Resultat för Danmarks Mesterskaber kortbane (DM-K/DJM-K)
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Torsdag formiddag
Resultat Løb 6 (Indledende) Senior - Officiel |
Stævne navn | DM-K og DJM-K | Udskriftsdato | 01 december 2012 | |||
Stævne by | Brønshøj | Udskriftstidspunkt | 13:10 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 25m | |||||
Stævne dato | 29 november 2012 |
Løb 6, 400m Frisvømning Herrer, Indledende, Senior |
Europarekord Senior: Yannick Agnel (1992) 3:32.25 2012-11-15 |
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:36.82 2009-12-10 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:36.82 2009-12-10 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:45.45 2009-12-10 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | ||
1 | Anders Lie | 1991 | Farum Svømmeklub | 57.73 | 1:58.32 | 2:58.51 | 3:55.46 | |||
2 | Frans Johannessen | 1992 | Esbjerg Svømmeklub | 55.94 | 1:56.86 | 2:57.03 | 3:55.48 | |||
3 | Anton Ørskov Ipsen | 1994 | Birkerød Svømmeklub | 56.53 | 1:57.12 | 2:58.17 | 3:56.08 | |||
4 | Daniel Steen Andersen | 1995 | Horsens Svømmeklub | 54.65 | 1:53.92 | 2:53.97 | 3:56.42 | Deltager ikke i finalen | ||
5 | Mikkel Johansen | 1994 | Vallensbæk IF Af 1939 | 57.97 | 1:58.77 | 2:58.62 | 3:57.33 | |||
6 | Laust Moesgaard | 1996 | Herning Svømmeklub | 56.82 | 1:57.06 | 2:58.11 | 3:59.05 | |||
7 | Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 55.77 | 1:55.96 | 2:57.65 | 3:59.08 | |||
8 | Daniel Skaaning | 1993 | Swim Team Tåstrup | 57.48 | 1:59.03 | 3:00.89 | 3:59.70 | Deltager ikke i finalen | ||
9 | Frederik A. Mariegaard | 1994 | Swim Team Tåstrup | 57.96 | 1:59.36 | 3:01.15 | 4:01.00 | |||
10 | Marc Bach Nielsen | 1994 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 58.31 | 1:59.41 | 3:00.93 | 4:01.71 | |||
11 | Thomas Knudsen | 1996 | Holstebro Svømme Club | 57.39 | 1:57.62 | 2:59.66 | 4:02.04 | |||
12 | Martin Sander Pedersen | 1992 | Esbjerg Svømmeklub | 58.29 | 1:59.56 | 3:01.16 | 4:02.40 | |||
13 | Karsten Vedel | 1992 | Farum Svømmeklub | 58.31 | 1:59.84 | 3:01.87 | 4:02.55 | |||
14 | Rasmus Härstedt | 1994 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 58.23 | 1:59.61 | 3:01.23 | 4:02.68 | |||
15 | Michael Grønlund Larsen | 1993 | Aalborg Svømmeklub | 58.02 | 1:59.62 | 3:01.60 | 4:02.76 | |||
16 | Niklas Broch Thielemann | 1994 | Birkerød Svømmeklub | 57.86 | 1:59.28 | 3:01.89 | 4:04.41 | |||
17 | Jens Saugmann | 1996 | Svømmeklubben Syd | 57.70 | 2:00.40 | 3:02.24 | 4:04.57 | Deltager ikke i finalen | ||
18 | Nicolai Frejvald Petersen | 1993 | Herlev Svømning | 59.41 | 2:02.65 | 3:04.80 | 4:06.05 | |||
19 | Andreas Mårtensson | 1997 | JGI Svømning | 57.98 | 2:00.10 | 3:03.03 | 4:06.09 | |||
20 | Alexander Skov Andersen | 1993 | Swim Team Tåstrup | 59.51 | 2:02.74 | 3:05.39 | 4:06.45 | |||
21 | Kristoffer Weber Larsen | 1993 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 58.77 | 2:00.45 | 3:03.35 | 4:06.74 | |||
22 | Mikkel Knudsen | 1990 | Aalborg Svømmeklub | 59.05 | 2:01.64 | 3:03.80 | 4:06.75 | |||
23 | Christian Røssel | 1995 | Herlev Svømning | 58.15 | 2:00.48 | 3:03.56 | 4:07.25 | |||
24 | Anton Bromer | 1995 | Agfs Svømmeafdeling | 58.89 | 2:03.02 | 3:06.64 | 4:07.31 | |||
25 | Jonas Himmelstrup | 1995 | Allerød Svømmeklub | 59.08 | 2:02.23 | 3:05.69 | 4:08.12 | |||
26 | Martin Nielsen | 1996 | Nakskov Svømme Klub | 58.42 | 2:01.11 | 3:04.13 | 4:08.13 | Deltager ikke i finalen | ||
27 | Kasper Sveistrup Holck | 1996 | Allerød Svømmeklub | 58.29 | 2:00.70 | 3:04.18 | 4:08.15 | |||
28 | Jakob Kornmaaler | 1995 | Agfs Svømmeafdeling | 58.84 | 2:03.09 | 3:06.75 | 4:08.33 | |||
29 | Jonathan Müller | 1997 | Svømmeklubben Syd | 1:00.02 | 2:03.61 | 3:06.50 | 4:08.51 | Deltager ikke i finalen | ||
30 | Karim Møller | 1994 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 59.15 | 2:02.06 | 3:05.60 | 4:09.03 | |||
31 | Viktor Holm | 1996 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 58.48 | 2:01.73 | 3:05.71 | 4:09.50 | |||
32 | Magnus Sloth Poulsen | 1995 | Albertslund IF | 59.17 | 2:03.78 | 3:06.51 | 4:09.60 | |||
33 | Kasper Vitten | 1995 | Hovedstadens Svømmeklub | 58.55 | 2:01.49 | 3:06.16 | 4:10.99 | |||
34 | Nicolai Pedersen | 1994 | Vejle Svømmeklub Triton | 59.61 | 2:02.08 | 3:06.30 | 4:11.00 | |||
35 | Anders T. Rasmussen | 1993 | Silkeborg Svømmeklub | 59.30 | 2:02.27 | 3:06.59 | 4:11.20 | |||
36 | Thomas Steenberg | 1994 | Birkerød Svømmeklub | 58.18 | 1:59.64 | 3:03.10 | 4:11.73 | Deltager ikke i finalen | ||
37 | Andreas Sandbirk | 1995 | Vordingborg Svømmeklub | 58.47 | 2:01.74 | 3:06.59 | 4:11.74 | |||
38 | Ditlev Balle | 1996 | Gladsaxe Idræts Forening | 1:01.60 | 2:03.99 | 3:07.82 | 4:12.32 | |||
39 | Mathias Niemann Tygesen | 1995 | Haderslev Svømme Klub | 59.54 | 2:03.09 | 3:07.87 | 4:12.33 | |||
40 | Peter Huse Gaarde-Hansen | 1996 | Allerød Svømmeklub | 1:01.19 | 2:04.89 | 3:08.60 | 4:12.68 | |||
41 | Bo Volf Brøchner | 1996 | Agfs Svømmeafdeling | 58.16 | 2:01.00 | 3:05.78 | 4:13.02 | |||
42 | Rasmus Mohr Nielsen | 1996 | Svømmeklubben Sønderborg | 1:00.20 | 2:03.14 | 3:07.73 | 4:13.47 | |||
43 | Hannibal Steenfos | 1996 | Hovedstadens Svømmeklub | 59.30 | 2:04.01 | 3:09.50 | 4:13.49 | |||
44 | Casper G. Kristensen | 1995 | Viborg Svømme Klub | 59.49 | 2:03.93 | 3:09.09 | 4:13.74 | |||
45 | Mikkel Rathschau Sørensen | 1996 | Esbjerg Svømmeklub | 59.46 | 2:03.92 | 3:09.50 | 4:13.85 | |||
46 | Thomas Birkkjær | 1996 | Aalborg Svømmeklub | 1:00.42 | 2:04.76 | 3:09.28 | 4:13.89 | |||
47 | Rasmus Hasemann | 1996 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 59.31 | 2:03.44 | 3:08.38 | 4:14.10 | |||
48 | Stefan Blidarevic | 1996 | Hillerød Svømmeklub | 1:00.24 | 2:05.38 | 3:10.77 | 4:14.30 | |||
49 | Daniel Skov Andersen | 1994 | Lyngby Svømmeklub | 1:01.31 | 2:07.71 | 3:12.12 | 4:14.97 | |||
50 | Victor Drevskich | 1996 | Svømmeklubben MK 31 | 58.80 | 2:03.55 | 3:09.87 | 4:15.02 | |||
51 | Benjamin S. Tollundgaard | 1996 | Swim Team Tåstrup | 1:00.73 | 2:05.28 | 3:10.58 | 4:15.04 | |||
52 | Magnus Andersen | 1995 | Roskilde Svømning | 57.37 | 2:02.26 | 3:08.64 | 4:15.30 | |||
53 | Frederik K. Mortensen | 1995 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 59.78 | 2:03.44 | 3:08.70 | 4:15.53 | |||
54 | Peter Birk | 1996 | Thisted Svømmeklub | 1:00.24 | 2:05.43 | 3:10.67 | 4:15.79 | |||
55 | Daniel F. Haraldson | 1994 | Haderslev Svømme Klub | 1:00.19 | 2:04.62 | 3:11.15 | 4:15.81 | |||
56 | Bjørn H. Bremholm Hansen | 1996 | Herlev Svømning | 1:00.55 | 2:05.63 | 3:11.20 | 4:17.11 | |||
57 | Jakob Vismann | 1995 | Hørsholm Svømmeforening | 1:01.06 | 2:06.25 | 3:11.50 | 4:17.32 | |||
58 | Johan Müller | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:01.59 | 2:07.45 | 3:12.45 | 4:17.37 | |||
59 | Nikolai Skelsager | 1996 | Slangerup Svømmeklub | 1:01.67 | 2:06.74 | 3:12.58 | 4:17.59 | |||
60 | Ulrik Peter Willén | 1995 | Søllerød Svømmeklub SNIK | 1:00.19 | 2:04.96 | 3:10.99 | 4:19.32 | |||
61 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | Allerød Svømmeklub | 59.88 | 2:04.76 | 3:12.06 | 4:19.94 | |||
62 | Thor Simonsen | 1997 | Søllerød Svømmeklub SNIK | 1:02.83 | 2:08.62 | 3:14.76 | 4:20.28 | |||
63 | Emil Weis | 1994 | Silkeborg Svømmeklub | 59.84 | 2:05.91 | 3:13.20 | 4:20.42 | |||
64 | Oliver Berggren Smidt | 1997 | Søllerød Svømmeklub SNIK | 1:02.13 | 2:08.53 | 3:14.72 | 4:20.91 | |||
65 | Magnus Lundgren | 1996 | Køge Svømmeklub | 1:02.04 | 2:08.99 | 3:15.47 | 4:21.72 | |||
66 | Casper S. Korch | 1994 | Farum Svømmeklub | 1:01.12 | 2:07.04 | 3:14.55 | 4:22.23 | |||
67 | Mikkel Jensen | 1995 | Delta Svøm | 1:01.80 | 2:07.19 | 3:14.36 | 4:22.62 | |||
68 | Julian Kressner Læbel | 1992 | Vest-Brøndby | 1:01.72 | 2:07.92 | 3:15.32 | 4:22.67 | |||
69 | Victor Hardenberg Jensen | 1997 | Tune I.F. Svømmeafdeling | 1:02.33 | 2:08.43 | 3:15.73 | 4:22.70 | |||
70 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:02.42 | 2:09.62 | 3:17.50 | 4:23.22 | |||
71 | Johan Emil Westergaard | 1995 | Gentofte Svømme Klub | 1:01.71 | 2:07.77 | 3:15.08 | 4:23.80 | |||
72 | Bjørn Hansen | 1998 | Ringsted Svømme Klub | 1:01.15 | 2:06.97 | 3:15.63 | 4:23.87 | |||
73 | Jens Frederik Vittrup | 1996 | Herlev Svømning | 1:01.55 | 2:08.08 | 3:14.84 | 4:24.02 | |||
74 | Bjørn Wismann | 1996 | Slagelse Svømmeklub | 1:04.07 | 2:11.22 | 3:18.88 | 4:24.34 | |||
75 | Anton Ruby Larsen | 1996 | Svømmeklubben Sønderborg | 1:01.50 | 2:07.19 | 3:16.09 | 4:25.27 | |||
76 | Sarangan Kannahtas | 1996 | Holstebro Svømme Club | 1:02.36 | 2:10.17 | 3:18.83 | 4:26.31 | |||
77 | Jonas Hansen | 1996 | Herlufsholm Svømmeklub | 1:02.83 | 2:10.87 | 3:19.35 | 4:26.90 | |||
Oprettet af WinGrodan 1.20.00 | Udskriftsdato | 01 december 2012 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 13:10 |