2019-06-27   06:20:43
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for DM-H 2016, 4. Division

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  10:13   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 1, 100m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Amaury Leveaux (1985) 44.94 2008-12-13 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 47.44 2007-12-14 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 48.61 2009-12-05 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Pierre Høgenhaug  1999    611  25.75        52.94   
  Søllerød Svømmeklub  53.93                 
                     
Oliver Broholm  1999    570  54.17        54.17   
  Ringe Svømme Klub  53.98                 
                     
Andreas Noer Sejrskild  1998    569  25.83        54.23   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Jonas Rohwedder  1998    556  26.21        54.65   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Jens Sørensen  2001    505  26.50        56.40   
  Herning Svømmeklub  53.86                 
                     
Malthe Lindeblad  2001    487  57.10        57.10   
  DeltaSwim                   
                     
Jakob Tietgen  2002    485  27.55        57.19   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
Johann Kristian Møller  2001    483  57.27        57.27   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Patrick Zakaryan Olsen  2002    456  28.02        58.36   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
10  Frederik Clausen  2001    447  27.42        58.76   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
11  Kristoffer Østergaard  1999    419  29.11        1:00.02   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
12  Kasper Høst Stenbæk  2001    417  28.81        1:00.12   
  Erritsø Gymnastik Og IF  59.70                 
                     
13  Anton Kirkegaard Olesen  2000    373  29.58        1:02.40   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  10:13 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  10:19   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 2, 100m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Francesca Halsall (1990) 51.19 2009-11-22 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 51.32 2014-11-23 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 51.58 2016-10-09 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 53.55 2011-11-26 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Frederikke Petri  2001    614  28.89        59.99   
  Søllerød Svømmeklub  1:00.98                 
                     
Holly Lønne Turner  2003    503  30.41        1:04.10   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Ida L. Bendtsen  2000    502  30.92        1:04.17   
  DeltaSwim                   
                     
Carli Mark  2002    501  30.24        1:04.20   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
Emilie Trolle Pedersen  1999    500  30.63        1:04.26   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
Caroline Larsen  2001    493  30.42        1:04.56   
  Ringe Svømme Klub  1:04.42                 
                     
Ulrikke Veje  2002    491  31.03        1:04.65   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Signe Bach  2002    467  32.51        1:05.71   
  Herning Svømmeklub  1:05.67                 
                     
Marikka Andersen  2002    461  31.52        1:06.02   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
10  Liselotte Baxter  1998    436  32.28        1:07.25   
  Erritsø Gymnastik Og IF  1:05.57                 
                     
11  Anna Skovmand Rasmussen  2003    393  32.46        1:09.61   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
12  Anna Varming  2005    389  33.12        1:09.87   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
13  Clara Mortensen  2001    280  35.34        1:17.97   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  10:19 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  10:27   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 3, 200m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 1:51.36 2015-12-04 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 1:54.28 2013-12-12 
Dansk Rekord Senior: Viktor B. Bromer (1993) 1:54.86 2013-11-14 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 1:58.14 2011-04-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Alexander Aslak Nørgaard  2000    581  28.22  1:02.33  1:40.46    2:11.38   
  Søllerød Svømmeklub  2:10.64                 
                     
Simon B. Jeppesen  1997    548  27.17  1:02.67  1:42.53    2:13.89   
  Herning Svømmeklub  2:22.77                 
                     
Victor Kristensen  1999    497  29.33  1:04.67  1:45.19    2:18.35   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Kristoffer Desmareth  2000    489  28.39  1:02.96  1:45.69    2:19.06   
  Ringe Svømme Klub  2:20.50                 
                     
Morten Baxter  1996    458  30.45  1:05.77  1:49.15    2:22.14   
  Erritsø Gymnastik Og IF  2:22.90                 
                     
Malthe Elkjær  2003    447  30.46  1:07.71  1:48.91    2:23.33   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Luke Postema  1995    415  30.30  1:10.89  1:51.49    2:26.88   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Mads Peter Hansen  2004    393  31.75  1:09.47  1:53.83    2:29.65   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Jens Frederik Vittrup  1996    374  30.59  1:08.37  1:54.47    2:32.10   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
10  Martin Broch  2001    368  31.79  1:55.64  2:32.92    2:32.92   
  DeltaSwim                   
                     
11  Christian Galsøe  2002    322  34.58  1:13.89  2:02.25    2:39.84   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
12  Mathias Pedersen  2002    308  36.94  1:19.56  2:05.73    2:42.28   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
Christian Koch  1998              DSQ  tyvstart 
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  10:27 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  10:38   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 4, 200m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 2:01.86 2014-12-06 
Nordisk Rekord Senior: Julia Hjort-Hansen (1984) 2:07.08 2009-04-18 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 2:07.08 2009-04-18 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 2:11.33 2011-11-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Martha Vitus Tversted  2002    566  32.36  1:10.69  1:51.53    2:27.24   
  Søllerød Svømmeklub  2:26.67                 
                     
Laura Gam  2001    481  35.73  1:15.57  1:59.16    2:35.49   
  Herning Svømmeklub  2:33.93                 
                     
Freja Nicholas  2000    476  34.20  1:15.47  1:58.92    2:36.03   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
Frederikke Skau Hansen  2002    469  33.53  1:15.00  2:02.26    2:36.79   
  DeltaSwim                   
                     
Nele Schulze  2004    468  33.48  1:14.99  2:00.27    2:36.88   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Louise Sjørup Jensen  2003    467  36.65  1:18.30  2:00.42    2:36.96   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Caroline Broholm  2003    444  33.06  1:14.19  2:01.18    2:39.64   
  Ringe Svømme Klub  2:45.17                 
                     
Caroline Beck  1998    442  34.44  1:15.42  2:01.34    2:39.97   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Matilde Weibel  2002    439  32.76  1:13.78  2:03.43    2:40.29   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
10  Johanne Baes Aaholst  2004    399  35.74  1:16.22  2:08.49    2:45.50   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
11  Merete Brixen Lomholt  2001    385  35.26  1:19.11  2:07.99    2:47.37   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
12  Andrea K. Pedersen  2000    295  38.80  1:25.24  2:20.59    3:03.01   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
13  Clara Lynggaard  2002    249  39.18  1:27.44  2:25.41    3:13.51   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  10:38 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  11:02   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 5, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Florent Manaudou (1990) 22.22 2014-12-06 
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 23.33 2014-12-05 
Dansk Rekord Senior: Magnus Jakupsson (1994) 23.84 2015-12-06 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 24.87 2012-11-30 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Oliver Broholm  1999    548          27.14   
  Ringe Svømme Klub  26.73                 
Jakob Bjerre Eriksen  2000    481          28.34   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
Magnus Stender Berg  1999    480          28.36   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
Søren Bisgaard  1998    435          29.31   
  DeltaSwim                   
Magnus Funder  2001    423          29.58   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
Malthe Lindquist  1996    386          30.50   
  Erritsø Gymnastik Og IF  29.30                 
Valdemar Solok  2001    370          30.94   
  Søllerød Svømmeklub  32.73                 
Daniel Østerballe  2003    322          32.39   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
Oliver Veile  2001    322          32.41   
  Durup IF  59:59.03                 
10  Mads L. Skov Sørensen  2001    321          32.44   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
11  Ejnar Truelsen  2002    319          32.51   
  Herning Svømmeklub  32.62                 
12  Mikkel Podiss Petersen  2002    315          32.65   
  Frem Odense  59:59.03                 
13  Christoffer Daugbjerg  2001    314          32.66   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  11:02 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  10:51   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 6, 50m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Sanja Jovanovic (1986) 25.70 2009-12-12 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.39 2014-12-05 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.39 2014-12-05 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 26.98 2012-03-31 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Helene Grønnegaard  1998    537          31.58   
  Ringe Svømme Klub  31.95                 
Pernille H. Gravgaard  1997    515          32.01   
  DeltaSwim                   
Natascha Laigaard  2002    509          32.15   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
Carli Mark  2002    504          32.25   
  Durup IF  59:59.03                 
Anna Haugsted Pihl  2003    492          32.50   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
Louise Jensen  2003    465          33.12   
  Erritsø Gymnastik Og IF  32.90                 
Anna Skovmand Rasmussen  2003    425          34.12   
  Frem Odense  59:59.03                 
Maja Johansen  2002    422          34.21   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
Sofie Rahbek Hansen  2000    412          34.49   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
10  Marikka Andersen  2002    408          34.59   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
11  Freja Larsen  2001    388          35.17   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
12  Maja Fjord Kristensen  2002    345          36.59   
  Herning Svømmeklub  35.47                 
13  Amalie Harplod Hansen  2001    334          36.99   
  Søllerød Svømmeklub  37.42                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  10:51 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  11:04   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 7, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Yannick Agnel (1992) 3:32.25 2012-11-15 
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:36.82 2009-12-10 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:36.82 2009-12-10 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:45.45 2009-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Christoffer H. Andersen  2002    580  1:03.00  2:06.30  3:10.90    4:14.39   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Daniel Jensen  2001    554  1:01.39  2:07.38  3:13.94    4:18.35   
  DeltaSwim                   
                     
Jens Sørensen  2001    537  1:00.46  2:08.01  3:14.52    4:21.02   
  Herning Svømmeklub  4:06.37                 
                     
Mathias Kjær Nielsen  2000    531  1:01.63  2:07.85  3:14.41    4:22.00   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Frederik Juhl Leiszner  1999    528  1:01.32  2:08.01  3:15.57    4:22.47   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
Andreas Noer Sejrskild  1998    514  1:01.59  2:08.31  3:15.88    4:24.90   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
William Vig Stærmose  2002    470  1:04.62  2:14.07  3:23.76    4:32.95   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
Andreas Blaaberg  2002    464  1:03.94  2:13.15  3:23.73    4:33.99   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Lukas Jeppesen  2001    442  1:01.82  2:10.76  3:24.26    4:38.45   
  Erritsø Gymnastik Og IF  4:30.00                 
                     
10  Jannik S. Vilhelmsen  1999    394  1:03.98  2:17.55  3:33.95    4:49.28   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
11  Oscar Lykke Fischer  2002    371  1:05.71  2:21.63  3:39.75    4:55.20   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
12  Sebastian Veile  2003    339  1:11.93  2:28.55  3:46.74    5:04.23   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
13  Lukas Hedegaard  2004    332  1:14.14  2:32.42  3:49.66    5:06.28   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  11:04 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  11:30   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 8, 400m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Mireia Belmonte Garcia (1990) 3:54.52 2013-08-11 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 3:58.02 2011-12-10 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 3:58.02 2011-12-10 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 4:06.51 2011-10-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Julie Oxenvad  1997    605  1:06.17  2:16.71  3:26.75    4:37.17   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Sofia Qvade Rasmusen  2001    572  1:06.72  2:17.39  3:29.43    4:42.51   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Cathrine Skau Hansen  1999    559  1:06.66  2:18.88  3:32.06    4:44.53   
  DeltaSwim                   
                     
Clara Qvade Rasmusen  2001    503  1:09.29  2:24.80  3:39.90    4:54.79   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
Ella Christiansen  2003    502  1:09.39  2:23.25  3:39.33    4:55.03   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Sophie Gjelstrup  2002    474  1:10.83  2:26.68  3:44.09    5:00.66   
  Søllerød Svømmeklub  5:08.56                 
                     
Frederikke Kruse  2002    466  1:11.59  2:28.53  3:45.72    5:02.45   
  Herning Svømmeklub  4:55.49                 
                     
Feline Flytkjær Broersma  2004    457  1:10.65  2:28.42  3:47.53    5:04.28   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
Sofie Bruun Boye  2001    437  1:12.51  2:31.33  3:50.73    5:08.81   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
10  Mai Jørgensen  2003    431  1:14.70  2:33.38  3:52.26    5:10.44   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
11  Caroline Mogensen  2002    416  1:13.00  2:32.97  3:54.31    5:14.04   
  Ringe Svømme Klub  5:17.81                 
                     
12  Maja Poulsen  2003    409  1:15.24  2:34.60  3:54.69    5:15.70   
  Durup IF                   
                     
13  Mathilde Thy Asmussen  2004    335  1:17.40  2:42.72  4:10.13    5:37.62   
  Erritsø Gymnastik Og IF  6:10.16                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  11:30 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  11:50   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 9, 4X100m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Rusland (1900) 3:19.16 2009-12-20 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 3:28.03 2016-12-11 
Dansk Rekord Senior: Elite Svøm Esbjerg (1900) 3:33.67 2009-10-25 
Dansk Rekord Junior: Elite Svøm Esbjerg (1900) 3:41.71 2009-12-19 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m      Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Hsk    542          4:04.24   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
  Benjamin Perruchon  2001      29.87  1:02.51      1:02.51   
  Emil Knudsen  1999      30.95  1:06.09      2:08.60   
  Jonas Rohwedder  1998      28.25  1:01.20      3:09.80   
  Victor Kristensen  1999      25.95  54.44      4:04.24   
                     
Søllerød Juniors    536          4:05.05   
  Søllerød Svømmeklub  4:08.00                 
  Alexander Aslak Nørgaard  2000      29.90  1:00.17      1:00.17   
  Pierre Høgenhaug  1999      31.15  1:06.48      2:06.65   
  Christian Andersen  1999      28.72  1:02.99      3:09.64   
  Christoffer H. Andersen  2002      26.52  55.41      4:05.05   
                     
The Donalds  2000    523          4:07.07   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
  Jakob Bjerre Eriksen  2000      29.54  1:01.74      1:01.74   
  Victor Kjærsgaard  1998      32.45  1:10.52      2:12.26   
  Philip Agerskov  1998      27.39  1:00.55      3:12.81   
  Andreas Noer Sejrskild  1998      26.06  54.26      4:07.07   
                     
Stm Herrer  2002    510          4:09.17   
  Herning Svømmeklub  4:26.00                 
  Mikkel B. Høgild  1998      28.51  59.42      59.42   
  Anders Thingstrup Mehlsen  2001      32.79  1:10.74      2:10.16   
  Simon B. Jeppesen  1997      26.89  58.44      3:08.60   
  Ejnar Truelsen  2002      29.57  1:00.57      4:09.17   
                     
Horsens Svømmeklub Herrer  1900    475          4:15.08   
  Horsens Svømmeklub  59:59.01                 
  Patrick Zakaryan Olsen  2002      31.31  1:38.17      1:38.17   
  Christian Koch  1998      37.89  1:06.21      2:44.38   
  Daniel H. Johannesen  1999      34.09  1:01.38      3:45.76   
  Frederik Juhl Leiszner  1999      29.32  29.32      4:15.08   
                     
Delta Herrer    468          4:16.44   
  DeltaSwim                   
  Søren Bisgaard  1998      30.50  1:03.74      1:03.74   
  Kenneth Aaberg  1995      33.87  1:12.83      2:16.57   
  Daniel Jensen  2001      29.07  1:02.69      3:19.26   
  Malthe Lindeblad  2001      27.61  57.18      4:16.44   
                     
Esv Drenge    440          4:21.76   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
  Magnus Funder  2001      31.69  1:04.41      1:04.41   
  Anton Leth  2002      33.57  1:12.57      2:16.98   
  Malthe Elkjær  2003      30.91  1:06.68      3:23.66   
  Johann Kristian Møller  2001      27.16  58.10      4:21.76   
                     
Rsk Drenge    439          4:21.85   
  Ringe Svømme Klub                   
  Kristoffer Desmareth  2000      30.22  1:02.25      1:02.25   
  Anders S. Andreasen  1998      34.89  1:18.01      2:20.26   
  Oliver Broholm  1999      28.28  1:02.03      3:22.29   
  Jannik S. Vilhelmsen  1999      28.14  59.56      4:21.85   
                     
Egif Drenge    419          4:26.05   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
  Morten Baxter  1996      32.26  1:04.27      1:04.27   
  Kasper Høst Stenbæk  2001      36.98  1:19.28      2:23.55   
  Malthe Lindquist  1996      29.28  1:04.03      3:27.58   
  Frederik F. Nielsen  1994      27.20  58.47      4:26.05   
                     
10  Frem Herrer    373          4:36.46   
  Frem Odense                   
  Mikkel Podiss Petersen  2002      34.05  1:10.04      1:10.04   
  Jakob Tietgen  2002      37.65  1:21.06      2:31.10   
  Jens Frederik Vittrup  1996      30.20  1:05.07      3:36.17   
  William Vig Stærmose  2002      28.97  1:00.29      4:36.46   
                     
11  The Donalds 2  2000    360          4:39.90   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
  Simon Blidarevic  2002      32.37  1:09.00      1:09.00   
  Villads Kruse  2003      37.32  1:21.67      2:30.67   
  Carl Kirchhoff  2002      31.25  1:11.39      3:42.06   
  Frederik Clausen  2001      27.56  57.84      4:39.90   
                     
12  Durup Herrer    353          4:41.62   
  Durup IF  59:59.03                 
  Oliver Veile  2001      34.45  1:10.58      1:10.58   
  Kristian Avnskov Pedersen  1999      36.82  1:18.57      2:29.15   
  Kristoffer Østergaard  1999      31.78  1:08.07      3:37.22   
  Mathias Pedersen  2002      30.51  1:04.40      4:41.62   
                     
13  Vs Drenge    352          4:41.81   
  Viborg Svømme Klub  59:59.01                 
  Daniel Østerballe  2003      33.60  1:10.36      1:10.36   
  Martin Madsen  2001      37.45  1:20.36      2:30.72   
  Mikkel Riis  2002      31.26  1:08.57      3:39.29   
  Anton Kirkegaard Olesen  2000      29.88  1:02.52      4:41.81   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  11:50 
 
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 10 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  12:21   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 10, 4X100m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Danmark (1900) 3:48.86 2014-12-07 
Nordisk Rekord Senior: DEN (1900) 3:48.86 2014-12-07 
Dansk Rekord Senior: Aalborg Damer (1900) 3:59.47 2014-04-05 
Dansk Rekord Junior: KVIK Piger (1900) 4:10.57 2016-11-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m      Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Rsk Piger  2002    493          4:45.42   
  Ringe Svømme Klub                   
  Helene Grønnegaard  1998      33.27  1:09.61      1:09.61   
  Caroline Larsen  2001      36.93  1:21.19      2:30.80   
  Stine Madsen  1999      32.38  1:10.59      3:41.39   
  Alberte Korsgaard  2001      30.21  1:04.03      4:45.42   
                     
The Ivankas  2000    492          4:45.60   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
  Natascha Laigaard  2002      34.69  1:10.34      1:10.34   
  Freja Englund  1997      37.10  1:21.38      2:31.72   
  Matilde Weibel  2002      32.09  1:10.06      3:41.78   
  Ulrikke Veje  2002      30.80  1:03.82      4:45.60   
                     
Delta Damer - Diskløb    469          4:50.25   
  DeltaSwim                   
  Ida L. Bendtsen  2000      36.92  1:15.03      1:15.03   
  Enya Lindum Eskildsen  2000      37.50  1:19.96      2:34.99   
  Pernille H. Gravgaard  1997      31.30  1:11.31      3:46.30   
  Frederikke Skau Hansen  2002      31.00  1:03.95      4:50.25   
                     
Esv Piger    464          4:51.29   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
  Maja Johansen  2002      35.92  1:13.92      1:13.92   
  Louise Sjørup Jensen  2003      37.84  1:19.65      2:33.57   
  Holly Lønne Turner  2003      33.18  1:12.81      3:46.38   
  Ella Christiansen  2003      31.13  1:04.91      4:51.29   
                     
Søllerød Juniors    449          4:54.51   
  Søllerød Svømmeklub  4:55.00                 
  Sophie Gjelstrup  2002      37.94  1:18.83      1:18.83   
  Martha Vitus Tversted  2002      35.06  1:15.16      2:33.99   
  Frederikke Petri  2001      31.32  1:10.81      3:44.80   
  Rebecca Sangild  2003      32.76  1:09.71      4:54.51   
                     
The Ivankas 2  2000    442          4:55.99   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
  Johanne Baes Aaholst  2004      37.01  1:16.25      1:16.25   
  Frida Uldall  2003      39.17  1:24.03      2:40.28   
  Clara Qvade Rasmusen  2001      32.72  1:12.79      3:53.07   
  Emilie Trolle Pedersen  1999      29.98  1:02.92      4:55.99   
                     
Frem Damer    433          4:57.92   
  Frem Odense                   
  Anna Skovmand Rasmussen  2003      35.87  1:14.73      1:14.73   
  Johanne A Andersson  2003      39.07  1:22.40      2:37.13   
  Freja Nicholas  2000      34.17  1:16.33      3:53.46   
  Mathilde Aagaard Hansen  1999      30.20  1:04.46      4:57.92   
                     
Stm Damer  2002    422          5:00.58   
  Herning Svømmeklub  5:07.00                 
  Asta Buur Ovesen  2004      37.74  1:17.35      1:17.35   
  Laura Gam  2001      37.52  1:20.50      2:37.85   
  Emilie Knudsen  2002      33.39  1:13.22      3:51.07   
  Amalie Kristensen  2003      33.89  1:09.51      5:00.58   
                     
Hsk - Diskløb    422          5:00.66   
  Haderslev Svømme Klub                   
  Julie Oxenvad  1997      32.96  1:07.55      1:07.55   
  Signe Frits Nielsen  2002      39.75  1:24.51      2:32.06   
  Didde Meyer  2001      35.80  1:17.88      3:49.94   
  Freja Larsen  2001      32.90  1:10.72      5:00.66   
                     
10  Horsens Svømmeklub Damer  1900    397          5:06.74   
  Horsens Svømmeklub  59:59.01                 
  Marikka Andersen  2002      38.21  1:18.36      1:18.36   
  Anna Bull Kramer  2003      37.40  1:23.24      2:41.60   
  Ida Sund  2002      33.65  1:14.31      3:55.91   
  Nanna Sund  2000      33.42  1:10.83      5:06.74   
                     
11  Vs Piger    386          5:09.62   
  Viborg Svømme Klub  59:59.01                 
  Anna Varming  2005      39.33  1:21.88      1:21.88   
  Amalie Schade Kanstrup  2003      41.69  1:30.09      2:51.97   
  Josefine Heuer  2003      33.64  1:13.85      4:05.82   
  Sofie Rahbek Hansen  2000      30.80  1:03.80      5:09.62   
                     
12  Durup Piger    378          5:11.70   
  Durup IF  59:59.03                 
  Carli Mark  2002      33.17  1:08.62      1:08.62   
  Camilla Veile  2000      40.42  1:29.35      2:37.97   
  Anika Andersen  2001      38.12  1:24.23      4:02.20   
  Andrea K. Pedersen  2000      33.33  1:09.50      5:11.70   
                     
13  Egif Piger    366          5:15.30   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
  Louise Jensen  2003      36.62  1:13.68      1:13.68   
  Mia Schou Brock  2000      41.81  1:33.91      2:47.59   
  Sofie Sjøgren  2002      36.07  1:18.45      4:06.04   
  Theresa Ringgaard Teist  2000      32.48  1:09.26      5:15.30   
                     
Delta Damer              DSQ  sv.3 tyvstart 
  DeltaSwim  4:56.86                 
  Ida L. Bendtsen  2000      37.03  1:15.53      1:15.53   
  Enya Lindum Eskildsen  2000      37.19  1:19.94      2:35.47   
                     
Hsk              DSQ  4.sv tyvstart 
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
  Julie Oxenvad  1997      32.50  1:07.08      1:07.08   
  Signe Frits Nielsen  2002      39.05  1:23.22      2:30.30   
  Didde Meyer  2001      34.88  1:16.73      3:47.03   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  12:21 
 
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 11 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  16:10   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 11, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Stanislav Donets (1983) 48.95 2010-12-19 
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 51.33 2014-12-03 
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 51.54 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 53.51 2012-11-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Magnus Stender Berg  1999    509  30.18        1:01.25   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Jakob Bjerre Eriksen  2000    504  29.94        1:01.46   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Kristoffer Desmareth  2000    466  30.82        1:03.07   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Søren Bisgaard  1998    452  31.01        1:03.74   
  DeltaSwim                   
                     
Magnus Funder  2001    441  31.69        1:04.26   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Lukas Jeppesen  2001    431  30.98        1:04.73   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
Patrick Zakaryan Olsen  2002    429  31.26        1:04.85   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
Valdemar Solok  2001    402  32.47        1:06.23   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Ejnar Truelsen  2002    365  33.83        1:08.42   
  Herning Svømmeklub                   
                     
10  Mikkel Podiss Petersen  2002    353  33.40        1:09.21   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
11  Daniel Østerballe  2003    352  33.48        1:09.25   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
12  Oliver Veile  2001    350  34.08        1:09.38   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
13  Christoffer Daugbjerg  2001    342  33.68        1:09.89   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  16:10 
 
Resultat Løb 12 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 12 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  16:16   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 12, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 55.03 2014-12-04 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.99 2013-12-13 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.99 2013-12-13 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 57.57 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Helene Grønnegaard  1998    523  32.67        1:08.27   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Carli Mark  2002    502  33.46        1:09.22   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
Natascha Laigaard  2002    484  34.17        1:10.07   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Signe Bach  2002    435  35.88        1:12.58   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Maja Johansen  2002    431  35.66        1:12.80   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Anna Bull Kramer  2003    429  34.92        1:12.92   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
Louise Jensen  2003    429  36.04        1:12.92   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
Anna Skovmand Rasmussen  2003    407  35.83        1:14.22   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
Ida L. Bendtsen  2000    393  36.43        1:15.12   
  DeltaSwim                   
                     
10  Johanne Baes Aaholst  2004    391  37.12        1:15.21   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
11  Freja Larsen  2001    367  36.90        1:16.80   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
12  Sophie Gjelstrup  2002    355  37.47        1:17.66   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
13  Anna Varming  2005    329  1:19.64        1:19.64   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  16:16 
 
Resultat Løb 13 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 13 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  18 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  08:22   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 13, 200m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Marco Koch (1990) 2:00.44 2016-11-20 
Nordisk Rekord Senior: Erik Persson (1994) 2:04.42 2015-12-03 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:05.38 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Morten Klarskov (1992) 2:10.02 2009-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Emil Knudsen  1999    571  32.79  1:09.93  1:47.62    2:25.19   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Christian Koch  1998    525  33.82  1:11.79  1:50.24    2:29.31   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
Luke Postema  1995    464  34.74  1:14.79  1:56.12    2:35.54   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Mathias Teuchler  2000    452  34.78  1:13.66  1:54.64    2:36.98   
  DeltaSwim                   
                     
Anton Leth  2002    430  35.62  1:16.87  1:58.49    2:39.62   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Anders Thingstrup Mehlsen  2001    422  36.23  1:17.05  1:58.60    2:40.55   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Janus Rosholm  2002    408  35.28  1:16.55  1:59.94    2:42.32   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Mads Peter Hansen  2004    364  37.73  1:20.56  2:03.91    2:48.62   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Kristian Avnskov Pedersen  1999    358  37.40  1:20.16  2:04.64    2:49.63   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
10  Kasper Høst Stenbæk  2001    333  38.36  1:23.23  2:09.80    2:53.76   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
11  Jakob Tietgen  2002    327  38.88  1:24.00  2:09.70    2:54.75   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
12  Anders S. Andreasen  1998    326  38.76  1:23.59  2:09.56    2:55.02   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
13  Villads Kruse  2003    320  39.20  1:24.16  2:10.27    2:56.12   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
Markus Simonsen  2001              DSQ  ej samt.ber. 175m 
  Ringe Svømme Klub                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  18 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  08:22 
 
Resultat Løb 14 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 14 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  16:40   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 14, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.21 2013-12-13 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.21 2013-12-13 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.21 2013-12-13 
Dansk Rekord Junior: Thea Blomsterberg (2002) 2:25.41 2016-11-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Louise Sjørup Jensen  2003    526  38.30  1:20.71  2:03.72    2:46.70   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Alberte Schnieber Klausen  2002    477  39.51  1:23.83  2:08.56    2:52.17   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Johanne A Andersson  2003    473  40.13  1:25.07  2:09.89    2:52.69   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
Julie Lamberth  1996    442  39.18  1:23.28  2:09.37    2:56.64   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Enya Lindum Eskildsen  2000    439  39.27  1:23.51  2:09.94    2:56.93   
  DeltaSwim                   
                     
Caroline Larsen  2001    439  38.41  1:23.76  2:10.81    2:57.03   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Signe Frits Nielsen  2002    432  40.24  1:26.08  2:12.22    2:57.93   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Marikka Andersen  2002    397  41.06  1:27.71  2:15.39    3:02.95   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
Carla Lyhne Weiner  2003    376  43.75  1:31.36  2:19.77    3:06.32   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
10  Celeste Pind Therkildsen  2002    363  42.37  1:29.50  2:18.88    3:08.56   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
11  Mathilde Emilie K. Larsen  2002    350  43.74  1:32.72  2:22.32    3:10.83   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
12  Camilla Veile  2000    302  41.90  1:32.39  2:25.66    3:20.51   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
13  Mia Schou Brock  2000    263  43.51  1:36.79  2:32.92    3:29.90   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  16:40 
 
Resultat Løb 15 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 15 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  16:45   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 15, 50m Butterfly Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Steffen Deibler (1987) 21.80 2009-11-14 
Nordisk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.79 2009-12-13 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 22.79 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Jakob S. Andkjær (1985) 24.04 2003-12-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mikkel B. Høgild  1998    584          26.08   
  Herning Svømmeklub                   
Philip Agerskov  1998    528          26.97   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
Jonas Rohwedder  1998    526          27.00   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
Malthe Lindquist  1996    504          27.39   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
Malthe Lindeblad  2001    486          27.72   
  DeltaSwim                   
Daniel H. Johannesen  1999    470          28.03   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
Ulrik Peter Willén  1995    458          28.28   
  Søllerød Svømmeklub                   
Malthe Elkjær  2003    445          28.55   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
Mikkel Riis  2002    386          29.92   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
10  Frederik Clausen  2001    381          30.06   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
11  Christian Landtved  2004    378          30.13   
  Ringe Svømme Klub                   
12  Jens Frederik Vittrup  1996    378          30.14   
  Frem Odense  59:59.03                 
13  Kristoffer Østergaard  1999    374          30.24   
  Durup IF  59:59.03                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  16:45 
 
Resultat Løb 16 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 16 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  16:49   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 16, 50m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 24.71 2014-12-05 
Dansk Rekord Junior: Jeanette Ottesen (1987) 26.45 2003-12-12 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Pernille H. Gravgaard  1997    522          30.27   
  DeltaSwim                   
Alberte Korsgaard  2001    497          30.77   
  Ringe Svømme Klub                   
Emilie Knudsen  2002    475          31.23   
  Herning Svømmeklub                   
Frederikke Petri  2001    473          31.29   
  Søllerød Svømmeklub                   
Matilde Weibel  2002    468          31.39   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
Holly Lønne Turner  2003    456          31.67   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
Josefine Heuer  2003    426          32.38   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
Clara Qvade Rasmusen  2001    426          32.39   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
Sofie Sjøgren  2002    420          32.54   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
10  Ida Sund  2002    403          32.99   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
11  Mathilde Aagaard Hansen  1999    398          33.14   
  Frem Odense  59:59.03                 
12  Didde Meyer  2001    355          34.42   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
13  Anika Andersen  2001    326          35.41   
  Durup IF  59:59.03                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  16:49 
 
Resultat Løb 17 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 17 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  18 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  08:07   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 17, 200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 1:39.37 2009-11-15 
Nordisk Rekord Senior: Matias Koski (1994) 1:43.51 2016-11-07 
Dansk Rekord Senior: Anders Lie Nielsen (1991) 1:43.69 2016-12-07 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:45.25 2009-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Pierre Høgenhaug  1999    616  26.85  56.39  1:26.58    1:56.75   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Daniel Jensen  2001    545  28.46  59.70  1:31.31    2:01.60   
  DeltaSwim                   
                     
Simon B. Jeppesen  1997    542  27.97  58.75  1:30.24    2:01.87   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Frederik Juhl Leiszner  1999    523  28.68  59.68  1:31.34    2:03.31   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
Andreas Noer Sejrskild  1998    521  27.62  58.39  1:30.43    2:03.47   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Benjamin Perruchon  2001    502  28.72  1:00.31  1:32.84    2:05.01   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Kristoffer Desmareth  2000    486  28.56  1:00.76  1:33.41    2:06.33   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Andreas Blaaberg  2002    462  28.57  1:00.55  1:34.44    2:08.46   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
William Vig Stærmose  2002    432  30.65  1:04.43  1:38.30    2:11.39   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
10  Kristoffer Østergaard  1999    432  30.51  1:03.99  1:38.23    2:11.40   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
11  Christopher Ohm  2001    398  30.77  1:04.78  2:14.98    2:14.98   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
12  Oscar Lykke Fischer  2002    376  31.47  1:06.55  1:42.75    2:17.56   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
13  Lukas Hedegaard  2004    331  32.04  1:09.17  2:23.52    2:23.52   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  18 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  08:07 
 
Resultat Løb 18 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 18 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  17:13   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 18, 200m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:50.78 2014-12-07 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 1:50.78 2014-12-07 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:55.04 2013-12-15 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:56.70 2011-11-27 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Julie Oxenvad  1997    627  29.98  1:02.58  1:36.10    2:09.43   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Sofia Qvade Rasmusen  2001    556  30.83  1:04.48  1:39.46    2:14.66   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Cathrine Skau Hansen  1999    550  31.31  1:06.10  1:41.41    2:15.13   
  DeltaSwim                   
                     
Ella Christiansen  2003    498  32.18  1:08.38  1:44.09    2:19.74   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Emilie Trolle Pedersen  1999    464  32.22  1:08.50  1:45.78    2:23.08   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
Anna Bull Kramer  2003    451  32.55  1:08.98  1:46.75    2:24.45   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
Caroline Mogensen  2002    447  33.40  1:09.94  1:47.65    2:24.85   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Sofie Bruun Boye  2001    442  1:09.92  1:48.44  2:25.42    2:25.42   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Liselotte Baxter  1998    429  32.77  1:09.37  1:48.58    2:26.78   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
10  Amalie Kristensen  2003    424  34.51  1:11.78  1:50.01    2:27.36   
  Herning Svømmeklub                   
                     
11  Mai Jørgensen  2003    419  34.33  1:12.31  1:50.81    2:27.99   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
12  Emilie Nepper-Christensen  2003    403  34.14  1:12.48  1:52.38    2:29.92   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
13  Maja Poulsen  2003    343  35.93  1:16.81  1:58.45    2:38.17   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  17:13 
 
Resultat Løb 19 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 19 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  17:17   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 19, 100m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Vladimir V. Morozov (1990) 50.30 2016-08-30 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 52.51 2012-12-15 
Dansk Rekord Senior: Daniel Skaaning (1993) 53.32 2013-12-14 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 54.39 2010-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Alexander Aslak Nørgaard  2000    590  28.40        1:00.39   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Victor Kristensen  1999    532  29.22        1:02.51   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Philip Agerskov  1998    518  28.89        1:03.04   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Jannik S. Vilhelmsen  1999    430  30.50        1:07.10   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Johann Kristian Møller  2001    427  30.15        1:07.25   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Frederik Clausen  2001    421  30.90        1:07.57   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
Jakob Tietgen  2002    408  31.21        1:08.27   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
Martin Broch  2001    391  1:09.26        1:09.26   
  DeltaSwim                   
                     
Anton Kirkegaard Olesen  2000    386  33.02        1:09.53   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
10  Oliver Fenger  2003    379  33.38        1:10.00   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
11  Oliver Veile  2001    354  32.05        1:11.59   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
12  Lucas Grinderslev  2001    328  33.80        1:13.40   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
13  Ejnar Truelsen  2002    317  34.41        1:14.24   
  Herning Svømmeklub                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  17:17 
 
Resultat Løb 20 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 20 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  17 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  17:24   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 20, 100m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 56.67 2015-12-04 
Nordisk Rekord Senior: THerese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.34 2014-10-05 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.97 2011-11-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Martha Vitus Tversted  2002    580  32.05        1:07.93   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Freja Nicholas  2000    504  33.81        1:11.17   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
Caroline Broholm  2003    502  32.83        1:11.28   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Nele Schulze  2004    500  33.43        1:11.37   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Julie Lamberth  1996    474  33.86        1:12.64   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Caroline Beck  1998    457  34.16        1:13.53   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Svava Kj. Gregersen  2004    450  33.88        1:13.95   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Frederikke Skau Hansen  2002    437  35.37        1:14.65   
  DeltaSwim                   
                     
Frida Uldall  2003    436  35.19        1:14.71   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
10  Merete Brixen Lomholt  2001    412  35.60        1:16.14   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
11  Asta Buur Ovesen  2004    353  35.83        1:20.12   
  Herning Svømmeklub                   
                     
12  Sandra Kristensen  1999    339  36.97        1:21.24   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
13  Andrea K. Pedersen  2000    321  38.87        1:22.76   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  17 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  17:24 
 
Resultat Løb 21 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 21 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  18 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  10:10   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 21, 100m Butterfly Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Evgeny Korotyshkin (1983) 48.48 2009-11-07 
Nordisk Rekord Senior: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 
Dansk Rekord Senior: Daniel Steen Andersen (1995) 51.14 2014-04-06 
Dansk Rekord Junior: Daniel Steen Andersen (1995) 52.44 2012-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mikkel B. Høgild  1998    611  26.80        57.07   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Jonas Rohwedder  1998    518  28.10        1:00.29   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Philip Agerskov  1998    508  27.36        1:00.69   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Oliver Broholm  1999    492  28.31        1:01.32   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Mikkel Jensen  1995    478  28.79        1:01.95   
  DeltaSwim                   
                     
Morten Baxter  1996    472  29.62        1:02.18   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
Daniel H. Johannesen  1999    465  29.29        1:02.50   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
Christian Andersen  1999    426  29.49        1:04.36   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Jens Frederik Vittrup  1996    406  30.08        1:05.38   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
10  Malthe Elkjær  2003    398  30.69        1:05.84   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
11  Mikkel Riis  2002    354  31.50        1:08.44   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
12  Kristian Avnskov Pedersen  1999    337  31.66        1:09.55   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
13  Carl Kirchhoff  2002    310  32.33        1:11.50   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  18 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  10:10 
 
Resultat Løb 22 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 22 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  18 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  10:20   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 22, 100m Butterfly Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 54.61 2014-12-07 
Nordisk Rekord Senior: Sarah Sjöström (1993) 54.61 2014-12-07 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 55.10 2015-12-11 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 59.18 2016-11-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Julie Oxenvad  1997    545  31.31        1:06.82   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Alberte Korsgaard  2001    466  32.87        1:10.39   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Julie Lamberth  1996    439  32.57        1:11.81   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Frederikke Suhnsen  2002    410  35.48        1:13.49   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Holly Lønne Turner  2003    407  34.14        1:13.67   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Clara Qvade Rasmusen  2001    398  33.28        1:14.23   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
Caroline Beck  1998    392  35.42        1:14.61   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Charlotte Bisgaard  2001    387  34.66        1:14.89   
  DeltaSwim                   
                     
Nanna Sund  2000    374  34.72        1:15.73   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
10  Emilie Nepper-Christensen  2003    341  36.71        1:18.14   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
11  Sofie Sjøgren  2002    335  34.75        1:18.62   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
12  Emilie Podiss Petersen  2004    292  38.32        1:22.25   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
13  Anika Andersen  2001    280  38.44        1:23.39   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  18 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  10:20 
 
Resultat Løb 23 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 23 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  18 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  10:37   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 23, 400m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Laszlo Cseh (1985) 3:57.27 2009-12-11 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 4:05.06 2015-12-03 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:05.98 2009-12-11 
Dansk Rekord Junior: Mikkel Gadgaard (1999) 4:16.13 2016-11-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Alexander Aslak Nørgaard  2000    612  1:03.23  2:12.56  3:33.46    4:37.25   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Simon B. Jeppesen  1997    518  1:02.13  2:21.86  3:45.60    4:53.11   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Emil Knudsen  1999    492  1:06.06  2:26.92  3:47.04    4:58.18   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Frederik Juhl Leiszner  1999    421  1:09.58  2:32.16  4:04.51    5:14.02   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
Casper Brinch  2002    414  1:11.37  2:31.63  4:02.56    5:15.90   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Kenneth Aaberg  1995    410  1:12.81  2:33.82  4:02.11    5:16.96   
  DeltaSwim                   
                     
Mads Peter Hansen  2004    407  1:12.84  2:33.31  4:03.46    5:17.70   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Luke Postema  1995    402  1:09.95  2:38.75  4:05.57    5:18.86   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Jakob Tietgen  2002    397  1:10.06  2:31.17  4:10.97    5:20.20   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
10  Christian Landtved  2004    330  1:12.31  2:36.22  4:19.07    5:40.48   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
11  Mathias Pedersen  2002    325  1:22.80  2:50.78  4:26.21    5:42.44   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
12  Christian Galsøe  2002    322  1:21.19  2:44.48  4:24.75    5:43.31   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
13  Lucas Grinderslev  2001    285  1:23.43  2:49.98  4:38.72    5:57.79   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  18 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  10:37 
 
Resultat Løb 24 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 24 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  18 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  11:00   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 24, 400m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 4:19.46 2015-12-02 
Nordisk Rekord Senior: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:32.39 2009-04-18 
Dansk Rekord Junior: Katrine Bukh Villesen (2000) 4:40.42 2016-11-19 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Frederikke Skau Hansen  2002    491  1:14.39  2:39.91  4:17.55    5:28.82   
  DeltaSwim                   
                     
Freja Nicholas  2000    490  1:19.47  2:43.68  4:13.65    5:28.91   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
Laura Gam  2001    474  1:23.24  2:46.21  4:18.52    5:32.73   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Svava Kj. Gregersen  2004    470  1:18.81  2:45.48  4:19.87    5:33.55   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Nele Schulze  2004    456  1:19.79  2:47.31  4:19.39    5:36.87   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Matilde Weibel  2002    443  1:14.24  2:40.09  4:22.30    5:40.27   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Anna Bull Kramer  2003    426  1:18.12  2:45.94  4:22.84    5:44.59   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
Josefine Heuer  2003    404  1:19.36  2:47.93  4:30.38    5:50.71   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Sophie Gjelstrup  2002    395  1:27.12  2:54.25  4:35.52    5:53.45   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
10  Katrine B. Hansen  2002    380  1:22.74  2:50.04  4:30.98    5:58.06   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
11  Mathilde Emilie K. Larsen  2002    342  1:27.57  3:02.84  4:45.76    6:10.83   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
12  Andrea K. Pedersen  2000    287  1:29.10  4:03.96  5:50.77    6:33.34   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
13  Theresa Ringgaard Teist  2000    256  1:29.53  3:12.49  5:17.07    6:48.35   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  18 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  11:00 
 
Resultat Løb 25 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 25 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  18 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  12:56   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 25, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Fabio Scozzoli (1988) 25.72 2013-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Aleksander Hetland (1982) 26.19 2009-12-12 
Dansk Rekord Senior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.09 2015-12-20 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 27.09 2015-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Pierre Høgenhaug  1999    536          31.07   
  Søllerød Svømmeklub                   
Victor Kjærsgaard  1998    515          31.50   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
Christian Koch  1998    493          31.96   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
Victor Kristensen  1999    479          32.25   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
Anders Thingstrup Mehlsen  2001    456          32.80   
  Herning Svømmeklub                   
Anton Leth  2002    455          32.81   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
Frederik F. Nielsen  1994    401          34.24   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
Martin Broch  2001    399          34.27   
  DeltaSwim                   
Anders S. Andreasen  1998    375          35.00   
  Ringe Svømme Klub                   
10  Simon Blidarevic  2002    356          35.62   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
11  Martin Madsen  2001    329          36.57   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
12  Kristian Avnskov Pedersen  1999    308          37.38   
  Durup IF  59:59.03                 
13  Magnus Ipsen Pedersen  2001    218          41.94   
  Frem Odense  59:59.03                 
Kenneth Aaberg  1995              DSQ  tyvstart 
  DeltaSwim                   
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  18 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  12:56 
 
Resultat Løb 26 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 26 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  18 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  11:11   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 26, 50m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 28.81 2014-12-03 
Nordisk Rekord Senior: Jenna Laukkanen (1995) 29.71 2015-12-02 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 29.87 2013-12-12 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 31.50 2015-12-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Pernille H. Gravgaard  1997    615          33.85   
  DeltaSwim                   
Martha Vitus Tversted  2002    532          35.54   
  Søllerød Svømmeklub                   
Freja Englund  1997    485          36.65   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
Louise Sjørup Jensen  2003    484          36.68   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
Alberte Schnieber Klausen  2002    480          36.78   
  Herning Svømmeklub                   
Caroline Larsen  2001    477          36.85   
  Ringe Svømme Klub                   
Johanne A Andersson  2003    439          37.88   
  Frem Odense  59:59.03                 
Celeste Pind Therkildsen  2002    420          38.44   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
Frida Uldall  2003    418          38.50   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
10  Merete Brixen Lomholt  2001    412          38.68   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
11  Signe Frits Nielsen  2002    404          38.94   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
12  Mathilde Thy Asmussen  2004    363          40.36   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
13  Camilla Veile  2000    359          40.52   
  Durup IF  59:59.03                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  18 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  11:11 
 
Resultat Løb 27 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 27 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  18 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  11:20   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 27, 200m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Arkady Vyatchanin (1984) 1:46.11 2009-11-15 
Nordisk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 1:52.33 2009-12-19 
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 1:52.33 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Marcus Bak (1991) 1:55.80 2009-04-19 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Mikkel B. Høgild  1998    526  31.60  1:05.18  1:38.16    2:10.82   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Benjamin Perruchon  2001    477  30.76  1:04.93  1:39.97    2:15.12   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Jakob Bjerre Eriksen  2000    474  30.65  1:05.27  1:40.41    2:15.43   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Magnus Funder  2001    461  31.92  1:06.49  1:42.39    2:16.69   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Valdemar Solok  2001    424  33.11  1:08.79  1:45.29    2:20.53   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Lukas Jeppesen  2001    423  33.86  1:09.89  1:45.71    2:20.65   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
Daniel Jensen  2001    421  32.21  1:08.84  1:46.13    2:20.93   
  DeltaSwim                   
                     
Jannik S. Vilhelmsen  1999    407  32.58  1:08.13  1:45.27    2:22.47   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Oliver Veile  2001    362  34.78  1:12.02  1:50.80    2:28.15   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
10  Mikkel Podiss Petersen  2002    352  34.19  1:11.85  1:51.14    2:29.56   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
11  Daniel Østerballe  2003    341  35.38  1:13.96  1:53.86    2:31.08   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
12  Mads L. Skov Sørensen  2001    327  34.22  1:11.53  1:52.41    2:33.25   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
13  Villads Kruse  2003    320  35.99  1:15.08  1:54.68    2:34.38   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  18 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  11:20 
 
Resultat Løb 28 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 28 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  18 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  12:57   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 28, 200m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 1:59.23 2014-12-05 
Nordisk Rekord Senior: Michelle Coleman (1993) 2:03.26 2014-11-22 
Dansk Rekord Senior: Pernille Larsen (1992) 2:03.50 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Pernille Larsen (1992) 2:06.27 2008-12-14 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Frederikke Petri  2001    509  34.85  1:13.58  1:52.17    2:29.29   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Carli Mark  2002    499  35.75  1:13.40  1:52.82    2:30.31   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
Helene Grønnegaard  1998    478  33.21  1:11.29  1:51.90    2:32.43   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Signe Bach  2002    452  38.14  1:17.49  1:57.38    2:35.29   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Natascha Laigaard  2002    445  36.30  1:15.34  1:56.86    2:36.16   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
                     
Louise Jensen  2003    439  38.07  1:18.97  1:59.47    2:36.87   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
Maja Johansen  2002    437  36.84  1:16.57  1:56.94    2:37.09   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Johanne Baes Aaholst  2004    402  37.96  1:19.66  2:00.72    2:41.50   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
Didde Meyer  2001    399  37.00  1:17.80  2:00.52    2:41.87   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
10  Marikka Andersen  2002    395  38.25  1:18.85  2:01.21    2:42.40   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
11  Charlotte Bisgaard  2001    393  37.02  1:19.17  2:01.10    2:42.72   
  DeltaSwim                   
                     
12  Anna Skovmand Rasmussen  2003    390  37.84  1:19.40  2:01.67    2:43.09   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
13  Anna Varming  2005    348  39.94  1:23.47  2:07.45    2:49.50   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Ida L. Bendtsen  2000              DSQ  ej forts.bev.150m 
  DeltaSwim                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  18 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  12:57 
 
Resultat Løb 29 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 29 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  18 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  15:41   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 29, 4X200m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Rusland (1900) 6:49.04 2010-12-16 
Nordisk Rekord Senior: DEN (1900) 6:54.88 2016-12-09 
Dansk Rekord Senior: VAT CPH (1900) 7:10.91 2012-04-01 
Dansk Rekord Junior: Farum Drenge (1900) 7:23.04 2008-10-23 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m      Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Søllerød Juniors    668          7:47.69   
  Søllerød Svømmeklub                   
  Alexander Aslak Nørgaard  2000      56.06  1:54.05      1:54.05   
  Christian Andersen  1999      57.07  2:00.66      3:54.71   
  Christoffer H. Andersen  2002      56.73  1:57.45      5:52.16   
  Pierre Høgenhaug  1999      55.59  1:55.53      7:47.69   
                     
Hsk    610          8:02.20   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
  Mathias Kjær Nielsen  2000      58.11  2:00.90      2:00.90   
  Jonas Rohwedder  1998      1:28.29  1:59.23      4:00.13   
  Victor Kristensen  1999      1:30.77  2:02.99      6:03.12   
  Magnus Stender Berg  1999      1:29.16  1:59.08      8:02.20   
                     
The Donalds  2000    551          8:18.92   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
  Andreas Noer Sejrskild  1998      57.73  2:03.42      2:03.42   
  Philip Agerskov  1998      1:28.98  2:00.76      4:04.18   
  Sebastian Ejdesgaard  2001      2:10.61  2:10.61      6:14.79   
  Jakob Bjerre Eriksen  2000      2:04.13  2:04.13      8:18.92   
                     
Horsens Svømmeklub Herrer  1900    541          8:21.76   
  Horsens Svømmeklub  59:59.01                 
  Frederik Juhl Leiszner  1999      59.20  2:03.03      2:03.03   
  Daniel H. Johannesen  1999      59.71  2:05.96      4:08.99   
  Christian Koch  1998      59.73  2:03.48      6:12.47   
  Patrick Zakaryan Olsen  2002      1:01.18  2:09.29      8:21.76   
                     
Delta Herrer    534          8:24.02   
  DeltaSwim                   
  Mikkel Jensen  1995      57.73  2:00.57      2:00.57   
  Søren Bisgaard  1998      1:00.39  2:10.91      4:11.48   
  Malthe Lindeblad  2001      2:07.44  2:07.44      6:18.92   
  Daniel Jensen  2001      2:05.10  2:05.10      8:24.02   
                     
Esv Drenge    492          8:37.94   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
  Casper Brinch  2002      1:06.19  2:14.12      2:14.12   
  Johann Kristian Møller  2001      59.21  2:06.62      4:20.74   
  Andreas Blaaberg  2002      1:00.79  2:07.98      6:28.72   
  Magnus Funder  2001      1:00.80  2:09.22      8:37.94   
                     
Stm Herrer  2002    487          8:39.68   
  Herning Svømmeklub                   
  Jens Sørensen  2001      57.38  2:00.51      2:00.51   
  Johannes Wemmelund  2001      1:04.33  2:14.95      4:15.46   
  Anders Thingstrup Mehlsen  2001      1:03.86  2:12.40      6:27.86   
  Ejnar Truelsen  2002      1:03.18  2:11.82      8:39.68   
                     
Rsk Drenge    487          8:39.80   
  Ringe Svømme Klub                   
  Jannik S. Vilhelmsen  1999      1:03.00  2:13.09      2:13.09   
  Anders S. Andreasen  1998      1:06.20  2:20.13      4:33.22   
  Kristoffer Desmareth  2000      59.40  2:04.16      6:37.38   
  Oliver Broholm  1999      57.25  2:02.42      8:39.80   
                     
Egif Drenge    463          8:48.65   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
  Morten Baxter  1996      1:00.26  2:02.72      2:02.72   
  Christopher Ohm  2001      1:42.54  2:16.35      4:19.07   
  Kasper Høst Stenbæk  2001      2:19.05  2:19.05      6:38.12   
  Malthe Lindquist  1996      2:10.53  2:10.53      8:48.65   
                     
10  Frem Herrer    436          8:59.07   
  Frem Odense                   
  William Vig Stærmose  2002      1:03.10  2:09.89      2:09.89   
  Viktor Christensen  2001      1:07.02  2:24.27      4:34.16   
  Jens Frederik Vittrup  1996      1:03.14  2:13.28      6:47.44   
  Jakob Tietgen  2002      1:36.88  2:11.63      8:59.07   
                     
11  The Donalds 2  2000    416          9:07.69   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
  Simon Blidarevic  2002      1:03.09  2:12.72      2:12.72   
  Oscar Lykke Fischer  2002      1:05.60  2:18.13      4:30.85   
  Christian Galsøe  2002      1:08.48  2:23.71      6:54.56   
  Frederik Clausen  2001      1:01.16  2:13.13      9:07.69   
                     
12  Durup Herrer    391          9:19.21   
  Durup IF  59:59.03                 
  Magnus Dalsgaard Pedersen  2004      1:12.81  2:28.65      2:28.65   
  Kristoffer Østergaard  1999      1:04.19  2:11.74      4:40.39   
  Oliver Veile  2001      1:06.58  2:07.10      6:47.49   
  Mathias Pedersen  2002      1:56.13  2:31.72      9:19.21   
                     
13  Vs Drenge    370          9:29.36   
  Viborg Svømme Klub  59:59.01                 
  Daniel Østerballe  2003      1:09.26  2:22.28      2:22.28   
  Anders Elsborg  2003      1:10.11  2:27.01      4:49.29   
  Lukas Hedegaard  2004      1:09.20  2:25.07      7:14.36   
  Mads Peter Hansen  2004      1:04.88  2:15.00      9:29.36   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  18 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  15:41 
 
Resultat Løb 30 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 30 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  18 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  15:45   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 30, 4X200m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Holland (1900) 7:32.85 2014-12-03 
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:41.91 2010-12-15 
Dansk Rekord Senior: Sigma NS Damer (1900) 7:55.34 2009-04-19 
Dansk Rekord Junior: KVIK Piger (1900) 8:10.39 2009-10-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m      Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Delta Damer    574          9:04.78   
  DeltaSwim                   
  Emma Lykke Holm  2000      1:06.81  2:19.55      2:19.55   
  Cathrine Skau Hansen  1999      1:04.71  2:13.54      4:33.09   
  Enya Lindum Eskildsen  2000      1:05.49  2:18.08      6:51.17   
  Frederikke Skau Hansen  2002      1:05.15  2:13.61      9:04.78   
                     
Søllerød Juniors    532          9:18.65   
  Søllerød Svømmeklub                   
  Sophie Gjelstrup  2002      1:11.08  2:27.67      2:27.67   
  Martha Vitus Tversted  2002      1:01.12  2:10.28      4:37.95   
  Carla Lyhne Weiner  2003      1:12.19  2:29.14      7:07.09   
  Frederikke Petri  2001      1:03.37  2:11.56      9:18.65   
                     
The Ivankas  2000    524          9:21.62   
  Hillerød Svømmeklub 1  59:59.03                 
  Sofia Qvade Rasmusen  2001      1:04.29  2:16.12      2:16.12   
  Ulrikke Veje  2002      1:08.16  2:18.92      4:35.04   
  Matilde Weibel  2002      1:06.64  2:20.49      6:55.53   
  Natascha Laigaard  2002      1:08.52  2:26.09      9:21.62   
                     
Esv Piger    514          9:24.99   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
  Ella Christiansen  2003      1:07.66  2:19.54      2:19.54   
  Cecilie Hingebjerg  2004      1:09.43  2:25.64      4:45.18   
  Svava Kj. Gregersen  2004      1:07.62  2:20.89      7:06.07   
  Louise Sjørup Jensen  2003      1:06.84  2:18.92      9:24.99   
                     
Rsk Piger  2002    489          9:34.66   
  Ringe Svømme Klub                   
  Alberte Korsgaard  2001      1:08.37  2:22.07      2:22.07   
  Caroline Broholm  2003      1:08.48  2:24.87      4:46.94   
  Caroline Mogensen  2002      1:08.49  2:24.93      7:11.87   
  Caroline Larsen  2001      1:06.98  2:22.79      9:34.66   
                     
The Ivankas 2  2000    485          9:36.21   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
  Augusta Marie Christensen  2000      1:08.84  2:20.61      2:20.61   
  Mathilde Emilie K. Larsen  2002      1:12.96  2:32.08      4:52.69   
  Clara Qvade Rasmusen  2001      1:07.73  2:21.40      7:14.09   
  Emilie Trolle Pedersen  1999      1:09.26  2:22.12      9:36.21   
                     
Hsk    451          9:50.10   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
  Julie Oxenvad  1997      1:02.75  2:10.04      2:10.04   
  Nele Schulze  2004      1:09.93  2:25.56      4:35.60   
  Clara Mortensen  2001      1:15.58  2:43.93      7:19.53   
  Signe Frits Nielsen  2002      1:13.21  2:30.57      9:50.10   
                     
Frem Damer    449          9:51.14   
  Frem Odense                   
  Anna Skovmand Rasmussen  2003      1:15.52  2:35.85      2:35.85   
  Freja Nicholas  2000      1:42.24  2:17.71      4:53.56   
  Mai Jørgensen  2003      1:50.48  2:28.31      7:21.87   
  Johanne A Andersson  2003      1:51.45  2:29.27      9:51.14   
                     
Vs Piger    439          9:55.55   
  Viborg Svømme Klub  59:59.01                 
  Maria Østergaard Nielsen  2004      1:11.59  2:33.26      2:33.26   
  Sofie Bruun Boye  2001      1:11.44  2:28.09      5:01.35   
  Caroline Beck  1998      1:46.55  2:23.56      7:24.91   
  Josefine Heuer  2003      1:52.30  2:30.64      9:55.55   
                     
10  Horsens Svømmeklub Damer  1900    433          9:58.34   
  Horsens Svømmeklub  59:59.01                 
  Marikka Andersen  2002      1:10.17  2:24.90      2:24.90   
  Anna Bull Kramer  2003      1:10.17  2:27.80      4:52.70   
  Merete Brixen Lomholt  2001      1:09.64  2:31.45      7:24.15   
  Ida Sund  2002      1:12.84  2:34.19      9:58.34   
                     
11  Stm Damer  2002    425          10:02.23   
  Herning Svømmeklub                   
  Frederikke Kruse  2002      1:10.37  2:26.60      2:26.60   
  Maja Fjord Kristensen  2002      1:16.57  2:38.41      5:05.01   
  Asta Buur Ovesen  2004      1:13.11  2:30.06      7:35.07   
  Emilie Knudsen  2002      1:10.79  2:27.16      10:02.23   
                     
12  Durup Piger    398          10:15.29   
  Durup IF  59:59.03                 
  Maja Poulsen  2003      1:57.15  2:36.33      2:36.33   
  Carli Mark  2002      1:46.84  2:22.03      4:58.36   
  Anika Andersen  2001      2:00.27  2:40.08      7:38.44   
  Camilla Veile  2000      1:55.05  2:36.85      10:15.29   
                     
13  Egif Piger - Diskløb    283          11:29.50   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
  Selma Rubenius  2002      1:16.24  2:39.46      2:39.46   
  Rose Pernille Simon  2004      1:29.60  3:04.88      5:44.34   
  Clara Lynggaard  2002      2:14.50  3:40.11      9:24.45   
  Mathilde Thy Asmussen  2004      1:25.51  2:05.05      11:29.50   
                     
Egif Piger              DSQ  4.sv. ej ber. v 725m 
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
  Selma Rubenius  2002      1:13.95  2:37.43      2:37.43   
  Rose Pernille Simon  2004      1:25.02  3:01.68      5:39.11   
  Clara Lynggaard  2002      1:23.50  2:58.26      8:37.37   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  18 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  15:45 
 
Resultat Løb 31 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 31 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  18 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  16:10   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 31, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Robin van Aggele (1984) 56.29 2009-12-11 
Nordisk Rekord Senior: Alexander Dale Oen (1985) 57.05 2011-12-09 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 58.78 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 59.23 2015-12-20 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Emil Knudsen  1999    581  31.37        1:06.61   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Pierre Høgenhaug  1999    559  32.02        1:07.47   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Anders Thingstrup Mehlsen  2001    487  33.56        1:10.68   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Victor Kjærsgaard  1998    471  33.04        1:11.47   
  Hillerød Svømmeklub 1                   
                     
Anton Leth  2002    464  33.63        1:11.83   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Valdemar D. Pedersen  2002    429  34.45        1:13.70   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04                 
                     
Kenneth Aaberg  1995    424  34.68        1:13.98   
  DeltaSwim                   
                     
Anders S. Andreasen  1998    373  35.23        1:17.24   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Kasper Høst Stenbæk  2001    367  36.18        1:17.65   
  Erritsø Gymnastik Og IF                   
                     
10  Simon Blidarevic  2002    347  36.46        1:19.07   
  Hillerød Svømmeklub 2  59:59.03                 
                     
11  Kristian Avnskov Pedersen  1999    342  37.38        1:19.52   
  Durup IF  59:59.03                 
                     
12  Martin Madsen  2001    333  37.68        1:20.18   
  Viborg Svømme Klub  59:59.03                 
                     
13  Magnus Ipsen Pedersen  2001    229  42.98        1:30.79   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.25.10  Udskriftsdato  18 december 2016 
Licens til Ringe Svømme Klub  Udskriftstidspunkt  16:10 
 
Resultat Løb 32 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 32 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM for Hold - 4. Division    Udskriftsdato  18 december 2016   
  Stævne by  Ringe    Udskriftstidspunkt  16:17   
  Arrangør  Ringe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  17 december 2016         
 
 
Løb 32, 100m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Ruta Meilutyte (1997) 1:02.36 2013-10-12 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:03.74 2013-08-10 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:03.74 2013-08-10 
Dansk Rekord Junior: Josefine B. Pedersen (1999) 1:07.72 2015-12-11 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid    Code             











 
Martha Vitus Tversted  2002    545  36.11        1:16.32   
  Søllerød Svømmeklub                   
                     
Freja Nicholas  2000    508  37.24        1:18.13   
  Frem Odense  59:59.03                 
                     
Louise Sjørup Jensen  2003    483  38.20        1:19.46   
  Vejle Svømmeklub  59:59.03                 
                     
Caroline Larsen  2001    478  36.96        1:19.73   
  Ringe Svømme Klub                   
                     
Laura Gam  2001    452  38.55        1:21.22   
  Herning Svømmeklub                   
                     
Enya Lindum Eskildsen  2000    444  38.71        1:21.74   
  DeltaSwim                   
                     
Freja Englund  1997    435  38.83        1:22.29   
  Hillerød Svømmeklub 1                   
                     
Signe Frits Nielsen  2002    407  39.49        1:24.12   
  Haderslev Svømme Klub  59:59.03                 
                     
Anna Bull Kramer  2003    381  39.63        1:26.01   
  Horsens Svømmeklub  59:59.04