Results for 29:e Mora Cup
Below are all results from the competition shown by session.
Lördag 17.00
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider |
Tävling | 29:e Mora Cup | Utskriftsdatum | 06 april 2013 | |||
Tävlingsort | Mora | Utskriftstid | 22:16 | |||
Arrangör | Simsällskapet Mora | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 06 april 2013 |
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 17 - 99 år |
Sponsor: Handelsbanken |
Klass A - Erik Samuelsson 1:00.26 - 2006 - Väsby SS |
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF |
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK |
Klass D - Oskar Ericsson 1:14.28 - 2009 - Täby Sim |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Niklas Block | 1995 | 414 | 31.56 | 1:05.64 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
2 | Marcus Åsberg | 1996 | 383 | 31.96 | 1:07.34 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
3 | Mathias Eriksson | 1993 | 347 | 32.96 | 1:09.58 | |||||
Simklubben Solsta | ||||||||||
4 | Kevin Forsberg | 1996 | 300 | 34.73 | 1:13.09 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 16 år |
Sponsor: Handelsbanken |
Klass A - Erik Samuelsson 1:00.26 - 2006 - Väsby SS |
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF |
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK |
Klass D - Oskar Ericsson 1:14.28 - 2009 - Täby Sim |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Carl-Fredrik Bengtsson | 1998 | 326 | 34.40 | 1:11.07 | |||||
Asker Svømmeklubb | ||||||||||
2 | Lorang Strand | 1998 | 244 | 39.09 | 1:18.29 | |||||
Asker Svømmeklubb | ||||||||||
3 | Carl Lemon | 1998 | 182 | 41.78 | 1:26.27 | |||||
Leksands Simförening | ||||||||||
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 - 14 år |
Sponsor: Handelsbanken |
Klass A - Erik Samuelsson 1:00.26 - 2006 - Väsby SS |
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF |
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK |
Klass D - Oskar Ericsson 1:14.28 - 2009 - Täby Sim |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Lukas Hill | 1999 | 302 | 34.68 | 1:12.93 | |||||
Simsällskapet Mora | ||||||||||
2 | Pontus Pettersson | 2000 | 291 | 35.38 | 1:13.80 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
3 | Erik Forsström | 1999 | 279 | 36.25 | 1:14.87 | |||||
Sandvikens Sim och Hoppklubb | ||||||||||
4 | David Hambraeus | 1999 | 246 | 37.77 | 1:18.07 | |||||
Falu Simsällskap | ||||||||||
5 | Edvin Persson | 1999 | 233 | 38.83 | 1:19.42 | |||||
Simsällskapet Mora | ||||||||||
6 | Christopher Andrén | 2000 | 185 | 41.41 | 1:25.83 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
7 | Jonatan Løve Frantzen | 2000 | 167 | 42.89 | 1:28.83 | |||||
Asker Svømmeklubb | ||||||||||
8 | Carl Kieksi | 2000 | 167 | 43.55 | 1:28.86 | |||||
Borlänge Simsällskap | ||||||||||
9 | Marcus Nordh | 2000 | 141 | 44.74 | 1:33.83 | |||||
Bollnäs Simsällskap | ||||||||||
10 | Iver Strand | 2000 | 133 | 47.57 | 1:35.86 | |||||
Asker Svømmeklubb | ||||||||||
11 | Jamie Aalders | 1999 | 117 | 49.10 | 1:39.80 | |||||
Asker Svømmeklubb | ||||||||||
- | Erland S. Sommerud | 1999 | DSQ | |||||||
Asker Svømmeklubb | ||||||||||
- | Mario Choy | 1999 | DSQ | |||||||
Asker Svømmeklubb | ||||||||||
Gren 2, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år och yngre |
Sponsor: Handelsbanken |
Klass A - Erik Samuelsson 1:00.26 - 2006 - Väsby SS |
Klass B - Pontus Renholm 1:00.66 - 2002 - SPIF |
Klass C - Andreas Ottesen 1:05.85 - 1999 - Turebergs SK |
Klass D - Oskar Ericsson 1:14.28 - 2009 - Täby Sim |
Plac. | Namn | Född | Poäng | FINA | 50m | Tid | Status | |||
Förening | ||||||||||
1 | Love Starrin | 2001 | 234 | 37.86 | 1:19.33 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
2 | Viktor Forafonov | 2002 | 234 | 38.98 | 1:19.34 | |||||
Asker Svømmeklubb | ||||||||||
3 | Christian Groth Dyrkorn | 2001 | 193 | 41.50 | 1:24.57 | |||||
Asker Svømmeklubb | ||||||||||
4 | Mathias Renström | 2001 | 191 | 41.44 | 1:24.92 | |||||
Falu Simsällskap | ||||||||||
5 | David Eby | 2001 | 142 | 43.89 | 1:33.60 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
6 | Albin Hedlund | 2003 | 142 | 44.94 | 1:33.79 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
7 | Imre Arvidsson Lundblom | 2003 | 138 | 45.22 | 1:34.51 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
8 | Sindre Iversen Carlsen | 2001 | 137 | 45.74 | 1:34.85 | |||||
Asker Svømmeklubb | ||||||||||
9 | Nicolai Marjetta-Olsson | 2002 | 135 | 45.86 | 1:35.39 | |||||
Simklubben Solsta | ||||||||||
10 | Tim Hansson | 2001 | 128 | 47.55 | 1:36.89 | |||||
Falu Simsällskap | ||||||||||
11 | Nikolai Øverland Schøning | 2001 | 122 | 47.81 | 1:38.55 | |||||
Asker Svømmeklubb | ||||||||||
12 | Jonathan Nilsson | 2003 | 117 | 49.09 | 1:39.90 | |||||
Sundsvalls Simsällskap | ||||||||||
13 | Markus Tägtström | 2002 | 114 | 49.83 | 1:40.83 | |||||
Borlänge Simsällskap | ||||||||||
14 | Elias Persson | 2002 | 109 | 49.36 | 1:42.39 | |||||
Simsällskapet Mora | ||||||||||
15 | Malte Svärd | 2003 | 109 | 50.14 | 1:42.40 | |||||
Falu Simsällskap | ||||||||||
16 | Gustav Jonsson | 2002 | 108 | 49.89 | 1:42.56 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
17 | Ludvig Grudin | 2001 | 105 | 49.52 | 1:43.47 | |||||
Simsällskapet Mora | ||||||||||
18 | Johan Werkmästar | 2002 | 97 | 49.38 | 1:46.40 | |||||
Rättviks simförening | ||||||||||
19 | Simon Lundgren | 2001 | 95 | 50.60 | 1:46.96 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
20 | Anton Ivarsson | 2003 | 91 | 51.12 | 1:48.70 | |||||
Simklubben Solsta | ||||||||||
21 | Johan Matzen | 2002 | 73 | 55.79 | 1:56.70 | |||||
Simklubben Ägir | ||||||||||
Skapad av WinGrodan 1.21.01 | Utskriftsdatum | 06 april 2013 |
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet | Utskriftstid | 22:16 |