Resultater for Handelsbanken Farum Cup 2014
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Lørdag indledende
Resultat Løb 11 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider |
Stævne navn | Farum Cup 2014 | Udskriftsdato | 26 april 2014 | |||
Stævne by | Farum | Udskriftstidspunkt | 21:31 | |||
Arrangør | Farum Svømmeklub | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 25 april 2014 |
Løb 11, 200m Frisvømning Damer, Indledende Årg. 2000-2014 |
Verdensrekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 |
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Lina Sjöholm | 2000 | 585 | 30.82 | 1:04.43 | 1:39.73 | 2:15.06 | |||
Sjöbo Simsällskap | ||||||||||
2 | Emma Bjørnholdt | 2000 | 556 | 31.26 | 1:05.61 | 1:41.43 | 2:17.34 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
3 | Helena Berg Wenk | 2000 | 532 | 32.09 | 1:07.59 | 1:44.10 | 2:19.40 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
4 | Katrine Tetzschner Madsen | 2000 | 521 | 32.38 | 1:08.46 | 1:45.25 | 2:20.39 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
5 | Josephine G. Lauridsen | 2001 | 518 | 31.99 | 1:07.94 | 1:44.03 | 2:20.67 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
6 | Julie Brandt | 2001 | 511 | 33.12 | 1:09.81 | 1:46.06 | 2:21.31 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
7 | Sandra Lendt | 2000 | 505 | 32.90 | 1:09.12 | 1:46.00 | 2:21.82 | |||
Trelleborg Sim | ||||||||||
8 | Kamille Auerbach-Lind | 2001 | 495 | 32.92 | 1:10.18 | 1:47.01 | 2:22.74 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
9 | Frederikke Jensen | 2000 | 491 | 33.35 | 1:10.52 | 1:47.30 | 2:23.17 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
10 | Josefine Søgaard Andresen | 2000 | 486 | 32.66 | 1:09.02 | 1:46.35 | 2:23.69 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
11 | Mai Andersen | 2000 | 473 | 33.13 | 1:10.15 | 1:48.43 | 2:24.92 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
12 | Mia Walter | 2000 | 458 | 33.12 | 1:10.43 | 1:48.91 | 2:26.53 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
13 | Mille Hesselgren Ikov | 2000 | 454 | 33.62 | 1:11.24 | 1:49.05 | 2:26.92 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
14 | Alice Gantriis | 2000 | 450 | 33.25 | 1:10.52 | 1:50.18 | 2:27.37 | |||
Helsinge Svømmeklub | ||||||||||
15 | Cassandra Hammershøj | 2001 | 447 | 32.57 | 1:09.99 | 1:48.72 | 2:27.69 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
16 | Alberte Mammen | 2001 | 439 | 33.99 | 1:11.76 | 1:50.70 | 2:28.55 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
17 | Iben Jeppesen | 2000 | 438 | 34.60 | 1:13.72 | 1:51.92 | 2:28.69 | |||
Helsinge Svømmeklub | ||||||||||
18 | Ida Gelineck Padborg | 2002 | 435 | 33.95 | 1:12.07 | 1:50.92 | 2:29.05 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
19 | Line Strandby | 2001 | 433 | 34.63 | 1:12.45 | 1:51.49 | 2:29.23 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
20 | Ida Maria Nielsen | 2000 | 431 | 34.10 | 1:14.06 | 1:53.99 | 2:29.47 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
21 | Nikoline Biltoft-Jensen | 2001 | 423 | 33.97 | 1:12.16 | 1:51.67 | 2:30.41 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
22 | Gabriella Sjursen | 2000 | 414 | 35.18 | 1:13.69 | 1:53.79 | 2:31.56 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
23 | Caroline Sofie Hermannsen | 2001 | 406 | 34.70 | 1:13.49 | 1:53.74 | 2:32.51 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
24 | Marie Müller | 2000 | 392 | 36.42 | 1:16.06 | 1:56.50 | 2:34.37 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
25 | Kathrine Pii Frederiksen | 2000 | 386 | 34.47 | 1:13.35 | 1:54.59 | 2:35.16 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
26 | Caroline Friis Thirstrup | 2000 | 383 | 1:14.90 | 2:35.54 | 2:35.54 | ||||
Solrød Svømmeklub | ||||||||||
27 | Maria Borre Jacobsen | 2001 | 380 | 34.19 | 1:12.78 | 1:54.33 | 2:35.95 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
28 | Mikkeline Mentz | 2001 | 379 | 35.14 | 1:14.30 | 1:55.23 | 2:35.99 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
29 | Katrine Brandt Nielsen | 2002 | 371 | 34.53 | 1:15.38 | 1:58.22 | 2:37.11 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
30 | Claudia Sperling | 2002 | 369 | 34.28 | 1:14.56 | 1:57.53 | 2:37.38 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
31 | Olivia Olivarius Vølund | 2002 | 366 | 35.01 | 1:14.88 | 1:55.41 | 2:37.89 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
32 | Josefine H. Lundstrøm | 2001 | 359 | 37.27 | 1:17.96 | 1:59.62 | 2:38.89 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
33 | Louise Engelhardt Christi | 2001 | 351 | 35.83 | 1:16.89 | 2:00.06 | 2:40.12 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
34 | Zenia Aarestrup | 2001 | 346 | 35.85 | 1:16.83 | 1:59.06 | 2:40.82 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
35 | Johanne Vium-Heinesen | 2000 | 341 | 37.40 | 1:18.53 | 2:01.27 | 2:41.63 | |||
Solrød Svømmeklub | ||||||||||
36 | Mathilde van der Linden | 2002 | 334 | 36.36 | 1:19.42 | 2:02.41 | 2:42.82 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
37 | Karla Sejling | 2001 | 321 | 36.35 | 1:17.93 | 2:01.61 | 2:44.96 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
38 | Julie K Madsen | 2001 | 293 | 39.78 | 1:24.37 | 2:09.95 | 2:50.03 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
39 | Amalie Marie Hermannsen | 2000 | 284 | 35.82 | 1:19.54 | 2:06.12 | 2:51.88 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
40 | Katrine S. Frederiksen | 2002 | 268 | 38.82 | 1:24.04 | 2:55.03 | 2:55.03 | |||
Helsinge Svømmeklub | ||||||||||
41 | Alberte Andersen | 2001 | 266 | 39.44 | 1:24.92 | 2:11.37 | 2:55.48 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
42 | Emma Jensen | 2002 | 263 | 39.12 | 1:23.80 | 2:10.84 | 2:56.13 | |||
Helsinge Svømmeklub | ||||||||||
43 | Anna Louise Elmgreen | 2001 | 258 | 40.85 | 2:57.38 | 2:57.38 | ||||
Frederiksværk Svømmeklub | ||||||||||
44 | Katja Lorentzen | 2003 | 257 | 39.54 | 1:25.85 | 2:13.68 | 2:57.60 | |||
Solrød Svømmeklub | ||||||||||
45 | Katja Kjær Nielsen | 2002 | 243 | 39.21 | 1:25.64 | 2:14.57 | 3:00.88 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
46 | Camilla Gram Nilsson | 2002 | 237 | 38.29 | 1:23.94 | 2:13.80 | 3:02.43 | |||
Frederiksværk Svømmeklub | ||||||||||
47 | Maja Marie Elmgreen | 2003 | 228 | 41.27 | 1:28.62 | 2:17.90 | 3:04.86 | |||
Frederiksværk Svømmeklub | ||||||||||
48 | Mathilde Emilie K. Larsen | 2002 | 213 | 40.59 | 1:27.81 | 2:19.13 | 3:09.05 | |||
Frederiksværk Svømmeklub | ||||||||||
49 | Maria Szokody | 2002 | 209 | 41.34 | 1:33.12 | 2:25.60 | 3:10.37 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
50 | Caroline Bonde | 2000 | 206 | 39.89 | 1:28.91 | 2:22.80 | 3:11.07 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
51 | Rikke Taul Thomsen | 2002 | 185 | 41.30 | 1:31.25 | 2:27.87 | 3:18.12 | |||
Frederiksværk Svømmeklub | ||||||||||
52 | Ida Lund Järund | 2003 | 83 | 59.38 | 2:06.42 | 3:14.35 | 4:18.05 | |||
Frederiksværk Svømmeklub | ||||||||||
- | Elvira Wolff-Sneedorff | 2001 | DNS | |||||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
- | Maria L. C. Pedersen | 2000 | DSQ | tyvstart | ||||||
Solrød Svømmeklub | ||||||||||
Løb 11, 200m Frisvømning Damer, Indledende Årg. 1998-1999 |
Verdensrekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 |
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Amanda Højberg | 1998 | 635 | 30.54 | 1:02.96 | 1:36.71 | 2:11.40 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
2 | Klara Reeh | 1999 | 614 | 30.70 | 1:04.05 | 1:38.44 | 2:12.91 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
3 | Emily Gantriis | 1999 | 604 | 29.94 | 1:03.03 | 1:38.04 | 2:13.63 | Deltager ikke i finalen | ||
Helsinge Svømmeklub | ||||||||||
4 | Ida Pedersen | 1998 | 580 | 30.68 | 1:04.90 | 1:40.54 | 2:15.47 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
5 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | 536 | 31.05 | 1:06.17 | 1:42.84 | 2:19.00 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
6 | Mathilde Christjansen | 1999 | 535 | 31.91 | 1:07.20 | 1:43.02 | 2:19.16 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
7 | Hannah Pilgaard | 1999 | 534 | 31.87 | 1:06.71 | 1:43.19 | 2:19.23 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
8 | Nikoline Svensson | 1998 | 530 | 31.80 | 1:06.51 | 1:43.37 | 2:19.58 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
9 | Emilie Buurgaard Westh | 1999 | 526 | 31.43 | 1:07.11 | 1:43.79 | 2:19.93 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
10 | Anne Sofie Gadfelt | 1999 | 514 | 32.78 | 1:09.11 | 1:44.84 | 2:20.98 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
11 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | 505 | 31.62 | 1:06.66 | 1:44.14 | 2:21.82 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
12 | Nanna Sonne | 1999 | 504 | 32.38 | 1:08.23 | 1:45.29 | 2:21.95 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
13 | Anna Grahovac | 1999 | 497 | 32.99 | 1:09.38 | 1:46.59 | 2:22.57 | |||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
14 | Tanja Lylloff | 1998 | 481 | 32.77 | 1:09.53 | 1:47.37 | 2:24.11 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
15 | Ida Enehov | 1999 | 478 | 32.30 | 1:09.07 | 1:47.08 | 2:24.40 | |||
Trelleborg Sim | ||||||||||
16 | Maria Heiberg Larsen | 1998 | 443 | 33.61 | 1:10.53 | 1:49.68 | 2:28.18 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
17 | Simone Jørgensen | 1999 | 432 | 33.66 | 1:12.32 | 1:51.98 | 2:29.44 | |||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
18 | Mathilda Edlund | 1998 | 412 | 33.67 | 1:11.00 | 1:51.07 | 2:31.77 | |||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
19 | Celina Langtoft | 1999 | 401 | 36.57 | 1:14.90 | 1:55.19 | 2:33.18 | |||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
20 | Minella Jespersen | 1999 | 386 | 35.43 | 1:14.24 | 1:54.97 | 2:35.13 | |||
Frederiksværk Svømmeklub | ||||||||||
21 | Julie Jørgensen | 1999 | 380 | 36.62 | 1:16.17 | 1:57.10 | 2:35.89 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
22 | Nathalie Lindh | 1998 | 364 | 36.15 | 1:16.11 | 1:57.84 | 2:38.16 | |||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
23 | Simone Thorsen | 1998 | 348 | 35.96 | 1:16.92 | 1:58.71 | 2:40.52 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
24 | Frida Munch Jørgensen | 1999 | 327 | 37.38 | 1:19.03 | 2:02.08 | 2:43.85 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
25 | Friderika Bursan | 1998 | 327 | 37.01 | 1:18.32 | 2:01.84 | 2:43.92 | |||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
26 | Frederikke Amund Nielsen | 1999 | 308 | 40.88 | 1:24.13 | 2:07.24 | 2:47.13 | |||
Solrød Svømmeklub | ||||||||||
27 | Julie Nielsen | 1999 | 286 | 35.34 | 1:17.77 | 2:03.75 | 2:51.30 | |||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
- | Cathrine Lauritsen | 1999 | DNS | |||||||
Solrød Svømmeklub | ||||||||||
Løb 11, 200m Frisvømning Damer, Indledende Årg. 0-1997 |
Verdensrekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 |
Europarekord Senior: Frederica Pelligrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Julie Lunau | 1995 | 689 | 29.88 | 1:01.66 | 1:34.47 | 2:07.86 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
2 | Christina Kaas Elmgreen | 1996 | 652 | 30.57 | 1:03.05 | 1:36.76 | 2:10.23 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
3 | Hanna Cronqvist | 1996 | 645 | 31.02 | 1:03.72 | 1:37.23 | 2:10.71 | |||
Trelleborg Sim | ||||||||||
4 | Marina Heller Hansen | 1994 | 612 | 30.86 | 1:04.08 | 1:38.70 | 2:13.05 | Deltager ikke i finalen | ||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
5 | Josefine Hansson | 1992 | 587 | 31.06 | 1:04.83 | 1:39.62 | 2:14.89 | |||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
6 | Camilla Dufour | 1996 | 581 | 31.26 | 1:05.49 | 1:40.62 | 2:15.33 | |||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
7 | Didde Karstensen | 1996 | 579 | 30.61 | 1:04.30 | 1:39.74 | 2:15.48 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | ||||||||||
8 | Hannah Skog | 1997 | 537 | 31.72 | 1:06.74 | 1:42.71 | 2:18.92 | |||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
9 | Rikke Henningsen | 1997 | 503 | 33.06 | 1:08.92 | 1:46.09 | 2:22.03 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
10 | Ida Bzorek | 1997 | 435 | 35.29 | 1:12.93 | 1:52.10 | 2:29.04 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
11 | Alexsandra Maric | 1997 | 412 | 34.29 | 1:12.15 | 1:52.24 | 2:31.76 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
12 | Julia Schubert | 1997 | 329 | 35.96 | 1:17.39 | 2:00.88 | 2:43.54 | |||
Trelleborg Sim | ||||||||||
- | Cecilia Laursen | 1997 | DNS | |||||||
Malmö Kappsimningsklubb | ||||||||||
- | Annabelle Grønbech Ladik | 1997 | DSQ | tyvstart | ||||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.07 | Udskriftsdato | 26 april 2014 |
Licens til Farum Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 21:31 |