Resultat för Vattenfall Swim Cup 2012 Morning UC
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Results Event 2 (Heats) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2012 (UC) | Print Date | 19 May 2012 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 22:01 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 18 May 2012 |
Event 2, 50m Breaststroke Men, Heats 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Philip Greve | 1998 | 414 | 33.88 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
2 | Casper Salminen | 1998 | 394 | 34.45 | ||||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Daniel Christian | 1998 | 383 | 34.77 | ||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
4 | Kristian Hermiz | 1998 | 379 | 34.89 | ||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
5 | Juho Grönblom | 1998 | 346 | 35.96 | ||||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Nico Faßhauer | 1998 | 313 | 37.18 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
7 | Jeffrey Ketzscher | 1998 | 311 | 37.26 | ||||||
Tsv Rotweiss Niebüll | ||||||||||
8 | Wilko Blaauw | 1998 | 305 | 37.51 | ||||||
de Waalstroom | ||||||||||
9 | Marvin Kollrich | 1998 | 304 | 37.56 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
10 | Nicolai Grene | 1998 | 295 | 37.94 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
11 | Rasmus Ericsson | 1998 | 288 | 38.25 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
12 | Arthur Manuilovich | 1998 | 287 | 38.27 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
13 | Konrad Schubert | 1998 | 283 | 38.46 | ||||||
Svv Plauen | ||||||||||
14 | Joey Ketzscher | 1998 | 270 | 39.09 | ||||||
Tsv Rotweiss Niebüll | ||||||||||
15 | Niclas Franke | 1998 | 259 | 39.59 | ||||||
Esv Frankfurt Oder 1948 E.v | ||||||||||
16 | Nils Beyer | 1998 | 256 | 39.77 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
17 | Max Fiedler | 1998 | 243 | 40.49 | ||||||
Ssv Aue-Schneeberg | ||||||||||
18 | Sven Teupke | 1998 | 240 | 40.61 | ||||||
Tsv Klausdorf | ||||||||||
19 | Erik Salomonsson | 1998 | 236 | 40.87 | ||||||
Ljungby Simsällskap | ||||||||||
20 | Florian Kuß | 1998 | 231 | 41.14 | ||||||
Ssv Aue-Schneeberg | ||||||||||
21 | Samu Kallio | 1998 | 219 | 41.92 | ||||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
22 | Frederik Filtenborg | 1998 | 217 | 41.99 | ||||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
23 | Patrick Schröder | 1998 | 213 | 42.26 | ||||||
Kaltenkirchener Ts 1894 | ||||||||||
24 | Rasmus D. Jensen | 1998 | 207 | 42.66 | ||||||
Brædstrup Svømmeklub | ||||||||||
25 | Steffen Deutsch | 1998 | 204 | 42.87 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
26 | Bartho Broeke | 1998 | 203 | 42.98 | ||||||
de Waalstroom | ||||||||||
27 | Richard Maywald | 1998 | 196 | 43.46 | ||||||
Sc Chemnitz 1892 | ||||||||||
28 | Jens Elkjær Nielsen | 1998 | 194 | 43.64 | ||||||
Tårnborg-Vemmelev svømning | ||||||||||
29 | Mathias Edvardsen | 1998 | 193 | 43.73 | ||||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
30 | Marcus Ø. Lauritsen | 1998 | 186 | 44.23 | ||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
31 | Theis Vibskov Kristensen | 1998 | 162 | 46.28 | ||||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
32 | Sebastian Pal | 1998 | 161 | 46.38 | ||||||
Ljungby Simsällskap | ||||||||||
33 | David Holmefalk | 1998 | 161 | 46.45 | ||||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
34 | Jacob L. Hansen | 1998 | 147 | 47.80 | ||||||
Brædstrup Svømmeklub | ||||||||||
35 | Marcus Møgelmose-Andersen | 1998 | 125 | 50.55 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
36 | Jakob Sørensen | 1998 | 120 | 51.17 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
- | Andreas Bach Nielsen | 1998 | DNS | |||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
- | Mads Jørner | 1998 | DNS | |||||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Event 2, 50m Breaststroke Men, Heats 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Rares Oprescu | 1999 | 345 | 35.99 | ||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
2 | Johann-Ludwig Herzog | 1999 | 333 | 36.43 | ||||||
Esv Frankfurt Oder 1948 E.v | ||||||||||
3 | Anton Dahlgren | 1999 | 295 | 37.93 | ||||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
4 | Mikkel Gadgaard | 1999 | 282 | 38.52 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Niklas Jagerstål | 1999 | 275 | 38.83 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
6 | Daniel Börjesson | 1999 | 254 | 39.86 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
7 | Elias Christiansen | 1999 | 246 | 40.30 | ||||||
Tsv Rotweiss Niebüll | ||||||||||
8 | Marvin Salto | 1999 | 246 | 40.32 | ||||||
Sport-Club Itzehoe | ||||||||||
9 | Pierre Høgenhaug | 1999 | 236 | 40.88 | ||||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
10 | Bjørn Dorph-Petersen | 1999 | 213 | 42.27 | ||||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
11 | Szymanski Grzegorz | 1999 | 206 | 42.77 | ||||||
Sportowy Wankan Legnica | ||||||||||
12 | Tom Hahn | 1999 | 204 | 42.89 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
13 | Joel Rantala | 1999 | 197 | 43.39 | ||||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
14 | Erik Jensen | 1999 | 186 | 44.25 | ||||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
15 | Hugo Bergman | 1999 | 186 | 44.27 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
16 | Rouven Raths | 1999 | 180 | 44.71 | ||||||
Chemnitzer Psv E.v. | ||||||||||
17 | Richard Auerbach | 1999 | 180 | 44.74 | ||||||
Chemnitzer Psv E.v. | ||||||||||
18 | Patrick Limburg | 1999 | 176 | 45.09 | ||||||
Preetzer Tsv | ||||||||||
19 | Andreas Rask Sørensen | 1999 | 151 | 47.46 | ||||||
Aars Svømmeklub | ||||||||||
20 | Jesper Holmdahl | 1999 | 134 | 49.33 | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
21 | Gero Sievers | 1999 | 133 | 49.46 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
22 | Magnus Lerche | 1999 | 117 | 51.68 | ||||||
Aars Svømmeklub | ||||||||||
23 | Simon Hjorth Hammergaard | 1999 | 88 | 56.71 | ||||||
Brædstrup Svømmeklub | ||||||||||
- | Vincent Radach | 1999 | DNS | |||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
- | Frederik Moje | 1999 | DSQ | Uneven legs | ||||||
Tsv Rotweiss Niebüll | ||||||||||
Event 2, 50m Breaststroke Men, Heats 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Erik Josefson | 2000 | 255 | 39.81 | ||||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
2 | Friedrich Eckert | 2000 | 242 | 40.50 | ||||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
3 | Tim Julian Steinhorst | 2000 | 222 | 41.72 | ||||||
Esv Frankfurt Oder 1948 E.v | ||||||||||
4 | Till Otto Göttmann | 2000 | 221 | 41.76 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
5 | Ricco Luers | 2000 | 218 | 41.95 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
6 | Jonte Petersen | 2000 | 173 | 45.28 | ||||||
Hamburger Schwimmclub 1879 | ||||||||||
7 | Bennet Weiss | 2000 | 155 | 47.04 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
8 | Jakub Kreft | 2000 | 145 | 48.04 | ||||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
9 | Garri Svensson | 2000 | 140 | 48.58 | ||||||
Ljungby Simsällskap | ||||||||||
10 | Benjamin Boros | 2000 | 134 | 49.36 | ||||||
Ljungby Simsällskap | ||||||||||
11 | Carl-Chr. Vitus Tversted | 2000 | 131 | 49.76 | ||||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
12 | Andreas H. Paulsen | 2000 | 127 | 50.24 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
13 | Marcel Kuhn | 2000 | 122 | 50.96 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
14 | Rik Cillessen | 2000 | 121 | 51.00 | ||||||
de Waalstroom | ||||||||||
15 | Erik af Klinteberg | 2000 | 117 | 51.60 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
16 | Nick Lärz | 2000 | 116 | 51.76 | ||||||
Sv Rotation Halle E.v. | ||||||||||
17 | Joost Geerdink | 2000 | 91 | 56.13 | ||||||
de Waalstroom | ||||||||||
- | Maximilian Walter | 2000 | DNS | |||||||
Sv Poseidon Hamburg | ||||||||||
- | Dominique Renné | 2000 | DSQ | 2 strokes u/water st | ||||||
Esv Frankfurt Oder 1948 E.v | ||||||||||
Event 2, 50m Breaststroke Men, Heats 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Ludwig Müller | 2001 | 238 | 40.76 | ||||||
Svv Plauen | ||||||||||
2 | Maarten Zillmer | 2001 | 214 | 42.19 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
3 | Ole Reichardt | 2001 | 198 | 43.35 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
4 | Gustaf Palmqvist | 2001 | 183 | 44.49 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
5 | Yassin Kugler | 2001 | 180 | 44.68 | ||||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
6 | Christian Eiermann | 2001 | 174 | 45.20 | ||||||
Stv Limbach-Oberfrohna | ||||||||||
7 | Kilian Reichmann | 2001 | 172 | 45.36 | ||||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
8 | Jakob Grene | 2001 | 166 | 45.98 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
9 | Lasse Reichstein | 2001 | 159 | 46.63 | ||||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
10 | Jonas Franke | 2001 | 158 | 46.67 | ||||||
Esv Frankfurt Oder 1948 E.v | ||||||||||
11 | Lucas Schenk | 2001 | 157 | 46.76 | ||||||
Sg Einheit Rathenow E. V. | ||||||||||
12 | Ben Hahn | 2001 | 156 | 46.93 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
13 | Levin Rensch | 2001 | 154 | 47.06 | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
14 | Phil Ringelmann | 2001 | 153 | 47.23 | ||||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
15 | Hannes Donat | 2001 | 152 | 47.33 | ||||||
Chemnitzer Psv E.v. | ||||||||||
16 | Jann-Eric Wede | 2002 | 144 | 48.13 | ||||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
17 | Felix Schenk | 2001 | 144 | 48.14 | ||||||
Sg Einheit Rathenow E. V. | ||||||||||
18 | Etienne Weinbach | 2002 | 137 | 48.94 | ||||||
Tsv Rotweiss Niebüll | ||||||||||
19 | Julian Bogdain | 2002 | 131 | 49.68 | ||||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
20 | Paul Fischer | 2001 | 131 | 49.70 | ||||||
Ssv Freiberg 90 | ||||||||||
21 | Linus Forsgren | 2003 | 130 | 49.83 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
22 | Jannik Voss | 2002 | 128 | 50.09 | ||||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
23 | Richard Friedel | 2002 | 125 | 50.51 | ||||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
24 | Christian Schmadtke | 2001 | 123 | 50.80 | ||||||
Esv Frankfurt Oder 1948 E.v | ||||||||||
25 | Adrian Büttner | 2001 | 119 | 51.33 | ||||||
Stv Limbach-Oberfrohna | ||||||||||
26 | Paul Spiller | 2001 | 118 | 51.45 | ||||||
Sc Empor Rostock | ||||||||||
27 | Per Alvar Bielenberg | 2001 | 115 | 51.93 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
28 | Paul Sievers | 2001 | 107 | 53.23 | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
29 | Paul Hass | 2002 | 106 | 53.37 | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
30 | Niels Aurich | 2002 | 93 | 55.77 | ||||||
Chemnitzer Psv E.v. | ||||||||||
31 | Thor Grandin | 2002 | 87 | 56.97 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
32 | Lawrence Langley | 2001 | 85 | 57.49 | ||||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
33 | Philip Kuß | 2003 | 83 | 57.91 | ||||||
Ssv Aue-Schneeberg | ||||||||||
34 | Sliwinski Robert | 2003 | 78 | 59.05 | ||||||
Sportowy Wankan Legnica | ||||||||||
35 | Nico Lissel | 2002 | 77 | 59.30 | ||||||
Hsv Wernigerod 2002 | ||||||||||
36 | Nicolai P. Petersen | 2002 | 73 | 1:00.49 | ||||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
37 | Pontus Borling | 2002 | 72 | 1:00.62 | ||||||
Ljungby Simsällskap | ||||||||||
38 | Tobias Gründer | 2004 | 63 | 1:03.37 | ||||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
39 | Valdemar Piihl Hansen | 2001 | 59 | 1:04.70 | ||||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
40 | Jonas Riis Wyrzykowski | 2002 | 53 | 1:07.06 | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
41 | Olle Wiberg | 2003 | 42 | 1:12.87 | ||||||
S71 | ||||||||||
- | Paul Nolte | 2001 | DNS | |||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
- | Alex Thomsen | 2002 | DSQ | False start | ||||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
- | Christian Nielsen | 2002 | DSQ | Uneven legs | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
- | Jonas Krammer Knudsen | 2003 | DSQ | Uneven legs | ||||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
- | Leon Irmer | 2002 | DSQ | False start | ||||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
- | Luca Füllbrandt | 2001 | DSQ | Uneven legs | ||||||
Sv Poseidon Hamburg | ||||||||||
- | Sören Mordhorst | 2001 | DSQ | Uneven legs | ||||||
Tsv Klausdorf | ||||||||||
- | Tim Arnold | 2001 | DSQ | False start | ||||||
Ssv Aue-Schneeberg | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.19.08 | Print Date | 19 May 2012 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 22:01 |