Resultat för Vattenfall Swim Cup 2012 Finals SD
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Results Event 32 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2011 (Fin) | Print Date | 22 May 2012 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 05:26 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 18 May 2012 |
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 19 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Mika Sola | 1991 | 9 | 992 | 11.25 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
2 | Nikolaj Kirketerp-Møller | 1990 | 7 | 946 | 11.43 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Maik Michalski | 1989 | 6 | 851 | 11.84 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
4 | Bjarke Stevnsborg | 1990 | 5 | 811 | 12.03 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Anders Møller | 1991 | 4 | 801 | 12.08 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
6 | Karsten Schütt | 1991 | 3 | 797 | 12.10 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | Andreas Myhrberg | 1993 | 2 | 770 | 12.24 | |||||
S71 | ||||||||||
- | Christian Scheliga | 1989 | DNS | |||||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 17 - 18 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Martin Terp Olesen | 1994 | 9 | 974 | 11.32 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
2 | Jacob Severinsen | 1995 | 7 | 934 | 11.48 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
3 | Mads Christensen | 1994 | 6 | 857 | 11.81 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Malte Schölermann | 1994 | 5 | 836 | 11.91 | |||||
Tsv Uetersen von 1898 E.v. | ||||||||||
5 | Erik Tränkner | 1994 | 4 | 776 | 12.21 | |||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
6 | Jan Habermann | 1995 | 3 | 772 | 12.23 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
7 | Christian Brox | 1995 | 2 | 744 | 12.38 | |||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
8 | Tom Przinitzky | 1995 | 1 | 685 | 12.73 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Johannes Lindroos | 1996 | 9 | 873 | 11.74 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
2 | Rasmus Wetterborg | 1996 | 7 | 855 | 11.82 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
3 | Nils Kricke | 1996 | 6 | 693 | 12.68 | |||||
Sv Handwerk Leipzig E.v. | ||||||||||
4 | Rasmus Jørgensen | 1996 | 5 | 690 | 12.70 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
5 | Roope Lehtonen | 1996 | 4 | 616 | 13.19 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Aaro Liitti | 1996 | 3 | 613 | 13.21 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
7 | Joshua Heitsch | 1996 | 2 | 543 | 13.75 | |||||
Tsv Uetersen von 1898 E.v. | ||||||||||
8 | Christoph Lorenzen | 1996 | 1 | 509 | 14.05 | |||||
Tvv Neu Wulmstorf V. 1920 E.v | ||||||||||
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 15 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Braga Verhage | 1997 | 9 | 803 | 12.07 | |||||
Westcoast Swim Club | ||||||||||
2 | Oskari Soini | 1997 | 7 | 655 | 12.92 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Janne Rissanen | 1997 | 6 | 630 | 13.09 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Janne Lahrssen | 1997 | 5 | 621 | 13.15 | |||||
Mtv Heide | ||||||||||
5 | Marcus Alexandersson | 1997 | 4 | 583 | 13.43 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
6 | Anders Esbjerg Nielsen | 1997 | 3 | 570 | 13.53 | |||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
7 | Emil Brohus Nielsen | 1997 | 2 | 565 | 13.57 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
8 | Alexander Reppin | 1997 | 1 | 554 | 13.66 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Juho Grönblom | 1998 | 9 | 644 | 12.99 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
2 | Casper Salminen | 1998 | 7 | 606 | 13.26 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Konrad Schubert | 1998 | 6 | 581 | 13.45 | |||||
Svv Plauen | ||||||||||
4 | Max Sziburies | 1998 | 5 | 548 | 13.71 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
5 | Jeffrey Ketzscher | 1998 | 4 | 541 | 13.77 | |||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
6 | Thomas Bech | 1998 | 3 | 532 | 13.85 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
7 | Christian Sejr Aagaard | 1998 | 2 | 493 | 14.20 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
8 | Lasse Kriegel Skovrup | 1998 | 1 | 480 | 14.33 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Elias Christiansen | 1999 | 9 | 524 | 13.92 | |||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
2 | Daniel Furman | 1999 | 7 | 523 | 13.93 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
3 | Johann-Ludwig Herzog | 1999 | 6 | 513 | 14.02 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
4 | Marcus Piil Pedersen | 1999 | 5 | 499 | 14.15 | |||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
5 | David Kurilenko | 1999 | 4 | 483 | 14.30 | |||||
Ljungby Simsällskap | ||||||||||
6 | Niklas Jagerstål | 1999 | 3 | 468 | 14.45 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
7 | Niclas Budek | 1999 | 2 | 447 | 14.67 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 E.v. | ||||||||||
8 | Christian Andersen | 1999 | 1 | 430 | 14.87 | |||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Justin Heilmann | 2000 | 9 | 392 | 15.33 | |||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
2 | Till Otto Göttmann | 2000 | 7 | 389 | 15.37 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
3 | Alexander Aslak Nørgaard | 2000 | 6 | 355 | 15.85 | |||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
4 | Garri Svensson | 2000 | 5 | 353 | 15.87 | |||||
Ljungby Simsällskap | ||||||||||
5 | Illya Ponomarov | 2000 | 4 | 351 | 15.91 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
6 | Bennet Jöns | 2000 | 3 | 329 | 16.25 | |||||
Sport-Club Itzehoe | ||||||||||
7 | Friedrich Eckert | 2000 | 2 | 329 | 16.26 | |||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
8 | Jan Veit | 2000 | 1 | 321 | 16.38 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Jonas Mier | 2001 | 9 | 386 | 15.41 | |||||
Sc Empor Rostock | ||||||||||
2 | Ludwig Müller | 2001 | 7 | 345 | 15.99 | |||||
Svv Plauen | ||||||||||
3 | Anders Bredal Storgaard | 2002 | 6 | 299 | 16.77 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
3 | Gustaf Palmqvist | 2001 | 6 | 299 | 16.77 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
5 | Finn Große-Freese | 2001 | 4 | 296 | 16.84 | |||||
Sc Empor Rostock | ||||||||||
6 | Lars Kochmann | 2001 | 3 | 295 | 16.85 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
7 | Anton Wolter | 2002 | 2 | 283 | 17.08 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
8 | Moritz Schimnick | 2002 | 1 | 258 | 17.62 | |||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.19.08 | Print Date | 22 May 2012 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 05:26 |