Resultater for DM-L, DJM-L & DÃ…M-L gruppe 1
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit
Resultat Løb 48 (Indledende) - Med point og mellemtider
Resultat Løb 48 (Indledende) - Med point og mellemtider |
|
|
Stævne navn |
Danmarks Mesterskaber (L) |
|
Udskriftsdato |
06 juli 2013 |
|
|
Stævne by |
København |
|
Udskriftstidspunkt |
10:03 |
|
|
Arrangør |
Dansk Svømmeunion |
|
|
|
|
|
Bassin |
50m |
|
|
|
|
|
Stævne dato |
01 juli 2013 |
|
|
|
|
|
|
Løb 48, 400m Frisvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Frederica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 |
Nordisk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 4:03.98 2012-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Amalie Emma Thomsen (1994) 4:14.61 2010-07-15 |
|
|
Plac. |
Navn |
Født |
Point |
FINA |
100m |
200m |
300m |
|
Opnået |
Status |
|
Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Lotte Friis |
1988 |
|
856 |
1:00.78 |
2:04.44 |
3:08.47 |
|
4:11.87 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
Line Jørgensen Bruun |
1995 |
|
721 |
1:05.65 |
2:12.93 |
3:20.08 |
|
4:26.63 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
Julie Aglund Lauridsen |
1996 |
|
717 |
1:04.75 |
2:12.35 |
3:20.00 |
|
4:27.15 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
Ida Schütt |
1996 |
|
715 |
1:04.59 |
2:12.19 |
3:19.95 |
|
4:27.38 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
Mathilde Huss-Hansen |
1994 |
|
710 |
1:04.27 |
2:11.76 |
3:19.97 |
|
4:28.04 |
|
|
Hovedstaden |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
Julie Brøndum Petersen |
1994 |
|
709 |
1:04.60 |
2:13.01 |
3:20.65 |
|
4:28.15 |
|
|
Svømmeklubben Kvik, Kastrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
Amalie Emma Thomsen |
1994 |
|
709 |
1:03.67 |
2:12.06 |
3:21.18 |
|
4:28.17 |
Deltager ikke i finalen |
|
Hørsholm Svømmeforening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
Julie Lunau |
1995 |
|
708 |
1:04.63 |
2:12.95 |
3:20.76 |
|
4:28.20 |
|
|
JGI Svømning |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9 |
Amalie Østrup |
1997 |
|
694 |
1:05.43 |
2:14.41 |
3:23.15 |
|
4:29.99 |
|
|
Horsens Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
Maj Howardsen |
1997 |
|
685 |
1:05.57 |
2:14.05 |
3:22.83 |
|
4:31.18 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11 |
Anna Boutrup |
1998 |
|
677 |
1:05.12 |
2:14.32 |
3:23.95 |
|
4:32.33 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
Julie Sundahl Jakobsen |
1995 |
|
669 |
1:05.89 |
2:15.61 |
3:24.87 |
|
4:33.40 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
Emma Wael |
1993 |
|
655 |
1:05.37 |
2:15.27 |
3:25.54 |
|
4:35.36 |
|
|
Svømmeklubben Syd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
Lisa Steen Duus |
1997 |
|
641 |
1:07.51 |
2:19.09 |
3:29.13 |
|
4:37.25 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
Simone Kronborg Riis |
1997 |
|
632 |
1:06.44 |
2:16.41 |
3:27.36 |
|
4:38.57 |
|
|
Hillerød Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
16 |
Julie Oxenvad |
1997 |
|
630 |
1:07.32 |
2:19.04 |
3:29.63 |
|
4:38.89 |
|
|
Haderslev Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17 |
Jackie Gade |
1998 |
|
629 |
1:07.41 |
2:18.49 |
3:29.35 |
|
4:39.08 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18 |
Caroline Brostrup Jensen |
1997 |
|
626 |
1:06.56 |
2:16.36 |
3:27.17 |
|
4:39.47 |
|
|
Korsør Sv & Livr. Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19 |
Stephanie Hansen |
1996 |
|
605 |
1:07.27 |
2:18.38 |
3:30.53 |
|
4:42.61 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
Annelouise Dolleris |
1995 |
|
605 |
1:07.68 |
2:19.81 |
3:30.20 |
|
4:42.69 |
|
|
Farum Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
21 |
Maria Bastiansen |
1995 |
|
605 |
1:07.32 |
2:18.92 |
3:31.29 |
|
4:42.70 |
|
|
Farum Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
22 |
Nicoline M. Riisberg |
1997 |
|
602 |
1:07.96 |
2:19.11 |
3:31.69 |
|
4:43.17 |
|
|
Sigma Swim Allerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
23 |
Sara Fogh Myrup |
1997 |
|
602 |
1:07.99 |
2:19.53 |
3:32.03 |
|
4:43.22 |
|
|
Sigma Swim Birkerød |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
24 |
Shanna Armstrong |
1998 |
|
598 |
1:07.97 |
2:19.32 |
3:31.60 |
|
4:43.80 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25 |
Frederikke Elkjær |
1996 |
|
596 |
1:08.05 |
2:19.99 |
3:32.09 |
|
4:44.17 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
Ditte Johansen |
1994 |
|
594 |
1:07.82 |
2:19.54 |
3:31.94 |
|
4:44.45 |
|
|
Lyngby Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
27 |
Louise Delani |
1984 |
|
589 |
1:08.21 |
2:21.07 |
3:34.07 |
|
4:45.14 |
|
|
Hovedstaden |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
28 |
Tatjana Hansen |
1997 |
|
587 |
1:06.63 |
2:18.45 |
3:31.23 |
|
4:45.54 |
|
|
Esbjerg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
29 |
Rikke Munkholm |
1998 |
|
578 |
1:06.85 |
2:20.76 |
3:34.39 |
|
4:46.94 |
|
|
Swim Team Tåstrup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 |
Natascha Zender |
1997 |
|
578 |
1:07.01 |
2:18.41 |
3:32.57 |
|
4:47.03 |
|
|
Nyborg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31 |
Maria Tanderup Hansen |
1998 |
|
569 |
1:10.06 |
2:23.59 |
3:35.97 |
|
4:48.51 |
|
|
Slagelse Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
32 |
Alma Lundin |
1998 |
|
568 |
1:07.93 |
2:20.03 |
3:34.75 |
|
4:48.69 |
|
|
Gentofte Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
33 |
Camilla Madsen |
1997 |
|
567 |
1:09.12 |
2:23.60 |
3:37.27 |
|
4:48.78 |
|
|
Holstebro Svømme Club |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
34 |
Lise L. Nielsen |
1996 |
|
566 |
1:08.24 |
2:21.38 |
3:35.76 |
|
4:49.10 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
35 |
Mette Meyer |
1995 |
|
565 |
1:08.54 |
2:21.36 |
3:34.98 |
|
4:49.13 |
|
|
Hørsholm Svømmeforening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
36 |
Tenna Holm |
1995 |
|
564 |
1:09.56 |
2:23.26 |
3:36.43 |
|
4:49.45 |
|
|
Nakskov Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
37 |
Laura K. Westergaard |
1997 |
|
554 |
1:08.26 |
2:21.46 |
3:36.38 |
|
4:51.05 |
|
|
Aalborg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
38 |
Rikke Mundt Lohse |
1996 |
|
554 |
1:09.00 |
2:22.97 |
3:37.76 |
|
4:51.08 |
|
|
Hillerød Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
39 |
Iben Helstrup Jensen |
1996 |
|
553 |
1:10.75 |
2:24.27 |
3:37.92 |
|
4:51.31 |
|
|
Gladsaxe Idræts Forening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
40 |
Isabella Wolsted |
1998 |
|
549 |
1:09.40 |
2:24.06 |
3:39.06 |
|
4:52.01 |
|
|
Frederikssund Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
41 |
Nicoline Pontoppidan |
1998 |
|
546 |
1:09.55 |
2:24.34 |
3:39.69 |
|
4:52.44 |
|
|
Silkeborg Svømmeklub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
42 |
Matilde Zaggai |
1998 |
|
541 |
1:07.33 |
2:21.16 |
3:37.27 |
|
4:53.37 |
|
|
Hovedstaden |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
43 |
Cecilie Jørgensen |
1998 |
|
531 |
1:07.67 |
2:22.07 |
3:38.72 |
|
4:55.22 |
|
|
Helsinge Skytte & IF |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
44 |
Anne Tollerup |
1998 |
|
521 |
1:09.64 |
2:25.41 |
3:42.14 |
|
4:57.16 |
|
|
Svømmeklubben S 68 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
45 |
Frederikke Hansen |
1998 |
|
517 |
1:09.83 |
2:24.91 |
3:41.16 |
|
4:57.92 |
|
|
Holbæk Svømme Klub |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
46 |
Rebecca Grønlund |
1998 |
|
504 |
1:10.02 |
2:26.31 |
3:43.55 |
|
5:00.35 |
|
|
Svømmeklubben Triton Ballerup |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 |
Udskriftsdato |
06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub |
Udskriftstidspunkt |
10:03 |
|