Results for Järfälla Nationella 2013
Spodaj so vsi rezultati tekmovanja po deli tekmovanja.
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 09:21 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 |
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Sebastian Pantzar | 1999 | Tyresö Simsällskap | 27.43 | 57.61 | 1:29.67 | 2:02.34 | |||
2 | Gustav Swedenborg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 29.13 | 1:00.52 | 1:32.32 | 2:03.51 | |||
3 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 28.96 | 1:01.25 | 1:33.83 | 2:06.37 | |||
4 | Viktor Fridsjö | 1998 | Järfälla Simsällskap | 28.81 | 1:00.70 | 1:34.85 | 2:08.60 | |||
5 | William Brand | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 29.93 | 1:03.98 | 1:39.97 | 2:15.16 | |||
6 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 29.61 | 1:04.14 | 1:39.95 | 2:16.69 | |||
7 | Per Höijer | 1998 | Falu Simsällskap | 31.36 | 1:06.72 | 1:43.12 | 2:18.66 | |||
8 | Joel Hambraeus | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 31.48 | 1:06.79 | 1:43.34 | 2:18.71 | |||
9 | Anton Widholm | 1999 | Väsby Simsällskap | 31.88 | 1:07.79 | 1:45.05 | 2:21.38 | |||
10 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 31.43 | 1:07.49 | 1:45.12 | 2:22.57 | |||
11 | Victor Halldén | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 32.90 | 1:09.19 | 1:47.63 | 2:24.08 | |||
12 | Stefan Varga | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 32.65 | 1:09.45 | 1:48.10 | 2:24.18 | |||
13 | Emil Östrand | 1998 | Järfälla Simsällskap | 31.69 | 1:08.52 | 1:47.35 | 2:24.82 | |||
14 | Niklas Nyblom | 1999 | Väsby Simsällskap | 33.78 | 1:11.46 | 1:48.99 | 2:25.68 | |||
15 | Alex Peschel | 1998 | Spårvägens Simförening | 33.94 | 1:11.89 | 1:50.92 | 2:29.58 | |||
16 | Oscar Grankvist | 2000 | Väsby Simsällskap | 34.32 | 1:13.02 | 1:52.04 | 2:30.33 | |||
- | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | DNF | ||||||
- | Nikolaus Siotis | 2000 | Järfälla Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 |
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 27.80 | 56.80 | 1:26.51 | 1:55.85 | |||
2 | Denis Marijanovic | 1996 | Södertörns Simsällskap | 28.32 | 58.69 | 1:30.00 | 2:02.32 | |||
2 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 27.61 | 58.89 | 1:31.32 | 2:02.32 | |||
4 | Nils Lervik | 1997 | Asker Svømmeklubb | 28.92 | 59.95 | 1:31.82 | 2:03.02 | |||
5 | Sigve Ekeli Nystuen | 1996 | Asker Svømmeklubb | 28.99 | 1:00.76 | 1:32.56 | 2:03.47 | |||
6 | Rasmus Rantanen | 1997 | Falu Simsällskap | 28.22 | 59.63 | 1:31.92 | 2:04.01 | |||
7 | Oscar Frisk-Garcia | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.05 | 1:01.40 | 1:34.95 | 2:07.50 | |||
8 | Andreas Persson | 1996 | Södertörns Simsällskap | 28.82 | 1:00.82 | 1:34.67 | 2:07.83 | |||
9 | Gustav Strömbeck | 1997 | Wisby Simsällskap | 29.45 | 1:02.52 | 1:36.08 | 2:08.80 | |||
10 | Ossian Ankarberg | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.92 | 1:03.38 | 1:37.21 | 2:09.72 | |||
11 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simsällskap | 28.99 | 1:01.70 | 1:35.48 | 2:10.05 | |||
12 | Joel Huth | 1996 | Södertörns Simsällskap | 28.87 | 1:01.83 | 1:36.39 | 2:10.69 | |||
13 | Tobias Westholm | 1996 | Norrtälje Simklubb | 30.25 | 1:03.54 | 1:37.75 | 2:11.86 | |||
14 | Marcus Svensson | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.99 | 1:02.79 | 1:37.22 | 2:12.31 | |||
15 | David Holm-Reise | 1997 | Spårvägens Simförening | 30.11 | 1:03.90 | 1:39.61 | 2:13.86 | |||
16 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 28.77 | 1:02.16 | 1:37.95 | 2:14.68 | |||
17 | Viktor Jändel | 1996 | Södertörns Simsällskap | 31.55 | 1:06.29 | 1:42.38 | 2:18.16 | |||
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 |
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Martin Nilsson | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 28.08 | 58.33 | 1:27.64 | 1:55.45 | |||
2 | Robert Palosaari | 1992 | Väsby Simsällskap | 28.33 | 59.31 | 1:30.15 | 2:00.79 | |||
3 | Simon Lund | 1989 | Södertörns Simsällskap | 27.74 | 56.95 | 1:27.83 | 2:01.43 | |||
4 | Philip Björklund | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 28.39 | 59.51 | 1:30.86 | 2:02.47 | |||
5 | Enrique H Portocarrero | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 28.84 | 1:00.15 | 1:32.14 | 2:03.55 | |||
6 | Jesper Björk | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 28.25 | 59.59 | 1:31.59 | 2:03.65 | |||
7 | Markus Kron | 1994 | Södertörns Simsällskap | 28.39 | 59.07 | 1:31.15 | 2:04.40 | |||
8 | Wictor Häggblad | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 27.10 | 57.67 | 1:31.24 | 2:05.14 | |||
9 | Felix Gudehn | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 28.63 | 1:00.64 | 1:33.36 | 2:06.32 | |||
10 | Anton Blomquist | 1995 | Åkersberga Simsällskap | 27.99 | 1:00.33 | 1:33.32 | 2:06.86 | |||
11 | Marcus Stolt | 1995 | Södertörns Simsällskap | 29.08 | 1:01.81 | 1:34.96 | 2:08.39 | |||
12 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 29.20 | 1:01.44 | 1:34.94 | 2:09.12 | |||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 09:21 |
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 09:39 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 2, 200m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre |
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-26 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 29.71 | 1:01.87 | 1:35.16 | 2:08.52 | |||
2 | Alice Sundberg | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 31.14 | 1:05.17 | 1:40.18 | 2:14.23 | |||
3 | Frida Berglund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 30.52 | 1:03.80 | 1:38.41 | 2:14.33 | |||
4 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 31.22 | 1:05.09 | 1:40.18 | 2:15.50 | |||
5 | Ida Pettersson | 1999 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.75 | 1:05.94 | 1:41.18 | 2:15.77 | |||
6 | Linda Brännlund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 31.60 | 1:06.34 | 1:42.54 | 2:19.04 | |||
7 | Cassandra Engback | 1999 | Södertörns Simsällskap | 32.30 | 1:08.03 | 1:44.88 | 2:19.37 | |||
8 | Ida Österman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 32.02 | 1:08.09 | 1:44.62 | 2:19.63 | |||
9 | Jessica Berg | 1998 | Stockholmspolisens Sim IF | 32.16 | 1:07.45 | 1:44.11 | 2:20.06 | |||
10 | Kajsa Sparrman | 1999 | Väsby Simsällskap | 31.64 | 1:07.56 | 1:45.12 | 2:20.73 | |||
11 | Emelie Rudert | 1999 | Norrtälje Simklubb | 31.94 | 1:07.60 | 1:44.77 | 2:21.52 | |||
12 | Nina Bring | 1999 | Spårvägens Simförening | 32.62 | 1:08.40 | 1:45.85 | 2:23.45 | |||
13 | Danute Kacinskas | 1998 | Stockholmspolisens Sim IF | 32.73 | 1:10.16 | 1:48.78 | 2:28.27 | |||
14 | Maja Plars | 1998 | Järfälla Simsällskap | 34.13 | 1:12.01 | 1:50.53 | 2:29.24 | |||
- | Josefine Almvret | 1999 | Järfälla Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 2, 200m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år |
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-26 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.59 | 1:01.64 | 1:33.61 | 2:05.86 | |||
2 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.19 | 1:03.00 | 1:36.22 | 2:08.09 | |||
3 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 30.28 | 1:02.80 | 1:36.43 | 2:10.70 | |||
4 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 31.25 | 1:04.30 | 1:38.33 | 2:11.82 | |||
5 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.75 | 1:04.36 | 1:38.59 | 2:12.21 | |||
6 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.70 | 1:04.57 | 1:38.95 | 2:12.58 | |||
7 | Emma Sjösten | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.90 | 1:04.59 | 1:38.86 | 2:13.25 | |||
8 | Tiril Frøholm | 1996 | Asker Svømmeklubb | 31.64 | 1:05.80 | 1:40.25 | 2:14.83 | |||
9 | Ayleen Burt | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 32.01 | 1:06.65 | 1:42.89 | 2:18.09 | |||
10 | Linda Lidström | 1997 | Järfälla Simsällskap | 31.72 | 1:07.04 | 1:43.32 | 2:18.93 | |||
11 | Josefin Lantz | 1996 | Väsby Simsällskap | 31.66 | 1:06.85 | 1:43.17 | 2:19.62 | |||
12 | Ingelin Elisabeth Lima | 1997 | Asker Svømmeklubb | 32.16 | 1:07.62 | 1:44.27 | 2:20.87 | |||
13 | Filippa Berndtson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 32.45 | 1:09.15 | 1:46.27 | 2:22.32 | |||
14 | Rebecca Rüdén | 1997 | Norrtälje Simklubb | 33.27 | 1:09.79 | 1:47.28 | 2:24.06 | |||
15 | Klara Wallenbro | 1997 | Spårvägens Simförening | 32.05 | 1:08.38 | 1:47.14 | 2:27.43 | |||
Gren 2, 200m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre |
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-26 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 30.17 | 1:02.32 | 1:34.14 | 2:04.92 | |||
2 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 29.52 | 1:01.22 | 1:33.91 | 2:07.26 | |||
3 | Josefin Hallman | 1995 | Södertörns Simsällskap | 30.63 | 1:03.01 | 1:35.68 | 2:08.32 | |||
4 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 29.92 | 1:02.21 | 1:35.49 | 2:08.99 | |||
5 | Jeanette Björklund | 1991 | Södertörns Simsällskap | 30.47 | 1:03.08 | 1:36.16 | 2:09.20 | |||
6 | Marte Kristinesdatter Bol | 1995 | Asker Svømmeklubb | 31.69 | 1:05.07 | 1:38.95 | 2:13.30 | |||
7 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 30.35 | 1:04.12 | 1:39.43 | 2:14.62 | |||
8 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.45 | 1:06.33 | 1:41.77 | 2:15.30 | |||
9 | Emma Bring | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.64 | 1:05.89 | 1:41.20 | 2:15.52 | |||
10 | Desirée Andersson | 1990 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.62 | 1:05.90 | 1:41.50 | 2:16.74 | |||
11 | Cecilia Wallén | 1995 | Spårvägens Simförening | 31.04 | 1:05.19 | 1:40.84 | 2:17.46 | |||
12 | Danielle Lönnberg | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 33.30 | 1:09.13 | 1:45.37 | 2:21.85 | |||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 09:39 |
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 10:00 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 3, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Emalji |
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 |
SR Juniorer: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Jesper Eklund | 1998 | Köpings Simsällskap | 34.10 | 1:12.83 | |||||
2 | Eldin Kadic | 1999 | Eskilstuna Simsällskap | 34.77 | 1:14.31 | |||||
3 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 35.28 | 1:15.15 | |||||
4 | Samuel Talback | 2000 | Järfälla Simsällskap | 35.81 | 1:16.98 | |||||
5 | William Josefsson-Rudberg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 36.04 | 1:17.18 | |||||
6 | Alexej Filinau | 1998 | Södertörns Simsällskap | 37.16 | 1:17.58 | |||||
7 | Alexander Kubat | 1998 | Järfälla Simsällskap | 37.33 | 1:18.25 | |||||
8 | Filip Antlöv | 1998 | Falu Simsällskap | 36.84 | 1:18.52 | |||||
9 | Hugo Swanepoel | 1998 | Järfälla Simsällskap | 37.04 | 1:18.80 | |||||
10 | Victor Peltomaa | 1998 | Falu Simsällskap | 36.82 | 1:19.02 | |||||
11 | Kevin Chong | 1998 | Södertörns Simsällskap | 37.11 | 1:20.58 | |||||
12 | Frederick Holmer Fann | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 38.24 | 1:21.07 | |||||
13 | Gustav Sander | 1998 | Falu Simsällskap | 37.70 | 1:21.11 | |||||
14 | Anton Marijanovic | 2000 | Södertörns Simsällskap | 38.76 | 1:22.12 | |||||
15 | Joel Hambraeus | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 40.10 | 1:23.56 | |||||
16 | Erik Törnquist | 1998 | Bålsta Simklubb | 38.97 | 1:23.80 | |||||
17 | Alex Kaufmann | 1999 | Spårvägens Simförening | 40.78 | 1:26.34 | |||||
18 | Adam Ekblom | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 41.62 | 1:26.78 | |||||
19 | Fredrik Olsson | 1999 | Järfälla Simsällskap | 41.17 | 1:26.98 | |||||
20 | Max Sundberg | 1999 | Väsby Simsällskap | 41.07 | 1:27.09 | |||||
21 | Samuel Bladin | 1999 | Järfälla Simsällskap | 41.65 | 1:27.96 | |||||
22 | Stefan Varga | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 42.13 | 1:29.57 | |||||
23 | Kian Moradi | 1999 | Väsby Simsällskap | 42.96 | 1:30.71 | |||||
24 | Nikolaus Siotis | 2000 | Järfälla Simsällskap | 43.63 | 1:31.17 | |||||
25 | Borislav Simic | 1998 | Spårvägens Simförening | 42.07 | 1:31.72 | |||||
26 | Simon Brandt | 2000 | Väsby Simsällskap | 44.56 | 1:35.10 | |||||
27 | Oscar Wahlström | 1999 | Tyresö Simsällskap | 44.27 | 1:37.07 | |||||
Gren 3, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Emalji |
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 |
SR Juniorer: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.15 | 1:03.55 | |||||
2 | Marcus Heggtveit Løvø | 1996 | Asker Svømmeklubb | 34.11 | 1:11.38 | |||||
3 | Anton Lüning | 1996 | Spårvägens Simförening | 33.43 | 1:12.39 | |||||
4 | Denis Marijanovic | 1996 | Södertörns Simsällskap | 33.71 | 1:12.41 | |||||
5 | Erland Ekholm | 1996 | Stockholmspolisens Sim IF | 34.13 | 1:12.68 | |||||
6 | Gustav Thuresson | 1997 | Wisby Simsällskap | 34.55 | 1:14.69 | |||||
7 | Ossian Lönn | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 34.51 | 1:14.95 | |||||
8 | Andreas Persson | 1996 | Södertörns Simsällskap | 35.76 | 1:16.43 | |||||
9 | Jens Haraldsson | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | 35.49 | 1:16.59 | |||||
10 | Andreas Forsell | 1996 | Åkersberga Simsällskap | 36.92 | 1:18.70 | |||||
11 | Thomas Näslund | 1997 | Stockholms Kappsimningsklubb | 38.02 | 1:20.40 | |||||
12 | Niklas Ljungberg | 1996 | Åkersberga Simsällskap | 39.91 | 1:23.83 | |||||
- | Oscar Olsson | 1997 | Järfälla Simsällskap | DNS | ||||||
- | Alexander Gabri | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | DNF | ||||||
- | Tobias Henriksson | 1996 | Spårvägens Simförening | DSQ | ||||||
Gren 3, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Emalji |
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 |
SR Juniorer: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Andreas Fürst | 1990 | Väsby Simsällskap | 30.42 | 1:03.95 | |||||
2 | Joel Falk Hansson | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.59 | 1:04.29 | |||||
3 | Gustav Thorstrand | 1994 | Spårvägens Simförening | 33.11 | 1:10.39 | |||||
4 | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simsällskap | 33.64 | 1:12.90 | |||||
5 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 34.35 | 1:14.20 | |||||
6 | Jens Jacob Aabel Nordkvist | 1995 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 35.41 | 1:15.16 | |||||
7 | Daniel Ojaste | 1994 | Spårvägens Simförening | 35.95 | 1:17.09 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 10:00 |
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 10:05 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Edins Kranar AB |
SR: Emma Igelström (2003) 1:05.11 2003-03-16 |
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Emma Wahlund | 1998 | Väsby Simsällskap | 35.72 | 1:15.75 | |||||
2 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 36.90 | 1:17.80 | |||||
3 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 36.69 | 1:18.04 | |||||
4 | Malin Atran | 1998 | Järfälla Simsällskap | 36.83 | 1:18.15 | |||||
5 | Julia Nilsson | 1999 | Spårvägens Simförening | 37.21 | 1:20.09 | |||||
6 | Ida Österman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 39.36 | 1:22.63 | |||||
7 | Julia Norlin | 1998 | Väsby Simsällskap | 38.04 | 1:22.77 | |||||
8 | Rebecca Höglind | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 39.98 | 1:23.98 | |||||
9 | Carolina Andersson | 1998 | Stockholms Kappsimningsklubb | 40.71 | 1:24.23 | |||||
10 | Agnes Fährlin | 1998 | Spårvägens Simförening | 39.71 | 1:25.58 | |||||
11 | Cornelia Eklund | 2000 | Järfälla Simsällskap | 40.73 | 1:25.75 | |||||
12 | Tilde Levander | 2000 | Järfälla Simsällskap | 41.78 | 1:26.50 | |||||
13 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 41.44 | 1:27.08 | |||||
14 | Wilma Andersson | 1998 | Spårvägens Simförening | 42.32 | 1:28.38 | |||||
15 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 42.76 | 1:28.55 | |||||
16 | Sofie Back | 1999 | Tyresö Simsällskap | 42.25 | 1:28.68 | |||||
17 | Alice Franzén | 1998 | Spårvägens Simförening | 42.20 | 1:28.71 | |||||
18 | Linnéa Palmqvist | 1998 | Sala Simsällskap | 42.28 | 1:29.43 | |||||
19 | Elin Grenholm | 1999 | Spårvägens Simförening | 42.23 | 1:29.70 | |||||
20 | Terése Nyström | 1999 | Tyresö Simsällskap | 42.20 | 1:30.11 | |||||
21 | Lina Sundman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 42.94 | 1:30.47 | |||||
22 | Astrid Albertsson | 2000 | Väsby Simsällskap | 42.77 | 1:30.62 | |||||
23 | Henny Reuterskiöld | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 43.84 | 1:32.32 | |||||
24 | Emma Garmelius | 1999 | Spårvägens Simförening | 45.14 | 1:35.54 | |||||
- | Vanessa Nordling | 1998 | Väsby Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Edins Kranar AB |
SR: Emma Igelström (2003) 1:05.11 2003-03-16 |
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Fanny Strömstedt | 1996 | Spårvägens Simförening | 35.34 | 1:15.40 | |||||
2 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 36.15 | 1:18.38 | |||||
3 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 37.79 | 1:20.29 | |||||
4 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 37.98 | 1:22.09 | |||||
5 | Elin Talback | 1997 | Väsby Simsällskap | 38.66 | 1:22.90 | |||||
6 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 39.13 | 1:23.01 | |||||
7 | Erika Gardelin | 1997 | Spårvägens Simförening | 39.53 | 1:25.14 | |||||
8 | Lisa Wiklund | 1996 | Väsby Simsällskap | 40.67 | 1:27.54 | |||||
9 | Rebecca Rüdén | 1997 | Norrtälje Simklubb | 43.17 | 1:31.21 | |||||
10 | Aline Agnvall | 1997 | Spårvägens Simförening | 43.34 | 1:32.44 | |||||
11 | Elin Timbäck | 1997 | Åkersberga Simsällskap | 43.13 | 1:32.85 | |||||
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Edins Kranar AB |
SR: Emma Igelström (2003) 1:05.11 2003-03-16 |
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Caroline Speiner | 1994 | Södertörns Simsällskap | 35.42 | 1:14.87 | |||||
2 | Carolina Nordin | 1987 | Solna Sundbyberg SS 04 | 35.30 | 1:15.41 | |||||
3 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 36.42 | 1:16.03 | |||||
4 | Emmeli Hansson | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 36.48 | 1:17.38 | |||||
5 | Frida Cedergårdh | 1995 | Spårvägens Simförening | 36.16 | 1:17.40 | |||||
6 | Mari Louise Nerdrum | 1995 | Asker Svømmeklubb | 37.10 | 1:18.37 | |||||
7 | Sara Finati | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 37.39 | 1:19.67 | |||||
8 | Lovisa Heldring | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 37.55 | 1:20.00 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 10:05 |
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 10:16 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 5, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: TYR |
SR: Stefan Persson (1967) 7:58.08 1987-04-12 |
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 7:58.76 2011-11-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägens Simförening | 1:03.55 | 2:13.59 | 3:25.20 | 4:37.06 | 9:14.31 | ||
5:48.53 | 6:58.73 | 8:08.87 | ||||||||
2 | Niclas Eriksson | 1998 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:07.69 | 2:19.07 | 3:31.29 | 4:44.30 | 9:27.36 | ||
5:56.53 | 7:07.07 | 8:18.76 | ||||||||
3 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:07.51 | 2:18.62 | 3:30.99 | 4:43.34 | 9:28.91 | ||
5:56.09 | 7:08.81 | 8:21.02 | ||||||||
Gren 5, 800m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: TYR |
SR: Stefan Persson (1967) 7:58.08 1987-04-12 |
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 7:58.76 2011-11-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:02.87 | 2:09.63 | 3:16.73 | 4:23.83 | 8:40.28 | ||
5:28.61 | 6:34.12 | 7:39.23 | ||||||||
2 | Rasmus Rantanen | 1997 | Falu Simsällskap | 1:05.73 | 2:17.70 | 3:28.82 | 4:40.14 | 9:23.21 | ||
5:51.91 | 7:03.14 | 8:13.49 | ||||||||
3 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:04.03 | 2:13.51 | 3:25.59 | 4:37.44 | 9:25.63 | ||
5:50.82 | 7:03.53 | 8:16.76 | ||||||||
Gren 5, 800m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: TYR |
SR: Stefan Persson (1967) 7:58.08 1987-04-12 |
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 7:58.76 2011-11-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Andreas Bergman | 1993 | Asker Svømmeklubb | 1:02.71 | 2:09.59 | 3:16.77 | 4:24.03 | 8:42.83 | ||
5:28.27 | 6:33.50 | 7:38.83 | ||||||||
2 | Philip Björklund | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:03.52 | 2:10.96 | 3:19.12 | 4:27.44 | 8:59.90 | ||
5:35.10 | 6:44.01 | 7:52.54 | ||||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 10:16 |
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 10:59 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 6, 400m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre |
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:04.05 | 2:12.50 | 3:21.55 | 4:29.40 | |||
2 | Frida Berglund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:06.81 | 2:18.58 | 3:30.19 | 4:40.55 | |||
3 | Alice Sundberg | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:06.98 | 2:18.67 | 3:30.45 | 4:40.99 | |||
4 | Emma Sundstedt | 1998 | Spårvägens Simförening | 1:08.73 | 2:23.13 | 3:36.64 | 4:47.35 | |||
5 | Linda Brännlund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:08.09 | 2:21.23 | 3:35.49 | 4:50.62 | |||
6 | Emma Wahlund | 1998 | Väsby Simsällskap | 1:10.42 | 2:27.14 | 3:44.09 | 4:58.78 | |||
7 | Cornelia Eklund | 2000 | Järfälla Simsällskap | 1:10.57 | 2:26.26 | 3:43.56 | 4:59.43 | |||
8 | Caroline Adlerborn | 1998 | Spårvägens Simförening | 1:10.64 | 2:28.55 | 3:47.70 | 5:05.62 | |||
9 | Emelie Rudert | 1999 | Norrtälje Simklubb | 1:14.17 | 2:33.54 | 3:50.25 | 5:07.62 | |||
10 | Ida Österman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:11.23 | 2:28.90 | 3:48.54 | 5:07.72 | |||
11 | Kajsa Sparrman | 1999 | Väsby Simsällskap | 1:11.87 | 2:31.29 | 3:52.23 | 5:12.14 | |||
12 | Sophia Norén | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:14.29 | 2:33.56 | 3:54.02 | 5:12.37 | |||
13 | Maja Plars | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:16.08 | 2:36.35 | 3:58.11 | 5:17.30 | |||
14 | Hanne Melin-Romstad | 1999 | Väsby Simsällskap | 1:11.77 | 2:31.71 | 3:55.37 | 5:18.62 | |||
15 | Linnéa Palmqvist | 1998 | Sala Simsällskap | 1:15.31 | 2:36.31 | 3:59.38 | 5:20.33 | |||
16 | Julia Derwinger | 1998 | Tyresö Simsällskap | 1:13.06 | 2:34.63 | 3:58.40 | 5:20.44 | |||
17 | Dersim Esmaelzadeh | 1999 | Väsby Simsällskap | 1:11.62 | 2:31.14 | 3:54.99 | 5:20.58 | |||
18 | Lena Westerlund | 1998 | Södertörns Simsällskap | 1:13.25 | 2:35.41 | 3:59.58 | 5:22.21 | |||
19 | Ebba Bjurman | 1999 | Väsby Simsällskap | 1:14.51 | 2:37.22 | 4:01.26 | 5:22.95 | |||
20 | Linneá Larsson | 2000 | Järfälla Simsällskap | 1:16.46 | 2:40.44 | 4:04.35 | 5:28.43 | |||
21 | Rebecca Höglind | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:17.79 | 2:43.01 | 4:08.28 | 5:31.03 | |||
22 | Henny Reuterskiöld | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:17.29 | 2:42.57 | 4:08.78 | 5:33.84 | |||
23 | Elin Ahnfelt | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:18.52 | 2:44.34 | 4:12.05 | 5:36.77 | |||
24 | Tara Ebrahimi | 2000 | Väsby Simsällskap | 1:19.61 | 2:46.27 | 4:15.82 | 5:47.80 | |||
Gren 6, 400m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år |
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:06.41 | 2:15.51 | 3:25.70 | 4:35.01 | |||
2 | Rebecka Bergström | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:08.50 | 2:20.93 | 3:34.07 | 4:46.21 | |||
3 | Malin Wallén | 1997 | Spårvägens Simförening | 1:09.20 | 2:22.75 | 3:35.11 | 4:46.33 | |||
4 | Linda Lidström | 1997 | Järfälla Simsällskap | 1:08.21 | 2:21.02 | 3:34.69 | 4:47.15 | |||
5 | Vilma Lagebro | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:10.10 | 2:27.10 | 3:43.83 | 4:58.01 | |||
6 | Josefine Borbos | 1997 | Falu Simsällskap | 1:11.95 | 2:29.41 | 3:48.50 | 5:07.28 | |||
7 | Elin Löfving | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 1:09.60 | 2:28.03 | 3:49.07 | 5:10.09 | |||
Gren 6, 400m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre |
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Jennie Andersson | 1993 | Väsby Simsällskap | 1:07.12 | 2:16.58 | 3:25.66 | 4:33.27 | |||
2 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:07.51 | 2:18.46 | 3:28.92 | 4:37.80 | |||
3 | Therese Nord | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:07.51 | 2:18.19 | 3:30.31 | 4:40.56 | |||
4 | Desirée Andersson | 1990 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:08.95 | 2:21.75 | 3:34.61 | 4:46.14 | |||
5 | Sofia Bergkvist | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:08.97 | 2:23.20 | 3:37.73 | 4:51.22 | |||
6 | Freja Ingelstam | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:07.12 | 2:21.31 | 3:37.17 | 4:52.42 | |||
7 | Ebba Engström | 1995 | Eskilstuna Simsällskap | 1:07.08 | 2:21.00 | 3:37.11 | 4:55.92 | |||
8 | Petronella Läckgren | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:14.70 | 2:36.09 | 3:57.74 | 5:18.40 | |||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 10:59 |
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 11:21 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 7, 200m Medley Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Arvid Nordquist AB |
SR: Simon Sjödin (1986) 1:55.72 2009-11-11 |
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägens Simförening | 29.51 | 1:04.58 | 1:47.22 | 2:19.89 | |||
2 | Gustav Swedenborg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 30.93 | 1:07.63 | 1:48.71 | 2:20.28 | |||
3 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 31.99 | 1:08.37 | 1:51.07 | 2:22.28 | |||
4 | Sebastian Pantzar | 1999 | Tyresö Simsällskap | 30.39 | 1:08.32 | 1:51.14 | 2:23.07 | |||
5 | Viktor Fridsjö | 1998 | Järfälla Simsällskap | 30.11 | 1:07.83 | 1:52.53 | 2:24.13 | |||
6 | Frederick Holmer Fann | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.78 | 1:10.38 | 1:54.82 | 2:27.17 | |||
7 | Jesper Eklund | 1998 | Köpings Simsällskap | 31.85 | 1:11.61 | 1:52.44 | 2:27.31 | |||
8 | Victor Peltomaa | 1998 | Falu Simsällskap | 30.98 | 1:11.88 | 1:55.61 | 2:29.80 | |||
9 | Anton Marijanovic | 2000 | Södertörns Simsällskap | 32.00 | 1:08.08 | 1:56.97 | 2:30.53 | |||
10 | Filip Antlöv | 1998 | Falu Simsällskap | 31.71 | 1:13.64 | 1:56.41 | 2:31.56 | |||
11 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 30.15 | 1:10.85 | 1:58.23 | 2:32.04 | |||
12 | Eldin Kadic | 1999 | Eskilstuna Simsällskap | 32.88 | 1:14.13 | 1:57.00 | 2:33.12 | |||
13 | Hugo Swanepoel | 1998 | Järfälla Simsällskap | 32.89 | 1:11.56 | 1:57.15 | 2:33.25 | |||
14 | Samuel Talback | 2000 | Järfälla Simsällskap | 32.68 | 1:13.63 | 1:56.42 | 2:34.07 | |||
15 | Anton Widholm | 1999 | Väsby Simsällskap | 33.63 | 1:13.13 | 1:58.99 | 2:34.71 | |||
16 | Joel Hambraeus | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 35.61 | 1:17.11 | 2:00.52 | 2:35.38 | |||
17 | Kevin Chong | 1998 | Södertörns Simsällskap | 33.10 | 1:13.60 | 2:00.10 | 2:36.11 | |||
18 | Alexej Filinau | 1998 | Södertörns Simsällskap | 36.30 | 1:17.60 | 2:01.30 | 2:36.82 | |||
19 | William Josefsson-Rudberg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 32.46 | 1:15.25 | 2:01.47 | 2:37.55 | |||
20 | Alex Peschel | 1998 | Spårvägens Simförening | 34.80 | 1:15.19 | 2:01.82 | 2:39.04 | |||
21 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 34.75 | 1:15.31 | 2:05.01 | 2:40.86 | |||
22 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 36.35 | 1:16.87 | 2:06.87 | 2:41.61 | |||
23 | Alex Kaufmann | 1999 | Spårvägens Simförening | 34.62 | 1:16.49 | 2:05.36 | 2:42.93 | |||
24 | Niklas Nyblom | 1999 | Väsby Simsällskap | 34.45 | 1:17.39 | 2:04.98 | 2:44.34 | |||
Gren 7, 200m Medley Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Arvid Nordquist AB |
SR: Simon Sjödin (1986) 1:55.72 2009-11-11 |
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.23 | 1:06.23 | 1:40.60 | 2:11.71 | |||
2 | Sigve Ekeli Nystuen | 1996 | Asker Svømmeklubb | 29.59 | 1:04.54 | 1:44.83 | 2:15.91 | |||
3 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 29.53 | 1:02.77 | 1:43.49 | 2:16.86 | |||
4 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.50 | 1:05.77 | 1:45.19 | 2:18.01 | |||
5 | Anton Lüning | 1996 | Spårvägens Simförening | 29.63 | 1:07.01 | 1:49.07 | 2:19.78 | |||
6 | Marcus Heggtveit Løvø | 1996 | Asker Svømmeklubb | 29.24 | 1:06.50 | 1:46.45 | 2:20.55 | |||
7 | Nils Lervik | 1997 | Asker Svømmeklubb | 29.88 | 1:06.32 | 1:49.28 | 2:21.01 | |||
8 | Denis Marijanovic | 1996 | Södertörns Simsällskap | 29.96 | 1:07.44 | 1:49.95 | 2:22.83 | |||
9 | Edward Eliasson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.83 | 1:08.57 | 1:50.92 | 2:24.01 | |||
10 | Oscar Frisk-Garcia | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.41 | 1:07.53 | 1:51.23 | 2:25.65 | |||
11 | Gustav Thuresson | 1997 | Wisby Simsällskap | 31.66 | 1:10.68 | 1:52.52 | 2:27.34 | |||
12 | Oliver Freiholtz | 1997 | Spårvägens Simförening | 30.86 | 1:07.36 | 1:54.78 | 2:28.72 | |||
13 | Tobias Westholm | 1996 | Norrtälje Simklubb | 30.83 | 1:08.63 | 1:53.71 | 2:29.43 | |||
14 | Marcus Svensson | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 33.23 | 1:11.08 | 1:55.50 | 2:29.87 | |||
15 | Andreas Forsell | 1996 | Åkersberga Simsällskap | 31.36 | 1:11.10 | 1:55.21 | 2:30.25 | |||
16 | Jens Haraldsson | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | 33.84 | 1:15.66 | 2:00.18 | 2:37.43 | |||
17 | Viktor Jändel | 1996 | Södertörns Simsällskap | 32.74 | 1:12.30 | 2:02.81 | 2:39.39 | |||
18 | Oscar Olsson | 1997 | Järfälla Simsällskap | 33.73 | 1:17.75 | 2:03.00 | 2:40.13 | |||
19 | Daniel Hedfors | 1997 | Spårvägens Simförening | 35.45 | 1:18.21 | 2:08.68 | 2:43.92 | |||
20 | Niklas Ljungberg | 1996 | Åkersberga Simsällskap | 34.64 | 1:17.60 | 2:05.49 | 2:45.05 | |||
- | Tobias Henriksson | 1996 | Spårvägens Simförening | DSQ | ||||||
Gren 7, 200m Medley Herrar, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Arvid Nordquist AB |
SR: Simon Sjödin (1986) 1:55.72 2009-11-11 |
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jesper Björk | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 27.65 | 1:01.29 | 1:39.88 | 2:09.98 | |||
2 | Robert Palosaari | 1992 | Väsby Simsällskap | 28.29 | 1:02.66 | 1:39.49 | 2:10.43 | |||
3 | Andreas Fürst | 1990 | Väsby Simsällskap | 29.75 | 1:06.27 | 1:42.33 | 2:13.71 | |||
4 | Joel Falk Hansson | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.57 | 1:05.16 | 1:42.20 | 2:15.28 | |||
5 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 28.42 | 1:02.50 | 1:45.57 | 2:17.69 | |||
6 | Marcus Hagström | 1991 | Södertörns Simsällskap | 28.74 | 1:05.86 | 1:45.76 | 2:18.93 | |||
7 | Philip Björklund | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.55 | 1:09.21 | 1:51.43 | 2:21.37 | |||
8 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 31.02 | 1:09.23 | 1:52.06 | 2:24.30 | |||
9 | Jens Jacob Aabel Nordkvist | 1995 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 31.11 | 1:09.78 | 1:52.40 | 2:26.83 | |||
10 | Felix Gudehn | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.14 | 1:09.29 | 1:53.80 | 2:27.26 | |||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 11:21 |
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 11:41 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 32.56 | 1:11.16 | 1:55.83 | 2:30.38 | |||
2 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 31.81 | 1:10.46 | 1:55.69 | 2:31.43 | |||
3 | Frida Berglund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.82 | 1:12.44 | 1:57.93 | 2:31.69 | |||
4 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 33.41 | 1:13.90 | 1:58.06 | 2:32.25 | |||
5 | Malin Atran | 1998 | Järfälla Simsällskap | 34.69 | 1:15.00 | 1:57.53 | 2:32.59 | |||
6 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.43 | 1:13.79 | 2:00.09 | 2:34.73 | |||
7 | Alice Sundberg | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 34.40 | 1:16.07 | 2:02.15 | 2:36.43 | |||
8 | Jessica Berg | 1998 | Stockholmspolisens Sim IF | 34.13 | 1:15.40 | 2:02.22 | 2:37.35 | |||
9 | Ida Österman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.70 | 1:16.76 | 2:03.33 | 2:38.87 | |||
10 | Maria Östervall | 1998 | Åkersberga Simsällskap | 34.00 | 1:17.67 | 2:02.01 | 2:38.98 | |||
11 | Linda Brännlund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 35.28 | 1:15.53 | 2:05.34 | 2:40.32 | |||
12 | Cassandra Engback | 1999 | Södertörns Simsällskap | 33.66 | 1:14.99 | 2:07.19 | 2:42.40 | |||
13 | Caroline Adlerborn | 1998 | Spårvägens Simförening | 33.85 | 1:17.92 | 2:06.35 | 2:42.80 | |||
14 | Tilde Levander | 2000 | Järfälla Simsällskap | 36.64 | 1:20.92 | 2:08.47 | 2:45.01 | |||
15 | Julia Nilsson | 1999 | Spårvägens Simförening | 33.86 | 1:18.97 | 2:05.97 | 2:45.14 | |||
16 | Elin Grenholm | 1999 | Spårvägens Simförening | 35.49 | 1:18.09 | 2:08.01 | 2:46.50 | |||
17 | Alice Franzén | 1998 | Spårvägens Simförening | 37.44 | 1:21.12 | 2:10.30 | 2:48.70 | |||
18 | Wilma Andersson | 1998 | Spårvägens Simförening | 38.28 | 1:22.89 | 2:12.17 | 2:50.58 | |||
19 | Emma Garmelius | 1999 | Spårvägens Simförening | 38.02 | 1:22.17 | 2:14.87 | 2:50.75 | |||
20 | Lina Sundman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 37.93 | 1:21.29 | 2:11.45 | 2:51.68 | |||
21 | Lena Westerlund | 1998 | Södertörns Simsällskap | 36.75 | 1:23.39 | 2:16.00 | 2:53.55 | |||
22 | Matilda Flood | 1999 | Spårvägens Simförening | 37.74 | 1:23.36 | 2:18.34 | 2:57.59 | |||
- | Agnes Fährlin | 1998 | Spårvägens Simförening | DNS | ||||||
- | Josefine Almvret | 1999 | Järfälla Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.85 | 1:05.80 | 1:47.23 | 2:18.85 | |||
2 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.65 | 1:07.23 | 1:50.25 | 2:25.33 | |||
3 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 31.32 | 1:08.72 | 1:53.70 | 2:28.31 | |||
4 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 33.85 | 1:13.70 | 1:58.46 | 2:32.81 | |||
5 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 33.70 | 1:13.79 | 1:59.30 | 2:34.16 | |||
6 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 33.04 | 1:12.56 | 1:58.27 | 2:34.24 | |||
7 | Ayleen Burt | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 33.81 | 1:14.87 | 2:00.23 | 2:35.10 | |||
8 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 33.81 | 1:11.96 | 2:00.00 | 2:35.32 | |||
9 | Josefin Lantz | 1996 | Väsby Simsällskap | 34.46 | 1:18.68 | 2:02.09 | 2:38.45 | |||
10 | Tiril Frøholm | 1996 | Asker Svømmeklubb | 34.22 | 1:17.36 | 2:04.71 | 2:38.92 | |||
11 | Saskia Kuhlins | 1996 | Spårvägens Simförening | 34.34 | 1:14.48 | 2:01.40 | 2:39.65 | |||
12 | Nelly Neuman | 1996 | Eskilstuna Simsällskap | 33.70 | 1:15.00 | 2:03.84 | 2:41.62 | |||
13 | Lisa Wiklund | 1996 | Väsby Simsällskap | 33.77 | 1:16.31 | 2:05.18 | 2:45.28 | |||
14 | Aline Agnvall | 1997 | Spårvägens Simförening | 41.94 | 1:25.13 | 2:18.13 | 2:57.39 | |||
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jessica Eriksson | 1993 | Södertörns Simsällskap | 30.79 | 1:08.43 | 1:47.94 | 2:21.72 | |||
2 | Josefin Hallman | 1995 | Södertörns Simsällskap | 31.32 | 1:08.33 | 1:52.23 | 2:26.44 | |||
3 | Caroline Speiner | 1994 | Södertörns Simsällskap | 32.31 | 1:10.60 | 1:53.16 | 2:28.95 | |||
4 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 32.44 | 1:12.78 | 1:55.71 | 2:30.62 | |||
5 | Jeanette Björklund | 1991 | Södertörns Simsällskap | 31.92 | 1:12.61 | 1:55.75 | 2:30.82 | |||
6 | Olivia Nelin | 1995 | Spårvägens Simförening | 33.51 | 1:13.83 | 1:58.52 | 2:38.08 | |||
- | Marte Kristinesdatter Bol | 1995 | Asker Svømmeklubb | DNS | ||||||
- | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 11:41 |
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 12:01 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 9, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
SR: SK Neptun (1900) 7:13.44 2007-11-23 |
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 7:16.53 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Polisen Herrar | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 7:54.00 | ||||||
Jesper Björk | 1993 | 56.41 | 1:57.84 | 1:57.84 | ||||||
Martin Nilsson | 1993 | 54.51 | 1:56.38 | 3:54.22 | ||||||
Joel Falk Hansson | 1994 | 57.86 | 1:59.14 | 5:53.36 | ||||||
Enrique H Portocarrero | 1993 | 59.19 | 2:00.64 | 7:54.00 | ||||||
2 | Södertörn Herrar | 0 | Södertörns Simsällskap | 8:02.05 | ||||||
Marcus Hagström | 1991 | 57.16 | 1:59.31 | 1:59.31 | ||||||
Simon Lund | 1989 | 55.40 | 1:57.84 | 3:57.15 | ||||||
Markus Kron | 1994 | 58.42 | 2:03.36 | 6:00.51 | ||||||
Denis Marijanovic | 1996 | 57.92 | 2:01.54 | 8:02.05 | ||||||
3 | Spårvägen Herrar Lag 1 | 1996 | Spårvägens Simförening | 8:22.02 | ||||||
Anton Lüning | 1996 | 1:00.10 | 2:04.51 | 2:04.51 | ||||||
Mattias Freiholtz | 1996 | 58.52 | 2:04.38 | 4:08.89 | ||||||
Gustav Thorstrand | 1994 | 57.54 | 2:01.43 | 6:10.32 | ||||||
Tobias Henriksson | 1996 | 1:01.77 | 2:11.70 | 8:22.02 | ||||||
4 | Skk Herrar | 0 | Stockholms Kappsimningsklubb | 8:26.23 | ||||||
Ossian Lönn | 1996 | 1:01.08 | 2:08.01 | 2:08.01 | ||||||
Felix Gudehn | 1995 | 1:00.04 | 2:06.09 | 4:14.10 | ||||||
Ossian Ankarberg | 1996 | 1:01.33 | 2:11.41 | 6:25.51 | ||||||
Philip Björklund | 1992 | 57.39 | 2:00.72 | 8:26.23 | ||||||
5 | Södertörn Herrar Lag 2 | 0 | Södertörns Simsällskap | 8:37.02 | ||||||
Andreas Persson | 1996 | 1:00.61 | 2:07.61 | 2:07.61 | ||||||
Joel Huth | 1996 | 1:00.41 | 2:06.05 | 4:13.66 | ||||||
Adam Gräns | 1996 | 1:04.14 | 2:16.03 | 6:29.69 | ||||||
Marcus Stolt | 1995 | 1:01.13 | 2:07.33 | 8:37.02 | ||||||
6 | Järfälla S Herrar Lag 1 | 1998 | Järfälla Simsällskap | 8:52.30 | ||||||
Gustav Swedenborg | 1998 | 1:00.61 | 2:04.06 | 2:04.06 | ||||||
Viktor Fridsjö | 1998 | 1:02.56 | 2:11.23 | 4:15.29 | ||||||
Samuel Talback | 2000 | 1:06.79 | 2:20.60 | 6:35.89 | ||||||
Alexander Kubat | 1998 | 1:05.05 | 2:16.41 | 8:52.30 | ||||||
7 | Eskilstuna SK Herrar | 1990 | Eskilstuna Simsällskap | 9:26.41 | ||||||
Eldin Kadic | 1999 | 1:06.24 | 2:20.20 | 2:20.20 | ||||||
William Brand | 1998 | 1:04.42 | 2:16.69 | 4:36.89 | ||||||
Marko Biscevic | 1998 | 1:08.60 | 2:23.99 | 7:00.88 | ||||||
Stefan Biscevic | 1998 | 1:10.77 | 2:25.53 | 9:26.41 | ||||||
- | Spårvägen Herrar Lag 2 | 1996 | Spårvägens Simförening | DSQ | ||||||
Oliver Freiholtz | 1997 | 1:03.63 | 2:15.27 | |||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 12:01 |
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 12:12 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 10, 4X100m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre |
SR: Väsby SS (1900) 3:36.20 2009-11-27 |
SR Juniorer: HSS (1900) 3:42.94 2011-02-04 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Södertörn Damer Lag 1 | 0 | Södertörns Simsällskap | 3:57.53 | ||||||
Jessica Eriksson | 1993 | 28.53 | 58.93 | 58.93 | ||||||
Josefin Hallman | 1995 | 28.64 | 59.42 | 1:58.35 | ||||||
Jeanette Björklund | 1991 | 28.52 | 59.74 | 2:58.09 | ||||||
Sara Hägglund-Björklund | 1995 | 28.47 | 59.44 | 3:57.53 | ||||||
2 | Järfälla S Damer 1 | 1995 | Järfälla Simsällskap | 4:04.31 | ||||||
Karin Åström | 1996 | 29.71 | 1:00.30 | 1:00.30 | ||||||
Josefin Eriksen | 1995 | 28.05 | 57.88 | 1:58.18 | ||||||
Linda Lidström | 1997 | 30.33 | 1:03.73 | 3:01.91 | ||||||
Ida Eriksen | 1997 | 29.77 | 1:02.40 | 4:04.31 | ||||||
3 | Polisen Damer | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 4:07.31 | ||||||
Therese Nord | 1993 | 29.99 | 1:01.86 | 1:01.86 | ||||||
Freja Ingelstam | 1994 | 29.17 | 1:01.22 | 2:03.08 | ||||||
Ida Pettersson | 1999 | 28.87 | 1:01.30 | 3:04.38 | ||||||
Desirée Andersson | 1990 | 29.99 | 1:02.93 | 4:07.31 | ||||||
4 | Spårvägen Fl Lag 1 | 2000 | Spårvägens Simförening | 4:09.01 | ||||||
Frida Cedergårdh | 1995 | 29.42 | 1:02.19 | 1:02.19 | ||||||
Cecilia Wallén | 1995 | 29.51 | 1:02.25 | 2:04.44 | ||||||
Emma Sundstedt | 1998 | 29.05 | 1:01.05 | 3:05.49 | ||||||
Malin Wallén | 1997 | 29.63 | 1:03.52 | 4:09.01 | ||||||
5 | Södertörn Damer Lag 2 | 0 | Södertörns Simsällskap | 4:09.93 | ||||||
Cassandra Engback | 1999 | 30.32 | 1:03.16 | 1:03.16 | ||||||
Greta Nykvist | 1996 | 29.71 | 1:02.07 | 2:05.23 | ||||||
Caroline Speiner | 1994 | 30.22 | 1:03.32 | 3:08.55 | ||||||
Vilma Unnermark | 1997 | 29.45 | 1:01.38 | 4:09.93 | ||||||
6 | Järfälla S Damer Lag 2 | 1998 | Järfälla Simsällskap | 4:14.67 | ||||||
Emma Rotstam | 1998 | 29.38 | 1:01.27 | 1:01.27 | ||||||
Isabelle Hanson | 1998 | 30.77 | 1:04.02 | 2:05.29 | ||||||
Malin Atran | 1998 | 30.19 | 1:03.38 | 3:08.67 | ||||||
Maja Plars | 1998 | 31.38 | 1:06.00 | 4:14.67 | ||||||
7 | Polisen Damer Lag 2 | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 4:17.25 | ||||||
Ayleen Burt | 1997 | 30.90 | 1:04.21 | 1:04.21 | ||||||
Sofia Bergkvist | 1995 | 30.49 | 1:04.07 | 2:08.28 | ||||||
Emmeli Hansson | 1995 | 30.90 | 1:05.59 | 3:13.87 | ||||||
Jessica Berg | 1998 | 30.13 | 1:03.38 | 4:17.25 | ||||||
8 | Spårvägen Fl Lag 2 | 2002 | Spårvägens Simförening | 4:19.80 | ||||||
Erika Gardelin | 1997 | 30.41 | 1:05.08 | 1:05.08 | ||||||
Olivia Nelin | 1995 | 31.05 | 1:06.14 | 2:11.22 | ||||||
Ida Edin | 1996 | 30.94 | 1:04.32 | 3:15.54 | ||||||
Klara Wallenbro | 1997 | 30.12 | 1:04.26 | 4:19.80 | ||||||
9 | Eskilstuna SK Damer | 1996 | Eskilstuna Simsällskap | 4:20.02 | ||||||
Moa Sundholm | 1997 | 31.07 | 1:05.44 | 1:05.44 | ||||||
Elin Löfving | 1997 | 31.51 | 1:06.56 | 2:12.00 | ||||||
Nelly Neuman | 1996 | 31.20 | 1:06.06 | 3:18.06 | ||||||
Ebba Engström | 1995 | 29.58 | 1:01.96 | 4:20.02 | ||||||
10 | Danderyd Damer | 0 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 4:20.52 | ||||||
Frida Berglund | 1998 | 29.68 | 1:02.00 | 1:02.00 | ||||||
Ida Österman | 1998 | 30.92 | 1:04.49 | 2:06.49 | ||||||
Henny Reuterskiöld | 1999 | 33.93 | 1:10.40 | 3:16.89 | ||||||
Linda Brännlund | 1998 | 30.08 | 1:03.63 | 4:20.52 | ||||||
11 | Spårvägen Fl Lag 3 | 2000 | Spårvägens Simförening | 4:21.55 | ||||||
Vendela Vicko | 1997 | 31.03 | 1:05.48 | 1:05.48 | ||||||
Fanny Strömstedt | 1996 | 30.19 | 1:04.85 | 2:10.33 | ||||||
Saskia Kuhlins | 1996 | 31.40 | 1:05.98 | 3:16.31 | ||||||
Emma Garmelius | 1999 | 30.83 | 1:05.24 | 4:21.55 | ||||||
12 | Järfälla S Damer Lag 3 | 0 | Järfälla Simsällskap | 4:35.30 | ||||||
Cornelia Eklund | 2000 | 31.91 | 1:06.48 | 1:06.48 | ||||||
Tilde Levander | 2000 | 32.03 | 1:07.44 | 2:13.92 | ||||||
Linneá Larsson | 2000 | 32.89 | 1:10.31 | 3:24.23 | ||||||
Ebba Steen | 1999 | 32.81 | 1:11.07 | 4:35.30 | ||||||
- | Bålsta SK Damer | 1998 | Bålsta Simklubb | DNS | ||||||
Clara Eklund | 2000 | |||||||||
Sandra Bergerstam | 2001 | |||||||||
Marina Feria Söderholm | 1998 | |||||||||
Anna Viinapuu | 2000 | DNS | ||||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 12:12 |
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 16:09 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 11, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år och yngre |
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 25.52 2009-12-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 30.08 | ||||||
2 | Ida Österman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 30.68 | ||||||
3 | Emma Sundstedt | 1998 | Spårvägens Simförening | 31.08 | ||||||
4 | Jessica Berg | 1998 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.45 | ||||||
5 | Maria Östervall | 1998 | Åkersberga Simsällskap | 32.12 | ||||||
6 | Malin Atran | 1998 | Järfälla Simsällskap | 32.22 | ||||||
7 | Frida Berglund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 32.32 | ||||||
8 | Julia Nilsson | 1999 | Spårvägens Simförening | 32.52 | ||||||
9 | Caroline Adlerborn | 1998 | Spårvägens Simförening | 32.89 | ||||||
10 | Kajsa Sparrman | 1999 | Väsby Simsällskap | 33.50 | ||||||
11 | Ida Asplund | 1999 | Eskilstuna Simsällskap | 33.90 | ||||||
12 | Agnes Fährlin | 1998 | Spårvägens Simförening | 34.21 | ||||||
13 | Linn Thomessen | 1999 | Väsby Simsällskap | 34.34 | ||||||
14 | Cecilia Barrena Forsberg | 1999 | Spårvägens Simförening | 34.53 | ||||||
14 | Ellinor Lantz | 1999 | Väsby Simsällskap | 34.53 | ||||||
16 | Emelie Rudert | 1999 | Norrtälje Simklubb | 34.68 | ||||||
17 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 34.82 | ||||||
18 | Matilda Flood | 1999 | Spårvägens Simförening | 35.08 | ||||||
19 | Linneá Larsson | 2000 | Järfälla Simsällskap | 35.13 | ||||||
20 | Erica Pihlblad-Swahn | 2001 | Järfälla Simsällskap | 35.90 | ||||||
21 | Nina Bring | 1999 | Spårvägens Simförening | 36.41 | ||||||
22 | Ebba Bjurman | 1999 | Väsby Simsällskap | 36.44 | ||||||
23 | Emma Garmelius | 1999 | Spårvägens Simförening | 36.53 | ||||||
24 | Linnéa Palmqvist | 1998 | Sala Simsällskap | 37.04 | ||||||
25 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 37.10 | ||||||
26 | Astrid Albertsson | 2000 | Väsby Simsällskap | 37.56 | ||||||
27 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simsällskap | 37.80 | ||||||
28 | Lina Sundman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 37.90 | ||||||
29 | Åsa Eriksson | 1998 | Väsby Simsällskap | 38.07 | ||||||
30 | Wilma Andersson | 1998 | Spårvägens Simförening | 38.41 | ||||||
31 | Moa Fröberg | 2000 | Väsby Simsällskap | 38.59 | ||||||
32 | Tova Wauge | 2000 | Köpings Simsällskap | 38.86 | ||||||
33 | Alva Westling | 1999 | Norrtälje Simklubb | 39.20 | ||||||
34 | Saga Gustafsson | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 39.24 | ||||||
35 | Moa Nygren | 2000 | Väsby Simsällskap | 39.58 | ||||||
36 | Felicia Gustavsson | 1999 | Väsby Simsällskap | 40.34 | ||||||
37 | Emma Wallin | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 40.63 | ||||||
38 | Tara Ebrahimi | 2000 | Väsby Simsällskap | 41.05 | ||||||
39 | Lo Lindeblad | 2000 | Väsby Simsällskap | 41.42 | ||||||
40 | Emilia Österberg | 2000 | Åkersberga Simsällskap | 42.72 | ||||||
41 | Ylwali Häggblad | 2000 | Åkersberga Simsällskap | 43.05 | ||||||
42 | Mathilda Bärnau | 2000 | Väsby Simsällskap | 43.42 | ||||||
43 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 46.10 | ||||||
44 | Emelie Högström | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 47.08 | ||||||
Gren 11, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 25.52 2009-12-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 29.17 | ||||||
2 | Emma Sjösten | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.16 | ||||||
3 | Klara Wallenbro | 1997 | Spårvägens Simförening | 30.91 | ||||||
4 | Ingelin Elisabeth Lima | 1997 | Asker Svømmeklubb | 31.08 | ||||||
5 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 31.10 | ||||||
6 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 31.34 | ||||||
7 | Nelly Neuman | 1996 | Eskilstuna Simsällskap | 31.43 | ||||||
8 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 31.57 | ||||||
9 | Josefine Norlin | 1996 | Väsby Simsällskap | 31.79 | ||||||
10 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 32.05 | ||||||
11 | Elin Talback | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.24 | ||||||
12 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 32.48 | ||||||
13 | Josefin Lantz | 1996 | Väsby Simsällskap | 33.57 | ||||||
14 | Rebecca Rüdén | 1997 | Norrtälje Simklubb | 33.79 | ||||||
15 | Nathalie Grigorenko | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 33.90 | ||||||
16 | Elin Löfving | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 34.61 | ||||||
17 | Elin Timbäck | 1997 | Åkersberga Simsällskap | 35.01 | ||||||
18 | Elin Hermansson | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 36.54 | ||||||
19 | Vendela Vicko | 1997 | Spårvägens Simförening | 36.80 | ||||||
20 | Josefin Öster | 1997 | Södertörns Simsällskap | 36.93 | ||||||
21 | Miranda Jansson | 1997 | Norrtälje Simklubb | 37.27 | ||||||
22 | Agnes Blomquist | 1997 | Åkersberga Simsällskap | 40.14 | ||||||
23 | Aline Agnvall | 1997 | Spårvägens Simförening | 41.22 | ||||||
Gren 11, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre |
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 25.52 2009-12-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Lovisa Klarén | 1992 | Södertörns Simsällskap | 29.18 | ||||||
2 | Therese Nord | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.71 | ||||||
3 | Marte Kristinesdatter Bol | 1995 | Asker Svømmeklubb | 29.76 | ||||||
4 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 30.23 | ||||||
5 | Emma Bring | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.42 | ||||||
6 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.77 | ||||||
7 | Vendela Norrman | 1995 | Tyresö Simsällskap | 31.21 | ||||||
8 | Caroline Speiner | 1994 | Södertörns Simsällskap | 31.51 | ||||||
9 | Olivia Nelin | 1995 | Spårvägens Simförening | 31.78 | ||||||
10 | Ebba Engström | 1995 | Eskilstuna Simsällskap | 32.95 | ||||||
11 | Mari Louise Nerdrum | 1995 | Asker Svømmeklubb | 35.11 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 16:09 |
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 16:24 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 |
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 29.25 | ||||||
2 | Viktor Fridsjö | 1998 | Järfälla Simsällskap | 29.54 | ||||||
3 | Wilmer Tingbrand | 1998 | Södertörns Simsällskap | 29.62 | ||||||
4 | Victor Peltomaa | 1998 | Falu Simsällskap | 30.00 | ||||||
5 | Niclas Eriksson | 1998 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.63 | ||||||
6 | Alexander Kubat | 1998 | Järfälla Simsällskap | 31.44 | ||||||
7 | Kevin Chong | 1998 | Södertörns Simsällskap | 31.48 | ||||||
8 | Alex Kaufmann | 1999 | Spårvägens Simförening | 31.54 | ||||||
9 | William Brand | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 31.74 | ||||||
10 | Henrik Postlind | 1998 | Väsby Simsällskap | 31.81 | ||||||
11 | Per Höijer | 1998 | Falu Simsällskap | 31.84 | ||||||
12 | Filip Antlöv | 1998 | Falu Simsällskap | 31.99 | ||||||
13 | Jesper Eklund | 1998 | Köpings Simsällskap | 32.24 | ||||||
14 | Alex Peschel | 1998 | Spårvägens Simförening | 32.31 | ||||||
15 | Robin Hanson | 2001 | Järfälla Simsällskap | 33.13 | ||||||
16 | Niklas Nyblom | 1999 | Väsby Simsällskap | 33.33 | ||||||
17 | Stefan Varga | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 34.06 | ||||||
18 | Emil Östrand | 1998 | Järfälla Simsällskap | 34.24 | ||||||
19 | Gustav Sander | 1998 | Falu Simsällskap | 34.42 | ||||||
20 | Kian Moradi | 1999 | Väsby Simsällskap | 34.48 | ||||||
21 | Elias Fröde | 2001 | Järfälla Simsällskap | 34.56 | ||||||
22 | Borislav Simic | 1998 | Spårvägens Simförening | 34.60 | ||||||
23 | Emil Wikell | 1999 | Södertörns Simsällskap | 34.84 | ||||||
24 | Oscar Gullberg | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 34.97 | ||||||
25 | Fredrik Olsson | 1999 | Järfälla Simsällskap | 35.09 | ||||||
26 | Max Sundberg | 1999 | Väsby Simsällskap | 36.55 | ||||||
27 | Erik Ottosson | 1999 | Spårvägens Simförening | 37.13 | ||||||
28 | Tobias Hörlin | 2000 | Väsby Simsällskap | 37.65 | ||||||
29 | Simon Brandt | 2000 | Väsby Simsällskap | 39.43 | ||||||
30 | Sebastian Schüler | 1998 | Åkersberga Simsällskap | 39.93 | ||||||
31 | Nicklas Xia | 1998 | Åkersberga Simsällskap | 41.01 | ||||||
- | Sven Jansson | 1999 | Åkersberga Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 |
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 26.84 | ||||||
2 | Anton Lüning | 1996 | Spårvägens Simförening | 27.23 | ||||||
3 | Ossian Lönn | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 27.27 | ||||||
4 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 27.39 | ||||||
5 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 27.91 | ||||||
6 | Tobias Westholm | 1996 | Norrtälje Simklubb | 28.09 | ||||||
7 | Marcus Heggtveit Løvø | 1996 | Asker Svømmeklubb | 28.38 | ||||||
8 | Daniel Lönnberg | 1996 | Stockholmspolisens Sim IF | 28.66 | ||||||
9 | Oscar Frisk-Garcia | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.07 | ||||||
10 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simsällskap | 29.14 | ||||||
11 | Ossian Ankarberg | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.25 | ||||||
12 | Nils Lervik | 1997 | Asker Svømmeklubb | 29.50 | ||||||
13 | David Holm-Reise | 1997 | Spårvägens Simförening | 29.67 | ||||||
14 | Andreas Persson | 1996 | Södertörns Simsällskap | 30.03 | ||||||
15 | Andreas Forsell | 1996 | Åkersberga Simsällskap | 30.20 | ||||||
16 | Gustav Thuresson | 1997 | Wisby Simsällskap | 30.57 | ||||||
17 | Alexander Gabri | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.77 | ||||||
18 | Niklas Ljungberg | 1996 | Åkersberga Simsällskap | 31.22 | ||||||
19 | Viktor Jändel | 1996 | Södertörns Simsällskap | 31.47 | ||||||
20 | Adam Gräns | 1996 | Södertörns Simsällskap | 31.97 | ||||||
21 | Oscar Olsson | 1997 | Järfälla Simsällskap | 32.76 | ||||||
22 | Jacob Öberg | 1997 | Åkersberga Simsällskap | 36.00 | ||||||
23 | Steve Xia | 1996 | Åkersberga Simsällskap | 37.28 | ||||||
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 |
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Måns Stomvall | 1990 | Eskilstuna Simsällskap | 25.81 | ||||||
2 | Jesper Björk | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 25.89 | ||||||
3 | Robert Palosaari | 1992 | Väsby Simsällskap | 26.31 | ||||||
4 | Adam Karlsson | 1994 | Spårvägens Simförening | 26.69 | ||||||
5 | Andreas Bergman | 1993 | Asker Svømmeklubb | 26.91 | ||||||
6 | Mattias Melin | 1991 | Kanaans Simsällskap | 27.02 | ||||||
7 | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simsällskap | 27.26 | ||||||
8 | Gustav Thorstrand | 1994 | Spårvägens Simförening | 27.36 | ||||||
9 | Joel Falk Hansson | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 27.44 | ||||||
10 | Enrique H Portocarrero | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 27.57 | ||||||
11 | Robert Makhinya | 1995 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.28 | ||||||
12 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 28.91 | ||||||
13 | Jens Jacob Aabel Nordkvist | 1995 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 29.03 | ||||||
14 | Gustav Pettersson | 1994 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.11 | ||||||
15 | Marcus Kjellberg | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 29.22 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 16:24 |
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 16:46 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 13, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: TYR |
SR: Therese Alshammar (1993) 57.43 2009-11-29 |
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 58.13 2012-11-25 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Josefine Almvret | 1999 | Järfälla Simsällskap | 33.48 | 1:08.89 | |||||
2 | Emma Sundstedt | 1998 | Spårvägens Simförening | 35.21 | 1:12.29 | |||||
3 | Linda Brännlund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 34.99 | 1:12.62 | |||||
4 | Kajsa Sparrman | 1999 | Väsby Simsällskap | 35.48 | 1:13.54 | |||||
5 | Ida Pettersson | 1999 | Stockholmspolisens Sim IF | 35.63 | 1:13.59 | |||||
6 | Elin Grenholm | 1999 | Spårvägens Simförening | 35.62 | 1:13.71 | |||||
7 | Emma Wahlund | 1998 | Väsby Simsällskap | 36.17 | 1:14.54 | |||||
8 | Vanessa Nordling | 1998 | Väsby Simsällskap | 36.22 | 1:15.80 | |||||
9 | Elin Törnqvist | 1998 | Tyresö Simsällskap | 36.82 | 1:15.82 | |||||
10 | Danute Kacinskas | 1998 | Stockholmspolisens Sim IF | 36.84 | 1:16.00 | |||||
11 | Jessica Berg | 1998 | Stockholmspolisens Sim IF | 37.97 | 1:17.55 | |||||
12 | Tilde Levander | 2000 | Järfälla Simsällskap | 38.31 | 1:17.96 | |||||
13 | Ebba Bjurman | 1999 | Väsby Simsällskap | 37.87 | 1:18.05 | |||||
14 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 38.41 | 1:18.30 | |||||
15 | Emelie Rudert | 1999 | Norrtälje Simklubb | 38.95 | 1:18.40 | |||||
16 | Alice Franzén | 1998 | Spårvägens Simförening | 39.32 | 1:18.82 | |||||
17 | Julia Derwinger | 1998 | Tyresö Simsällskap | 38.97 | 1:18.97 | |||||
18 | Alva Westling | 1999 | Norrtälje Simklubb | 37.92 | 1:19.21 | |||||
19 | Agnes Fährlin | 1998 | Spårvägens Simförening | 38.00 | 1:19.91 | |||||
20 | Matilda Flood | 1999 | Spårvägens Simförening | 38.58 | 1:20.49 | |||||
21 | Elin Ahnfelt | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 40.05 | 1:20.96 | |||||
22 | Emma Garmelius | 1999 | Spårvägens Simförening | 40.45 | 1:23.02 | |||||
23 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simsällskap | 40.39 | 1:23.54 | |||||
24 | Henny Reuterskiöld | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 41.05 | 1:23.69 | |||||
25 | Linneá Larsson | 2000 | Järfälla Simsällskap | 39.74 | 1:24.15 | |||||
26 | Cecilia Barrena Forsberg | 1999 | Spårvägens Simförening | 40.32 | 1:24.21 | |||||
27 | Erica Pihlblad-Swahn | 2001 | Järfälla Simsällskap | 41.67 | 1:24.39 | |||||
28 | Ellinor Lantz | 1999 | Väsby Simsällskap | 40.60 | 1:24.59 | |||||
29 | Moa Nygren | 2000 | Väsby Simsällskap | 42.09 | 1:25.12 | |||||
30 | Wilma Andersson | 1998 | Spårvägens Simförening | 40.93 | 1:25.40 | |||||
31 | Åsa Eriksson | 1998 | Väsby Simsällskap | 41.67 | 1:25.65 | |||||
32 | Tara Ebrahimi | 2000 | Väsby Simsällskap | 41.10 | 1:25.71 | |||||
33 | Astrid Albertsson | 2000 | Väsby Simsällskap | 42.46 | 1:26.51 | |||||
34 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 42.81 | 1:26.67 | |||||
35 | Tova Wauge | 2000 | Köpings Simsällskap | 43.32 | 1:27.42 | |||||
36 | Moa Fröberg | 2000 | Väsby Simsällskap | 43.47 | 1:28.16 | |||||
37 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 44.32 | 1:30.24 | |||||
38 | Lo Lindeblad | 2000 | Väsby Simsällskap | 44.75 | 1:30.26 | |||||
39 | Emilia Österberg | 2000 | Åkersberga Simsällskap | 45.07 | 1:32.09 | |||||
40 | Emma Wallin | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 44.49 | 1:32.11 | |||||
41 | Mathilda Bärnau | 2000 | Väsby Simsällskap | 44.69 | 1:32.18 | |||||
42 | Ylwali Häggblad | 2000 | Åkersberga Simsällskap | 44.58 | 1:32.57 | |||||
43 | Felicia Gustavsson | 1999 | Väsby Simsällskap | 45.00 | 1:32.68 | |||||
44 | Saga Gustafsson | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 46.65 | 1:37.10 | |||||
45 | Emelie Högström | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 49.97 | 1:41.36 | |||||
Gren 13, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: TYR |
SR: Therese Alshammar (1993) 57.43 2009-11-29 |
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 58.13 2012-11-25 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 31.95 | 1:05.16 | |||||
2 | Vilma Unnermark | 1997 | Södertörns Simsällskap | 33.71 | 1:08.01 | |||||
3 | Emma Sjösten | 1996 | Väsby Simsällskap | 34.20 | 1:08.47 | |||||
4 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 34.66 | 1:10.72 | |||||
5 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 34.62 | 1:10.90 | |||||
6 | Greta Nykvist | 1996 | Södertörns Simsällskap | 34.14 | 1:11.06 | |||||
7 | Malin Wallén | 1997 | Spårvägens Simförening | 34.85 | 1:11.61 | |||||
8 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 34.85 | 1:12.18 | |||||
9 | Linda Lidström | 1997 | Järfälla Simsällskap | 35.43 | 1:12.67 | |||||
10 | Lisa Wiklund | 1996 | Väsby Simsällskap | 34.65 | 1:12.86 | |||||
11 | Saskia Kuhlins | 1996 | Spårvägens Simförening | 35.15 | 1:13.25 | |||||
12 | Fanny Strömstedt | 1996 | Spårvägens Simförening | 35.53 | 1:13.54 | |||||
13 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 36.41 | 1:14.96 | |||||
14 | Erika Gardelin | 1997 | Spårvägens Simförening | 36.63 | 1:16.50 | |||||
15 | Tiril Frøholm | 1996 | Asker Svømmeklubb | 37.59 | 1:17.52 | |||||
16 | Vendela Vicko | 1997 | Spårvägens Simförening | 37.46 | 1:17.64 | |||||
17 | Rebecca Rüdén | 1997 | Norrtälje Simklubb | 38.94 | 1:18.26 | |||||
18 | Miranda Jansson | 1997 | Norrtälje Simklubb | 39.59 | 1:20.22 | |||||
19 | Elin Löfving | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 39.29 | 1:20.43 | |||||
20 | Elin Timbäck | 1997 | Åkersberga Simsällskap | 38.55 | 1:21.21 | |||||
21 | Elin Hermansson | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 39.96 | 1:21.41 | |||||
22 | Nathalie Grigorenko | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 38.66 | 1:21.57 | |||||
23 | Aline Agnvall | 1997 | Spårvägens Simförening | 40.65 | 1:22.48 | |||||
24 | Agnes Blomquist | 1997 | Åkersberga Simsällskap | 42.48 | 1:29.01 | |||||
Gren 13, 100m Ryggsim Damer, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: TYR |
SR: Therese Alshammar (1993) 57.43 2009-11-29 |
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 58.13 2012-11-25 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Linda Eriksson | 1991 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.17 | 1:01.98 | |||||
2 | Emma Wahlström | 1994 | Spårvägens Simförening | 31.00 | 1:05.38 | |||||
3 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 31.92 | 1:06.39 | |||||
4 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 32.75 | 1:07.22 | |||||
5 | Julia Peterson | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.47 | 1:07.91 | |||||
6 | Caroline Speiner | 1994 | Södertörns Simsällskap | 33.67 | 1:09.74 | |||||
7 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 34.42 | 1:10.84 | |||||
8 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 35.39 | 1:13.09 | |||||
9 | Ebba Engström | 1995 | Eskilstuna Simsällskap | 35.44 | 1:13.19 | |||||
- | Vendela Norrman | 1995 | Tyresö Simsällskap | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 16:46 |
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 17:03 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Arvid Nordquist AB |
SR: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 |
SR Juniorer: Måns Hjelm (1992) 53.33 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 32.08 | 1:05.92 | |||||
2 | Anton Marijanovic | 2000 | Södertörns Simsällskap | 33.25 | 1:07.13 | |||||
3 | Gustav Swedenborg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 33.49 | 1:08.49 | |||||
4 | Hugo Swanepoel | 1998 | Järfälla Simsällskap | 34.37 | 1:10.23 | |||||
5 | Frederick Holmer Fann | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.32 | 1:10.45 | |||||
6 | Wilmer Tingbrand | 1998 | Södertörns Simsällskap | 34.49 | 1:12.03 | |||||
7 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 35.67 | 1:12.76 | |||||
8 | Henrik Postlind | 1998 | Väsby Simsällskap | 36.04 | 1:13.57 | |||||
9 | Max Sundberg | 1999 | Väsby Simsällskap | 35.64 | 1:13.94 | |||||
10 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 35.82 | 1:14.31 | |||||
11 | Emil Östrand | 1998 | Järfälla Simsällskap | 35.84 | 1:14.35 | |||||
12 | Alex Kaufmann | 1999 | Spårvägens Simförening | 36.60 | 1:14.58 | |||||
13 | Niclas Eriksson | 1998 | Stockholmspolisens Sim IF | 35.61 | 1:14.62 | |||||
14 | Kevin Chong | 1998 | Södertörns Simsällskap | 36.19 | 1:14.64 | |||||
15 | Alex Peschel | 1998 | Spårvägens Simförening | 37.13 | 1:14.95 | |||||
16 | Joel Hambraeus | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 36.84 | 1:15.35 | |||||
17 | Gustav Sander | 1998 | Falu Simsällskap | 36.32 | 1:15.47 | |||||
18 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 36.22 | 1:16.00 | |||||
19 | Emil Wikell | 1999 | Södertörns Simsällskap | 37.80 | 1:17.02 | |||||
20 | Jesper Eklund | 1998 | Köpings Simsällskap | 37.63 | 1:17.21 | |||||
21 | Stefan Varga | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 37.62 | 1:17.26 | |||||
22 | Niklas Nyblom | 1999 | Väsby Simsällskap | 38.60 | 1:17.91 | |||||
23 | Fredrik Olsson | 1999 | Järfälla Simsällskap | 38.05 | 1:18.24 | |||||
24 | Simon Brandt | 2000 | Väsby Simsällskap | 39.33 | 1:20.77 | |||||
25 | Borislav Simic | 1998 | Spårvägens Simförening | 40.67 | 1:23.01 | |||||
26 | Elias Fröde | 2001 | Järfälla Simsällskap | 39.67 | 1:23.46 | |||||
27 | Victor Halldén | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 42.08 | 1:27.55 | |||||
28 | Tobias Hörlin | 2000 | Väsby Simsällskap | 44.13 | 1:29.50 | |||||
29 | Sebastian Schüler | 1998 | Åkersberga Simsällskap | 46.51 | 1:35.38 | |||||
30 | Nicklas Xia | 1998 | Åkersberga Simsällskap | 48.07 | 1:39.15 | |||||
- | Oscar Grankvist | 2000 | Väsby Simsällskap | DNS | ||||||
- | Oscar Gullberg | 1999 | Åkersberga Simsällskap | DNS | ||||||
- | Sven Jansson | 1999 | Åkersberga Simsällskap | DNS | ||||||
- | Kian Moradi | 1999 | Väsby Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Arvid Nordquist AB |
SR: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 |
SR Juniorer: Måns Hjelm (1992) 53.33 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 29.69 | 1:00.58 | |||||
2 | Tobias Henriksson | 1996 | Spårvägens Simförening | 30.72 | 1:02.64 | |||||
3 | Rasmus Rantanen | 1997 | Falu Simsällskap | 30.53 | 1:03.57 | |||||
4 | Sigve Ekeli Nystuen | 1996 | Asker Svømmeklubb | 31.05 | 1:03.62 | |||||
5 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.80 | 1:04.79 | |||||
6 | Anton Lüning | 1996 | Spårvägens Simförening | 32.14 | 1:05.70 | |||||
7 | Joel Huth | 1996 | Södertörns Simsällskap | 32.74 | 1:07.16 | |||||
8 | Oscar Frisk-Garcia | 1996 | Väsby Simsällskap | 32.46 | 1:08.28 | |||||
9 | Oliver Freiholtz | 1997 | Spårvägens Simförening | 33.72 | 1:08.87 | |||||
10 | Marcus Svensson | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 34.23 | 1:09.59 | |||||
11 | Viktor Jändel | 1996 | Södertörns Simsällskap | 36.36 | 1:14.54 | |||||
12 | David Holm-Reise | 1997 | Spårvägens Simförening | 36.02 | 1:14.80 | |||||
13 | Niklas Ljungberg | 1996 | Åkersberga Simsällskap | 39.62 | 1:20.97 | |||||
14 | Jacob Öberg | 1997 | Åkersberga Simsällskap | 40.82 | 1:23.97 | |||||
15 | Steve Xia | 1996 | Åkersberga Simsällskap | 45.83 | 1:34.31 | |||||
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Arvid Nordquist AB |
SR: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 |
SR Juniorer: Måns Hjelm (1992) 53.33 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Martin Nilsson | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 27.68 | 56.89 | |||||
2 | Jesper Björk | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.31 | 59.74 | |||||
3 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 29.12 | 59.97 | |||||
4 | Wictor Häggblad | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 30.64 | 1:04.18 | |||||
5 | Anton Blomquist | 1995 | Åkersberga Simsällskap | 29.70 | 1:04.20 | |||||
6 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 31.30 | 1:05.78 | |||||
7 | Christofer Röbech | 1994 | Eskilstuna Simsällskap | 31.35 | 1:06.23 | |||||
8 | Felix Gudehn | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.22 | 1:06.79 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 17:03 |
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 17:58 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 15, 1500m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Åsa Sandlund (1979) 16:14.77 2000-03-18 |
SR Juniorer: Ann Linder (1966) 16:24.22 1983-12-02 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:06.07 | 2:17.04 | 3:28.83 | 4:40.67 | 17:43.56 | ||
5:52.19 | 7:04.08 | 8:16.15 | 9:28.14 | |||||||
10:40.08 | 11:51.46 | 13:02.65 | 14:12.85 | |||||||
15:23.57 | 16:34.57 | |||||||||
2 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:06.95 | 2:18.92 | 3:31.85 | 4:44.41 | 17:53.54 | ||
5:56.82 | 7:08.43 | 8:19.90 | 9:30.98 | |||||||
10:42.84 | 11:54.79 | 13:07.19 | 14:19.91 | |||||||
15:31.84 | 16:43.75 | |||||||||
3 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:10.29 | 2:24.56 | 3:39.66 | 4:54.64 | 18:41.88 | ||
6:09.92 | 7:25.10 | 8:40.46 | 9:56.07 | |||||||
11:11.75 | 12:27.26 | 13:43.10 | 14:59.02 | |||||||
16:14.55 | 17:29.44 | |||||||||
4 | Nina Bring | 1999 | Spårvägens Simförening | 1:12.21 | 2:29.44 | 3:46.77 | 5:05.21 | 19:32.97 | ||
6:23.19 | 7:41.87 | 9:01.17 | 10:20.34 | |||||||
11:39.12 | 12:59.03 | 14:17.96 | 15:37.31 | |||||||
16:57.05 | 18:16.81 | |||||||||
5 | Cornelia Eklund | 2000 | Järfälla Simsällskap | 1:15.63 | 2:36.77 | 3:58.33 | 5:20.75 | 19:55.84 | ||
6:41.84 | 8:01.34 | 9:20.23 | 10:39.45 | |||||||
11:58.14 | 13:17.14 | 14:36.92 | 15:56.91 | |||||||
17:16.73 | 18:36.92 | |||||||||
6 | Alice Franzén | 1998 | Spårvägens Simförening | 1:14.91 | 2:36.21 | 3:57.93 | 5:21.33 | 20:18.53 | ||
6:43.31 | 8:06.09 | 9:28.48 | 10:50.49 | |||||||
12:12.93 | 13:35.65 | 14:57.44 | 16:19.17 | |||||||
17:40.90 | 19:00.97 | |||||||||
7 | Maja Plars | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:17.13 | 2:40.59 | 4:04.45 | 5:28.71 | 21:19.24 | ||
6:53.93 | 8:18.84 | 9:44.62 | 11:11.65 | |||||||
12:38.61 | 14:06.02 | 15:32.95 | 17:00.06 | |||||||
18:27.33 | 19:54.09 | |||||||||
Gren 15, 1500m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Åsa Sandlund (1979) 16:14.77 2000-03-18 |
SR Juniorer: Ann Linder (1966) 16:24.22 1983-12-02 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 1:06.54 | 2:17.58 | 3:29.15 | 4:39.85 | 17:50.72 | ||
5:50.75 | 7:02.14 | 8:13.96 | 9:25.84 | |||||||
10:38.52 | 11:50.28 | 13:02.74 | 14:14.31 | |||||||
15:27.43 | 16:39.54 | |||||||||
2 | Agnes Wiiand | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:07.14 | 2:19.67 | 3:32.01 | 4:44.58 | 17:54.73 | ||
5:56.29 | 7:08.39 | 8:20.12 | 9:32.70 | |||||||
10:45.47 | 11:58.25 | 13:11.09 | 14:23.00 | |||||||
15:34.80 | 16:46.30 | |||||||||
3 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:07.73 | 2:19.01 | 3:30.54 | 4:42.44 | 18:00.72 | ||
5:54.15 | 7:05.15 | 8:17.21 | 9:28.84 | |||||||
10:41.77 | 11:54.60 | 13:07.16 | 14:20.28 | |||||||
15:33.90 | 16:47.52 | |||||||||
4 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:07.97 | 2:19.66 | 3:31.28 | 4:43.12 | 18:06.50 | ||
5:55.23 | 7:07.49 | 8:19.73 | 9:32.15 | |||||||
10:45.60 | 11:58.23 | 13:11.51 | 14:25.41 | |||||||
15:39.34 | 16:53.33 | |||||||||
5 | Ayleen Burt | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:12.61 | 2:29.70 | 3:46.90 | 5:04.02 | 18:58.75 | ||
6:20.59 | 7:37.26 | 8:53.68 | 10:10.44 | |||||||
11:27.05 | 12:43.01 | 13:59.02 | 15:14.97 | |||||||
16:31.28 | 17:46.61 | |||||||||
6 | Rebecka Bergström | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:12.77 | 2:28.37 | 3:45.02 | 5:02.06 | 19:04.11 | ||
6:18.98 | 7:35.03 | 8:51.59 | 10:08.53 | |||||||
11:25.95 | 12:43.84 | 14:00.60 | 15:16.76 | |||||||
16:33.31 | 17:49.58 | |||||||||
7 | Filippa Feria Söderholm | 1996 | Bålsta Simklubb | 1:22.14 | 2:56.34 | 4:31.16 | 6:05.21 | 23:19.47 | ||
7:39.89 | 9:13.78 | 10:48.66 | 12:24.31 | |||||||
14:00.45 | 15:34.43 | 17:09.86 | 18:43.47 | |||||||
20:17.50 | 21:49.58 | |||||||||
Gren 15, 1500m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Åsa Sandlund (1979) 16:14.77 2000-03-18 |
SR Juniorer: Ann Linder (1966) 16:24.22 1983-12-02 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Desirée Andersson | 1990 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:09.39 | 2:22.28 | 3:35.85 | 4:49.11 | 18:12.47 | ||
6:02.37 | 7:15.62 | 8:29.21 | 9:42.46 | |||||||
10:56.09 | 12:09.89 | 13:23.65 | 14:36.42 | |||||||
15:48.90 | 17:01.89 | |||||||||
2 | Sofia Bergkvist | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:13.41 | 2:30.39 | 3:47.31 | 5:03.69 | 19:08.87 | ||
6:20.36 | 7:37.20 | 8:53.47 | 10:10.51 | |||||||
11:26.99 | 12:43.42 | 14:00.19 | 15:16.91 | |||||||
16:34.62 | 17:52.03 | |||||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 17:58 |
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 18:11 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 16, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Issa Dental AB |
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 |
SR Juniorer: Christoffer Walin (1990) 1:56.28 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Viktor Fridsjö | 1998 | Järfälla Simsällskap | 31.26 | 1:06.52 | 1:43.86 | 2:22.03 | |||
2 | Gustav Swedenborg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 32.30 | 1:11.50 | 1:51.28 | 2:29.20 | |||
3 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägens Simförening | 31.73 | 1:09.10 | 1:50.78 | 2:29.72 | |||
4 | William Josefsson-Rudberg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 34.72 | 1:17.08 | 2:01.47 | 2:45.25 | |||
5 | William Brand | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 33.81 | 1:16.12 | 2:01.59 | 2:46.63 | |||
6 | Robin Hanson | 2001 | Järfälla Simsällskap | 35.72 | 1:20.83 | 2:06.79 | 2:52.07 | |||
7 | Emil Wikell | 1999 | Södertörns Simsällskap | 38.10 | 1:25.48 | 2:13.60 | 2:58.69 | |||
8 | Erik Ottosson | 1999 | Spårvägens Simförening | 39.39 | 1:26.19 | 2:14.96 | 3:02.34 | |||
9 | Eldin Kadic | 1999 | Eskilstuna Simsällskap | 35.72 | 1:22.53 | 2:14.36 | 3:06.47 | |||
Gren 16, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Issa Dental AB |
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 |
SR Juniorer: Christoffer Walin (1990) 1:56.28 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Max Bergh | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.56 | 1:05.42 | 1:42.12 | 2:18.79 | |||
2 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.34 | 1:05.28 | 1:43.08 | 2:21.19 | |||
3 | Mattias Freiholtz | 1996 | Spårvägens Simförening | 31.39 | 1:08.32 | 1:46.13 | 2:25.34 | |||
4 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simsällskap | 30.49 | 1:07.30 | 1:45.98 | 2:27.54 | |||
5 | Denis Marijanovic | 1996 | Södertörns Simsällskap | 30.94 | 1:08.54 | 1:48.74 | 2:31.75 | |||
6 | Ossian Ankarberg | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 33.15 | 1:10.59 | 1:50.38 | 2:33.76 | |||
7 | Tobias Westholm | 1996 | Norrtälje Simklubb | 33.36 | 1:13.00 | 1:54.36 | 2:37.15 | |||
8 | Jens Haraldsson | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | 36.55 | 1:22.92 | 2:13.06 | 3:04.25 | |||
- | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 16, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Issa Dental AB |
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 |
SR Juniorer: Christoffer Walin (1990) 1:56.28 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Robert Palosaari | 1992 | Väsby Simsällskap | 28.81 | 1:01.63 | 1:35.85 | 2:10.54 | |||
2 | Robert Makhinya | 1995 | Solna Sundbyberg SS 04 | 29.03 | 1:02.39 | 1:37.20 | 2:14.08 | |||
3 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 29.37 | 1:05.28 | 1:42.98 | 2:20.71 | |||
4 | Philip Björklund | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.80 | 1:08.11 | 1:45.67 | 2:22.96 | |||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 18:11 |
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 18:20 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 17, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Fromm Sverige AB |
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 |
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Caroline Adlerborn | 1998 | Spårvägens Simförening | 34.15 | 1:14.77 | 1:58.99 | 2:44.12 | |||
2 | Linn Thomessen | 1999 | Väsby Simsällskap | 37.82 | 1:22.72 | 2:11.87 | 3:01.34 | |||
3 | Elin Grenholm | 1999 | Spårvägens Simförening | 36.05 | 1:23.07 | 2:14.09 | 3:06.24 | |||
4 | Cecilia Barrena Forsberg | 1999 | Spårvägens Simförening | 40.26 | 1:31.83 | 2:28.80 | 3:25.10 | |||
- | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 17, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Fromm Sverige AB |
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 |
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 33.59 | 1:12.22 | 1:52.17 | 2:32.30 | |||
2 | Nelly Neuman | 1996 | Eskilstuna Simsällskap | 33.57 | 1:13.80 | 1:55.53 | 2:35.79 | |||
3 | Josefin Lantz | 1996 | Väsby Simsällskap | 33.67 | 1:13.23 | 1:55.14 | 2:37.51 | |||
Gren 17, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Fromm Sverige AB |
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 |
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jennie Andersson | 1993 | Väsby Simsällskap | 32.58 | 1:08.04 | 1:43.94 | 2:20.36 | |||
2 | Lovisa Klarén | 1992 | Södertörns Simsällskap | 31.25 | 1:07.10 | 1:44.82 | 2:27.41 | |||
3 | Marte Kristinesdatter Bol | 1995 | Asker Svømmeklubb | 33.20 | 1:10.62 | 1:49.29 | 2:30.31 | |||
4 | Emma Bring | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 33.59 | 1:12.60 | 1:52.60 | 2:32.70 | |||
5 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 34.25 | 1:14.27 | 1:54.37 | 2:33.71 | |||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 18:20 |
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 18:41 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 18, 4X100m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre |
SR: SK Neptun (1900) 3:29.51 2009-11-28 |
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:38.38 2009-11-28 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Polisen Herrar | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 3:51.46 | ||||||
Martin Nilsson | 1993 | 27.96 | 57.34 | 57.34 | ||||||
Joel Falk Hansson | 1994 | 29.57 | 1:03.72 | 2:01.06 | ||||||
Jesper Björk | 1993 | 25.53 | 56.43 | 2:57.49 | ||||||
Enrique H Portocarrero | 1993 | 25.50 | 53.97 | 3:51.46 | ||||||
2 | Skk Herrar | 0 | Stockholms Kappsimningsklubb | 4:05.80 | ||||||
Felix Gudehn | 1995 | 31.94 | 1:06.86 | 1:06.86 | ||||||
Alexander Morgan | 1996 | 30.26 | 1:03.78 | 2:10.64 | ||||||
Ossian Lönn | 1996 | 27.86 | 1:00.08 | 3:10.72 | ||||||
Philip Björklund | 1992 | 26.15 | 55.08 | 4:05.80 | ||||||
3 | Spårvägen Herrar Lag 1 | 1996 | Spårvägens Simförening | 4:08.19 | ||||||
Adam Karlsson | 1994 | 27.97 | 58.07 | 58.07 | ||||||
Gustav Thorstrand | 1994 | 32.03 | 1:09.09 | 2:07.16 | ||||||
Anton Lüning | 1996 | 27.82 | 1:04.30 | 3:11.46 | ||||||
Mattias Freiholtz | 1996 | 27.32 | 56.73 | 4:08.19 | ||||||
4 | Eskilstuna SK Herrar | 1990 | Eskilstuna Simsällskap | 4:15.37 | ||||||
Måns Stomvall | 1990 | 29.92 | 1:02.50 | 1:02.50 | ||||||
Christofer Röbech | 1994 | 32.61 | 1:12.52 | 2:15.02 | ||||||
Alexander Kotevski | 1994 | 27.38 | 1:01.97 | 3:16.99 | ||||||
Erik Skogfors | 1996 | 27.63 | 58.38 | 4:15.37 | ||||||
5 | Åkersberga Herrar | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 4:18.54 | ||||||
Anton Blomquist | 1995 | 30.54 | 1:04.41 | 1:04.41 | ||||||
Marcus Kjellberg | 1994 | 33.56 | 1:14.13 | 2:18.54 | ||||||
Wictor Häggblad | 1994 | 28.01 | 1:01.14 | 3:19.68 | ||||||
Andreas Forsell | 1996 | 27.64 | 58.86 | 4:18.54 | ||||||
6 | Spårvägen Herrar Lag 2 | 1996 | Spårvägens Simförening | 4:18.82 | ||||||
Tobias Henriksson | 1996 | 31.02 | 1:03.52 | 1:03.52 | ||||||
Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | 33.54 | 1:12.36 | 2:15.88 | ||||||
David Holm-Reise | 1997 | 29.86 | 1:04.91 | 3:20.79 | ||||||
Oliver Freiholtz | 1997 | 27.25 | 58.03 | 4:18.82 | ||||||
7 | Södertörn Herrar | 0 | Södertörns Simsällskap | 4:24.82 | ||||||
Joel Huth | 1996 | 32.49 | 1:07.15 | 1:07.15 | ||||||
Denis Marijanovic | 1996 | 34.02 | 1:14.30 | 2:21.45 | ||||||
Wilmer Tingbrand | 1998 | 30.18 | 1:07.30 | 3:28.75 | ||||||
Andreas Persson | 1996 | 26.27 | 56.07 | 4:24.82 | ||||||
8 | Falu Simsällskap Lag 1 | 1998 | Falu Simsällskap | 4:31.11 | ||||||
Rasmus Rantanen | 1997 | 31.57 | 1:04.57 | 1:04.57 | ||||||
Filip Antlöv | 1998 | 35.67 | 1:18.13 | 2:22.70 | ||||||
Victor Peltomaa | 1998 | 29.95 | 1:06.59 | 3:29.29 | ||||||
Per Höijer | 1998 | 29.25 | 1:01.82 | 4:31.11 | ||||||
9 | Järfälla S Herrar Lag 1 | 1998 | Järfälla Simsällskap | 4:31.28 | ||||||
Gustav Swedenborg | 1998 | 34.39 | 1:10.38 | 1:10.38 | ||||||
William Josefsson-Rudberg | 1998 | 36.18 | 1:17.42 | 2:27.80 | ||||||
Viktor Fridsjö | 1998 | 29.72 | 1:03.24 | 3:31.04 | ||||||
Alexander Kubat | 1998 | 28.80 | 1:00.24 | 4:31.28 | ||||||
10 | Eskilstuna SK Pojkar | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 4:39.24 | ||||||
Stefan Biscevic | 1998 | 35.11 | 1:12.79 | 1:12.79 | ||||||
Eldin Kadic | 1999 | 34.29 | 1:14.86 | 2:27.65 | ||||||
Karl Lindoff | 1998 | 30.09 | 1:09.23 | 3:36.88 | ||||||
William Brand | 1998 | 29.72 | 1:02.36 | 4:39.24 | ||||||
11 | Järfälla S Lag 2 | 1997 | Järfälla Simsällskap | 4:44.04 | ||||||
Samuel Talback | 2000 | 33.91 | 1:09.92 | 1:09.92 | ||||||
Hugo Swanepoel | 1998 | 35.86 | 1:16.80 | 2:26.72 | ||||||
Oscar Olsson | 1997 | 32.42 | 1:13.00 | 3:39.72 | ||||||
Samuel Bladin | 1999 | 30.64 | 1:04.32 | 4:44.04 | ||||||
12 | Spårvägen Herrar Lag 3 | 0 | Spårvägens Simförening | 5:08.97 | ||||||
Alex Kaufmann | 1999 | 35.54 | 1:13.60 | 1:13.60 | ||||||
Borislav Simic | 1998 | 42.39 | 1:31.73 | 2:45.33 | ||||||
Alex Peschel | 1998 | 34.02 | 1:12.34 | 3:57.67 | ||||||
Erik Ottosson | 1999 | 33.72 | 1:11.30 | 5:08.97 | ||||||
13 | Järfälla S Lag 3 | 1997 | Järfälla Simsällskap | 5:11.57 | ||||||
Emil Östrand | 1998 | 35.82 | 1:14.35 | 1:14.35 | ||||||
Fredrik Olsson | 1999 | 40.01 | 1:27.04 | 2:41.39 | ||||||
Robin Hanson | 2001 | 36.26 | 1:19.84 | 4:01.23 | ||||||
Elias Fröde | 2001 | 32.60 | 1:10.34 | 5:11.57 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 18:41 |
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 18:54 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 19, 4X100m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre |
SR: Wäsby SS (1900) 3:57.58 2009-11-29 |
SR Juniorer: Helsingborgs S (1900) 4:05.50 2011-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Södertörn Damer Lag 1 | 0 | Södertörns Simsällskap | 4:25.22 | ||||||
Vilma Unnermark | 1997 | 32.25 | 1:06.08 | 1:06.08 | ||||||
Caroline Speiner | 1994 | 34.39 | 1:13.42 | 2:19.50 | ||||||
Lovisa Klarén | 1992 | 30.42 | 1:04.68 | 3:24.18 | ||||||
Sara Hägglund-Björklund | 1995 | 29.15 | 1:01.04 | 4:25.22 | ||||||
2 | Spårvägen Fl Lag 1 | 2000 | Spårvägens Simförening | 4:29.70 | ||||||
Emma Wahlström | 1994 | 31.59 | 1:06.48 | 1:06.48 | ||||||
Fanny Strömstedt | 1996 | 34.44 | 1:14.84 | 2:21.32 | ||||||
Ida Edin | 1996 | 31.96 | 1:08.66 | 3:29.98 | ||||||
Emma Sundstedt | 1998 | 28.53 | 59.72 | 4:29.70 | ||||||
3 | Järfälla S Damer 1 | 1995 | Järfälla Simsällskap | 4:35.40 | ||||||
Linda Lidström | 1997 | 34.87 | 1:11.72 | 1:11.72 | ||||||
Josefin Eriksen | 1995 | 34.57 | 1:14.50 | 2:26.22 | ||||||
Karin Åström | 1996 | 31.70 | 1:08.73 | 3:34.95 | ||||||
Ida Eriksen | 1997 | 28.84 | 1:00.45 | 4:35.40 | ||||||
4 | Järfälla S Damer Lag 2 | 1998 | Järfälla Simsällskap | 4:36.79 | ||||||
Josefine Almvret | 1999 | 33.46 | 1:09.75 | 1:09.75 | ||||||
Malin Atran | 1998 | 35.92 | 1:17.18 | 2:26.93 | ||||||
Isabelle Hanson | 1998 | 32.66 | 1:09.19 | 3:36.12 | ||||||
Emma Rotstam | 1998 | 28.79 | 1:00.67 | 4:36.79 | ||||||
5 | Polisen Damer | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 4:40.47 | ||||||
Ida Pettersson | 1999 | 35.85 | 1:13.56 | 1:13.56 | ||||||
Emmeli Hansson | 1995 | 36.63 | 1:18.26 | 2:31.82 | ||||||
Therese Nord | 1993 | 30.47 | 1:06.73 | 3:38.55 | ||||||
Freja Ingelstam | 1994 | 29.24 | 1:01.92 | 4:40.47 | ||||||
6 | Spårvägen Fl Lag 2 | 2002 | Spårvägens Simförening | 4:50.10 | ||||||
Malin Wallén | 1997 | 34.70 | 1:11.60 | 1:11.60 | ||||||
Julia Nilsson | 1999 | 37.69 | 1:21.28 | 2:32.88 | ||||||
Klara Wallenbro | 1997 | 32.31 | 1:11.59 | 3:44.47 | ||||||
Erika Gardelin | 1997 | 30.66 | 1:05.63 | 4:50.10 | ||||||
7 | Polisen Damer Lag 2 | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 4:51.23 | ||||||
Ayleen Burt | 1997 | 34.75 | 1:12.49 | 1:12.49 | ||||||
Desirée Andersson | 1990 | 38.25 | 1:21.28 | 2:33.77 | ||||||
Jessica Berg | 1998 | 32.25 | 1:11.07 | 3:44.84 | ||||||
Sofia Bergkvist | 1995 | 31.54 | 1:06.39 | 4:51.23 | ||||||
8 | Eskilstuna SK Damer | 1996 | Eskilstuna Simsällskap | 4:58.81 | ||||||
Moa Sundholm | 1997 | 35.87 | 1:15.12 | 1:15.12 | ||||||
Ebba Engström | 1995 | 40.41 | 1:26.67 | 2:41.79 | ||||||
Nelly Neuman | 1996 | 32.15 | 1:09.42 | 3:51.21 | ||||||
Elin Löfving | 1997 | 31.79 | 1:07.60 | 4:58.81 | ||||||
9 | Spårvägen Fl Lag 3 | 2000 | Spårvägens Simförening | 5:05.09 | ||||||
Saskia Kuhlins | 1996 | 35.04 | 1:13.49 | 1:13.49 | ||||||
Agnes Fährlin | 1998 | 40.33 | 1:27.63 | 2:41.12 | ||||||
Caroline Adlerborn | 1998 | 33.80 | 1:15.63 | 3:56.75 | ||||||
Emma Garmelius | 1999 | 32.48 | 1:08.34 | 5:05.09 | ||||||
10 | Järfälla S Damer Lag 3 | 0 | Järfälla Simsällskap | 5:13.75 | ||||||
Cornelia Eklund | 2000 | 37.17 | 1:17.08 | 1:17.08 | ||||||
Tilde Levander | 2000 | 40.29 | 1:24.40 | 2:41.48 | ||||||
Erica Pihlblad-Swahn | 2001 | 36.31 | 1:22.25 | 4:03.73 | ||||||
Maja Plars | 1998 | 32.64 | 1:10.02 | 5:13.75 | ||||||
11 | Åkersberga Damer [1997] | 1997 | Åkersberga Simsällskap | 5:24.62 | ||||||
Agnes Blomquist | 1997 | 41.46 | 1:27.76 | 1:27.76 | ||||||
Maria Östervall | 1998 | 38.55 | 1:21.82 | 2:49.58 | ||||||
Elin Timbäck | 1997 | 34.60 | 1:19.06 | 4:08.64 | ||||||
Ylwali Häggblad | 2000 | 34.32 | 1:15.98 | 5:24.62 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 16 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 18:54 |
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 09:06 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 20, 50m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre |
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1988) 23.82 2012-01-29 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 28.40 | ||||||
2 | Ida Österman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 28.64 | ||||||
3 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 28.81 | ||||||
4 | Frida Berglund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 29.03 | ||||||
5 | Linda Brännlund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 29.20 | ||||||
6 | Kajsa Sparrman | 1999 | Väsby Simsällskap | 29.87 | ||||||
7 | Maria Tolkacheva | 1998 | Tyresö Simsällskap | 30.45 | ||||||
8 | Ellinor Lantz | 1999 | Väsby Simsällskap | 30.91 | ||||||
9 | Maria Östervall | 1998 | Åkersberga Simsällskap | 30.93 | ||||||
10 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 31.26 | ||||||
11 | Erica Pihlblad-Swahn | 2001 | Järfälla Simsällskap | 31.68 | ||||||
12 | Ida Asplund | 1999 | Eskilstuna Simsällskap | 32.06 | ||||||
13 | Sara Olsson | 1999 | Tyresö Simsällskap | 32.31 | ||||||
14 | Henny Reuterskiöld | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 32.38 | ||||||
15 | Åsa Eriksson | 1998 | Väsby Simsällskap | 32.65 | ||||||
16 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 32.79 | ||||||
17 | Terése Nyström | 1999 | Tyresö Simsällskap | 32.83 | ||||||
18 | Elin Ahnfelt | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.03 | ||||||
19 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 33.37 | ||||||
20 | Emma Wallin | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 33.50 | ||||||
21 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simsällskap | 34.07 | ||||||
22 | Emilia Österberg | 2000 | Åkersberga Simsällskap | 34.87 | ||||||
23 | Tova Wauge | 2000 | Köpings Simsällskap | 35.00 | ||||||
24 | Ylwali Häggblad | 2000 | Åkersberga Simsällskap | 35.25 | ||||||
Gren 20, 50m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år |
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1988) 23.82 2012-01-29 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Emma Sjösten | 1996 | Väsby Simsällskap | 27.70 | ||||||
2 | Ingelin Elisabeth Lima | 1997 | Asker Svømmeklubb | 28.13 | ||||||
3 | Josefine Norlin | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.41 | ||||||
4 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 28.54 | ||||||
5 | Filippa Berndtson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 29.46 | ||||||
6 | Vilma Lagebro | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.53 | ||||||
7 | Malin Wallén | 1997 | Spårvägens Simförening | 29.60 | ||||||
8 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 29.70 | ||||||
9 | Erika Gardelin | 1997 | Spårvägens Simförening | 29.90 | ||||||
10 | Fanny Strömstedt | 1996 | Spårvägens Simförening | 30.07 | ||||||
11 | Vendela Vicko | 1997 | Spårvägens Simförening | 30.15 | ||||||
12 | Nelly Neuman | 1996 | Eskilstuna Simsällskap | 30.31 | ||||||
13 | Saskia Kuhlins | 1996 | Spårvägens Simförening | 30.45 | ||||||
14 | Sofia Nyberg Starck | 1997 | Tyresö Simsällskap | 30.65 | ||||||
15 | Elin Timbäck | 1997 | Åkersberga Simsällskap | 31.53 | ||||||
16 | Nathalie Grigorenko | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.76 | ||||||
17 | Elin Hermansson | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 32.49 | ||||||
Gren 20, 50m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre |
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1988) 23.82 2012-01-29 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Linda Eriksson | 1991 | Solna Sundbyberg SS 04 | 26.96 | ||||||
2 | Marte Kristinesdatter Bol | 1995 | Asker Svømmeklubb | 27.84 | ||||||
3 | Therese Nord | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 27.86 | ||||||
4 | Emma Wahlström | 1994 | Spårvägens Simförening | 28.21 | ||||||
5 | Freja Ingelstam | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 28.31 | ||||||
6 | Julia Peterson | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 28.68 | ||||||
7 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 28.77 | ||||||
8 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.83 | ||||||
9 | Ebba Engström | 1995 | Eskilstuna Simsällskap | 29.50 | ||||||
10 | Danielle Lönnberg | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.85 | ||||||
11 | Emmeli Hansson | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.06 | ||||||
12 | Sofia Bergkvist | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.30 | ||||||
13 | Lovisa Heldring | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.20 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 09:06 |
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 09:15 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 21, 50m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Norrtelje Resebyrå AB |
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 |
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Sebastian Pantzar | 1999 | Tyresö Simsällskap | 25.86 | ||||||
2 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 26.38 | ||||||
3 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 27.09 | ||||||
4 | Anton Carlsson | 1998 | Tyresö Simsällskap | 27.59 | ||||||
5 | Hugo Swanepoel | 1998 | Järfälla Simsällskap | 28.00 | ||||||
6 | William Brand | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 28.19 | ||||||
7 | Victor Peltomaa | 1998 | Falu Simsällskap | 28.41 | ||||||
8 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 28.47 | ||||||
9 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 28.88 | ||||||
10 | Per Höijer | 1998 | Falu Simsällskap | 28.94 | ||||||
11 | Jesper Eklund | 1998 | Köpings Simsällskap | 29.04 | ||||||
12 | Gustav Sander | 1998 | Falu Simsällskap | 29.10 | ||||||
13 | Joel Hambraeus | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 29.66 | ||||||
14 | Adam Ekblom | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 29.78 | ||||||
15 | Emil Östrand | 1998 | Järfälla Simsällskap | 30.01 | ||||||
16 | Stefan Varga | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 30.20 | ||||||
17 | Robin Hanson | 2001 | Järfälla Simsällskap | 30.26 | ||||||
18 | Oskar Sandberg | 1998 | Sala Simsällskap | 31.94 | ||||||
19 | Oscar Gullberg | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 32.54 | ||||||
20 | Oscar Wahlström | 1999 | Tyresö Simsällskap | 33.84 | ||||||
21 | Sebastian Schüler | 1998 | Åkersberga Simsällskap | 34.06 | ||||||
- | Victor Halldén | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | DSQ | ||||||
Gren 21, 50m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Norrtelje Resebyrå AB |
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 |
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 24.35 | ||||||
2 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 25.19 | ||||||
3 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 25.23 | ||||||
4 | Ossian Lönn | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 25.77 | ||||||
5 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 25.87 | ||||||
6 | Joel Huth | 1996 | Södertörns Simsällskap | 26.05 | ||||||
7 | Tobias Henriksson | 1996 | Spårvägens Simförening | 26.07 | ||||||
8 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 26.13 | ||||||
9 | Sigve Ekeli Nystuen | 1996 | Asker Svømmeklubb | 26.26 | ||||||
10 | David Stalberg | 1996 | Södertörns Simsällskap | 26.38 | ||||||
11 | Mattias Freiholtz | 1996 | Spårvägens Simförening | 26.51 | ||||||
12 | Simon Rouf | 1996 | Järfälla Simsällskap | 26.54 | ||||||
13 | Rasmus Rantanen | 1997 | Falu Simsällskap | 26.65 | ||||||
14 | Oliver Freiholtz | 1997 | Spårvägens Simförening | 26.84 | ||||||
15 | Ossian Ankarberg | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 26.88 | ||||||
16 | Gustav Thuresson | 1997 | Wisby Simsällskap | 27.68 | ||||||
17 | Niklas Ljungberg | 1996 | Åkersberga Simsällskap | 27.93 | ||||||
18 | Jacob Öberg | 1997 | Åkersberga Simsällskap | 32.70 | ||||||
- | Niclas Jonsberg | 1996 | Tyresö Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 21, 50m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Norrtelje Resebyrå AB |
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 |
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Martin Nilsson | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 23.84 | ||||||
2 | Anton Blomquist | 1995 | Åkersberga Simsällskap | 24.51 | ||||||
3 | Robert Palosaari | 1992 | Väsby Simsällskap | 24.75 | ||||||
4 | Mattias Melin | 1991 | Kanaans Simsällskap | 24.86 | ||||||
5 | Marcus Hagström | 1991 | Södertörns Simsällskap | 25.09 | ||||||
6 | Måns Stomvall | 1990 | Eskilstuna Simsällskap | 25.30 | ||||||
7 | Arvid Persson | 1990 | Kanaans Simsällskap | 25.61 | ||||||
8 | Simon Lund | 1989 | Södertörns Simsällskap | 25.64 | ||||||
9 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 25.70 | ||||||
10 | Enrique H Portocarrero | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 25.96 | ||||||
11 | Jens Jacob Aabel Nordkvist | 1995 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 26.07 | ||||||
12 | Carl Eliasson | 1995 | Tyresö Simsällskap | 26.09 | ||||||
13 | Felix Gudehn | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 26.53 | ||||||
14 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 26.71 | ||||||
15 | Gustav Pettersson | 1994 | Stockholms Kappsimningsklubb | 26.93 | ||||||
16 | Marcus Stolt | 1995 | Södertörns Simsällskap | 26.99 | ||||||
17 | Magnus Prejner | 1991 | Kanaans Simsällskap | 27.23 | ||||||
18 | Daniel Swahn | 1995 | Väsby Simsällskap | 29.70 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 09:15 |
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 09:23 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 22, 50m Bröstsim Damer, Finaler 15 år och yngre |
SR: Rebecca Ejdervik (1987) 29.95 2012-11-23 |
SR Juniorer: Una Finnman (1988) 30.88 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Malin Atran | 1998 | Järfälla Simsällskap | 35.90 | ||||||
2 | Emma Wahlund | 1998 | Väsby Simsällskap | 35.92 | ||||||
3 | Julia Norlin | 1998 | Väsby Simsällskap | 37.09 | ||||||
4 | Ebba Nylander | 1998 | Stockholms Kappsimningsklubb | 38.73 | ||||||
5 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 38.90 | ||||||
6 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 39.07 | ||||||
7 | Carolina Andersson | 1998 | Stockholms Kappsimningsklubb | 39.15 | ||||||
8 | Sofie Back | 1999 | Tyresö Simsällskap | 39.82 | ||||||
9 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 41.36 | ||||||
10 | Ebba Steen | 1999 | Järfälla Simsällskap | 42.06 | ||||||
11 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 43.38 | ||||||
12 | Lina Sundman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 43.73 | ||||||
13 | Emma Wallin | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 46.15 | ||||||
14 | Tova Wauge | 2000 | Köpings Simsällskap | 48.03 | ||||||
15 | Ylwali Häggblad | 2000 | Åkersberga Simsällskap | 49.51 | ||||||
16 | Emilia Österberg | 2000 | Åkersberga Simsällskap | 49.97 | ||||||
17 | Emelie Högström | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 50.35 | ||||||
- | Saga Gustafsson | 1999 | Åkersberga Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 22, 50m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
SR: Rebecca Ejdervik (1987) 29.95 2012-11-23 |
SR Juniorer: Una Finnman (1988) 30.88 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Milana Salih | 1997 | Väsby Simsällskap | 33.69 | ||||||
2 | Fanny Strömstedt | 1996 | Spårvägens Simförening | 35.73 | ||||||
3 | Josefin Lantz | 1996 | Väsby Simsällskap | 37.13 | ||||||
4 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 37.76 | ||||||
5 | Elin Talback | 1997 | Väsby Simsällskap | 37.84 | ||||||
6 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 38.77 | ||||||
7 | Elin Hermansson | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 42.24 | ||||||
8 | Aline Agnvall | 1997 | Spårvägens Simförening | 42.36 | ||||||
Gren 22, 50m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre |
SR: Rebecca Ejdervik (1987) 29.95 2012-11-23 |
SR Juniorer: Una Finnman (1988) 30.88 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Vendela Norrman | 1995 | Tyresö Simsällskap | 33.99 | ||||||
2 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.91 | ||||||
3 | Carolina Nordin | 1987 | Solna Sundbyberg SS 04 | 35.47 | ||||||
4 | Jeanette Björklund | 1991 | Södertörns Simsällskap | 35.48 | ||||||
5 | Frida Cedergårdh | 1995 | Spårvägens Simförening | 35.65 | ||||||
6 | Sara Finati | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 35.93 | ||||||
7 | Emmeli Hansson | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 36.21 | ||||||
8 | Lovisa Heldring | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 36.42 | ||||||
9 | Johanna Wetterborg | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 39.19 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 09:23 |
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 09:29 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 23, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 |
SR Juniorer: Niklas Tour (1989) 27.15 2009-11-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Eldin Kadic | 1999 | Eskilstuna Simsällskap | 33.47 | ||||||
2 | William Josefsson-Rudberg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 34.43 | ||||||
3 | Filip Antlöv | 1998 | Falu Simsällskap | 35.45 | ||||||
4 | Alexander Kubat | 1998 | Järfälla Simsällskap | 35.58 | ||||||
5 | Anton Carlsson | 1998 | Tyresö Simsällskap | 35.61 | ||||||
6 | Gustav Sander | 1998 | Falu Simsällskap | 36.51 | ||||||
7 | Victor Peltomaa | 1998 | Falu Simsällskap | 37.36 | ||||||
8 | Joel Hambraeus | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 38.00 | ||||||
9 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 38.35 | ||||||
10 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 38.57 | ||||||
11 | Samuel Bladin | 1999 | Järfälla Simsällskap | 38.84 | ||||||
12 | Fredrik Olsson | 1999 | Järfälla Simsällskap | 39.58 | ||||||
13 | Per Höijer | 1998 | Falu Simsällskap | 39.78 | ||||||
14 | Emil Östrand | 1998 | Järfälla Simsällskap | 40.40 | ||||||
15 | Elias Fröde | 2001 | Järfälla Simsällskap | 40.83 | ||||||
16 | Nikolaus Siotis | 2000 | Järfälla Simsällskap | 41.57 | ||||||
17 | Oscar Wahlström | 1999 | Tyresö Simsällskap | 44.19 | ||||||
Gren 23, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 |
SR Juniorer: Niklas Tour (1989) 27.15 2009-11-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Henrik Petrov | 1996 | Tyresö Simsällskap | 32.27 | ||||||
2 | Erland Ekholm | 1996 | Stockholmspolisens Sim IF | 33.01 | ||||||
3 | Marcus Heggtveit Løvø | 1996 | Asker Svømmeklubb | 33.04 | ||||||
4 | Thomas Näslund | 1997 | Stockholms Kappsimningsklubb | 37.34 | ||||||
5 | Oscar Olsson | 1997 | Järfälla Simsällskap | 39.13 | ||||||
6 | Martin Sandberg | 1996 | Sala Simsällskap | 43.01 | ||||||
- | Gustav Thuresson | 1997 | Wisby Simsällskap | DNS | ||||||
Gren 23, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 |
SR Juniorer: Niklas Tour (1989) 27.15 2009-11-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Robert Palosaari | 1992 | Väsby Simsällskap | 29.87 | ||||||
2 | Joel Falk Hansson | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.91 | ||||||
3 | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simsällskap | 32.32 | ||||||
4 | Marcus Kjellberg | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 33.83 | ||||||
5 | Daniel Ojaste | 1994 | Spårvägens Simförening | 34.61 | ||||||
6 | Gustav Pettersson | 1994 | Stockholms Kappsimningsklubb | 36.14 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 09:29 |
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 09:52 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 24, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Mytolerans AB |
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 |
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:04.54 | 2:13.71 | 3:23.90 | 4:34.22 | 9:12.30 | ||
5:44.37 | 6:54.25 | 8:04.13 | ||||||||
2 | Alice Sundberg | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:06.99 | 2:19.64 | 3:33.08 | 4:46.60 | 9:34.48 | ||
5:59.62 | 7:11.60 | 8:24.29 | ||||||||
3 | Åsa Eriksson | 1998 | Väsby Simsällskap | 1:13.65 | 2:34.41 | 3:58.67 | 5:23.04 | 11:06.07 | ||
6:49.05 | 8:15.58 | 9:42.43 | ||||||||
- | Julia Derwinger | 1998 | Tyresö Simsällskap | DNF | ||||||
Gren 24, 800m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Mytolerans AB |
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 |
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Linda Lidström | 1997 | Järfälla Simsällskap | 1:08.77 | 2:22.30 | 3:36.66 | 4:50.49 | 9:46.51 | ||
6:04.34 | 7:17.78 | 8:31.96 | ||||||||
2 | Rebecka Bergström | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:10.45 | 2:25.28 | 3:40.58 | 4:56.28 | 9:56.97 | ||
6:12.27 | 7:27.97 | 8:43.02 | ||||||||
3 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 1:09.91 | 2:23.58 | 3:37.81 | 4:52.63 | 9:57.13 | ||
6:07.60 | 7:24.16 | 8:41.84 | ||||||||
4 | Ayleen Burt | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:12.44 | 2:28.54 | 3:45.75 | 5:01.91 | 10:04.37 | ||
6:18.64 | 7:34.71 | 8:50.92 | ||||||||
5 | Elin Löfving | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 1:13.06 | 2:33.18 | 3:54.85 | 5:15.66 | 10:37.55 | ||
6:37.36 | 7:59.15 | 9:19.51 | ||||||||
Gren 24, 800m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Mytolerans AB |
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 |
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | ||||||||
1 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:06.69 | 2:17.49 | 3:28.33 | 4:38.62 | 9:19.69 | ||
5:48.09 | 6:57.83 | 8:08.12 | ||||||||
2 | Desirée Andersson | 1990 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:09.28 | 2:22.13 | 3:35.26 | 4:48.08 | 9:34.39 | ||
6:00.43 | 7:12.23 | 8:24.84 | ||||||||
3 | Emma Bring | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:08.61 | 2:22.08 | 3:35.44 | 4:48.93 | 9:38.88 | ||
6:01.95 | 7:14.84 | 8:27.60 | ||||||||
4 | Mari Louise Nerdrum | 1995 | Asker Svømmeklubb | 1:11.46 | 2:26.53 | 3:42.65 | 4:59.46 | 10:09.04 | ||
6:16.65 | 7:34.48 | 8:52.98 | ||||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 09:52 |
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 10:14 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 25, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 |
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Gustav Swedenborg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:02.61 | 2:08.14 | 3:14.05 | 4:19.44 | |||
2 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:04.04 | 2:14.14 | 3:23.30 | 4:30.91 | |||
3 | Viktor Fridsjö | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:04.95 | 2:17.05 | 3:29.99 | 4:41.35 | |||
4 | Joel Hambraeus | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:09.95 | 2:24.83 | 3:40.75 | 4:54.96 | |||
5 | William Brand | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 1:08.87 | 2:26.24 | 3:42.64 | 4:56.78 | |||
6 | Elias Fröde | 2001 | Järfälla Simsällskap | 1:12.27 | 2:33.40 | 3:54.35 | 5:11.41 | |||
7 | Victor Halldén | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:11.99 | 2:31.55 | 3:52.75 | 5:12.12 | |||
8 | Emil Östrand | 1998 | Järfälla Simsällskap | 1:12.12 | 2:32.27 | 3:54.38 | 5:16.66 | |||
9 | Fredrik Olsson | 1999 | Järfälla Simsällskap | 1:16.16 | 2:38.93 | 4:02.97 | 5:24.55 | |||
10 | Nikolaus Siotis | 2000 | Järfälla Simsällskap | 1:16.70 | 2:40.20 | 4:04.39 | 5:27.25 | |||
11 | Stefan Varga | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:11.22 | 2:35.17 | 4:00.47 | 5:30.03 | |||
Gren 25, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 |
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 59.91 | 2:02.43 | 3:04.64 | 4:06.42 | |||
2 | Alexander Morgan | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 1:01.32 | 2:08.18 | 3:13.80 | 4:19.66 | |||
3 | Max Bergh | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:00.73 | 2:08.10 | 3:16.48 | 4:22.97 | |||
4 | Mattias Freiholtz | 1996 | Spårvägens Simförening | 1:03.29 | 2:11.03 | 3:19.28 | 4:24.96 | |||
5 | Rasmus Rantanen | 1997 | Falu Simsällskap | 1:02.18 | 2:10.20 | 3:18.19 | 4:25.01 | |||
6 | Oscar Frisk-Garcia | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:02.79 | 2:11.28 | 3:21.18 | 4:27.10 | |||
7 | Anton Lüning | 1996 | Spårvägens Simförening | 1:04.03 | 2:13.92 | 3:23.31 | 4:30.87 | |||
8 | Gustav Strömbeck | 1997 | Wisby Simsällskap | 1:05.09 | 2:14.36 | 3:24.49 | 4:33.72 | |||
9 | Marcus Svensson | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:04.99 | 2:15.17 | 3:25.71 | 4:36.18 | |||
10 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simsällskap | 1:03.21 | 2:13.48 | 3:24.73 | 4:36.83 | |||
Gren 25, 400m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 |
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Andreas Bergman | 1993 | Asker Svømmeklubb | 1:00.09 | 2:03.02 | 3:06.84 | 4:11.32 | |||
2 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:01.50 | 2:08.41 | 3:15.18 | 4:20.81 | |||
3 | David Lind | 1994 | Södertörns Simsällskap | 1:00.62 | 2:07.66 | 3:16.83 | 4:25.87 | |||
4 | Markus Kron | 1994 | Södertörns Simsällskap | 1:04.74 | 2:13.97 | 3:21.58 | 4:26.23 | |||
5 | Wictor Häggblad | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 1:01.27 | 2:09.68 | 3:21.44 | 4:32.38 | |||
6 | Martin Nilsson | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:05.16 | 2:14.85 | 3:24.19 | 4:33.70 | |||
7 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 1:03.92 | 2:13.84 | 3:25.08 | 4:34.75 | |||
8 | Jens Jacob Aabel Nordkvist | 1995 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 1:04.01 | 2:13.51 | 3:24.84 | 4:35.39 | |||
9 | Daniel Swahn | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:07.38 | 2:23.15 | 3:40.18 | 4:56.73 | |||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 10:14 |
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 10:50 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre |
SR: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 29.70 | 1:01.25 | |||||
2 | Emma Rotstam | 1998 | Järfälla Simsällskap | 29.71 | 1:01.27 | |||||
3 | Frida Berglund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 29.76 | 1:02.21 | |||||
4 | Ida Österman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 30.62 | 1:03.38 | |||||
5 | Linda Brännlund | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 30.19 | 1:03.41 | |||||
6 | Maja Plars | 1998 | Järfälla Simsällskap | 31.88 | 1:06.03 | |||||
7 | Maria Tolkacheva | 1998 | Tyresö Simsällskap | 31.91 | 1:06.65 | |||||
8 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 32.81 | 1:07.99 | |||||
9 | Ellinor Lantz | 1999 | Väsby Simsällskap | 32.51 | 1:08.84 | |||||
10 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 33.39 | 1:08.92 | |||||
11 | Linneá Larsson | 2000 | Järfälla Simsällskap | 32.95 | 1:09.34 | |||||
12 | Henny Reuterskiöld | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.82 | 1:10.23 | |||||
13 | Erica Pihlblad-Swahn | 2001 | Järfälla Simsällskap | 33.33 | 1:10.39 | |||||
14 | Sara Olsson | 1999 | Tyresö Simsällskap | 33.53 | 1:10.83 | |||||
15 | Sofie Back | 1999 | Tyresö Simsällskap | 35.10 | 1:11.50 | |||||
16 | Elin Ahnfelt | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 34.80 | 1:12.51 | |||||
17 | Terése Nyström | 1999 | Tyresö Simsällskap | 34.12 | 1:12.87 | |||||
18 | Emma Wallin | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 35.02 | 1:15.49 | |||||
19 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simsällskap | 36.47 | 1:17.47 | |||||
20 | Ylwali Häggblad | 2000 | Åkersberga Simsällskap | 36.78 | 1:22.55 | |||||
- | Marina Feria Söderholm | 1998 | Bålsta Simklubb | DNS | ||||||
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år |
SR: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 27.63 | 57.44 | |||||
2 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 29.71 | 1:00.28 | |||||
3 | Emma Sjösten | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.79 | 1:01.07 | |||||
4 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 29.71 | 1:01.32 | |||||
5 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.65 | 1:01.36 | |||||
6 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.52 | 1:02.89 | |||||
7 | Josefin Lantz | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.10 | 1:03.72 | |||||
8 | Vilma Lagebro | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.22 | 1:03.95 | |||||
9 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 31.05 | 1:04.49 | |||||
10 | Ingelin Elisabeth Lima | 1997 | Asker Svømmeklubb | 30.61 | 1:04.71 | |||||
11 | Lisa Wiklund | 1996 | Väsby Simsällskap | 31.23 | 1:05.08 | |||||
12 | Erika Gardelin | 1997 | Spårvägens Simförening | 30.84 | 1:05.27 | |||||
13 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 31.29 | 1:05.44 | |||||
14 | Vendela Vicko | 1997 | Spårvägens Simförening | 31.21 | 1:05.54 | |||||
15 | Saskia Kuhlins | 1996 | Spårvägens Simförening | 31.78 | 1:06.73 | |||||
16 | Josefine Norlin | 1996 | Väsby Simsällskap | 31.75 | 1:07.31 | |||||
17 | Josefin Öster | 1997 | Södertörns Simsällskap | 31.61 | 1:08.41 | |||||
18 | Elin Timbäck | 1997 | Åkersberga Simsällskap | 32.68 | 1:08.82 | |||||
19 | Sofia Nyberg Starck | 1997 | Tyresö Simsällskap | 32.66 | 1:08.97 | |||||
20 | Nathalie Grigorenko | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 33.39 | 1:10.34 | |||||
21 | Aline Agnvall | 1997 | Spårvägens Simförening | 34.13 | 1:10.77 | |||||
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre |
SR: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 28.81 | 59.59 | |||||
2 | Marte Kristinesdatter Bol | 1995 | Asker Svømmeklubb | 29.28 | 1:00.47 | |||||
3 | Jeanette Björklund | 1991 | Södertörns Simsällskap | 29.68 | 1:01.14 | |||||
4 | Therese Nord | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.68 | 1:01.99 | |||||
5 | Jennie Andersson | 1993 | Väsby Simsällskap | 30.27 | 1:02.23 | |||||
6 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.03 | 1:02.25 | |||||
7 | Freja Ingelstam | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.08 | 1:02.60 | |||||
8 | Julia Peterson | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.13 | 1:02.92 | |||||
9 | Sara Finati | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.11 | 1:03.06 | |||||
10 | Ebba Engström | 1995 | Eskilstuna Simsällskap | 30.40 | 1:03.16 | |||||
11 | Sofia Bergkvist | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.85 | 1:04.97 | |||||
12 | Danielle Lönnberg | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.50 | 1:05.56 | |||||
13 | Johanna Wetterborg | 1992 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.87 | 1:05.76 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 10:50 |
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 11:10 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 27, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Sportson |
SR: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 |
SR Juniorer: Oscar Ekström (1995) 48.36 2012-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Sebastian Pantzar | 1999 | Tyresö Simsällskap | 26.97 | 55.85 | |||||
2 | Frederick Holmer Fann | 1998 | Solna Sundbyberg SS 04 | 28.66 | 59.30 | |||||
3 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 28.53 | 1:00.18 | |||||
4 | Alexander Kubat | 1998 | Järfälla Simsällskap | 29.18 | 1:00.92 | |||||
5 | Anton Carlsson | 1998 | Tyresö Simsällskap | 28.82 | 1:01.04 | |||||
6 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 29.80 | 1:02.97 | |||||
7 | Per Höijer | 1998 | Falu Simsällskap | 30.43 | 1:03.39 | |||||
8 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 30.98 | 1:04.03 | |||||
9 | Robin Hanson | 2001 | Järfälla Simsällskap | 32.12 | 1:06.81 | |||||
10 | Samuel Bladin | 1999 | Järfälla Simsällskap | 32.26 | 1:07.93 | |||||
11 | Oskar Sandberg | 1998 | Sala Simsällskap | 33.73 | 1:09.69 | |||||
12 | Oscar Gullberg | 1999 | Åkersberga Simsällskap | 34.52 | 1:14.17 | |||||
13 | Sebastian Schüler | 1998 | Åkersberga Simsällskap | 35.37 | 1:15.34 | |||||
14 | Mathias Murmester | 1998 | Södertörns Simsällskap | 36.32 | 1:17.80 | |||||
15 | Oscar Wahlström | 1999 | Tyresö Simsällskap | 37.04 | 1:17.81 | |||||
Gren 27, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Sportson |
SR: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 |
SR Juniorer: Oscar Ekström (1995) 48.36 2012-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Joel Huth | 1996 | Södertörns Simsällskap | 26.97 | 55.50 | |||||
2 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 26.96 | 55.79 | |||||
3 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 27.15 | 56.42 | |||||
4 | Rasmus Rantanen | 1997 | Falu Simsällskap | 27.81 | 56.89 | |||||
5 | Ossian Lönn | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 27.69 | 57.00 | |||||
6 | Tobias Henriksson | 1996 | Spårvägens Simförening | 27.29 | 57.12 | |||||
7 | Sigve Ekeli Nystuen | 1996 | Asker Svømmeklubb | 27.44 | 57.35 | |||||
8 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 27.90 | 57.78 | |||||
9 | Edward Eliasson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 27.50 | 58.01 | |||||
10 | Ossian Ankarberg | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 27.89 | 58.25 | |||||
11 | Simon Rouf | 1996 | Järfälla Simsällskap | 27.42 | 58.52 | |||||
12 | Oliver Freiholtz | 1997 | Spårvägens Simförening | 27.87 | 58.93 | |||||
13 | David Stalberg | 1996 | Södertörns Simsällskap | 28.21 | 59.00 | |||||
14 | Gustav Thuresson | 1997 | Wisby Simsällskap | 28.54 | 59.75 | |||||
15 | David Holm-Reise | 1997 | Spårvägens Simförening | 29.46 | 1:00.85 | |||||
16 | Oscar Olsson | 1997 | Järfälla Simsällskap | 30.38 | 1:03.42 | |||||
17 | Niklas Ljungberg | 1996 | Åkersberga Simsällskap | 31.39 | 1:06.35 | |||||
18 | Martin Sandberg | 1996 | Sala Simsällskap | 33.13 | 1:09.70 | |||||
19 | Jacob Öberg | 1997 | Åkersberga Simsällskap | 34.68 | 1:12.12 | |||||
Gren 27, 100m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Sportson |
SR: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 |
SR Juniorer: Oscar Ekström (1995) 48.36 2012-11-24 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Simon Lund | 1989 | Södertörns Simsällskap | 26.05 | 54.07 | |||||
2 | Marcus Hagström | 1991 | Södertörns Simsällskap | 26.40 | 54.24 | |||||
3 | Anton Blomquist | 1995 | Åkersberga Simsällskap | 25.36 | 54.62 | |||||
4 | Enrique H Portocarrero | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 26.69 | 55.27 | |||||
5 | David Lind | 1994 | Södertörns Simsällskap | 26.53 | 55.37 | |||||
6 | Robert Makhinya | 1995 | Solna Sundbyberg SS 04 | 26.87 | 55.71 | |||||
7 | Arvid Persson | 1990 | Kanaans Simsällskap | 27.03 | 56.58 | |||||
8 | Christofer Röbech | 1994 | Eskilstuna Simsällskap | 27.03 | 57.55 | |||||
9 | Felix Gudehn | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 27.40 | 57.75 | |||||
10 | Marcus Kjellberg | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 27.79 | 57.93 | |||||
11 | Marcus Stolt | 1995 | Södertörns Simsällskap | 27.78 | 58.01 | |||||
12 | Gustav Pettersson | 1994 | Stockholms Kappsimningsklubb | 27.66 | 58.19 | |||||
13 | Daniel Swahn | 1995 | Väsby Simsällskap | 30.70 | 1:04.00 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 11:10 |
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 11:10 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 28, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Bread & Cakes |
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 |
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Emma Wahlund | 1998 | Väsby Simsällskap | 36.60 | 1:17.19 | 1:58.54 | 2:39.89 | |||
2 | Malin Atran | 1998 | Järfälla Simsällskap | 38.36 | 1:21.52 | 2:04.96 | 2:48.94 | |||
3 | Maria Östervall | 1998 | Åkersberga Simsällskap | 39.29 | 1:22.81 | 2:07.60 | 2:52.27 | |||
4 | Isabelle Hanson | 1998 | Järfälla Simsällskap | 40.79 | 1:25.03 | 2:10.00 | 2:54.66 | |||
5 | Julia Nilsson | 1999 | Spårvägens Simförening | 38.61 | 1:22.74 | 2:09.11 | 2:57.54 | |||
6 | Carolina Andersson | 1998 | Stockholms Kappsimningsklubb | 40.93 | 1:26.47 | 2:12.24 | 2:58.20 | |||
7 | Cornelia Eklund | 2000 | Järfälla Simsällskap | 41.46 | 1:26.73 | 2:12.53 | 2:58.67 | |||
8 | Tilde Levander | 2000 | Järfälla Simsällskap | 41.75 | 1:27.54 | 2:14.85 | 3:02.05 | |||
9 | Alice Sundberg | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 41.01 | 1:27.86 | 2:15.48 | 3:02.32 | |||
10 | Julia Norlin | 1998 | Väsby Simsällskap | 39.62 | 1:25.96 | 2:14.66 | 3:03.02 | |||
11 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 42.63 | 1:30.78 | 2:19.83 | 3:08.25 | |||
12 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 43.65 | 1:33.06 | 2:23.09 | 3:10.59 | |||
13 | Ebba Nylander | 1998 | Stockholms Kappsimningsklubb | 41.38 | 1:29.89 | 2:20.25 | 3:11.11 | |||
14 | Ebba Steen | 1999 | Järfälla Simsällskap | 44.79 | 1:35.21 | 2:25.53 | 3:13.83 | |||
15 | Lina Sundman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 44.12 | 1:33.46 | 2:24.77 | 3:16.08 | |||
16 | Linneá Larsson | 2000 | Järfälla Simsällskap | 44.83 | 1:37.00 | 2:30.64 | 3:23.68 | |||
- | Ida Asplund | 1999 | Eskilstuna Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 28, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Bread & Cakes |
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 |
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Fanny Strömstedt | 1996 | Spårvägens Simförening | 36.64 | 1:17.68 | 1:59.92 | 2:42.96 | |||
2 | Filippa Berndtson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 40.53 | 1:27.55 | 2:14.87 | 3:00.53 | |||
3 | Elin Hermansson | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 45.19 | 1:38.71 | 2:35.14 | 3:30.84 | |||
Gren 28, 200m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Bread & Cakes |
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 |
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Vendela Norrman | 1995 | Tyresö Simsällskap | 34.94 | 1:13.06 | 1:52.08 | 2:31.78 | |||
2 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 36.06 | 1:15.79 | 1:57.49 | 2:39.11 | |||
3 | Carolina Nordin | 1987 | Solna Sundbyberg SS 04 | 36.98 | 1:18.27 | 2:00.61 | 2:43.26 | |||
4 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 37.12 | 1:20.14 | 2:05.21 | 2:49.64 | |||
5 | Frida Cedergårdh | 1995 | Spårvägens Simförening | 37.87 | 1:21.40 | 2:05.50 | 2:49.97 | |||
6 | Desirée Andersson | 1990 | Stockholmspolisens Sim IF | 40.20 | 1:25.11 | 2:08.65 | 2:51.43 | |||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 11:10 |
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 11:21 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 29, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 |
SR Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:09.63 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Jesper Eklund | 1998 | Köpings Simsällskap | 35.44 | 1:15.16 | 1:56.33 | 2:37.90 | |||
2 | Gustav Swedenborg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 37.06 | 1:17.62 | 1:59.29 | 2:40.66 | |||
3 | Eldin Kadic | 1999 | Eskilstuna Simsällskap | 36.38 | 1:17.93 | 2:00.66 | 2:42.52 | |||
4 | Filip Antlöv | 1998 | Falu Simsällskap | 37.05 | 1:19.62 | 2:03.18 | 2:45.74 | |||
5 | William Brand | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 37.38 | 1:20.64 | 2:05.59 | 2:49.40 | |||
6 | Hugo Swanepoel | 1998 | Järfälla Simsällskap | 38.27 | 1:22.09 | 2:06.91 | 2:50.18 | |||
7 | William Josefsson-Rudberg | 1998 | Järfälla Simsällskap | 38.55 | 1:24.40 | 2:11.18 | 2:56.72 | |||
8 | Gustav Sander | 1998 | Falu Simsällskap | 38.72 | 1:24.81 | 2:12.90 | 3:00.59 | |||
9 | Fredrik Olsson | 1999 | Järfälla Simsällskap | 42.65 | 1:30.53 | 2:18.51 | 3:06.08 | |||
10 | Emil Östrand | 1998 | Järfälla Simsällskap | 42.81 | 1:31.69 | 2:23.03 | 3:13.24 | |||
11 | Elias Fröde | 2001 | Järfälla Simsällskap | 43.50 | 1:33.87 | 2:25.29 | 3:16.89 | |||
12 | Samuel Bladin | 1999 | Järfälla Simsällskap | 45.33 | 1:35.84 | 2:26.05 | 3:16.93 | |||
Gren 29, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 |
SR Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:09.63 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 34.87 | 1:14.10 | 1:54.33 | 2:34.98 | |||
2 | Marcus Heggtveit Løvø | 1996 | Asker Svømmeklubb | 34.59 | 1:13.96 | 1:55.06 | 2:36.53 | |||
3 | Erland Ekholm | 1996 | Stockholmspolisens Sim IF | 37.64 | 1:19.29 | 2:01.41 | 2:42.33 | |||
4 | Gustav Thuresson | 1997 | Wisby Simsällskap | 35.00 | 1:17.28 | 2:02.59 | 2:48.54 | |||
5 | Thomas Näslund | 1997 | Stockholms Kappsimningsklubb | 38.65 | 1:23.49 | 2:08.58 | 2:54.10 | |||
Gren 29, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Grönlunds Utb Service |
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 |
SR Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:09.63 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Joel Falk Hansson | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.63 | 1:06.49 | 1:43.26 | 2:21.16 | |||
2 | Jesper Björk | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.46 | 1:09.05 | 1:49.06 | 2:27.71 | |||
3 | Christofer Röbech | 1994 | Eskilstuna Simsällskap | 36.65 | 1:18.53 | 2:02.96 | 2:48.73 | |||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 11:21 |
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 11:45 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 30, 4X200m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre |
SR: Väsby SS (1900) 7:51.65 2010-12-04 |
SR Juniorer: Södertörns SS (1900) 8:05.07 2009-01-31 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | Tid | Status | |||
1 | Järfälla S Damer 1 | 1995 | Järfälla Simsällskap | 8:43.33 | ||||||
Josefin Eriksen | 1995 | 1:01.64 | 2:06.91 | 2:06.91 | ||||||
Ida Eriksen | 1997 | 1:04.33 | 2:10.99 | 4:17.90 | ||||||
Karin Åström | 1996 | 1:03.25 | 2:09.45 | 6:27.35 | ||||||
Linda Lidström | 1997 | 1:05.78 | 2:15.98 | 8:43.33 | ||||||
2 | Järfälla S Damer Lag 2 | 1998 | Järfälla Simsällskap | 8:58.18 | ||||||
Emma Rotstam | 1998 | 1:04.09 | 2:12.28 | 2:12.28 | ||||||
Isabelle Hanson | 1998 | 1:06.71 | 2:15.85 | 4:28.13 | ||||||
Malin Atran | 1998 | 1:07.00 | 2:18.26 | 6:46.39 | ||||||
Josefine Almvret | 1999 | 1:04.01 | 2:11.79 | 8:58.18 | ||||||
3 | Danderyd Damer | 0 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 9:01.90 | ||||||
Louise Halldén | 1998 | 1:02.46 | 2:09.50 | 2:09.50 | ||||||
Alice Sundberg | 1999 | 1:06.24 | 2:17.50 | 4:27.00 | ||||||
Ida Österman | 1998 | 1:08.16 | 2:22.11 | 6:49.11 | ||||||
Frida Berglund | 1998 | 1:02.49 | 2:12.79 | 9:01.90 | ||||||
4 | Polisen Damer | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 9:10.19 | ||||||
Freja Ingelstam | 1994 | 1:06.14 | 2:18.43 | 2:18.43 | ||||||
Therese Nord | 1993 | 1:06.43 | 2:17.10 | 4:35.53 | ||||||
Ayleen Burt | 1997 | 1:06.74 | 2:18.46 | 6:53.99 | ||||||
Desirée Andersson | 1990 | 1:07.31 | 2:16.20 | 9:10.19 | ||||||
5 | Spårvägen Fl Lag 1 | 2000 | Spårvägens Simförening | 9:15.68 | ||||||
Frida Cedergårdh | 1995 | 1:06.36 | 2:18.47 | 2:18.47 | ||||||
Emma Wahlström | 1994 | 1:05.17 | 2:14.71 | 4:33.18 | ||||||
Malin Wallén | 1997 | 1:08.19 | 2:19.42 | 6:52.60 | ||||||
Erika Gardelin | 1997 | 1:07.53 | 2:23.08 | 9:15.68 | ||||||
6 | Järfälla S Damer Lag 3 | 0 | Järfälla Simsällskap | 10:04.71 | ||||||
Cornelia Eklund | 2000 | 1:09.49 | 2:24.87 | 2:24.87 | ||||||
Tilde Levander | 2000 | 1:12.68 | 2:29.56 | 4:54.43 | ||||||
Maja Plars | 1998 | 1:14.18 | 2:31.98 | 7:26.41 | ||||||
Erica Pihlblad-Swahn | 2001 | 1:16.80 | 2:38.30 | 10:04.71 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 11:45 |
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 11:57 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 31, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre |
SR: SK Neptun (1900) 3:09.53 2009-11-26 |
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:17.95 2009-11-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | Tid | Status | |||
1 | Polisen Herrar | 0 | Stockholmspolisens Sim IF | 3:33.83 | ||||||
Martin Nilsson | 1993 | 25.47 | 52.39 | 52.39 | ||||||
Enrique H Portocarrero | 1993 | 25.76 | 54.48 | 1:46.87 | ||||||
Joel Falk Hansson | 1994 | 25.92 | 54.70 | 2:41.57 | ||||||
Jesper Björk | 1993 | 24.43 | 52.26 | 3:33.83 | ||||||
2 | Södertörn Herrar | 0 | Södertörns Simsällskap | 3:38.28 | ||||||
Marcus Hagström | 1991 | 25.75 | 53.51 | 53.51 | ||||||
Simon Lund | 1989 | 25.48 | 53.33 | 1:46.84 | ||||||
Markus Kron | 1994 | 26.18 | 56.40 | 2:43.24 | ||||||
Joel Huth | 1996 | 26.06 | 55.04 | 3:38.28 | ||||||
3 | Skk Herrar | 0 | Stockholms Kappsimningsklubb | 3:42.33 | ||||||
Philip Björklund | 1992 | 27.15 | 56.81 | 56.81 | ||||||
Alexander Morgan | 1996 | 24.88 | 53.15 | 1:49.96 | ||||||
Felix Gudehn | 1995 | 26.86 | 56.32 | 2:46.28 | ||||||
Ossian Lönn | 1996 | 26.92 | 56.05 | 3:42.33 | ||||||
4 | Spårvägen Herrar Lag 1 | 1996 | Spårvägens Simförening | 3:45.80 | ||||||
Anton Lüning | 1996 | 26.48 | 55.67 | 55.67 | ||||||
Mattias Freiholtz | 1996 | 26.45 | 55.39 | 1:51.06 | ||||||
Tobias Henriksson | 1996 | 26.97 | 57.08 | 2:48.14 | ||||||
Oliver Freiholtz | 1997 | 27.40 | 57.66 | 3:45.80 | ||||||
5 | Eskilstuna SK Herrar | 1990 | Eskilstuna Simsällskap | 3:47.18 | ||||||
Christofer Röbech | 1994 | 27.64 | 57.75 | 57.75 | ||||||
Måns Stomvall | 1990 | 25.70 | 54.85 | 1:52.60 | ||||||
Alexander Kotevski | 1994 | 25.59 | 55.42 | 2:48.02 | ||||||
Erik Skogfors | 1996 | 28.50 | 59.16 | 3:47.18 | ||||||
6 | Åkersberga Herrar | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 3:50.82 | ||||||
Wictor Häggblad | 1994 | 26.83 | 56.84 | 56.84 | ||||||
Anton Blomquist | 1995 | 24.80 | 54.53 | 1:51.37 | ||||||
Marcus Kjellberg | 1994 | 27.33 | 57.01 | 2:48.38 | ||||||
Niklas Ljungberg | 1996 | 29.17 | 1:02.44 | 3:50.82 | ||||||
7 | Järfälla S Herrar Lag 1 | 1998 | Järfälla Simsällskap | 4:02.08 | ||||||
Viktor Fridsjö | 1998 | 28.47 | 59.24 | 59.24 | ||||||
Gustav Swedenborg | 1998 | 28.30 | 59.69 | 1:58.93 | ||||||
Alexander Kubat | 1998 | 29.03 | 1:01.48 | 3:00.41 | ||||||
Samuel Talback | 2000 | 28.80 | 1:01.67 | 4:02.08 | ||||||
8 | Falu Simsällskap Lag 1 | 1998 | Falu Simsällskap | 4:05.61 | ||||||
Rasmus Rantanen | 1997 | 27.23 | 56.40 | 56.40 | ||||||
Victor Peltomaa | 1998 | 29.77 | 1:03.09 | 1:59.49 | ||||||
Gustav Sander | 1998 | 30.25 | 1:03.88 | 3:03.37 | ||||||
Per Höijer | 1998 | 29.79 | 1:02.24 | 4:05.61 | ||||||
9 | Danderyd Herrar | 0 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 4:06.03 | ||||||
Karl Gustav Gérnyi | 1999 | 27.15 | 56.75 | 56.75 | ||||||
Joel Hambraeus | 1998 | 30.95 | 1:04.32 | 2:01.07 | ||||||
Adam Ekblom | 1998 | 32.24 | 1:07.39 | 3:08.46 | ||||||
Jens Jacob Aabel Nordkvist | 1995 | 27.79 | 57.57 | 4:06.03 | ||||||
10 | Eskilstuna SK Pojkar | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 4:13.95 | ||||||
William Brand | 1998 | 30.58 | 1:03.97 | 1:03.97 | ||||||
Eldin Kadic | 1999 | 29.64 | 1:04.43 | 2:08.40 | ||||||
Marko Biscevic | 1998 | 29.86 | 1:02.97 | 3:11.37 | ||||||
Karl Lindoff | 1998 | 28.97 | 1:02.58 | 4:13.95 | ||||||
11 | Järfälla S Lag 2 | 1997 | Järfälla Simsällskap | 4:19.67 | ||||||
Hugo Swanepoel | 1998 | 29.27 | 1:01.92 | 1:01.92 | ||||||
William Josefsson-Rudberg | 1998 | 30.37 | 1:04.69 | 2:06.61 | ||||||
Oscar Olsson | 1997 | 30.33 | 1:03.66 | 3:10.27 | ||||||
Samuel Bladin | 1999 | 31.60 | 1:09.40 | 4:19.67 | ||||||
12 | Järfälla S Lag 3 | 1997 | Järfälla Simsällskap | 4:37.97 | ||||||
Emil Östrand | 1998 | 30.91 | 1:06.03 | 1:06.03 | ||||||
Robin Hanson | 2001 | 31.31 | 1:07.63 | 2:13.66 | ||||||
Fredrik Olsson | 1999 | 34.58 | 1:11.44 | 3:25.10 | ||||||
Elias Fröde | 2001 | 32.94 | 1:12.87 | 4:37.97 | ||||||
- | Bålsta SK Herrar | 0 | Bålsta Simklubb | DNS | ||||||
Erik Törnquist | 1998 | |||||||||
Isac Stankiewicz | 1998 | |||||||||
Simon Gustavsson | 1997 | |||||||||
Alexander Hagelin | 1995 | DNS | ||||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 11:57 |
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 15:42 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 32, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
SR: Pontus Renholm (1986) 23.80 2009-12-10 |
SR Juniorer: Sebastian Holmberg (1991) 24.43 2011-11-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | William Brand | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 33.42 | ||||||
2 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 33.44 | ||||||
3 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 33.70 | ||||||
4 | Gustav Sander | 1998 | Falu Simsällskap | 33.89 | ||||||
5 | Emil Östrand | 1998 | Järfälla Simsällskap | 34.54 | ||||||
6 | Oskar Sandberg | 1998 | Sala Simsällskap | 36.17 | ||||||
Gren 32, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
SR: Pontus Renholm (1986) 23.80 2009-12-10 |
SR Juniorer: Sebastian Holmberg (1991) 24.43 2011-11-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 27.76 | ||||||
2 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 28.19 | ||||||
3 | Sigve Ekeli Nystuen | 1996 | Asker Svømmeklubb | 29.90 | ||||||
4 | Rasmus Rantanen | 1997 | Falu Simsällskap | 29.98 | ||||||
5 | Marcus Svensson | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 32.83 | ||||||
6 | Niklas Ljungberg | 1996 | Åkersberga Simsällskap | 36.28 | ||||||
Gren 32, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
SR: Pontus Renholm (1986) 23.80 2009-12-10 |
SR Juniorer: Sebastian Holmberg (1991) 24.43 2011-11-26 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Jesper Björk | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 26.16 | ||||||
2 | Martin Nilsson | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 26.57 | ||||||
3 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 27.81 | ||||||
4 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 29.95 | ||||||
5 | Christofer Röbech | 1994 | Eskilstuna Simsällskap | 30.78 | ||||||
6 | Gustav Pettersson | 1994 | Stockholms Kappsimningsklubb | 32.15 | ||||||
7 | Daniel Swahn | 1995 | Väsby Simsällskap | 36.51 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 15:42 |
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 15:47 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 33, 50m Ryggsim Damer, Finaler 15 år och yngre |
SR: Therese Alshammar (1977) 26.62 2009-11-29 |
SR Juniorer: Michelle Colleman (1993) 27.12 2011-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 35.03 | ||||||
2 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 35.20 | ||||||
3 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simsällskap | 39.40 | ||||||
4 | Malin Eklund | 2001 | Köpings Simsällskap | 39.75 | ||||||
5 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 40.26 | ||||||
Gren 33, 50m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
SR: Therese Alshammar (1977) 26.62 2009-11-29 |
SR Juniorer: Michelle Colleman (1993) 27.12 2011-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 32.14 | ||||||
2 | Ingelin Elisabeth Lima | 1997 | Asker Svømmeklubb | 33.02 | ||||||
3 | Linda Lidström | 1997 | Järfälla Simsällskap | 34.01 | ||||||
4 | Moa Sundholm | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 34.58 | ||||||
5 | Nathalie Grigorenko | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 35.82 | ||||||
6 | Tiril Frøholm | 1996 | Asker Svømmeklubb | 36.07 | ||||||
7 | Elin Hermansson | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 36.88 | ||||||
8 | Josefin Öster | 1997 | Södertörns Simsällskap | 36.90 | ||||||
9 | Elin Timbäck | 1997 | Åkersberga Simsällskap | 37.03 | ||||||
Gren 33, 50m Ryggsim Damer, Finaler 18 år och äldre |
SR: Therese Alshammar (1977) 26.62 2009-11-29 |
SR Juniorer: Michelle Colleman (1993) 27.12 2011-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | Tid | Status | |||||
1 | Linda Eriksson | 1991 | Solna Sundbyberg SS 04 | 29.51 | ||||||
2 | Emma Wahlström | 1994 | Spårvägens Simförening | 30.60 | ||||||
3 | Julia Peterson | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.90 | ||||||
3 | Therese Nord | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.90 | ||||||
5 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.08 | ||||||
6 | Mari Louise Nerdrum | 1995 | Asker Svømmeklubb | 35.40 | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 15:47 |
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 15:54 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 34, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: TYR |
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 |
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 52.38 2009-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Victor Peltomaa | 1998 | Falu Simsällskap | 31.44 | 1:07.74 | |||||
2 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 31.51 | 1:09.01 | |||||
3 | Jesper Eklund | 1998 | Köpings Simsällskap | 32.45 | 1:09.86 | |||||
4 | Filip Antlöv | 1998 | Falu Simsällskap | 32.98 | 1:10.25 | |||||
5 | Alexander Kubat | 1998 | Järfälla Simsällskap | 33.33 | 1:12.87 | |||||
6 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 37.33 | 1:22.08 | |||||
Gren 34, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: TYR |
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 |
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 52.38 2009-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 27.73 | 59.18 | |||||
2 | Ossian Lönn | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 29.04 | 1:01.29 | |||||
3 | Alexander Ozerov | 1996 | Väsby Simsällskap | 28.99 | 1:01.63 | |||||
4 | Anton Lüning | 1996 | Spårvägens Simförening | 28.81 | 1:02.07 | |||||
5 | Oscar Frisk-Garcia | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.02 | 1:03.27 | |||||
6 | Marcus Heggtveit Løvø | 1996 | Asker Svømmeklubb | 29.40 | 1:04.00 | |||||
7 | Max Bergh | 1996 | Väsby Simsällskap | 29.84 | 1:04.16 | |||||
8 | Erik Skogfors | 1996 | Eskilstuna Simsällskap | 29.95 | 1:04.74 | |||||
9 | David Holm-Reise | 1997 | Spårvägens Simförening | 30.11 | 1:05.09 | |||||
10 | Ossian Ankarberg | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.57 | 1:05.34 | |||||
11 | Mattias Freiholtz | 1996 | Spårvägens Simförening | 30.22 | 1:05.68 | |||||
12 | Gustav Frödeberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 29.80 | 1:06.06 | |||||
13 | William Åberg | 1997 | Täby Sim | 31.12 | 1:06.83 | |||||
14 | Gustav Thuresson | 1997 | Wisby Simsällskap | 30.47 | 1:07.24 | |||||
15 | Edward Eliasson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 31.77 | 1:08.20 | |||||
16 | Oscar Olsson | 1997 | Järfälla Simsällskap | 34.16 | 1:15.06 | |||||
- | Erland Ekholm | 1996 | Stockholmspolisens Sim IF | DNS | ||||||
Gren 34, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: TYR |
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 |
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 52.38 2009-12-10 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Robert Palosaari | 1992 | Väsby Simsällskap | 27.50 | 58.47 | |||||
2 | Måns Stomvall | 1990 | Eskilstuna Simsällskap | 28.07 | 58.59 | |||||
3 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 28.64 | 1:00.48 | |||||
4 | Andreas Bergman | 1993 | Asker Svømmeklubb | 28.30 | 1:01.54 | |||||
5 | Alexander Kotevski | 1994 | Eskilstuna Simsällskap | 28.58 | 1:01.68 | |||||
6 | Enrique H Portocarrero | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 28.95 | 1:02.43 | |||||
7 | Gustav Pettersson | 1994 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.11 | 1:06.07 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 15:54 |
Resultat Gren 35 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 16:02 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 35, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Järfälla Sport & Cykel |
SR: Therese Alshammar (1993) 55.53 2010-11-06 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 56.42 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 31.24 | 1:06.97 | |||||
2 | Sofia Bjälevik | 1999 | Köpings Simsällskap | 38.07 | 1:21.03 | |||||
3 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simsällskap | 41.57 | 1:31.33 | |||||
4 | Julia Budde | 1999 | Köpings Simsällskap | 47.18 | 1:45.93 | |||||
Gren 35, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Järfälla Sport & Cykel |
SR: Therese Alshammar (1993) 55.53 2010-11-06 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 56.42 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Karin Åström | 1996 | Järfälla Simsällskap | 32.59 | 1:08.55 | |||||
2 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 32.50 | 1:08.94 | |||||
3 | Emelie Bäck | 1996 | Väsby Simsällskap | 31.86 | 1:09.48 | |||||
4 | Ida Edin | 1996 | Spårvägens Simförening | 32.39 | 1:09.64 | |||||
5 | Lisa Wiklund | 1996 | Väsby Simsällskap | 33.18 | 1:10.92 | |||||
6 | Ida Eriksen | 1997 | Järfälla Simsällskap | 32.91 | 1:11.06 | |||||
7 | Nelly Neuman | 1996 | Eskilstuna Simsällskap | 32.79 | 1:11.44 | |||||
8 | Josefin Lantz | 1996 | Väsby Simsällskap | 33.40 | 1:12.07 | |||||
9 | Ayleen Burt | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 33.80 | 1:12.40 | |||||
10 | Rebecka Bergström | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.27 | 1:12.98 | |||||
11 | Tove Sparrman | 1996 | Väsby Simsällskap | 33.33 | 1:13.58 | |||||
12 | Josefine Norlin | 1996 | Väsby Simsällskap | 34.51 | 1:13.82 | |||||
13 | Filippa Berndtson | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.76 | 1:14.67 | |||||
14 | Erika Gardelin | 1997 | Spårvägens Simförening | 34.17 | 1:18.01 | |||||
15 | Sofia Nyberg Starck | 1997 | Tyresö Simsällskap | 35.67 | 1:18.28 | |||||
16 | Elin Löfving | 1997 | Eskilstuna Simsällskap | 37.72 | 1:25.97 | |||||
Gren 35, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Järfälla Sport & Cykel |
SR: Therese Alshammar (1993) 55.53 2010-11-06 |
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 56.42 2009-12-12 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Lovisa Klarén | 1992 | Södertörns Simsällskap | 30.59 | 1:04.95 | |||||
2 | Marte Kristinesdatter Bol | 1995 | Asker Svømmeklubb | 30.89 | 1:05.91 | |||||
3 | Therese Nord | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 31.56 | 1:06.52 | |||||
4 | Josefin Hallman | 1995 | Södertörns Simsällskap | 31.47 | 1:06.53 | |||||
5 | Emma Bring | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 31.31 | 1:07.19 | |||||
6 | Jennie Andersson | 1993 | Väsby Simsällskap | 32.28 | 1:07.33 | |||||
7 | Vendela Norrman | 1995 | Tyresö Simsällskap | 31.64 | 1:07.97 | |||||
8 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 31.37 | 1:08.35 | |||||
9 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 32.74 | 1:10.34 | |||||
10 | Ebba Engström | 1995 | Eskilstuna Simsällskap | 33.32 | 1:13.31 | |||||
11 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 34.69 | 1:13.99 | |||||
12 | Sofia Bergkvist | 1995 | Stockholmspolisens Sim IF | 36.03 | 1:17.59 | |||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 16:02 |
Resultat Gren 36 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 16:35 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 36, 1500m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
SR: Stefan Persson (1967) 14:59.47 1987-04-12 |
SR Juniorer: Anders Holmertz (1968) 15:06.96 1984-04-01 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Eldin Kadic | 1999 | Eskilstuna Simsällskap | 1:10.10 | 2:27.10 | 3:44.94 | 5:02.04 | 19:11.81 | ||
6:20.26 | 7:38.35 | 8:55.86 | 10:14.23 | |||||||
11:32.81 | 12:50.52 | 14:07.33 | 15:25.33 | |||||||
16:42.29 | 17:57.52 | |||||||||
2 | William Brand | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 1:11.20 | 2:27.36 | 3:45.50 | 5:03.52 | 19:19.56 | ||
6:20.84 | 7:39.46 | 9:00.41 | 10:19.23 | |||||||
11:36.96 | 12:54.39 | 14:13.54 | 15:30.72 | |||||||
16:50.04 | 18:06.57 | |||||||||
3 | Per Höijer | 1998 | Falu Simsällskap | 1:09.48 | 2:26.34 | 3:43.65 | 5:02.02 | 19:19.93 | ||
6:20.60 | 7:39.60 | 8:57.66 | 10:15.50 | |||||||
11:33.73 | 12:52.44 | 14:11.13 | 15:29.94 | |||||||
16:48.59 | 18:05.97 | |||||||||
4 | Stefan Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 1:14.72 | 2:36.85 | 4:01.28 | 5:25.29 | 20:37.72 | ||
6:48.07 | 8:13.15 | 9:35.00 | 10:58.70 | |||||||
12:21.88 | 13:46.32 | 15:10.16 | 16:33.77 | |||||||
17:57.30 | 19:19.79 | |||||||||
Gren 36, 1500m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
SR: Stefan Persson (1967) 14:59.47 1987-04-12 |
SR Juniorer: Anders Holmertz (1968) 15:06.96 1984-04-01 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Gustav Strömbeck | 1997 | Wisby Simsällskap | 1:07.18 | 2:18.45 | 3:30.50 | 4:42.44 | 17:55.39 | ||
5:54.69 | 7:06.78 | 8:18.90 | 9:31.10 | |||||||
10:43.43 | 11:55.81 | 13:08.64 | 14:20.92 | |||||||
15:33.19 | 16:45.15 | |||||||||
2 | Jens Haraldsson | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:16.26 | 2:41.73 | 4:07.13 | 5:32.98 | 21:21.81 | ||
7:00.42 | 8:27.28 | 9:54.39 | 11:21.39 | |||||||
12:47.67 | 14:15.70 | 15:42.83 | 17:09.46 | |||||||
18:34.97 | 19:59.56 | |||||||||
Gren 36, 1500m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
SR: Stefan Persson (1967) 14:59.47 1987-04-12 |
SR Juniorer: Anders Holmertz (1968) 15:06.96 1984-04-01 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | 400m | Tid | Status | |
500m | 600m | 700m | 800m | |||||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Robert Makhinya | 1995 | Solna Sundbyberg SS 04 | 1:01.84 | 2:08.97 | 3:16.93 | 4:25.62 | 17:10.41 | ||
5:33.69 | 6:43.45 | 7:53.08 | 9:02.98 | |||||||
10:12.64 | 11:22.67 | 12:32.35 | 13:42.41 | |||||||
14:53.22 | 16:02.94 | |||||||||
2 | Daniel Swahn | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:08.05 | 2:25.28 | 3:43.03 | 5:01.61 | 19:42.13 | ||
6:21.18 | 7:40.90 | 9:01.31 | 10:22.08 | |||||||
11:42.63 | 13:02.85 | 14:23.66 | 15:43.63 | |||||||
17:05.62 | 18:25.78 | |||||||||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 16:35 |
Resultat Gren 37 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 16:42 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 37, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 år och yngre |
SR: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 |
SR Juniorer: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Maja Plars | 1998 | Järfälla Simsällskap | 40.62 | 1:23.95 | 2:07.81 | 2:50.00 | |||
2 | Sofia Ander | 1998 | Sala Simsällskap | 40.41 | 1:24.00 | 2:08.14 | 2:50.13 | |||
3 | Amanda Kullman | 2000 | Eskilstuna Simsällskap | 44.23 | 1:31.77 | 2:18.91 | 3:04.10 | |||
Gren 37, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år |
SR: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 |
SR Juniorer: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Malin Wallén | 1997 | Spårvägens Simförening | 34.99 | 1:13.15 | 1:51.31 | 2:28.98 | |||
2 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 35.79 | 1:14.37 | 1:53.47 | 2:30.96 | |||
3 | Linda Lidström | 1997 | Järfälla Simsällskap | 36.36 | 1:15.88 | 1:55.21 | 2:34.75 | |||
4 | Saskia Kuhlins | 1996 | Spårvägens Simförening | 36.57 | 1:17.49 | 1:59.00 | 2:39.89 | |||
5 | Tiril Frøholm | 1996 | Asker Svømmeklubb | 39.54 | 1:20.88 | 2:03.55 | 2:45.74 | |||
6 | Rebecka Bergström | 1997 | Solna Sundbyberg SS 04 | 40.81 | 1:24.16 | 2:06.69 | 2:49.01 | |||
Gren 37, 200m Ryggsim Damer, Finaler 18 år och äldre |
SR: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 |
SR Juniorer: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Josefin Eriksen | 1995 | Järfälla Simsällskap | 33.84 | 1:09.61 | 1:46.17 | 2:22.49 | |||
2 | Emma Wahlström | 1994 | Spårvägens Simförening | 33.83 | 1:10.10 | 1:47.30 | 2:25.15 | |||
3 | Julia Peterson | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 35.70 | 1:14.22 | 1:53.12 | 2:33.43 | |||
4 | Julia Thurfjell | 1994 | Solna Sundbyberg SS 04 | 37.03 | 1:16.94 | 1:57.96 | 2:38.96 | |||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 16:42 |
Resultat Gren 38 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 16:49 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 38, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Arvid Nordquist AB |
SR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 |
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Karl Lindoff | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 35.15 | 1:15.66 | 1:56.54 | 2:33.57 | |||
2 | Emil Östrand | 1998 | Järfälla Simsällskap | 36.63 | 1:16.99 | 1:57.77 | 2:38.07 | |||
3 | Marko Biscevic | 1998 | Eskilstuna Simsällskap | 36.96 | 1:18.33 | 2:01.09 | 2:42.96 | |||
4 | Gustav Sander | 1998 | Falu Simsällskap | 37.40 | 1:20.74 | 2:05.33 | 2:47.35 | |||
5 | Oskar Sandberg | 1998 | Sala Simsällskap | 38.73 | 1:22.00 | 2:49.96 | 2:49.96 | |||
Gren 38, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Arvid Nordquist AB |
SR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 |
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Samuel Törnqvist | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.01 | 1:02.77 | 1:35.81 | 2:07.63 | |||
2 | Markus Fürst | 1996 | Väsby Simsällskap | 31.63 | 1:04.83 | 1:37.64 | 2:09.69 | |||
3 | Tobias Henriksson | 1996 | Spårvägens Simförening | 31.77 | 1:05.30 | 1:40.10 | 2:15.43 | |||
4 | Sigve Ekeli Nystuen | 1996 | Asker Svømmeklubb | 32.39 | 1:07.71 | 1:43.39 | 2:18.75 | |||
5 | Rasmus Rantanen | 1997 | Falu Simsällskap | 32.83 | 1:08.65 | 1:44.82 | 2:20.49 | |||
6 | Marcus Svensson | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 35.09 | 1:11.63 | 1:49.06 | 2:25.58 | |||
7 | Oliver Freiholtz | 1997 | Spårvägens Simförening | 35.27 | 1:11.91 | 1:50.30 | 2:27.92 | |||
Gren 38, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: Arvid Nordquist AB |
SR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 |
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | 100m | 150m | Tid | Status | ||
1 | Martin Nilsson | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.80 | 1:01.34 | 1:34.13 | 2:06.23 | |||
2 | Oscar Zedendahl | 1995 | Väsby Simsällskap | 30.94 | 1:05.29 | 1:39.23 | 2:11.40 | |||
3 | Wictor Häggblad | 1994 | Åkersberga Simsällskap | 32.67 | 1:09.17 | 1:46.81 | 2:23.67 | |||
4 | David Westin | 1995 | Sala Simsällskap | 32.91 | 1:10.56 | 1:49.77 | 2:29.07 | |||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 16:49 |
Resultat Gren 39 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 17:10 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 39, 400m Medley Damer, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: TYR |
SR: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 |
SR Juniorer: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Elin Svärd | 1998 | Falu Simsällskap | 1:10.22 | 2:30.52 | 3:59.42 | 5:11.61 | |||
2 | Julia Norlin | 1998 | Väsby Simsällskap | 1:23.67 | 3:03.50 | 4:39.94 | 6:03.26 | |||
Gren 39, 400m Medley Damer, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: TYR |
SR: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 |
SR Juniorer: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Jaqueline Hippi | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:06.14 | 2:21.28 | 3:47.31 | 4:51.71 | |||
2 | Ayleen Burt | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:16.70 | 2:39.81 | 4:09.87 | 5:21.81 | |||
Gren 39, 400m Medley Damer, Finaler 18 år och äldre |
Sponsor: TYR |
SR: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 |
SR Juniorer: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Sara Hägglund-Björklund | 1995 | Södertörns Simsällskap | 1:10.72 | 2:26.55 | 3:54.32 | 5:04.06 | |||
2 | Emelie Åkerström | 1995 | Väsby Simsällskap | 1:10.85 | 2:29.90 | 3:57.43 | 5:06.12 | |||
3 | Jennie Andersson | 1993 | Väsby Simsällskap | 1:09.64 | 2:30.07 | 3:57.92 | 5:07.14 | |||
4 | Josefin Hallman | 1995 | Södertörns Simsällskap | 1:10.69 | 2:28.42 | 4:00.80 | 5:13.46 | |||
5 | Mari Louise Nerdrum | 1995 | Asker Svømmeklubb | 1:21.19 | 2:45.17 | 4:13.18 | 5:30.44 | |||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 17:10 |
Resultat Gren 40 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Järfälla Nationella 2013 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 | |||
Tävlingsort | Järfälla | Utskriftstid | 17:17 | |||
Arrangör | Järfälla Simsällskap | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 16 februari 2013 |
Gren 40, 400m Medley Herrar, Finaler 15 år och yngre |
Sponsor: Grönlunds Utb Services |
SR: Christoffer Wallin (1990) 4:10.93 2009-12-11 |
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 4:10.93 2009-12-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Filip Antlöv | 1998 | Falu Simsällskap | 1:11.37 | 2:37.99 | 4:04.49 | 5:17.88 | |||
Gren 40, 400m Medley Herrar, Finaler 16 - 17 år |
Sponsor: Grönlunds Utb Services |
SR: Christoffer Wallin (1990) 4:10.93 2009-12-11 |
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 4:10.93 2009-12-11 |
Plac. | Namn | Född | Förening | 100m | 200m | 300m | Tid | Status | ||
1 | Oscar Frisk-Garcia | 1996 | Väsby Simsällskap | 1:05.57 | 2:22.50 | 3:51.79 | 5:01.69 | |||
2 | Erland Ekholm | 1996 | Stockholmspolisens Sim IF | 1:12.44 | 2:41.07 | 4:08.22 | 5:22.01 | |||
3 | William Åberg | 1997 | Täby Sim | 1:11.70 | 2:39.13 | 4:12.59 | 5:27.06 | |||
Skapad av WinGrodan 1.20.00 | Utskriftsdatum | 17 februari 2013 |
Licensierad till: Järfälla Simsällskap | Utskriftstid | 17:17 |