2018-04-23   17:04:25
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Ungdoms GP 2 med EK-Kyl Cup 2013

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 2 med EK Kyl Cup 20    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  10:43   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 1, 400m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Josefin Zetterberg  2000  Eskilstuna Simklubb    1:14.12  2:32.68  3:53.76    5:11.60   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    1:12.28  2:32.47  3:54.04    5:12.01   
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    1:13.26  2:33.65  3:55.72    5:15.79   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    1:15.25  2:38.24  4:03.54    5:26.12   
Elin Kårehagen  2001  Nyköpings Simsällskap    1:18.42  2:42.62  4:07.45    5:30.59   
Sara Junevik  2000  Leksands Simförening    1:24.06  2:53.50  4:21.22    5:41.80   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    1:23.45  2:54.81  4:25.78    5:51.77   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    1:21.85  2:53.18  4:24.89    5:54.48   
Jenny Isakssen  2000  Eskilstuna Simklubb    1:20.96  2:52.49  4:23.16    5:57.77   
10  Hannele Ålander  2001  Simklubben Ena    1:24.21  2:56.34  4:29.48    5:58.22   
11  Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    1:25.29  2:58.07  4:31.67    6:02.42   
12  Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    1:26.38  3:03.14  4:46.35    6:21.44   
13  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    1:43.82  3:36.66  5:29.68    7:19.04   
14  Maja Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    1:40.69  3:34.62  5:27.94    7:26.21   
                     
 
Gren 1, 400m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Madelene Nilsson  1999  Borlänge Simsällskap    1:19.98  2:44.86  4:10.39    5:33.23   
Madeleine Wanna  1999  Säffle Simsällskap    1:18.60  2:43.81  4:10.80    5:33.25   
Filippa Strömberg  1999  Grums Simsällskap    1:18.43  2:45.98  4:15.81    5:42.14   
Helena Westerlund  1999  Strängnäs Simsällskap    1:21.19  2:48.71  4:17.76    5:44.64   
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    1:21.11  2:48.83  4:18.85    5:49.72   
Ellinor Larsson  1999  Strängnäs Simsällskap    1:20.27  2:50.20  4:20.69    5:51.02   
Mimmi Broström  1999  Karlskoga Simförening    1:26.86  3:02.25  4:38.23    6:12.20   
Viktoria Schützer  1999  Arvika Simsällskap    1:26.61  3:03.22  4:39.75    6:12.96   
Adina Nyström  1999  SK Strängnäs Frisimmare            DSQ   
Linnea Hedvall  1999  Leksands Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 1, 400m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap    1:10.82  2:28.84  3:49.43    5:07.59   
Elin Strand  1998  Eskilstuna Simklubb    1:16.65  2:40.85  4:08.07    5:36.54   
                     
 
Gren 1, 400m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Viktoria Vuori  1995  Simklubben Ena    1:07.73  2:21.41  3:35.36    4:46.14   
Klara Johansson  1997  Borlänge Simsällskap    1:08.90  2:22.95  3:36.87    4:46.40   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    1:08.13  2:23.09  3:40.71    4:57.81   
Elin Löfving  1997  Eskilstuna Simklubb    1:10.06  2:25.82  3:43.05    4:59.03   
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    1:11.12  2:28.84  3:46.30    5:01.32   
Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap    1:10.97  2:28.94  3:46.88    5:04.96   
Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening    1:12.24  2:29.41  3:48.87    5:07.78   
Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    1:11.96  2:31.03  3:52.66    5:13.86   
Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb    1:13.44  2:37.54  4:02.09    5:27.15   
10  Marie Persson  1997  Arvika Simsällskap    1:25.72  2:59.05  4:33.70    6:04.98   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  10:43 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 2 med EK Kyl Cup 20    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  10:59   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 2, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    28.88        59.72   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    31.26        1:06.39   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    33.11        1:09.65   
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    33.54        1:12.19   
Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb    34.42        1:13.57   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    34.84        1:14.01   
Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    35.41        1:16.18   
Carl Bidebo  2000  Eskilstuna Simklubb    37.85        1:17.52   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    36.91        1:17.98   
10  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    38.21        1:19.86   
11  Marcus Hellberg  2000  Karlskoga Simförening    39.44        1:23.70   
12  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap    41.11        1:25.70   
13  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    43.10        1:32.25   
14  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap    44.93        1:33.95   
15  Harry Chan  2001  Eskilstuna Simklubb    43.70        1:36.66   
16  Jesper Johansson  2001  Filipstads Simklubb    46.83        1:40.90   
17  Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    50.88        1:43.62   
18  Carl Roos  2004  Eskilstuna Simklubb    50.21        1:44.24   
19  Alexander Hörnquist  2001  Filipstads Simklubb    50.38        1:45.02   
20  Ricky Ton  2000  Eskilstuna Simklubb    53.12        1:56.43   
Albin Karlsson  2000  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Gustaf Hellmark  2000  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Henrik Tran  2004  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
Willy Orréll  2000  Köpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 2, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    28.31        59.38   
Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    27.99        1:00.01   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    29.79        1:00.95   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    29.83        1:02.44   
Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening    30.64        1:03.25   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    31.04        1:04.43   
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    32.62        1:07.31   
Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    32.74        1:09.18   
Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb    43.19        1:30.67   
Tommy Chiu  1999  Eskilstuna Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 2, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonas Karlsson-Thell  1998  Karlskoga Simförening    28.39        59.01   
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    28.69        59.08   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    28.68        59.43   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    28.89        1:00.21   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    29.21        1:01.19   
Gustav Ejdersund  1998  Västerås Simsällskap    28.95        1:02.02   
Axel Widström  1998  Karlstads Simsällskap    28.79        1:02.06   
Gustav Ekesten  1998  Simklubben Ena    32.43        1:07.47   
Carl Lemon  1998  Leksands Simförening    34.38        1:10.91   
Alexander Söderlund  1998  Simklubben Ena            DNS   
                     
 
Gren 2, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rasmus Rantanen  1997  Falu Simsällskap    27.42        56.73   
Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap    27.46        56.95   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    27.73        57.60   
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    28.36        58.99   
Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap    27.97        59.33   
Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap    28.31        59.60   
Martin Lundberg  1995  Eskilstuna Simklubb    28.03        59.66   
Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    30.10        1:01.62   
Jonathan Ahlbäck  1995  Karlstads Simsällskap    29.35        1:03.10   
10  Martin Emmoth  1997  Strängnäs Simsällskap    31.33        1:05.73   
11  Mathias Wester  1997  Karlskoga Simförening    32.27        1:06.58   
12  Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening    33.31        1:09.07   
Adam Ardinge  1996  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  10:59 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 2 MSSF 2013    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  11:14   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 3, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    32.92        1:12.70   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    34.93        1:15.52   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    38.43        1:27.66   
Josefin Zetterberg  2000  Eskilstuna Simklubb    41.09        1:28.54   
Petronella Skoglund  2000  Leksands Simförening    39.91        1:29.68   
Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    40.75        1:30.70   
Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    41.93        1:31.56   
Frida Gustafsson  2001  Eskilstuna Simklubb    41.08        1:32.96   
Julia Nordvall  2000  Nyköpings Simsällskap    43.11        1:34.22   
10  Jenny Isakssen  2000  Eskilstuna Simklubb    44.47        1:35.96   
11  Agnes Eklund Ramböl  2001  Simklubben Solsta    44.31        1:36.78   
12  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    42.09        1:37.15   
13  Cecilia Ahnlund  2001  Eskilstuna Simklubb    44.40        1:37.93   
13  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    44.26        1:37.93   
15  Frida Hammar  2002  Eskilstuna Simklubb    48.12        1:48.28   
Edith Engström  2002  Västerås Simsällskap            DNS   
Hannele Ålander  2001  Simklubben Ena            DSQ   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 3, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    31.64        1:08.21   
Sofia Bjälevik  1999  Köpings Simsällskap    36.61        1:20.27   
Amanda Hyllbrant  1999  SK Strängnäs Frisimmare    35.70        1:20.68   
Therese Johansson  1999  Säffle Simsällskap    38.43        1:24.56   
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    40.92        1:27.22   
Madelene Nilsson  1999  Borlänge Simsällskap    44.56        1:35.06   
Julia Budde  1999  Köpings Simsällskap    44.87        1:43.34   
                     
 
Gren 3, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    34.39        1:18.72   
Linn Gustafsson  1998  Karlstads Simsällskap    35.87        1:18.77   
                     
 
Gren 3, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    32.62        1:09.59   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb    33.48        1:12.65   
Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    34.15        1:14.72   
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    34.86        1:15.12   
Elin Höglander  1997  Karlskoga Simförening    37.47        1:20.35   
Amanda Chienh  1997  Karlskoga Simförening    39.30        1:25.98   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  11:14 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 2 MSSF 2013    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  11:17   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 4, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    34.92  1:14.15  1:54.50    2:34.67   
Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    40.54  1:29.12  2:20.31    3:07.71   
                     
 
Gren 4, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    32.03  1:09.11  1:46.87    2:25.01   
Gustav Ekesten  1998  Simklubben Ena    38.46  1:26.74  2:15.74    3:02.02   
                     
 
Gren 4, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening    36.53  1:18.02  2:01.82    2:44.26   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  11:17 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 2 MSSF 2013    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  11:58   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    36.36  1:15.77  1:55.84    2:34.17   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    37.83  1:18.62  2:00.55    2:41.19   
Elin Kårehagen  2001  Nyköpings Simsällskap    42.77  1:28.79  2:12.90    2:54.93   
Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    42.45  1:28.98  2:16.54    3:02.36   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    43.28  1:30.69  2:17.72    3:03.96   
Tova Wauge  2000  Köpings Simsällskap    43.94  1:31.74  2:20.06    3:04.24   
Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    45.52  1:34.11  2:23.26    3:09.98   
Emelie Moroni  2001  Eskilstuna Simklubb    45.04  1:33.50  2:23.49    3:10.10   
Ebba Bergqvist  2000  Västerås Simsällskap    43.82  1:35.17  2:25.92    3:15.25   
10  Cindy Khuong  2000  Eskilstuna Simklubb    46.79  1:38.24  2:31.42    3:20.51   
11  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    46.87  1:38.15  2:31.87    3:20.76   
12  Ebba Rydberg  2001  Västerås Simsällskap    47.37  1:38.68  2:32.05    3:21.49   
13  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    51.14  1:44.41  2:38.99    3:31.50   
14  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    52.52  1:52.00  2:53.23    3:49.72   
Edith Engström  2002  Västerås Simsällskap            DNS   
Ida Fundberg  2002  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening            DSQ   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Asplund  1999  Eskilstuna Simklubb    40.25  1:24.52  2:09.28    2:53.60   
Madeleine Wanna  1999  Säffle Simsällskap    42.81  1:29.07  2:14.38    2:56.01   
Filippa Strömberg  1999  Grums Simsällskap    40.89  1:25.48  2:12.87    2:59.36   
Adina Nyström  1999  SK Strängnäs Frisimmare    45.15  1:33.83  2:24.08    3:09.75   
Mimmi Broström  1999  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    34.49  1:11.44  1:49.04    2:27.29   
Julia Mulikova  1998  Säffle Simsällskap    38.70  1:21.02  2:03.63    2:45.45   
Elin Strand  1998  Eskilstuna Simklubb    40.41  1:24.99  2:12.21    2:58.30   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Viktoria Vuori  1995  Simklubben Ena    36.30  1:14.86  1:53.98    2:32.63   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    35.89  1:15.03  1:55.59    2:36.29   
Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap    37.66  1:18.58  1:58.88    2:37.59   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb    37.52  1:17.24  1:58.29    2:38.60   
Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    38.61  1:20.99  2:03.63    2:44.90   
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    40.33  1:23.44  2:06.04    2:47.98   
Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening    43.80  1:32.05  2:22.11    3:09.54   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  11:58 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 2 MSSF 2013    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  12:16   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    35.08        1:12.89   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    37.87        1:19.06   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    39.64        1:23.31   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    41.65        1:25.71   
Arvid Heikinniemi  2001  Eskilstuna Simklubb    43.38        1:28.38   
Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    43.56        1:29.40   
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    45.19        1:34.79   
Marcus Hellberg  2000  Karlskoga Simförening    46.72        1:36.15   
Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap    49.85        1:39.03   
10  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    51.07        1:43.02   
11  Willy Orréll  2000  Köpings Simsällskap    50.06        1:45.02   
12  Alex Ly  2003  Eskilstuna Simklubb    55.85        1:50.75   
13  Alexander Hörnquist  2001  Filipstads Simklubb    59.65        2:02.70   
Albin Karlsson  2000  Eskilstuna Simklubb            DNS   
Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening            DSQ   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
Ricky Ton  2000  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    32.18        1:06.41   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    33.03        1:08.26   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    33.77        1:08.50   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    36.66        1:14.98   
Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening    37.00        1:15.05   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    37.90        1:18.08   
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    40.90        1:22.52   
Adam Fröjdfeldt  1999  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    32.70        1:06.89   
Axel Widström  1998  Karlstads Simsällskap    32.53        1:07.19   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    35.19        1:11.02   
Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    34.50        1:11.99   
Gustav Ejdersund  1998  Västerås Simsällskap    35.31        1:12.62   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    35.13        1:12.84   
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    36.04        1:13.79   
Alexander Söderlund  1998  Simklubben Ena            DNS   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rasmus Rantanen  1997  Falu Simsällskap    30.86        1:03.36   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    32.82        1:08.02   
Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap    33.21        1:08.49   
Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap    33.25        1:09.31   
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    33.64        1:09.86   
Drago Blagojevic  1995  Karlskoga Simförening    33.42        1:10.26   
Adam Ardinge  1996  Karlskoga Simförening    35.18        1:13.59   
Jonathan Ahlbäck  1995  Karlstads Simsällskap    36.28        1:15.08   
Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    37.43        1:17.70   
10  Martin Emmoth  1997  Strängnäs Simsällskap    39.56        1:21.83   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  12:16 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 2 MSSF 2013    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  13:04   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 7, 800m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Josefin Zetterberg  2000  Eskilstuna Simklubb    1:16.34  2:39.06  4:02.94  5:26.11  10:50.51   
          6:48.78  8:11.43  9:33.36       
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    1:16.01  2:39.22  4:02.25  5:25.96  10:53.28   
          6:49.40  8:12.36  9:34.22       
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    1:18.14  2:42.06  4:07.04  5:31.33  10:59.74   
          6:55.35  8:19.02  9:40.98       
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    1:18.57  2:42.57  4:07.03  5:31.63  11:04.20   
          6:55.69  8:19.36  9:42.79       
Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    1:26.62  3:04.43  4:44.41  6:27.36  13:18.02   
          8:14.63  9:56.00  11:42.30       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Damer, Finaler 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    1:11.08  2:28.40  3:47.45  5:07.02  10:16.19   
          6:25.92  7:45.22  9:04.02       
Amanda Hyllbrant  1999  SK Strängnäs Frisimmare    1:15.27  2:37.25  4:00.51  5:25.06  10:54.29   
          6:48.66  8:12.43  9:35.02       
Madelene Nilsson  1999  Borlänge Simsällskap    1:22.73  2:50.38  4:18.49  5:47.27  11:35.31   
          7:15.75  8:44.11  10:10.77       
Linnea Hedvall  1999  Leksands Simförening    1:22.57  2:52.70  4:24.82  5:56.78  12:11.30   
          7:31.38  9:06.00  10:40.68       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    1:09.64  2:25.50  3:42.48  5:00.00  10:11.33   
          6:18.53  7:37.01  8:55.48       
Linn Gustafsson  1998  Karlstads Simsällskap    1:15.53  2:37.39  3:59.04  5:20.35  10:44.52   
          6:42.50  8:04.40  9:25.81       
                     
 
Gren 7, 800m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Klara Johansson  1997  Borlänge Simsällskap    1:08.79  2:22.94  3:38.69  4:55.25  9:51.77   
          6:10.80  7:25.94  8:40.56       
Johanna Nilsson  1996  Arvika Simsällskap    1:10.63  2:27.50  3:44.70  5:04.03  10:18.04   
          6:24.14  7:44.05  9:03.55       
Elin Löfving  1997  Eskilstuna Simklubb    1:12.94  2:31.46  3:50.99  5:10.77  10:28.38   
          6:30.66  7:50.95  9:10.79       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  13:04 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider 
 
  Tävling  EK Kyl Cup 2013    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  16:20   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Victoria Åberg  2001    398          33.15   
  Västerås Simsällskap                   
Emma Bergkvist  2000    385          33.51   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Johanna Ly  2000    298          36.52   
  Eskilstuna Simklubb                   
Wilma Wennerberg  2001    278          37.34   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Alexandra Kinell  2000    275          37.50   
  Karlskoga Simförening                   
Josefin Zetterberg  2000    271          37.69   
  Eskilstuna Simklubb                   
Malin Eklund  2001    264          37.99   
  Köpings Simsällskap                   
Klara Eriksson  2000    263          38.06   
  Nyköpings Simsällskap                   
Julia Nordvall  2000    258          38.28   
  Nyköpings Simsällskap                   
10  Petronella Skoglund  2000    246          38.89   
  Leksands Simförening                   
11  Nora Laine  2000    246          38.91   
  Köpings Simsällskap                   
12  Cecilia Ahnlund  2001    244          39.01   
  Eskilstuna Simklubb                   
13  Elin Kårehagen  2001    240          39.24   
  Nyköpings Simsällskap                   
14  Ebba Bergqvist  2000    233          39.60   
  Västerås Simsällskap                   
15  Miriam Langarap  2002    232          39.68   
  Lindesbergs Simsällskap                   
16  Michaela Thyberg  2000    225          40.06   
  Karlstads Simsällskap                   
17  Jenny Isakssen  2000    217          40.60   
  Eskilstuna Simklubb                   
18  Elin Lindgren  2000    213          40.82   
  Västerås Simsällskap                   
19  Linn Granlund  2001    211          40.97   
  Karlskoga Simförening                   
20  Emelie Hellgren  2001    202          41.56   
  Fagersta Simklubb                   
21  Agnes Eklund Ramböl  2001    200          41.71   
  Simklubben Solsta                   
22  Victoria Molin  2000    199          41.75   
  Västerås Simsällskap                   
23  Ida Fundberg  2002    191          42.32   
  Eskilstuna Simklubb                   
24  Paula Wiberg-Jansson  2001    185          42.80   
  Nyköpings Simsällskap                   
25  Sofia Båvenäs  2002    180          43.19   
  Västerås Simsällskap                   
26  Katarina Lindoff  2000    172          43.85   
  Eskilstuna Simklubb                   
27  Agnes Rydh-Dufva  2002    170          43.99   
  Karlskoga Simförening                   
28  Hannele Ålander  2001    166          44.34   
  Simklubben Ena                   
29  Ebba Rydberg  2001    165          44.43   
  Västerås Simsällskap                   
30  Klara Andersson  2001    131          48.01   
  Västerås Simsällskap                   
31  Nike Bölja-Strandlund  2002    117          49.82   
  Fagersta Simklubb                   
32  Mathilda Thorsén  2001    115          50.11   
  Köpings Simsällskap                   
33  Elise Ask  2003    108          51.25   
  Västerås Simsällskap                   
34  Adelina Walldén  2002    102          52.16   
  Simklubben Ena                   
35  Klara Gustafson  2002    98          52.81   
  Strängnäs Simsällskap                   
36  Matilda Jungstedt  2001    75          57.74   
  Köpings Simsällskap                   
Anna Idesten  2001              DNS   
  Strängnäs Simsällskap                   
Frida Hammar  2002              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
Amanda Kullman  2000              DSQ   
  Eskilstuna Simklubb                   
Hannah Brunzell  2001              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
Jennifer Titus  2002              DSQ   
  Lindesbergs Simsällskap                   
Johanna Parsberg  2000              DSQ   
  Karlstads Simsällskap                   
Julia Jones  2000              DSQ   
  Leksands Simförening                   
Laura Chan  2000              DSQ   
  Eskilstuna Simklubb                   
Lina Rehnman  2002              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
Saga Grandelius  2001              DSQ   
  Karlskoga Simförening                   
Sara Junevik  2000              DSQ   
  Leksands Simförening                   
Tova Wauge  2000              DSQ   
  Köpings Simsällskap                   
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Eriksson  1999    522          30.27   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Lisa Eriksson  1998    443          31.97   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Mikaela Jarlemark  1998    407          32.90   
  Karlskoga Simförening                   
Ive Johansson  1998    378          33.72   
  Filipstads Simklubb                   
Linn Gustafsson  1998    376          33.78   
  Karlstads Simsällskap                   
Amanda Hyllbrant  1999    366          34.07   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Ida Asplund  1999    358          34.33   
  Eskilstuna Simklubb                   
Sofia Bjälevik  1999    356          34.39   
  Köpings Simsällskap                   
Linnea Fundberg  1999    288          36.93   
  Eskilstuna Simklubb                   
10  Elin Strand  1998    285          37.06   
  Eskilstuna Simklubb                   
11  Filippa Strömberg  1999    277          37.41   
  Grums Simsällskap                   
12  Therese Johansson  1999    276          37.44   
  Säffle Simsällskap                   
13  Emilia Eerola  1999    256          38.39   
  Karlskoga Simförening                   
14  Madeleine Wanna  1999    234          39.56   
  Säffle Simsällskap                   
15  Kathrine Åkerblom  1999    208          41.17   
  Strängnäs Simsällskap                   
16  Helena Westerlund  1999    207          41.23   
  Strängnäs Simsällskap                   
17  Madelene Nilsson  1999    197          41.89   
  Borlänge Simsällskap                   
18  Julia Budde  1999    174          43.69   
  Köpings Simsällskap                   
19  Viktoria Schützer  1999    156          45.28   
  Arvika Simsällskap                   
20  Karolin Karlsson  1999    151          45.80   
  Leksands Simförening                   
Adina Nyström  1999              DSQ   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Julia Mulikova  1998              DSQ   
  Säffle Simsällskap                   
Linnea Hedvall  1999              DSQ   
  Leksands Simförening                   
Mimmi Broström  1999              DSQ   
  Karlskoga Simförening                   
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Nelly Neuman  1996    464          31.50   
  Eskilstuna Simklubb                   
Therese Karlsson  1997    458          31.63   
  Fagersta Simklubb                   
Ebba Engström  1995    451          31.79   
  Eskilstuna Simklubb                   
Petra Johansson  1997    447          31.89   
  Säffle Simsällskap                   
Lovisa Rasko-Nguyen  1995    425          32.42   
  Karlskoga Simförening                   
Lina Andersson  1996    420          32.55   
  Filipstads Simklubb                   
Moa Sundholm  1997    414          32.71   
  Eskilstuna Simklubb                   
Elvira Eklund-Ramböl  1997    396          33.19   
  Karlstads Simsällskap                   
Maja Linderholm  1996    386          33.48   
  Karlstads Simsällskap                   
10  Elin Håkansson  1997    367          34.04   
  Karlskoga Simförening                   
10  Johanna Nilsson  1996    367          34.04   
  Arvika Simsällskap                   
12  Ella Östling  1997    343          34.84   
  Simsällskapet Mora                   
13  Nathalie Israelsson  1994    338          35.01   
  Karlskoga Simförening                   
14  Elin Löfving  1997    330          35.29   
  Eskilstuna Simklubb                   
15  Elin Höglander  1997    317          35.74   
  Karlskoga Simförening                   
16  Klara Johansson  1997    317          35.75   
  Borlänge Simsällskap                   
17  Amanda Chienh  1997    253          38.55   
  Karlskoga Simförening                   
Marie Persson  1997              DSQ   
  Arvika Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  16:20 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider 
 
  Tävling  EK Kyl Cup 2013    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:21   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 9, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Johan Rydahl  2001    339          31.25   
  Karlstads Simsällskap                   
William Ejlegård  2000    208          36.81   
  Västerås Simsällskap                   
Alexander Nylén  2000    208          36.82   
  Karlskoga Simförening                   
David Albringer  2001    195          37.61   
  Karlstads Simsällskap                   
Jacob Pedersen  2000    186          38.19   
  Simklubben Ena                   
Marcus Hellberg  2000    173          39.12   
  Karlskoga Simförening                   
Igor Blagojevic  2000    172          39.23   
  Karlskoga Simförening                   
Johan Brewitz  2001    151          40.94   
  Västerås Simsällskap                   
August Mathisen  2001    148          41.25   
  Karlstads Simsällskap                   
10  Arvid Heikinniemi  2001    126          43.44   
  Eskilstuna Simklubb                   
11  Victor Nilsson  2000    105          46.14   
  Västerås Simsällskap                   
12  Carl Bidebo  2000    101          46.82   
  Eskilstuna Simklubb                   
13  Harry Chan  2001    79          50.91   
  Eskilstuna Simklubb                   
Gustaf Hellmark  2000              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
Viktor Syrén  2000              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
Eric Malmquist  2003              DSQ   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Gijs Dijkhuizen  2000              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
Michal Laszewski  2002              DSQ   
  Lindesbergs Simsällskap                   
Willy Orréll  2000              DSQ   
  Köpings Simsällskap                   
 
Gren 9, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Karl Lindoff  1998    397          29.66   
  Eskilstuna Simklubb                   
Lukas Steiner  1998    393          29.77   
  Västerås Simsällskap                   
Adam Albringer  1999    377          30.19   
  Karlstads Simsällskap                   
Axel Widström  1998    364          30.52   
  Karlstads Simsällskap                   
Filip Björkholm  1998    355          30.78   
  Västerås Simsällskap                   
Jesper Eklund  1998    354          30.81   
  Köpings Simsällskap                   
Eldin Kadic  1999    343          31.14   
  Eskilstuna Simklubb                   
Jonas Karlsson-Thell  1998    334          31.41   
  Karlskoga Simförening                   
Alessandro Bonetti  1999    333          31.46   
  Västerås Simsällskap                   
10  Emil Haakonsen  1999    318          31.95   
  Karlskoga Simförening                   
11  William Brand  1998    304          32.41   
  Eskilstuna Simklubb                   
12  Niclas Lindow  1999    229          35.65   
  Karlstads Simsällskap                   
13  Ivo Kuijpers  1999    210          36.67   
  Säffle Simsällskap                   
14  Emil Skytt  1999    187          38.11   
  Västerås Simsällskap                   
15  Jimmy Chiu  1998    109          45.65   
  Eskilstuna Simklubb                   
 
Gren 9, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Alexander Kotevski  1994    534          26.87   
  Eskilstuna Simklubb                   
Axel Brorsson  1996    437          28.73   
  Eskilstuna Simklubb                   
Erik Skogfors  1996    409          29.37   
  Eskilstuna Simklubb                   
Martin Lundberg  1995    400          29.59   
  Eskilstuna Simklubb                   
Fredrik Byström  1996    398          29.63   
  Västerås Simsällskap                   
Gunnar Granlund  1996    392          29.78   
  Västerås Simsällskap                   
Nicklas Eriksson  1996    382          30.05   
  Nyköpings Simsällskap                   
Christofer Röbech  1994    378          30.15   
  Eskilstuna Simklubb                   
Drago Blagojevic  1995    357          30.73   
  Karlskoga Simförening                   
10  Adam Ardinge  1996    322          31.81   
  Karlskoga Simförening                   
11  Jonathan Ahlbäck  1995    316          32.01   
  Karlstads Simsällskap                   
12  Niklas Andersson  1992    310          32.20   
  Eskilstuna Simklubb                   
13  Mathias Wester  1997    282          33.24   
  Karlskoga Simförening                   
14  Axel Björstam  1997    280          33.34   
  Karlskoga Simförening                   
15  Martin Emmoth  1997    255          34.37   
  Strängnäs Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:21 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider 
 
  Tävling  EK Kyl Cup 2013    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:02   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 10, 50m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Emma Bergkvist  2000    432          33.99   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Hannah Brunzell  2001    423          34.23   
  Västerås Simsällskap                   
Victoria Åberg  2001    422          34.25   
  Västerås Simsällskap                   
Klara Eriksson  2000    389          35.22   
  Nyköpings Simsällskap                   
Sara Junevik  2000    386          35.30   
  Leksands Simförening                   
Johanna Ly  2000    342          36.74   
  Eskilstuna Simklubb                   
Josefin Zetterberg  2000    298          38.47   
  Eskilstuna Simklubb                   
Emmy Östling  2001    294          38.63   
  Simsällskapet Mora                   
Michaela Thyberg  2000    294          38.63   
  Karlstads Simsällskap                   
10  Emelie Hellgren  2001    289          38.85   
  Fagersta Simklubb                   
11  Jenny Isakssen  2000    285          39.05   
  Eskilstuna Simklubb                   
12  Alexandra Kinell  2000    280          39.29   
  Karlskoga Simförening                   
13  Wilma Wennerberg  2001    278          39.38   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
14  Malin Eklund  2001    276          39.47   
  Köpings Simsällskap                   
15  Amanda Kullman  2000    271          39.71   
  Eskilstuna Simklubb                   
16  Elin Kårehagen  2001    260          40.27   
  Nyköpings Simsällskap                   
17  Emelie Moroni  2001    258          40.35   
  Eskilstuna Simklubb                   
18  Tova Wauge  2000    253          40.61   
  Köpings Simsällskap                   
19  Miriam Langarap  2002    243          41.16   
  Lindesbergs Simsällskap                   
20  Agnes Rydh-Dufva  2002    234          41.70   
  Karlskoga Simförening                   
21  Saga Grandelius  2001    227          42.10   
  Karlskoga Simförening                   
22  Victoria Molin  2000    222          42.45   
  Västerås Simsällskap                   
23  Katarina Lindoff  2000    221          42.51   
  Eskilstuna Simklubb                   
24  Paula Wiberg-Jansson  2001    220          42.57   
  Nyköpings Simsällskap                   
25  Agnes Eklund Ramböl  2001    216          42.82   
  Simklubben Solsta                   
26  Julia Nordvall  2000    207          43.48   
  Nyköpings Simsällskap                   
27  Elin Lindgren  2000    205          43.61   
  Västerås Simsällskap                   
28  Ebba Bergqvist  2000    203          43.75   
  Västerås Simsällskap                   
29  Ebba Vongheer  2000    197          44.17   
  Västerås Simsällskap                   
30  Nora Laine  2000    197          44.19   
  Köpings Simsällskap                   
31  Filippa Sterling  2002    192          44.56   
  Västerås Simsällskap                   
32  Ida Fundberg  2002    191          44.66   
  Eskilstuna Simklubb                   
33  Klara Andersson  2001    189          44.78   
  Västerås Simsällskap                   
34  Jennifer Titus  2002    189          44.80   
  Lindesbergs Simsällskap                   
35  Cecilia Ahnlund  2001    188          44.85   
  Eskilstuna Simklubb                   
36  Hannele Ålander  2001    185          45.07   
  Simklubben Ena                   
37  Tilda Smedberg  2001    185          45.13   
  Fagersta Simklubb                   
38  Frida Hammar  2002    177          45.76   
  Eskilstuna Simklubb                   
39  Adelina Walldén  2002    176          45.86   
  Simklubben Ena                   
40  Julia Faleke-Novy  2000    165          46.82   
  Västerås Simsällskap                   
41  Sofia Båvenäs  2002    163          47.05   
  Västerås Simsällskap                   
42  Mathilda Thorsén  2001    162          47.12   
  Köpings Simsällskap                   
43  Ylva Rehnholm  2000    162          47.14   
  Eskilstuna Simklubb                   
44  Klara Gustafson  2002    149          48.43   
  Strängnäs Simsällskap                   
45  Ilse Renkema  2002    147          48.68   
  Nyköpings Simsällskap                   
46  Elise Ask  2003    146          48.83   
  Västerås Simsällskap                   
47  Laura Chan  2000    140          49.55   
  Eskilstuna Simklubb                   
48  Matilda Jungstedt  2001    139          49.59   
  Köpings Simsällskap                   
49  Johanna Parsberg  2000    134          50.27   
  Karlstads Simsällskap                   
50  Julia Jones  2000    120          52.05   
  Leksands Simförening                   
51  Ida Saikkonen Thelin  2002    119          52.23   
  Eskilstuna Simklubb                   
52  Josefin Fundberg  2004    106          54.30   
  Eskilstuna Simklubb                   
53  Johanna Pettersson  2003    100          55.28   
  Eskilstuna Simklubb                   
54  Sara Elmgart  2001    88          57.71   
  Eskilstuna Simklubb                   
55  Stella Verner  2003    87          58.05   
  Eskilstuna Simklubb                   
56  Sara Jarnfeldt  2001    69          1:02.74   
  Eskilstuna Simklubb                   
57  Isabelle Persson  2003    67          1:03.40   
  Eskilstuna Simklubb                   
Alva Bengtsson  2001              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
Anna Idesten  2001              DNS   
  Strängnäs Simsällskap                   
Nike Bölja-Strandlund  2002              DNS   
  Fagersta Simklubb                   
Rebecca Ny  2001              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
Cindy Khuong  2000              DSQ   
  Eskilstuna Simklubb                   
Clara Lundgren  2001              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
Izabella Kullman  2002              DSQ   
  Eskilstuna Simklubb                   
Linn Granlund  2001              DSQ   
  Karlskoga Simförening                   
Petronella Skoglund  2000              DSQ   
  Leksands Simförening                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Lisa Eriksson  1998    463          33.21   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Sofia Bjälevik  1999    395          35.02   
  Köpings Simsällskap                   
Mikaela Jarlemark  1998    392          35.11   
  Karlskoga Simförening                   
Julia Mulikova  1998    352          36.39   
  Säffle Simsällskap                   
Amanda Hyllbrant  1999    350          36.46   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Linnea Fundberg  1999    335          37.02   
  Eskilstuna Simklubb                   
Filippa Strömberg  1999    311          37.93   
  Grums Simsällskap                   
Ida Asplund  1999    285          39.04   
  Eskilstuna Simklubb                   
Madeleine Wanna  1999    284          39.10   
  Säffle Simsällskap                   
10  Therese Johansson  1999    263          40.10   
  Säffle Simsällskap                   
11  Karolin Karlsson  1999    236          41.57   
  Leksands Simförening                   
12  Julia Budde  1999    233          41.74   
  Köpings Simsällskap                   
13  Madelene Nilsson  1999    233          41.75   
  Borlänge Simsällskap                   
14  Rebecca Båvenäs  1999    227          42.13   
  Västerås Simsällskap                   
15  Helena Westerlund  1999    222          42.47   
  Strängnäs Simsällskap                   
16  Emilia Eerola  1999    213          43.06   
  Karlskoga Simförening                   
17  Emma Birgersson  1998    160          47.35   
  Eskilstuna Simklubb                   
18  Mimmi Broström  1999    152          48.20   
  Karlskoga Simförening                   
Johanna Kahlbom  1999              DNS   
  Strängnäs Simsällskap                   
Viktoria Schützer  1999              DNS   
  Arvika Simsällskap                   
Adina Nyström  1999              DSQ   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Anna Eriksson  1999              DSQ   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Linnea Hedvall  1999              DSQ   
  Leksands Simförening                   
 
Gren 10, 50m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ebba Engström  1995    425          34.17   
  Eskilstuna Simklubb                   
Elin Håkansson  1997    425          34.17   
  Karlskoga Simförening                   
Elvira Eklund-Ramböl  1997    416          34.42   
  Karlstads Simsällskap                   
Nelly Neuman  1996    416          34.44   
  Eskilstuna Simklubb                   
Klara Johansson  1997    413          34.50   
  Borlänge Simsällskap                   
Therese Karlsson  1997    412          34.54   
  Fagersta Simklubb                   
Maja Linderholm  1996    399          34.90   
  Karlstads Simsällskap                   
Moa Sundholm  1997    395          35.04   
  Eskilstuna Simklubb                   
Ella Östling  1997    372          35.73   
  Simsällskapet Mora                   
10  Petra Johansson  1997    355          36.29   
  Säffle Simsällskap                   
11  Lovisa Rasko-Nguyen  1995    326          37.33   
  Karlskoga Simförening                   
12  Johanna Nilsson  1996    298          38.49   
  Arvika Simsällskap                   
13  Elin Höglander  1997    297          38.51   
  Karlskoga Simförening                   
14  Nathalie Israelsson  1994    282          39.17   
  Karlskoga Simförening                   
15  Elin Löfving  1997    275          39.54   
  Eskilstuna Simklubb                   
16  Amanda Chienh  1997    256          40.47   
  Karlskoga Simförening                   
17  Elin Waara  1997    255          40.54   
  Karlskoga Simförening                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:02 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider 
 
  Tävling  EK Kyl Cup 2013    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:16   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 11, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Johan Rydahl  2001    304          33.63   
  Karlstads Simsällskap                   
Alexander Nylén  2000    218          37.59   
  Karlskoga Simförening                   
Johan Brewitz  2001    209          38.12   
  Västerås Simsällskap                   
Jacob Pedersen  2000    207          38.25   
  Simklubben Ena                   
David Albringer  2001    204          38.41   
  Karlstads Simsällskap                   
Viktor Syrén  2000    200          38.69   
  Eskilstuna Simklubb                   
Anton Laxbäck  2001    193          39.12   
  Västerås Simsällskap                   
Arvid Heikinniemi  2001    188          39.50   
  Eskilstuna Simklubb                   
William Ejlegård  2000    180          40.02   
  Västerås Simsällskap                   
10  August Mathisen  2001    164          41.33   
  Karlstads Simsällskap                   
11  Igor Blagojevic  2000    160          41.68   
  Karlskoga Simförening                   
12  Carl Bidebo  2000    153          42.29   
  Eskilstuna Simklubb                   
13  Marcus Hellberg  2000    136          43.92   
  Karlskoga Simförening                   
14  Jonathan Holmberg  2000    126          45.09   
  Västerås Simsällskap                   
15  Michal Laszewski  2002    125          45.18   
  Lindesbergs Simsällskap                   
16  Eric Malmquist  2003    113          46.77   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
17  Miklos Kelecsenyi  2000    112          46.87   
  Lindesbergs Simsällskap                   
18  Victor Nilsson  2000    112          46.96   
  Västerås Simsällskap                   
19  Harry Chan  2001    106          47.77   
  Eskilstuna Simklubb                   
20  Willy Orréll  2000    102          48.43   
  Köpings Simsällskap                   
21  Linus Björk  2002    97          49.14   
  Västerås Simsällskap                   
22  Pontus Sundström  2001    80          52.57   
  Eskilstuna Simklubb                   
23  Max Fahlén  2001    77          53.08   
  Västerås Simsällskap                   
24  Alexander Hörnquist  2001    73          54.08   
  Filipstads Simklubb                   
25  Carl Roos  2004    65          56.36   
  Eskilstuna Simklubb                   
26  Axel Thorsén  2003    61          57.49   
  Köpings Simsällskap                   
27  Edvin Heikinniemi  2003    49          1:01.95   
  Eskilstuna Simklubb                   
Gustaf Hellmark  2000              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
Jesper Johansson  2001              DSQ   
  Filipstads Simklubb                   
 
Gren 11, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Daniel Vålvik  1999    420          30.18   
  Karlstads Simsällskap                   
Adam Albringer  1999    384          31.12   
  Karlstads Simsällskap                   
Axel Widström  1998    367          31.57   
  Karlstads Simsällskap                   
Karl Lindoff  1998    361          31.76   
  Eskilstuna Simklubb                   
Alessandro Bonetti  1999    350          32.07   
  Västerås Simsällskap                   
Lukas Steiner  1998    341          32.37   
  Västerås Simsällskap                   
Eldin Kadic  1999    287          34.29   
  Eskilstuna Simklubb                   
William Brand  1998    280          34.56   
  Eskilstuna Simklubb                   
Emil Haakonsen  1999    276          34.71   
  Karlskoga Simförening                   
10  Jonas Karlsson-Thell  1998    261          35.40   
  Karlskoga Simförening                   
11  Jesper Eklund  1998    245          36.14   
  Köpings Simsällskap                   
12  Niclas Lindow  1999    231          36.83   
  Karlstads Simsällskap                   
13  Ivo Kuijpers  1999    207          38.22   
  Säffle Simsällskap                   
14  Emil Skytt  1999    192          39.17   
  Västerås Simsällskap                   
15  Jimmy Chiu  1998    133          44.24   
  Eskilstuna Simklubb                   
16  Tommy Chiu  1999    102          48.47   
  Eskilstuna Simklubb                   
 
Gren 11, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Alexander Kotevski  1994    433          29.88   
  Eskilstuna Simklubb                   
Christofer Röbech  1994    409          30.47   
  Eskilstuna Simklubb                   
Axel Brorsson  1996    382          31.15   
  Eskilstuna Simklubb                   
Erik Skogfors  1996    372          31.45   
  Eskilstuna Simklubb                   
Gunnar Granlund  1996    366          31.61   
  Västerås Simsällskap                   
Nicklas Eriksson  1996    358          31.85   
  Nyköpings Simsällskap                   
Drago Blagojevic  1995    339          32.43   
  Karlskoga Simförening                   
Martin Lundberg  1995    299          33.83   
  Eskilstuna Simklubb                   
Adam Ardinge  1996    290          34.17   
  Karlskoga Simförening                   
10  Ludvig Nyrén  1997    254          35.69   
  Säffle Simsällskap                   
11  Axel Björstam  1997    222          37.35   
  Karlskoga Simförening                   
12  Martin Emmoth  1997    217          37.60   
  Strängnäs Simsällskap                   
13  Mathias Wester  1997    200          38.64   
  Karlskoga Simförening                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:16 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider 
 
  Tävling  EK Kyl Cup 2013    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  17:52   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 12, 50m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Hannah Brunzell  2001    481          36.75   
  Västerås Simsällskap                   
Johanna Ly  2000    404          38.97   
  Eskilstuna Simklubb                   
Malin Eklund  2001    350          40.86   
  Köpings Simsällskap                   
Nora Laine  2000    342          41.20   
  Köpings Simsällskap                   
Emma Bergkvist  2000    332          41.59   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Victoria Åberg  2001    321          42.08   
  Västerås Simsällskap                   
Michaela Thyberg  2000    312          42.48   
  Karlstads Simsällskap                   
Elin Lindgren  2000    302          42.95   
  Västerås Simsällskap                   
Klara Eriksson  2000    291          43.46   
  Nyköpings Simsällskap                   
10  Julia Nordvall  2000    290          43.51   
  Nyköpings Simsällskap                   
11  Wilma Wennerberg  2001    285          43.74   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
12  Josefin Zetterberg  2000    285          43.76   
  Eskilstuna Simklubb                   
13  Ebba Vongheer  2000    280          44.01   
  Västerås Simsällskap                   
14  Emmy Östling  2001    273          44.41   
  Simsällskapet Mora                   
15  Sara Junevik  2000    264          44.88   
  Leksands Simförening                   
16  Adelina Walldén  2002    264          44.91   
  Simklubben Ena                   
17  Katarina Lindoff  2000    260          45.14   
  Eskilstuna Simklubb                   
18  Julia Faleke-Novy  2000    252          45.61   
  Västerås Simsällskap                   
19  Amanda Kullman  2000    246          45.94   
  Eskilstuna Simklubb                   
20  Alexandra Kinell  2000    243          46.15   
  Karlskoga Simförening                   
21  Jenny Isakssen  2000    241          46.25   
  Eskilstuna Simklubb                   
22  Saga Grandelius  2001    240          46.33   
  Karlskoga Simförening                   
23  Elin Kårehagen  2001    237          46.54   
  Nyköpings Simsällskap                   
24  Miriam Langarap  2002    231          46.93   
  Lindesbergs Simsällskap                   
25  Agnes Rydh-Dufva  2002    230          47.00   
  Karlskoga Simförening                   
26  Tilda Smedberg  2001    224          47.41   
  Fagersta Simklubb                   
27  Tova Wauge  2000    219          47.81   
  Köpings Simsällskap                   
28  Victoria Molin  2000    217          47.96   
  Västerås Simsällskap                   
29  Ylva Rehnholm  2000    211          48.35   
  Eskilstuna Simklubb                   
30  Frida Hammar  2002    204          48.89   
  Eskilstuna Simklubb                   
31  Ebba Bergqvist  2000    202          49.05   
  Västerås Simsällskap                   
32  Jennifer Titus  2002    202          49.11   
  Lindesbergs Simsällskap                   
33  Sofia Båvenäs  2002    200          49.24   
  Västerås Simsällskap                   
34  Cecilia Ahnlund  2001    198          49.43   
  Eskilstuna Simklubb                   
35  Matilda Jungstedt  2001    196          49.58   
  Köpings Simsällskap                   
36  Cindy Khuong  2000    191          49.99   
  Eskilstuna Simklubb                   
37  Agnes Eklund Ramböl  2001    189          50.22   
  Simklubben Solsta                   
38  Paula Wiberg-Jansson  2001    182          50.78   
  Nyköpings Simsällskap                   
39  Mathilda Thorsén  2001    173          51.64   
  Köpings Simsällskap                   
40  Ebba Rydberg  2001    168          52.15   
  Västerås Simsällskap                   
41  Julia Jones  2000    163          52.71   
  Leksands Simförening                   
42  Ida Fundberg  2002    162          52.87   
  Eskilstuna Simklubb                   
43  Klara Gustafson  2002    156          53.49   
  Strängnäs Simsällskap                   
44  Elise Ask  2003    154          53.76   
  Västerås Simsällskap                   
45  Sara Jarnfeldt  2001    142          55.24   
  Eskilstuna Simklubb                   
46  Nike Bölja-Strandlund  2002    136          56.01   
  Fagersta Simklubb                   
47  Ilse Renkema  2002    133          56.41   
  Nyköpings Simsällskap                   
48  Laura Chan  2000    131          56.72   
  Eskilstuna Simklubb                   
49  Sara Elmgart  2001    110          1:00.12   
  Eskilstuna Simklubb                   
50  Stella Verner  2003    108          1:00.56   
  Eskilstuna Simklubb                   
51  Olivia Sjöberg  2001    83          1:06.09   
  Eskilstuna Simklubb                   
52  Izabella Kullman  2002    65          1:11.51   
  Eskilstuna Simklubb                   
Alva Bengtsson  2001              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
Anna Idesten  2001              DNS   
  Strängnäs Simsällskap                   
Petronella Skoglund  2000              DNS   
  Leksands Simförening                   
Rebecca Ny  2001              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
Hannele Ålander  2001              DSQ   
  Simklubben Ena                   
Ida Saikkonen Thelin  2002              DSQ   
  Eskilstuna Simklubb                   
Isabelle Persson  2003              DSQ   
  Eskilstuna Simklubb                   
Johanna Parsberg  2000              DSQ   
  Karlstads Simsällskap                   
Klara Andersson  2001              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
Lina Rehnman  2002              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
Linn Granlund  2001              DSQ   
  Karlskoga Simförening                   
 
Gren 12, 50m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Eriksson  1999    460          37.30   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Lisa Eriksson  1998    425          38.31   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Mikaela Jarlemark  1998    384          39.62   
  Karlskoga Simförening                   
Sofia Bjälevik  1999    359          40.53   
  Köpings Simsällskap                   
Adina Nyström  1999    342          41.20   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Amanda Hyllbrant  1999    341          41.22   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Madeleine Wanna  1999    321          42.06   
  Säffle Simsällskap                   
Julia Mulikova  1998    309          42.60   
  Säffle Simsällskap                   
Ive Johansson  1998    308          42.65   
  Filipstads Simklubb                   
10  Linnea Fundberg  1999    302          42.95   
  Eskilstuna Simklubb                   
11  Julia Budde  1999    266          44.79   
  Köpings Simsällskap                   
12  Helena Westerlund  1999    254          45.45   
  Strängnäs Simsällskap                   
13  Filippa Strömberg  1999    250          45.69   
  Grums Simsällskap                   
14  Rebecca Båvenäs  1999    220          47.70   
  Västerås Simsällskap                   
15  Mimmi Broström  1999    212          48.29   
  Karlskoga Simförening                   
16  Therese Johansson  1999    208          48.63   
  Säffle Simsällskap                   
17  Emilia Eerola  1999    201          49.14   
  Karlskoga Simförening                   
18  Karolin Karlsson  1999    187          50.37   
  Leksands Simförening                   
Emma Birgersson  1998              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
Johanna Kahlbom  1999              DNS   
  Strängnäs Simsällskap                   
Linnea Hedvall  1999              DSQ   
  Leksands Simförening                   
Madelene Nilsson  1999              DSQ   
  Borlänge Simsällskap                   
 
Gren 12, 50m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Lovisa Rasko-Nguyen  1995    545          35.26   
  Karlskoga Simförening                   
Lina Andersson  1996    470          37.04   
  Filipstads Simklubb                   
Elin Waara  1997    392          39.35   
  Karlskoga Simförening                   
Klara Johansson  1997    335          41.48   
  Borlänge Simsällskap                   
Petra Johansson  1997    334          41.51   
  Säffle Simsällskap                   
Nathalie Israelsson  1994    314          42.36   
  Karlskoga Simförening                   
Amanda Chienh  1997    288          43.60   
  Karlskoga Simförening                   
Elin Håkansson  1997    287          43.65   
  Karlskoga Simförening                   
Elin Höglander  1997    270          44.55   
  Karlskoga Simförening                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  17:52 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider 
 
  Tävling  EK Kyl Cup 2013    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  18:02   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 13, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Johan Rydahl  2001    310          37.31   
  Karlstads Simsällskap                   
Alexander Nylén  2000    212          42.33   
  Karlskoga Simförening                   
Arvid Heikinniemi  2001    211          42.43   
  Eskilstuna Simklubb                   
David Albringer  2001    194          43.64   
  Karlstads Simsällskap                   
Johan Brewitz  2001    187          44.17   
  Västerås Simsällskap                   
Igor Blagojevic  2000    186          44.23   
  Karlskoga Simförening                   
Victor Nilsson  2000    141          48.55   
  Västerås Simsällskap                   
Marcus Hellberg  2000    139          48.78   
  Karlskoga Simförening                   
Carl Bidebo  2000    130          49.84   
  Eskilstuna Simklubb                   
10  Eric Malmquist  2003    120          51.22   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
11  Jonathan Holmberg  2000    113          52.19   
  Västerås Simsällskap                   
12  Michal Laszewski  2002    100          54.34   
  Lindesbergs Simsällskap                   
13  Miklos Kelecsenyi  2000    97          54.87   
  Lindesbergs Simsällskap                   
14  Alex Ly  2003    96          55.14   
  Eskilstuna Simklubb                   
15  Jesper Johansson  2001    91          56.20   
  Filipstads Simklubb                   
16  Carl Roos  2004    84          57.55   
  Eskilstuna Simklubb                   
17  Ricky Ton  2000    82          58.22   
  Eskilstuna Simklubb                   
18  Axel Thorsén  2003    75          59.88   
  Köpings Simsällskap                   
19  Alexander Hörnquist  2001    71          1:01.02   
  Filipstads Simklubb                   
20  Willy Orréll  2000    71          1:01.06   
  Köpings Simsällskap                   
21  Edvin Heikinniemi  2003    55          1:06.21   
  Eskilstuna Simklubb                   
Gustaf Hellmark  2000              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
August Mathisen  2001              DSQ   
  Karlstads Simsällskap                   
Gijs Dijkhuizen  2000              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
Harry Chan  2001              DSQ   
  Eskilstuna Simklubb                   
Henrik Tran  2004              DSQ   
  Eskilstuna Simklubb                   
Linus Björk  2002              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
Max Fahlén  2001              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
Pontus Sundström  2001              DSQ   
  Eskilstuna Simklubb                   
William Ejlegård  2000              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
 
Gren 13, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Jesper Eklund  1998    452          32.90   
  Köpings Simsällskap                   
Eldin Kadic  1999    436          33.31   
  Eskilstuna Simklubb                   
Lukas Steiner  1998    374          35.04   
  Västerås Simsällskap                   
Adam Albringer  1999    374          35.06   
  Karlstads Simsällskap                   
William Brand  1998    293          38.00   
  Eskilstuna Simklubb                   
Jonas Karlsson-Thell  1998    279          38.62   
  Karlskoga Simförening                   
Carl Lemon  1998    271          39.00   
  Leksands Simförening                   
Alessandro Bonetti  1999    264          39.37   
  Västerås Simsällskap                   
Emil Haakonsen  1999    200          43.15   
  Karlskoga Simförening                   
10  Niclas Lindow  1999    191          43.81   
  Karlstads Simsällskap                   
11  Adam Fröjdfeldt  1999    105          53.58   
  Eskilstuna Simklubb                   
Filip Björkholm  1998              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
 
Gren 13, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Drago Blagojevic  1995    491          32.00   
  Karlskoga Simförening                   
Alexander Kotevski  1994    480          32.26   
  Eskilstuna Simklubb                   
Christofer Röbech  1994    454          32.86   
  Eskilstuna Simklubb                   
Ognjen Blagojevic  1997    407          34.06   
  Karlskoga Simförening                   
Fredrik Byström  1996    371          35.15   
  Västerås Simsällskap                   
Martin Lundberg  1995    363          35.41   
  Eskilstuna Simklubb                   
Gunnar Granlund  1996    331          36.52   
  Västerås Simsällskap                   
Adam Ardinge  1996    328          36.63   
  Karlskoga Simförening                   
Jonathan Ahlbäck  1995    305          37.53   
  Karlstads Simsällskap                   
10  Axel Björstam  1997    249          40.11   
  Karlskoga Simförening                   
11  Niklas Andersson  1992    240          40.62   
  Eskilstuna Simklubb                   
12  Martin Emmoth  1997    215          42.15   
  Strängnäs Simsällskap                   
Mathias Wester  1997              DSQ   
  Karlskoga Simförening                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  18:02 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider 
 
  Tävling  EK Kyl Cup 2013    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  18:32   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 14, 50m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Emma Bergkvist  2000    451          30.31   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Hannah Brunzell  2001    447          30.41   
  Västerås Simsällskap                   
Victoria Åberg  2001    442          30.53   
  Västerås Simsällskap                   
Sara Junevik  2000    436          30.65   
  Leksands Simförening                   
Klara Eriksson  2000    428          30.84   
  Nyköpings Simsällskap                   
Josefin Zetterberg  2000    400          31.56   
  Eskilstuna Simklubb                   
Wilma Wennerberg  2001    379          32.13   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Emelie Hellgren  2001    375          32.23   
  Fagersta Simklubb                   
Miriam Langarap  2002    352          32.93   
  Lindesbergs Simsällskap                   
10  Alexandra Kinell  2000    348          33.05   
  Karlskoga Simförening                   
11  Malin Eklund  2001    344          33.17   
  Köpings Simsällskap                   
12  Emmy Östling  2001    343          33.20   
  Simsällskapet Mora                   
13  Johanna Ly  2000    334          33.52   
  Eskilstuna Simklubb                   
14  Tova Wauge  2000    333          33.56   
  Köpings Simsällskap                   
15  Amanda Kullman  2000    327          33.76   
  Eskilstuna Simklubb                   
16  Julia Nordvall  2000    325          33.80   
  Nyköpings Simsällskap                   
17  Elin Kårehagen  2001    318          34.05   
  Nyköpings Simsällskap                   
18  Petronella Skoglund  2000    311          34.32   
  Leksands Simförening                   
19  Nora Laine  2000    299          34.78   
  Köpings Simsällskap                   
20  Victoria Molin  2000    295          34.92   
  Västerås Simsällskap                   
21  Agnes Rydh-Dufva  2002    295          34.94   
  Karlskoga Simförening                   
22  Agnes Eklund Ramböl  2001    285          35.32   
  Simklubben Solsta                   
23  Michaela Thyberg  2000    283          35.40   
  Karlstads Simsällskap                   
24  Paula Wiberg-Jansson  2001    283          35.43   
  Nyköpings Simsällskap                   
25  Linn Granlund  2001    273          35.83   
  Karlskoga Simförening                   
26  Julia Faleke-Novy  2000    264          36.24   
  Västerås Simsällskap                   
27  Ebba Vongheer  2000    264          36.26   
  Västerås Simsällskap                   
28  Katarina Lindoff  2000    260          36.45   
  Eskilstuna Simklubb                   
29  Saga Grandelius  2001    250          36.92   
  Karlskoga Simförening                   
30  Laura Chan  2000    240          37.39   
  Eskilstuna Simklubb                   
31  Ylva Rehnholm  2000    233          37.78   
  Eskilstuna Simklubb                   
32  Filippa Sterling  2002    232          37.84   
  Västerås Simsällskap                   
33  Jennifer Titus  2002    232          37.85   
  Lindesbergs Simsällskap                   
34  Hannele Ålander  2001    230          37.92   
  Simklubben Ena                   
35  Nike Bölja-Strandlund  2002    229          38.00   
  Fagersta Simklubb                   
36  Tilda Wik  2001    225          38.20   
  Eskilstuna Simklubb                   
37  Ebba Bergqvist  2000    224          38.27   
  Västerås Simsällskap                   
38  Elin Lindgren  2000    222          38.37   
  Västerås Simsällskap                   
39  Adelina Walldén  2002    217          38.71   
  Simklubben Ena                   
40  Tilda Smedberg  2001    217          38.72   
  Fagersta Simklubb                   
41  Ebba Rydberg  2001    210          39.12   
  Västerås Simsällskap                   
42  Sofia Båvenäs  2002    207          39.31   
  Västerås Simsällskap                   
43  Cecilia Ahnlund  2001    203          39.56   
  Eskilstuna Simklubb                   
44  Ida Fundberg  2002    193          40.23   
  Eskilstuna Simklubb                   
45  Klara Andersson  2001    193          40.24   
  Västerås Simsällskap                   
46  Cindy Khuong  2000    190          40.41   
  Eskilstuna Simklubb                   
47  Mathilda Thorsén  2001    187          40.64   
  Köpings Simsällskap                   
48  Frida Hammar  2002    183          40.94   
  Eskilstuna Simklubb                   
49  Ilse Renkema  2002    177          41.40   
  Nyköpings Simsällskap                   
50  Julia Jones  2000    163          42.56   
  Leksands Simförening                   
51  Klara Gustafson  2002    161          42.72   
  Strängnäs Simsällskap                   
52  Matilda Jungstedt  2001    156          43.19   
  Köpings Simsällskap                   
53  Johanna Parsberg  2000    154          43.41   
  Karlstads Simsällskap                   
54  Clara Lundgren  2001    145          44.22   
  Västerås Simsällskap                   
55  Elise Ask  2003    141          44.71   
  Västerås Simsällskap                   
56  Lina Rehnman  2002    129          45.99   
  Västerås Simsällskap                   
57  Ida Saikkonen Thelin  2002    114          47.97   
  Eskilstuna Simklubb                   
58  Johanna Pettersson  2003    106          49.06   
  Eskilstuna Simklubb                   
59  Stella Verner  2003    91          51.72   
  Eskilstuna Simklubb                   
60  Josefin Fundberg  2004    88          52.36   
  Eskilstuna Simklubb                   
61  Runa Sivertsen  2002    78          54.35   
  Eskilstuna Simklubb                   
62  Olivia Sjöberg  2001    78          54.39   
  Eskilstuna Simklubb                   
63  Izabella Kullman  2002    77          54.75   
  Eskilstuna Simklubb                   
64  Sara Jarnfeldt  2001    66          57.44   
  Eskilstuna Simklubb                   
Anna Idesten  2001              DNS   
  Strängnäs Simsällskap                   
Emelie Moroni  2001              DSQ   
  Eskilstuna Simklubb                   
Jenny Isakssen  2000              DSQ   
  Eskilstuna Simklubb                   
 
Gren 14, 50m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Lisa Eriksson  1998    546          28.44   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Anna Eriksson  1999    514          29.03   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Ive Johansson  1998    463          30.05   
  Filipstads Simklubb                   
Linnea Fundberg  1999    457          30.19   
  Eskilstuna Simklubb                   
Mikaela Jarlemark  1998    450          30.33   
  Karlskoga Simförening                   
Linn Gustafsson  1998    435          30.68   
  Karlstads Simsällskap                   
Sofia Bjälevik  1999    408          31.35   
  Köpings Simsällskap                   
Amanda Hyllbrant  1999    393          31.74   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
Julia Mulikova  1998    393          31.74   
  Säffle Simsällskap                   
10  Filippa Strömberg  1999    370          32.39   
  Grums Simsällskap                   
11  Adina Nyström  1999    364          32.57   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
12  Ida Asplund  1999    358          32.73   
  Eskilstuna Simklubb                   
13  Elin Strand  1998    341          33.28   
  Eskilstuna Simklubb                   
14  Therese Johansson  1999    340          33.32   
  Säffle Simsällskap                   
15  Julia Budde  1999    307          34.48   
  Köpings Simsällskap                   
16  Linnea Hedvall  1999    294          34.98   
  Leksands Simförening                   
17  Rebecca Båvenäs  1999    285          35.34   
  Västerås Simsällskap                   
18  Helena Westerlund  1999    285          35.35   
  Strängnäs Simsällskap                   
19  Karolin Karlsson  1999    270          35.97   
  Leksands Simförening                   
20  Emilia Eerola  1999    265          36.19   
  Karlskoga Simförening                   
21  Kathrine Åkerblom  1999    257          36.57   
  Strängnäs Simsällskap                   
22  Mimmi Broström  1999    250          36.91   
  Karlskoga Simförening                   
23  Viktoria Schützer  1999    243          37.24   
  Arvika Simsällskap                   
24  Emma Birgersson  1998    148          43.95   
  Eskilstuna Simklubb                   
Johanna Kahlbom  1999              DNS   
  Strängnäs Simsällskap                   
Madelene Nilsson  1999              DNS   
  Borlänge Simsällskap                   
 
Gren 14, 50m Frisim Damer, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Ebba Engström  1995    527          28.78   
  Eskilstuna Simklubb                   
Lina Andersson  1996    524          28.84   
  Filipstads Simklubb                   
Therese Karlsson  1997    521          28.89   
  Fagersta Simklubb                   
Moa Sundholm  1997    489          29.52   
  Eskilstuna Simklubb                   
Klara Johansson  1997    472          29.87   
  Borlänge Simsällskap                   
Elvira Eklund-Ramböl  1997    464          30.03   
  Karlstads Simsällskap                   
Nelly Neuman  1996    460          30.11   
  Eskilstuna Simklubb                   
Lovisa Rasko-Nguyen  1995    455          30.22   
  Karlskoga Simförening                   
Petra Johansson  1997    450          30.35   
  Säffle Simsällskap                   
10  Johanna Nilsson  1996    445          30.46   
  Arvika Simsällskap                   
11  Elin Håkansson  1997    437          30.64   
  Karlskoga Simförening                   
12  Maja Linderholm  1996    433          30.73   
  Karlstads Simsällskap                   
13  Elin Löfving  1997    367          32.47   
  Eskilstuna Simklubb                   
14  Elin Höglander  1997    363          32.59   
  Karlskoga Simförening                   
15  Nathalie Israelsson  1994    354          32.88   
  Karlskoga Simförening                   
16  Ella Östling  1997    343          33.20   
  Simsällskapet Mora                   
17  Amanda Chienh  1997    319          34.03   
  Karlskoga Simförening                   
18  Marie Persson  1997    211          39.06   
  Arvika Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  18:32 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng utan mellantider 
 
  Tävling  EK Kyl Cup 2013    Utskriftsdatum  09 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  18:47   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 15, 50m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Johan Rydahl  2001    384          27.93   
  Karlstads Simsällskap                   
Alexander Nylén  2000    266          31.57   
  Karlskoga Simförening                   
William Ejlegård  2000    256          31.95   
  Västerås Simsällskap                   
Johan Brewitz  2001    251          32.17   
  Västerås Simsällskap                   
Gijs Dijkhuizen  2000    248          32.33   
  Västerås Simsällskap                   
Arvid Heikinniemi  2001    228          33.22   
  Eskilstuna Simklubb                   
Anton Laxbäck  2001    217          33.79   
  Västerås Simsällskap                   
Viktor Syrén  2000    217          33.80   
  Eskilstuna Simklubb                   
Jacob Pedersen  2000    214          33.94   
  Simklubben Ena                   
10  Carl Bidebo  2000    205          34.45   
  Eskilstuna Simklubb                   
11  Igor Blagojevic  2000    198          34.81   
  Karlskoga Simförening                   
12  David Albringer  2001    198          34.82   
  Karlstads Simsällskap                   
13  August Mathisen  2001    173          36.41   
  Karlstads Simsällskap                   
14  Marcus Hellberg  2000    167          36.89   
  Karlskoga Simförening                   
15  Jonathan Holmberg  2000    162          37.21   
  Västerås Simsällskap                   
16  Michal Laszewski  2002    161          37.29   
  Lindesbergs Simsällskap                   
17  Eric Malmquist  2003    155          37.81   
  SK Strängnäs Frisimmare                   
18  Victor Nilsson  2000    133          39.80   
  Västerås Simsällskap                   
19  Linus Björk  2002    123          40.80   
  Västerås Simsällskap                   
20  Max Fahlén  2001    121          40.99   
  Västerås Simsällskap                   
21  Harry Chan  2001    114          41.88   
  Eskilstuna Simklubb                   
22  Willy Orréll  2000    113          42.00   
  Köpings Simsällskap                   
23  Jesper Johansson  2001    98          44.03   
  Filipstads Simklubb                   
24  Pontus Sundström  2001    88          45.72   
  Eskilstuna Simklubb                   
25  Axel Thorsén  2003    78          47.44   
  Köpings Simsällskap                   
26  Alexander Hörnquist  2001    73          48.58   
  Filipstads Simklubb                   
27  Edvin Heikinniemi  2003    53          54.07   
  Eskilstuna Simklubb                   
Emilio Nilsson  2002              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
Gustaf Hellmark  2000              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
Kevin Loi  2000              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
Miklos Kelecsenyi  2000              DSQ   
  Lindesbergs Simsällskap                   
 
Gren 15, 50m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Adam Albringer  1999    434          26.82   
  Karlstads Simsällskap                   
Karl Lindoff  1998    396          27.65   
  Eskilstuna Simklubb                   
Daniel Vålvik  1999    395          27.66   
  Karlstads Simsällskap                   
Axel Widström  1998    391          27.76   
  Karlstads Simsällskap                   
Lukas Steiner  1998    376          28.13   
  Västerås Simsällskap                   
Jonas Karlsson-Thell  1998    371          28.24   
  Karlskoga Simförening                   
Alessandro Bonetti  1999    366          28.37   
  Västerås Simsällskap                   
Eldin Kadic  1999    357          28.61   
  Eskilstuna Simklubb                   
Jesper Eklund  1998    355          28.66   
  Köpings Simsällskap                   
10  William Brand  1998    352          28.76   
  Eskilstuna Simklubb                   
11  Emil Haakonsen  1999    349          28.82   
  Karlskoga Simförening                   
12  Niclas Lindow  1999    314          29.87   
  Karlstads Simsällskap                   
13  Ivo Kuijpers  1999    274          31.24   
  Säffle Simsällskap                   
14  Emil Skytt  1999    256          31.96   
  Västerås Simsällskap                   
15  Carl Lemon  1998    249          32.26   
  Leksands Simförening                   
16  Jimmy Chiu  1998    240          32.67   
  Eskilstuna Simklubb                   
17  Tommy Chiu  1999    123          40.85   
  Eskilstuna Simklubb                   
Hampus Carlsson  1998              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
 
Gren 15, 50m Frisim Herrar, Finaler 16 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Alexander Kotevski  1994    509          25.43   
  Eskilstuna Simklubb                   
Nicklas Eriksson  1996    477          25.98   
  Nyköpings Simsällskap                   
Axel Brorsson  1996    460          26.30   
  Eskilstuna Simklubb                   
Christofer Röbech  1994    456          26.37   
  Eskilstuna Simklubb                   
Martin Lundberg  1995    435          26.80   
  Eskilstuna Simklubb                   
Fredrik Byström  1996    416          27.20   
  Västerås Simsällskap                   
Jonathan Ahlbäck  1995    405          27.43   
  Karlstads Simsällskap                   
Erik Skogfors  1996    403          27.49   
  Eskilstuna Simklubb                   
Gunnar Granlund  1996    402          27.51   
  Västerås Simsällskap                   
10  Adam Ardinge  1996    385          27.90   
  Karlskoga Simförening                   
11  Drago Blagojevic  1995    381          28.01   
  Karlskoga Simförening                   
12  Ludvig Nyrén  1997    351          28.78   
  Säffle Simsällskap                   
13  Niklas Andersson  1992    308          30.07   
  Eskilstuna Simklubb                   
14  Martin Emmoth  1997    307          30.08   
  Strängnäs Simsällskap                   
15  Mathias Wester  1997    270          31.39   
  Karlskoga Simförening                   
16  Axel Björstam  1997    248          32.32   
  Karlskoga Simförening                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  09 mars 2013 
Licensierad till: Eskilstuna Simklubb  Utskriftstid  18:47 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ungdoms GP 2 MSSF 2013    Utskriftsdatum  10 mars 2013   
  Tävlingsort  Eskilstuna    Utskriftstid  09:33   
  Arrangör  Eskilstuna Simklubb         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  09 mars 2013         
 
 
Gren 16, 200m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    32.61  1:08.11  1:44.69    2:20.79   
Josefin Zetterberg  2000  Eskilstuna Simklubb    33.71  1:11.38  1:49.55    2:26.04   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    33.71  1:11.80  1:51.13    2:30.60   
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    34.12  1:11.65  1:51.92    2:31.06   
Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap    35.76  1:15.41  1:55.67    2:32.72   
Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    34.97  1:15.29  1:57.42    2:38.42   
Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    36.22  1:17.51  2:00.47    2:39.26   
Johanna Ly  2000  Eskilstuna Simklubb    37.92  1:21.48  2:07.37    2:46.37   
Jenny Isakssen  2000  Eskilstuna Simklubb    37.11  1:20.84  2:05.93    2:49.03   
10  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    38.19  1:21.62  2:06.16    2:50.22   
11  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    37.69  1:21.41  2:06.62    2:50.75   
12  Amanda Kullman  2000  Eskilstuna Simklubb    37.75  1:22.08  2:08.57    2:52.20   
13  Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening    39.46  1:23.70  2:09.46    2:52.66   
14  Katarina Lindoff  2000  Eskilstuna Simklubb    40.11  1:25.52  2:12.00    2:54.35   
15  Emelie Moroni  2001  Eskilstuna Simklubb    39.06  1:23.67  2:10.49    2:55.01   
16  Agnes Eklund Ramböl  2001  Simklubben Solsta    40.00  1:26.21  2:13.16