  505  40.83  1:25.48  2:10.10    2:54.59   
  Sigma Swim Birkerød  3:04.09                 
                     
10  Eva Hjort  2004  11  486  40.59  1:25.54  2:11.35    2:56.85   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  2:57.04                 
                     
11  Dicte Skov Forsberg  2004  10  462  41.53  1:27.88  2:14.68    2:59.88   
  Skive Svømmeklub Poseidon  3:01.12                 
                     
12  Laura Vangkilde  2004  461  40.66  1:26.50  2:13.06    3:00.05   
  Hovedstadens Svømmeklub  3:01.54                 
                     
13  Laura Marie Dige  2004  456  41.03  1:26.20  2:13.36    3:00.64   
  VIK-Skovbakken Svømmeafdeling  3:02.58                 
                     
14  Elma Gabela  2004  450  41.46  1:28.44  2:15.11    3:01.50   
  Kolding SK  2:57.40                 
                     
15  Emma Stoltz  2004  446  41.58  1:28.54  2:15.29    3:01.99   
  Sigma Swim Allerød  3:02.99                 
                     
16  Josefine Zebitz  2004  443  41.90  1:28.89  2:16.39    3:02.39   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:56.88                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  25 juni 2017 
Licens til Dansk Svømmeunion  Udskriftstidspunkt  12:06 
 
Resultat Løb 10 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 10 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM Årgang Langbane    Udskriftsdato  25 juni 2017   
  Stævne by  Aalborg    Udskriftstidspunkt  11:44   
  Arrangør  Dansk Svømmeunion og Aalborg Svømmeklub         
  Bassin  50m         
  Stævne dato  24 juni 2017         
 
 
Løb 10, 200m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:11.41 2009-07-30 
Dansk Rekord Junior: Chris Christensen (1988) 2:15.72 2006-07-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Victor Nygaard  2003    494  35.39  1:16.33  1:58.63    2:40.59