2018-08-18   12:40:13
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för UGP 4 2016, KARLSKOGA (SYDVÄST)

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  22 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  11:03   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    31.63  1:07.70  1:45.42    2:20.79   
Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    32.65  1:09.69  1:48.16    2:25.90   
Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    33.45  1:11.17  1:49.52    2:26.85   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    35.29  1:14.77  1:54.50    2:33.61   
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    36.47  1:15.89  1:56.17    2:36.16   
Michelle Cen  2000  Örebro Simallians    34.71  1:14.04  1:56.31    2:38.05   
Mikaela Juhler  2000  Örebro Simallians    38.34  1:18.75  1:59.84    2:39.16   
Terese Engström  1999  Örebro Simallians    37.75  1:19.98  2:03.52    2:46.89   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    31.78  1:07.17  1:45.09    2:21.19   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    32.26  1:08.69  1:46.53    2:23.72   
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    32.19  1:08.33  1:46.90    2:24.16   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    33.60  1:09.83  1:47.43    2:24.81   
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    33.50  1:10.40  1:48.26    2:25.30   
Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    33.95  1:11.49  1:49.78    2:27.32   
Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    34.14  1:12.42  1:51.33    2:30.90   
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    34.60  1:12.76  1:52.11    2:31.55   
Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    35.24  1:14.73  1:55.33    2:35.09   
10  Filippa Thyrman  2001  Karlskoga Simförening    35.74  1:15.72  1:56.46    2:35.24   
11  Matilda Kristiansson  2001  Arvika Simsällskap    34.96  1:13.95  1:55.43    2:35.26   
12  Emmy Hedin  2001  Karlstads Simsällskap    35.03  1:15.25  1:57.59    2:38.28   
13  Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    36.44  1:18.22  1:59.20    2:39.95   
14  Victoria Lundqvist  2001  Filipstads Simklubb    34.94  1:16.86  2:02.39    2:46.96   
15  Alma Kransholm  2001  Örebro Simallians    46.97  1:43.44  2:43.76    3:42.72   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    33.05  1:09.61  1:47.21    2:23.73   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    33.08  1:09.68  1:48.76    2:26.65   
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    34.47  1:11.68  1:50.26    2:28.31   
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    34.60  1:13.10  1:52.68    2:31.02   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    34.80  1:13.86  1:53.73    2:33.22   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    35.88  1:15.70  1:55.50    2:33.78   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    35.10  1:15.17  1:56.78    2:37.86   
Maja Ehlin  2002  Köpings Simsällskap    36.71  1:18.44  2:01.34    2:40.57   
Elsa Bergsten  2002  Karlstads Simsällskap    37.22  1:18.78  2:01.59    2:42.63   
10  Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    38.17  1:20.20  2:02.50    2:43.83   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    32.63  1:09.37  1:47.12    2:22.80   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    34.78  1:14.25  1:53.43    2:31.18   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    35.21  1:14.69  1:55.67    2:35.27   
Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    34.76  1:15.12  1:58.03    2:39.41   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    35.94  1:17.16  1:59.80    2:39.62   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    37.51  1:19.07  2:00.64    2:40.46   
Frida Medeskog  2003  Karlskoga Simförening    36.16  1:16.92  2:00.12    2:41.24   
Anna Busacca Hjärtquist  2005  Grums Simsällskap    37.76  1:18.70  2:01.17    2:44.42   
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    37.56  1:20.55  2:04.03    2:45.62   
10  Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    39.33  1:22.72  2:08.61    2:50.91   
11  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    40.14  1:25.81  2:11.29    2:52.51   
12  Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    38.07  1:22.45  2:08.83    2:53.46   
13  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    38.04  1:22.04  2:07.95    2:53.48   
14  Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    40.45  1:24.70  2:10.89    2:55.44   
15  Maja Brattberg  2005  Eskilstuna Simklubb    40.72  1:26.63  2:13.09    2:56.18   
16  Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb    38.77  1:23.88  2:10.80    2:56.38   
17  Alina Umbaeva  2005  Örebro Simallians    38.72  1:24.34  2:11.83    2:57.17   
18  Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    39.66  1:25.19  2:12.90    2:58.09   
19  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    40.25  1:25.76  2:14.11    2:59.26   
20  Anna Kumm  2004  Grums Simsällskap    39.83  1:26.54  2:15.67    3:00.36   
21  Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    41.79  1:28.33  2:16.87    3:05.32   
22  Maja Pettersson  2004  Köpings Simsällskap    41.88  1:30.86  2:21.98    3:08.95   
23  Johanna Pettersson  2003  Eskilstuna Simklubb    37.75  1:24.39  2:15.86    3:09.70   
24  Sally Wetterskog  2005  Filipstads Simklubb    46.07  1:37.08  2:28.94    3:12.33   
25  Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    43.30  1:33.16  2:24.75    3:13.09   
26  Anastasia Kamarova  2003  Örebro Simallians    44.18  1:35.01  2:26.78    3:13.13   
27  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    44.09  1:34.64  2:25.78    3:13.76   
28  Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    43.05  1:33.39  2:25.32    3:16.19   
29  Greta Larsson  2006  Filipstads Simklubb    43.42  1:33.04  2:25.00    3:16.52   
30  My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    43.12  1:33.49  2:27.06    3:17.32   
31  Tyra Jacobsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    47.16  1:40.58  2:34.06    3:22.77   
32  Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    45.05  1:39.64  2:35.19    3:25.77   
Granaz Harandi  2004  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  11:03 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  22 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  10:50   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    28.07        1:00.72   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    30.22        1:04.62   
Elias Landström  2000  Örebro Simallians    29.35        1:04.86   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    31.17        1:05.95   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    33.56        1:11.44   
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    33.56        1:13.87   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    33.88        1:15.59   
Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb    35.90        1:21.66   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
John Aldrin  2001  Katrineholms Simsällskap    30.05        1:05.67   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    35.44        1:18.07   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    31.80        1:08.71   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    33.65        1:13.32   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    41.43        1:28.90   
Josef Faraj  2002  Eskilstuna Simklubb    42.45        1:31.97   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    42.81        1:36.93   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    34.36        1:15.81   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    35.98        1:17.55   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    35.52        1:17.69   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    37.99        1:21.80   
Edvin Heikinniemi  2003  Eskilstuna Simklubb    36.96        1:22.18   
Erik Aldrin  2003  Katrineholms Simsällskap    38.41        1:25.15   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    38.42        1:25.36   
Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    41.12        1:28.84   
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    41.35        1:29.51   
10  Anton Rautiainen  2003  Katrineholms Simsällskap    41.45        1:31.27   
11  Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    43.82        1:34.11   
12  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    44.00        1:34.49   
Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  10:50 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  22 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  11:18   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    37.38        1:18.50   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    40.22        1:24.93   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    41.16        1:25.40   
Emma Waara  2000  Karlskoga Simförening    40.59        1:27.40   
Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    40.43        1:27.52   
Mikaela Juhler  2000  Örebro Simallians    44.80        1:33.14   
Terese Engström  1999  Örebro Simallians    50.39        1:45.55   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    38.86        1:22.38   
Clara Hedling  2001  Arvika Simsällskap    40.57        1:26.24   
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    41.33        1:27.80   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    43.13        1:30.71   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    42.68        1:31.46   
Emmy Hedin  2001  Karlstads Simsällskap    43.08        1:31.55   
Filippa Thyrman  2001  Karlskoga Simförening    43.24        1:32.93   
Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    44.68        1:33.81   
Victoria Lundqvist  2001  Filipstads Simklubb    46.16        1:38.21   
10  Alma Kransholm  2001  Örebro Simallians    54.14        1:55.37   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    40.14        1:25.22   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    42.16        1:30.16   
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    44.33        1:31.43   
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    44.27        1:33.42   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    43.80        1:33.64   
Maja Ehlin  2002  Köpings Simsällskap    43.74        1:33.72   
Elsa Bergsten  2002  Karlstads Simsällskap    44.76        1:34.34   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    45.62        1:35.77   
Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    50.78        1:44.60   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    40.55        1:26.58   
Alvida Forsman  2004  Köpings Simsällskap    43.70        1:32.34   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    45.56        1:32.89   
Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    44.20        1:33.99   
Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    44.35        1:35.16   
Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    43.77        1:35.76   
Amanda Blom  2004  Grums Simsällskap    46.23        1:36.36   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    46.34        1:37.63   
Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    47.24        1:37.93   
10  Alina Umbaeva  2005  Örebro Simallians    47.46        1:39.50   
11  Sanna Axelsson  2004  Arvika Simsällskap    49.61        1:41.97   
12  Linnéa Fredriksson  2004  Katrineholms Simsällskap    47.89        1:42.16   
13  Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    48.32        1:42.30   
14  Anna Kumm  2004  Grums Simsällskap    49.03        1:42.65   
15  Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    50.60        1:43.15   
16  Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    51.00        1:43.70   
16  Maja Pettersson  2004  Köpings Simsällskap    48.81        1:43.70   
18  Emilia Larsson  2004  Köpings Simsällskap    49.91        1:43.95   
19  Erika Svennberg  2005  Örebro Simallians    49.02        1:43.96   
20  Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    50.64        1:44.88   
21  Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb    50.57        1:45.45   
22  Maja Brattberg  2005  Eskilstuna Simklubb    51.54        1:45.85   
23  Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    52.92        1:47.78   
24  My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    50.68        1:49.38   
25  Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    50.76        1:49.54   
26  Paula Johansson  2004  Karlskoga Simförening    51.94        1:49.85   
27  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    52.88        1:50.52   
28  Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    54.81        1:53.05   
29  Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    55.48        1:53.26   
30  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    54.24        1:53.98   
31  Alice Roos  2007  Eskilstuna Simklubb    56.39        1:55.50   
32  Linneá Therus  2005  Karlskoga Simförening    56.34        1:57.49   
33  Felicia Larsson  2006  Köpings Simsällskap    55.98        1:57.62   
34  Alma Forsman  2007  Köpings Simsällskap    1:04.64        2:12.88   
Granaz Harandi  2004  Örebro Simallians            DNS   
Mira Lübeck  2006  Karlskoga Simförening            DNS   
Nathalie Johansson  2006  Karlskoga Simförening            DNS   
Rania Rashiid  2006  Karlskoga Simförening            DNS   
Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening            DNS   
Anastasia Kamarova  2003  Örebro Simallians            DSQ   
Thelma Jansson  2005  Karlskoga Simförening            DSQ   
Tyra Jacobsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  11:18 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  22 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  11:33   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    38.22  1:22.61  2:08.49    2:52.36   
Filip Myringby  2001  Karlstads Simsällskap    41.24  1:27.91  2:15.77    3:02.69   
Alexander Hörnquist  2001  Filipstads Simklubb    45.77  1:38.28  2:32.10    3:25.74   
Anton Sjörud  2001  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    38.26  1:21.72  2:06.75    2:51.03   
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    39.88  1:27.05  2:12.71    2:54.27   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    42.76  1:31.14  2:20.25    3:08.77   
Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    44.96  1:33.27  2:22.58    3:10.70   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    47.04  1:40.09  2:34.14    3:26.41   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    37.83  1:21.95  2:07.04    2:50.29   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    38.50  1:22.50  2:08.59    2:54.81   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    39.50  1:25.86  2:14.89    3:02.72   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    43.83  1:34.00  2:25.17    3:15.14   
Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    44.90  1:37.16  2:32.25    3:27.34   
David Eriksson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    49.71  1:44.92  2:40.04    3:31.39   
Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    49.94  1:45.45  2:41.05    3:35.56   
Emil Wåhlén  2004  Grums Simsällskap    47.18  1:45.03  2:42.86    3:39.12   
Liam Fahlin  2003  Karlskoga Simförening    49.27  1:46.15  2:44.21    3:40.23   
10  Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    48.97  1:45.00  2:43.72    3:41.10   
11  Viktor Hellberg  2006  Karlskoga Simförening    54.08  1:55.67  2:58.22    4:00.86   
Kevin Cao  2003  Örebro Simallians            DSQ   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  11:33 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  22 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  12:09   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lovisa Grubb  2000  Grums Simsällskap    1:30.59  3:08.94  4:55.22    6:19.52   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    1:20.27  2:47.45  4:21.17    5:39.03   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:16.99  2:46.18  4:28.20    5:48.04   
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    1:23.07  2:52.26  4:33.80    5:50.00   
Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:22.47  2:52.21  4:32.15    5:53.04   
Cecilia Rudqvist  2001  Deje Simsällskap    1:27.19  2:59.93  4:45.62    6:12.85   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    1:23.99  2:58.19  4:43.74    6:04.50   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    1:23.77  2:55.46  4:41.36    6:04.65   
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    1:32.02  3:04.93  4:51.05    6:14.64   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    1:33.74  3:06.71  4:43.58    6:07.30   
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    1:28.75  3:04.47  4:45.09    6:12.03   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    1:28.04  2:59.90  4:52.33    6:18.77   
Anna Busacca Hjärtquist  2005  Grums Simsällskap    1:38.22  4:14.88  5:55.63    6:37.24   
Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    1:38.51  3:26.46  5:15.95    6:49.25   
Amanda Blom  2004  Grums Simsällskap    1:48.70  3:39.59  5:32.82    7:07.62   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  12:09 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  22 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  12:56   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    1:10.80  2:27.14  3:44.56  5:02.71  19:13.12   
          6:19.99  7:37.06  8:54.85  10:12.52     
          11:30.42  12:48.64  14:05.89  15:23.10     
          16:40.84  17:57.59         
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    1:16.95  2:36.46  3:56.87  5:17.73  19:55.96   
          6:38.86  7:58.61  9:19.25  10:40.17     
          12:00.53  13:20.63  14:39.32  15:59.11     
          17:18.53  18:38.03         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Filip Rautiainen  2001  Katrineholms Simsällskap    1:05.15  2:18.20  3:32.48  4:48.60  18:37.99   
          6:04.40  7:20.38  8:37.26  9:52.98     
          11:09.06  12:24.96  13:41.56  14:56.75     
          16:12.45  17:27.80         
                     
 
Gren 6, 1500m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:11.76  2:28.67  3:46.81  5:05.48  19:28.64   
          6:23.90  7:42.62  9:40.48  10:58.37     
          12:17.40  13:36.05  14:54.77  16:13.38     
          17:32.17  18:50.57         
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:22.56  2:49.08  4:17.18  5:44.55  21:44.75   
          7:12.47  8:40.68  10:08.57  11:37.09     
          13:05.90  14:34.01  16:03.08  17:30.17     
          18:56.25  20:22.33         
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    1:18.59  2:44.27  4:12.73  5:41.71  21:57.71   
          7:10.46  8:39.84  10:08.52  11:37.61     
          13:07.45  14:37.23  16:07.69  17:36.53     
          19:05.45  20:32.88         
Edvin Heikinniemi  2003  Eskilstuna Simklubb    1:23.17  2:52.24  4:22.40  5:53.34  22:35.31   
          7:22.83  8:54.42  10:25.39  11:55.80     
          13:24.79  14:57.75  16:30.95  18:02.33     
          19:36.17  21:06.61         
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:26.54  3:00.13  4:34.46  6:09.11  23:06.19   
          7:45.01  9:19.43  10:54.08  12:26.23     
          14:00.96  15:35.17  17:07.52  18:38.71     
          20:09.24  21:39.33         
August Jansson  2005  Örebro Simallians    1:27.54  3:02.35  4:40.28  6:14.96  23:42.34   
          7:49.57  9:26.19  11:01.68  13:26.75     
          15:01.49  16:39.93  18:18.65  19:52.62     
          21:27.90  23:01.20         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  12:56 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  22 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  14:27   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    1:06.03  2:20.25  3:37.34  4:55.04  10:18.67   
          6:15.86  7:36.78  8:59.18       
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    1:15.77  2:36.60  3:55.26  5:14.60  10:28.20   
          6:33.02  7:51.57  9:10.67       
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    1:11.57  2:28.54  3:46.63  5:04.97  10:28.42   
          6:23.71  7:45.85  9:08.97       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    1:10.55  2:28.11  3:46.20  5:04.49  10:10.99   
          6:21.78  7:40.06  8:57.11       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    1:11.09  2:25.41  3:39.94  4:53.62  9:48.09   
          6:08.14  7:22.75  8:37.03       
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    1:10.65  2:26.68  3:42.39  4:58.35  9:57.95   
          6:14.34  7:30.16  8:45.44       
Josef Faraj  2002  Eskilstuna Simklubb    1:17.91  2:45.36  4:13.62  5:41.82  11:24.00   
          7:09.43  8:36.86  10:04.32       
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    1:25.71  2:58.11  4:33.40  6:06.83  12:12.01   
          7:41.51  9:13.53  10:44.98       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    1:10.55  2:27.51  3:44.56  5:01.48  10:05.87   
          6:19.24  7:35.93  8:52.71       
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    1:10.49  2:28.26  3:48.24  5:09.13  10:27.95   
          6:30.37  7:49.96  9:10.10       
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    1:23.09  2:51.64  4:20.23  5:48.43  11:31.74   
          7:16.63  8:44.48  10:09.68       
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    1:22.66  2:49.11  4:17.47  5:47.00  11:47.33   
          7:17.38  8:48.31  10:18.02       
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    1:22.16  2:53.75  4:26.63  5:59.82  12:00.52   
          7:32.76  9:02.78  10:35.65       
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    1:22.02  2:54.67  4:29.15  6:04.04  12:13.99   
          7:40.10  9:15.16  10:47.81       
Emil Wåhlén  2004  Grums Simsällskap    1:23.61  2:55.13  4:29.61  6:06.57  12:30.27   
          7:43.21  9:20.67  10:57.49       
Eric Åhlén  2006  Eskilstuna Simklubb    1:31.66  3:13.06  4:56.12  6:38.04  13:18.58   
          8:18.66  10:00.72  11:42.25       
Daniel Kördel  2004  Örebro Simallians    1:32.31  3:16.70  5:02.96  6:49.86  13:49.24   
          8:38.49  10:23.88  12:08.35       
10  Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    1:34.12  3:20.10  5:06.61  6:55.01  14:00.97   
          8:44.26  10:33.99  12:19.66       
11  Sigge Verner  2005  Eskilstuna Simklubb    1:35.50  3:22.54  5:10.41  7:00.45  14:11.09   
          8:51.85  10:42.33  12:30.75       
12  Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    1:35.87  3:24.30  5:21.21  7:14.77  14:47.24   
          9:08.17  11:01.50  12:56.78       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  14:27 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  22 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  16:11   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    34.90  1:17.89  2:03.88    2:49.92   
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    37.51  1:20.89  2:05.74    2:49.94   
Lovisa Grubb  2000  Grums Simsällskap    38.32  1:30.11  2:25.22    3:19.80   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    36.45  1:18.24  2:00.85    2:44.59   
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    37.99  1:21.28  2:05.44    2:50.82   
Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    37.02  1:20.36  2:05.80    2:52.10   
Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    37.76  1:23.03  2:11.76    2:59.73   
Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    41.36  1:27.66  2:15.58    3:02.32   
Cecilia Rudqvist  2001  Deje Simsällskap    39.70  1:28.16  2:18.85    3:09.10   
Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    42.82  1:35.39  2:30.34    3:22.91   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    38.50  1:23.62  2:10.46    2:55.19   
                     
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    41.93  1:31.06  2:24.18    3:15.11   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    46.60  1:47.92  2:50.70    3:48.36   
Anna Busacca Hjärtquist  2005  Grums Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  16:11 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  22 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  16:32   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    29.05  1:04.28  1:48.90    2:20.15   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    30.67  1:14.18  1:57.41    2:30.72   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    34.09  1:13.21  1:55.86    2:31.72   
Elias Landström  2000  Örebro Simallians    30.19  1:10.45  1:56.20    2:32.72   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    35.29  1:15.57  2:03.86    2:40.21   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    35.56  1:22.39  2:06.18    2:46.72   
Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap    37.55  1:20.26  2:12.26    2:51.16   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
John Aldrin  2001  Katrineholms Simsällskap    29.38  1:06.42  1:51.02    2:23.74   
Filip Rautiainen  2001  Katrineholms Simsällskap    33.40  1:14.64  2:04.46    2:38.51   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    36.53  1:19.87  2:03.67    2:39.90   
Anton Sjörud  2001  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    31.72  1:05.91  1:48.33    2:20.57   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    36.55  1:19.48  2:06.99    2:42.05   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    38.26  1:22.90  2:09.15    2:47.01   
Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    38.90  1:25.50  2:15.50    2:53.71   
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    40.01  1:29.26  2:16.37    2:56.23   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    42.50  1:27.90  2:17.03    2:58.10   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    44.69  1:37.11  2:29.15    3:10.38   
                     
 
Gren 9, 200m Medley Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    37.99  1:20.98  2:04.68    2:40.09   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    37.04  1:18.80  2:04.83    2:41.89   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    37.58  1:25.50  2:13.42    2:51.56   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    39.04  1:23.81  2:14.11    2:51.87   
Edvin Heikinniemi  2003  Eskilstuna Simklubb    38.43  1:25.94  2:19.53    3:01.07   
Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    43.70  1:33.23  2:29.86    3:14.16   
August Jansson  2005  Örebro Simallians    43.50  1:31.32  2:31.17    3:14.65   
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    48.13  1:35.75  2:34.41    3:19.03   
Axel Hedberg  2004  Karlstads Simsällskap    43.41  1:37.91  2:36.27    3:20.10   
10  Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    47.21  1:40.36  2:34.50    3:23.48   
11  Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    49.05  1:45.48  2:43.74    3:31.73   
12  Sigge Verner  2005  Eskilstuna Simklubb    50.04  1:39.09  2:45.81    3:35.38   
Adam Cullberg  2003  Örebro Simallians            DSQ   
Emil Wåhlén  2004  Grums Simsällskap            DSQ   
Kevin Cao  2003  Örebro Simallians            DSQ   
Liam Fahlin  2003  Karlskoga Simförening            DSQ   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  16:32 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  22 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  17:31   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    1:10.64  2:27.46  3:44.62    4:59.52   
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    1:11.48  2:28.49  3:45.44    5:01.30   
Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    1:12.91  2:30.79  3:49.30    5:08.45   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    1:15.16  2:37.18  3:59.38    5:20.72   
Mikaela Juhler  2000  Örebro Simallians    1:20.61  2:45.99  4:11.47    5:34.70   
Michelle Cen  2000  Örebro Simallians    1:18.58  2:45.72  4:14.66    5:39.89   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    1:10.55  2:26.94  3:43.80    4:58.50   
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    1:11.47  2:28.93  3:47.55    5:02.41   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    1:10.94  2:29.12  3:47.86    5:02.77   
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    1:11.89  2:30.23  3:48.96    5:04.86   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:12.95  2:31.59  3:49.52    5:06.14   
Filippa Thyrman  2001  Karlskoga Simförening    1:17.35  2:41.76  4:06.50    5:27.74   
Matilda Kristiansson  2001  Arvika Simsällskap    1:17.87  2:41.88  4:06.81    5:28.57   
Emmy Hedin  2001  Karlstads Simsällskap    1:16.96  2:41.60  4:09.36    5:33.75   
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    1:16.73  2:37.78  3:59.25    5:17.53   
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    1:16.91  2:38.28  3:58.85    5:18.68   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    1:14.65  2:36.81  3:59.51    5:20.03   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    1:18.70  2:43.79  4:08.79    5:31.31   
Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    1:23.48  2:52.20  4:19.55    5:43.68   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    1:22.49  2:52.64  4:20.12    5:44.43   
Elsa Bergsten  2002  Karlstads Simsällskap    1:22.70  2:50.92  4:19.21    5:47.95   
Maja Ehlin  2002  Köpings Simsällskap    1:23.32  2:53.80  4:25.10    5:53.26   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    1:26.18  3:05.28  4:44.79    6:18.30   
10  Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    1:33.90  3:17.06      6:43.61   
                     
 
Gren 10, 400m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    1:13.72  2:32.07  3:49.89    5:07.32   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    1:14.58  2:34.59  3:55.20    5:11.88   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    1:15.46  2:38.70  4:02.52    5:25.18   
Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    1:19.19  2:44.48  4:10.95    5:31.27   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    1:20.30  2:46.55  4:10.44    5:36.07   
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    1:20.68  2:50.42  4:22.98    5:51.86   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    1:23.50  2:56.04  4:28.76    5:54.72   
Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    1:23.88  2:56.92  4:30.58    5:58.15   
Sanna Axelsson  2004  Arvika Simsällskap    1:27.55  3:03.25  4:37.21    6:05.62   
10  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    1:29.95  3:05.40  4:38.70    6:05.94   
11  Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    1:24.27  2:58.66  4:36.15    6:06.28   
12  Filippa Sjöholm Sundström  2003  Örebro Simallians    1:25.47  3:01.48  4:37.60    6:06.64   
13  Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    1:27.46  3:04.05      6:11.16   
14  Emilia Larsson  2004  Köpings Simsällskap    1:30.76  3:07.26      6:14.53   
15  Alina Umbaeva  2005  Örebro Simallians    1:28.61  3:06.42  4:43.80    6:17.45   
16  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:28.62  3:05.43  4:43.14    6:17.72   
17  Linnéa Fredriksson  2004  Katrineholms Simsällskap    1:28.26  3:08.01  4:46.74    6:23.62   
18  Nova Johansson  2004  Filipstads Simklubb    1:27.42  3:06.08  4:46.94    6:23.94   
19  Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    1:31.68  3:10.91  4:49.74    6:26.55   
20  Anna Kumm  2004  Grums Simsällskap    1:29.51  3:12.83  4:55.66    6:31.57   
21  Amanda Blom  2004  Grums Simsällskap    1:33.02  3:18.37  5:00.86    6:34.96   
22  Maja Pettersson  2004  Köpings Simsällskap    1:34.41  3:17.15  5:01.15    6:37.02   
23  Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    1:34.94  3:15.53  4:58.28    6:40.54   
24  Alice Roos  2007  Eskilstuna Simklubb    1:35.15  3:22.21  5:08.97    6:52.96   
25  My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    1:39.72  3:29.45  5:18.41    7:03.40   
Granaz Harandi  2004  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  17:31 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  22 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  17:54   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    31.12        1:03.91   
Elias Landström  2000  Örebro Simallians    35.97        1:12.33   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    36.54        1:13.71   
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    36.11        1:15.00   
Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb    36.40        1:15.15   
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    37.03        1:15.32   
Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap    37.10        1:18.14   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Filip Myringby  2001  Karlstads Simsällskap    35.99        1:14.60   
Anton Sjörud  2001  Örebro Simallians    43.93        1:31.47   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    31.59        1:03.93   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    36.21        1:14.39   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    38.19        1:18.16   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    40.45        1:22.36   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    39.91        1:22.38   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    45.78        1:34.90   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    35.81        1:12.16   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    36.52        1:14.37   
Anton Rautiainen  2003  Katrineholms Simsällskap    37.56        1:16.57   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    38.35        1:18.50   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    39.83        1:21.79   
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    39.90        1:21.99   
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    40.19        1:23.85   
August Jansson  2005  Örebro Simallians    43.33        1:27.07   
David Eriksson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    42.99        1:27.24   
10  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    42.98        1:27.72   
11  Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    44.00        1:29.09   
12  Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    43.77        1:29.90   
13  Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    44.51        1:30.36   
14  Sigge Verner  2005  Eskilstuna Simklubb    44.89        1:32.58   
15  Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    46.22        1:33.79   
16  Adam Cullberg  2003  Örebro Simallians    46.75        1:38.91   
17  Eric Åhlén  2006  Eskilstuna Simklubb    48.23        1:39.44   
18  Linus Åkesson  2005  Karlskoga Simförening    50.09        1:42.15   
19  Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening    50.22        1:43.23   
20  Mohamed Osman  2003  Karlskoga Simförening    50.18        1:46.54   
Liam Fahlin  2003  Karlskoga Simförening            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  17:54 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  22 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  18:25   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    37.15  1:17.27  1:57.88    2:36.54   
Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    38.99  1:20.92  2:03.65    2:44.00   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    39.98  1:22.35  2:05.25    2:47.80   
Terese Engström  1999  Örebro Simallians    41.79  1:25.69  2:09.40    2:52.53   
Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    42.20  1:26.79  2:11.95    2:56.12   
Lovisa Grubb  2000  Grums Simsällskap    40.48  1:27.24  2:14.88    3:01.49   
Mikaela Juhler  2000  Örebro Simallians    43.97  1:30.32  2:17.67    3:04.64   
Michelle Cen  2000  Örebro Simallians    43.73  1:31.42  2:21.22    3:09.74   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    36.41  1:15.37  1:55.71    2:35.07   
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    37.24  1:17.96  1:59.21    2:39.13   
Cecilia Rudqvist  2001  Deje Simsällskap    37.00  1:17.81  2:00.63    2:42.25   
Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    39.77  1:22.27  2:04.39    2:45.72   
Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    42.51  1:29.33  2:15.96    3:02.05   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    38.16  1:18.49  1:59.33    2:40.29   
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    36.69  1:17.81  2:01.69    2:45.89   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    38.26  1:20.22  2:04.11    2:47.79   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    41.81  1:27.63  2:13.53    2:57.39   
Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    43.09  1:28.76  2:14.66    2:58.53   
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    41.82  1:28.11  2:15.11    3:00.30   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    41.01  1:27.11  2:14.50    3:00.93   
Elsa Bergsten  2002  Karlstads Simsällskap    44.30  1:30.42  2:17.32    3:02.74   
Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    42.42  1:29.95  2:19.44    3:06.84   
                     
 
Gren 12, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    36.38  1:16.78  1:58.49    2:38.35   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    38.88  1:22.71  2:05.29    2:46.80   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    42.04  1:26.68  2:12.61    2:56.90   
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    41.31  1:27.07  2:14.28    2:59.21   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    41.31  1:26.66  2:12.96    2:59.21   
Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    43.73  1:30.78  2:19.19    3:04.09   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    43.98  1:31.61  2:19.62    3:05.79   
Anna Busacca Hjärtquist  2005  Grums Simsällskap    46.53  1:34.05  2:22.09    3:08.57   
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    45.23  1:33.32  2:22.19    3:11.28   
10  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    46.54  1:36.35  2:26.77    3:15.27   
11  Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    44.60  1:36.27  2:28.14    3:16.44   
12  Maja Brattberg  2005  Eskilstuna Simklubb    46.86  1:37.40  2:28.64    3:17.92   
13  Amanda Blom  2004  Grums Simsällskap    48.27  1:41.00  2:34.07    3:27.00   
14  Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    50.64  1:43.81  2:38.27    3:32.68   
15  Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    51.09  1:45.79  2:41.91    3:36.18   
16  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    51.94  1:51.18  2:50.02    3:47.83   
17  Erika Svennberg  2005  Örebro Simallians    55.96  1:55.39  2:53.87    3:50.33   
Johanna Pettersson  2003  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Thea Lekberg  2004  Karlskoga Simförening            DNS   
Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  18:25 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  22 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  18:41   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    27.65        56.58   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    28.01        57.96   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    28.20        58.51   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    29.80        1:01.38   
Elias Landström  2000  Örebro Simallians    29.66        1:01.89   
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    29.54        1:01.94   
Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    29.02        1:02.43   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    30.72        1:03.78   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    32.08        1:07.84   
10  Tobias Klasson  2000  Säffle Simsällskap    32.44        1:08.27   
11  Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb    33.01        1:09.32   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
John Aldrin  2001  Katrineholms Simsällskap    27.07        56.24   
Filip Rautiainen  2001  Katrineholms Simsällskap    29.55        1:01.71   
Filip Myringby  2001  Karlstads Simsällskap    30.94        1:04.88   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    33.09        1:07.72   
Anton Sjörud  2001  Örebro Simallians    37.77        1:19.46   
Alexander Hörnquist  2001  Filipstads Simklubb    38.24        1:20.65   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    28.79        1:00.69   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    29.67        1:02.07   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    31.57        1:05.27   
Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    32.73        1:07.85   
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    33.98        1:10.36   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    34.83        1:13.13   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    36.05        1:15.29   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    36.37        1:16.08   
                     
 
Gren 13, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    30.61        1:03.25   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    31.27        1:04.35   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    32.48        1:07.02   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    32.05        1:07.03   
Erik Aldrin  2003  Katrineholms Simsällskap    31.50        1:07.14   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    33.16        1:07.92   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    32.89        1:08.02   
Anton Rautiainen  2003  Katrineholms Simsällskap    33.48        1:11.42   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    33.80        1:12.51   
10  Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    35.01        1:13.02   
11  Edvin Heikinniemi  2003  Eskilstuna Simklubb    35.41        1:14.41   
12  Emil Wåhlén  2004  Grums Simsällskap    36.04        1:15.10   
13  Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    36.34        1:15.26   
14  Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    36.20        1:15.97   
15  David Eriksson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    37.04        1:16.07   
16  Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    38.09        1:19.74   
17  Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    38.09        1:20.62   
18  Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    39.43        1:22.10   
19  Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    39.90        1:22.53   
20  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    40.03        1:23.10   
21  Elias Jansson  2006  Karlskoga Simförening    40.84        1:23.91   
22  Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    41.00        1:23.99   
23  Eric Åhlén  2006  Eskilstuna Simklubb    40.25        1:24.23   
24  Axel Hedberg  2004  Karlstads Simsällskap    40.51        1:24.68   
25  August Jansson  2005  Örebro Simallians    41.93        1:25.25   
26  Gabriel Raicu  2003  Karlskoga Simförening    38.78        1:25.39   
27  Axel Skoglund  2004  Örebro Simallians    42.02        1:28.18   
28  Adam Cullberg  2003  Örebro Simallians    41.76        1:28.34   
29  Noel Spelling  2006  Filipstads Simklubb    42.72        1:28.35   
30  Daniel Kördel  2004  Örebro Simallians    40.26        1:30.09   
31  Linus Åkesson  2005  Karlskoga Simförening    44.20        1:30.21   
32  Viktor Hellberg  2006  Karlskoga Simförening    43.30        1:30.76   
33  Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening    44.31        1:35.55   
34  Mohamed Osman  2003  Karlskoga Simförening    42.55        1:35.56   
Liam Fahlin  2003  Karlskoga Simförening            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  22 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  18:41 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  23 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  09:24   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 - 19 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    28.41  59.50  1:31.54    2:03.46   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    29.38  1:01.44  1:34.22    2:07.19   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    32.67  1:08.22  1:42.71    2:16.02   
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    30.98  1:06.00  1:42.29    2:17.69   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    31.83  1:07.86  1:44.30    2:20.52   
Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb    33.88  1:12.13  1:52.35    2:30.95   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    33.70  1:13.17  1:52.71    2:32.74   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
John Aldrin  2001  Katrineholms Simsällskap    28.83  1:00.46  1:33.00    2:04.74   
Filip Rautiainen  2001  Katrineholms Simsällskap    30.76  1:04.84  1:40.85    2:15.58   
Filip Myringby  2001  Karlstads Simsällskap    31.96  1:07.73  1:45.13    2:21.18   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    32.47  1:09.54  1:46.62    2:22.16   
Anton Sjörud  2001  Örebro Simallians    37.68  1:22.47  2:11.37    3:00.03   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    28.91  1:00.67  1:33.22    2:05.45   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    30.38  1:04.53  1:39.37    2:14.09   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    31.77  1:07.53  1:44.50    2:19.74   
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    33.60  1:11.77  1:51.84    2:29.10   
Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    35.12  1:14.98  1:55.19    2:32.92   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    35.66  1:15.50  1:56.85    2:36.21   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    36.37  1:17.27  2:00.99    2:44.60   
                     
 
Gren 14, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    32.32  1:07.50  1:44.93    2:19.77   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    33.86  1:10.70  1:48.78    2:25.64   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    35.36  1:14.12  1:52.22    2:28.16   
Anton Rautiainen  2003  Katrineholms Simsällskap    32.69  1:09.38  1:48.72    2:28.35   
Erik Aldrin  2003  Katrineholms Simsällskap    33.77  1:12.00  1:52.53    2:30.59   
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    35.09  1:14.86  1:55.33    2:35.21   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    35.76  1:15.49  1:56.61    2:35.62   
Edvin Heikinniemi  2003  Eskilstuna Simklubb    34.88  1:14.88  1:55.24    2:36.30   
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    37.10  1:18.20  1:59.53    2:40.93   
10  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    39.61  1:22.27  2:03.44    2:44.95   
11  Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    36.35  1:18.44  2:02.65    2:45.00   
12  David Eriksson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    37.72  1:20.65  2:04.91    2:45.42   
13  Emil Wåhlén  2004  Grums Simsällskap    38.41  1:21.86  2:06.61    2:48.07   
14  August Jansson  2005  Örebro Simallians    38.54  1:22.06  2:06.03    2:48.40   
15  Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    37.64  1:20.86  2:06.10    2:50.83   
16  Liam Fahlin  2003  Karlskoga Simförening    39.90  1:25.98  2:13.82    2:59.56   
17  Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    40.84  1:29.84  2:20.14    3:04.69   
18  Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    41.50  1:29.68  2:21.06    3:09.74   
19  Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    40.22  1:29.18  2:21.93    3:12.74   
20  Adam Cullberg  2003  Örebro Simallians    41.32  1:30.62  2:22.67    3:14.91   
21  Sigge Verner  2005  Eskilstuna Simklubb    41.67  1:30.60  2:23.38    3:15.40   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  23 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  09:24 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  23 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  09:33   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    34.96        1:15.52   
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    36.58        1:18.66   
Mikaela Juhler  2000  Örebro Simallians    37.03        1:21.38   
Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    38.03        1:22.50   
Michelle Cen  2000  Örebro Simallians    38.75        1:27.84   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    33.32        1:12.87   
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    34.20        1:13.94   
Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    34.13        1:15.15   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    34.41        1:15.29   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    34.82        1:16.57   
Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    36.60        1:18.26   
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    38.04        1:22.14   
Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    36.96        1:22.93   
Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    41.11        1:33.78   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    33.55        1:13.00   
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    34.73        1:17.51   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    36.44        1:18.61   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    36.21        1:23.12   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    40.99        1:28.29   
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    40.46        1:30.45   
Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    43.85        1:38.13   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening            DNS   
                     
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    34.93        1:16.03   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    34.91        1:17.93   
Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    36.00        1:18.90   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    37.94        1:22.00   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    41.83        1:28.15   
Frida Medeskog  2003  Karlskoga Simförening    39.98        1:28.76   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    43.62        1:32.59   
Alvida Forsman  2004  Köpings Simsällskap    43.92        1:34.32   
Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    45.15        1:41.62   
10  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    46.60        1:42.79   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  23 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  09:33 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  23 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  09:47   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    35.27        1:14.79   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    35.61        1:15.29   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    36.35        1:17.16   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    37.59        1:19.41   
Oscar Mejsten  2000  Örebro Simallians    41.53        1:27.99   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    38.02        1:19.79   
Filip Myringby  2001  Karlstads Simsällskap    41.79        1:28.05   
Anton Sjörud  2001  Örebro Simallians    44.34        1:33.04   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    36.80        1:17.44   
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    37.14        1:17.61   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    41.28        1:26.16   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    41.24        1:26.50   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    41.64        1:27.15   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    42.25        1:28.16   
Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    42.35        1:30.08   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    45.64        1:37.01   
                     
 
Gren 16, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    37.97        1:20.47   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    38.54        1:21.02   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    38.85        1:21.08   
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    38.20        1:22.60   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    41.71        1:28.91   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    43.47        1:29.54   
Oscar Björstam  2003  Karlskoga Simförening    43.72        1:32.16   
Edvin Heikinniemi  2003  Eskilstuna Simklubb    44.83        1:33.66   
Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    46.19        1:38.01   
10  David Eriksson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    48.10        1:38.43   
11  Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    48.62        1:40.59   
12  Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    46.87        1:40.62   
13  Gabriel Raicu  2003  Karlskoga Simförening    49.15        1:41.94   
14  Emil Wåhlén  2004  Grums Simsällskap    48.45        1:42.40   
15  Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    47.73        1:42.66   
16  Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    48.72        1:43.04   
17  Liam Fahlin  2003  Karlskoga Simförening    50.12        1:46.76   
18  Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    51.64        1:47.42   
19  Viktor Hellberg  2006  Karlskoga Simförening    57.14        1:56.75   
20  Daniel Kördel  2004  Örebro Simallians    53.58        1:57.23   
21  Mohamed Osman  2003  Karlskoga Simförening    55.33        1:59.89   
22  Linus Åkesson  2005  Karlskoga Simförening    59.36        2:04.03   
23  Sigge Verner  2005  Eskilstuna Simklubb    1:00.36        2:05.29   
Adam Cullberg  2003  Örebro Simallians            DSQ   
August Jansson  2005  Örebro Simallians            DSQ   
Lukas Franz  2005  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  23 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  09:47 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  23 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  10:16   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    37.89  1:20.77  2:05.14    2:50.09   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    41.48  1:28.00  2:14.52    3:01.53   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    42.02  1:28.28  2:16.03    3:04.25   
Lovisa Grubb  2000  Grums Simsällskap    40.48  1:28.84  2:19.51    3:10.04   
Emma Waara  2000  Karlskoga Simförening    42.42  1:29.91  2:20.03    3:12.56   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    41.90  1:28.33  2:15.99    3:03.69   
Cecilia Rudqvist  2001  Deje Simsällskap    43.35  1:32.96  2:24.20    3:13.67   
Emmy Hedin  2001  Karlstads Simsällskap    42.94  1:33.04  2:26.10    3:17.81   
Filippa Thyrman  2001  Karlskoga Simförening    43.50  1:33.91  2:26.25    3:18.03   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    42.55  1:30.98  2:20.74    3:10.66   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    42.43  1:31.88  2:22.54    3:13.01   
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    44.40  1:34.07  2:25.35    3:16.20   
Maja Ehlin  2002  Köpings Simsällskap    44.63  1:35.73  2:28.37    3:18.64   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    46.15  1:37.53  2:30.78    3:22.44   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    47.11  1:39.57  2:32.89    3:25.50   
Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    48.30  1:43.44  2:40.07    3:36.73   
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    42.21  1:28.29  2:15.57    3:03.08   
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    42.65  1:29.68  2:18.05    3:06.16   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    45.31  1:37.93  2:30.21    3:22.37   
Amanda Blom  2004  Grums Simsällskap    46.66  1:39.35  2:31.98    3:22.43   
Alina Umbaeva  2005  Örebro Simallians    47.18  1:40.61  2:33.84    3:24.93   
Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    46.46  1:39.93  2:33.91    3:28.17   
Anna Kumm  2004  Grums Simsällskap    46.74  1:40.60  2:36.40    3:29.50   
Sanna Axelsson  2004  Arvika Simsällskap    51.21  1:46.22  2:42.51    3:34.40   
Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    49.27  1:44.92  2:41.29    3:35.33   
10  Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    51.72  1:48.65  2:44.85    3:39.81   
11  Maja Pettersson  2004  Köpings Simsällskap    48.78  1:45.45  2:43.67    3:40.18   
12  Erika Svennberg  2005  Örebro Simallians    49.34  1:45.13  2:42.64    3:40.59   
13  Linnéa Fredriksson  2004  Katrineholms Simsällskap    49.64  1:45.37  2:43.18    3:40.83   
14  Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    49.11  1:46.36  2:40.70    3:41.50   
15  Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    52.21  1:49.84  2:47.54    3:43.09   
16  Emilia Larsson  2004  Köpings Simsällskap    51.89  1:49.72  2:48.68    3:45.18   
17  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    53.22  1:52.77  2:54.05    3:52.59   
18  Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    54.72  1:55.10  2:54.55    3:53.31   
19  Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    56.61  1:55.68  2:56.69    3:57.40   
20  Felicia Larsson  2006  Köpings Simsällskap    56.56  1:59.64  3:02.78    4:02.60   
21  My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    55.62  1:58.14  3:01.83    4:03.19   
22  Alice Roos  2007  Eskilstuna Simklubb    55.91  1:58.73  3:02.64    4:05.75   
Alma Forsman  2007  Köpings Simsällskap            DNS   
Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  23 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  10:16 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  23 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  10:29   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    1:13.58  2:46.56  4:17.46    5:25.67   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    1:16.50  2:37.94  4:15.90    5:25.72   
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    1:17.28  2:45.31  4:39.77    5:51.30   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adrijan Danqi  2002  Örebro Simallians    1:31.43  3:02.61  4:41.13    5:59.10   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    1:33.21  3:11.75  4:58.75    6:22.07   
                     
 
Gren 18, 400m Medley Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    1:23.22  2:49.35  4:27.64    5:50.86   
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:25.98  2:57.97  4:41.07    6:00.90   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:27.15  3:05.41  4:44.18    6:02.88   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:37.37  3:08.46  4:43.06    6:13.11   
Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    1:42.47  3:17.47  5:12.75    6:34.96   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  23 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  10:29 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  23 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  11:29   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    1:15.93  2:38.86  4:02.12  5:26.46  20:49.14   
          6:51.66  8:16.20  9:41.26  11:06.19     
          12:30.24  13:53.66  15:15.55  16:38.98     
          18:03.62  19:26.85         
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    1:19.72  2:44.95  4:11.01  5:36.16  21:26.23   
          7:02.45  8:28.12  9:53.90  11:21.13     
          12:48.35  14:15.87  15:42.51  17:09.31     
          18:34.83  20:01.64         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    1:14.00  2:35.42  3:56.36  5:18.18  20:18.10   
          6:40.05  8:01.91  9:23.98  10:46.29     
          12:09.13  13:30.83  14:52.68  16:15.17     
          17:37.40  18:58.84         
Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    1:19.30  2:43.24  4:07.75  5:32.16  21:01.49   
          6:56.73  8:21.08  9:45.93  11:11.04     
          12:35.70  14:01.42  15:27.70  16:52.26     
          18:16.61  19:40.65         
Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:17.15  2:41.19  4:05.94  5:30.88  21:02.56   
          6:56.26  8:22.01  9:47.08  11:12.12     
          12:35.66  13:59.36  15:23.88  16:50.70     
          18:16.96  19:42.02         
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    1:18.37  2:44.49  4:12.01  5:39.77  21:48.72   
          7:06.60  8:33.76  10:01.06  11:29.01     
          12:56.31  14:25.05  15:53.66  17:23.41     
          18:52.79  20:22.67         
                     
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    1:22.31  2:52.26  4:22.78  5:53.65  22:10.36   
          7:24.58  8:54.63  10:25.02  11:55.15     
          13:24.32  14:53.85  16:22.89  17:52.86     
          19:21.29  20:47.69         
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    1:23.83  2:54.95  4:28.45  6:00.85  22:53.30   
          7:34.32  9:06.49  10:38.98  12:12.61     
          13:45.23  15:18.19  16:50.70  18:24.18     
          19:56.45  21:28.28         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  23 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  11:29 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  23 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  12:22   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    1:14.44  2:34.18  3:53.76  5:12.91  10:23.70   
          6:31.60  7:49.89  9:08.63       
Lovisa Grubb  2000  Grums Simsällskap    1:14.57  2:38.38  4:04.03  5:30.92  11:11.97   
          6:58.28  8:26.22  9:51.39       
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening            DNS   
                     
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    1:13.83  2:34.02  3:53.53  5:13.44  10:26.33   
          6:33.41  7:53.60  9:12.83       
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    1:13.73  2:33.52  3:53.30  5:13.11  10:27.60   
          6:33.49  7:53.52  9:12.60       
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    1:13.64  2:33.45  3:53.30  5:13.19  10:27.61   
          6:33.77  7:53.82  9:12.92       
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:13.97  2:34.35  3:54.75  5:14.29  10:33.90   
          6:34.45  7:53.80  9:13.67       
Cecilia Rudqvist  2001  Deje Simsällskap    1:14.06  2:34.61  3:57.92  5:22.89  11:00.65   
          6:48.55  8:14.76  9:39.46       
Matilda Kristiansson  2001  Arvika Simsällskap    1:19.10  2:43.23  4:07.76  5:32.32  11:11.64   
          6:58.14  8:24.33  9:49.81       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    1:17.21  2:40.38  4:04.36  5:29.02  11:05.76   
          6:53.88  8:18.36  9:43.73       
Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    1:23.89  2:53.76  4:23.47  5:52.58  11:43.18   
          7:22.32  8:50.93  10:18.75       
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    1:25.89  2:57.39  4:28.85  6:00.43  11:59.93   
          7:31.53  9:03.30  10:31.68       
                     
 
Gren 20, 800m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    1:18.20  2:41.83  4:04.02  5:26.99  10:51.15   
          6:50.03  8:12.02  9:32.28       
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    1:19.80  2:47.47  4:14.61  5:43.50  11:28.99   
          7:10.15  8:38.13  10:04.72       
Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    1:20.45  2:48.11  4:16.31  5:44.62  11:40.89   
          7:14.67  8:47.64  10:17.77       
Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    1:22.56  2:54.86  4:26.87  5:58.26  12:09.47   
          7:31.67  9:06.21  10:39.92       
Alina Umbaeva  2005  Örebro Simallians    1:24.56  2:55.78  4:31.60  6:08.53  12:25.91   
          7:44.48  9:19.19  10:54.16       
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    1:27.27  3:02.74  4:41.17  6:21.05  12:59.02   
          8:02.04  9:41.58  11:21.87       
Maja Brattberg  2005  Eskilstuna Simklubb    1:32.64  3:14.48  4:56.95  6:40.03  13:20.84   
          8:23.92  10:05.67  11:47.31       
Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    1:31.41  3:13.93  4:58.13  6:43.08  13:27.98   
          8:26.04  10:09.60  11:51.19       
Anna Kumm  2004  Grums Simsällskap    1:30.91  3:12.96  4:56.87  6:42.10  13:29.43   
          8:28.33  10:11.77  11:52.75       
10  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    1:34.73  3:19.31  5:06.72  6:54.99  14:00.12   
          8:43.13  10:30.09  12:15.70       
11  Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    1:40.91  3:29.79  5:22.45  7:12.66  14:22.09   
          9:00.04  10:48.63  12:36.75       
Amanda Blom  2004  Grums Simsällskap            DNS   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.06  Utskriftsdatum  23 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  12:22 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  23 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  15:02   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    36.47  1:16.49  1:58.60    2:41.47   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    33.18  1:16.11  2:00.72    2:44.42   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anders Malmberg  2002  Katrineholms Simsällskap    35.50  1:19.79  2:06.79    2:53.01   
William Forsström  2002  Örebro Simallians    45.30  1:38.76  2:33.10    3:24.83   
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    36.54  1:21.91  2:08.87    2:52.51   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    38.81  1:24.74  2:13.00    3:00.13   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    43.92  1:31.74  2:19.90    3:07.30   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  23 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  15:02 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  23 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  15:35   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    33.92  1:14.67  1:58.45    2:36.69   
Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    37.85  1:21.47  2:10.12    2:46.82   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    37.69  1:21.57  2:09.22    2:47.35   
Lovisa Grubb  2000  Grums Simsällskap    37.20  1:22.37  2:13.33    2:51.57   
Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    39.84  1:24.39  2:18.30    2:56.09   
Mikaela Juhler  2000  Örebro Simallians    35.76  1:23.63  2:16.15    2:59.69   
Michelle Cen  2000  Örebro Simallians    38.65  1:27.03  2:23.88    3:05.00   
Terese Engström  1999  Örebro Simallians    42.38  1:26.03  2:23.55    3:05.64   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    34.50  1:15.82  2:01.04    2:39.34   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    35.03  1:15.58  2:03.80    2:40.87   
Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    35.42  1:18.24  2:06.94    2:45.36   
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    34.74  1:19.77  2:12.67    2:51.20   
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    35.41  1:21.64  2:11.19    2:52.26   
Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    41.69  1:26.23  2:19.88    3:01.61   
Alma Kransholm  2001  Örebro Simallians    50.46  1:48.31  2:51.20    3:51.00   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    35.32  1:18.96  2:09.60    2:49.68   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    36.52  1:22.28  2:10.44    2:50.91   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening    37.62  1:22.22  2:13.24    2:52.20   
Maja Ehlin  2002  Köpings Simsällskap    41.38  1:28.36  2:19.13    2:59.30   
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    41.56  1:27.74  2:20.49    3:00.10   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    42.46  1:27.86  2:22.79    3:03.08   
Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    45.24  1:29.63  2:31.84    3:12.79   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    44.28  1:37.34  2:31.68    3:16.74   
Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    47.12  1:36.44  2:35.94    3:24.51   
                     
 
Gren 22, 200m Medley Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    36.37  1:18.01  2:11.72    2:50.81   
Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    36.17  1:24.23  2:14.86    2:53.42   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    41.33  1:26.73  2:15.83    2:55.88   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    39.06  1:23.45  2:17.32    2:56.96   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    39.31  1:26.49  2:20.45    3:00.23   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    40.05  1:25.14  2:22.70    3:03.09   
Frida Medeskog  2003  Karlskoga Simförening    40.23  1:27.92  2:24.61    3:03.27   
Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    42.55  1:31.38  2:25.65    3:07.25   
Alvida Forsman  2004  Köpings Simsällskap    42.12  1:31.55  2:24.48    3:08.20   
10  Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    43.86  1:34.22  2:29.50    3:11.73   
11  Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    41.29  1:32.80  2:27.73    3:12.87   
12  Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    45.90  1:33.88  2:33.84    3:13.48   
13  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    43.14  1:30.36  2:31.41    3:14.40   
14  Maja Brattberg  2005  Eskilstuna Simklubb    45.17  1:35.39  2:30.72    3:15.52   
15  Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    44.01  1:35.99  2:33.21    3:16.34   
16  Amanda Blom  2004  Grums Simsällskap    45.76  1:37.95  2:31.32    3:17.56   
17  Anna Kumm  2004  Grums Simsällskap    46.92  1:40.32  2:35.81    3:22.38   
18  Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    43.77  1:35.00  2:35.74    3:22.94   
19  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    47.91  1:39.12  2:40.00    3:23.09   
20  Emilia Larsson  2004  Köpings Simsällskap    49.87  1:43.45  2:40.52    3:23.77   
21  Anastasia Kamarova  2003  Örebro Simallians    46.16  1:36.80  2:37.92    3:24.03   
22  Alice Roos  2007  Eskilstuna Simklubb    48.24  1:40.53  2:44.39    3:32.61   
23  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    51.65  1:43.33  2:45.47    3:35.10   
24  Tyra Jacobsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    48.30  1:43.97  2:46.77    3:39.49   
25  Frida Karlsson  2005  Eskilstuna Simklubb    55.42  1:51.76  2:53.58    3:42.79   
26  Sigrid Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    54.48  1:51.54  2:52.65    3:43.64   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening            DNS   
Alina Umbaeva  2005  Örebro Simallians            DSQ   
Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  23 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  15:35 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  23 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  16:06   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    1:03.09  2:10.89  3:18.82    4:26.17   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    1:03.90  2:15.73  3:29.61    4:39.57   
Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    1:08.57  2:24.04  3:39.51    4:54.91   
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    1:10.75  2:27.90  3:44.92    4:59.90   
Elias Paulson  2000  Eskilstuna Simklubb    1:15.43  2:37.02  3:56.77    5:15.38   
Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb    1:12.50  2:34.04  3:57.71    5:18.54   
Oscar Mejsten  2000  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
John Aldrin  2001  Katrineholms Simsällskap    1:02.54  2:11.46  3:21.10    4:29.91   
Filip Rautiainen  2001  Katrineholms Simsällskap    1:05.92  2:18.75  3:33.22    4:46.83   
Axel Rönnquist  2001  Karlstads Simsällskap    1:09.16  2:25.50  3:42.93    4:58.50   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    1:10.35  2:24.10  3:38.90    4:51.64   
Noel Hodberg  2002  Karlskoga Simförening    1:11.77  2:33.46  3:55.38    5:15.09   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Etab Data 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Eskil Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    1:10.89  2:27.57  3:45.10    5:01.78   
Anton Rautiainen  2003  Katrineholms Simsällskap    1:11.10  2:29.66  3:50.60    5:09.05   
Olle Pettersson  2004  Katrineholms Simsällskap    1:16.40  2:38.88  4:02.57    5:22.57   
Erik Aldrin  2003  Katrineholms Simsällskap    1:15.76  2:41.34  4:07.63    5:28.82   
Filip Hedin  2003  Karlstads Simsällskap    1:20.58  2:47.71  4:12.37    5:35.56   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    1:21.46  2:49.80  4:18.00    5:43.15   
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    1:22.60  2:52.41  4:23.44    5:53.15   
Emil Wåhlén  2004  Grums Simsällskap    1:23.28  2:54.06  4:26.89    5:56.27   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb    1:22.36  2:55.92  4:29.07    5:57.37   
10  Amadeus Ahlman  2003  Katrineholms Simsällskap    1:32.12  3:13.68  4:56.52    6:30.92   
11  Daniel Kördel  2004  Örebro Simallians    1:28.95  3:10.91  4:55.74    6:33.64   
12  Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    1:30.59  3:15.79  5:03.13    6:44.04   
13  Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    1:31.91  3:18.07  5:08.89    6:55.31   
Edvin Heikinniemi  2003  Eskilstuna Simklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  23 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  16:06 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  23 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  16:34   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 24, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Terese Engström  1999  Örebro Simallians    40.42        1:22.23   
Mikaela Juhler  2000  Örebro Simallians    42.51        1:26.02   
Michelle Cen  2000  Örebro Simallians    41.41        1:26.31   
                     
 
Gren 24, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    36.07        1:13.22   
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    35.90        1:14.47   
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    38.12        1:20.51   
Filippa Thyrman  2001  Karlskoga Simförening    42.52        1:27.56   
Alma Kransholm  2001  Örebro Simallians    53.72        1:49.27   
Miranda Kristiansson  2001  Arvika Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 24, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    35.11        1:12.50   
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    36.76        1:14.91   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    37.20        1:16.19   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    40.23        1:22.15   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    41.43        1:23.47   
Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    41.38        1:24.34   
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    41.11        1:25.07   
Maja Ehlin  2002  Köpings Simsällskap    42.22        1:27.21   
Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    43.02        1:27.38   
10  Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    48.53        1:37.10   
                     
 
Gren 24, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Happy Homes 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    35.97        1:12.31   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    36.55        1:16.63   
Moa Hammarbäck  2003  Karlskoga Simförening    39.24        1:20.29   
Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    40.98        1:23.79   
Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    38.51        1:24.55   
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    40.64        1:24.86   
Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    41.51        1:25.51   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    41.54        1:26.06   
Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    41.25        1:26.66   
10  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    43.03        1:27.73   
11  Johanna Pettersson  2003  Eskilstuna Simklubb    42.29        1:28.10   
12  Maja Pettersson  2004  Köpings Simsällskap    43.57        1:29.16   
13  Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    43.19        1:29.71   
14  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    44.80        1:29.89   
15  Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    44.65        1:30.82   
16  Smilla Holgersson Eliasson  2003  Örebro Simallians    46.13        1:33.58   
17  Linnéa Fredriksson  2004  Katrineholms Simsällskap    44.25        1:34.69   
18  Maja Brattberg  2005  Eskilstuna Simklubb    45.95        1:34.98   
19  My Larsson  2005  Eskilstuna Simklubb    47.41        1:36.23   
20  Anastasia Kamarova  2003  Örebro Simallians    47.75        1:37.18   
21  Paula Johansson  2004  Karlskoga Simförening    47.03        1:37.87   
22  Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    49.06        1:39.49   
23  Nathalie Johansson  2006  Karlskoga Simförening    48.34        1:41.93   
24  Frida Jonsson  2005  Karlskoga Simförening    51.84        1:42.16   
25  Emilia Larsson  2004  Köpings Simsällskap    50.33        1:42.31   
26  Smilla Löthgren  2004  Karlskoga Simförening    49.95        1:42.40   
27  Ellen Roos  2005  Eskilstuna Simklubb    50.63        1:43.33   
28  Tyra Jacobsson  2005  Hallsberg Kumla Simklubb    52.62        1:45.06   
29  Linneá Therus  2005  Karlskoga Simförening    50.55        1:45.56   
30  Erika Svennberg  2005  Örebro Simallians    52.14        1:48.26   
31  Alma Forsman  2007  Köpings Simsällskap    54.88        1:48.37   
32  Thelma Jansson  2005  Karlskoga Simförening    53.14        1:50.64   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  23 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  16:34 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  23 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  16:52   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 25, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    32.38  1:07.17  1:42.78    2:19.08   
Sam Thai  1999  Eskilstuna Simklubb    36.20  1:14.83  1:54.86    2:34.17   
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    37.49  1:19.24  2:00.61    2:40.70   
Oscar Mejsten  2000  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 25, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filip Myringby  2001  Karlstads Simsällskap    36.29  1:16.58  1:57.79    2:37.22   
                     
 
Gren 25, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Kernen  2002  Katrineholms Simsällskap    33.19  1:08.44  1:44.01    2:19.38   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    36.68  1:14.74  1:53.72    2:32.46   
Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    38.57  1:20.76  2:03.76    2:42.98   
Anton Svennberg  2002  Örebro Simallians    41.69  1:26.25  2:09.43    2:51.44   
Gabriel Hökemyr  2002  Karlskoga Simförening    44.84  1:33.59  2:23.90    3:12.07   
                     
 
Gren 25, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Intersport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening    36.02  1:15.13  1:55.74    2:34.30   
Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    37.60  1:17.88  1:59.14    2:39.18   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    38.75  1:20.37  2:01.60    2:41.36   
Samuel Paulson  2004  Eskilstuna Simklubb    40.15  1:23.89  2:06.29    2:48.65   
Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    42.46  1:26.84  2:09.60    2:51.13   
Maximilian Holm  2005  Eskilstuna Simklubb    42.55  1:28.75  2:14.57    2:57.98   
Evert Jonsson  2003  Eskilstuna Simklubb    43.29  1:29.34  2:15.07    3:00.12   
David Eriksson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    42.97  1:29.92  2:17.74    3:02.12   
August Jansson  2005  Örebro Simallians    45.43  1:33.48  2:19.21    3:04.84   
10  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    42.67  1:30.40  2:19.13    3:05.55   
11  Kevin Cao  2003  Örebro Simallians    45.33  1:33.90  2:22.48    3:10.01   
12  Oskar Högqvist  2003  Karlskoga Simförening    45.60  1:36.21  2:26.55    3:14.67   
13  Sigge Verner  2005  Eskilstuna Simklubb    45.47  1:36.71  2:28.60    3:18.53   
14  Emil Wåhlén  2004  Grums Simsällskap    47.65  1:40.34  2:34.22    3:25.97   
15  Edvin Axelsson  2004  Grums Simsällskap    49.70  1:44.53  2:40.89    3:35.38   
16  Emil Axelsson  2004  Grums Simsällskap    51.87  1:48.02  2:44.81    3:40.83   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  23 oktober 2016 
Licensierad till: Wermlands Simförbund  Utskriftstid  16:52 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 4 Karlskoga 2016    Utskriftsdatum  23 oktober 2016   
  Tävlingsort  Karlskoga    Utskriftstid  17:16   
  Arrangör  Karlskoga Simförening         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 oktober 2016         
 
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    31.60        1:05.63   
Tilde Eklind  1999  Eskilstuna Simklubb    32.89        1:06.85   
Lovisa Grubb  2000  Grums Simsällskap    32.67        1:08.21   
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    32.99        1:08.78   
Ylva Rehnholm  2000  Eskilstuna Simklubb    34.06        1:08.99   
Michelle Cen  2000  Örebro Simallians    33.87        1:11.38   
Mikaela Juhler  2000  Örebro Simallians    35.79        1:14.94   
Terese Engström  1999  Örebro Simallians    36.42        1:15.27   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sanna Lekberg  2001  Karlskoga Simförening    32.27        1:06.23   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    32.12        1:06.38   
Elin Nilsson  2001  Karlskoga Simförening    32.51        1:06.67   
Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    34.16        1:08.10   
Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    32.93        1:08.23   
Walda Jonsson  2001  Eskilstuna Simklubb    34.30        1:08.88   
Clara Hedling  2001  Arvika Simsällskap    33.64        1:09.28   
Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    33.35        1:09.92   
Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    33.87        1:10.70   
Matilda Kristiansson  2001  Arvika Simsällskap    34.20        1:10.70   
11  Emmy Hedin  2001  Karlstads Simsällskap    34.02        1:11.33   
12  Filippa Thyrman  2001  Karlskoga Simförening    35.31        1:12.12   
13  Matilda Jungstedt  2001  Eskilstuna Simklubb    33.97        1:13.39   
14  Miranda Kristiansson  2001  Arvika Simsällskap    35.12        1:13.99   
15  Alma Kransholm  2001  Örebro Simallians    46.07        1:39.67   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    32.00        1:05.97   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    32.56        1:06.21   
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    32.20        1:06.30   
Emma Sebelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    34.19        1:10.93   
Elin Sand  2002  Eskilstuna Simklubb    34.82        1:12.75   
Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    34.64        1:14.26   
Elsa Bylin  2002  Örebro Simallians    37.94        1:18.27   
Izabella Kullman  2002  Eskilstuna Simklubb    38.31        1:19.12   
Anesa Gacic  2002  Örebro Simallians    40.48        1:25.96   
Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: HG Store 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    32.06        1:04.60   
Clara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap    32.64        1:07.70   
Josefin Fundberg  2004  Eskilstuna Simklubb    32.37        1:08.39   
Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    33.29        1:08.90   
Pauline Grubb  2003  Grums Simsällskap    35.13        1:11.59   
Frida Medeskog  2003  Karlskoga Simförening    34.63        1:12.49   
Ella Sjöbom  2005  Grums Simsällskap    34.37        1:13.16   
Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    34.78        1:14.00   
Rebecka Jungstedt  2003  Eskilstuna Simklubb    34.86        1:14.22   
10  Filippa Karlsson  2004  Katrineholms Simsällskap    35.19        1:14.47   
11  Joline Bakken  2005  Karlstads Simsällskap    36.06        1:15.03   
12  Madeleine Bengtsson  2005  Eskilstuna Simklubb    36.62        1:15.42   
13  Alice Bergström  2004  Karlskoga Simförening    37.62        1:15.95   
14  Alvida Forsman  2004  Köpings Simsällskap    37.05        1:16.21   
15  Wilma Pettersson  2004  Hallsberg Kumla Simklubb    38.05        1:16.74   
16  Isabelle Persson  2003  Eskilstuna Simklubb    36.97        1:17.49   
17  Julia Pietsch  2005  Örebro Simallians    37.67        1:18.35   
18  Ella Hagelvik  2004  Örebro Simallians    36.95        1:19.12   
19  Amanda Blom  2004  Grums Simsällskap    38.68        1:19.62   
20  Maja Nyberg  2004  Karlskoga Simförening    39.32        1:19.97   
21  Alina Umbaeva  2005  Örebro Simallians    38.55        1:20.49   
22  Sanna Axelsson  2004  Arvika Simsällskap    39.41        1:21.36   
23  Linnéa Fredriksson  2004  Katrineholms Simsällskap    38.37        1:21.69   
24  Isabelle Johansson  2005  Karlskoga Simförening    39.41        1:21.75   
25  Maja Björkbacka  2005  Eskilstuna Simklubb    39.19        1:22.92   
26  Johanna Pettersson  2003  Eskilstuna Simklubb