2020-02-21   21:45:58
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for DM-K & DJM-K

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  13:24   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 1, 100m Medley Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 56.70 2014-12-05 
Nordisk Rekord Senior: THerese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.34 2014-10-05 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.97 2011-11-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Mie Ø. Nielsen  1996    796  27.65        1:01.16   
  Aalborg Svømmeklub  59.84                 
                     
Maja Nielsen  1996    726  30.01        1:03.07   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:03.31                 
                     
Caroline Erichsen  1998    705  28.79        1:03.68   
  Sigma Swim Birkerød  1:04.44                 
                     
Amalie Mikkelsen  1997    698  28.96        1:03.90   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:01.90                 
                     
Emma H. Christiansen  1999    691  29.23        1:04.13   
  Agfs Svømmeafdeling  1:05.31                 
                     
Karoline Barrett  2002    684  28.99        1:04.34   
  Greve Svømmeklub  1:06.74                 
                     
Line Jørgensen Bruun  1995    679  29.36        1:04.48   
  Aalborg Svømmeklub  1:03.57                 
                     
Ida Schütt  1996    671  30.54        1:04.76   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:02.83                 
                     
Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    670  29.34        1:04.79   
  Sigma Swim Allerød  1:04.77                 
                     
10  Mathilde Hager  2001    660  31.16        1:05.12   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:06.12                 
                     
11  Anne-Sofie Lindblad  1997    657  30.19        1:05.19  Deltager ikke i finalen 
  Vallensbæk IF Af 1939  1:05.24                 
                     
12  Katrine Bukh Villesen  2000    654  29.32        1:05.30   
  Thisted Svømmeklub  1:06.22                 
                     
13  Jessica Yu Mortensen  2000    653  30.05        1:05.35   
  Lyngby Svømmeklub  1:04.63                 
                     
14  Merete Toft Jensen  1999    651  30.29        1:05.40   
  Holstebro Svømme Club  1:07.58                 
                     
15  Matilde Schrøder  1996    640  31.33        1:05.77   
  O.S.L.F.  1:05.96                 
                     
16  Johanna Berthelsen  2000    619  31.77        1:06.51   
  VAT Copenhagen-MK31  1:07.22                 
                     
17  Emma Bjørnholdt  2000    617  31.48        1:06.58   
  Lyngby Svømmeklub  1:09.43                 
                     
18  Sophie Amalie Schøn  1999    614  29.55        1:06.69   
  Lyngby Svømmeklub  1:05.09                 
                     
19  Vera Staun Hansen  1999    612  30.93        1:06.76   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:07.51                 
                     
20  Marie-Louise Stentved  2000    608  30.23        1:06.90   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:06.88                 
                     
20  Sabrina Wielsøe  1990    608  30.26        1:06.90   
  Køge Svømmeklub  1:05.05                 
                     
22  Anna Brandt Nielsen  1998    607  29.98        1:06.95   
  Lyngby Svømmeklub  1:05.18                 
                     
23  Cecilie Wiuff  2000    605  30.68        1:07.02   
  Herlev Svømning  1:10.02                 
                     
24  Camilla Rask  1999    603  31.29        1:07.10   
  Odense Svømme Klub  1:08.50                 
                     
25  Cecilie F. Jensen  1998    596  30.20        1:07.35   
  Herlev Svømning  1:05.34                 
                     
26  Eva Olsen  2000    592  31.22        1:07.49   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:05.79                 
                     
26  Josefine B. Pedersen  1999    592  32.09        1:07.49   
  VAT Copenhagen-MK31  1:08.00                 
                     
28  Emma Maagøe  1999    592  30.20        1:07.51   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:08.24                 
                     
29  Sofie Brøgger  2000    592  30.45        1:07.52   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:08.50                 
                     
30  Amanda Duus  2000    586  31.27        1:07.74   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:08.10                 
                     
31  Kristine Mikkelsen  2000    580  31.84        1:07.97   
  Hvidovre Svømme Klub  1:07.28                 
                     
32  Caroline Hørlykke  2000    577  32.03        1:08.07   
  Lyngby Svømmeklub  1:07.22                 
                     
33  Helena V. Ellling  2000    572  30.91        1:08.27   
  Silkeborg Svømmeklub  1:09.32                 
                     
34  Helene Olesen  2000    572  32.19        1:08.29   
  Svømmeklubben Tempo  1:08.51                 
                     
35  Lisa Schøn  1999    567  31.21        1:08.48   
  Aalborg Svømmeklub  1:07.90                 
                     
36  Elina Lynge Wagner  1996    565  31.26        1:08.56   
  Hvidovre Svømme Klub  1:08.91                 
                     
36  Lise Norgil Damgaard  1997    565  31.65        1:08.56   
  Gentofte Svømme Klub  1:08.07                 
                     
38  Sara Tang-Holbek  2000    557  31.52        1:08.90   
  Lyngby Svømmeklub  1:10.16                 
                     
39  Sofie Thunø Rasmussen  2000    554  31.10        1:09.02   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:07.89                 
                     
40  Luna Donde Feilberg  2000    550  32.09        1:09.20   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:09.80                 
                     
41  Anna Emilie Hansen  1999    541  31.55        1:09.57   
  Svømmeklubben Tempo  1:07.70                 
                     
42  Katrine Tetzschner Madsen  2000    539  31.60        1:09.65   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:09.67                 
                     
43  Mira Mass  2000    539  32.33        1:09.66   
  A6  1:09.90                 
                     
44  Marina Nissen Jakobsen  2000    504  32.89        1:11.23   
  Hørsholm Svømmeforening  1:13.66                 
                     
45  Emilie Falbe-Hansen  1999    447  32.14        1:14.14   
  Gentofte Svømme Klub  1:08.29                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  13:24 
 
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  19:02   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 1, 100m Medley Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 56.70 2014-12-05 
Nordisk Rekord Senior: THerese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.34 2014-10-05 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.97 2011-11-24 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Mie Ø. Nielsen  1996    857  26.75        59.68   
  Aalborg Svømmeklub  59.84                 
                     
Caroline Erichsen  1998    750  28.47        1:02.39   
  Sigma Swim Birkerød  1:04.44                 
                     
Maja Nielsen  1996    738  29.06        1:02.74   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:03.31                 
                     
Amalie Mikkelsen  1997    736  28.85        1:02.79   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:01.90                 
                     
Line Jørgensen Bruun  1995    717  29.28        1:03.33   
  Aalborg Svømmeklub  1:03.57                 
                     
Emma H. Christiansen  1999    691  29.25        1:04.13   
  Agfs Svømmeafdeling  1:05.31                 
                     
Karoline Barrett  2002    678  28.91        1:04.53   
  Greve Svømmeklub  1:06.74                 
                     
Ida Schütt  1996    677  30.36        1:04.55   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:02.83                 
                     
Merete Toft Jensen  1999    683  30.08        1:04.36   
  Holstebro Svømme Club  1:07.58                 
                     
10  Katrine Bukh Villesen  2000    677  29.43        1:04.57   
  Thisted Svømmeklub  1:06.22                 
                     
11  Mathilde Hager  2001    673  30.76        1:04.69   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:06.12                 
                     
12  Lise-Lotte Larsen Bentin  1997    670  29.00        1:04.78   
  Sigma Swim Allerød  1:04.77                 
                     
13  Jessica Yu Mortensen  2000    665  30.25        1:04.93   
  Lyngby Svømmeklub  1:04.63                 
                     
14  Matilde Schrøder  1996    638  31.28        1:05.83   
  O.S.L.F.  1:05.96                 
                     
15  Emma Bjørnholdt  2000    607  31.81        1:06.94   
  Lyngby Svømmeklub  1:09.43                 
                     
16  Johanna Berthelsen  2000    589  31.99        1:07.62   
  VAT Copenhagen-MK31  1:07.22                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  19:02 
 
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  13:24   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 2, 100m Medley Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Markus Deibler (1990) 50.66 2014-12-07 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 52.51 2012-12-15 
Dansk Rekord Senior: Daniel Skaaning (1993) 53.32 2013-12-14 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 54.39 2010-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Marco Loughran  1989    746  24.68        55.85  Deltager ikke i finalen 
  VAT Copenhagen-MK31  57.83                 
                     
Magnus Fallesen  1998    708  25.83        56.82   
  Herning Svømmeklub  59.14                 
                     
Christian V. Rasmussen  1996    699  26.58        57.06   
  Odense Svømme Klub  56.17                 
                     
Ömer Faruk Benli  1993    690  26.69        57.31   
  Helsingør Svømmeklub  57.20                 
                     
Johan Bragason  1999    684  26.33        57.48   
  Vallensbæk IF Af 1939  59.31                 
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    683  26.88        57.51   
  Lyngby Svømmeklub  57.46                 
                     
Jonas Vibsig Berding  1996    671  26.52        57.84   
  Gladsaxe Idræts Forening  58.52                 
                     
Frederik Rindshøj  1999    669  26.67        57.91   
  Gladsaxe Idræts Forening  58.98                 
                     
Magnus Andersen  1995    659  26.80        58.21   
  Roskilde Svømning  59.59                 
                     
10  Emil Kamuk Frederiksen  1995    658  26.89        58.24   
  Vejle Svømmeklub Triton  59.44                 
                     
11  Morten Børre  1996    654  26.50        58.35   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:00.60                 
                     
12  Magnus B. Høgild  1999    640  26.85        58.76   
  Herning Svømmeklub  1:00.60                 
                     
13  Jonathan Kristensen  1998    637  26.64        58.85   
  Odder Svømmeklub  1:00.10                 
                     
14  Oliver Huban  1996    637  27.10        58.87   
  Vest-Brøndby  58.95                 
                     
15  Peter Birk  1996    633  27.40        59.00  Deltager ikke i finalen 
  Thisted Svømmeklub  1:00.89                 
                     
15  Tobias Andersen  1998    633  27.47        59.00   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:00.72                 
                     
17  Alexander Eggers  1999    632  27.60        59.01   
  Sigma Swim Birkerød  1:01.07                 
                     
18  Anton Olsen  1998    620  27.30        59.40   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:02.19                 
                     
19  Michael Terp Olesen  1999    616  26.62        59.51   
  Esbjerg Svømmeklub  1:00.63                 
                     
20  Rasmus Hasemann  1996    615  27.07        59.54   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:00.70                 
                     
21  Lasse Dall  1997    614  25.62        59.58   
  Odder Svømmeklub  1:00.26                 
                     
22  Simon B. Jeppesen  1997    611  27.07        59.70   
  Herning Svømmeklub  1:00.12                 
                     
23  Magnus Yde  1996    606  27.40        59.85   
  Svømmeklubben S 68  1:00.88                 
                     
23  Simon Lundby Pedersen  1998    606  27.70        59.85   
  Esbjerg Svømmeklub  1:00.95                 
                     
25  Emil Klingberg  1987    598  28.50        1:00.13   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:01.23                 
                     
26  Thomas Bech  1998    595  26.90        1:00.22   
  Farum Svømmeklub  1:00.48                 
                     
27  Rasmus Jørgensen  1996    585  27.77        1:00.55   
  Viborg Svømme Klub  1:00.36                 
                     
28  Magnus Høvsgaard  1997    585  27.49        1:00.57   
  Odense Svømme Klub  1:00.54                 
                     
29  Oliver Vang  1994    581  27.71        1:00.68   
  Næstved IF  1:02.16                 
                     
30  Lasse Kammer  1995    580  28.09        1:00.73   
  Agfs Svømmeafdeling  1:01.19                 
                     
31  Marcus Brandborg  1997    576  28.25        1:00.87   
  Aalborg Svømmeklub  1:01.00                 
                     
32  Morten Due Nielsen  1999    575  28.28        1:00.90   
  Aalborg Svømmeklub  1:02.20                 
                     
33  Oliver Christiansen  1999    569  28.05        1:01.11   
  Helsinge Svømmeklub  1:02.44                 
                     
34  André Goldberg Ballerini  1999    566  28.54        1:01.21   
  Frederikssund Svømmeklub  1:03.31                 
                     
35  Jonas Rohwedder  1998    561  28.14        1:01.40   
  Haderslev Svømme Klub  1:01.93                 
                     
36  Marcus Rappenborg  1999    548  28.12        1:01.88   
  Hvidovre Svømme Klub  1:02.98                 
                     
37  Daniel Haahr Pallesen  1998    546  29.13        1:01.97   
  Aalborg Svømmeklub  1:02.36                 
                     
38  Julian Kressner Læbel  1992    538  29.10        1:02.25   
  Vest-Brøndby  1:06.58                 
                     
39  Markus Joensen  1996    537  27.71        1:02.31   
  Swim Team Tåstrup  58.30                 
                     
40  Jacob F. Frederiksen  1999    535  29.40        1:02.37   
  Silkeborg Svømmeklub  1:03.95                 
                     
41  Victor Kristensen  1999    521  29.60        1:02.92   
  Haderslev Svømme Klub  1:03.25                 
                     
42  Mikkel Samsøe Borch  1997    521  29.65        1:02.95   
  Hvidovre Svømme Klub  1:02.25                 
                     
43  Johan Wentorf  1999    511  28.00        1:03.34   
  Frederikssund Svømmeklub  1:04.44                 
                     
44  Mads Hauge Sørensen  1997    499  28.51        1:03.86   
  Køge Svømmeklub  1:07.45                 
                     
45  Lars Thor Sørensen  1999    496  28.42        1:03.99   
  Vest-Brøndby  1:06.58                 
                     
Jakob Petersen  1999              DNS   
  Hvidovre Svømme Klub  1:04.58                 
                     
Martin Wagner  1991                Akut syg 
  Farum Svømmeklub  1:01.20                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  13:24 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  19:02   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 2, 100m Medley Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Markus Deibler (1990) 50.66 2014-12-07 
Nordisk Rekord Senior: Simon Sjödin (1986) 52.51 2012-12-15 
Dansk Rekord Senior: Daniel Skaaning (1993) 53.32 2013-12-14 
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 54.39 2010-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Christian V. Rasmussen  1996    745  25.92        55.88   
  Odense Svømme Klub  56.17                 
                     
Ömer Faruk Benli  1993    711  26.52        56.75   
  Helsingør Svømmeklub  57.20                 
                     
Johan Bragason  1999    698  26.32        57.11   
  Vallensbæk IF Af 1939  59.31                 
                     
Magnus Fallesen  1998    695  25.71        57.18   
  Herning Svømmeklub  59.14                 
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    693  26.62        57.23   
  Lyngby Svømmeklub  57.46                 
                     
Jonas Vibsig Berding  1996    688  26.50        57.36   
  Gladsaxe Idræts Forening  58.52                 
                     
Frederik Rindshøj  1999    681  26.66        57.57   
  Gladsaxe Idræts Forening  58.98                 
                     
Magnus Andersen  1995    634  27.43        58.94   
  Roskilde Svømning  59.59                 
                     
Morten Børre  1996    673  26.25        57.79   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:00.60                 
                     
10  Magnus B. Høgild  1999    669  27.39        57.91   
  Herning Svømmeklub  1:00.60                 
                     
11  Emil Kamuk Frederiksen  1995    657  26.86        58.25   
  Vejle Svømmeklub Triton  59.44                 
                     
12  Jonathan Kristensen  1998    637  26.88        58.86   
  Odder Svømmeklub  1:00.10                 
                     
13  Tobias Andersen  1998    636  27.38        58.88   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:00.72                 
                     
14  Oliver Huban  1996    630  27.08        59.08   
  Vest-Brøndby  58.95                 
                     
15  Alexander Eggers  1999    616  27.75        59.51   
  Sigma Swim Birkerød  1:01.07                 
                     
16  Anton Olsen  1998    611  27.00        59.70   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:02.19                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  19:02 
 
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  10:51   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 3, 800m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Mireia Belmonte Garcia (1990) 7:59.34 2013-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:04.61 2009-11-14 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:04.61 2009-11-14 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:22.38 2004-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub  Anmtid      500m  600m  700m       











 
Marina Heller Hansen  1994      1:01.11  2:06.65  3:12.35  4:17.69  8:39.73   
  Sigma Swim Allerød  9:13.80      5:23.49  6:29.55  7:35.30       
                     
Klara Reeh  1999      1:03.12  2:10.52  3:18.38  4:26.21  9:01.54   
  Lyngby Svømmeklub  9:05.08      5:34.00  6:42.72  7:52.24       
                     
Helena Rosendahl Bach  2000      1:02.13  2:09.16  3:17.83  4:27.26  9:04.67   
  Holstebro Svømme Club  9:19.01      5:36.10  6:45.94  7:56.38       
                     
Amanda Egerod Lund  2000      1:05.31  2:13.86  3:22.46  4:32.16  9:10.48   
  Sigma Swim Allerød  9:21.05      5:41.67  6:51.62  8:00.89       
                     
Nicoline Pontoppidan  1998      1:05.35  2:14.14  3:23.41  4:32.99  9:11.38   
  Silkeborg Svømmeklub  9:12.63      5:42.65  6:52.60  8:02.45       
                     
Josefine Strand Nielsen  2000      1:04.96  2:14.76  3:24.94  4:35.31  9:13.69   
  Hovedstadens Svømmeklub  9:18.74      5:45.18  6:54.78  8:04.65       
                     
Alberte M Hansen  2000      1:05.06  2:15.15  3:26.29  4:36.99  9:17.03   
  VAT Copenhagen-MK31  9:25.19      5:47.41  6:58.14  8:09.11       
                     
Isabella Drest  1999      1:05.64  2:15.31  3:25.46  4:36.19  9:17.70   
  Odense Svømme Klub  9:17.29      5:46.18  6:57.41  8:08.54       
                     
Helena Berg Wenk  2000      1:05.18  2:14.72  3:24.88  4:35.13  9:17.91   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  9:16.44      5:45.89  6:56.86  8:07.82       
                     
10  Stephanie Hansen  1996      1:05.49  2:14.59  3:23.95  4:34.05  9:18.79   
  Sigma Swim Allerød  9:13.53      5:44.25  6:55.35  8:07.90       
                     
11  Frederikke Dons  1998      1:04.00  2:12.70  3:22.64  4:33.48  9:19.18   
  Hvidovre Svømme Klub  9:13.28      5:44.73  6:55.90  8:08.04       
                     
12  Louise Bach Andersen  2001      1:05.38  2:16.25  3:27.53  4:39.39  9:21.92   
  Aalborg Svømmeklub  9:08.17      5:51.16  7:01.16  8:13.09       
                     
12  Sofie Nielsen  2001      1:06.53  2:16.05  3:27.01  4:38.78  9:21.92   
  Slagelse Svømmeklub  9:15.25      5:50.36  7:00.98  8:12.47       
                     
14  Matilde Kjeldsen  1999      1:05.71  2:16.39  3:27.91  4:39.48  9:26.34   
  Agfs Svømmeafdeling  9:22.61      5:51.55  7:03.65  8:15.55       
                     
15  Shanna Armstrong  1998      1:04.99  2:15.54  3:27.00  4:38.96  9:26.64   
  Esbjerg Svømmeklub  9:18.05      5:51.32  7:04.20  8:16.04       
                     
16  Thit Bondo  2000      1:06.37  2:17.29  3:29.08  4:40.78  9:28.97   
  Sigma Swim Birkerød  9:21.06      5:52.78  7:05.53  8:17.84       
                     
17  Anna Aavang Brendstrup  2000      1:07.36  2:19.91  3:33.46  4:47.59  9:40.85   
  Roskilde Svømning  9:29.49      6:01.35  7:15.32  8:29.23       
                     
18  Mai Andersen  2000      1:08.33  2:21.78  3:35.69  4:49.97  9:42.94   
  Holbæk Svømme Klub  9:40.67      6:03.64  7:17.79  8:31.68       
                     
19  Cecilie Baraviec  2000      1:08.78  2:22.38  3:36.22  4:50.12  9:44.14   
  Odense Svømme Klub  9:42.68      6:03.02  7:17.17  8:31.50       
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  10:51 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  19:02   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 3, 800m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Mireia Belmonte Garcia (1990) 7:59.34 2013-08-10 
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:04.61 2009-11-14 
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 8:04.61 2009-11-14 
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 8:22.38 2004-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m  400m  Opnået  Status 
  Klub  Anmtid      500m  600m  700m       











 
Marina Heller Hansen  1994    784  1:01.11  2:06.65  3:12.35  4:17.69  8:39.73   
  Sigma Swim Allerød  9:13.80      5:23.49  6:29.55  7:35.30       
                     
Maj Howardsen  1997    778  1:02.46  2:07.83  3:13.91  4:19.74  8:40.96   
  Sigma Swim Allerød  8:39.17      5:25.07  6:30.57  7:35.77       
                     
Anna Boutrup  1998    772  1:03.00  2:08.15  3:14.07  4:20.31  8:42.51   
  Sigma Swim Birkerød  8:48.56      5:26.24  6:32.42  7:38.44       
                     
Lisa Steen Duus  1997    761  1:03.41  2:09.42  3:15.69  4:22.32  8:44.99   
  Sigma Swim Birkerød  8:56.02      5:28.24  6:34.28  7:40.32       
                     
Emma Wael  1993    745  1:03.06  2:09.91  3:16.66  4:23.56  8:48.73   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  8:48.77      5:29.40  6:35.58  7:42.11       
                     
Signe Bro  1999    733  1:03.27  2:09.66  3:16.69  4:23.67  8:51.51   
  Lyngby Svømmeklub  8:45.05      5:30.56  6:37.81  7:45.11       
                     
Jackie Gade  1998    715  1:03.64  2:10.46  3:17.70  4:25.31  8:55.90   
  Aalborg Svømmeklub  8:57.34      5:33.02  6:41.58  7:49.37       
                     
Phoebe Linde Atkins  2000    706  1:03.03  2:09.40  3:16.03  4:23.37  8:58.23   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  8:57.84      5:31.82  6:40.28  7:49.58       
                     
Klara Reeh  1999    693  1:03.12  2:10.52  3:18.38  4:26.21  9:01.54   
  Lyngby Svømmeklub  9:05.08      5:34.00  6:42.72  7:52.24       
                     
10  Helena Rosendahl Bach  2000    681  1:02.13  2:09.16  3:17.83  4:27.26  9:04.67   
  Holstebro Svømme Club  9:19.01      5:36.10  6:45.94  7:56.38       
                     
11  Amanda Egerod Lund  2000    660  1:05.31  2:13.86  3:22.46  4:32.16  9:10.48   
  Sigma Swim Allerød  9:21.05      5:41.67  6:51.62  8:00.89       
                     
12  Silja Nielsdóttir Hansen  2001    658  1:04.46  2:12.29  3:21.29  4:30.84  9:10.95   
  Hvidovre Svømme Klub  9:04.98      5:40.76  6:51.31  8:01.98       
                     
13  Nicoline Pontoppidan  1998    657  1:05.35  2:14.14  3:23.41  4:32.99  9:11.38   
  Silkeborg Svømmeklub  9:12.63      5:42.65  6:52.60  8:02.45       
                     
14  Josefine Strand Nielsen  2000    648  1:04.96  2:14.76  3:24.94  4:35.31  9:13.69   
  Hovedstadens Svømmeklub  9:18.74      5:45.18  6:54.78  8:04.65       
                     
15  Alberte M Hansen  2000    637  1:05.06  2:15.15  3:26.29  4:36.99  9:17.03   
  VAT Copenhagen-MK31  9:25.19      5:47.41  6:58.14  8:09.11       
                     
16  Isabella Drest  1999    634  1:05.64  2:15.31  3:25.46  4:36.19  9:17.70   
  Odense Svømme Klub  9:17.29      5:46.18  6:57.41  8:08.54       
                     
17  Helena Berg Wenk  2000    634  1:05.18  2:14.72  3:24.88  4:35.13  9:17.91   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  9:16.44      5:45.89  6:56.86  8:07.82       
                     
18  Stephanie Hansen  1996    631  1:05.49  2:14.59  3:23.95  4:34.05  9:18.79   
  Sigma Swim Allerød  9:13.53      5:44.25  6:55.35  8:07.90       
                     
19  Frederikke Dons  1998    629  1:04.00  2:12.70  3:22.64  4:33.48  9:19.18   
  Hvidovre Svømme Klub  9:13.28      5:44.73  6:55.90  8:08.04       
                     
20  Louise Bach Andersen  2001    620  1:05.38  2:16.25  3:27.53  4:39.39  9:21.92   
  Aalborg Svømmeklub  9:08.17      5:51.16  7:01.16  8:13.09       
                     
20  Sofie Nielsen  2001    620  1:06.53  2:16.05  3:27.01  4:38.78  9:21.92   
  Slagelse Svømmeklub  9:15.25      5:50.36  7:00.98  8:12.47       
                     
22  Matilde Kjeldsen  1999    606  1:05.71  2:16.39  3:27.91  4:39.48  9:26.34   
  Agfs Svømmeafdeling  9:22.61      5:51.55  7:03.65  8:15.55       
                     
23  Shanna Armstrong  1998    605  1:04.99  2:15.54  3:27.00  4:38.96  9:26.64   
  Esbjerg Svømmeklub  9:18.05      5:51.32  7:04.20  8:16.04       
                     
24  Thit Bondo  2000    597  1:06.37  2:17.29  3:29.08  4:40.78  9:28.97   
  Sigma Swim Birkerød  9:21.06      5:52.78  7:05.53  8:17.84       
                     
25  Anna Aavang Brendstrup  2000    562  1:07.36  2:19.91  3:33.46  4:47.59  9:40.85   
  Roskilde Svømning  9:29.49      6:01.35  7:15.32  8:29.23       
                     
26  Mai Andersen  2000    555  1:08.33  2:21.78  3:35.69  4:49.97  9:42.94   
  Holbæk Svømme Klub  9:40.67      6:03.64  7:17.79  8:31.68       
                     
27  Cecilie Baraviec  2000    552  1:08.78  2:22.38  3:36.22  4:50.12  9:44.14   
  Odense Svømme Klub  9:42.68      6:03.02  7:17.17  8:31.50       
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  19:02 
 
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  13:25   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 4, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Stanislav Donets (1983) 48.95 2010-12-19 
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 51.33 2014-12-03 
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 51.54 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 53.51 2012-11-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Marco Loughran  1989    800  25.72        52.70   
  VAT Copenhagen-MK31  53.40                 
                     
Gustav Friberg  1997    685  26.74        55.51   
  Ringsted Svømme Klub  54.43                 
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    683  26.90        55.56   
  Lyngby Svømmeklub  57.01                 
                     
Mathias Rysgaard  1998    658  27.40        56.24   
  Kalundborg SK  56.35                 
                     
Sebastian Strandberg  1994    651  27.10        56.46   
  Aalborg Svømmeklub  57.10                 
                     
Jakob Kornmaaler  1995    634  27.19        56.94   
  Agfs Svømmeafdeling  57.46                 
                     
Simon Vingolf Larsen  1998    633  27.15        56.98   
  Esbjerg Svømmeklub  55.20                 
                     
Anders Jensen  1987    632  27.09        57.01   
  VAT Copenhagen-MK31  56.96                 
                     
Kasper Schultz  1995    628  27.77        57.12   
  Holstebro Svømme Club  55.71                 
                     
10  Marc Calveras  1996    626  28.02        57.18   
  Hovedstadens Svømmeklub  57.55                 
                     
11  Frederik Galving  1998    622  27.54        57.31   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  57.89                 
                     
12  Lukas Gustafson  1999    615  27.63        57.52   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  58.51                 
                     
13  Lars Breum Hansen  1997    604  27.99        57.87   
  Helsinge Svømmeklub  58.71                 
                     
14  Oliver Broholm  1999    593  27.99        58.23   
  Ringe Svømme Klub  59.50                 
                     
15  Oliver Berggren Smidt  1997    592  28.38        58.27   
  Lyngby Svømmeklub  59.13                 
                     
16  Bjørn Hansen  1998    581  28.56        58.62   
  Ringsted Svømme Klub  1:00.17                 
                     
17  Casper Eickhardt  1999    578  27.97        58.72   
  Esbjerg Svømmeklub  57.91                 
                     
18  Anders L. Mogensen  1996    577  28.30        58.76   
  Agfs Svømmeafdeling  58.21                 
                     
19  Mads Ejdrup Hansen  1999    574  28.76        58.88   
  Helsingør Svømmeklub  59.88                 
                     
20  Marcus Mantzius Mosegaard  2001    572  28.59        58.93   
  Slagelse Svømmeklub  58.03                 
                     
21  Morten Børre  1996    568  28.76        59.07   
  Hovedstadens Svømmeklub  57.45                 
                     
22  William Matras  1998    562  28.45        59.27   
  Gladsaxe Idræts Forening  59.18                 
                     
23  Magnus Stender Berg  1999    560  22.85        59.37   
  Haderslev Svømme Klub  1:01.13                 
                     
24  Linus Koefoed Weiss  1999    557  29.02        59.45   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:00.61                 
                     
25  Martin Grønning  1997    553  29.11        59.62   
  Silkeborg Svømmeklub  59.95                 
                     
26  Jon Riedel Pedersen  1998    552  29.06        59.66   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:00.65                 
                     
26  Lars Lyhne  1999    552  28.91        59.66   
  Aalborg Svømmeklub  1:01.28                 
                     
26  Mikkel Henriksen  1999    552  29.12        59.66   
  Holbæk Svømme Klub  1:01.51                 
                     
29  Mathias Immerkjær  1999    549  29.08        59.76   
  Swim Team Tåstrup  58.98                 
                     
30  Oliver Degn  1996    548  28.56        59.80   
  Odder Svømmeklub  59.48                 
                     
31  Gustav Westerlin Larsen  1999    544  29.05        59.93   
  Svendborg Svømme Klub  1:00.92                 
                     
32  Sebastian Bidstrup Lantz  1999    544  28.70        59.94   
  Vest-Brøndby  59.03                 
                     
33  Sebastian Brun Koch  1998    540  29.24        1:00.09   
  Aalborg Svømmeklub  1:03.54                 
                     
34  Johannes Kjærgaard  1998    534  29.04        1:00.30   
  Agfs Svømmeafdeling  58.60                 
                     
35  Jakob Schmidt  1999    533  28.74        1:00.36   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:00.46                 
                     
36  Chris Johansen  1996    530  28.37        1:00.45   
  Farum Svømmeklub  1:00.04                 
                     
37  Frederik Oxenvad  1999    525  30.11        1:00.64   
  Haderslev Svømme Klub  1:01.36                 
                     
38  Jacob Funch Jørgensen  1999    504  22.58        1:01.48   
  Tune I.F. Svømmeafdeling  1:02.07                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  13:25 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  19:02   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 4, 100m Rygsvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Stanislav Donets (1983) 48.95 2010-12-19 
Nordisk Rekord Senior: Lavrans Solli (1992) 51.33 2014-12-03 
Dansk Rekord Senior: Anders Jensen (1987) 51.54 2009-12-19 
Dansk Rekord Junior: Morten Bak Hansen (1995) 53.51 2012-11-29 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Gustav Friberg  1997    748  25.71        53.91   
  Ringsted Svømme Klub  54.43                 
                     
Andreas Kaas Elmgreen  1999    689  26.97        55.40   
  Lyngby Svømmeklub  57.01                 
                     
Mathias Rysgaard  1998    680  26.81        55.64   
  Kalundborg SK  56.35                 
                     
Simon Vingolf Larsen  1998    667  27.29        56.00   
  Esbjerg Svømmeklub  55.20                 
                     
Sebastian Strandberg  1994    653  27.36        56.39   
  Aalborg Svømmeklub  57.10                 
                     
Anders Jensen  1987    648  26.83        56.54   
  VAT Copenhagen-MK31  56.96                 
                     
Jakob Kornmaaler  1995    635  27.03        56.93   
  Agfs Svømmeafdeling  57.46                 
                     
Marc Calveras  1996    642  27.57        56.71   
  Hovedstadens Svømmeklub  57.55                 
                     
Kasper Schultz  1995    636  27.63        56.88   
  Holstebro Svømme Club  55.71                 
                     
10  Frederik Galving  1998    624  27.59        57.25   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  57.89                 
                     
11  Lukas Gustafson  1999    609  27.88        57.72   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  58.51                 
                     
12  Lars Breum Hansen  1997    607  28.41        57.80   
  Helsinge Svømmeklub  58.71                 
                     
13  Oliver Broholm  1999    596  27.70        58.13   
  Ringe Svømme Klub  59.50                 
                     
14  Bjørn Hansen  1998    594  28.58        58.19   
  Ringsted Svømme Klub  1:00.17                 
                     
15  Oliver Berggren Smidt  1997    585  28.75        58.51   
  Lyngby Svømmeklub  59.13                 
                     
Marco Loughran  1989      24.92        51.84  EXTRA 
  VAT Copenhagen-MK31  53.40                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  19:02 
 
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  13:25   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 5, 100m Rygsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 55.03 2014-12-04 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.99 2013-12-13 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.99 2013-12-13 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 57.57 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Mie Ø. Nielsen  1996    774  29.63        59.92   
  Aalborg Svømmeklub  56.62                 
                     
Kristina Thomsen  1991    727  28.79        1:01.18   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:01.89                 
                     
Victoria Bierre  2000    703  30.09        1:01.88   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:02.33                 
                     
Emilie Falbe-Hansen  1999    693  30.30        1:02.16   
  Gentofte Svømme Klub  1:04.03                 
                     
Isabella K. Sørensen  1994    686  30.28        1:02.39   
  Aalborg Svømmeklub  1:00.03                 
                     
Laura Glerup Jensen  1998    678  30.53        1:02.64   
  Viborg Svømme Klub  1:02.93                 
                     
Julie Oxenvad  1997    669  30.37        1:02.90   
  Haderslev Svømme Klub  1:04.59                 
                     
Hannah Strunge Nissen  1997    657  30.81        1:03.27   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:02.93                 
                     
Sophie Amalie Schøn  1999    654  30.67        1:03.38   
  Lyngby Svømmeklub  1:03.54                 
                     
10  Stine Raaby Jensen  1995    651  30.39        1:03.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:02.29                 
                     
11  Anna Brandt Nielsen  1998    634  30.47        1:04.03   
  Lyngby Svømmeklub  1:03.96                 
                     
11  Sara Sylvest  2000    634  31.51        1:04.03   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:05.38                 
                     
13  Cecilie Lykke Hansen  1999    631  31.35        1:04.14   
  Odder Svømmeklub  1:05.87                 
                     
14  Katharina Nekhorochko  2000    631  31.06        1:04.15   
  Sigma Swim Allerød  1:03.97                 
                     
15  Cecilie F. Jensen  1998    611  31.59        1:04.82   
  Herlev Svømning  1:06.17                 
                     
16  Julie Lunau  1995    607  31.81        1:04.99  Deltager ikke i finalen 
  Lyngby Svømmeklub  1:05.41                 
                     
17  Stine Knudsen  1999    601  31.08        1:05.18   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:05.94                 
                     
18  Emma Anne Ljungstrøm  1999    600  31.42        1:05.21   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:04.73                 
                     
19  Caroline Amalie Duus  1998    599  31.81        1:05.27   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:05.67                 
                     
20  Mette Flaskager  1999    596  31.93        1:05.39   
  Herning Svømmeklub  1:06.87                 
                     
21  Katrine Bukh Villesen  2000    593  31.91        1:05.47   
  Thisted Svømmeklub  1:06.98                 
                     
22  Emma Maagøe  1999    590  31.80        1:05.59   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:05.52                 
                     
22  Johanne Skovgaard Terp  1999    590  31.61        1:05.59   
  Odder Svømmeklub  1:05.36                 
                     
24  Sofie Rasmussen  1999    575  32.11        1:06.14   
  Svømmeklubben S 68  1:05.80                 
                     
25  Sabrina Wielsøe  1990    574  31.86        1:06.19   
  Køge Svømmeklub  1:05.35                 
                     
26  Katrine Stampe  2000    566  32.28        1:06.50   
  Sigma Swim Allerød  1:07.01                 
                     
27  Louise Sørensen  2000    561  32.25        1:06.70   
  Thisted Svømmeklub  1:07.45                 
                     
28  Frederikke Jensen  2000    556  32.42        1:06.90   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:08.65                 
                     
29  Celia Erikstad  1999    555  32.30        1:06.96   
  Silkeborg Svømmeklub  1:07.62                 
                     
30  Sarah Sannung  1996    550  32.11        1:07.14   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:06.52                 
                     
31  Camille Erichsen  2001    550  33.04        1:07.15   
  Sigma Swim Birkerød  1:05.28                 
                     
32  Frederikke Houen  1998    542  32.66        1:07.48   
  Helsingør Svømmeklub  1:07.57                 
                     
33  Nina Toft  2000    540  32.95        1:07.55   
  Lyngby Svømmeklub  1:07.24                 
                     
34  Marie-Louise Stentved  2000    535  32.74        1:07.75   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:06.22                 
                     
35  Trine Guldberg  1999    529  32.91        1:08.02   
  Herning Svømmeklub  1:08.66                 
                     
36  Sofie Kornbek  2000    525  33.47        1:08.20   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:09.41                 
                     
37  Natascha Alexandra Green  2000    522  33.22        1:08.34   
  Agfs Svømmeafdeling  1:06.74                 
                     
38  Sofie Witthøft  1997    520  32.45        1:08.40   
  Kalundborg SK  1:06.19                 
                     
39  Nina Leisted Bertelsen  2000    520  32.45        1:08.43   
  Hovedstadens Svømmeklub  1:08.67                 
                     
40  Isa Hovmand  2000    511  22.79        1:08.79   
  Svømmeklubben Syd  1:08.22                 
                     
41  Maria M. Porsmose  2000    508  33.55        1:08.95   
  Aalborg Svømmeklub  1:07.46                 
                     
42  Frederikke Arentoft  2000    441  34.68        1:12.28   
  Hørsholm Svømmeforening  1:09.65                 
                     
43  Camilla Taylor  2000    429  34.71        1:12.92   
  Sigma Swim Allerød  1:09.34                 
                     
44  Emma A Andersen  2000    421  35.76        1:13.39   
  Aalborg Svømmeklub  1:09.18                 
                     
Anna Emilie Hansen  1999              DSQ  tyvstart 
  Svømmeklubben Tempo  1:05.10                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  13:25 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  19:02   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 5, 100m Rygsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Katinka Hosszu (1989) 55.03 2014-12-04 
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.99 2013-12-13 
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 55.99 2013-12-13 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 57.57 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m        Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Mie Ø. Nielsen  1996    885  27.93        57.31   
  Aalborg Svømmeklub  56.62                 
                     
Kristina Thomsen  1991    777  28.30        59.85   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:01.89                 
                     
Isabella K. Sørensen  1994    774  28.77        59.92   
  Aalborg Svømmeklub  1:00.03                 
                     
Victoria Bierre  2000    722  29.77        1:01.34   
  Gladsaxe Idræts Forening  1:02.33                 
                     
Emilie Falbe-Hansen  1999    701  29.78        1:01.92   
  Gentofte Svømme Klub  1:04.03                 
                     
Laura Glerup Jensen  1998    692  30.38        1:02.20   
  Viborg Svømme Klub  1:02.93                 
                     
Hannah Strunge Nissen  1997    689  30.53        1:02.29   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:02.93                 
                     
Julie Oxenvad  1997    650  30.39        1:03.52   
  Haderslev Svømme Klub  1:04.59                 
                     
Sophie Amalie Schøn  1999    666  30.30        1:02.99   
  Lyngby Svømmeklub  1:03.54                 
                     
10  Anna Brandt Nielsen  1998    660  30.28        1:03.19   
  Lyngby Svømmeklub  1:03.96                 
                     
11  Stine Raaby Jensen  1995    649  30.64        1:03.56   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  1:02.29                 
                     
12  Katharina Nekhorochko  2000    646  31.23        1:03.64   
  Sigma Swim Allerød  1:03.97                 
                     
13  Sara Sylvest  2000    637  31.49        1:03.95   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  1:05.38                 
                     
14  Cecilie Lykke Hansen  1999    619  31.43        1:04.55   
  Odder Svømmeklub  1:05.87                 
                     
15  Stine Knudsen  1999    611  31.22        1:04.84   
  Vejle Svømmeklub Triton  1:05.94                 
                     
16  Cecilie F. Jensen  1998    601  31.71        1:05.20   
  Herlev Svømning  1:06.17                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  19:02 
 
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  13:25   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 6, 400m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Yannick Agnel (1992) 3:32.25 2012-11-15 
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:36.82 2009-12-10 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:36.82 2009-12-10 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:45.45 2009-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Mads Glæsner  1988    782  55.37  1:53.80  2:52.24    3:50.32   
  Sigma Swim Allerød  3:39.55                 
                     
Daniel Skaaning  1993    779  55.81  1:54.45  2:53.34    3:50.58   
  Swim Team Tåstrup  3:53.66                 
                     
Frans Johannessen  1992    779  56.34  1:55.82  2:53.65    3:50.59   
  Esbjerg Svømmeklub  3:52.18                 
                     
Nicolas Blanch  1997    775  55.79  1:53.91  2:52.57    3:50.98   
  Aalborg Svømmeklub  3:48.64                 
                     
Sebastian Ovesen  1994    775  55.87  1:54.87  2:53.33    3:51.03   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  3:53.69                 
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    751  54.95  1:53.50  2:52.97    3:53.49   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  3:54.46                 
                     
Andreas Mårtensson  1997    730  56.34  1:55.91  2:56.24    3:55.66   
  Sigma Swim Allerød  4:00.50                 
                     
Giano Grillo  1998    729  55.75  1:55.21  2:54.94    3:55.75   
  Hovedstadens Svømmeklub  3:57.13                 
                     
Frederik Dalhøj Paulsen  1998    724  55.98  1:55.72  2:56.05    3:56.37   
  Sigma Swim Birkerød  3:59.74                 
                     
10  Mikkel Gadgaard  1999    721  56.49  1:55.97  2:56.49    3:56.69   
  Esbjerg Svømmeklub  3:58.14                 
                     
11  Viktor Holm  1996    718  56.43  1:56.50  2:57.17    3:57.03   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  3:58.30                 
                     
12  Niklas Broch Thielemann  1994    709  56.22  1:55.64  2:56.40    3:57.96   
  Sigma Swim Birkerød  3:55.13                 
                     
13  Andreas Vestergaard  1999    708  55.66  1:55.44  2:57.05    3:58.05   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:08.73                 
                     
14  Jakob Kornmaaler  1995    697  57.14  1:58.04  2:58.78    3:59.29  Deltager ikke i finalen 
  Agfs Svømmeafdeling  4:00.83                 
                     
15  Alexander Wildenschild  1997    695  58.19  1:59.17  2:59.93    3:59.52   
  Esbjerg Svømmeklub  4:04.64                 
                     
16  Johan Bragason  1999    690  57.16  1:58.39  2:59.95    4:00.16  Deltager ikke i finalen 
  Vallensbæk IF Af 1939  4:05.06                 
                     
17  Mikkel-Emil Rosenbom  1999    687  57.45  1:58.42  2:59.76    4:00.43   
  Lyngby Svømmeklub  4:00.83                 
                     
18  Magnus Sloth Poulsen  1995    686  55.52  1:55.30  2:56.86    4:00.61   
  Herlev Svømning  3:56.49                 
                     
19  Anton Borring Andersen  1999    686  57.29  1:58.35  2:59.25    4:00.66   
  Sigma Swim Allerød  4:08.33                 
                     
20  Hannibal Steenfos  1996    682  56.53  1:57.63  2:58.91    4:01.02   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:06.26                 
                     
21  Jacob Holst  1991    680  56.73  1:57.34  2:58.47    4:01.33   
  Nyborg Svømmeklub  4:10.42                 
                     
22  Bo Volf Brøchner  1996    676  56.83  1:57.38  2:59.25    4:01.80  Deltager ikke i finalen 
  Agfs Svømmeafdeling  4:00.25                 
                     
23  Magnus Lundgren  1996    672  57.75  1:59.21  3:01.03    4:02.29   
  Køge Svømmeklub  4:04.57                 
                     
24  Mads Midtbøll  1998    661  58.13  1:59.92  3:02.71    4:03.57   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:12.21                 
                     
25  Lukas Storm  1999    657  57.59  2:00.26  3:02.81    4:04.08   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:06.47                 
                     
25  Søren Villumsen  1998    657  57.75  1:58.99  3:01.86    4:04.08   
  Aalborg Svømmeklub  4:13.76                 
                     
27  Oliver Marcus Meng  1997    656  57.11  1:59.48  3:02.00    4:04.27   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:06.55                 
                     
28  Jonas Hørslev Sørensen  1999    652  58.85  2:00.88  3:03.63    4:04.71   
  Agfs Svømmeafdeling  4:12.87                 
                     
29  Christian Rasmussen  1998    650  59.64  2:01.32  3:04.03    4:04.96   
  Holstebro Svømme Club  4:11.64                 
                     
30  Jonas Gadegaard Hansen  1998    650  58.63  2:00.58  3:03.98    4:05.02   
  Vejle Svømmeklub Triton  4:08.73                 
                     
31  Mikkel B. Høgild  1998    645  58.43  2:00.76  3:02.98    4:05.60   
  Herning Svømmeklub  4:07.88                 
                     
32  Laust Moesgaard  1996    645  57.74  1:58.81  3:01.69    4:05.64   
  Viborg Svømme Klub  3:56.61                 
                     
33  Mads Ørsted Nielsen  1999    641  58.27  1:59.78  3:02.95    4:06.05   
  Swim Team Tåstrup  4:08.95                 
                     
33  Steffen Skipper Petersen  1996    641  57.41  1:59.88  3:03.42    4:06.05   
  Svømmeklubben Sønderborg  4:04.84                 
                     
35  Johan Müller  1998    638  58.27  2:00.49  3:03.51    4:06.49   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:05.52                 
                     
36  Nikolai Skelsager  1996    638  56.57  1:58.39  3:02.31    4:06.52   
  Slangerup Svømmeklub  4:04.61                 
                     
37  Mads Steen Petersen  1997    637  58.78  2:00.84  3:04.69    4:06.63   
  Helsinge Svømmeklub  4:11.25                 
                     
38  Jonas Gram-Lange  1999    635  58.90  2:02.37  3:05.36    4:06.91   
  Svømmeklubben Syd  4:08.28                 
                     
39  Emil Engels Henriksen  1999    631  59.26  2:01.81  3:04.74    4:07.43   
  Sigma Swim Allerød  4:14.92                 
                     
40  Jens Saugmann  1996    630  57.77  2:00.45  3:03.84    4:07.53   
  Svømmeklubben Syd  4:05.87                 
                     
41  Rasmus Larsen  1997    629  59.05  2:01.40  3:04.35    4:07.63   
  Esbjerg Svømmeklub  4:07.35                 
                     
42  Mads Holm  1998    628  57.77  1:59.93  3:03.53    4:07.74   
  Nakskov Svømme Klub  3:58.20                 
                     
43  Jens Sørensen  2001    624  58.72  2:02.14  3:06.28    4:08.32   
  Herning Svømmeklub  4:12.04                 
                     
44  Rasmus Steenberg  2000    621  57.77  2:00.22  3:04.43    4:08.74   
  Gladsaxe Idræts Forening  4:10.73                 
                     
45  Marius Rasmussen  1999    619  58.63  2:02.05  3:06.37    4:08.95   
  Svømmeklubben Syd  4:08.34                 
                     
46  Oskar Jørgensen  1998    616  58.18  2:00.98  3:05.22    4:09.38   
  Odder Svømmeklub  4:08.41                 
                     
47  Peter Mandrup Madsen  1997    611  58.96  2:02.10  3:06.02    4:10.09   
  Agfs Svømmeafdeling  4:08.83                 
                     
48  Mads Rishøj  1999    597  59.45  2:03.35  3:08.11    4:12.05   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  4:19.00                 
                     
49  Emil Toft  1998    594  59.06  2:03.22  3:07.83    4:12.48   
  Holbæk Svømme Klub  4:16.91                 
                     
50  Frederik Jessen  1998    591  59.07  2:03.65  3:08.96    4:12.89   
  Thisted Svømmeklub  4:04.96                 
                     
51  Tobias Alstrup Kjær  1998    589  59.29  2:03.39  3:08.62    4:13.13   
  Viborg Svømme Klub  4:15.06                 
                     
52  Frederik Nerving  1997    588  57.75  1:59.83  3:05.49    4:13.21   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:08.91                 
                     
53  Valdemar Mariegaard  1999    587  1:01.12  2:07.18  3:10.77    4:13.45   
  Vallensbæk IF Af 1939  4:17.34                 
                     
54  Mathias Nielsen  1999    586  58.11  2:00.59  3:06.25    4:13.51   
  Køge Svømmeklub  4:02.59                 
                     
55  Markus Bøjsen  1999    586  58.68  2:02.15  3:07.19    4:13.54   
  Holbæk Svømme Klub  4:19.94                 
                     
56  Casper G. Kristensen  1995    583  59.80  2:03.99  3:08.96    4:13.96   
  Viborg Svømme Klub  4:08.82                 
                     
57  Emil Hedegaard  1999    580  59.25  2:03.17  3:08.71    4:14.43   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:12.64                 
                     
58  Christian Andersen  1999    571  1:00.73  2:06.25  3:12.32    4:15.71   
  Søllerød Svømmeklub  4:21.48                 
                     
59  Magnus Koch Sonnenborg  1997    565  59.77  2:04.57  3:10.29    4:16.64   
  Sigma Swim Allerød  4:13.63                 
                     
60  Dan Izhar-Larsen  1999    562  1:00.23  2:05.44  3:11.92    4:17.10   
  IHF Svømning  4:18.70                 
                     
61  August Stamp Kirkeby  1999    560  1:00.74  2:06.00  3:12.63    4:17.45   
  Agfs Svømmeafdeling  4:16.13                 
                     
62  Simon Krøyer Svendsen  1999    503  1:00.69  2:06.62  3:15.83    4:26.79   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  4:20.35                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  13:25 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  19:02   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 6, 400m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Yannick Agnel (1992) 3:32.25 2012-11-15 
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:36.82 2009-12-10 
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:36.82 2009-12-10 
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:45.45 2009-12-10 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  100m  200m  300m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Mads Glæsner  1988    826  55.15  1:53.04  2:49.89    3:46.18   
  Sigma Swim Allerød  3:39.55                 
                     
Frans Johannessen  1992    814  55.44  1:53.98  2:51.19    3:47.28   
  Esbjerg Svømmeklub  3:52.18                 
                     
Daniel Skaaning  1993    805  55.63  1:54.38  2:52.25    3:48.14   
  Swim Team Tåstrup  3:53.66                 
                     
Sebastian Ovesen  1994    800  54.86  1:53.42  2:51.50    3:48.58   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  3:53.69                 
                     
Nicolas Blanch  1997    791  55.70  1:53.96  2:52.05    3:49.49   
  Aalborg Svømmeklub  3:48.64                 
                     
Marcus Krøyer Svendsen  1997    766  55.08  1:54.36  2:52.81    3:51.90   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  3:54.46                 
                     
Giano Grillo  1998    754  55.75  1:55.10  2:54.63    3:53.15   
  Hovedstadens Svømmeklub  3:57.13                 
                     
Andreas Mårtensson  1997    713  56.46  1:56.21  2:56.77    3:57.48   
  Sigma Swim Allerød  4:00.50                 
                     
Mikkel Gadgaard  1999    757  56.87  1:56.06  2:54.01    3:52.86   
  Esbjerg Svømmeklub  3:58.14                 
                     
10  Niklas Broch Thielemann  1994    751  56.99  1:56.69  2:55.92    3:53.45   
  Sigma Swim Birkerød  3:55.13                 
                     
11  Viktor Holm  1996    727  56.45  1:56.37  2:56.39    3:56.00   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  3:58.30                 
                     
12  Andreas Vestergaard  1999    718  57.63  1:58.54  2:58.24    3:57.00   
  Hovedstadens Svømmeklub  4:08.73                 
                     
13  Frederik Dalhøj Paulsen  1998    716  56.86  1:57.28  2:57.71    3:57.19   
  Sigma Swim Birkerød  3:59.74                 
                     
14  Magnus Sloth Poulsen  1995    695  57.26  1:58.13  2:59.37    3:59.51   
  Herlev Svømning  3:56.49                 
                     
15  Alexander Wildenschild  1997    691  58.51  1:59.52  3:00.37    3:59.99   
  Esbjerg Svømmeklub  4:04.64                 
                     
16  Mikkel-Emil Rosenbom  1999    667  57.42  1:58.16  3:00.22    4:02.91   
  Lyngby Svømmeklub  4:00.83                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  19:02 
 
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  13:25   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 7, 50m Frisvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Ranomi Kromowidjojo (1990) 23.24 2013-08-07 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 23.73 2014-12-07 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 24.80 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Pernille Blume  1994    766          25.39   
  Gladsaxe Idræts Forening  24.35                 
Emily Gantriis  1999    755          25.52   
  Helsinge Svømmeklub  25.98                 
Maria Grandt  1998    710          26.04   
  Hovedstadens Svømmeklub  25.91                 
Caroline Erichsen  1998    698          26.19   
  Sigma Swim Birkerød  26.83                 
Christina Munkholm  1996    694          26.24   
  Køge Svømmeklub  25.95                 
Pernille Juel  1994    694          26.24   
  VAT Copenhagen-MK31  26.35                 
Thea Hovmand Larsen  1997    690          26.29   
  Gladsaxe Idræts Forening  26.56                 
Lærke Toft Ruby  1999    688          26.32   
  A6  26.82                 
Marie Voigt Lauridsen  1995    682          26.39   
  Esbjerg Svømmeklub  25.65                 
10  Emma H. Christiansen  1999    682          26.40   
  Agfs Svømmeafdeling  26.04                 
11  Emma-Sofie Hestbech  1996    672          26.52   
  Aalborg Svømmeklub  26.67                 
12  Freja Hamann Larsen  1999    669          26.56   
  Esbjerg Svømmeklub  26.56                 
13  Karoline Barrett  2002    668          26.58   
  Greve Svømmeklub  26.28                 
14  Sofia Altoft  1998    666          26.60   
  Hørsholm Svømmeforening  26.72                 
15  Mathilde Hager  2001    665          26.62   
  Hovedstadens Svømmeklub  26.92                 
16  Amanda Højberg  1998    664          26.63   
  Lyngby Svømmeklub  26.15                 
17  Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    663          26.64   
  Gentofte Svømme Klub  26.87                 
18  Klaudia W. Mogensen  2000    660          26.68   
  Silkeborg Svømmeklub  26.58                 
19  Anne Huse Gaarde-Hansen  1999    660          26.69   
  Sigma Swim Allerød  26.74                 
20  Clara Schade Cantby  2000    657          26.72   
  Slagelse Svømmeklub  27.05                 
21  Matilde Kjeldsen  1999    650          26.82   
  Agfs Svømmeafdeling  27.06                 
22  Megan Forslund Hansen  1997    649          26.84   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  26.42                 
23  Freja Gram  1999    646          26.88   
  Gladsaxe Idræts Forening  27.13                 
23  Ida Agerbak Trandum  1996    646          26.88   
  Gladsaxe Idræts Forening  26.91                 
25  Sofie Thunø Rasmussen  2000    645          26.89   
  Hovedstadens Svømmeklub  27.61                 
26  Thea Lund Petersen  1998    637          27.00   
  Nyborg Svømmeklub  27.39                 
27  Andrea Paaske  2001    632          27.07   
  Roskilde Svømning  26.93                 
28  Rikke Munkholm  1998    620          27.24   
  Swim Team Tåstrup  27.03                 
29  Sofie Kornbek  2000    613          27.35   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  27.86                 
30  Sofie Brøgger  2000    612          27.36   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  27.79                 
31  Nicoline Reinstrup  1998    611          27.38   
  Helsingør Svømmeklub  27.55                 
32  Lisa Schøn  1999    610          27.39   
  Aalborg Svømmeklub  27.26                 
33  Caroline Hørlykke  2000    604          27.49   
  Lyngby Svømmeklub  27.35                 
34  Amanda Duus  2000    602          27.51   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  27.74                 
35  Amalie Bærentsen  2000    602          27.52   
  Aalborg Svømmeklub  27.93                 
36  Dianna Au  2000    598          27.58   
  Silkeborg Svømmeklub  27.95                 
37  Julie Højer Truelsen  2000    597          27.59   
  Hillerød Svømmeklub  27.91                 
38  Josephine Holm  1999    590          27.70   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  27.26                 
39  Helene Olesen  2000    581          27.84   
  Svømmeklubben Tempo  27.73                 
40  Ida Maria Nielsen  2000    566          28.08   
  Holbæk Svømme Klub  28.21                 
41  Marina Nissen Jakobsen  2000    565          28.10   
  Hørsholm Svømmeforening  27.92                 
42  Alberte M Hansen  2000    509          29.10   
  VAT Copenhagen-MK31  29.18                 
43  Marie Brandt Pedersen  2000    455          30.21   
  Svømmeklubben S 68  31.24                 
Jeanette Ottesen  1987              DNS   
  Vejle Svømmeklub Triton  23.73                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  13:25 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  19:02   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 7, 50m Frisvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Ranomi Kromowidjojo (1990) 23.24 2013-08-07 
Nordisk Rekord Senior: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 
Dansk Rekord Senior: Jeanette Ottesen (1987) 23.73 2014-12-07 
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 24.80 2011-12-09 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Pernille Blume  1994    822          24.80   
  Gladsaxe Idræts Forening  24.35                 
Emily Gantriis  1999    750          25.57   
  Helsinge Svømmeklub  25.98                 
Maria Grandt  1998    735          25.75   
  Hovedstadens Svømmeklub  25.91                 
Caroline Erichsen  1998    714          26.00   
  Sigma Swim Birkerød  26.83                 
Pernille Juel  1994    709          26.06   
  VAT Copenhagen-MK31  26.35                 
Christina Munkholm  1996    708          26.07   
  Køge Svømmeklub  25.95                 
Thea Hovmand Larsen  1997    701          26.15   
  Gladsaxe Idræts Forening  26.56                 
Lærke Toft Ruby  1999    696          26.22   
  A6  26.82                 
Marie Voigt Lauridsen  1995    710          26.05   
  Esbjerg Svømmeklub  25.65                 
10  Freja Hamann Larsen  1999    681          26.41   
  Esbjerg Svømmeklub  26.56                 
11  Karoline Barrett  2002    678          26.45   
  Greve Svømmeklub  26.28                 
12  Emma-Sofie Hestbech  1996    676          26.47   
  Aalborg Svømmeklub  26.67                 
13  Sofia Altoft  1998    666          26.61   
  Hørsholm Svømmeforening  26.72                 
14  Elisabeth Sabroe Ebbesen  2002    663          26.65   
  Gentofte Svømme Klub  26.87                 
15  Mathilde Hager  2001    661          26.67   
  Hovedstadens Svømmeklub  26.92                 
16  Emma H. Christiansen  1999    657          26.72   
  Agfs Svømmeafdeling  26.04                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  19:02 
 
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  13:25   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 8, 50m Frisvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Florent Manaudou (1990) 20.26 2014-12-05 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 21.26 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 22.25 2012-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Jonas Nervil Kistorp  1997    720          22.60   
  Lyngby Svømmeklub  22.80                 
Magnus Jákupsson  1994    699          22.82   
  Farum Svømmeklub  22.43                 
Anders Møller  1991    673          23.11   
  Herlev Svømning  23.91                 
Anton Bromer  1995    672          23.12   
  Aalborg Svømmeklub  22.80                 
Lasse Lykke Nielsen  1995    672          23.12   
  Helsinge Svømmeklub  23.13                 
Morten Bak Hansen  1995    672          23.12   
  Gladsaxe Idræts Forening  23.17                 
Sebastian Tullberg  2000    672          23.12  Deltager ikke i finalen 
  Sigma Swim Birkerød  23.70                 
Ömer Faruk Benli  1993    664          23.22   
  Helsingør Svømmeklub  23.49                 
Magnus Fallesen  1998    659          23.27  Deltager ikke i finalen 
  Herning Svømmeklub  24.12                 
10  Daniel Skaaning  1993    655          23.32   
  Swim Team Tåstrup  23.77                 
11  Peter Gjerulff  1996    649          23.40   
  Hovedstadens Svømmeklub  23.65                 
12  Jens Bach  1997    647          23.42   
  Aalborg Svømmeklub  23.14                 
13  Christian Holm Jørgensen  1999    645          23.44   
  Esbjerg Svømmeklub  23.74                 
14  Claus Hansen  1995    635          23.56   
  Ringsted Svømme Klub  24.02                 
15  Magnus Westermann  1995    634          23.58  Deltager ikke i finalen 
  Herlev Svømning  22.24                 
16  Johannes E. Mariegaard  1997    633          23.59   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  23.62                 
17  Lasse Dall  1997    631          23.61   
  Odder Svømmeklub  23.89                 
18  Kasper Schultz  1995    627          23.67   
  Holstebro Svømme Club  23.31                 
19  Nikolaj Isdahl  1999    619          23.76   
  Odder Svømmeklub  24.31                 
20  Johan Bragason  1999    616          23.80   
  Vallensbæk IF Af 1939  23.75                 
21  Bjarke Stevnsborg  1990    616          23.81   
  Esbjerg Svømmeklub  24.14                 
22  Magnus Yde  1996    613          23.84   
  Svømmeklubben S 68  24.21                 
23  Marc Bach Nielsen  1994    609          23.89   
  Hvidovre Svømme Klub  24.68                 
24  Jonathan Kristensen  1998    606          23.93   
  Odder Svømmeklub  24.43                 
25  Jonas Vibsig Berding  1996    604          23.96   
  Gladsaxe Idræts Forening  23.90                 
26  Jesper Stilling Julius  1993    603          23.98   
  Agfs Svømmeafdeling  23.89                 
27  Giano Grillo  1998    602          23.99   
  Hovedstadens Svømmeklub  24.35                 
28  Oliver Vang  1994    600          24.01   
  Næstved IF  24.29                 
29  Mathias Rysgaard  1998    599          24.03   
  Kalundborg SK  23.75                 
30  Jesper Jensen  1996    594          24.09   
  Agfs Svømmeafdeling  23.91                 
30  Marcus Dan Hansen  1999    594          24.09   
  VAT Copenhagen-MK31  23.99                 
32  Asbjørn Garne  1995    594          24.10   
  Gentofte Svømme Klub  24.37                 
32  Nicolai Møbius Pedersen  1996    594          24.10   
  Gladsaxe Idræts Forening  24.59                 
34  Thomas Bech  1998    592          24.12   
  Farum Svømmeklub  24.41                 
35  Markus Joensen  1996    591          24.13   
  Swim Team Tåstrup  24.17                 
36  Oliver Jacobsen  1997    588          24.18   
  Hvidovre Svømme Klub  24.20                 
37  Oliver Marcus Meng  1997    585          24.22   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  24.25                 
38  Tobias Andersen  1998    583          24.25   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  24.72                 
39  Emil Kamuk Frederiksen  1995    582          24.26   
  Vejle Svømmeklub Triton  24.22                 
40  Michael Terp Olesen  1999    573          24.38   
  Esbjerg Svømmeklub  24.43                 
41  Tobias Gjerløff  1995    573          24.39   
  JGI Svømning  26.24                 
42  Andreas Sehested  1996    572          24.40   
  Vejle Svømmeklub Triton  24.97                 
43  Alexander Eggers  1999    571          24.41   
  Sigma Swim Birkerød  24.92                 
44  Marcus Rappenborg  1999    570          24.43   
  Hvidovre Svømme Klub  24.43                 
45  Andreas Noer Sejrskild  1998    566          24.48   
  Hillerød Svømmeklub  24.98                 
46  Martin Jungersen  1997    565          24.50   
  VAT Copenhagen-MK31  24.13                 
47  Mathias Immerkjær  1999    562          24.55   
  Swim Team Tåstrup  24.99                 
48  Johan Wentorf  1999    559          24.59   
  Frederikssund Svømmeklub  25.16                 
49  Magnus Stender Berg  1999    551          24.70   
  Haderslev Svømme Klub  24.45                 
50  Martin Nielsen  1997    547          24.76   
  Vest-Brøndby  25.15                 
51  Mikkel Rathschau Sørensen  1996    546          24.78   
  Esbjerg Svømmeklub  25.04                 
51  Oliver Broholm  1999    546          24.78   
  Ringe Svømme Klub  24.50                 
53  Thomas Thingstrup Mehlsen  1999    544          24.81   
  Herning Svømmeklub  25.08                 
54  Mads Ørsted Nielsen  1999    542          24.84   
  Swim Team Tåstrup  24.88                 
54  Marius Rasmussen  1999    542          24.84   
  Svømmeklubben Syd  25.11                 
56  Ralf Dalby  1995    541          24.85   
  Silkeborg Svømmeklub  24.72                 
57  Jacob F. Frederiksen  1999    541          24.86   
  Silkeborg Svømmeklub  25.09                 
58  Emil Leander Bonderup  1998    540          24.87   
  Svømmeklubben SMUT Terndrup  25.09                 
58  Jonas Rohwedder  1998    540          24.87   
  Haderslev Svømme Klub  24.62                 
60  Marius Møldrup  1999    539          24.89   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  24.82                 
61  Jonas B. Jørgensen  1998    538          24.90   
  Agfs Svømmeafdeling  24.83                 
62  Victor Kristensen  1999    538          24.91   
  Haderslev Svømme Klub  24.99                 
63  Mathias Marsengo  1997    537          24.92   
  Helsingør Svømmeklub  24.57                 
64  Steffen Vesterø Uldal  1999    528          25.06   
  Haderslev Svømme Klub  25.67                 
65  Alex Martin  1990    520          25.18   
  Gentofte Svømme Klub  24.67                 
66  Lukas Storm  1999    520          25.19   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  25.10                 
67  Valdemar Mariegaard  1999    517          25.24   
  Vallensbæk IF Af 1939  25.22                 
68  Lars Lyhne  1999    516          25.25   
  Aalborg Svømmeklub  25.10                 
69  Emil Hedegaard  1999    502          25.48   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  25.65                 
70  Thomas Christiansen  1999    491          25.67   
  Haderslev Svømme Klub  25.30                 
71  Matthias Spring Granhøj  1999    484          25.80   
  Helsinge Svømmeklub  25.67                 
Mads Lünell Bruhn  1998              DSQ  ej berør 25m 
  Herlufsholm Svømmeklub  26.62                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  13:25 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 8 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  19:02   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 8, 50m Frisvømning Herrer, Finaler 
Europarekord Senior: Florent Manaudou (1990) 20.26 2014-12-05 
Nordisk Rekord Senior: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 
Dansk Rekord Senior: Jakob S. Andkjær (1985) 21.26 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Magnus Westermann (1995) 22.25 2012-12-02 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA          Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Magnus Jákupsson  1994    748          22.31   
  Farum Svømmeklub  22.43                 
Jonas Nervil Kistorp  1997    727          22.53   
  Lyngby Svømmeklub  22.80                 
Lasse Lykke Nielsen  1995    704          22.77   
  Helsinge Svømmeklub  23.13                 
Morten Bak Hansen  1995    688          22.94   
  Gladsaxe Idræts Forening  23.17                 
Anton Bromer  1995    684          22.99   
  Aalborg Svømmeklub  22.80                 
Anders Møller  1991    683          23.00   
  Herlev Svømning  23.91                 
Daniel Skaaning  1993    680          23.03   
  Swim Team Tåstrup  23.77                 
Ömer Faruk Benli  1993    671          23.14   
  Helsingør Svømmeklub  23.49                 
Christian Holm Jørgensen  1999    669          23.16   
  Esbjerg Svømmeklub  23.74                 
10  Jens Bach  1997    654          23.34   
  Aalborg Svømmeklub  23.14                 
11  Peter Gjerulff  1996    649          23.39   
  Hovedstadens Svømmeklub  23.65                 
12  Claus Hansen  1995    645          23.44   
  Ringsted Svømme Klub  24.02                 
13  Lasse Dall  1997    633          23.59   
  Odder Svømmeklub  23.89                 
14  Johannes E. Mariegaard  1997    628          23.65   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  23.62                 
15  Kasper Schultz  1995    624          23.70   
  Holstebro Svømme Club  23.31                 
16  Nikolaj Isdahl  1999    619          23.77   
  Odder Svømmeklub  24.31                 
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  19:02 
 
Resultat Løb 9 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  13:25   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 9, 200m Brystsvømning Damer, Indledende 
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.93 2013-08-13 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.21 2013-12-13 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.21 2013-12-13 
Dansk Rekord Junior: Katrine Holm Sørensen (1992) 2:28.11 2008-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Maria Grandt  1998    726  34.38  1:12.46  1:51.08    2:29.67   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:33.02                 
                     
Laura Findahl Andersen  2001    706  35.05  1:13.22  1:51.90    2:31.08   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:33.44                 
                     
Mia Steen Duus  2001    705  34.97  1:13.75  1:52.53    2:31.20   
  Sigma Swim Birkerød  2:33.24                 
                     
Anna Wermuth  1996    704  35.08  1:13.68  1:52.17    2:31.27   
  Odense Svømme Klub  2:29.37                 
                     
Josefine B. Pedersen  1999    699  34.93  1:13.08  1:52.28    2:31.59   
  VAT Copenhagen-MK31  2:32.14                 
                     
Sara Krog Christoffersen  1996    693  34.54  1:13.62  1:52.37    2:32.02   
  Sigma Swim Birkerød  2:31.10                 
                     
Julie D. Hald  1996    691  35.05  1:13.08  1:52.38    2:32.16   
  Herning Svømmeklub  2:28.73                 
                     
Jessica Yu Mortensen  2000    681  35.53  1:14.32  1:53.25    2:32.93   
  Lyngby Svømmeklub  2:32.26                 
                     
Amalie H. Falck-Schmith  1989    675  35.26  1:14.40  1:54.08    2:33.39   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:37.14                 
                     
10  Julie Lundorff Larsen  2000    668  34.84  1:13.50  1:53.21    2:33.87   
  Silkeborg Svømmeklub  2:32.43                 
                     
11  Mathilde Hager  2001    667  34.69  1:13.59  1:53.38    2:33.99   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:36.19                 
                     
12  Emma D. Rasmussen  1996    662  34.79  1:13.51  1:53.82    2:34.39   
  Holstebro Svømme Club  2:34.24                 
                     
13  Anne-Sofie Lindblad  1997    661  34.93  1:13.77  1:53.63    2:34.44   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:33.29                 
                     
14  Matilde Schrøder  1996    655  35.00  1:14.42  1:54.70    2:34.90  Deltager ikke i finalen 
  O.S.L.F.  2:34.47                 
                     
15  Thea Blomsterberg  2002    648  35.79  1:14.78  1:54.88    2:35.48   
  Sigma Swim Birkerød  2:33.19                 
                     
16  Signe Nielsen  1998    634  35.30  1:14.95  1:55.48    2:36.60   
  Ringsted Svømme Klub  2:38.85                 
                     
17  Mathilde Hansen  1998    631  35.02  1:14.10  1:54.74    2:36.88   
  Svømmeklubben Tempo  2:40.79                 
                     
18  Thea Laurberg Simonsen  1997    619  36.00  1:15.85  1:56.46    2:37.87   
  Lyngby Svømmeklub  2:43.13                 
                     
19  Emma Bjørnholdt  2000    619  36.22  1:16.26  1:56.60    2:37.88   
  Lyngby Svømmeklub  2:44.60                 
                     
20  Tenna Jensen  1998    613  36.28  1:15.97  1:56.76    2:38.41   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:36.46                 
                     
21  Anne Sofie Sølvkjær  2000    612  35.58  1:15.55  1:56.77    2:38.47   
  Thisted Svømmeklub  2:38.58                 
                     
22  Sara Fogh Myrup  1997    611  35.96  1:16.56  1:57.31    2:38.53   
  Sigma Swim Birkerød  2:37.99                 
                     
23  Regitze Gaard  2001    610  36.04  1:16.08  1:57.44    2:38.63   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:38.03                 
                     
24  Katrine B. Hansen  1999    604  36.03  1:16.08  1:56.99    2:39.12   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:33.12                 
                     
25  Liva Schmid  2000    601  36.01  1:16.36  1:57.43    2:39.40   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:38.04                 
                     
26  Simone H. Lauridsen  1999    598  35.34  1:15.41  1:57.19    2:39.65   
  Esbjerg Svømmeklub  2:38.63                 
                     
27  Christina Christensen  2000    585  36.63  1:17.18  1:58.58    2:40.88   
  Vejle Svømmeklub Triton  2:39.29                 
                     
28  Astrid Ovesen  1999    583  36.61  1:17.33  1:59.15    2:41.08   
  Slagelse Svømmeklub  2:38.26                 
                     
29  Josephine Kruse  2002    580  36.23  1:16.28  1:58.73    2:41.35   
  Sigma Swim Allerød  2:40.01                 
                     
30  Melanie Degner  2000    575  36.24  1:17.12  1:59.06    2:41.80   
  Køge Svømmeklub  2:37.92                 
                     
30  Pernille Jensen  1998    575  37.04  1:18.13  1:59.72    2:41.80   
  Holbæk Svømme Klub  2:43.29                 
                     
32  Kristine Mikkelsen  2000    574  35.70  1:16.68  1:58.99    2:41.86   
  Hvidovre Svømme Klub  2:42.52                 
                     
33  Johanna Berthelsen  2000    574  36.28  1:17.39  1:59.33    2:41.88   
  VAT Copenhagen-MK31  2:41.56                 
                     
34  Josefine Søgaard Andresen  2000    573  36.40  1:17.22  1:58.75    2:41.93   
  Lyngby Svømmeklub  2:39.07                 
                     
35  Emma Lyngby Larsen  1998    571  37.21  1:18.14  1:59.85    2:42.15   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:40.19                 
                     
36  Julie Bak  1997    566  36.09  1:16.39  1:58.65    2:42.63   
  Hvidovre Svømme Klub  2:43.79                 
                     
37  Sara Tang-Holbek  2000    565  37.82  1:19.00  2:00.73    2:42.71   
  Lyngby Svømmeklub  2:45.73                 
                     
38  Silke Meyer  1998    564  36.48  1:17.87  2:00.17    2:42.84   
  Gentofte Svømme Klub  2:43.27                 
                     
39  Mikkeline Mentz  2001    564  37.13  1:18.17  2:00.64    2:42.86   
  Holbæk Svømme Klub  2:43.08                 
                     
40  Helene Olesen  2000    559  36.93  1:18.29  2:00.36    2:43.33   
  Svømmeklubben Tempo  2:47.55                 
                     
41  Katrine V. Sørensen  1996    552  37.49  1:19.48  2:01.85    2:44.00   
  Vest-Brøndby  2:47.41                 
                     
42  Merle F. V. Christensen  1998    551  38.03  1:20.38  2:02.42    2:44.09   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:50.40                 
                     
43  Sofie Strandby  1999    550  36.51  1:17.36  1:59.90    2:44.16   
  Svømmeklubben Triton Ballerup  2:45.89                 
                     
44  Amalie Fisker Brøchner  1999    549  36.04  1:16.61  1:59.33    2:44.28   
  Agfs Svømmeafdeling  2:44.21                 
                     
45  Asta Blanch  1996    549  37.22  1:19.48  2:01.66    2:44.32   
  Aalborg Svømmeklub  2:42.50                 
                     
46  Isabel Mass  1998    543  37.34  1:18.66  2:01.26    2:44.88   
  Slangerup Svømmeklub  2:43.16                 
                     
47  Kathrine Fog  2000    531  37.11  1:19.67  2:03.08    2:46.12   
  Viborg Svømme Klub  2:42.00                 
                     
48  Silke Mehr  2000    524  36.31  1:18.03  2:01.69    2:46.87   
  Roskilde Svømning  2:51.84                 
                     
49  Natascha Holm Byskov  2000    508  38.55  1:20.56  2:04.11    2:48.62   
  Holstebro Svømme Club  2:48.60                 
                     
50  Celine Termark Brock  2000    501  37.53  1:20.31  2:04.99    2:49.37   
  Herlev Svømning  2:50.39                 
                     
51  Frederikke Asfeldt  1999    496  39.18  1:22.64  2:06.48    2:49.90   
  Herning Svømmeklub  2:49.47                 
                     
52  Rebecca Haahr Pallesen  2000    492  38.16  1:21.82  2:05.95    2:50.37   
  Aalborg Svømmeklub  2:53.91                 
                     
53  Sofie Poulsen  1999    491  37.83  1:21.40  2:06.12    2:50.48   
  Thisted Svømmeklub  2:42.03                 
                     
54  Laura Andersen  1997    490  37.43  1:20.11  2:04.96    2:50.62   
  Ishøj Svømme Klub  2:55.18                 
                     
55  Nadia Nørskov Vogt  2000    466  39.39  1:23.61  2:08.42    2:53.52   
  Esbjerg Svømmeklub  2:51.46                 
                     
56  Freja Nicholas  2000    466  38.39  1:21.75  2:06.56    2:53.54   
  Frem Odense  2:52.74                 
                     
57  Nicole Bennetsen  2000    456  38.10  1:21.55  2:07.77    2:54.73   
  Gentofte Svømme Klub  2:48.76                 
                     
58  Marta Kruse Johansen  2000    452  39.27  1:23.66  2:08.93    2:55.26   
  Helsingør Svømmeklub  2:51.33                 
                     
Laura Mathilde Elkjær  1998              DSQ  fl. fly b. v25 
  Svømmeklubben Tempo  2:36.89                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  13:25 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 9 (Finaler) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  19:02   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 9, 200m Brystsvømning Damer, Finaler 
Europarekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.93 2013-08-13 
Nordisk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.21 2013-12-13 
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 2:15.21 2013-12-13 
Dansk Rekord Junior: Katrine Holm Sørensen (1992) 2:28.11 2008-10-25 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Sara Krog Christoffersen  1996    741  33.17  1:10.78  1:49.50    2:28.71   
  Sigma Swim Birkerød  2:31.10                 
                     
Maria Grandt  1998    721  34.54  1:12.37  1:51.01    2:30.06   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:33.02                 
                     
Laura Findahl Andersen  2001    719  34.89  1:12.99  1:51.60    2:30.19   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:33.44                 
                     
Mia Steen Duus  2001    711  35.24  1:13.83  1:52.13    2:30.72   
  Sigma Swim Birkerød  2:33.24                 
                     
Anna Wermuth  1996    711  34.20  1:12.28  1:50.55    2:30.74   
  Odense Svømme Klub  2:29.37                 
                     
Josefine B. Pedersen  1999    703  34.05  1:12.16  1:51.77    2:31.31   
  VAT Copenhagen-MK31  2:32.14                 
                     
Julie D. Hald  1996    698  34.70  1:12.89  1:52.07    2:31.66   
  Herning Svømmeklub  2:28.73                 
                     
Jessica Yu Mortensen  2000    655  35.30  1:14.23  1:53.86    2:34.88   
  Lyngby Svømmeklub  2:32.26                 
                     
Emma D. Rasmussen  1996    680  35.16  1:13.99  1:53.22    2:33.03   
  Holstebro Svømme Club  2:34.24                 
                     
10  Amalie H. Falck-Schmith  1989    672  36.20  1:15.44  1:54.45    2:33.60   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:37.14                 
                     
11  Julie Lundorff Larsen  2000    669  35.72  1:14.82  1:54.37    2:33.86   
  Silkeborg Svømmeklub  2:32.43                 
                     
12  Anne-Sofie Lindblad  1997    638  35.05  1:14.52  1:54.83    2:36.27   
  Vallensbæk IF Af 1939  2:33.29                 
                     
13  Thea Blomsterberg  2002    628  35.52  1:14.59  1:55.24    2:37.09   
  Sigma Swim Birkerød  2:33.19                 
                     
14  Signe Nielsen  1998    626  35.63  1:15.44  1:56.27    2:37.28   
  Ringsted Svømme Klub  2:38.85                 
                     
15  Mathilde Hansen  1998    619  35.12  1:14.77  1:55.98    2:37.83   
  Svømmeklubben Tempo  2:40.79                 
                     
16  Mathilde Hager  2001    616  36.00  1:16.15  1:56.84    2:38.15   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:36.19                 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.24.04  Udskriftsdato  26 november 2015 
Licens til Gladsaxe Idræts Forening  Udskriftstidspunkt  19:02 
 
Resultat Løb 10 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 10 (Indledende) - Med point og mellemtider 
 
  Stævne navn  DM-K & DJM-K    Udskriftsdato  26 november 2015   
  Stævne by  Gladsaxe    Udskriftstidspunkt  13:25   
  Arrangør  Gladsaxe Svømmeklub & Dansk Svømmeunion         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  26 november 2015         
 
 
Løb 10, 200m Brystsvømning Herrer, Indledende 
Europarekord Senior: Daniel Gyurta (1989) 2:00.48 2014-08-31 
Nordisk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:05.38 2009-12-13 
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 2:05.38 2009-12-13 
Dansk Rekord Junior: Morten Klarskov (1992) 2:10.02 2009-12-13 
 
 
Plac.  Navn  Født  Point  FINA  50m  100m  150m    Opnået  Status 
  Klub  Anmtid                 











 
Niklas Hedegaard  1990    736  29.78  1:04.01  1:38.86    2:13.44   
  Farum Svømmeklub  2:10.61                 
                     
Jacob M. Jørgensen  1997    722  31.12  1:05.65  1:40.25    2:14.29   
  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  2:15.04                 
                     
Tobias B. Bjerg  1998    720  29.79  1:04.05  1:38.96    2:14.37   
  Agfs Svømmeafdeling  2:14.24                 
                     
Kristoffer Moos  1996    720  31.06  1:05.01  1:39.49    2:14.39   
  Aalborg Svømmeklub  2:12.67                 
                     
Jakob Klint Axelsen  1996    682  30.76  1:05.41  1:40.60    2:16.81   
  Lyngby Svømmeklub  2:15.17                 
                     
Timon Wedekind  1996    676  31.33  1:06.35  1:41.59    2:17.24   
  Hovedstadens Svømmeklub  2:15.71                 
                     
Jonas Bruun Sleiman  1998    675  30.88  1:05.58  1:40.74    2:17.29   
  Esbjerg Svømmeklub  2:18.77                 
                     
Peter Birk  1996    672  30.80  1:05.89  1:41.84    2:17.53   
  Thisted Svømmeklub  2:21.85                 
                     
Christian V. Rasmussen  1996    661  31.29  1:06.82  1:42.86    2:18.27  Deltager ikke i finalen 
  Odense Svømme Klub  2:12.48                 
                     
10  Daniel Skaaning  1993    661  31.12  1:06.61  1:42.17    2:18.28   
  Swim Team Tåstrup  2:14.42                 
                     
11  Niels Ottosen  1998    659  30.69  1:05.59  1:41.61    2:18.43   
  Holbæk Svømme Klub  2:19.57                 
                     
12  Frederik Rindshøj  1999    655  31.17  1:06.22  1:41.96    2:18.72  Deltager ikke i finalen 
  Gladsaxe Idræts Forening  2:21.08                 
                     
13  Daniel Christian  1998    644  31.47  1:06.88  1:43.05    2:19.45   
  Farum Svømmeklub  2:21.33                 
                     
14  Philip Greve  1998    633  30.93  1:05.65  1:41.90    2:20.27  Deltager ikke i finalen 
  Farum Svømmeklub  2:23.85                 
                     
15  Marcus Brandborg  1997    607  31.07  1:06.97  1:44.11    2:22.29   
  Aalborg Svømmeklub  2:20.79                 
                     
16  Magnus Carstensen  1999    595  32.28  1:08.33  1:45.46    2:23.18   
  Ringsted Svømme Klub  2:24.43                 
                     
17  Mikkel Salmansen  2000    594  32.12  1:08.19  1:44.89    2:23.32  Deltager ikke i finalen 
  Vallensbæk IF Af 1939  2:21.96                 
                     
18  Janus Meinert  1995    592  31.55  1:07.48  1:44.95    2:23.41   
  Aalborg Svømmeklub  2:16.87                 
                     
19  Riyan Salem  1998    584  32.42  1:08.11  1:46.20    2:24.06   
  Roskilde Svømning  2:28.65                 
                     
20  Daniel Haahr Pallesen  1998    580  31.99  1:08.47  1:45.72    2:24.44   
  Aalborg Svømmeklub  2:24.24                 
                     
21  Niklas Beyer Hansen  1997    578  32.66  1:09.71  1:47.63    2:24.56   
  Vest-Brøndby  2:25.21                 
                     
22  Lars Breum Hansen  1997    578  32.51  1:09.27  1:46.58    2:24.59   
  Helsinge Svømmeklub  2:26.41                 
                     
23  Lasse Kriegel Skovrup  1998    577  33.12  1:09.54  1:47.19    2:24.68   
  Farum Svømmeklub  2:24.78                 
                     
24  Thor Nilsson Pedersen  2000    573  33.79  1:11.39  1:48.44    2:24.97   
  Gladsaxe Idræts Forening  2:26.57                 
                     
25  Lasse Kammer  1995    570  31.74  1:08.01  1:46.20    2:25.25   
  Agfs Svømmeafdeling  2:28.91