Resultater for Østdanske Kortbanemesterskaber
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit
Resultat Løb 16 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 16 (Indledende) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
Østdanske Kortbane Mesterskab |
|
Udskriftsdato |
24 oktober 2015 |
|
|
Stævne by |
Holbæk |
|
Udskriftstidspunkt |
12:22 |
|
|
Arrangør |
Dansk Svømmeunion og Holbæk Svømmeklub |
|
|
|
|
|
Bassin |
25m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
23 oktober 2015 |
|
|
|
|
|
|
Løb 16, 200m Frisvømning Herrer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Jacob Carstensen (1978) 1:45.56 1998-12-12 |
Dansk Rekord Junior: Jon Rud (1986) 1:48.69 2004-05-22 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
50m |
100m |
150m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Marcus Krøyer Svendsen |
1997 |
|
707 |
26.60 |
55.01 |
1:22.93 |
|
1:51.50 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Sebastian Ovesen |
1994 |
|
696 |
26.63 |
55.14 |
1:23.55 |
|
1:52.11 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Magnus Fallesen |
1998 |
|
663 |
27.09 |
56.68 |
1:25.87 |
|
1:53.91 |
|
|
Herning Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Gustav Friberg |
1997 |
|
662 |
27.41 |
56.73 |
1:25.84 |
|
1:53.97 |
Deltager ikke i finalen |
|
Ringsted Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Frederik Dalhøj Paulsen |
1998 |
|
662 |
27.37 |
56.51 |
1:25.67 |
|
1:54.00 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Johan Bragason |
1999 |
|
651 |
27.70 |
57.06 |
1:26.59 |
|
1:54.62 |
|
|
Vallensbæk IF Af 1939 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Giano Grillo |
1998 |
|
650 |
27.50 |
56.88 |
1:26.28 |
|
1:54.69 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Andreas Mårtensson |
1997 |
|
626 |
27.31 |
56.70 |
1:26.41 |
|
1:56.14 |
Deltager ikke i finalen |
|
Sigma Swim Allerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Niklas Broch Thielemann |
1994 |
|
622 |
27.84 |
56.97 |
1:27.01 |
|
1:56.38 |
Deltager ikke i finalen |
|
Sigma Swim Birkerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Oliver Marcus Meng |
1997 |
|
619 |
27.48 |
57.13 |
1:27.65 |
|
1:56.59 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Magnus B. Høgild |
1999 |
|
617 |
28.06 |
58.06 |
1:27.89 |
|
1:56.70 |
|
|
Herning Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Mathias Rysgaard |
1998 |
|
614 |
26.87 |
55.78 |
1:25.85 |
|
1:56.89 |
Deltager ikke i finalen |
|
Kalundborg SK |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Viktor Holm |
1996 |
|
604 |
28.04 |
57.58 |
1:27.80 |
|
1:57.51 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Mads Holm |
1998 |
|
598 |
28.05 |
57.61 |
1:27.80 |
|
1:57.90 |
|
|
Nakskov Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Hannibal Steenfos |
1996 |
|
596 |
28.21 |
58.35 |
1:28.56 |
|
1:58.02 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Martin Nielsen |
1997 |
|
592 |
26.89 |
56.35 |
1:26.99 |
|
1:58.34 |
|
|
Vest-Brøndby |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Nikolai Skelsager |
1996 |
|
585 |
27.37 |
57.02 |
1:27.34 |
|
1:58.78 |
|
|
Slangerup Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Sebastian Tullberg |
2000 |
|
580 |
28.00 |
58.75 |
1:30.06 |
|
1:59.12 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Marius Rasmussen |
1999 |
|
578 |
28.31 |
58.53 |
1:28.95 |
|
1:59.27 |
|
|
Svømmeklubben Syd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Gustav Bækgaard |
1997 |
|
577 |
28.35 |
58.46 |
1:28.94 |
|
1:59.30 |
Deltager ikke i finalen |
|
Herlufsholm Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Lukas Storm |
1999 |
|
577 |
28.27 |
58.60 |
1:29.27 |
|
1:59.31 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Magnus Lundgren |
1996 |
|
574 |
28.09 |
57.94 |
1:28.93 |
|
1:59.55 |
|
|
Køge Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Mathias Immerkjær |
1999 |
|
570 |
27.64 |
57.69 |
1:28.53 |
|
1:59.80 |
|
|
Swim Team Tåstrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Frederik Palmø |
2000 |
|
569 |
28.22 |
58.01 |
1:28.90 |
|
1:59.88 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Magnus Andersen |
1995 |
|
569 |
26.56 |
55.50 |
1:27.13 |
|
1:59.91 |
Deltager ikke i finalen |
|
Roskilde Svømning |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
Jens Saugmann |
1996 |
|
565 |
27.86 |
58.51 |
1:29.62 |
|
2:00.13 |
|
|
Svømmeklubben Syd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
Marcus Dan Hansen |
1999 |
|
565 |
28.24 |
59.36 |
1:29.10 |
|
2:00.17 |
|
|
VAT Copenhagen-MK31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
Joakim Brønnum |
1997 |
|
561 |
28.05 |
57.85 |
1:29.39 |
|
2:00.45 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
Emil Toft |
1998 |
|
560 |
28.50 |
58.32 |
1:28.83 |
|
2:00.52 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
Mads Ørsted Nielsen |
1999 |
|
559 |
28.96 |
59.32 |
1:29.87 |
|
2:00.57 |
|
|
Swim Team Tåstrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
Jens Sørensen |
2001 |
|
557 |
27.44 |
57.56 |
1:29.09 |
|
2:00.76 |
|
|
Herning Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
Emil Hedegaard |
1999 |
|
553 |
28.71 |
58.55 |
1:29.88 |
|
2:01.00 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
Christian Andersen |
1999 |
|
553 |
28.57 |
59.18 |
1:30.27 |
|
2:01.03 |
|
|
Søllerød Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
Markus Bøjsen |
1999 |
|
553 |
28.42 |
59.13 |
1:29.82 |
|
2:01.05 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
Mads Rishøj |
1999 |
|
549 |
29.09 |
1:00.08 |
1:30.77 |
|
2:01.31 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
Mads Midtbøll |
1998 |
|
549 |
27.89 |
58.86 |
1:30.40 |
|
2:01.32 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
Valdemar Mariegaard |
1999 |
|
548 |
28.29 |
59.42 |
1:30.73 |
|
2:01.36 |
|
|
Vallensbæk IF Af 1939 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
Andreas Vestergaard |
1999 |
|
548 |
28.98 |
59.34 |
1:30.32 |
|
2:01.43 |
|
|
Hovedstadens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
Mathias Nielsen |
1999 |
|
547 |
27.60 |
57.68 |
1:29.10 |
|
2:01.48 |
|
|
Køge Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 |
Martin Nielsen |
1996 |
|
546 |
28.79 |
59.49 |
1:30.44 |
|
2:01.56 |
|
|
Nakskov Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
41 |
Jon Riedel Pedersen |
1998 |
|
544 |
27.68 |
58.27 |
1:30.34 |
|
2:01.72 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
42 |
Simon Brixner |
2000 |
|
540 |
28.97 |
59.54 |
1:30.69 |
|
2:01.98 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
43 |
Mikkel Henriksen |
1999 |
|
540 |
28.66 |
59.67 |
1:30.56 |
|
2:01.99 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
44 |
Mads Ottosen |
1997 |
|
538 |
28.24 |
58.57 |
1:30.47 |
|
2:02.16 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
45 |
Magnus Koch Sonnenborg |
1997 |
|
535 |
28.11 |
58.85 |
1:30.65 |
|
2:02.39 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
46 |
Benjamin Ørnebjerg Larsen |
2000 |
|
533 |
28.63 |
1:00.17 |
1:31.51 |
|
2:02.51 |
|
|
Køge Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
47 |
Oliver Jacobsen |
1997 |
|
515 |
28.70 |
59.46 |
1:30.99 |
|
2:03.93 |
|
|
Hvidovre Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
48 |
Lukas Gustafson |
1999 |
|
505 |
29.13 |
1:01.50 |
1:33.43 |
|
2:04.76 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
49 |
Mads Lünell Bruhn |
1998 |
|
502 |
28.24 |
59.87 |
1:32.01 |
|
2:04.97 |
|
|
Herlufsholm Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
50 |
Thomas Thingstrup Mehlsen |
1999 |
|
502 |
28.35 |
59.32 |
1:31.83 |
|
2:05.02 |
|
|
Herning Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
51 |
Jakob Schmidt |
1999 |
|
494 |
29.26 |
1:01.42 |
1:33.54 |
|
2:05.68 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
52 |
Simon Krøyer Svendsen |
1999 |
|
491 |
28.63 |
59.63 |
1:32.40 |
|
2:05.95 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
53 |
Andreas Noer Sejrskild |
1998 |
|
484 |
28.53 |
59.84 |
1:32.68 |
|
2:06.51 |
|
|
Hillerød Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
54 |
Marcus Rappenborg |
1999 |
|
482 |
29.03 |
1:01.33 |
1:33.79 |
|
2:06.73 |
|
|
Hvidovre Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
55 |
Jacob Funch Jørgensen |
1999 |
|
461 |
29.79 |
1:01.72 |
1:34.91 |
|
2:08.59 |
|
|
Tune I.F. Svømmeafdeling |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.24.00 |
Udskriftsdato |
24 oktober 2015 |
Licens til Holbæk Svømme Klub |
Udskriftstidspunkt |
12:22 |
|