Results for Vattenfall Swim Cup 2010 Finals SD
Spodaj so vsi rezultati tekmovanja po deli tekmovanja.
Results Event 1 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:38 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 1, 50m Breaststroke Women, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Mari-Louise Tran | 1997 | 9 | 637 | 34.84 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
2 | Paulina Wiklund-Nilsson | 1997 | 7 | 509 | 37.54 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
3 | Jonna Nordström | 1997 | 6 | 492 | 37.97 | |||||
S71 | ||||||||||
4 | Benedicte Zilmer | 1997 | 5 | 481 | 38.24 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
5 | Josefine Karlsson | 1997 | 4 | 481 | 38.26 | |||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
6 | Katharina Rimatzki | 1997 | 3 | 473 | 38.46 | |||||
Mtv Itzehoe | ||||||||||
7 | Natalie Schumacher | 1997 | 2 | 469 | 38.58 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Cathrine Stapelfeld | 1997 | 1 | 449 | 39.14 | |||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
Event 1, 50m Breaststroke Women, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Kim Losensky | 1998 | 9 | 532 | 36.98 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
2 | Sofie Klügel | 1998 | 7 | 502 | 37.72 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
3 | Alina Stephan | 1998 | 6 | 472 | 38.50 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
4 | Jessica Chen | 1998 | 5 | 415 | 40.18 | |||||
S71 | ||||||||||
5 | Pauline Klose | 1998 | 4 | 413 | 40.26 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Anna Boutrup | 1998 | 3 | 409 | 40.37 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
7 | Käthe Wagner | 1998 | 2 | 377 | 41.47 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Theresa Lindner | 1998 | 1 | 335 | 43.16 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 1, 50m Breaststroke Women, Finals 11 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Franziska Fischer | 1999 | 9 | 421 | 39.99 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Simone Lauridsen | 1999 | 7 | 407 | 40.43 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Nicola Dähn | 1999 | 6 | 402 | 40.62 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
4 | Frauke Seidel | 1999 | 5 | 394 | 40.88 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
5 | Sophie Fischer | 1999 | 4 | 387 | 41.14 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Lara Paul | 1999 | 3 | 370 | 41.74 | |||||
Mtv Itzehoe | ||||||||||
7 | Madlen Tobaben | 1999 | 2 | 346 | 42.69 | |||||
Sc Seevetal | ||||||||||
8 | Victoria Fischer | 1999 | 1 | 333 | 43.25 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 1, 50m Breaststroke Women, Finals 10 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Vanessa Städter | 2000 | 9 | 270 | 46.35 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Zoé Cara Peucelle | 2000 | 7 | 265 | 46.66 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
3 | Judith Jahnke | 2000 | 6 | 264 | 46.72 | |||||
Sösdala Simsällskap | ||||||||||
4 | Annalena Wolter | 2000 | 5 | 260 | 46.94 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
5 | Melina Hoge | 2000 | 4 | 260 | 46.97 | |||||
Sc Seevetal | ||||||||||
6 | Celine Förster | 2000 | 3 | 255 | 47.27 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
7 | Michelle-Chantal Büsing | 2000 | 2 | 250 | 47.58 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
8 | Carolin Klebert | 2000 | 1 | 244 | 47.93 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 1, 50m Breaststroke Women, Finals 9 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Micaela Jönsson | 2001 | 9 | 261 | 46.87 | |||||
S71 | ||||||||||
2 | Rieke Lühr | 2001 | 7 | 213 | 50.20 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
3 | Saskia Ahrens | 2001 | 6 | 212 | 50.28 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
4 | Charlotte Just | 2001 | 5 | 211 | 50.32 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
5 | Merle Mauer | 2002 | 4 | 190 | 52.09 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
6 | Elea Linka | 2001 | 3 | 176 | 53.44 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
7 | Maria Møller Glargaard | 2001 | 2 | 156 | 55.71 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
8 | Svea Bröker | 2001 | 1 | 143 | 57.35 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:38 |
Results Event 2 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:39 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 2, 50m Breaststroke Men, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Alexander Morgan | 1996 | 9 | 642 | 30.61 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
2 | Magnus Yde | 1996 | 7 | 463 | 34.14 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
3 | Mikkel Stavngaard | 1996 | 6 | 448 | 34.51 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
4 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | 5 | 438 | 34.78 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
5 | Teddi Rasmussen | 1996 | 4 | 426 | 35.09 | |||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
6 | Maximilian Prügel | 1996 | 3 | 419 | 35.30 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
7 | Benjamin R. Vinterberg | 1996 | 2 | 394 | 36.02 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
8 | Nicholas Lloyd Krasuski | 1996 | 1 | 390 | 36.14 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Event 2, 50m Breaststroke Men, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Sendyk Pawel | 1997 | 9 | 449 | 34.48 | |||||
Marlin | ||||||||||
2 | Oliver Gustafsson | 1997 | 7 | 436 | 34.82 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
3 | Lasse Brock | 1997 | 6 | 389 | 36.17 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
4 | Paul Wohlrabe | 1997 | 5 | 361 | 37.09 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Till Wichmann | 1997 | 4 | 340 | 37.85 | |||||
Sc Seevetal | ||||||||||
6 | Janne Lahrssen | 1997 | 3 | 331 | 38.16 | |||||
Wesselburn | ||||||||||
7 | Alexander Reppin | 1997 | 2 | 311 | 39.00 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
8 | Nikolaj Borup | 1997 | 1 | 279 | 40.42 | |||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
Event 2, 50m Breaststroke Men, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Oliver Leupold | 1998 | 9 | 425 | 35.13 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Kristian Hermiz | 1998 | 7 | 347 | 37.57 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
3 | Nic Wetzel | 1998 | 6 | 274 | 40.64 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
4 | Maurice Rothkegel | 1998 | 5 | 270 | 40.84 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Simon Lundby Pedersen | 1998 | 4 | 266 | 41.06 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | Nico Faßhauer | 1998 | 3 | 258 | 41.48 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
7 | Nicolai Grene | 1998 | 2 | 254 | 41.72 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
8 | Lars Donath | 1998 | 1 | 247 | 42.10 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
Event 2, 50m Breaststroke Men, Finals 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Justin Speer | 1999 | 9 | 282 | 40.29 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Johann-Ludwig Herzog | 1999 | 7 | 265 | 41.11 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
3 | Philipp Albert | 1999 | 6 | 238 | 42.62 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Jonas Jahnel | 1999 | 5 | 232 | 43.00 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
5 | Elias Richter | 1999 | 4 | 232 | 43.01 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
6 | Alexander Müller | 2000 | 3 | 206 | 44.69 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
7 | Dominique Renné | 2000 | 2 | 201 | 45.07 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
8 | Filip Lindell-Strömblad | 1999 | 1 | 195 | 45.57 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:39 |
Results Event 5 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:39 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 5, 100m Medley Women, Finals 17 - 99 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 9 | 805 | 29.54 | 1:03.80 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
2 | Johanna Nyysti | 1984 | 7 | 714 | 30.78 | 1:06.40 | ||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
3 | Silje Bergström Tronsmoen | 1991 | 6 | 713 | 31.68 | 1:06.44 | ||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
4 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 5 | 703 | 30.19 | 1:06.74 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Line Præst Lauridsen | 1989 | 4 | 701 | 30.93 | 1:06.81 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | Josefin Palm | 1991 | 3 | 655 | 31.23 | 1:08.34 | ||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
7 | Kimberley Teunissen | 1992 | 2 | 647 | 31.66 | 1:08.62 | ||||
de Waalstroom | ||||||||||
8 | Renee Huuva | 1990 | 1 | 618 | 32.05 | 1:09.66 | ||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
Event 5, 100m Medley Women, Finals 15 - 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Juliane Reinhold | 1994 | 9 | 831 | 28.68 | 1:03.13 | ||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
2 | Yasmin Saud Abdulkadir | 1994 | 7 | 692 | 30.39 | 1:07.10 | ||||
Herlev Svømning | ||||||||||
3 | Carling Jones | 1994 | 6 | 658 | 1:08.24 | 1:08.24 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
4 | Melina Vihdanmäki | 1995 | 5 | 622 | 32.12 | 1:09.53 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
5 | Tenna Holm | 1995 | 4 | 579 | 32.25 | 1:11.21 | ||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
6 | Lisa Rigby | 1994 | 3 | 572 | 32.06 | 1:11.49 | ||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
7 | Michelle Icka Christensen | 1995 | 2 | 554 | 31.74 | 1:12.28 | ||||
Dragør Svømmeklub | ||||||||||
8 | Elin Palmqvist | 1995 | 1 | 550 | 33.78 | 1:12.45 | ||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
Event 5, 100m Medley Women, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Sidse Kehlet | 1996 | 9 | 710 | 31.76 | 1:06.53 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Hilla Kortetjärvi | 1996 | 7 | 611 | 32.55 | 1:09.94 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Erika Bergström | 1996 | 6 | 585 | 32.80 | 1:10.95 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Anu Bergström | 1996 | 5 | 579 | 31.98 | 1:11.20 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
5 | Emma Fugl Rasmussen | 1996 | 4 | 577 | 31.73 | 1:11.30 | ||||
Herlev Svømning | ||||||||||
6 | Juulia Jaakkola | 1996 | 3 | 540 | 33.07 | 1:12.86 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
7 | Nelli Vihervuori | 1996 | 2 | 522 | 34.70 | 1:13.72 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
8 | Jasmin Keck | 1996 | 1 | 498 | 33.32 | 1:14.90 | ||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:39 |
Results Event 6 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:39 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 6, 100m Medley Men, Finals 19 - 99 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Chris Christensen | 1988 | 9 | 773 | 25.84 | 56.69 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Thomas Lianee | 1985 | 7 | 692 | 26.53 | 58.81 | ||||
Søllerød Svømmeklub SNI | ||||||||||
3 | Jonas Westergaard | 1990 | 6 | 687 | 27.47 | 58.97 | ||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
4 | Harald Johansson | 1991 | 5 | 672 | 28.22 | 59.39 | ||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
5 | André Schäfer | 1990 | 4 | 653 | 28.14 | 59.98 | ||||
Berliner Tsc | ||||||||||
6 | Mikkel Wagner | 1991 | 3 | 632 | 28.31 | 1:00.62 | ||||
Herlev Svømning | ||||||||||
7 | Paul Kretschmann | 1987 | 2 | 613 | 28.24 | 1:01.24 | ||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Robin Mårtensson | 1991 | 1 | 597 | 27.28 | 1:01.79 | ||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
Event 6, 100m Medley Men, Finals 17 - 18 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Niels Wissing Sørensen | 1993 | 9 | 634 | 27.18 | 1:00.58 | ||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
2 | Anthony Mak | 1992 | 7 | 602 | 29.25 | 1:01.62 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
3 | Thomas Dahl Sørensen | 1992 | 6 | 574 | 30.49 | 1:02.60 | ||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
4 | Emil K. Mortensen | 1993 | 5 | 566 | 28.67 | 1:02.91 | ||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
5 | Derek Ostrom | 1993 | 4 | 558 | 29.64 | 1:03.21 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
6 | Patrik Lantto | 1992 | 3 | 528 | 30.15 | 1:04.36 | ||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
7 | Andreas Mouritsen | 1992 | 2 | 520 | 29.85 | 1:04.72 | ||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
8 | Dag Christian Jepsen | 1993 | 1 | 501 | 29.48 | 1:05.50 | ||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
Event 6, 100m Medley Men, Finals 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Eetu Päivärinta | 1994 | 9 | 606 | 27.85 | 1:01.48 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
2 | Anton Koponen | 1994 | 7 | 548 | 29.66 | 1:03.60 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Morten Lundby Pedersen | 1994 | 6 | 539 | 29.61 | 1:03.92 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Eden Turin | 1994 | 5 | 539 | 1:03.94 | 1:03.94 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Jan- Hendrik Lesny | 1994 | 4 | 538 | 28.55 | 1:03.99 | ||||
Lsv "delphin 1990" E.v. | ||||||||||
6 | Nour Hermiz | 1994 | 3 | 535 | 29.79 | 1:04.08 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
7 | Jacob Lindeman Holm | 1994 | 2 | 474 | 32.71 | 1:06.72 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
8 | Ollimatti Salovaara | 1994 | 1 | 474 | 29.97 | 1:06.75 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
Event 6, 100m Medley Men, Finals 15 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Lasse Pittioni | 1995 | 9 | 595 | 28.90 | 1:01.86 | ||||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
2 | Jacob Severinsen | 1995 | 7 | 525 | 29.98 | 1:04.48 | ||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
3 | Nicklas B. Nielsen | 1995 | 6 | 509 | 29.87 | 1:05.17 | ||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
4 | Mikkel Hvolgaard | 1995 | 5 | 506 | 29.59 | 1:05.30 | ||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
5 | Anders Hansen | 1995 | 4 | 484 | 29.91 | 1:06.25 | ||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
6 | Lasse Kammer | 1995 | 3 | 468 | 31.88 | 1:07.00 | ||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
7 | Mathias Holm Sørensen | 1995 | 2 | 468 | 30.13 | 1:07.01 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
8 | Sebastian Merrildgaard | 1995 | 1 | 454 | 31.43 | 1:07.68 | ||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:39 |
Results Event 7 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:39 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 7, 50m Backstroke Women, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Rikke Svejgård Nielsen | 1997 | 9 | 596 | 31.67 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Laura Mäki | 1997 | 7 | 567 | 32.20 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Cathrine Stapelfeld | 1997 | 6 | 539 | 32.74 | |||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
4 | Sally Lindner | 1997 | 5 | 452 | 34.73 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Diana Burger | 1997 | 4 | 449 | 34.80 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
5 | Martha Meilstrup | 1997 | 4 | 449 | 34.80 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
7 | Paulina Wiklund-Nilsson | 1997 | 2 | 435 | 35.18 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
8 | Benedicte Zilmer | 1997 | 1 | 363 | 37.37 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
Event 7, 50m Backstroke Women, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Caroline Erichsen | 1998 | 9 | 566 | 32.22 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
2 | Elisabeth Grösel | 1998 | 7 | 506 | 33.45 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Emilia Lüders | 1998 | 6 | 500 | 33.58 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
4 | Jasmin Koefoed Jacobsen | 1998 | 5 | 442 | 34.98 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Pauline Fischer | 1998 | 4 | 407 | 35.95 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Pauline Klose | 1998 | 3 | 388 | 36.54 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Olivia Utter | 1998 | 2 | 384 | 36.67 | |||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
8 | Jessica Jönsson | 1998 | 1 | 348 | 37.89 | |||||
S71 | ||||||||||
Event 7, 50m Backstroke Women, Finals 11 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Franziska Fischer | 1999 | 9 | 443 | 34.97 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Tosca Schmidt | 1999 | 7 | 417 | 35.68 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Sarah Gottschalk | 1999 | 6 | 401 | 36.15 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
4 | Charlotte Wendlandt | 1999 | 5 | 384 | 36.67 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
5 | Susann Epperlein | 1999 | 4 | 355 | 37.63 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Sophie Fischer | 1999 | 3 | 340 | 38.20 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Victoria Fischer | 1999 | 2 | 336 | 38.32 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Ida Persson | 1999 | 1 | 329 | 38.62 | |||||
Sösdala Simsällskap | ||||||||||
Event 7, 50m Backstroke Women, Finals 10 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Lia Neubert | 2000 | 9 | 379 | 36.81 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
2 | Michelle Thiele | 2000 | 7 | 342 | 38.09 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Charlotte Bohner | 2000 | 6 | 315 | 39.17 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
4 | Marlene Schmidt | 2000 | 5 | 313 | 39.27 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Katarina Tkachenko | 2000 | 4 | 305 | 39.58 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
6 | Melina Sinkwitz | 2000 | 3 | 292 | 40.17 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
7 | Alisa Fritzsch | 2000 | 2 | 277 | 40.90 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Sarah Seifert | 2000 | 1 | 263 | 41.62 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
Event 7, 50m Backstroke Women, Finals 9 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Micaela Jönsson | 2001 | 9 | 244 | 42.62 | |||||
S71 | ||||||||||
2 | Saskia Ahrens | 2001 | 7 | 195 | 45.99 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
3 | Rieke Lühr | 2001 | 6 | 191 | 46.27 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
4 | Maria Tsychkova | 2001 | 5 | 187 | 46.64 | |||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
5 | Tjale Schütz | 2001 | 4 | 169 | 48.16 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
6 | Theresa Freytag | 2001 | 3 | 168 | 48.26 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Ida Sofie Goldschmidt | 2001 | 2 | 125 | 53.28 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
- | Elea Linka | 2001 | DSQ | Sw at br. 25m | ||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:39 |
Results Event 8 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:39 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 8, 50m Backstroke Men, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Alexander Morgan | 1996 | 9 | 440 | 30.47 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
2 | Chris Johansen | 1996 | 7 | 397 | 31.54 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
3 | Magnus Yde | 1996 | 6 | 397 | 31.55 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
4 | Erik Wetzstein | 1996 | 5 | 392 | 31.68 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Kasper Sveistrup Holck | 1996 | 4 | 379 | 32.03 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
6 | Aaro Liitti | 1996 | 3 | 335 | 33.37 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
7 | Martin Nielsen | 1996 | 2 | 331 | 33.50 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
8 | Jonathan Juraschek | 1996 | 1 | 320 | 33.89 | |||||
Csv Berlin | ||||||||||
Event 8, 50m Backstroke Men, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Sendyk Pawel | 1997 | 9 | 403 | 31.39 | |||||
Marlin | ||||||||||
2 | Oliver Gustafsson | 1997 | 7 | 392 | 31.68 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
3 | Thomas Søby Jensen | 1997 | 6 | 355 | 32.74 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
4 | Paul Wohlrabe | 1997 | 5 | 334 | 33.40 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Joshua Petersen | 1997 | 4 | 324 | 33.76 | |||||
Tura Meldorf | ||||||||||
6 | Felix Reinhardt | 1997 | 3 | 319 | 33.93 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Marcus Alexandersson | 1997 | 2 | 299 | 34.66 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
8 | Maxim Davydytchev | 1997 | 1 | 298 | 34.71 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 8, 50m Backstroke Men, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Oliver Leupold | 1998 | 9 | 380 | 32.01 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 7 | 356 | 32.70 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | 6 | 302 | 34.54 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
4 | Felix Habl | 1998 | 5 | 291 | 34.97 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Manuel Moors | 1998 | 4 | 284 | 35.26 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
6 | Maurice Rothkegel | 1998 | 3 | 252 | 36.70 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Stefan Martin Lara | 1998 | 2 | 235 | 37.58 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
8 | Thomas Uttrup Ludwig | 1998 | 1 | 214 | 38.75 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Event 8, 50m Backstroke Men, Finals 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Johann-Ludwig Herzog | 1999 | 9 | 261 | 36.25 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
2 | Filip Lindell-Strömblad | 1999 | 7 | 256 | 36.50 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
3 | Jonas Krüger | 1999 | 6 | 248 | 36.91 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
4 | Alexander Eggers | 1999 | 5 | 247 | 36.96 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
5 | Niclas Budek | 1999 | 4 | 240 | 37.30 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
6 | Justin Speer | 1999 | 3 | 230 | 37.82 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Patrick Tayfun Stüwe | 2000 | 2 | 194 | 40.01 | |||||
Csv Berlin | ||||||||||
8 | Jan Niklas Kalisch | 2000 | 1 | 190 | 40.33 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:39 |
Results Event 9 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:39 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 9, 100m Butterfly Women, Finals 17 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Lindsay Delmar | 1993 | 9 | 852 | 28.22 | 59.42 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
2 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 7 | 764 | 29.21 | 1:01.61 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
3 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 6 | 690 | 30.45 | 1:03.73 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Natalie Mccallum | 1992 | 5 | 673 | 29.77 | 1:04.26 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
5 | Jana Schellenberg | 1984 | 4 | 629 | 29.86 | 1:05.73 | ||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
6 | Amina Gummesson | 1993 | 3 | 615 | 30.51 | 1:06.23 | ||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
7 | Julie Piihl Hansen | 1992 | 2 | 551 | 32.18 | 1:08.69 | ||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
8 | Renee Huuva | 1990 | 1 | 522 | 31.47 | 1:09.95 | ||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
Event 9, 100m Butterfly Women, Finals 15 - 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Chelsea Shaul | 1995 | 9 | 697 | 30.11 | 1:03.53 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
2 | Patricia Burkhardt | 1995 | 7 | 660 | 30.89 | 1:04.70 | ||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
3 | Kelsey Myers | 1995 | 6 | 607 | 31.58 | 1:06.53 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
4 | Caroline Andersson-Ekströ | 1994 | 5 | 603 | 30.69 | 1:06.68 | ||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
5 | Pernille Christiansen | 1995 | 4 | 592 | 31.49 | 1:07.08 | ||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
6 | Laura Tolvanen | 1994 | 3 | 567 | 31.36 | 1:08.06 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
7 | Marie Voigt Lauridsen | 1995 | 2 | 554 | 32.78 | 1:08.56 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
8 | Lisa Rigby | 1994 | 1 | 503 | 32.24 | 1:10.84 | ||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
Event 9, 100m Butterfly Women, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Sidse Kehlet | 1996 | 9 | 699 | 30.00 | 1:03.46 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Anu Bergström | 1996 | 7 | 583 | 31.60 | 1:07.40 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Hilla Kortetjärvi | 1996 | 6 | 556 | 32.71 | 1:08.50 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Henriette Stuhr | 1996 | 5 | 507 | 33.10 | 1:10.64 | ||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
5 | Jasmin Keck | 1996 | 4 | 502 | 32.79 | 1:10.86 | ||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
6 | Kathrine Barrett | 1996 | 3 | 475 | 32.82 | 1:12.20 | ||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
7 | Nike Kruners | 1996 | 2 | 443 | 33.44 | 1:13.88 | ||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
8 | Nellie Järvinen | 1996 | 1 | 439 | 33.40 | 1:14.13 | ||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:39 |
Results Event 10 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:39 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 10, 100m Butterfly Men, Finals 19 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Nikolaj Kirketerp-Møller | 1990 | 9 | 769 | 25.32 | 54.36 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Pontus Palmqvist | 1991 | 7 | 689 | 26.09 | 56.39 | ||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
3 | David Ferguson | 1991 | 6 | 632 | 26.99 | 58.03 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
4 | Karsten Schütt | 1991 | 5 | 620 | 26.88 | 58.43 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Bjarke Stevnsborg | 1990 | 4 | 614 | 26.91 | 58.60 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | Kris Wesselink | 1990 | 3 | 614 | 27.30 | 58.61 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
7 | Jonas Jonson | 1991 | 2 | 567 | 27.71 | 1:00.19 | ||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
8 | Paul Kretschmann | 1987 | 1 | 563 | 27.69 | 1:00.33 | ||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 10, 100m Butterfly Men, Finals 17 - 18 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Eric Anderson | 1992 | 9 | 703 | 26.14 | 56.02 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
2 | Martin Sander Pedersen | 1992 | 7 | 566 | 27.87 | 1:00.20 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Peter Lund Hansen | 1992 | 6 | 562 | 27.87 | 1:00.36 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
4 | Jeppe Jensen | 1992 | 5 | 518 | 28.87 | 1:02.03 | ||||
Søllerød Svømmeklub SNI | ||||||||||
5 | Mathias Petrusson | 1993 | 4 | 507 | 28.42 | 1:02.45 | ||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
6 | Henry Döring | 1993 | 3 | 504 | 28.83 | 1:02.58 | ||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
7 | Dag Christian Jepsen | 1993 | 2 | 472 | 28.69 | 1:03.98 | ||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
8 | Emil K. Mortensen | 1993 | 1 | 471 | 29.31 | 1:04.02 | ||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
Event 10, 100m Butterfly Men, Finals 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Eetu Päivärinta | 1994 | 9 | 572 | 28.20 | 1:00.01 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
2 | Martin Dolang | 1994 | 7 | 540 | 28.77 | 1:01.16 | ||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
3 | Bryce Pratt | 1994 | 6 | 539 | 28.52 | 1:01.21 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
4 | Corbin Pratt | 1994 | 5 | 530 | 28.52 | 1:01.55 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
5 | Tommi Wallenius | 1994 | 4 | 524 | 28.36 | 1:01.77 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Eden Turin | 1994 | 3 | 516 | 29.06 | 1:02.09 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | Kristian Skjødt | 1994 | 2 | 427 | 30.69 | 1:06.13 | ||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
8 | Jacob Lindeman Holm | 1994 | 1 | 402 | 31.39 | 1:07.47 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
Event 10, 100m Butterfly Men, Finals 15 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Jacob Severinsen | 1995 | 9 | 546 | 28.53 | 1:00.93 | ||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
2 | Sebastian Merrildgaard | 1995 | 7 | 513 | 28.63 | 1:02.22 | ||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
3 | Emil Kamuk Frederiksen | 1995 | 6 | 476 | 29.25 | 1:03.79 | ||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
4 | Tom Przinitzky | 1995 | 5 | 452 | 29.26 | 1:04.92 | ||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
5 | Mathias Holm Sørensen | 1995 | 4 | 443 | 29.71 | 1:05.32 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
6 | Marcus Olesen | 1995 | 3 | 441 | 29.92 | 1:05.42 | ||||
Herlev Svømning | ||||||||||
7 | Ori Turin | 1995 | 2 | 420 | 30.86 | 1:06.53 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
8 | Felix Penzold | 1995 | 1 | 388 | 30.32 | 1:08.29 | ||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:39 |
Results Event 13 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:40 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 13, 25m Freestyle Women, Finals 17 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Line Præst Lauridsen | 1989 | 9 | 882 | 12.40 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Lovisa Klarén | 1992 | 7 | 846 | 12.57 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
3 | Camilla Rasmussen | 1991 | 6 | 844 | 12.58 | |||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
4 | Johanna Nyysti | 1984 | 5 | 832 | 12.64 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
5 | Jana Schellenberg | 1984 | 4 | 800 | 12.81 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
6 | Franka Klerner | 1992 | 3 | 763 | 13.01 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
6 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 3 | 763 | 13.01 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
8 | Karin Kvarfordt | 1992 | 1 | 702 | 13.38 | |||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
Event 13, 25m Freestyle Women, Finals 15 - 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Juliane Reinhold | 1994 | 9 | 842 | 12.59 | |||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
2 | Lisa Atlas | 1995 | 7 | 792 | 12.85 | |||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
3 | Maria Madsen | 1995 | 6 | 760 | 13.03 | |||||
Dragør Svømmeklub | ||||||||||
3 | Melina Vihdanmäki | 1995 | 6 | 760 | 13.03 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
5 | Erica Ydesand | 1994 | 4 | 753 | 13.07 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
6 | Josephine Klose | 1995 | 3 | 749 | 13.09 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Elin Kvarnemar | 1995 | 2 | 741 | 13.14 | |||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
8 | Josefiina Välimäki | 1995 | 1 | 716 | 13.29 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
Event 13, 25m Freestyle Women, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Sidse Kehlet | 1996 | 9 | 787 | 12.88 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Sonja Armio | 1996 | 7 | 708 | 13.34 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Essi Schrey | 1996 | 6 | 703 | 13.37 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Christin Heina | 1996 | 5 | 697 | 13.41 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
5 | Juulia Jaakkola | 1996 | 4 | 686 | 13.48 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Anu Bergström | 1996 | 3 | 667 | 13.61 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Julia Aschenbrenner | 1996 | 3 | 667 | 13.61 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
8 | Merve Köse | 1996 | 1 | 635 | 13.83 | |||||
Csv Berlin | ||||||||||
Event 13, 25m Freestyle Women, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Rikke Svejgård Nielsen | 1997 | 9 | 710 | 13.33 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Cathrine Stapelfeld | 1997 | 7 | 705 | 13.36 | |||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
3 | Natalie Schumacher | 1997 | 6 | 670 | 13.59 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Mari-Louise Tran | 1997 | 5 | 644 | 13.77 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
5 | Laura Mäki | 1997 | 4 | 641 | 13.79 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Martha Meilstrup | 1997 | 3 | 634 | 13.84 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
7 | Paulina Wiklund-Nilsson | 1997 | 2 | 625 | 13.91 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
8 | Sally Lindner | 1997 | 1 | 595 | 14.14 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 13, 25m Freestyle Women, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Elisabeth Grösel | 1998 | 9 | 658 | 13.67 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Emilia Lüders | 1998 | 7 | 649 | 13.73 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
3 | Caroline Erichsen | 1998 | 6 | 638 | 13.81 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
4 | Pauline Klose | 1998 | 5 | 622 | 13.93 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Cæcilie Schade Cantby | 1998 | 4 | 614 | 13.99 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
6 | Pauline Fischer | 1998 | 3 | 587 | 14.20 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Maike Fiebelkorn | 1998 | 2 | 559 | 14.43 | |||||
Schwimmfreunde Meckelfe | ||||||||||
8 | Sofie Klügel | 1998 | 1 | 545 | 14.56 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
Event 13, 25m Freestyle Women, Finals 11 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Jamie Verebelyi | 1999 | 9 | 565 | 14.38 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Tosca Schmidt | 1999 | 7 | 559 | 14.43 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Franziska Fischer | 1999 | 6 | 548 | 14.53 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Emily Anding | 1999 | 5 | 490 | 15.08 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
5 | Sophie Fischer | 1999 | 4 | 480 | 15.19 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Sarah Gottschalk | 1999 | 3 | 476 | 15.23 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
7 | Victoria Fischer | 1999 | 2 | 472 | 15.27 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | 1 | 471 | 15.28 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
Event 13, 25m Freestyle Women, Finals 10 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Lia Neubert | 2000 | 9 | 496 | 15.02 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
2 | Marlene Schmidt | 2000 | 7 | 456 | 15.45 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Frederike Weber | 2000 | 6 | 445 | 15.57 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
4 | Tessa Klaus | 2000 | 5 | 440 | 15.63 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
5 | Viktoria Trommer | 2000 | 4 | 438 | 15.66 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Michelle Thiele | 2000 | 3 | 434 | 15.70 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Melina Sinkwitz | 2000 | 2 | 432 | 15.73 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
8 | Celine Brock | 2000 | 1 | 372 | 16.53 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Event 13, 25m Freestyle Women, Finals 9 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Micaela Jönsson | 2001 | 9 | 321 | 17.36 | |||||
S71 | ||||||||||
2 | Rieke Lühr | 2001 | 7 | 301 | 17.74 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
3 | Saskia Ahrens | 2001 | 6 | 272 | 18.34 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
4 | Theresa Freytag | 2001 | 5 | 255 | 18.76 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Elea Linka | 2001 | 4 | 242 | 19.09 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
6 | Maria Tsychkova | 2001 | 3 | 239 | 19.16 | |||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
7 | Merle Mauer | 2002 | 2 | 223 | 19.62 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
8 | Svea Bröker | 2001 | 1 | 212 | 19.94 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:40 |
Results Event 14 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:40 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 19 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Tobias Gutsche | 1988 | 9 | 953 | 10.60 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
2 | Christopher A. Grahlemann | 1983 | 7 | 937 | 10.66 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
2 | Nikolaj Kirketerp-Møller | 1990 | 7 | 937 | 10.66 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Robert Hübner | 1990 | 5 | 830 | 11.10 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
5 | Thomas Lianee | 1985 | 4 | 819 | 11.15 | |||||
Søllerød Svømmeklub SNI | ||||||||||
6 | Bjarke Stevnsborg | 1990 | 3 | 810 | 11.19 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | Harald Johansson | 1991 | 2 | 791 | 11.28 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
7 | Jonas Westergaard | 1990 | 2 | 791 | 11.28 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 17 - 18 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Karl Richard Hennebach | 1992 | 9 | 836 | 11.07 | |||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
2 | Andreas Malmberg | 1993 | 7 | 746 | 11.50 | |||||
Sösdala Simsällskap | ||||||||||
3 | Philip Björklund | 1992 | 6 | 721 | 11.63 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
4 | Martin Sander Pedersen | 1992 | 5 | 719 | 11.64 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Andreas Myhrberg | 1993 | 4 | 714 | 11.67 | |||||
S71 | ||||||||||
6 | Morten Hansen | 1993 | 3 | 699 | 11.75 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
7 | Henrik Rathschau Sørensen | 1993 | 2 | 672 | 11.91 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
8 | Niels Wissing Sørensen | 1993 | 1 | 620 | 12.23 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Philipp Sikatzki | 1994 | 9 | 778 | 11.34 | |||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
2 | Eetu Päivärinta | 1994 | 7 | 725 | 11.61 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Eden Turin | 1994 | 6 | 668 | 11.93 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Tommi Wallenius | 1994 | 5 | 667 | 11.94 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
5 | Morten Lundby Pedersen | 1994 | 4 | 655 | 12.01 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | William Wihanto | 1994 | 3 | 644 | 12.08 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
7 | Anton Koponen | 1994 | 2 | 640 | 12.10 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
8 | Robin Svensson | 1994 | 1 | 613 | 12.28 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 15 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Magnus Westermann | 1995 | 9 | 801 | 11.23 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
2 | Lasse Pittioni | 1995 | 7 | 716 | 11.66 | |||||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
3 | Jacob Severinsen | 1995 | 6 | 689 | 11.81 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
4 | Anders Hansen | 1995 | 5 | 626 | 12.19 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
5 | Mikkel Hvolgaard | 1995 | 4 | 613 | 12.28 | |||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
6 | Peter Knoblauch | 1995 | 3 | 601 | 12.36 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
7 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 2 | 580 | 12.51 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
8 | Marcus Olesen | 1995 | 1 | 569 | 12.59 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Alexander Morgan | 1996 | 9 | 718 | 11.65 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
2 | Magnus Yde | 1996 | 7 | 639 | 12.11 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
3 | Oliver Sørensen | 1996 | 6 | 601 | 12.36 | |||||
Delta Svøm | ||||||||||
4 | Mikkel Stavngaard | 1996 | 5 | 573 | 12.56 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
5 | Thomas Schultz Nielsen | 1996 | 4 | 551 | 12.72 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
6 | Kasper Sveistrup Holck | 1996 | 3 | 542 | 12.79 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
7 | Erik Wetzstein | 1996 | 2 | 537 | 12.83 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Jesper Skovbo Hansen | 1996 | 1 | 525 | 12.93 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Thomas Søby Jensen | 1997 | 9 | 509 | 13.06 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
2 | Joshua Petersen | 1997 | 7 | 505 | 13.10 | |||||
Tura Meldorf | ||||||||||
3 | Janne Lahrssen | 1997 | 6 | 488 | 13.25 | |||||
Wesselburn | ||||||||||
4 | Oliver Gustafsson | 1997 | 5 | 487 | 13.26 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
5 | Maxim Davydytchev | 1997 | 4 | 479 | 13.33 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Oskari Soini | 1997 | 3 | 456 | 13.55 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
7 | Felix Reinhardt | 1997 | 2 | 398 | 14.18 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Tom Heilmann | 1997 | 1 | 389 | 14.29 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 9 | 488 | 13.25 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Maurice Rothkegel | 1998 | 7 | 430 | 13.82 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Jonathan Kristensen | 1998 | 6 | 420 | 13.93 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
4 | Alfred Christensson | 1998 | 5 | 394 | 14.23 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
5 | Simon Lundby Pedersen | 1998 | 4 | 377 | 14.44 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | Felix Habl | 1998 | 3 | 349 | 14.81 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Thomas Uttrup Ludwig | 1998 | 2 | 340 | 14.94 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
8 | Asbjørn Laksafoss Sparre | 1998 | 1 | 330 | 15.09 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
Event 14, 25m Freestyle Men, Finals 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Alexander Eggers | 1999 | 9 | 384 | 14.35 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
2 | Jonas Jahnel | 1999 | 7 | 371 | 14.52 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
3 | Justin Speer | 1999 | 6 | 369 | 14.54 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Jonas Krüger | 1999 | 5 | 343 | 14.90 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
5 | Tim Wilsdorf | 1999 | 4 | 340 | 14.95 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
6 | Daniel Furman | 1999 | 3 | 324 | 15.19 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
7 | Elias Christiansen | 1999 | 2 | 322 | 15.21 | |||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
8 | Filip Lindell-Strömblad | 1999 | 1 | 313 | 15.36 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:40 |
Results Event 15 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:40 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 15, 25m Breaststroke Women, Finals 17 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Line Præst Lauridsen | 1989 | 9 | 935 | 15.32 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Silje Bergström Tronsmoen | 1991 | 7 | 860 | 15.75 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
3 | Cecilie M. Pedersen | 1993 | 6 | 807 | 16.09 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Sara Finati | 1992 | 5 | 773 | 16.32 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
5 | Nicole Jünger | 1984 | 4 | 766 | 16.37 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Renee Huuva | 1990 | 3 | 754 | 16.46 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
7 | Marie Philipsen | 1992 | 2 | 752 | 16.47 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
8 | Paulin Wendler | 1992 | 1 | 701 | 16.86 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
Event 15, 25m Breaststroke Women, Finals 15 - 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Melina Vihdanmäki | 1995 | 9 | 904 | 15.49 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
2 | Erica Ydesand | 1994 | 7 | 892 | 15.56 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
3 | Rikke Nissen | 1994 | 6 | 882 | 15.62 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
4 | Linnéa Rydberg | 1994 | 5 | 751 | 16.48 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
5 | Irene Porschhöfer | 1994 | 4 | 740 | 16.56 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Karen Margarete Melzer | 1994 | 3 | 709 | 16.80 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Elin Palmqvist | 1995 | 2 | 679 | 17.04 | |||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
8 | Rea Kalantzis | 1995 | 1 | 629 | 17.48 | |||||
Csv Berlin | ||||||||||
Event 15, 25m Breaststroke Women, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Erika Bergström | 1996 | 9 | 805 | 16.10 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
2 | Sidse Kehlet | 1996 | 7 | 798 | 16.15 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Alina Neumann | 1996 | 6 | 722 | 16.70 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
4 | Matilde Schrøder | 1996 | 5 | 714 | 16.76 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
5 | Hilla Kortetjärvi | 1996 | 4 | 706 | 16.82 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Nanna Delfs Mortensen | 1996 | 3 | 675 | 17.08 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
7 | Merve Köse | 1996 | 2 | 630 | 17.47 | |||||
Csv Berlin | ||||||||||
8 | Christin Heina | 1996 | 1 | 625 | 17.52 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
Event 15, 25m Breaststroke Women, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Mari-Louise Tran | 1997 | 9 | 720 | 16.71 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
2 | Jonna Nordström | 1997 | 7 | 687 | 16.98 | |||||
S71 | ||||||||||
3 | Paulina Wiklund-Nilsson | 1997 | 6 | 665 | 17.16 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
4 | Katharina Rimatzki | 1997 | 5 | 637 | 17.41 | |||||
Mtv Itzehoe | ||||||||||
5 | Natalie Schumacher | 1997 | 4 | 633 | 17.45 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Minttu Hörkkö | 1997 | 3 | 623 | 17.54 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
7 | Cathrine Stapelfeld | 1997 | 2 | 616 | 17.61 | |||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
8 | Katarina Vogel | 1997 | 1 | 572 | 18.05 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
Event 15, 25m Breaststroke Women, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Kim Losensky | 1998 | 9 | 732 | 16.62 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
2 | Alina Stephan | 1998 | 7 | 598 | 17.78 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
3 | Sofie Klügel | 1998 | 6 | 571 | 18.06 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
4 | Anna Boutrup | 1998 | 5 | 549 | 18.29 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
5 | Käthe Wagner | 1998 | 4 | 547 | 18.32 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Susanne Reeg | 1998 | 3 | 475 | 19.20 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
7 | Wibke Schult | 1998 | 2 | 456 | 19.46 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
8 | Theresa Lindner | 1998 | 1 | 433 | 19.80 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 15, 25m Breaststroke Women, Finals 11 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Simone Lauridsen | 1999 | 9 | 601 | 17.75 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Sophie Fischer | 1999 | 7 | 556 | 18.22 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Franziska Fischer | 1999 | 6 | 553 | 18.25 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Nicola Dähn | 1999 | 5 | 549 | 18.30 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
5 | Frauke Seidel | 1999 | 4 | 522 | 18.61 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
6 | Lara Paul | 1999 | 3 | 471 | 19.26 | |||||
Mtv Itzehoe | ||||||||||
7 | Ida Persson | 1999 | 2 | 446 | 19.60 | |||||
Sösdala Simsällskap | ||||||||||
- | Madlen Tobaben | 1999 | DSQ | False start | ||||||
Sc Seevetal | ||||||||||
Event 15, 25m Breaststroke Women, Finals 10 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Tessa Klaus | 2000 | 9 | 454 | 19.49 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
2 | Charlotte Bohner | 2000 | 7 | 421 | 19.99 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
3 | Annalena Wolter | 2000 | 6 | 374 | 20.80 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
4 | Celine Förster | 2000 | 5 | 368 | 20.91 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
5 | Melina Hoge | 2000 | 4 | 363 | 21.00 | |||||
Sc Seevetal | ||||||||||
6 | Judith Jahnke | 2000 | 3 | 353 | 21.20 | |||||
Sösdala Simsällskap | ||||||||||
7 | Vanessa Städter | 2000 | 2 | 343 | 21.39 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Deborah Hentschel | 2000 | 1 | 339 | 21.48 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 15, 25m Breaststroke Women, Finals 9 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Charlotte Just | 2001 | 9 | 317 | 21.98 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
2 | Saskia Ahrens | 2001 | 7 | 271 | 23.14 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
3 | Merle Mauer | 2002 | 6 | 255 | 23.63 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
4 | Elea Linka | 2001 | 5 | 219 | 24.87 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
5 | Tjale Schütz | 2001 | 4 | 215 | 24.99 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
6 | Svea Bröker | 2001 | 3 | 191 | 26.03 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
7 | Merle Kühn | 2001 | 2 | 190 | 26.04 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
8 | Theresa Freytag | 2001 | 1 | 182 | 26.44 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:40 |
Results Event 16 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:40 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 16, 25m Breaststroke Men, Finals 19 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Chris Christensen | 1988 | 9 | 1021 | 13.11 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Harald Johansson | 1991 | 7 | 1007 | 13.17 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
3 | Sebastian Solf | 1989 | 6 | 941 | 13.47 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
4 | Julius Weck | 1990 | 5 | 900 | 13.67 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
5 | Paul Kretschmann | 1987 | 4 | 877 | 13.79 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Sørin Martin Johannessen | 1991 | 3 | 875 | 13.80 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | André Schäfer | 1990 | 2 | 873 | 13.81 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
8 | Robert Hübner | 1990 | 1 | 844 | 13.97 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
Event 16, 25m Breaststroke Men, Finals 17 - 18 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Thomas Dahl Sørensen | 1992 | 9 | 922 | 13.56 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
2 | Andreas Malmberg | 1993 | 7 | 855 | 13.91 | |||||
Sösdala Simsällskap | ||||||||||
3 | Frank Erdmann | 1992 | 6 | 815 | 14.13 | |||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
4 | Filip Ladeborn | 1992 | 5 | 795 | 14.25 | |||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
5 | Kristofer Gustafsson | 1993 | 4 | 721 | 14.72 | |||||
S71 | ||||||||||
6 | Dag Christian Jepsen | 1993 | 3 | 715 | 14.76 | |||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
7 | Ronny Müller | 1992 | 2 | 714 | 14.77 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Simo Laiho | 1993 | 1 | 698 | 14.88 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
Event 16, 25m Breaststroke Men, Finals 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Michael Petersen | 1994 | 9 | 777 | 14.36 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
2 | William Wihanto | 1994 | 7 | 720 | 14.73 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Jacob Lindeman Holm | 1994 | 6 | 714 | 14.77 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Eetu Päivärinta | 1994 | 5 | 692 | 14.92 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
5 | Anton Koponen | 1994 | 4 | 690 | 14.94 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Martin Kästner | 1994 | 3 | 687 | 14.96 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Nour Hermiz | 1994 | 2 | 680 | 15.01 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
8 | Nicklas Trier Hansen | 1994 | 1 | 547 | 16.14 | |||||
Delta Svøm | ||||||||||
Event 16, 25m Breaststroke Men, Finals 15 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Lasse Kammer | 1995 | 9 | 714 | 14.77 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
2 | Kerim Kozo | 1995 | 7 | 636 | 15.35 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
3 | Nicklas B. Nielsen | 1995 | 6 | 626 | 15.43 | |||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
4 | Tom Przinitzky | 1995 | 5 | 598 | 15.67 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
5 | Jannick Maesen | 1995 | 4 | 595 | 15.69 | |||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
6 | Felix Penzold | 1995 | 3 | 542 | 16.19 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Max Åfeldt | 1995 | 3 | 542 | 16.19 | |||||
S71 | ||||||||||
8 | Mathias Holm Sørensen | 1995 | 1 | 522 | 16.39 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
Event 16, 25m Breaststroke Men, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Alexander Morgan | 1996 | 9 | 831 | 14.04 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
2 | Magnus Yde | 1996 | 7 | 636 | 15.35 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
3 | Maximilian Prügel | 1996 | 6 | 595 | 15.69 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
4 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | 5 | 584 | 15.79 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
5 | Nicholas Lloyd Krasuski | 1996 | 4 | 543 | 16.18 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
6 | Teddi Rasmussen | 1996 | 3 | 532 | 16.29 | |||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
7 | Benjamin R. Vinterberg | 1996 | 2 | 525 | 16.36 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
7 | Johannes Wagner | 1996 | 2 | 525 | 16.36 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 16, 25m Breaststroke Men, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Oliver Gustafsson | 1997 | 9 | 536 | 16.25 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
2 | Lasse Brock | 1997 | 7 | 505 | 16.58 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
3 | Till Wichmann | 1997 | 6 | 486 | 16.79 | |||||
Sc Seevetal | ||||||||||
4 | Paul Wohlrabe | 1997 | 5 | 445 | 17.29 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Alexander Reppin | 1997 | 4 | 397 | 17.96 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
6 | Henri Hellsröm | 1997 | 3 | 373 | 18.34 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
7 | Nikolaj Borup | 1997 | 2 | 359 | 18.58 | |||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
8 | Julian Thomas | 1997 | 1 | 351 | 18.72 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
Event 16, 25m Breaststroke Men, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Oliver Leupold | 1998 | 9 | 545 | 16.16 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Nic Wetzel | 1998 | 7 | 421 | 17.61 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
3 | Nico Faßhauer | 1998 | 6 | 411 | 17.76 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
4 | Maurice Rothkegel | 1998 | 5 | 359 | 18.57 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Felix Borck | 1998 | 4 | 344 | 18.83 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
6 | Lars Donath | 1998 | 3 | 303 | 19.66 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
7 | Niclas Franke | 1998 | 2 | 298 | 19.76 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
8 | Ben Fahrenkrug | 1998 | 1 | 268 | 20.47 | |||||
Ahrensburger Tsv | ||||||||||
Event 16, 25m Breaststroke Men, Finals 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Justin Speer | 1999 | 9 | 392 | 18.04 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Johann-Ludwig Herzog | 1999 | 7 | 375 | 18.31 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
3 | Elias Richter | 1999 | 6 | 337 | 18.97 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
4 | Philipp Albert | 1999 | 5 | 330 | 19.11 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Jonas Jahnel | 1999 | 4 | 313 | 19.45 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
6 | Mark Hülsmeyer | 1999 | 3 | 303 | 19.66 | |||||
Sc Seevetal | ||||||||||
7 | Alexander Müller | 2000 | 2 | 291 | 19.92 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
8 | Dominique Renné | 2000 | 1 | 267 | 20.49 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:40 |
Results Event 19 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:40 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 19, 50m Butterfly Women, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Laura Mäki | 1997 | 9 | 656 | 29.19 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
2 | Emilie Beckmann | 1997 | 7 | 542 | 31.10 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
3 | Rikke Svejgård Nielsen | 1997 | 6 | 527 | 31.39 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Kristina Delff Andersen | 1997 | 5 | 492 | 32.13 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
5 | Caroline Oxholm | 1997 | 4 | 425 | 33.72 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
6 | Adna Dzafic | 1997 | 3 | 424 | 33.77 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
7 | Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 2 | 422 | 33.80 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
8 | Mari-Louise Tran | 1997 | 1 | 396 | 34.53 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
Event 19, 50m Butterfly Women, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Caroline Erichsen | 1998 | 9 | 571 | 30.57 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
2 | Elisabeth Grösel | 1998 | 7 | 463 | 32.77 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Kim Losensky | 1998 | 6 | 435 | 33.48 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
4 | Christina Blaaberg | 1998 | 5 | 419 | 33.88 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
5 | Victoria Ruhmland | 1998 | 4 | 391 | 34.68 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
6 | Jessica Chen | 1998 | 3 | 385 | 34.86 | |||||
S71 | ||||||||||
7 | Jasmin Koefoed Jacobsen | 1998 | 2 | 349 | 36.02 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
8 | Henriette Hemmingsen | 1998 | 1 | 330 | 36.68 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
Event 19, 50m Butterfly Women, Finals 11 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Tosca Schmidt | 1999 | 9 | 408 | 34.20 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Ellen Sandberg | 1999 | 7 | 396 | 34.53 | |||||
S71 | ||||||||||
3 | Franziska Fischer | 1999 | 6 | 391 | 34.67 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Jamie Verebelyi | 1999 | 5 | 378 | 35.08 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Sarah Gottschalk | 1999 | 4 | 337 | 36.45 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
6 | Victoria Fischer | 1999 | 3 | 312 | 37.40 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Victoria Jönsson | 1999 | 2 | 293 | 38.18 | |||||
S71 | ||||||||||
8 | Emilia Christiansen | 1999 | 1 | 288 | 38.39 | |||||
S71 | ||||||||||
Event 19, 50m Butterfly Women, Finals 10 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Lia Neubert | 2000 | 9 | 329 | 36.72 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
2 | Marlene Schmidt | 2000 | 7 | 290 | 38.33 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Michelle Thiele | 2000 | 6 | 282 | 38.67 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Charlotte Bohner | 2000 | 5 | 272 | 39.12 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
5 | Frederike Weber | 2000 | 4 | 223 | 41.81 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
6 | Emily Schröder | 2000 | 3 | 211 | 42.59 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
7 | Celine Brock | 2000 | 2 | 209 | 42.76 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
8 | Vanessa Städter | 2000 | 1 | 203 | 43.12 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 19, 50m Butterfly Women, Finals 9 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Micaela Jönsson | 2001 | 9 | 145 | 48.24 | |||||
S71 | ||||||||||
2 | Elea Linka | 2001 | 7 | 121 | 51.30 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
3 | Saskia Ahrens | 2001 | 6 | 118 | 51.76 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
4 | Luca Isa Gorzolla | 2001 | 5 | 102 | 54.26 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Tjale Schütz | 2001 | 4 | 80 | 58.85 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
- | Nina Peuker | 2001 | DSQ | Arms fw uw. | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:40 |
Results Event 20 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:40 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 20, 50m Butterfly Men, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Alexander Morgan | 1996 | 9 | 557 | 27.35 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
2 | Thomas Schultz Nielsen | 1996 | 7 | 444 | 29.49 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
3 | Magnus Yde | 1996 | 6 | 430 | 29.81 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
4 | Aaro Liitti | 1996 | 5 | 418 | 30.10 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
5 | Erik Wetzstein | 1996 | 4 | 417 | 30.11 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Daniel Harsfort | 1996 | 3 | 415 | 30.16 | |||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
7 | Mikkel Stavngaard | 1996 | 2 | 402 | 30.49 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
8 | Jacob Husberg | 1996 | 1 | 367 | 31.43 | |||||
Tyresö Simsällskap | ||||||||||
Event 20, 50m Butterfly Men, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Sendyk Pawel | 1997 | 9 | 479 | 28.75 | |||||
Marlin | ||||||||||
2 | Onni Vuorinen | 1997 | 7 | 387 | 30.87 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Thomas Søby Jensen | 1997 | 6 | 380 | 31.06 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
4 | Joshua Petersen | 1997 | 5 | 341 | 32.20 | |||||
Tura Meldorf | ||||||||||
5 | Oskari Soini | 1997 | 4 | 332 | 32.49 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Maxim Davydytchev | 1997 | 3 | 329 | 32.58 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Janne Lahrssen | 1997 | 2 | 326 | 32.68 | |||||
Wesselburn | ||||||||||
8 | Felix Reinhardt | 1997 | 1 | 301 | 33.59 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 20, 50m Butterfly Men, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Alfred Christensson | 1998 | 9 | 343 | 32.14 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
2 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 7 | 302 | 33.53 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Simon Lundby Pedersen | 1998 | 6 | 289 | 34.03 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Maurice Rothkegel | 1998 | 5 | 276 | 34.57 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Jonathan Kristensen | 1998 | 4 | 274 | 34.66 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
6 | Gregor Gottschalk | 1998 | 3 | 254 | 35.55 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
7 | Manuel Moors | 1998 | 2 | 247 | 35.88 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
8 | Asbjørn Laksafoss Sparre | 1998 | 1 | 226 | 36.95 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
Event 20, 50m Butterfly Men, Finals 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Daniel Furman | 1999 | 9 | 268 | 34.89 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
2 | Casper Eickhardt | 1999 | 7 | 262 | 35.18 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
3 | Jonas Jahnel | 1999 | 6 | 253 | 35.56 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
4 | Justin Speer | 1999 | 5 | 237 | 36.34 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Pavel Makarchuk | 1999 | 4 | 234 | 36.51 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
6 | Niclas Budek | 1999 | 3 | 221 | 37.19 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
7 | Tim Wilsdorf | 1999 | 2 | 215 | 37.55 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
8 | Markus Engert | 2000 | 1 | 162 | 41.28 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:40 |
Results Event 21 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:40 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 21, 100m Backstroke Women, Finals 17 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Lovisa Klarén | 1992 | 9 | 725 | 30.42 | 1:03.42 | ||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
2 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 7 | 706 | 30.84 | 1:03.98 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Franka Klerner | 1992 | 6 | 666 | 31.65 | 1:05.22 | ||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
4 | Kimberley Teunissen | 1992 | 5 | 584 | 33.09 | 1:08.15 | ||||
de Waalstroom | ||||||||||
5 | Josefin Palm | 1991 | 4 | 575 | 32.99 | 1:08.53 | ||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
6 | Camilla Hamdi | 1993 | 3 | 499 | 35.00 | 1:11.83 | ||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
7 | Renee Huuva | 1990 | 2 | 488 | 34.19 | 1:12.37 | ||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
8 | Stefanie Domke | 1985 | 1 | 475 | 35.40 | 1:12.99 | ||||
Preetzer Tsv | ||||||||||
Event 21, 100m Backstroke Women, Finals 15 - 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Anna Kemeri | 1994 | 9 | 656 | 32.01 | 1:05.56 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
2 | Patricia Burkhardt | 1995 | 7 | 645 | 32.61 | 1:05.93 | ||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
3 | Michelle Icka Christensen | 1995 | 6 | 615 | 32.69 | 1:06.98 | ||||
Dragør Svømmeklub | ||||||||||
4 | Lisa Atlas | 1995 | 5 | 608 | 33.13 | 1:07.25 | ||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
5 | Lisa Rigby | 1994 | 4 | 586 | 33.08 | 1:08.09 | ||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
6 | Ulrike Büttner | 1995 | 3 | 568 | 33.12 | 1:08.78 | ||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 2 | 560 | 33.36 | 1:09.13 | ||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
8 | Caroline Andersson-Ekströ | 1994 | 1 | 538 | 34.20 | 1:10.03 | ||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
Event 21, 100m Backstroke Women, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Anu Bergström | 1996 | 9 | 592 | 33.10 | 1:07.85 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
2 | Emma Fugl Rasmussen | 1996 | 7 | 568 | 33.29 | 1:08.78 | ||||
Herlev Svømning | ||||||||||
3 | Kathrine Barrett | 1996 | 6 | 527 | 33.41 | 1:10.55 | ||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
3 | Mia Egholm Andersen | 1996 | 6 | 527 | 34.49 | 1:10.55 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Jenni Ranki | 1996 | 4 | 519 | 34.50 | 1:10.90 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Erika Bergström | 1996 | 3 | 505 | 34.68 | 1:11.54 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
7 | Juulia Jaakkola | 1996 | 2 | 504 | 34.39 | 1:11.59 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
8 | Henriette Stuhr | 1996 | 1 | 498 | 34.92 | 1:11.88 | ||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:40 |
Results Event 22 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:40 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 22, 100m Backstroke Men, Finals 19 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Nikolaj Kirketerp-Møller | 1990 | 9 | 712 | 27.02 | 55.95 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Pontus Palmqvist | 1991 | 7 | 663 | 27.41 | 57.28 | ||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
3 | Anders Møller | 1991 | 6 | 609 | 29.02 | 58.93 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
4 | Felix Radny | 1989 | 5 | 576 | 28.20 | 1:00.03 | ||||
Berliner Tsc | ||||||||||
5 | Patrick Ulrich Sommer | 1988 | 4 | 568 | 29.18 | 1:00.33 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | Robin Mårtensson | 1991 | 3 | 520 | 29.32 | 1:02.12 | ||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
7 | Sebastian Müller | 1987 | 2 | 503 | 29.63 | 1:02.80 | ||||
Berliner Tsc | ||||||||||
8 | Kurt Pflugbeil | 1989 | 1 | 488 | 30.03 | 1:03.46 | ||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 22, 100m Backstroke Men, Finals 17 - 18 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Niels Wissing Sørensen | 1993 | 9 | 623 | 28.35 | 58.48 | ||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
2 | Eric Anderson | 1992 | 7 | 609 | 28.18 | 58.93 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
3 | Emil K. Mortensen | 1993 | 6 | 608 | 28.70 | 58.95 | ||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
4 | Peter Lund Hansen | 1992 | 5 | 511 | 30.26 | 1:02.46 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
5 | Lucas Thomée | 1993 | 4 | 499 | 30.82 | 1:02.99 | ||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
6 | Christian Petersen | 1993 | 3 | 494 | 31.20 | 1:03.17 | ||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
7 | Andreas Myhrberg | 1993 | 2 | 434 | 31.80 | 1:05.98 | ||||
S71 | ||||||||||
- | Karl Richard Hennebach | 1992 | DSQ | More th. 15m a/start | ||||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
Event 22, 100m Backstroke Men, Finals 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Philipp Sikatzki | 1994 | 9 | 668 | 27.90 | 57.15 | ||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
2 | Eetu Päivärinta | 1994 | 7 | 565 | 29.48 | 1:00.42 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Jan- Hendrik Lesny | 1994 | 6 | 494 | 42.12 | 1:03.17 | ||||
Lsv "delphin 1990" E.v. | ||||||||||
4 | Eden Turin | 1994 | 5 | 491 | 30.84 | 1:03.32 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Ollimatti Salovaara | 1994 | 4 | 458 | 31.63 | 1:04.81 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Morten Lundby Pedersen | 1994 | 3 | 449 | 31.90 | 1:05.25 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | Erik Jäsert | 1994 | 2 | 412 | 31.79 | 1:07.15 | ||||
Sv Rotation Halle E.v. | ||||||||||
8 | Patrick Göldner | 1994 | 1 | 395 | 32.49 | 1:08.10 | ||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
Event 22, 100m Backstroke Men, Finals 15 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Mathias Holm Sørensen | 1995 | 9 | 535 | 30.02 | 1:01.53 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
2 | Kevin Witt Christensen | 1995 | 7 | 523 | 30.42 | 1:01.99 | ||||
Herlev Svømning | ||||||||||
3 | Mikkel Hvolgaard | 1995 | 6 | 461 | 31.41 | 1:04.66 | ||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
4 | Anders Hansen | 1995 | 5 | 446 | 31.44 | 1:05.36 | ||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
5 | Marcus Olesen | 1995 | 4 | 443 | 31.27 | 1:05.54 | ||||
Herlev Svømning | ||||||||||
6 | Ori Turin | 1995 | 3 | 397 | 32.65 | 1:07.95 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | Peter Knoblauch | 1995 | 2 | 392 | 33.56 | 1:08.25 | ||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
8 | Mathias Petersen | 1995 | 1 | 355 | 34.05 | 1:10.55 | ||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:40 |
Results Event 25 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:40 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 25, 50m Freestyle Women, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Cathrine Stapelfeld | 1997 | 9 | 557 | 28.90 | |||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
2 | Rikke Svejgård Nielsen | 1997 | 7 | 542 | 29.16 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Natalie Schumacher | 1997 | 6 | 516 | 29.65 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Kristina Delff Andersen | 1997 | 5 | 506 | 29.84 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
5 | Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 4 | 503 | 29.90 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
6 | Mari-Louise Tran | 1997 | 3 | 496 | 30.05 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
7 | Caroline Oxholm | 1997 | 2 | 474 | 30.49 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
8 | Paulina Wiklund-Nilsson | 1997 | 1 | 455 | 30.92 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
Event 25, 50m Freestyle Women, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Emilia Lüders | 1998 | 9 | 512 | 29.73 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
2 | Elisabeth Grösel | 1998 | 7 | 499 | 29.98 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Cæcilie Schade Cantby | 1998 | 6 | 497 | 30.03 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
4 | Pauline Klose | 1998 | 5 | 492 | 30.13 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Pauline Fischer | 1998 | 4 | 440 | 31.27 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Anna Boutrup | 1998 | 3 | 434 | 31.42 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
7 | Maike Fiebelkorn | 1998 | 2 | 416 | 31.85 | |||||
Schwimmfreunde Meckelfe | ||||||||||
8 | Henriette Hemmingsen | 1998 | 1 | 398 | 32.32 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
Event 25, 50m Freestyle Women, Finals 11 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Franziska Fischer | 1999 | 9 | 452 | 30.99 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Tosca Schmidt | 1999 | 7 | 428 | 31.56 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Charlotte Wendlandt | 1999 | 6 | 410 | 32.00 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
4 | Madlen Tobaben | 1999 | 5 | 399 | 32.31 | |||||
Sc Seevetal | ||||||||||
5 | Jamie Verebelyi | 1999 | 4 | 388 | 32.60 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Sophie Ritter | 1999 | 3 | 384 | 32.73 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
7 | Ellen Sandberg | 1999 | 2 | 374 | 33.01 | |||||
S71 | ||||||||||
8 | Emily Anding | 1999 | 1 | 365 | 33.28 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
Event 25, 50m Freestyle Women, Finals 10 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Lia Neubert | 2000 | 9 | 383 | 32.75 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
2 | Tessa Klaus | 2000 | 7 | 314 | 34.98 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
3 | Viktoria Trommer | 2000 | 6 | 309 | 35.16 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Marlene Schmidt | 2000 | 5 | 308 | 35.23 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Frederike Weber | 2000 | 4 | 303 | 35.39 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
6 | Melina Sinkwitz | 2000 | 3 | 297 | 35.65 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
7 | Michelle Thiele | 2000 | 2 | 292 | 35.84 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Clara Schade Cantby | 2000 | 1 | 280 | 36.37 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
Event 25, 50m Freestyle Women, Finals 9 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Micaela Jönsson | 2001 | 9 | 251 | 37.69 | |||||
S71 | ||||||||||
2 | Theresa Freytag | 2001 | 7 | 205 | 40.30 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Saskia Ahrens | 2001 | 6 | 185 | 41.73 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
4 | Elea Linka | 2001 | 5 | 172 | 42.75 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
5 | Tjale Schütz | 2001 | 4 | 170 | 42.94 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
6 | Merle Mauer | 2002 | 3 | 147 | 45.04 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
7 | Melina Moors | 2001 | 2 | 138 | 46.03 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
- | Rieke Lühr | 2001 | DSQ | False start | ||||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:40 |
Results Event 26 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:40 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 26, 50m Freestyle Men, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Alexander Morgan | 1996 | 9 | 587 | 24.92 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
2 | Magnus Yde | 1996 | 7 | 521 | 25.92 | |||||
Svømmeklubben S 68 | ||||||||||
3 | Oliver Sørensen | 1996 | 6 | 480 | 26.65 | |||||
Delta Svøm | ||||||||||
4 | Mikkel Stavngaard | 1996 | 5 | 449 | 27.24 | |||||
Allerød Svømmeklub | ||||||||||
5 | Jakob Brinkmann | 1996 | 4 | 427 | 27.71 | |||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
6 | Timo Schuett | 1996 | 3 | 425 | 27.75 | |||||
Tura Meldorf | ||||||||||
7 | Aaro Liitti | 1996 | 2 | 413 | 28.02 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
8 | Jesper Skovbo Hansen | 1996 | 1 | 409 | 28.11 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
Event 26, 50m Freestyle Men, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Sendyk Pawel | 1997 | 9 | 447 | 27.28 | |||||
Marlin | ||||||||||
2 | Oliver Gustafsson | 1997 | 7 | 417 | 27.93 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
3 | Thomas Søby Jensen | 1997 | 6 | 407 | 28.14 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
4 | Onni Vuorinen | 1997 | 5 | 393 | 28.48 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
5 | Maxim Davydytchev | 1997 | 4 | 374 | 28.95 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Janne Lahrssen | 1997 | 3 | 360 | 29.33 | |||||
Wesselburn | ||||||||||
7 | Lasse Brock | 1997 | 2 | 354 | 29.50 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
8 | Simon Juhl Schmidt | 1997 | 1 | 346 | 29.71 | |||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
Event 26, 50m Freestyle Men, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Oliver Leupold | 1998 | 9 | 398 | 28.37 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 7 | 386 | 28.64 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Maurice Rothkegel | 1998 | 6 | 327 | 30.28 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Hannes Hötzel | 1998 | 5 | 296 | 31.31 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Alfred Christensson | 1998 | 4 | 292 | 31.44 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
6 | Gregor Gottschalk | 1998 | 3 | 288 | 31.58 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
7 | Simon Lundby Pedersen | 1998 | 2 | 286 | 31.65 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
- | Jonathan Kristensen | 1998 | DSQ | False start | ||||||
Odder IGF | ||||||||||
Event 26, 50m Freestyle Men, Finals 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Alexander Eggers | 1999 | 9 | 308 | 30.88 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
1 | Casper Eickhardt | 1999 | 9 | 308 | 30.88 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
3 | Jonas Krüger | 1999 | 6 | 274 | 32.12 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
4 | Filip Lindell-Strömblad | 1999 | 5 | 269 | 32.30 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
5 | Justin Speer | 1999 | 4 | 262 | 32.59 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Jonas Jahnel | 1999 | 3 | 238 | 33.65 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
7 | Niclas Budek | 1999 | 2 | 236 | 33.77 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
8 | Moritz Mauer | 2000 | 1 | 222 | 34.43 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:40 |
Results Event 29 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:43 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 29, 25m Backstroke Women, Finals 17 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Line Præst Lauridsen | 1989 | 9 | 841 | 14.11 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Lovisa Klarén | 1992 | 7 | 818 | 14.24 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
3 | Franka Klerner | 1992 | 6 | 764 | 14.57 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
4 | Josefin Palm | 1991 | 5 | 689 | 15.08 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
4 | Paulin Wendler | 1992 | 5 | 689 | 15.08 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
6 | Beatrice Rößler | 1993 | 3 | 645 | 15.42 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Nicole Jünger | 1984 | 2 | 643 | 15.43 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Renee Huuva | 1990 | 1 | 604 | 15.76 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
Event 29, 25m Backstroke Women, Finals 15 - 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Michelle Icka Christensen | 1995 | 9 | 726 | 14.82 | |||||
Dragør Svømmeklub | ||||||||||
2 | Ulrike Büttner | 1995 | 7 | 662 | 15.28 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Natalia Holm | 1995 | 6 | 657 | 15.32 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Carling Jones | 1994 | 5 | 643 | 15.43 | |||||
University of Calgary S | ||||||||||
4 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 5 | 643 | 15.43 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
6 | Josephine Klose | 1995 | 3 | 605 | 15.75 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Lisa Rigby | 1994 | 2 | 599 | 15.80 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
8 | Victoria Karlsson | 1994 | 1 | 556 | 16.20 | |||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
Event 29, 25m Backstroke Women, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Emma Fugl Rasmussen | 1996 | 9 | 635 | 15.50 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
2 | Erika Bergström | 1996 | 7 | 627 | 15.56 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Sidse Kehlet | 1996 | 6 | 617 | 15.65 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Savannah Åstrand | 1996 | 5 | 612 | 15.69 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
5 | Jasmin Keck | 1996 | 4 | 595 | 15.84 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
6 | Merve Köse | 1996 | 3 | 555 | 16.21 | |||||
Csv Berlin | ||||||||||
7 | Leona Kenskov | 1996 | 2 | 536 | 16.40 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
8 | Jenni Ranki | 1996 | 1 | 516 | 16.61 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
Event 29, 25m Backstroke Women, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Rikke Svejgård Nielsen | 1997 | 9 | 703 | 14.98 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Laura Mäki | 1997 | 7 | 656 | 15.33 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Cathrine Stapelfeld | 1997 | 6 | 621 | 15.61 | |||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
4 | Paulina Wiklund-Nilsson | 1997 | 5 | 582 | 15.95 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
5 | Sally Lindner | 1997 | 4 | 542 | 16.34 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Lisa Geissler | 1997 | 3 | 527 | 16.49 | |||||
Lsv "delphin 1990" E.v. | ||||||||||
7 | Diana Burger | 1997 | 2 | 469 | 17.14 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
8 | Tina Schubert | 1997 | 1 | 463 | 17.22 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
Event 29, 25m Backstroke Women, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Elisabeth Grösel | 1998 | 9 | 589 | 15.89 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Victoria Ruhmland | 1998 | 7 | 552 | 16.24 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
3 | Jasmin Koefoed Jacobsen | 1998 | 6 | 493 | 16.86 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Pauline Fischer | 1998 | 5 | 467 | 17.17 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Jessica Jönsson | 1998 | 4 | 458 | 17.28 | |||||
S71 | ||||||||||
6 | Käthe Wagner | 1998 | 3 | 452 | 17.35 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Cæcilie Schade Cantby | 1998 | 2 | 412 | 17.90 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
- | Alina Czorny | 1998 | DNS | |||||||
Ahrensburger Tsv | ||||||||||
Event 29, 25m Backstroke Women, Finals 11 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Tosca Schmidt | 1999 | 9 | 534 | 16.42 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Franziska Fischer | 1999 | 7 | 488 | 16.92 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Sarah Gottschalk | 1999 | 6 | 469 | 17.15 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
4 | Susann Epperlein | 1999 | 5 | 466 | 17.18 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Charlotte Wendlandt | 1999 | 4 | 457 | 17.29 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
6 | Victoria Fischer | 1999 | 3 | 446 | 17.43 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Sophie Fischer | 1999 | 2 | 422 | 17.76 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Jamie Verebelyi | 1999 | 1 | 414 | 17.87 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 29, 25m Backstroke Women, Finals 10 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Lia Neubert | 2000 | 9 | 460 | 17.25 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
2 | Michelle Thiele | 2000 | 7 | 387 | 18.28 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Marlene Schmidt | 2000 | 6 | 374 | 18.48 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Charlotte Bohner | 2000 | 5 | 367 | 18.61 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
5 | Alisa Fritzsch | 2000 | 4 | 355 | 18.82 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Melina Sinkwitz | 2000 | 3 | 339 | 19.10 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
7 | Tessa Klaus | 2000 | 2 | 330 | 19.27 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
8 | Vanessa Städter | 2000 | 1 | 320 | 19.48 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 29, 25m Backstroke Women, Finals 9 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Micaela Jönsson | 2001 | 9 | 320 | 19.48 | |||||
S71 | ||||||||||
2 | Saskia Ahrens | 2001 | 7 | 246 | 21.25 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
3 | Rieke Lühr | 2001 | 6 | 241 | 21.41 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
4 | Theresa Freytag | 2001 | 5 | 236 | 21.56 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Maria Tsychkova | 2001 | 4 | 215 | 22.24 | |||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
6 | Tjale Schütz | 2001 | 3 | 206 | 22.55 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
7 | Elea Linka | 2001 | 2 | 192 | 23.09 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
8 | Nina Peuker | 2001 | 1 | 164 | 24.31 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:43 |
Results Event 30 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:43 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 30, 25m Backstroke Men, Finals 19 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Chris Christensen | 1988 | 9 | 775 | 12.62 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
1 | Tobias Gutsche | 1988 | 9 | 775 | 12.62 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
3 | Pontus Palmqvist | 1991 | 6 | 751 | 12.75 | |||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
4 | Nikolaj Kirketerp-Møller | 1990 | 5 | 715 | 12.96 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Sebastian Solf | 1989 | 4 | 696 | 13.08 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
6 | Felix Radny | 1989 | 3 | 686 | 13.14 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
7 | Robin Mårtensson | 1991 | 2 | 637 | 13.47 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
8 | Bjarke Stevnsborg | 1990 | 1 | 631 | 13.51 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
Event 30, 25m Backstroke Men, Finals 17 - 18 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Karl Richard Hennebach | 1992 | 9 | 849 | 12.24 | |||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
2 | Peter Lund Hansen | 1992 | 7 | 586 | 13.85 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
3 | Valtteri Karttunen | 1993 | 6 | 576 | 13.93 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Dag Christian Jepsen | 1993 | 5 | 569 | 13.99 | |||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
5 | Andreas Malmberg | 1993 | 4 | 566 | 14.01 | |||||
Sösdala Simsällskap | ||||||||||
6 | Andreas Myhrberg | 1993 | 3 | 541 | 14.22 | |||||
S71 | ||||||||||
7 | Martin Holten Hansen | 1993 | 2 | 469 | 14.92 | |||||
Aars Svømmeklub | ||||||||||
- | Christian Quandt | 1993 | DNS | |||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
Event 30, 25m Backstroke Men, Finals 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Philipp Sikatzki | 1994 | 9 | 748 | 12.77 | |||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
2 | Eetu Päivärinta | 1994 | 7 | 656 | 13.34 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Eden Turin | 1994 | 6 | 544 | 14.20 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Erik Jäsert | 1994 | 5 | 524 | 14.38 | |||||
Sv Rotation Halle E.v. | ||||||||||
5 | Ollimatti Salovaara | 1994 | 4 | 489 | 14.71 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Patrick Göldner | 1994 | 3 | 442 | 15.22 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
7 | Mathias Madsen | 1994 | 2 | 422 | 15.45 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
8 | Jacob Mortensen | 1994 | 1 | 409 | 15.62 | |||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
Event 30, 25m Backstroke Men, Finals 15 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Mathias Holm Sørensen | 1995 | 9 | 586 | 13.85 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
2 | Anders Hansen | 1995 | 7 | 526 | 14.36 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
3 | Lennard Günther | 1995 | 6 | 519 | 14.42 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Mikkel Hvolgaard | 1995 | 5 | 492 | 14.68 | |||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
5 | Marcus Bischoff | 1995 | 4 | 484 | 14.76 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Emil Kamuk Frederiksen | 1995 | 3 | 474 | 14.86 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
6 | Simon Stoltenborg | 1995 | 3 | 474 | 14.86 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
8 | Karsten Kroll | 1995 | 1 | 438 | 15.26 | |||||
Lsv "delphin 1990" E.v. | ||||||||||
Event 30, 25m Backstroke Men, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Chris Johansen | 1996 | 9 | 483 | 14.77 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
2 | Erik Wetzstein | 1996 | 7 | 424 | 15.43 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Aaro Liitti | 1996 | 6 | 410 | 15.60 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Jonathan Juraschek | 1996 | 5 | 380 | 16.00 | |||||
Csv Berlin | ||||||||||
5 | Jesper Skovbo Hansen | 1996 | 4 | 379 | 16.01 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
6 | Sven- Torben Lesny | 1996 | 3 | 374 | 16.08 | |||||
Lsv "delphin 1990" E.v. | ||||||||||
7 | Eeli Aavasalo | 1996 | 2 | 374 | 16.09 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
8 | Martin Nielsen | 1996 | 1 | 373 | 16.10 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
Event 30, 25m Backstroke Men, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Oliver Gustafsson | 1997 | 9 | 412 | 15.57 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
2 | Joshua Petersen | 1997 | 7 | 406 | 15.65 | |||||
Tura Meldorf | ||||||||||
3 | Felix Reinhardt | 1997 | 6 | 385 | 15.93 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Onni Vuorinen | 1997 | 6 | 385 | 15.93 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
5 | Henri Hellsröm | 1997 | 4 | 375 | 16.07 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Maxim Davydytchev | 1997 | 3 | 371 | 16.13 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Marcus Alexandersson | 1997 | 2 | 367 | 16.19 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
8 | Tom Heilmann | 1997 | 1 | 298 | 17.35 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
Event 30, 25m Backstroke Men, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Oliver Leupold | 1998 | 9 | 459 | 15.03 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Felix Habl | 1998 | 7 | 342 | 16.58 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Gregor Gottschalk | 1998 | 6 | 302 | 17.28 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
4 | Thomas Uttrup Ludwig | 1998 | 5 | 284 | 17.63 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
5 | Stefan Martin Lara | 1998 | 4 | 276 | 17.81 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
6 | Mads Holm | 1998 | 3 | 227 | 19.00 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
7 | Florian Kuß | 1998 | 2 | 223 | 19.11 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Sverre van Brink | 1998 | 1 | 217 | 19.29 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
Event 30, 25m Backstroke Men, Finals 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Johann-Ludwig Herzog | 1999 | 9 | 328 | 16.80 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
2 | Jonas Krüger | 1999 | 7 | 318 | 16.98 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
3 | Niclas Budek | 1999 | 6 | 301 | 17.30 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
4 | Filip Lindell-Strömblad | 1999 | 5 | 289 | 17.53 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
5 | Luca Zmatlik | 1999 | 4 | 270 | 17.93 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
6 | Patrick Tayfun Stüwe | 2000 | 3 | 252 | 18.36 | |||||
Csv Berlin | ||||||||||
7 | Mark Hülsmeyer | 1999 | 2 | 239 | 18.68 | |||||
Sc Seevetal | ||||||||||
8 | Lasse Eckert | 1999 | 1 | 235 | 18.79 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:43 |
Results Event 31 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:43 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 31, 25m Butterfly Women, Finals 17 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Johanna Nyysti | 1984 | 9 | 932 | 12.98 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
2 | Line Præst Lauridsen | 1989 | 7 | 878 | 13.24 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Lovisa Klarén | 1992 | 6 | 845 | 13.41 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
4 | Amina Gummesson | 1993 | 5 | 803 | 13.64 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
4 | Franka Klerner | 1992 | 5 | 803 | 13.64 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
6 | Josefin Palm | 1991 | 3 | 753 | 13.94 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
7 | Mathilde Riis Sørensen | 1988 | 2 | 738 | 14.03 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
8 | Julie Piihl Hansen | 1992 | 1 | 714 | 14.19 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
Event 31, 25m Butterfly Women, Finals 15 - 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Juliane Reinhold | 1994 | 9 | 913 | 13.07 | |||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
2 | Caroline Andersson-Ekströ | 1994 | 7 | 791 | 13.71 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
3 | Yasmin Saud Abdulkadir | 1994 | 6 | 784 | 13.75 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
4 | Patricia Burkhardt | 1995 | 5 | 783 | 13.76 | |||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
5 | Erica Ydesand | 1994 | 4 | 781 | 13.77 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
6 | Michelle Icka Christensen | 1995 | 3 | 772 | 13.82 | |||||
Dragør Svømmeklub | ||||||||||
7 | Marie Voigt Lauridsen | 1995 | 2 | 754 | 13.93 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
8 | Natalia Holm | 1995 | 1 | 709 | 14.22 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
Event 31, 25m Butterfly Women, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Sidse Kehlet | 1996 | 9 | 861 | 13.33 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Juulia Jaakkola | 1996 | 7 | 743 | 14.00 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Sonja Armio | 1996 | 6 | 702 | 14.27 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Anu Bergström | 1996 | 5 | 691 | 14.34 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
5 | Hilla Kortetjärvi | 1996 | 4 | 661 | 14.56 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Nellie Järvinen | 1996 | 3 | 655 | 14.60 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
7 | Nike Kruners | 1996 | 2 | 628 | 14.81 | |||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
8 | Liv Strømkjær | 1996 | 1 | 614 | 14.92 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
Event 31, 25m Butterfly Women, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Laura Mäki | 1997 | 9 | 867 | 13.30 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
2 | Rikke Svejgård Nielsen | 1997 | 7 | 714 | 14.19 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Mari-Louise Tran | 1997 | 6 | 635 | 14.75 | |||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
4 | Kristina Delff Andersen | 1997 | 5 | 629 | 14.80 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
5 | Tina Schubert | 1997 | 4 | 592 | 15.10 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
6 | Natalie Schumacher | 1997 | 3 | 575 | 15.25 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Caroline Brostrup Jensen | 1997 | 2 | 574 | 15.26 | |||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
8 | Sally Lindner | 1997 | 1 | 551 | 15.47 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 31, 25m Butterfly Women, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Kim Losensky | 1998 | 9 | 648 | 14.65 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
2 | Elisabeth Grösel | 1998 | 7 | 644 | 14.68 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Christina Blaaberg | 1998 | 6 | 589 | 15.13 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
4 | Pauline Klose | 1998 | 5 | 570 | 15.29 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Victoria Ruhmland | 1998 | 4 | 568 | 15.31 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
6 | Luise Gerlach | 1998 | 3 | 518 | 15.79 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Jessica Chen | 1998 | 2 | 508 | 15.89 | |||||
S71 | ||||||||||
8 | Sofie Klügel | 1998 | 1 | 506 | 15.91 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
Event 31, 25m Butterfly Women, Finals 11 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Franziska Fischer | 1999 | 9 | 595 | 15.08 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Tosca Schmidt | 1999 | 7 | 566 | 15.33 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Jamie Verebelyi | 1999 | 6 | 552 | 15.46 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Victoria Fischer | 1999 | 5 | 482 | 16.17 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Sarah Gottschalk | 1999 | 4 | 477 | 16.23 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
6 | Sophie Fischer | 1999 | 3 | 435 | 16.74 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Emilia Christiansen | 1999 | 2 | 414 | 17.01 | |||||
S71 | ||||||||||
8 | Sophie Ritter | 1999 | 1 | 407 | 17.11 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
Event 31, 25m Butterfly Women, Finals 10 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Lia Neubert | 2000 | 9 | 488 | 16.11 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
2 | Marlene Schmidt | 2000 | 7 | 433 | 16.76 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Michelle Thiele | 2000 | 6 | 415 | 17.00 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Charlotte Bohner | 2000 | 5 | 401 | 17.20 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
5 | Celine Brock | 2000 | 4 | 363 | 17.77 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
6 | Frederike Weber | 2000 | 3 | 356 | 17.89 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
7 | Vanessa Städter | 2000 | 2 | 343 | 18.11 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Tessa Klaus | 2000 | 1 | 325 | 18.44 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
Event 31, 25m Butterfly Women, Finals 9 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Charlotte Just | 2001 | 9 | 224 | 20.89 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
2 | Luca Isa Gorzolla | 2001 | 7 | 211 | 21.29 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Rieke Lühr | 2001 | 6 | 195 | 21.88 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
4 | Elea Linka | 2001 | 5 | 194 | 21.92 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
5 | Saskia Ahrens | 2001 | 4 | 192 | 21.97 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
6 | Theresa Freytag | 2001 | 3 | 189 | 22.09 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Tjale Schütz | 2001 | 2 | 177 | 22.60 | |||||
Osc Bremerhaven | ||||||||||
8 | Maria Tsychkova | 2001 | 1 | 141 | 24.34 | |||||
Turebergs Simklubb | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:43 |
Results Event 32 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:43 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 19 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Tobias Gutsche | 1988 | 9 | 956 | 11.42 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
2 | Christopher A. Grahlemann | 1983 | 7 | 951 | 11.44 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
3 | Nikolaj Kirketerp-Møller | 1990 | 6 | 926 | 11.54 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Pontus Palmqvist | 1991 | 5 | 894 | 11.68 | |||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
5 | Bjarke Stevnsborg | 1990 | 4 | 869 | 11.79 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | André Schäfer | 1990 | 3 | 849 | 11.88 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
7 | Thomas Lianee | 1985 | 2 | 830 | 11.97 | |||||
Søllerød Svømmeklub SNI | ||||||||||
8 | Jonas Jonson | 1991 | 1 | 796 | 12.14 | |||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 17 - 18 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Rasmus Dufour | 1993 | 9 | 869 | 11.79 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
2 | Niels Wissing Sørensen | 1993 | 7 | 822 | 12.01 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
3 | Andreas Malmberg | 1993 | 6 | 761 | 12.32 | |||||
Sösdala Simsällskap | ||||||||||
4 | Martin Sander Pedersen | 1992 | 5 | 738 | 12.45 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Dag Christian Jepsen | 1993 | 4 | 736 | 12.46 | |||||
Tsv Rotweiß Niebüll | ||||||||||
6 | Peter Lund Hansen | 1992 | 3 | 705 | 12.64 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
7 | Alexander Lollike | 1993 | 2 | 689 | 12.74 | |||||
Søllerød Svømmeklub SNI | ||||||||||
8 | Jeppe Jensen | 1992 | 1 | 645 | 13.02 | |||||
Søllerød Svømmeklub SNI | ||||||||||
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Eetu Päivärinta | 1994 | 9 | 752 | 12.37 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
2 | Tommi Wallenius | 1994 | 7 | 743 | 12.42 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Oliver Grodt | 1994 | 6 | 628 | 13.14 | |||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
4 | Eden Turin | 1994 | 5 | 612 | 13.25 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Kristian Skjødt | 1994 | 4 | 557 | 13.67 | |||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
6 | Jacob Lindeman Holm | 1994 | 3 | 548 | 13.75 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | Martin Kästner | 1994 | 2 | 527 | 13.93 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
- | Frederik F. Nielsen | 1994 | DNS | |||||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 15 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Magnus Westermann | 1995 | 9 | 830 | 11.97 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
2 | Jacob Severinsen | 1995 | 7 | 814 | 12.05 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
3 | Lasse Pittioni | 1995 | 6 | 679 | 12.80 | |||||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
4 | Anders Hansen | 1995 | 5 | 651 | 12.98 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
5 | Marcus Olesen | 1995 | 4 | 638 | 13.07 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
6 | Emil Kamuk Frederiksen | 1995 | 3 | 612 | 13.25 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
7 | Nicklas B. Nielsen | 1995 | 2 | 602 | 13.32 | |||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
8 | Tom Przinitzky | 1995 | 1 | 601 | 13.33 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Alexander Morgan | 1996 | 9 | 752 | 12.37 | |||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
2 | Thomas Schultz Nielsen | 1996 | 7 | 562 | 13.63 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
3 | Aaro Liitti | 1996 | 6 | 527 | 13.93 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Erik Wetzstein | 1996 | 5 | 506 | 14.12 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Jens Frederik Vittrup | 1996 | 4 | 493 | 14.24 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
5 | Teddi Rasmussen | 1996 | 4 | 493 | 14.24 | |||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
7 | Dimitri Maul | 1996 | 2 | 468 | 14.49 | |||||
Csv Berlin | ||||||||||
8 | Maximilian Prügel | 1996 | 1 | 433 | 14.87 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Janne Lahrssen | 1997 | 9 | 494 | 14.23 | |||||
Wesselburn | ||||||||||
2 | Lasse Brock | 1997 | 7 | 483 | 14.34 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
3 | Onni Vuorinen | 1997 | 6 | 477 | 14.40 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Joshua Petersen | 1997 | 5 | 458 | 14.60 | |||||
Tura Meldorf | ||||||||||
5 | Maxim Davydytchev | 1997 | 4 | 451 | 14.67 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Till Wichmann | 1997 | 4 | 451 | 14.67 | |||||
Sc Seevetal | ||||||||||
7 | Oskari Soini | 1997 | 2 | 432 | 14.88 | |||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
8 | Felix Reinhardt | 1997 | 1 | 370 | 15.67 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Oliver Leupold | 1998 | 9 | 468 | 14.49 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Maurice Rothkegel | 1998 | 7 | 397 | 15.31 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Simon Lundby Pedersen | 1998 | 6 | 389 | 15.41 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Jonathan Kristensen | 1998 | 5 | 378 | 15.56 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
5 | Gregor Gottschalk | 1998 | 4 | 350 | 15.96 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
6 | Hannes Hötzel | 1998 | 3 | 342 | 16.09 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Lars Donath | 1998 | 2 | 340 | 16.12 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
- | Alfred Christensson | 1998 | DSQ | False start | ||||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
Event 32, 25m Butterfly Men, Finals 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Justin Speer | 1999 | 9 | 364 | 15.75 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Pavel Makarchuk | 1999 | 7 | 319 | 16.46 | |||||
Berliner Tsc | ||||||||||
3 | Niclas Budek | 1999 | 6 | 304 | 16.74 | |||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
4 | Tim Wilsdorf | 1999 | 5 | 294 | 16.91 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
5 | Lukas Glasewald | 2000 | 4 | 289 | 17.02 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
6 | Markus Engert | 2000 | 3 | 264 | 17.54 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Jonas Krüger | 1999 | 2 | 255 | 17.73 | |||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
- | Jonas Jahnel | 1999 | DSQ | False start | ||||||
Sv Halle E.v. | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:43 |
Results Event 33 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:43 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 33, 100m Freestyle Women, Finals 17 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Lindsay Delmar | 1993 | 9 | 831 | 26.96 | 55.52 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
2 | Line Præst Lauridsen | 1989 | 7 | 752 | 27.71 | 57.41 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Mathilde Pugholm Hvid | 1990 | 6 | 684 | 28.72 | 59.25 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Camilla Rasmussen | 1991 | 5 | 672 | 28.17 | 59.60 | ||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
5 | Jana Schellenberg | 1984 | 4 | 666 | 28.26 | 59.77 | ||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
6 | Josefin Palm | 1991 | 3 | 648 | 28.86 | 1:00.33 | ||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
7 | Mathilde Riis Sørensen | 1988 | 2 | 627 | 29.83 | 1:01.00 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
8 | Frida Jerrå | 1993 | 1 | 573 | 29.71 | 1:02.86 | ||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
Event 33, 100m Freestyle Women, Finals 15 - 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Carling Jones | 1994 | 9 | 699 | 28.14 | 58.81 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
2 | Chelsea Shaul | 1995 | 7 | 694 | 28.61 | 58.96 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
3 | Lisa Atlas | 1995 | 6 | 692 | 28.80 | 59.01 | ||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
4 | Maria Madsen | 1995 | 5 | 658 | 28.86 | 1:00.03 | ||||
Dragør Svømmeklub | ||||||||||
5 | Josefiina Välimäki | 1995 | 4 | 644 | 28.75 | 1:00.44 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Siri Wiecker | 1994 | 3 | 621 | 29.21 | 1:01.19 | ||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
7 | Elin Kvarnemar | 1995 | 2 | 618 | 29.44 | 1:01.28 | ||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
8 | Ditte Johansen | 1994 | 1 | 609 | 29.65 | 1:01.58 | ||||
Rønne Svømme Klub | ||||||||||
Event 33, 100m Freestyle Women, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Sidse Kehlet | 1996 | 9 | 699 | 28.86 | 58.83 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Hilla Kortetjärvi | 1996 | 7 | 636 | 29.52 | 1:00.71 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Anu Bergström | 1996 | 6 | 616 | 29.54 | 1:01.36 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Sonja Armio | 1996 | 5 | 608 | 29.96 | 1:01.62 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
5 | Essi Schrey | 1996 | 4 | 590 | 30.06 | 1:02.24 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Jenni Ranki | 1996 | 3 | 559 | 30.62 | 1:03.35 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
7 | Kathrine Barrett | 1996 | 2 | 556 | 30.40 | 1:03.50 | ||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
8 | Christin Heina | 1996 | 1 | 539 | 30.61 | 1:04.13 | ||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:43 |
Results Event 34 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:43 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 34, 100m Freestyle Men, Finals 19 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Nikolaj Kirketerp-Møller | 1990 | 9 | 796 | 24.08 | 49.67 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Christopher A. Grahlemann | 1983 | 7 | 790 | 23.86 | 49.81 | ||||
Esv Frankfurt(oder) 48 | ||||||||||
3 | Anders Møller | 1991 | 6 | 684 | 25.45 | 52.26 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
4 | Jonas Westergaard | 1990 | 5 | 659 | 25.72 | 52.91 | ||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
5 | Pontus Palmqvist | 1991 | 4 | 645 | 25.32 | 53.29 | ||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
6 | Karsten Schütt | 1991 | 3 | 635 | 25.47 | 53.57 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | David Ferguson | 1991 | 2 | 632 | 26.30 | 53.65 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
8 | Martin Bertelsen | 1989 | 1 | 632 | 25.98 | 53.66 | ||||
Søllerød Svømmeklub SNI | ||||||||||
Event 34, 100m Freestyle Men, Finals 17 - 18 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Eric Anderson | 1992 | 9 | 711 | 24.78 | 51.58 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
2 | Karl Richard Hennebach | 1992 | 7 | 681 | 25.12 | 52.32 | ||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
3 | Niels Wissing Sørensen | 1993 | 6 | 649 | 25.84 | 53.18 | ||||
Greve Svømmeklub | ||||||||||
4 | Philip Björklund | 1992 | 5 | 633 | 25.66 | 53.61 | ||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
5 | Henrik Rathschau Sørensen | 1993 | 4 | 614 | 25.82 | 54.17 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | Martin Sander Pedersen | 1992 | 3 | 588 | 26.35 | 54.94 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | Andreas Myhrberg | 1993 | 2 | 580 | 26.48 | 55.21 | ||||
S71 | ||||||||||
8 | Nicolai Frejvald Petersen | 1993 | 1 | 537 | 27.46 | 56.66 | ||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Event 34, 100m Freestyle Men, Finals 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Philipp Sikatzki | 1994 | 9 | 641 | 26.37 | 53.41 | ||||
Ssg Leipzig | ||||||||||
2 | Eetu Päivärinta | 1994 | 7 | 599 | 26.62 | 54.62 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Morten Lundby Pedersen | 1994 | 6 | 594 | 26.99 | 54.76 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Corbin Pratt | 1994 | 5 | 576 | 26.68 | 55.33 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
5 | Bryce Pratt | 1994 | 4 | 574 | 26.62 | 55.40 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
6 | Nour Hermiz | 1994 | 3 | 545 | 27.20 | 56.36 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
7 | Emil Møhl | 1994 | 2 | 490 | 27.69 | 58.41 | ||||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
8 | Mads Kildholt | 1994 | 1 | 430 | 29.02 | 1:01.02 | ||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
Event 34, 100m Freestyle Men, Finals 15 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Magnus Westermann | 1995 | 9 | 648 | 25.51 | 53.20 | ||||
Herlev Svømning | ||||||||||
2 | Jacob Severinsen | 1995 | 7 | 549 | 27.35 | 56.21 | ||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
3 | Sebastian Merrildgaard | 1995 | 6 | 536 | 27.20 | 56.67 | ||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
4 | Nicklas B. Nielsen | 1995 | 5 | 524 | 27.75 | 57.12 | ||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
5 | Gilbert Erlandsson | 1995 | 4 | 491 | 27.62 | 58.34 | ||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
6 | Mikkel Hvolgaard | 1995 | 3 | 489 | 27.34 | 58.45 | ||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
7 | Christian Cassard | 1995 | 2 | 464 | 28.80 | 59.45 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
- | Jens Christian Olsen | 1995 | DNS | |||||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:43 |
Results Event 37 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:43 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 37, 100m Breaststroke Women, Finals 17 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Katrine Holm Sørensen | 1992 | 9 | 744 | 33.98 | 1:11.42 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
2 | Silje Bergström Tronsmoen | 1991 | 7 | 694 | 34.77 | 1:13.08 | ||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
3 | Natalie Mccallum | 1992 | 6 | 670 | 34.26 | 1:13.94 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
4 | Cecilie M. Pedersen | 1993 | 5 | 634 | 35.52 | 1:15.34 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Frederikke Hedegaard | 1993 | 4 | 611 | 36.70 | 1:16.27 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
6 | Marie Philipsen | 1992 | 3 | 571 | 36.79 | 1:18.01 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | Johanna Persson | 1992 | 2 | 562 | 37.21 | 1:18.41 | ||||
S71 | ||||||||||
8 | Ninni Olsson | 1992 | 1 | 556 | 36.76 | 1:18.71 | ||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
Event 37, 100m Breaststroke Women, Finals 15 - 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Rikke Nissen | 1994 | 9 | 698 | 34.51 | 1:12.95 | ||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
2 | Leah Vanderbeek | 1994 | 7 | 662 | 35.16 | 1:14.25 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
3 | Erica Ydesand | 1994 | 6 | 574 | 36.97 | 1:17.88 | ||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
4 | Yasmin Saud Abdulkadir | 1994 | 5 | 566 | 36.83 | 1:18.23 | ||||
Herlev Svømning | ||||||||||
5 | Ninni Reinvall | 1994 | 4 | 548 | 37.19 | 1:19.08 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Karen Margarete Melzer | 1994 | 3 | 543 | 37.03 | 1:19.31 | ||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Elin Palmqvist | 1995 | 2 | 542 | 37.37 | 1:19.38 | ||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
8 | Irene Porschhöfer | 1994 | 1 | 516 | 37.56 | 1:20.67 | ||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 37, 100m Breaststroke Women, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Erika Bergström | 1996 | 9 | 605 | 35.80 | 1:16.49 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
2 | Hilla Kortetjärvi | 1996 | 7 | 590 | 36.89 | 1:17.15 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
3 | Nelli Vihervuori | 1996 | 6 | 554 | 37.12 | 1:18.81 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Katharina Ehmke | 1996 | 5 | 473 | 39.59 | 1:23.07 | ||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
5 | Henriette Stuhr | 1996 | 4 | 464 | 39.30 | 1:23.57 | ||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
6 | Ida Schütt | 1996 | 3 | 450 | 39.70 | 1:24.45 | ||||
Dragør Svømmeklub | ||||||||||
7 | Essi Schrey | 1996 | 2 | 430 | 40.23 | 1:25.76 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
8 | Nanna Delfs Mortensen | 1996 | 1 | 427 | 39.57 | 1:25.95 | ||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:43 |
Results Event 38 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:43 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 38, 100m Breaststroke Men, Finals 19 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Harald Johansson | 1991 | 9 | 813 | 28.64 | 1:01.66 | ||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
2 | Frederik Højholt | 1990 | 7 | 674 | 30.88 | 1:05.65 | ||||
Søllerød Svømmeklub SNI | ||||||||||
3 | André Schäfer | 1990 | 6 | 669 | 30.58 | 1:05.81 | ||||
Berliner Tsc | ||||||||||
4 | Paul Kretschmann | 1987 | 5 | 637 | 31.29 | 1:06.91 | ||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Julius Weck | 1990 | 4 | 619 | 31.19 | 1:07.53 | ||||
Berliner Tsc | ||||||||||
6 | Sørin Martin Johannessen | 1991 | 3 | 616 | 30.86 | 1:07.65 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | Björn Hansson | 1989 | 2 | 544 | 32.90 | 1:10.49 | ||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
8 | Niklas Jonsson | 1991 | 1 | 500 | 33.27 | 1:12.53 | ||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
Event 38, 100m Breaststroke Men, Finals 17 - 18 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Thomas Dahl Sørensen | 1992 | 9 | 658 | 31.54 | 1:06.19 | ||||
Tune I.F. Svømmeafdelin | ||||||||||
2 | Filip Ladeborn | 1992 | 7 | 583 | 32.09 | 1:08.92 | ||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
3 | Anthony Mak | 1992 | 6 | 581 | 32.58 | 1:09.00 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
4 | Derek Ostrom | 1993 | 5 | 551 | 32.95 | 1:10.19 | ||||
University of Calgary S | ||||||||||
5 | Christian Rasmussen | 1993 | 4 | 532 | 33.73 | 1:11.02 | ||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
6 | Patrik Lantto | 1992 | 3 | 526 | 33.02 | 1:11.31 | ||||
Stockholms Kappsimnings | ||||||||||
7 | Philipp Krüger | 1992 | 2 | 519 | 33.05 | 1:11.64 | ||||
Berliner Tsc | ||||||||||
8 | Ronny Müller | 1992 | 1 | 501 | 33.89 | 1:12.46 | ||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 38, 100m Breaststroke Men, Finals 16 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Michael Petersen | 1994 | 9 | 587 | 32.61 | 1:08.76 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
2 | Jacob Lindeman Holm | 1994 | 7 | 564 | 32.48 | 1:09.67 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | William Wihanto | 1994 | 6 | 544 | 32.45 | 1:10.49 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
4 | Nour Hermiz | 1994 | 5 | 544 | 33.10 | 1:10.52 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
5 | Anton Koponen | 1994 | 4 | 527 | 33.35 | 1:11.25 | ||||
Raision Urheilijat | ||||||||||
6 | Mads Østberg Wagner | 1994 | 3 | 480 | 34.56 | 1:13.54 | ||||
Herlev Svømning | ||||||||||
7 | Martin Kästner | 1994 | 2 | 473 | 34.44 | 1:13.88 | ||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Gustav Andersson | 1994 | 1 | 466 | 35.15 | 1:14.23 | ||||
Varberg-Falkenberg Sim | ||||||||||
Event 38, 100m Breaststroke Men, Finals 15 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Lasse Pittioni | 1995 | 9 | 556 | 32.82 | 1:10.02 | ||||
Ishøj Svømme Klub | ||||||||||
2 | Lasse Kammer | 1995 | 7 | 529 | 33.64 | 1:11.18 | ||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
3 | Felix Legler | 1995 | 6 | 471 | 34.08 | 1:13.96 | ||||
Sv Rotation Halle E.v. | ||||||||||
4 | Nicklas B. Nielsen | 1995 | 5 | 453 | 35.00 | 1:14.97 | ||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
5 | Kerim Kozo | 1995 | 4 | 426 | 35.79 | 1:16.47 | ||||
Landskrona Simsällskap | ||||||||||
6 | Tom Przinitzky | 1995 | 3 | 423 | 35.84 | 1:16.69 | ||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
7 | Jannick Maesen | 1995 | 2 | 423 | 36.86 | 1:16.70 | ||||
Ikast Svømmeklub | ||||||||||
8 | Jonas Frei | 1995 | 1 | 412 | 36.66 | 1:17.37 | ||||
Korsør Sv & Livr. Klub | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:43 |
Results Event 99 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2010 (Fin) | Print Date | 16 May 2010 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 21:40 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 2010-05-14 |
Event 99, 8x25m Butterfly Mix, Finals 0 years and older |
Place | Name | Born | Points | FINA | 25m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Elite Svøm Esbjerg | 0 | 18 | 1:52.24 | ||||||
EliteSvøm Esbjerg | ||||||||||
Rikke Svejgård Nielsen | 1997 | |||||||||
Sidse Kehlet | 1996 | 27.04 | 27.04 | |||||||
Peter Lund Hansen | 1992 | |||||||||
Jasmin Koefoed Jacobsen | 1998 | 54.11 | 54.11 | |||||||
Simon Vingolf Larsen | 1998 | |||||||||
Rasmus Larsen | 1997 | 1:24.94 | 1:24.94 | |||||||
Katrine Holm Sørensen | 1992 | |||||||||
Casper Eickhardt | 1999 | 1:52.24 | 1:52.24 | |||||||
2 | 127.1. Mannschaft | 0 | 14 | 1:57.51 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Felix Penzold | 1995 | |||||||||
Oliver Leupold | 1998 | 27.58 | 27.58 | |||||||
Justin Speer | 1999 | |||||||||
Elisabeth Grösel | 1998 | 58.75 | 58.75 | |||||||
Natalie Wunderlich | 1996 | |||||||||
Ulrike Büttner | 1995 | 1:30.00 | 1:30.00 | |||||||
Tosca Schmidt | 1999 | |||||||||
Paul Kretschmann | 1987 | 1:57.51 | 1:57.51 | |||||||
3 | Gti-Mix | 0 | 12 | 2:02.81 | ||||||
GTI | ||||||||||
Rasmus Dufour | 1993 | |||||||||
Cayanne Kjær Knoth | 1999 | 30.63 | 30.63 | |||||||
Martin Dolang | 1994 | |||||||||
Kristine Barrett | 1998 | 59.42 | 59.42 | |||||||
Jonas Westergaard | 1990 | |||||||||
Eva Olsen | 2000 | 1:29.95 | 1:29.95 | |||||||
Emilie Beckmann | 1997 | |||||||||
Benjamin Larsen | 2000 | 2:02.81 | 2:02.81 | |||||||
4 | The Incredibles | 1991 | 10 | 2:05.10 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Magnus Westermann | 1995 | |||||||||
Celine Brock | 2000 | 30.54 | 30.54 | |||||||
Mikkel Wagner | 1991 | |||||||||
Maja Leth Bang | 1999 | 1:02.82 | 1:02.82 | |||||||
Chris Johansen | 1996 | |||||||||
Yasmin Saud Abdulkadir | 1994 | 1:30.38 | 1:30.38 | |||||||
Laurits Kenskov | 2001 | |||||||||
Emma Fugl Rasmussen | 1996 | 2:05.10 | 2:05.10 | |||||||
5 | The One And Onlys | 1990 | 8 | 2:16.08 | ||||||
Herlev Svømning | ||||||||||
Jens Frederik Vittrup | 1996 | |||||||||
Cille Dahl Kragh | 1994 | 29.29 | 29.29 | |||||||
Anna Gade | 1996 | |||||||||
Lasse Brock | 1997 | 1:00.13 | 1:00.13 | |||||||
Sebastian Olesen | 1990 | |||||||||
Thomas Uttrup Ludwig | 1998 | 1:43.60 | 1:43.60 | |||||||
Anna Frida Leth Bang | 2002 | |||||||||
Siham Saud | 1997 | 2:16.08 | 2:16.08 | |||||||
6 | Nakskov Mix 1 | 0 | 6 | 2:29.16 | ||||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
Mathias Pedersen | 1992 | |||||||||
Mathias Madsen | 1994 | 28.87 | 28.87 | |||||||
Anna Pedersen | 1997 | |||||||||
Agnes Stærke | 1998 | 1:15.96 | 1:15.96 | |||||||
Julie Piihl Hansen | 1992 | |||||||||
Alexander Piihl Hansen | 1997 | 1:46.75 | 1:46.75 | |||||||
Frederik Brun Nielsen | 1999 | |||||||||
Amalie L. Madsen | 2000 | 2:29.16 | 2:29.16 | |||||||
7 | Svømmeklub Rødding | 1989 | 4 | 2:30.59 | ||||||
Rødding Svømmeklub | ||||||||||
Nina Toft Kjer | 1992 | |||||||||
Sandra Kjeldsen | 1998 | 37.44 | 37.44 | |||||||
Stinne W. Noer | 1994 | |||||||||
Victor Ravnkilde Kristens | 1999 | 1:14.84 | 1:14.84 | |||||||
Carl Andersen | 1995 | |||||||||
Sidse Juhl Schmidt | 2000 | 1:58.48 | 1:58.48 | |||||||
Simon Juhl Schmidt | 1997 | |||||||||
Thor Bundesen | 1994 | 2:30.59 | 2:30.59 | |||||||
- | Pingvin Mix 1 | 1995 | 2:06.04 | EXTRA | ||||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
Nils Lundberg | 1988 | |||||||||
Lise Bak | 1993 | 29.80 | 29.80 | |||||||
Daniel Harsfort | 1996 | |||||||||
Louise Sofie Jensen | 1994 | 59.65 | 59.65 | |||||||
Daniel Labuschagne | 1999 | |||||||||
Amalie B. Jensen | 1995 | 1:35.34 | 1:35.34 | |||||||
Mai Hansen | 1996 | |||||||||
Kristian Skjødt | 1994 | 2:06.04 | 2:06.04 | |||||||
- | Pingvin Mix 2 | 1987 | 2:19.97 | EXTRA | ||||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
Asger Winther | 1993 | |||||||||
Nanna Lousdal Nielsen | 1999 | 34.85 | 34.85 | |||||||
Patrick Timmermann-Hansen | 1987 | |||||||||
Marcus Brandborg | 1997 | 1:05.76 | 1:05.76 | |||||||
Laura Krogh Christensen | 1994 | |||||||||
Christina Søgaard | 1997 | 1:47.78 | 1:47.78 | |||||||
Michelle G. Carlsen | 1996 | |||||||||
Claus S. Jensen | 1990 | 2:19.97 | 2:19.97 | |||||||
- | Pingvin Mix 3 | 1992 | 1:49.75 | EXTRA | ||||||
Støvring Svømmeklub Pin | ||||||||||
Mathias Ingemann Christia | 1995 | |||||||||
Sara Nissen | 1999 | 40.29 | 40.29 | |||||||
Jonas Kristensen | 1995 | |||||||||
Line Aarup-Jensen | 1996 | 1:16.33 | 1:16.33 | |||||||
Daniel Poulsen | 1997 | |||||||||
Mads B. Christensen | 1992 | 1:49.75 | 1:49.75 | |||||||
Natasja G. Carlsen | 1996 | |||||||||
Nikoline Findinge | 1996 | 1:49.75 | 1:49.75 | |||||||
- | Svendborg Turbo | 0 | 2:04.72 | EXTRA | ||||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
Liv Strømkjær | 1996 | |||||||||
Peter Knoblauch | 1995 | 28.67 | 28.67 | |||||||
Emilie Ellehus | 1997 | |||||||||
Mathilde Kallesøe | 1993 | 1:03.55 | 1:03.55 | |||||||
Matilde Schrøder | 1996 | |||||||||
Nicolai Uhrenholdt | 1995 | 1:34.37 | 1:34.37 | |||||||
Emma Ask Tossell | 1996 | |||||||||
Mads Christensen | 1994 | 2:04.72 | 2:04.72 | |||||||
- | Tvv Neu Wulmstorf 2 | 0 | 2:08.79 | EXTRA | ||||||
Tvv Neu Wulmstorf | ||||||||||
Fabian Hadler | 1991 | |||||||||
Julia Oldehaver | 1991 | 31.53 | 31.53 | |||||||
Christoph Lorenzen | 1996 | |||||||||
Jo-Ann Rohde | 1995 | 1:04.63 | 1:04.63 | |||||||
Steffen Bendig | 1994 | |||||||||
Catharina Beier | 1988 | 1:36.67 | 1:36.67 | |||||||
Felix Peper | 1995 | |||||||||
Alina Lorenzen | 1992 | 2:08.79 | 2:08.79 | |||||||
Generated by WinGrodan 1.18.00 | Print Date | 16 May 2010 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 21:40 |