Resultat Total - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Øst Junior/Senior Langbane | Udskriftsdato | 19 marts 2016 | |||
Stævne by | Ballerup | Udskriftstidspunkt | 21:40 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion & Triton Ballerup | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 18 marts 2016 |
Løb 13, 200m Frisvømning Damer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 1:57.61 2009-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:59.91 2012-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | Anmtid | |||||||||
1 | Signe Bro | 1999 | 752 | 28.96 | 1:00.71 | 1:32.30 | 2:04.23 | Deltager ikke i finalen | ||
Lyngby Svømmeklub | 2:02.64 | |||||||||
2 | Maj Howardsen | 1997 | 722 | 29.47 | 1:01.66 | 1:33.57 | 2:05.90 | |||
Sigma Swim Allerød | 2:02.85 | |||||||||
3 | Marina Heller Hansen | 1994 | 704 | 29.21 | 1:01.28 | 1:33.44 | 2:06.97 | |||
Sigma Swim Allerød | 2:02.23 | |||||||||
4 | Maja Nielsen | 1996 | 680 | 30.74 | 1:03.94 | 1:36.42 | 2:08.45 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 2:05.22 | |||||||||
5 | Christina Munkholm | 1996 | 679 | 29.28 | 1:02.04 | 1:34.67 | 2:08.50 | |||
Køge Svømmeklub | 2:01.28 | |||||||||
6 | Klara Reeh | 1999 | 674 | 29.92 | 1:02.44 | 1:35.03 | 2:08.82 | |||
Lyngby Svømmeklub | 2:05.33 | |||||||||
7 | Lisa Steen Duus | 1997 | 674 | 30.54 | 1:03.24 | 1:36.18 | 2:08.85 | Deltager ikke i finalen | ||
Sigma Swim Birkerød | 2:07.41 | |||||||||
8 | Ida Schütt | 1996 | 668 | 29.95 | 1:02.90 | 1:35.46 | 2:09.22 | Deltager ikke i finalen | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:04.67 | |||||||||
9 | Freja Gram | 1999 | 664 | 29.76 | 1:02.64 | 1:36.05 | 2:09.44 | |||
Gladsaxe Svømmeklub | 2:05.81 | |||||||||
10 | Maria Grandt | 1998 | 647 | 30.72 | 1:03.77 | 1:37.56 | 2:10.59 | |||
Hovedstadens Svømmeklub | 2:07.73 | |||||||||
11 | Amanda Højberg | 1998 | 646 | 30.35 | 1:02.63 | 1:36.15 | 2:10.63 | |||
Lyngby Svømmeklub | 2:07.25 | |||||||||
12 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | 643 | 30.55 | 1:03.51 | 1:37.12 | 2:10.88 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:07.76 | |||||||||
13 | Anna Boutrup | 1998 | 639 | 30.71 | 1:04.26 | 1:37.82 | 2:11.15 | Deltager ikke i finalen | ||
Sigma Swim Birkerød | 2:09.47 | |||||||||
14 | Caroline Erichsen | 1998 | 630 | 30.18 | 1:04.18 | 1:38.16 | 2:11.77 | Deltager ikke i finalen | ||
Sigma Swim Birkerød | 2:07.30 | |||||||||
15 | Amanda Duus | 2000 | 622 | 30.03 | 1:03.31 | 1:37.28 | 2:12.29 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 2:10.58 | |||||||||
16 | Sara Sylvest | 2000 | 618 | 31.49 | 1:04.45 | 1:38.89 | 2:12.60 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:09.25 | |||||||||
17 | Annabelle Grønbech Ladik | 1997 | 614 | 30.94 | 1:04.58 | 1:38.77 | 2:12.91 | Deltager ikke i finalen | ||
Ringsted Svømme Klub | 2:11.40 | |||||||||
18 | Stephanie Hansen | 1996 | 613 | 31.41 | 1:04.63 | 1:39.22 | 2:12.97 | |||
Sigma Swim Allerød | 2:09.17 | |||||||||
19 | Vera Staun Hansen | 1999 | 611 | 31.19 | 1:05.33 | 1:39.60 | 2:13.13 | |||
Hovedstadens Svømmeklub | 2:14.48 | |||||||||
20 | Lærke Toft Ruby | 1999 | 609 | 31.64 | 1:05.16 | 1:40.20 | 2:13.26 | Deltager ikke i finalen | ||
Svømmeklubben Laksen | 2:08.75 | |||||||||
21 | Megan Forslund Hansen | 1997 | 607 | 30.53 | 1:04.58 | 1:39.13 | 2:13.37 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 2:06.15 | |||||||||
22 | Mathilde Hager | 2001 | 605 | 31.14 | 1:05.13 | 1:40.06 | 2:13.56 | |||
Hovedstadens Svømmeklub | 2:16.64 | |||||||||
23 | Sarah Missing | 2001 | 603 | 30.73 | 1:04.30 | 1:39.69 | 2:13.71 | |||
Vest-Brøndby | 2:10.58 | |||||||||
24 | Sofie Kornbek | 2000 | 599 | 31.34 | 1:04.79 | 1:40.18 | 2:13.96 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:10.86 | |||||||||
25 | Frederikke Jensen | 2000 | 591 | 31.57 | 1:06.19 | 1:40.98 | 2:14.61 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 2:14.99 | |||||||||
26 | Frederikke Dons | 1998 | 590 | 32.06 | 1:05.33 | 1:40.74 | 2:14.66 | |||
Hvidovre Svømme Klub | 2:11.01 | |||||||||
27 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | 588 | 31.52 | 1:06.44 | 1:40.03 | 2:14.81 | |||
Lyngby Svømmeklub | 2:16.61 | |||||||||
28 | Caroline Hørlykke | 2000 | 580 | 32.45 | 1:07.02 | 1:41.13 | 2:15.43 | |||
Lyngby Svømmeklub | 2:15.08 | |||||||||
29 | Sofie Louise Nimb | 2001 | 576 | 31.36 | 1:06.05 | 1:40.97 | 2:15.72 | |||
Lyngby Svømmeklub | 2:11.09 | |||||||||
30 | Sofie Brøgger | 2000 | 575 | 31.00 | 1:05.36 | 1:40.99 | 2:15.80 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:14.98 | |||||||||
31 | Silja Nielsdóttir Hansen | 2001 | 573 | 32.50 | 1:06.52 | 1:42.09 | 2:15.98 | |||
Hvidovre Svømme Klub | 2:11.02 | |||||||||
32 | Sofia Altoft | 1998 | 570 | 30.83 | 1:05.36 | 1:41.09 | 2:16.22 | |||
Hørsholm Svømmeforening | 2:13.04 | |||||||||
33 | Helena Berg Wenk | 2000 | 570 | 31.19 | 1:06.11 | 1:41.13 | 2:16.23 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 2:11.24 | |||||||||
34 | Luna Donde Feilberg | 2000 | 569 | 31.93 | 1:07.18 | 1:41.22 | 2:16.34 | |||
Hovedstadens Svømmeklub | 2:15.82 | |||||||||
35 | Josefine Strand Nielsen | 2000 | 564 | 32.11 | 1:06.75 | 1:42.11 | 2:16.69 | |||
Hovedstadens Svømmeklub | 2:16.17 | |||||||||
36 | Emma Maagøe | 1999 | 563 | 31.62 | 1:05.95 | 1:41.89 | 2:16.77 | |||
Hovedstadens Svømmeklub | 2:13.07 | |||||||||
37 | Katja Korbo Petersson | 2001 | 563 | 31.65 | 1:06.32 | 1:41.25 | 2:16.81 | |||
JGI Svømning | 2:11.50 | |||||||||
38 | Thit Bondo | 2000 | 561 | 31.84 | 1:06.57 | 1:42.15 | 2:16.92 | |||
Sigma Swim Birkerød | 2:17.16 | |||||||||
39 | Amalie W. Olsen | 2001 | 560 | 31.19 | 1:07.19 | 1:41.34 | 2:17.04 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | 2:16.00 | |||||||||
40 | Sofie Andersen | 2001 | 559 | 32.68 | 1:06.91 | 1:42.34 | 2:17.14 | |||
Slagelse Svømmeklub | 2:12.70 | |||||||||
41 | SIF Nikoline Madsen | 2001 | 557 | 32.03 | 1:06.77 | 1:42.59 | 2:17.28 | |||
Gentofte Svømme Klub | 2:14.93 | |||||||||
42 | Frederikke Petri | 2001 | 555 | 31.91 | 1:07.69 | 1:42.38 | 2:17.41 | |||
Søllerød Svømmeklub | 2:14.04 | |||||||||
43 | Caroline Waage Nowak | 2001 | 548 | 31.74 | 1:06.89 | 1:42.18 | 2:17.99 | |||
Gentofte Svømme Klub | 2:14.87 | |||||||||
44 | Karla Louise Balle | 2001 | 547 | 31.43 | 1:06.07 | 1:42.38 | 2:18.09 | |||
Helsingør Svømmeklub | 2:12.38 | |||||||||
45 | Maria Munch-Menzer | 2001 | 535 | 32.09 | 1:07.37 | 1:43.74 | 2:19.11 | |||
Gentofte Svømme Klub | 2:17.17 | |||||||||
46 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | 525 | 31.76 | 1:07.82 | 1:43.33 | 2:19.97 | |||
Lyngby Svømmeklub | 2:13.92 | |||||||||
47 | Helena Hvid Hansen | 2001 | 517 | 31.52 | 1:07.96 | 1:44.51 | 2:20.69 | |||
Helsingør Svømmeklub | 2:29.83 | |||||||||
48 | Sofia Qvade Rasmusen | 2001 | 490 | 31.88 | 1:07.99 | 1:45.26 | 2:23.25 | |||
Hillerød Svømmeklub | 2:18.88 | |||||||||
49 | Clara Qvade Rasmusen | 2001 | 483 | 32.64 | 1:08.48 | 1:46.58 | 2:23.99 | |||
Hillerød Svømmeklub | 2:26.09 | |||||||||
50 | Alberte Kjærsgaard | 2001 | 480 | 32.36 | 1:07.92 | 1:46.37 | 2:24.27 | |||
Hillerød Svømmeklub | 2:18.63 | |||||||||
51 | Caroline Steffensen | 2000 | 465 | 33.26 | 1:11.31 | 1:47.89 | 2:25.83 | |||
Ringsted Svømme Klub | 2:22.94 | |||||||||
- | Josephine Holm | 1999 | DNS | |||||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:00.95 | |||||||||
Løb 14, 200m Frisvømning Herrer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 1:46.94 2009-04-09 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 1:49.46 2009-07-12 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | Anmtid | |||||||||
1 | Marcus Krøyer Svendsen | 1997 | 682 | 26.37 | 55.95 | 1:25.58 | 1:55.84 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:50.26 | |||||||||
2 | Sebastian Ovesen | 1994 | 668 | 26.63 | 56.24 | 1:25.81 | 1:56.68 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:49.74 | |||||||||
3 | Giano Grillo | 1998 | 646 | 27.48 | 58.16 | 1:27.68 | 1:57.97 | |||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:54.23 | |||||||||
4 | Jacob Holst | 1991 | 644 | 27.57 | 57.61 | 1:26.85 | 1:58.06 | |||
Køge Svømmeklub | 1:54.57 | |||||||||
5 | Marc Calveras | 1996 | 638 | 28.41 | 58.88 | 1:29.15 | 1:58.47 | |||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:58.27 | |||||||||
6 | Andreas Vestergaard | 1999 | 637 | 28.78 | 58.07 | 1:29.74 | 1:58.50 | |||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:59.40 | |||||||||
7 | Magnus Sloth Poulsen | 1995 | 619 | 26.74 | 56.94 | 1:27.54 | 1:59.67 | Deltager ikke i finalen | ||
Herlev Svømning | 1:56.84 | |||||||||
8 | Frederik Rindshøj | 1999 | 615 | 27.93 | 56.86 | 1:29.01 | 1:59.88 | |||
Gladsaxe Svømmeklub | 1:59.27 | |||||||||
9 | Lukas Storm | 1999 | 608 | 28.19 | 58.95 | 1:30.30 | 2:00.38 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:58.54 | |||||||||
10 | Niklas Broch Thielemann | 1994 | 603 | 27.60 | 58.32 | 1:29.23 | 2:00.67 | |||
Sigma Swim Birkerød | 1:55.28 | |||||||||
11 | Mads Holm | 1998 | 600 | 28.66 | 59.04 | 1:30.34 | 2:00.92 | |||
Nakskov Svømme Klub | 1:57.35 | |||||||||
12 | Hannibal Steenfos | 1996 | 594 | 27.80 | 59.06 | 1:30.06 | 2:01.31 | Deltager ikke i finalen | ||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:59.95 | |||||||||
13 | Viktor Holm | 1996 | 593 | 28.02 | 58.97 | 1:29.81 | 2:01.39 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:56.26 | |||||||||
14 | Oliver Marcus Meng | 1997 | 592 | 27.60 | 58.91 | 1:30.47 | 2:01.47 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:58.24 | |||||||||
15 | Rasmus Steenberg | 2000 | 589 | 27.73 | 58.76 | 1:29.71 | 2:01.68 | |||
Gladsaxe Svømmeklub | 1:57.03 | |||||||||
16 | Marius Rasmussen | 1999 | 585 | 28.37 | 59.86 | 1:31.68 | 2:01.91 | |||
Svømmeklubben Syd | 1:58.40 | |||||||||
17 | Sebastian Tullberg | 2000 | 577 | 27.39 | 58.64 | 1:30.95 | 2:02.51 | |||
Sigma Swim Birkerød | 1:58.72 | |||||||||
18 | Philip Krogh Brønnicke | 2000 | 576 | 28.73 | 1:00.09 | 1:32.03 | 2:02.54 | |||
Køge Svømmeklub | 2:01.92 | |||||||||
19 | Martin Nielsen | 1997 | 576 | 28.42 | 58.77 | 1:31.46 | 2:02.58 | |||
Vest-Brøndby | 1:59.48 | |||||||||
20 | Jonas Vibsig Berding | 1996 | 574 | 28.25 | 59.79 | 1:31.50 | 2:02.70 | Deltager ikke i finalen | ||
Gladsaxe Svømmeklub | 2:00.38 | |||||||||
21 | Emil Hedegaard | 1999 | 570 | 28.31 | 59.48 | 1:30.95 | 2:02.98 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:00.60 | |||||||||
22 | Magnus Lundgren | 1996 | 569 | 28.06 | 1:00.10 | 1:31.88 | 2:03.03 | |||
Køge Svømmeklub | 1:55.67 | |||||||||
23 | Mads Tornow Rasmussen | 2000 | 569 | 28.06 | 58.68 | 1:31.63 | 2:03.04 | |||
Slangerup Svømmeklub | 2:02.53 | |||||||||
24 | Christian Andersen | 1999 | 558 | 28.28 | 59.68 | 1:31.37 | 2:03.89 | |||
Søllerød Svømmeklub | 2:02.70 | |||||||||
25 | Mathias Nielsen | 1999 | 557 | 28.34 | 59.51 | 1:30.56 | 2:03.92 | |||
Køge Svømmeklub | 1:57.21 | |||||||||
26 | Jakob Klint Axelsen | 1996 | 552 | 28.72 | 1:00.32 | 1:32.29 | 2:04.29 | Deltager ikke i finalen | ||
Lyngby Svømmeklub | 1:55.99 | |||||||||
27 | William Lehn-Schiøler | 2000 | 551 | 28.12 | 59.41 | 1:31.36 | 2:04.36 | |||
Gladsaxe Svømmeklub | 2:02.57 | |||||||||
28 | Nikolai Skelsager | 1996 | 537 | 28.28 | 59.56 | 1:32.27 | 2:05.43 | |||
Slangerup Svømmeklub | 1:58.83 | |||||||||
29 | Peter Vangsgaard | 2000 | 533 | 27.84 | 59.57 | 1:32.81 | 2:05.74 | |||
Gentofte Svømme Klub | 1:57.79 | |||||||||
30 | Mathias Yu Fagerberg | 2000 | 530 | 28.11 | 59.57 | 1:32.45 | 2:05.97 | |||
Ishøj Svømme Klub | 2:03.41 | |||||||||
31 | Pierre Høgenhaug | 1999 | 528 | 28.34 | 1:00.06 | 1:32.96 | 2:06.19 | |||
Søllerød Svømmeklub | 2:04.76 | |||||||||
32 | William Matras | 1998 | 523 | 28.39 | 59.97 | 1:33.02 | 2:06.54 | |||
Gladsaxe Svømmeklub | 2:00.51 | |||||||||
33 | Johannes E. Mariegaard | 1997 | 523 | 27.63 | 59.18 | 1:32.85 | 2:06.55 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:01.64 | |||||||||
34 | Mads Rishøj | 1999 | 520 | 28.58 | 1:00.78 | 1:33.76 | 2:06.80 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 2:03.13 | |||||||||
35 | Mads Lünell Bruhn | 1998 | 519 | 29.19 | 1:01.27 | 1:34.92 | 2:06.90 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | 2:03.88 | |||||||||
36 | Johan Wentorf | 1999 | 517 | 29.30 | 1:01.69 | 1:34.20 | 2:07.05 | |||
Frederikssund Svømmeklub | 2:05.60 | |||||||||
37 | Andreas Mårtensson | 1997 | 515 | 28.81 | 10.95 | 1:34.83 | 2:07.17 | |||
Sigma Swim Allerød | 1:55.72 | |||||||||
38 | Ferdinand Wahl | 2000 | 509 | 28.76 | 1:01.52 | 1:35.05 | 2:07.68 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:03.11 | |||||||||
39 | Simon Krøyer Svendsen | 1999 | 509 | 28.49 | 1:01.18 | 1:33.87 | 2:07.74 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:05.48 | |||||||||
40 | Gustav Bækgaard | 1997 | 497 | 29.14 | 1:01.33 | 1:35.40 | 2:08.76 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | 1:57.39 | |||||||||
41 | Jon Riedel Pedersen | 1998 | 483 | 29.51 | 1:01.01 | 1:35.13 | 2:09.92 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:00.94 | |||||||||
42 | Lucas Alexander Meng | 2000 | 483 | 29.25 | 1:02.26 | 1:35.60 | 2:09.99 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:05.95 | |||||||||
43 | Gustav Frydensberg | 1999 | 476 | 29.90 | 1:02.12 | 1:36.00 | 2:10.62 | |||
Lyngby Svømmeklub | 2:06.83 | |||||||||
44 | Nicolai Yung Hansen | 2000 | 464 | 30.01 | 1:03.76 | 1:37.73 | 2:11.67 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | 2:10.37 | |||||||||
45 | Daniel Schytte | 2000 | 459 | 30.23 | 1:05.13 | 1:39.61 | 2:12.18 | |||
Ringsted Svømme Klub | 2:08.06 | |||||||||
46 | Matthias Spring Granhøj | 1999 | 453 | 30.86 | 1:04.04 | 1:39.37 | 2:12.79 | |||
Helsinge Svømmeklub | 2:07.76 | |||||||||
47 | Emil Compen | 2000 | 449 | 29.34 | 1:37.95 | 2:13.12 | ||||
Haslev Svømmeklub | 2:10.49 | |||||||||
48 | Jeppe Mathiassen | 2000 | 443 | 29.70 | 1:03.23 | 1:37.79 | 2:13.77 | |||
Lyngby Svømmeklub | 2:07.71 | |||||||||
- | Tobias Andersen | 1998 | DNS | |||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 2:05.01 | |||||||||
Løb 15, 400m Medley Damer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Julie Hjorth-Hansen (1984) 4:38.20 2009-08-02 |
Dansk Rekord Junior: Julie Aglund Lauridsen (1996) 4:52.62 2012-07-04 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | Anmtid | |||||||||
1 | Ida Schütt | 1996 | 709 | 1:09.17 | 2:29.41 | 3:53.50 | 5:00.91 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 4:54.41 | |||||||||
2 | Hannah Strunge Nissen | 1997 | 683 | 1:09.43 | 2:25.85 | 3:54.54 | 5:04.77 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 4:53.71 | |||||||||
3 | Mia Steen Duus | 2001 | 682 | 1:11.31 | 2:34.57 | 3:57.30 | 5:04.92 | |||
Sigma Swim Birkerød | 5:01.42 | |||||||||
4 | Laura Findahl Andersen | 2001 | 680 | 1:11.27 | 2:29.94 | 3:56.24 | 5:05.25 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:06.58 | |||||||||
5 | Katrine B. Hansen | 1999 | 668 | 1:10.62 | 2:28.92 | 3:57.72 | 5:06.99 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 5:01.61 | |||||||||
6 | Camilla Dufour | 1996 | 634 | 1:06.94 | 2:27.36 | 4:00.27 | 5:12.36 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 5:03.79 | |||||||||
7 | Victoria Bierre | 2000 | 632 | 1:09.89 | 2:26.94 | 4:01.82 | 5:12.65 | |||
Gladsaxe Svømmeklub | 5:14.35 | |||||||||
8 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | 614 | 1:08.93 | 2:24.93 | 4:01.06 | 5:15.77 | |||
Lyngby Svømmeklub | 5:08.74 | |||||||||
9 | Marie-Louise Stentved | 2000 | 613 | 1:09.24 | 2:28.59 | 4:03.54 | 5:15.96 | |||
Herlev Svømning | 5:12.47 | |||||||||
10 | Sara Krog Christoffersen | 1996 | 612 | 1:12.75 | 2:38.32 | 4:03.21 | 5:16.07 | |||
Sigma Swim Birkerød | 4:59.49 | |||||||||
11 | Liva Schmid | 2000 | 601 | 1:11.72 | 2:36.58 | 4:04.57 | 5:17.99 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 5:11.61 | |||||||||
12 | Emma Bjørnholdt | 2000 | 581 | 1:11.63 | 2:35.07 | 4:07.39 | 5:21.69 | |||
Lyngby Svømmeklub | 5:08.36 | |||||||||
13 | Sofie Louise Nimb | 2001 | 576 | 1:11.89 | 2:33.97 | 4:09.91 | 5:22.59 | |||
Lyngby Svømmeklub | 5:14.46 | |||||||||
14 | Hannah Pilgaard | 1999 | 573 | 1:10.46 | 2:37.34 | 4:07.94 | 5:23.02 | |||
Lyngby Svømmeklub | 5:28.69 | |||||||||
15 | Amanda Egerod Lund | 2000 | 568 | 1:12.07 | 2:39.65 | 4:14.41 | 5:24.05 | |||
Sigma Swim Allerød | 5:11.32 | |||||||||
16 | Kristine Mikkelsen | 2000 | 568 | 1:11.06 | 2:35.04 | 4:07.30 | 5:24.07 | |||
Hvidovre Svømme Klub | 5:11.72 | |||||||||
17 | Helena Berg Wenk | 2000 | 561 | 1:14.06 | 2:37.50 | 4:12.09 | 5:25.32 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 5:27.41 | |||||||||
18 | Camille Erichsen | 2001 | 561 | 1:17.23 | 2:36.78 | 4:11.06 | 5:25.33 | |||
Sigma Swim Birkerød | 5:12.41 | |||||||||
19 | Sofie Nielsen | 2001 | 557 | 1:15.34 | 2:36.75 | 4:13.79 | 5:26.10 | |||
Slagelse Svømmeklub | 5:16.68 | |||||||||
20 | Caroline Hørlykke | 2000 | 553 | 1:16.10 | 2:41.12 | 4:12.53 | 5:26.91 | |||
Lyngby Svømmeklub | 5:19.45 | |||||||||
21 | Xenia Bonnén Sjøgren | 1997 | 547 | 1:14.44 | 2:39.11 | 4:13.83 | 5:28.11 | |||
Vest-Brøndby | 5:18.89 | |||||||||
22 | Megan Forslund Hansen | 1997 | 543 | 1:14.86 | 2:42.13 | 4:17.35 | 5:28.91 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 5:21.47 | |||||||||
23 | Zenia Aarestrup | 2001 | 540 | 1:16.65 | 2:38.72 | 4:12.72 | 5:29.63 | |||
Gladsaxe Svømmeklub | 5:22.62 | |||||||||
24 | Thea Laurberg Simonsen | 1997 | 534 | 1:11.46 | 2:35.27 | 4:13.56 | 5:30.69 | |||
Lyngby Svømmeklub | 5:16.74 | |||||||||
25 | Isa Hovmand | 2000 | 526 | 1:15.94 | 2:40.19 | 4:16.45 | 5:32.39 | |||
Svømmeklubben Syd | 5:27.00 | |||||||||
26 | Caroline Waage Nowak | 2001 | 525 | 1:16.73 | 2:43.67 | 4:19.76 | 5:32.57 | |||
Gentofte Svømme Klub | 5:39.71 | |||||||||
27 | Sarah Aarslew Jensen | 2000 | 525 | 1:19.81 | 2:48.18 | 4:19.69 | 5:32.58 | |||
Køge Svømmeklub | 5:36.04 | |||||||||
28 | Freja A. Skov | 2000 | 513 | 1:18.11 | 2:43.37 | 4:19.93 | 5:35.20 | |||
Helsingør Svømmeklub | 5:25.04 | |||||||||
29 | Sara Tang-Holbek | 2000 | 507 | 1:11.50 | 2:39.88 | 4:15.44 | 5:36.50 | |||
Lyngby Svømmeklub | 5:23.87 | |||||||||
30 | Natascha Bonnén Sjøgren | 2000 | 496 | 1:16.74 | 2:43.45 | 4:22.25 | 5:39.00 | |||
Vest-Brøndby | 5:36.92 | |||||||||
31 | Pernille Pedersen | 2001 | 480 | 1:17.97 | 2:44.06 | 4:21.68 | 5:42.60 | |||
Køge Svømmeklub | 5:32.43 | |||||||||
32 | Karina Garne Larsen | 2000 | 477 | 1:18.11 | 2:46.11 | 4:24.29 | 5:43.35 | |||
Sigma Swim Allerød | 5:32.89 | |||||||||
33 | Katharina N Møller | 2001 | 472 | 1:19.48 | 2:46.45 | 4:19.75 | 5:44.59 | |||
Vest-Brøndby | 5:48.22 | |||||||||
34 | Maria Borre Jacobsen | 2001 | 434 | 1:15.28 | 2:51.81 | 4:30.86 | 5:54.41 | |||
Lyngby Svømmeklub | 5:43.36 | |||||||||
35 | Rebekka Windahl | 2001 | 421 | 1:25.23 | 2:54.68 | 4:36.46 | 5:58.15 | |||
Hvidovre Svømme Klub | 5:48.00 | |||||||||
36 | Olivia Foltmar-Michaelsen | 2001 | 409 | 1:16.58 | 2:47.87 | 4:32.23 | 6:01.39 | |||
Tune I.F. Svømmeafdeling | 5:35.74 | |||||||||
37 | Frida Toudal | 2001 | 385 | 1:31.09 | 3:02.05 | 4:42.16 | 6:08.80 | |||
Rønne Svømme Klub | 5:47.89 | |||||||||
- | Cæcilie Buchholt Johansen | 2001 | DNS | |||||||
Slangerup Svømmeklub | 5:28.77 | |||||||||
- | Emma Lyngby Larsen | 1998 | DNS | |||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 5:12.84 | |||||||||
- | Cecilie Salskov Jensen | 2000 | Akut syg | |||||||
Hørsholm Svømmeforening | 5:34.20 | |||||||||
- | Emma Mikkelsen | 2001 | DSQ | >15 u/vand v/start | ||||||
Vest-Brøndby | 5:44.38 | |||||||||
Løb 16, 400m Medley Herrer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Chris Christensen (1988) 4:16.78 2009-09-02 |
Dansk Rekord Junior: Jacob Carstensen (1978) 4:25.23 1995-07-20 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | Anmtid | |||||||||
1 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | 635 | 1:03.66 | 2:16.99 | 3:35.17 | 4:43.67 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 4:31.21 | |||||||||
2 | Sebastian Tullberg | 2000 | 608 | 1:04.53 | 2:18.91 | 3:44.16 | 4:47.75 | |||
Sigma Swim Birkerød | 4:40.59 | |||||||||
3 | Thor Nilsson Pedersen | 2000 | 596 | 1:06.49 | 2:20.29 | 3:42.39 | 4:49.64 | |||
Gladsaxe Svømmeklub | 4:52.04 | |||||||||
4 | Emil Engels Henriksen | 1999 | 581 | 1:05.81 | 2:21.83 | 3:46.60 | 4:52.14 | |||
Sigma Swim Allerød | 4:43.27 | |||||||||
5 | Jesper Frost Thomsen | 1997 | 575 | 1:06.43 | 2:21.61 | 3:46.36 | 4:53.18 | |||
Hovedstadens Svømmeklub | 4:52.18 | |||||||||
6 | Mikkel Fogelberg Handberg | 1998 | 551 | 1:04.62 | 2:20.05 | 3:46.99 | 4:57.41 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 4:50.63 | |||||||||
7 | Alexander Aslak Nørgaard | 2000 | 543 | 1:07.74 | 2:22.33 | 3:48.36 | 4:58.81 | |||
Søllerød Svømmeklub | 4:55.95 | |||||||||
8 | Anton Borring Andersen | 1999 | 542 | 1:07.31 | 2:25.92 | 3:52.36 | 4:58.91 | |||
Sigma Swim Allerød | 4:37.86 | |||||||||
9 | Sebastian Bidstrup Lantz | 1999 | 530 | 1:08.11 | 2:22.45 | 3:49.22 | 5:01.22 | |||
Vest-Brøndby | 4:52.07 | |||||||||
10 | Rasmus Hasemann | 1996 | 525 | 1:05.91 | 2:25.94 | 3:51.31 | 5:02.14 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 4:44.83 | |||||||||
11 | Mads Rishøj | 1999 | 524 | 1:10.27 | 2:30.29 | 3:57.81 | 5:02.45 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 4:54.17 | |||||||||
12 | Oliver Huban | 1996 | 483 | 1:08.50 | 2:28.53 | 3:57.85 | 5:10.68 | |||
Vest-Brøndby | 4:44.78 | |||||||||
13 | Jacob Holm | 2000 | 460 | 1:11.67 | 2:34.04 | 4:00.54 | 5:15.79 | |||
Køge Svømmeklub | 5:05.76 | |||||||||
14 | Oliver Schiellerup | 2000 | 458 | 1:12.72 | 2:32.82 | 4:07.45 | 5:16.17 | |||
Sigma Swim Birkerød | 5:12.25 | |||||||||
15 | Thor B. Hansen | 2000 | 431 | 1:13.23 | 2:34.00 | 4:07.01 | 5:22.78 | |||
Køge Svømmeklub | 5:10.58 | |||||||||
- | Hannibal Steenfos | 1996 | DSQ | Afslut ryg på mave | ||||||
Hovedstadens Svømmeklub | 4:51.18 | |||||||||
- | Jakob Schmidt | 1999 | DSQ | >15m u/vand v/start | ||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 4:56.86 | |||||||||
- | Kristian Torp | 2000 | DSQ | 1 hånd i brystafslut | ||||||
Sigma Swim Birkerød | 5:04.29 | |||||||||
Løb 17, 200m Butterfly Damer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Micha Østergaard (1987) 2:07.44 2009-07-29 |
Dansk Rekord Junior: Christina Munkholm (1996) 2:15.36 2012-07-10 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | Anmtid | |||||||||
1 | Cecilie Wiuff | 2000 | 663 | 30.99 | 1:06.19 | 1:42.64 | 2:19.67 | |||
Herlev Svømning | 2:19.20 | |||||||||
2 | Maj Howardsen | 1997 | 644 | 31.73 | 1:08.43 | 1:43.89 | 2:21.02 | |||
Sigma Swim Allerød | 2:16.34 | |||||||||
3 | Caroline Erichsen | 1998 | 637 | 31.19 | 1:07.39 | 1:43.82 | 2:21.51 | |||
Sigma Swim Birkerød | 2:15.22 | |||||||||
4 | Cecilie F. Jensen | 1998 | 620 | 31.44 | 1:08.33 | 1:43.95 | 2:22.83 | |||
Herlev Svømning | 2:18.16 | |||||||||
5 | Camilla Dufour | 1996 | 618 | 31.58 | 1:07.88 | 1:44.25 | 2:22.95 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 2:18.66 | |||||||||
6 | Regitze Gaard | 2001 | 618 | 31.70 | 1:09.15 | 1:45.29 | 2:22.99 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:18.10 | |||||||||
7 | Lise-Lotte Larsen Bentin | 1997 | 601 | 32.47 | 1:10.20 | 1:47.02 | 2:24.33 | |||
Sigma Swim Allerød | 2:21.19 | |||||||||
8 | Marina Heller Hansen | 1994 | 581 | 31.39 | 1:08.40 | 1:46.02 | 2:25.93 | Deltager ikke i finalen | ||
Sigma Swim Allerød | 2:15.97 | |||||||||
9 | Luna Donde Feilberg | 2000 | 561 | 33.11 | 1:11.58 | 1:48.80 | 2:27.61 | |||
Hovedstadens Svømmeklub | 2:24.82 | |||||||||
10 | Eva Olsen | 2000 | 559 | 32.29 | 1:09.74 | 1:48.25 | 2:27.86 | |||
Hovedstadens Svømmeklub | 2:20.04 | |||||||||
11 | Hannah Pilgaard | 1999 | 558 | 32.98 | 1:09.99 | 1:48.85 | 2:27.94 | |||
Lyngby Svømmeklub | 2:26.46 | |||||||||
12 | Kristine Barrett | 1998 | 555 | 31.41 | 1:09.18 | 1:47.52 | 2:28.17 | |||
Greve Svømmeklub | 2:24.40 | |||||||||
13 | Phoebe Linde Atkins | 2000 | 527 | 32.85 | 1:10.07 | 1:50.01 | 2:30.72 | Deltager ikke i finalen | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:24.83 | |||||||||
14 | Kajsa Gregersen | 2001 | 522 | 31.87 | 1:10.08 | 1:49.69 | 2:31.27 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:20.44 | |||||||||
15 | Amanda Egerod Lund | 2000 | 515 | 34.71 | 1:12.88 | 1:52.66 | 2:31.89 | Deltager ikke i finalen | ||
Sigma Swim Allerød | 2:26.92 | |||||||||
16 | Sarah Missing | 2001 | 499 | 34.19 | 1:13.24 | 1:55.12 | 2:33.57 | |||
Vest-Brøndby | 2:26.17 | |||||||||
17 | Katrine Tetzschner Madsen | 2000 | 491 | 32.74 | 1:10.99 | 1:52.15 | 2:34.36 | |||
Gladsaxe Svømmeklub | 2:25.81 | |||||||||
18 | Marie Müller | 2000 | 446 | 34.13 | 1:14.51 | 1:56.12 | 2:39.43 | |||
Svømmeklubben Syd | 2:36.76 | |||||||||
19 | Laura Lange | 2001 | 439 | 34.04 | 1:13.18 | 1:55.40 | 2:40.17 | |||
Hvidovre Svømme Klub | 2:27.84 | |||||||||
20 | Maria Caroline Krumbak | 2000 | 434 | 34.61 | 1:15.10 | 1:57.49 | 2:40.82 | |||
Køge Svømmeklub | 2:31.98 | |||||||||
21 | Sarah Sejr Aagaard | 2000 | 422 | 34.41 | 1:18.54 | 1:59.83 | 2:42.33 | |||
Farum Svømmeklub | 2:39.92 | |||||||||
22 | Amanda Duus | 2000 | 421 | 34.68 | 1:15.26 | 1:58.45 | 2:42.44 | Deltager ikke i finalen | ||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 2:25.83 | |||||||||
23 | Vibe Toftte Jørgensen | 1999 | 373 | 34.39 | 1:16.59 | 2:01.12 | 2:49.09 | |||
Svømmeklubben Laksen | 2:34.31 | |||||||||
24 | Clara Qvade Rasmusen | 2001 | 345 | 35.85 | 1:19.75 | 2:05.41 | 2:53.51 | |||
Hillerød Svømmeklub | 2:46.24 | |||||||||
25 | Olivia Foltmar-Michaelsen | 2001 | 344 | 37.13 | 1:19.45 | 2:07.22 | 2:53.69 | |||
Tune I.F. Svømmeafdeling | 2:36.63 | |||||||||
Løb 18, 200m Butterfly Herrer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Viktor Bromer (1993) 1:54.47 2015-08-04 |
Dansk Rekord Junior: Viktor B. Bromer (1993) 2:01.35 2009-07-23 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | 100m | 150m | Opnået | Status | |
Klub | Anmtid | |||||||||
1 | Magnus Sloth Poulsen | 1995 | 636 | 27.58 | 1:00.59 | 1:34.09 | 2:09.64 | |||
Herlev Svømning | 2:02.10 | |||||||||
2 | Jonathan Müller | 1997 | 591 | 30.36 | 1:03.76 | 1:37.94 | 2:12.86 | |||
Svømmeklubben Syd | 2:11.40 | |||||||||
3 | Andreas Borre Heltborg | 1996 | 583 | 28.71 | 1:02.61 | 1:37.26 | 2:13.45 | |||
Sigma Swim Allerød | 2:07.51 | |||||||||
4 | Mads Hauge Sørensen | 1997 | 577 | 29.52 | 1:03.69 | 1:37.46 | 2:13.92 | |||
Køge Svømmeklub | 2:10.52 | |||||||||
5 | Magnus Carstensen | 1999 | 560 | 29.85 | 1:04.68 | 1:39.57 | 2:15.22 | |||
Ringsted Svømme Klub | 2:09.15 | |||||||||
6 | Frederik Galving | 1998 | 550 | 27.84 | 1:01.61 | 1:37.20 | 2:16.06 | Deltager ikke i finalen | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:09.45 | |||||||||
7 | Frederik Nerving | 1997 | 542 | 30.44 | 1:05.35 | 1:40.87 | 2:16.73 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:11.08 | |||||||||
8 | Mikkel Fogelberg Handberg | 1998 | 535 | 29.87 | 1:03.95 | 1:40.02 | 2:17.29 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:16.09 | |||||||||
9 | Philip Krogh Brønnicke | 2000 | 524 | 28.90 | 1:04.27 | 1:40.30 | 2:18.28 | |||
Køge Svømmeklub | 2:10.90 | |||||||||
10 | Emil Engels Henriksen | 1999 | 499 | 30.66 | 1:06.43 | 1:43.22 | 2:20.52 | Deltager ikke i finalen | ||
Sigma Swim Allerød | 2:12.56 | |||||||||
11 | Julius Munk | 2000 | 486 | 29.86 | 1:05.18 | 1:42.17 | 2:21.80 | Deltager ikke i finalen | ||
Helsingør Svømmeklub | 2:13.52 | |||||||||
12 | Johan Wentorf | 1999 | 479 | 30.32 | 1:05.39 | 1:43.32 | 2:22.42 | |||
Frederikssund Svømmeklub | 2:18.02 | |||||||||
13 | Frederik Presskorn | 2000 | 477 | 32.72 | 1:07.27 | 1:46.38 | 2:22.65 | |||
Gladsaxe Svømmeklub | 2:24.32 | |||||||||
14 | Mads Midtbøll | 1998 | 476 | 31.47 | 1:08.62 | 1:46.26 | 2:22.79 | Deltager ikke i finalen | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:17.06 | |||||||||
15 | Anton Borring Andersen | 1999 | 475 | 30.80 | 1:07.58 | 1:44.42 | 2:22.90 | Deltager ikke i finalen | ||
Sigma Swim Allerød | 2:12.78 | |||||||||
16 | Kasper Leisted Bertelsen | 1997 | 466 | 31.05 | 1:06.36 | 1:44.68 | 2:23.76 | |||
Hovedstadens Svømmeklub | 2:19.38 | |||||||||
17 | Mads Rishøj | 1999 | 449 | 32.07 | 1:10.20 | 1:47.64 | 2:25.56 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 2:25.23 | |||||||||
18 | Anders Dam Frandsen | 2000 | 430 | 32.13 | 1:09.09 | 1:48.81 | 2:27.65 | |||
Korsør Sv & Livr. Klub | 2:25.21 | |||||||||
19 | Christian Andersen | 1999 | 426 | 31.43 | 1:08.95 | 1:48.21 | 2:28.17 | Deltager ikke i finalen | ||
Søllerød Svømmeklub | 2:21.05 | |||||||||
20 | Simon Krøyer Svendsen | 1999 | 423 | 31.26 | 1:06.83 | 1:45.77 | 2:28.46 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 2:19.04 | |||||||||
21 | Mikkel Samsøe Borch | 1997 | 408 | 31.48 | 1:08.33 | 1:47.92 | 2:30.26 | |||
Hvidovre Svømme Klub | 2:18.15 | |||||||||
22 | Mikkel Møller-Jensen | 1995 | 405 | 31.19 | 1:07.89 | 1:48.09 | 2:30.67 | |||
Hvidovre Svømme Klub | 2:19.68 | |||||||||
23 | Oliver Berggren Smidt | 1997 | 395 | 32.43 | 1:08.21 | 1:50.26 | 2:31.90 | Deltager ikke i finalen | ||
Lyngby Svømmeklub | 2:24.04 | |||||||||
24 | Jakob Dynesen | 2000 | 389 | 30.46 | 1:10.26 | 1:50.61 | 2:32.68 | |||
Haslev Svømmeklub | 2:28.60 | |||||||||
25 | Jacob Krog Christoffersen | 2000 | 360 | 33.28 | 1:13.63 | 1:54.54 | 2:36.75 | |||
Sigma Swim Birkerød | 2:32.38 | |||||||||
26 | Karl Bryde | 2000 | 349 | 33.72 | 1:13.69 | 1:56.20 | 2:38.30 | |||
Herlufsholm Svømmeklub | 2:31.15 | |||||||||
27 | Riyan Salem | 1998 | 343 | 34.14 | 1:13.55 | 1:56.12 | 2:39.16 | |||
Roskilde Svømning | 2:22.80 | |||||||||
28 | Casper Ramsdahl Sørensen | 2000 | 311 | 33.54 | 1:14.94 | 1:59.80 | 2:44.45 | |||
Ringsted Svømme Klub | 2:36.60 | |||||||||
- | Thomas Bech | 1998 | DNS | |||||||
Farum Svømmeklub | 2:14.49 | |||||||||
Løb 19, 100m Rygsvømning Damer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 58.84 2015-08-03 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | Anmtid | |||||||||
1 | Emilie Falbe-Hansen | 1999 | 680 | 31.79 | 1:06.07 | |||||
Gentofte Svømme Klub | 1:04.42 | |||||||||
2 | Victoria Bierre | 2000 | 665 | 33.77 | 1:06.57 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 1:03.74 | |||||||||
3 | Hannah Strunge Nissen | 1997 | 663 | 32.07 | 1:06.64 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:04.79 | |||||||||
4 | Maja Nielsen | 1996 | 661 | 32.51 | 1:06.70 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:05.61 | |||||||||
5 | Emma Anne Ljungstrøm | 1999 | 658 | 31.93 | 1:06.79 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:06.90 | |||||||||
6 | Katharina Nekhorochko | 2000 | 639 | 32.65 | 1:07.46 | |||||
Sigma Swim Allerød | 1:06.14 | |||||||||
7 | Anna Brandt Nielsen | 1998 | 627 | 33.08 | 1:07.88 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:05.04 | |||||||||
8 | Sara Sylvest | 2000 | 610 | 33.32 | 1:08.52 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:06.01 | |||||||||
9 | Cecilie F. Jensen | 1998 | 600 | 33.64 | 1:08.89 | Deltager ikke i finalen | ||||
Herlev Svømning | 1:07.32 | |||||||||
10 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | 576 | 33.00 | 1:09.84 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:05.49 | |||||||||
11 | Katrine B. Hansen | 1999 | 564 | 34.38 | 1:10.32 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:07.44 | |||||||||
12 | Caroline Amalie Duus | 1998 | 564 | 34.20 | 1:10.34 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:07.77 | |||||||||
13 | Frederikke Jensen | 2000 | 563 | 34.59 | 1:10.35 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:09.01 | |||||||||
14 | Katrine Stampe | 2000 | 561 | 33.65 | 1:10.47 | |||||
Sigma Swim Allerød | 1:09.00 | |||||||||
15 | Camille Erichsen | 2001 | 556 | 34.77 | 1:10.65 | |||||
Sigma Swim Birkerød | 1:08.22 | |||||||||
16 | Frederikke Mertins | 2000 | 556 | 33.87 | 1:10.67 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:09.33 | |||||||||
17 | Sofie Brøgger | 2000 | 546 | 34.48 | 1:11.09 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:08.89 | |||||||||
18 | Cæcilie Buchholt Johansen | 2001 | 536 | 34.51 | 1:11.51 | |||||
Slangerup Svømmeklub | 1:10.83 | |||||||||
19 | Klara Reeh | 1999 | 535 | 36.28 | 1:11.59 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:10.06 | |||||||||
20 | Mathilde Olsen | 1998 | 526 | 34.96 | 1:11.98 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:09.89 | |||||||||
21 | Emma Maagøe | 1999 | 525 | 34.85 | 1:12.02 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:09.48 | |||||||||
22 | Stine Eskebo Nielsen | 2001 | 525 | 35.28 | 1:12.03 | |||||
Vest-Brøndby | 1:11.53 | |||||||||
23 | Isa Hovmand | 2000 | 518 | 35.58 | 1:12.35 | |||||
Svømmeklubben Syd | 1:10.72 | |||||||||
24 | Cecilie Jørgensen | 1998 | 514 | 34.61 | 1:12.52 | |||||
Helsinge Svømmeklub | 1:10.35 | |||||||||
25 | Zenia Aarestrup | 2001 | 509 | 35.23 | 1:12.77 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 1:12.70 | |||||||||
26 | Cecilie Elkjær | 2001 | 501 | 36.29 | 1:13.15 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:11.76 | |||||||||
27 | Alberte Kjærsgaard | 2001 | 501 | 34.96 | 1:13.16 | |||||
Hillerød Svømmeklub | 1:13.00 | |||||||||
27 | Emilia Harlund | 1999 | 501 | 35.90 | 1:13.16 | |||||
Nakskov Svømme Klub | 1:11.33 | |||||||||
29 | Sofie Kornbek | 2000 | 499 | 36.63 | 1:13.27 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:10.23 | |||||||||
30 | Emilie Hørlykke | 1998 | 498 | 36.78 | 1:13.32 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:09.96 | |||||||||
31 | Amalie Frederiksen | 2001 | 495 | 34.75 | 1:13.45 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 1:12.63 | |||||||||
32 | Kristine Barrett | 1998 | 480 | 36.53 | 1:14.18 | |||||
Greve Svømmeklub | 1:09.38 | |||||||||
33 | Sofie Andersen | 2001 | 475 | 36.00 | 1:14.46 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 1:12.47 | |||||||||
34 | SIF Nikoline Madsen | 2001 | 475 | 36.36 | 1:14.47 | |||||
Gentofte Svømme Klub | 1:13.09 | |||||||||
35 | Amanda Højberg | 1998 | 473 | 35.46 | 1:14.59 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:10.25 | |||||||||
36 | Sara Krell Refn | 1999 | 465 | 35.87 | 1:14.98 | |||||
Farum Svømmeklub | 1:11.17 | |||||||||
37 | Signe Skousen | 1999 | 455 | 36.32 | 1:15.54 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:14.10 | |||||||||
38 | Katja Korbo Petersson | 2001 | 449 | 36.05 | 1:15.89 | |||||
JGI Svømning | 1:09.39 | |||||||||
39 | Sofie W. Krattet | 2000 | 447 | 36.13 | 1:15.98 | |||||
Helsinge Svømmeklub | 1:14.19 | |||||||||
40 | Anna Andersen | 2001 | 441 | 37.48 | 1:16.33 | |||||
Ishøj Svømme Klub | 1:14.12 | |||||||||
41 | Josefine Brosbøl Olsen | 2001 | 424 | 36.25 | 1:17.32 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:14.19 | |||||||||
42 | Frederikke Petri | 2001 | 413 | 37.91 | 1:18.00 | |||||
Søllerød Svømmeklub | 1:14.68 | |||||||||
43 | Rebekka Windahl | 2001 | 389 | 39.07 | 1:19.60 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:18.87 | |||||||||
44 | Emilie Larsen | 2001 | 383 | 38.12 | 1:19.99 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | 1:18.91 | |||||||||
45 | Camilla Taylor | 2000 | 382 | 37.84 | 1:20.09 | |||||
Sigma Swim Allerød | 1:13.29 | |||||||||
Løb 20, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | Anmtid | |||||||||
1 | Marco Loughran | 1989 | 774 | 27.10 | 56.55 | |||||
VAT Copenhagen-MK31 | 55.75 | |||||||||
2 | Andreas Kaas Elmgreen | 1999 | 658 | 29.82 | 59.71 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 58.35 | |||||||||
3 | Lukas Gustafson | 1999 | 609 | 29.60 | 1:01.27 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:00.52 | |||||||||
4 | Gustav Friberg | 1997 | 602 | 29.34 | 1:01.48 | |||||
Ringsted Svømme Klub | 56.91 | |||||||||
5 | Bjørn Hansen | 1998 | 602 | 29.55 | 1:01.49 | |||||
Ringsted Svømme Klub | 1:00.90 | |||||||||
6 | Marc Calveras | 1996 | 595 | 29.97 | 1:01.72 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:01.10 | |||||||||
7 | Oliver Berggren Smidt | 1997 | 559 | 31.14 | 1:03.05 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:01.27 | |||||||||
8 | Linus Koefoed Weiss | 1999 | 556 | 30.85 | 1:03.14 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:03.34 | |||||||||
9 | Oliver Marcus Meng | 1997 | 554 | 30.33 | 1:03.22 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 59.71 | |||||||||
10 | Sebastian Tullberg | 2000 | 539 | 30.85 | 1:03.79 | |||||
Sigma Swim Birkerød | 1:01.14 | |||||||||
11 | Jesper Frost Thomsen | 1997 | 532 | 31.31 | 1:04.07 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:03.89 | |||||||||
12 | Jon Riedel Pedersen | 1998 | 524 | 31.23 | 1:04.40 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:02.44 | |||||||||
13 | Alexander Eggers | 1999 | 517 | 31.14 | 1:04.68 | |||||
Sigma Swim Birkerød | 1:03.97 | |||||||||
14 | Sebastian Bidstrup Lantz | 1999 | 517 | 30.99 | 1:04.69 | |||||
Vest-Brøndby | 1:02.03 | |||||||||
15 | Thor Nilsson Pedersen | 2000 | 516 | 32.46 | 1:04.75 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 1:04.92 | |||||||||
16 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | 510 | 31.96 | 1:04.98 | Deltager ikke i finalen | ||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:04.27 | |||||||||
17 | Viktor Holm | 1996 | 497 | 31.43 | 1:05.54 | Deltager ikke i finalen | ||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:03.61 | |||||||||
18 | Maxemillian Pedersen | 1996 | 497 | 32.19 | 1:05.57 | |||||
Sigma Swim Allerød | 1:02.52 | |||||||||
19 | Jakob Schmidt | 1999 | 496 | 31.10 | 1:05.59 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:01.69 | |||||||||
20 | William Matras | 1998 | 496 | 31.14 | 1:05.60 | Deltager ikke i finalen | ||||
Gladsaxe Svømmeklub | 1:01.88 | |||||||||
21 | Mads Tornow Rasmussen | 2000 | 484 | 31.93 | 1:06.13 | |||||
Slangerup Svømmeklub | 1:06.43 | |||||||||
22 | Jacob Funch Jørgensen | 1999 | 483 | 31.33 | 1:06.18 | |||||
Tune I.F. Svømmeafdeling | 1:04.48 | |||||||||
23 | Alexander Aslak Nørgaard | 2000 | 473 | 31.92 | 1:06.62 | |||||
Søllerød Svømmeklub | 1:08.70 | |||||||||
24 | Jeppe Mathiassen | 2000 | 462 | 31.94 | 1:07.14 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:07.01 | |||||||||
25 | Lars Thor Sørensen | 1999 | 446 | 33.32 | 1:07.97 | |||||
Vest-Brøndby | 1:05.82 | |||||||||
26 | Peter Vangsgaard | 2000 | 434 | 32.31 | 1:08.59 | |||||
Gentofte Svømme Klub | 1:03.63 | |||||||||
27 | Marcus Rappenborg | 1999 | 430 | 32.66 | 1:08.78 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:06.11 | |||||||||
28 | Lucas Alexander Meng | 2000 | 426 | 33.03 | 1:08.99 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:06.22 | |||||||||
29 | Matthias Spring Granhøj | 1999 | 426 | 33.14 | 1:09.00 | |||||
Helsinge Svømmeklub | 1:07.24 | |||||||||
30 | Oliver Schiellerup | 2000 | 402 | 33.29 | 1:10.36 | |||||
Sigma Swim Birkerød | 1:08.91 | |||||||||
31 | Thor B. Hansen | 2000 | 379 | 34.16 | 1:11.77 | |||||
Køge Svømmeklub | 1:09.10 | |||||||||
32 | Oscar Fischer Kokholm | 2000 | 350 | 35.76 | 1:13.65 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 1:09.88 | |||||||||
- | Andreas Vestergaard | 1999 | DSQ | Ej forts. bev. v/50m | ||||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:04.91 | |||||||||
Løb 21, 100m Brystsvømning Damer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Rikke Møller Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Josephina Bartela (1994) 1:10.62 2009-12-20 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | Anmtid | |||||||||
1 | Sara Krog Christoffersen | 1996 | 655 | 33.22 | 1:14.08 | |||||
Sigma Swim Birkerød | 1:10.77 | |||||||||
2 | Mia Steen Duus | 2001 | 629 | 35.26 | 1:15.07 | |||||
Sigma Swim Birkerød | 1:13.58 | |||||||||
3 | Jessica Yu Mortensen | 2000 | 628 | 35.25 | 1:15.13 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:13.77 | |||||||||
4 | Maria Grandt | 1998 | 623 | 34.66 | 1:15.34 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:13.78 | |||||||||
5 | Laura Findahl Andersen | 2001 | 621 | 35.20 | 1:15.39 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:14.58 | |||||||||
6 | Mathilde Hager | 2001 | 617 | 34.95 | 1:15.57 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:14.22 | |||||||||
7 | Tenna Jensen | 1998 | 610 | 35.29 | 1:15.87 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:16.01 | |||||||||
8 | Merle F. V. Christensen | 1998 | 608 | 35.35 | 1:15.92 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:16.98 | |||||||||
9 | Josefine Søgaard Andresen | 2000 | 579 | 36.95 | 1:17.19 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:17.07 | |||||||||
10 | Amalie H. Falck-Schmith | 1989 | 558 | 36.58 | 1:18.14 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:16.43 | |||||||||
11 | Katrine V. Sørensen | 1996 | 557 | 37.90 | 1:18.17 | |||||
Vest-Brøndby | 1:17.53 | |||||||||
12 | Elina Lynge Wagner | 1996 | 550 | 37.16 | 1:18.52 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:17.24 | |||||||||
13 | Liva Schmid | 2000 | 549 | 36.89 | 1:18.55 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:16.14 | |||||||||
14 | Sara Fogh Myrup | 1997 | 539 | 35.84 | 1:19.07 | |||||
Sigma Swim Birkerød | 1:15.92 | |||||||||
15 | Thea Laurberg Simonsen | 1997 | 536 | 36.84 | 1:19.19 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:16.12 | |||||||||
16 | Frederikke Mertins | 2000 | 534 | 37.14 | 1:19.27 | Deltager ikke i finalen | ||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:18.59 | |||||||||
17 | Maria Munch-Menzer | 2001 | 531 | 37.01 | 1:19.42 | |||||
Gentofte Svømme Klub | 1:16.15 | |||||||||
18 | Julie Bak | 1997 | 530 | 37.17 | 1:19.49 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:18.89 | |||||||||
19 | Emma Bjørnholdt | 2000 | 530 | 37.85 | 1:19.50 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:18.39 | |||||||||
20 | Kristine Mikkelsen | 2000 | 526 | 37.13 | 1:19.69 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:17.53 | |||||||||
21 | Signe Nielsen | 1998 | 522 | 36.89 | 1:19.87 | Deltager ikke i finalen | ||||
Ringsted Svømme Klub | 1:15.10 | |||||||||
22 | Sofie Strandby | 1999 | 519 | 37.82 | 1:20.05 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:17.71 | |||||||||
23 | Regitze Gaard | 2001 | 517 | 38.29 | 1:20.17 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:16.95 | |||||||||
24 | Celine Termark Brock | 2000 | 502 | 38.45 | 1:20.95 | |||||
Herlev Svømning | 1:18.40 | |||||||||
25 | Amalie Frederiksen | 2001 | 501 | 38.05 | 1:21.01 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 1:22.53 | |||||||||
26 | Isabel Mass | 1998 | 497 | 38.77 | 1:21.19 | |||||
Slangerup Svømmeklub | 1:18.18 | |||||||||
27 | Laura Andersen | 1997 | 493 | 36.67 | 1:21.41 | |||||
Ishøj Svømme Klub | 1:18.72 | |||||||||
28 | Karla Louise Balle | 2001 | 492 | 38.37 | 1:21.47 | |||||
Helsingør Svømmeklub | 1:19.78 | |||||||||
29 | Sara Tang-Holbek | 2000 | 485 | 39.06 | 1:21.86 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:19.86 | |||||||||
30 | Pernille Pedersen | 2001 | 485 | 39.12 | 1:21.87 | |||||
Køge Svømmeklub | 1:17.90 | |||||||||
31 | Emma Mikkelsen | 2001 | 474 | 38.73 | 1:22.48 | |||||
Vest-Brøndby | 1:21.79 | |||||||||
32 | Katharina N Møller | 2001 | 474 | 38.85 | 1:22.53 | |||||
Vest-Brøndby | 1:22.73 | |||||||||
33 | Malou Carlsen | 2000 | 465 | 37.58 | 1:23.05 | |||||
Nakskov Svømme Klub | 1:25.12 | |||||||||
34 | Nikoline Biltoft-Jensen | 2001 | 447 | 37.88 | 1:24.12 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:18.44 | |||||||||
35 | Anika Bryde | 2000 | 445 | 38.72 | 1:24.23 | |||||
Herlufsholm Svømmeklub | 1:21.21 | |||||||||
36 | Eva Olsen | 2000 | 434 | 39.65 | 1:24.97 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:20.55 | |||||||||
37 | Marina Nissen Jakobsen | 2000 | 417 | 39.75 | 1:26.08 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | 1:21.49 | |||||||||
38 | Marta Kruse Johansen | 2000 | 413 | 41.21 | 1:26.37 | |||||
Helsingør Svømmeklub | 1:23.94 | |||||||||
39 | Andrea M. Lang Bolvig | 2000 | 409 | 40.02 | 1:26.67 | |||||
Sigma Swim Birkerød | 1:27.33 | |||||||||
40 | Katrine Tetzschner Madsen | 2000 | 406 | 41.69 | 1:26.89 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 1:20.91 | |||||||||
41 | Maria Borre Jacobsen | 2001 | 383 | 41.28 | 1:28.54 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:23.56 | |||||||||
42 | Carolina Sahl Rasmussen | 2001 | 376 | 41.07 | 1:29.13 | |||||
Farum Svømmeklub | 1:23.95 | |||||||||
43 | Cecilie Kristiansen | 1990 | 44 | 1:26.16 | 3:01.86 | |||||
Ringsted Svømme Klub | 3:00.02 | |||||||||
Løb 22, 100m Brystsvømning Herrer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Tobias B. Bjerg (1998) 1:02.21 2015-06-27 |
Dansk Rekord Junior: Tobias B. Bjerg (1998) 1:02.21 2015-06-27 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | Anmtid | |||||||||
1 | Jacob M. Jørgensen | 1997 | 693 | 30.57 | 1:06.03 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:05.15 | |||||||||
2 | Jakob Klint Axelsen | 1996 | 671 | 31.08 | 1:06.76 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:04.57 | |||||||||
3 | Viktor Christensen | 1995 | 644 | 31.42 | 1:07.69 | |||||
Køge Svømmeklub | 1:05.40 | |||||||||
4 | Frederik Rindshøj | 1999 | 636 | 31.10 | 1:07.97 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 1:06.64 | |||||||||
5 | Timon Wedekind | 1996 | 627 | 31.63 | 1:08.27 | |||||
Hovedstadens Svømmeklub | 1:07.99 | |||||||||
6 | Lasse Pittioni | 1995 | 602 | 35.67 | 1:09.23 | Deltager ikke i finalen | ||||
Gladsaxe Svømmeklub | 1:03.08 | |||||||||
7 | Gøkhan Dagidir | 1995 | 593 | 32.04 | 1:09.55 | |||||
Vest-Brøndby | 1:07.94 | |||||||||
8 | Riyan Salem | 1998 | 573 | 33.68 | 1:10.38 | |||||
Roskilde Svømning | 1:09.76 | |||||||||
9 | Lasse Kriegel Skovrup | 1998 | 558 | 32.76 | 1:10.98 | |||||
Farum Svømmeklub | 1:08.65 | |||||||||
10 | Casper Davidsen | 1999 | 554 | 34.53 | 1:11.15 | |||||
Vest-Brøndby | 1:10.89 | |||||||||
11 | Niklas Beyer Hansen | 1997 | 553 | 33.69 | 1:11.20 | |||||
Vest-Brøndby | 1:08.55 | |||||||||
12 | Mathias Yu Fagerberg | 2000 | 553 | 32.06 | 1:11.22 | |||||
Ishøj Svømme Klub | 1:08.06 | |||||||||
13 | Rasmus Steenberg | 2000 | 551 | 34.02 | 1:11.29 | |||||
Gladsaxe Svømmeklub | 1:10.96 | |||||||||
14 | Rasmus Hasemann | 1996 | 542 | 33.30 | 1:11.69 | Deltager ikke i finalen | ||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:09.10 | |||||||||
15 | Pierre Høgenhaug | 1999 | 540 | 34.64 | 1:11.77 | Deltager ikke i finalen | ||||
Søllerød Svømmeklub | 1:11.36 | |||||||||
16 | Jonathan Müller | 1997 | 533 | 34.97 | 1:12.06 | |||||
Svømmeklubben Syd | 1:11.64 | |||||||||
17 | Lars Breum Hansen | 1997 | 532 | 32.96 | 1:12.13 | Deltager ikke i finalen | ||||
Helsinge Svømmeklub | 1:08.56 | |||||||||
18 | Magnus Carstensen | 1999 | 525 | 34.37 | 1:12.43 | Deltager ikke i finalen | ||||
Ringsted Svømme Klub | 1:09.76 | |||||||||
19 | Emil Andersen | 1992 | 480 | 34.14 | 1:14.64 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:09.89 | |||||||||
20 | Magnus Nygaard | 2000 | 472 | 36.08 | 1:15.05 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 1:14.20 | |||||||||
21 | Andreas L. Damgård | 2000 | 469 | 33.99 | 1:15.20 | |||||
Køge Svømmeklub | 1:12.78 | |||||||||
22 | Owais Hamid | 2000 | 467 | 33.85 | 1:15.33 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:11.16 | |||||||||
23 | Alexander Eggers | 1999 | 464 | 36.29 | 1:15.47 | |||||
Sigma Swim Birkerød | 1:12.27 | |||||||||
24 | Mikkel Ulrich | 1998 | 456 | 34.47 | 1:15.92 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:13.27 | |||||||||
25 | André Goldberg Ballerini | 1999 | 456 | 34.79 | 1:15.95 | |||||
Frederikssund Svømmeklub | 1:11.08 | |||||||||
26 | Claus Hansen | 1995 | 440 | 34.80 | 1:16.84 | Deltager ikke i finalen | ||||
Ringsted Svømme Klub | 1:11.35 | |||||||||
27 | Jacob Holm | 2000 | 434 | 36.05 | 1:17.20 | |||||
Køge Svømmeklub | 1:13.93 | |||||||||
28 | Kristian Torp | 2000 | 428 | 36.74 | 1:17.53 | |||||
Sigma Swim Birkerød | 1:14.94 | |||||||||
29 | Sebastian Bidstrup Lantz | 1999 | 428 | 36.16 | 1:17.56 | |||||
Vest-Brøndby | 1:13.89 | |||||||||
30 | Jacob Friland | 1999 | 428 | 36.06 | 1:17.57 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:13.74 | |||||||||
31 | Ferdinand Wahl | 2000 | 427 | 36.22 | 1:17.61 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 1:15.90 | |||||||||
32 | Johan Feld Sørensen | 1999 | 423 | 37.01 | 1:17.83 | |||||
Lyngby Svømmeklub | 1:17.81 | |||||||||
33 | Rasmus Aavang Jensen | 1998 | 422 | 37.18 | 1:17.92 | |||||
Slagelse Svømmeklub | 1:14.31 | |||||||||
34 | Lukas Gustafson | 1999 | 415 | 36.93 | 1:18.35 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:16.39 | |||||||||
35 | Mads Haugård Hansen | 2000 | 402 | 35.85 | 1:19.20 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | 1:15.86 | |||||||||
36 | Nicolai Yung Hansen | 2000 | 400 | 37.53 | 1:19.34 | |||||
Herlufsholm Svømmeklub | 1:16.79 | |||||||||
37 | Jakob Forsberg | 2000 | 393 | 37.38 | 1:19.77 | |||||
Helsinge Svømmeklub | 1:17.15 | |||||||||
- | Matthæus Vámosi | 2000 | DNS | |||||||
Helsingør Svømmeklub | 1:18.73 | |||||||||
- | Tobias Andersen | 1998 | DNS | |||||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 1:09.70 | |||||||||
Løb 23, 1500m Frisvømning Damer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 |
Dansk Rekord Junior: Lotte Friis (1988) 16:38.02 2004-07-03 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status |
Klub | Anmtid | 500m | 600m | 700m | 800m | |||||
900m | 1000m | 1100m | 1200m | |||||||
1300m | 1400m | |||||||||
1 | Lisa Steen Duus | 1997 | 716 | 1:05.10 | 2:13.98 | 3:23.20 | 4:32.79 | 17:17.51 | ||
Sigma Swim Birkerød | 17:02.27 | 5:41.47 | 6:51.31 | 8:00.57 | 9:10.37 | |||||
10:19.57 | 11:29.60 | 12:39.36 | 13:49.69 | |||||||
14:59.31 | 16:09.27 | |||||||||
2 | Anna Boutrup | 1998 | 703 | 1:05.57 | 2:14.72 | 3:23.98 | 4:33.75 | 17:23.96 | ||
Sigma Swim Birkerød | 16:47.04 | 5:44.11 | 6:54.56 | 8:05.10 | 9:16.69 | |||||
10:27.10 | 11:36.97 | 12:46.62 | 13:56.56 | |||||||
15:06.01 | 16:15.64 | |||||||||
3 | Marina Heller Hansen | 1994 | 677 | 1:06.35 | 2:16.96 | 3:28.06 | 4:39.28 | 17:37.22 | ||
Sigma Swim Allerød | 17:58.12 | 5:50.62 | 7:02.05 | 8:13.37 | 9:24.72 | |||||
10:33.85 | 11:43.43 | 12:53.97 | 14:05.03 | |||||||
15:16.24 | 16:27.08 | |||||||||
4 | Josefine Strand Nielsen | 2000 | 632 | 1:07.11 | 2:18.86 | 3:31.25 | 4:43.33 | 18:01.37 | ||
Hovedstadens Svømmeklub | 18:01.99 | 5:56.25 | 7:08.58 | 8:21.42 | 9:34.34 | |||||
10:46.96 | 12:00.50 | 13:12.91 | 14:25.64 | |||||||
15:38.19 | 16:50.80 | |||||||||
5 | Amanda Egerod Lund | 2000 | 600 | 1:07.80 | 2:20.16 | 3:33.41 | 4:47.10 | 18:20.18 | ||
Sigma Swim Allerød | 17:41.51 | 6:00.98 | 7:13.88 | 8:27.44 | 9:41.45 | |||||
10:55.29 | 12:09.97 | 13:23.77 | 14:37.78 | |||||||
15:51.58 | 17:06.71 | |||||||||
6 | Silja Nielsdóttir Hansen | 2001 | 597 | 1:07.83 | 2:19.98 | 3:33.11 | 4:46.66 | 18:22.48 | ||
Hvidovre Svømme Klub | 17:44.79 | 6:00.68 | 7:14.76 | 8:28.89 | 9:43.58 | |||||
10:57.76 | 12:12.09 | 13:26.51 | 14:41.53 | |||||||
15:56.48 | 17:10.23 | |||||||||
7 | Frederikke Dons | 1998 | 583 | 1:07.83 | 2:20.69 | 3:34.11 | 4:48.32 | 18:30.94 | ||
Hvidovre Svømme Klub | 17:42.01 | 6:02.62 | 7:17.31 | 8:31.68 | 9:46.24 | |||||
11:01.35 | 12:16.18 | 13:31.27 | 14:46.34 | |||||||
16:01.63 | 17:16.86 | |||||||||
8 | Frederikke Jensen | 2000 | 574 | 1:13.15 | 2:28.54 | 3:44.00 | 4:59.41 | 18:36.81 | ||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 18:16.84 | 6:14.13 | 7:28.91 | 8:43.16 | 9:57.36 | |||||
11:11.77 | 12:25.61 | 13:40.07 | 14:54.97 | |||||||
16:10.23 | 17:24.82 | |||||||||
9 | Helena Berg Wenk | 2000 | 571 | 1:08.28 | 2:21.03 | 3:34.55 | 4:48.85 | 18:38.90 | ||
Svømmeklubben Triton Ballerup | 17:47.61 | 6:03.27 | 7:17.82 | 8:32.95 | 9:48.03 | |||||
11:03.61 | 12:19.21 | 13:35.27 | 14:51.32 | |||||||
16:07.40 | 17:23.36 | |||||||||
10 | Sofie Nielsen | 2001 | 551 | 1:10.17 | 2:25.19 | 3:40.94 | 4:56.83 | 18:52.16 | ||
Slagelse Svømmeklub | 18:35.23 | 6:12.76 | 7:28.97 | 8:44.10 | 9:59.26 | |||||
11:14.61 | 12:30.95 | 13:47.46 | 15:04.51 | |||||||
16:21.19 | 17:38.37 | |||||||||
11 | Amalie Gotthard | 1999 | 537 | 1:10.09 | 2:25.12 | 3:41.19 | 4:57.11 | 19:01.50 | ||
Slagelse Svømmeklub | 18:33.70 | 6:13.20 | 7:29.67 | 8:46.18 | 10:03.68 | |||||
11:20.86 | 12:38.38 | 13:55.67 | 15:13.58 | |||||||
16:31.01 | 17:47.60 | |||||||||
12 | Kamilla Larsen | 1996 | 537 | 1:12.64 | 2:29.45 | 3:46.11 | 5:03.55 | 19:01.57 | ||
Gladsaxe Svømmeklub | 18:29.30 | 6:21.23 | 7:38.40 | 8:55.38 | 10:11.73 | |||||
11:27.63 | 12:43.78 | 13:59.92 | 15:15.74 | |||||||
16:31.29 | 17:46.93 | |||||||||
13 | Augusta Marie Christensen | 2000 | 500 | 1:11.93 | 2:27.92 | 3:45.54 | 5:03.19 | 19:29.31 | ||
Hillerød Svømmeklub | 18:58.68 | 6:21.15 | 7:39.88 | 8:58.22 | 10:17.33 | |||||
11:36.36 | 12:55.16 | 14:14.69 | 15:33.68 | |||||||
16:52.55 | 18:11.59 | |||||||||
14 | Andrea M. Lang Bolvig | 2000 | 491 | 1:13.29 | 2:30.99 | 3:49.02 | 5:07.23 | 19:36.71 | ||
Sigma Swim Birkerød | 19:07.89 | 6:26.02 | 7:44.52 | 9:03.21 | 10:22.41 | |||||
11:41.70 | 13:00.70 | 14:19.90 | 15:38.88 | |||||||
16:58.19 | 18:17.46 | |||||||||
15 | Caroline Steffensen | 2000 | 457 | 1:15.40 | 2:35.51 | 3:56.24 | 5:17.31 | 20:04.50 | ||
Ringsted Svømme Klub | 19:11.27 | 6:37.66 | 7:58.39 | 9:19.41 | 10:41.47 | |||||
12:03.70 | 13:25.15 | 14:45.82 | 16:06.03 | |||||||
17:26.46 | 18:47.06 | |||||||||
Løb 24, 800m Frisvømning Herrer, Indledende |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 7:51.24 2015-08-04 |
Dansk Rekord Junior: Anton Ørskov Ipsen (1994) 8:09.67 2012-07-07 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | 400m | Opnået | Status |
Klub | Anmtid | 500m | 600m | 700m | ||||||
1 | Viktor Holm | 1996 | 695 | 1:01.79 | 2:06.25 | 3:11.08 | 4:15.13 | 8:30.18 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 8:15.99 | 5:19.63 | 6:24.05 | 7:28.27 | ||||||
2 | Mads Holm | 1998 | 674 | 1:02.87 | 2:08.45 | 3:13.77 | 4:18.97 | 8:35.52 | ||
Nakskov Svømme Klub | 8:30.46 | 5:23.51 | 6:28.20 | 7:33.01 | ||||||
3 | Niklas Broch Thielemann | 1994 | 662 | 1:02.03 | 2:07.46 | 3:13.21 | 4:19.01 | 8:38.62 | ||
Sigma Swim Birkerød | 8:18.81 | 5:24.78 | 6:30.08 | 7:35.67 | ||||||
4 | Lukas Storm | 1999 | 639 | 2:06.23 | 4:18.69 | 8:44.74 | ||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 8:54.23 | 5:24.98 | ||||||||
5 | Mads Midtbøll | 1998 | 618 | 1:02.21 | 2:08.24 | 3:14.54 | 4:22.21 | 8:50.71 | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 8:28.22 | 5:29.34 | 6:37.66 | 7:45.07 | ||||||
6 | Peter Vangsgaard | 2000 | 600 | 1:02.65 | 2:09.76 | 3:17.58 | 4:25.39 | 8:55.87 | ||
Gentofte Svømme Klub | 8:54.22 | 5:33.00 | 6:41.30 | 7:49.17 | ||||||
7 | Jacob Holst | 1991 | 589 | 1:03.08 | 2:11.16 | 3:20.16 | 4:29.80 | 8:59.16 | ||
Køge Svømmeklub | 8:51.27 | 5:38.33 | 6:46.85 | 7:53.88 | ||||||
8 | Philip Krogh Brønnicke | 2000 | 584 | 1:04.74 | 2:14.36 | 3:23.47 | 4:31.22 | 9:00.76 | ||
Køge Svømmeklub | 9:14.38 | 5:40.06 | 6:48.50 | 7:55.32 | ||||||
9 | Emil Engels Henriksen | 1999 | 567 | 1:05.65 | 2:15.01 | 3:24.65 | 4:33.29 | 9:06.02 | ||
Sigma Swim Allerød | 8:57.75 | 5:42.08 | 6:51.29 | 8:00.02 | ||||||
10 | William Lehn-Schiøler | 2000 | 564 | 1:05.17 | 2:14.88 | 3:24.73 | 4:34.64 | 9:07.03 | ||
Gladsaxe Svømmeklub | 9:28.47 | 5:42.72 | 6:50.69 | 7:59.45 | ||||||
11 | Magnus Lundgren | 1996 | 536 | 1:03.10 | 2:11.84 | 3:22.25 | 4:33.23 | 9:16.36 | ||
Køge Svømmeklub | 8:46.20 | 5:44.56 | 6:55.73 | 8:06.55 | ||||||
- | Andreas Mårtensson | 1997 | Akut syg | |||||||
Sigma Swim Allerød | 9:30.00 | |||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.24.06 | Udskriftsdato | 19 marts 2016 |
Licens til Svømmeklubben Triton | Udskriftstidspunkt | 21:40 |